Image

Poměr LPVP a LPNP norma

Lidská krev obsahuje velké množství složek. Jedním z nich je LDL cholesterol. To hraje významnou roli v metabolismu tuků, stavbě buněčných membrán a produkci hormonů. Proto jeho odchylka od normální koncentrace může být plná zdravotních problémů.

Co je LDL cholesterol

Cholesterol - látka, která je součástí krve. Má strukturu podobnou tuku. Jeho syntéza probíhá v játrech. Kromě toho může být požíván s potravinami živočišného původu.

Existují tři hlavní odrůdy této látky: běžné, LDL a HDL. Nízkohustotní lipoproteinový cholesterol se nazývá „škodlivý“. Jeho koncentrace v krvi bude určena obsahem cholesterolu v plazmě.

Velikost částic je velmi malá, takže mohou volně pronikat stěnami cév. Při zvýšených koncentracích mohou být částice uloženy na stěnách za vzniku plaků. Odstranění z těla je obtížné.

Hlavní funkce LDL cholesterolu

Po seznámení se s tím, co to je, je nezbytné porozumět funkčním úkolům takové látky. Má současně několik účelů:

 1. Podílí se na konstrukci buněčných membrán, ovlivňuje jejich propustnost.
 2. Bez ní není možné plně vytvořit steroidní hormony, jako je estrogen, kortizol a další.
 3. Podílí se na tvorbě žlučových kyselin.

Snížené a zvýšené hladiny cholesterolu negativně ovlivňují zdraví celého organismu. Proto odborníci doporučují pravidelné krevní testy.

Regulační ukazatele

Pro posouzení koncentrace LDL cholesterolu v krvi je nutné znát ukazatele zdravého člověka. Norma u mužů a žen je odlišná. To je dáno zvláštnostmi hormonálního pozadí. Obsah této látky se může lišit v závislosti na věku. Rychlost může ovlivnit i bydliště osoby.

Ženy používají následující standardní hodnoty:

 1. Ve věku 20 let - 60-150 mg / l.
 2. V rozmezí od 20 do 30 let je hodnota 59–160 mg / l považována za normální.
 3. Od 30 do 40 let - 70–175 ml / l.
 4. U žen ve věku od 40 do 50 let je normální hodnota v rozmezí 80–189 ml / l.
 5. Ženy nad 50 let se nemají čeho obávat, pokud jeho indikátor zapadá do rozsahu 90–232 mg / l.

Odchylky od výše uvedených ukazatelů - příležitost přemýšlet o svém zdraví. Musíte podstoupit lékařskou prohlídku a poraďte se s lékařem.

U mužů jsou hodnoty LDL cholesterolu následující:

 1. Ve věku 20 let - 60-140 mg / l.
 2. Od 20 do 30 let - 59–174 mg / l.
 3. Pokud je člověk ve věku 30 až 40 let, pak je norma 80–180 mg / l.
 4. Ve věku 40–50 let je 90–200 mg / l.
 5. U mužů starších 50 let je normální rychlost od 90 do 210 mg / l.

Pro stanovení přesného množství cholesterolu v krvi se provádí lipidogram. Jedná se o krevní test, který pomáhá určit koncentraci všech krevních lipoproteinů.

Co zvyšuje LDL cholesterol?

Příčiny vysokého cholesterolu se liší. V mnoha směrech, role stravy a životního stylu osoby. Často k tomuto fenoménu vedou všechny druhy patologií. Mezi hlavní faktory patří:

 1. Obezita. Zvýšené hladiny škodlivého cholesterolu nejčastěji hovoří o konzumaci velkého množství sacharidů a živočišných tuků, což způsobuje zvýšení tělesné hmotnosti.
 2. Dědičný faktor. V některých případech může být taková odchylka zděděna. Rizikem jsou lidé, jejichž příbuzní utrpěli infarkty nebo mrtvice.
 3. Nemoci srdce a cévního systému.
 4. Nemoci pankreatu. Diabetes, pankreatitida a maligní nádory mají nejčastěji účinek.
 5. Abnormality v játrech a ledvinách.
 6. Hormonální změny v těle způsobené těhotenstvím.
 7. Zneužívání alkoholu a kouření.
 8. Sedavý životní styl.

Pokud máte takové problémy, měli byste pravidelně provádět krevní testy k určení hladiny cholesterolu. Při zjištění jeho zvýšené koncentrace je nutné neprodleně přijmout opatření.

Jaká opatření užívat s vysokým cholesterolem

Pokud je LDL cholesterol zvýšený, musíte okamžitě jednat. V opačném případě to povede k tvorbě vaskulárních plaků, srdečních onemocnění a dalších zdravotních problémů. Existuje několik způsobů, jak snížit koncentraci této látky:

 • Prvním krokem je revize vaší stravy. Úplně odmítnout mastné potraviny nemůže. Je však nutné ho používat v malých množstvích. Do menu přidejte další potraviny snižující hladinu cholesterolu.
 • Používejte potraviny obsahující Omega-3. Tyto mastné kyseliny jsou přítomny v mořských rybách.
 • Udržujte aktivní životní styl. Začněte hrát sport, chodit venku, přihlásit se do bazénu. Každé ráno dělá gymnastiku. Fyzická aktivita pomůže nejen odstranit lipoproteiny o nízké hustotě, ale také zabránit rozvoji mnoha onemocnění.
 • Pokud se hladina škodlivého cholesterolu významně zvýší, je možné použít specializované zdravotnické přípravky. Nejběžnější použití lůžka - prostředky, které blokují práci enzymu zodpovědného za produkci škodlivého cholesterolu. Fibráty jsou také účinné. Pomáhají zničit LDL v krvi. Výběr konkrétních léků a požadované dávkování lze provádět pouze ve spolupráci se svým lékařem.

Snížení hladin lipoproteinů s nízkou hustotou pomůže vyřešit zdravotní problémy a výrazně zlepšit kvalitu života.

Zásady stravování

Základem úspěšné redukce cholesterolu v krvi se stává vyvážená strava. Nejprve si přečtěte nabídku. Odstraňte z něj následující produkty:

 1. Vepřové sádlo.
 2. Tuhý sýr.
 3. Majonéza a omáčky na něm založené.
 4. Všechny polotovary průmyslové výroby.
 5. Klobásy.
 6. Výrobky z mouky, cukrovinky.
 7. Mastné maso.
 8. Zakysanou smetanou.
 9. Krém

Snažte se jíst co nejvíce ovoce a zeleniny. Ve stravě musí být přítomna mořská ryba. Nejlepší ze všeho je, pokud se jedná o losos nebo sardinky. Současně jíst ryby ve vařené nebo vařené formě. Ideální je vaření v páře.

Následující produkty pomohou snížit obsah LDL v krvi:

 1. Zelený čaj. Skládá se z flavonoidů, které mají zesilovací účinek na stěny cév.
 2. Rajčata. Obsahují lykopen - látky, které snižují hladinu cholesterolu. Dost na pití dvou sklenic rajčatové šťávy denně.
 3. Ořechy Vzhledem k tomu, že pro všechny jejich výhody, jsou příliš vysoké kalorií, mohou být konzumovány v množství nepřesahujícím 10 kusů za den.
 4. Mrkev Chcete-li se zbavit problému, stačí jíst dvě malé mrkve denně.
 5. Česnek Tento produkt je zvláště účinný v kombinaci s citronem. K přípravě léčivých přípravků je nutné posouvat citrón a česnek po mlýnku na maso. Použití vařených těstovin pomáhá snižovat hladinu LDL a čistit stěny cév.
 6. Vejce Nejlépe je jíst nebo vařit parní omeletu.
 7. Celer Před použitím je třeba ji držet ve vroucí vodě po dobu delší než 7 minut a posypeme sezamovými semínky.

Dodržování těchto jednoduchých doporučení vám umožní rychle obnovit normální hladiny cholesterolu v krvi. Doplňte dietu mírným cvičením.

Co znamená nízký cholesterol?

Někdy během krevního testu se ukazuje, že LDL cholesterol je snížen. To je možné v následujících případech:

 1. Po dlouhé rychlosti.
 2. Zůstaňte ve stresové situaci.
 3. Přítomnost anémie v chronické formě.
 4. Cystická fibróza.
 5. Hypertyreóza.
 6. Použití hormonálních léků.
 7. Rakovina kostní dřeně.
 8. Abnormality v játrech.
 9. Infekční onemocnění v akutní formě.

Aby bylo možné obnovit normální koncentraci cholesterolu, je nutné především zjistit příčiny problému a odstranit je. K tomu budete muset podstoupit lékařskou prohlídku.

Jak je analýza a její interpretace

Nejběžnějším způsobem stanovení hladiny LDL je výpočet podle Friedwalda. Přesný vzorec je, že lipoproteiny o nízké hustotě jsou definovány jako rozdíl mezi celkovým cholesterolem a triglyceridy děleno 5.

Krevní test by měl být prováděn pouze nalačno. Je povoleno použít malé množství čisté vody. Od posledního jídla by nemělo uplynout méně než 12 hodin, ale ne více než 14 hodin.

Několik týdnů před analýzou musíte přestat užívat jakékoli léky. Pokud to není možné, je nutné uvést seznam všech léků provedených odborníkem a uvést jejich dávkování.

Nedávná konzumace mastných a smažených potravin, alkoholických nápojů může také vyvolat nesprávné zobrazení LDL cholesterolu v krevním testu. Není nutné bezprostředně před studiem zapojit se do těžké fyzické práce.

Vážně zvýšené hladiny LDL naznačují, že člověk trpí aterosklerózou a ischemickou chorobou srdeční. Mírná odchylka od normy označuje počáteční stadium vývoje těchto onemocnění.

LDL cholesterol je důležitým ukazatelem, který musí být neustále sledován. Je třeba přijmout opatření i při nejmenších odchylkách od normy.

Cholesterol lpnp - normální obsah v krvi. Jak testovat cholesterol

Látka jako cholesterol chrání intracelulární struktury před účinky volných radikálů. Deštruktivní účinky posledně uvedeného mohou vést k onemocněním. Když má člověk normální hladiny cholesterolu, nenastanou žádné abnormality. Jak zjistit jeho zvýšení nebo snížení? Odpověď je v níže uvedených pokynech.

Co je lipoprotein o nízké hustotě

Cholesterol je členem steroidní skupiny. Krev ji obsahuje ve složení sloučenin s proteiny, které plní transportní funkci. Tato kombinace se nazývá lipoprotein nebo lipoprotein. Malá část této látky je stále volná. Takový cholesterol je považován za běžný - nehraje rozhodující roli ve vývoji srdeční ischemie a dalších patologií spojených s kardiovaskulárním systémem. Mezi významnější formy cholesterolu patří:

 1. HDL cholesterol, tj. lipoprotein s vysokou hustotou. Tento typ je považován za "užitečný".
 2. LDL cholesterol, tj. lipoprotein s nízkou hustotou. Tato forma je „škodlivá“.

Přibližně 70% celkového množství cholesterolu, které krevní plazma obsahuje, souvisí s LDL. Vyznačuje se tím, že ve srovnání s HDL se může déle zdržovat na stěnách cév. Z tohoto důvodu zvýšení obsahu takového cholesterolu vede k nadměrné akumulaci ve formě aterosklerotických plaků a různých onemocnění souvisejících s kardiovaskulárním systémem.

Krevní test pro spektrum cholesterolu a lipidů

Pokud doporučení od lékaře obsahuje slovo jako lipidogram, pak vám bude přiděleno:

 • krevní test na celkový cholesterol;
 • testování lipoproteinů s nízkou hustotou;
 • testování lipoproteinů s vysokou hustotou;
 • analýza triglyceridů.

Na základě interpretace studie má lékař důležité ukazatele, které mu pomohou posoudit stav pacienta, jakož i určit povahu onemocnění nebo riziko vzniku onemocnění jater, ledvin, srdce nebo autoimunitních patologií. Krevní test na cholesterol nemá pouze tolik informací jako profil lipidů, a proto se používá pouze při stanovení účinnosti léčby.

Jak projít testem cholesterolu

Kvůli spolehlivosti výsledku vyžaduje analýza řádnou přípravu, která je ukázána dětem i dospělým. Doporučená doba na odběr krve ze žíly je ráno. Samotná analýza se podává na lačný žaludek a v předvečer je lepší vyloučit fyzickou námahu a tukové potraviny. Můžete to udělat v biochemické laboratoři, veřejné nebo soukromé. V druhém případě je cena studie asi 200 rublů, takže je lepší okamžitě se rozhodnout studovat celé spektrum lipidů, které stojí asi 500 rublů. Lékaři doporučují 1 krát za 5 let požádat o takovou analýzu a po 40 letech je lepší strávit každý rok.

Norm cholesterolu v krvi

Lipidogram odráží několik ukazatelů:

 • celkový cholesterol - celkový cholesterol;
 • HDL cholesterol - HDL cholesterol;
 • množství LDL cholesterolu - LDL cholesterolu;
 • hladiny triglyceridů - TG;
 • aterogenní index - KA nebo IA.

Měří se hladiny LDL a HDL cholesterolu a triglyceridů v mmol / l. Celkový počet by měl být mezi 3,5 a 5,2 mmol / l. Důvodem ke znepokojení je zvýšení na 6,2 mmol / l. Obsah cholesterolu v krvi se vypočte následujícím způsobem: stanoví se HDL cholesterol, jehož hladina by měla začít od 1,4 mmol / l, a pak se odečtením tohoto čísla z celkové hodnoty cholesterolu vypočte LDL cholesterol. Množství tohoto množství je normální, pokud

U žen

LDL cholesterol a další ukazatele u žen budou odlišné. Celkové množství by mělo být v rozmezí 2,9-7,85 mmol / l. Vše záleží na věku. Norma LDL u žen po 50 letech je 2,28-5,72 mmol / l, v mladším věku 1,76-4,82 mmol / l. Stejné ukazatele, pouze u HDL cholesterolu, jsou 0,96-2,38 mmol / l a 0,93-2,25 mmol / l.

U mužů

Množství LDL cholesterolu v mužském těle je přijatelné, pokud jeho hodnota nepřekročí limity od 2,02 do 4,79 mmol / l. Hladina HDL je mírně odlišná a činí 0,98-1,91 mmol / l, což je typické pro muže do 50 let. Ve vyšším věku se tato hodnota pohybuje od 0,72 do 1,94 mmol / l. Celkový cholesterol by měl být v rozmezí od 3,6 do 6,5 mmol / l.

U dětí

U dětí ve věku 5–10 let je tělesná norma LDL cholesterolu považována za normu 1,63 až 3,63 mmol / l. U dítěte ve věku 10–15 let zůstává tato hodnota téměř stejná a pohybuje se od 1,66 do 3,52 ve stejných jednotkách. Ve věku 15-18 let by mělo být množství LDL cholesterolu v rozmezí od 1,61 do 3,55 mmol / l. Některé odchylky jsou možné v závislosti na pohlaví dítěte: u dívek je úroveň mírně vyšší než u chlapců.

Aterogenní koeficient

S výsledky profilu lipidů lze vypočítat koeficient nebo aterogenní index, který odráží proporce "špatného" a "dobrého" cholesterolu v krvi. Pro výpočet tohoto ukazatele existují 2 vzorce:

 • CA = (OHS - HDL cholesterol) / LDL;
 • KA = cholesterol LDL / cholesterol HDL.

Podle vzorců je vidět, že k určení aterogenního koeficientu je nutné buď rozdělit rozdíl mezi celkovým cholesterolem a HDL cholesterolem pro LDL cholesterol, nebo okamžitě zjistit konkrétní od „špatného“ a „dobrého“ cholesterolu. Dešifrování získané hodnoty se provádí podle následujících kritérií:

 1. Pokud je CA menší než 3, pak rozvoj aterosklerózy má minimální riziko.
 2. Pokud je CA v rozmezí 3 až 4, pak je vysoká pravděpodobnost vzniku aterosklerózy nebo ischemie srdce.
 3. Pokud je CA větší než 5, pak je riziko aterosklerózy nejvyšší. Kromě toho se mohou vyvinout vaskulární patologie, onemocnění mozku, srdce, ledvin nebo končetin.

Co dělat, pokud je LDL cholesterol zvýšen nebo snížen

Je-li cholesterol vyšší než obvykle, mohou být důvody:

 • onemocnění jater;
 • endokrinní onemocnění, jako je diabetes;
 • metabolické poruchy;
 • kouření a nadměrné pití;
 • obezita;
 • nevyvážená strava;
 • sedavý způsob života;
 • vysoký krevní tlak.

K nápravě situace a návratu cholesterolu do normálního stavu můžete použít speciální dietu, fyzickou aktivitu a léky. Ty začínají brát již ve vážnějších případech. Jako sportovní zatížení mohou být krátké tratě nebo chůze. Pokud jde o chuťové preference, je nutné odmítnout:

 • tvrdý sýr;
 • majonéza a jiné mastné obvazy;
 • klobásy;
 • Pečení a cukrovinky;
 • smetana, zakysaná smetana;
 • polotovary;
 • rostlinné oleje;
 • odrůd tukového masa.

Místo toho musíte jíst čerstvé šťávy, čerstvé ovoce a zeleninu, mořské ryby, zejména losos a sardinky. Vaření se nejlépe provádí pražením nebo napařováním. Z nápojů je cholesterol schopen redukovat zelený čaj. S touto funkcí, a vyrovnat víno, pouze červené a v rozumných dávkách. Snížení LDL je důsledkem nízkokalorické diety, proto kromě stravy nevyžaduje speciální léčbu.

Mezi léky proti vysokému cholesterolu se častěji používají statiny, například Lovastatin, Atorvastatin, Fluvastatin nebo Rosuvastatin. Tato látka může snížit produkci enzymů. Některé rostliny také obsahují statin. Patří mezi ně třezalka svatá, hloh, pískavice, lemongrass, Rhodiola Rosea. Můžete je použít v bujónu nebo tinkturách.

Nízkohustotní lipoproteiny - LDL: to, co to je, standard, jak redukovat výkon

Nízkohustotní lipoproteiny se nazývají škodlivý nebo špatný cholesterol. Zvýšená koncentrace LDL způsobuje ukládání tuků na stěnách cév. To vede k zúžení, někdy úplnému zablokování tepen, zvyšuje pravděpodobnost vzniku aterosklerózy s nebezpečnými komplikacemi: srdeční infarkt, mrtvice, ischemie vnitřních orgánů.

Odkud pocházejí lipoproteiny o nízké hustotě?

LDL se tvoří během chemické reakce z lipoproteinů s velmi nízkou hustotou VLDL. Vyznačují se nízkým obsahem triglyceridů, vysokou koncentrací cholesterolu.

Nízkohustotní lipoproteiny o průměru 18-26 nm, 80% jádra jsou tuky, z nichž:

 • 40% - estery cholesterolu;
 • 20% proteinu;
 • 11% - volný cholesterol;
 • 4% - triglyceroly.

Hlavním úkolem lipoproteinů je přenášet cholesterol do tkání a orgánů, kde se používá k tvorbě buněčných membrán. Spojka slouží jako apolipoprotein B100 (proteinová složka).

Defekty apolipoproteinu vedou k selhání metabolismu tuků. Lipoproteiny se postupně hromadí na stěnách cév, což způsobuje jejich delaminaci, pak tvorbu plaků. Takže je zde ateroskleróza, která vede k narušení krevního oběhu.

Progresivní onemocnění způsobuje závažné, život ohrožující následky: ischémie vnitřních orgánů, mrtvice, srdeční infarkt, částečná ztráta paměti, demence. Ateroskleróza může postihnout všechny tepny a orgány, ale srdce, dolní končetiny, mozek, ledviny a oči často trpí.

Indikace pro krevní testy na LDL cholesterol

Pro identifikaci počtu nízkohustotních lipoproteinů vytvořte biochemický krevní test nebo lipidový profil.

Laboratorní výzkum musí projít:

 • Pacienti trpící cukrovkou jakéhokoliv stupně. Nedostatečná produkce inzulínu je špatná pro celé tělo. Utrpení srdce, cév, zhoršení paměti. Zvýšená koncentrace lipoproteinů s nízkou hustotou zhoršuje situaci.
 • Pokud krevní test odhalil zvýšený cholesterol, je předepsán další lipidový profil pro stanovení poměru HDL a LDL.
 • Osoby s rodinnou predispozicí k onemocněním srdce a cév. Jsou-li příbuzní trpící aterosklerózou, koronárním syndromem, kteří trpěli infarktem myokardu, mikrokrokem v mladém věku (do 45 let).
 • S problémy s krevním tlakem, hypertenzí.
 • Lidé trpící abdominální obezitou způsobenou nesprávnou dietou.
 • V případech známek metabolických poruch.
 • Osoby starší 20 let by měly být přednostně vyšetřovány každých 5 let. To pomůže identifikovat první známky aterosklerózy, srdečního onemocnění s genetickou predispozicí.
 • Lidé s onemocněním koronárních tepen, po infarktu myokardu, mrtvici, pokročilém krevním obraze by měli být užíváni 1 krát za 6-12 měsíců, pokud lékař neurčí jiný řád.
 • Pacienti podstupující medikaci nebo konzervativní léčbu ke snížení LDL - jako měřítko účinnosti léčby.

Norm LDL v krvi

Pro stanovení množství škodlivého cholesterolu v krevním séru se používají dvě metody: nepřímé a přímé.

V první je jeho koncentrace určena výpočtem pomocí Friedwaldova vzorce:

LDL = celkový cholesterol - HDL - TG / 2,2 (pro mmol / l)

Při výpočtu vezměte v úvahu, že celkový cholesterol (cholesterol) může sestávat ze tří frakcí lipidů: nízká, velmi nízká a vysoká hustota. Studie se proto provádí třikrát: na LDL, HDL, triglycerolu.

Tato metoda je relevantní, pokud TG (množství triglyceridů) je nižší než 4,0 mmol / l. Pokud jsou údaje příliš vysoké, krevní plazma je přesycena cholickým sérem, tato metoda se nepoužívá.

Přímou metodou se měří množství LDL v krvi. Výsledky jsou porovnány s mezinárodními standardy, které jsou stejné pro všechny laboratoře. Na formulářích výsledků analýzy jsou tato data uvedena ve sloupci "Referenční hodnoty".

Norma LDL podle věku:

S věkem, během hormonálních změn, játra produkují více cholesterolu, takže se jeho množství zvyšuje. Po 70 letech již hormony nemají tak silný vliv na metabolismus lipidů, proto se snižují ukazatele LDL-C.

Jak rozluštit výsledky analýzy

Hlavním úkolem lékaře je snížit koncentraci špatného cholesterolu na individuální míru pacienta.

Obecné ukazatele normy LDL:

 • 1,2-3,0 mmol / l je normou cholesterolu pro dospělého, který nemá chronická onemocnění vnitřních orgánů.
 • až 2,50 mmol / l - norma cholesterolu pro osoby s diabetes mellitus jakéhokoliv typu, kteří mají nestabilní krevní tlak nebo genetickou predispozici k hypercholesterolémii;
 • až 2,00 mmol / l je normou cholesterolu pro ty, kteří měli srdeční infarkt, mrtvici, kteří mají CHD nebo chronické stadium aterosklerózy.

U dětí, LDL, se hladiny celkového cholesterolu liší od dospělých. Rozluštění dětských testů zahrnovalo pediatra. Odchylky jsou velmi často pozorovány v adolescenci, ale nevyžadují specifickou léčbu. Indikátory se vrátí do normálního stavu po hormonální úpravě.

Jak se připravit na průzkum

Studie probíhala v uspokojivém zdravotním stavu pacienta. Nedoporučuje se užívat léky před analýzou, držet se přísné stravy nebo naopak nechat se přejídat.

Krev na cholesterolu se odebírá ze žíly. Je žádoucí, aby pacient nejedl ani nepil nic 12 hodin před zákrokem. Studie není prováděna s virovými infekcemi nachlazení a 2 týdny po plném zotavení. Pokud pacient nedávno zažil srdeční infarkt, krev je odebrána na mrtvici tři měsíce po propuštění z nemocnice.

U těhotných žen je hladina LDL zvýšená, proto se studie provádí nejméně šest týdnů po porodu.

Souběžně se studií o LDL předepsat další typy testů:

 • lipidový profil;
 • biochemické studie jaterních, ledvinových testů;
 • analýza moči;
 • proteinová analýza, albumin.

Příčiny kolísání hladin LDL

Ze všech typů lipoproteinů je LDL více aterogenní. Mají malý průměr, snadno pronikají do buňky a vstupují do chemických reakcí. Jejich nedostatek, stejně jako přebytek, negativně ovlivňuje práci těla a způsobuje narušení metabolických procesů.

Je-li LDL vyšší než obvykle, je riziko aterosklerózy, srdečních onemocnění a cév také vysoké. Důvodem mohou být dědičné patologie:

 • Genetická hypercholesterolémie - defekt v LDL receptorech. Cholesterol se pomalu vylučuje buňkami, hromadí se v krvi, začíná se usazovat na stěnách cév.
 • Dědičná hyperlipidemie. Snížená produkce HDL vede k akumulaci triglyceridů, LDL, VLDL v důsledku jejich pomalého uvolňování z tkání.
 • Vrozená patologie apolipoproteinu. Nesprávná syntéza proteinu, zvýšená produkce apolipoproteinu B. Vyznačuje se vysokým obsahem LDL, VLDL, nízkých hladin HDL.

Sekundární hyperlipoproteinemie způsobená onemocněním vnitřních orgánů může být příčinou zvýšení lipidů:

 • Hypotyreóza - snížení hladiny hormonů štítné žlázy. Způsobuje porušení apolipoproteinových receptorů.
 • Nemoci nadledvinek přispívají ke zvýšení produkce kortizolu. Nadbytek tohoto hormonu vyvolává růst LDL, VLDL, triglyceridů.
 • Renální dysfunkce je charakterizována zhoršeným metabolismem, změnami lipidového profilu, velkou ztrátou proteinu. Tělo, které se snaží kompenzovat ztrátu životně důležitých látek, začíná produkovat mnoho bílkovin, LDL, VLDL.
 • Diabetes. Nedostatek inzulínu, zvýšení hladiny glukózy v krvi zpomaluje zpracování cholesterolu, ale jeho objem, produkovaný játry, se nesnižuje. V důsledku toho se uvnitř cév začnou hromadit lipoproteiny.
 • Cholestasis se vyvíjí na pozadí onemocnění jater, hormonálních poruch, je charakterizován nedostatkem žluči. Poruší průběh metabolických procesů, způsobuje růst špatného cholesterolu.

Když je hladina LDL zvýšena, v 70% případů je příčinou tzv. Nutriční faktory, které lze snadno odstranit:

 • Nesprávná výživa. Převaha potravin bohatých na živočišné tuky, trans-tuky, běžné potraviny, rychlé občerstvení způsobuje vždy zvýšení škodlivého cholesterolu.
 • Nedostatek fyzické aktivity. Hypodynamie negativně ovlivňuje celé tělo, narušuje metabolismus lipidů, což vede ke snížení HDL, což je zvýšení LDL.
 • Léky. Kortikosteroidy, anabolické steroidy, hormonální antikoncepce zhoršují metabolismus, což vede ke snížení syntézy HDL. V 90% případů je lipidový profil obnoven za 3-4 týdny po vysazení léčiva.

Během léčby lipidogramem může být u pacienta vzácně diagnostikována hypocholesterolemie. To může být způsobeno vrozenými chorobami:

 • Abetalipoproteinémie - snížená absorpce, transport lipidů do tkání. Snížení nebo úplná absence LDL, VLDL.
 • Tangierova choroba je vzácné genetické onemocnění. Je charakterizován porušením metabolismu lipidů, kdy krev obsahuje málo HDL, LDL, ale je detekována vysoká koncentrace triglyceridů.
 • Familiární hyperchilomyronronémie. Vypadá to v důsledku porušení chylomikronové lýzy. Redukce HDL, LDL. Chylomikrony, triglyceridy se zvýšily.

Pokud je LDL snížen, znamená to také onemocnění vnitřních orgánů:

 • Hypertyreóza - hypertyreóza, zvýšená produkce tyroxinu, trijodthyronin. Způsobuje depresi syntézy cholesterolu.
 • Nemoci jater (hepatitida, cirhóza) vedou k závažným poruchám metabolismu. Způsobují snížení celkového cholesterolu, lipoproteinů s vysokou a nízkou hustotou.
 • Infekční virová onemocnění (pneumonie, angína, sinusitida) vyvolávají dočasné poruchy metabolismu lipidů, mírný pokles lipoproteinů s nízkou hustotou. Obvykle je lipidový profil obnoven 2-3 měsíce po zotavení.

Mírný pokles celkového cholesterolu a lipoproteinů s nízkou hustotou je také detekován po dlouhodobém hladovění, v době silného stresu, deprese.

Jak snížit hladinu LDL cholesterolu

Když je hladina LDL zvýšená a nesouvisí s dědičnými faktory, první věc, kterou je žádoucí, je změnit zásady výživy, životního stylu. Hlavním cílem je obnovení metabolismu, snížení LDL, zvýšení prospěšného cholesterolu. To pomůže:

 • Fyzická aktivita Během cvičení je krev obohacena kyslíkem. Spaluje LDL, zlepšuje krevní oběh, uvolňuje zátěž na srdce. Ti, kteří dříve vedli sedavý způsob života, musíte postupně zavádět. Zpočátku to může být chůze, snadné běh. Pak si můžete dopřát gymnastiku v dopoledních hodinách, cyklistiku, plavání. Cvičení nejlépe každý den po dobu 20-30 minut.
 • Správná výživa. Základem stravy by měly být produkty, které zlepšují práci trávicího traktu, metabolismus, urychlují výstup LDL z těla. Živočišné tuky se používají šetrně. Úplně vyloučit ze stravy nemůže být. Živočišné tuky, bílkoviny dodávají tělu energii, doplňují zásoby cholesterolu, protože 20% této látky musí pocházet z potravin.

Základem menu s vysokou hladinou LDL a celkového cholesterolu by měly být následující produkty:

 • čerstvá nebo vařená zelenina, ovoce, čerstvé jahody;
 • mořské ryby - zejména červené, obsahující mnoho omega-3 kyselin;
 • nonfat kefír, mléko, přírodní jogurt s dietními doplňky;
 • obiloviny, obiloviny - z nichž je lepší vařit kaši, je vhodné použít zeleninu na ozdobu;
 • zelenina, olivy, lněný olej - mohou být přidány do salátů, přijaté na prázdný žaludek ráno, 1 polévková lžíce. l.;
 • šťávy ze zeleniny, ovoce, bobule lichotník, zelený, zázvorový čaj, bylinné extrakty, ovocné nápoje, kompoty.

Princip vaření - jednoduchost. Výrobky vaří, pečou v troubě bez kůry, vařené ve dvojitém kotli. Hotové pokrmy mohou být lehce solené, přidejte olej, bylinky, ořechy, lněná semena, sezam. Smažená, kořeněná, uzená - vyloučena. Optimální dieta je 5-6 krát denně v malých porcích.

Pokud změna ve stravě, fyzická aktivita nepomohla normalizovat hladinu LDL, nebo když je jeho zvýšení způsobeno genetickými faktory předepsanými léky:

 • Statiny snižují hladinu LDL v krvi v důsledku inhibice syntézy cholesterolu v játrech. Dnes je hlavním lékem v boji proti zvýšenému cholesterolu. Má značné nevýhody - mnoho vedlejších účinků, dočasný účinek. Po ukončení léčby se hladina celkového cholesterolu vrátí k předchozím hodnotám. Pacienti s dědičnou formou onemocnění jsou proto nuceni je užívat po celý život.
 • Fibráty zvyšují produkci lipázy, snižují množství LDL, VLDL, triglyceridů v periferních tkáních. Zlepšují lipidový profil, urychlují vylučování cholesterolu z krevní plazmy.
 • Sekvestranty žlučových kyselin stimulují tvorbu těchto kyselin v těle. To urychluje eliminaci toxinů, strusek, LDL přes střeva.
 • Kyselina nikotinová (Niacin) působí na cévy, obnovuje je: rozšiřuje zúžené mezery, zlepšuje průtok krve, odstraňuje malé akumulace lipidů s nízkou hustotou z cév.

Prevence odchylek od normy LDL je v souladu se zásadami správné výživy, odmítáním špatných návyků, mírnou fyzickou námahou.

Po 20 letech se doporučuje provádět krevní testy každých 5 let, aby bylo možné sledovat případné poruchy metabolismu lipidů. Starší lidé se doporučuje, aby si lipidový profil vytvářeli každé 3 roky.

Literatura

 1. Michael Pignone, MD, MPH. Léčba zvýšeného lipoproteinu cholesterolu s nízkou hustotou (LDL-C) v primární prevenci kardiovaskulárních onemocnění, 2018
 2. L. L. Tyuryumin, V. Shanturov, E. E. Tyuryumina, Fyziologie cholesterolu (recenze), 2012
 3. Nikiforov N.G., Grachev A.N., Sobenin I.A., Orekhov A.N., Kzhyshkovska Yu.G. Interakce nativního a modifikovaného lipoproteinu o nízké hustotě s intimálními buňkami v ateroskleróze, 2013

Materiál připravený autory projektu
podle redakční politiky webu.