Image

Nízkohustotní lipoproteiny - LDL: to, co to je, standard, jak redukovat výkon

Nízkohustotní lipoproteiny se nazývají škodlivý nebo špatný cholesterol. Zvýšená koncentrace LDL způsobuje ukládání tuků na stěnách cév. To vede k zúžení, někdy úplnému zablokování tepen, zvyšuje pravděpodobnost vzniku aterosklerózy s nebezpečnými komplikacemi: srdeční infarkt, mrtvice, ischemie vnitřních orgánů.

Odkud pocházejí lipoproteiny o nízké hustotě?

LDL se tvoří během chemické reakce z lipoproteinů s velmi nízkou hustotou VLDL. Vyznačují se nízkým obsahem triglyceridů, vysokou koncentrací cholesterolu.

Nízkohustotní lipoproteiny o průměru 18-26 nm, 80% jádra jsou tuky, z nichž:

 • 40% - estery cholesterolu;
 • 20% proteinu;
 • 11% - volný cholesterol;
 • 4% - triglyceroly.

Hlavním úkolem lipoproteinů je přenášet cholesterol do tkání a orgánů, kde se používá k tvorbě buněčných membrán. Spojka slouží jako apolipoprotein B100 (proteinová složka).

Defekty apolipoproteinu vedou k selhání metabolismu tuků. Lipoproteiny se postupně hromadí na stěnách cév, což způsobuje jejich delaminaci, pak tvorbu plaků. Takže je zde ateroskleróza, která vede k narušení krevního oběhu.

Progresivní onemocnění způsobuje závažné, život ohrožující následky: ischémie vnitřních orgánů, mrtvice, srdeční infarkt, částečná ztráta paměti, demence. Ateroskleróza může postihnout všechny tepny a orgány, ale srdce, dolní končetiny, mozek, ledviny a oči často trpí.

Indikace pro krevní testy na LDL cholesterol

Pro identifikaci počtu nízkohustotních lipoproteinů vytvořte biochemický krevní test nebo lipidový profil.

Laboratorní výzkum musí projít:

 • Pacienti trpící cukrovkou jakéhokoliv stupně. Nedostatečná produkce inzulínu je špatná pro celé tělo. Utrpení srdce, cév, zhoršení paměti. Zvýšená koncentrace lipoproteinů s nízkou hustotou zhoršuje situaci.
 • Pokud krevní test odhalil zvýšený cholesterol, je předepsán další lipidový profil pro stanovení poměru HDL a LDL.
 • Osoby s rodinnou predispozicí k onemocněním srdce a cév. Jsou-li příbuzní trpící aterosklerózou, koronárním syndromem, kteří trpěli infarktem myokardu, mikrokrokem v mladém věku (do 45 let).
 • S problémy s krevním tlakem, hypertenzí.
 • Lidé trpící abdominální obezitou způsobenou nesprávnou dietou.
 • V případech známek metabolických poruch.
 • Osoby starší 20 let by měly být přednostně vyšetřovány každých 5 let. To pomůže identifikovat první známky aterosklerózy, srdečního onemocnění s genetickou predispozicí.
 • Lidé s onemocněním koronárních tepen, po infarktu myokardu, mrtvici, pokročilém krevním obraze by měli být užíváni 1 krát za 6-12 měsíců, pokud lékař neurčí jiný řád.
 • Pacienti podstupující medikaci nebo konzervativní léčbu ke snížení LDL - jako měřítko účinnosti léčby.

Norm LDL v krvi

Pro stanovení množství škodlivého cholesterolu v krevním séru se používají dvě metody: nepřímé a přímé.

V první je jeho koncentrace určena výpočtem pomocí Friedwaldova vzorce:

LDL = celkový cholesterol - HDL - TG / 2,2 (pro mmol / l)

Při výpočtu vezměte v úvahu, že celkový cholesterol (cholesterol) může sestávat ze tří frakcí lipidů: nízká, velmi nízká a vysoká hustota. Studie se proto provádí třikrát: na LDL, HDL, triglycerolu.

Tato metoda je relevantní, pokud TG (množství triglyceridů) je nižší než 4,0 mmol / l. Pokud jsou údaje příliš vysoké, krevní plazma je přesycena cholickým sérem, tato metoda se nepoužívá.

Přímou metodou se měří množství LDL v krvi. Výsledky jsou porovnány s mezinárodními standardy, které jsou stejné pro všechny laboratoře. Na formulářích výsledků analýzy jsou tato data uvedena ve sloupci "Referenční hodnoty".

Norma LDL podle věku:

S věkem, během hormonálních změn, játra produkují více cholesterolu, takže se jeho množství zvyšuje. Po 70 letech již hormony nemají tak silný vliv na metabolismus lipidů, proto se snižují ukazatele LDL-C.

Jak rozluštit výsledky analýzy

Hlavním úkolem lékaře je snížit koncentraci špatného cholesterolu na individuální míru pacienta.

Obecné ukazatele normy LDL:

 • 1,2-3,0 mmol / l je normou cholesterolu pro dospělého, který nemá chronická onemocnění vnitřních orgánů.
 • až 2,50 mmol / l - norma cholesterolu pro osoby s diabetes mellitus jakéhokoliv typu, kteří mají nestabilní krevní tlak nebo genetickou predispozici k hypercholesterolémii;
 • až 2,00 mmol / l je normou cholesterolu pro ty, kteří měli srdeční infarkt, mrtvici, kteří mají CHD nebo chronické stadium aterosklerózy.

U dětí, LDL, se hladiny celkového cholesterolu liší od dospělých. Rozluštění dětských testů zahrnovalo pediatra. Odchylky jsou velmi často pozorovány v adolescenci, ale nevyžadují specifickou léčbu. Indikátory se vrátí do normálního stavu po hormonální úpravě.

Jak se připravit na průzkum

Studie probíhala v uspokojivém zdravotním stavu pacienta. Nedoporučuje se užívat léky před analýzou, držet se přísné stravy nebo naopak nechat se přejídat.

Krev na cholesterolu se odebírá ze žíly. Je žádoucí, aby pacient nejedl ani nepil nic 12 hodin před zákrokem. Studie není prováděna s virovými infekcemi nachlazení a 2 týdny po plném zotavení. Pokud pacient nedávno zažil srdeční infarkt, krev je odebrána na mrtvici tři měsíce po propuštění z nemocnice.

U těhotných žen je hladina LDL zvýšená, proto se studie provádí nejméně šest týdnů po porodu.

Souběžně se studií o LDL předepsat další typy testů:

 • lipidový profil;
 • biochemické studie jaterních, ledvinových testů;
 • analýza moči;
 • proteinová analýza, albumin.

Příčiny kolísání hladin LDL

Ze všech typů lipoproteinů je LDL více aterogenní. Mají malý průměr, snadno pronikají do buňky a vstupují do chemických reakcí. Jejich nedostatek, stejně jako přebytek, negativně ovlivňuje práci těla a způsobuje narušení metabolických procesů.

Je-li LDL vyšší než obvykle, je riziko aterosklerózy, srdečních onemocnění a cév také vysoké. Důvodem mohou být dědičné patologie:

 • Genetická hypercholesterolémie - defekt v LDL receptorech. Cholesterol se pomalu vylučuje buňkami, hromadí se v krvi, začíná se usazovat na stěnách cév.
 • Dědičná hyperlipidemie. Snížená produkce HDL vede k akumulaci triglyceridů, LDL, VLDL v důsledku jejich pomalého uvolňování z tkání.
 • Vrozená patologie apolipoproteinu. Nesprávná syntéza proteinu, zvýšená produkce apolipoproteinu B. Vyznačuje se vysokým obsahem LDL, VLDL, nízkých hladin HDL.

Sekundární hyperlipoproteinemie způsobená onemocněním vnitřních orgánů může být příčinou zvýšení lipidů:

 • Hypotyreóza - snížení hladiny hormonů štítné žlázy. Způsobuje porušení apolipoproteinových receptorů.
 • Nemoci nadledvinek přispívají ke zvýšení produkce kortizolu. Nadbytek tohoto hormonu vyvolává růst LDL, VLDL, triglyceridů.
 • Renální dysfunkce je charakterizována zhoršeným metabolismem, změnami lipidového profilu, velkou ztrátou proteinu. Tělo, které se snaží kompenzovat ztrátu životně důležitých látek, začíná produkovat mnoho bílkovin, LDL, VLDL.
 • Diabetes. Nedostatek inzulínu, zvýšení hladiny glukózy v krvi zpomaluje zpracování cholesterolu, ale jeho objem, produkovaný játry, se nesnižuje. V důsledku toho se uvnitř cév začnou hromadit lipoproteiny.
 • Cholestasis se vyvíjí na pozadí onemocnění jater, hormonálních poruch, je charakterizován nedostatkem žluči. Poruší průběh metabolických procesů, způsobuje růst špatného cholesterolu.

Když je hladina LDL zvýšena, v 70% případů je příčinou tzv. Nutriční faktory, které lze snadno odstranit:

 • Nesprávná výživa. Převaha potravin bohatých na živočišné tuky, trans-tuky, běžné potraviny, rychlé občerstvení způsobuje vždy zvýšení škodlivého cholesterolu.
 • Nedostatek fyzické aktivity. Hypodynamie negativně ovlivňuje celé tělo, narušuje metabolismus lipidů, což vede ke snížení HDL, což je zvýšení LDL.
 • Léky. Kortikosteroidy, anabolické steroidy, hormonální antikoncepce zhoršují metabolismus, což vede ke snížení syntézy HDL. V 90% případů je lipidový profil obnoven za 3-4 týdny po vysazení léčiva.

Během léčby lipidogramem může být u pacienta vzácně diagnostikována hypocholesterolemie. To může být způsobeno vrozenými chorobami:

 • Abetalipoproteinémie - snížená absorpce, transport lipidů do tkání. Snížení nebo úplná absence LDL, VLDL.
 • Tangierova choroba je vzácné genetické onemocnění. Je charakterizován porušením metabolismu lipidů, kdy krev obsahuje málo HDL, LDL, ale je detekována vysoká koncentrace triglyceridů.
 • Familiární hyperchilomyronronémie. Vypadá to v důsledku porušení chylomikronové lýzy. Redukce HDL, LDL. Chylomikrony, triglyceridy se zvýšily.

Pokud je LDL snížen, znamená to také onemocnění vnitřních orgánů:

 • Hypertyreóza - hypertyreóza, zvýšená produkce tyroxinu, trijodthyronin. Způsobuje depresi syntézy cholesterolu.
 • Nemoci jater (hepatitida, cirhóza) vedou k závažným poruchám metabolismu. Způsobují snížení celkového cholesterolu, lipoproteinů s vysokou a nízkou hustotou.
 • Infekční virová onemocnění (pneumonie, angína, sinusitida) vyvolávají dočasné poruchy metabolismu lipidů, mírný pokles lipoproteinů s nízkou hustotou. Obvykle je lipidový profil obnoven 2-3 měsíce po zotavení.

Mírný pokles celkového cholesterolu a lipoproteinů s nízkou hustotou je také detekován po dlouhodobém hladovění, v době silného stresu, deprese.

Jak snížit hladinu LDL cholesterolu

Když je hladina LDL zvýšená a nesouvisí s dědičnými faktory, první věc, kterou je žádoucí, je změnit zásady výživy, životního stylu. Hlavním cílem je obnovení metabolismu, snížení LDL, zvýšení prospěšného cholesterolu. To pomůže:

 • Fyzická aktivita Během cvičení je krev obohacena kyslíkem. Spaluje LDL, zlepšuje krevní oběh, uvolňuje zátěž na srdce. Ti, kteří dříve vedli sedavý způsob života, musíte postupně zavádět. Zpočátku to může být chůze, snadné běh. Pak si můžete dopřát gymnastiku v dopoledních hodinách, cyklistiku, plavání. Cvičení nejlépe každý den po dobu 20-30 minut.
 • Správná výživa. Základem stravy by měly být produkty, které zlepšují práci trávicího traktu, metabolismus, urychlují výstup LDL z těla. Živočišné tuky se používají šetrně. Úplně vyloučit ze stravy nemůže být. Živočišné tuky, bílkoviny dodávají tělu energii, doplňují zásoby cholesterolu, protože 20% této látky musí pocházet z potravin.

Základem menu s vysokou hladinou LDL a celkového cholesterolu by měly být následující produkty:

 • čerstvá nebo vařená zelenina, ovoce, čerstvé jahody;
 • mořské ryby - zejména červené, obsahující mnoho omega-3 kyselin;
 • nonfat kefír, mléko, přírodní jogurt s dietními doplňky;
 • obiloviny, obiloviny - z nichž je lepší vařit kaši, je vhodné použít zeleninu na ozdobu;
 • zelenina, olivy, lněný olej - mohou být přidány do salátů, přijaté na prázdný žaludek ráno, 1 polévková lžíce. l.;
 • šťávy ze zeleniny, ovoce, bobule lichotník, zelený, zázvorový čaj, bylinné extrakty, ovocné nápoje, kompoty.

Princip vaření - jednoduchost. Výrobky vaří, pečou v troubě bez kůry, vařené ve dvojitém kotli. Hotové pokrmy mohou být lehce solené, přidejte olej, bylinky, ořechy, lněná semena, sezam. Smažená, kořeněná, uzená - vyloučena. Optimální dieta je 5-6 krát denně v malých porcích.

Pokud změna ve stravě, fyzická aktivita nepomohla normalizovat hladinu LDL, nebo když je jeho zvýšení způsobeno genetickými faktory předepsanými léky:

 • Statiny snižují hladinu LDL v krvi v důsledku inhibice syntézy cholesterolu v játrech. Dnes je hlavním lékem v boji proti zvýšenému cholesterolu. Má značné nevýhody - mnoho vedlejších účinků, dočasný účinek. Po ukončení léčby se hladina celkového cholesterolu vrátí k předchozím hodnotám. Pacienti s dědičnou formou onemocnění jsou proto nuceni je užívat po celý život.
 • Fibráty zvyšují produkci lipázy, snižují množství LDL, VLDL, triglyceridů v periferních tkáních. Zlepšují lipidový profil, urychlují vylučování cholesterolu z krevní plazmy.
 • Sekvestranty žlučových kyselin stimulují tvorbu těchto kyselin v těle. To urychluje eliminaci toxinů, strusek, LDL přes střeva.
 • Kyselina nikotinová (Niacin) působí na cévy, obnovuje je: rozšiřuje zúžené mezery, zlepšuje průtok krve, odstraňuje malé akumulace lipidů s nízkou hustotou z cév.

Prevence odchylek od normy LDL je v souladu se zásadami správné výživy, odmítáním špatných návyků, mírnou fyzickou námahou.

Po 20 letech se doporučuje provádět krevní testy každých 5 let, aby bylo možné sledovat případné poruchy metabolismu lipidů. Starší lidé se doporučuje, aby si lipidový profil vytvářeli každé 3 roky.

Literatura

 1. Michael Pignone, MD, MPH. Léčba zvýšeného lipoproteinu cholesterolu s nízkou hustotou (LDL-C) v primární prevenci kardiovaskulárních onemocnění, 2018
 2. L. L. Tyuryumin, V. Shanturov, E. E. Tyuryumina, Fyziologie cholesterolu (recenze), 2012
 3. Nikiforov N.G., Grachev A.N., Sobenin I.A., Orekhov A.N., Kzhyshkovska Yu.G. Interakce nativního a modifikovaného lipoproteinu o nízké hustotě s intimálními buňkami v ateroskleróze, 2013

Materiál připravený autory projektu
podle redakční politiky webu.

Co je LDL cholesterol

Lidská krev obsahuje velké množství složek. Jedním z nich je LDL cholesterol. To hraje významnou roli v metabolismu tuků, stavbě buněčných membrán a produkci hormonů. Proto jeho odchylka od normální koncentrace může být plná zdravotních problémů.

Co je LDL cholesterol

Cholesterol - látka, která je součástí krve. Má strukturu podobnou tuku. Jeho syntéza probíhá v játrech. Kromě toho může být požíván s potravinami živočišného původu.

Existují tři hlavní odrůdy této látky: běžné, LDL a HDL. Nízkohustotní lipoproteinový cholesterol se nazývá „škodlivý“. Jeho koncentrace v krvi bude určena obsahem cholesterolu v plazmě.

Velikost částic je velmi malá, takže mohou volně pronikat stěnami cév. Při zvýšených koncentracích mohou být částice uloženy na stěnách za vzniku plaků. Odstranění z těla je obtížné.

Hlavní funkce LDL cholesterolu

Po seznámení se s tím, co to je, je nezbytné porozumět funkčním úkolům takové látky. Má současně několik účelů:

 1. Podílí se na konstrukci buněčných membrán, ovlivňuje jejich propustnost.
 2. Bez ní není možné plně vytvořit steroidní hormony, jako je estrogen, kortizol a další.
 3. Podílí se na tvorbě žlučových kyselin.

Snížené a zvýšené hladiny cholesterolu negativně ovlivňují zdraví celého organismu. Proto odborníci doporučují pravidelné krevní testy.

Regulační ukazatele

Pro posouzení koncentrace LDL cholesterolu v krvi je nutné znát ukazatele zdravého člověka. Norma u mužů a žen je odlišná. To je dáno zvláštnostmi hormonálního pozadí. Obsah této látky se může lišit v závislosti na věku. Rychlost může ovlivnit i bydliště osoby.

Ženy používají následující standardní hodnoty:

 1. Ve věku 20 let - 60-150 mg / l.
 2. V rozmezí od 20 do 30 let je hodnota 59–160 mg / l považována za normální.
 3. Od 30 do 40 let - 70–175 ml / l.
 4. U žen ve věku od 40 do 50 let je normální hodnota v rozmezí 80–189 ml / l.
 5. Ženy nad 50 let se nemají čeho obávat, pokud jeho indikátor zapadá do rozsahu 90–232 mg / l.

Odchylky od výše uvedených ukazatelů - příležitost přemýšlet o svém zdraví. Musíte podstoupit lékařskou prohlídku a poraďte se s lékařem.

U mužů jsou hodnoty LDL cholesterolu následující:

 1. Ve věku 20 let - 60-140 mg / l.
 2. Od 20 do 30 let - 59–174 mg / l.
 3. Pokud je člověk ve věku 30 až 40 let, pak je norma 80–180 mg / l.
 4. Ve věku 40–50 let je 90–200 mg / l.
 5. U mužů starších 50 let je normální rychlost od 90 do 210 mg / l.

Pro stanovení přesného množství cholesterolu v krvi se provádí lipidogram. Jedná se o krevní test, který pomáhá určit koncentraci všech krevních lipoproteinů.

Co zvyšuje LDL cholesterol?

Příčiny vysokého cholesterolu se liší. V mnoha směrech, role stravy a životního stylu osoby. Často k tomuto fenoménu vedou všechny druhy patologií. Mezi hlavní faktory patří:

 1. Obezita. Zvýšené hladiny škodlivého cholesterolu nejčastěji hovoří o konzumaci velkého množství sacharidů a živočišných tuků, což způsobuje zvýšení tělesné hmotnosti.
 2. Dědičný faktor. V některých případech může být taková odchylka zděděna. Rizikem jsou lidé, jejichž příbuzní utrpěli infarkty nebo mrtvice.
 3. Nemoci srdce a cévního systému.
 4. Nemoci pankreatu. Diabetes, pankreatitida a maligní nádory mají nejčastěji účinek.
 5. Abnormality v játrech a ledvinách.
 6. Hormonální změny v těle způsobené těhotenstvím.
 7. Zneužívání alkoholu a kouření.
 8. Sedavý životní styl.

Pokud máte takové problémy, měli byste pravidelně provádět krevní testy k určení hladiny cholesterolu. Při zjištění jeho zvýšené koncentrace je nutné neprodleně přijmout opatření.

Jaká opatření užívat s vysokým cholesterolem

Pokud je LDL cholesterol zvýšený, musíte okamžitě jednat. V opačném případě to povede k tvorbě vaskulárních plaků, srdečních onemocnění a dalších zdravotních problémů. Existuje několik způsobů, jak snížit koncentraci této látky:

 • Prvním krokem je revize vaší stravy. Úplně odmítnout mastné potraviny nemůže. Je však nutné ho používat v malých množstvích. Do menu přidejte další potraviny snižující hladinu cholesterolu.
 • Používejte potraviny obsahující Omega-3. Tyto mastné kyseliny jsou přítomny v mořských rybách.
 • Udržujte aktivní životní styl. Začněte hrát sport, chodit venku, přihlásit se do bazénu. Každé ráno dělá gymnastiku. Fyzická aktivita pomůže nejen odstranit lipoproteiny o nízké hustotě, ale také zabránit rozvoji mnoha onemocnění.
 • Pokud se hladina škodlivého cholesterolu významně zvýší, je možné použít specializované zdravotnické přípravky. Nejběžnější použití lůžka - prostředky, které blokují práci enzymu zodpovědného za produkci škodlivého cholesterolu. Fibráty jsou také účinné. Pomáhají zničit LDL v krvi. Výběr konkrétních léků a požadované dávkování lze provádět pouze ve spolupráci se svým lékařem.

Snížení hladin lipoproteinů s nízkou hustotou pomůže vyřešit zdravotní problémy a výrazně zlepšit kvalitu života.

Zásady stravování

Základem úspěšné redukce cholesterolu v krvi se stává vyvážená strava. Nejprve si přečtěte nabídku. Odstraňte z něj následující produkty:

 1. Vepřové sádlo.
 2. Tuhý sýr.
 3. Majonéza a omáčky na něm založené.
 4. Všechny polotovary průmyslové výroby.
 5. Klobásy.
 6. Výrobky z mouky, cukrovinky.
 7. Mastné maso.
 8. Zakysanou smetanou.
 9. Krém

Snažte se jíst co nejvíce ovoce a zeleniny. Ve stravě musí být přítomna mořská ryba. Nejlepší ze všeho je, pokud se jedná o losos nebo sardinky. Současně jíst ryby ve vařené nebo vařené formě. Ideální je vaření v páře.

Následující produkty pomohou snížit obsah LDL v krvi:

 1. Zelený čaj. Skládá se z flavonoidů, které mají zesilovací účinek na stěny cév.
 2. Rajčata. Obsahují lykopen - látky, které snižují hladinu cholesterolu. Dost na pití dvou sklenic rajčatové šťávy denně.
 3. Ořechy Vzhledem k tomu, že pro všechny jejich výhody, jsou příliš vysoké kalorií, mohou být konzumovány v množství nepřesahujícím 10 kusů za den.
 4. Mrkev Chcete-li se zbavit problému, stačí jíst dvě malé mrkve denně.
 5. Česnek Tento produkt je zvláště účinný v kombinaci s citronem. K přípravě léčivých přípravků je nutné posouvat citrón a česnek po mlýnku na maso. Použití vařených těstovin pomáhá snižovat hladinu LDL a čistit stěny cév.
 6. Vejce Nejlépe je jíst nebo vařit parní omeletu.
 7. Celer Před použitím je třeba ji držet ve vroucí vodě po dobu delší než 7 minut a posypeme sezamovými semínky.

Dodržování těchto jednoduchých doporučení vám umožní rychle obnovit normální hladiny cholesterolu v krvi. Doplňte dietu mírným cvičením.

Co znamená nízký cholesterol?

Někdy během krevního testu se ukazuje, že LDL cholesterol je snížen. To je možné v následujících případech:

 1. Po dlouhé rychlosti.
 2. Zůstaňte ve stresové situaci.
 3. Přítomnost anémie v chronické formě.
 4. Cystická fibróza.
 5. Hypertyreóza.
 6. Použití hormonálních léků.
 7. Rakovina kostní dřeně.
 8. Abnormality v játrech.
 9. Infekční onemocnění v akutní formě.

Aby bylo možné obnovit normální koncentraci cholesterolu, je nutné především zjistit příčiny problému a odstranit je. K tomu budete muset podstoupit lékařskou prohlídku.

Jak je analýza a její interpretace

Nejběžnějším způsobem stanovení hladiny LDL je výpočet podle Friedwalda. Přesný vzorec je, že lipoproteiny o nízké hustotě jsou definovány jako rozdíl mezi celkovým cholesterolem a triglyceridy děleno 5.

Krevní test by měl být prováděn pouze nalačno. Je povoleno použít malé množství čisté vody. Od posledního jídla by nemělo uplynout méně než 12 hodin, ale ne více než 14 hodin.

Několik týdnů před analýzou musíte přestat užívat jakékoli léky. Pokud to není možné, je nutné uvést seznam všech léků provedených odborníkem a uvést jejich dávkování.

Nedávná konzumace mastných a smažených potravin, alkoholických nápojů může také vyvolat nesprávné zobrazení LDL cholesterolu v krevním testu. Není nutné bezprostředně před studiem zapojit se do těžké fyzické práce.

Vážně zvýšené hladiny LDL naznačují, že člověk trpí aterosklerózou a ischemickou chorobou srdeční. Mírná odchylka od normy označuje počáteční stadium vývoje těchto onemocnění.

LDL cholesterol je důležitým ukazatelem, který musí být neustále sledován. Je třeba přijmout opatření i při nejmenších odchylkách od normy.

Jak snížit špatný cholesterol a co je LDL?

Je známo, že jedním z hlavních faktorů ve vývoji vaskulárních onemocnění jsou poruchy metabolismu lipidů. Aby se předešlo těmto onemocněním, je nezbytná především včasná a správná diagnóza, zejména stanovení lipidového profilu.

Přepravu tuků v těle zajišťují velmi složité struktury zvané lipoproteiny. Jedná se o ve vodě rozpustné kulové struktury, které zahrnují molekulu proteinů a lipidů. Existuje mnoho druhů, z nichž hlavní jsou chylomikrony, VLDL, lipoproteiny se střední hustotou, LDL, HDL.

Liší se v závislosti na velikosti a hustotě molekuly. V tomto článku se zaměříme na lipoproteiny o nízké hustotě (LDL), které se mohou stát příčinou vzniku různých poruch v těle.

LDL - co to je?

LDL je lipoproteinová frakce, která je hlavní transportní formou cholesterolu v těle, zejména je přenesena z jater do periferních tkání. Někdy jsou hladiny LDL spojeny s lidmi nazývanými špatný cholesterol. To přímo souvisí se skutečností, že vyvolává aterosklerózu.

S nárůstem frakce v krvi dochází k vysoké aterogenní aktivitě, která vede k tvorbě plaků v cévách. To však neznamená, že tyto sloučeniny jsou naprosto škodlivé, protože bez nich je normální fungování lidského těla nemožné. Je nutné pochopit, kdy je nutné přijmout opatření k nápravě jejich obsahu v krvi, a když ne.

Funkce LDL v těle

Stojí za zmínku, že LDL má příznivý vliv na fungování těla. Bez jejich účasti není možný normální transport cholesterolu a vitamínů do orgánů a tkání. Nadměrné hladiny LDL v plazmě jsou spojeny s rozvojem aterosklerózy v cévách srdce, karotidy a na periferii. Nejsou však okamžitě aterogenní.

K tomu musí projít několika kroky modifikace v těle. V důsledku toho řetězec různých procesů mění strukturu nejen samotné molekuly lipoproteinu, ale také zvyšuje permeabilitu vnitřní vrstvy cévy a plaky začínají růst. S progresí patologie klesá lumen cévy, praskne plaková pneumatika s tvorbou intravaskulárního trombu.

V souvislosti s mechanismem popsaným výše jsou dnes lipoproteiny o nízké hustotě považovány za hlavní provokatéry vývoje aterosklerotických procesů v těle.

Kdy a jak se provádí analýza?

Potřeba analýzy se objeví, když si člověk stěžuje na určité symptomy. Analýza je nutně provedena, pokud existuje:

 • onemocnění kardiovaskulárního systému (infarkt myokardu, koronární srdeční onemocnění, srdeční selhání);
 • ateroskleróza;
 • obezita (zjistit důvody);
 • onemocnění jater;
 • diabetes mellitus (zvýšené hladiny LDL komplikují průběh diabetu);
 • pokud existuje dědičná predispozice (jeden z příbuzných má dědičnou hypercholesterolemii);
 • další screeningové testy ve spojení se studiem jiných složek systému.

Hlavní výzkumnou metodou v tomto případě je biochemický krevní test, v jehož rámci se kardiolog nejprve zaměří na hodnoty kreatininu, cukru a lipidogramu.

Platné indikátory a diagnostické metody

Zvláštní příprava na studium není nutná, ale musíte omezit příjem potravy 10-12 hodin před zákrokem, protože nejspolehlivější indikátor je určen nalačno.

Obsah cholesterolu v krvi je určen dvěma metodami: přímou a nepřímou. Přímá metoda se používá velmi zřídka. Je relevantní pouze tehdy, jsou-li triglyceridy v krvi nižší než 4 mmol / l. Vypočteno podle vzorce Friedwalda:

LDL = celkový cholesterol - HDL - triglyceridy / 2,2 (v mmol / l)

Nepřímá metoda je nyní populárnější. Zahrnuje stanovení koncentrace LDL v krvi a porovnání ukazatelů s mezinárodními standardy uvedenými v tabulce.

Jak se vypořádat s LDL cholesterolem

Nejvíce aterogenní typ lipoproteinů - LDL - lipoproteiny s nízkou hustotou. Při jejich tvorbě se přímo podílejí lipoproteiny o velmi nízké hustotě - VLDL. Jejich hlavní funkcí je dodávání cholesterolu z jaterních tkání do buněk celého organismu. Z tohoto důvodu je jejich přítomnost v krvi velmi důležitá pro zajištění normálních funkcí těla. Když hladina LDL v krvi překročí normu, hrozí ohrožení lidského zdraví. Zejména trpí kardiovaskulárním systémem. LDL cholesterol je považován za špatný, protože má schopnost držet se pohromadě a usazovat se na stěnách cév, které tvoří cholesterolové plaky.

LDL - co to je

LDL je nejvíce aterogenní typ lipoproteinu

V důsledku výměny lipoproteinů o velmi nízké hustotě a střední hustoty se získají lipoproteiny o nízké hustotě. Obsahují apolipoprotein B100. Je nutné zajistit kontakt s buněčnými receptory a je schopen je proniknout.

Tento typ lipoproteinu je produkován částečně v krvi enzymem nazývaným lipoproteinová lipáza a částečně v jaterní tkáni za použití jaterní lipázy. 80% LDL jsou tuky, z nichž většina jsou estery cholesterolu.

Hlavním úkolem LDL je transport cholesterolu do periferních tkání. V normálním provozu dodávají buňkám cholesterol, kde je potřeba dát buněčným membránám sílu. Díky tomu se jeho obsah v krvi snižuje.

Když se objeví poruchy ve fungování LDL receptorů, lipoproteiny se hromadí v krevním řečišti a začnou se usazovat na stěnách cév. Tak, rozvoj aterosklerózy. Jeho hlavním rysem je zúžení krevních cév a poruch krevního oběhu.

Vývoj patologie způsobuje závažné následky, jako je koronární srdeční onemocnění, srdeční infarkt, demence spojená s věkem, mrtvice. K rozvoji aterosklerózy může dojít v některém z orgánů - nohy, srdce, ledviny, mozek, gastrointestinální trakt, oči.

LDL je nejvíce aterogenní typ lipoproteinu. Nejvíce vyvolávají rozvoj aterosklerózy.

Norm LDL v krvi

U dospělých se považuje za normální, když se hodnoty LDL pohybují od 1,2 do 3,0 mmol na litr krve.

Analýza pro LDL

Je velmi obtížné zjistit hladinu cholesterolu s nízkou hustotou v těle dospělého.

Existují dva způsoby, jak kontrolovat obsah LDL v krvi: přímé a nepřímé. V nepřímé metodě se používá vzorec: LDL = celkový cholesterol - HDL - (triglycerol / 2,2). Tento výpočet zohledňuje skutečnost, že cholesterol má tři frakce - velmi nízkou, nízkou a vysokou hustotu. Pro dosažení výsledku je nutné určit hladiny celkového cholesterolu, lipoproteinu s vysokou hustotou a triglycerolu. Takový přístup není pojištěn proti riziku analytické chyby.

Přesné zjištění hladiny nízkohustotního cholesterolu v těle dospělého je poměrně obtížné. Předpokládá se, že lipoproteiny o velmi nízké hustotě tvoří přibližně 45% celkového objemu triglyceridů. Je možné provést výpočty s použitím tohoto vzorce, pokud hladina triglycerolu není větší než 4,5 mmol na litr a neexistují žádné chylomikrony - krev je chyle.

Další metoda zahrnuje přímé měření LDL v krvi. Normy tohoto ukazatele jsou určeny mezinárodními normami, které jsou stejné pro všechny laboratoře. Naleznete je ve sloupci „Referenční hodnoty“ ve formuláři s analýzami.

Jak rozluštit vaše výsledky

Parametry normy LDL jsou upraveny v závislosti na přítomnosti různých faktorů: věku, chronických a dědičných onemocnění. Úkolem specialisty při výběru lékové léčby nebo diety je snížit obsah LDL v krvi na míru potřebnou pro konkrétního pacienta.

Pro pacienty se srdečním onemocněním, diabetem, hypertenzními pacienty užívajícími léky ke snížení krevního tlaku a pro ty, kteří mají vrozenou predispozici k kardiovaskulárním onemocněním, muži ve věku do 55 let a ženy - do 65 let, obsah LDL v krvi by měl být až 2,5 mmol na litr.

U pacientů, kteří již trpěli mrtvicí, srdečním infarktem, aneuryzmatem aorty, ischemickými záchvaty tranzistoru nebo jinými následky aterosklerózy, je normální hladina krevního tlaku 2,0 mmol na litr.

Obsah lipoproteinů s nízkou hustotou v krvi žen je ve srovnání s normou pro muže mírně odlišný. Jejich rizikové skupiny existují pro děti. Výsledky těchto analýz dešifrují pediatra.

Příčiny změn hladin LDL

LDL cholesterol je považován za špatný

Podmínky vedoucí ke snížení hladin LDL jsou vrozené poruchy metabolismu lipidů:

 • abetalipoproteinemie - porušení metabolických procesů apolipoproteinem, což je protein, který se váže na lipoproteinové částice tvořící cholesterol;
 • Tangierova choroba je vzácné onemocnění, při němž buňky imunitního systému makrofágů akumulují estery cholesterolu. Známky patologie - zvýšení velikosti jater a sleziny, duševních poruch. Hladina LDL a HDL v krvi je téměř nulová, celkový cholesterol je snížen a triglyceridy jsou mírně nadhodnocené;
 • dědičná hyperchylomikronémie - díky vysokému obsahu chylomikronů, vysokým hladinám triglyceridů, nízkým hladinám LDL a HDL. Existuje nebezpečí vzniku nedobrovolné pankreatitidy.

Příčinou nízkého LDL může být navíc sekundární patologie:

 • hyperterióza - nadměrná aktivita štítné žlázy;
 • jaterní patologie - cirhóza, hepatitida, městnavé kardiovaskulární patologie, při nichž dochází k přebytku krve v játrech;
 • zánětlivé procesy a infekční onemocnění - parotonilární absces, sinusitida, angína, pneumonie.

Se zvýšenou hladinou LDL v krvi jsou příčiny zakořeněny v vrozených patologiích:

 • dědičná forma hypercholesterolemie - porucha metabolismu tuků, vysoký obsah LDL v důsledku zvýšené produkce a snížená rychlost eliminace buňkami v důsledku dysfunkce receptorů;
 • genetickou formou hyperlipidemie a hyperbetalipoproteinemie je současná akumulace cholesterolu a triacylglycerolu, snížený obsah HDL v krvi. Produkce apolipoproteinu B100 se zvýšila. Tento protein váže cholesterol pro transport na lipoproteinové částice;
 • hypercholesterolemie - vyjádřená zvýšenými hladinami celkového cholesterolu s kombinací získaných a genetických příčin: udržení sedavého životního stylu, stravovacího chování, přítomnosti špatných návyků;
 • vrozené patologie apolipoproteinů, které jsou spojeny s poruchami produkce proteinu. Míra eliminace HDL se snižuje, jeho hladina v krvi se zvyšuje.

Důvody pro zvýšený obsah LDL mohou být sekundární patologie:

 • hyperterióza, která je charakterizována snížením funkce štítné žlázy, dysfunkcí buněčných receptorů pro LDL;
 • adrenální patologie, které jsou vyjádřeny zvýšenou hustotou kortizolu, což vyvolává růst cholesterolu a triglyceridů;
 • nefrotického syndromu, který se projevuje zvýšenou spotřebou proteinu, který je aktivně produkován tkáně jater;
 • renální patologie - glomerulonefritida, pyelonefritida;
 • diabetes mellitus - jeho nebezpečnější forma - dekompenzovaná, při které dochází ke zpomalení zpracování lipoproteinů obsahujících velký podíl bílkovin v důsledku nedostatku inzulínu;
 • anorexie na základě nervového zhroucení;
 • intermitentní forma porfyrie, při které dochází k poruše procesu metabolismu porfyrinu.

Jak snížit hladinu LDL v krvi?

Chcete-li snížit LDL v krvi, musíte hrát sport a jíst správně

K problému je třeba přistupovat s přihlédnutím ke všem individuálním vlastnostem organismu. Je důležité zlepšit metabolismus lipidů, snížit obsah LDL a zvýšit obsah HDL. Měly by být dodrženy následující pokyny:

 • uchýlit se k mírnému cvičení;
 • držet se správné výživy.

Bylo zjištěno, že existují potraviny, které, pokud se používají denně, vedou k normalizaci rovnováhy mezi dobrým a špatným cholesterolem:

 1. Česnek;
 2. Sója;
 3. Slunečnicová semena;
 4. Zelí;
 5. Kukuřičný olej;
 6. Jablka;
 7. Obiloviny;
 8. Ořechy;
 9. Avokádo

Chcete-li normalizovat metabolismus lipidů, musíte se zbavit kil. To platí zejména u pacientů s nadváhou.

Je však nemožné zcela vyloučit potraviny, které obsahují cholesterol ze stravy, protože to může vést k ještě většímu narušení metabolických procesů v těle. Nejlepší možností je dodržovat dietu doporučovanou lékařem.

Vzdát se špatných návyků - pití alkoholu a kouření. Stávají se příčinou oxidace produktů rozpadu LDL, jejich sedimentace na stěnách cév a tvorby cholesterolových plaků.

Spolu s tím je nutné eliminovat příčiny, které přispívají ke zvýšení hladin LDL: konzumace tukových potravin, fyzická nečinnost, závažné patologie, které vyžadují speciální terapii.

Pokud tyto metody nejsou účinné, může specialista předepsat léčbu pomocí:

 • fibráty;
 • statiny;
 • kyselina nikotinová;
 • potravinové doplňky obohacené omega-3 mastnými kyselinami;
 • inhibitory adsorpce cholesterolu;
 • sekvestranty žlučových kyselin.

Komplexní léčba pomůže snížit obsah LDL v krvi a vést k normálnímu metabolismu tuků v těle pacienta. Pokud budete na konci léčby dodržovat zdravý životní styl, budete schopni udržet cholesterol v normálních mezích, a to i bez použití léků.

Prevence účinků nerovnováhy LDL

Správná výživa a aktivní životní styl přispívají ke snížení koncentrace LDL o téměř 10%.

Co je potřeba k zabránění růstu hladin LDL?

Potřeba znovu vytvořit životní styl:

 • nízkokalorická dieta - ve stravě by mělo být přítomno minimum tuku;
 • kontrola tělesné hmotnosti;
 • pravidelný aerobní trénink.

Správná výživa a udržení aktivního životního stylu přispívají ke snížení koncentrace LDL téměř o 10%.

Pokud během dvou měsíců nevedlo dodržování těchto podmínek k dosažení žádoucího výsledku, musíte se poradit s lékařem, abyste nalezli správný lék na snížení hladiny cholesterolu v krvi.

Co znamená zvýšený LDL cholesterol v krvi?

Když je LDL cholesterol zvýšený, mnoho pacientů konfrontovaných s tímto indikátorem je znepokojeno tím, co to znamená a jak se snižuje hladina lipoproteinů v krvi.

Složení jakékoliv buněčné struktury zahrnuje komplexní komplexy nazývané lipoproteiny. Co se týče lidského těla, jsou rozděleny podle hustoty, která je stanovena při pečlivé metodě ultracentrifugace. Obsah každého z nich pomáhá při diagnostice různých onemocnění a patologických procesů.

Lipoproteiny o nízké hustotě plní nejdůležitější funkci transportu cholesterolu syntetizovaného uvnitř těla.

Jsou také nazývány „škodlivými“ strukturami, protože vysoká koncentrace LDL v krvi ukazuje na progresi aterosklerózy.

Účel LDL

LDL cholesterol je zkoumán ve spektru analýzy krevních lipidů. Studie je ukázána následujícím kategoriím jednotlivců:

 1. Při plánovaných kontrolách u osob starších 40 let.
 2. Pacienti s kardiovaskulární patologií.
 3. Dědičně predisponovaný k aterosklerózním pacientům.

Lipidogram nastavuje koncentraci cholesterolu nejen na nízkou hustotu, ale také na velmi nízkou a vysokou hustotu, celkový cholesterol a další triglyceridy. Kompletní obraz lipidového složení krve umožňuje spolehlivě stanovit povahu dyslipidémie.

Na molekulární úrovni cholesterol mastných kyselin vypadá jako tekutý krystal. Ve svém převažujícím množství se syntetizuje v játrech a střevech, část z ní pochází přímo z potravy.

 • Je nezbytný pro následnou tvorbu hormonů a vitamínů v těle.
 • Zahrnuty v membráně.
 • Podílí se na vedení nervových impulzů a dalších metabolických procesů.

Přeprava cholesterolu v krevním řečišti se provádí ve spojení s proteinem. Tak vznikají lipoproteiny s různými hustotami, mezi nimiž jsou lipoproteiny o nízké hustotě považovány za „nejvíce škodlivé“. Tyto struktury dodávají cholesterol do všech orgánů, které to potřebují. Při vysokých koncentracích v krvi však ucpávají krevní oběh a tvoří aterosklerotické plaky. Proto je důležité dodržovat normu LDL a obecně regulovat lipidové spektrum.

Komunikace LDL a HDL

Pochopení toho, co PAPs je, je stejně důležité. Lipoproteiny o vysoké hustotě transportují cholesterol, avšak proteiny, které jsou v nich obsaženy, netvoří po cévním lůžku jeho usazeniny. Naopak během migrace mají tendenci absorbovat přebytečné lipidy v krvi. Proto se tento typ lipoproteinu nazývá "dobrý". Vysoký obsah cholesterolu s jeho zvýšenými hodnotami minimalizuje nebezpečné riziko aterosklerotických komplikací. Pokud je tedy HDL snížen, znamená to také, že jsou nutná terapeutická opatření.

HDL cholesterol funguje jako „čistší“ krevní oběh a odstraňuje aterosklerotické plaky.

Jeho syntéza se zvyšuje, když je LDL cholesterol zvýšen v krvi. Zásoby těla však nejsou vždy dostačující k vyrovnání patologického stavu, což narušuje rovnováhu LDL a HDL.

Etiologie zvýšeného LDL

V klinické praxi byly izolovány termíny popisující nerovnováhu cholesterolu s nízkou a vysokou hustotou. Když je zvýšen pouze LDL, hovoří o hyperlipidemii, hlavním rizikovém faktoru aterosklerózy. Nedostatek cholesterolu s vysokou hustotou a růst sloučenin s tímto nízkým parametrem může být způsoben následujícími patologickými procesy:

 1. Porušení tvorby cholery, tvorba žlučových kamenů.
 2. Destruktivní poškození ledvin.
 3. Funkční činnost štítné žlázy.
 4. Hyperglykémie, zvýšená tolerance glukózy, diabetes mellitus.
 5. Degenerace karcinomu pankreatu.
 6. Benigní onkopatologie prostaty u mužů.
 7. Zneužívání alkoholu, aktivní a pasivní kouření.
 8. Dědičná predispozice k hyperlipidemii a nedostatek lipoproteinového cholesterolu s vysokou hustotou.

LDL může dočasně zvýšit tukové potraviny v předvečer odběru krve pro lipidový profil. Opakovaná analýza po období vyvážené stravy pomáhá vyvrátit nebo potvrdit hyperlipidemii.

Normy pro cholesterol

Doporučená norma LDL je nastavena v určitém rámci:

Data jsou založena na populační studii, která byla provedena ve Spojených státech a byla založena na lidech, kteří jsou náchylní k ateroskleróze a kardiovaskulárním onemocněním. Existují však výjimky, kdy vysoká koncentrace LDL nekoreluje s žádným rizikem vůbec.

Některá zdravotnická zařízení dodržují další přijatelné hodnoty v lipidovém profilu.

LDL je v některých studiích normou, záleží na věku, který určuje intenzitu biochemických procesů v těle.

Pokud lipoproteiny o nízké hustotě překročí uvedenou koncentraci, existuje reálné riziko aterosklerotických komplikací. Patří mezi ně:

 • různé poruchy kardiovaskulárního systému;
 • v extrémních případech infarkt myokardu a krvácení v mozku.

Příprava na analýzu

Doporučuje se testovat obsah beta lipoproteinů v normálním stavu nebo pro patologii ráno nalačno:

Povoleno pít vodu, ale ne nápoje obsahující kofein a jiné nápoje.
Měla by být také sledována podmínka, že poslední jídlo nesmí být dříve než 12 hodin, ale ne více než 14 hodin.
Výsledek analýzy HDL, LDL a VLDL je také ovlivněn příjmem léků. Proto s plánovanou analýzou lipidového spektra jsou všechny léky zrušeny nejen den před, ale také během několika dnů. Pokud to není možné a vysazení léků může ohrozit život pacienta, musí být ošetřující lékař informován o užívaných lécích a jejich dávce, která má být objasněna.

Pokles

Za účelem normalizace beta lipoproteinů je nejprve nutné stanovit důvod jejich zvýšení.

Léčba drogami a vyvážená strava pomáhají dosáhnout doporučených hodnot lipoproteinů s vysokou hustotou a struktur s nízkou hodnotou. Léčbu lze provádět jak s léky, tak s lidovými recepty, ale především je nutná nutriční korekce.

Cholesterol Dieta

Dietní potraviny činí zaujatost potravin s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem „dobrého“ cholesterolu.

Norma HDL a LDL v lipidovém profilu bude stanovena obohacením stravy následujícími produkty:

 1. Mořský původ, zejména mořské ryby s vysokým obsahem "dobrého" cholesterolu.
 2. Olivový olej, přímá extrakce, bez přísad a nečistot.
 3. Ořechy a semena, lněné semínko.
 4. Oves a kaše z ječmene, další jídla na bázi.
 5. Ovoce: jablka a hrušky.
 6. Zelenina: rajčata, mrkev.
 7. Rostliny z rodiny luštěnin: hrách, fazole.

Mnoho pacientů se bojí dozvědět se, že lipoproteiny o nízké hustotě jsou zvýšeny v krvi, a lékař doporučuje dietu na jejich snížení. Terapeutická racionální výživa však neznamená neustálý pocit hladu u pacientů.

Seznam produktů povolených ve stravě je poměrně různorodý, což vám umožňuje připravovat nové pokrmy denně.

Různé a povolené nápoje, které odstraňují "škodlivý" cholesterol lipoproteinu s nízkou hustotou:

 • čerstvé šťávy ze zeleniny a ovoce;
 • zelený čaj.

Existuje také samostatný seznam potravin, jejichž obsah cholesterolu lze nazvat „kritický“. Patří mezi ně:

 • droby;
 • tučné vepřové maso;
 • hovězí maso;
 • jehněčí.

Ve stravě proti hyperlipidemii je třeba vyloučit:

O něco méně „škodlivého“ cholesterolu je obsaženo v tukových mléčných výrobcích, jejichž spotřeba by měla být udržována na minimu:

Léčba léky

Konstantní inovace v medicíně přidávají do farmakologického průmyslu všechny nové přípravky, které regulují lipidové spektrum.

Statiny
Klinická praxe lékařů ukazuje, že pokud je LDL cholesterol překročen, znamená to, že je nutné předepisovat statiny. Přípravky této řady mají jedinečnou vlastnost snižovat vylučovací funkci jater. Beta lipoproteiny jsou v tomto případě vyráběny v menším množství a nedosahují kritické koncentrace v kombinaci s exogenním cholesterolem.

Nejběžnější statiny s následujícími názvy:

Jsou jmenováni jednou denně v dávce odpovídající tělesné hmotnosti pacientů.

Fibráty
Léky třídy fibrátů jsou také žádány, aby vedly k lipoproteinům. Ty přímo ovlivňují LDL, ničí jejich strukturu. Současně rostou i lipoproteiny o vysoké hustotě, které ničí plaky cholesterolu. Současně se kvantitativně normalizuje lipidové spektrum:

Kyselina nikotinová
Ovlivňuje alfa cholesterol a jeho další frakce kyselina nikotinová. Drogy založené na něm:

 • zničit strukturu LDL v krvi;
 • inhibují jejich produkci v játrech.

Lékaři často používají k eliminaci hyperlipidemie kombinovanou terapii.

Lidové recepty

Pokud je hladina HDL cholesterolu mírně snížena a lipoproteiny s nízkou hodnotou jsou také mírně pozměněny, léčba s prokázanými lidovými prostředky je povolena. Následující předpisy, které normalizují „škodlivý“ cholesterol, jsou nejčastější v alternativní medicíně:

 1. Lněné semínko v drcené formě se používá jako přísada do různých jídel. Semena můžete sekat v dřevěné nebo keramické maltě. Celkový počet z nich za den se doporučuje, aby se až na lžíci, k použití po celý měsíc.
 2. Celer - hlavní produkt ve stravě těch lidí, jejichž cholesterol HDL je vysoký. V boji proti hyperlipidemii se doporučuje vařit po dobu nejméně 5 minut a použít ji, sypaný práškovým cukrem nebo sezamem.
 3. Rozdrcené kořeny lékořice v množství 2 lžíce nalijte půl litru vroucí vody a vařte 2-3 minuty. Dále filtrujte vývar, ochlaďte a vezměte si třetí šálek denně na prázdný žaludek. Délka léčby je nejméně 2 týdny.

Léčebná terapie je často hlavním protidrogovým programem.

Žádná tradiční ani alternativní medicína nepracuje v podmínkách iracionální výživy a fyzické nečinnosti.

I když může být koncentrace "škodlivého" cholesterolu snížena, výsledek bude dočasný a nestabilní. Proto je důležité kombinovat jakoukoliv léčbu s léčebnými opatřeními. Zahrnují metody boje proti obezitě, kategorické ukončení kouření a zneužívání alkoholu. Denní cvičení musí být kombinováno se zdravou výživou, odstraněním nadbytečných smažených potravin, marinád a uzeného masa. Dále jsou zde uvedeny fyzioterapie, masáže, lázeňská léčba.

Dobré návyky získané při terapeutické eliminaci hyperlipidemie se stávají pro mnoho lidí způsobem života.

 • Zdravé jídlo;
 • úvod do sportu;
 • emocionální stabilita;

umožňují nejen mít optimální spektrum lipidů, ale také zabránit různým patologickým procesům a onemocněním.

Podmínky, za kterých jsou lipoproteiny o vysoké hustotě nebo LDL zvýšené, jsou důležité pro pochopení podstaty patologie. Znalost toho, co tvoří lipidové spektrum, pomáhá pacientům uvědomit si potřebu diety jako hlavní profylaktické látky proti ateroskleróze. Léčba drog a drog může působit jako primární a sekundární činnost.