Image

High-density lipoproteiny - HDL: co to je, normou, jak zlepšit výkon

HDL se nazývá dobrý, dobrý cholesterol. Na rozdíl od lipoproteinů s nízkou hustotou mají tyto částice antiaterogenní vlastnosti. Zvýšené množství HDL v krvi snižuje pravděpodobnost aterosklerotického plaku a kardiovaskulárních onemocnění.

Vlastnosti lipoproteinu s vysokou hustotou

Mají malý průměr 8-11 nm, hustou strukturu. HDL cholesterol obsahuje velké množství bílkovin, jeho jádro tvoří:

 • protein - 50%;
 • fosfolipidy - 25%;
 • estery cholesterolu - 16%;
 • triglyceroly - 5%;
 • volný cholesterol (cholesterol) - 4%.

LDL dodává cholesterol produkovaný játry do tkání a orgánů. Tam tráví tvorbu buněčných membrán. Jeho zbytky sbírají lipoprotein s vysokou hustotou HDL. V tomto procesu se mění jejich tvar: disk se změní na kuličku. Zralé lipoproteiny transportují cholesterol do jater, kde se zpracovávají, poté vylučují žlučovými kyselinami.

Vysoká hladina HDL významně snižuje riziko aterosklerózy, srdečního infarktu, mrtvice a ischémie vnitřních orgánů.

Příprava na dodávání lipidů

Obsah HDL cholesterolu v krvi se stanoví pomocí biochemické analýzy - lipidogramů. Pro zajištění spolehlivých výsledků je vhodné dodržovat následující doporučení:

 • Krev pro výzkum se podává ráno od 8 do 10 hodin.
 • 12 hodin před zkouškou nelze jíst, můžete pít obyčejnou vodu.
 • Jeden den před studiem nemůžete hladovět nebo přejídat, naopak, konzumovat alkohol obsahující jeho produkty: kefír, kvas.
 • Pokud pacient bere léky, vitamíny, potravinové doplňky, je třeba o tom informovat lékaře před zákrokem. Možná mu poradí, aby přestal užívat léky na 2-3 dny před analýzou nebo aby odložil studii. Silně zkreslují výsledky anabolického profilu lipidového profilu, hormonální antikoncepce, nesteroidních protizánětlivých léčiv.
 • Nežádoucí je kouřit bezprostředně před zkouškou.
 • 15 minut před zákrokem je žádoucí relaxovat, uklidnit, obnovit dýchání.

Co ovlivňuje výsledky analýz HDL? Přesnost údajů může být ovlivněna fyzickou námahou, stresem, nespavostí, extrémním odpočinkem, které pacient zažívá v předvečer zákroku. Pod vlivem těchto faktorů se hladina cholesterolu může zvýšit o 10-40%.

Analýza HDL předepisuje:

 • Každý rok - lidem trpícím diabetes mellitus jakéhokoli typu, trpícím srdečním infarktem, mrtvicí, ICHS, aterosklerózou.
 • 1 krát za 2 - 3 roky výzkumu se provádí genetická náchylnost k ateroskleróze, srdečním onemocněním.
 • 1 krát za 5 let se doporučuje provést analýzu u osob starších 20 let s cílem včasné detekce vaskulární aterosklerózy, onemocnění srdečního aparátu.
 • 1 krát za 1-2 roky je žádoucí kontrolovat metabolismus lipidů se zvýšeným celkovým cholesterolem, nestabilním krevním tlakem, chronickou hypertenzí, obezitou.
 • 2-3 měsíce po zahájení konzervativního nebo lékařského ošetření se provádí profil lipidů, aby se ověřila účinnost předepsané léčby.

Norma HDL

Pro HDL jsou limity normy stanoveny s ohledem na pohlaví a věk pacienta. Koncentrace látky se měří v miligramech na deciliter (mg / dl) nebo v milimolech na litr (mmol / l).

HDL cholesterol (dobrý) je zvýšený: co to znamená?

U dospělých nejsou zvýšené hladiny HDL (lipoproteiny s vysokou hustotou) pro tělo nebezpečné. Změna tohoto ukazatele však může naznačovat přítomnost jiných patologických procesů, které vyžadují lékařskou péči. Dnes se podíváme na podmínky, za kterých jsou lipoproteiny o vysoké hustotě zvýšené - co to znamená, jak snížit jejich hodnoty a v jakých případech to není nutné.

Lipoproteiny o vysoké hustotě - co to je a jaké rychlosti indikátoru

Cholesterol, který volně cirkuluje v periferním krevním řečišti, je podmíněně rozdělen na dvě frakce - „dobrý“ (HDL) cholesterol a „špatný“ - LDL. Toto oddělení je spojeno se znakem funkcí a vlastností každého typu.

LDL (cholesterol s nízkou hustotou) hraje rozhodující roli při tvorbě ateromatických cévních lézí. Molekuly této frakce mají tendenci se slepit a vytvářet konglomeráty mezi vlákny endotelu. Tak začíná proces vytvrzování cévní stěny, jinými slovy se vyvíjí ateroskleróza. Jedná se o impozantní onemocnění, které po léta ohrožuje zdraví kardiovaskulárního systému a způsobuje infarkty, mrtvice, ischemické ataky, aneuryzma.

HDL je „dobrý“ cholesterol v krvi. Toto jméno dluží vlastnosti. Proteinové molekuly, které tvoří HDL, jsou zaměřeny na odstranění nadbytečného cholesterolu z tkání orgánů a cévních stěn. Normální hodnoty HDL jsou zpravidla relativně nízké - jejich koncentrace v krvi by měla být v rozmezí 0,7 až 1,94 mmol / l u mužů i žen.

Podrobněji jsou normy dobré hladiny cholesterolu indikovány věkem v níže uvedené tabulce.

Úroveň HDL nad normou - co to znamená. Má se za to, že pokud je zvýšený HDL diagnostikován v lipidogramu, pak jsou rizika oběhového systému výrazně snížena. Horní hranice normy je však stanovena z nějakého důvodu. Ačkoli zvýšení HDL samo o sobě nepředstavuje žádné nebezpečí, může nepřímo indikovat řadu nepříznivých procesů v těle.

Zvyšování dobrého cholesterolu je vzácné. Výjimkou je období těhotenství, kdy všechny parametry biochemického krevního testu mohou být vyšší než referenční hodnoty a jsou považovány za fyziologicky zvýšenou rychlost. Placenta má strukturu cholesterolu, proto je pro její tvorbu potřeba více nosičových proteinů s lipidy. Navíc zvýšená produkce hormonů, jejichž substrátem jsou také tuky, vede ke zvýšení jejich potřeb.

Ve většině klinických situací, pokud je HDL cholesterol zvýšený, to znamená, že riziko aterosklerózy nebo jiných vaskulárních onemocnění je velmi nízké. Současně mohou mít zvýšené lipoproteiny také následující negativní příčiny:

 • Otrava alkoholem. Vzhledem k přímým toxickým účinkům na játra jsou jeho detoxikační funkce narušeny. Zvýšený HDL je jedním ze markerů tohoto procesu.
 • Biliární cirhóza.
 • Jaterní patologie - tuková hepatóza, při které dochází k jednotně zvýšeným procesům syntézy lipoproteinů všech frakcí.
 • Geneticky stanovená hypercholesterolémie. Při této nemoci, zvýšené biosyntéze a dalších lipidových frakcích, proto pro stanovení diagnózy, je nutné věnovat pozornost nejen HDL, ale také všem ostatním zvýšeným lipidovým profilům.
 • Poruchy štítné žlázy - hypotyreóza.
 • Nesprávná výživa - příjem nadměrného množství produktů, které obsahují živočišné tuky.
 • Hypodynamie a nepravidelný, neaktivní životní styl. Molekuly cholesterolu jsou malé energetické stanice v krvi. Jsou transportovány do svalů a dalších energeticky náročných orgánů. Když člověk vede sedavý neaktivní životní styl, cholesterol není žádán v objemech, ve kterých je přítomen v krevním řečišti. Vzhledem k jeho zbytečnosti se tento přebytek může transformovat na frakci s nízkou hustotou a začít se usazovat na cévním endotelu.
 • Kouření tabáku.

Podle lékařských statistik, zvýšení HDL nejčastěji označuje podvýživu a požití nadměrného množství tuku z potravin. Výrobky často obsahují substráty pro cholesterol, jak nízkou, tak vysokou hustotu. Proto s touto etiologií může být ovlivněno sledování HDL, „škodlivého“ cholesterolu a triglyceridů v krvi.

Co dělat a zda snížit

Na základě hodnot pouze zvýšeného HDL není možné stanovit diagnózu ani předepsat žádná doporučení. Je nutné vidět všechny zvýšené lipidogramové indexy - koncentraci v krevním rozboru celkového cholesterolu, jeho špatnou a dobrou frakci, triglyceridy, aterogenní koeficient. V závislosti na zbytku klinického obrazu může lékař provést určité předpisy.

Nejčastějšími důvody, proč je vysoký cholesterol (HDL) zvýšen, je nevyvážená výživa, fyzická nečinnost a negativní návyky. Aby se profil lipidů normalizoval, musíte nejprve postupovat podle této etiologické triády.

Doporučuje se každodenní dieta. Mastná masa, sádlo, kořeněná, smažená, uzená jídla, rychlé občerstvení a tučné mléčné výrobky jsou vyloučeny z jeho složení. Přednost se dává rostlinným produktům, které nejen normalizují hodnoty HDL a LDL, ale také mají řadu příznivých účinků na mikroorganismus.

Selektivně zvýšené hodnoty lipidogramu HDL na střední hodnoty nejsou indikací pro předepisování léků a jsou upraveny dietní terapií. Pokud jsou odchylky od normy závažnější a jsou ovlivněny některé parametry lipidů, pak po konzultaci může lékař předepsat léky ze skupiny statinů - Rosart, Rosuvastatin, Atorvastatin a další.

Kontrola lipidů je velmi důležitou součástí zdravého života, zejména u starších lidí. Mnoho vaskulárních a kardiálních patologií má latentní asymptomatické období, které může být detekováno pouze laboratorními testy. Pokud jsou v nich i mírně zvýšené dávky, měli byste okamžitě kontaktovat odborníka, abyste zahájili léčbu včas a vyhnuli se možným vážným následkům.

Cholesterol HDL

V lidském těle hraje důležitou roli v metabolismu cholesterol (také známý jako cholesterol), který se nachází ve struktuře mnoha buněk v těle. Rozlišují se však „dobré“ a „špatné“ zlomky tohoto prvku, které ovlivňují lidské zdraví různými způsoby. Se zvýšením množství cholesterolu v krvi se zvyšuje riziko srdečního infarktu a mrtvice.

Co je lipoprotein s vysokou hustotou

Většina látky je produkována tělem v játrech (asi 80%), zbývající podíl připadá na příjem potravy. Cholesterol se podílí na tvorbě hormonů, žlučových kyselin, buněčných membrán. Samotný prvek je v kapalině špatně rozpustný, takže pro jeho transport tvoří proteinový obal, který se skládá z apolipoproteinů (speciální protein).

Tato sloučenina se nazývá lipoprotein. Několik typů se šíří lidskými plavidly, což se ukázalo být rozdílné vzhledem k různým poměrům prvků, které tvoří:

 • VLDL - velmi nízká hustota lipoproteinů;
 • LDL - nízká hustota lipoproteinů;
 • HDL - lipoproteiny s vysokou hustotou.

Ty obsahují málo cholesterolu, skládají se téměř z proteinové části. Hlavní funkcí HDL-cholesterolu je transport přebytečného cholesterolu do jater pro zpracování. Tento typ látky se nazývá dobrý, představuje 30% cholesterolu v krvi. Nadbytek lipoproteinů s nízkou hustotou nad vysokou provokuje tvorbu cholesterolových plaků, které, když se hromadí v tepnách a žilách, vedou k srdečnímu infarktu, mrtvici.

Krevní test na cholesterol

Pro stanovení hladiny cholesterolu je nutné absolvovat biochemický krevní test, který určuje obsah HDL a LDL. Přiřazen k výzkumu ve složení lipogramu. Doporučuje se, aby byl podáván všem lidem nad 20 let alespoň jednou za 5 let. Pokud je pacientovi předepsána dieta s nízkým obsahem tuku, léky, krev by měla být věnována na analýzu častěji, aby bylo možné sledovat účinnost léčby.

Jak projít

Krevní test na celkový cholesterol vyžaduje určitou přípravu před porodem. Pro získání správných ukazatelů musíte dodržovat tato pravidla:

 • plot by měl být ráno;
 • omezit tuková jídla na 2-3 dny před zákrokem;
 • poslední jídlo by mělo být 8 hodin před testem;
 • vyhnout se fyzické námaze, emocionálnímu přepětí;
 • Přestat kouřit alespoň 30 minut před analýzou.

Dešifrování

Výsledky testů ukazují celkové množství cholesterolu v krvi, obsah triglyceridů, které ovlivňují lipidové procesy, a HDL, LDL. Lze říci, že poměr špatného a dobrého cholesterolu určuje pravděpodobnost vzniku cévního onemocnění. Tato hodnota se nazývá aterogenní index nebo koeficient. Jinak existuje specifický seznam ukazatelů hladiny LDL a HDL v krvi žen, mužů různého věku:

LDL cholesterol, mmol / l

HDL cholesterol, mmol / l

Zvýšil se aterogenní koeficient

Takový závěr, když dešifrování ukazuje pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění, plaků cholesterolu, zúžení lumen krevních cév, což vede k mrtvici, srdečnímu infarktu. V tomto případě převažuje „špatný“ cholesterol nad „dobrým“. Pro výpočet koeficientu aterogenity je třeba odečíst od celkového množství HDL cholesterolu a výsledek opět rozdělit na úroveň HDL. Příčinou vývoje zvýšené míry se stává:

 • těžké onemocnění jater;
 • dědičnost;
 • selhání ledvin (chronické);
 • nedostatečně léčený diabetes;
 • cholestáza;
 • zánět ledvin v chronické formě, která vede k nefrotickému syndromu.

Aterogenní koeficient se snížil

To je dobrá zpráva, v tomto případě je riziko vzniku cholesterolových plaků, blokád, srdečního infarktu nebo mrtvice extrémně malé. Tato skutečnost nemá žádnou diagnostickou hodnotu a znamená to, že existuje zvýšený cholesterol HDL, který nepředstavuje žádné nebezpečí pro lidské zdraví. Během léčby se vždy snaží snížit aterogenní index na normální nebo snížit.

Norma HDL

Normální ukazatel ve vztahu k dobrému cholesterolu není správná formulace. Přijatelná úroveň této frakce se liší případ od případu a je stanovena individuálně pro osobu. Pravděpodobnost vzniku onemocnění kardiovaskulárního systému je ovlivněna mnoha faktory, které je třeba individuálně studovat pro každého pacienta. Nízký HDL cholesterol přesně způsobuje riziko aterosklerózy. Podle obecných statistik je možné odhadnout riziko vývoje u dospělých pomocí následujících ukazatelů:

 1. Vysoká pravděpodobnost vzniku aterosklerózy u mužů s 10 mmol / l, u žen - 1,3 mmol / l, bez ohledu na související faktory.
 2. Průměrná pravděpodobnost aterosklerózy bude u mužů 1,0-1,3 mmol / l au žen 1,3-1,5 mmol / l.
 3. Nízká pravděpodobnost aterosklerózy u lidí bude 1,55 mmol / l.

Jak zvýšit dobrý cholesterol, pokud je HDL snížena

V různých obdobích může mít člověk jiné procento HDL cholesterolu. Jediný krevní obraz proto není ukazatelem „normálního“ množství cholesterolu. To naznačuje, že je třeba pravidelně kontrolovat hladinu látky se strachem z nárůstu. Změny se mohou objevit v krátkém časovém období, tzv. Fluktuace metabolismu cholesterolu. Pro zvýšení rychlosti PAP by mělo být:

 • eliminovat kortikosteroidy, anabolické steroidy, androgeny;
 • vyhnout se stresovým situacím;
 • užívat statiny, fibráty, cholestyramin, fenobarbital, inzulín, estroegnu.

Zjistěte více o LDL - co to je, jak provést analýzu.

HDL - lipoproteiny s vysokou hustotou („dobrý cholesterol“)

Lipidy jsou tuky, které se nerozpouští ve vodě, takže nejsou přítomny v krvi v jejich čisté formě, protože se nemohou pohybovat a být transportovány spolu s krevním oběhem.

Proto příroda poskytla koherentní látku, ve které se tuky stanou rozpustnými v krvi a větší pohyblivost je lipoproteiny (nebo lipoproteiny). Jedná se o komplex složený z tuků a bílkovin, které vypadají jako měkká, voskovitá hmota, která se nachází téměř ve všech částech těla a je součástí buněčných struktur. Pro mnohé je tato látka běžně známá jako cholesterol.

Jeden koncept nestačí vědět, pro diagnostické účely odborníci analyzují stav podtříd a frakcí této komplexní sloučeniny. Jednou z těchto podskupin jsou lipoproteiny s vysokou hustotou (nebo HDL). Dnes vám řekneme, co je lpvp v biochemickém krevním testu, který je indikován odchylkami, a co je normou pro zdravého člověka.

Který cholesterol je dobrý a co špatný?

Bez ohledu na to, jak překvapující to může znít pro některé, ale cholesterol ne vždy poškozuje tělo, v přijatelných množstvích je dokonce nutné, aby tělo budovalo buněčné membrány, účastnilo se metabolických procesů, produkce pohlavních hormonů a mnoho dalšího.

Vědci dlouho začali dělit cholesterol na „špatné“ a „dobré“. Špatné, obvykle se dostaneme spolu s jídlem, spolu se smaženými klobásy, wieners, konzervovanými potravinami, uzeným masem, rychlým občerstvením, majonézou atd., Velmi tučné a těžké jídlo. To neznamená, že tělo to vůbec nepotřebuje, je schopno dobře podporovat a stimulovat imunitní systém, ale pouze v přípustném množství.

Dobrý, prospěšný cholesterol je produkován lidským tělem k boji proti negativním částicím a normalizaci životně důležitých procesů.

Jedná se o dotyčné lipoproteiny s vysokou hustotou. Pomáhá řídit škodlivé látky zpět do jater za účelem zpracování, slouží jako stavební materiál pro buňky, pomáhá vytvářet produkci hormonů nadledvinami, kromě toho je zodpovědný za psycho-emocionální stav osoby, neumožňuje výskyt depresivního stavu a náhlých výkyvů nálady. Mluvení každodenním jazykem, HDL je "dobrý" cholesterol. A proto, pokud je lpvp snížena, není to vůbec dobré znamení, v tomto případě se zvyšuje riziko aterosklerózy, srdečního infarktu, mrtvice a dalších onemocnění cév.

Proto mají lipoproteiny s vysokou a nízkou hustotou téměř opačné funkce a typ účinků na tělo, a proto je diagnostická hodnota těchto látek odlišná.

Norma HDL

Aby bylo možné posoudit možná rizika vzniku srdeční ischémie nebo infarktu myokardu, aterosklerózy nebo výskytu krevních sraženin a zvolit správnou léčebnou taktiku, kardiologové, praktičtí lékaři a endokrinologové často předepisují pacientovi biochemický krevní test.
Rychlost lipoproteinů se může lišit u lidí různých věkových kategorií a pohlaví. Normální hladina HDL pro zdravého člověka je:

 • pro děti:
 • do 5 let - 0,98-1,94 mmol / l;
 • 5-10 let - 0,93-1,94 mmol / l;
 • 10-15 let - 0,96-1,91 mmol / l;
 • více než 15 let - 0,91-1,63 mmol / l.
 • pro dospělé:
 • od 20 let - 0,78-2,04 mmol / l;
 • od 30 let - 0,72 - 1,99 mmol / l;
 • od 40 let - 0,7-2,28 mmol / l;
 • od 50 let - 0,72-2,38 mmol / l;
 • po 60-65 letech - 0,78-2,48 mmol / l.

Je třeba poznamenat, že rychlost ukazatele se může mírně lišit v závislosti na laboratoři, ve které se studie provádí.

HDL je normou u mužů, mírně nižší než u žen. Ukazatel menší než 1,036 mmol / l u mužů a 1,30 mmol / l u žen naznačuje lékaři, že cholesterol s vysokou hustotou je nižší než obvykle, a proto je riziko kardiovaskulárních onemocnění mnohem vyšší.

Pro posouzení potenciálního rizika ischemie lékaři často analyzují lipoproteinový cholesterol s vysokou hustotou
vzhledem k celkovému počtu cholesterolu v krvi. K tomu byl vytvořen aterogenní koeficient, který ukazuje rovnováhu mezi „dobrým“ a celkovým cholesterolem.

KA = Celkem. - HDL / HDL.

Normálně by tento koeficient měl být v rozmezí 2-2,5 (pro novorozence - ne více než 1, pro muže po 40 letech - ne více než 3,5).

Cholesterol snižuje protein, co to znamená?

Hladina prospěšného cholesterolu v krvi se může lišit od standardních hodnot, a to z řady různých důvodů, jako je podvýživa, špatné návyky, rytmus života atd.

Možná je však LPVP cholesterol snížen az patologických důvodů se jedná o:

 • vaskulární aterosklerózy;
 • endokrinní onemocnění a poruchy;
 • žlučové kamenné onemocnění;
 • onemocnění jater a ledvin: cirhóza, nefrotický syndrom a další;
 • hyperlipoproteinemie typu IV;
 • a další infekční onemocnění v akutním stadiu.

Úroveň „dobrého“ cholesterolu se může snížit v důsledku dlouhodobého užívání některých léků, silného stresu nebo akutních infekčních účinků. V tomto případě je pacient zařazen do re-studie po asi 1,5-2 měsících.

High-density lipoproteiny jsou zvýšené, co to znamená?

Po prostudování informací o HDL si můžete myslet, že zvýšený indikátor je dobrým znamením pro tělo, protože tato látka zabraňuje tvorbě nadbytečného cholesterolu a snižuje tak riziko vzniku cholesterolových plaků a vývoje všech druhů onemocnění. To je pravda, ale ne vždy. Cholesterol je zvýšený, co to znamená?

Ano, samozřejmě, pokud jsou lipoproteiny o vysoké hustotě zvýšeny v krvi, lékaři říkají, že pravděpodobnost vzniku ischemie (IHD) je minimální, protože „Užitečné“ komponenty jsou více než dost a aktivně vykonávají svou práci. Nicméně, když lpvp cholesterol je zvýšený významně, tam je důvod k podezření nějaké abnormality v těle. Tyto patologické stavy lze identifikovat jen málo, mezi ně patří:

 • dědičné zvýšení lipoproteinů v krvi - hyperlipoproteinemie;
 • biliární (primární) cirhóza;
 • chronická hepatitida;
 • alkoholismus nebo jiný druh chronické intoxikace těla.

Chtěl bych také poznamenat, že existují některé faktory, které mohou ovlivnit výsledek a vyvolat zvýšení indikátoru, například:

 • těhotenství (proto se doporučuje provést test nejdříve po 6-8 týdnech po porodu);
 • užívajících statiny, estrogen, fibráty, holistyraminy nebo inzulín.
do obsahu ↑

Jak zvýšit hladinu cholesterolu lpvp?

Jak již bylo řečeno, jedinečným rysem cholesterolu Lpvp-frakce je, že je hustější a je schopen přenášet „přebytek“ cholesterolu z orgánů a cév zpět do jater, ze kterého bude následně odstraněn z těla. Vědci prokázali, že zvýšení lpvp jen 0,02 mmol / l snižuje riziko infarktu o více než 3%.

Proto se internet často začal klást otázku, jak zvýšit dobrý cholesterol a snížit špatné.

Je třeba chápat, že termíny "špatný" a "dobrý" cholesterol se používají k snadnějšímu vysvětlení problému pacientům. Dobře, na základě vlastností různých podtříd cholesterolu.

Takže, aby se zvýšila hladina dobrého cholesterolu, musíte především dodržovat doporučení ke snížení LDL, to znamená „špatného“ cholesterolu. K tomu potřebujete:

 • snižují příjem nasycených trans-tuků, obvykle se nacházejí v maximálním množství v živočišných produktech (maso, sádlo, smetana, máslo...);
 • snížit denní příjem kalorií, nejlepší možností by bylo zahrnout do nabídky zeleninu bohatou na vlákniny, plody a ovoce;
 • zvýšení fyzické aktivity, je to otázka užitečných gymnastických a kardio cvičení;
 • vzdát se špatných návyků;
 • Je to pravidlo pít zelený čaj, obsahuje polyfenol látky, které pomáhají snížit celkové hladiny cholesterolu, a zároveň zvýšit lpvp. Brusinkový džus má podobné vlastnosti.

Tak, že v budoucnu nebudete předjížděni celou "bandou" nemocí a problémů s krevními cévami, přemýšlejte o svém zdraví a sledujte svou stravu právě teď!

Lipoproteiny s vysokou hustotou jsou zvýšeny v krevním testu: co to znamená?

Navzdory širokému názoru o nebezpečích cholesterolu je životně důležitou látkou v lidském těle. Cholesterol působí jako substrát pro syntézu steroidních hormonů, podílí se na stabilizaci buněčných membrán, podporuje adekvátní myelinaci nervových vláken, podílí se na metabolismu atd.

Cholesterol není rozpustný v kapalinách, takže je v těle transportován jako součást lipoproteinových komplexů. V závislosti na hustotě a velikosti částic se dělí na:

 • Lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL) - jsou zástupci „dobrých“ frakcí cholesterolu. Pomáhají normalizovat a udržovat pružnost cévních stěn, snižovat viskozitu krve a snižovat riziko aterosklerotických cévních lézí);
 • nízkohustotní a velmi nízkohustotní lipoproteiny (zástupci tzv. špatného cholesterolu, což zvyšuje riziko vzniku závažných aterosklerotických vaskulárních lézí a v důsledku toho i vývoje kardiovaskulárních onemocnění).

Krevní test na cholesterol umožňuje rychle zjistit nerovnováhu mezi lipidovými frakcemi a snížit tak riziko vzniku srdečních infarktů a mrtvice. Standardní studie lipidového profilu zahrnují stanovení celkového cholesterolu, stejně jako krevní test pro HDL, LDL a VLDL.

Co je HDL v biochemické analýze krve?

HDL je cholesterol s vysokou hustotou. Tato frakce lipoproteinových komplexů má nejmenší velikost částic. U lidí vykazují lipoproteiny s vysokou hustotou řadu důležitých funkcí:

 • zachycení a transport nízko a velmi nízkohustotního cholesterolu z krve do jater pro jeho další využití z těla jako součást žluče;
 • čištění cévních stěn z usazenin triglyceridů a lipoproteinů NP a SNPS;
 • snížení viskozity krve a normalizace jejích reologických vlastností;
 • snížit riziko vzniku mikrotrombusů;
 • zlepšit a obnovit elastické vlastnosti cévních stěn;
 • přispět k normalizaci metabolismu;
 • snížit riziko metabolického syndromu a obezity;
 • zabránit rozvoji a další progresi aterosklerózy.
Funkce PAP

Je třeba poznamenat, že u žen před menopauzou lze pozorovat normální hodnoty cholesterolu v přítomnosti nadměrné hmotnosti. Toto je kvůli hormonálnímu pozadí, adekvátní úroveň estrogen v krvi je přirozený faktor ochrany před kardiovaskulárními chorobami. To je důvod, proč u žen před menopauzou není ateroskleróza téměř nalezena. U mužů tento ochranný faktor chybí, proto často zaznamenávají výraznou aterosklerotickou vaskulární lézi, stejně jako mrtvice a infarkt myokardu v mladém věku.

Indikace pro podání analýzy na lipoprotein VP

Analýza frakce cholesterolu umožňuje:

 • vyhodnotit stupeň kardiovaskulárního rizika (pravděpodobnost vzniku koronárních srdečních onemocnění, angina ataky, infarkty, mrtvice atd.);
 • identifikovat abnormální lipidovou rovnováhu a vaskulární aterosklerózu;
 • kontrolovat dynamiku účinnosti diety a snižování lipidů.

Také analýza cholesterolu a jeho frakcí se provádí na adrese:

 • onemocnění jater a slinivky břišní;
 • žloutenka;
 • diabetes;
 • zvýšená trombóza;
 • Přítomnost CHD, stenokardie a dalších onemocnění CVD;
 • poruchy mozkové cirkulace;
 • hypertenze;
 • těhotenství (zahrnuto do souboru standardních studií);
 • potrat;
 • obezita.

Jak se připravit na analýzu?

Odběr krve je přísně na prázdný žaludek. Několik dní před studiem by měly být ze stravy vyloučeny mastné a smažené potraviny, sladkosti, alkoholické nápoje. V předvečer analýzy jsou vyloučeny fyzické a emocionální přetížení a kouření.

Před analýzou bylo dovoleno pít vodu. Čaj, káva, soda a džus je zakázáno pít.

Ošetřující lékař a laboratorní personál musí být informováni o medikacích, které pacient užívá. Důvodem je skutečnost, že mnoho léčiv může vést k falešně pozitivním nebo falešně negativním výsledkům.

Hladina HDL může být zvýšena při užívání léků cyklofenilu, perorálních kontraceptiv, estrogenů, derivátů kyseliny fibroové (clofibrate®, gemfibrozil®), lovastatinu®, pravastatinu®, simvastatinu®, kyseliny nikotinové®, fenobarbitalu®, kaptoprilu®, karbamylázy, antiquatovaných buněk, karbazparů., furosemid®, nifedipin®, verapamil®.

Falešně negativní výsledky lze pozorovat na pozadí léčby androgeny, beta-blokátory (zejména nekardioelektrickými), cyklosporinem®, diuretiky, interferonem®, interleukinem, thiazidy.

High-density lipoprotein normy tabulka pro muže a ženy

Míra HDL u mužů a žen je poněkud odlišná v důsledku rozdílů v hormonálním pozadí. Rovněž bylo pozorováno kolísání lipoproteinu VP související s věkem. Lze psát běžné hodnoty: milimoly na litr nebo miligramy dlouhé. Údaje v různých laboratořích se mohou poněkud lišit v důsledku použití různých činidel.

Normální hodnoty HDL v krvi žen a mužů jsou uvedeny v tabulce:

Lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL) - co to je

Při zkoumání spektra lipidů se někdy zjistí, že hladina HDL je zvýšená nebo snížená: co to znamená? V našem přehledu budeme analyzovat, jaké rozdíly existují mezi lipoproteiny s vysokou a nízkou hustotou, co je důvodem pro odchylky v první analýze od normy a jaké metody pro její rozšíření existují.

Dobrý a špatný cholesterol

Cholesterol je látka podobná tukům v lidském těle, která je notoricky známá. O poškození této organické sloučeniny existuje spousta lékařského výzkumu. Všichni z nich sdružují zvýšené hladiny cholesterolu v krvi a takové hrozné onemocnění, jako je ateroskleróza.

Ateroskleróza je dnes jednou z nejčastějších onemocnění žen po 50 letech a mužů po 40 letech. V posledních letech dochází k patologii u mladých lidí a dokonce iv dětství.

Ateroskleróza je charakterizována tvorbou cholesterolových usazenin - aterosklerotických plaků - na vnitřní stěně cév, které významně zužují průchod tepen a způsobují přerušení dodávky krve do vnitřních orgánů. Především systémy, které každou minutu vykonávají spoustu práce a potřebují pravidelný přísun kyslíku a živin - kardiovaskulární a nervózní, trpí.

Časté komplikace aterosklerózy jsou:

 • dyscirkulační encefalopatie;
 • ONMK na ischemickém typu - mozková mrtvice;
 • ischemická choroba srdce, bolest anginy;
 • akutní infarkt myokardu;
 • poruchy oběhu v cévách ledvin, dolních končetin.

Je známo, že hlavní úlohou při tvorbě onemocnění je zvýšený cholesterol. Chcete-li pochopit, jak se vyvíjí ateroskleróza, musíte se dozvědět více o biochemii této organické sloučeniny v těle.

Cholesterol je látka podobná tukům, podle chemické klasifikace, vztahující se k mastným alkoholům. Pokud zmiňujete škodlivé účinky na organismus, nezapomeňte na důležité biologické funkce, které tato látka provádí:

 • posiluje cytoplazmatickou membránu každé buňky lidského těla, činí ji pružnější a trvanlivější;
 • reguluje permeabilitu buněčných stěn, zabraňuje pronikání některých toxických látek a lytických jedů do cytoplazmy;
 • část produkce nadledvinek - glukokortikosteroidy, mineralokortikoidy, pohlavní hormony;
 • podílí se na syntéze žlučových kyselin a vitaminu D jaterními buňkami.

Většina cholesterolu (asi 80%) se v těle produkuje hepatocyty a pouze 20% pochází z potravy.

Rostlinné buňky nasycených lipidů neobsahují, takže veškerý exogenní cholesterol v těle vstupuje do složení živočišných tuků - masa, ryb, drůbeže, mléka a mléčných výrobků, vajec.

Endogenní (self) cholesterol je syntetizován v jaterních buňkách. Je nerozpustný ve vodě, proto je transportován do cílových buněk speciálními nosnými proteiny, apolipoproteiny. Biochemická sloučenina cholesterolu a apolipoproteinu se nazývá lipoprotein (lipoprotein, LP). V závislosti na velikosti a funkci jsou všechny LP rozděleny na:

 1. Lipoproteiny o velmi nízké hustotě (VLDL, VLDL) jsou největší frakcí cholesterolu, skládající se hlavně z triglyceridů. Jejich průměr může dosáhnout 80 nm.
 2. Nízkohustotní lipoproteiny (LDL, LDL) je protein-tuková částice sestávající z molekuly apolipoproteinu a velkého množství cholesterolu. Průměrný průměr je 18-26 nm.
 3. Lipoproteiny o vysoké hustotě (HDL, HDL) jsou nejmenším podílem cholesterolu, jehož průměr částic nepřesahuje 10-11 nm. Objem proteinové části v kompozici významně převyšuje množství tuku.

Velmi nízké a nízkohustotní lipoproteiny (zejména LDL) jsou aterogenní frakce cholesterolu. Tyto velké a velké částice se stěží pohybují přes periferní cévy a mohou „ztratit“ některé molekuly mastných kyselin během transportu do cílových orgánů. Takové lipidy jsou uloženy na povrchu vnitřní stěny krevních cév, zesíleny pojivovou tkání, a pak kalcináty a tvoří zralý aterosklerotický plak. Pro schopnost vyvolat rozvoj aterosklerózy se LDL a VLDL nazývají „špatný“ cholesterol.

Lipoproteiny o vysoké hustotě jsou naopak schopny čistit nádoby z tuků, které se hromadí na jejich povrchu. Malé a hbité zachycují lipidové částice a transportují je do hepatocytů pro další zpracování do žlučových kyselin a vylučování z těla gastrointestinálním traktem. Pro tuto schopnost se HDL cholesterol nazývá "dobrý".

Tak, ne všechny cholesterolu v těle je špatné. Možnost rozvoje aterosklerózy u každého konkrétního pacienta je indikována nejen indikátorem OX (celkový cholesterol) v krevním testu, ale také poměrem mezi LDL a HDL. Čím vyšší je frakce první a nižší - druhá, tím větší je pravděpodobnost vzniku dyslipidemie a tvorby aterosklerotických plátů na stěnách cév. Platí také inverzní vztah: zvýšený index HDL lze považovat za nízké riziko aterosklerózy.

Jak se připravit na analýzu

Krevní test může být prováděn jako součást lipidového profilu, komplexní vyšetření metabolismu tělesného tuku nebo nezávisle. Aby byl výsledek testu co nejpřesnější, měli by pacienti dodržovat následující pokyny:

 1. Lipoproteiny o vysoké hustotě se zkoumají striktně nalačno v ranních hodinách (přibližně od 8:00 do 10:00).
 2. Poslední jídlo by mělo být 10-12 hodin před dodáním biomateriálu.
 3. 2-3 dny před vyšetření, odstranit všechny mastné smažené potraviny ze stravy.
 4. Pokud užíváte nějaké léky (včetně vitamínů a biologických doplňků), nezapomeňte o tom informovat svého lékaře. Možná vám poradí, abyste piliny piliny nepili 2-3 dny před studiem. Výsledky testů ovlivňují zejména antibiotika, hormony, vitamíny, omega-3, NSAID, glukokortikoidy atd.
 5. Nekuřte nejméně 30 minut před testem.
 6. Než vstoupíte do místnosti pro odběr krve, sedněte si 5-10 minut v uvolněné atmosféře a snažte se být nervózní.

Krev se obvykle odebírá ze žíly, aby se stanovila hladina lipoproteinu s vysokou hustotou. Samotný postup trvá jeden až tři minuty a výsledek analýzy bude připraven následující den (někdy po několika hodinách). Společně s údaji získanými z analytického formuláře jsou obvykle uvedeny referenční (normální) hodnoty přijaté v této laboratoři. To se provádí pro snadné dekódování diagnostického testu.

Lékaři doporučují pravidelně darovat krev pro stanovení celkového cholesterolu všem mužům a ženám, kteří dosáhli věku 25-35 let. I při normálním profilu lipidů by měl být test opakován každých 5 let.

Normy HDL

A jaká by měla být hladina lipoproteinů s vysokou hustotou u zdravého člověka? Norma u žen a mužů této frakce cholesterolu může být odlišná. Standardní hodnoty lipidového profilu jsou uvedeny v tabulce níže.

Podle výzkumného centra NICE, snížení hladin lipoproteinů s vysokou hustotou o 5 mg / dl zvyšuje riziko vzniku akutní vaskulární katastrofy (srdeční infarkt, mrtvice) o 25%.

Pro posouzení rizika aterosklerózy, stejně jako jejích akutních a chronických komplikací, je důležité vzít v úvahu poměr lipoproteinů s vysokou hustotou k celkovému cholesterolu.

Pokud je HDL snížena v důsledku vysoké hladiny aterogenních lipidů, pacient pravděpodobně již má aterosklerózu. Čím výraznější je fenomén dyslipidémie, tím aktivnější je tvorba cholesterolových plaků v těle.

Co to znamená zvýšení hodnoty

Vzestup není tak často diagnostikován. Faktem je, že maximální koncentrace této frakce cholesterolu neexistuje: čím více lipoproteinů s vysokou hustotou v těle, tím nižší je riziko aterosklerózy.

Ve výjimečných případech dochází k hrubému porušení metabolismu tuků a HDL cholesterol se výrazně zvyšuje. Možné příčiny tohoto stavu jsou:

 • dědičnou dyslipidemii;
 • chronická hepatitida;
 • cirhotické změny v játrech;
 • chronická intoxikace;
 • alkoholismus.

V tomto případě je důležité zahájit léčbu základního onemocnění. Zvláštní opatření ke snížení hladiny HDL v medicíně nejsou vyvíjena. Je to právě tato frakce cholesterolu, která dokáže odstranit krevní cévy z plaků a zajišťuje prevenci aterosklerózy.

Co to znamená nižší hodnotu

Nízké hladiny HDL v těle jsou mnohem častější než vysoké. Taková odchylka analýzy od normy může být způsobena:

 • diabetes, hypotyreóza a jiné hormonální poruchy;
 • chronická onemocnění jater: hepatitida, cirhóza, rakovina;
 • onemocnění ledvin;
 • dědičnou (geneticky určenou) hyperlipoproteidemii typu IV;
 • akutní infekční procesy;
 • nadměrný příjem aterogenních frakcí cholesterolu s jídlem.

Zároveň je důležité odstranit existující příčiny a pokud možno zvýšit koncentraci příjmu cholesterolu na správnou úroveň. Jak to udělat, uvažujeme v sekci níže.

Jak zvýšit HDL

Je možné zvýšit obsah lipoproteinů s vysokou hustotou v krvi, pokud provádíte soubor opatření zaměřených na úpravu stravy, životního stylu a normalizace tělesné hmotnosti. Pokud byla dyslipidemie způsobena jakýmikoli chorobami vnitřních orgánů, měly by být tyto příčiny pokud možno vyloučeny.

Korekce životního stylu

Životní styl je první věc, kterou musíte věnovat pozornost pacientům s nízkým HDL. Dodržujte doporučení lékařů:

 1. Odstraňte z vašeho života špatné návyky. Cigaretový nikotin má škodlivý účinek na vnitřní stěnu cév a přispívá k ukládání cholesterolu na jeho povrchu. Zneužívání alkoholu negativně ovlivňuje metabolismus a ničí jaterní buňky, kde se normálně tvoří lipoproteiny. Odmítnutí kouření a alkoholu zvýší hladinu HDL o 12-15% a sníží aterogenní lipoproteiny o 10-20%.
 2. Bojujte s nadváhou. Obezita v medicíně se nazývá patologický stav, ve kterém BMI (relativní hodnota, která odráží poměr hmotnosti a výšky pacienta) přesahuje 30. Nadměrná hmotnost není jen další zátěž na srdce a cévy, ale také jeden z důvodů zvýšení celkového cholesterolu v důsledku jeho aterogenní frakce. Snížení LDL a VLDL kompenzace vede k normalizaci hladin lipoproteinů s vysokou hustotou. Bylo prokázáno, že ztráta hmotnosti 3 kg vede ke zvýšení HDL o 1 mg / dl.
 3. Zapojte se do sportu schváleného lékařem. Je lepší, když je to plavání, chůze, Pilates, jóga, tanec. K typu fyzické aktivity je třeba přistupovat s plnou odpovědností. Mělo by přinést pacientovi pozitivní emoce a nezvýšit zatížení srdce a cév. Při těžké somatické patologii by měla být aktivita pacienta postupně rozšiřována tak, aby se tělo přizpůsobilo dennímu zvyšování zátěže.

A samozřejmě, pravidelně navštivte lékaře. Spolupráce s terapeutem pomůže normalizovat narušený metabolismus rychleji a efektivněji. Nepřehlížejte doprovodné schůzky předepsané terapeutem, podrobujte se testům na lipidovém spektru jednou za 3–6 měsíců a vyšetřujte cévy srdce a mozku v případě příznaků nedostatečného zásobování těchto orgánů krví.

Terapeutická strava

Výživa je také důležitá u dyslipidemie. Mezi principy terapeutické stravy, která umožňuje zvýšit hladinu HDL, patří:

 1. Výživová frakce (až 6x denně), v malých porcích.
 2. Denní příjem potravy by měl být dostatečný pro doplnění nákladů na energii, nikoli však nadměrný. Průměrná hodnota je na úrovni 2300-2500 kcal.
 3. Celkové množství tuku vstupujícího do těla po celý den by nemělo překročit 25-30% celkového kalorií. Většina z nich je doporučena pro nenasycené tuky (s nízkým obsahem cholesterolu).
 4. Vyloučení potravin s nejvyšším možným obsahem „špatného“ cholesterolu: tuk, hovězí loj; droby: mozek, ledviny; ochucené sýry; margarín, tuk na vaření.
 5. Omezení výrobků s LDL. Například maso a drůbež s dietou cholesterolu se doporučuje jíst ne více než 2-3 krát týdně. Je lepší ho nahradit kvalitní rostlinnou bílkovinou - sójou, fazolemi.
 6. Dostatečný příjem vlákniny. Ovoce a zelenina by měly být základem pacientů s aterosklerózou. Příznivě působí na gastrointestinální trakt a nepřímo ovlivňují zvýšení tvorby HDL v játrech.
 7. Zahrnutí do denní stravy otrub: ovesné vločky, žito, atd.
 8. Zahrnutí do stravy potravin, které zvyšují hladinu HDL: mastné mořské ryby, ořechy, přírodní rostlinné oleje - olivy, slunečnice, dýňová semena atd.

Je možné zvýšit HDL pomocí dietních doplňků obsahujících omega-3 - polynenasycené mastné kyseliny bohaté na „exogenní“ dobrý cholesterol.

Podle statistik trpí aterosklerózou asi 25% světové populace nad 40 let. Míra výskytu u mladých lidí ve věku 25-30 let ročně roste. Porušení metabolismu tuků v těle je vážný problém, který vyžaduje komplexní přístup a včasnou léčbu. Změny hladiny HDL v analýze by neměly být ponechány bez odborné pozornosti.

Lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL): normální, zvýšené, snížené

Vědci dlouho rozdělili cholesterol (cholesterol, cholesterol) na "špatné" a "dobré". Posledně uvedený typ zahrnuje lipoproteiny o vysoké hustotě, které lze vidět ve formě analýz pod zkratkou HDL. Jejich hlavní funkcí je reverzní transport volných lipidů z cévního lůžka do jater pro následnou syntézu žlučových kyselin.

Lipoproteiny (lipoproteiny) v jejich složení kombinují lipidy (tuky) a proteiny. V těle hrají roli "nosičů" cholesterolu. Přírodní mastný alkohol se nerozpouští v krvi. Vzhledem k tomu, že je nezbytný pro všechny buňky v těle, lipoproteiny se používají pro přepravu.

Nízká HDL je vážným ohrožením cév, protože zvyšuje riziko aterosklerózy. Zhoršení jeho hladiny je spojeno s příčinou srdečních onemocnění, cukrovky, problémů metabolismu lipidů. Data jsou zajímavá pro odborníky jakéhokoliv profilu - terapeuta, kardiologa, endokrinologa.

Lipoproteinová typologie

Existují 3 typy lipoproteinů: vysoká, nízká a velmi nízká hustota. Liší se v poměru koncentrace proteinu a cholesterolu. Nezralé HDL (lipoproteiny s vysokou hustotou) obsahují významné procento proteinu a minimum cholesterolu.

Vzorec HDL se skládá z:

 • Protein - 50%;
 • Volný xc - 4%;
 • Ester cholesterolu - 16%;
 • Griglyceridy - 5%;
 • Fosfolipidy - 25%.

Dvouvrstvá fosfolipidová membrána ve tvaru koule, přizpůsobená k naložení volného cholesterolu, se také nazývá „dobrý“ cholesterol, protože je pro tělo životně důležitá: pomáhá zbavit se tzv. „Špatného“ cholesterolu, odstranit jej z periferních tkání pro transport do jater, následuje zpracování a výstup se žlučem.

Čím vyšší je úroveň prospěšného a nižšího obsahu škodlivého cholesterolu, tím lépe se tělo cítí, protože HDL zabraňuje rozvoji závažných onemocnění: aterosklerózy, srdečního infarktu, mrtvice, revmatické choroby srdeční, žilní trombózy a poruch srdečního rytmu.

Podívejte se na video o výhodách „dobrého“ HS

Na rozdíl od HDL obsahují lipoproteiny o nízké hustotě (LDL) vyšší procento cholesterolu (vzhledem k proteinu). Oni získali reputaci jako "špatný" cholesterol, protože překročení normy této látky vede k hromadění v cévách cholesterolu těsnění, které zúžení tepny a brání zásobování krve.

Minimální protein se nachází v lipoproteinech s velmi nízkou hustotou, které mají podobné vlastnosti. VLDL syntetizuje játra. Skládají se z cholesterolu a triglycerolů, které jsou přenášeny krví do tkání. Po uvolnění triglycerolů z VLDL vzniká LDL.

Kvalita cholesterolu závisí na triglyceridech - tyto tuky naše tělo používá jako zdroj energie. Vysoké hladiny triglyceridů s nízkou hladinou HDL jsou také předpokladem kardiovaskulárních patologií.

Porovnání poměru cholesterolu HDL a LDL v krvi dospělého lékaře zpravidla odhaduje objem triglyceridů.

Normální rozsah

Pro HDL jsou limity norem podmíněny a závisejí na věku, hormonálních hladinách, chronických onemocněních a dalších faktorech.

Pro přepočet mg / dl na mmol / l se použije faktor 18,1.

Indikátory cholesterolu do určité míry závisí na pohlaví: cholesterol v krvi žen může být o něco vyšší.

Rychlost HDL v krvi, mg / dL

Příčiny abnormalit HDL

Pokud je HDL zvýšená, je třeba hledat příčiny primárně u chronických patologií. Diabetici s nízkým titrem tedy indikují dekompenzaci, systematickou hyperglykémii. Pacienti s ketoacidózou mají také problematické výsledky.

U jiných onemocnění mohou být indikátory takových lipidů daleko od normy:

 • Ateroskleróza;
 • Srdeční patologie;
 • Renální selhání;
 • Myxedema;
 • Biliární cirhóza;
 • Hepatitida (chronická forma);
 • Alkoholismus a jiné chronické intoxikace;
 • Mrtvice utrpěla za posledních šest měsíců;
 • Zvýšený krevní tlak;
 • Onkologie;
 • Genetická predispozice.

Pokud je přítomen některý z těchto předpokladů, je nutný screening cholesterolu. Pokud se NSAIDs sníží, s výjimkou chronických onemocnění, příčinou může být „hladovění“, stres, přepracování.

Analýza HDL předepisuje:

 • Po 20 letech - pro prevenci aterosklerózy;
 • Se zvýšeným celkovým xc;
 • S dědičnou predispozicí k srdečním patologiím;
 • Pokud krevní tlak překročí hranici 140/90 mm Hg. st;
 • U diabetu všech typů - ročně;
 • Při nadváhy: objem ženského pasu - 80 cm a 94 cm - samec;
 • V rozporu s metabolismem lipidů;
 • S onemocněním koronárních tepen, aneuryzmatem aorty, šest měsíců po srdečním infarktu nebo mrtvici;
 • 5 týdnů po zahájení diety nebo drogové terapie, snížení obsahu triglycerolu - ke kontrole.

Pro ty, kteří jsou v ohrožení, jsou každoroční kontroly povinné, pro ostatní, každé 2 roky. Krev se odebírá ze žíly ráno, po 12hodinové přestávce v potravě. V předvečer je nutné dodržovat dietu s nízkým obsahem tuku, nepít alkohol, nebuďte nervózní. Někdy lékař předepíše opětovné vyšetření.

Pravděpodobnost ischemické patologie se vypočítá pomocí aterogenních koeficientů podle vzorce: K = celkový cholesterol - HDL / HDL.

Orientační body v tomto případě jsou následující:

 • Pro miminka - do 1 let;
 • Pro muže ve věku 20-30 let - do 2,5;
 • Pro ženy - do 2,2 let;
 • Pro muže od 40 do 60 let - do 3,5.

U pacientů s anginou pectoris dosahuje tato hodnota 4-6.

Jaké vlivy mají výsledky analýz HDL v programu „Live is great!“

Analýza rizik

Pokud HDL pomáhá vyčistit cévy s odstraněním těsnění, pak LDL vyvolává jejich hromadění. High HDL je indikátorem dobrého zdraví a pokud je HDL snížen, co to znamená? Riziko srdečního selhání se zpravidla odhaduje jako procento lipidů s vysokou hustotou na celkový cholesterol.

Kritické objemy celkového cholesterolu a HDL:

Existuje nepřímo úměrný vztah mezi údaji HDL a rizikem onemocnění srdce. Podle výsledků výzkumu vědců NICE se pravděpodobnost mrtvice zvyšuje o 25% s poklesem obsahu HDL na každých 5 mg / dL.

HDL je „reverzní transport cholesterolu“: absorbuje přebytečnou tkáň a krevní cévy, vrací jej do jater k odstranění z těla. Poskytují HDL a normální endothelium, potlačují zánět, zabraňují oxidaci LDL tkáně a zlepšují srážení krve.

Analýza rizik ukazuje:

 • Pokud je HDL zvýšená, co to znamená? Hladina alespoň 60 mg / dL ukazuje minimální pravděpodobnost vzniku ICHS. Angina často postihuje ženy v menopauze.
 • Je-li pro HDL a LDL překročeno normální rozmezí, jsou pro posouzení rizika aterosklerózy nutné změny v apolipoproteinu-B.
 • Obsah HDL do 40 mg / dl je diagnostikován jako velmi nízký, ohrožuje srdce a cévy. Při diagnostice metabolických poruch berte v úvahu nízký obsah HDL (1 z 5 faktorů).
 • HDL v dávce 20-40 mg / dl ukazuje vysoký obsah triglycerolů, riziko diabetu spojeného s inzulínovou rezistencí (inzulinová necitlivost).
 • Snížení množství HDL a některých léků (jako jsou anabolické steroidy nebo blokátory).
 • Index HDL v biochemickém krevním testu pod 20 mg / dl naznačuje závažnou změnu zdravotního stavu. Taková anomálie může znamenat zvýšenou koncentraci triglyceridů. Genetické mutace jsou také možné (jako je Tangierova choroba nebo syndrom rybího oka).

Jak zabránit nerovnováze

Zdravý životní styl hraje klíčovou roli v prevenci „dobrého“ nedostatku cholesterolu. Pouze odvykání kouření zaručuje 10% nárůst HDL!

Zlepšuje úroveň prospěšných lipoproteinů, plavání, jógy, dávkování a pravidelného cvičení.

Obezita vždy ukazuje na nedostatek HDL a nadbytek triglycerolu. Mezi těmito parametry existuje inverzní vztah: ztráta hmotnosti 3 kg zvyšuje HDL o 1 mg / dl.

Nízká sacharidy vyvážená strava s ohledem na frekvenci jíst nejméně 3 krát denně podporuje "dobrý" cholesterol je normální. Pokud není dostatek tuku ve stravě, HDL a LDL cholesterolu data zhoršit. Pro doporučenou rovnováhu by trans-tuky měly upřednostňovat polynenasycené tuky.

Když nadváha a metabolické poruchy normalizují hladinu triglyceridů, pomůže odmítnout rychlé sacharidy.

Celkové množství tuku v menu by nemělo být více než 30% všech kalorií. Z nich by 7% mělo být nasycených tuků. Trans-tuky představují ne více než 1%.

K nápravě nedostatku HDL tyto produkty pomohou:

 • Olivové a jiné rostlinné oleje.
 • Všechny druhy ořechů.
 • Mořské plody - zdroje mastných kyselin Shch-3.
 • Jednoduché (pomalé) sacharidy.

Jak léčit / normalizovat hladiny lipoproteinů tradičními metodami medicíny? Zvýšení HDL fibrátů a statinů:

 • Niacin - kyselina nikotinová nemá žádné kontraindikace. Samopodnikové doplňky stravy s přípravkem Niaspan, které lze zakoupit bez lékařského předpisu, však nebudou moci aktivně upravovat hladinu triglycerolu. Bez lékařského poradenství mohou doplňky stravy poškodit játra.
 • Besalip, grofibrát, fenofibrát, tricore, lipantil, trilipix a další fibráty zvyšují množství HDL cholesterolu v krvi.
 • Kromě rosuvastatinu, lovastatinu, atorvastatinu, simvastatinu, použijte statiny nové generace. Roxera, chresor, roscard blokují syntézu látek, které játra produkují pro produkci cholesterolu. To snižuje jeho koncentraci a urychluje odstraňování z těla. Léky v této skupině jsou schopny eliminovat cholesterol z krevních cév. Kapsle pomáhají hypertonikům a diabetikům. Volba léků by měla být podávána lékaři, protože statiny mají kontraindikace.

Lipoproteiny s vysokou hustotou jsou částice tuku a proteinu syntetizované játry a střevy. Absorbováním volného cholesterolu z cév ho vrátí do jater pro zpracování. Jedná se o nejmenší částice s nejvyšší izoelektrickou hustotou.

Buňky mohou dávat cholesterol pouze pomocí HDL. Tímto způsobem chrání cévy, srdce, mozek před aterosklerózou a její důsledky. Pravidelné sledování HDL indikátorů snižuje riziko srdečního infarktu, mrtvice, ischemické choroby srdeční.