Image

Lipoproteiny s nízkou hustotou a vysokou hustotou

Nízkohustotní lipoproteiny se nazývají škodlivý nebo špatný cholesterol. Zvýšená koncentrace LDL způsobuje ukládání tuků na stěnách cév. To vede k zúžení, někdy úplnému zablokování tepen, zvyšuje pravděpodobnost vzniku aterosklerózy s nebezpečnými komplikacemi: srdeční infarkt, mrtvice, ischemie vnitřních orgánů.

Odkud pocházejí lipoproteiny o nízké hustotě?

LDL se tvoří během chemické reakce z lipoproteinů s velmi nízkou hustotou VLDL. Vyznačují se nízkým obsahem triglyceridů, vysokou koncentrací cholesterolu.

Nízkohustotní lipoproteiny o průměru 18-26 nm, 80% jádra jsou tuky, z nichž:

 • 40% - estery cholesterolu;
 • 20% proteinu;
 • 11% - volný cholesterol;
 • 4% - triglyceroly.

Hlavním úkolem lipoproteinů je přenášet cholesterol do tkání a orgánů, kde se používá k tvorbě buněčných membrán. Spojka slouží jako apolipoprotein B100 (proteinová složka).

Defekty apolipoproteinu vedou k selhání metabolismu tuků. Lipoproteiny se postupně hromadí na stěnách cév, což způsobuje jejich delaminaci, pak tvorbu plaků. Takže je zde ateroskleróza, která vede k narušení krevního oběhu.

Progresivní onemocnění způsobuje závažné, život ohrožující následky: ischémie vnitřních orgánů, mrtvice, srdeční infarkt, částečná ztráta paměti, demence. Ateroskleróza může postihnout všechny tepny a orgány, ale srdce, dolní končetiny, mozek, ledviny a oči často trpí.

Indikace pro krevní testy na LDL cholesterol

Pro identifikaci počtu nízkohustotních lipoproteinů vytvořte biochemický krevní test nebo lipidový profil.

Laboratorní výzkum musí projít:

 • Pacienti trpící cukrovkou jakéhokoliv stupně. Nedostatečná produkce inzulínu je špatná pro celé tělo. Utrpení srdce, cév, zhoršení paměti. Zvýšená koncentrace lipoproteinů s nízkou hustotou zhoršuje situaci.
 • Pokud krevní test odhalil zvýšený cholesterol, je předepsán další lipidový profil pro stanovení poměru HDL a LDL.
 • Osoby s rodinnou predispozicí k onemocněním srdce a cév. Jsou-li příbuzní trpící aterosklerózou, koronárním syndromem, kteří trpěli infarktem myokardu, mikrokrokem v mladém věku (do 45 let).
 • S problémy s krevním tlakem, hypertenzí.
 • Lidé trpící abdominální obezitou způsobenou nesprávnou dietou.
 • V případech známek metabolických poruch.
 • Osoby starší 20 let by měly být přednostně vyšetřovány každých 5 let. To pomůže identifikovat první známky aterosklerózy, srdečního onemocnění s genetickou predispozicí.
 • Lidé s onemocněním koronárních tepen, po infarktu myokardu, mrtvici, pokročilém krevním obraze by měli být užíváni 1 krát za 6-12 měsíců, pokud lékař neurčí jiný řád.
 • Pacienti podstupující medikaci nebo konzervativní léčbu ke snížení LDL - jako měřítko účinnosti léčby.

Norm LDL v krvi

Pro stanovení množství škodlivého cholesterolu v krevním séru se používají dvě metody: nepřímé a přímé.

V první je jeho koncentrace určena výpočtem pomocí Friedwaldova vzorce:

LDL = celkový cholesterol - HDL - TG / 2,2 (pro mmol / l)

Při výpočtu vezměte v úvahu, že celkový cholesterol (cholesterol) může sestávat ze tří frakcí lipidů: nízká, velmi nízká a vysoká hustota. Studie se proto provádí třikrát: na LDL, HDL, triglycerolu.

Tato metoda je relevantní, pokud TG (množství triglyceridů) je nižší než 4,0 mmol / l. Pokud jsou údaje příliš vysoké, krevní plazma je přesycena cholickým sérem, tato metoda se nepoužívá.

Přímou metodou se měří množství LDL v krvi. Výsledky jsou porovnány s mezinárodními standardy, které jsou stejné pro všechny laboratoře. Na formulářích výsledků analýzy jsou tato data uvedena ve sloupci "Referenční hodnoty".

Norma LDL podle věku:

S věkem, během hormonálních změn, játra produkují více cholesterolu, takže se jeho množství zvyšuje. Po 70 letech již hormony nemají tak silný vliv na metabolismus lipidů, proto se snižují ukazatele LDL-C.

Jak rozluštit výsledky analýzy

Hlavním úkolem lékaře je snížit koncentraci špatného cholesterolu na individuální míru pacienta.

Obecné ukazatele normy LDL:

 • 1,2-3,0 mmol / l je normou cholesterolu pro dospělého, který nemá chronická onemocnění vnitřních orgánů.
 • až 2,50 mmol / l - norma cholesterolu pro osoby s diabetes mellitus jakéhokoliv typu, kteří mají nestabilní krevní tlak nebo genetickou predispozici k hypercholesterolémii;
 • až 2,00 mmol / l je normou cholesterolu pro ty, kteří měli srdeční infarkt, mrtvici, kteří mají CHD nebo chronické stadium aterosklerózy.

U dětí, LDL, se hladiny celkového cholesterolu liší od dospělých. Rozluštění dětských testů zahrnovalo pediatra. Odchylky jsou velmi často pozorovány v adolescenci, ale nevyžadují specifickou léčbu. Indikátory se vrátí do normálního stavu po hormonální úpravě.

Jak se připravit na průzkum

Studie probíhala v uspokojivém zdravotním stavu pacienta. Nedoporučuje se užívat léky před analýzou, držet se přísné stravy nebo naopak nechat se přejídat.

Krev na cholesterolu se odebírá ze žíly. Je žádoucí, aby pacient nejedl ani nepil nic 12 hodin před zákrokem. Studie není prováděna s virovými infekcemi nachlazení a 2 týdny po plném zotavení. Pokud pacient nedávno zažil srdeční infarkt, krev je odebrána na mrtvici tři měsíce po propuštění z nemocnice.

U těhotných žen je hladina LDL zvýšená, proto se studie provádí nejméně šest týdnů po porodu.

Souběžně se studií o LDL předepsat další typy testů:

 • lipidový profil;
 • biochemické studie jaterních, ledvinových testů;
 • analýza moči;
 • proteinová analýza, albumin.

Příčiny kolísání hladin LDL

Ze všech typů lipoproteinů je LDL více aterogenní. Mají malý průměr, snadno pronikají do buňky a vstupují do chemických reakcí. Jejich nedostatek, stejně jako přebytek, negativně ovlivňuje práci těla a způsobuje narušení metabolických procesů.

Je-li LDL vyšší než obvykle, je riziko aterosklerózy, srdečních onemocnění a cév také vysoké. Důvodem mohou být dědičné patologie:

 • Genetická hypercholesterolémie - defekt v LDL receptorech. Cholesterol se pomalu vylučuje buňkami, hromadí se v krvi, začíná se usazovat na stěnách cév.
 • Dědičná hyperlipidemie. Snížená produkce HDL vede k akumulaci triglyceridů, LDL, VLDL v důsledku jejich pomalého uvolňování z tkání.
 • Vrozená patologie apolipoproteinu. Nesprávná syntéza proteinu, zvýšená produkce apolipoproteinu B. Vyznačuje se vysokým obsahem LDL, VLDL, nízkých hladin HDL.

Sekundární hyperlipoproteinemie způsobená onemocněním vnitřních orgánů může být příčinou zvýšení lipidů:

 • Hypotyreóza - snížení hladiny hormonů štítné žlázy. Způsobuje porušení apolipoproteinových receptorů.
 • Nemoci nadledvinek přispívají ke zvýšení produkce kortizolu. Nadbytek tohoto hormonu vyvolává růst LDL, VLDL, triglyceridů.
 • Renální dysfunkce je charakterizována zhoršeným metabolismem, změnami lipidového profilu, velkou ztrátou proteinu. Tělo, které se snaží kompenzovat ztrátu životně důležitých látek, začíná produkovat mnoho bílkovin, LDL, VLDL.
 • Diabetes. Nedostatek inzulínu, zvýšení hladiny glukózy v krvi zpomaluje zpracování cholesterolu, ale jeho objem, produkovaný játry, se nesnižuje. V důsledku toho se uvnitř cév začnou hromadit lipoproteiny.
 • Cholestasis se vyvíjí na pozadí onemocnění jater, hormonálních poruch, je charakterizován nedostatkem žluči. Poruší průběh metabolických procesů, způsobuje růst špatného cholesterolu.

Když je hladina LDL zvýšena, v 70% případů je příčinou tzv. Nutriční faktory, které lze snadno odstranit:

 • Nesprávná výživa. Převaha potravin bohatých na živočišné tuky, trans-tuky, běžné potraviny, rychlé občerstvení způsobuje vždy zvýšení škodlivého cholesterolu.
 • Nedostatek fyzické aktivity. Hypodynamie negativně ovlivňuje celé tělo, narušuje metabolismus lipidů, což vede ke snížení HDL, což je zvýšení LDL.
 • Léky. Kortikosteroidy, anabolické steroidy, hormonální antikoncepce zhoršují metabolismus, což vede ke snížení syntézy HDL. V 90% případů je lipidový profil obnoven za 3-4 týdny po vysazení léčiva.

Během léčby lipidogramem může být u pacienta vzácně diagnostikována hypocholesterolemie. To může být způsobeno vrozenými chorobami:

 • Abetalipoproteinémie - snížená absorpce, transport lipidů do tkání. Snížení nebo úplná absence LDL, VLDL.
 • Tangierova choroba je vzácné genetické onemocnění. Je charakterizován porušením metabolismu lipidů, kdy krev obsahuje málo HDL, LDL, ale je detekována vysoká koncentrace triglyceridů.
 • Familiární hyperchilomyronronémie. Vypadá to v důsledku porušení chylomikronové lýzy. Redukce HDL, LDL. Chylomikrony, triglyceridy se zvýšily.

Pokud je LDL snížen, znamená to také onemocnění vnitřních orgánů:

 • Hypertyreóza - hypertyreóza, zvýšená produkce tyroxinu, trijodthyronin. Způsobuje depresi syntézy cholesterolu.
 • Nemoci jater (hepatitida, cirhóza) vedou k závažným poruchám metabolismu. Způsobují snížení celkového cholesterolu, lipoproteinů s vysokou a nízkou hustotou.
 • Infekční virová onemocnění (pneumonie, angína, sinusitida) vyvolávají dočasné poruchy metabolismu lipidů, mírný pokles lipoproteinů s nízkou hustotou. Obvykle je lipidový profil obnoven 2-3 měsíce po zotavení.

Mírný pokles celkového cholesterolu a lipoproteinů s nízkou hustotou je také detekován po dlouhodobém hladovění, v době silného stresu, deprese.

Jak snížit hladinu LDL cholesterolu

Když je hladina LDL zvýšená a nesouvisí s dědičnými faktory, první věc, kterou je žádoucí, je změnit zásady výživy, životního stylu. Hlavním cílem je obnovení metabolismu, snížení LDL, zvýšení prospěšného cholesterolu. To pomůže:

 • Fyzická aktivita Během cvičení je krev obohacena kyslíkem. Spaluje LDL, zlepšuje krevní oběh, uvolňuje zátěž na srdce. Ti, kteří dříve vedli sedavý způsob života, musíte postupně zavádět. Zpočátku to může být chůze, snadné běh. Pak si můžete dopřát gymnastiku v dopoledních hodinách, cyklistiku, plavání. Cvičení nejlépe každý den po dobu 20-30 minut.
 • Správná výživa. Základem stravy by měly být produkty, které zlepšují práci trávicího traktu, metabolismus, urychlují výstup LDL z těla. Živočišné tuky se používají šetrně. Úplně vyloučit ze stravy nemůže být. Živočišné tuky, bílkoviny dodávají tělu energii, doplňují zásoby cholesterolu, protože 20% této látky musí pocházet z potravin.

Základem menu s vysokou hladinou LDL a celkového cholesterolu by měly být následující produkty:

 • čerstvá nebo vařená zelenina, ovoce, čerstvé jahody;
 • mořské ryby - zejména červené, obsahující mnoho omega-3 kyselin;
 • nonfat kefír, mléko, přírodní jogurt s dietními doplňky;
 • obiloviny, obiloviny - z nichž je lepší vařit kaši, je vhodné použít zeleninu na ozdobu;
 • zelenina, olivy, lněný olej - mohou být přidány do salátů, přijaté na prázdný žaludek ráno, 1 polévková lžíce. l.;
 • šťávy ze zeleniny, ovoce, bobule lichotník, zelený, zázvorový čaj, bylinné extrakty, ovocné nápoje, kompoty.

Princip vaření - jednoduchost. Výrobky vaří, pečou v troubě bez kůry, vařené ve dvojitém kotli. Hotové pokrmy mohou být lehce solené, přidejte olej, bylinky, ořechy, lněná semena, sezam. Smažená, kořeněná, uzená - vyloučena. Optimální dieta je 5-6 krát denně v malých porcích.

Pokud změna ve stravě, fyzická aktivita nepomohla normalizovat hladinu LDL, nebo když je jeho zvýšení způsobeno genetickými faktory předepsanými léky:

 • Statiny snižují hladinu LDL v krvi v důsledku inhibice syntézy cholesterolu v játrech. Dnes je hlavním lékem v boji proti zvýšenému cholesterolu. Má značné nevýhody - mnoho vedlejších účinků, dočasný účinek. Po ukončení léčby se hladina celkového cholesterolu vrátí k předchozím hodnotám. Pacienti s dědičnou formou onemocnění jsou proto nuceni je užívat po celý život.
 • Fibráty zvyšují produkci lipázy, snižují množství LDL, VLDL, triglyceridů v periferních tkáních. Zlepšují lipidový profil, urychlují vylučování cholesterolu z krevní plazmy.
 • Sekvestranty žlučových kyselin stimulují tvorbu těchto kyselin v těle. To urychluje eliminaci toxinů, strusek, LDL přes střeva.
 • Kyselina nikotinová (Niacin) působí na cévy, obnovuje je: rozšiřuje zúžené mezery, zlepšuje průtok krve, odstraňuje malé akumulace lipidů s nízkou hustotou z cév.

Prevence odchylek od normy LDL je v souladu se zásadami správné výživy, odmítáním špatných návyků, mírnou fyzickou námahou.

Po 20 letech se doporučuje provádět krevní testy každých 5 let, aby bylo možné sledovat případné poruchy metabolismu lipidů. Starší lidé se doporučuje, aby si lipidový profil vytvářeli každé 3 roky.

Literatura

 1. Michael Pignone, MD, MPH. Léčba zvýšeného lipoproteinu cholesterolu s nízkou hustotou (LDL-C) v primární prevenci kardiovaskulárních onemocnění, 2018
 2. L. L. Tyuryumin, V. Shanturov, E. E. Tyuryumina, Fyziologie cholesterolu (recenze), 2012
 3. Nikiforov N.G., Grachev A.N., Sobenin I.A., Orekhov A.N., Kzhyshkovska Yu.G. Interakce nativního a modifikovaného lipoproteinu o nízké hustotě s intimálními buňkami v ateroskleróze, 2013

Materiál připravený autory projektu
podle redakční politiky webu.

Lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL) - co to je

Při zkoumání spektra lipidů se někdy zjistí, že hladina HDL je zvýšená nebo snížená: co to znamená? V našem přehledu budeme analyzovat, jaké rozdíly existují mezi lipoproteiny s vysokou a nízkou hustotou, co je důvodem pro odchylky v první analýze od normy a jaké metody pro její rozšíření existují.

Dobrý a špatný cholesterol

Cholesterol je látka podobná tukům v lidském těle, která je notoricky známá. O poškození této organické sloučeniny existuje spousta lékařského výzkumu. Všichni z nich sdružují zvýšené hladiny cholesterolu v krvi a takové hrozné onemocnění, jako je ateroskleróza.

Ateroskleróza je dnes jednou z nejčastějších onemocnění žen po 50 letech a mužů po 40 letech. V posledních letech dochází k patologii u mladých lidí a dokonce iv dětství.

Ateroskleróza je charakterizována tvorbou cholesterolových usazenin - aterosklerotických plaků - na vnitřní stěně cév, které významně zužují průchod tepen a způsobují přerušení dodávky krve do vnitřních orgánů. Především systémy, které každou minutu vykonávají spoustu práce a potřebují pravidelný přísun kyslíku a živin - kardiovaskulární a nervózní, trpí.

Časté komplikace aterosklerózy jsou:

 • dyscirkulační encefalopatie;
 • ONMK na ischemickém typu - mozková mrtvice;
 • ischemická choroba srdce, bolest anginy;
 • akutní infarkt myokardu;
 • poruchy oběhu v cévách ledvin, dolních končetin.

Je známo, že hlavní úlohou při tvorbě onemocnění je zvýšený cholesterol. Chcete-li pochopit, jak se vyvíjí ateroskleróza, musíte se dozvědět více o biochemii této organické sloučeniny v těle.

Cholesterol je látka podobná tukům, podle chemické klasifikace, vztahující se k mastným alkoholům. Pokud zmiňujete škodlivé účinky na organismus, nezapomeňte na důležité biologické funkce, které tato látka provádí:

 • posiluje cytoplazmatickou membránu každé buňky lidského těla, činí ji pružnější a trvanlivější;
 • reguluje permeabilitu buněčných stěn, zabraňuje pronikání některých toxických látek a lytických jedů do cytoplazmy;
 • část produkce nadledvinek - glukokortikosteroidy, mineralokortikoidy, pohlavní hormony;
 • podílí se na syntéze žlučových kyselin a vitaminu D jaterními buňkami.

Většina cholesterolu (asi 80%) se v těle produkuje hepatocyty a pouze 20% pochází z potravy.

Rostlinné buňky nasycených lipidů neobsahují, takže veškerý exogenní cholesterol v těle vstupuje do složení živočišných tuků - masa, ryb, drůbeže, mléka a mléčných výrobků, vajec.

Endogenní (self) cholesterol je syntetizován v jaterních buňkách. Je nerozpustný ve vodě, proto je transportován do cílových buněk speciálními nosnými proteiny, apolipoproteiny. Biochemická sloučenina cholesterolu a apolipoproteinu se nazývá lipoprotein (lipoprotein, LP). V závislosti na velikosti a funkci jsou všechny LP rozděleny na:

 1. Lipoproteiny o velmi nízké hustotě (VLDL, VLDL) jsou největší frakcí cholesterolu, skládající se hlavně z triglyceridů. Jejich průměr může dosáhnout 80 nm.
 2. Nízkohustotní lipoproteiny (LDL, LDL) je protein-tuková částice sestávající z molekuly apolipoproteinu a velkého množství cholesterolu. Průměrný průměr je 18-26 nm.
 3. Lipoproteiny o vysoké hustotě (HDL, HDL) jsou nejmenším podílem cholesterolu, jehož průměr částic nepřesahuje 10-11 nm. Objem proteinové části v kompozici významně převyšuje množství tuku.

Velmi nízké a nízkohustotní lipoproteiny (zejména LDL) jsou aterogenní frakce cholesterolu. Tyto velké a velké částice se stěží pohybují přes periferní cévy a mohou „ztratit“ některé molekuly mastných kyselin během transportu do cílových orgánů. Takové lipidy jsou uloženy na povrchu vnitřní stěny krevních cév, zesíleny pojivovou tkání, a pak kalcináty a tvoří zralý aterosklerotický plak. Pro schopnost vyvolat rozvoj aterosklerózy se LDL a VLDL nazývají „špatný“ cholesterol.

Lipoproteiny o vysoké hustotě jsou naopak schopny čistit nádoby z tuků, které se hromadí na jejich povrchu. Malé a hbité zachycují lipidové částice a transportují je do hepatocytů pro další zpracování do žlučových kyselin a vylučování z těla gastrointestinálním traktem. Pro tuto schopnost se HDL cholesterol nazývá "dobrý".

Tak, ne všechny cholesterolu v těle je špatné. Možnost rozvoje aterosklerózy u každého konkrétního pacienta je indikována nejen indikátorem OX (celkový cholesterol) v krevním testu, ale také poměrem mezi LDL a HDL. Čím vyšší je frakce první a nižší - druhá, tím větší je pravděpodobnost vzniku dyslipidemie a tvorby aterosklerotických plátů na stěnách cév. Platí také inverzní vztah: zvýšený index HDL lze považovat za nízké riziko aterosklerózy.

Jak se připravit na analýzu

Krevní test může být prováděn jako součást lipidového profilu, komplexní vyšetření metabolismu tělesného tuku nebo nezávisle. Aby byl výsledek testu co nejpřesnější, měli by pacienti dodržovat následující pokyny:

 1. Lipoproteiny o vysoké hustotě se zkoumají striktně nalačno v ranních hodinách (přibližně od 8:00 do 10:00).
 2. Poslední jídlo by mělo být 10-12 hodin před dodáním biomateriálu.
 3. 2-3 dny před vyšetření, odstranit všechny mastné smažené potraviny ze stravy.
 4. Pokud užíváte nějaké léky (včetně vitamínů a biologických doplňků), nezapomeňte o tom informovat svého lékaře. Možná vám poradí, abyste piliny piliny nepili 2-3 dny před studiem. Výsledky testů ovlivňují zejména antibiotika, hormony, vitamíny, omega-3, NSAID, glukokortikoidy atd.
 5. Nekuřte nejméně 30 minut před testem.
 6. Než vstoupíte do místnosti pro odběr krve, sedněte si 5-10 minut v uvolněné atmosféře a snažte se být nervózní.

Krev se obvykle odebírá ze žíly, aby se stanovila hladina lipoproteinu s vysokou hustotou. Samotný postup trvá jeden až tři minuty a výsledek analýzy bude připraven následující den (někdy po několika hodinách). Společně s údaji získanými z analytického formuláře jsou obvykle uvedeny referenční (normální) hodnoty přijaté v této laboratoři. To se provádí pro snadné dekódování diagnostického testu.

Lékaři doporučují pravidelně darovat krev pro stanovení celkového cholesterolu všem mužům a ženám, kteří dosáhli věku 25-35 let. I při normálním profilu lipidů by měl být test opakován každých 5 let.

Normy HDL

A jaká by měla být hladina lipoproteinů s vysokou hustotou u zdravého člověka? Norma u žen a mužů této frakce cholesterolu může být odlišná. Standardní hodnoty lipidového profilu jsou uvedeny v tabulce níže.

Podle výzkumného centra NICE, snížení hladin lipoproteinů s vysokou hustotou o 5 mg / dl zvyšuje riziko vzniku akutní vaskulární katastrofy (srdeční infarkt, mrtvice) o 25%.

Pro posouzení rizika aterosklerózy, stejně jako jejích akutních a chronických komplikací, je důležité vzít v úvahu poměr lipoproteinů s vysokou hustotou k celkovému cholesterolu.

Pokud je HDL snížena v důsledku vysoké hladiny aterogenních lipidů, pacient pravděpodobně již má aterosklerózu. Čím výraznější je fenomén dyslipidémie, tím aktivnější je tvorba cholesterolových plaků v těle.

Co to znamená zvýšení hodnoty

Vzestup není tak často diagnostikován. Faktem je, že maximální koncentrace této frakce cholesterolu neexistuje: čím více lipoproteinů s vysokou hustotou v těle, tím nižší je riziko aterosklerózy.

Ve výjimečných případech dochází k hrubému porušení metabolismu tuků a HDL cholesterol se výrazně zvyšuje. Možné příčiny tohoto stavu jsou:

 • dědičnou dyslipidemii;
 • chronická hepatitida;
 • cirhotické změny v játrech;
 • chronická intoxikace;
 • alkoholismus.

V tomto případě je důležité zahájit léčbu základního onemocnění. Zvláštní opatření ke snížení hladiny HDL v medicíně nejsou vyvíjena. Je to právě tato frakce cholesterolu, která dokáže odstranit krevní cévy z plaků a zajišťuje prevenci aterosklerózy.

Co to znamená nižší hodnotu

Nízké hladiny HDL v těle jsou mnohem častější než vysoké. Taková odchylka analýzy od normy může být způsobena:

 • diabetes, hypotyreóza a jiné hormonální poruchy;
 • chronická onemocnění jater: hepatitida, cirhóza, rakovina;
 • onemocnění ledvin;
 • dědičnou (geneticky určenou) hyperlipoproteidemii typu IV;
 • akutní infekční procesy;
 • nadměrný příjem aterogenních frakcí cholesterolu s jídlem.

Zároveň je důležité odstranit existující příčiny a pokud možno zvýšit koncentraci příjmu cholesterolu na správnou úroveň. Jak to udělat, uvažujeme v sekci níže.

Jak zvýšit HDL

Je možné zvýšit obsah lipoproteinů s vysokou hustotou v krvi, pokud provádíte soubor opatření zaměřených na úpravu stravy, životního stylu a normalizace tělesné hmotnosti. Pokud byla dyslipidemie způsobena jakýmikoli chorobami vnitřních orgánů, měly by být tyto příčiny pokud možno vyloučeny.

Korekce životního stylu

Životní styl je první věc, kterou musíte věnovat pozornost pacientům s nízkým HDL. Dodržujte doporučení lékařů:

 1. Odstraňte z vašeho života špatné návyky. Cigaretový nikotin má škodlivý účinek na vnitřní stěnu cév a přispívá k ukládání cholesterolu na jeho povrchu. Zneužívání alkoholu negativně ovlivňuje metabolismus a ničí jaterní buňky, kde se normálně tvoří lipoproteiny. Odmítnutí kouření a alkoholu zvýší hladinu HDL o 12-15% a sníží aterogenní lipoproteiny o 10-20%.
 2. Bojujte s nadváhou. Obezita v medicíně se nazývá patologický stav, ve kterém BMI (relativní hodnota, která odráží poměr hmotnosti a výšky pacienta) přesahuje 30. Nadměrná hmotnost není jen další zátěž na srdce a cévy, ale také jeden z důvodů zvýšení celkového cholesterolu v důsledku jeho aterogenní frakce. Snížení LDL a VLDL kompenzace vede k normalizaci hladin lipoproteinů s vysokou hustotou. Bylo prokázáno, že ztráta hmotnosti 3 kg vede ke zvýšení HDL o 1 mg / dl.
 3. Zapojte se do sportu schváleného lékařem. Je lepší, když je to plavání, chůze, Pilates, jóga, tanec. K typu fyzické aktivity je třeba přistupovat s plnou odpovědností. Mělo by přinést pacientovi pozitivní emoce a nezvýšit zatížení srdce a cév. Při těžké somatické patologii by měla být aktivita pacienta postupně rozšiřována tak, aby se tělo přizpůsobilo dennímu zvyšování zátěže.

A samozřejmě, pravidelně navštivte lékaře. Spolupráce s terapeutem pomůže normalizovat narušený metabolismus rychleji a efektivněji. Nepřehlížejte doprovodné schůzky předepsané terapeutem, podrobujte se testům na lipidovém spektru jednou za 3–6 měsíců a vyšetřujte cévy srdce a mozku v případě příznaků nedostatečného zásobování těchto orgánů krví.

Terapeutická strava

Výživa je také důležitá u dyslipidemie. Mezi principy terapeutické stravy, která umožňuje zvýšit hladinu HDL, patří:

 1. Výživová frakce (až 6x denně), v malých porcích.
 2. Denní příjem potravy by měl být dostatečný pro doplnění nákladů na energii, nikoli však nadměrný. Průměrná hodnota je na úrovni 2300-2500 kcal.
 3. Celkové množství tuku vstupujícího do těla po celý den by nemělo překročit 25-30% celkového kalorií. Většina z nich je doporučena pro nenasycené tuky (s nízkým obsahem cholesterolu).
 4. Vyloučení potravin s nejvyšším možným obsahem „špatného“ cholesterolu: tuk, hovězí loj; droby: mozek, ledviny; ochucené sýry; margarín, tuk na vaření.
 5. Omezení výrobků s LDL. Například maso a drůbež s dietou cholesterolu se doporučuje jíst ne více než 2-3 krát týdně. Je lepší ho nahradit kvalitní rostlinnou bílkovinou - sójou, fazolemi.
 6. Dostatečný příjem vlákniny. Ovoce a zelenina by měly být základem pacientů s aterosklerózou. Příznivě působí na gastrointestinální trakt a nepřímo ovlivňují zvýšení tvorby HDL v játrech.
 7. Zahrnutí do denní stravy otrub: ovesné vločky, žito, atd.
 8. Zahrnutí do stravy potravin, které zvyšují hladinu HDL: mastné mořské ryby, ořechy, přírodní rostlinné oleje - olivy, slunečnice, dýňová semena atd.

Je možné zvýšit HDL pomocí dietních doplňků obsahujících omega-3 - polynenasycené mastné kyseliny bohaté na „exogenní“ dobrý cholesterol.

Podle statistik trpí aterosklerózou asi 25% světové populace nad 40 let. Míra výskytu u mladých lidí ve věku 25-30 let ročně roste. Porušení metabolismu tuků v těle je vážný problém, který vyžaduje komplexní přístup a včasnou léčbu. Změny hladiny HDL v analýze by neměly být ponechány bez odborné pozornosti.