Image

Léčiva s laktulózou při léčbě chronické zácpy

Laktulózové přípravky se používají k odstranění chronické zácpy. Mírný laxativní účinek léků umožňuje jejich použití při léčbě malých dětí, starších osob, těhotných žen. Na rozdíl od jiných sirupů a kapek pro střevní vyprazdňování, laktulózové preparáty nezpůsobují závislost, nenarušují práci trávicího traktu. Rychle a účinně obnovují peristaltiku, aniž by ovlivňovaly procesy štěpení a vstřebávání tuků, bílkovin, sacharidů, vitamínů a minerálů. Nezapomeňte však, že užívání léků s laktulózou může předepisovat pouze lékař a po provedení laboratorních a instrumentálních studií.

Laxativa na bázi laktulózy

Laktulózové přípravky jsou vyráběny mnoha domácími i zahraničními farmaceutickými továrnami. Liší se barvou balení, objemem láhve a dokonce i přítomností dalších přísad. Jedna věc je spojuje - rychlý a účinný projímavý účinek. Sirupy, které zahrnují laktulózu, mají nasládlou příjemnou chuť.

Doporučení: „Účinná látka nevykazuje toxické vlastnosti, proto jsou léky často předepisovány gastroenterology pro dlouhodobý průběh léčby. To platí zejména při léčbě zácpy u starších osob, stejně jako u novorozenců trpících bolestivou kolikou a abdominální distenzí.

Sirupy a emulze

Na policích lékáren je široká škála laktulózních laxativ. V závislosti na délce léčby doporučené lékařem si můžete vybrat balení o objemu 200, 500 nebo dokonce 1000 ml. Níže je uveden seznam laktulózních léků, které lékaři nejčastěji předepisují svým pacientům:

Přes příjemnou chuť laktulózy zlepšili výrobci Normaze a Goodluck složení sirupů s kyselinou citrónovou a příchutěmi. Emulze Dinolac může nejen léčit zácpu, ale také rychle eliminovat nevolnost, nadýmání a říhání. Takový různorodý terapeutický účinek poskytuje unikátní kombinaci laktulózy se simethikonem. Poslední složka se týká povrchově aktivních látek, zhroutí vzniklé bubliny střevních plynů, normalizuje trávení a pohyblivost.

Prášky

Poslabin se vyrábí nejen ve formě kapek a sirupu. Nedávno se na policích objevila biologicky aktivní přísada ve formě tablet. Primární obal laxativa Poslabin Lactulose je blister vyrobený z měkké hliníkové fólie s reliéfními buňkami. Balení obsahuje 30 tablet o váze 0,5 gramu a skládá se z následujících složek: t

 • laktulóza;
 • oxid křemičitý;
 • stearát vápenatý;
 • laktóza.

Pomocné složky poskytují laktulózu do tlustého střeva, kde se projevuje její terapeutická aktivita. Oxid křemičitý je schopen adsorbovat na svém povrchu strusky, toxiny a patogeny. Přítomnost mléčného cukru způsobuje rychlý růst a reprodukci prospěšných bifidobakterií a laktobacilů.

Příznivý účinek laxativních sirupů

Laxativní laktulóza označuje disacharidy vyrobené synteticky. Organická sloučenina v dnešní době je považována za nejbezpečnější pro lidské tělo projímadlo, nevyvolávající bolest při pohybech střev. Na rozdíl od jiných laxativních kapek a tablet nezačne laktulózová příprava okamžitě působit. Účinné látky se postupně hromadí ve tlustém střevě, ředí fekální hmoty a přispívá k jejich účinnému vypouštění.

Tip: „Při dlouhodobém užívání laktulózových léků lékaři doporučují, aby pacienti přezkoumali svůj pitný režim a zvýšili denní příjem tekutin na 2,5 litru. Zabrání se tak rozvoji nerovnováhy vodního elektrolytu.

V horních částech lidského gastrointestinálního traktu nejsou žádné enzymy a mikroorganismy, které by štěpily laktulózu. Ale tlustého střeva obývají bakterie, které zpracovávají sloučeninu na organické kyseliny. To umožňuje:

 • aktivně pěstovat a množit prospěšné mikroorganismy;
 • snížit počet škodlivých bakterií, které netolerují kyselé prostředí.

Laktulóza v tabletách nebo sirupu přitahuje tekutinu, což přispívá ke zvýšení objemu a ředění stolice. Stimulace střevní stěny zlepšuje její motorickou aktivitu a rychlý pohyb výkalů do anorektální oblasti.

Indikace pro použití

Gastroenterologové předepisují laxatidy laktulózou, aby eliminovali chronickou zácpu, komplikovanou symptomy dysbiózy - nadměrnou tvorbou plynů, distenzí břicha, rachotem a varem. Přípravky se také doporučují pro použití v následujících patologických stavech:

 • zažívací potíže;
 • střevní bakteriální infekce, které vyvolávají zácpu;
 • jaterní encefalopatie.


Laktulózový sirup se používá k usnadnění pohybu střev po operacích orgánů gastrointestinálního traktu.

Návod k použití

Laktulózové přípravky se používají k léčbě kojenců, těhotných a kojících žen. Laxativa nejsou předepisována pouze těm pacientům, kteří jsou citliví na složky sirupů a tablet, stejně jako pacienti trpící galaktosémií. Nejlepší je užívat léky ve stejnou dobu, například ráno před snídaní.

Upozornění: „Výrobek nelze nahradit analogem laktulózy. Mnoho léků obsahuje další složky, které mohou vyvolat alergické reakce. “

Existují rysy užívání léků s laktulózou pro zácpu u malých dětí. Je nutné zahájit léčbu příjemem malého množství laxativ, postupně ji zvyšovat na dávky doporučené pediatrem. Faktem je, že aktivním množením vyvolávají prospěšné bakterie nadměrnou tvorbu plynu. Výsledkem bude nafouklý břicho u novorozence, vznik bolesti. Postupně „učit“ tělo dítěte působení laktulózy, je možné dosáhnout různorodého účinku: normalizovat složení střevní mikroflóry, obnovit řádné fungování trávicího traktu, zlepšit vstřebávání vitaminů a stopových prvků.

Laxativa na bázi laktulózy: seznam prostředků a vlastností jejich příjmu

Chronická zácpa zvyšuje riziko vzniku rakoviny a dalších onemocnění tlustého střeva. Normalizace stolice pomůže lékům na bázi laktulózy. Současně hrají roli:

 • laxativa;
 • prebiotika - látky nezbytné pro růst a reprodukci zástupců normální střevní mikroflóry.

Indikace pro přijetí

 • pro zácpu různého původu: na pozadí syndromu dráždivého tračníku, chronické zácpy u dětí nebo starších osob, v období po porodu, na pozadí prodlouženého klidu a hypodynamie, s paraplegií, adhezivních procesů v břišní oblasti;
 • s jaterní nedostatečností k prevenci encefalopatie;
 • pokud je to nutné, zředěte stolici po operaci na pánevních orgánech, konečníku, po operaci k odstranění hemoroidů (prevence zácpy);
 • normalizovat střevní mikroflóru, zlepšit pohyblivost;
 • prevence fyzického úsilí, které může být někdy doprovázeno činem defekace u osob, které nedávno utrpěly srdeční infarkt nebo mrtvici.

Seznam léčiv na bázi laktulózy

Laktulóza není kontraindikována u dětí, ale umělé příchutě a přísady, které tvoří tento lék, mohou u dětí způsobit nežádoucí reakce.

Funkce příjmu

Léky na bázi laktulózy působí jemně a pomalu, účinek jejího podání neprobíhá okamžitě, ale do konce druhého dne od začátku užívání.

Antibakteriální a antacidní činidla mohou snížit účinek laktulózy. Nedoporučuje se pít laxativum po dobu dvou hodin od okamžiku užití jiných léků. Společné užívání léků může vést k zhoršené absorpci.

U dospělých

 • Jako projímadlo, dávkování léku pro dospělé: 15 ml (1 lžíce) 2 krát denně. Pokud se neprojeví laxativní účinek do dvou dnů od okamžiku podání, je možná úprava dávky až 20 ml 2-3krát denně.
 • Jako korektor střevní flóry jsou dávky laktulózy nižší: od 5 ml do 10 ml (polovina nebo celá dezertní lžička) 1-2krát denně. Průběh léčby je 2-4 týdny a více.

U dětí

 • dětem se doporučuje podávat laktulózu v dávce 5 ml (1 tsp denně) a rozdělit ji na 2 dávky;
 • děti ve věku od 1 do 5 let - 5-10 ml 2krát denně;
 • starší než 6 let 10-15 ml 1-2 krát denně.

Volba léku a optimální dávka jsou voleny lékařem s ohledem na věk pacienta, příčinu onemocnění a individuální charakteristiky.

Možné nežádoucí účinky

 • nadýmání (nadměrný plyn);
 • nevolnost;
 • průjem

Vedlejší účinky jsou vzácné a zpravidla s nedostatečně vysokými dávkami. Pokud se budete řídit dávkovacím režimem předepsaným lékařem, nevyskytnou se nežádoucí účinky.

Výhody a nevýhody laktulózových preparátů

 • není návykový;
 • produkty degradace laktulózy nemají toxické účinky na tělo;
 • léky lze užívat:
  • těhotné ženy;
  • starší pacienti;
  • děti (ve vhodné dávce);
  • osoby s diabetem.
 • vstupní limit pro:
  • přecitlivělost na laktulózu;
  • galaktosémie.
 • možné nežádoucí účinky.

Laktulóza je vhodná pro dlouhodobé použití, není návyková a může být použita nejen jako projímadlo, ale také jako prebiotikum jako léčba střevní dysbiózy nebo k léčbě jaterní encefalopatie (v důsledku snížené produkce amoniaku).

Po celou dobu užívání léčiv v této skupině nebyly získány žádné údaje o toxických, teratogenních, karcinogenních účincích laktulózy. Léky jsou uznávány jako bezpečné léky.

Laktulóza není absorbována ve střevech a její štěpení neprodukuje glukózu. To je významné plus pro lidi s vysokou hladinou cukru v krvi. Navzdory sladké chuti se cukerné přípravky této skupiny nezvyšují a podle některých klinických údajů má laktulóza určitý účinek snižující cukr.

Jak laktulózové léky „fungují“ ve střevě?

Laktulóza je syntetický disacharid skládající se z galaktózy a fruktózy. Jakmile je uvnitř gastrointestinálního traktu, laktulóza beze změny prochází tenkým střevem, aniž by do něj byla absorbována. A již ve tlustém střevě začnou provádět následující mechanismy:

 • Zvýšený osmotický tlak v tlustém střevě. Laktulóza stimuluje reprodukci bakterií mléčného kvašení, které ji rozkládají na mléčnou, mravenčí, octovou a mastnou kyselinu. To vede ke skutečnosti, že ve střevním lumenu roste osmotický tlak. Důsledkem je vstup více vody do střev a zvýšení množství výkalů. Větší objem obsahu ve střevě vytváří tlak na receptory, dochází ke zvýšení peristaltiky (zvlněné kontrakce) střeva a vede k vyprazdňování. Osmotický účinek převažuje mezi kombinovanými mechanismy působení léků na bázi laktulózy.
 • Obnovení mikroflóry. Laktulóza je potravinový substrát pro prospěšné bakterie mléčného kvašení: bifidobakterie a laktobacily. Živí se, začínají aktivně růst, zvyšuje se biomasa střevní mikroflóry. To je důležité pro střevní dysbiózu, kdy je růst prospěšných bakterií depresivní nebo zcela chybí.
 • Acidifikace obsahu tlustého střeva a snížení absorpce amoniaku. Ve slabě alkalickém prostředí se hnilobné bakterie aktivně množí a produkují metabolické produkty škodlivé pro tělo: amoniak a amonné ionty. Tyto produkty mají negativní systémový účinek na celé tělo jako celek. Laktulóza v důsledku štěpení na mastné kyseliny ve tlustém střevě mění pH ze slabě alkalické na mírně kyselé. Acidifikace média zpomaluje růst hnilobných bakterií a snižuje jejich produkci amoniaku.

Můžu si vzít léky?

Než začnete užívat jakékoli léky na bázi laktulózy, měli byste se poradit se svým lékařem.

Navzdory relativní bezpečnosti laktulózy a nepřítomnosti závažných vedlejších účinků může nesprávně zvolený lék a chybně vypočtená dávka způsobit nežádoucí účinky, alergické reakce a zhoršit zdravotní problémy.

Lactulose: návod k použití, analogy a recenze, ceny v lékárnách v Rusku

Laktulóza je laxativum, které způsobuje změnu flóry tlustého střeva (zvýšení počtu laktobakterií), což vede ke zvýšení kyselosti v lumen tlustého střeva a stimuluje jeho pohyblivost. Spolu s tím se zvyšuje objem a stolička změkne.

Co je to? Laktulóza je bílá krystalická látka bez zápachu. Může se dokonale rozpouštět v kapalině. Je vyroben z mléčného cukru a patří do třídy oligosacharidů (jedná se o podtřídu disacharidů).

Farmakologický účinek - hyperosmotický, projímavý účinek, stimuluje střevní peristaltiku, zlepšuje vstřebávání fosfátů a solí Ca2 +, podporuje eliminaci amonných iontů.

Pod vlivem léku, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bifidus násobí ve střevě, za působení kterého Lactulose se rozdělí tvořit kyselinu mléčnou (hlavně) a částečně mravenčí a kyselina octová. To zvyšuje osmotický tlak a snižuje pH v lumen tlustého střeva, což vede k migraci amoniaku z krve do střeva, stejně jako ke zvýšení objemu výkalů a zvýšené peristaltice.

Účinek se projeví během 24-48 hodin po podání (opožděný účinek je způsoben průchodem gastrointestinálním traktem).

Léčba laktulózou snižuje koncentraci amonných iontů v krvi o 25-50%, snižuje závažnost jaterní encefalopatie, zlepšuje duševní stav a normalizuje EEG. Navíc snižuje množení salmonel.

Lék zvyšuje množství výkalů a má laxativní účinek. Lék neovlivňuje hladké svaly a střevní sliznici.

Indikace pro použití

Co Lactulose pomáhá? Podle pokynů je lék předepsán v následujících případech:

 • chronická zácpa;
 • jaterní encefalopatie;
 • salmonelóza (s výjimkou generalizovaných forem);
 • poruchy trávení spojené s hnilobnými procesy v důsledku otravy jídlem (u kojenců a dětí do 10 let).

Návod k použití Dávkování Lactulose

Dávkovací režim je zvolen individuálně v závislosti na věku a indikacích. Laktulóza se nejlépe užívá ráno v době jídla.

Standardní dávkování dle návodu:

 • Se zácpou - 15 - 45 ml po dobu 3 dnů. Pak 15-25 ml denně.
 • Při jaterní encefalopatii - 30 - 50 ml, 3x denně. Maximální denní dávka je 190 ml. Pro profylaxi užívejte 40 ml 3krát denně.
 • Pro akutní střevní infekce způsobené salmonelou, 15 ml 3krát denně. Délka léčby je 10 - 12 dnů. Je třeba pít 2 - 3 kurzy s přestávkou týdně. Během třetího cyklu užívejte 30 ml 3krát denně.

Aby se zabránilo rozvoji jaterní kómy u pacientů s těžkým poškozením jater, je lék předepsán v 25 ml / 3 krát denně. Pokud je neúčinná, doporučuje se použít kombinaci laktulózy a neomycinu.

Při salmonelóze - 15 ml 3x denně po dobu 10-12 dnů, po 7denní přestávce léčbu opakujte. Je-li to nutné, může být třetí cyklus léčby prováděn v dávce 30 ml / 3 krát denně.

Pro děti může být sirup zředěn vodou nebo šťávou.

Dávkování Lactulose pro děti: t

 • od 7 do 14 let - nejdříve 15 ml sirupu, poté 10 ml denně;
 • do 6 let - 5-10 ml denně;
 • od šesti měsíců do 1 roku - 5 ml denně.

Používá se s opatrností u pacientů se syndromem gastrocardia. V takových případech by měla léčba začít nízkými dávkami a postupně je zvyšovat, aby se zabránilo rozvoji nadýmání.

Neměl by být používán pro bolest břicha, nevolnost, zvracení bez ověření diagnózy.

Vedlejší účinky

Instrukce upozorňuje na možnost vzniku následujících vedlejších účinků při jmenování Lactulose:

 • v některých případech nevolnost, zvracení, anorexie (nedostatek chuti k jídlu).

První dávka laktulózy v terapeutických dávkách může způsobit bolest břicha a nadýmání (hromadění plynu ve střevě). Tyto jevy obvykle vymizí 48 hodin po první dávce.

Kontraindikace

Je kontraindikováno předepisovat Lactulose v následujících případech: t

 • rektální krvácení;
 • dědičná onemocnění: deficience laktázy, intolerance laktózy, malabsorpce glukózy a galaktózy, galaktosémie;
 • kolostomie nebo ileostomie;
 • intestinální obstrukce;
 • podezření na apendicitidu;
 • přecitlivělost na laktulózu.

U pacientů s diabetes mellitus a gastrocardiálním syndromem je třeba postupovat opatrně.

Lékové interakce

Při současném použití širokospektrých antibiotik může být terapeutická účinnost laktulózy snížena.

Při současném použití laktulózy může dojít k narušení uvolňování účinných látek z enterických přípravků s uvolňováním závislým na pH vzhledem ke skutečnosti, že snižuje pH obsahu střev.

Předávkování

V případě předávkování se může objevit průjem (průjem), který vyžaduje úplné zrušení léčiva. Průjem může vyvolat významnou ztrátu tekutin, takže může být nutná korekce nerovnováhy vody a elektrolytů.

Analogy Laktulóza, cena v lékárnách

Je-li to nutné, je možné Lactulosu nahradit analogem terapeutického účinku - to jsou léky:

Při výběru analogů je důležité si uvědomit, že pokyny pro použití přípravku Lactulose, ceny a recenze léků podobných akcí neplatí. Je důležité, abyste se poradili s lékařem a ne aby se léčivo nezávisle nahradilo.

Cena v lékárnách: Poslabin lactulose tablety 500 mg 30 ks. - od 91 do 119 rublů, ve formě sirupu nejlevnější analog je Lactusan sirup 300ml - od 300 rublů, podle 591 lékáren.

Uchovávejte mimo dosah dětí při teplotě do 25 ° C. Doba použitelnosti - 2 roky.

7 léků na bázi laktulózy

Léky 20.března 2016 11,378 zobrazení

Zácpa, nebo obtížné a neúplné uvolnění střev, je mimořádně naléhavým problémem pro lidi ve všech věkových kategoriích. Nejrozmanitější prostředky se používají k odstranění nepříjemných nemocí. V moderním světě jsou laxulózy na bázi laktulózy uznávány jako účinné a bezpečné, protože nezpůsobují závislost a vážné vedlejší účinky.

Uvedená látka patří k disacharidům získaným syntetickým způsobem, protože v živé přírodě chybí. Jednou v lidském těle se laktulóza přibližuje k tlustému střevu v nezměněné formě, kde prochází štěpením kyselinou mléčnou a bifidobakteriemi. V důsledku toho se uvolňují některé organické kyseliny, které vykazují osmotickou aktivitu. To znamená, že přispívají k hromadění a zadržování vody, která změkčuje a zvlhčuje výkaly a zvyšuje jejich množství. Ty zase pod tlakem stimulují střevní stěny k peristaltickým kontrakcím. Výsledkem je měkká a včasná úleva. Tento mechanismus účinku dokazuje, že laktulóza se zácpou je velmi účinná.

Přípravky obsahující laktulózu

Na policích řetězců lékáren najdete velké množství laktulózy pro zácpu, zaměříme se na sedm nejoblíbenějších:

 1. Duphalac
 2. Normase
 3. Portalak
 4. Dinolak
 5. Laktulóza Poslabin
 6. Goodluck
 7. Romfalak.

Laktulózové přípravky

Každý z uvedených léků s laktulózou má nasládlou chuť, je naprosto netoxický a může být používán po dlouhou dobu k určenému účelu. To je důvod, proč většina lékařů považuje tyto léky za lék volby pro léčbu zácpy u mnoha pacientů, včetně starších, dětí, těhotných a kojících matek.

Účinek laktulózy se projevuje za den nebo dva, v závislosti na aktivitě bakterií tlustého střeva ve vztahu k požití látky.

Všechny výše uvedené léky obsahují jako účinnou látku pouze laktulózu. Výjimkou je lék Dinolak, který jako účinnou látku obsahuje simethikon. Aktivní rozpad laktulózy a proliferace bakterií vede k nadměrnému plynování. Simethicone, který je povrchově aktivní látkou, snižuje napětí mezi kapalinou a plynem. Výsledné bubliny prasknou a nové se vytvoří s minimální intenzitou. Simethicone se nepodílí na chemických reakcích prováděných v těle, není vstřebáván a vystupuje ve své původní podobě. Tato funkce poskytuje schopnost používat lék s laktulózou a simethikonem bez jakýchkoliv rizik.

 • Duphalac, Portalac a Romfalak obsahují jako přísadu pouze vodu.
 • K lékům Normaz a Goodluck byly přidány kyselina citrónová a potravinové příchutě ke zlepšení chuti.

Podle instrukcí se doporučuje užívat laktulózový sirup z vysokých dávek a postupně je snižovat. Tento algoritmus je účinný při léčbě zácpy u dospělých. V dětství je vhodnější zahájit léčbu malou dávkou, která se postupně zvyšuje. Všimněte si, že užívání léků dvakrát denně nemá žádné výhody. Doporučuje se užívat celou denní dávku ve stejnou dobu, nejlépe ve stejných ranních hodinách.

Vzhledem k přítomnosti cukrů v laktulózových preparátech jsou pacienti s diabetes mellitus a selháním jater předepisováni s maximální opatrností.

Jednoznačné kontraindikace laktulózy jsou:

 • intestinální obstrukce;
 • poruchy metabolismu glukózy a nesnášenlivosti cukru;
 • podezření na zánět slepého střeva;
 • nediagnostikované krvácení;
 • alergické na léčivé složky.

Převažující dávkovou formou, ve které jsou prezentovány zácpové přípravky na bázi laktulózy, je sirup v lahvích od 100 do 1000 ml. Obzvláště Duphalac a Dinolac jsou k dispozici v nejrůznějších množstvích. To umožní, aniž by došlo k přeplacení, zvolit vhodné množství léku pro léčbu.

Laktulózový sirup obsahuje 66,7 g látky na 100 ml, tj. Jeho množství je 66,7%. Výjimkou je Dinolak, který je dodáván jako emulze. Také v lékárenských řetězcích si můžete zakoupit laktulózu ve formě rozpustného prášku a tablet. Duphalac je také balen do sáčků na jedno použití, což vytváří pohodlí při symptomatickém použití léků.

Výrobce a náklady

Po analýze nákladů na léky s laktulózou můžeme konstatovat, že nejvýhodnějšími variantami jsou Lactulose Poslabin ruské výroby a rumunský Romfalak. Nejdražší léčbou je Dinolak, dánská farmaceutická společnost. Zbývající drogy: Dufalak (Nizozemsko), Normaze (Itálie), Portalak (Chorvatsko), Goodluk (Bulharsko) se nacházejí ve stejné cenové kategorii. Jak vidíme, všechny uvedené léky vyrábí zahraniční lékárníci. Ruská droga s lactulose s názvem Poslabin je nejvíce nabízenou možností rozpočtu.

Účinný v boji se silnou zácpou - laktulóza

Laktulóza je syntetická varianta disacharidu laktózy. V přírodě se tato látka nenachází, ale je aktivně syntetizována farmaceutickým průmyslem a používá se při léčbě řady onemocnění. Ve své původní formě je laktulóza bílý prášek, ale pro terapii se používá ve formě sirupu, sladké, nasládlé bílé tekutiny.

Laktulózový sirup má komplexní účinek. S ním, bojovat se silnou zácpou, obnovit rovnováhu mikroflóry ve střevě, provádět různé diagnostické testy a vyšetření.

Zvláštností laktulózy je, že v lidském těle nejsou žádné enzymy, které přispívají k jeho trávení. To znamená, že látka v nezměněné formě vstupuje do střeva, kde začíná aktivně působit.

Laktulóza ve formě sirupu je živnou půdou pro prospěšné bakterie, které obývají tenké střevo. Pokud jich v těle není dost, můžete obnovit rovnováhu s tímto lékem.

Navrhuje se laktulóza v lékárenské síti bez lékařského předpisu, ale po předchozí konzultaci s lékařem se musí používat opatrně. Poskytne radu o délce a četnosti přijetí.

Tam, kde se používá laktulózový sirup

Podrobné pokyny k použití laktulózového sirupu budou obsaženy v každém balení léku. Mělo by být pečlivě prostudováno, aby bylo zřejmé, jak léčit určité onemocnění.

Tento lék je účinný při léčbě následujících onemocnění:

 • Těžká zácpa;
 • Hemoroidy způsobené obtížným defekováním;
 • Dysbakterióza;
 • Hepatická kóma.

Tento nástroj se aktivně využívá při přípravě různých průzkumů gastrointestinálního traktu. Je-li nutné vyčistit střeva bez poškození konečníku, nelze použít běžný klystýr a laktulózový sirup má s tímto úkolem vynikající práci.

Tento lék je bezpečný, nezpůsobuje závislost a vážné negativní důsledky. Mnoho lékařů to považuje za nejúčinnější pro zácpu a průvodní hemoroidy.

Vzhledem k otoku řiti, ztrátě hemoroidů a silné bolesti v této oblasti, mnoho pacientů nemůže normálně jít na záchod. Fekální hmoty se hromadí ve tlustém střevě, vyvíjejí tlak na jeho stěny a zhoršují stav.

Laktulóza se zácpou

Těžká zácpa se vyskytuje u pacientů z několika důvodů. Často je tento stav spojen s vážnou nerovnováhou mikroflóry, což je důvod, proč není potravina správně trávena. Nesprávná strava může také vést k podobným důsledkům. Fekální hmoty se stávají tak hustými, že je střeva nemohou vytlačit.

Po podání jedné dávky laktulózového sirupu vstupuje v nezměněné formě do tenkého a tlustého střeva, obklopuje jeho obsah a postupně se rozpouští.

Výkaly se ještě více zvětšují, ale stávají se měkčími. Tlačí proti střevní stěně, dráždí je. Tak začíná proces přirozené peristaltiky. Pacient cítí silnou nutkavost k záchodě a plně defekuje.

Laktulóza z dysbiózy

Dysbakterióza je diagnóza, která v oficiální medicíně chybí, ale její projevy se často vyskytují u malých a dospělých pacientů. V našich střevech se aktivně chovají různé bakterie. Většina z nich je užitečná.

Když se prospěšné mikroorganismy stanou méně než škodlivými, objeví se příznaky dysbiózy:

 1. Porucha stolice;
 2. Nadýmání;
 3. Nadýmání.

Režim

Pro zácpu se symptomaticky používá laktulózový sirup. Denní dávka je 15-45 ml, v závislosti na závažnosti stavu pacienta. Je nutné pít jednorázově nebo rozdělit do dvou dávek. Doporučuje se užívat lék ráno. To se projeví za 10-15 minut.

Pacient cítí první nutkání na toaletu. Musíme počkat, až budou silnější. Při dlouhodobé léčbě je nutné užívat lék ve stejnou denní dobu. Při léčbě zácpy je důležité zajistit odpovídající použití čisté vody - 1,5-2 litrů denně. Díky této terapii bude efektivnější.

S jaterní kóma, precoma, lék je předepsán 3-4 krát denně, 30-45 ml v pravidelných intervalech. Díky léku se toxiny a škodlivé látky přirozeně vylučují z těla.

Laktulóza v dětství

Laktulózový sirup se může užívat v dětství, správně vypočítává dávkování. Droga jemně ovlivňuje gastrointestinální trakt, pomáhá při zácpě u dětí. Rodiče by si měli uvědomit, že u dětí prvního roku života, kteří jsou kojeni, je stolice každých 3-5 dní považována za normální.

Než začnete lék užívat, poraďte se s lékařem. Poskytne radu ohledně četnosti přijetí a jeho nezbytnosti.

Laktulóza během těhotenství

Těhotné ženy často čelí problému zácpy. Laktulózový sirup nepoškozuje plod, ale způsobuje silnou střevní motilitu. Tento orgán se nachází vedle dělohy, může spouštět jeho kontrakce a předčasný porod.

Kontraindikace, nežádoucí účinky

Absolutní kontraindikací pro příjem laktulózového sirupu je nesnášenlivost složek přípravku, akutního deficitu laktózy, stenózy střev, její obstrukce, porušení integrity žaludečního traktu, akutních zánětlivých procesů v žaludku, střeva, silné bolesti v této oblasti neznámého původu.

Vzácně se při užívání laktulózového sirupu vyskytnou nežádoucí účinky:

 • Nadýmání, nadýmání;
 • Nevolnost, zvracení;
 • Křečové bolesti břicha;
 • Průjem;
 • Porušení rovnováhy vody a soli.

Léky na bázi laktulózy

V lékárnách si můžete koupit lék s názvem "Lactulose Syrup". Léky se stejnou účinnou látkou jsou dostupné pod mnoha jinými obchodními názvy: t

Člověk by se neměl divit, co je lepší než Lactulose nebo Dufalak, protože tyto léky mají stejné účinné látky.

Recenze laktulózový sirup

Yana Kristaeva, 28 let

„Kvůli časté zácpě jsem se potýkal s problémem hemoroidů. Lékař hovořil o vztahu těchto nemocí, takže nyní pečlivě sleduji četnost návštěv na záchodě. Snažím se pravidelně a zároveň vymýt. Pokud jsou nějaké potíže, laktulózový sirup je vždy v mé lékárničce. Pití jedné dávky a za 10 minut spěchám na záchod. Nikdy neuspěl. Je to bezpečné, měkké. Nemám žádné nežádoucí účinky. "

Roman Lisman, 42 let

„Při cestování v jižní Číně jsem se setkal s problémem zácpy. Místní potraviny jsem kategoricky nehodil, protože potíže s toaletou. Naštěstí s námi v delegaci byli lékaři. Byl jsem poučen o laktulózovém sirupu. Ukázalo se, že je to velmi mírné, ale účinné projímadlo. Problém sám o sobě zmizel, pocit těžkosti byl pryč, v žaludku už nebylo nic. Teď si vždycky vezmu tento nástroj na dlouhé cesty. “

Anna Romanenko, 39 let

„S pomocí laktulózového sirupu se pravidelně dostávám k lékařské péči, dávám ji své dceři, když začne zácpu. Pokud byl tento problém jednou týdně, zapomněli jsme na to úplně. Ztratil jsem pocit nadýmání, neustálého probublávání v žaludku. Nástroj je naprosto bezpečný, nebojím se ho dát 2letému dítěti. Po zahájení užívání laktulózy má dítě významně zvýšené chuťové preference. Pokud dřívější krmení dcera byla problém, teď je všechno a jde na záchod jako hodiny.

Účinnost laktulózového sirupu

V moderním farmaceutickém trhu je laktulózový sirup jedním z nejměkčích, nejúčinnějších a nejbezpečnějších výrobků. Doporučují ji proctologové, gastroenterologové a pediatrové.

Laktulózové analogy

Tato stránka obsahuje seznam všech analogů laktulózy ve složení a aplikaci. Seznam levných analogů a můžete porovnávat ceny v lékárnách.

 • Nejlevnější analog Lactulose: Fortrans
 • Nejoblíbenější analog Lactulose: Lavacol
 • Klasifikace ATC: Laktulóza

Levné analogy Lactulose

Při výpočtu nákladů na levné analogy Lactulose byla zohledněna minimální cena, která byla nalezena v cenících poskytovaných lékárnami.

Populární analogy Lactulose

Tento seznam analogů léčiv je založen na statistikách nejžádanějších léčiv.

Všechny analogy Lactulose

Analogové složení a indikace

Výše uvedený seznam analogů léčiv, ve kterých jsou indikovány náhražky laktulózy, je nejvhodnější, protože mají stejné složení účinných složek a odpovídají indikacím pro použití.

Analogové indikace a způsob použití

Různé složení může být stejné podle indikací a způsobu aplikace.

Jak najít levný ekvivalent drahé medicíny?

K nalezení levného analoga léku, generika nebo synonyma doporučujeme v prvé řadě věnovat pozornost kompozici, a to stejným léčivým látkám a indikacím pro použití. Aktivní složky léčiva jsou stejné a budou indikovat, že léčivo je synonymem léčiva, které je farmaceuticky ekvivalentní nebo farmaceutické alternativy. Nezapomeňte však na neaktivní složky podobných léků, které mohou ovlivnit bezpečnost a účinnost. Nezapomeňte na radu lékařů, self-léčba může poškodit vaše zdraví, takže vždy konzultujte se svým lékařem před použitím jakéhokoli léku.

Cena laktulózy

Na níže uvedených stránkách můžete najít ceny Lactulose a zjistit dostupnost v lékárně v okolí.

 • Cena laktosy v Rusku
 • Cena laktosy na Ukrajině
 • Cena laktulózy v Kazachstánu
Všechny informace jsou prezentovány pouze pro informační účely a nejsou důvodem k předepisování nebo nahrazení léků.

Laktulóza (laktulóza)

Obsah

Strukturní vzorec

Ruské jméno

Latinský název látky je Lactulose.

Chemický název

Hrubý vzorec

Farmakologická skupina látky Laktulóza

Nosologická klasifikace (ICD-10)

Kód CAS

Charakteristika látky Laktulóza

Bílý prášek, rozpustný ve vodě, molekulová hmotnost - 322,3.

Farmakologie

Laktulóza, disacharid sestávající z galaktosy a fruktózy, není hydrolyzován disacharidázami sliznice tenkého střeva. Má hyperosmotický projímavý účinek, stimuluje střevní motilitu, zlepšuje vstřebávání fosfátů a vápenatých solí, podporuje eliminaci amonných iontů.

Laktulóza je štěpena střevní flórou tlustého střeva na organické kyseliny s nízkou molekulovou hmotností, což vede ke snížení pH a ke zvýšení osmotického tlaku a následně ke zvýšení objemu střevního obsahu. Tyto účinky stimulují střevní motilitu a ovlivňují konzistenci stolice. Obnoví se fyziologický rytmus vyprazdňování tlustého střeva.

V jaterní encefalopatii je účinek vysvětlen potlačením proteolytických bakterií zvýšením počtu acidofilních bakterií (například laktobacilů), konvertováním amoniaku na iontovou formu okyselením obsahu tlustého střeva, vyprázdněním pH v tlustém střevě a osmotickým účinkem, jakož i snížením obsahu toxických látek obsahujících dusík. stimulace bakterií využívajících amoniaku pro syntézu bakteriálních proteinů.

Laktulóza jako prebiotický lék zvyšuje růst prospěšných bakterií, jako jsou bifidobakterie a laktobakterie, pomáhá inhibovat růst potenciálně patogenních bakterií, jako je Clostridium spp. a Escherichia coli, která poskytuje příznivější rovnováhu střevní flóry.

Nízká absorpce. Laktulóza se vstřebává z tenkého střeva pouze o 0,4–2%, pak se dostává do tlustého střeva, kde je štěpena střevní mikroflórou.

Plně metabolizovaný, pokud se používá v dávkách do 45–70 ml (jako sirup, 667 mg / ml). Při použití ve vyšších dávkách se částečně vylučuje beze změny.

Použití látky Lactulose

Zácpa (včetně chronické); potřeba změkčit stolici pro lékařské účely (s hemoroidy, potřeba chirurgického zákroku na tlustém střevě a / nebo řitní dutině, syndrom bolesti po odstranění hemoroidů, v pooperačním období); jaterní encefalopatie, včetně kómatu a primární (léčba a profylaxe); hyperamonemie; střevní dysbióza; enteritida způsobená Salmonella, Shigella, nosičem Salmonella; syndrom hnisavé dyspepsie (u malých dětí v důsledku akutní otravy jídlem).

Kontraindikace

Přecitlivělost na laktulózu; intestinální obstrukce; intolerance na fruktózu, galaktózu; deficience laktázy; glukózo-galaktózová malabsorpce; galaktosémie; rektální krvácení (které není způsobeno hemoroidy); colo nebo ileostomie; podezření na apendicitidu, akutní zánětlivá onemocnění břišních orgánů.

Omezení použití

Použití v průběhu březosti a laktace

Používá se během těhotenství a během kojení, pouze pokud přínos pro matku převažuje nad možným rizikem pro plod a dítě.

Kategorie činnosti na plodu provedená úřadem FDA - B.

Vedlejší účinky laktulózy

Frekvence nežádoucích účinků je klasifikována v souladu s doporučeními WHO: velmi často -> 10%; často - ≥1– ®

Laktulóza při léčbě onemocnění trávicího systému

Publikováno v časopise:
Ruský gastroenterologický časopis »» № 2 2000 PHARMACOTHERAPY P.Ya. Grigorjev, E.P. Yakovenko

Ruská státní lékařská univerzita. Moskva

  SOUHRN
Laktulóza je jedním z nejčastěji používaných léků při léčbě jaterní encefalopatie a zácpy. Hlavní mechanismy působení léku jsou spojeny s jeho metabolismem: 1) laktulóza je syntetický disacharid, který v přírodě chybí; 2) v tenkém střevě není pro jeho hydrolýzu žádná disacharidáza, v souvislosti s níž není adsorbována; 3) laktulóza je hydrolyzována bakteriálními disacharidázami v tlustém střevě s produkcí karboxylových kyselin s krátkým řetězcem alifatických (mastných) řad a různých plynů. Jsou uvažovány mechanismy působení produktů hydrolýzy laktulózy, jakož i vhodnost jejího použití při zácpě, jaterní encefalopatii, akutních střevních infekcích, žlučových kameni a hypercholesterolémii.

  SOUHRN
OŠETŘENÍ PACIENTŮ S CHOROBAMI S TĚŽKÝM SYSTÉMEM LACTULÓZOU

Grigorjev P. Ya., Yakovenko E.P.

Státní Rusko Univerzita medicíny, Moskva

Laktulóza je léčivý přípravek k léčbě pacientů s onemocněním jater a zácpou. Činnost souvisí s metabolismem: 1) laktulóza je syntetický disacharid, který v přírodě chybí. 2) není přítomna disacharidáza pro její hydrolýzu v jejunum 3) hydrolýze laktulózy byla prokázána bakteriálními disacharidázami pro tlusté střevo. Mechanismus působení hydrolýzy laktulózy je diskutován s použitím pacientových jater, léčby jater, onemocnění jater, cholelitiázy, hypercholesterolémie.


Sacharidy užívané s jídlem se dělí na mono-, di-, oligo- a polysacharidy. Jejich fyziologický význam je dán místem a úplností hydrolýzy a absorpce v zažívacím traktu. Většina z nich je trávena a absorbována v tenkém střevě za účasti pankreatické a intestinální amylázy a disacharidáz. A pouze polysacharidy rostlinných buněk (vlákniny), rezistentní formy škrobu a nestravitelné oligosacharidy (například rafinóza) vstupují do tlustého střeva, kde jsou fermentovány střevní mikroflórou [7].

Cecum je hlavním stanovištěm normální střevní mikroflóry, jejíž počet dosahuje až 1014 jednotek tvořících kolonie a hmotnost až 1,5 kg. Mikroflora tlustého střeva je rozdělena na proteolytickou (hnilobnou) a amylolytickou (fermentační) typem vylučovaných enzymů. Hlavními představiteli proteolytické mikroflóry jsou: Bacteroides, Proteus, Clostridium, Escherichia coli, Enterobacter, Ristella, z nichž většina je považována za potenciálně patogenní. Tyto mikroorganismy s účastí proteáz a ureázy rozkládají potravinový protein na toxické aminy, fenoly, indoly, amoniak a další produkty, které jsou absorbovány a metabolizovány v játrech a mění se na netoxické sloučeniny (například močovina). Amylolytická (sacharolytická) střevní mikroflóra zahrnuje různé druhy Bifidobacterium, Bactobacillus, Streptococcus faecalis. S účastí bakteriálních amyláz a disacharidáz dochází k hydrolýze sacharidů, které nejsou tráveny v tenkém střevě na organické kyseliny a plyny - H2 a CO2, a někteří jedinci a CH4 [9].

Alifatické karboxylové kyseliny s krátkým řetězcem mají řadu důležitých biologických funkcí. Jsou využívány epitelem sliznice tlustého střeva a jsou zdrojem energie, která zajišťuje její fungování a regeneraci. Jsou používány hepatocyty a buňkami jiných orgánů a tkání jako živiny ošetřením portální krve do jater a celkové cirkulace. Karboxylové kyseliny s krátkým řetězcem alifatických řad snižují intraluminální pH v tlustém střevě, což je doprovázeno zvýšením jeho motility, jakož i inhibicí růstu proteolytické mikroflóry. Rychlá adsorpce těchto kyselin v distálním tračníku zlepšuje absorpci vody, sodíku a dalších elektrolytů [9].

Mikrobiální fermentace nestravitelných sacharidů tak zajišťuje přeměnu neabsorbovatelných potravinových substrátů na rychle vstřebatelné karboxylové kyseliny s krátkým řetězcem alifatické řady, což snižuje osmotický tlak obsahu tlustého střeva, zvyšuje absorpci vody a elektrolytů a šetří kalorie, které by mohly být ztraceny výkaly [10].

Laktulóza je chemický izomer laktózy, je to syntetický disacharid. sestávající z galaktózy a fruktózy. Tento disacharid se nenachází v přírodě. V této souvislosti osoba nemá disacharidázu schopnou štěpit ji na odpovídající monosacharidy. Požitá laktulóza se prakticky nemetabolizuje a nevstřebává v tenkém střevě a v nezměněné formě vstupuje do tlustého střeva. Pod vlivem disacharidázy sacharolytické mikroflóry. Laktulóza, podobně jako jiné nestrávitelné sacharidy, se hydrolyzuje na monosacharidy a nakonec na alifatické karboxylové kyseliny s krátkým řetězcem. Tento metabolický řetězec transformace laktulózy, s tvorbou nadbytku karboxylových kyselin s krátkým řetězcem alifatických řad, je zodpovědný za své terapeutické účinky u řady onemocnění zažívacích orgánů a především zácpy a jaterní encefalopatie [7].

Zácpa není nezávislé onemocnění. To je obvykle příznakem mnoha onemocnění trávicího systému a dalších systémů. Podle římských kritérií (1999) diagnostické příznaky funkční zácpy zahrnují přítomnost nejméně 12 týdnů, které nemusí být v posledních 12 měsících konzistentní, dva nebo více z následujících příznaků: 1) namáhání> 25% pohybů střev ; 2) fragmentované (ve tvaru fazole) nebo pevné výkaly s> 25% pohybů střev; 3) pocit neúplné evakuace s> 25% činů defekace; 4) pocit anorektální obstrukce, blokáda> 25% pohybů střev; 5) ruční úlevu pro> 25% pohybů střev (např. Ruční vyprazdňování střeva, podpora pánevního dna); 6) méně než 3 pohyby střev za týden [13].

Bez ohledu na etiologii je patogeneze redukována na následující mechanismy: 1) zhoršená propulzivní aktivita tlustého střeva v důsledku hypomotorické dyskineze nebo atonie nebo spastické dyskineze tlustého střeva; 2) zpomalení anorektálního tranzitu (anizmus, vědomá a nevědomá porucha citlivosti anorektální zóny, Hirshsprungova choroba); 3) přítomnost mechanických překážek pohybu chyme; 4) nadměrná absorpce vody ze střevního obsahu a v důsledku toho snížení hmotnosti a zhutnění konzistence stolice [4; 6].

Zácpa má řadu negativních účinků jak na zažívací orgány, tak na organismus jako celek. Koprostas zvyšuje intraintestinální tlak, který je doprovázen výskytem syndromu bolesti - "střevní koliky". Střevní kolika často simuluje apendicitidu, akutní a chronickou cholecystitidu, pankreatitidu, střevní obstrukci a následné následky. Vysoký tlak ve tlustém střevě narušuje evakuaci z tenkého střeva, včetně vředu dvanáctníku a ze žaludku, což přispívá k rozvoji duodenogastrického a gastroezofageálního refluxu. Stasis střevního obsahu vede k narušení normálního složení střevní mikroflóry a především k nadměrnému růstu bakterií v různých částech střeva, často s rozvojem zánětlivého procesu. Změny ve složení mikroflóry, zejména zvýšení proteolytických kmenů, jsou doprovázeny výskytem xenobiotik ve střevě - produktů proteinové hniloby. Ten se absorbuje, zvyšuje funkční zatížení jater s rozvojem tukové degenerace hepatocytů, reaktivní hepatitidy. Se zácpou jakékoliv geneze se konečný a konečníkový řitní bod účastní patologického procesu, který se projevuje přítomností recidivujících hemoroidů, análních trhlin, sfinkteritidy, kokcidinií atd. U pacientů se zácpou jsou často zaznamenány zánětlivé změny v kůži, alergické reakce a metabolismus lipidů (hyperlipidémie). ).

Hlavní směry v léčbě zácpy, bez ohledu na jejich etiologii a patogenezi, jsou: a) normalizace propulzivní aktivity tlustého střeva; b) zvýší a zjemní konzistenci střevního obsahu. Pro tento účel má široké spektrum terapeutických účinků. Obvykle se doporučuje zvýšit fyzickou aktivitu, zvýšit spotřebu vlákniny a tekutin. Pokud normalizace stolice není dosaženo, uchýlit se k použití projímadel. Ty, v závislosti na mechanismu působení, jsou rozděleny do následujících podskupin [1, b]:

  1. Změkčení výkalů (tekutý parafín);

2. zvýšení objemu střevního obsahu (otruby, semena);

3. zvýšení osmotického tlaku střevního obsahu (neabsorbující soli, vícemocné alkoholy);

4. Dráždivý (antrachinony atd.)

5. Prokinetika (cisaprid, atd.)

Většina z výše uvedených laxativ nepříznivě ovlivňuje procesy trávení a absorpce, výměnu elektrolytů, složení střevní mikroflóry. Řada z nich (anthronoidy a deriváty difenylmethanu) má onkogenní potenciál a jejich použití je v některých zemích zakázáno. Pro většinu projímadel se vyvíjí tolerance a pro dosažení tohoto účinku je nutné významné zvýšení dávky. Mnohé z těchto léků se nedoporučují pro děti, starší osoby, těhotné a kojící ženy, stejně jako v přítomnosti řady onemocnění vnitřních orgánů a nervového systému.

Laktulóza, jako ideální projímadlo pro malé děti, poprvé popsal F. Mayerhofer a F. Petuely v roce 1959 [11]. Od té doby bylo provedeno velké množství studií, které dešifrují mechanismus účinku a potvrzují účinnost laktulózy při zácpě. Mechanismus účinku zácpy je snížen na zvýšení koncentrace karboxylových kyselin s krátkým řetězcem alifatických řad, které: a) snižují intraintestinální pH a v důsledku toho stimulují střevní motilitu; b) zvýšení osmotického tlaku střevního obsahu, který přispívá k retenci tekutin, ředění chyme, zvýšení jejího objemu a aktivaci střevní motility. Určitá hodnota je dána zvýšení biomasy sacharolytické mikroflóry, která také zvyšuje objem střevního obsahu.

Příjem laktulózy na rozdíl od jiných laxativ vede k současné korekci dvou hlavních patofyziologických mechanismů zácpy: 1) stimuluje motorickou aktivitu tlustého střeva; 2) zvyšuje objem a změkčuje střevní chymu. Lék nedráždí střevní sliznici, má pozitivní vliv na složení střevní mikroflóry. Ve svých účincích se blíží vlákniny, která je hlavní složkou potravinářských přídatných látek používaných při zácpě [7].

Díky své bezpečnosti může být laktulóza použita k normalizaci stolice u dětí a dospělých, u starších a senilních pacientů s patologií různých orgánů a systémů, u těhotných žen a kojících žen, u pacientů užívajících drogy způsobující zácpu.

Laktulóza je lékem volby pro úlevu od defekce s hemoroidy, análními trhlinami, perianální trombózou, s velkou kýlou, po chirurgických zákrocích, u pacientů na lůžku. V těchto situacích lék poskytuje změknutí výkalů a snížení pevnosti a trvání namáhání v průběhu defekace.

Denní dávka, čas a frekvence podávání laktulózy (duphalac) při léčbě zácpy se volí individuálně. Počáteční dávka léčiva je 30 ml (20 g) 1 krát denně, v ranních hodinách, denně. V závislosti na četnosti stolice, době výskytu projevu defekace a konzistence, dávce léku nebo zvýšení na průměrně 60 ml (40 g) nebo snížení a snížení dávky. jsou stanoveny optimální termíny a četnost přijetí (od 3 do 7 krát týdně). Při normálně zvolené dávce laktulózy je defekace pozorována 3 až 7 krát týdně za přítomnosti měkké zdobené nebo pastovité výkaly (od 300 do 500 g / den). Trvání léčby v průměru 2 měsíce, následované snížením dávky léku a úplným zrušením léčiva. Řada pacientů užívajících laktulózu pomáhá dlouhodobě obnovit funkci střev.

Tak laktulóza se zácpou působí podobně jako dietní vlákna, je zdrojem živin pro epitel sliznice tlustého střeva, normalizuje složení střevní mikroflóry, nevyvíjí toleranci k němu a také neexistuje abstinenční syndrom. Léčivo je účinné při zácpě jakékoliv etiologie a patogeneze. Je však třeba poznamenat, že u některých pacientů je možné dočasné zesílení nebo výskyt nadýmání, které je v průběhu léčby výrazně sníženo. Pacienti se spastickou dyskinezí tlustého střeva mohou zvýšit syndrom bolesti.

Dalším důležitým aspektem je terapie portální encefalopatie (PSE), potenciálně reverzibilní poruchy funkce centrálního nervového systému spojené s hepatocelulární insuficiencí. PSE je komplexní neuropsychiatrický syndrom charakterizovaný poruchou chování, vědomí, neuromuskulárními poruchami, které se vyskytují u pacientů s dekompenzovaným onemocněním jater a především u cirhózy. Hlavní patogenetický mechanismus PSE je spojen s účinkem neurotoxinů přicházejících ze střeva, syntézou falešných mediátorů z aromatických aminokyselin a zvýšením GABA-ergického přenosu nervových impulsů v mozku [5; 12].

U zdravých lidí jsou potenciálně toxické látky, které se tvoří v tlustém střevě během hydrolýzy proteinu za účasti proteolytické mikroflóry, neutralizovány hepatocyty. Když portokavalny anastomózy fungují a / nebo snižují počet hepatocytů (například v případě jaterní cirhózy), tyto toxické produkty vstupují do celkové cirkulace, pronikají hematoencefalickou bariérou a vedou k rozvoji PSE [2; 3; 14]. Existuje 5 stupňů závažnosti jaterní encefalopatie: od latentní, ve které nejsou žádné klinické příznaky, a její příznaky jsou detekovány pouze pomocí psychometrických testů, do kómy. Současně s kompenzovanou jaterní cirhózou (Child-Pugh třída A) má 70% pacientů známky latentního PSE [1].

Hlavní faktory vyvolávající vývoj PSE jsou: 1) zvýšení střeva substrátů pro rozpad (krev, potravinový protein); 2) zvýšení hepatocelulární insuficience v důsledku nekrózy hepatocytů způsobené aktivací cirhózy jater (alkohol, léky, virová infekce atd.); 3) zvýšení průtoku krve portocaval anastomózami (portální krize, zvýšení ascites, uložení portocaval anastomóz).

Mezi zásady léčby PSE patří: 1) identifikace a vyloučení provokujících faktorů; 2) odstranění složek obsahujících dusík ze střeva (hemostáza, čistící klystýr, dieta bez proteinu); 3) laktulóza; 4) antibiotika (aminoglykosidy); 5) udržování energetické bilance; 6) ukončení léčby diuretiky; 7) dodatečný účel enzymů cyklu močoviny, rozvětvených mastných kyselin a flumazenilu [15].

Při vývoji léčebné taktiky je třeba mít na paměti, že hlavními xenobiotiky, které se podílejí na vývoji PSE, jsou amoniak, kyseliny s krátkým řetězcem a střední řetězce kyseliny alifatických a merkaptanů. Výše uvedené sloučeniny jsou produkty hydrolýzy močoviny a aminokyselin (methionin, tryptofan, atd.) Proteolytickou střevní mikroflórou. U pacientů s přítomností portální hypertenze je pozorována translokace této mikroflóry do ascitické tekutiny a moči, kde je močovina hydrolyzována na amoniak, CO2 a voda. Amoniak hraje klíčovou roli ve vývoji PSE a hlavní terapeutická opatření by měla být zaměřena na snížení jeho koncentrace v krvi [12].

Laktulóza je nejrozšířenějším a vysoce účinným léčivem při komplexní léčbě PSE [2; 3]. Působení laktulózy v PSE může být realizováno řadou mechanismů: 1) inhibice produkce amoniaku a jiných xenobiotik; 2) využití vytvořeného amoniaku; 3) zhoršená absorpce a rychlé vylučování amoniaku ze stolice [1b].

Snížení tvorby amoniaku je způsobeno okyselením obsahu tlustého střeva, snížením množství a snížením metabolismu proteolytické mikroflóry produkující ureázu a katabolickou inhibicí bakteriálního rozkladu aminokyselin. Využití vzniklého amoniaku vzrůstá, v důsledku zvýšení laktulózy, biomasy bakterií, která asimiluje substráty obsahující dusík pro syntézu vlastního proteinu. Porušení absorpce amoniaku je spojeno se schopností dvou molekul laktulózy vázat jednu molekulu amoniaku vstupující do slepého střeva z malé molekuly. V posledně uvedeném vděčí za svůj původ ne-bakteriální syntéze závislé na glutaminu. Kromě toho je laktulózou indukovaný průjem důležitý při odstraňování čpavku ze střeva. Laktulóza podporuje netoxické produkty a snižuje obsah toxických C.4-6 - mastné kyseliny s krátkým řetězcem.

Četné studie potvrdily účinnost laktulózy v PSE a v současné době se řadí mezi první v řadě léků v léčbě tohoto syndromu. Na základě klinických studií bylo prokázáno, že laktulóza v léčbě PSE je významně lepší než placebo; jeho účinnost je srovnatelná s kombinací neomycinu s laxativem. V tomto případě je terapeutický účinek laktulózy dosažen rychleji než neomycin.

Léčba akutní a závažné chronické PSE se doporučuje zahájit rektálním podáním laktulózy ve formě očistných klystýrů. Laktulóza (Duphalac) v dávce 300-700 ml se rozpustí v 1 litru vody a injikuje se každých 6-8 hodin. Po stabilizaci pacientova stavu, v případě chronického PSE 1-2 stupně, se 15-30 ml léčiva podává orálně 4krát denně. Účinná je dávka laktulózy, když se užívá u pacienta, frekvence střevních pohybů je 2-3 krát denně, s uvolňováním semistých výkalů. Optimální doba léčby je 6-8 týdnů. Laktulóza může být kombinována s aminoglykosidy a dalšími léky používanými při léčbě PSE [1; 15].

Přibližný léčebný režim pro PSE [1; 15; 16]:

  1. Dopad na příčinu, vyvolání vývoje PSE (zastavení krvácení, korekce hemodynamických a metabolických poruch, jako je hypoxie, hypoglykémie, anémie, hypokalémie atd.).

2. Snížení hladin amoniaku v krvi:

  a) omezení potravinového proteinu na 0,5 g / kg / den nebo jeho vyloučení; při zastavení symptomů se protein zvýší na 1,0 g / kg / den; omezení soli; b) čistící klystýry laktulózou 3-5 dnů;

c) laktulóza (duphalac) 1-3 lžíce (15-45 ml) denně po dobu 6-8 týdnů; se špatnou tolerancí laktulózaminoglykosidů (neomycin) 2,0-4,0 g nebo ampicilinu 2,0 g denně, po dobu 7-10 dnů;

d) aspartát ornitinu intravenózně do 40,0 g denně po dobu 7 dnů, pak uvnitř 3,0 až 6,0 g / den po dobu 14 dnů;

d) Hepasol A 500-1000 ml / den intravenózně 5-7 dnů.

Laktulóza byla široce používána pro dekontaminaci chronických nosičů salmonel. Salmonella je běžná patogenní bakterie, která způsobuje rozvoj enteritidy. Salmonely tvoří kolonie, hlavně v terminálním ileu a tlustém střevě, kde se zánětlivý proces vyvíjí s masivní exsudací vody, elektrolytů, bílkovin s následným průjmem, horečkou, nevolností, zvracením a bolestmi břicha. Trvání symptomů se pohybuje od 2 do 4 dnů, zatímco Salmonella se vylučuje další 4-6 týdnů. Chronická přeprava je mnohem méně častá. Pokud je onemocnění nekomplikované, antibakteriální chemoterapie se neprovádí, protože to může prodloužit dobu vylučování bakterií. Korekce rovnováhy vody a elektrolytu. Cotrimoxazol, ampicilin nebo chinolony mohou být předepsány pouze dětem mladším než jeden rok a pacientům s těžkými komorbiditami. Léčba chronických nosičů má velký společenský význam, protože zabraňuje infekci druhých. Dávky laktulózy (duphalac) se volí individuálně, v průměru 15-30 ml denně, doba trvání léčby je 2-3 týdny. Klinické studie ukázaly, že užívání laktulózy významně zkracuje dobu vylučování patogenu.

Podobný účinek byl dosažen u jiných infekcí gastrointestinálního traktu, zejména způsobených Yersinia, Shigella, rotavirovými infekcemi.

Laktulóza má řadu pozitivních metabolických účinků na organismus, a proto může být použita pro zcela jiná onemocnění, jako je infekce močových cest, cholelitiáza, hypercholesterinemie, chronické selhání ledvin a také jako prebiotikum pro obnovení normální střevní mikroflóry. po terapii antibiotiky, ozařování a chemoterapii.

Terapeutický účinek laktulózy za výše uvedených podmínek je založen na zvýšení růstu sacharolytických a zejména bifidních bakterií, potlačení proliferace proteolytické mikroflóry a omezení translokace střevních bakterií do žlučových a močových systémů. Příjem laktulózy vede k nadměrnému odstranění žlučových kyselin ve stolici a následně k jejich zvýšené tvorbě v játrech cholesterolu. To vede ke snížení cholesterolu v krvi a žluči, což je žádoucí pro cholelitiázu a hypercholesterolemii.

[10; lb], laktulóza je vysoce účinný a bezpečný lék při léčbě encefalopatie, stejně jako prebiotikum, které podporuje růst normální střevní mikroflóry.

Literatura 1. Grigorjev P.Ya., Yakovenko A.V. Klinická gastroenterologie. - M., Lékařská informační agentura -1998. -647 s.

2. Loginov A.S., Blok Yu.E. Diagnostika a léčba hyperasotémie v cirhóze jater - Ter.archive.-1983.-№9-с.-126-130

3. Loginov A.S., Blok Yu.E. Chronická hepatologie a cirhóza jater - M., Medicína. -1987. - 272 s.

4. Parfenov A.I. Průjem a zácpa // Klín. medu -1997. -O3.-С. 53-60.

5. Podymova S.D. Onemocnění jater. Průvodce pro lékaře - M., Medicína. -1998. - 704 s.

6. Hammad E.V. Zácpa: současný stav problému // Ros. časopisů gastroenterol., hepatol., kolonoproctol.- 1999.-T. Ix., Č. 61-64.

7. Clausen M.R., Mortensen P.B. Laktulóza, disacharidy a koloniální flóra. Klinické následky // Léky. -1997. -Vol.53.-P.930.942.

8. Conn H.0., Lieberthal M.M. Syndromy jaterní kómy a laktulóza. Baltimore: Williams a Wilkms, 1983.-516p.

9. Cummings I.H., Mac Farlane G.T. Úloha střevních bakterií v metabolismu živin // Klinická výživa. -1997.Vo1.16, №1.-R.Z-11.

10. Mac Farlane., Cummings I.H. Probiotika a prebiotika. Může regulovat bakterie přínosů pro zdraví? // Br. Med. G. - 1999. - sv. 318.-P. 999-1003.

11. Mayerhofer F., Petuely F // Intersuchungen zur Regulation der Darmtragheit des Erwachsehen mit Hilfe der Lactulose (Bifidus-Factor) // Vien Klin. Wochenschr. -1959. - Bad. 71. - S. 865-869.

12.Sherlock S., Dooley J. Nemoci jaterního a žlučového systému. - 10. vydání. - Oxford-London: Blackwell Sc. LTD.- 1998.-714p.

13. Thompson W.G. Longstreth J.F. Dvossman D.A. vůbec. Funkční poruchy střev a funkční bolest břicha / Gut. - 1999. - sv. 45 (suppl 11). 1143-1147.

14. Weber F. I. Účinek laktulózy na metabolismus dusíku // Scand. J. Gastroenter. - 1997. - sv. 32 (Suppl. 222).- P. 83-87.

15. Weihrauch W. Intemistische Therapie. Munchen-Wien-Baltimorg: Urban a Schwarzenberg. -1996.-p. 12-24-1996.-1224s.

16. Wettstein M., Haussinger D. Hepatische Enzephalopathie, Diagnostik a Therapie // Med. Klinik. - 1996. - sv. 91. - S. 447-448.