Image

Lecitin s vysokým obsahem cholesterolu

Lecitin s vysokým obsahem cholesterolu

Strava s vysokým obsahem cholesterolu (hypocholesterol): principy, které mohou a nemohou být příkladem stravy

Po mnoho let, neúspěšně zápasí s cholesterolem?

Vedoucí ústavu: „Budete překvapeni, jak snadné je snižovat hladinu cholesterolu tím, že ho budete užívat každý den.

Strava se zvýšeným cholesterolem (hypocholesterol, dieta snižující lipidy) má za cíl normalizovat lipidové spektrum a zabránit výskytu aterosklerózy a kardiovaskulárních onemocnění. S existujícími strukturálními změnami v cévách, výživa přispívá k pozastavení patologie, snižuje riziko nebezpečných komplikací a prodlužuje životnost. Pokud jsou změny omezeny na krevní testy a vnitřní orgány a cévní stěny nejsou ovlivněny, bude mít dieta profylaktickou hodnotu.

Na snížení cholesterolu naši čtenáři úspěšně používají Aterol. Vzhledem k popularitě tohoto nástroje jsme se rozhodli nabídnout vám vaši pozornost.
Více zde...

Většina z nás slyšela o cholesterolu a jeho nebezpečí pro tělo. V médiích, tištěných publikacích, internetu, tématech stravování v ateroskleróze a patologii metabolismu lipidů je téměř nejvíce diskutováno. Jsou známy seznamy potravin, které nelze konzumovat, stejně jako to, co snižuje hladinu cholesterolu, ale otázka vyvážené stravy pro poruchy metabolismu tuků je stále diskutována.

Dieta, se zdánlivě jednoduchostí, může dělat zázraky. V počátečních stadiích hyperlipidemie, kdy se kromě odchylek v analýzách nezjistí žádné další změny, stačí uvést potraviny, aby se normalizovalo zdraví, a je dobré, pokud k tomu dojde za účasti kompetentního specialisty. Správná výživa může snížit váhu a oddálit rozvoj aterosklerózy.

Stalo se téměř tradicí považovat cholesterol za něco nebezpečného, ​​kterého byste se určitě měli zbavit, protože podle mnoha je riziko aterosklerózy, srdečního infarktu, mrtvice přímo závislé na jeho množství. Ve snaze snížit cholesterol člověk odmítá i minimum těch výrobků, které tuto látku obsahují, což není zcela pravda.

Cholesterol je důležitou složkou buněčných membrán a steroidních hormonů, ale tělo syntetizuje pouze asi 75-80% požadovaného objemu, zbytek by měl pocházet z potravin. V tomto ohledu je nepřijatelné a zbytečné zcela opouštět všechny produkty obsahující cholesterol a hlavním úkolem dietních potravin je zmírnit jeho používání na bezpečné množství a vrátit krev do normálu.

S vývojem myšlenek o nemocech srdce a cév, změněných přístupech k výživě. Mnohé mýty, například o vejcích nebo másle, dnes stále existují, ale moderní věda je snadno rozptýlí a dostupná strava s hypercholesterolemií se stává širší, pestřejší a chutnější.

Pravidla výživy pro vysoký cholesterol

Základním pravidlem každé „správné“ stravy je rovnováha. Strava by měla obsahovat všechny skupiny produktů nezbytných pro správný metabolismus - obiloviny, maso, zeleninu a ovoce, mléko a jeho deriváty. Jakákoli "jednostranná" strava nemůže být považována za přínosnou a škodí více než užitku.

Když člověk zcela odmítne maso, mléčné pokrmy nebo, podle nových doporučení, používá pouze zelí a jablka, zbavuje se obilovin, obilovin, živočišných bílkovin a jakéhokoli druhu másla, nejenže nedosáhne požadovaného výsledku při snižování cholesterolu, ale také přispívá zhoršení metabolických poruch.

Dieta snižující lipidy není výjimkou. Zahrnuje také přítomnost všech nezbytných složek ve stravě, ale jejich počet, kombinace a způsob přípravy mají řadu vlastností.

Hlavní přístupy k dietě snižující lipidy:

 • Se zvýšeným cholesterolem má smysl, aby obsah kalorií v potravinách odpovídal nákladům na energii, což je důležité zejména pro osoby s nadváhou. (Energetická hodnota potravin by neměla překročit "spotřebu" kalorií. A pokud je to nutné, ztrácí váhu - vytvoří se mírný kalorický deficit);
 • Podíl živočišného tuku se snižuje ve prospěch rostlinných olejů;
 • Objem konzumovaného ovoce a zeleniny roste.

Dieta pro snížení hladiny cholesterolu v krvi je indikována u jedinců s poškozeným spektrem lipidů bez klinicky výrazné vaskulární patologie jako měřítka prevence vaskulárních lézí. To musí být pozorováno těmi, kteří byli diagnostikováni s aterosklerózou aorty a jiných velkých cév, ischemie srdce, encefalopatie jako součást léčby těchto onemocnění.

Nadváha, arteriální hypertenze a diabetes mellitus jsou velmi často doprovázeny zvýšením cholesterolu a jeho aterogenních frakcí, takže pacienti s těmito chorobami by měli pečlivě sledovat změny v biochemických parametrech a sledovat dietu jako preventivní nebo léčebné opatření.

O samotném cholesterolu je třeba říci několik slov. Je známo, že v těle je přítomen ve formě různých frakcí, z nichž některé mají aterogenní účinek (LDL - lipoproteiny s nízkou hustotou), to znamená, že takový cholesterol je považován za „špatný“, druhý za součást „dobrý“ (HDL), zabraňuje ukládání tuku konglomeráty na stěnách cév.

Když už mluvíme o vysokém cholesterolu, často znamenají jeho celkový počet, ale bylo by špatné soudit patologii pouze tímto indikátorem. Pokud je hladina celkového cholesterolu zvýšena v důsledku „dobrých“ frakcí, zatímco lipoproteiny s nízkou a velmi nízkou hustotou jsou v normálních mezích, není třeba hovořit o patologii.

Opačná situace, kdy se zvyšují aterogenní frakce a v důsledku toho je hladina celkového cholesterolu alarmující. Jedná se o toto zvýšení cholesterolu a bude diskutováno níže. Zvýšení celkového množství cholesterolu v důsledku nízko a velmi nízkohustotních lipoproteinů vyžaduje nejen dietu snižující lipidy, ale také možná korekci léků.

U mužů jsou pozorovány změny v lipidovém spektru dříve než u žen, což je spojeno s hormonálními rysy. Ženy později onemocní aterosklerózou způsobenou pohlavními hormony estrogenem, a proto je třeba změnit stravu, kterou mají ve vyšším věku.

Co je třeba s hypercholesterolemií zlikvidovat?

Při nadměrném "špatném" cholesterolu se nedoporučuje používat:

 • Mastné maso, droby, zejména ve smaženém, grilovaném stavu;
 • Strmé masové vývary;
 • Muffiny a pečivo, cukrovinky, pečivo;
 • Kaviár, krevety;
 • Sycené nápoje, silný alkohol;
 • Klobásy, uzeniny, uzeniny, masové konzervy a rybí výrobky;
 • Mastné mléčné výrobky, tvrdé tučné sýry, zmrzlina;
 • Margarín, sádlo, pomazánky;
 • Rychlé občerstvení - hamburgery, hranolky, rychlé občerstvení, sušenky a hranolky atd.

Tento seznam produktů je impozantní, může se někomu zdát, že s takovými omezeními není nic zvláštního. To je však v zásadě špatné: potraviny s vysokým cholesterolem jsou nejen užitečné, ale také výživné, chutné, pestré.

Kromě vyloučení „nebezpečných“ produktů musí lidé s nadváhou zmírnit chuť k jídlu a snížit počet spotřebovaných kalorií. Je-li touha mít kousnutí obsedantně sledovat během dne, a to zejména v noci, pak je lepší nahradit obvyklý klobása sendvič nebo buchta zelným salátem s octem, olivovým olejem nebo nízkotučné zakysanou smetanou, nízkotučné tvaroh, ovoce. Postupné snižování objemu a kalorického obsahu potravy snižuje nejen hladinu cholesterolu, ale také normalizuje váhu.

Mnohá ​​vejce stále považují za „nebezpečná“ ve vztahu k ateroskleróze v důsledku jejich vysokého obsahu cholesterolu. V 70. letech minulého století dosáhla míra opuštění vajec svého maxima, ale následné studie ukázaly, že cholesterol v nich obsažený nemůže být považován za dobrý ani špatný a jeho negativní vliv je pochybný jako výměna.

Kromě cholesterolu obsahují vejce užitečnou látku lecitin, který naopak snižuje koncentraci "škodlivého" cholesterolu v těle. Aterogenní účinek vajec závisí na způsobu, jakým jsou vařeny: smažená vejce, zejména sádlo, klobása, na sádle mohou poškodit metabolismus tuků, ale mohou být konzumována vařená vejce.

Stále je vhodné opustit velké množství žloutků těm lidem, kteří mají jasnou dědičnou predispozici k patologii metabolismu lipidů, nepříznivou rodinnou anamnézou aterosklerózy a srdeční patologie. Ostatní omezení se nevztahují.

Alkohol je jednou z kontroverzních složek potravinové závislosti většiny lidí. Je prokázáno, že silné alkoholické nápoje, pivo mohou zhoršit výkonnost metabolismu tuků a zvýšit hladinu cholesterolu v krvi, zatímco malá množství brandy nebo vína naopak normalizují výměnu díky velkému množství antioxidantů.

Při konzumaci alkoholu, který snižuje hladinu cholesterolu, bychom neměli zapomínat, že množství by mělo být velmi mírné (až 200 g vína týdně a až 40 g brandy), kvalita nápojů by neměla být pochybná a současné užívání s léky snižujícími lipidy je kontraindikováno.

Co můžete jíst?

Při doporučování nadměrného cholesterolu:

 1. Nízkotučné masové odrůdy - krůta, králík, kuřata, telecí maso;
 2. Ryba - štikozubec, pollock, růžový losos, sleď, tuňák;
 3. Rostlinný olej - olivový, lněný, slunečnice;
 4. Obiloviny, kaše, otruby;
 5. Žitný chléb;
 6. Zelenina a ovoce;
 7. Mléko, tvaroh, nízkotučný kefír nebo nízkotučné mléko.

Ti, kteří následují dietu snižující hladinu lipidů, vaří maso a ryby nebo dušenou zeleninu, kaši vařenou ve vodě, s malým množstvím oleje. Nelze konzumovat celé mléko, stejně jako tukovou zakysanou smetanu. Tvaroh s obsahem tuku 1-3%, kefír 1,5% nebo bez tuku je možný i prospěšný.

Seznam potravinářských výrobků je tedy více či méně jasný. Je velmi žádoucí vyloučit smažení a grilování jako způsob vaření. Je mnohem užitečnější jíst potraviny ve vařené, dušené formě, dušené. Maximální energetická hodnota denní stravy - asi 2500 kalorií.

 • Fragmentace - až pětkrát denně, takže intervaly mezi jídly jsou malé, což vylučuje vznik silného pocitu hladu;
 • Omezení soli: ne více než 5 g denně;
 • Objem tekutiny - až jeden a půl litru (při absenci kontraindikací ledvin);
 • Večerní jídlo - asi 6-7 hodin, ne později;
 • Přijatelné způsoby vaření jsou dusení, vaření, vaření v páře, pečení.

Vzorové menu podle diety snižující lipidy

Je jasné, že neexistuje žádná univerzální a ideální strava. Každý z nás je odlišný, takže výživa lidí s různým pohlavím, hmotností a různými patologiemi bude mít své vlastní charakteristiky. Pro vysokou účinnost by dietolog nebo endokrinolog měl určit dietu s přihlédnutím k individuálním charakteristikám výměny a přítomnosti specifické patologie.

Je důležité nejen přítomnost určitých produktů v menu, ale i jejich kombinace. Takže je lepší vařit kaši na snídani, a kombinovat maso se zeleninou, a ne s obilovinami, v odpoledních hodinách - to je tradiční jíst první jídlo. Níže uvádíme vzorové menu na týden, po kterém může následovat většina lidí s poruchami lipidového spektra.

První den:

 • snídaně - pohanková kaše (asi dvě stě gramů), čaj nebo káva, případně s mlékem;
 • II snídaně - sklenka džusu, salát (okurky, rajčata, zelí);
 • oběd - polévka s lehkou zeleninou nebo vývarem z masa, kotlety z kuřecího masa s dušenou zeleninou, šťáva z bobulí, plátek chleba s otruby;
 • Večeře - dušené rybí filé, rýže, čaj bez cukru, ovoce.
 • Než půjdete do postele, můžete pít nízkotučné kefír, ryazhenka, jogurt.

Za druhé:

 • snídaně - omeleta ze 2 vajec, salát z čerstvého zelí s máslem (užitečné jsou i mořské plody);
 • II snídaně - džus nebo jablko, hruška;
 • večeře - zeleninová polévka s kouskem žitného chleba, vařené hovězí maso s parní zeleninou, jahodová šťáva;
 • večeře - rybí souffle s bramborovou kaší, strouhanou řepou s máslem, čaj.

Třetí:

 • k snídani - ovesné vločky nebo obilné vločky, vařené v nízkotučném mléku, čaj, můžete - s medem;
 • Snídaně II - nízkotučný tvaroh s marmeládou nebo džemem, ovocná šťáva;
 • večeře - zelná polévka, otrubový chléb, dušené brambory s telecím masem, kompot;
 • večeře - drcená mrkev se slunečnicovým olejem, knedlíkem tvarohem se švestkami, čajem bez cukru.

Čtvrtý den:

 • snídaně - jáhlová kaše s dýní, slabá káva;
 • Snídaně II - nízkotučný ovocný jogurt, ovocná šťáva;
 • večeře - polévka z červené řepy s lžící zakysané smetany s nízkým obsahem tuku, otrubový chléb, dušená ryba s rýží, kompot ze sušených jablek;
 • večeře - těstoviny z tvrdé pšenice, salát z čerstvého zelí, nízkotučný kefír.

Pátý den:

 • snídaně - müsli, ochucená přírodním jogurtem;
 • druhá snídaně - ovocná šťáva, suché sušenky (sušenka);
 • oběd - polévka s telecími karbanátky, chléb, dušené zelí s gulášem z malé myšlenky, kompot ze sušeného ovoce;
 • večeře - dýňová kaše, kefír.

V nepřítomnosti závažných lézí na části ledvin, jater, střev, je možné uspořádat periodické půdní dny. Například den jablek (až jeden kilogram jablek za den, tvaroh, při obědě - trochu vařeného masa), den tvarohů (až 500 g čerstvého tvarohu, kastrol nebo tvarohový koláč, kefír, ovoce).

Uvedená nabídka je orientační. U žen je tato dieta méně pravděpodobná, že způsobuje psychické nepohodlí, protože ženy jsou náchylnější ke všem druhům diet a omezení. Muži se obávají celkového obsahu kalorií a nevyhnutelného pocitu hladu kvůli nedostatku energeticky náročných potravin. Neměli byste zoufat: denní zásobování energií je docela možné, aby poskytlo libové maso, obiloviny, rostlinné oleje.

Druhy masa, které mohou konzumovat pacienti s hypercholesterolemií - hovězí maso, králík, telecí maso, krůta, kuře, vařené ve formě parních kotlet, guláš, suflé, vařené nebo dušené.

Výběr zeleniny je prakticky neomezený. To může být zelí, cuketa, řepa, mrkev, ředkvičky, tuřín, dýně, brokolice, rajčata, okurky, atd. Zelenina může být dušené, dušené a čerstvé jako saláty. Rajčata jsou užitečná v patologii srdce, mají protinádorový účinek díky velkému množství antioxidantů a lykopenu.

Ovoce a bobule - jen vítané. Jablka, hrušky, citrusové plody, třešně, borůvky, brusinky budou užitečné pro každého. Banány jsou dobré, ale nedoporučují se pro pacienty s diabetem kvůli jejich vysokému obsahu cukru, ale u pacientů s ischemickou chorobou srdeční a metabolickými změnami v myokardu budou banány velmi užitečné, protože obsahují mnoho stopových prvků (hořčík a draslík).

Obiloviny mohou být velmi rozmanité: pohanka, proso, ovesné vločky, kukuřice a pšeničná krupice, rýže, čočka. Pacienti s poruchou metabolismu sacharidů by se neměli zapojovat do rýže, krupice je kontraindikována. Kaše jsou dobré na snídani, můžete je vařit ve vodě nebo v odstředěném mléce s malým množstvím másla, poskytují dostatečný přísun energie pro první polovinu dne, normalizují metabolismus tuků a usnadňují trávení.

V masných pokrmech, zelenině a salátech je vhodné přidávat bylinky, česnek, cibuli, které obsahují antioxidanty a vitamíny, zabraňují ukládání tuku na povrchu cévních stěn, zlepšují chuť k jídlu.

Sladkosti - samostatný způsob, jak získat radost, zejména pro sladké zuby, ale je třeba mít na paměti, že snadno dostupné sacharidy, pečivo, pečení čerstvého pečiva má velký vliv na metabolismus sacharidů a tuků. Nadbytek sacharidů také vede k ateroskleróze!

Na snížení cholesterolu naši čtenáři úspěšně používají Aterol. Vzhledem k popularitě tohoto nástroje jsme se rozhodli nabídnout vám vaši pozornost.
Více zde...

Se změnami v lipidovém spektru se doporučuje vyloučit pečení a pečení, ale někdy je možné se nechat hýčkat marshmallow, marshmallow, marmeládou, medem. Samozřejmě, ve všem, co je nutné dodržet opatření a neměly by být zneužívány, pak kus marshmallow je nepravděpodobné, že poškození těla. Na druhou stranu, sladkosti mohou být nahrazeny ovocem - je to chutné i zdravé.

Kapaliny s hyperlipidemií by měly být konzumovány hodně - až jeden a půl litru denně. Pokud existuje souběžná patologie ledvin, pak byste se neměli zapojit do pití. Použití čaje a dokonce i slabé kávy není zakázáno, compotes, ovocné nápoje, džusy jsou užitečné. Pokud metabolismus sacharidů není narušen, pak je možné přidávat cukr v nápojích v přiměřeném množství, diabetici by měli odmítnout cukr ve prospěch fruktózy nebo sladidel.

Jak vidíte, výživa se zvýšeným cholesterolem, ačkoli má některé nuance, neomezuje významně dietu. Můžete jíst, ne-li všechny, pak téměř všechno, poskytující si kompletní sadu živin, které nejsou na úkor chuti a rozmanitosti připravených jídel. Hlavní věc je touha bojovat za své zdraví a chuťové preference mohou být uhaseny tím, co je užitečné a bezpečné.

Krok 2: Po zaplacení, zeptejte se své otázky ve formuláři níže ↓ Krok 3: Můžete navíc poděkovat specialistovi za další platbu za libovolnou částku

Co může a nemůže jíst, pokud vysoký cholesterol?

Ateroskleróza je dlouhodobé onemocnění, které je způsobeno zvýšením cholesterolu (cholesterolu) v lidském těle, v němž dochází k usazování ve formě plaků na stěnách cév.

Důvody tohoto zvýšení jsou: zvýšený příjem cholesterolu z potravy, jeho nadměrná tvorba v těle, snížení vylučování cholesterolu z těla.

Jaké potraviny je třeba se vyvarovat?

Hypercholesterolemie je vysoký obsah komplexů cholesterolu a cholesterolu v krvi. Denní příjem těchto látek s jídlem by neměl překročit 0,5 g. Bylo vědecky prokázáno, že 0,1 g cholesterolu z potravy zvyšuje jeho krevní hladinu o 10 mg / dl.

Cholesterol se nachází ve velkém množství v živočišných produktech. Pokud osoba dieta obsahuje mnoho takových potravin, pak se jeho hladina cholesterolu v krvi zvyšuje.

Zvýšený příjem nasycených mastných kyselin je škodlivý, protože tělo je schopné vytvářet nezávisle.

Nasycené mastné kyseliny jsou často bohaté na potraviny obsahující další hodnotnější a nezbytné látky pro tělo (bílkoviny, vitamíny, stopové prvky), takže jejich použití nelze opustit. Proto by neměla být vyloučena vysoká hladina cholesterolu v krvi, ale významně snížena konzumace produktů obsahujících tuk živočišného původu, a to:

 • maso a droby:
  • tučné maso (vepřové, jehněčí);
  • klobásy, šunka, klobásy (tyto škodlivé produkty nemohou jíst vůbec!);
  • droby (ledviny, játra, mozek);
  • tukové ptáky (kachna, husa);
  • silné masové vývary;
 • rybí výrobky:
  • ryby tukových druhů (treska, jeseter, jeseterovitý);
  • Konzervované ryby (šproty, játra tresky);
  • silný rybí vývar;
  • granulovaný kaviár;
 • vaječné žloutky;
 • Mléčné výrobky:
  • máslo (v čisté formě);
  • smetana, zakysaná smetana;
  • plnotučné mléko;
  • tvrdé a zpracované sýry;
  • zmrzlina

Kromě tuk-obsahující produkty, nemůžete jíst spoustu sladkostí, ve kterých jsou jednoduché sacharidy (glukóza): cukr, cukrovinky, pečení, mléčné čokolády. Měli byste jíst méně obilovin z obilovin obsahujících tyto uhlohydráty (zejména krupice, rýže). Doporučuje se snížit spotřebu bílého chleba, omezit množství soli.

Aby se snížila a normalizovala chuť k jídlu, měli byste také opustit kořeněné občerstvení, koření, kečupy, majonézu, okurky a marinády, vypít méně tvrdého alkoholu (káva, čaj).

Produkty ke snížení cholesterolu

Aby se snížila zvýšená hladina cholesterolu v krvi, dieta by měla obsahovat minimum tuku. Abyste zajistili plnou hodnotu stravy, musíte zahrnout potraviny bohaté na esenciální živiny (polynenasycené mastné kyseliny, esenciální aminokyseliny, vitamíny, stopové prvky). Za tímto účelem musíte jíst pokrmy, které obsahují takové látky v dostatečném množství. Požadované skupiny produktů:

 • rostlinné nerafinované oleje (slunečnice, kukuřice, lněné semeno, olivy);
 • výrobky z chudého masa (hovězí, telecí, drůbeží filé);
 • vařené nebo pečené ryby a mořské plody:
  • ryby s nízkým obsahem tuku (okoun, štika, okoun);
  • mořské plody (krevety, chobotnice, mušle, mušle);
  • mořský kale;
 • zelenina je čerstvá, sušená, vařená, dušená a pečená, ale ne smažená;
 • ovoce a bobule v syrové a sušené formě, ve formě kompotů, želé, želé;
 • netučné mléčné výrobky a nápoje z kvašeného mléka (nízkotučný tvaroh, kefír, ryazhenka, jogurt);
 • obiloviny (pohanka, oves, ječmen);
 • žitný chléb, otruby, celozrnná mouka.

Lipidy jsou zapojeny do všech metabolických procesů v těle, takže člověk musí jíst potraviny, které je obsahují. Při poklesu příjmu tuků v organismu může dojít k narušení metabolických procesů.

Pokud kriticky snížíte celkové množství tuku, můžete způsobit nedostatek nenasycených mastných kyselin.

Aby se zabránilo snížení příjmu potravy z potravin, je nutné do denního menu zahrnout rostlinné tuky, ryby a mořské plody.

Absolutně úplné složení tuku v přírodě neexistuje. Například rostlinné oleje neobsahují kyselinu arachidonovou, ale jsou bohaté na kyselinu linolovou. Živočišné tuky naopak obsahují málo kyseliny linolové, ale hodně arachidonů. Proto je důležité nevylučovat všechny živočišné tuky, ale jednoduše vyvážit jejich příjem.

Rostlinné tuky mohou být konzumovány ve své nerafinované formě, protože lecitin je extrahován z oleje během rafinace.

Podílí se na syntéze lipoproteinových komplexů, které udržují cholesterol a neumožňují usazování na stěnách cév.

Tučné mořské ryby jsou bohaté na polynenasycené mastné kyseliny, které mají schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Polynenasycené mastné kyseliny zvyšují elasticitu, snižují propustnost cévních stěn, zlepšují sekreci žluči.

Konzumace zeleniny, ovoce a bobulí je oprávněná vzhledem k velkému množství pektinu a lepku (ve vodě rozpustné vlákniny), s nimiž můžete snížit koncentraci cholesterolu v krvi.

Rostlinná vláknina stimuluje střevní motilitu, urychluje její vyprazdňování, absorbuje různé látky, včetně cholesterolu.

Pro získání dostatečného množství rostlinné vlákniny za den stačí pít šťávu z 500 g jablek denně. Pokud používáte více než 15 gramů rostlinné vlákniny denně, můžete nejen normalizovat činnost střev, ale také účinně zbavit přebytečného cholesterolu.

Mléčné výrobky obsahují hodně lecitinu. Lecitin je antagonista cholesterolu. Pokud pravidelně pijete mléko a mléčné výrobky, můžete tělo chránit před aterosklerózou.

Mléčné výrobky normalizují práci střeva, což zvyšuje rychlost eliminace cholesterolu. Metionin a cholin jsou esenciální aminokyseliny s lipotropními účinky. Ke snížení cholesterolu v krvi můžete obohatit dietu obilovinami, které je obsahují (ovesné vločky, pohanka).

Chléb v naší zemi je tradičně považován za hlavní potravu. Pokud použití chleba nelze zcela opustit, pak se zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi nemůže jíst ty pekařské výrobky, které obsahují spoustu jednoduchých sacharidů. Aby se snížil příjem uhlohydrátů s pečivem, je nutné snížit spotřebu bílého chleba a upřednostnit žitný a otrubový chléb.

Trpíte už dlouho z neustálých bolestí hlavy, migrén, těžké dušnosti při sebemenší námaze a navíc k tomuto výraznému HYPERTENSIONU? Věděli jste, že všechny tyto příznaky ukazují na zvýšení hladiny cholesterolu ve vašem těle? A vše, co je potřeba, je vrátit cholesterol zpět do normálu.

Soudě podle skutečnosti, že právě čtete tyto řádky - boj proti patologii není na vaší straně. A teď odpovězte na otázku: vyhovuje vám to? Mohou být všechny tyto příznaky tolerovány? A kolik peněz a času jste již „unikli“ k neefektivní léčbě symptomů a ne k samotné nemoci? Koneckonců, správná léčba není symptomy nemoci, ale samotná nemoc! Souhlasíte?

Proto doporučujeme, abyste se seznámili s novou metodou E. Malysheva, která našla účinný lék při léčbě vysokého cholesterolu. Přečtěte si rozhovor...

Snižuje lecitin cholesterol nebo zvyšuje jeho koncentraci?

Výměna cholesterolu

Ne každý ví, že lecitin a cholesterol jsou ve stejných výrobcích, což vede ke skutečnosti, že jejich přínosy a škody jsou stejné. Jaké přínosy mohou vyplývat z použití látky s mastným původem? Lecitin umožňuje, aby cholesterol zůstal tekutý, což zabraňuje tvorbě plaků na stěnách cév. Kromě toho se zbaví stávajícího cholesterolu, což vede k jeho snížení o dvacet procent.
Další užitečnou vlastností lecitinu je aktivace enzymů, které štěpí tuky, které zlepšují metabolismus lipidů a absorpci vitaminů rozpustných v tucích. Krev díky fosfolipidům lépe cirkuluje, proto se lecitin používá k prevenci infarktu, mrtvice a aterosklerózy. Když útoky srdečního infarktu a mrtvice, to je používáno jako lék.

Lecitin proti cholesterolu předepisuje lékař. Ale kromě něj, abyste snížili hladinu cholesterolu, musíte užívat další léky. Snížení cholesterolu v krvi předepsané statiny. Více se o nich dočtete v článku „Statiny z cholesterolu“. Kromě lecitinu a léků musíte dodržovat správnou výživu. Musíte přehodnotit svou stravu a odstranit z ní mastné, smažené a sladké. Je lepší jíst ne tučné maso kuřete a jen vařený druh. Ze sladkého ovoce, sušeného ovoce, marmelády, halvy. Mimochodem, některé ovoce a zelenina také obsahují lecitin. Více informací o výživě se zvýšeným cholesterolem lze nalézt v článku "Hypocholesterol Dieta".

Kromě toho jsou nutná tělesná cvičení. Musíte se přihlásit do fitness nebo udělat jednoduchá cvičení v dopoledních hodinách. Je dobré jít plavat a jezdit na kole. Cvičení v zahradě také snižuje cholesterol. Fyzická aktivita jako prevence zvyšování cholesterolu je skvělá, ale pouze mírná. to si můžete přečíst v článku "Prevence aterosklerózy".

Má lecitin nižší hladinu cholesterolu?

Vzhledem k obsahu obou látek ve stejné potravině se jejich prospěšné a škodlivé vlastnosti dostávají do rovnováhy. Lecitin umožňuje, aby cholesterol zůstal v kapalné formě a nebyl uložen v cévách ve formě plaků. Lecitin pomáhá zlepšit vstřebávání vitaminů A, K a dalších, normalizuje metabolismus tuků a podporuje spalování tuků. Fosfolipidy zlepšují cirkulaci mikroorganismů. To vše nám umožňuje si všimnout, že jeho účinek na tělo má široký seznam pozitivních účinků, prakticky bez vedlejších účinků. Z tohoto důvodu se doporučuje použít k prevenci onemocnění kardiovaskulárního systému.

Kde je lecitin a cholin

Největší množství lecitinu se může pochlubit žloutkem. Je však také obsažen v:

 1. Kuřecí nebo telecí játra;
 2. slunečnicová semena;
 3. ryby a maso;
 4. ořechy.

Stojí za povšimnutí užitečnost ořechové mouky, protože díky jejímu použití nejen snižuje množství cholesterolu, ale zlepšuje náladu, zlepšuje funkci mozku a nabíjí silou. Mouka se přidává do tvarohu, obilovin a různých salátů. Sladké zuby mohou použít pro výrobu cookies a koláče. Sójové výrobky, fazole, mrkev a avokádo jsou také bohaté na lecitin.
Cholin se vyrábí v našem těle, nicméně v malém množství je proto doplňován jídlem. Cholin je ve stejné potravě jako lecitin.

Lecitin jako doplněk stravy

Každý ví, že nejznámější potravinářskou přísadou je sójový lecitin. Jeho obsah je snadno detekovatelný v široké škále potravin:

 1. zelenina a máslo, margarín;
 2. Cukrovinky;
 3. bohaté produkty;
 4. kojenecká výživa.

Výhody nebo poškození sójového lecitinu se již dlouho dohadují, ale aby bylo možné na to přijít, je nutné vědět, že fosfolipidy brání přechodu tuků do pevné formy. Kromě vzhledu měkkosti při pečení také zvyšuje jeho trvanlivost. Kromě toho neumožňují pečení na pekáč.
Tento doplněk je aktivně používán ve všech rozvinutých zemích a je považován za užitečný. Poškození této přísady lze pozorovat pouze v případě produkce sóji z GMO. V opačném případě je jeho přínos nemožné nezpozorovat.

Pravidla racionálního přijímání

Lecitin lze nalézt jak ve formě vitamínů, tak ve formě samostatného léčiva. Dodává se v různých formách, ale nejoblíbenější je kapalina, protože může být přidána přímo do potravin.
Dospělí se doporučuje šest gramů denně, a dítě není více než čtyři. Tyto dávky jsou uvedeny na samostatném množství lecitinu, protože zbytek přichází s jídlem.
Cholin musí být výrazně nižší, protože by neměl být konzumován déle než jeden gram denně. Pro znatelný efekt použil kurz tři měsíce. V případě pomalého snižování cholesterolu trvá léčba až několik let. Nezapomeňte, že kolik a jaká dávka se má užívat, předepsaná pouze lékařem.
Nejoblíbenější forma pro použití lecitinových granulí. Při pohledu na něj můžete dokonale vidět kvalitu a trvanlivost (když vyprší, změní se barvy, objeví se skvrny, změní chuť). Přidává se také do potravin nebo se omyje tekutinou.

Strava s vysokým obsahem cholesterolu (hypocholesterol): principy, které mohou a nemohou být příkladem stravy

Strava se zvýšeným cholesterolem (hypocholesterol, dieta snižující lipidy) má za cíl normalizovat lipidové spektrum a zabránit výskytu aterosklerózy a kardiovaskulárních onemocnění. S existujícími strukturálními změnami v cévách, výživa přispívá k pozastavení patologie, snižuje riziko nebezpečných komplikací a prodlužuje životnost. Pokud jsou změny omezeny na krevní testy a vnitřní orgány a cévní stěny nejsou ovlivněny, bude mít dieta profylaktickou hodnotu.

Většina z nás slyšela o cholesterolu a jeho nebezpečí pro tělo. V médiích, tištěných publikacích, internetu, tématech stravování v ateroskleróze a patologii metabolismu lipidů je téměř nejvíce diskutováno. Jsou známy seznamy potravin, které nelze konzumovat, stejně jako to, co snižuje hladinu cholesterolu, ale otázka vyvážené stravy pro poruchy metabolismu tuků je stále diskutována.

Dieta, se zdánlivě jednoduchostí, může dělat zázraky. V počátečních stadiích hyperlipidemie, kdy se kromě odchylek v analýzách nezjistí žádné další změny, stačí uvést potraviny, aby se normalizovalo zdraví, a je dobré, pokud k tomu dojde za účasti kompetentního specialisty. Správná výživa může snížit váhu a oddálit rozvoj aterosklerózy.

Stalo se téměř tradicí považovat cholesterol za něco nebezpečného, ​​kterého byste se určitě měli zbavit, protože podle mnoha je riziko aterosklerózy, srdečního infarktu, mrtvice přímo závislé na jeho množství. Ve snaze snížit cholesterol člověk odmítá i minimum těch výrobků, které tuto látku obsahují, což není zcela pravda.

Cholesterol je důležitou složkou buněčných membrán a steroidních hormonů, ale tělo syntetizuje pouze asi 75-80% požadovaného objemu, zbytek by měl pocházet z potravin. V tomto ohledu je nepřijatelné a zbytečné zcela opouštět všechny produkty obsahující cholesterol a hlavním úkolem dietních potravin je zmírnit jeho používání na bezpečné množství a vrátit krev do normálu.

S vývojem myšlenek o nemocech srdce a cév, změněných přístupech k výživě. Mnohé mýty, například o vejcích nebo másle, dnes stále existují, ale moderní věda je snadno rozptýlí a dostupná strava s hypercholesterolemií se stává širší, pestřejší a chutnější.

Pravidla výživy pro vysoký cholesterol

Základním pravidlem každé „správné“ stravy je rovnováha. Strava by měla obsahovat všechny skupiny produktů nezbytných pro správný metabolismus - obiloviny, maso, zeleninu a ovoce, mléko a jeho deriváty. Jakákoli "jednostranná" strava nemůže být považována za přínosnou a škodí více než užitku.

Když člověk zcela odmítne maso, mléčné pokrmy nebo, podle nových doporučení, používá pouze zelí a jablka, zbavuje se obilovin, obilovin, živočišných bílkovin a jakéhokoli druhu másla, nejenže nedosáhne požadovaného výsledku při snižování cholesterolu, ale také přispívá zhoršení metabolických poruch.

Dieta snižující lipidy není výjimkou. Zahrnuje také přítomnost všech nezbytných složek ve stravě, ale jejich počet, kombinace a způsob přípravy mají řadu vlastností.

Hlavní přístupy k dietě snižující lipidy:

 • Se zvýšeným cholesterolem má smysl, aby obsah kalorií v potravinách odpovídal nákladům na energii, což je důležité zejména pro osoby s nadváhou. (Energetická hodnota potravin by neměla překročit "spotřebu" kalorií. A pokud je to nutné, ztrácí váhu - vytvoří se mírný kalorický deficit);
 • Podíl živočišného tuku se snižuje ve prospěch rostlinných olejů;
 • Objem konzumovaného ovoce a zeleniny roste.

Dieta pro snížení hladiny cholesterolu v krvi je indikována u jedinců s poškozeným spektrem lipidů bez klinicky výrazné vaskulární patologie jako měřítka prevence vaskulárních lézí. To musí být pozorováno těmi, kteří byli diagnostikováni s aterosklerózou aorty a jiných velkých cév, ischemie srdce, encefalopatie jako součást léčby těchto onemocnění.

Nadváha, arteriální hypertenze a diabetes mellitus jsou velmi často doprovázeny zvýšením cholesterolu a jeho aterogenních frakcí, takže pacienti s těmito chorobami by měli pečlivě sledovat změny v biochemických parametrech a sledovat dietu jako preventivní nebo léčebné opatření.

O samotném cholesterolu je třeba říci několik slov. Je známo, že v těle je přítomen ve formě různých frakcí, z nichž některé mají aterogenní účinek (LDL - lipoproteiny s nízkou hustotou), to znamená, že takový cholesterol je považován za „špatný“, druhý za součást „dobrý“ (HDL), zabraňuje ukládání tuku konglomeráty na stěnách cév.

Když už mluvíme o vysokém cholesterolu, často znamenají jeho celkový počet, ale bylo by špatné soudit patologii pouze tímto indikátorem. Pokud je hladina celkového cholesterolu zvýšena v důsledku „dobrých“ frakcí, zatímco lipoproteiny s nízkou a velmi nízkou hustotou jsou v normálních mezích, není třeba hovořit o patologii.

Opačná situace, kdy se zvyšují aterogenní frakce a v důsledku toho je hladina celkového cholesterolu alarmující. Jedná se o toto zvýšení cholesterolu a bude diskutováno níže. Zvýšení celkového množství cholesterolu v důsledku nízko a velmi nízkohustotních lipoproteinů vyžaduje nejen dietu snižující lipidy, ale také možná korekci léků.

U mužů jsou pozorovány změny v lipidovém spektru dříve než u žen, což je spojeno s hormonálními rysy. Ženy později onemocní aterosklerózou způsobenou pohlavními hormony estrogenem, a proto je třeba změnit stravu, kterou mají ve vyšším věku.

Co je třeba s hypercholesterolemií zlikvidovat?

Při nadměrném "špatném" cholesterolu se nedoporučuje používat:

 • Mastné maso, droby, zejména ve smaženém, grilovaném stavu;
 • Strmé masové vývary;
 • Muffiny a pečivo, cukrovinky, pečivo;
 • Kaviár, krevety;
 • Sycené nápoje, silný alkohol;
 • Klobásy, uzeniny, uzeniny, masové konzervy a rybí výrobky;
 • Mastné mléčné výrobky, tvrdé tučné sýry, zmrzlina;
 • Margarín, sádlo, pomazánky;
 • Rychlé občerstvení - hamburgery, hranolky, rychlé občerstvení, sušenky a hranolky atd.

Tento seznam produktů je impozantní, může se někomu zdát, že s takovými omezeními není nic zvláštního. To je však v zásadě špatné: potraviny s vysokým cholesterolem jsou nejen užitečné, ale také výživné, chutné, pestré.

Kromě vyloučení „nebezpečných“ produktů musí lidé s nadváhou zmírnit chuť k jídlu a snížit počet spotřebovaných kalorií. Je-li touha mít kousnutí obsedantně sledovat během dne, a to zejména v noci, pak je lepší nahradit obvyklý klobása sendvič nebo buchta zelným salátem s octem, olivovým olejem nebo nízkotučné zakysanou smetanou, nízkotučné tvaroh, ovoce. Postupné snižování objemu a kalorického obsahu potravy snižuje nejen hladinu cholesterolu, ale také normalizuje váhu.

Mnohá ​​vejce stále považují za „nebezpečná“ ve vztahu k ateroskleróze v důsledku jejich vysokého obsahu cholesterolu. V 70. letech minulého století dosáhla míra opuštění vajec svého maxima, ale následné studie ukázaly, že cholesterol v nich obsažený nemůže být považován za dobrý ani špatný a jeho negativní vliv je pochybný jako výměna.

Kromě cholesterolu obsahují vejce užitečnou látku lecitin, který naopak snižuje koncentraci "škodlivého" cholesterolu v těle. Aterogenní účinek vajec závisí na způsobu, jakým jsou vařeny: smažená vejce, zejména sádlo, klobása, na sádle mohou poškodit metabolismus tuků, ale mohou být konzumována vařená vejce.

Stále je vhodné opustit velké množství žloutků těm lidem, kteří mají jasnou dědičnou predispozici k patologii metabolismu lipidů, nepříznivou rodinnou anamnézou aterosklerózy a srdeční patologie. Ostatní omezení se nevztahují.

Alkohol je jednou z kontroverzních složek potravinové závislosti většiny lidí. Je prokázáno, že silné alkoholické nápoje, pivo mohou zhoršit výkonnost metabolismu tuků a zvýšit hladinu cholesterolu v krvi, zatímco malá množství brandy nebo vína naopak normalizují výměnu díky velkému množství antioxidantů.

Při konzumaci alkoholu, který snižuje hladinu cholesterolu, bychom neměli zapomínat, že množství by mělo být velmi mírné (až 200 g vína týdně a až 40 g brandy), kvalita nápojů by neměla být pochybná a současné užívání s léky snižujícími lipidy je kontraindikováno.

Co můžete jíst?

Při doporučování nadměrného cholesterolu:

 1. Nízkotučné masové odrůdy - krůta, králík, kuřata, telecí maso;
 2. Ryba - štikozubec, pollock, růžový losos, sleď, tuňák;
 3. Rostlinný olej - olivový, lněný, slunečnice;
 4. Obiloviny, kaše, otruby;
 5. Žitný chléb;
 6. Zelenina a ovoce;
 7. Mléko, tvaroh, nízkotučný kefír nebo nízkotučné mléko.

Ti, kteří následují dietu snižující hladinu lipidů, vaří maso a ryby nebo dušenou zeleninu, kaši vařenou ve vodě, s malým množstvím oleje. Nelze konzumovat celé mléko, stejně jako tukovou zakysanou smetanu. Tvaroh s obsahem tuku 1-3%, kefír 1,5% nebo bez tuku je možný i prospěšný.

Seznam potravinářských výrobků je tedy více či méně jasný. Je velmi žádoucí vyloučit smažení a grilování jako způsob vaření. Je mnohem užitečnější jíst potraviny ve vařené, dušené formě, dušené. Maximální energetická hodnota denní stravy - asi 2500 kalorií.

 • Fragmentace - až pětkrát denně, takže intervaly mezi jídly jsou malé, což vylučuje vznik silného pocitu hladu;
 • Omezení soli: ne více než 5 g denně;
 • Objem tekutiny - až jeden a půl litru (při absenci kontraindikací ledvin);
 • Večerní jídlo - asi 6-7 hodin, ne později;
 • Přijatelné způsoby vaření jsou dusení, vaření, vaření v páře, pečení.

Vzorové menu podle diety snižující lipidy

Je jasné, že neexistuje žádná univerzální a ideální strava. Každý z nás je odlišný, takže výživa lidí s různým pohlavím, hmotností a různými patologiemi bude mít své vlastní charakteristiky. Pro vysokou účinnost by dietolog nebo endokrinolog měl určit dietu s přihlédnutím k individuálním charakteristikám výměny a přítomnosti specifické patologie.

Je důležité nejen přítomnost určitých produktů v menu, ale i jejich kombinace. Takže je lepší vařit kaši na snídani, a kombinovat maso se zeleninou, a ne s obilovinami, v odpoledních hodinách - to je tradiční jíst první jídlo. Níže uvádíme vzorové menu na týden, po kterém může následovat většina lidí s poruchami lipidového spektra.

První den:

 • snídaně - pohanková kaše (asi dvě stě gramů), čaj nebo káva, případně s mlékem;
 • II snídaně - sklenka džusu, salát (okurky, rajčata, zelí);
 • oběd - polévka s lehkou zeleninou nebo vývarem z masa, kotlety z kuřecího masa s dušenou zeleninou, šťáva z bobulí, plátek chleba s otruby;
 • Večeře - dušené rybí filé, rýže, čaj bez cukru, ovoce.
 • Než půjdete do postele, můžete pít nízkotučné kefír, ryazhenka, jogurt.

Za druhé:

 • snídaně - omeleta ze 2 vajec, salát z čerstvého zelí s máslem (užitečné jsou i mořské plody);
 • II snídaně - džus nebo jablko, hruška;
 • večeře - zeleninová polévka s kouskem žitného chleba, vařené hovězí maso s parní zeleninou, jahodová šťáva;
 • večeře - rybí souffle s bramborovou kaší, strouhanou řepou s máslem, čaj.

Třetí:

 • k snídani - ovesné vločky nebo obilné vločky, vařené v nízkotučném mléku, čaj, můžete - s medem;
 • Snídaně II - nízkotučný tvaroh s marmeládou nebo džemem, ovocná šťáva;
 • večeře - zelná polévka, otrubový chléb, dušené brambory s telecím masem, kompot;
 • večeře - drcená mrkev se slunečnicovým olejem, knedlíkem tvarohem se švestkami, čajem bez cukru.

Čtvrtý den:

 • snídaně - jáhlová kaše s dýní, slabá káva;
 • Snídaně II - nízkotučný ovocný jogurt, ovocná šťáva;
 • večeře - polévka z červené řepy s lžící zakysané smetany s nízkým obsahem tuku, otrubový chléb, dušená ryba s rýží, kompot ze sušených jablek;
 • večeře - těstoviny z tvrdé pšenice, salát z čerstvého zelí, nízkotučný kefír.

Pátý den:

 • snídaně - müsli, ochucená přírodním jogurtem;
 • druhá snídaně - ovocná šťáva, suché sušenky (sušenka);
 • oběd - polévka s telecími karbanátky, chléb, dušené zelí s gulášem z malé myšlenky, kompot ze sušeného ovoce;
 • večeře - dýňová kaše, kefír.

V nepřítomnosti závažných lézí na části ledvin, jater, střev, je možné uspořádat periodické půdní dny. Například den jablek (až jeden kilogram jablek za den, tvaroh, při obědě - trochu vařeného masa), den tvarohů (až 500 g čerstvého tvarohu, kastrol nebo tvarohový koláč, kefír, ovoce).

Uvedená nabídka je orientační. U žen je tato dieta méně pravděpodobná, že způsobuje psychické nepohodlí, protože ženy jsou náchylnější ke všem druhům diet a omezení. Muži se obávají celkového obsahu kalorií a nevyhnutelného pocitu hladu kvůli nedostatku energeticky náročných potravin. Neměli byste zoufat: denní zásobování energií je docela možné, aby poskytlo libové maso, obiloviny, rostlinné oleje.

Druhy masa, které mohou konzumovat pacienti s hypercholesterolemií - hovězí maso, králík, telecí maso, krůta, kuře, vařené ve formě parních kotlet, guláš, suflé, vařené nebo dušené.

Výběr zeleniny je prakticky neomezený. To může být zelí, cuketa, řepa, mrkev, ředkvičky, tuřín, dýně, brokolice, rajčata, okurky, atd. Zelenina může být dušené, dušené a čerstvé jako saláty. Rajčata jsou užitečná v patologii srdce, mají protinádorový účinek díky velkému množství antioxidantů a lykopenu.

Ovoce a bobule - jen vítané. Jablka, hrušky, citrusové plody, třešně, borůvky, brusinky budou užitečné pro každého. Banány jsou dobré, ale nedoporučují se pro pacienty s diabetem kvůli jejich vysokému obsahu cukru, ale u pacientů s ischemickou chorobou srdeční a metabolickými změnami v myokardu budou banány velmi užitečné, protože obsahují mnoho stopových prvků (hořčík a draslík).

Obiloviny mohou být velmi rozmanité: pohanka, proso, ovesné vločky, kukuřice a pšeničná krupice, rýže, čočka. Pacienti s poruchou metabolismu sacharidů by se neměli zapojovat do rýže, krupice je kontraindikována. Kaše jsou dobré na snídani, můžete je vařit ve vodě nebo v odstředěném mléce s malým množstvím másla, poskytují dostatečný přísun energie pro první polovinu dne, normalizují metabolismus tuků a usnadňují trávení.

V masných pokrmech, zelenině a salátech je vhodné přidávat bylinky, česnek, cibuli, které obsahují antioxidanty a vitamíny, zabraňují ukládání tuku na povrchu cévních stěn, zlepšují chuť k jídlu.

Sladkosti - samostatný způsob, jak získat radost, zejména pro sladké zuby, ale je třeba mít na paměti, že snadno dostupné sacharidy, pečivo, pečení čerstvého pečiva má velký vliv na metabolismus sacharidů a tuků. Nadbytek sacharidů také vede k ateroskleróze!

Se změnami v lipidovém spektru se doporučuje vyloučit pečení a pečení, ale někdy je možné se nechat hýčkat marshmallow, marshmallow, marmeládou, medem. Samozřejmě, ve všem, co je nutné dodržet opatření a neměly by být zneužívány, pak kus marshmallow je nepravděpodobné, že poškození těla. Na druhou stranu, sladkosti mohou být nahrazeny ovocem - je to chutné i zdravé.

Kapaliny s hyperlipidemií by měly být konzumovány hodně - až jeden a půl litru denně. Pokud existuje souběžná patologie ledvin, pak byste se neměli zapojit do pití. Použití čaje a dokonce i slabé kávy není zakázáno, compotes, ovocné nápoje, džusy jsou užitečné. Pokud metabolismus sacharidů není narušen, pak je možné přidávat cukr v nápojích v přiměřeném množství, diabetici by měli odmítnout cukr ve prospěch fruktózy nebo sladidel.

Jak vidíte, výživa se zvýšeným cholesterolem, ačkoli má některé nuance, neomezuje významně dietu. Můžete jíst, ne-li všechny, pak téměř všechno, poskytující si kompletní sadu živin, které nejsou na úkor chuti a rozmanitosti připravených jídel. Hlavní věc je touha bojovat za své zdraví a chuťové preference mohou být uhaseny tím, co je užitečné a bezpečné.

Krok 2: Po zaplacení, zeptejte se své otázky ve formuláři níže ↓ Krok 3: Můžete navíc poděkovat specialistovi za další platbu za libovolnou částku

Co může a nemůže jíst, pokud vysoký cholesterol?

Ateroskleróza je dlouhodobé onemocnění, které je způsobeno zvýšením cholesterolu (cholesterolu) v lidském těle, v němž dochází k usazování ve formě plaků na stěnách cév.

Důvody tohoto zvýšení jsou: zvýšený příjem cholesterolu z potravy, jeho nadměrná tvorba v těle, snížení vylučování cholesterolu z těla.

Užitečné vlastnosti

Lecitin je látka, která je kombinací fosfolipidů. Stává se materiálem pro buněčné membrány a má mnoho funkcí, včetně:

 • Revitalizace mozku, zlepšení paměti. Složka lecitinu pomáhá zvyšovat intelektuální schopnosti, dobrý vliv na koncentraci.
 • Eliminace závislosti na nikotinu. Použití lecitinu vám umožní zbavit se závislosti na fyziologické úrovni.
 • Zachování nervové tkáně. Látka se podílí na syntéze izolačních vláken - myelinu.
 • Správná stravitelnost vitaminů. Užitečné komponenty výrobků se snadněji dostávají do orgánů a systémů.
 • Zotavení jaterních buněk je důležitou funkcí látky, jako je lecitin. Navíc játra potřebují lecitin (stejně jako cholin) k produkci lipoproteinů, které transportují tuky. Pomáhá provádět proces čištění krve.
 • Prevence aterosklerózy. Při užívání lecitinu přebytek tzv.. špatný cholesterol se začíná rozkládat a snadno se přepravuje.
 • Ochrana srdečního svalu a prevence infarktu. Látka se podílí na syntéze důležité aminokyseliny, která je zodpovědná za doplňování svalové tkáně energií. Tato látka je sportovcům dobře známa, jedná se o L-karnitin, který zlepšuje pružnost a pružnost svalů, zvyšuje jejich velikost. Hlavní však je srdeční sval, který také vyžaduje L-karnitin.

Snižuje lecitin hladinu cholesterolu?

Protože cholesterol se nachází ve stejných potravinách jako lecitin, jejich příznivé a škodlivé vlastnosti jsou poněkud vyvážené. Lecitin umožňuje udržet rozpuštěný cholesterol, čímž zabraňuje jeho usazování na vnitřním povrchu cév. Látka umožňuje odstranit cholesterol, který již byl uložen, snižuje jeho úroveň ve složení krve o 20%. To vám umožní zvýšit účinek enzymů zaměřených na spalování tuků, a zároveň přispívá ke stabilizaci metabolismu tuků, zlepšuje vstřebávání vitaminů, jako je A, K, atd. Fosfolipidy umožňují aktivaci krevního oběhu na mikro úrovni. Jinými slovy, lecitin, který má malý seznam vedlejších účinků, je nezbytný pro prevenci srdečních onemocnění. Kromě toho je předepsán pacientům během zotavení těla po utrpení srdečního infarktu nebo mrtvice.

Přírodní zdroje hmoty

Určité množství lecitinu je obsaženo ve složení vajec a produktů obsahujících velké množství tuku - kuřecí játra, semena, jádra ořechů, rybí filé, slunečnicový olej. Největší množství této látky je v mouce z ořechů, zejména vlašských ořechů. Tam jsou tuky, které pomáhají bojovat proti stresu, zlepšit funkci mozku. Výrobek se přidává do tvarohu, obilovin, salátu z čerstvé zeleniny, pečení je připraveno. Tam jsou zelenina, ovoce, které mají ve svém složení lecitin. Například, je to spousta v sóji a jiných luštěnin. Surovinou používanou pro výrobu lecitinu v průmyslových podmínkách je často sója obsahující její produkty. Existuje mnoho fosfolipidů v ovoci, jako je avokádo, durian. Lze je nalézt v mrkvi, salátu, zelí.

Doplňky výživy

Takové přísady vystraší mnoho lidí: hledají informace o škodlivých složkách výrobků a pak se pečlivě dívají na štítky a hledají potenciálně nebezpečné složky. Sójový lecitin je zároveň běžnou přísadou, která má příznivé vlastnosti. Podívejte se mezi komponenty může být na balení různých výrobků, které se prodávají všude:

 • margarín, máslo;
 • většina sladkostí (cukroví, cukroví atd.);
 • pečivo (rohlíky, koláče, muffiny);
 • krmných vzorců.

Doplňky (typy a formy uvolnění)

Užitečná látka je obsažena v různých obohacených komplexech, vyráběných jako samostatný lékařský přípravek (kapsle, léčivé gely, tablety, kapalné roztoky). Kapalný lecitin se smísí s jídlem. Můžete si koupit doplňky s ostropestřcem mariánským, extraktem z echinacea atd. Doplňky se mohou pít pro pacienty různého věku. Zejména jsou užitečné pro ty, kteří nesou silné zatížení, zažívají nervové napětí. V případě stresu z důvodu nabitého programu na vysokých školách nebo školách je povoleno předepisovat dietní doplňky dětem na základě doporučení ošetřujícího lékaře. Je však lepší koupit lecitin za vyšší cenu: výrobky musí být vyrobeny z vysoce kvalitních surovin. Dobré přípravky jsou vyrobeny zejména ze sóji. Měly by se vzít lžící.

Než začnete, musíte se poradit s odborníkem, zejména v případě chronických onemocnění.