Image

Jak léčit zánět slinivky břišní doma

Úloha slinivky břišní zahrnuje regulaci výměny energie a dalších biochemických procesů probíhajících v lidském těle.

Produkuje komplex trávicích enzymů, které se podílejí na rozpadu bílkovin, sacharidů a tuků z potravin, navíc produkuje glukagon a inzulín - hormony, regulátory glukózy v těle.

Zánět slinivky břišní, jejíž symptomy a léčba považujeme za pankreatitidu - z latinského slova „slinivka břišní“.

Onemocnění se může objevit v akutní formě nebo chronicky. Akutní pankreatitida je charakterizována silným náhlým útokem, nebezpečným zdravím a životem. U chronické pankreatitidy jsou záchvaty méně výrazné a lze je v průběhu let opakovat.

Příčiny

K vyvolání zánětu slinivky břišní může:

 • jíst mastné, kořeněné a smažené potraviny;
 • přejídání;
 • systematické užívání alkoholu;
 • hormonální léky;
 • nervové šoky;
 • abdominální trauma.

Zánět žlázy se může objevit na pozadí jiných onemocnění gastrointestinálního traktu (reaktivní pankreatitida):

Lékaři říkají, že trpí nadváhou a staršími lidmi. Ženy trpí tímto onemocněním častěji než muži.

Příznaky zánětu slinivky břišní

V případě zánětu slinivky břišní je jedním ze symptomů typický syndrom bolesti, který se vyskytuje v akutní formě. Pacient zažívá velmi silnou okolní bolest, v některých polohách mírně ustupuje. Reliéf přináší držení těla se skloneným tělem.

Hlavní příznaky akutního zánětu slinivky břišní:

 • akutní bolest pod žebry pásového oparu;
 • nevolnost a zvracení (dočasná úleva po zvracení);
 • napětí přední stěny břicha;
 • bledost kůže;
 • slabost a pocení;
 • horečka.

První příznaky se mohou projevit jako závažnost v epigastrické oblasti 1,5 až 2 hodiny po jídle. Často je tento stálý prodroma doprovázen prudkým snížením chuti k jídlu a častými bolestmi hlavy a závratěmi. V této době již ve žláze dochází k negativním patologickým změnám.

Také ve většině případů může lokalizace bolesti určit, která část žlázy je zapálena:

 1. Příznakem zánětu ocasu slinivky břišní bude tedy pocit bolesti v levé hypochondriu. Tato bolest se může rozšířit do oblasti mezi hrudníkem IV a bederním obratlem.
 2. Při zánětu hlavy pankreatu se příznak bolesti nejčastěji objevuje na pravé straně pod žebry, zabírající oblast mezi obratlíky VI a XI.
 3. Zapálené tělo pankreatu může způsobit bolest v epigastrické oblasti.

Je charakteristické, že během remise se člověk může cítit zcela zdravý a zažívat pouze dočasnou slabost, někdy zažívací poruchy a průjem. Po stresu, tělesná teplota někdy se zvedne k subfebrile indikátorům

Chronická forma

Odborníci se domnívají, že rozvoj chronické pankreatitidy vede k nadměrné fascinaci mastnými jídly, kouřením a zneužíváním alkoholu. Není přesně určeno, jak alkohol ovlivňuje slinivku břišní. Pravděpodobně to může bránit uvolňování trávicí šťávy z pankreatu nebo značně měnit jejich chemické složení, takže trávicí šťávy začínají způsobovat zánětlivý proces.

Symptomy chronického pankreatického onemocnění:

 • averze k tukovým jídlům;
 • bolest v hypochondriu během cvičení;
 • porušení křesla;
 • těžké snížení hmotnosti;
 • ztráta chuti k jídlu.

V závislosti na symptomech lékaři rozlišují několik forem chronické pankreatické choroby: asymptomatická, bolestivá, rekurentní a pseudo-tumorální.

Diagnostika

Abychom pochopili, proč je slinivka břišní, během vyšetření lékař naslouchá všem vašim stížnostem, sbírá anamnézu, zkoumá vás, předepisuje nezbytná instrumentální a laboratorní vyšetření:

 1. Biochemické krevní testy: zvyšuje se hladina amylázy, lipázy, trypsinu. Nekrotická forma bude doprovázena snížením hladin vápníku v séru. Zvýšené hodnoty ALT a AST. Hladiny bilirubinu se mohou zvýšit. Pokud je postižen celý orgán, produkce inzulínu je narušena a následuje hyperglykémie. V moči se objeví amyláza.
 2. Instrumentální vyšetření: ultrazvuk, fibrogastroduodenoskopie, rentgen RTG hrudních orgánů, angiografie orgánových cév, tomografie, laparoskopické vyšetření břišní dutiny.

Lékař musí věnovat pozornost vašemu vzhledu, barvě sliznic a pokožce. Odborník ví, jak kontrolovat slinivku břišní, aby bylo možné rozlišit bolesti způsobené lézí pankreatu od těch, které jsou vyvolány chorobami příčného tračníku.

Léčba zánětu slinivky břišní

Léčbu akutní pankreatitidy nelze odložit - ohrožuje život. Pokud čas nezastaví tok enzymů z pankreatu, jsou schopny zničit všechny tkáně a také způsobit tak dramatickou relaxaci krevních cév a "otravu" krve produkty rozkladu tkáně, které, pokud jsou neléčeny, mohou být fatální.

Na začátku je pacientovi předepsána intravenózní tekutina, která nahradí ztrátu tekutin a normalizuje krevní tlak. K odstranění zánětu jsou předepsány léky proti bolesti, dokud nejsou zcela odstraněny. Během tohoto období, od tří dnů do týdne, je předepsána přísná dieta.

Exacerbace chronického onemocnění je léčena ambulantně. Pacientovi je předepsána termicky šetrná dieta s dušenými pokrmy. Správná výživa je kombinována s příjmem léků, které blokují aktivní enzymy žlázy. Se silnou exacerbací zánětu "slinivka břišní" také jmenovala léky proti bolesti, antispasmodikum, enzymové léky a vitamíny.

Léčba drogami

Pro účinnou léčbu zánětu slinivky břišní jsou léky vybírány a předepisovány lékařem individuálně. Můžete být předepsáni:

 1. Antispasmodika (pro zmírnění svalového spazmu): Drotaverinum (může být ve formě různých pilulek: Spasmol, No-shpa, Spazmalgon), Papaverin.
 2. Léky k oslabení sekrece žaludeční šťávy: Omeprazol (Zerocide Orta-nol, Gastrozol, Otsid, Promesol, Omepar Losek a další). Ranitidin (Acidex, Histak, Ulcuran, Rantak, Atzilok-Ei další). Famotidin (Antodin, Histodil, Belomet, Atsipep, Primamet, Blokatsid, Ulkuzal, Gasterogen).
 3. Enzymové přípravky: Gimekromon, Allohol, Pancreatin (Creon, Digestal Pankral, Mezim, Pantsitrat, Penzistal).
 4. Látky, které inhibují produkci pankreatických enzymů: Aprotinin (Iniprol, Antagozan, Tra-silol Gordox, Kontrikal).

Pokud je rozvoj diabetes mellitus komplikací pankreatitidy, léčba se provádí podle předpisu endokrinologa. Komplikace chronické pankreatitidy se také mohou stát cystami a maligními nádory pankreatu. Vzhledem k tomu, že se jedná o novotvary s aktivním účinkem na hormony, jejich vzhled může být diagnostikován kromě studií ultrazvuku a magnetické rezonance, jakož i vylučování nadměrného množství hormonů.

Dieta

Aby byla léčba účinná, musí pacienti s pankreatitidou přísně dodržovat dietu po dobu jednoho roku. Jezte často a nepřehánějte se. Jídlo v podobě tepla. Obecně platí, že každý pacient si pro sebe zvolí takovou dietu, která by nezpůsobila relapsy, protože jsme všichni odlišní a každý reaguje odlišně na stejné produkty.

S exacerbací zánětu slinivky břišní první den byste neměli jíst vůbec, pít minerální vodu bez plynu - několik doušek každých 15 minut. Odvar z boků, slabý čaj, ale šťávy, ovocné nápoje - ne.

Pak můžete začít jíst, a často i trochu. Maso a ryby ve formě souffle a parní kotlety, kaše na vodě, míchaná vejce, kaše vařená zelenina - začít. Pak se k nim připojí tvaroh, mléčné výrobky, ovoce a bobule ve formě kompotů a želé, pečená jablka a hrušky.

V případě exacerbace onemocnění pankreatu je nutné vyloučit ze stravy:

 • alkohol;
 • koření, koření;
 • mastné, smažené;
 • klobásy, uzená masa;
 • okurky, konzervy;
 • cukrovinky, čokoláda, kyselé šťávy.

Doma, dietní léčba zánětu slinivky břišní znamená kategorické vyloučení řady potravin v té době až do akutního období nemoci odezní, stejně jako rehabilitační období. S rozvojem chronické pankreatitidy zůstává také omezování produktů.

I v případě, že je nemoc úspěšně vyléčena, byla skutečnost, že byla, způsobena vážná újma na zdraví, a proto je v budoucnu nutné dbát na dietu a dietu, aby se předešlo možným recidivám.

Prevence nových exacerbací

Při chronickém zánětu vyžaduje prevence možných exacerbací pečlivé dodržování diety č. 5 nebo č. 5P. Potraviny s vysokým obsahem uhlohydrátů by měly být co nejvíce omezeny, ačkoli byste je neměli úplně odstranit z potravy.

Sacharidy jsou nedílnou součástí stravy zdravé osoby a jsou nezbytné pro udržení normálního fungování. Pacienti s pankreatitidou by však měli omezit jejich užívání. Zvláště bohaté na cukrové cukrovinky - dort, sušenky, zmrzlinu, bonbóny, koláče a jiné pečivo.

Tip 1: Jak odstranit zánět slinivky břišní

 • když je zánět slinivky břišní
 • - infuze heřmánku, lopuchu, přesličky, kyčlí, manžety, čekanky atd.
 • - infuze březového pupenu

Tip 3: Jak léčit zánět slinivky břišní

Tip 4: Co je slinivka břišní

Když je nemoc v plenkách, člověk může být narušen bolestí v levé a horní části břicha. Nejčastější bolest po jídle. Tyto pocity začínají, protože enzymy pankreatu přestávají být produkovány, což je nezbytné pro správné trávení. Pokud se osoba nehlásí včas k odborníkovi, pak se stav zhorší.

Během exacerbace onemocnění pankreatu se bolest v horní části břicha stává akutní. Často tyto bolesti nepomáhají odstranit žádné analgetika nebo antispasmodika. Pro tuto fázi onemocnění jsou charakteristické také projevy zažívacích poruch, zvracení a neustálý pocit nevolnosti.

V některých případech může být pozorován průjem, který má pěnivou strukturu s nestrávenými kousky potravin. Osoba s pankreatitidou pankreatu může neustále cítit celkovou slabost a únavu. Také se vyznačují zvýšenými pocity hladu a žízně.

V každém případě je nutné, aby specialista provedl správnou diagnózu, protože je možné pozorovat stejné příznaky iu jiných onemocnění gastrointestinálního traktu. Odborník zkontroluje přítomnost bolesti a jejich povahu, nepřítomnost nebo přítomnost chuti k jídlu a projevu žízně, a v důsledku toho rozhodne s provedením dalšího výzkumu.

Zánět slinivky břišní: příznaky a léčba

Úloha slinivky břišní v lidském těle je velmi velká: podílí se na regulaci energetického metabolismu, zajišťuje trávení, pomáhá při trávení bílkovin, reguluje hladinu glukózy a podílí se na dalších důležitých procesech těla. Zánět pankreatu (nebo pankreatitida) je nebezpečný s komplikacemi, které mohou vést k diabetu nebo dokonce nekróze tkáně pankreatu.

Příznaky a příznaky zánětu slinivky břišní

Žláza se nachází za žaludkem a poblíž žlučníku, takže pokud to bolí, nemoc se šíří do slinivky břišní. Na počátku vývoje zánětu jsou standardní znaky a příznaky pankreatitidy:

 • povaha pásového oparu;
 • pálivá bolest v stehnech zezadu;
 • snížená chuť k jídlu;
 • zvýšený reflex rány;
 • při naklánění dopředu se bolest snižuje;
 • někdy se vyznačuje zvýšením teploty.

Pacienti jsou často zmateni osteochondrózou, pyelonefritidou a dokonce i pásovým oparem. Zkušený lékař však rychle určuje zánět slinivky břišní, protože nástup onemocnění vždy prochází akutní bolestí. Chcete-li zjistit, že to není páteře, která bolí, je snadné palpate: s osteochondróza nebo pyelonefritida, klepání v bolestivé oblasti je hmatatelný, ale s pankreatitidou to není.

Akutní forma

Akutní forma pankreatitidy je léčitelná v nemocnici a lékaři musí rychle „uklidnit“ slinivku břišní, jinak hrozí, že se nemoc stane nekrózou (smrtí tkáně) a smrtí pro pacienta. Proto, když první bolest v epigastriální oblasti nebo zánět hypochondrium by měla okamžitě konzultovat s lékařem. Akutní onemocnění žláz vede k úmrtnosti v 15% případů z důvodu předčasného ošetření specialisty. Hlavní příznaky akutního zánětu pankreatu:

 • tachykardie;
 • zvracení;
 • ostrá bolest kolem pupku;
 • zvýšení teploty;
 • průjem.

Chronické

Pokud se akutní pankreatitida vyskytuje na pozadí aktivace pankreatických enzymů, její chronická forma je tvořena různými onemocněními gastrointestinálního traktu, například žlučovými kameny, cholecystitidou nebo hepatitidou. Známky chronického onemocnění:

 • averze k tukovým jídlům;
 • bolest v hypochondriu během cvičení;
 • porušení křesla;
 • těžké snížení hmotnosti;
 • ztráta chuti k jídlu.

V závislosti na symptomech lékaři rozlišují několik forem chronické pankreatické choroby: asymptomatická, bolestivá, rekurentní a pseudo-tumorální. V první formě si pacient neuvědomuje nemoc, v případě bolesti cítí opakující se bolest pod žebry a během relapsů se objeví bolestivé pocity, ale po průběhu léčby zmizí. Pseudo-nádorová forma zánětu pankreatu nastává, když se jeho hlava zvětší, zarostlá vláknitou tkání.

Lokalizace zánětlivého procesu

Pokud je zánět slinivky břišní zánět, pak jsou bolesti různé: bolest, řezání, bodnutí, se specifickým umístěním, například pod pravým okrajem, nebo dokonce bez lokalizace v dutině břišní, v zádech nebo tříslech. Typ této bolesti přímo závisí na tom, která část žlázy je zapálena: tělo, hlava nebo ocas. Když je lokalizace bolesti rozmazaná, lékaři často hovoří o úplném onemocnění orgánu.

Bolest ve střední části břišní dutiny ukazuje, že tělo slinivky břišní je zapálené, pokud je bolest hmatná na pravé straně, hlava žlázy je zapálena a pokud je na levé straně ocas. Přítomnost posledních dvou případů je mnohem horší, protože v těchto částech se tvoří masová formace (nádor).

V hlavě pankreatu

Celkové změny velikosti pankreatu jsou mnohem bezpečnější než zvyšování jakékoli části. Hlava žlázy má zvláštní formu a zvláštní strukturu: nachází se u dospělého na úrovni prvních dvou obratlů a u novorozence je o něco vyšší. V dospělosti by měla být normální velikost hlavy slinivky břišní až 35 mm, a pokud je menší nebo větší, pak je to považováno za patologii.

Objemová tvorba hlavy pankreatu je obvykle detekována během abdominálního ultrazvukového vyšetření a je považována za nebezpečnou nemoc. Je buď neškodný nebo nestandardní, což vyžaduje okamžité odstranění. Tato choroba se často vyskytuje u lidí po 60 letech. I zrakově zkušený lékař identifikuje první známky zánětu hlavy žlázy: změna barvy kůže a zbarvení bílých očí na žlutou. Léčba této formy onemocnění probíhá v nemocnici.

V ocase

Ocas pankreatu má zakřivený tvar hrušky a úzce zapadá do sleziny. U dospělého zdravého člověka je optimální šířka ocasu orgánu 20–30 mm a dlouhá asi 15 cm, silnou patologií ocasu žlázy je jeho expanze nebo zhutnění, na jehož pozadí se vyvíjí obstrukce žíly sleziny nebo subrenální formy.

Nádor v ocase žlázy je zřídka pozorován: asi čtvrtina všech gastrointestinálních onemocnění. Ale pokud je diagnostikována, pak je často nádor okamžitě zhoubný a téměř neléčitelný, protože je detekován pozdě, když již dosahuje značné velikosti. Při operaci nádoru v ocasní slinivky břišní, lékaři často musí odstranit blízké orgány.

Příčiny nemoci

Ve většině případů jsou příčiny onemocnění pankreatu spojeny s alkoholickými nápoji. Navíc nezáleží na tom, co bylo den předtím opilý: drahá vodka nebo domácí víno. Lidé si zvykli myslet, že alkohol dává hlavní zátěž na játra, což vede k cirhóze, ale až do určitého bodu zvládá alkoholy pomocí enzymů. Slinivka břišní nemá takové bílkoviny vůbec, takže alkohol okamžitě bije na těle, které se nedokáže bránit.

Za příčiny zánětu orgánů jsou také považovány následující faktory:

 • Nemoci žlučových cest. Když je žluč vhozena do slinivky břišní, dochází k hromadění speciálních látek, které aktivují vlastní enzymy žlázy, vytvářejí otok tkáně, poškození krevních cév a různé krvácení. Pokud neberete v úvahu alkoholickou pankreatitidu, pak je tato forma zánětu 70% všech onemocnění žlázy.
 • Vznik kamene nebo písku. V pankreatickém kanálu, pod vlivem podvýživy, často jsou tvořeny kameny, které na výstupu překrývají kanál, což způsobuje zánět "slinivky břišní".
 • Nemoci dvanáctníku nebo žaludku. Žaludeční vřed, gastritida nebo jakýkoli jiný zánět gastrointestinálního traktu přispívá k uvolnění neošetřeného střevního obsahu do pankreatických kanálků, což vede k exacerbaci pankreatitidy.
 • Hypertenze, diabetes, ateroskleróza, těhotenství. V těchto případech dochází k narušení normálního krevního oběhu, omezení výživy pankreatu, rozvoji zánětu.
 • Chemická otrava nebo otrava jídlem. V případě otravy alkáliemi, kyselinami, toxiny, intoxikací nebo helmintickou invazí se aktivují pankreatické enzymy, které často vedou k pankreatitidě.
 • Nekontrolované léky. Některé léky aktivují enzymy žláz, takže by měly být užívány výhradně pod dohledem lékaře.
 • Přejídání Pokud je tělesný metabolismus narušen s tendencí k přejídání, významně se zvyšuje riziko pankreatitidy. Zvláště pokud člověk zneužívá smažené, mastné a kořeněné potraviny.
 • Zraněný nebo zraněný břicho. Když rány, tupé poranění nebo neúspěšné chirurgické zákroky na orgánech gastrointestinálního traktu zvyšují riziko vzniku akutního zánětu orgánů.
 • Infekce. Chronická hepatitida, plané neštovice, selhání jater, tonzilitida, příušnice, břišní hnisavé procesy, střevní sepse nebo úplavice zvyšují riziko pankreatitidy.
 • Genetika. Genetické poruchy často způsobují zánět slinivky břišní u dítěte bezprostředně po narození.

Způsoby odstranění zánětu a léčby pankreatitidy

Pro jakoukoliv bolest v gastrointestinálním traktu je lepší okamžitě se poradit s lékařem. Léčba pankreatitidy se obvykle vyskytuje v nemocnici. Lékaři v akutním období anestetizují slinivku břišní, potlačují její sekreční funkce. Také odstraňují léky s křečemi vylučujících se proudů a předepisují použití širokospektrých antibiotik, aby se zabránilo zánětlivým změnám nebo sekundárním komplikacím. Pokud jsou komplikace ve slinivce břišní závažné, je použit chirurgický zákrok.

Exacerbace chronického onemocnění je léčena ambulantně. Pacientovi je předepsána termicky šetrná dieta s dušenými pokrmy. Správná výživa je kombinována s příjmem léků, které blokují aktivní enzymy žlázy. Se silnou exacerbací zánětu "slinivka břišní" také jmenovala léky proti bolesti, antispasmodikum, enzymové léky a vitamíny.

Jak léčit bylinky a lidové léky

Starobylá a účinná léčba je bylinná terapie. Kromě správné stravy pro pankreatitidu a odmítnutí smažených, mastných a kořeněných jídel, k odstranění akutního zánětu slinivky břišní, musíte pít choleretické bylinky. Za tímto účelem vezměte 10 g suchých bylin:

 • celandine;
 • kukuřičné stigmy;
 • ovoce anýzu;
 • kořen pampelišky;
 • trikolorní fialky;
 • ptačí horolezec.

Vše rozdrtíme, promícháme, nalijeme ½ litru vroucí vody a vaříme 3 minuty. Po ochlazení by měl být vývar opilý s exacerbací onemocnění třikrát denně před jídlem po dobu dvou týdnů v řadě. Pak je třeba připravit nápoj z následujících bylin:

 • každý kopr, máta peprná 30 g;
 • květy nesmrtelníků, plody hloh 20 g;
 • květy sedmikrásky 10g

Nalijte nasekané bylinky ½ litru vroucí vody a nechte působit 20 minut, potom se po jídle po dobu jednoho měsíce třikrát napíjí a denně třikrát. Je také vhodné pít šťávu ze zelí bez mrkve a koření. Šťáva rychle zmírňuje akutní bolest, protože obsahuje kyselinu mléčnou, která je zvláště užitečná při exacerbaci pankreatitidy.

Léky

Léky primárně eliminují primární příčinu zánětlivého procesu v pankreatu a také:

 • obnovit zažívací funkci;
 • zmírnit bolest;
 • kompenzovat endokrinní deficienci.

K dosažení těchto výsledků lékaři předepisují léky, jako jsou analgetika, antispasmodika zaměřená na zmírnění bolesti v žláze, enzymy určené k obnovení normální funkce pankreatu, stejně jako antacida, léky, které potlačují sekreci žaludeční kyseliny chlorovodíkové. Při akutním zánětu žlázy se používá ve středních dávkách, ale bez sila, papaverinu nebo atropinu.

Jaké testy jsou potřeba

Pokud máte podezření na zánět slinivky břišní, je pacient poslán na komplexní vyšetření. Je mu předepsáno:

 • ultrazvuk břišní dutiny;
 • obecné rentgenové vyšetření;
 • Počítačové zobrazování magnetickou rezonancí;
 • laparotomie.

Pokud lékař diagnostikoval pankreatitidu, musí být neustále sledován stav slinivky břišní, aby byly pravidelně prováděny následující laboratorní testy (testy):

 • obecná klinická krev;
 • biochemická krev;
 • moč, výkaly;
 • sliny.

Jak odstranit záchvat bolesti u dítěte

Doma lékaři důrazně nedoporučují, aby u dítěte došlo k útoku akutní pankreatitidy. Při jakýchkoli příznacích nemoci musíte dítě nosit do nemocnice. V životě však existují různé situace, například lékařská pomoc není k dispozici. V takových situacích by se měla akutní bolest ve slinivce břišní snažit odstranit a pak se ujistěte, že dítě posíláte do nejbližšího zdravotnického zařízení. To bude vyžadovat:

 • Silný půst.
 • Úplný klid těla.
 • Každých 30 minut dejte dítěti sklenice vody.
 • Neměli byste dávat léky, jako je Creon nebo Panzinorm, ani žádné jiné enzymy, abyste situaci nezhoršili.
 • Je lepší, pokud je to možné, aplikovat injekci papaverinu (2 ml) nebo jej nahradit but-spa.
 • Připevněte ledovou bublinu ze strany dozadu do oblasti slinivky.
 • Umístěte dítě nakloněním trupu dopředu.

Výživa a strava

Bez ohledu na formu onemocnění je pro léčbu zánětu slinivky břišní nutné dodržovat přísnou dietu. Při zhoršení nemoci v prvních dvou dnech, nemůžete brát žádné jídlo. Je povolen pouze vývar boky, minerální voda bez plynu nebo slabý a neslazený čaj. Je nutné vyloučit ze stravy, když je onemocnění zhoršeno

 • alkohol;
 • koření, koření;
 • mastné, smažené;
 • klobásy, uzená masa;
 • okurky, konzervy;
 • cukrovinky, čokoláda, kyselé šťávy.

Jaké produkty mohou

Pokud je zánět slinivky břišní chronický, pak lékaři umožňují následující produkty:

 • Mléčné výrobky: kyselý tvaroh, jogurt, kefír.
 • Nízkotučné druhy ryb: štika, pražma, štika.
 • Masné výrobky ve formě bramborové kaše, karbanátky, suflé z králíka, telecího, hovězího, krůtího nebo kuřecího masa.
 • Vařená mletá zelenina.
 • Sušenky nebo suchý pšeničný chléb.
 • Omeleta vajec, dušená.
 • Cereálie, kuře, nudle nebo zeleninové polévky.
 • Oleje: rafinovaný slunečnicový, olivový, krémový.
 • Těstoviny, krupice ve formě zeminy.
 • Sladké želé, želé, kompoty.
 • Pečené hrušky, jablka.
 • Pšeničné otruby, slabý čaj, vývar boky, minerální voda bez plynu.

Pokud je zánět slinivky břišní, můžete použít přibližnou dietu popsanou níže. Menu je určeno pro 1 osobu na 2 dny:

 • Snídaně 1: bramborová kaše 100 g, 2 sušenky, minerální voda.
 • Snídaně 2: míchaná vejce na dvojici 2 vajec, 2 parní kotlety, 1 sušenky na pšenici, nízkotučné mléko 200 ml.
 • Oběd: kuřecí polévka 200 ml, vařené ryby 100 g, vařená cuketa 100 g, 1 suchar, dušené rozinky 30 g, 200 ml rajčatová šťáva.
 • Oběd: ovocné želé 200 ml, minerální voda bez plynu.
 • Večeře: ovesné vločky 150 g, 1 parní patty, mrkevové pyré 100 g, 1 suchar, čaj s mlékem 200 ml.
 • Snídaně 1: vařené hovězí maso 100 g, ovesné vločky 150 g, 1 suchar, minerální voda.
 • Snídaně 2: jablková omáčka 100 g, tvaroh pudink 100 g, 1 toast, 200 ml čaje.
 • Oběd: zeleninová polévka 250 ml, 2 dušené rybí placky, dýňová kaše 100 g, tvaroh 100 g, 1 toast, čaj.
 • Snack: mrkev pyré 150 g, karbanátky 100 g, jablečné pyré 100 g, jogurt 100 g
 • Večeře: bramborová kaše 150 g, sekaná 150 g, tvaroh pudink 100 g, 1 toast, ovocné želé 100 ml, čaj.

Symptomy a léčba zánětu pankreatu

Při zánětu slinivky břišní, příznacích a léčbě, které by měl každý vědět, je nutné neprodleně konzultovat odborníka, aby nedošlo k vážným následkům. Je nutné podrobně zvážit známky indikované nemoci, důvody jejího vzniku, způsoby léčby.

Mechanismus vzniku zánětu slinivky břišní

Důležitým lidským orgánem je slinivka břišní, umístěná na levé straně lidské břišní oblasti.

Plní vitální funkce vnější a vnitřní sekrece:

 • produkuje hormony, které regulují metabolické procesy (inzulín, lipokain, glukagon);
 • produkuje trávicí enzymy zapojené do trávicího procesu.

V případě jakýchkoliv funkčních poruch organismu nebude dlouho čekat vážné negativní důsledky pro celý organismus jako celek.

Potrubí pankreatu, kombinující se společnými žlučovody, vstupuje do dvanáctníku lidského gastrointestinálního traktu, kde se podílí na trávení potravy. Z různých důvodů dochází k zablokování orgánových kanálků, z nichž enzymy již nevstoupí do střeva a začnou se vstřebávat do tkáně žlázy, což způsobuje zánět. V budoucnu, pokud neučiníte kroky k odstranění zánětlivého procesu, zdravé buňky pankreatu umírají, nahrazují je pojivovou tkání s tvorbou kalcifikace ("kameny").

Zánět slinivky břišní (pankreatitida) je považován za závažnou patologii, jejíž nepříznivý vývoj může vést ke vzniku rozsáhlých nekrotických změn v tkáních orgánu, k tvorbě diabetu, k dalším závažným onemocněním.

Při pankreatitidě lze pozorovat akutní nebo chronický průběh onemocnění.

Akutní forma se vyznačuje náhle, rychlostí, živým projevem. Chronický zánět pankreatu vede k pomalé destrukci buněk orgánu, rozvoji diabetu. Tato forma patologie je charakterizována střídáním období exacerbace a klidu.

Je nutné zjistit, proč jsou kanály uvedeného orgánu blokovány, což vede k výskytu negativních procesů v něm.

Příčiny pankreatitidy

Nemoc lze pozorovat stejně u mužů i žen. Současný názor, že pankreatitida je čistě mužská nemoc, je spojen s hlavní příčinou jejího výskytu. Výchozím bodem pro rozvoj pankreatitidy v 98% případů je dlouhodobé zneužívání alkoholických nápojů jakékoli síly. Odborníci vypočítali průměrný příjem alkoholu. Pro muže to není více než 100 g silných nápojů denně a pro ženy, s ohledem na fyziologické vlastnosti, je to dvakrát méně. Jakékoliv překročení této normy znamená porušení funkčnosti těla.

Je třeba zvážit další běžné příčiny zánětu slinivky břišní:

 • genetická predispozice;
 • nezdravé potraviny s převahou mastných, kořeněných a smažených potravin;
 • kouření tabáku;
 • dlouhodobé stresové situace;
 • některé typy účinných léků (NPPP, Furosemid);
 • žlučové kamenné onemocnění;
 • alergické reakce;
 • Crohnova choroba;
 • cystickou fibrózu;
 • onemocnění jater;
 • duodenální onemocnění;
 • peritoneální poranění;
 • operativní zákroky;
 • parazitní invaze atd.

Někdy se objeví zánět žlázy z nevysvětlitelných (idiopatických) důvodů.

Nyní je nutné určit, které známky zánětu slinivky břišní u dospělých se objeví.

Příznaky akutní a chronické pankreatitidy

Pokud je zánět slinivky břišní zánět, pak jsou bolesti různých lokalizací a intenzity považovány za integrální příznak onemocnění. Mohou být piercing, řezání, ostré, bolavé, pásový opar.

Typ a umístění bolesti se stanoví v závislosti na části slinivky, ve které se vyskytují patologické procesy. Specifikované tělo je rozděleno na tělo, hlavu a ocas.

Při zánětu hlavy pankreatu je hmatná bolest soustředěna na pravé straně peritoneum. Patologie těla těla se projevuje bolestí ve střední části břicha. Putování, rozmazané bolesti nesrozumitelné lokalizace ukazují úplné poškození orgánů. Při zánětu ocasu pankreatu jsou v levé části peritoneu pozorovány bolestivé projevy.

Když přijímáte určitou polohu těla, například naklánějící se dopředu a sklánějící se, můžete cítit určitou úlevu.

Další charakteristické příznaky zánětu pankreatu jsou:

 • dyspeptické projevy - nevolnost, zvracení, nadýmání, průjem atd.;
 • bušení srdce;
 • pocení;
 • snížená chuť k jídlu;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • zažloutnutí kůže a skléry očí;
 • únava.

Pokud není léčba akutní pankreatitidy řádně léčena, onemocnění se postupně stává chronickým.

Zvláštností průběhu chronického zánětu slinivky břišní u žen a mužů je střídání období exacerbace s remisí. V průběhu času ztrácí pacient velkou váhu kvůli rozvinuté hypovitaminóze. Trvalý zánět tohoto orgánu v průběhu času vede k poškození buněk, které produkují inzulín, což je důvod, proč existuje vysoké riziko vzniku diabetu. Objevuje se asymptomatická forma chronické pankreatitidy.

Diagnóza zánětu slinivky břišní

Co dělat, když je zánět slinivky břišní? Pokud se projeví první příznaky pankreatitidy, je třeba urychleně požádat odborníka o diagnostická opatření.

Komplexní diagnóza zahrnuje:

 • podrobný průzkum pacienta o příznacích nemoci;
 • vizuální kontrola;
 • krevní testy, moč, sliny, výkaly;
 • klinické instrumentální studie.

Během počátečního rozhovoru s pacientem se ošetřující lékař podrobně ptá na své zdravotní problémy, životní styl, výživu, dědičné choroby a dostává další informace, které jsou důležité pro diagnostiku. Poté odborník provede důkladné vizuální vyšetření pacienta a určí předběžnou diagnózu. Pro jeho přesné potvrzení jsou prováděny laboratorní a instrumentální studie.

Krevní testy jsou velmi informativní při určování pankreatitidy.

Zvýšená hladina enzymů v krvi indikuje akutní záchvat onemocnění, blokování žlučových cest, přítomnost zánětlivého procesu v těle.

Instrumentální diagnostické testy zahrnují:

 • Břišní ultrazvuk;
 • endoskopický ultrazvuk;
 • X-ray
 • MRI;
 • CT sken s kontrastní látkou;
 • laparotomie atd.

Po provedení diagnostických opatření potvrzujících příznaky zánětu slinivky břišní lékař předepíše efektivní léčebný režim s individuálním přístupem ke každému pacientovi. Diagnostika by měla být prováděna dále, aby byla zajištěna kontrola nad obnovením slinivky břišní.

Tradiční léčba pankreatitidy

Zánět slinivky břišní v závislosti na závažnosti onemocnění může být prováděn ve specializovaném oddělení zdravotnického zařízení a doma.

Tradiční léčba uvedeného orgánu může být:

Úkoly léčby při zánětu slinivky břišní jsou zaměřeny na eliminaci:

 • příčinný faktor, který patologii způsobil;
 • bolest;
 • dyspepsie;
 • nedostatek enzymů nezbytných pro trávení potravy;
 • selhání normální funkce gastrointestinálního traktu;
 • endokrinní insuficience;
 • sekundárních symptomů.

K řešení těchto problémů se používají specializované léky různých směrů, a to:

 • analgetika a antispasmodika;
 • činidla obsahující enzymy;
 • antacida;
 • činidla obsahující inzulín;
 • antioxidanty atd.

Pro úlevu od bolesti jsou předepsány hlavní rysy této patologie, analgetik a antispasmodik. Patří mezi ně:

Lékař volí lék v závislosti na formě onemocnění a intenzitě bolesti. V případě zánětu slinivky břišní se léčba nedostatku enzymů provádí následujícími léky:

Tyto léky mohou snížit projevy pankreatické dysfunkce, aby se zabránilo některým z nebezpečných následků onemocnění.

Antacida se používají k odstranění exokrinní insuficience. Následující léky jsou předepisovány k neutralizaci kyseliny chlorovodíkové produkované žaludkem ve zvýšeném množství v případě pankreatitidy:

Odstranění dyspeptických problémů užíváním drog:

 • z nevolnosti a zvracení - Duspatalin, Zeercal;
 • pro průjem a dysbiózu - Smektu, Hilak Forte;
 • z intoxikace organismu - Aktivní uhlí, Enterosgel.

Při připojování infekce k pankreatitidě se používají antibakteriální přípravky širokého spektra účinků.

Léčba onemocnění smrtí buněk produkujících inzulín poskytuje jako náhradní terapii celoživotní inzulínové injekce.

Akutní forma pankreatitidy, chronický zánět slinivky břišní v akutní fázi, různé komplikace onemocnění vyžadují hospitalizaci. Léčba onemocnění se provádí doma.

Léčba závažných případů pankreatitidy

Jak léčit komplexní, zanedbávané případy pankreatitidy, pokud jsou metody konzervativní terapie vyčerpány? Chirurgický zákrok při onemocnění slinivky břišní se provádí v extrémních případech, protože toto těleso se při různých manipulacích velmi snadno poškodí.

V lékařské praxi existují 2 typy operací:

Přímé indikace pro otevřenou operaci slinivky břišní je šíření mrtvé tkáně orgánů, kamenů v jeho kanálech, atd. Během chirurgického zákroku je zdroj nebezpečí odstraněn a peritoneum je vypuštěno.

Moderní minimálně invazivní metody využívající laparoskopii mohou odstranit kameny z pankreatických kanálků, omezené oblasti nekrózy orgánů. Operace se provádí pomocí speciálního vybavení malými punkcemi dutiny břišní, pod neustálým počítačovým monitorováním.

Komplikace zánětu slinivky, symptomy, jejichž léčba byla diskutována výše, jsou:

 • extenzivní orgánová nekróza;
 • cysty;
 • maligní nebo benigní novotvary atd.

K odstranění těchto negativních účinků pankreatitidy je nutný chirurgický zákrok.

Další metody léčby pankreatitidy

Je třeba zvážit další nezbytné podmínky pro účinnou léčbu zánětu pankreatu: t

 • speciální jídla;
 • šetřící režim;
 • emocionální a fyzický mír;
 • životní styl bez závislostí.

Speciální dieta pro pankreatitidu zahrnuje:

 • pravidla výživy;
 • povolených a zakázaných výrobků.

V případě akutního záchvatu onemocnění je nutné vydržet 1-3 dny rychle. Můžete pít nesycenou vodu, šípkový sirup.

Další nutriční pravidla zahrnují:

 • použití způsobů vaření - vaření, pečení, vaření v páře;
 • odstranění tepelného zpracování rostlinných nebo živočišných olejů;
 • jíst povolené potraviny;
 • přísný příjem potravy.

Doporučené potraviny pro pankreatitidu jsou:

 • Cereální polévky;
 • brambory;
 • chudé ryby;
 • omeleta;
 • libové maso;
 • vařená zelenina;
 • tvaroh;
 • kefír, atd.

Pacienti s pankreatickými problémy by měli navždy zapomenout na jídlo a pití:

 • alkohol jakékoliv síly;
 • nápoje sycené oxidem uhličitým;
 • kyselé šťávy;
 • klobásy;
 • uzené potraviny;
 • pikantní, mastné, slané potraviny;
 • Konzervy;
 • pečení;
 • čokoláda a další

Pacient s pankreatitidou by měl dodržovat správnou výživu od prvních dnů onemocnění. Bez dodržování speciální diety k vyléčení slinivky břišní nebude úspěšný.

Tradiční medicína v boji proti pankreatitidě

Když se zbavíte chronické pankreatitidy doma, tradiční medicína může být použita jako doplněk k hlavní léčbě. Konzultace s lékařem o jejich použití je povinná. Lidová léčba je zaměřena na obnovení normální funkce slinivky břišní.

Mají choleretický účinek, dobře eliminují zánět, bolest v případě pankreatitidy u žen i mužů: léčivé byliny:

 • celandine;
 • jitrocel;
 • pampeliška;
 • semena koprů;
 • Kukuřičný hedvábí;
 • Ľubovník bodkovaný;
 • trikolorní fialová atd.

Chcete-li připravit léčivý vývar, nalijte uvedené suché bylinky ve stejném poměru do hrnce, vařte vařící vodu a držte otevřený oheň po dobu 5 minut. Po tom, napětí a chlad. Jíst před jídlem 3x denně po dobu 100 g. Pro přípravu terapeutického vývaru můžete použít různé varianty bylin.

Další dostupné léky pro každého pacienta s pankreatitidou jsou oves a čerstvé brambory.

Ovesné vločky vývar je připraven docela jednoduše. Ovesné vločky v množství 200 g musíte nalít 1 litr vroucí vody a vařit po dobu 10-15 minut. Poté nalijte vývar do termosky a nechte ho vařit 10-12 hodin. Konzumujte 100 g 2krát denně po dobu jednoho měsíce.

Je dobře zavedena při odstraňování zánětu šťávy z pankreatu z čerstvých brambor. K tomu, čerstvé loupané brambory jsou mleté ​​na struhadlo a šťáva je vytlačena z výsledné hmoty. Užívá se 2-3 krát denně v intervalech mezi 100 g jídla.

Recepty nabízené tradiční léčbou pro léčbu pankreatitidy jsou obrovské. Je důležité učinit správnou volbu pro sebe a poraďte se se svým lékařem.

Závěr k tématu

Při prvních příznacích zánětu slinivky břišní by se proto měl okamžitě obrátit na odborníka, který by si stanovil účinnou komplexní léčbu. Pouze v tomto případě je možné obnovovat a udržovat uvedené tělo v provozním stavu po mnoho let.

Příznaky zánětů a léčebných metod pankreatu pro akutní a chronické formy

Pankreatitida má zánětlivou degenerativní sklerotickou povahu a chronický průběh. V tomto onemocnění se nevratné procesy (fibróza a atrofie) vyvíjejí ve tkáni žlázy, což vede k vzniku vnější a vnitřní sekreční insuficience. Pacienti mají příznaky diabetu a poruchy gastrointestinálního traktu. Zánět slinivky břišní je častěji diagnostikován u pacientů starších 50 let.

Příčinou pankreatitidy je v polovině případů zneužívání alkoholu, ve 30% dochází v důsledku onemocnění žlučových cest, zejména u cholelitiázy, a 10% v důsledku genetické predispozice nebo způsobené infekcí (virová hepatitida B, C).

Pankreatitida při onemocnění žlučových kamenů

Také zánětlivé procesy v pankreatu se mohou vyvinout po:

 • zranění;
 • dieta s dlouhým nízkým obsahem proteinů;
 • použití určitých léků, jako je azathioprin, sulfonamidy, což vede k poškození tkáně orgánu.

Pokud je v oblasti otevření vylučovacího kanálu lokalizován duodenální nádor, pankreatická šťáva nemůže dosáhnout lumen střeva a začíná korodovat tkáně zevnitř, což vede k akutnímu zánětu.

Existují primární, sekundární a hypofermentální chronická pankreatitida. Primární jsou spojeny s bezprostřední patologií pankreatu a vyvíjejí se v následujících případech:

 • poškození orgánů alkoholem;
 • systematický příjem mastných, smažených potravin;
 • použití léků, které ničí tkáň žlázy;
 • nedostatečný příjem bílkovin v těle;
 • ischemie oblasti pankreatu v důsledku vaskulárních lézí.

Sekundární zahrnují léze pankreatu (PJ) spojené s patologií jiných orgánů:

 • pankreatitida s cholecystitidou nebo cholelitiázou;
 • s peptickým vředem dvanáctníku;
 • porušení průchodnosti vývodového kanálu v oblasti Vaterovy bradavky duodena;
 • v nádorech, zánětlivých procesech nebo dysfunkcích sfinkteru vylučovacího kanálu;
 • s hepatitidou a cirhózou enteritidy, kolitidou.

Hypoenzym se vyskytuje na pozadí konstantních exacerbací primární nebo sekundární pankreatitidy, s následnou restrukturalizací orgánové tkáně do pojivové tkáně. Stejně jako u autoimunní sklerodermie, hypoacidní gastritidy nebo na pozadí konsolidace věku pankreatického parenchymu. Tajemství slinivky břišní se mísí se žaludeční šťávou a hraje roli při trávení potravy, zejména tuku. V hypofermentativních stavech je sekrece redukována a tuky již nejsou tráveny a absorbovány v těle, což vede k závažným metabolickým poruchám.

Zánět slinivky břišní

Rozlišují akutní a chronickou pankreatitidu, liší se klinicky a mají odlišné přístupy k léčbě. Hlavní příznaky zánětu slinivky břišní u dospělých jsou: t

 • bolest;
 • nevolnost;
 • zvracení;
 • porušení stolice - výkaly získávají kašovitý vzhled, jsou bohaté, plodné a mastné, mají šedou barvu;
 • nadýmání, rachot v žaludku.

Při akutní pankreatitidě se projevuje bolest mezi symptomy, které jsou lokalizovány v levé podkožní oblasti, mohou se rozšířit do epigastria a na levé straně zad. Umístění bolesti závisí na umístění oblasti zánětu - pokud je postižena hlava slinivky břišní, pokrývají oblast epigastria a pravou hypochondrium. Se zapojením do procesu ocasu a těla žlázy se bolest nachází v levém hypochondriu a vrací.

Slinivka břišní při akutní pankreatitidě

Pacienti popisují bolest v podobě polopásů nebo plného pásu, který pokrývá pacienta takovou intenzitou, že se může vyvinout i bolestivý šok. Mohou dát do klíční kosti, hrudní kosti, levé horní končetiny, pod levou lopatku, perikardiální oblast nebo levou stranu dolní čelisti. Ve většině případů je bolest paroxysmální v přírodě a trvá několik hodin až 3 dny. Kauzativní faktor ve vývoji symptomu je jíst. Vyskytuje se 30 minut po jídle a někdy i dříve. Zvláště silně provokuje bolest mastné, uzené, kořeněné, smažené potraviny, sodu, čokoládu, kávu a alkohol.

Doprovázený bolestí při opakovaném zvracení, nevolnosti, slabosti, horečce a někdy zhoršeném vědomí. Tito pacienti potřebují pohotovostní lékařskou péči.

Nucená poloha pacienta s atakem akutní pankreatitidy

Bolest v tomto typu průtoku je středně výrazná a dochází k jejímu roztržení. Takoví pacienti jsou léčeni terapeuty a jsou na dispenzárním účtu. Výraznou stížností je těžkost po jídle, pocit přetečení střev, nadýmání a nepohodlí. Po jídle se pacienti často cítí nemocní a někdy dochází k zvracení.

U chronické pankreatitidy jsou přítomny známky endokrinní dysfunkce ve formě periodického zvyšování hladin inzulínu a snížení hladiny glukózy v krvi. Takový stav se projevuje u pacientů s pocitem slabosti, vyvíjí se nervové vzrušení a v těle se objevuje třes. V pozdějších stadiích onemocnění se vyvíjí diabetes mellitus, pacienti se cítí žízniví a vylučují mnoho moči.

Také se vyznačují obecnými příznaky intoxikace ve formě slabosti, malátnosti, horečky, bušení srdce, snížení krevního tlaku. Pacienti s pankreatitidou mají často alergické reakce na léky nebo potraviny ve formě kopřivky, angioedému nebo ekzému, což je způsobeno porušením imunobiologických procesů na pozadí metabolických poruch v těle.

Charakteristiky projevu akutní pankreatitidy během těhotenství spočívají v tom, že někdy mají bezbolestné formy onemocnění, komplikují diagnózu a dále vedou k rozvoji toxického šoku a poškození centrálního nervového systému. Stav závisí přímo na výskytu patologických změn. Při zánětu a mírném otoku je stav relativně uspokojivý a v případě nekrózy pankreatu se stává extrémně obtížným a vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok.

Ve většině případů však těhotné ženy trpí bolestmi, které jsou oblázky, jsou intenzivní, křečí, mají tendenci se zvyšovat. Mnohočetné zvracení, které nepřináší úlevu, nevolnost, horečku, nadměrné nadýmání a napětí předních břišních svalů se spojuje se syndromem bolesti. Přibližně 40% těhotných žen rozvine žloutenku. V závažných případech se neurologické příznaky objevují s poruchou vědomí až do kómy.

Pokud je zánět slinivky břišní zapálený, můžete tento útok odstranit tak, že na levou hypochondrium aplikujete studenou vyhřívanou podložku. Je nutné poskytnout člověku úplný mír. Je nutné zcela vyloučit příjem potravy (přísně), pít vodu v malých porcích - 1/4 šálku najednou. Můžete si vzít pilulku No-shpy nebo Drotaverine. Při neustálém zvracení je lepší podat injekci (2 ml Papaverina). Ostatní drogy před příchodem lékařů nelze brát.

Při akutní pankreatitidě je nutné pacienta v nejkratší možné době dopravit do nemocnice, kde mu bude poskytnuta specializovaná chirurgická péče.

Předepsaná antibiotická terapie s použitím léků, jako je metronidazol, azithromycin, abactal. Pro snížení sekreční funkce slinivky břišní se používají antisekreční léky - inhibitory protonové pumpy - omeprazol, rabeprazol, pantoprazol a další. Přiřazení blokátorů H2-histaminových receptorů (Kvamatel, Famotidin). Léčivo, které inhibuje vnější sekreci slinivky břišní, je oktreotid, má dobrý účinek a často se používá při akutní pankreatitidě.

Inhibitory proteázy - Gordox, Contrycal se používá k nekróze pankreatu, když tajemství žlázy začíná štěpit tkáně vlastního orgánu. Detoxikační terapie je také předepsána, včetně intravenózního podání roztoku chloridu sodného 0,9%, glukózy 5%, Reosorbilactu a dalších. Vitamin E, A, K se používají jako antioxidanty k odstranění hypovitaminózy.

V případě chronické pankreatitidy je předepsána dieta, která vylučuje požití přípravků, které stimulují sekreci pankreatu. Snižují množství živočišných tuků a předepisují frakční jídla až 6krát denně, snižují spotřebu čerstvého ovoce a zeleniny a zvyšují množství proteinových potravin. Přidejte potraviny bohaté na vitamíny A a C, pomáhají snižovat bolest.

Mezi léky předepisoval léky, které zlepšují odtok sekretů pankreatu - Duspatalin, Papaverin, No-shpu, Metoklopramid nebo Domperidon. K odstranění bolesti předepsané Analgin, Paracetamol. Při chronické pankreatitidě jsou dlouhodobě předepisovány enzymové léky s vysokými koncentracemi lipázy - Creon, Pangrol 10 000 nebo 25 000, jedna každá - dvě kapsle před jídlem.

Pokud je závažná nebo středně exokrinní pankreatická insuficience, je předepsána celoživotní substituční léčba. Během exacerbace procesu a po odstranění záchvatu se používá léčba po dobu 2-3 měsíců. Při chybách ve stravě a pravidelném výskytu bolesti, nevolnosti, zvracení, těžkosti v žaludku a nadýmání použijte enzymové přípravky podle potřeby.

Je možné léčit pankreatitidu doma pomocí lidových prostředků pouze mimo období exacerbace. Pokud během akutního záchvatu nechodíte do nemocnice, může být výsledek onemocnění fatální.

Léčivé rostliny používané k léčbě pankreatitidy jsou zaměřeny na normalizaci funkcí slinivky břišní a na zlepšení trávení. Následující recepty ukázaly dobrou účinnost:

 • Berou bylinky řebříčku, měsíčku a heřmánku, mísí vše ve stejném poměru. Pak jednu polévkovou lžíci slijeme sklenici vroucí vody a necháme vařit po dobu 30 minut. Vezměte 100 ml vývaru půl hodiny před jídlem 3-4 krát denně.
 • Další účinná kolekce je následující: vezměte 3 lžíce květů nesmrtel, jedno umění. Já hořké dřevo a 3 lžíce. Já Heřmánek, vše smíchané a nalijeme 300 ml vroucí vody. Nechte vyluhovat a vychladnout po dobu 45 minut a dát pacientovi pít 100 ml infuze 5-6 krát denně.

Pití s ​​pankreatitidou se doporučuje čistá voda, slabý čaj nebo alkalická voda bez plynu, je také dobré použít vývar z boků, bylinné nálevky a odvar z ovsa.