Image

Přípravky pro léčbu chronické pankreatitidy

Docela běžné onemocnění gastrointestinálního traktu je chronická pankreatitida - zánětlivý proces, ke kterému dochází v důsledku poruch trávení v důsledku nedostatku určitých enzymů, které se vyskytují v pankreatu.

Nejčastěji se nemoc vyskytuje u mužů a žen ve věku 40–45 let, kteří zneužívají alkohol a kouří. Je to proto, že rozvoj chronické pankreatitidy je dlouhý proces, který vyžaduje neustálé negativní účinky a absenci včasné léčby.

Při chronickém zánětu onemocnění trvá déle než 6 měsíců a je charakterizováno periodickými exacerbacemi. Existují dva typy chronické pankreatitidy:

 • Primární (vlastní). Příčinou je řada faktorů, které nejsou závislé na průvodních onemocněních.
 • Sekundární (průvodní). Vyvíjí se v důsledku základního onemocnění: cholecystitidy, gastritidy atd. Může se tvořit na pozadí pokročilé akutní pankreatitidy.

Příčiny a příznaky.

Hlavním důvodem vzniku onemocnění je zneužívání alkoholu. Podle statistik „alkoholická nekompetence“ způsobuje pankreatitidu ve 40–95% případů.

Také následující faktory se nazývají příčiny vzniku pankreatitidy:

 • Poruchy příjmu potravy, nadměrná konzumace ostrých a tukových potravin, nedostatek potřebného množství bílkovin a vitamínů.
 • Chemická otrava nebo dlouhodobé užívání léků, které způsobují nedostatek enzymů.
 • Následky operace, poranění dutiny břišní.
 • Různé zánětlivé a infekční nemoci. Nejčastěji je výskyt pankreatitidy spojen s bolestivými procesy v gastrointestinálním traktu a dvanáctníku.
 • Porušení cévního systému, oběhové poruchy pankreatu.
 • Přítomnost střevních parazitů: hlísty, škrkavky, atd.

V každém případě je příčina onemocnění určena gastroenterologem na základě výsledků výzkumu. Léčba je volena na základě příčin onemocnění a individuálních charakteristik organismu.

Mezi hlavní příznaky chronického onemocnění v akutní fázi patří:

 1. Pocity bolesti. V závislosti na stadiu a formě onemocnění se může objevit bolest v různých oblastech.
 2. Ve fázi zhoršení člověk ztrácí chuť k jídlu, je tu nechuť k jídlu, zejména k tukovým jídlům. Může se objevit průjem, zvracení.
 3. Zvyšuje se slinění, je tu řinčení, nevolnost. Často je exacerbace doprovázena nadýmáním, těžkostí v žaludku.

Pokud máte podezření na chronickou pankreatitidu, je velmi důležité včas se poradit s lékařem. Začaté onemocnění je horší léčitelné a může způsobit závažné komplikace.

Léčba.

Nejoblíbenější je konzervativní metoda, ve které se boj proti nemocem provádí léky různých typů.

Terapie se skládá z několika fází:

 • Eliminace bolesti. Exacerbace pankreatitidy je doprovázena akutní bolestí. Účinné léky proti bolesti se používají ke zmírnění bolesti a zmírnění celkového stavu. Také odstranění bolesti se provádí zmírněním křečí, pro které jsou předepsány antispasmodické léky.
 • Snížená sekrece produkovaná slinivkou břišní. Snížení počtu pankreatických enzymů přímo ovlivňuje úspěšnou léčbu. Pro inhibici pankreatické aktivity se používají antisekreční činidla a činidla snižující kyselinu (Kortical, Omeprazol). V tomto případě je předepsána povinná (podpůrná) terapie, která normalizuje koncentraci žaludečních sekrecí.
 • Boj proti infekci. Léčba je zaměřena na odstranění zdroje infekce, protože postižené orgány se stávají zdrojem infekce celého organismu. Antibiotika se používají k prevenci vzniku infekčního procesu. Pokud pacient pozoruje dietu (nikoliv nalačno), jsou předepsány ve formě tablet. Při užívání antibiotik sleduje lékař úroveň rovnováhy vody a elektrolytů, intravenózně předepisuje fyziologický roztok a fyziologické roztoky, aby je normalizoval.

Aby se normalizovala činnost slinivky břišní a zmírnily se příznaky onemocnění, léčiva se vybírají k obnovení rovnováhy enzymů a odstranění symptomů.

Drogová terapie zahrnuje kombinovanou léčbu různých druhů léků, které mohou být předepsány pouze lékařem. V závislosti na výsledcích testu upraví gastroenterolog léčbu přidáním nebo odstraněním dalších léků.

V akutní fázi a při prudkém zhoršení stavu může být nutná hospitalizace.

Není nutné samostatně se zabývat výběrem léků - to může jen zhoršit vývoj nemoci, způsobit další komplikace.

Předepisují se zpravidla následující typy léků:

 • Činidla obsahující enzymy. Zaměřuje se na snížení zátěže slinivky břišní a urychlení procesu regenerace tkání. Trávicí enzymy usnadňují proces trávení a asimilaci potravin, usnadňují práci gastrointestinálního traktu. S jejich neustálým vstupem zmizí nevolnost, chuť k jídlu. Léky obsahující enzymy zahrnují: CREON, Pancreatin atd. Enzymy jsou rozděleny na léky s obsahem složek žluči (Panzinorm, Festal) a bez ní. Enzymy obsahující žluč jsou kontraindikovány v chronické formě, protože složky žluči stimulují tvorbu pankreatické šťávy, což zvyšuje syndrom bolesti.
 • Antacida, která snižují kyselost. Kyselina chlorovodíková obsažená v žaludeční šťávě vyvolává nadměrnou sekreci sekrece pankreatu, která je zodpovědná za vstřebávání potravy. Pro snížení koncentrace antacid kyseliny chlorovodíkové jsou předepsány. Podle principu akce se dělí na: sání (Rennie) a odsávání (Almagel, Maalox). Sání umožňuje rychlou, ale krátkodobou úlevu. Účinek neabsorbovatelného delšího účinku se projevuje po určité době. Neabsorbovatelné přípravky obsahují hořčík a hliník, které mají schopnost snižovat agresivní účinky kyseliny chlorovodíkové. Nejvhodnější forma, vyráběná ve formě prášků nebo gelů, například fosfhalug.
 • Antispasmodická léčiva a analgetika. Analgetika jsou zaměřena na odstranění bolesti, ke které dochází během pankreatitidy během období exacerbace. Antispasmodika (No-shpa, papaverin) jsou předepsány ke zmírnění křečí hlavního pankreatického kanálu.
 • Antibiotika. Patologické procesy probíhající při chronickém onemocnění postihují nejen slinivky břišní, ale také sousední orgány. K omezení zánětlivého procesu jsou předepsána antibiotika (tetracyklin, biseptol). Užívání antibiotik může nepříznivě ovlivnit práci jiných orgánů, takže léky se užívají s velkou opatrností, pokud si všimnete rušivých symptomů, okamžitě se poraďte s lékařem, abyste dávku upravili nebo ji zrušili.
 • Léky proti vředům. Jejich působení je zaměřeno na snížení produkce žaludeční šťávy a zlepšení stavu žaludku.
 • Vitaminové komplexy (vitamíny B, A, E) obsahující kyseliny askorbové a nikotinové. Při pankreatitidě dochází k metabolickým poruchám. Vitaminové komplexy se používají k jeho obnově, doplnění nedostatku vitamínů, udržení imunity a zlepšení celkového stavu těla. Se špatnou stravitelností lze podávat intramuskulárně.
 • Léky snižující cukr. Jmenován v případě dodržování hlavní choroby diabetu. Hlavním úkolem je snížit hladinu cukru.
  Léčba se provádí užíváním léků ve formě tablet, intravenózních nebo intramuskulárních injekcí. Řada léků může být podávána ve formě kapiček nebo čípků pro rychlejší absorpci.

Neexistuje žádný univerzální program pro užívání léků pro pankreatitidu. V každém případě je komplex léčiv vybrán individuálně a upraven v průběhu léčby na základě výsledků testů.

V průměru je doba trvání lékové terapie 1–2 měsíce v závislosti na stavu pacienta. Zrušit nebo upravit léčbu je možné pouze po konzultaci s lékařem.

Kromě léčby léky zahrnuje léčba:

 • Dodržování lůžka. Cvičení, podchlazení nebo poranění mohou zhoršit průběh onemocnění.
 • Umírněnost v potravinách. Úspěšné léčení do značné míry závisí na tomto faktoru. Během období exacerbace lékaři doporučují zdržet se po dobu tří dnů. Dieta pro pankreatitidu je vyvinuta lékařem, zpravidla zahrnuje potraviny s vysokým obsahem bílkovin a zcela eliminuje kořeněné a tučné potraviny. Jídla jsou konzumována často, ale v malých porcích. Trvání stravy je nejméně 3 týdny.
 • Zřeknutí se alkoholu, kouření.

Při závažných změnách pankreatu a závažném poškození sousedních orgánů se léčba provádí chirurgickým zákrokem.

Léčba chronické pankreatitidy léky

Systémové problémy s orgány trávicího traktu vyvolávají rozvoj chronické pankreatitidy. Patologická léčba je předepsána v závislosti na symptomatickém obrazu jejího projevu. Základem boje proti nemocem - drogové terapii, která zahrnuje užívání několika skupin drog. Při včasných terapeutických opatřeních se pacientovi podaří vyhnout se závažným komplikacím chronické pankreatitidy.

Léčebný režim

Tato patologie vyžaduje komplexní léčbu, protože jsou postiženy jiné systémy a orgány. Léčebný režim pro chronickou pankreatitidu je následující:

 1. Dodržování přísné stravy v období akutní patologie.
 2. Eliminace symptomů bolesti při zánětu žlázy.
 3. Obnovení funkce trávicího traktu.
 4. Obnovení hladiny enzymů.
 5. Boj proti zánětu.
 6. Obnovení tkání postiženého orgánu.
 7. Dodržujte pravidla prevence.

Léčba chronické formy patologie zahrnuje užívání antibakteriálních léčiv, když je v těle detekována infekce. Průměrný průběh antibiotik je 1 týden.

Přehled účinných antispasmodik

Bolest při chronické pankreatitidě se vyvíjí z několika důvodů:

 • v důsledku otoku trávicí žlázy a jejího protažení;
 • v důsledku křečí Oddiho svěrače;
 • s nedobrovolnou kontrakcí tkání žlučníku a jeho kanálků;
 • v důsledku reakce vegetativního systému na uvolňování adrenalinu do krve.

Při chronické pankreatitidě se bolest šíří do celé dutiny břišní. Zmírnění symptomatického obrazu onemocnění umožňuje antispasmodika:

Nejčastěji, pro zmírnění křečí pankreatitidy, lékaři předepsat No-shpu nebo Papaverine.

Antispasmodika jsou dostupná pouze ve formě tablet nebo ve formě tobolek, takže se nepoužívají pro nouzovou péči. Při léčbě chronické gastritidy je možné dlouhodobě užívat až 24 týdnů.

Enzymové přípravky

Výběr enzymových přípravků by měl zohledňovat vlastnosti průběhu onemocnění. Hlavními složkami této skupiny léčiv jsou proteáza, lipáza. Účinné látky se získávají z pankreatu prasat, protože toto zvíře je v biologických vlastnostech nejblíže lidem.

Při chronické pankreatitidě jsou nezbytné enzymy zničeny kyselinou chlorovodíkovou, která je součástí žaludeční šťávy, takže všechny enzymatické přípravky jsou umístěny do speciální kapsle s kyselinovzdorným obalem. Všechny vyráběné léky jsou rozděleny do dvou kategorií: s jednou skořápkou a dvěma.

Přípravky druhé skupiny jsou účinnější díky speciálnímu uvolňování aktivních složek. Aktivní složky jsou umístěny ve speciálních mikrosférách, které jsou zase umístěny v kapsli. Lék se postupně rozpouští ve střevě a mikrosféry jsou rovnoměrně rozloženy podél stěn těla. Tato skupina zahrnuje Pancytrat, Creon.

S jednou skořápkou vyrobil Pancreatin, Mezim. Často jsou předepisovány pro akutní pankreatitidu. Léky mohou snížit aktivitu trávicího orgánu a snížit zánět jeho tkání.

Některé typy enzymových přípravků jsou kontraindikovány v současném onemocnění, například Festal, Digestal. Léky obsahují prvky žluči, které urychlují vylučování slinivky břišní a tím zvyšují útoky bolesti.

Antibiotika

Antibakteriální léky jsou předepisovány v extrémních případech. Indikací pro léčbu antibiotiky může být infekce žlučníku nebo peripankreatitidy na pozadí základní patologie. Za tímto účelem se pacientům připočítávají:

 • Amoxicilin;
 • Augmentin;
 • Levomitsetin;
 • Cefoperazon;
 • Cefixime.

Pokud je nemoc diagnostikována se zánětem žlučových cest, pacientům se doporučuje, aby užívali přípravek Amoxicilin. Před použitím tohoto léku musíte absolvovat řadu diagnostických činností:

 • bakteriální vyšetření žlučové, žaludeční a střevní šťávy;
 • bakteriální výsev biologického materiálu na flóru;
 • stanovení citlivosti patogenu patologie na různé skupiny antibakteriálních látek.

Díky testům se lékaři podaří vybrat nejúčinnější lék, který nevyvolává nerovnováhu v mikrobiocenózních procesech a bude mít minimální seznam vedlejších účinků. V neinfekčním průběhu chronické pankreatitidy není předepsána antibiotická léčba. V této situaci bude užívání léků více škody než užitku.

Prostředky pro regulaci sekreční funkce

Při chronické pankreatitidě jsou předepisovány látky, které blokují produkci histaminu ve žlázových buňkách. Díky této terapeutické vlastnosti je redukována syntéza kyseliny chlorovodíkové v žaludku, která zmírňuje projevy klinických příznaků onemocnění.

H2-blokátory a inhibitory patří do kategorie léčiv regulujících sekreční funkci. Do první skupiny léčiv patří tyto léky:

I přes účinnost jsou léky této skupiny postupně nahrazovány modernějšími medikamentózními látkami - inhibitory protonové pumpy (PPI). Účelem IPP je snížení produkce kyseliny chlorovodíkové v organismu trávení. Do kategorie zvažovaných léků patří:

PPI mají vedlejší účinky, které se projevují jako nadýmání, nevolnost a bolest hlavy. Dlouhý průběh léčby drogami nepříznivě ovlivňuje stav kostních struktur, což zvyšuje riziko jejich zlomeniny.

Léky pro exacerbaci patologie

Pankreatitida v akutní formě může způsobit abnormální změny v tkáni pankreatu. Patologie v akutní fázi vyžaduje pohotovostní lékařskou péči, protože stát se často stává příčinou smrti.

Pacienti se často zajímají o to, jak nejlépe zmírnit příznaky bolesti. Je důležité si uvědomit, že v případě zhoršené pankreatitidy je zakázáno užívat léky proti bolesti. Léky nebudou mít znatelný terapeutický účinek, ale zkreslí klinický obraz patologie. Před příjezdem sanitní brigády je povoleno vzít pilulku No-shpy.

V závislosti na závažnosti onemocnění se může léčba uskutečnit v nemocnici nebo doma. V druhém případě musí pacient striktně dodržovat všechna doporučení specialisty. Hlavní metodou řešení chronické pankreatitidy v akutním stadiu je dodržování pitného režimu a diety, užívání předepsaných léků.

Léky pro exacerbaci patologie jsou přisuzovány potlačení produkce enzymů pankreatem. Tyto látky zničí tkáně orgánu trávení. Pro léčbu patologie u dospělých se používají následující skupiny léčiv: t

 • Přípravky pro detoxikační opatření;
 • antispasmodika;
 • antacida;
 • antimikrobiální činidla;
 • sedativní léky;
 • anticholinergika.

Který z léků z každé skupiny bude přidělen v konkrétním případě, určí gastroenterologa s přihlédnutím k charakteristikám onemocnění.

V remisní fázi pankreatitidy je léčba doplněna fyzioterapií - elektro- a fonophorézou anestetiky, magnetoterapií, bahenní terapií.

Dieta pro chronickou pankreatitidu

Při chronické pankreatitidě dodržujte určitá pravidla výživy, aby se prodloužila doba remise. Z povolených nápojů v patologii je třeba poznamenat minerální vodu (Essentuki číslo 17, Narzan, Arkhyz), lehce vařený čaj bez přidaného cukru. S dlouhou absencí klinických projevů pankreatitidy je menu doplněno dogrose bujónem a želé.

Jídlo je přijímáno v teplé a půdní formě. Přednost se dává zeleninové pyré, cereáliím a želé. Jídlo u chronické pankreatitidy by nemělo být příliš horké, ostré nebo kyselé. Z nabídky zcela vyloučit:

Upřednostňovaným způsobem vaření je vařit nebo vařit. Výrobky jsou podávány v malých porcích, často však (5-6 krát denně).

Chronická pankreatitida je zánět slinivky břišní, která není přístupná k úplné eliminaci. K problémům patologie, které se projevují jen zřídka, je nutné užívat léky a dodržovat pravidla výživy. Jinak nebude možné vyhnout se exacerbaci patologie. Tento stav vede k nevratným patologickým změnám ve tkáních žlázy a ovlivňuje kvalitu života pacienta.

Léčba chronické pankreatitidy

Léčba chronické pankreatitidy je založena na kombinaci cholino-antispasmodických léčiv s antacidy a H2-blokátory, analgetiky, enzymy a anti-enzymovými léčivy.

Holino a antispasmodika v léčbě chronické pankreatitidy

Holino a antispasmodická léčiva (atropin, platifillin, gastroceptin, no-spa, papaverin) se používají ve středních dávkách ústně a subkutánně, zpravidla při bolestivých formách chronické pankreatitidy.

Antacida v léčbě chronické pankreatitidy

Jako antacida se používají altagel, fosfhalugel a další kapalné alkalické směsi.

V akutních exacerbacích onemocnění střední závažnosti hraje vylučující insuficience pankreatu významnou roli nejen ve vývoji dyspeptického, ale i syndromu bolesti. To potvrzuje pozitivní terapeutický účinek enzymových přípravků, antacida a H2-blokátorů. V posledním desetiletí byly tyto léky předávány pacientům s chronickou pankreatitidou mnohem častěji.

H2 blokátory při léčbě chronické pankreatitidy

Při těžké bolesti se široce používají H2-blokátory (ranitidin, famotidin atd.).

Enzymová terapie chronické pankreatitidy

Při supresi sekrece pankreatu hraje důležitou roli lipáza a trypsin. V lumenu duodena by mělo být množství trypsinu schopného inhibovat sekreci pankreatu zákonem zpětné vazby 150-300 mg po dobu 1 hodiny a zajistit hydrolýzu neutrálního tuku - ne méně než 20 000 PIU lipázy. Mikrosférické enzymy s vysokým obsahem lipázy, amylázy, proteáz (Creon 8000 a Creon 25 000) mají tyto vlastnosti.

Bezprostředně po úlevě od intenzivní exacerbace s velkou bolestí se používá adekvátní enzymatická terapie. Pankreatické enzymy jsou obvykle předávány v 1-3 kapslích během nebo bezprostředně po jídle. Dávky léčiv stanovené v závislosti na potřebě lipázy. Pro většinu pacientů postačuje 20 000–40 000 IU; u velmi závažných forem nemoci s těžkou steatorrhea, denní dávka lipase je zvýšena k 50,000-60,000 U. t

V případě izolované exokrinní pankreatické insuficience je vhodnější předepsat Creon, pro biliární pankreatickou insuficienci - léky jako panzinorm, pancurmen. U těžkých steatorrhea jsou navíc předepsány vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E, K), stejně jako skupina B.

Kritériem účinnosti enzymové terapie je snížení dyspeptického syndromu, včetně zastavení průjmu a stabilizace tělesné hmotnosti. Je žádoucí prudký pokles steatorrhea, ale to není absolutní požadavek.

Přijetí enzymových přípravků může trvat roky. V každém případě zkušenosti ukazují, že odeznění výrazné exacerbace chronické pankreatitidy trvá obvykle 3-5 týdnů a úplné zhoršení exacerbací chronické pankreatitidy trvá obvykle 6-12 měsíců. Doporučuje se nepřerušovat celé období enzymové terapie.

Antibiotika v léčbě chronické pankreatitidy

Exacerbace chronické pankreatitidy jsou často doprovázeny rozvojem peripankreatitidy (detekované ultrazvukem a CT) a cholangitidou. V těchto případech jsou předepsána antibiotika: ampule 2–1,5 g 4krát denně intramuskulárně po dobu 7–10 dní nebo cefobid (cefoperazon) 1-2 g 2krát denně intramuskulárně nebo intravenózně nebo cefuroxím (axetin, zinaceph) 1 g 3krát denně intramuskulárně nebo intravenózně po dobu 7-10 dnů. V ambulantní praxi se používá doxycyklin 0,1 g 1-2 krát denně po dobu 6-8 dnů nebo cefspan (cefixime) 0,05-0,1 g dvakrát denně orálně po dobu 7-10 dnů.

V případě těžké peripankreatitidy a nedostatečné účinnosti antibakteriální terapie je možné předpokládat přítomnost necitlivé mikroflóry, nejčastěji chlamydií. V těchto případech se provádí léčba abakálním (pefloxacinem) a sumamed (azithromycin).

Anti-enzymová terapie při léčbě chronické pankreatitidy

Anti-enzymová léčba vykazuje jen málo pacientů, zejména s intersticiální variantou chronické pankreatitidy, vyskytující se s pankreatickým edémem, významnou a přetrvávající hyperemiacémií. Léky této skupiny jsou podávány intravenózní kapáním: kontrakce 1-2 krát denně po dobu 20 000 U v 200-500 ml izotonického roztoku chloridu sodného (7–10 dní léčby), pýcha (Aprotinin) v dávce 100 000 U. Alergické reakce na zavedení těchto léků se vyskytují u 7-10% pacientů. Nejtěžší komplikací je anafylaktický šok. Tyto negativní reakce významně omezují použití anti-enzymových léčiv.

Chronická úleva od bolesti pankreatitidy

U třetiny pacientů s chronickou pankreatitidou přetrvává přetrvávající bolest. Jsou jim předepsány paracetamol, analgin, baralgin. Ve výšce exacerbace se podává 2 až 5 ml 50% roztoku analginu intramuskulárně, 1 až 3krát denně nebo 2 až 3 ml baralginu, stejně jako pentazocin (Fortral) v dávce 30 mg intramuskulárně. Po zmírnění akutní bolesti pacienti užívají stejné léky perorálně po jídle, 2-3 tablety denně. Maximální denní dávka paracetamolu by neměla překročit 4 g a u osob s chronickou intoxikací alkoholem by měla být snížena alespoň o třetinu.

V některých případech, zejména při intenzivní bolesti, se předepisují narkotická analgetika: 1 ml 1-2% roztoku promedolu subkutánně nebo intramuskulárně 1-3 krát denně, obvykle ne více než 3 dny. Se stejným účelem, tramadol (tramal, syntradon), 1-2 ampule (50 mg) intramuskulárně nebo intravenózně (pomalu) nebo 1-2 kapsle (50 mg) orálně 1-3 krát denně. Buprenorfin (Torghesic) se také používá v dávce 300 mcc v ampule a 200 mcc na tabletu. K analgetikům se někdy přidávají malé dávky stelazinu (2 mg) a melipraminu (10 mg). Melipramin je nežádoucí užívat déle než 3-4 dny kvůli nebezpečí závislosti.

Po 3-10 dnech od začátku komplexního léčení, s dietou a úplnou abstinencí u 65-70% pacientů se závažnost bolesti a dyspeptických syndromů snižuje.

V malém počtu případů, při použití jiných metod léčby, není možné eliminovat pankreatický edém a bolest, provádí se radiační léčba s úzkým ohniskem (4-6 ozáření 30-40 let), což je většina pacientů dobře snášena. V zahraničí je v těchto případech perkutánní blokáda předepisována steroidy celiakálních uzlin.

"Léčba chronické pankreatitidy" a další články z oblasti pankreatických onemocnění

Účinná léčba chronických léků proti pankreatitidě

Zánět slinivky břišní se vyvíjí v důsledku infekce, traumatu, zneužívání alkoholu, smažených a tukových potravin. Léčba pankreatitidy léky je nejčastější léčbou. Musíme však mít na paměti, že nemoc je složitá, takže samoléčba je velmi nebezpečná. Při léčbě pankreatitidy neexistuje žádný univerzální léčebný režim, lékař musí vzít v úvahu všechny aspekty stavu pacienta, proto bude individuální, individuální a individuální nastavení, dávkování a trvání léčby.

1 Klinický obraz

Slinivka obvykle vylučuje trávicí enzymy určené k rozkladu bílkovin, tuků a sacharidů. Skrz kanály žlázy odtečou do dvanácterníku a účastní se dalších procesů trávení. Pokud orgán z nějakého důvodu nabobtná nebo se zapálí, začne pankreatitida a její léčba v raném stádiu je mnohem rychlejší, než když je spuštěna. Lidé však nejčastěji chodí k lékařům, a to i při vývoji nezvratného průjmu nebo zvracení.

Pacienti s pankreatitidou mohou být trápeni bolestí, průjmem, nevolností, zvracením, nadýmáním atd. Některé příznaky nemoci mohou dominovat a způsobit velké nepohodlí ve srovnání s ostatními. Bezpochyby musíte začít s úplným průzkumem. Za prvé, je nutné, aby nezmeškali další patologie: žaludeční problémy, dvanáctníkové vředy atd. Za druhé je nutné stanovit závažnost pankreatitidy. Všechny tyto informace jsou důležité pro gastroenterologa, protože na jeho základě formuluje strategii pro léčbu pankreatitidy.

Obecně se pankreatitida léčí různými skupinami léků. Ne ve všech případech je pacientovi předepsána standardní souprava. Jmenování nastává individuálně, v závislosti na stavu, lékař může doporučit enzymy v kapslích nebo mikrogranulární. Ty mají prodloužený účinek a jsou absorbovány mnohem rychleji.

Kromě toho je důležité udržovat operační vztah se svým lékařem, protože léky mají vedlejší účinky a mohou způsobit další zdravotní problémy. Pokud pacientovi ublíží, lékař doporučí alternativní léčivo nebo upraví léčbu jiným způsobem.

Léčba pankreatitidy zahrnuje řadu léků.

2 Anti-enzymové přípravky a antibiotika

Tyto léky pro léčbu pankreatitidy inhibují specifické enzymy. Zejména inhibitory proteolytických enzymů v časných stádiích pankreatitidy zabraňují a zastavují nekrózu pankreatu, stejně jako vývoj zánětlivých procesů spojených s nekrózou pankreatu. Nejčastěji předepisoval Contrycal, Gordox, Ingitril, Panthripin. Lidé s alergickými reakcemi by měli užívat antihistaminika (Zodak, Cetirizin, Suprastin, atd.) Při užívání těchto léků.

Nezapomeňte, že Ingitril je kontraindikován u onemocnění, která způsobují zvýšené srážení krve. Inhibitory fibrinolýzy (Tranexam, kyselina aminokapronová) mají specifický hemostatický účinek v případě vnitřního krvácení a během chirurgických operací. Tyto složitosti chemických a biologických reakcí mohou pochopit pouze odborníci.

Pokud má pacient horečku, zvracení a silnou bolest, jsou obvykle předepisovány kombinace několika širokospektrých antibiotik z různých skupin. Například lékař může předepsat antibiotikum ze skupiny cefalosporinů (ceftriaxon, cefotaxime) s aminoglykosidem (Amikacin, Netilmicin); aminoglykosid s linkosaminem (klindamycin, vankomycin), cefalosporinem s fluorochinolonem (Abactal, Zofloks), cefalosporinem s peniciliny (Amoxiclav, atd.). Kombinace a dávkování závisí na závažnosti onemocnění.

Antibakteriální terapie je určena ke snížení zánětu samotného pankreatu a jeho okolních tkání, které jsou erodovány pankreatickou šťávou. To se provádí proto, aby se zabránilo tvorbě mrtvých míst uvnitř slinivky, peritonitidy, abscesu ucpávek a dalších život ohrožujících komplikací.

3 Enzymové přípravky a antispasmodika

Enzymové přípravky pro pankreatitidu jsou potřebné k normalizaci trávení, odstranění nevolnosti, zvracení a průjmu. Kromě toho zajišťují funkční klid organu a proteázy, lipáza a amyláza v jejich složení zlepšují trávení a vstřebávání proteinů, tuků a sacharidů do krve.

S exacerbací chronické pankreatitidy může lékař předepsat Creon. Konvenční kastonová želatinová tobolka obsahuje řadu mikrokapslí, včetně pankreatinu, amylázy, lipázy a proteinázy. Tato forma léčiva poskytuje dlouhé a postupné uvolňování hlavní látky ve srovnání s tabletovou formou. Creon rychle uvolňuje průjem pankreatu a nadýmání.

Pankreatin se uvolňuje ve formě enterosolventních tablet. Obsahuje méně enzymů, takže je vhodnější pro nekomplikované případy pankreatitidy. Spolu s tím, Mezim Forte je nalezený, stejně jako kombinace drogy, které mohou bojovat proti problémům žlučových cest: Pancurmen, Enzistal, Digestal, svátek.

Pokud má pacient snížení sekreční funkce orgánů gastrointestinálního traktu, může mu být předepsán přípravek Panzinorm Forte. Přípravek obsahuje žlučové kyseliny, pankreatin, kyselinu chlorovodíkovou a hydrochloridy aminokyselin. Po vyšetření lékař zjistí, který z uvedených léků je vhodný pro léčbu pankreatitidy ve Vašem případě.

Léčba slinivky břišní s léky nemůže dělat bez použití antispasmodics. Snižují svalový tonus žlázy, snižují bolest a usnadňují eliminaci enzymů z organismu do dvanáctníku. Nejčastěji se používá drotaverin nebo známý No-shpu. Během exacerbace se injikuje léčivo. Při zvracení jsou injekce Drotaverinu kombinovány se sedativním antipsychotikem. Kromě toho, použití mebeverin, papaverin, spazmol, spasmomen, riabal a další.

4 Cholinolytická léčiva a antacida

Tyto nástroje se používají hlavně k prevenci nebo snížení účinků acetylcholinových a cholinomimetických sloučenin, tj. K uvolnění křečí hladkých svalů vnitřních orgánů. Léčba chronické pankreatitidy je často prováděna selektivním n-anticholinergním přípravkem (Pirenzepine, Gastal, Gastrozipina). M-anticholinergika - Spasmolitin, Metatsin, Platyfillin a Chloroquine - používá se jako prostředek zmírnění křečí.

Antacida jsou zaměřena na neutralizaci kyseliny chlorovodíkové obsažené v žaludeční šťávě. Snížení produkce kyseliny chlorovodíkové vede ke snížení sekreční funkce slinivky břišní. Pro léčbu pankreatitidy se běžně používají neabsorbovatelné antacidy hliníku a hořčíku - Alumag, Almagel, Maalox, Altacid, Palmagel, Maalucol, Gastracid a další.. Hydroxid hlinitý a hořčík obsažený v přípravku neutralizuje kyselinu chlorovodíkovou a snižuje produkci pepsinu. Kromě toho má léčivo lokální anestetický účinek a mírný projímavý účinek. Bolest v horní části břicha po jídle u pacientů s pankreatitidou je nejčastěji spojena se zvýšeným tlakem uvnitř kanálků zanícené a oteklé slinivky břišní. Antacida snižují množství kyseliny chlorovodíkové a snižují produkci pankreatické šťávy, čímž odstraňují nadměrný tlak. Je třeba poznamenat, že neabsorbovatelné antacida snižují pH prostředí v žaludku na fyziologickou hodnotu 3-4, což neinterferuje s žaludeční šťávou, která má antimikrobiální účinek a normálně tráví potravu.

V závislosti na závažnosti symptomů může lékař doporučit lék, který lépe eliminuje nadýmání, například Almagel Neo (obsahuje Simethicone) nebo Maalox. Almagel A (s anestetickou složkou benzokainu) je velmi účinný při pálení žáhy a silné bolesti.

Pokud uvedené léky nejsou schopny vyrovnat se s výraznými projevy nadýmání, gastroenterolog může předepsat Simethicone (Espumizan), Dimethicone - tzv. Odpěňovače. Antacida se vždy kombinují s použitím inhibitorů sekrece.

5 H2-blokátory receptorů histaminu

Potlačením tvorby žaludeční šťávy jsou H2-blokátory receptorů histaminu. Tento proces zase snižuje vylučování enzymů pankreatem a snižuje jeho otok. Famotidin (Kvamatel) je nejoblíbenějším lékem této skupiny, používá se k léčbě akutní i chronické pankreatitidy. Spolu s tímto použitím Ranitidin a Nizatidin.

Nelze léčit pankreatitidu pouze léky, protože úspěch do značné míry závisí na splnění všech nezbytných podmínek:

 1. Odpočinek.
 2. 2-3 dny půstu pro zajištění funkčního odpočinku těla. Během této doby je povolena teplá alkalická minerální voda Slavyanskaya, Borjomi bez plynu, slabá šípková infuze a lehce sladký čaj.
 3. Dodržujte speciální dietu po dobu 3-4 týdnů.

V jemné práci při léčbě pankreatitidy hrají dominantní roli drogy, ale neměly by se omezovat vlivy dietní výživy. Bez této složky bude léčba nekompromisní. Při akutní pankreatitidě nebo exacerbaci chronické formy onemocnění jsou zakázány alkoholické a tukové potraviny. Dokud se stav zdraví nezlepší, je nutné se vyvarovat kouření, okurek, smažených jídel, koření a koření. Pacient by měl jíst malá jídla 5-6 krát denně. Aby nedošlo k zatěžování trávicího systému, mělo by být jídlo konzumováno v rozdrcené nebo otřené formě. Nejmenší odchylka od stravy může vyvolat opakovaný záchvat pankreatitidy.

Šetrná strava pro pankreatitidu zahrnuje slizové polévky, tekuté kašičky, prochází míchačkou, soufflé z vařeného libového masa, zeleninové pyré (s výjimkou řepy a dýní), dušenou proteinovou omeletu, ovocnou šťávu kissel a včerejší chléb. Všechny potraviny by měly být teplé (ne horké a ne studené), tekuté nebo polotekuté. Jídlo je třeba vařit nebo vařit v páře. Některá omezení se týkají mléka, mléčných výrobků a vajec.

Pokud po dvou týdnech podobného stravování u pacienta zmizí bolest břicha, průjem, nadýmání a další projevy onemocnění, lékař vám může umožnit přechod k nebalené dietě. Nezapomeňte, že léčba pankreatitidy s různými typy léků vždy nepomáhá, v tomto případě musíte provést chirurgický zákrok, který má své vlastní vlastnosti a důsledky.

Principy farmakoterapie pankreatitidy moderními léky

Léčba pankreatitidy je založena na komplexním přístupu k onemocnění. To zahrnuje užívání léků, které zlepšují práci slinivky, zmírňuje zánět v těle a bolesti. Léčba se provádí v souladu s lůžkovým odpočinkem a speciální dietou.

Boj proti bolesti

Pankreatitida je doprovázena silnou a ostrou bolestí. Pro úlevu od syndromu bolesti se používají antispasmodika, která eliminují křeče a bolest. V případě intenzivních a okolních bolestí lékař předepíše narkotické analgetika (dostupné na lékařský předpis).

 • Mebeverin (Aprofen, Meverin, Duspatalin, Niaspam, Trimedat) - 200 mg 2x denně 20 minut před jídlem. Povoleno uplatnit c 12 let. Kontraindikace - těhotenství, alergické reakce na léčivou látku;
 • Papaverin - 1 tableta 3x denně. Nelze užívat s alergiemi, glaukomem, selháním jater, ve stáří;
 • No-shpa (Drotaverina hydrochloride, Spasmol, Drotaverinum) - 1-2 tablety každých 8 hodin (3x denně). Kontraindikace jsou přecitlivělost, selhání ledvin a jater;
 • Spasmomene (Riabal) - 1 tableta 3x denně 20 minut před jídlem. Nedoporučuje se užívat s přecitlivělostí.

Je důležité si pamatovat! Antispasmodika nemohou být užívána déle než 2 dny bez doporučení ošetřujícího lékaře. Tyto léky mohou způsobit nežádoucí účinky a nežádoucí účinky, jako jsou závratě, nevolnost, zvracení, snížení krevního tlaku. Pokud se u Vás objeví nežádoucí účinky, přestaňte užívat lék a poraďte se s lékařem.

Je to důležité!

Boj proti zažívacím poruchám

Léčba pankreatitidy nutně zahrnuje užívání enzymů. Odstraňují dyspeptické poruchy, podporují správné trávení potravy, zklidňují slinivku, obnovují vstřebávání živin. Hlavním enzymem potřebným pro pankreatitidu je pankreatin. Obsahuje ve formě tablet:

Enzymové léky užívají 1-2 tablety 3x denně 15-20 minut před jídlem. Je zakázáno přijímat osoby trpící individuální intolerancí, intestinální obstrukcí a akutní hepatitidou.

Velmi důležité! Nedoporučuje se pít enzymy déle než 10 dnů. Dlouhodobé užívání pankreatinu může způsobit hyperurikurii (patologická akumulace kyseliny močové kyseliny močové s tvorbou kamínků).

Boj proti zvýšené produkci kyseliny chlorovodíkové

Léčba pankreatitidy H2-blokátory je nutná pro snížení tvorby kyseliny chlorovodíkové. Taková léčba zmírňuje slinivku břišní a zabraňuje vylučování enzymů.

 • Omeprazol (Omez, Zerocid, Noflux, Barol, Ultop, Omitox) - 2krát denně, 1 tobolka nalačno ve stejném časovém období. Nedoporučuje se pro děti do 5 let, během kojení, s přecitlivělostí na léčivou látku;
 • Ranitidin (Gastrosidin, Gistak, Atilok, Famotidin, Cimetidin a další) - užíval 1 tabletu (150 mg) 2x denně, půl hodiny před jídlem. Absolutní kontraindikace jsou období těhotenství, kojení a individuální intolerance.

Průběh léčby těmito léky je přibližně 2 týdny. Během příjmu se mohou objevit nežádoucí účinky: nevolnost, průjem, plynatost, bolesti hlavy, kožní vyrážky, vypadávání vlasů. Před použitím se poraďte s odborníkem.

Boj proti pálení žáhy

Pacienti s pankreatitidou, kteří mají zvýšenou kyselost žaludku, mohou trpět patologickým stavem těla - pálením žáhy. Antacida jsou určena k odstranění této patologie. Neutralizují přebytek kyseliny chlorovodíkové a vytvářejí ochrannou vrstvu na sliznici žaludku. Antacida zahrnují:

Účinnou látkou těchto léčiv je hydroxid hořečnatý a hliník. Antacida jsou dostupná ve formě suspenzí, žvýkacích tablet. Antacidní léky se užívají 3-4krát denně 20-30 minut před jídlem. Délka léčby je až 2 týdny. Kontraindikace - Alzheimerova choroba, chronické a akutní onemocnění jater, individuální nesnášenlivost na léčivo.

Pozor! Antacidní léky by neměli užívat lidé s nízkou kyselostí žaludku.

Boj proti zánětu pankreatu

Léčba pankreatitidy není bez předpisu antibakteriálních léků. Antibiotika účinně bojují proti zánětu slinivky břišní, okolních tkání a orgánů. Použití antibakteriálních léčiv také zabrání možným komplikacím (nekróza pankreatu, abscesy, peritonitida a sepse). Pro tyto účely se používají širokospektrá antibiotika:

 1. cefalosporiny nové generace;
 2. makrolidy;
 3. fluorochinolony.

Moderní léky mohou významně zlepšit účinnost léčby a urychlit zotavení. Pokud byla dřívější antibiotika používána po dobu nejméně 2 týdnů, pak se tato doba snížila a netrvá déle než 7-10 dní, někdy i méně.

 1. Cefalosporiny nové generace - Cefotaxime, Ceftriaxon, Ceftazidime, Cefoperazon, Klaforan jsou vyráběny ve formě prášku nebo lyofilizátu pro přípravu roztoku. Jmenován intramuskulárně (s ambulantní léčbou) nebo intravenózně (v nemocnicích). Jak ředit roztok. Vezměte 1 ampulku (2 ml) vody na injekci a 1 ampulku (2 ml) lidokainu. Vytočte 5 ml. sterilní injekční stříkačkou, vložte do lahvičky s práškem a důkladně protřepejte. Když se kapalina stane čirou a homogenní, může být použita pro zamýšlený účel. Průběh cefalosporinů se pohybuje od 7 do 10 dnů, 1 injekce 2x denně (pro dospělé je dávka cefalosporinů 1 rok v lahvičce).
 2. Makrolidy - erythromycin, Josamycin, roxithromycin, azithromycin, Fromilid, klarithromycin jsou dostupné ve formě tobolek a tablet pro perorální podání a jsou považovány za nejbezpečnější léčiva skupiny antibiotik. Pro malé děti vyráběné v práškové formě pro přípravu suspenzí. Tento typ antibakteriálních léků se snadno používá a poskytuje rychlý pozitivní účinek. Užívají se jednou denně po dobu nejvýše 5 dnů, 1 hodinu před jídlem nebo po 2 hodinách po jídle. Pro dospělé je dávka 500 mg. Ale mají jednu nevýhodu - nemohou být použity během těhotenství a během laktace.

Je to důležité! Makrolidy se nedoporučují užívat ve spojení s antacidními přípravky, alkohol není povolen během léčby makrolidy.

 • Fluorochinolony - Ciprofloxacin, Norfloxacin, Levofloxacin, Moxifloxacin. K dispozici ve formě tablet a infuzních roztoků. Dávka tabletové formy je 500 mg dvakrát denně ve stejném časovém období 7-10 dnů. Jsou účinné, ale toxické léky. Kontraindikace jsou těhotenství, kojení, alergické reakce, kolitida. Věková hranice je do 18 let. S opatrností předepsán lidem s epilepsií, onemocněním hematopoetického systému, selháním ledvin a jater, s onemocněním mozku. Společná recepce s léky na ředění krve není žádoucí (provokuje a zesiluje krvácení).
 • Užitečné video: Frakční farmakoterapie pankreatitidy

  Závěr

  Léčba pankreatitidy trvá asi měsíc a netoleruje samoléčbu. Nekontrolovaný příjem léků vede k rozvoji vedlejších účinků a nežádoucích následků. Před vlastní medikací předejte diagnózu pro přesnou diagnózu. To pomůže vašemu lékaři předepsat adekvátní léčbu. Moderní medicína nestojí stále, neustále vyráběné a neškodné léky s vysokou účinností pro léčbu onemocnění trávicího ústrojí a dalších orgánů. Moderní léky se mohou vyhnout chirurgickému zákroku, zkrátit dobu zotavení, nízkou toxicitu a jsou tělem dobře tolerovány.

  Jaký druh léků k léčbě pankreatitidy

  Pankreatitida je závažné onemocnění, které vede k poruchám pankreatu. Abyste se vyhnuli vzniku závažných komplikací, které mohou někdy vést ke smrti pacienta, měli byste okamžitě vyhledat pomoc lékařů a zahájit léčbu.

  V současné době se k léčbě pankreatitidy používají různé léky, díky nimž se může pacient cítit lépe a zabraňovat vzniku nežádoucích účinků.

  Těžká forma

  Před zahájením léčby patologie, lékař připraví léčebný režim v závislosti na závažnosti pankreatitidy a blahu pacienta. Je nutné si uvědomit, že neexistují žádná klasická opatření při pozorování zánětu pankreatu. Léky na pankreatitidu jsou vybírány individuálně.

  Za prvé, v akutním období pankreatitidy je nutné odpočinek. Proto, pokud existuje závažná forma akutního průběhu nemoci, pak léčba pankreatitidy je pouze v nemocnici. To je předpoklad, protože zánětlivé změny ve žláze mohou vést k narušení důležitých funkcí nezbytných pro život.

  Do 3 dnů stačí vypít kapalinu, aby se zabránilo dehydrataci těla, stejně jako odstranit toxické látky z těla.

  Aby se zmírnil stav nesnesitelných bolestí, je předepsán lék. Což je lepší použít léky, jak se zbavit problému předepsaného ošetřujícím lékařem. Vše bude záviset na blahu pacienta, fyziologických vlastnostech a stupni poškození vnitřních orgánů.

  Léčba pankreatitidy nutně složitá. Jeden lék neodstraní zánět a neobnoví funkci pankreatu.

  Anti-enzymové přípravky, léky proti bolesti a zmírňují křeče, antibiotika se odlišují od léčiv při akutní pankreatitidě. A enzymové léky, pilulky a injekce, které zmírňují křeče, protizánětlivé léky pomohou léčit chronickou pankreatitidu. Kromě toho, povinné využívání finančních prostředků, které mají choleretic, obálka účinek, stejně jako potřeba terapie s vitamíny.

  Použité drogy

  Když se objeví příznaky nemoci, léčba u dospělých je zpočátku prováděna terapeutem s řadou testů. Před použitím léku na pankreatitidu navštivte gastroenterologa, který předepíše léčbu vhodnou pro nemocného ve všech ohledech. Drogová léčba drogami přispěje ke zlepšení pohody, ale nebude to fungovat, jak se zbavit nemoci. Díky výživě bude stanovena strava a strava.

  Použít takové skupiny léků pro léčbu pankreatitidy:

  1. Léky v pilulkách, injekcích, které uvolňují křeče a mají analgetický účinek.
  2. Antacida.
  3. Enzym a antienzymová činidla.
  4. H2-blokátory receptorů histaminu.
  5. Skupiny lékových sedativních účinků.

  Specifické léky, množství a dávka jsou regulovány lékařem. Důvodem je skutečnost, že při léčbě chronické pankreatitidy je zakázáno užívat mnoho léků.

  Pokud se během léze žlázy jedná o buňky zodpovědné za produkci hormonu inzulínu, inzulín by měl být zahrnut do standardního balení léků. Optimální léčbu vybírá endokrinolog.

  Taková léčba způsobuje nepředvídatelné následky. Když se žláza zapálí, nemůže být vyléčena léky samotnými. Vyžaduje dietní jídlo, dodržovat správný životní styl.

  Dodržujte doporučení lékaře, protože pokud léčíte akutní formu pankreatitidy nesprávně, změní se v chronický průběh.

  Je důležité, abyste při užívání léků dodržovali pokyny, které jsou uvedeny v návodu k použití.

  Enzymy

  Chcete-li změnit index kyselosti v žaludku a založit práci žlázy, můžete použít enzymové a antienzymové přípravky. Léky, jejich dávkování je vybráno výhradně lékařem.

  V tomto případě je důležité střídavě používat různé způsoby expozice.

  Enzymová terapie ovlivňuje tělo následujícím způsobem:

  • pomáhá odstraňovat bílkoviny, tuky a sacharidy;
  • nadýmání, nadýmání a křeče v žaludku;
  • stimuluje absorpci a stravitelnost užitečných prvků z použitých produktů;
  • uvolňuje žlázu, zlepšuje stav pacienta.

  Enzymy jsou účinné, pokud je léčba pankreatitidy prodloužena. Lékař dohlíží na účinnost přijatých prostředků, ponechává je pro pozdější příjem nebo je nahrazuje.

  Je důležité užívat enzymové léky pro pankreatitidu slinivky břišní během jídla nebo bezprostředně po jídle. Pokud vyrazíte tablety na prázdný žaludek, možná ještě více zánět orgánu.

  Vysoce kvalitní, dobré enzymatické přípravky obsahují extrakty ze žlázy skotu, která je totožná s látkou produkovanou lidskou žlázou - pankreatinem. Pomáhá rozebrat produkty na ty molekuly, které budou střeva a žaludek absorbovat a vstřebávat tělo.

  Pokud dostáváte pankreatin v dostatečném množství, tělo kompenzuje nedostatek slinivky břišní. Všechny položky, které přicházejí s jídlem, mají dobrou stravitelnost a pacient není konfrontován s problémem vyčerpání a nedostatkem vitamínů.

  Předepsáno při léčbě pankreatitidy, jako jsou tyto tablety:

  1. Slavnostní.
  2. Mezim
  3. Creon.
  4. Pankreatin.
  5. Panzinorm.
  6. Trávicí.

  Tyto léky jsou enzymatické. Mají různé mechanismy vlivu a složení, takže odborník uvede, který z nich je vhodnější k léčbě pankreatitidy v konkrétní situaci:

  • stupeň zánětu žlázy;
  • změny v činnosti jiných orgánů - žlučníku, střev, jater.

  Při použití antienzymů pro léčbu:

  • intoxikace organismu klesá;
  • sníženou bolest;
  • zlepšuje blaho pacienta;
  • snížené riziko úmrtí;
  • rozvoj edému a nekrózy tkání je blokován.

  V této skupině jsou následující léky:

  Léčiva proti enzymům jsou injikována do nemocnice uvnitř svalu nebo do žíly první den po napadení nemocí. Tyto léky jsou nezbytné k zastavení ještě většího zánětu tkáně v důsledku uvolnění sekrecí pankreatu.

  Často pacienti používají tradiční metody léčby nemocí, protože jsou přirozené a nemají vedlejší účinky a řeší problém. Příjem však není možný ani se souhlasem lékaře.

  Jeden z lidových prostředků je chaga. Může se používat při léčbě onemocnění gastrointestinálního traktu, slinivky břišní pouze po diagnóze a podle doporučení lékaře.

  Je možné léčit pankreatitidu chagoyem, kdy akutní stadium onemocnění končí, protože exacerbace může zvýšit sekreci žlázy.

  Chaga pro žlázu je často předepisována jako čaj. Díky tomuto nástroji můžete:

  • eliminovat příznaky nemoci - nevolnost, závratě;
  • obnovit slizniční tkáň;
  • odstranit toxiny z těla;
  • zvýšení hemoglobinu;
  • zabránit růstu patogenních bakterií.

  Lékárenské řetězce prodávají drogy na základě houby ve formě pilulek nebo koncentrovaného extraktu. Chaga se nachází ve složení jednotlivých fondů pro léčbu homeopatického spektra pankreatitidy, Badach. Účinnější je však přirozená infuze.

  Chcete-li, aby se infuze promyla chaga a poslala do vroucí vody. Houba je tedy několik hodin. Pak se rozdrtí a s ohřátou ohřátou vodou se houba znovu nalije. Tento nástroj uchovávejte nejvýše 4 dny. Léčebný nápoj se provádí ve 3 dávkách po 200 gramech denně.

  Pokud užíváte lék během exacerbace, objeví se komplikace. Chagu není dovoleno přijímat s pankreatitidou, pokud je vřed ve střevě, žaludku.

  Inovace domácích léčiv

  S exacerbací pankreatitidy je nutné provést dočasnou inhibici produkce žaludeční šťávy. Tento postup je dočasný, pak ho budete muset stimulovat pro normální fungování trávicího systému.

  Léky k exacerbaci pankreatitidy:

  V případě akutního zánětu bude zapotřebí skupina protizánětlivých léčiv. Ale brát takové pilulky pro pankreatitidu je nežádoucí, protože je možné vynechat skutečnou dynamiku onemocnění.

  Kromě toho mají finanční prostředky vedlejší účinky a nejsou předepisovány déle než 10 dnů:

  Pro absorpci a odstranění škodlivých prvků z těla, v boji proti střevní patogenní mikroflóře, je předepsán lék se širokým spektrem účinků, Polyphepanum. Medicína na přirozeném základě. Jeho analogem je Enterosgel. Často se používá k léčbě pankreatitidy. Lék je opilý spolu s jinými prostředky v léčbě nemoci, které jsou spojeny s otravou.

  S porážkou střeva, dysbakteriózou, alergickými projevy pomůže Atsipol. Přivede střeva zpět do normálu.

  Zlepšit trávení předepsané Iberogast. Lék také tóny a má choleretický účinek.

  Flamin je jedním z léků na bázi rostlin, které léčí žlučový trakt. Tento lék je cholekinetický, zmírňuje křeče a záněty, pomáhá vyvinout potřebné množství žluči. Z podobných drog emitujte:

  Než začnete léčbu, musíte pochopit, co pít tablety pro pankreatitidu, proč pomáhají, být si vědom možných nežádoucích účinků, kontraindikací. Protože je důležité o tom konzultovat lékaře.

  Užitečné odvar

  Na podporu práce žlázy při chronickém rozvoji pankreatitidy se používají lidové prostředky, včetně bylin a odvarů. Pijte odvar z nesmrtelného, ​​hořkého pelyněku. Příznivý vliv na vylučování žaludeční šťávy - petržel, její kořenová část.

  Bujóny jsou komplexní, zahrnují několik druhů bylin. Hlavní věc v léčbě sledovat dávkování a formulace.

  Během regeneračního období se připravuje odvar ze zelené cibule s petrželkou, lovcem a mátou. Při akutním zánětu se používá mát s řepou, sušeným cukrem.

  Choleretické léky na pankreatitidu jsou nahrazeny bylinami, které mají mírnější účinek. Byliny jsou vybírány individuálně.

  1. Kořen lopuchu, čekanka.
  2. Šípky.
  3. Kurkuma
  4. Kukuřičný hedvábí.
  5. Aloe.

  Použití bylin nebo poplatků eliminoval přítomnost alergií na ně.

  S intenzivní bolestí

  Když se žláza zapálí, pacient má silnou bolest z levé strany pod žebry, v horní části břicha. Nepohodlí je tak nesnesitelné, že je nemožné stát, sedět, mluvit, dýchat. Stává se, že bolest ovlivňuje záda, mezi lopatkami, dolními zády. Tyto zóny označují, která část orgánu je postižena.

  K odstranění syndromu bolesti se tyto léky používají k léčbě pankreatitidy:

  • nesteroidní skupina - Paracetamol, Ibuprofen;
  • analgetika silného působení - Baralgin, Analgin.

  K úlevě od bolesti v nesnesitelných projevech předepsat narkotická analgetika, která se podávají intramuskulárně:

  Analgetické pilulky je zakázáno používat neustále, a to iv nepřítomnosti omamných látek v nich a nezpůsobují zvyk.

  Přípravky proti zmírnění bolesti se používají v případech, kdy je nutné odstranit křeče a usnadnit enzymatickou eliminaci:

  1. Drotaverine.
  2. Spasmalgon.
  3. Ne shpa.
  4. Spasmol.
  5. Riabal

  Tyto léky mají v případě onemocnění následující účinky:

  • usnadnit pacientovi stav odstraněním bolesti;
  • snížení zátěže na těle, což přispívá ke zlepšení výnosu účinků trávení.

  Fondy, které zabraňují nebo oslabují účinek acetylcholinu, cholinomimetických látek, pomáhají překonat toto onemocnění.

  Léky zabraňují patologickým impulzům v nervových žlázách a mozku.

  Pracovní zdvih trávicího traktu se vrátí do normálu:

  Lék na ochranu buněk

  K obnovení jaterních buněk byly použity tablety z pankreatitidy jako: Essentiale Forte. Lék se používá souběžně s jmenováním antibiotik.

  Předepsané léky 1 kapsle 3krát denně během jídla. Aplikujte nástroje, jak je předepsáno lékařem.Fosfolipidy, které jsou přítomny v kompozici, jsou zaměřeny na obnovu a ochranu buněk. Dobrý účinek na metabolismus, má málo nežádoucích účinků. Předávkování nepředstavuje ohrožení zdraví.

  Léčiva pro pankreatitidu u dospělých mají následující analogy:

  Při použití antibiotik

  Pro léčbu pankreatitidy jsou antibiotika předepisována velmi zřídka a pouze poté, co jsou k dispozici výsledky úplného vyšetření.

  V nemocnicích se antibiotická terapie používá ve formě injekcí, pokud lékař zjistí, že situace je kritická a pacient potřebuje neodkladnou pomoc. Antibiotika pro akutní pankreatitidu jsou předepisována ke zmírnění zánětu, maximálně uvolňují tělo:

  Léčba chronických onemocnění, možná perorálním užíváním antibiotik: t

  Je důležité si uvědomit, že léky se užívají až po jmenování lékaře.