Image

Zvýšené příčiny LDL cholesterolu

Cholesterol v moderním člověku je považován za hlavního nepřítele, i když před několika desítkami let nebyl tak velký význam. Odnesené novými, ne tak dlouho vynalezenými výrobky, často velmi vzdálenými ve složení od těch, které používají naši předci, ignorujíce dietu, člověk často nechápe, že hlavní část viny za nadměrné hromadění cholesterolu a jeho škodlivých zlomků leží na sobě. Nepomáhá v boji s cholesterolem a "bláznivým" rytmem života, předurčujícím k narušení metabolických procesů a ukládání nadbytečné látky podobné tukům na stěny arteriálních cév.

Co je na tom dobré a špatné?

Lidé neustále „vyhubují“ tuto látku a zapomínají, že je to nezbytné pro člověka, protože přináší mnoho výhod. Co je dobré na cholesterolu a proč nemůže být odstraněn z našeho života? Jeho nejlepší strana:

 • Sekundární monohydrický alkohol, látka podobná tuku, nazývaná cholesterol, je ve volném stavu spolu s fosfolipidy součástí lipidové struktury buněčných membrán a zajišťuje jejich stabilitu.
 • Cholesterol v lidském těle, rozpadající se, slouží jako zdroj tvorby hormonů kůry nadledvinek (kortikosteroidy), vitamínu D3 a žlučové kyseliny, které hrají úlohu emulgátorů tuku, to znamená, že je prekurzorem vysoce aktivních biologických látek.

Na druhou stranu, cholesterol může způsobit různé problémy:

  Cholesterol je viníkem cholelitiázy, jestliže jeho koncentrace v žlučníku překračuje přípustné limity, je špatně rozpustná ve vodě a po dosažení bodu uložení vytváří tvrdé kuličky - žlučové kameny, které mohou blokovat žlučovod a zabraňovat průchodu žluči. Je zajištěn záchvat nesnesitelné bolesti v pravém hypochondriu (akutní cholecystitis), bez nemocnice se nedá dělat.

tvorba cholesterolových plaků se sníženým průtokem krve a rizikem blokování cév

Jedním z hlavních negativních rysů cholesterolu je jeho přímá účast na tvorbě aterosklerotických plaků na stěnách arteriálních cév (vývoj aterosklerotického procesu). Tento úkol se provádí tzv. Aterogenním cholesterolem nebo lipoproteiny s nízkou a velmi nízkou hustotou (LDL a VLDL), které představují 2/3 celkového cholesterolu v krvi. Je pravda, že „špatný“ cholesterol se pokouší působit proti antiaterogenním lipoproteinům s vysokou hustotou (HDL), které chrání cévní stěnu, ale jsou 2krát nižší (1/3 celkového).

Pacienti mezi sebou často diskutují o špatných vlastnostech cholesterolu, sdílejí zkušenosti a recepty o tom, jak je snižovat, ale může být k ničemu, pokud se vše provádí náhodně. Poněkud nižší hladina cholesterolu v krvi (opět - co?) Pomůže stravě, lidovým prostředkům a novému způsobu života, zaměřenému na zlepšení zdraví. Chcete-li tento problém úspěšně vyřešit, nemusíte pouze brát celkový cholesterol jako základ, abyste mohli změnit jeho hodnoty, musíte zjistit, které z těchto zlomků by měly být sníženy, aby se ostatní vrátili do normálu.

Jak rozluštit analýzu?

Norma pro hladinu cholesterolu v krvi by neměla překročit 5,2 mmol / l, ale ani hodnota koncentrace, která se blíží 5,0, nemůže poskytnout naprostou důvěru v to, že všechno v člověku je dobré, protože celkový obsah cholesterolu není absolutně spolehlivým znakem pohody. Normální hladiny cholesterolu v určitém poměru jsou různé ukazatele, které nelze stanovit bez speciální analýzy, nazývané lipidové spektrum.

Složení LDL cholesterolu (aterogenní lipoprotein), kromě LDL, zahrnuje lipoproteiny o velmi nízké hustotě (VLDL) a „zbytky“ (to je to, co se nazývá zbytky z přechodu VLDL na LDL). To vše se může zdát velmi obtížné, ale pokud se na to podíváte, může zájemce dešifrovat spektrum lipidů.

Obvykle se při provádění biochemických analýz cholesterolu a jeho frakcí uvolňuje:

 • Celkový cholesterol (normální až 5,2 mmol / l nebo menší než 200 mg / dl).
 • Hlavním „vehikulem“ esterů cholesterolu je lipoprotein o nízké hustotě (LDL). U zdravého člověka mají 60-65% celkového množství (nebo hladina LDL cholesterolu (LDL + VLDL) nepřesahuje 3,37 mmol / l). U pacientů, kteří již ovlivnili aterosklerózu, se mohou hodnoty LDL-LDL významně zvýšit, což je způsobeno snížením obsahu antiaterogenních lipoproteinů, to znamená, že tento ukazatel je informativnější z hlediska aterosklerózy než je hladina celkového cholesterolu v krvi.
 • Lipoproteiny o vysoké hustotě (HDL cholesterol nebo HDL cholesterol), které by normálně měly být vyšší než 1,68 mmol / l u žen (u mužů je dolní hranice odlišná - nad 1,3 mmol / l). V jiných zdrojích lze nalézt několik vynikajících čísel (u žen - nad 1,9 mmol / l nebo 500-600 mg / l, u mužů nad 1,6 nebo 400-500 mg / l), to závisí na vlastnostech činidel a metod provedení reakce. Pokud se hladina HDL cholesterolu stane méně než přijatelné hodnoty, nemohou plně chránit cévy.
 • Tento ukazatel jako aterogenní koeficient, který udává stupeň vývoje aterosklerotického procesu, ale není hlavním diagnostickým kritériem, se vypočítá podle vzorce: CA = (OX - HDL-C): HS-HDL, jeho normální hodnoty kolísají v rozmezí 2-3.

Testy na cholesterol naznačují volitelný výběr všech frakcí odděleně. Například VLDL lze snadno vypočítat z koncentrace triglyceridů podle vzorce (HS-VLDL = TG: 2,2) nebo z celkového cholesterolu odečtěte množství lipoproteinů s vysokou a velmi nízkou hustotou a získejte LDL-C. Čtenář možná zjistí, že tyto výpočty nejsou zajímavé, protože jsou uvedeny pouze pro informační účely (mít představu o složkách lipidového spektra). V každém případě je dešifrování prováděno lékařem, provádí také nezbytné výpočty pro pozice, které jsou pro něj zajímavé.

A o rychlosti cholesterolu v krvi

Čtenáři možná narazili na informaci, že rychlost cholesterolu v krvi je až 7,8 mmol / l. Pak si mohou představit, co kardiolog řekne, když uvidí takovou analýzu. Rozhodně - předepíše celé spektrum lipidů. Proto opět: normální hladina cholesterolu je považována za až 5,2 mmol / l (doporučované hodnoty), hraniční do 6,5 mmol / l (riziko vzniku CHD!), A vše, co je vyšší, resp. a aterosklerotického procesu v plném proudu).

Koncentrace celkového cholesterolu v rozmezí 5,2 - 6,5 mmol / l je tedy základem testu, který určuje hladinu antiaterogenních lipoproteinů cholesterolu (HDL-C). Analýza cholesterolu by měla být prováděna ve dvou až čtyřech týdnech, aniž by se upustila od stravování a užívání léků.

O spodní hranici

Každý ví a hovoří o vysokém cholesterolu, snaží se ho snížit všemi dostupnými prostředky, ale téměř nikdy nebere v úvahu dolní hranici normy. Její, jako by, ne. Mezitím může být přítomen nízký cholesterol v krvi a doprovázet poměrně vážné stavy:

 1. Dlouhé půst k vyčerpání.
 2. Neoplastické procesy (vyčerpání člověka a absorpce cholesterolu z jeho krve maligním novotvarem).
 3. Těžké poškození jater (poslední fáze cirhózy, dystrofické změny a infekční léze parenchymu).
 4. Plicní onemocnění (tuberkulóza, sarkoidóza).
 5. Hyperfunkce štítné žlázy.
 6. Anémie (megaloblastická, talasemie).
 7. Poškození centrální nervové soustavy (centrální nervový systém).
 8. Dlouhá horečka.
 9. Tyfus horečka.
 10. Popáleniny se značným poškozením kůže.
 11. Zánětlivé procesy v měkkých tkáních s hnisáním.
 12. Sepse.

Pokud jde o frakce cholesterolu, mají také nižší meze. Například pokles cholesterolu s vysokou hustotou lipoproteinů nad 0,9 mmol / l (antiaterogenní) je spojen s rizikovými faktory pro CHD (fyzická nečinnost, špatné návyky, nadváha, arteriální hypertenze), to znamená, že je zřejmé, že lidé mají tendenci, protože jejich cévy není chráněn, protože HDL je příliš malý.

Nízký cholesterol v krvi, který představuje lipoproteiny o nízké hustotě (LDL), je pozorován za stejných patologických podmínek jako je celkový cholesterol (vyčerpání, nádory, závažná onemocnění jater, plic, anémie atd.).

Zvýšil se krevní cholesterol

Zaprvé, o příčinách vysokého cholesterolu, ačkoliv je to pravděpodobně již dlouho známo:

 • Naše potraviny a především živočišné produkty (maso, plnotučné mléko, vejce, sýry všeho druhu) obsahující nasycené mastné kyseliny a cholesterol. Craze pro čipy a všechny druhy rychlých, chutných, výživných rychlých potravin plných různých trans-tuků také slibuje nic dobrého. Závěr: takový cholesterol je nebezpečný a jeho konzumaci je třeba se vyhnout.
 • Tělesná hmotnost - přebytek zvyšuje hladinu triglyceridů a snižuje koncentraci lipoproteinů s vysokou hustotou (antiaterogenní).
 • Fyzická aktivita Hypodynamie je rizikovým faktorem.
 • Věk po 50 letech a mužské pohlaví.
 • Dědičnost. Někdy je vysoký cholesterol rodinným problémem.
 • Kouření není tolik zvýšený celkový cholesterol, ale dobře snižuje hladinu ochranné frakce (cholesterolu - HDL).
 • Užívání některých léků (hormony, diuretika, beta-blokátory).

Není tedy těžké odhadnout, kdo je primárně předepsán pro testování cholesterolu.

Nemoci s vysokým cholesterolem

Vzhledem k tomu, že o nebezpečích vysokého cholesterolu ao původu tohoto fenoménu bylo řečeno tolik, bude pravděpodobně užitečné poznamenat, za jakých okolností se tento ukazatel zvýší, protože i oni mohou být do jisté míry příčinou vysokého cholesterolu v krvi:

 1. Dědičné poruchy metabolických procesů (rodinné varianty v důsledku metabolické poruchy). Jedná se zpravidla o závažné formy, které se vyznačují raným projevem a zvláštní odolností vůči léčebným opatřením;
 2. Ischemická choroba srdce;
 3. Různé patologické stavy jater (hepatitida, žloutenka jaterního původu, mechanická žloutenka, primární biliární cirhóza);
 4. Závažné onemocnění ledvin s renálním selháním a edémem:
 5. Hypofunkce štítné žlázy (hypotyreóza);
 6. Zánětlivá a neoplastická onemocnění pankreatu (pankreatitida, rakovina);
 7. Diabetes mellitus (je těžké si představit diabetika bez vysokého cholesterolu - to je obecně rarita);
 8. Patologické stavy hypofýzy se sníženou produkcí somatotropinu;
 9. Obezita;
 10. Alkoholismus (mezi alkoholiky, kteří pijí, ale ne kousají, cholesterol je zvýšený, ale ateroskleróza často se nevyvíjí);
 11. Těhotenství (dočasný stav, tělo po skončení všeho bude fungovat, ale dieta a jiné recepty těhotné ženě nebude zasahovat).

Samozřejmě, v takových situacích, pacienti již nemyslí, jak snížit hladinu cholesterolu, veškeré úsilí je zaměřeno na boj proti základnímu onemocnění. No, a ti, kteří ještě nejsou tak špatní, mají šanci zachránit své lodě, ale vrátit je do původního stavu nebude fungovat.

Boj proti cholesterolu

Jakmile se člověk dozvěděl o svých problémech ve spektru lipidů, studoval literaturu na toto téma, poslouchal doporučení lékařů a jednoduše znalých lidí, jeho první touhou je snížit úroveň této škodlivé látky, tj. Zahájit léčbu vysokého cholesterolu.

Nejvíce netrpěliví lidé žádají o okamžité předepisování léků, jiní dávají přednost bez „chemie“. Je třeba poznamenat, že odpůrci drog mají v mnoha ohledech pravdu - musíte se změnit. K tomu pacienti přecházejí na dietu s hypocholesterolem a stávají se lehce vegetariány, aby uvolnili krev z „špatných“ složek a zabránili požití nových potravin s tukovými jídly.

Potraviny a cholesterol:

Člověk mění svůj postoj, snaží se více pohybovat, navštěvuje bazén, preferuje outdoorové aktivity na čerstvém vzduchu, odstraňuje špatné návyky. U některých lidí se touha snížit cholesterol stává smyslem života a začnou aktivně prosazovat své zdraví. A správně!

Co je potřeba k úspěchu?

Při hledání nejefektivnějšího léku proti problémům s cholesterolem se mnoho lidí snaží čistit nádoby z těch útvarů, které se již podařilo usadit na stěnách tepen a na některých místech je poškodit. Cholesterol je v určité formě nebezpečný (cholesterol - LDL, cholesterol - VLDL) a jeho škodlivost spočívá v tom, že přispívá k tvorbě aterosklerotických plátů na stěnách arteriálních cév. Takové události (boj proti plaketám) mají bezpochyby pozitivní účinek z hlediska celkové purifikace, prevence nadměrného hromadění škodlivých látek a zastavení vývoje aterosklerotického procesu. S ohledem na odstranění cholesterolových plaků však bude muset čtenář poněkud rozrušit. Jakmile se vytvoří, nebudou nikam. Hlavní věcí je zabránit vzniku nových, a to už bude úspěch.

Když to přijde příliš daleko, lidové prostředky už nepracují a dieta už nepomáhá, lékař předepíše léky, které snižují cholesterol (pravděpodobně to bude statin).

Obtížné ošetření

Statiny (lovastatin, fluvastatin, pravastatin a další), snižující hladinu cholesterolu produkovaného pacientovými játry, snižují riziko infarktu mozku (ischemická mrtvice) a myokardu, a tím pomáhají pacientovi vyhnout se této patologii smrtí. Kromě toho existují kombinované statiny (vitorin, advikor, kaduet), které nejen snižují množství cholesterolu produkovaného v těle, ale také vykonávají další funkce, jako je snižování krevního tlaku, ovlivňují poměr „špatných“ a „dobrých“ cholesterolů.

Pravděpodobnost, že se léčba léčivem dostane okamžitě po stanovení spektra lipidů u pacientů s diabetem, hypertenzí, problémy s koronárními cévy, protože riziko infarktu myokardu je mnohem vyšší.

V žádném případě by se neměly řídit radami přátel, celosvětovou sítí a dalšími pochybnými zdroji. Léky této skupiny předepisuje pouze lékař! Statiny nejsou vždy kombinovány s jinými léky, které musí pacient neustále brát v přítomnosti chronických onemocnění, takže jeho nezávislost bude naprosto nevhodná. Během léčby vysokého cholesterolu lékař dále sleduje stav pacienta, kontroluje lipidové spektrum, doplňuje nebo ruší léčbu.

Kdo je první v řadě pro analýzu?

V seznamu prioritních biochemických studií používaných v pediatrii lze těžko očekávat spektrum lipidů. Analýza cholesterolu je obvykle přijímána lidmi s nějakou životní zkušeností, často mužskou a baculatou postavou, zatíženou rizikovými faktory a časnými projevy aterosklerotického procesu. Mezi důvody provedení příslušných zkoušek patří:

 • Kardiovaskulární onemocnění a především ischemická choroba srdeční (pacienti s ICHS jsou více informováni o lipidogramu);
 • Hypertenze;
 • Xanthomy a xanthelasma;
 • Zvýšená kyselina močová v séru; (hyperurikémie);
 • Přítomnost špatných návyků ve formě kouření;
 • Obezita;
 • Použití kortikosteroidních hormonů, diuretik, beta-blokátorů.
 • Léčba léky snižujícími cholesterol (statiny).

Analýza cholesterolu odebraného nalačno ze žíly. V předvečer studie musí pacient dodržovat dietu cholesterolu a prodloužit noční půst na 14 - 16 hodin, o tom však bude lékař informovat.

Indikátor celkového cholesterolu je stanoven v séru po odstředění, triglyceridy také, ale sedimentace frakcí bude muset fungovat, je to časově náročnější studie, ale v každém případě bude pacient znát výsledky do konce dne. Co dál - vyzvěte čísla a lékaře.

Cholesterol a jeho typy. Snížení cholesterolu

Co je cholesterol?

Cholesterol je chemická sloučenina, přírodní mastný alkohol, měkké, voskovité konzistence, obsažená ve všech částech těla, včetně nervového systému, kůže, svalů, jater, střev a srdce. Cholesterol se přirozeně produkuje v těle a je strukturní kombinací lipidů (tuků) a steroidů. Cholesterol je stavební materiál pro buněčné membrány a hormony, jako je estrogen a testosteron. Asi 80% cholesterolu v těle je produkováno játry a zbytek pochází z naší stravy. Hlavním zdrojem cholesterolu jsou maso, drůbež, ryby a mléčné výrobky. Po jídle se cholesterol vstřebává ze střev a hromadí se v játrech. Játra mají schopnost regulovat hladinu cholesterolu v krvi a mohou uvolňovat cholesterol, pokud to tělo potřebuje. Cholesterol je nerozpustný ve vodě, ale dobře rozpustný v tucích.

Naše tělo potřebuje nějaký cholesterol, aby fungoval správně. Nadbytek cholesterolu však může ucpat tepny a vést k srdečním onemocněním. Riziko vzniku srdečních onemocnění a aterosklerózy se zvyšuje s rostoucími hladinami cholesterolu v krvi.

Více než polovina dospělé populace má hladinu cholesterolu vyšší než požadovaný rozsah. Vysoký cholesterol je často zaznamenán v dětství. Některé děti mohou být vystaveny vyššímu riziku v důsledku rodinné historie vysokých cholesterolů a rodinných tradic.

Před menopauzou mají ženy obvykle nižší hladiny celkového cholesterolu než muži stejného věku. Mají také vyšší hladiny HDL cholesterolu, "dobrý" cholesterol. Jedním z důvodů je estrogen: ženský pohlavní hormon zvyšuje HDL cholesterol.

Estrogen je produkován během plodného věku a klesá během menopauzy. Po 55 letech u žen začíná stoupat riziko vzniku vysokého cholesterolu.

Cholesterol pomáhá tělu produkovat hormony, žlučové kyseliny a vitamín D. Cholesterol je přenášen krví v celém těle, které se používá ve všech částech těla.

Kde se nachází cholesterol

Cholesterol se nachází ve vejcích, mléčných výrobcích, živočišném masu a drůbežím mase. Vaječné žloutky a vedlejší produkty z masa (játra, ledviny, struma a mozek) jsou zvláště vysoké u cholesterolu. Ryby obvykle obsahují méně cholesterolu než jiné druhy masa, ale některé měkkýše, jako jsou krevety, raky a rybí jikry, se také vyznačují vysokým obsahem cholesterolu. Produkty rostlinného původu: zelenina, ovoce, obilí, obiloviny, ořechy a semena neobsahují cholesterol. Obsah tuku není objektivním měřítkem obsahu cholesterolu. Například maso, játra téměř neobsahují tuk, ale mají vysoký obsah cholesterolu.

Proč roste hladina cholesterolu v krvi?

 • Nesprávná strava, jíst velké množství mléka, masa a tukových jídel.
 • Sedavý životní styl.
 • Dědičné faktory. Pokud členové rodiny mají vysoký cholesterol, jste také v ohrožení.
 • Kouření Kouření může snížit dobrý cholesterol.
 • Nadváha.
 • Pohlaví a věk. Po dosažení věku 20 let se hladina cholesterolu přirozeně zvyšuje. U mužů se hladina cholesterolu po 50 letech obecně snižuje. U žen zůstává hladina cholesterolu do menopauzy poměrně nízká, poté se zvyšuje na přibližně stejnou úroveň jako u mužů.
 • Zdravotní stav. Přítomnost určitých onemocnění, jako je diabetes nebo hypotyreóza, může způsobit vysoké hladiny cholesterolu.
 • Duševní stres a stres. Několik studií prokázalo, že stres dlouhodobě zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi. Ale s největší pravděpodobností je tento vztah nepřímý. Když jsou někteří lidé ve stresu, utěšují se tím, že jí tučné potraviny. Nasycené tuky a cholesterol obsažený v těchto produktech přispívají ke zvýšení hladiny cholesterolu v krvi.

"Špatný" a "dobrý" cholesterol

Některý cholesterol je považován za "dobrý" a některé za "špatné". Proto jsou pro měření každého typu cholesterolu nezbytné různé krevní testy.

K určení hladiny cholesterolu se obvykle odebírá krev ze žíly.

LDL („špatný“) cholesterol

Nízkohustotní lipoproteinový cholesterol (LDL nebo beta-lipoproteiny) se označuje jako „špatný“ cholesterol. Pokud v krvi cirkuluje příliš „špatný“ cholesterol, postupně se začíná usazovat na vnitřních stěnách tepen, což vytváří tzv. Plaky, které činí tepny úzkými a méně pružnými. Toto onemocnění se nazývá ateroskleróza. Blokování tepen aterosklerotickými plaky může vést k mrtvici nebo srdečnímu infarktu.

HDL ("dobrý") cholesterol

Cholesterol s vysokou hustotou lipoproteinu (HDL nebo alfa-lipoproteiny) je „dobrý“ cholesterol. Asi 25-33% cholesterolu je transportováno „dobrými“ lipoproteiny. Vysoká HDL chrání před infarkty. Nízké HDL (méně než 40 mg / dL) zvyšuje riziko srdečních onemocnění.

Triglycerid

Triglycerid je forma tuku vytvořeného v těle. Zvýšení triglyceridů může být způsobeno nadváhou, nedostatkem fyzické aktivity, kouřením, konzumací alkoholu a dietou s vysokým obsahem sacharidů. Lidé se zvýšenými hladinami triglyceridů mají často vysoké hladiny cholesterolu v krvi - zvýšené hladiny LDL a nízké hladiny HDL.

Tělo přeměňuje nadbytečné kalorií, cukr a alkohol na triglyceridy, což je typ tuku, který je uložen v krvi a uložen v tukových buňkách v celém těle. Lidé, kteří mají nadváhu, sedavost, kuřáky nebo konzumenty alkoholu, mají zpravidla vysokou hladinu triglyceridů, stejně jako ti, kteří jsou na dietě s vysokým obsahem sacharidů. Hladiny triglyceridů 150 nebo vyšší zvyšují riziko vzniku metabolického syndromu, který je spojen s onemocněním srdce a diabetem.

Lipoprotein

LP je genetická variace LDL (lipoprotein s nízkou hustotou). Vysoká úroveň LP je hlavním rizikovým faktorem pro předčasný vývoj tuků v tepnách, což vede k koronárnímu srdečnímu onemocnění.

Jak se připravit na test cholesterolu

Chcete-li získat co nejpřesnější výsledky, neměli byste jíst ani pít nic po dobu 9 až 12 hodin před testem. Můžete pít vodu, ale vyhnout se nápojům, jako je káva, čaj nebo sycené nápoje. Váš poskytovatel zdravotní péče vám může říct, abyste přestali užívat léky, které mohou ovlivnit výsledky testu.

Kdo potřebuje test cholesterolu a kdy?

Alespoň 10% populace trpí hypercholesterolemií.

Screening pro děti: vysoké hladiny cholesterolu u dětí v dnešní době, bohužel, nejsou neobvyklé, takže každé dítě nad 2 roky, které má rodič s hladinou cholesterolu 240 mg / dL nebo více, musí provést test.

Screening pro dospělé: první screeningový test je prováděn ve věku 20 - 35 let pro muže a ve věku 20 - 45 žen. Následné kontroly by měly být prováděny každých 5 let. Screening se doporučuje pro ty, u kterých se rozvine diabetes, vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění nebo jiná onemocnění způsobená aterosklerózou.

Následné testování se provádí s cílem zjistit, jak dobře diety a léky kontrolují vysoké hladiny cholesterolu.

Tento test se často provádí za účelem stanovení rizika vzniku koronárních srdečních onemocnění. Vysoký cholesterol a triglyceridy byly spojeny s infarktem a mrtvicí.

Obecný test cholesterolu může být proveden v lipidovém profilu, který také testuje LDL (lipoprotein s nízkou hustotou), HDL (lipoprotein s vysokou hustotou) a triglyceridy.

Indikace pro testování cholesterolu:

 • Posouzení rizik aterosklerotických změn ve stěnách cév.
 • V komplexu stanovení syntetické funkce jater.
 • Poruchy metabolismu lipidů

Normální hodnoty cholesterolu v krvi

Celkový cholesterol je důležitým ukazatelem špatného i dobrého cholesterolu. Další laboratorní testy se provádějí za účelem měření specifických objemů dobrého (HDL) a špatného (LDL) cholesterolu. Za určitých okolností jsou preferovány volby LDL a HDL.

Míra celkového cholesterolu v krvi: 3,0 - 6,0 mmol / l.
Norma LDL cholesterolu pro muže: 2,25 - 4,82 mmol / l.
Norma LDL cholesterolu pro ženy: 1,92 - 4,51 mmol / l.
Norma HDL cholesterolu pro muže: 0,7 - 1,73 mmol / l.
Míra HDL cholesterolu u žen: 0,86 - 2,2 mmol / l.

LDL je nejlepším prediktorem kardiovaskulárních onemocnění a určuje, jak má být léčena vysoká hladina cholesterolu.

Indikátory a normální triglyceridy v krvi

Méně než 200 mg / dL: Normální hladiny triglyceridů
200 - 400 mg / dL: maximální přípustná hladina
400 - 1000 mg / dl: vysoké triglyceridy
Více než 1000 mg / dL: velmi vysoké triglyceridy

mg / dL = miligram na deciliter.

Související články:

Příčiny vysokého celkového cholesterolu:

 • Biliární cirhóza
 • Familiární hyperlipidemie
 • Dieta s vysokým obsahem tuku
 • Hypotyreóza
 • Nefrotický syndrom
 • Nekontrolovaný diabetes
 • Onemocnění jater uvnitř
 • a extrahepatická cholestáza
 • Zhoubné nádory slinivky břišní a prostaty
 • Glomerulonefritida
 • Alkoholismus
 • Izolovaný nedostatek růstového hormonu
 • Idiopatická hyperkalcémie
 • Akutní přerušovaná porfyrie
 • Hypertenzní onemocnění srdce, koronární srdeční onemocnění, akutní infarkt myokardu
 • Diabetes
 • Velká talasémie
 • Těhotenství
 • Odstranění vaječníků

Každé akutní onemocnění může zvýšit nebo snížit celkové množství cholesterolu v krvi. Pokud jste měli akutní onemocnění 3 měsíce před testováním na cholesterol, měli byste tento test opakovat po 2 nebo 3 měsících. Dokonce i záblesk artritidy může ovlivnit hladinu cholesterolu.

Příčiny nízkého cholesterolu:

 • Hypertyreóza
 • Onemocnění jater
 • Malabsorpce (nedostatečná absorpce živin z gastrointestinálního traktu)
 • Podvýživa
 • Maligní anémie
 • Sepse
 • Tangierova choroba (nedostatek alfa-lipoproteinů)
 • Hypoproteinemie
 • Jaterní cirhóza
 • Maligní jaterní tumory
 • Sideroblastická a megaloblastická anémie
 • Chronická obstrukční plicní choroba
 • Revmatoidní artritida

Musím snížit hladinu cholesterolu v krvi?

Snížení hladiny cholesterolu je v současné době hlavním faktorem prevence aterosklerózy a srdečních infarktů.

Výhody snížení „špatného“ LDL cholesterolu jsou:

 • Snížení nebo zastavení tvorby nových cholesterolových plaků na stěnách tepen
 • Redukce stávajících cholesterolových plaků na arteriálních stěnách a dilatace arteriálního lumenu
 • Prevence prasknutí cholesterolu, které iniciuje tvorbu krevních sraženin blokujících krevní cévy
 • Snížení rizika infarktu
 • Snížení rizika zdvihu
 • Snížení rizika onemocnění periferních tepen
 • Snížení zúžení koronárních tepen, karotických a mozkových tepen (tepen, které dodávají krev do mozku), stejně jako femorální tepny, která dodává krev do nohou.

Do jaké míry potřebujete snížit hladinu cholesterolu v krvi?

Mnoho lidí je schopno snížit hladinu cholesterolu kombinací léků a změn životního stylu. Do jaké míry ji potřebujete snížit? Pro lidi s diabetem nebo vysokým rizikem rozvoje srdečního onemocnění je žádoucí LDL nižší než 100. Pokud již trpíte onemocněním srdce nebo ischemickou chorobou srdeční, někteří lékaři doporučují snížit hladinu LDL na 70 nebo méně.

Jak snížit vysoký cholesterol v krvi?

 • Omezte celkový příjem tuků na 25-35% celkového denního příjmu kalorií. Méně než 7% denních kalorií by mělo být z nasycených tuků, z nichž ne více než 10% by mělo být z polynenasycených tuků a ne více než 20% mononenasycených tuků.
 • Denní příjem cholesterolu by neměl být vyšší než 300 mg u zdravých lidí a 200 mg u osob s vyšším rizikem zvýšení cholesterolu v krvi.
 • Zavedení velkého množství vlákniny ve stravě.
 • Udržujte normální hmotnost.
 • Zvýšená fyzická aktivita.

Doporučení pro dětskou výživu jsou podobná. Je velmi důležité, aby děti dostaly dostatek kalorií, aby si udržely svou výšku a úroveň aktivity. Stejně důležité je, aby dítě dosáhlo a udržovalo požadovanou tělesnou hmotnost.

Správná výživa a dieta s vysokým cholesterolem

Ne více než 35% denních kalorií by mělo pocházet z tuku. Ale ne všechny tuky jsou stejné. Nasycené tuky - tuky ze živočišných produktů a tropických olejů, jako je palmový olej, zvyšují hladinu LDL cholesterolu. Trans tuky nesou dvojí ránu, zvyšují špatný cholesterol a zároveň snižují dobré. Tyto dva nezdravé tuky se nacházejí v mnoha pečených výrobcích, smažených potravinách (koblihy, hranolky, hranolky), margarínu a sušenkách. Nenasycené tuky mohou snížit LDL v kombinaci s jinými změnami zdravé výživy. Nacházejí se v avokádu, olivovém oleji a arašídovém oleji.

 • Jezte potraviny, které mají přirozeně nízký obsah tuku. Patří mezi ně celá zrna, ovoce a zelenina.
 • Pečlivě si přečtěte štítky. Vyhněte se potravinám s vysokým obsahem nasycených tuků. Jíst příliš mnoho tohoto typu tuku může vést k onemocnění srdce.
 • Vyberte si nízkotučné proteinové potraviny: sóju, ryby, kuře bez kůže, velmi chudé maso a nízkotučné nebo 1% -2% mléčné výrobky.
 • Všimněte si slov "hydrogenovaných" nebo "částečně hydrogenovaných" trans-tuků na etiketách výrobků. Nejezte produkty s takovými nápisy.
 • Omezte množství smažených potravin, které jíte.
 • Omezte množství hotových pekárenských výrobků (např. Koblihy, sušenky a sušenky), které jíte. Mohou obsahovat mnoho tuků, které nejsou zdravé.
 • Jíst méně žloutky, tvrdé sýry, plnotučné mléko, smetanu, zmrzlinu, máslo, tučné maso. Snížit porce masa. Jedno vejce má například 186 mg cholesterolu.
 • Používejte zdravé způsoby, jak vařit ryby, kuře a libové maso, jako je pečení, dušení, vaření v páře.
 • Jíst potraviny s vysokým obsahem vlákniny: oves, otruby, hrách a čočka, fazole, některé obiloviny a hnědá rýže.
 • Naučte se nakupovat a připravovat potraviny, které jsou zdravé pro vaše srdce. Naučte se číst etikety potravin, abyste si mohli vybrat zdravé potraviny. Drž se dál od rychlého občerstvení.

Následující dva vzorky menu jsou uvedeny jako příklad pro porovnání zdrojů kalorií a tuků:

Ukázkové menu průměrné osoby

Snídaně

1 vejce
2 plátky bílého chleba s 1 lžičkou másla
2 kousky klobásy
1/2 šálek kávy

Snack

1 houska nebo kobliha

Oběd

1 šunka a sýrový sendvič a bílý chléb
1 lžička majonézy
30 g bramborových lupínků
350 g nealkoholických nápojů
2 čokoládové sušenky

Snack

Večeře

100 g pečeného masa
1 středně pečený brambor
1 lžíce zakysané smetany
1 lžička másla
1 plátek bílého chleba s 1/2 lžičky másla

Celkem: 2000 kalorií, 84 g tuku, 34 g nasycených tuků, 425 mg cholesterolu. Dieta 38% tuku, 15% nasycených tuků.

Vzorek nabídky s nízkým obsahem tuku

Snídaně

1 šálek ovesných vloček nebo müsli
1 šálek odstředěného mléka
1 kus celozrnného chleba
1 banán

Snack

1 Bagel s rozinkami s 1/2 lžičky másla

Oběd

Turecký sendvič (85-100 g) na žitný chléb se salátem
1 oranžová
3 rýže nebo ovesné vločky cookies
1 sklenici jablečné šťávy

Snack

Nízký tuk jogurt s ovocem

Večeře

85-100g smažená kuřecí prsa
1 středně pečený brambor
1 lžíce nízkotučného jogurtu
1/2 šálku brokolice
1 krajíc chleba s marmeládou
1 šálek odstředěného mléka

Celkem: 2000 kalorií, 38 g tuku, 9,5 g nasycených tuků, 91 mg cholesterolu. Dieta 17% tuku, 4% nasycených tuků.

Nízká hladina cholesterolu, nízko nasycený tuk

 • Omezte celkový příjem tuku a oleje.
 • Vyhněte se máslu, margarínu, prášku do pečiva, sádla, palmového a kokosového oleje.
 • Vyhněte se majonéze, zálivkám a omáčkám, pokud nejsou domácí s nízkotučné přísady.
 • Omezte příjem čokolády.
 • Vyberte si nízkotučné nebo nízkotučné potraviny, jako je nízkotučná majonéza nebo nehydratované arašídové máslo, nízkotučné nebo beztukové salátové zálivky nebo omáčky s nízkým obsahem tuku.
 • Používejte rostlinné oleje, jako je řepkový nebo olivový olej.
 • Vyberte si margarín, který neobsahuje trans mastné kyseliny.
 • Používejte ořechy s mírou.
 • Pečlivě si přečtěte štítky o složkách, abyste určili množství a typ tuku v potravinách.
 • Omezte nebo eliminujte příjem nasycených a trans tuků.
 • Vyvarujte se zpracovaných potravin s vysokým obsahem tuku a polotovarů.

Náhrada masa a masa

 • Vyberte si ryby, kuře, krůtu a libové maso.
 • Použijte sušené fazole, hrášek, čočku a tofu.
 • Omezte žloutky na tři až čtyři za týden.
 • Pokud budete jíst červené maso, omezte na ne více než tři porce týdně.
 • Vyhněte se mastným masům, jako je slanina, klobása, klobásy, šunka a žebra.
 • Vyhněte se všem vedlejším produktům masa, včetně jater.

Mléčné výrobky

 • Vyberte si odtučněné nebo nízkotučné mléko, kefír a tvaroh.
 • Většina sýrů má vysoký obsah tuku. Vyberte si sýr z odstředěného mléka, jako je mozzarella a ricotta.
 • Vyberte si lehký nebo nízkotučný sýr a zakysanou smetanu.
 • Vyhněte se smetaně a omáčkám.
 • Jíst různé druhy ovoce a zeleniny.
 • Jako zálivka použijte citrónovou šťávu, ocet nebo olivový olej.
 • Snažte se nepřidávat omáčky, tuk nebo rostlinný olej.

Chléb, obiloviny a zrna

 • Vyberte si celozrnné pečivo, obiloviny, těstoviny a rýži.
 • Vyhněte se občerstvení s vysokým obsahem tuku, jako jsou müsli, sušenky, koláče, pečivo, koblihy a croissanty.

Sladkosti a dezerty

 • Vyberte si domácí dezerty vyrobené z nenasycených pomazánek nebo másla, s nízkým obsahem tuku nebo odstředěného mléka, a vaječných bílků nebo náhražky.
 • Snažte se jíst zmrzlinu, mražený jogurt, marmeládu, nízkotučné pudinky nebo pudink, zázvorové sušenky nebo sušenky.

Tipy pro vaření

 • Vyhněte se dlouhodobému smažení.
 • Před vařením odstraňte viditelný tuk z masa a odstraňte z něj drůbež.
 • Pečeme, vaříme, vaříme, vaříme parní kuře, ryby a libové maso.
 • Během vaření vypusťte tuk, který se vypouští z masa.
 • Nepřidávejte do potravin tuky.
 • Pro vaření nebo pečení použijte olej na vaření.
 • Připravte si dušenou zeleninu na ozdobu.
 • Použijte bylinky k aromatizaci marinád a výrobků.

Cholesterol a kouření

Odvykání tabáku je povinné v boji proti vysokému cholesterolu. Když přestanete kouřit, váš dobrý cholesterol se může zlepšit až o 10%.

Cholesterol a fyzická aktivita

Pokud jste zdraví, ale ne příliš aktivní, začněte s aerobní cvičení, mohou zvýšit svůj dobrý cholesterol o 5% v prvních dvou měsících. Pravidelné cvičení také snižuje špatný cholesterol. Vyberte si cvičení, která zvyšují tepovou frekvenci, jako je běh, plavání nebo chůze po dobu nejméně 30 minut většinu dní v týdnu. Povolání by neměla překročit 30 minut v jednom souboru, stejně tak fungují dva 15minutové přístupy.

Statiny

Léky na snížení cholesterolu v krvi lze použít, pokud změny životního stylu nepomáhají snížit hladinu LDL cholesterolu na požadovanou úroveň. Nejúčinnější a nejpoužívanější léky ke snížení cholesterolu se nazývají statiny, které jsou široce používány, stejně jako nejúčinnější léky na snížení cholesterolu s nízkou hustotou. Klinické studie ukázaly, že statiny snižují riziko srdečního infarktu (a mrtvice) a zlepšují kvalitu života. Statiny nemají při dlouhodobém používání prakticky žádné vedlejší účinky.

Dnes jsou na farmaceutickém trhu tyto statiny:

 • Rosuvastatin (Crestor)
 • Fluvastatin sodný (Lescol)
 • Atorvastatin vápenatý (Lipitor)
 • Lovastatin (Mevacor)
 • Sodná sůl pravastatinu (Pravaxol)
 • Simvastatin (Zokor)

Statiny přírodního původu

- Vitamín C. Hladiny vitamínu C přímo souvisí s kardiovaskulárním zdravím. Kyselina askorbová je účinný přírodní statin, který působí jako inhibitor při výrobě lipoproteinů s nízkou hustotou. Velké množství vitamínu C se nachází v citrusových plodech (grapefruit, pomeranč, citron).
- Vitamin B3 (niacin). Vitamíny skupiny B jsou silné přírodní statiny, jejichž zdrojem jsou zelená zelenina, maso, obiloviny a mléko.
- Česnek Často jíst česnek pomáhá normalizovat hladiny cholesterolu. Za pouhých 4 - 12 týdnů pravidelného stravování česneku jsou hladiny cholesterolu v krvi významně sníženy. Navíc česnek zpomaluje tvorbu lipoproteinů s nízkou hustotou a cholesterolu v cévách.
- Yellowroot kanadský (kurkuma). Kurkumin, jako přírodní statin, je účinný při léčbě všech onemocnění kardiovaskulárního systému. Kurkumin stimuluje tvorbu cholesterolu v játrech a odstranění nadbytečného cholesterolu z těla.
- Celulóza. Pravidelná konzumace obilovin bohatých na vlákninu, ovesné vločky, ječmen, zelenina a ovoce, fazole, mrkev, jablka, avokádo, bobule - pomáhá při snižování cholesterolu. Vlákna obsažená v těchto produktech působí jako přírodní statin, převádí přebytečný cholesterol do střev a neumožňuje mu cirkulaci a srážení v krvi.
- Rybí olej Rybí olej obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které regulují produkci lipidů. Zdrojem rybího oleje je olej z mastných ryb, losos, makrely. Kromě toho je k dispozici také rybí olej ve formě kapslí.
- Lněná semena. Dalším silným přírodním statinem je lněné semeno obsahující podobné množství omega-3 mastných kyselin.
- Extrakt z červené fermentované rýže. Tento přírodní statin se používá v kuchyni mnoha asijských zemí jako přísada, která dává barvu a chuť pokrmu. Vedlejší produkt kvašení monakolinu K pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů.
- Polykanol. Efektivní přírodní statin. Je vyroben z cukrové třtiny a je dodáván ve formě kapslí. Hlavní přednosti polykanolu jsou schopnost zabránit tvorbě krevních sraženin, regulovat krevní tlak a snižovat hladinu lipoproteinů s nízkou hustotou. Kromě toho je polykanol účinný v boji proti obezitě.
- Fermentované sójové produkty. Sójové produkty - jako tofu, miso, tempeh - také účinně snižují hladinu cholesterolu a působí jako přírodní statiny.
- Artyčok, bazalka. Ostatní bylinky, které mohou snížit cholesterol jsou: semena pískavice, artyčoky, listy řebříčku, bazalka.

Léky na snížení cholesterolu

Fibráty jsou účinná léčiva, která snižují hladiny triglyceridů v krvi. Fibráty inhibují produkci lipoproteinů s velmi nízkou hustotou v játrech a urychlují odstraňování triglyceridů z krve. Fibráty jsou také účinné při zvyšování hladiny HDL cholesterolu v krvi, avšak fibráty nejsou účinné při snižování LDL cholesterolu. Lékaři mohou zvážit kombinování fibrátů se statiny. Tato kombinace nejen sníží hladinu LDL cholesterolu, ale také sníží hladinu triglyceridů v krvi a zvýší hladinu HDL cholesterolu.

Fibráty lze také použít pouze k prevenci infarktu myokardu u pacientů se zvýšeným obsahem triglyceridů v krvi a nízkým HDL cholesterolem.

Přípravky žlučových kyselin váží žlučové kyseliny. To snižuje množství kyseliny žlučové vrácené do jater, což umožňuje, aby játra produkovala více žlučových kyselin, které nahradí ztracené žlučové kyseliny ve stolici. Za účelem produkce více žlučových kyselin přeměňují játra více cholesterolu na žlučové kyseliny, což snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Kyselina nikotinová (vitamin B3 nebo niacin) je vitamin B. Při léčbě cholesterolu a triglyceridů v krvi jsou nezbytné vysoké dávky kyseliny nikotinové (1 až 3 gramy denně). Kyselina nikotinová je dostupná v několika přípravcích. Kyselina nikotinová je nejúčinnější při zvyšování HDL cholesterolu a je středně účinná při snižování LDL cholesterolu a triglyceridů. Používá se samostatně, může zvýšit hladinu HDL cholesterolu o 30% nebo více. Nicméně, kyselina nikotinová není tak účinná jako statiny pro snížení LDL cholesterolu.

Co jsou inhibitory absorpce cholesterolu?

Jedná se o relativně novou třídu léků ke snížení cholesterolu, zabraňuje absorpci cholesterolu ze střev. Selektivní inhibitory absorpce cholesterolu jsou nejúčinnější při snižování LDL (špatný cholesterol), ale mohou mít také mírný účinek na snížení triglyceridů (tuků v krvi) a zvýšení HDL (dobrý cholesterol). Jedním z těchto léků je Ezetimibe (Zetia).

Indikace: Ezetimib (Zetia) snižuje hladinu cholesterolu v krvi, snižuje vstřebávání cholesterolu ze střeva. V kombinaci se statiny snižuje celkový cholesterol, LDL cholesterol a triglyceridy. Může zvýšit HDL cholesterol. Kombinace ezetimibu se statiny je účinnější než léčivo samotné.