Image

Laktulózový sirup: návod k použití pro novorozence a děti od 1 roku

Poruchy zažívání u novorozenců jsou běžné. Děti se obávají koliky, průjmu a zácpy. Zmírnit tyto stavy léky. Je důležité, aby lék na malé dítě měl minimální vedlejší účinky a fungoval efektivně.

S častou zácpou pomůže laktulózový sirup pro novorozence. Je mírně slabý a způsobuje, že střeva dítěte pracují pravidelně a bude možné zapomenout na problémy s trávením. Tento nástroj se používá v medicíně více než 60 let a dodnes neztrácí význam.

Pomocný sirup na bázi laktulózy

Prostředek a dávkové formy léčiva Lactulose

Léčivo Lactulose je dostupné ve formě tablet pro dospělé a žlutý sirup pro děti. Sirup může být v různých dávkách - 200 ml a 240 ml.

Účinnou látkou je laktulóza, vyrobená ze syrovátky. Pomocné složky jsou galaktóza a laktóza. Laktulóza je bezpečná látka, která se neabsorbuje do krve a nedává vedlejší účinky jiným orgánům a systémům. Dostávat se do střev, přitahuje vodu k sobě a ředí výkaly. Má laxativní účinek. Laktulóza je účinná a mírná. S výkaly jsou ze střev odstraněny akumulace strusky. Trávení je normalizováno, peristaltika je aktivována, v důsledku čehož se defekace stává pravidelnou.

Laktulóza podporuje růst prospěšných laktobakterií a bifidobakterií, potlačuje patogenní mikroflóru, eliminuje procesy fermentace a hnilob. Lék není návykový a nezasahuje do vstřebávání živin a vitamínů z potravy do těla dítěte. Při použití tohoto léku nevyžaduje velké množství vody. Lék je vydáván z lékárny bez lékařského předpisu. Udržel 2 roky.

Indikace a kontraindikace

Za jakých patologií a stavů je předepsán Latulosa sirup:

 • zácpa, včetně chronické (jsou nebezpečné pro tělo dítěte v důsledku možné intoxikace);
 • umělé krmení - pro pohodlné přizpůsobení nové směsi;
 • komplexní terapie jaterní encefalopatie, novorozenecké žloutenky;
 • jaterní kóma a precoma;
 • poruchy trávení, včetně antibiotik;
 • dysbakterióza;
 • alergické reakce, dermatitida;
 • po operacích na střevech;
 • salmonelóza, otrava jídlem;
 • po ozáření a chemoterapii;
 • po resekci hemoroidů;
 • při přípravě na rentgenové nebo endoskopické vyšetření střeva.

Děti Laktulóza může trvat od 1,5 měsíce. Proháněcí účinek se projevuje 2-4 dny po zahájení léčby.

V případě žloutenky u kojenců je velmi důležité, aby dítě mělo pravidelné stolice (doporučujeme číst čípky glycerinu pro zácpu pro kojence). Bilirubin, jehož zvýšená hladina způsobuje patologický stav, se vylučuje stolicí. Pokud má dítě zácpu, bilirubin se vstřebává zpět do krevního oběhu a zhoršuje nemoc, takže lékař předepíše enterosorbenty pro miminka včetně přípravku Lactulose. Vzhledem k věkové hranici, se žloutenkou, nemůže být nekontrolovatelně přijata.

Návod k použití a dávkování

Pít Lactulose sirup během snídaně. Příjem můžete rozdělit dvakrát. Předtím, než dáte dětem sirup, měl by být zředěn vodou nebo džusem. Pro novorozence je vhodné dávat lék pomocí injekční stříkačky o objemu 5 ml - lze jej použít k měření správného množství léčiva. Sirup by měl být nalit do úst dítěte v malých porcích, aby se neudusil.

Děti by měly dostávat dávku podle věku:

 • novorozenci a děti do 1 roku včetně krmení lahví - 5 ml denně (dávka může být na lékařský předpis zvýšena na 10-15 ml);
 • od 1 do 6 let - 5-10 ml;
 • od 7 do 14 let - 15 ml, pak se dávka sníží na 10 ml.

Při zácpě můžete dát sirup dítěti pouze v nepřítomnosti židle déle než 1-2 dny, pro novorozence a děti do jednoho roku - v nepřítomnosti židle 1 krát denně. Dítě se stává neklidným, tlačí nohy a pláče. Tyto příznaky jsou také způsobeny intestinální obstrukcí, při které je použití přípravku Lactulose kontraindikováno, proto byste se měli před použitím léku poradit s odborníkem (doporučujeme číst: střevní obstrukce u novorozenců a dětí mladších než 1 rok).

Sirup musí být používán bez porušení pokynů a pouze po konzultaci s ošetřujícím pediatrem

Kojící matka před použitím projímadel by měla upravit svou dietu. Je nutné opustit produkty, které způsobují zvýšenou tvorbu plynu, a jíst potraviny, které pomohou způsobit stolici u dítěte (řepa, švestky atd.). Děti na umělém krmení se mohou pokusit změnit směs - možná je v ní. Děti starší 6 měsíců by měly dostávat doplňkové potraviny obohacené vlákny.

Vedlejší účinky, předávkování a preventivní opatření

Laktulóza může způsobit nežádoucí účinky u dítěte: t

 • zvýšená tvorba plynu, nadýmání;
 • regurgitace;
 • bolest břicha;
 • snížená chuť k jídlu;
 • nevolnost, zvracení.

Pokud má dítě průjem, je pravděpodobné, že doporučená dávka byla překročena. Průjem projde sám po určité době po zrušení nebo snížení dávky léku. Pokud negativní příznaky nezmizí, měli byste léčbu ukončit a poradit se s lékařem, aby léčivo nahradil. Aplikace přípravku Lactulose současně s antibiotiky je třeba zvážit, že snižuje jejich účinnost.

Laktulóza je kontraindikována v případě individuální intolerance, rektálního krvácení, kolostomie, ileostomie, střevní obstrukce a galaktosémie, tj. Nadměrné akumulace galaktózy v krvi. Také lék není předepsán pro podezření na zánět slepého střeva. Laktulóza je předepisována s opatrností osobám trpícím cukrovkou a užívá se pod dohledem ošetřujícího lékaře.

Při dlouhodobém užívání - déle než 6 měsíců - byste měli neustále sledovat hladinu elektrolytů v krevním séru. Pokud je diagnóza nejasná, Lactulose nemůže být užívána, může to poškodit pouze tělo dítěte. Pokud lék nepomáhá několik dní, je nutné se poradit s lékařem (nejlépe s dětským chirurgem), který určí příčinu zácpy.

Léčiva a analogy na bázi laktulózy

Na základě laktulózy vzniká mnoho léků, které normalizují práci střeva. Účinná látka v těchto přípravcích se používá jedna věc, ale liší se v ostatních složkách, takže před použitím byste měli být obeznámeni s jejich složením a návodem k použití.

Laktulózový sirup pro kojence

Laktulózový sirup pro novorozence je dnes považován za jeden z nejúčinnějších způsobů léčby zácpy. Používá se k odstranění a prevenci poruch stolice u dětí i dospělých. Přijímání kojenců by však mělo být prováděno pod přímým dohledem lékaře. Látka má řadu kontraindikací, které musí být zváženy před přímým jmenováním.

Hlavní účinné látky pomáhají dětem, a to iv případech, kdy jiné léky byly neúčinné. Pravidelný příjem vykazuje vynikající terapeutický účinek.

Vlastnosti léku a jeho účinky na tělo

Laktulóza je považována za prebiotikum, které pomáhá v krátkém čase zlepšit střeva. Prostřednictvím sirupu se dosahuje účinného růstu bifidobakterií a mikroorganismů, které jsou nezbytné pro rychlé a kvalitní trávení potravin.

Laktulóza se nemění pod vlivem enzymů trávicího traktu. To je důvod, proč může být látka dodávána do střev v neporušené formě. Ukázalo se, že je vysoce účinný při léčbě onemocnění trávicího systému. Pravidelné užívání zajišťuje absenci dysbiózy.

Sirup má pozitivní vliv na tělo dítěte. Pomáhá eliminovat hlavní problémy trávení. Bezprostředně po narození není kojení pro dospělé k dispozici pro děti. Žaludek a střeva jsou nadále kolonizovány bakteriemi a enzymy. Laktulóza minimalizuje pravděpodobnost koliky a nadýmání.

Sirup by měl být použit v následujících případech:

 • Je nutné rychle normalizovat stolici.
 • Léčba a prevence zácpy.
 • Obnovit přirozenou střevní mikroflóru.
 • Posílení hlavních ochranných funkcí těla.
 • Snižuje pravděpodobnost aktivního růstu a vývoje patogenních mikroorganismů.
 • Odstraňuje toxiny z těla. Například laktulóza je nutná pro eliminaci negativních účinků amoniaku.
 • Pomáhá dítěti obnovit normální zdraví.

Indikace pro užívání léku

Manuál obsahuje informace, že laktulóza je nutná pro kojence k odstranění zácpy. K této negativní situaci dochází téměř u všech novorozenců od narození do sedmi měsíců. Díky sirupu je možné se v krátké době zbavit nepohodlí a silné bolesti.

Sirup má jedinečné složení, a tak jemně a účinně pomáhá dítěti vyrovnat se s problémy trávení. Kvůli laktulóze se tekutina začíná stékat ve střevě, což je nezbytné pro kvalitativní změknutí výkalů. Na tomto pozadí se tlak na stěny tlustého střeva několikrát zvyšuje. Droga přispívá k zahájení peristaltiky. Za pár hodin vyjde obsah střeva bez obtíží.

Lék by měl být použit nejen k odstranění zácpy. Pomáhá dětem rychle a účinně se zbavit následujících negativních situací:

 • Dysbakterióza ve střevě.
 • Přítomnost patologií v játrech.
 • Ve střevě se aktivně rozvíjí proces rozpadu.
 • U malého pacienta byla dříve diagnostikována salmonelóza.
 • Otrava, která se vyvinula v důsledku intoxikace organismu.

Nesmí produkovat samoléčbu. Musí být jmenován a schválen lékařem.

Existuje řada kontraindikací, které musí být vzaty v úvahu.

Pravidla užívání léku

Laktulóza se může začít používat, pokud je dítě již 1,5 měsíce staré. Délka trvání léčby závisí na individuálních charakteristikách projevu onemocnění. Problémy s gastrointestinálním traktem jsou navíc doprovázeny dalšími příznaky.

Pokud dítě není ještě 12 měsíců starý, pak během dne by neměl pít více než 5 ml léku. Zácpa obvykle zmizí s těžkou bolestí. V tomto případě se dávka může zdvojnásobit. Tato recepce však nemůže trvat déle než tři dny. U starších dětí je dovoleno přidávat lék do šťávy nebo jiné tekutiny. Sirup je nejlepší pít při jídle. Před použitím lahvičky důkladně protřepejte.

Pokud dítě stále nejí pevné jídlo, pak se mu lék podá bezprostředně po jídle. V případě, že léčba je delší než šest měsíců, musí dítě neustále darovat krev k monitorování klíčových ukazatelů. Laktulosa nemůže působit plně, pokud je dítě navíc předepsáno antibiotiky.

Kontraindikace

Tělo dítěte je neuvěřitelně citlivé na jakékoli jídlo. V přítomnosti individuální intolerance je zaručeno, že zažije alergickou reakci. Proto je v procesu přijímání nutné pečlivě sledovat změnu stavu.

Poprvé je dovoleno dát ne více než 2,5 ml sirupu. Negativní reakce v tomto případě může nastat během následujících dvou hodin. Alergie jsou diagnostikovány v případě vyrážky, zarudnutí a silného svědění. V tomto případě by mělo být užívání léčiva opuštěno. Lékař si může vybrat jeden z analogů, ale s jinými aktivními složkami.

Laktulóza nemůže být užívána s galaktosémií. Toto onemocnění je dědičné. Pokud byl jeden z nejbližších příbuzných diagnostikován dříve, pak je třeba pediatra upozornit na tento faktor.

V jiných případech pomáhá laktulóza zlepšovat proces trávení v drobcích. Díky němu může zapomenout na zácpu a na krátkou dobu normalizovat práci střev.

Jak se vyrovnat s předávkováním?

Situaci je mnohem snazší předcházet, než řešit její důsledky. Rodiče by si měli pozorně přečíst návod a řídit se doporučeními ošetřujícího lékaře. Dítě by nemělo mít přístup k místu skladování léku.

Předávkování lékem má výrazné známky:

 • Poruchy křesla.
 • Nadměrná tvorba plynu.
 • Dítě odmítá jíst.
 • V oblasti břicha se periodicky vyskytuje bolest. O tomto dítěti se rodiče dozvědí ohnutím nohou.
 • Kůže se stává bledou.

Tyto příznaky nelze ignorovat. To by mělo okamžitě přestat užívat lék, jinak situace může být velmi zhoršena.

Náklady na laktulózu lze přičíst průměrné cenové kategorii. Cena produktu začíná od 300 rublů. Komponenty mají vysoký stupeň účinnosti. Lék je často předepisován kojencům k odstranění problémů v gastrointestinálním traktu.

Laktulózový sirup pro děti:
návod k použití

Zácpa se často vyskytuje v dětství a může se vyvíjet i u novorozenců. Nicméně, nespěchejte, aby drobky laxativum. Nejdříve je třeba konzultovat pediatra. Lékař rozhodne, zda batole potřebuje nějaké léky, a může předepsat lék nazvaný Lactulose, který je vyžadován u dětí.

Forma uvolnění a složení

Lék je reprezentován pouze jednou formou - sirup, jehož objem v jedné lahvičce je 200, 500 nebo 1000 ml. Má sladkou chuť a viskózní konzistenci. Taková kapalina je čirá a obvykle bezbarvá, ale také se stává s hnědým nebo žlutým odstínem.

Hlavní složka sirupu se také nazývá laktulóza a je obsažena ve 100 ml sirupu v množství 66,7 gramů. Neaktivními složkami jsou kyselina citrónová a voda. Pro usnadnění dávkování je k lahvičce připojena odměrka.

Princip činnosti

Laktulóza je disacharid, který v přírodě neexistuje, to znamená, že je získán syntetickými prostředky. Je známo již několik desetiletí o svých projímavých vlastnostech a v současné době je taková látka považována za jeden z nejúčinnějších a nejbezpečnějších prostředků s projímavým účinkem. Z tohoto důvodu se často přidává do potravin (jogurt, mléko, kefír, ovesné vločky) a dokonce i do kojenecké výživy.

Jednou v tenkém střevě se laktulóza nerozkládá a není absorbována, takže je transportována s hmotností potravin dále do tlustého střeva, kde je používána bifidobakteriemi a dalšími prospěšnými mikroby jako substrátem pro jejich reprodukci. Mikroorganismy zpracovávají tento disacharid na organické kyseliny, které mají osmotickou aktivitu.

Díky této aktivitě ve střevním lumenu je voda zadržena, což vede ke zvýšení výkalů a aktivaci peristaltiky. Výsledkem těchto změn bude stimulace vyprazdňování. Současně se účinek "laktulózy" projeví 1-2 dny po aplikaci, protože trvá určitou dobu, než se sirup dostane do střeva a jeho štěpení bakteriemi.

Indikace

Nejčastěji je "Lactulose" předepisována pro zácpu, protože takový lék pomáhá vytvořit fyziologický pohyb střev. Používá se také pro hemoroidy, po operaci konečníku nebo před vyšetřeními, například jako preparát pro irigoskopii. Dalším důvodem pro použití sirupu může být závažné onemocnění jater, které vedlo k encefalopatii. U těchto pacientů "Laktulóza" snižuje hladinu toxických látek obsahujících dusík, což pomáhá předcházet čárkám a kómě.

Od jakého věku je předepsáno?

Použití "Lactulose" je možné od narození. Tento přípravek se podává dětem a starším dětem, ale pouze na doporučení lékaře. Použití takového sirupu bez jmenování a předchozího vyšetření lékaře se nedoporučuje, protože v některých případech může poškodit nebo být neúčinné.

Kontraindikace

Léčba přípravkem Lactulose je v takových situacích zakázána:

 • s intolerancí na jakoukoli složku sirupu;
 • pokud je podezření na střevní obstrukci nebo apendicitidu;
 • s galaktosémií;
 • v přítomnosti ileo nebo kolostomie;
 • s rektálním krvácením;
 • s glukózo-galaktózovou malabsorpcí;
 • s intolerancí fruktózy nebo galaktózy;
 • s nedostatkem laktázy v těle.

Pokud má dítě cukrovku, použijte sirup pod dohledem lékaře.

Vedlejší účinky

Vzhledem k tomu, že Lactulose stimuluje růst mikroflóry a v procesu vitální aktivity prospěšných bakteriálních plynů, vzniká často jejich počet (často se to děje u dětí mladších 2 let), což způsobuje bolest břicha a další nepříjemné symptomy. K vyloučení takového vedlejšího účinku se doporučuje zahájit léčbu malými dávkami a postupně zvyšovat dávkování.

Použití vysokých dávek sirupu vyvolává průjem, u kterého by měla být eliminována eliminace „laktulózy“ nebo snížení množství léčiva denně. Pokud je průjem závažný, pak užívání léků povede k nerovnováze elektrolytů, které se projeví jako bolest hlavy, arytmie, záchvaty, slabost a další příznaky.

Návod k použití

Obvykle se doporučuje podávat „laktulózu“ malým pacientům jednou denně. Celková denní dávka sirupu se podává najednou, například po snídani. Dítěti se doporučuje dát lék před krmením tak, aby strouhanka nevzdala sirup a vyplivla lék. Pro dávkování použijte odměrku a nejmenší děti mohou dostat lék ze stříkačky bez jehly.

Trvání užívání léčiva se stanoví individuálně a může se pohybovat od několika týdnů do 4 měsíců. Pro děti v prvním roce života stačí pouze 5 ml léku denně. Děti ve věku 1-7 let "Lactulose" mohou být podávány také v 5 ml, ale přijímáme příjem a 10 ml denně. Pacienti starší než 7 let dávají 10-15 ml sirupu.

Jedná se o průměrné denní dávky léku, ale je nutné zahájit léčbu nižšími dávkami, například 6měsíční dítě se zácpou může dostat nejdříve 1 ml sirupu. Další den bude jedna dávka 2 ml a tak dále. Poté, co byla stanovena účinná dávka, je v ní léčivo nadále podáváno.

Nejoblíbenějším dětským laxativem je laktulózový sirup (informace pro rodiče)

Laktulóza je synteticky získaný disacharid, který není přítomen u volně žijících živočichů. Účinnost laxativa byla poprvé popsána v roce 1959 a od té doby laktulóza přešla z neznámého disacharidu na jedno z nejbezpečnějších a nejúčinnějších laxativ.

Nic se nestane v tenkém střevě s laktulózou: za prvé, není absorbován, a zadruhé, lidé a jiní savci nemají enzymy, které by byly schopny ho jakýmkoliv způsobem trávit. V tlustém střevě se však laktulóza stává vynikajícím substrátem pro reprodukci kvašeného mléka a bifidobakterií, které z něj činí různé organické kyseliny (mléčné, mravenčí, octové). Ty mají osmotickou aktivitu, tedy ve skutečnosti účinnost laktulózy jako osmotického projímadla.

Několik slov o tom, jak fungují osmotická laxativa.

Mechanismus účinku těchto léků je založen, jak možná hádáte, na fenoménu osmózy.

Výše uvedené je studováno na střední škole, ale pro většinu čtenářů je užitečné připomenout, že osmóza je schopnost vody proniknout ze slabšího roztoku soli na koncentrovanější přes polopropustnou membránu.

Osmotická laxativa jsou látky, které vykazují vysokou osmotickou aktivitu, a proto mají schopnost zadržovat vodu ve střevech. V důsledku toho se zvyšuje množství fekálních hmot a aktivuje se peristaltika (zvlnění kontrakce střevních stěn), což je dostačující pro výskyt projímavého účinku.

Přípravky s laktulózou mají sladkou chuť, jsou zcela prosté jakékoliv toxicity, dobře snášené, mohou být použity po dlouhou dobu. Faktem tedy je, že většina pediatrů považuje laktulózu za lék volby při léčbě zácpy u dětí. Bezpečnost léčiva do značné míry určuje jeho status OTC ve všech zemích světa, stejně jako četnost užívání nejen u pediatrů, ale také u starších, těhotných a kojících žen.

Účinek po podání se vyvíjí během 1–2 dnů: tolik času je zapotřebí, aby laktulóza „dosáhla“ tlustého střeva a dostala se do styku s bakteriemi.

Aktivní reprodukce bakterií často vede k nadměrné tvorbě plynů, která může být u dětí v prvních dvou letech života doprovázena výskytem nebo intenzifikací bolesti břicha.

Na tomto základě autor důrazně doporučuje zahájit léčbu malými dávkami a postupně je zvyšovat. V této chvíli chci věnovat zvláštní pozornost, protože v mnoha farmakologických pokynech a pokynech pro laktulózové přípravky existují opačná doporučení: vysoká dávka v prvních 2-3 dnech, pak udržovací dávka. Taková taktika je u dospělých účinná a oprávněná, ale její realizace u dětí často vede k tomu, že po první dávce léku dítě a jeho příbuzní stráví bezesnou noc. V důsledku toho rodiče odmítají používat účinný a bezpečný lék, protože „tento lék se nám nehodil“.

Laktulózový sirup pro léčbu zácpy u novorozenců: návod k použití

Jakmile se dítě narodí, jeho rodiče čelí mnoha různorodým problémům zdravého a plnohodnotného vývoje dítěte. Podle statistik se téměř každé dítě mladší než 12 měsíců pravidelně vyvíjí zdravotní problémy s různou mírou složitosti, od žloutenky novorozenců a mírného narušení trávicího systému až po závažné patologie vyžadující chirurgický zákrok.

Terapeutické léky nové generace používané v pediatrii jsou navrženy tak, aby bezpečně a účinně eliminovaly příčiny onemocnění, zmírnily jejich příznaky a prováděly prevenci. Jedním z těchto prostředků je Lactulose.

Popis a mechanismus působení léků

"Laktulóza" je syntetický prebiotik, který se získává při hlubokém zpracování syrovátky. Má krystalickou kompozici, je dobře rozpustný ve vodě. Molekulární vzorec látky sestává z fruktózy a galaktosy spojené b-glykosidickou vazbou. Poprvé byl lactulose izolován rakouským vědcem Petuelem v roce 1948, který s jeho pomocí vyřešil problém saturace organismu dětí na umělé stravě s prospěšnými bifidobakteriemi.

Vzhledem ke zvláštnostem struktury, laktulóza, přijatá orálně, vstupuje do tlustého střeva v nezměněném stavu a množství, po kterém je rozdělena na nízkomolekulární organické kyseliny: mléčná, mravenčí a octová. Produkty metabolismu pomáhají snižovat hladinu PH, normalizují kyselost, stimulují reprodukci bifidobakterií a laktobacilů, inhibují rozvoj patogenních mikroorganismů.

V moderní farmakologii “Lactulose” je dostupný ve formě sirupu stejného jména. 100 g léčivého přípravku obsahuje 66,7 g účinné látky. Užívání léku nezpůsobuje novorozencům nepohodlí, protože nevyžaduje další spotřebu velkého objemu tekutiny.

Indikace pro použití u novorozenců

U novorozenců nefungují vnitřní orgány a systémy vitální aktivity v plném rozsahu, protože poslední fáze jejich vývoje se objevují v prvních měsících života dítěte. Není neobvyklé, že dojde k poruše jednoho nebo více systémů dětského těla. Úkol rodičů - pod vedením lékařů zvolit rychlý, efektivní a bezbolestný způsob, jak obnovit zdroje, aby se zabránilo vzniku nevratných následků.

Trávicí systém dítěte je nejčastěji ovlivněn nepříznivými faktory. Jakékoli změny ve výživě, vrozené abnormality, nemoci, léky, změny v denním režimu a další faktory mohou nepříznivě ovlivnit funkci střeva dítěte mladšího než 1 rok a způsobit zácpu nebo jiné abnormality v gastrointestinálním traktu.

„Laktulóza“, díky svému mírnému vlivu na peristaltiku, účinně zvládá problém zácpy, včetně chronické zácpy, nezpůsobuje, že se tělo stává závislým na účinné látce. Lék lze podávat dětem od prvních týdnů po porodu, protože se neabsorbuje do krve a neovlivňuje práci žaludku.

Kromě toho je prokázána účinnost použití sirupu "Lactulose" u dětí v následujících případech vyžadujících lékařskou korekci: t

 • porušení střevní mikroflóry;
 • léčba antibiotiky;
 • alergická dermatitida;
 • prodloužené žloutnutí novorozence;
 • hnisavá dyspepsie;
 • intoxikace těla;
 • patologie tlustého střeva;
 • salmonelóza;
 • jaterní encefalopatie;
 • zotavení po operaci;
 • prevence vzniku patogenních mikroorganismů.

Návod k použití

Délka léčby závisí na stupni zotavení těla a je upravena odborníkem.

Pro léčebné účely, k odstranění zácpy, snížení hladiny bilirubinu v případě žloutenky, dysbakteriózy a dalších indikací, děti ve věku od 6 týdnů do 1 roku jsou předepsány k užívání léku v množství 5 ml denně. Doporučuje se přidávat sirup do mléčné směsi nebo vhodné laktace podle konzistence a plně krmit dítě jednou v první polovině dne.

Bezpečným opatřením by bylo zvýšit denní dávku léku na 10 ml, rozdělenou do 2 krmiv. Přezkum léčebného režimu lékařem je oprávněný, pokud toto rozhodnutí pomáhá zmírnit stav dítěte.

V některých případech, při vyloučení příznaků zácpy, se doporučuje pokračovat v užívání laktulózy pro profylaktické účely. Rodiče by si měli být vědomi toho, že v případě dlouhého příjmu sirupu po dobu delší než 6 měsíců je sledování krevního složení povinné.

Kontraindikace a nežádoucí účinky

Lék je obvykle kojenci dobře snášen. Ve vzácných případech mohou děti na začátku léčby pociťovat individuální intoleranci na laktulózu, jak naznačuje alergická reakce organismu. V tomto případě by měla být léčba naléhavě zastavena a v budoucnu, pokud se vyskytnou problémy se střevy, je třeba užívat léky s jinými účinnými látkami.

Sirup "Laktulóza" je také kontraindikován při galaktosémii, obstrukci střeva, podezření na apendicitidu. Lék by měl být užíván s opatrností, pokud je u dítěte diagnostikována diabeta. Abyste se vyhnuli komplikacím, musíte před zahájením léčby konzultovat s pediatrem.

Hlavním vedlejším účinkem užívání sirupu je zvýšená nadýmání, které se obvykle vyskytuje během prvních 48 hodin po konzumaci léku. Následně se normalizuje činnost střeva a užívání léčivé látky nezpůsobuje nepříjemné pocity drobků.

Při náhodném předávkování může novorozenec pociťovat průjem, bolest břicha a někdy nevolnost a zvracení. Pokud se tyto příznaky objeví, přestaňte užívat tento lék a vyhledejte jiný způsob, jak se s existujícím problémem vypořádat.

Analogy a ceny

Sirup "Laktulóza je k dispozici v průhledných lahvičkách po 200 ml, 500 ml, 1000 ml." V síti lékáren stojí droga v průměru 520 rublů. pro 500 ml. Seznam nejběžnějších analogů léku a jejich průměrné ceny naleznete v tabulce.

Laktulózový sirup pro novorozence

Jak používat laktulózový sirup pro novorozence

Laktulózový sirup je moderní účinná léčba zácpy u dětí a dospělých. Lék může být použit i u kojenců a novorozenců, ale pouze pod dohledem pediatra, protože existují kontraindikace pro jeho použití.

Laktulózový sirup je účinný i v případech, kdy jiné léky určené k léčbě zácpy u kojenců nemají výrazný terapeutický výsledek.

Co je to laktulóza a jak to funguje?

Laktulóza je prebiotikum, které normalizuje aktivitu tlustého střeva a tenkého střeva, stimuluje produkci prospěšných bifidobakterií a mikroorganismů.

Laktulóza není vystavena potravinovým enzymům, proto vstupuje do střeva beze změny, což zajišťuje vysokou účinnost této látky při léčbě zažívacích potíží a dysbióze.

Laktulózový sirup také optimalizuje kyselost střev, čímž zastavuje růst patogenní mikroflóry a patogenních bakterií.

Z tohoto důvodu je tento nástroj doporučován pro použití u novorozenců a kojenců, kteří často trpí zažívacími poruchami. To platí zejména pro děti, které se právě narodily, protože jejich zažívací systém je stále nedokonalý, protože neobsahuje požadovaný počet enzymů.

Použití laktulózového sirupu má komplexní účinek na malý organismus, například:

 • Pomáhá normalizovat stolice;
 • Rychle a účinně zmírňuje zácpu;
 • Podporuje růst prospěšné mikroflóry;
 • Vzhledem ke zlepšení tlustého střeva posiluje imunitní systém;
 • Potlačí reprodukci patogenních mikroorganismů;
 • Eliminuje známky intoxikace (například urychluje vylučování amoniaku);
 • Zlepšuje celkovou pohodu.

Kdy mohu užívat laktulózový sirup?

Hlavní indikací pro použití laktulózového sirupu je zácpa u novorozenců a kojenců. Jak ukazuje praxe, asi 70 procent dětí ve věku od 1 do 6 až 7 měsíců trpí tímto stavem. Neschopnost vyprázdnit střeva dává dítěti spoustu utrpení, což způsobuje těžké nepohodlí a bolest.

Laktulózový sirup vám umožní jemně, ale zároveň účinně pomáhat dítěti. Když je injikován do střeva, laktulóza zadržuje tekutinu, což vede ke změknutí výkalů a zvýšení jejich tlaku na stěnách tlustého střeva. Výsledkem je zlepšení peristaltiky a jemný odběr střev.

Kromě zácpy existují i ​​další indikace pro užívání tohoto léku u malých dětí, například:

 • Střevní dysbakterióza;
 • Jaterní encefalopatie;
 • Procesy rozpadu ve střevech;
 • Salmonelóza;
 • Intoxikace organismu v důsledku otravy.

Účel drogy by měl být prováděn pouze zdravotnickým pracovníkem, takže existují určitá omezení pro jeho užívání.

Jak se chovat?

Lék se doporučuje pro použití u dětí od 1,5 měsíce. Délka přijímání se volí individuálně s ohledem na závažnost patologie, související symptomy a diagnózy.

Dávkování pro děti od jednoho a půl měsíce do 1 roku je 5 ml.

Pokud zácpa způsobuje silnou bolest, je přijatelné použít 10 ml sirupu po dobu 2-3 dnů, následované snížením denního množství.

Pokud to věk dítěte dovoluje, můžete produkt ředit šťávou nebo jinou tekutinou. Sirup si vezměte ráno s jídlem (láhev se důkladně protřepe).

U dětí, které nedostávají pevné krmivo (do 4-5 měsíců), je možné lék použít ihned po krmení.

Je to důležité! Při dlouhodobé terapii laktulózovým sirupem (více než 6 měsíců) je nutné pravidelné sledování krevních parametrů.

Je také třeba mít na paměti, že při užívání s antibiotiky je účinnost léku významně snížena.

Kdy nemůžu lék použít?

Tělo malého dítěte je nepředvídatelné, proto musíte pečlivě sledovat možné projevy alergií nebo individuální intoleranci na složky léčiva.

Pokud je přípravek používán poprvé, je nutné omezit příjem 2,5 ml sirupu a pečlivě vyhodnotit stav dítěte během 1-2 hodin. Pokud se u Vás objeví příznaky alergické reakce (vyrážka, zarudnutí, svědění), je nutné léčbu ukončit a konzultovat lékaře s lékařem.

Galaktosémie je absolutní kontraindikací pro příjem laktulózy. Jedná se o onemocnění, které se vyskytuje v důsledku vlivu dědičného faktoru. Pokud je tato diagnóza dostupná, informujte o tom lékaře.

Ve všech ostatních případech je laktulózový sirup vynikajícím způsobem, jak zmírnit zácpu a obnovit normální funkci střev.

Co dělat s předávkováním?

Aby se předešlo předávkování lékem, je nutné jej užívat přísně v souladu s doporučeními pediatra nebo jiného ošetřujícího lékaře. Je také nutné zcela vyloučit přístup malých dětí do místa uložení finančních prostředků.

Je zcela jednoduché pochopit, že došlo k předávkování lékem, jak se objevují charakteristické rysy:

 • Průjem;
 • Zvýšená nadýmání (břicho dítěte se stává nafouknutým);
 • Ztráta chuti k jídlu;
 • Bolest v břiše (dítě křik silně a tlačí nohy na bříško);
 • V některých případech se může objevit bledá kůže.

Většina z těchto příznaků není nebezpečná a nevyžadují další léky, ale lékař by měl dítě stále ukazovat.

Náklady na léky

Tento lék lze připsat průměrnému cenovému rozpětí, protože jeho cena na území Ruska se pohybuje od 300 do 370 rublů. Tato cena je plně odůvodněna vysokou účinností a bezpečností výrobku, což je velmi důležité, pokud jde o kojence.

Recenze použití

Recenze matek, které tento nástroj používaly k léčbě zácpy u novorozenců, jsou většinou pozitivní. Téměř každý si všímá velmi vysokého výkonu a závažnosti terapeutického účinku, ke kterému dochází již ve 2-5 dnech užívání léku.

Stojí také za zmínku, že přítomnost vedlejších účinků nebo reakce nesnášenlivosti na složky, které tvoří drogu, to bylo velmi vzácné. Většina dětí, které dostávaly léčbu laktulózovým sirupem, tento lék dobře snášela.

Poznámka pro kojící matky! Kojící ženy by měly věnovat zvláštní pozornost denní dietě. Laktulóza je přítomna v některých produktech, jejichž použití napomáhá prevenci vzniku dysbiózy a trávicích problémů jak u matky, tak u dítěte, pro které je jediným jídlem v prvních měsících života mateřské mléko.

Laktulóza se nachází v následujících produktech:

 • Brusinka, rybíz (černá);
 • Ředkvička (v nepřítomnosti gastritidy nebo peptického vředu);
 • Meruňky;
 • Sušené meruňky;
 • Zeleninové saláty;
 • Zelí (zejména květák, brokolice a kaleráb);
 • Chřest, špenát.

Mírné užívání těchto přípravků pomůže obohatit mléko laktulózou, což pozitivně ovlivní zdraví dítěte a zdraví jeho střev.

Lactulose (sirup) - návod k použití, ceny, recenze a analogy

Laktulózový sirup je účinné laxativum, které může být dokonce použito k léčbě dětí. Lék je bezpečný a má minimální vedlejší účinky. Zlepšuje stav lidí trpících hemoroidy, protože eliminuje zácpu, která zhoršuje průběh onemocnění. Jméno drogy v latině je Lactulose.

Laktulózový sirup je účinné laxativum, které může být dokonce použito k léčbě dětí. Lék je bezpečný a má minimální vedlejší účinky.

Složení a jednání

Aktivní složka sirupu je laktulóza. Účinek léčiva v důsledku složení léčiva, které přispívá ke zvýšení počtu laktobacilů ve tlustém střevě.

Hemoroidy zmizí za týden a ranní "rány" vysychají! Před spaním přidejte 50 g do umyvadla se studenou vodou...

Farmakologické vlastnosti sirupu laktulózy

V důsledku zvýšení složení prospěšné mikroflóry se médium stává kyselým, což stimuluje pohyblivost a zmírňuje zácpu. Navíc dochází ke změně konzistence fekálních hmot, které se stávají měkčími a usnadňují střeva.

Farmakodynamika

Taková laxativa, na rozdíl od klasických, neovlivňují svaly a sliznici gastrointestinálního traktu.

Léčba tímto lékem pomáhá absorbovat amoniak a neutralizovat jej, dále snižovat množství toxických látek, které jsou absorbovány do krevního oběhu.

Lék má negativní vliv na reprodukci patogenní mikroflóry, která chrání před střevními infekcemi a umožňuje rychle se zotavit ze stávajících.

Farmakokinetika

Účinná látka se vstřebává v minimálním množství. Nemá vliv na vstřebávání vitaminů a jiných živin. Není návykový a abstinenční syndrom. Při rozpadu v lumenu tenkého střeva vznikají kyseliny, které mají přímý účinek. Zbytky léku se vylučují močí.

Sirup se používá k zácpě různých etiologií, včetně těch, které vznikají po operaci. Lék je předepsán pro encefalopatii a selhání jater.

Lék je účinný jak při akutních, tak chronických hemoroidech, doprovázených bolestí řitního otvoru.

S hemoroidy

Lék je účinný jak při akutních, tak chronických hemoroidech, doprovázených bolestí řitního otvoru. Hlavní složka pomáhá zvýšit objem výkalů a změkčit je, čímž zabraňuje poranění uzlin a sliznice, která stimuluje regeneraci tkání.

Aplikace laktulózového sirupu

Sirup se užívá perorálně během jídla nebo bezprostředně po jídle. První den ukazuje minimální množství léku. Dávkování stanoví lékař. Denní množství sirupu v závislosti na věku:

 • do 12 měsíců - 5 ml;
 • do 6 let - 5-10 ml;
 • do 14 let - 15 ml;
 • dospělí - do 30 ml. Sirup se užívá perorálně během jídla nebo bezprostředně po jídle. První den ukazuje minimální množství léku. Dávkování stanoví lékař. Denní množství sirupu, v závislosti na věku.

Kontraindikace pro použití sirupu Lactulose

Lék by neměl být užíván s rektálním krvácením, stejně jako s intestinální obstrukcí. Lidé s podezřením na apendicitidu by se měli zdržet léčby. Dávejte si pozor na užívání sirupu s nedostatkem laktózy. Kontraindikace je také individuální intolerance.

Vedlejší účinky

První den od začátku léčby se může objevit zvýšená tvorba plynu, která pak prochází. Ve vzácných případech se vyskytne nevolnost.

Časté nežádoucí účinky:

Pokud překročíte dávku léku, mohou způsobit příznaky předávkování. Nejčastěji se jedná o křeče v břiše a průjem. Symptomatická léčba. Často stačí lék jednoduše zrušit a užívat spasmolytikum.

Zvláštní pokyny

Pokud se vyskytne nevolnost, průjem a zvracení, lék lze užívat pouze po vyjasnění diagnózy a provedení nezbytných laboratorních testů. Osobám s diabetem se doporučuje, aby se poradili s lékařem dříve, než začnou užívat léčbu, zejména v případě zánětlivých procesů ve tlustém střevě.

Při dlouhodobé léčbě je důležité kontrolovat obsah oxidu uhličitého, draslíku a chloru v krvi. Pokud se objeví průjem a bolest břicha, léčba by měla být přerušena.

Během těhotenství a kojení

Sirup může být užíván během laktace. Těhotenství také není kontraindikací léčby.

Vedoucí Ústavu proctologie Ruské federace Yu.

„Léčím hemoroidy již mnoho let. Podle statistik Ministerstva zdravotnictví mohou hemoroidy degenerovat do nádorového nádoru během 2-4 let po nástupu onemocnění.

Hlavní chyba - tažení! Čím dříve se začnou hemoroidy, tím lépe. Existuje nástroj, který ministerstvo zdravotnictví oficiálně doporučuje pro vlastní léčbu hemoroidů doma, protože mnoho pacientů nehledá pomoc kvůli nedostatku času nebo hanby.

Jedná se o komplex hemoroidů Proctonol. Je extrémně účinný - odstraňuje hemoroidy doslova za 1-2 měsíce, včetně i zanedbaných případů (s výjimkou velmi kritických). Nyní je lék k dispozici za zvýhodněnou cenu 147 rublů, a já vám řeknu, kde jej lze zakoupit...

Přečtěte si celý rozhovor

Sirup může být užíván během laktace. Těhotenství také není kontraindikací léčby.

Použití v dětství

Lék se používá k odstranění zácpy, a to i u novorozenců. Před zahájením léčby je důležité poradit se s dětským lékařem a vyloučit nemoci, při nichž může účinná látka způsobit poškození.

Pokud si sirup užíváte s antibiotiky, účinnost léčby je snížena. Vzhledem k tomu, že lék mění kyselost střev, může být zhoršena absorpce některých léčiv.

Poslabin - ruská droga založená na lactulose. Podobné akce jsou:

Podmínky skladování

Lék by měl být uchováván mimo dosah světla při teplotě + 5... + 25 ° C. Doba použitelnosti sirupu není delší než 3 roky.

Obchodní podmínky lékárny

Lék je OTC.

Cena sirupu začíná od 200 rublů.

Ekaterina, 35 let, Jakutsk

Poprvé o lactulose slyšel v převodu Dr. Komarovského. Syrup dal svému synovi zácpu. Když se hemoroidy zhoršily, vzpomněla si na lék a začala ho užívat v malých dávkách. Židle se vrátila k normálu a bolest zmizela.

Victor, 46 let, Tver

Lék na bázi laktulózy byl doporučován lékařem pro zácpu, který byl přítomen na pozadí hemoroidů. Bolest bránila žít normálně. Každá cesta na záchod byla bolestivá. Syrup rychle vyřešil problém. Po několika dnech mizí zácpa, cítím se mnohem lépe. Léčba laktulózou je považována za účinnou.

Andrey, 51 let, Serpukhov

Trpím chronickými hemoroidy po mnoho let. Téměř po celou dobu zácpa, která často vyvolává exacerbaci. Laktulózový sirup je spása. Nyní je stolice pravidelná a hemoroidy jsou méně výrazné. Pravidelně užívám léky na profylaxi. Nevšimly se žádné vedlejší účinky.

Laktulózový sirup pro kojence

Laktulózový sirup pro novorozence je dnes považován za jeden z nejúčinnějších způsobů léčby zácpy.

Používá se k odstranění a prevenci poruch stolice u dětí i dospělých. Přijímání kojenců by však mělo být prováděno pod přímým dohledem lékaře.

Látka má řadu kontraindikací, které musí být zváženy před přímým jmenováním.

Hlavní účinné látky pomáhají dětem, a to iv případech, kdy jiné léky byly neúčinné. Pravidelný příjem vykazuje vynikající terapeutický účinek.

Vlastnosti léku a jeho účinky na tělo

Laktulóza je považována za prebiotikum, které pomáhá v krátkém čase zlepšit střeva. Prostřednictvím sirupu se dosahuje účinného růstu bifidobakterií a mikroorganismů, které jsou nezbytné pro rychlé a kvalitní trávení potravin.

Laktulóza se nemění pod vlivem enzymů trávicího traktu. To je důvod, proč může být látka dodávána do střev v neporušené formě. Ukázalo se, že je vysoce účinný při léčbě onemocnění trávicího systému. Pravidelné užívání zajišťuje absenci dysbiózy.

Sirup má pozitivní vliv na tělo dítěte. Pomáhá eliminovat hlavní problémy trávení. Bezprostředně po narození není kojení pro dospělé k dispozici pro děti. Žaludek a střeva jsou nadále kolonizovány bakteriemi a enzymy. Laktulóza minimalizuje pravděpodobnost koliky a nadýmání.

Sirup by měl být použit v následujících případech:

 • Je nutné rychle normalizovat stolici.
 • Léčba a prevence zácpy.
 • Obnovit přirozenou střevní mikroflóru.
 • Posílení hlavních ochranných funkcí těla.
 • Snižuje pravděpodobnost aktivního růstu a vývoje patogenních mikroorganismů.
 • Odstraňuje toxiny z těla. Například laktulóza je nutná pro eliminaci negativních účinků amoniaku.
 • Pomáhá dítěti obnovit normální zdraví.

Indikace pro užívání léku

Manuál obsahuje informace, že laktulóza je nutná pro kojence k odstranění zácpy. K této negativní situaci dochází téměř u všech novorozenců od narození do sedmi měsíců. Díky sirupu je možné se v krátké době zbavit nepohodlí a silné bolesti.

Sirup má jedinečné složení, a tak jemně a účinně pomáhá dítěti vyrovnat se s problémy trávení.

Kvůli laktulóze se tekutina začíná stékat ve střevě, což je nezbytné pro kvalitativní změknutí výkalů. Na tomto pozadí se tlak na stěny tlustého střeva několikrát zvyšuje.

Droga přispívá k zahájení peristaltiky. Za pár hodin vyjde obsah střeva bez obtíží.

Lék by měl být použit nejen k odstranění zácpy. Pomáhá dětem rychle a účinně se zbavit následujících negativních situací:

Doporučujeme, abyste si přečetli: Normaze pro děti

 • Dysbakterióza ve střevě.
 • Přítomnost patologií v játrech.
 • Ve střevě se aktivně rozvíjí proces rozpadu.
 • U malého pacienta byla dříve diagnostikována salmonelóza.
 • Otrava, která se vyvinula v důsledku intoxikace organismu.

Nesmí produkovat samoléčbu.

Musí být jmenován a schválen lékařem.

Existuje řada kontraindikací, které musí být vzaty v úvahu.

Pravidla užívání léku

Laktulóza se může začít používat, pokud je dítě již 1,5 měsíce staré. Délka trvání léčby závisí na individuálních charakteristikách projevu onemocnění. Problémy s gastrointestinálním traktem jsou navíc doprovázeny dalšími příznaky.

Pokud dítě není ještě 12 měsíců starý, pak během dne by neměl pít více než 5 ml léku. Zácpa obvykle zmizí s těžkou bolestí. V tomto případě se dávka může zdvojnásobit.

Tato recepce však nemůže trvat déle než tři dny. U starších dětí je dovoleno přidávat lék do šťávy nebo jiné tekutiny. Sirup je nejlepší pít při jídle.

Před použitím lahvičky důkladně protřepejte.

Pokud dítě stále nejí pevné jídlo, pak se mu lék podá bezprostředně po jídle. V případě, že léčba je delší než šest měsíců, musí dítě neustále darovat krev k monitorování klíčových ukazatelů. Laktulosa nemůže působit plně, pokud je dítě navíc předepsáno antibiotiky.

Laktulóza má vhodnou formu sirupu

Kontraindikace

Tělo dítěte je neuvěřitelně citlivé na jakékoli jídlo. V přítomnosti individuální intolerance je zaručeno, že zažije alergickou reakci. Proto je v procesu přijímání nutné pečlivě sledovat změnu stavu.

Poprvé je dovoleno dát ne více než 2,5 ml sirupu. Negativní reakce v tomto případě může nastat během následujících dvou hodin. Alergie jsou diagnostikovány v případě vyrážky, zarudnutí a silného svědění. V tomto případě by mělo být užívání léčiva opuštěno. Lékař si může vybrat jeden z analogů, ale s jinými aktivními složkami.

Laktulóza nemůže být užívána s galaktosémií. Toto onemocnění je dědičné. Pokud byl jeden z nejbližších příbuzných diagnostikován dříve, pak je třeba pediatra upozornit na tento faktor.

V jiných případech pomáhá laktulóza zlepšovat proces trávení v drobcích. Díky němu může zapomenout na zácpu a na krátkou dobu normalizovat práci střev.

Jak se vyrovnat s předávkováním?

Situaci je mnohem snazší předcházet, než řešit její důsledky. Rodiče by si měli pozorně přečíst návod a řídit se doporučeními ošetřujícího lékaře. Dítě by nemělo mít přístup k místu skladování léku.

Předávkování lékem má výrazné známky:

 • Poruchy křesla.
 • Nadměrná tvorba plynu.
 • Dítě odmítá jíst.
 • V oblasti břicha se periodicky vyskytuje bolest. O tomto dítěti se rodiče dozvědí ohnutím nohou.
 • Kůže se stává bledou.

Tyto příznaky nelze ignorovat. To by mělo okamžitě přestat užívat lék, jinak situace může být velmi zhoršena.

Náklady na laktulózu lze přičíst průměrné cenové kategorii. Cena produktu začíná od 300 rublů. Komponenty mají vysoký stupeň účinnosti. Lék je často předepisován kojencům k odstranění problémů v gastrointestinálním traktu.

Recenze

Veronica, 34 let
Laktulóza byla předepsána mému dítěti k léčbě zácpy. Dojmy z užívání léku zůstaly pozitivní. Účinek byl patrný po třídenním příjmu.

Před použitím jsem obdržel radu od terapeuta. Ujišťoval mě, že alergie na laktulózu u kojenců je velmi vzácná.

Mezi další výhody bych rád zmínil formu uvolňování léku - sirupu. Dítě není zlobivé a radostně ho pije.

Galina, 27 let
Můj syn měl silnou dysbakteriózu. Na tomto pozadí se objevily vážné problémy s předsednictvím. Lékař nám ​​předepsal lactulose. Kojila jsem, takže také doporučil, aby byl pozor na mou vlastní stravu. Ukazuje se, že existují potraviny, které vyvolávají vývoj dysbakteriózy u kojenců. Jsou tráveny a přecházejí do mateřského mléka. Kromě toho bych se rád podělil o své znalosti, že laktulóza je obsažena v brusinkách, rybízu, ředkvičkách, meruněcích, sušených meruněcích, zelených a zelí. Proto jsou tyto potraviny v mém jídelníčku vždy přítomny v malých množstvích. Díky komplexu těchto činností jsem byl schopen upravit zažívací proces v drobcích.

Laktulózový sirup pro novorozence

Zácpa a nadýmání u novorozenců je poměrně běžné. Chcete-li se zbavit příznaků a pocit nevoľnosti ve svém dítěti, rodiče hledají bezpečné léky. Jak si vybrat laxativ s mírným účinkem as ním, že dítě zbavilo koliku? Jedním z nich je laktulózový sirup pro novorozence, vytvořený ze syrovátky.

Co je laktulóza?

Laktulóza je látka, která není absorbována lidským tělem, ale je nastavena tak, aby obnovila střevní mikroflóru. Tento typ prebiotika účinně bojuje s dysbakteriózou. To je důvod, proč dětští lékaři předepisují lék na poruchy trávení u novorozenců.

Tento disacharid je produktem zpracování syrovátky a posledních 50 let pravidelně slouží pro terapeutické a profylaktické účely. Bez této látky není v současné době možné si představit léčbu dysbakteriózy a onemocnění gastrointestinálního traktu.

Laktulóza zahrnuje jednu molekulu galaktosy a fruktózy, které jsou spojeny beta-glykosidovou vazbou. Není štěpena enzymy trávicího systému a stává se potravou pro bifidobakterie, což má zase příznivý vliv na mikroflóru.

Laktulózový sirup

Laktulózový sirup je lék zaměřený na odstranění zácpy u dospělých a dětí všech věkových kategorií. Může být podáván novorozencům nejmladšího věku, ale pouze pod přísnou kontrolou pediatra. Jedná se o preventivní opatření, protože sirup má kontraindikace.

Forma dávkování

Lék je dostupný ve formě sirupu a prášku, který se ředí do stavu suspenze.

Indikace pro použití sirupu

Zácpa a zažívací poruchy trpí nejvíce novorozence v prvních šesti měsících života. Hlavní údaje pro jmenování jsou:

 1. Zácpa u malých dětí. Lék není návykový, a proto je často předepisován pro chronickou zácpu.
 2. Dysbakterióza. Batolata se rodí se sterilním střevem, postupně ho zaplňují různé mikroorganismy a nerovnováha mikroflóry není vzácným případem.
 3. Salmonelóza.

Tato střevní infekce, jejíž původce je považován za škodlivou bakterii - Salmonella. Toto onemocnění je zvláště citlivé na malé děti. Následky mohou být velmi nebezpečné. Laktulóza pomáhá obnovit erodovanou imunitu a rovnováhu vody a soli v gastrointestinálním traktu.

 • Dalším onemocněním, při němž má Lactulose účinný účinek, je toxická encefalopatie spojená s nezánětlivými procesy v mozku.
 • Lék je povolen během těhotenství a kojení.

  Farmakologický účinek léčiva:

  Sirup a suspenze Laktulóza označuje laxativa a normalizuje střevní mikroflóru.

  Farmakodynamika a farmakokinetika

  zvláštnost tohoto léku je jemný, ale zároveň účinný vliv na tenké střevo a dítě. Sirup změkčuje výkaly zadržením tekutiny v trávicím systému.

  Zvýšená stolice stimuluje střevní stěnu, čímž usnadňuje její odstranění. Tento lék nemá žádný vliv na sliznici a hladké svaly trávicího traktu.

  Při působení suspenze se snižuje kyselost mikroflóry trávicího traktu. Činidlo absorbuje amoniak v tlustém střevě, což způsobuje snížení množství toxických sloučenin s obsahem dusíku.

  Jak užívat lék?

  Sirup nebo suspenze se užívá pouze na lékařský předpis, samoléčba může být zdraví škodlivá.

  Pro malé pacienty je lék schválen pro použití od 1,5 měsíce. V některých případech však může být lék podáván také novorozencům, protože laktulóza není absorbována tělem a je ve skutečnosti mléčným cukrem. Trvání kurzu určuje ošetřující lékař v závislosti na závažnosti onemocnění. Denní dávka léčiva je 5 ml.

  Lék se podává dětem ráno s jídlem. S výrazným meteorismem, množství drogy může být zvýšeno k 10 ml, ale po uvolnění symptomy postupně snižují objem.

  V situacích, kdy lék nedává požadovaný výsledek, můžete použít kombinaci laktulózy a neomycinu. Jedná se o antibiotikum aminoglykosidové skupiny, které také není absorbováno gastrointestinálním traktem. Používá se v lékařství pro sterilizaci v břiše před operací.

  Pokud je dítě kojeno, měl by být laktulózový sirup podán ihned po krmení. Pokud je to žádoucí, léčivo může být ředěno v mléce nebo šťávou. Ale pouze v případě, že dítě už tyto nápoje vyzkoušelo.

  Při léčbě salmonelózy se sirup užívá dva týdny v 10-15 ml. Pokud je to nutné, opakujte kurz nejdříve 7 dní. Pacienti, kteří jsou na tomto léku po dlouhou dobu, by měli sledovat hladinu draslíku, chloru a oxidu uhličitého v krvi.

  Kontraindikace

  Stejně jako jakýkoli jiný léčivý lék má laktulózový sirup vlastní kontraindikace:

  1. Riziko alergické reakce.
  2. Individuální nesnášenlivost složek.
  3. Dědičné onemocnění zvané galaktosémie, které je spojeno s porušením přechodu galaktosy na glukózu.

  Pro kontrolu účinku sirupu na tělo dítěte by první dávka neměla překročit 2,5 ml léku. Poté musíte pečlivě sledovat stav kůže dítěte. V případě alergické reakce se objeví zarudnutí nebo vyrážka, která může být doprovázena svěděním. Přestat užívat lék a obraťte se na svého pediatra.

  1. Mělo by užívat lék s opatrností při cukrovce.
  2. Průběh podávání musí být zahájen malými dávkami.
  3. Pokud máte bolesti v břiše, lék by měl být používán opatrně a poraďte se se svým lékařem.

  Předávkování

  Nadměrné dávky mohou mít za následek následující nežádoucí účinky:

  1. Výskyt průjmu.
  2. Zvýšení tvorby plynu.
  3. Ztráta chuti k jídlu
  4. Colic.

  Léčiva, analogy, které zahrnují prebiotika: duphalac, normáza, transulosa, lactofiltrum, portalk.

  Zkouška vodíkovým dechem s laktulózou

  Dýchací test vodíku je neinvazivní analýza, která vám umožní vyšetřit porušení rozpadu v těle sacharózy, fruktózy, laktózy a dalších látek. Měří koncentraci vodíku ve vzduchu vydechovaném člověkem. Poskytuje detailní obraz stavu střev s průjmem, zácpou, nadýmáním, SIBO a dalšími gastrointestinálními chorobami.

  Laktulózový sirup pro děti a dospělé - návod k použití

  Laktulózový sirup je mírný a bezpečný pro všechny věkové skupiny lékařský přípravek s projímavým účinkem. Jako účinnou látku obsahuje kapalný oligosacharid a prebiotickou laktulózu, která se vyrábí z laktózy (mléčného cukru) v průběhu zpracování mléka. Léky jsou schváleny pro použití v pediatrii od dětství.

  Laktulózový sirup - složení a forma uvolnění

  Laktulózový sirup vypadá jako viskózní, průsvitná sladká kapalina od světle bílé po nahnědlou béžovou.

  • Účinná látka: laktulóza, jejíž množství v 1 ml sirupu je 667 mg.
  • Další látky: kyselina citrónová, destilovaná voda.
  • Uvolňovací forma - plastové lahve (Rusko, Německo) o objemu 1000, 200, 500 ml nebo barevných skleněných lahví (vyráběných v Srbsku a Černé Hoře) se stejným objemem léčivého přípravku.

  Pro každou láhev v lepenkové krabici položte speciální odměrku a návod.

  Laktulózový sirup je určen pro pacienty s následujícími patologickými stavy a chorobami:

  • častá a dlouhodobá zácpa jiné povahy;
  • jaterní encefalopatie, která je charakterizována těžkým poškozením centrální nervové soustavy (od duševních poruch až po kómu) v důsledku výrazného zhoršení funkce jater;
  • salmonelóza nebo přeprava salmonel, s výjimkou generalizovaných forem (šíření patogenů v celém těle krevním oběhem);
  • otrava jídlem;
  • porucha trávicích funkcí v důsledku aktivního hnilobného procesu u dětí od dětství;
  • hemoroidy a praskliny v análním kanálu (silná bolest při uvolňování střev);
  • nerovnováha mezi druhy střevní bakteriální flóry (dysbakterióza);
  • oslabení střevní motility po ozařování, antibiotické a chemické terapii, jakož i po chirurgických zákrocích v řiti a konečníku;
  • onemocnění jater, cirhóza.

  Náprava je povolena pro léčbu:

  • kojenci starší než 6 týdnů, předčasně narození kojenci starší než 8 až 10 týdnů (nebo předepsaný pediatrem);
  • těhotné ženy a ženy, které kojí;
  • starší generace, pacienti po operaci na hemoroidech.

  Roky praktického výzkumu prokázaly, že laktulózový sirup má řadu příznivých účinků na zdraví:

  1. Působí jako mírné projímadlo. Prostřednictvím biochemických procesů vede laktulóza k retenci tekutin ve střevech, zvyšuje vlhkost a viskozitu stolice a zvyšuje jejich objem.

  Pod vlivem účinné látky dochází k pozitivním změnám ve složení střevní flóry v důsledku zvýšení reprodukčního procesu bifidobakterií a laktobacilů, které štěpí sacharidy. To vede k mírnému okyselení fekálních hmot, které stimuluje pohybovou aktivitu střeva (peristaltiku).

  Ve srovnání s jinými laxativy, která stimulují střevní motilitu a excitují chemoreceptory, laktulózový sirup nedráždí sliznice a svalová vlákna.

  Farmakologický přípravek s poměrně dlouhodobým podáváním (až 4 měsíce) proto nezpůsobuje tak rychle závislost jako jiné prostředky a nevede k výskytu „syndromu líného střeva“. Odstraňuje otravu jater encefalopatií.

  Laktulóza je dnes považována za jeden z nejúčinnějších nástrojů léčby hepatogenní encefalopatie. Snižuje hladinu amoniaku v krvi, která vzniká ve střevě jako produkt hnilobných bakterií a při jeho uvolňování do mozku působí jako toxická látka.

  Laktulózový sirup snižuje závažnost otravy jater a mozku toxiny a snižuje neuropsychické projevy encefalopatie, zlepšuje stav pacientů a normalizuje mozkovou aktivitu. Má prebiotický účinek na zažívací orgány.

  Terapeutické a profylaktické vlastnosti sirupu jsou vysvětleny schopností laktulózy dosáhnout tlustého střeva, aniž by byly podrobeny enzymatickému ošetření. Zde selektivně aktivuje růst vlastní prospěšné normoflory (lakto- a bifidobakterie), což má pozitivní vliv na organismus. Podporuje ochranu proti infekci.

  Lék inhibuje agresi mnoha škodlivých mikroorganismů, včetně Shigella, klostridií, rotavirů, Yersinie, Salmonella, různých bakteroidů. Zvyšuje produkci prospěšných bakterií, které produkují enzymy, které aktivují imunitní funkce.

 • Odstraňuje jedy, bakteriální toxiny, enzymy škodlivé pro tělo a metabolity (meziprodukty v metabolických procesech).
 • Stimuluje tvorbu žluči, zlepšuje činnost jater, žlučníku.
 • Inhibuje růst a inhibuje aktivitu Salmonella (původce střevní infekce).
 • Normalizuje funkci jater v cirhóze.

  Vlastnosti laktulózy odolávají agresi virů a patogenních bakterií a potlačují aktivitu toxických látek, které otráví játra, zlepšují stav pacientů s cirhózou jater. To je způsobeno aktivací extracelulárního spojení imunitního systému, který je v cirhóze utlačován. Zlepšuje hustotu kostí při osteoporóze.

  Absorpce vápníku v tenkém střevě se zvyšuje s použitím laktulózy zlepšením její rozpustnosti a bez zvýšení vylučování vápníku v moči. Pomáhá posilovat kosti u lidí náchylných k osteoporóze, včetně žen po menopauze. Zlepšuje se také rychlost a kvalita regenerace kostní tkáně po zlomeninách.

 • Poskytuje ochranu prospěšné mikroflóry před účinky antibakteriálních léčiv.
 • Potlačuje procesy rakoviny. Řada studií dokazuje antikarcinogenní účinek laktulózy, který je vysvětlen zvýšenými ochrannými funkcemi prostřednictvím aktivity bifidobakterií.
 • Terapeutické účinky sirupu se projevují, aniž by vedly k absorpci minerálů a vitamínů z trávicího traktu. Účinná látka prakticky nevstupuje do krve, aniž by měla na organismus všeobecný účinek.

  Návod k použití laktulózového sirupu

  Terapeut nebo gastroenterolog obvykle předepisuje dávku sirupu s přihlédnutím k onemocnění, stavu a věku pacienta. Pokud neexistují žádné zvláštní účely, používá se schéma užívání podle lékařského pokynu.

  Funkce přijetí:

  1. Povoleno pít sirup šťávy (nejlépe mrkev, hruška, broskev), mléko, voda.
  2. Během léčby sirupem se doporučuje pít více tekutin (1,5 - 2,5 litru denně pro dospělé), které se doporučuje vždy při užívání laxativ.

  Léčba zácpy laktulózovým sirupem se doporučuje u 10 - 12 dnů s intervaly stejného trvání (nejméně 10 - 14 dnů).

  Při dlouhodobém užívání bez intervalu se střevo postupně přizpůsobuje denní přípravě léčiva, což snižuje jeho účinek a síly ke zvýšení dávky pro dosažení projímavého účinku.

  Pro dospělé

  Laktulózový sirup pro dospělé pacienty je předepisován pro různé patologie podle výše uvedených indikací.

  Základní režim dávkování:

  1. Pro zácpu je standardní počáteční dávka denně po dobu prvních 3 dnů 30 až 45 ml sirupu. Může být užito jednou před snídaní nebo rozděleno do 2 - 3 dávek po 15 ml před jídlem. Po projevu projímavého účinku se denní objem sirupu sníží na udržovací dávku 15-20 ml.

  Místo snížení dávky je možné snížit frekvenci užívání až 3krát za 7 dní. Při přetrvávající zácpě podle pokynů terapeuta může být denní dávka léku zvýšena na 60 ml. Při medikaci jaterní encefalopatie předepsané třikrát denně, 30 - 50 ml s možným zvýšením objemu sirupu na maximální dávku 190 ml.

  Nadměrné množství léků může způsobit průjem, takže dávkování je omezené s ohledem na to, že počet pohybů střev za den nepřekračuje 2 až 3 krát. V případě neuspokojivého projevu terapeutického účinku se doporučuje užívat sirup a neomycin za účelem vzájemného zvýšení terapeutického účinku.

  Pokud je diagnostikována salmonelóza, léčba se vypije třikrát denně s 15 ml po dobu 10 až 12 dnů. Po přestávce 7 až 8 dnů léčba pokračuje podle stejného schématu. Podle indikací je možné provést další průběh se zvýšením jednorázové dávky až na 30 ml.

  Pacienti nosící salmonelu by měli být prodlouženi na 3 týdny s jednorázovou denní dávkou 20 ml.

  Pokud je sirup používán po delší dobu (déle než 5 měsíců), zejména u starších pacientů, je nutné pravidelně kontrolovat obsah krve chlorem, draslíkem, oxidem uhličitým.

  Těhotným ženám je dovoleno užívat léky jako projímadlo a toxikosis, ale pouze po konzultaci s gynekologem, který vede těhotenství.

  Pro děti

  Laktulózový sirup pro děti je považován za neškodný a mírný projímavý a prebiotický prostředek. Při správném režimu a dávkovacím režimu se laxativní účinek obvykle projevuje ve dnech 2-4.

  Dávkování sirupu v pediatrii. Tabulka 1

  Pokud je účinek nedostatečný, dávka se zvyšuje každé 2 až 3 dny, dokud není dosaženo normálních pohybů střev.