Image

Je L-karnitin škodlivý pro tělo?

Výrobky pro hubnutí dnes na zvláštní čest. Touha zhubnout, aby vaše postava štíhlá a napjatá, inspiruje vědce a lékaře k vývoji nových účinných léků a spotřebitelů k hledání nových a zázračných pilulek na policích lékáren. Mnozí si jsou jisti, že stačí jíst „magické“ pilulky a tělesný tuk se začne rozpouštět těsně před očima. Mezi všemi spalovači tuků, L-karnitin získal zvláštní popularitu.

Co je L-karnitin?

L-karnitin je aminokyselina, která je ve struktuře podobná vitamínům B. Vzhledem k velkému množství hodnotných vlastností se tato látka často používá jako doplněk stravy pro spalování tuků. Aminokyselina L-karnitin má účinek na tělo, podobný účinku vitamínů, ale také odkazuje na jiný typ látky, jak je syntetizován v těle samotném. Velmi důležitým rysem L-karnitinu - jeho použití nezpůsobuje ničení proteinů a sacharidů.

Pro zahájení procesu spalování tukových zásob ovlivňují následující faktory:

 • Přítomnost určitého množství L-karnitinu v těle;
 • Příslušná strava;
 • Fyzická aktivita.

L-karnitin je také nezbytný pro metabolismus tuků, stejně jako inzulín pro glukózu. L-karnitin je transportér mastných kyselin v mitochondriích, kde se tuk rozkládá a mění se na energii. Nedostatek karnitinu způsobuje problémy se spalováním tuků v těle.

To je doprovázeno následujícími procesy:

 • Mastné kyseliny nejsou odstraněny z oběhového systému, což vede k ateroskleróze a obezitě. Mastné kyseliny se sbírají v cytoplazmě buněk, aktivují oxidaci lipidů a destrukci buněčných membrán, blokují přenos ATP do cytoplazmy, což vede ke ztrátě energie různých orgánů;
 • Nedostatek karnitinu má nepříznivý vliv na fungování srdce, protože tento orgán je napájen hlavně energií z hoření mastných kyselin.

Kontraindikace a vedlejší účinky L-karnitinu

Báječný "spalovač tuků číslo 1", který může dát pilulku?

Je třeba ihned rozpoznat, že při správném podání léku L-karnitinu, s přihlédnutím ke všem kontraindikacím a vedlejším účinkům, stejně jako indikaci pro použití a dávkování, má minimální pravděpodobnost vážných následků.

Kontraindikace a vedlejší účinky L-karnitinu

Na pozadí šílenství pro tento inzerovaný "spalovač tuku číslo 1", by mělo být uznáno, že lék je opravdu efektivní. To je dobrá zpráva :). Špatná zpráva: L karnitin může fungovat a má smysl si ho vzít (zejména pro hubnutí), pouze za určitých podmínek:

 • Nedostatek karnitinu v těle
 • Pravidelná recepce
 • Dodržování dávkování
 • Správná vyvážená výživa
 • Dobrá fyzická aktivita

Účinky L-karnitinu na tělo a bezpečná dávka

Účinek L-karnitinu spočívá v tom, že se aktivně podílí na metabolických procesech, což přispívá k uvolňování energie z tukových zásob. Díky tomu je při intenzivní fyzické námaze dosaženo efektu hubnutí.

Hovězí steak - L Carnitine v nejlepší formě

Pro začátek, naše tělo, a to: ledviny a játra mohou produkovat karnitin v dostatečných dávkách pro tělo. Získává se syntézou dvou dalších aminokyselin, jako je methionin a lysin. Také dobrá dávka L karnitinu vstupuje do těla s jídlem, zejména s:

červené maso (steak) - 95 mg karnitinu na 100 gramů výrobku, t

ryby -5,6 mg na 100 g atd.

Vzhledem k tomu, že přibližná doporučená denní dávka 300 až 600 mg, pak pokud je vyrobena v dostatečném množství v těle, a máme kompletní vyváženou stravu, pak nepotřebujeme další dávku L karnitinu.

Karnitin v těle lze nalézt v srdci, kosterních svalech a mozku. To hraje obrovskou roli v eliminaci toxinů z buněk. V důsledku toho se během energetického metabolismu (toxiny) nes hromadí a karnitin štěpí mastné kyseliny na vodu a energii. Výsledkem je účinek spalování tuků.

Ale s nedostatkem karnitinu v těle se proces úbytku tuku dramaticky zpomaluje. Studie Národního zdravotního ústavu dospěly k závěru, že v tomto případě můžeme doporučit jeho použití jako doplněk stravy. Mimochodem, pokud opravdu chcete zhubnout, pak jeden z jídel může být nahrazen částí proteinového koktejlu.

Potenciální poškození při použití

Kontraindikace a vedlejší účinky L-karnitinu

Nezapomeňte sledovat:

 • certifikace výrobků
 • kdo je výrobcem
 • kde a od koho nakupujete (abyste se vyhnuli padělkům na pozadí nadměrné poptávky)
 • datum expirace léku

Velmi často tam byla škoda z použití karnitinu uloženého ve špatných podmínkách! Nesmí se skladovat na horkém nebo příliš vlhkém místě, nesmí zmrznout. V opačném případě nebude mít příjem příjem.

Kontraindikace a vedlejší účinky L-karnitinu

Kdo se nedoporučuje a doplněk je kontraindikován, protože jsou možné vedlejší účinky.

Přečtěte si pozorně, protože tento seznam se nejčastěji nachází v návodu k použití doplňku:

 • Pokud je hladina karnitinu ve vašem těle normální - příjem je k ničemu
 • V případě závažných patologických onemocnění ledvin (zejména dialyzovaných)
 • Pokud trpíte epilepsií
 • Jsou-li na lék nebo proteinové produkty alergické reakce
 • Máte vysoký krevní tlak (hypertenze)
 • Inzulínová závislost
 • Při půstu, monodieth, proteinové diety
 • Těhotná a kojící
 • Hormonální poruchy způsobené problémy se štítnou žlázou
 • Neznámá interakce s léky používanými při léčbě a prevenci rakoviny a HIV.
 • Metabolit karnitinu zvyšuje pravděpodobnost aterosklerózy
 • Dlouhodobé užívání může přispět k ucpání tepen.

Pokud si všimnete jakéhokoli neobvyklého účinku nebo stavu, který může být spojen s tímto lékem, přestaňte jej užívat a poraďte se se svým lékařem.

Vedlejší účinky

L-karnitin, který je používán ve sportovní praxi, a také jako doplněk stravy, je již dlouhou dobu prováděn s velkým účinkem na jeho účinky na lidské tělo. Je třeba vzít v úvahu skutečnost, že užívání karnitinu má kumulativní účinek a neměli byste očekávat, že zázrak vezme jednu pilulku.
Doporučená denní dávka je 3 až 6 gramů, nesmí být překročena, navzdory skutečnosti, že nadbytek karnitinu je vylučován tělem. Byly zaznamenány negativní příznaky během předávkování. Vedlejší účinky byly vzácné, ale jsou. Patří mezi ně:

 • Zvláštní zápach z těla, moči, potu (voní jako ryba)
 • Poruchy žaludku (včetně poruch příjmu potravy)
 • Neuróza, hyperaktivita, neobvyklé chování
 • Alergické reakce: dušnost, kongesce nosních dutin, kožní vyrážky, otoky. (Může se jednat o lék určitého výrobce)
 • Zvýšená tělesná teplota a tlak, rychlý tep

Spalovač tuků L-karnitin: poškození zdraví, kontraindikace a vedlejší účinky

L-karnitin je populární spalovač tuků, jehož účinnost pro ztrátu hmotnosti a získání svalové hmoty nebyla potvrzena.

Pro ty, kteří s ním stále chtějí experimentovat, jsme shromáždili některá fakta o možných rizicích l-karnitinu a vedlejších účincích. Navzdory skutečnosti, že se jedná o přirozenou látku, existuje důvod k obavám.

Vedlejší účinky L-karnitinu

Většina vědeckých studií potvrzuje relativní bezpečnost L-karnitinu pro lidské zdraví a nedostatek závažných vedlejších účinků.

V jedné studii vedlejších účinků L-karnitinu, účastníci brali 3 g každý den po dobu 21 dnů, a aby bylo možné posoudit možné poškození na začátku a na konci experimentu, byla provedena důkladná analýza jejich krve. Nebyly zjištěny žádné negativní vedlejší účinky

Bezpečnost L-karnitinu v dávce 2 g denně je potvrzena metaanalýzou vědeckých studií o poškození L-karnitinu. V některých experimentech však byly pozorovány vedlejší účinky, jako je nevolnost a žaludeční potíže 2.4.

Pro většinu lidí je dávka karnitinu 2 g denně bezpečná.

Pokud překročíte dávku 3 g, je velmi pravděpodobné, že takové nepříjemné vedlejší účinky, jako je nevolnost, zvracení, křeče v břiše, průjem a zápach zkažených ryb z úst 1.5.

Většina vědeckých studií naznačuje, že dávka 2 gramů L-karnitinu denně je dobře snášena a bezpečná. Někdy jsou zaznamenány nevolnost a žaludeční potíže, ale pro L-karnitin nejsou žádné závažné vedlejší účinky.

Doporučeno: Doporučené: Co je to L-karnitin a na co je?

Kontraindikace L-karnitinu

L-karnitin je kontraindikován u lidí s onemocněním ledvin nebo svalových křečí, protože ve velkých množstvích mohou tyto stavy zhoršit.

Vzhledem k výše uvedenému bychom doporučili odmítnout jeho použití těm, kteří doufají, že s ní zhubnou nebo získají svalovou hmotu, a to díky neprokázané účinnosti.

Nejnebezpečnější vedlejší účinek L-karnitinu: poškození srdce

Navzdory vlastnostem L-karnitinu ke zlepšení aktivity kardiovaskulárního systému může mít jeho použití opačný účinek.

Jedním z nejzávažnějších a nejnebezpečnějších vedlejších účinků karnitinu je zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Toto tvrzení odporuje výše uvedenému „o nedostatku závažných vedlejších účinků v L-karnitinu“, ale důvodem není samotný karnitin, ale produkty jeho metabolismu.

Výzkumníci z Cleveland Clinic zjistili, že produkty metabolismu karnitinu zvyšují riziko vzniku aterosklerózy („blokování“ krevních cév). Výsledky jejich výzkumu lze snížit na následujících 6:

„L-karnitin není sám o sobě nebezpečný, jak je uvedeno výše.

Co se s ním stane, když vstoupí do střeva, je nebezpečné: když jíte maso nebo užíváte tabletu L-karnitinu, některé bakterie ve střevě produkují chemický trimethylamin (trimethylamin), po kterém játra přeměňují na trimethylamin oxid dusnatý (trimethylamin N-oxid nebo tmao).

Tento vedlejší produkt, TMAO, stimuluje rozvoj aterosklerózy.

Tato zjištění jsou založena na analýze krevního složení více než 2500 pacientů, včetně omnivorů, vegetariánů a veganů (připomenout, že karnitin se nachází ve velkém množství v červeném mase), stejně jako experiment na myších krmených dietou s přebytkem karnitinu, zatímco uměle potlačení koncentrace bakterií, které přeměňují karnitin na TMAO.

Ve studii na myši bylo zjištěno, že TMAO ovlivňuje metabolismus cholesterolu, který je známý a je hlavní příčinou aterosklerózy.

Čím vyšší je hladina karnitinu v krvi, tím větší je riziko kardiovaskulárních onemocnění: srdeční infarkt, mrtvice a nakonec smrt.

Hladina TMAO v krvi u veganů a vegetariánů je mnohem nižší.

„Bakterie, které žijí v našem trávicím traktu, jsou výsledkem dlouhodobých stravovacích návyků.

Dieta bohatá na karnitin mění složení bakterií, zvyšuje podíl bakterií, které karnitin "miluje", což vytváří podmínky pro zvýšení množství TMAO v krvi a riziko vzniku krevních sraženin v cévách.

Ve stejné době, v krvi veganů a vegetariánů, TMAO je tvořen v nižších koncentracích, což s největší pravděpodobností vysvětluje zdravotní přínosy kardiovaskulárního systému vegetariánské stravy.

L-karnitin je relativně bezpečná látka, ale jeho pravidelné používání může vést k rozvoji velmi závažného vedlejšího účinku: aterosklerózy (ucpání tepen), která je způsobena vedlejšími produkty metabolismu karnitinu

Celkem: co víme o poškození L-karnitinu

I když je l-karnitin přirozenou látkou, která se přirozeně nachází v mnoha produktech, jeho použití jako přísady může být zdraví škodlivé.

Seznam vedlejších účinků L-karnitinu zahrnuje relativně neškodné (žaludeční potíže a nevolnost) a riziko vzniku aterosklerózy a souvisejícího srdečního infarktu, mrtvice a smrti.

Acetyl l-karnitin: rozdíl od l-karnitinu, návod k použití

Acetyl-l-karnitin je látka, která zlepšuje kognitivní schopnosti mozku. Často je zaměňován s l-karnitinem. Obě sloučeniny mají podobnou chemickou strukturu, ale liší se v mechanismech účinku. Acetylkarnitin je obvykle dobře snášen. Existují však kontraindikace pro jeho použití. Sloučenina může také způsobit vedlejší účinky. Před užitím acetylkarnitinu je nutné podrobně studovat, co to je, jeho vlastnosti a co to je.

Obsah []

Acetyl-l-karnitin: Složení

Acetylkarnitin je acetylovaná forma elcarnitinu. Etherová skupina zajišťuje pronikání sloučeniny přes hematoencefalickou bariéru (BBB) ​​a urychluje výměnu energie v mozkových buňkách. Vzhledem k tomu, a zlepšit kognitivní funkce.

V závislosti na formě uvolnění může dietní doplněk kromě účinné složky zahrnovat:

- stearát hořečnatý;
- želatina, pektin, agar-agar;
- mikrokrystalická celulóza;
- kyselina stearová;
- Vitamíny B;
- příchutích a příchutích.

Zajímavé
Acetyl-l-karnitin je tvořen z L-formy, když je vystaven enzymům: acetyl-koenzym A a karnitin-acetyltransferáze. Když acetylovaná forma prochází BBB, acylová skupina je štěpena. L-forma se znovu vytvoří.

Rozdíl mezi acetyl-1-karnitinem a l-karnitinem

Acetyl-l-karnitin se liší od l-karnitinu přítomností další esterové skupiny. Díky ní se acetylovaná forma chová v těle jinak:

- snadno překonává BBB;
- rychle vstřebává;
- působí jako donor acetylové skupiny pro cholin, tvořící mediátor acetylcholin;
- obnovuje nervové spojení, zlepšuje kognitivní funkce, chrání buňky před oxidací.

L-forma nemůže proniknout BBB, a proto nemá nootropní účinek. Acetylovaná sloučenina působí jako prostředník a dodává ji do mozkových buněk.

Funkce a indikace pro použití

Esterová skupina umožňuje acetylkarnitinu přenášet mastné kyseliny za vzniku energie. To vysvětluje neuroprotektivní účinek látky:

- zlepšuje paměť, náladu a kognitivní funkce;
- účinný proti amnézické afázii;
- zlepšuje asociativní paměť.

Kromě toho sloučenina obnovuje imunitu. Má antioxidační účinek na buňky, prodlužuje jejich životní cyklus a také chrání mozek před toxickými účinky amoniaku a glutamátu.

Vzhledem k energeticko-tropickým, nootropním vlastnostem a absenci kontraindikací pro použití u starších lidí se přípravky acetylkarnitinu úspěšně používají jako součást komplexní terapie demence, deprese a jejich kombinací.

Downův syndrom, Alzheimerova choroba je charakterizována nedostatkem cholinergní transmise. Acetylkarnitin, díky etherové skupině, působí jako cholinomimetikum, zlepšuje vizuální paměť. V kombinaci s kyselinou lipoovou sloučenina zpomaluje proces stárnutí - obnovuje průběh biochemických procesů ztracených během oxidačních reakcí.

Zajímavé
Dokonce i jediná injekce acetylované formy do žíly na krátkou dobu zlepšuje cirkulaci mozku u lidí s chronickou ischemií mozku. Doplňky stravy založené na této látce zlepšují funkci mozku u alkoholiků z 30 na 60 let. Používá se v narkologické praxi v komplexní terapii pro abstinenční opiáty snižuje touhu po psychotropních látkách.

Použití acetylkarnitinu v dávce 3 až 6 g denně spolu s chemoterapií snižuje jeho toxicitu na neurony, aniž by to ovlivnilo protinádorový účinek léčiv. To zlepšuje kvalitu života lidí s HIV a AIDS v důsledku úlevy od bolesti způsobené antiretrovirovou terapií. Zrychluje se regenerace nervových vláken, zvyšuje se účinnost chemoterapeutických léčiv a imunitní obrana organismu.

U 25% pacientů s diabetem, bez ohledu na typ, se vyvíjí diabetická polyneuropatie. To je způsobeno vlivem přebytku glukózy na metabolické procesy ve vláknech. Acetyl-L-karnitin zvyšuje citlivost buněk na inzulín, urychluje regeneraci neuronů.

Léčivo nejúčinněji snižuje bolestivé symptomy u pacientů trpících cukrovkou po dlouhou dobu, stejně jako u špatně kontrolovaného diabetu typu 2. Použití acetyl-L-karnitinu v časných stádiích onemocnění pomůže vyhnout se vzniku příznaků polyneuropatie.

Doplňky mají pozitivní vliv na děti s poruchou pozornosti. Lékaři si všimli snížení hyperaktivity, zvýšené koncentrace, zlepšení psycho-emocionálního chování.

Acetylkarnitin je indikován pro použití v případech:

- zhoršení koncentrace a paměti;
- lidé ve věku 40-60 let ke zlepšení kognitivních vlastností mozku a zabránění zrychlení procesu stárnutí;
- Alzheimerova choroba, Parkinsonova profylaxe;
- u demence, vaskulárních encefalopatií a involučních syndromů způsobených nimi;
- děti předčasného a pozorného deficitu;
- po nemoci zlepšit imunitu;
- se zvýšeným duševním a fyzickým stresem;
- oční onemocnění (šedý zákal, zánět spojivek);
- s HIV a AIDS;
- lidé, kteří chtějí zhubnout rychleji.

Je také schopen zlepšit reprodukční funkce u mužů. Zvyšuje pohyblivost spermií zlepšením metabolismu a biologické dostupnosti L-karnitinu.

Při užívání doplňků je kontraindikováno

Přestože je lék bezpečný, některé kategorie pacientů užívajících tento přípravek jsou kontraindikovány:

- těhotné a kojící ženy;
- v případě individuální intolerance účinné složky nebo pomocných látek - specifická dávková forma;
- věku do 18 let (pokud neexistují žádné zvláštní indikace).

Zajímavé
Acetyl-L-karnitin snižuje srážení krve. z tohoto důvodu nemůže být provedena před plánovanými operacemi. Je třeba postupovat opatrně při užívání léků pro osoby s ledvinovou nebo jaterní nedostatečností.

Vedlejší účinky se vyskytují pouze u jedinců, kteří významně překračují doporučené dávkování a projevují se:

- nespavost;
- vysoký krevní tlak;
- prudký pokles hladiny cukru v krvi u diabetiků;

Forma uvolnění a složení

Farmaceutické společnosti nabízejí dietní doplňky acetylkarnitin ve formě dávkových forem:

- kapsle (NOW Foods / Paradigm, pro vegetariány - MRM);
- tablety (Solgar);
- prášek. (Primaforce).

Přísada se také vyrábí ve formě koncentrátů nebo kapalin s různými ovocnými příchutěmi (MRM, Lemonade). Analogy látky jsou: karnitetin, N-acetyl-L-karnitin z G.E.O.N., Ortho Acetyl-L-karnitin a další.

Acetyl l Karnitin - návod k použití

Dávkování musí být zvoleno lékařem s přihlédnutím k individuálním krevním parametrům pacienta. Každá droga je doplněna instrukcemi, které popisují, jak ji správně užívat.

Dávkování a způsob použití

Průměrná doporučení vypadají takto:

1. Ošetření nervového systému - 1,5-3 g.
2. Při ztrátě hmotnosti - 2 g.
3. Léčba neplodnosti a sexuální dysfunkce - 3-4 g.

Doporučuje se rozdělit denní dávku do 3 dávek. Doporučuje se užívat lék ráno: acetylkarnitin má stimulační vlastnosti. Vzrušuje centrální nervový systém, způsobuje nespavost. Při ztrátě hmotnosti by měl být karnitin užíván půl hodiny před začátkem tréninku.

Účinek spalování tuků

Látky, které podporují hubnutí, působí na jeden ze dvou mechanismů: termogenní nebo lipotropní. Termogenika zvyšuje tělesnou teplotu, čímž urychluje metabolismus. Tuková tkáň se intenzivněji rozpadá. Tyto léky pomáhají ztratit více než 4 kg za měsíc. Vzhledem k jejich použití se však vyvíjí renální a srdeční selhání, vyskytují se problémy s krevním tlakem. Ženy mohou ztratit svůj menstruační cyklus.

Acetyl-l-karnitin je lipotropní činidlo. Využívá zbytky mastných kyselin v energetickém metabolismu. Ale pro to je důležité dodržovat dávkování, jinak se nedosáhne efektu spalování tuků. Na základě výsledků krevních testů může stanovit požadovanou koncentraci pouze lékař.

Zajímavé
Výrobci doplňků stravy obsahujících acetylkarnitin slibují rychlou absorpci látky, ale mlčí o nadměrné akumulaci acetyl-CoA, která nemá kam jít na acylovou skupinu. A pak se konzumují sacharidy, ne mastné kyseliny, i když jsou v nadbytku.

Lék se užívá v průběhu 4-6 týdnů s přestávkou 2-3 týdnů. Pokud je látka konzumována neustále, vyvíjí se zvyk jejího příjmu z vnějšku. Tělo ho přestává syntetizovat nezávisle.

Kapalná forma poskytuje rychlejší dodání látky než tablety nebo kapsle. Kromě toho je kapalina vhodnější použít "na cestách". Tablety a tobolky jsou však vhodnější užívat s sebou.

Na rozdíl od L-karnitinu je acetylovaná forma určena spíše k normalizaci funkce mozku ak zvýšení úrovně imunity, než ke zhubnutí. Doplněk stravy je účinný a zcela bezpečný, s výhradou dodržování návodu k použití a doporučení lékaře.

l karnitin pro hubnutí, jak vzít l karnitin

Hodnocení uživatelů: 0/5

L - karnitin nebo vitamín B11 ovlivňuje procesy metabolismu tuků, metabolické procesy, regeneraci. Pomáhá zbavit se triglyceridů - škodlivých tuků, za které si získal uznání ve sportovním prostředí.

L karnitin:

Tento vitamín má dobré antioxidační vlastnosti, což mu umožňuje vyrovnat se s volnými radikály a různými toxiny. Pozitivní vliv na činnost srdečního svalu, snížení hladiny cholesterolu v krvi, příznivý vliv na trávení a také zvýšení schopnosti překonat stres.

L-karnitin je schopen snížit úroveň bazálního metabolismu, zpomaluje rozpad molekul bílkovin a sacharidů. Podílí se na syntéze vitaminu B4 (Cholin), v rámci jeho působení, procesu tvorby ketonových těl a ATP. Pomáhá rozebrat mastné kyseliny s dlouhým řetězcem.

Ovlivňuje tuk, který je v depu, mobilizuje ho. Dochází k procesu nahrazování glukózy, aktivuje se metabolický metabolický shunt mastné kyseliny. Vzhledem k této vlastnosti je rozpoznán jako účinný pomocník ve stavu akutní hypoxie a za jiných kritických podmínek.

Pozitivní vliv na činnost trávicích šťáv, zvýšení jejich sekrece, přispívá k lepšímu trávení potravy. Pomáhá zhubnout a také snižuje množství tuku v kosterních svalech těla.

Denní potřeba L - karnitinu:

Potřeba L - karnitinu je 300 - 1500 mg / den. Přesná denní dávka nebyla stanovena, protože tento vitamín nebyl dostatečně studován. Některé zdroje v medicíně doporučují použít l karnitin v poměru 20 mg na 1 kg vlastní hmotnosti, aby se pokryla potřeba.

Doporučená denní dávka L-karnitinu:

 • Dospělí: do 300 mg / den
 • Děti do 1 roku: 10 - 15 mg / den
 • Děti od 1 do 3 let: 30 - 50 mg / den
 • Děti od 4 do 6 let: 60 - 90 mg / den
 • Děti od 7 do 18 let: 100 - 300 mg / den

Zvýšené dávky L-karnitinu jsou vyžadovány za následujících podmínek:

 • Velká fyzická námaha - 1500 - 3000 mg / den
 • Duševní stres
 • Během těhotenství a kojení
 • Ve stresových situacích
 • Při onemocnění ledvin a jater
 • Při hubnutí, nebo k posílení imunitního systému - 1500 - 3000 mg / den
 • S onemocněním AIDS, onemocnění kardiovaskulárního systému, akutní infekce - 1000 - 1500 mg / den
 • Pro pracovníky těžké fyzické práce - 500 - 2000 mg / den

Příznaky nedostatku L - karnitinu:

 • Svalová slabost
 • Poruchy srdečního rytmu
 • Riziko aterosklerózy
 • neustálý pocit přepracování
 • Hyperexcitabilita
 • Pocit bolestivé bolesti po cvičení
 • Zvýšený tlak

Příznaky předávkování L - karnitinem:

 • Svalová slabost
 • Nevolnost
 • Zvracení
 • Projev křečí
 • Rybí pot

Interakce L - karnitinu s jinými látkami:

Levokarnitin může být syntetizován tělem přes aminokyseliny Metionin a Lysin, stejně jako pod podmínkou účasti vitamínů B, Vitaminu C (kyselina askorbová) a železa Fe.

Zdroje L - karnitin:

Zelenina:

 • Avokádo
 • Dýně
 • Sezamová semínka
 • Kvasinky

Zvířata:

 • Kuře
 • Turecko
 • Mléčné výrobky
 • Vejce
 • Ryby
 • Jehněčí
 • Hovězí maso

V procesu tepelného zpracování výrobků a vystavení vysokým teplotám se ztrácí většina L-karnitinu v jejich složení. Na tomto základě je nejlepší možností pro získání tohoto vitamínu čerstvé mléko, které neprošlo žádným ošetření.

Elkarnitin co je to, co je dobré a co ublížit

L-karnitin je látka na bázi vitamínu, která se vyrábí v těle. Je syntetizován ze dvou aminokyselin: lysinu a methioninu. Krátce po objevu, L-karnitin byl nazýván vitaminem, ale toto je mylné, protože vitamíny v těle nejsou produkovány. Používá se při léčbě různých onemocnění, stejně jako při hubnutí.

Viz také: Jaké přípravky obsahují L-karnitin

L-karnitin: vlastnosti a účinek

Hlavním účelem L-karnitinu je spalování tuků (foto: 834-studentka.joylady.top)

Kartinin zažil jeho popularitu v 80-tých letech, když atleti začali aktivně vzít to. Ale pak byly úspěšně uvedeny na trh další léky na zvýšení svalové hmoty a karnitin byl rychle zapomenut. Dnes, vitamín substance opět na vrcholu popularity. S rostoucím uznáním karnitinu vzrostl počet sporů kolem něj. Je to dobré nebo ne, škodí L-karnitin? Levokarnitin se doporučuje používat nejen jako spalovač tuků, ale také jako lék. Jde především o L-karnitin, který dodává mastné kyseliny přímo do "srdce" buněk - mitochondrií. V důsledku toho se tuk neakumuluje subkutánně a dobře se vstřebává. Levokarnitin má navíc blahodárné účinky: zvyšuje odolnost sportovců, umožňuje rychleji spalovat tuk a akumulovat ho pomaleji.

Viz také: L-karnitin: co je potřeba, přínos a škoda

Výhody L-karnitinu

Karnitin je vitamín mládí a krásy (foto: arhsportfood.ru)

L-karnitin se používá v medicíně. Indikace pro použití: léčba mrtvice, svalová slabost, opožděný fyzický vývoj u dětí, srdeční onemocnění. Přiřaďte starší lidi, aby zpomalili procesy inhibice mozkové aktivity.

Přínosy a účinky L-karnitinu:

 • má příznivý vliv na mozkové buňky a zpomaluje jejich stárnutí;
 • zvyšuje regeneraci buněk, zpomaluje proces stárnutí;
 • zlepšuje paměť;
 • zvyšuje fyzickou vytrvalost a výkon;
 • pomáhá saturovat buňky kyslíkem;
 • snižuje špatný cholesterol;
 • podporuje spalování tuků.

Nedostatečné množství karnitinu v těle může znamenat:

 • tachykardie nebo arytmie;
 • slabost a únava;
 • svalový třes;
 • nespavost a podrážděnost;
 • snížený tlak;
 • přibývání na váze i na dietě.

Projevy nedostatku karnitinu čelí nejčastěji ztrátě hmotnosti, sednutí na dietě a přijímání méně produktů bohatých na karnitin. U lidí s onemocněním gastrointestinálního traktu se může vyskytnout také nedostatek vitamínové látky; kvůli příjmu některých antibiotik a léků, které ovlivňují srážení krve; vegetariáni a surové foodists. Stojí za zmínku, že pro absorpci karnitinu je nutné použít vitamíny A, B6, B3, B9, B 12. Musíte jíst potraviny, které obsahují železo a esenciální aminokyseliny - lysin, methionin.

Harm přinesl L-karnitin

Harm po požití léku se zpravidla objevuje při předávkování (foto: fthmb.tqn.com)

Doporučená dávka L-karnitinu pro ženy a muže, předepsaná v návodu - 500 - 1500 mg denně. Sportovci mohou užívat 500 - 1500 mg L-karnitinu jednou 20 minut před tréninkem. Někteří odborníci na výživu doporučují užívat až 5 g levého karnitinu denně. Tato doporučení jsou pochybná, protože lékaři zastávají názor, že tělo není schopno absorbovat více než 2 g karnitinu denně.

Ale můžete povolit nadbytek těla a karnitinu. To je možné, pokud si bezmyšlenkovitě berete spalovač tuku, nedodržujete doporučené normy a ne sportujete. Doporučení pro užívání léku jasně ukazují, že užívání L-karnitinu je v doporučeném množství. Je nutné dodržovat vyváženou stravu. Aby nedošlo k poškození vašeho těla, měli byste odmítnout vzít lék, pokud existují kontraindikace.

Předávkování karnitinem je velmi vzácné. Známky nadbytku látky v těle:

 • průjem;
 • bušení srdce;
 • zvýšený amoniak v těle;
 • křeče;
 • nevolnost

Nejednoznačné recenze o L-karnitinu mezi ženami. Spravedlivý sex si stěžuje na selhání menstruačního cyklu, když užívá spalovač tuku. Důvodem může být několik. První je zvýšená fyzická námaha. Hlavní podmínkou pro užívání L-karnitinu je atletická aktivita, protože samotná látka nespaluje tuk, ale je v tomto procesu pomůckou. V důsledku toho některé ženy ztratí cyklus, což je reakce těla na další fyzickou aktivitu. Kromě toho, prudký pokles tělesného tuku může také vyvolat selhání menstruačního cyklu u žen.

Druhý důvod - změna v těle. Ženské tělo je systém vzájemně provázaných jemně vyladěných procesů. I malá odchylka od normy jednoho parametru může vést k selhání všech procesů. Proto spotřeba přírodního spalovače tuků a v důsledku toho ztráta hmotnosti může být příčinou porušení menstruačního cyklu. Pokud se cyklus po dvou až třech měsících neobnovil, měli byste se poradit s lékařem, který vám poradí.

Viz také: Jak užívat L-karnitin pro hubnutí

Vedlejší účinky spalování tuků

Užívání L-karnitinu ve večerních hodinách může způsobit problémy se spánkem (foto: arhsportfood.ru)

Vedlejší účinky, s různými úrovněmi pravděpodobnosti, se vyskytují při užívání jakéhokoliv léku. Levokarnitin není výjimkou. Následující vedlejší účinky jsou možné v důsledku příjmu karnitinu:

 • poruchy spánku při užívání léku odpoledne nebo v noci;
 • dyspepsie;
 • svalová slabost;
 • alergické reakce;
 • individuální intolerance, která se projevuje nauzeou, bolestmi hlavy, poruchami stolice.

Vedlejší účinky v podobě špatného dechu se projevují u lidí trpících chorobami gastrointestinálního traktu. Pokud se objeví vedlejší účinky, vyhledejte lékaře.

Měli byste také pamatovat, že karnitin nemůže být užíván každým. Kontraindikace pro použití látky:

 • idiosyncrasy karnitinu nebo příbuzných složek;
 • těhotenství a kojení.

Proč užívat L-karnitin

L-karnitin pomáhá efektivně zvládat vysokou fyzickou námahu a spalování tuků (foto: tvoyasuperfigura.ru)

Je zbytečné brát levokarnitin výhradně jako spalovač tuků, zapomínat na zvláštnosti jeho činnosti, a ne dělat tělesná cvičení. Z toho nebude žádný prospěch. Fóra obsahují příběhy o mýtických tiskových kostkách, které se údajně objevily mezi těmi, kteří vzali spalovač tuků a otřásli tiskem, a poté, co byl lék zrušen, „kostky“ zmizely. Taková zpětná vazba je jen výsledkem zbožné přání. Karnitin nemá žádný takový účinek jako štěpení vlastního tuku. Levokarnitin se doporučuje užívat jako pomocnou látku během tréninku a vytvořit krásné tělo. Je optimální začít spalovač tuků po prvním seznámení s posilovnou, pokud předtím nebylo žádné fyzické cvičení. S výrazným nárůstem zátěže, přechodem z takzvané úrovně začátečníka ve sportu na střed, je příjem L-karnitinu optimální. Pomáhá tělu vyrovnat se s úkoly, které mu byly svěřeny - zvýšenou fyzickou námahou a přispívá k odbourávání tuků. Poslední bod je důležitý při formování krásné a vhodné postavy při sportovních aktivitách.

Viz také: L-karnitin - spalovač tuků a lék pro zdraví

Informace o vlastnostech L-karnitinu viz níže uvedené video.

L-karnitin je populární spalovač tuků, jehož účinnost pro ztrátu hmotnosti a získání svalové hmoty nebyla potvrzena.

Pokud chcete s ním experimentovat, bude vhodné nejprve se zabývat otázkou poškození l-karnitinu, možnými vedlejšími účinky a kontraindikacemi. Navzdory skutečnosti, že se jedná o přirozenou látku, existuje důvod k obavám.

Doporučeno: Co je to L-karnitin a na co je?

Vedlejší účinky L-karnitinu

Stejně jako většina ostatních přírodních doplňků je L-karnitin poměrně bezpečný a nemá závažné vedlejší účinky (za předpokladu, že je používán racionálně a jsou pozorovány dávky).

V jedné studii vedlejších účinků L-karnitinu, účastníci brali 3 g každý den po dobu 21 dnů, a aby bylo možné posoudit možné poškození na začátku a na konci experimentu, byla provedena důkladná analýza jejich krve. Nebyly zjištěny žádné negativní vedlejší účinky

Bezpečnost L-karnitinu v dávce 2 g denně je potvrzena metaanalýzou vědeckých studií o poškození L-karnitinu. V některých experimentech však existují vedlejší účinky, jako je nevolnost a žaludeční potíže 2.4.

Pro většinu lidí je dávka karnitinu 2 g denně bezpečná.

Pokud překročíte dávku 3 g, je velmi pravděpodobné, že takové nepříjemné vedlejší účinky, jako je nevolnost, zvracení, křeče v břiše, průjem a zápach zkažených ryb z úst1,5.

Doporučujeme: Jak správně užívat L-karnitin: pokyny pro nepoužívání

Kontraindikace L-karnitinu

Co se týče kontraindikací pro příjem L-karnitinu, nejsou v přísném slova smyslu.

Vzhledem k výše uvedenému bychom však doporučili odmítnout jeho použití těm, kteří doufají, že s ní zhubnou nebo získají svalovou hmotu, jednoduše proto, že to pro ni nefunguje.

L-karnitin je také kontraindikován u lidí s onemocněním ledvin nebo svalových křečí, protože ve velkých množstvích mohou tyto stavy zhoršit.

Dávka L-karnitinu 2 gramy denně je dobře snášena a je bezpečná pro většinu lidí. Někdy jsou zaznamenány nevolnost a žaludeční potíže, ale pro L-karnitin nejsou žádné závažné vedlejší účinky.

Doporučujeme: Klenbuterol Spalovač tuků: vedlejší účinky. Je možné zemřít?

Nejzávažnější vedlejší účinek L-karnitinu: poškození srdce

Navzdory výše uvedené vlastnosti L-karnitinu ke zlepšení aktivity kardiovaskulárního systému může mít jeho použití také přímo opačný účinek.

Jedním z nejzávažnějších a nejnebezpečnějších vedlejších účinků karnitinu je zvýšené riziko srdečních problémů. Výzkumníci na klinice zjistili, že produkty metabolismu karnitinu zvyšují riziko vzniku aterosklerózy („blokování“ krevních cév) 6.

„L-karnitin sám o sobě není nebezpečný, jak je uvedeno výše. Co se s ním stane, když vstoupí do střeva, je nebezpečné: když jíte maso nebo vezmete pilulku L-karnitinu, bakterie ve střevě produkují chemický trimethylamin (trimethylamin), po kterém játra přemění na trimethylamin oxid dusnatý (trimethylamin N-oxid nebo TMAO). Je to vedlejší produkt a hromadí se na stěnách tepen, což jim ztěžuje projít. “

L-karnitin je relativně bezpečná látka, ale jeho použití může vést k rozvoji velmi závažného vedlejšího účinku: aterosklerózy (ucpání tepen), která je způsobena vedlejšími produkty metabolismu karnitinu

Doporučujeme: Spalovače tuků a vedlejší účinky: co dělá přírodní doplňky nebezpečné?

Celkem: co víme o poškození L-karnitinu

I když je l-karnitin přirozenou látkou, která se přirozeně nachází v mnoha produktech, jeho použití jako přísady může být zdraví škodlivé.

Seznam vedlejších účinků L-karnitinu zahrnuje jak relativně neškodné žaludeční potíže a nevolnost, tak i riziko vaskulární blokády u produktů metabolismu karnitinu následované infarktem.

Líbí se vám tento článek?

Přihlaste se k odběru novinek! Poskytujeme vědecká fakta o přínosech a nebezpečích sportovní výživy, farmakologie, diet na hubnutí atd.

Vsadím se, že mnozí z vás už slyšeli o doplňcích jako L-karnitin. Ale kolik z vás ví, co to vlastně je, jaký má vlastně tato látka a co je důležité, jak ji správně přijmout? O tom a mluv.

Nejprve se pokusíme rychle zjistit, co je L-karnitin. Je to látka související s vitamíny B (ale sama o sobě není jedním z nich). Je správnější ji nazývat látkou podobnou vitamínu, protože tělo má schopnost ji vyrábět sama. Konkrétně v těle se levý karnitin nachází ve svalech a játrech. Co tedy tato látka vděčí za svou divokou popularitu mezi sportovci? Zde se možná přesuneme na nejzajímavější část - funkce a účinek levého karnitinu.

Funkce a účinky L-karnitinu

Funkce karnitinu v lidském těle vykonávají dost, ale pro nás, atlety, stojí za to rozlišovat tři hlavní.

L-karnitin - spalovač tuků

Hlavním efektem, díky kterému se tato látka stala jednou z nejoblíbenějších doplňků z kategorie sportovní výživy, je samozřejmě spalování tuků. Nejdůležitějším zdrojem energie pro tělo, spolu s proteiny a sacharidy, kupodivu jsou tuky. L-karnitin transportuje tuky, nebo spíše jejich složky - mastné kyseliny, do metachondrie buněk, kde se bezpečně rozkládají, vydávají určité množství energie.

Anabolický účinek

Anabolický účinek L-karnitinu byl prokázán vědci, ale pouze experimentálně. Mechanismus této akce dosud nebyl studován. Nejpravděpodobněji je to způsobeno účastí látky na metabolismu fosfolipidů, jakož i optimalizací rovnováhy acyl-CoA / CoASH a udržováním požadované hladiny volného CoASH v buňkách.

Snížení špatného cholesterolu

Opakovaně bylo prokázáno, že L-karnitin s dlouhodobým užíváním významně snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v těle a tím chrání a posiluje kardiovaskulární systém člověka. Ten druhý opravdu záleží na neustálé fyzické námaze.

Kde je L-karnitin?

Karnitin se vyskytuje hlavně v rybách, masech a mléčných výrobcích. Existuje jen jeden problém - koneckonců, abychom mohli získat alespoň denní sazbu pro průměrného člověka (který není vystaven silné fyzické námaze), budeme muset konzumovat nejméně 400 gramů masa denně (počítáno v surové formě). Při vaření, smažení a pečení masa se však většina užitečné látky ztratí. Na základě toho stojí za to uvažovat o dalším příjmu L-karnitinu.

Jak užívat L-karnitin: doporučené dávkování

Pokud pravidelně procházíte intenzivní fyzickou námahou, ke které samozřejmě patří brazilský Jiu-Jitsu, optimální denní dávka pro vás bude 1-2 gramy denně. Bylo by rozumné jej rozdělit do několika dávek 500 gramů (standardní dávka v jedné tobolce). Příjem L-karnitinu je povinný ráno a půl hodiny před tréninkem. Na dny bez tréninku rozdělte svou denní dávku do ranního a obědového jídla.

Kapalný L-karnitin nebo v kapslích?

Tekutý karnitin bude samozřejmě absorbován o něco lépe, ale nezjistíte významný rozdíl s karnitinem v kapslích.

Je L-karnitin škodlivý?

Přínosy a poškození L-karnitinu nejsou absolutně srovnatelné, pouze proto, že na rozdíl od prokázaných příznivých vlastností a účinků žádná ze studií, které byly dosud provedeny, neodhalila alespoň jeden skutečně škodlivý účinek na lidské tělo. V současné době je L-karnitin jedním z nejvíce neškodných a bezpečných doplňků.

L-karnitin a vedlejší účinky

Vedlejší účinky l-karnitinu nejsou jasně vyjádřeny a mnoho vědců ho zpochybňuje. Teoreticky může mít člověk individuální intoleranci na karnitin, v důsledku čehož se může objevit nevolnost, zvracení atd. Takový jev je však velmi vzácný. Pokud podstupujete hemodialýzu, neměli byste také užívat karnitin. Zřídkakdy se může nespavost vyvinout obecně v důsledku zvýšené úrovně produkce energie (důsledek hlavní funkce L-karnitinu).

Dobrý den, pravidelní čtenáři blogu a kolemjdoucí! Mnoho lidí s nadváhou alespoň jednou v životě přemýšlelo o hubnutí a jak to udělat s minimálním úsilím pomocí spalovačů tuku.

Získejte návod na použití L-karnitinu (L-karnitinu), ať už je to spalovač tuků, jak si vzít na hubnutí, což je lepší zvolit: kapalina, v kapslích nebo v prášku.

Máte-li dotazy, můžete se jich kdykoli zeptat v komentářích k článku, které jsou na konci článku.

Dozvíte se také o kontraindikacích a nežádoucích účincích, užívání u těhotných žen a kojících, stejně jako o přečtení mé recenze.

A na konci článku najdete informace o nejnovějších studiích této látky, které mi, mírně řečeno, nebylo moc potěšeno.

Co je a co je L-karnitin pro

Karnitin nebo L-karnitin, nebo L karnitin, nebo levokarnitin je široce používán jako sportovní výživa pro účely spalování tuků. Ale to není jediná indikace pro karnitin. To je také nazýváno vitamin B11 (Bt), ale to není vitamin.

V článku "Efektivní pilulky na hubnutí účinné?" Mluvil jsem o různých pilulkách, které údajně jednat bez diety a fyzické aktivity. Karnitin se na ně nevztahuje a já vám povím proč.

Stručně povím o této látce. Karnitin je látka podobná vitamínům patřícím do skupiny vitamínů skupiny B, která se na rozdíl od vitamínů syntetizuje v lidském těle. Existují 2 formy této látky: L-karnitin a D-karnitin. Pro účely hubnutí se používá L-karnitin, D-karnitin je nebezpečný a škodlivý pro tělo, protože je to úplný opak. Bude to tedy o levém karnitinu.

L-karnitin je syntetizován v játrech a ledvinách ze dvou esenciálních aminokyselin (methionin a lysin) a poté se šíří do dalších orgánů. V lidském těle je neustále přítomen ve svalech a játrech. Mechanismus účinku této látky je založen na využití mastných kyselin, tj. Přenáší tuky do buňky, kde jsou spalovány v mitochondriích („vysoké pece“ buňky) s uvolňováním energie.

Většinou však karnitin vstupuje do těla s jídlem, především s masnými a mléčnými výrobky, v rostlinách obsahuje malé množství. V případě nedostatku příjmu této látky se aktivuje kompenzační mechanismus syntézy v játrech a ledvinách. Tento proces však závisí na mnoha dalších látkách, jako jsou:

 • Vitaminy: C, B3, B6, B9
 • Minerály: železo
 • Aminokyseliny: lysin a methionin
 • Enzymy

Pokud z nějakého důvodu chybí jedna ze složek, je syntéza karnitinu játry zcela nemožná. Tato situace může nastat u lidí, kteří nespotřebovávají maso a mléčné výrobky nebo nedostávají dostatečný počet faktorů pro vlastní syntézu. Vegetariáni mohou být zařazeni do této kategorie.

Myslím, že to je důvod, proč někteří vegetariáni mohou přibírat na váze, prostě jim chybí karnitin a mastné kyseliny nejsou oxidovány v buňkách, ale ukládány v depech. V tomto případě je třeba zavést samostatné přípravky na bázi L-karnitinu, může to být sportovní výživa a různé doplňky stravy (o nich později).

obsahu a poškození el-karnitinu

Kromě účinku na metabolismus lipidů má el-karnitin i jiné vlastnosti a účinky. Teď vypíšu ty hlavní a pak se o nich podrobněji zmíním:

 • podílí se na spalování tuků ve svalové buňce
 • ovlivňuje duševní bdělost
 • mírný anabolický účinek
 • podporuje detoxikaci
 • účinky na kardiovaskulární systém

L-karnitin je spalovač tuků

Hlavní funkcí levého karnitinu je spalování tuků. Vezměte prosím na vědomí, že jsem napsal v uvozovkách. To znamená, že chci ukázat, že l-karnitin není spalovač tuku, to znamená, že pomáhá pouze v mechanismu spalování tuků.

POZOR, že tato látka nerozkládá tukové buňky, nepřispívá k uvolňování mastných kyselin v krvi, podporuje pouze pronikání mastných kyselin, které jsou již v krvi do buněk různých orgánů (svaly, mozek, srdce, plíce atd.) protože tento mechanismus je v nepřítomnosti karnitinu velmi omezený. A jak se tyto mastné kyseliny dostávají do krevního oběhu z tukové buňky, je další otázkou, ale o tom vám povím více později.

Do procesu využití mastných kyselin v mitochondriích se však zapojuje nejen karnitin. Přispívá pouze k průchodu mastných kyselin do svalových buněk a tuk se musí dostat do mitochondrií a projít dvojitou membránou. Zde potřebujete druhou látku, která pracuje s L-karnitinem v tandemu - koenzym Q10 nebo ubichinolem. Někdy se do schématu přidává kyselina lipoová.

Spalování tuků se nezastavilo, ale nadále vyžadovalo odpovídající koncentraci této látky, jejíž koncentrace s věkem klesá. Proto je doporučuji, abyste je společně nebo současně.

Ale musím vás varovat, že v relativně klidném stavu nemá tento karnitin téměř žádný účinek. Nejlepších efektů je dosaženo, když se jeho příjem shoduje s fyzickým zatížením. Říkal jsem vám, že musíte nějak vyloučit mastné kyseliny z tukové buňky, a to lze provést pouze pomocí fyzické námahy.

Fyzická aktivita by měla být adekvátní, ale ne 20-30 minut. Faktem je, že mastné kyseliny opouštějí skladiště, pouze pokud jsou zásoby glykogenu vyčerpány. V tu chvíli se začnou spotřebovávat tuky při výrobě energie. K tomu dochází během 30-40 minut od začátku aerobního tréninku. Po startu spalování tuků tedy musíte pracovat nejméně dalších 30 minut.

Výsledkem je takový obraz. Mastné kyseliny jsou přiváděny do svalových buněk na vozíku a karnitin je jako řidič aktivně hází do ohniště (svalové buňky nebo buňky jakéhokoli jiného orgánu) obrněného vlaku. Kyseliny hoří a výsledkem je energie, která jde do nahromadění vlaku (sval, srdce, mozek).

na obsahEfekt na duševní aktivitu

Zvýšení duševní a fyzické energie je také příjemným účinkem levého karnitinu. Vědci ve studii této látky zjistili, že při použití 2 g karnitinu denně po dobu 6 měsíců zlepšují duševní a fyzickou aktivitu. Zvyšuje odolnost vůči jakémukoli fyzickému a duševnímu stresu.

Konzumací karnitinu před fyzickou námahou můžete dosáhnout zvýšené vytrvalosti, která vám dá možnost pracovat intenzivněji, a to zase účinně spálí ještě více mastných kyselin.

Má neurotrofický účinek a obnovuje strukturu nervové tkáně.

na obsahAnabolický efekt

Anabolický účinek této látky je také velkým plusem ve sportu a fitness. Je známo, že L-karnitin je schopen zvýšit svalovou hmotu, samozřejmě, ne tak silný jako testosteron, růstový hormon, inzulín a další podobné léky. Ale v procesu takzvaného sušení u sportovců nedovolí, aby se svalová hmota roztavila, a opustí se pouze tuková rezerva, to znamená, že podkožní tuk zmizí a svaly zůstanou ve stejném objemu.

Detoxikační účinek spočívá v tom, že L-karnitin podporuje práci jater a přispívá k neutralizaci organických kyselin a xenobiotik v něm, stejně jako pomáhá při práci s různými enzymy. Levokarnitin je navíc antidotum pro otravu kyselinou valproovou.

na contentEffect na kardiovaskulární systém

Dopad na kardiovaskulární systém také není bez povšimnutí. Tento účinek je způsoben snížením cholesterolu, který zabraňuje progresi aterosklerózy a rozvoji hrozné nemoci, jako je infarkt myokardu a mozková mrtvice.

Ale nyní je tento efekt napaden, čtěte dál a pochopíte proč. Kromě toho karnitin zlepšuje metabolismus srdečního svalu, který, jak víte, se živí 70% mastnými kyselinami. V rozvinutých zemích je proto karnitin široce používán v schématech a léčebných postupech kardiovaskulárních onemocnění.

Kromě všech těchto účinků má levokarnitin antioxidační, neuroprotektivní účinek, zlepšuje imunitu a odolnost vůči stresu, zabraňuje rozvoji osteoporózy.

V některých pokynech se L-karnitin doporučuje jako další léčba srdečních onemocnění, hypertenze, diabetes mellitus, thyrotoxikózy, anorexie a tato látka se předepisuje dětem začínajícím od dětství, zejména předčasně a slabě, s poruchou vedení srdce, se slabým růstovým ziskem a hmotnost.

Jaký obsah potravin obsahuje L-karnitin

Takže jste se již dozvěděli o výhodách a možných nebezpečích této látky. Možná jste se již rozhodli, že ji začnete aktivně konzumovat, takže zbývá vybrat si, jakou formu chcete udělat. Kde tato „zázračná substance“ obsahuje?

L-karnitin ve velkém množství se nachází v červeném masu: hovězí, jehněčí, vepřové maso, jelen, losos, divočák, atd. Kromě toho se také nachází v jiných potravinách. Pro vaše pohodlí přidávám srovnávací tabulku, kde je uveden počet karnitinu na 100 g výrobků. Je však třeba vzít v úvahu skutečnost, že část karnitinu se při tepelném zpracování ztrácí.

Získání karnitinu s jídlem je dobré, ale kolik masa potřebujete k jídlu, abyste dostali odpovídající dávku pro sport? Mimochodem, zapomněl jsem říci, že v každodenním životě je denní potřeba této látky asi 300 mg, a při sportu se dávka zvyšuje mnohokrát a dosahuje 2000 mg denně nebo více. Proto se doporučuje používat L-karnitin navíc ve formě sportovní výživy nebo doplňků stravy.

Jaký je obsah L-karnitinu pro hubnutí?

El-karnitin je dostupný v několika typech chemických sloučenin. Jaké jsou vlastnosti dna a jaký je rozdíl mezi nimi? Zkusme na to přijít. Budu velmi vděčný, pokud zjistíte nepřesnost v textu, budete mě nasměrovat po pravé cestě a opravíte.

Biologická látka je tedy na trhu zastoupena následujícími sloučeninami:

 • L-karnitin tartrát
 • Fumarát L-karnitinu
 • Acetyl L-karnitin
 • Propionyl L-karnitin
 • Čistý L-karnitin (Base nebo Free Base Base)

K obsahu vinanu L-karnitinu

Dnes je to nejvíce biologicky aktivní forma s vysokou biologickou dostupností, navzdory skutečnosti, že se později objevil acetylkarnitin a snažil se ho vynutit.

Dostáváme se do trávicího traktu a snadno se rozdělí na čistý karnitin a kyselinu vinnou. Jsou stráveny odděleně. Nejčastěji se doporučuje pomáhat při hubnutí.

K obsahu fumarátu L-karnitinu

Tato sloučenina je daleko za biologickou dostupností. Získává se kombinací kyseliny fumarové a čistého levého karnitinu. Tato sůl má nižší lipotropní účinek, ale výhodou látky je vliv na činnost srdce a cév.

Acetyl L-karnitin

Acetylkarnitin je vynalezen relativně nedávno. K obvyklému karnitinu je připojena acetylová skupina. Výrobci se tedy domnívali, že zlepšují biologickou dostupnost a stravitelnost. Ale bohužel se to nestalo - to je mínus. Ale tato sloučenina má vynikající schopnost proniknout do mozkové mozkové mozkové tkáně - to je plus.

Výsledkem je, že acetyl L-karnitin má výrazný účinek na stimulaci metabolických procesů v mozku, zlepšení paměti, myšlení a prevenci duševních poruch souvisejících s věkem a syndromu chronické únavy.

na obsahPropionyl L-karnitin

Tento ester karnitinu, který se nejčastěji vyrábí ve spojení s aminokyselinou glycinem. Ukazuje se, že komplex - glycin propionyl-L-karnitin (GPLK). Hlavní funkcí, kromě účasti na metabolismu lipidů, je zvýšení syntézy oxidu dusnatého (NO). Jedná se o velmi důležitou látku, která se vytváří v buňkách cév a má vazodilatační účinek.

Je to velmi důležité pro osoby s kardiovaskulárním onemocněním, které trpí ischemickou chorobou srdeční, srdečním selháním, intermitentní klaudikací, erektilní dysfunkcí atd. Tato látka také vykazovala své antioxidační vlastnosti, zvyšuje syntézu testosteronu a ovlivňuje kvalitu spermií, snižuje hladinu kyseliny mléčné po cvičení. a také zvyšuje vytrvalost.

Spolu s acetyl L-karnitinem ji lékaři používají při léčbě syndromu chronické únavy.

obsah 100% čistého L-karnitinu

Sportovci tuto karnitinovou bázi nebo klasický karnitin nazývají. Biologická dostupnost není nižší než u karnitinu tartrátu. Můžete to vidět na obrázku níže.

Přesto je čistý karnitin o něco levnější. Můžete porovnat ceny a vybrat, který z nich se vám líbí nejlépe.

na obsahInstrukce pro karnitinchlorid

Co je to za spojení? Dříve, asi před 50 lety, poprvé byla získána nová látka - karnitin a první forma byla chlorid. K dnešnímu dni ztratila svou dřívější popularitu. Složení této sloučeniny zahrnuje nejen L-izomer karnitinu, ale také jeho D-formu.

Tento chlorid DL-karnitinu se tedy úspěšně používá při léčbě neurologických onemocnění. Nicméně, ve sportu nenalezl jeho uplatnění, ale vše díky svému D-izomeru ve složení.

Tato látka se stále vyrábí výhradně pro léčebné účely v neurologii. Forma uvolnění - 10% roztoky pro intravenózní a intramuskulární injekci 5 ml.

k obsahuInstrukce pro L-karnitin: jak se hubnout

Doporučuji nakupovat sportovní potraviny ve specializovaných prodejnách nebo od seriózních firem vyrábějících doplňky stravy. Dávky 500 až 3000 mg karnitinu denně jsou považovány za optimální, dávka je obvykle rozdělena do 2-3 dávek. Zvýšení dávky o více než 3000 mg nedává smysl, protože nezvyšuje jeho účinnost. Zpravidla doporučují užívat lék 30 minut před tréninkem a ihned po něm.

Neexistuje žádný specifický průběh podávání, takový režim předpokládá dlouhý příjem, dokud nedosáhnete požadovaného výsledku a neztrácíte hmotnost.

k obsahu Je možné pít el-karnitin bez tréninku?

Hlavní podmínkou pro doplnění je pohybová aktivita a sport. Pokud začnete pít bez tréninku, pošlete své peníze přímo na toaletu. Vzpomeňte si na jeho hlavní akci, pokud se potřebujete vrátit a znovu načíst.

Po užití levarnitiny někteří cítí nárůst síly, provádějí trénink s ještě větším výkonem. Negativní je zvýšení chuti k jídlu, které je těžké omezit. Ale ne všechno je pozorováno.

obsahu

Dnes existují následující formy uvolňování karnitinu:

 • tablety a kapsle
 • pití ampule
 • kapalný ředicí prášek
 • kapalný koncentrát
 • hotové nápoje s karnitinem

Pokud porovnáme účinnost látky, pak není rozdíl v tom, jakou formu koupit, pokud je výrobce široce známý a dlouho je na trhu sportovní výživy. Vše, co potřebujete, je snadné.

Kapalné formy obvykle obsahují nejen hlavní karnitin, ale také všechny druhy vitamínů, minerálů nebo jiných prospěšných látek. Je proto na vás, abyste rozhodli, co je pro vás nejlepší, ale dokud to nezkusíte, nebudete vědět. Mnoho lidí dává přednost 100% čistému karnitinu bez přísad nebo nečistot.

lepší obsah karnitinu

Dnes je veškerý karnitin extrahován syntetickými prostředky. Velké továrny vyrábějí tuto látku a pak ji prodávají různým firmám vyrábějícím sklenice s potravinovými doplňky. Existuje mnoho takových továren na světě, mezi nimiž jsou Čína, Indie, atd. Chcete-li si vybrat nejlepší doplněk stravy, nepotřebujete jméno ani koncovou společnost, ale původní společnost, která dodává suroviny.

Na celém světě jsou nejlepšími dodavateli L-karnitinu:

 • Italská společnost Sigma-Tau (název suroviny - Biosint)
 • Švýcarská firma Lonza (název suroviny je Carnipure)

Všechny doplňky, které jsem doporučil výše, obsahují vysoce kvalitní karnitin a můžete si je bezpečně objednat. Kvalitní výrobek nebude nikdy levný. Levnější analogy nikdy nebudou fungovat tak, jak to dělá čistý L-karnitin. Podívejte se na balení značek a uveďte zdroj surovin. Níže na obrázku vidíte můj karnitin z Now Foods a značku "Carnipure"

Obsah Vedlejší účinky a kontraindikace L-karnitinu

Od objevu levého karnitinu bylo provedeno mnoho studií a v některých případech byla dávka záměrně nadhodnocena stokrát, ale poškození z aplikace nebylo identifikováno. Karnitin se v těle nehromadí, přebytek se aktivně vylučuje z těla močí a výkalem. Jeho bezpečnost je potvrzena tím, že se používá v pediatrii pro léčbu předčasně narozených dětí, jak jsem zmínil výše.

Pokud jde o vedlejší účinky, jsou tak nepravděpodobné a bezvýznamné, že výhody karnitinu daleko převyšují jeho nevýhody. Vzhledem k tomu, že během příjmu L-karnitinu se uvolňuje hodně energie, je možné, že se může vyvinout problém s usínáním. Aby se tomu předešlo, doporučuje se užívat ráno, zejména proto, že v tomto okamžiku je jeho působení nejúčinnější.

Velmi vzácně je individuální intolerance pozorována ve formě nevolnosti, bolesti hlavy nebo poruch stolice. V tomto případě je nutné zrušení drogy a zdravotní stav se opět zlepší.

Tato látka neinteraguje s léky a jinými spalovači tuků nebo sportovní výživou, takže může být použita v jakékoliv kombinaci. Další doplňky mohou způsobit alergie.

Jak vidíte, L-karnitin je velmi neškodný lék s minimem vedlejších účinků, a proto může být teoreticky použit v každé osobě.

zpět na obsahVýsledky posledního výzkumu levého karnitinu

Jak se vám líbí karnitin? Vše, co bylo napsáno výše, si můžete přečíst na jiných stránkách sportovních předmětů. A teď vám řeknu něco, co je v rozporu s obecným názorem. Zdá se, že je to ideální příprava, ale dovolte mi, abych do této nádherné vůně medu přinesl malou lžičku dehtu. Když jsem se chystal napsat tento článek, narazil jsem na článek o nejnovější studii, která pochází z dubna 2013.

Studie byla provedena ve Spojených státech, v Cleveland Hospital. Vedoucím studie je Dr. Stephen Sintra. Faktem je, že vědci zjistili, že karnitin není tak neškodný, jak je zastoupen. Cílem studie bylo stanovit bezpečnost z hlediska účinků na kardiovaskulární systém a konkrétněji na aterogenezi nebo rozvoj aterosklerózy. Studie zahrnovala experimentální myši, nikoli skutečné lidi.

Zjistili, že karnitin, bez ohledu na to, jak je v těle uloven: s jídlem nebo ve formě přísad, přispívá k rozvoji a progresi aterosklerózy, ale.... Změny v buňkách koronárních a cerebrálních cév však nezpůsobuje samotná látka. Ve skutečnosti, viníci jsou některé druhy bakterií, které žijí mírumilovně v lidském střevě.

Stráví L-karnitin za vzniku aktivního metabolitu N-oxidu trimethylaminu (TMAO). TMAO je silný toxin, který ničí stěny krevních cév a přispívá k tvorbě aterosklerotických plaků, jako je tomu u dysfunkce cévního endotelu. Dále bylo navrženo řešení, které je podobné Američanům, aby předepsalo antibiotika, která by problém s bakteriemi vyřešila, ale nyní je tento problém projednáván a vyžaduje nový výzkum.

Studie se také týkala vegetariánů, kteří nejedli maso, ale jako potravu dostávali karnitin. Ukázalo se, že koncentrace TMAO v nich je mnohem nižší, pravděpodobně proto, že vzhledem ke zvláštnostem jejich výživy nemají stejné bakterie jako u všežravých lidí.

Ukazuje se tedy, že negativní účinek karnitinu souvisí s počtem určitých druhů bakterií. Pokud je to tak špatné, pak všechny negativní vlastnosti lze nalézt v mnoha potravinách: gluten způsobuje celiakii, vlákninu - nadýmání, rozvoj zánětlivých onemocnění střev a rakoviny, mléko - alergie a diabetes u dětí. Tak co dělat, co jíst?

Když se Dr. Stephen Sintra zeptal na jeho dietu, odpověděl: „Budu také pokračovat v užívání L-tyroxinu 400 mg denně a acetyl-L-karnitinu 1000 mg denně. Také 2-3 krát týdně se mi bude líbit porce lahodného hovězího nebo jehněčího steak. “

Celá studie byla zaměřena na objasnění vlivu chronického užívání karnitinu, kdy člověk už léta konzumuje hodně červeného masa nebo doplňků stravy obsahujících L-karnitin. V mém článku jsem se dotkl tématu ne všeobecného léčení nebo léčby jakýchkoliv nemocí, ale použití karnitinu pro hubnutí a sport, to znamená, když je lék užíván krátce.

Věřte, že aterosklerotické plaky se nevytvářejí během jednoho dne nebo dokonce za rok, takže by nemělo dojít k žádnému zhoršení při provádění krátkých kurzů. Navíc, TMAO je tvořen jen když carnitine je přítomný v těle, během jeho nepřítomnosti, cévy nemají čeho se bát, přinejmenším carnitine :).

V článku jsem řekl a ukázal všechny výhody a nevýhody použití levého karnitinu, a rozhodnutí začít používat to leží zcela na vás. Vyjadřím svůj názor pouze tehdy, pokud vám to nevadí. Používám dvě ruce pro používání krátkých kurzů ve společném cvičení.

K obsahuPrávě lékař o karnitinu

Teď chci sdílet své vlastní zkušenosti. Před pár týdny jsem si koupil tekutý L-karnitin v samostatných lahvích, můžete ho vidět na fotografii. V jedné lahvičce 2700 mg karnitinu. Instrukce říkají, že každý den ráno trvá 1/3, ale přijímám jinak. A vezmu 1/2 láhve 30-60 minut před tréninkem.

Necítím prakticky žádné pocity, ledaže vytrvalost vzrostla a ospalost, která mě trápila po večeři, zmizela. Také jsem si všiml takového příjemného efektu - moje svaly prakticky nezranily po tréninku na další den, i když dříve při zvyšování hmotnosti bylo všechno velmi bolestivé. Zdá se, že tělo se velmi rychle zotavuje a získává novou energii. Hledal jsem popis tohoto efektu a zjistil, že karnitin skutečně snižuje bolest tím, že zlepšuje krevní oběh a lepší odstranění toxinů z unavených svalů. Opravdu se mi líbí tento efekt.

Příjemná chuť, s pomerančovou příchutí, dodává vitaminu C (ve složení je). Pro zbytek, nemůžu říct. Vyrobená měření: hmotnost 57 kg, objem pasu 74 cm, objem kyčlí 94 cm, objem nohou ve stehnech 54 cm Zabývám se 3 výkony a 2 aerobními cvičeními týdně. Cílem je odstranit tuk z břicha a stehen, vážit asi 54-55 kg a snížit objem o nejméně 4 cm a po 1 měsíci spotřeby provedu následující měření.

Výsledek za 4 týdny. Ztratil jsem trochu váhy. Stal se 55,8 kg. Obvod pasu byl 71 cm, obvod kyčel 93 cm, objem nohy v kyčlích zůstal stejný - 54 cm. Dovolte mi, abych vám připomněl, že když jsem byl na dietě bez chleba (nahrazen přírodními chleby) a těstovinami, měl jsem také pravidelné tréninky (3 výkonová cvičení týdně, 1-2 aerobní cvičení týdně). Myslím, že tento měsíc je dobrým výsledkem, alespoň je to nějaký druh.

Teď chci pokračovat v karnitinu před tréninkem, stejně jako přezkoumat přítomnost nebo nepřítomnost důležitých vitamínů a minerálů v mé stravě, přidat bílkoviny a olivový olej.

A na tom mám všechno. Vzpomeňte si na jednu důležitou věc, o karnitinu, pokud pijete na hubnutí, bez správné výživy (bez přejídání, půstu nebo stravy s nízkým obsahem sacharidů) a adekvátní fyzické aktivity, to téměř nesnižuje váhu, jinak dostanete účinek. Také je třeba mít na paměti, že recepce by měla být spolu s koenzymem Q10. Řekněte nám o své zkušenosti s karnitinem, všichni budeme velmi zajímaví a informativní.

Pokud se vám článek líbil, klikněte na tlačítka sociálních sítí. Přihlásit se k odběru novinek z blogu. Uvidíme se znovu!

S vřelostí a péčí, endokrinolog Dilyara Lebedeva