Image

Indikace ALT a AST pro krevní testy

Pro diagnózu není někdy nutné provést úplné vyšetření těla pacienta. Dost často stačí absolvovat jeden nebo více testů. Pro diagnostiku pacienta se někdy doporučuje provést pouze biochemický krevní test, který se používá k určení počtu a povahy enzymů enzymů v jaterní cytolýze. Biochemická analýza krve AST umožňuje identifikovat řadu závažných onemocnění, která mohou značně zkomplikovat lidský život.

Analýza AST a ALT: vlastnosti studie

AST je enzym obsažený v buňkách, jehož funkcí je zajistit katalýzu procesu přeměny oxaloacetátu na aspartam. AST je sloučenina nalezená v srdeční, jaterní a renální tkáni. Kromě toho se obsah této látky nachází v buňkách pruhovaných kosterních svalů a v buňkách nervové tkáně.

Enzym AST je aspartátaminotransferáza, která je aktivním účastníkem metabolismu aminokyselin. Sloučenina vstupuje do krve pouze v případě poškození nebo destrukce buněk během vývoje jakékoliv nemoci nebo poranění tkání orgánů.

Kromě AST je v procesu biochemické analýzy obsahu enzymů v krevním řečišti určen obsah těchto sloučenin jako ALT.

Zkratka ALT označuje přítomnost enzymatického jaterního proteinu, alaninaminotransferázy, což je proteinový katalyzátor v procesech spojených přímo s výměnou aminokyselin v těle. Uvažovaná sloučenina má maximální aktivitu v buněčných strukturách jaterní a ledvinové tkáně. V tkáních srdce a pruhovaných svalech je tento enzym přítomen v nevýznamném množství.

Vzhledem k tomu, že ALT je výhradně enzym založený na buňkách, je jeho množství v krevním řečišti poměrně malé.

Co ukazují analýzy ALT a AST?

Nejčastěji je pro určení příčin nemoci a správné diagnózy dostačující provést analýzu výhradně na základě AST nebo ALT. Dekódování biochemické analýzy v případě, kdy je překročena norma pro obsah enzymů, indikuje přítomnost procesů spojených s porážkou určitých oblastí jater v těle. Poškození jater v tomto případě může být velmi rozdílné. Mohou to být následující procesy:

 • poškození jaterních buněk v důsledku otravy alkoholem nebo drogami;
 • cirhóza jater;
 • poškození jater v důsledku expozice orgánovým patogenům virové hepatitidy.

Kromě těchto faktorů je pozorován zvýšený výskyt AST a ALT v důsledku vystavení těla nadměrnému cvičení, mechanickému nebo ischemickému poškození tělesných tkání v přítomnosti těžkých popálenin.

Stanovení obsahu enzymů se provádí metodami biochemického výzkumu. Aby bylo možné data rozluštit tak, aby byla co nejspolehlivější, měla by být krev prováděna ráno při provádění biochemické analýzy. Do doby odběru krve je zakázáno jíst potravu pro analýzu, protože krev musí být darována výhradně na prázdný žaludek. Materiál pro laboratorní biochemické vyšetření se odebírá z pacientovy kloubní žíly.

Biochemická analýza krve: dekódování, rychlost a odchylka od ní

Za účelem získání přesných výsledků biochemické analýzy obsahu enzymů by dekódování mělo být prováděno výhradně zkušeným vysoce kvalifikovaným odborníkem. Množství každého enzymu obsažené v krvi odpovídá jeho specifické koncentraci. Obsah ALT v krvi se pohybuje od 31 jednotek / l do 41 jednotek / l, v závislosti na pohlaví pacienta. Norma pro ženy odpovídá obsahu ALT v množství menším než u mužů. Pro dosažení přesných výsledků se stanoví poměr stupně aktivity každého z enzymů. Zvýšení koeficientu může indikovat výskyt a vývoj předpokladů pro infarkt myokardu u pacienta a snížení tohoto ukazatele - vývoj infekční hepatitidy v těle.

Vzhledem k tomu, že aminotransferázy mají odlišnou tkáňovou specializaci (každý z těchto enzymů se koncentruje na určitý typ tkáně), odchylka od normálního obsahu jednoho nebo jiného enzymu téměř okamžitě indikuje přítomnost onemocnění spojených s určitými orgány, ve kterých je maximální lokalizace ALT a AST. Dekódovací analýza může být použita jako faktor při diagnostice stavu srdečního svalu (myokardu) a abnormalit ve funkci jaterní tkáně. V případech, kdy je rychlost udržování enzymů zvýšena, existuje podezření, že v organismu existují nějaké problémy s fungováním některých orgánů.

V procesu smrti a zničení buněk tkání, které tvoří tělo, jsou enzymy uvolňovány do krevního oběhu. Zvyšuje se koncentrace látek, což určuje krevní test a následnou interpretaci výsledků. Přebytek 2 nebo vícekrát vyššího množství enzymu AST může zaručit přítomnost předpokladů pro vznik infarktu myokardu v těle pacienta.

V případech, kdy je ALT v krvi zvýšená, tělo obvykle vyvíjí infekční hepatitidu během inkubace.

Pokud je míra ukazatelů AST a ALT snížena, lze konstatovat, že je nedostatek vitamínu B (hyridoxin). Je však třeba mít na paměti, že nedostatek hyridoxinu může být způsoben nejen patologickými změnami v těle, ale také procesem přenášení dítěte na ženu.

Jaký je důvod odchylky od standardu ALT a AST?

Aktivita ALT v krvi je přímo závislá na stupni a závažnosti průběhu virové hepatitidy. Čím složitější je situace v těle s rozvojem onemocnění, tím vyšší je úroveň aktivity ALT v krvi. Pokud se vyskytnou závažné případy, krevní test může prokázat aktivitu ALT, která je 5krát nebo vícekrát vyšší než norma. Použití biochemického krevního testu pomůže identifikovat nemoc v počáteční fázi vývoje v těle pacienta, v okamžiku, kdy průběh nemoci projde bez jasně vyjádřených symptomů. Krevní testy AST a ALT mohou přesně určit stav pacienta a složitost průběhu nemoci.

Zvýšená hladina ALT a AST v krvi během analýzy může být v případě výskytu těchto onemocnění v těle: t

 • cirhóza jater;
 • rakovina jater;
 • různé formy hepatitidy,
 • poškození tkáně jater v důsledku toxické a otravy drogami.

Odchylky od normy mohou navíc způsobit takové nemoci, jako jsou:

 • pankreatitida;
 • srdeční selhání nebo infarkt myokardu;
 • popáleniny na velkých plochách těla;
 • nekróza kosterní tkáně;
 • šokové podmínky jiné povahy.

Snížení ALT pod normální hodnotu je pozorováno s nedostatkem vitaminu B6 v pacientově těle, stejně jako s porážkou tkáně jater v důsledku rozsáhlé nekrózy. Snížení ALT je zpravidla pozorováno v důsledku smrti a destrukce buněk, které tvoří tkáň jater a produkují ALT.

Doporučení pro pacienta

AST je jedním z nejdůležitějších diagnostických ukazatelů stavu těla. Odchylka jejího obsahu v krevním řečišti od normy naznačuje vývoj poškození těla orgánem v důsledku vývoje některých onemocnění. Normalizace AST v krvi probíhá automaticky po vyloučení účinku patologického procesu na postižený orgán.

Při včasném lékařském zásahu a adekvátních léčebných opatřeních se ukazatel AST vrátí do normálu během 30-40 dnů po ukončení léčby. Poskytnutí včasné léčby nemoci odhalí současný pozitivní trend v obsahu AST v krvi. Pokud dojde k rychlému poklesu obsahu enzymu v krevním oběhu, zatímco hyperbilirubinémie progreduje, prognóza vývoje onemocnění se ukazuje jako negativní a vyžaduje odpovídající změnu způsobu léčby. Krevní test ukazuje snížení hladiny AST ve složení krevního oběhu v důsledku závažného onemocnění, ruptury jater nebo nedostatku vitamínu B6.

Zvýšení AST se vyskytuje při traumatizaci pruhovaných kosterních svalů, úpalů, stejně jako v případech srdeční operace v těle.

Aby se zajistila stálost indexů AST a ALT v normálním rozmezí, je pacient povinen vyhnout se dlouhodobému užívání různých léků, které mohou způsobit destrukci tkáně jater nebo narušení fungování jaterních buněk. Pokud to nelze provést kvůli přítomnosti chronického onemocnění v těle, je třeba provést krevní test AST a ALT co nejpravidelněji. To by mělo být provedeno, aby se zabránilo rozvoji závažnějších poruch spojených s otravou jater jater.

Údaje ALT a AST v krevním testu

Zaslal: Obsah · Publikováno dne 03.07.2017 · Aktualizováno 10/17/2018

Obsah tohoto článku:

Důležitým diagnostickým kritériem je krevní test, podle kterého může lékař vypovídat nejen o celkovém stavu pacienta, ale také o zdraví konkrétních orgánů. Zejména biochemická analýza může říci o játrech, pokud budeme pečlivě zkoumat její parametry AST a ALT. Přistupujme na ně podrobněji.

Aspartátaminotransferáza (AST)

Látka je enzym, který podporuje transport aminokyselin uvnitř lidského těla. AST (synonymem AST, AsAT) je přítomen v buňkách celého organismu, ale především je pozorován v játrech a srdci, o něco méně ve svalové tkáni, ledvinách, slezině a slinivce břišní. Funkce enzymu také zahrnují účast na produkci žluči, produkci nezbytných proteinových struktur, přeměnu živin, štěpení toxických sloučenin. Norma krevního stavu zajišťuje minimální množství enzymu v krevním řečišti, se změnou hladiny, můžeme předpokládat přítomnost vážné patologie. Změny hodnoty AsAT jsou zaznamenány dříve než specifické symptomy onemocnění.

Zvýšení

Zvýšená hladina AST je pozorována u lidí, jsou-li přítomny následující jevy:

 • Jaterní patologie (od hepatitidy po cirhózu a rakovinu);
 • Abnormality v práci srdce (srdeční infarkt, selhání srdeční frekvence);
 • Trombóza velkých cév;
 • Vzhled oblastí nekrózy (gangrény);
 • Poranění (mechanické poškození svalů), popáleniny.

Příčiny nízkého zvýšení AST mohou znamenat významný výkon nebo přítomnost nedávné injekce nebo perorálního podání léku, vakcíny nebo vitaminu.

Pokles

Diagnostická hodnota není pouze zvýšená hladina AST, ale také její snížení. Nejčastější příčinou tohoto stavu je přerušení jater, ale je možné, že hodnota se během těhotenství nebo nedostatku vitaminu B6 kolísá, což se podílí na transportu aspartátu.

Normální hodnota

Norma úrovně AST se liší v závislosti na metodě výzkumu. Výsledky získané různými metodami stanovení nelze vzájemně srovnávat. Vezměte prosím na vědomí, že zkušební systém je ve formuláři analýzy označen laboratoří. To také znamená, že každá laboratoř má své vlastní referenční hodnoty, které se mohou lišit od norem přijatých v jiných laboratořích.

Výsledek AU 680

Pro děti mladší než jeden měsíc je rychlost AsAT 25–75 jednotek na litr. U starších pacientů (do 14 let) je průměrný rozsah 15-60.

U dospělých mužů a žen je tento poměr odlišný:
Pro muže - 0–50.
Pro ženy - 0–45.

Výsledek Cobas 8000

Hodnota AST se také přepočítá na jeden litr krve a měří se v libovolných jednotkách:

Alaninaminotransferáza (ALT)

ALT (synonyma pro ALT, AlAT), stejně jako AST, je enzym, ale alaninaminotransferáza je zodpovědná za pohyb aminokyseliny alaninu z jedné buňky do druhé. Díky tomuto enzymu dostává centrální nervový systém energii pro svou práci, posiluje imunitu a normalizuje metabolické procesy. Látka se podílí na tvorbě lymfocytů. Normálně je ALT přítomna v krvi v malých množstvích. Nejvyšší koncentrace enzymu je pozorována v tkáních jater a srdce, o něco méně v ledvinách, svalech, slezině, plicích a slinivce břišní. Změny v obsahu AlAT v krvi jsou pozorovány u závažných onemocnění, ale mohou být také variantou normálního stavu.

Zvýšení

V biochemické studii krve může být AlAT zvýšen v důsledku následujících patologií:

 • Poškození jater a žlučových cest (hepatitida, cirhóza, rakovina, obstrukce);
 • Intoxikace (alkohol, chemický);
 • Nemoci srdce a cév (ischémie, srdeční infarkt, myokarditida);
 • Krevní onemocnění;
 • Poranění a popáleniny.

ALT se může zvýšit po užití léků, požití tukových potravin nebo rychlého občerstvení, intramuskulárních injekcích.

Pokles

Při biochemické analýze krve lze pozorovat pokles indexu AlAT, což ukazuje na nedostatek vitaminu B6, který se podílí na transportu alaninu nebo závažných patologických stavech jater: cirhóze, nekróze a dalších.

Normální hodnota

Podobně jako AST je i ALT v krvi stanovena několika metodami, laboratoř jej uvádí ve formě výsledku analýzy. Studie prováděné různými metodami nelze vzájemně porovnávat.

Výsledek AU 680

U dětí mladších než jeden měsíc je poměr AlAT 13–45 jednotek na litr krve.

U dětí starších než jeden měsíc a dospělých se normální hodnoty ALT liší podle pohlaví:

 • Muži - od 0 do 50 jednotek;
 • Ženy - od 0 do 35 jednotek.

Výsledek Cobas 8000

Podle tohoto testovacího systému závisí hodnota normy indikátoru na věku osoby a jeho pohlaví:

Když je naplánováno studium

Lékař může předepsat biochemickou analýzu pro studium hladiny enzymů AST a ALT, pokud existují známky poškození jater nebo pro některé faktory, které mohou ovlivnit její práci.

Časté příznaky onemocnění jater:

 • Ztráta chuti k jídlu;
 • Případy zvracení;
 • Přítomnost nevolnosti;
 • Bolest v břiše;
 • Světlé zbarvení fekálních hmot;
 • Tmavá barva moči;
 • Nažloutlý nádech bílých očí nebo kůže;
 • Přítomnost svědění;
 • Obecná slabost;
 • Zvýšená únava.

Rizikové faktory poškození jater:

 • Zneužívání alkoholu;
 • Hepatitida nebo žloutenka;
 • Přítomnost patologie jater u blízkých příbuzných;
 • Užívání potenciálně toxických léků (anabolické steroidy; protizánětlivé, antituberkulózní, antifungální léky; antibiotika a další);
 • Diabetes mellitus;
 • Obezita.

Analýzu enzymů AsAT a AlAT lze provést za účelem posouzení účinnosti léčby (pokud se postupně zvyšují zvýšené hladiny, je diagnostikován pozitivní účinek léčby léky).

Diagnostické funkce

Pro diagnostické účely je důležité nejen to, že došlo ke změnám krevních parametrů AST a ALT, ale také ke stupni jejich zvýšení nebo snížení, jakož i poměr počtu enzymů k sobě. Například:

Infarkt myokardu je doložen zvýšením obou ukazatelů (AST a ALT) v analýze o faktor 1,5–5.

Pokud je poměr AST / ALT v rozmezí 0,55–0,65, lze předpokládat, že virová hepatitida je v akutní fázi, pokud koeficient přesahuje 0,83, což indikuje závažný průběh onemocnění.

Pokud je hladina AST mnohem vyšší než hladina ALT (poměr AST / AlAT je mnohem vyšší než 1), může být příčinou těchto změn alkoholická hepatitida, poškození svalů nebo cirhóza.

Aby se vyloučily chyby, musí lékař také vyhodnotit další krevní parametry (v případě patologie jater je to disociace bilirubinimotransferázy). Pokud je pozorována zvýšená hladina bilirubinu na pozadí poklesu hladiny dotyčných enzymů, předpokládá se akutní forma selhání jater nebo subhepatická žloutenka.

Pravidla pro podávání biochemické analýzy krve

Nedodržení pravidel přípravy na analýzu může vést k získání falešných výsledků, což by znamenalo potřebu dalšího vyšetření a dlouhého postupu pro objasnění diagnózy. Příprava obsahuje několik hlavních bodů:

 1. Dodávání materiálu se provádí na prázdný žaludek ráno;
 2. Vyloučit mastné, kořeněné jídlo, alkohol a rychlé občerstvení v předvečer před darováním krve;
 3. Nekuřte půl hodiny před zákrokem;
 4. Odstraňte fyzický a emocionální stres noc před a ráno před odběrem krve;
 5. Neberte materiál ihned po rentgenovém vyšetření, fluorografii, fyzioterapii, ultrazvuku nebo rektálním vyšetření;
 6. Před předepsáním biochemické studie musíte svému lékaři informovat o všech užívaných lécích, vitamínech, doplňcích stravy a očkování.

Diagnóza nemocí podle výsledků krevního testu je komplexní proces, který vyžaduje dostupnost relevantních znalostí, proto musí být interpretace výsledků svěřena kvalifikovaným lékařům.

ALT a AST

AST a ALT (v některých zdrojích - AsAT a AlAT) jsou důležitými ukazateli biochemické analýzy lidské krve, nepřímo odrážející stav vnitřních orgánů. Jedná se o transaminázy (enzymy), které se aktivně podílejí na metabolismu.

Překročení přípustných hranic enzymů naznačuje poškození vnitřních orgánů (zejména jater, srdce, kosterních svalů atd.). V článku naleznete normy ALT a AST, interpretaci hodnot získaných jako výsledek analýzy, což znamená zvýšení nebo snížení hodnoty aspartátaminotransferázy a alaninaminotransferázy.

Co je AST v krvi a co ukazuje

AST, neboli aspartátaminotransferáza, je enzym, který se podílí na přeměně aspartové aminokyseliny na buňku. Největší množství AsAT se nachází v myokardu (srdečním svalu), játrech, ledvinách a kosterních svalech.

AST je lokalizován v mitochondriích a cytoplazmě buněk, a proto je při poškození buňky rychle detekován v krvi. Rychlý nárůst koncentrace aspartátaminotransferázy je velmi charakteristický pro akutní poškození myokardu (například pro infarkt myokardu). Nárůst krevního enzymu je pozorován po 8 hodinách od okamžiku porážky a dosahuje maxima po dni. Pokles koncentrace AST při infarktu nastává v den 5.

AST by měl být hodnocen společně s ALT. Jedná se o tzv. "Jaterní" vzorky, pomocí kterých lze posuzovat aktivitu procesu. Někdy je nárůst těchto ukazatelů jediným příznakem, který svědčí o vývoji závažného onemocnění.

Analýza AST není drahá a může být provedena naprosto v každé laboratoři.

Co je ALT v krevním testu?

ALT, nebo alaninaminotransferáza, v krevním testu je intracelulární enzym, který se podílí na metabolismu buněk, zejména na rozpadu aminokyseliny alaninu. Většina alaninaminotransferázy se nachází v jaterních buňkách, méně v myokardu, kosterním svalstvu a ledvinách.

Zvýšení AlAT v krevním testu nastává s jakýmkoliv poškozením hepatocytů (jaterních buněk). Zvýšení enzymu je pozorováno již v prvních hodinách po poranění a postupně se zvyšuje v závislosti na aktivitě procesu a počtu poškozených buněk.

V závislosti na koncentraci ALT v biochemické analýze krve je možné posoudit stupeň aktivity hepatitidy (hepatitida se vyskytuje s minimálním, středním nebo vysokým stupněm enzymatické aktivity), což je indikováno v klinické diagnóze. Stává se, že k hepatitidě dochází bez zvýšení specifického enzymu. Pak mluví o poškození jater bez enzymatické aktivity.

Obecně řečeno, hladiny ALT a AST v krvi jsou zvýšeny u hepatitidy a odrážejí stupeň cytolýzy - destrukce jaterních buněk. Čím je aktivnější cytolýza, tím méně příznivá je prognóza onemocnění.

Normy AsAT a AlAT v krevním testu

Referenční hodnoty AST a ALT jsou obvykle velmi nízké a závisí na pohlaví a věku. Například oba ukazatele jsou vyšší u mužů než u žen.

Tabulka norem AST a ALT pro dospělé muže a ženy:

Při zvyšování AST nebo AST u mužů nebo žen se doporučuje vypočítat de Rytisův koeficient - poměr AST k ALT (AST / AlAT). Normálně je jeho hodnota 1,33 ± 0,42.

Pokud je koeficient de Ritis menší než 1 (tj. ALT převažuje), pak můžeme bezpečně hovořit o porážce hepatocytů (jaterních buňkách). Například při aktivní virové hepatitidě se koncentrace ALT zvyšuje desetkrát, zatímco AST překračuje normu pouze 2-3krát.

Jak bylo uvedeno výše, koeficient lze vypočítat pouze tehdy, když se hodnoty ALT nebo AST zvyšují. Je také nutné mít na paměti, že referenční hodnoty biochemických parametrů v každé laboratoři se liší a nemusí se shodovat s hodnotami uvedenými výše.

Důvody pro zvýšení AST a ALT

Zvýšení alaninu a aspartové aminotransferázy se může u mnoha onemocnění zvýšit.

Důvody zvýšení AST v krevních testech:

 • Akutní myokarditida;
 • Infarkt myokardu;
 • Plicní embolie;
 • Akutní revmatická choroba srdce;
 • Nestabilní Angina;
 • Různé myopatie;
 • Poranění kosterních svalů (silné protažení, trhání);
 • Myositida, myodystrofie;
 • Různé nemoci jater.

Příčiny zvýšené ALT v krvi:

 • Jaterní cirhóza (toxická, alkoholická);
 • Akutní pankreatitida;
 • Cholestáza, cholestatická žloutenka;
 • Alkoholické poškození jater;
 • Mastná hepatóza;
 • Akutní a chronická virová hepatitida (hepatitida C, hepatitida B)
 • Zhoubné novotvary jater a žlučových cest, metastázy jater;
 • Alkoholismus;
 • Těžké popáleniny;
 • Přijetí hepatotoxických léků (perorální antikoncepce, psychotropní léčiva, protinádorová léčiva, léky pro chemoterapii, sulfonamidy atd.)

Pokud jsou v krevním testu zjištěny vysoké hladiny AST a ALT, je nutné okamžitě zjistit lékaře, aby zjistil příčinu tohoto jevu, protože zvýšení těchto ukazatelů často znamená přítomnost závažných onemocnění.

Snížené hodnoty AsAT a AlAT

V praxi se někdy vyskytují případy, kdy jsou ukazatele AST a ALT nižší než normální. To může nastat při těžké a rozsáhlé jaterní nekróze (například v případě pokročilé hepatitidy). Zvláště nepříznivá prognóza má pokles hladiny AST a ALT na pozadí progresivního zvýšení bilirubinu.

Faktem je, že vitamin B6 je nezbytný pro syntézu AST a ALT je normální. Snížení koncentrace B6 může být spojeno s dlouhodobou léčbou antibiotiky. Nedostatky je možné naplnit pomocí léků (intramuskulární injekce vitamínu) a diety. Největší množství pyridoxinu se nachází v sazenicích obilnin, lískových oříšcích, vlašských ořechech, špenátu, luštěninách, sóji, rybách a vejcích.

Snížení jaterních enzymů může také nastat v důsledku poranění jater (například při prasknutí orgánu). Tyto podmínky jsou však velmi vzácné.

Norma transamináza u dítěte

Hranice normálních hodnot AST a ALT jsou do značné míry závislé na věku dítěte:

Zvýšená aktivita AST a ALT v krvi dítěte i dospělých ukazuje účinek škodlivých faktorů na hepatocyty. Na rozdíl od dospělých je tento nárůst vzácně spojen s akutní a chronickou hepatitidou.

Často je zvýšení jaterních enzymů sekundární, to znamená, že se vyvíjí po nějakém druhu patologie. Například zvýšení koncentrace AST a ALT může nastat při myokardiální dystrofii, leukémii, Hodgkinově lymfomu, vaskulitidě atd.

Stává se, že AST a ALT u dětí rostou v reakci na užívání některých léků, jako je aspirin, paracetamol. Je také důležité si uvědomit, že AST a ALT mohou zůstat po určitou dobu po zotavení z infekčního onemocnění zvýšené.

AST a ALT během těhotenství

Zvýšení AST a ALT během těhotenství může být prvním příznakem gestazy - stavu, který ohrožuje život matky a plodu. Proto i mírné zvýšení koncentrace transamináz vyžaduje neodkladnou lékařskou pomoc. Posoudí zdravotní stav nastávající matky, sleduje výkonnost v čase a v případě potřeby naplánuje vyšetření.

Stejně jako ve třetím trimestru by v tomto období nemělo dojít ke zvýšení transamináz. Pokud se v tomto období vyskytnou odchylky v biochemické analýze, musíte ženu okamžitě prozkoumat, abyste nezmeškali začátek vývoje preeklampsie.

Příprava na analýzu

Výsledek jakékoliv biochemické analýzy, včetně krevních testů pro AsAT a AlAT, závisí do značné míry na tom, jak se na něj připravit.

Pravidla, která pomohou vyhnout se falešným výsledkům výzkumu:

 • Absolvování testů musí být přísně nalačno, alespoň po 8 hodinách rychle. Je dovoleno pít čistou vodu v libovolném množství. Doporučujeme vyloučit kávu, sycené nápoje, šťávy a čaje pro přípravu. Pokud jde o alkoholické nápoje, nedoporučuje se používat týden před odběrem krve pro AST a ALT.
 • Po dobu 3 dnů odstraňte z potravy potraviny bohaté na živočišné tuky. Jíst dušené, pečené nebo vařené jídlo. Smažená musí být přísně omezena a lépe odstraněna.
 • Tři dny před zamýšlenou analýzou je nutné intenzivní fyzickou námahu zrušit.
 • Odběr krve by měl být prováděn ráno, od 7 do 11 hodin.
 • Pokud užíváte léky, je vhodné je zrušit 3 dny před zahájením studie. Ale předtím je důležité poradit se s lékařem.
 • Snažte se testovat ve stejné laboratoři.
 • Po obdržení výsledku na ruce se ujistěte, že jste kontaktovali svého lékaře, aby výsledky správně vyložil, a v případě potřeby pokračujte ve vyšetření.

Líbí se vám tento článek? Sdílejte to se svými přáteli na sociálních sítích:

Krev na ast a alt. Příprava k testování. Jaké nemoci lze určit

Aminotransferázy jsou skupinou klíčových enzymů metabolismu proteinů, mezi které patří vitamin B6. Ananinaminotransferáza (ALT) a aspartátaminotransferáza (AST) jsou zahrnuty do této skupiny enzymů. Biochemická analýza určuje jejich aktivitu v těle.

AST je enzym, který se nachází více v buňkách orgánů, jako jsou játra a srdce. Je také přítomen v ledvinových buňkách a ve svalech. Obsah AST v krvi je zanedbatelný. Zvýšené hladiny AST a ALT indikují poškození tkáně. Zvýšený ALT signalizuje poškození jater a AST označuje onemocnění různých orgánů (nebo jednoho z nich). Běžně předepsat krevní test ALT a AST současně pro přesnější diagnózu.

Biochemická analýza krevních ALT a AST je předepsána v následujících případech:

 • s genetickou predispozicí k rozvoji onemocnění jater;
 • při užívání léků, které mohou poškodit játra nebo zneužívání alkoholu;
 • po utrpení hepatitidy (nebo podezření na hepatitidu), přítomnosti diabetu a nadváhy;
 • jestliže máte podezření na poruchu jater (v případě nevolnosti, zvracení, nechutenství, nadýmání, bolesti břicha, zabarvení stolice, svědění, zežloutnutí kůže a očních skvrn);
 • v procesu léčby nemoci k určení účinnosti léčby.

Výsledek testu AST se porovnává s jinými testy, aby se přesněji určila forma onemocnění.

Příprava k testování

Před odběrem krve (kapiláry nebo žíly) by se nemělo jíst jídlo 12 hodin před testem. Je zakázáno kouřit 30 minut před analýzou. Rovněž eliminuje 30 minut před provedením analýzy pacientovy nadměrné kapacity, fyzické i emocionální.

Výsledky testu

Zničení buněk orgánů vyvolává uvolnění enzymů v krvi a zvýšení jejich hladiny. Vysoká hladina enzymů indikuje onemocnění orgánů: ALT - o poškození jater, AST - myokard. Dešifrování analýz je následující:

 • Standardní ALT je 28-190 nmol / (s) nebo 0,1-0,68 umol / (ml h) a standardní AST je 28-125 nmol / (s) nebo 0,1-0,45 umol / ( ml h) metodou Reitman-Fraenkel.
 • Normální ukazatele AST a ALT jsou při použití optické zkoušky 2-25 IU při 30 stupních.

ALT se zvyšuje, pokud jsou postiženy játra. Zvláště silný nárůst tohoto enzymu v krvi je pozorován při vývoji infekční hepatitidy během její inkubační doby. Pokud dojde k cirhóze, AST stoupá více než ALT.

Při infarktu myokardu ukazuje analýza AST zvýšení obsahu enzymů v krvi o 2–20krát. V tomto případě je nutné sledovat hladinu enzymu v krvi. Když se sníží na 4. den nástupu onemocnění, lékař může pro pacienta učinit neuspokojivou prognózu. Současně s AST při infarktu myokardu mohou být hladiny ALT zvýšené. U anginy pectoris se AST nezvyšuje, ale s dermatomyositidou, svalovou dystrofií a dalšími onemocněními, která se zvyšuje.

Nízké hladiny enzymů AST a ALT v krvi ukazují na nedostatek vitaminu B6 v těle. K tomu dochází, pokud má pacient renální selhání nebo častou hemodialýzu. Tento výsledek je také pozorován u těhotných žen.

Krevní test ALT a AST se používá k výpočtu koeficientu Ritis. Jedná se o poměr AST a ALT po jednorázovém krevním testu. Norma tohoto poměru je 1,3. U infekční hepatitidy se index snižuje, zatímco u infarktu myokardu se zvyšuje.

Zdraví mužů

Zdraví ženy

Každý člověk potřebuje vědět, co je ALT v krevním testu, protože to je důležitý ukazatel v biochemických studiích lymfy. Výsledek ukazuje buď normu, nebo přítomnost patologie v těle. Úplný název endogenního enzymu - alaninaminotransferázy (ALT, alat nebo alt) patří do skupiny transferáz a do části aminotransferáz.

Co je to krev

Ve studii lymfy ALT - důležitý ukazatel. Syntéza enzymů probíhá výhradně v buňkách, ale malé množství vstupuje do lymfy.

To může být způsobeno poškozením buňky:

ALT se nachází prakticky ve všech orgánech, stejně jako v pohybové soustavě. Podporuje výměnu aminokyselin a je druhem urychlovače transdukce alaninu. Během transportu vznikají kyseliny glutamové a pyrohroznové.

Látka alanin je nezbytná pro lidské tělo, protože se jedná o aminokyselinu, která se téměř okamžitě změní na glukózu.

Kromě výměny aminokyselin vykonává alaninaminotransferáza několik dalších podpůrných funkcí:

 • posiluje imunitní systém;
 • pomáhá při produkci lymfocytů;
 • reguluje produkci kyselin a cukrů.

Aktivita alaninu v lidském těle je odlišná vzhledem k pohlaví. U mužů je silnější než zástupci slabšího pohlaví.

Nejvyšší koncentrace alaninu je pozorována:

 • v játrech;
 • ve svalové hmotě;
 • ve slezině;
 • v pankreatu;
 • v červených krvinkách;
 • v plicích;
 • v srdci.

Jakékoliv porušení uvedených složek lidského těla vede ke zvýšení obsahu transaminázy v krvi.

Dešifrování ALT

Alt ve studii je stanoven společně s dalšími transaminázami. AST (aspartátaminotransferáza) a ALT jsou navzájem úzce spjaty, odchylky v parametrech těchto dvou ukazatelů pomáhají přesně určit, který orgán má patologii:

 1. Pokud je alt větší než ast, znamená to, že v játrech jsou abnormality.
 2. Pokud dojde ke zvýšení AST, pak se problém nejčastěji vyskytuje v buňkách srdečního svalu.

Přesná čísla můžete zjistit tak, že vytvoříte krev. Dekódování ALT v tomto případě znamená indikátor alanin transaminázy v krvi. Není určeno množstvím emitovaného enzymu, ale jeho aktivitou.

Ve zdravém těle je 6-37 IU / L považováno za normální aktivitu (IU / L je mezinárodní hodnota, která určuje dávku aktivity látky).

V biochemickém krevním testu je nejčastěji vyšetřována ALT pro stanovení abnormální funkce jater. V tomto případě, dokonce i v raných fázích, je možné přesně určit, v které konkrétní oblasti jater jsou abnormality. To vám umožní přesně určit diagnózu a předvídat další vývoj onemocnění. Kromě toho se může zvýšení transaminázy vyskytnout asymptomaticky.

Pokud studie nebyla provedena, první příznak zvýšené ALT bude stejný jako u žloutenky.

Podmínky analýzy a výsledky

Pro přesné stanovení ukazatelů ALAT v biochemické analýze jsou dodržována určitá pravidla:

 • darovat krev pouze na prázdný žaludek (nejméně 8 hodin po jídle);
 • pít jen prostou, nesladkou a nesycenou vodu;
 • vzdát se alkoholu týdně před darováním krve;
 • přestat užívat jakékoli léky sedm dní před analýzou;
 • půl hodiny před darováním krve, nekuřte nebo nebuďte nervózní;
 • v té době se vzdát fyzické aktivity;
 • den před vzorkem biomateriálu je lepší odmítnout smažené nebo kořeněné potraviny, v ideálním případě použít všechny potraviny ve vařené formě bez soli;
 • den před analýzou nepijte kávu, čaj ani žádný nápoj sycený oxidem uhličitým;
 • Nejezte čokoládu ani kakaové výrobky.

Dodržování požadavků zaručuje přesné výsledky výzkumu. Stojí za to vědět: obvykle je vzorek materiálu pro studium ukazatelů ALT odebírán ze žíly, což se nazývá biochemická analýza, ale v některých případech stačí provést jednoduchou klinickou analýzu, která odhalí přítomnost patologií (destrukce buněk, virové infekce, maligní nádory).

Zvýšené červené krvinky a leukocyty mohou indikovat zánět v lidském těle.

Norma ALAT

Rychlost parametrů transaminázy se liší podle pohlaví:

 1. U zdravého člověka je poměr ne více než 45 U / l považován za normu alaninaminotransferázy.
 2. U žen bude tento stejný enzym menší - až 34 U / l.

U dětí do šesti měsíců je indikátor ALT více než 56 U / l, čas se snižuje a po dvanácti letech je stanovena stálá norma.

Důvodem pro zvýšení enzymu mohou být různé faktory. Záleží nejen na vývoji patologií, ale také na příjmu některých léků (např. Aspirin nebo Paracetamol).

Na základě studie můžeme rozlišit tři hlavní stupně zvýšení transaminázy v lidském těle:

 1. Mírný stupeň zvýšení v alt může být považován za odchylku od normy o jeden nebo půl a půl. Často dochází k dlouhodobému podávání léků, které ovlivňují jaterní buňky. Nebo kvůli infekci osoby s Botkinovou chorobou.
 2. Průměrné překročení nastane, když index vzroste 6-10 krát. To je způsobeno akutní hepatitidou nebo toxickou otravou jaterních buněk (zneužívání alkoholu) a také infarktem myokardu.
 3. Vysoký nárůst je, když je úroveň ukazatelů překročena desetkrát nebo vícekrát. Takový prudký skok ALT se zpravidla vyskytuje v přítomnosti zhoubných nádorů a metastáz (jejich zaměřením je játra nebo srdce). V druhém případě, zničení buněk kosterní svalové hmoty. Proces je zároveň nezvratný.

Když už mluvíme o zvýšení ALT, nezapomeňte, že v přítomnosti jakékoli odchylky, nejen alt se zvyšuje, ale také ast, a množství bilirubinu.

Nízká ALT je velmi nebezpečná, stejně jako vysoká. Snížení transaminázy v krvi ukazuje nekrózu (nekrózu) buněk jaterní žlázy, tj. U lidí je možné pozorovat atrofii jater.

I banální (na první pohled) nedostatek vitamínu B6 nebo kyseliny listové vede k negativním a nenapravitelným následkům.

Pokud jsou rutinní biochemickou analýzou zjištěny jakékoli abnormality v krvi, je indikován jaterní test. V tomto případě bude index alaninaminotransferázy znamenat hypertyreózu, přítomnost hepatocelulární destrukce a poškození svalové tkáně. Krevní sérum se bere jako materiál pro výzkum.

ALAT v krevním testu - co to je?

Enzym alt v lidském těle vykonává komplexní funkci udržování zdravé práce všech systémů a orgánů. Vědět, co je ALT v biochemické analýze, se můžeme dozvědět o abnormalitách.

Ale ani v tomto případě byste neměli panikařit, protože index se může zvýšit nejen kvůli přítomnosti patologií, ale také s fyziologickými odchylkami:

 • zneužívání drog;
 • přejídání tukových potravin;
 • nadměrné cvičení;
 • systematického užívání alkoholu.

Biochemickou analýzu krve a dešifrování ALT by měl provádět pouze odborník, který bude s přesností diagnostikovat a předepisovat adekvátní léčbu.

Obyčejný člověk, který ví, co je alt, nemůže zjistit, proč došlo k odchylce od normy.

Játra jsou biochemickou laboratoří těla. Plní mnoho důležitých funkcí, proto je sledování stavu tohoto těla úkolem každého, kdo se stará o své zdraví.

Co jsou ALT, AST a bilirubin?

Stanovení hladiny ALT (alaninaminotransferázy) a AST (aspartátaminotransferázy) je standardní postup při předepisování biochemického krevního testu. Tyto studie však mohou být jmenovány a pro jednotlivé indikace. Úrovně ALT a AST jsou důležité pro detekci a předvídání průběhu onemocnění jater. Tyto enzymy patří k tzv. Intracelulárním enzymům. To znamená, že jejich koncentrace v jaterních buňkách je mnohonásobně vyšší než jejich obsah v krvi. Proto, pro jakékoliv poškození hepatocytů, enzym začne proudit do krevního oběhu ve velkém množství, které je detekováno při provádění vhodné analýzy.

Důležitý je také poměr množství AST k obsahu ALT, byl pojmenován na počest Fernanda de Ritis, který jej poprvé uvedl do lékařské praxe a určil jeho význam. Metoda je založena na poznatcích, že ukazatele AST a ALT se liší v buňkách orgánů: například u lidí játra normálně obsahují enzym ALT, zatímco srdce obsahuje AST. Koeficient de Ritis pro srdeční onemocnění tak stoupá na úroveň 2 a vyšší a pro patologické stavy jater naopak klesá pod jednotu. Normálně se pohybuje od 0,91 do 1,75.

Stojí za zmínku, že u onemocnění jater může dojít k významnému nárůstu AST v krvi, včetně převahu jeho množství nad ALT. Tento poměr by tedy měl být vyhodnocen ve spojení s dalšími studiemi.

Dalším důležitým ukazatelem, který vyžaduje testování pro podezření na patologii jater, je bilirubin, pigment žluči. Jedná se o rozkladný produkt části obsahující hemoglobin obsahující železo a dalších proteinů obsahujících hem. K destrukci dochází buňkami retikuloendoteliálního systému v následujících orgánech:

Po proniknutí do jater se bilirubin, procházející žlučovým traktem, dostane do střeva, kde se promění na stercobilin - pigment, který barví výkaly. Jeho nevýznamné množství se vstřebává do krevního oběhu a vstupuje do ledvin, kde se stává urobilinem a vylučuje se močí. Bilirubin je volný (nepřímý) a vázaný (konjugovaný, přímý). Kromě studia každého indikátoru odděleně se stanoví celkový obsah bilirubinu.

Jaterní testy na jaterní cirhózu

Při onemocněních jater různého původu může být krevní obraz buď vyšší, nebo nižší než normální. Často se vyskytuje onemocnění, jako je cirhóza. V této patologii játra postupně ztrácejí funkční tkáň - parenchymu - nahrazují ji vláknitá pojivová tkáň, jejíž buňky již nemohou vykonávat funkce svěřené orgánu. Analýzy, jako je stanovení koncentrace specifických enzymů a bilirubinu, ve většině případů ukazují hladinu jaterních vzorků nad normální. ALT a AST však mohou být na horní hranici normálních hodnot. Bilirubin je téměř vždy zvýšen.

Ale v terminálních stadiích průběhu onemocnění, kdy dochází k vícenásobnému poškození jater, začíná hladina ALT a AST rychle klesat. Důvod těchto změn spočívá ve skutečnosti, že proces nekrózy dosáhne stadia, kdy jaterní buňky nejsou schopny tyto enzymy syntetizovat.

Kromě toho, že volný bilirubin je jedním z hlavních markerů jaterní patologie, je to také velmi toxická látka. Především působí na „energetické stanice“ buňky - mitochondrie. Nepřímý bilirubin má schopnost přerušit dýchací řetězec. Díky tomuto řetězci reakcí přijímá naše tělo energii. Když dojde k narušení v činnosti tohoto mechanismu, buňky se stávají stále složitějšími a fungují, což může nakonec vést k jejich smrti.

Dalším nebezpečným účinkem bilirubinu je, že při průtoku krve může dosáhnout hematoencefalické bariéry a v určitých koncentracích začne pronikat do centrálního nervového systému. Zde jeho toxický účinek může vést k encefalopatii nebo dokonce k kómě.

Biochemický krevní test: metody a dekódování

Než začnete krevní testy pro tyto ukazatele, musíte dodržovat některá pravidla po dobu několika dnů. Za prvé, měli byste se vyhnout intenzivní fyzické námaze, a za druhé, upustit od užívání slané, mastné, smažené a uzené pokrmy, stejně jako alkohol a energetické nápoje.

Při užívání jakýchkoli léků se musíte nejprve poradit se svým lékařem. Například léky jako Paracetamol, antikoncepční pilulky a Aspirin mohou významně ovlivnit výsledky. Ve stanovený den před darováním krve je zakázáno jíst. Káva a čaj jsou také zakázány, ale určitá voda je povolena. Z žíly se odebere krevní test.

V biochemické praxi existuje mnoho způsobů, jak identifikovat látky, které je třeba zkoumat. Pro zjištění koncentrace ALT a AST v séru se používá metoda stanovení optické hustoty substrátů a reakčních produktů katalyzovaných těmito enzymy.

Identifikovat obsah bilirubinu v krvi pomocí tzv. Reakce Van den Berga. Podle výsledků této studie obdržel volný a vázaný bilirubin své druhé jméno. Ve vodním prostředí interaguje pouze s konjugovaným pigmentem (Ehrlich diazoreaktivní), což je důvod, proč byl nazýván přímý. Nepřímý bilirubin se začíná vázat na činidlo pouze po vysrážení proteinů, obvykle se vyskytuje za působení alkoholu. Potom se vypočte celkový obsah pigmentu a odečtením již známého obsahu vázaného bilirubinu z daného množství se stanoví množství volného. Tato metoda není zcela přesná, ale vzhledem k její dostupnosti je jedním z nejčastějších.

Normálně se ALT a AST v krvi mohou mírně lišit v závislosti na laboratorních činidlech, ale existují standardní rozsahy. Obsah enzymů ovlivňuje pohlaví a věk. Takže, pro muže jsou normální sazby 10-40 jednotek. / l (v některých zdrojích až 50), zatímco u žen tyto hodnoty zůstávají v rozsahu 12–32 jednotek. / l. U dětí jsou běžné ukazatele: pro AST - až 60 jednotek. / l, pro ALT - až 40 jednotek. / l.

Hladiny bilirubinu v krvi se měří v mmol / l. U zdravého člověka je jeho celkový obsah v rozmezí 5,1-17 mmol / l. Nepřímý bilirubin, který cirkuluje v kombinaci s albuminem, je 75% z celkových - 3,4–12 mmol / l, přímých, odzbrojených - zbývajících 1,7–5,1 mmol / l.

Zvýšení celkového obsahu tohoto pigmentu v důsledku volného nebo vázaného může sloužit jako základ pro důkladnou kontrolu stavu jater. Ve vzácnějších případech může dojít k jejímu zvýšení z následujících důvodů:

 • některé dědičné patologie;
 • problémy s pankreatem;
 • nekompatibilní krevní transfúze;
 • zavedení některých léků.

Ale častěji je to přímý odkaz na cirhózu nebo jiné jaterní problémy.

Výsledky testů na ALT, AST a bilirubin jsou spolehlivým způsobem diagnostiky cirhózy. Ve spojení s ultrazvukem, laparoskopickou diagnózou a biopsií umožňuje stanovení jaterních vzorků lékaři určit fázi onemocnění a předepsat léčbu. K zabránění nebezpečných následků je nutná kompetentní léčba.

Spolu se studiem těchto ukazatelů by měla být předložena analýza pro stanovení hladiny gama-glutamyl transpeptidázy, albuminu a fibrinu - mohou poskytnout další informace o stavu pacienta.

Pro diagnostiku nemoci někdy není nutné provést úplné vyšetření pacienta, protože stačí absolvovat jeden nebo několik testů. Mezi nimi je často nutné provést biochemický krevní test se stanovením enzymů jaterní cytolýzy (nekróza jaterních buněk) - AST a dalších ukazatelů funkce jater. Rozluštění biochemické analýzy krevního AST odhaluje přítomnost řady závažných onemocnění.

Co je AST?

AST nebo aspartátaminotransferáza je enzym, který se nachází v buňkách těla a podílí se na metabolismu aminokyselin. AST se nachází pouze v buňkách tkání srdce, játrech, nervové tkáni, kosterních svalech a také v nižších koncentracích v buňkách tkání plic, ledvin a slinivky břišní. Vstupují do krevního oběhu pouze v případě, že jsou buňky poškozeny nebo zničeny v případě nemoci nebo zranění. Významný obsah aspartátaminotransferázy v tkáních orgánů vedl k vzniku vysoce přesné metody pro diagnostiku onemocnění jater, myokardu (srdečního svalu) a různých svalových poruch.

Norma AST v krevním testu

Míry AST v krevním testu jsou odlišné u mužů a žen. U fyzicky zdravého člověka je normální obsah AST v krvi od 15 do 31 jednotek na litr a u ženy od 20 do 40 jednotek na litr. Při dešifrování AST v krevním testu je třeba mít na paměti, že u dětí se rychlost mění v závislosti na věku. U novorozence od narození do 5 dnů života dosahuje 140 jednotek na litr, zatímco s růstem dítěte se obsah aspartátaminotransferázy v krvi snižuje a ve věku 9 let by neměl překročit 55 jednotek na litr.

Rozluštění biochemického krevního testu AST může provádět pouze lékař, který zná normy laboratoře, kde byla provedena analýza, protože normy a referenční hodnoty tohoto parametru závisí na zařízení, které bylo pro tento účel použito.

Jak projít krevní test pro AST?

Stanovení aspartátaminotransferázy v krvi se provádí pomocí biochemické analýzy. Pro získání spolehlivých výsledků studie by měla být krev darována k analýze v ranních hodinách, zatímco potraviny by neměly být konzumovány po dobu nejméně 8 hodin před odběrem krve. Krev pro stanovení AST se odebírá ze žíly.

Abnormality v krevních testech AST

Zvýšení obsahu AST v krevním testu je nejčastěji způsobeno různými onemocněními. Nejčastější příčinou vysoké hladiny aspartátaminotransferázy je infarkt myokardu, v akutní fázi onemocnění se obsah tohoto enzymu v krvi může zvýšit 4-5krát relativně normálně. Také zvýšení AST v krvi může způsobit další onemocnění srdce, včetně myokarditidy nebo revmatických onemocnění srdce a srdeční operace.

Další častou příčinou zvýšené hladiny aspartátaminotransferázy v krvi jsou onemocnění jater, včetně akutní hepatitidy, bez ohledu na příčinu (alkoholické, lékové nebo toxické), zatímco rychlost AST se zvyšuje o 10-15 dní před zjevnými příznaky hepatitidy A a B. Navíc vysoké hladiny aspartátaminotransferázy v krvi mohou indikovat rakovinu jater.

Nadbytek AST v krevní analýze také nastane v důsledku zranění, popálenin, akutní a chronické pankreatitidy.

Při dešifrování AST v krevním testu je třeba mít na paměti, že mírné zvýšení obsahu tohoto enzymu v krvi je také možné u zdravého člověka, který po dlouhou dobu užívá určité léky nebo alkohol.

Příliš nízké AST v krvi ukazuje závažné poškození jater (přerušení, cirhóza) a nedostatek vitaminu B6.

Jak snížit úroveň AST?

AST je důležitým ukazatelem stavu orgánů a tkání. Abnormální obsah tohoto enzymu je důsledkem poškození orgánu, jehož buňky ho obsahují, takže normalizace AST v krvi se objeví po odstranění základního onemocnění. Při včasné a adekvátní terapii se toto číslo vrátí do normálu během 30-40 dnů.

Jednou z vysoce informativních metod vyšetření je biochemický krevní test. Umožňuje včasné zjištění různých patologických stavů vnitřních orgánů ještě před výskytem výrazných klinických příznaků onemocnění. Tento článek vypráví o ALT a AST, uvádí, jaké jsou tyto ukazatele, a co naznačuje nárůst jejich koncentrace.

Co je AST?

Jedná se o enzym metabolismu proteinů. Je zodpovědný za syntézu aminokyselin, které jsou součástí různých tkání. Většina této sloučeniny se tedy nachází v myokardiálních buňkách, v hepatocytech a neuronech, stejně jako v buňkách kosterního svalstva. Když jsou tedy tyto buňky zničeny, velké množství AST vstupuje do systémové cirkulace, která je zaznamenána během laboratorního výzkumu.

Aby bylo možné řádně vyhodnotit získané výsledky, je třeba znát rychlost koncentrace AST. Při určování hladiny tohoto enzymu zpravidla laboratoře uvádějí normu, protože indikátory se mohou lišit v závislosti na činidlech použitých při analýze. Obecně uznávaná norma je 40 - 41 IU u mužů, ne více než 35 IU u žen a až 50 IU u dětí.

Kdy registrují růst AST?

Opakovaně dochází ke zvýšení koncentrace AST v následujících případech:

 • akutní infarkt; dynamika růstu AST může vyvodit závěry o rozsáhlosti nekrózy myokardu;
 • jakékoliv zranění srdce
 • zánět infekční nebo autoimunitní etiologie myokardu;
 • akutní nebo chronickou virovou hepatitidou;
 • toxické poškození jater, mastná hepatóza, poškození hepatocytů na pozadí alkoholismu;
 • celková intoxikace těla infekčními lézemi vnitřních orgánů;
 • srdeční selhání;
 • cholestáza v přítomnosti mechanické překážky normálního toku žluči (například v přítomnosti kamenů, nádorových formací nebo vrozených anomálií);
 • primární rakovina jater nebo metastáz se vzdálenou lokalizací nádoru;
 • myeloblastickou leukémii, která vede k poškození srdce a jater;
 • masivní destrukce svalových vláken (například s myodystrofií nebo generalizovanou myositidou).

Co znamená ALT?

Je to také speciální enzym (alaninaminotransferáza), jehož syntéza probíhá v buňkách, proto se v krvi nachází jen malé množství. Při cytolýze a destrukci tkáně je pozorován prudký nárůst ALT. Tato sloučenina není charakterizována orgánovou specificitou, protože se nachází v ledvinách a játrech (v největší koncentraci), v srdci a kosterních svalech, slezině a slinivce břišní, stejně jako v plicích a erytrocytech.

Stanovení koncentrace ALT se zpravidla provádí pro včasnou diagnostiku patologických stavů jater před výskytem zjevných známek onemocnění. Indikace pro takovou analýzu je také podezření na hepatitidu. Normální hodnota ALT u mužů nepřesahuje 45 IU, u žen nepřesahuje 34 IU. U dětí je úroveň 29 - 56 IU považována za normu v závislosti na věku.

Pokud si pacient stěžuje na všeobecnou slabost, nevolnost, abdominální diskomfort a nažloutnutí kůže a sliznic, je třeba provést krevní test. ALT a AST se srovnávají, aby se určila povaha porážky hepatocytů. Tento poměr se nazývá de Rytisův koeficient. Běžná úroveň tohoto ukazatele je 0,91 - 1,75. Hladina více než 2 indikuje poškození srdečních buněk (kardiomyocytů). Současně naznačují možnost infarktu myokardu. S koeficientem ne vyšším než 1 je vyvozen závěr o poškození jater (čím nižší je skóre, tím horší je prognóza).

Je třeba poznamenat, že koncentrace ALT je určena nejen pro diagnostické účely, ale také pro kontrolu kvality předepsané léčby. Je také předepsán lidem, kteří byli v kontaktu s pacienty s hepatitidou, stejně jako s osobami s diabetem, obezitou a závislostí na alkoholu. V biochemické analýze krve se zpravidla zaznamenává růst ALT v následujících případech:

 • užívání bylinných přípravků a antibiotik;
 • použití rychlého občerstvení, alkoholu před analýzou;
 • poškození svalů;
 • emocionální a fyzický stres;
 • steatózu, která se projevuje akumulací tukových buněk v játrech, která je nejčastěji pozorována v přítomnosti nadměrné hmotnosti;
 • chemoterapie;
 • otrava olovem;
 • psychologický šok;
 • hepatitida;
 • mononukleóza;
 • užívání drog;
 • přítomnost maligního tumoru s procesem nekrózy;
 • ALT se někdy zvyšuje u těhotných žen, zejména s rozvojem preeklampsie.

Vlastnosti přípravy na darování krve pro ALT a AST

Tyto ukazatele lze zvýšit nesprávnou přípravou na darování krve. Pro dosažení spolehlivých výsledků se doporučuje nejíst 8 až 12 hodin před vyšetřením. Nemůžete také pít sladkou sycenou vodu nebo užívat léky. Den před analýzou by měl pacient v dietě omezit smažené a příliš slané potraviny, odstranit kávu, čokoládu a alkoholické nápoje. 30 minut před odběrem krve je zakázáno kouřit. Je také vhodné vyhnout se fyzickému a emocionálnímu stresu, což může také vést k falešným výsledkům.

Je třeba mít na paměti, že v případech, kdy pacient podstoupí intramuskulární injekce, užívá určité tabletování léků nebo doplňků stravy, zvyšuje se také aktivita ALT a AST. Kromě toho lze pozorovat dočasné zvýšení transamináz při popálenině, po masivním poranění kosterních svalů, v přítomnosti myositidy, nádorů kostí a patologií, které jsou doprovázeny rozpadem červených krvinek (hemolýza). S pankreatitidou, po operaci v dutině břišní as dnou, jsou ALT a AST také vyšší než obvykle.

Výklad získaných údajů by měl provádět výhradně lékař, který při hodnocení výsledků zohlední všechny uvedené nuance a porovná získané výsledky s dalšími laboratorními ukazateli (např. Úroveň bilirubinu, alkalické fosfatázy, albuminu atd.).