Image

Co je lepší liprimar nebo christos

Vysoký cholesterol má vždy špatný výsledek, pokud léčba nezačne včas. Pokud je látka v normálním množství, je dobrá.

Další důležitou rovnováhou jsou dvě formy cholesterolu: lipoprotein s vysokou hustotou a lipoprotein s nízkou hustotou. I když jsou nezbytné, jejich rozdíl spočívá v tom, že zvýšené množství LDL je extrémně škodlivé pro celé tělo, protože přebytek se hromadí na stěnách cév, později se objevují cholesterolové plaky - nástup aterosklerózy. HDL i ve vysokém množství jsou pro tělo prospěšné, protože mohou předcházet srdečním onemocněním a snižovat hladinu „špatného“ cholesterolu.

Na teorii je všechno velmi jednoduché. Praxe však dokazuje, že se lidé o své zdraví nestarají a zdravotnická zařízení jsou léčena v případě jejího úplného zhoršení a neustálé bolesti. To je stejné s cholesterolem, protože nejsou žádné příznaky porušení ukazatelů.

Stává se, že ve většině případů se porušení nachází v pozdní fázi. Odborníci pak doporučují řadu léčebných opatření, včetně použití speciálních léků. Mezi nimi jsou statiny jako Crestor a Liprimar. Statiny mohou snížit množství LDL v krátkém čase. Často se však pacienti kvůli okolnostem ptají: co je lepší než Liprimar nebo Crestor? Chcete-li zjistit odpověď, měli byste pečlivě studovat vlastnosti a mechanismy působení těchto léků.

Farmakologický účinek léčiv

Crestor je originální lék rosuvastatinu, výrobcem je Spojené království. Hlavní složka - rosuvastatin vápenatý, se skládá z: krospovidonu, fosforečnanu vápenatého, stearátu hořečnatého, monohydrátu laktózy. Jeho působení je zaměřeno na snížení hladiny lipoproteinu s nízkou hustotou. Je třeba poznamenat, že jsou na rozdíl od jiných podobných léků účinnější. Specialisté obvykle předepisují léky, pokud existuje vysoké riziko infarktu. Léčivý přípravek má takový účinek:

 1. snižuje hladiny LDL;
 2. snižuje koncentraci triglyceridů;
 3. snižuje koncentraci lipoproteinů s velmi nízkou hustotou;
 4. zmírňuje zánět krevních cév;
 5. zlepšuje C-reaktivní protein.

Výsledky krevních testů se mohou zlepšit za dva týdny a maximální efekt lze dosáhnout za měsíc. Crestor komunikuje s jinými léky mnohem lépe než jiné skupinové drogy.

Může dojít ke komplikacím v interakci s prostředky ovlivňujícími imunitní systém, antibiotika, antikoncepce, ředidla krve. Interakce s těmito léky může způsobit poškození ledvin a jater. Proto musí být užívání jakéhokoliv léku dohodnuto s lékařem. Je důležité včas informovat o všech prostředcích, které pacient užívá.

Liprimar je originální přípravek atorvastatinu vyrobený v Německu. Navzdory skutečnosti, že se s touto složkou prodává mnoho podobných léků, je tento lék považován za lék nejvyšší kvality.

Samozřejmě, že jsou levnější, ale jejich účinnost je několikrát nižší. Hlavní složkou je atorvastatin, obsahuje monohydrát laktózy, kroskarmelosu sodnou, uhličitan vápenatý, stearát hořečnatý, polysorbát 80, emulgátor stearový, hypromelóza. Léčivo má vliv na cholesterol a triglyceridy. Obecně má takový účinek na tělo:

 • snižuje celkový cholesterol;
 • snižuje LDL cholesterol;
 • snižuje koncentraci apoliproteinu;
 • snižuje triglyceridy;
 • zvyšuje množství HDL.

Tento lék špatně reaguje s mnoha léky. Zvláště nepříznivé je použití antibiotik, antifungálních látek, hypertenze, srdečního selhání, léků, které ředí krev.

V případě užívání léku bez upozornění lékaře byste se měli obrátit na zdravotnické zařízení.

Liprimar - použití léčiva

Lékařské statistiky ukazují, že srdeční problémy vedou celkový seznam příčin úmrtí v Rusku a na celém světě. Odpovědný přístup ke svému zdraví zahrnuje léčbu účinnými léky, z nichž jedním je Liprimar. Snižuje cholesterol, má pozitivní vliv na srdce. Léčivo snižuje riziko ischémie a vzniku komplikací, v mnoha případech prodlužuje život pacienta.

Návod k použití Liprimara

Liprimar je předepisován ošetřujícím lékařem v různých dávkách a podle různých režimů, které závisí na individuálním stavu pacienta. Spolu s konzultací s lékařem je důležité si přečíst návod k použití léku. Obsahuje důležité informace o kontraindikacích a vedlejších účincích, lékové interakci léku. Účtování těchto informací zajistí, že léčba bude účinná.

Složení a uvolňovací forma

Léčivo je prezentováno na trhu ve formě bílých eliptických tablet, potažených filmem, na jejichž štěrbině je vidět jádro bílé. Jsou baleny v blistrech, které jsou umístěny v lepenkových obalech. Složení:

Atorvastatin ve formě vápenaté soli

monohydrát laktózy, polysorbát 80, stearát hořečnatý, hydroxypropylcelulóza, sodná sůl kroskarmelózy, MCC, uhličitan vápenatý, vosk s candellou, Opadry (polyethylenglykol, hypromelóza, mastek, oxid titaničitý), emulze simethiconu (emulgátor stearový, stříkačka sorbinový sirup, systolická kyselina sorbinový sirup).

Farmakodynamika a farmakokinetika

Aktivní složkou léku atorvastatinu je selektivní inhibitor enzymu, který transformuje mevalonát (prekurzor steroidů). Atorvastatin snižuje hladinu lipoproteinů o nízké hustotě, apolipoproteinu B a triglyceridů (TG) v krevní plazmě, přispívá k nestabilnímu zvýšení lipoproteinů s vysokou hustotou, pokud je detekována hyperlipidemie nebo hypertriglyceridemie.

Lék se po podání rychle vstřebává. Maximální koncentrace se dosáhne za jednu a půl až dvě hodiny. Biologická dostupnost tablet účinné látky je na úrovni 95-99%. Jeho vazba na plazmatické proteiny je 98%. K odstranění léčiva dochází při žluči po extrahepatickém nebo jaterním metabolismu za přibližně 28 hodin.

Indikace pro použití

Pokud má pacient hypercholesterolemii (zvýšený cholesterol) nebo hypertriglyceridemii, léčivo se používá jako doplněk stravy ke snížení hladin triglyceridů, pokud jiná nefarmakologická léčba nepřinesla požadovaný výsledek. Kurz je také přiřazen:

 • snížení zvýšených hladin lipoproteinů u pacientů s homozygotní familiární hypercholesterolemií, dysbetalipoproteinemií, dyslipidemií (porušení poměru lipidů v séru);
 • pro prevenci kardiovaskulárních patologií a prevenci sekundárních komplikací u pacientů s ischemií (mrtvice, srdeční infarkt, angina pectoris).

Dávkování a podávání

Před zahájením léčby přípravkem Liprimar by se měl pacient snažit snížit hladinu cholesterolu v krvi dietou, cvičením a úbytkem hmotnosti při obezitě. Tablety se užívají bez ohledu na potraviny. Dávka 10-80 mg / den je předepsána na základě počáteční hladiny lipoproteinu s nízkou hustotou:

Průběh léčby, týdny

Primární hypercholesterolemie, smíšená hyperlipidemie

Homozygotní familiární hypercholesterolemie nebo hypertriglyceridemie.

Zvláštní pokyny

Léčivo Liprimar patří k lékům snižujícím lipidy, proto může být během jeho příjmu mírně zvýšena aktivita jaterních enzymů v séru. Další speciální pokyny:

 1. Před zahájením léčby, po 6 a 12 týdnech po konzumaci nebo zvýšení dávky, jsou pacienti povinni sledovat ukazatele funkce jater.
 2. Riziko myopatie se zvyšuje s kombinací léčiva s cyklosporinem, fibráty, kyselinou nikotinovou, erythromycinem a antimykotiky.
 3. Na pozadí lékové terapie se může objevit stav rhabdomyolýzy (destrukce svalových buněk) doprovázený myoglobinurií (protein v moči).

Lékové interakce

Atorvastatin je metabolizován izoenzymem cytochromu, proto kombinace s jeho inhibitory vede ke zvýšení plazmatické koncentrace. Kombinace léčiv mají negativní účinky:

 1. Cyklosporin zvyšuje biologickou dostupnost účinné látky, erythromycin, klarithromycin, diltiazem, itrakonazol a inhibitory proteáz zvyšují jeho koncentraci v krvi.
 2. Efavirenz, Rifampicin, antacida na bázi hydroxidu hořečnatého nebo hliníku, Kolestipol snižují hladinu účinné látky.
 3. Kombinace s Digoxinem vyžaduje opatrnost kvůli ředění krve.
 4. Lék zvyšuje hladinu norethisteronu a ethinylestradiolu v kombinaci s perorálními kontraceptivy.

Vedlejší účinky Liprimar

Během léčby Liprimarem se mohou objevit vedlejší účinky různých systémů a orgánů. Známé jsou:

 • astenie, nespavost, bolest hlavy, malátnost, hypoestézie (otupení pocitů), závratě, neuropatie, parestézie (zhoršená citlivost), amnézie;
 • nadýmání, nevolnost, zácpa, bolest břicha, průjem, dyspepsie, zvracení, cholestatická žloutenka, pankreatitida, hepatitida, anorexie;
 • myalgie, křeče, bolesti zad, myositida, artralgie (bolest pohybového aparátu), myopatie;
 • alergie, kopřivka, svědění a kožní vyrážky, anafylaktické reakce, erytém, nekrolýza, Stevens-Johnsonův syndrom (maligní erytém);
 • hypoglykémie, hyperglykémie, trombocytopenie;
 • impotence;
 • periferní edém;
 • modřiny, modřiny;
 • porušení testů moči;
 • bolesti na hrudi;
 • únava, nervové podráždění.

Předávkování

Příznaky nadměrného dávkování tablet Liprimar jsou zvýšené vedlejší účinky, které se projevují zvýšenou frekvencí. Neexistuje žádné specifické antidotum k odstranění předávkování. Je nutné zastavit příznaky předávkování provedením symptomatické léčby. Hemodialýza k odstranění přebytečné látky je neúčinná.

Kontraindikace

Lék se používá s opatrností u pacientů, kteří zneužívají alkohol, s onemocněním jater, včetně historie. Kontraindikace pilulky jsou:

 • aktivní onemocnění jater, zvýšené hladiny transamináz v séru;
 • anamnéza toxické rhabdomyolýzy;
 • reprodukčního věku u žen, které nemají odpovídající metody antikoncepce;
 • těhotenství, kojení;
 • přecitlivělost na složky;
 • dětí a mladistvých do 18 let.

Podmínky prodeje a skladování

Prášky na předpis. Lék lze skladovat při teplotách do 25 stupňů po dobu tří let.

Analogy

V lékárnách existují náhražky léků s podobným účinkem a někdy i odpovídající účinná látka. Analogy Liprimar:

 • Atoris - činidlo snižující lipidy na bázi atorvastatinu, vyráběné slovinskou továrnou;
 • Liptonorm je inhibitor časné fáze syntézy cholesterolu, obsahuje atorvastatin;
 • Torvakard - české tablety pro léčbu hyperlipidemie;
 • Atorvox - lék proti hypercholesterolémii;
 • Tribestan - tablety pro léčbu impotence, které mají účinek snižující lipidy u pacientů s dyslipoproteinemií.

Liprimar nebo Crestor - což je lepší

Podle odborníků by měla být léčba aterosklerózy prováděna s originálními přípravky obsahujícími statiny s prokázanou účinností. Oba léky mají stejný účinek, podobné účinné látky (atovastatin a rosuvastatin), které umožňují jejich zaměnitelnost při léčbě onemocnění. Který z nich je pro pacienta lepší, ví jen lékař.

Liprimar nebo Atorvastatin - což je lepší

Ve srovnání s původním lékem je Atorvastatin generický (kopie). Jsou podobné ve složení a koncentraci účinné látky, ale kvalita surovin je odlišná. Obecně je levnější, ale má více vedlejších účinků a kontraindikací. Je lepší dát přednost původnímu léku, zejména pokud je stav pacienta těžký nebo komplikovaný.

Cena Liprimara

Můžete si koupit lék prostřednictvím internetu nebo lékárny řetězce. V závislosti na cenové politice, koncentraci účinné látky a počtu tablet v balení se cena léku liší:

Rozmanitost tablet (koncentrace, množství)

Crestor

Crestor je originální přípravek Rosuvastatin vyráběný firmou AstraZeneca. Snižuje "špatný" LDL cholesterol a zvyšuje "dobrý" HDL a působí silněji než jiné statiny. Lékaři předepisují Crestor pilulky lidem, kteří mají vysoké riziko kardiovaskulární katastrofy, aby je ochránili před infarktem a ischemickou mrtvicí. Podívejte se na video a zjistěte, zda potřebujete tento lék užívat nebo ne.

Ve studiích rosuvastatinu se zúčastnilo mnoho tisíc pacientů. Všechny byly předepsány originálním lékem Crestor. Rosuvastatinové tablety konkurenčních firem mají slabší důkazní základnu, ale jsou levnější. Každý se obává vedlejších účinků přípravku Crestor a dalších statinů. Níže je podrobně popsáno, co jsou, jak je zcela usnadnit nebo odstranit. Přečtěte si také návod k použití napsaný v přístupném jazyce. Zjistěte indikace pro použití, kontraindikace, dávkování, režim.

Crestor: návod k použití

Viz také video:

Mnoho pacientů chce nahradit lék Crestor na nějakém analogu, dostupnějším a majícím stejnou účinnou látku. Pomůže vám videoklip, který bude zveřejněn níže. Podívejte se na to, aby se správná volba mezi mnoha tablety rosuvastatinu k dispozici v lékárně.

Crestor: recenze

Na stránkách ruského jazyka najdete desítky recenzí o drogách Crestor. Tyto pilulky jsou populární i přes jejich vysokou cenu. Když lidé píšou recenze na jiné léky na rosuvastatin (Merten, Roxera, Rosukard), stěžují si většinou na jejich vedlejší účinky. Recenze léku Crestor jsou plné rozumných stížností na jeho vysoké náklady. Jen málo autorů zmiňuje vedlejší účinky. Komentátoři zdravotnických stránek jsou obvykle potěšeni, že původní lék rosuvastatin snížil svůj cholesterol. Jsou naštvaní jen kvůli velkému množství peněz, které za to musely být zaplaceny.

Pacienti si jsou jisti, že vzhledem k tomu, že užívají nejdražší lék rosuvastatin, nebude mít vedlejší účinky nebo bude minimální. Výběr místo léku Crestor jeho levnější protějšky - Merten, Roxera, Rosukard nebo jiní - lidé šetří peníze. Zároveň jsou přesvědčeni, že díky úsporám budou muset zažít více vedlejších účinků. Ačkoli studie kontrolované placebem ukázaly, že tomu tak není. Většina vedlejších účinků statinů, na které se lidé stěžují, je způsobena podvědomými postoji pacientů, a nikoli skutečným negativním účinkem drog.

Většina hodnocení Crestor tablety jsou napsána lidmi, kteří užívají tento lék po infarktu myokardu. Pacienti, kteří přežili infarkt, nechtějí šetřit na své léčbě. Žádají lékaře, aby jim předepsali nejdražší léky, mezi něž patří Crestor. Bohužel, jen málo obětí srdečního infarktu bylo připraveno věnovat pozornost svému zdraví dříve, když s pomocí profylaxe bylo možné katastrofu předcházet nebo ji zpozdit. Přečtěte si také recenze pacientů, kteří užívají více či méně úspěch s původním lékem rosuvastatinem ke snížení "špatného" cholesterolu.

Nejčastější dotazy a odpovědi

Níže jsou uvedeny odpovědi na otázky, které se často vyskytují u pacientů.

Jak dlouho mám vzít Crestora?

Stejně jako ostatní tablety s vysokým obsahem cholesterolu by měl být Crestor užíván každý den po zbytek svého života, pokud máte vysoké riziko prvního a ještě více druhého infarktu. Nedoporučuje se provádět žádné přestávky. Užívejte jednu tabletu každý den přibližně ve stejnou dobu. Přečtěte si hlavní článek o statinech. Poskytuje jasná kritéria pro to, kdo tyto drogy potřebuje pít a kdo ne.

Crestor, stejně jako ostatní statiny, není určen pro výuku. Lidé, kteří mají indikaci pro jeho použití, by měli tento lék užívat každý den. Pokud správně používáte originální lék rosuvastatin, pak bude schopen prodloužit život o několik měsíců nebo let. Inhibuje rozvoj nejen srdečního infarktu, ale i mrtvice a intermitentní klaudikace. Kromě užívání léků věnujte pozornost zdravému životnímu stylu. Přečtěte si více o článku "Prevence infarktu a mrtvice".

Crestor, stejně jako jiné statiny, může způsobit únavu, bolest v kloubech a svalech. Přečtěte si více o článku "Nežádoucí účinky Statins." Výhody tohoto léku jsou obvykle vyšší než jeho negativní účinky. Pokud se nežádoucí účinky stanou nesnesitelnými, poraďte se se svým lékařem o snížení dávky, přechodu na jiný lék nebo úplném zrušení statinů.

Viz také video "Statiny z cholesterolu: informace pro pacienty."

Rosuvastatin může být užíván nalačno nebo po jídle, jak dáváte přednost. Není žádný rozdíl v absorpci léku a jeho účinku na žaludek. Pokud se obáváte nežádoucích účinků tablet přípravku Crestor, je nepravděpodobné, že by je užíval. Vzhledem k tomu, že po obnovení léků, jeho vedlejší účinky se pravděpodobně vrátí. Zeptejte se svého lékaře, co máte dělat.

Můžete doporučit ruský levný ekvivalent tohoto léku?

Crestor je originální lék, který je považován za nejkvalitnější mezi přípravky rosuvastatinu. Bohužel má tak vysokou cenu, že je pro většinu pacientů nedostupná. Nejlepší analogy jsou tablety rosuvastatinu vyráběné ve východoevropských zemích. Věnujte pozornost lékům Merten, Roxera a Rosukard. Jsou vyráběny renomovanými farmaceutickými společnostmi podle přísných norem EU.

Tam jsou také levnější analogy drogy Crestor vyrobené v Ruské federaci a zemích SNS. Jedná se o tablety rosuvastatinu, které vyrábí společnost Severnaya Zvezda, Pharmstandard-Tomskhimpharm (Akorta), Kanonpharm Production a další. Zkušený kardiolog doporučuje dávat přednost lékům vyráběným ve východoevropských zemích. Více zde. Výrobní analogy Ruské federace a zemí SNS, stejně jako indické, by neměly být používány, navzdory jejich nízké ceně.

Je možné tabletu Crestor snížit na polovinu?

Oficiální sdílení tablet Crestor na polovinu je nemožné. Nemají dělicí čáru. Neoficiálně, můžete sdílet pilulky, ale je to lepší ne. Protože doma nebudete moci pilulku rozdělit na dvě stejné části. Dokonce ani žiletka nepomůže, a ještě více, pokud ji rozdělíte nožem. Budete muset užívat různé dávky léků každý druhý den. To zhorší výsledky léčby.

Dávka přípravku Crestor 5 mg denně nebyla testována v žádných klinických studiích. Pravděpodobně je příliš nízká, nedostatečně snižuje „špatný“ cholesterol a špatně chrání před infarktem. Tabletu rosuvastatinu nerozdělte na 10 mg na polovinu, aby se denně užilo 5 mg. Někteří lidé kupují drahé léky ve vysokých dávkách, a pak je rozdělí na polovinu, takže každá tabletka je dostačující na 2 dny. Neměli byste tak dělat s tablety Crestor. To je riskantní způsob, jak ušetřit peníze.

Crestor nebo atorvastatin: což je lepší?

Crestor je obchodní název léku, jehož aktivní složkou je rosuvastatin. Atorvastatin je další lék, který snižuje „špatný“ cholesterol. Soutěží s rosuvastatinem. Lidé, kteří si chtějí vzít nejlepší lék rosuvastatin si vybrat Crestor. Protože se jedná o originální lék, který je považován za nejvyšší kvalitu. Někteří pacienti zároveň užívají atorvastatin lépe než rosuvastatin. To platí zejména pro pacienty s diabetem, u kterých se objevují komplikace v ledvinách. Atorvastatin je inhibuje lépe než rosuvastatin.

Pacienti by si neměli sami rozhodovat mezi rosuvastatinem a atorvastatinem. To by se mělo zabývat ošetřujícím lékařem. Vybere také optimální dávkování léků na cholesterol a následně jej zvýší nebo sníží podle výsledků krevních testů. Nicméně, to dává smysl pro pacienty studovat podrobné články o atorvastatinu a rosuvastatinu na internetových stránkách Centr-Zdorovja.Com. Původní lék atorvastatin se nazývá Liprimar.

Crestor nebo Liprimar: co je lepší vzít?

Crestor je původní lék rosuvastatinu a Liprimar je původní lék atorvastatinu. Lidé, kteří chtějí užívat ty nejlepší léky na cholesterol, by měli věnovat pozornost oběma těmto lékům. Problém výběru mezi rosuvastatinem a atorvastatinem je diskutován v odpovědi na předchozí otázku. Neprovádějte tuto volbu sami, poraďte se se svým lékařem. Oba Crestor a Liprimar mají dobré protějšky z východoevropských zemí, které kombinují dostupnou cenu a vysokou kvalitu.

Crestor nebo Merten: Co je lepší?

Crestor - originální lék rosuvastatinu, nejvyšší kvality. Merten je jedním z jeho analogů. Tablety Mertenil vyrábí Gedeon Richter, s největší pravděpodobností v Maďarsku. Na čárovém kódu na obalu léku uveďte zemi původu. Přípravky vyrobené v zemích EU jsou zpravidla kvalitní. Pacienti, kteří chtějí užívat nejlepší lék rosuvastatin, zvolte Crestor. Pokud potřebujete snížit náklady na léčbu, pak věnujte pozornost Mertenu a dalším analogům vyráběným ve východní Evropě. Ještě levnější tablety rosuvastatinu jsou dostupné v Ruské federaci a zemích SNS.

Přijímám Crestor 6 let po infarktu. Nedávno si všiml, že zhoršující se krátkodobá paměť. Je to vedlejší účinek léků? Co dělat

Zhoršená paměť a myšlení jsou častými vedlejšími účinky statinů, které farmaceutické společnosti předstírají, že neexistují. Co dělat - studujte materiál o C-reaktivním proteinu. Pokuste se snížit chronický zánět v cévách přirozenými prostředky, jak je popsáno v článku "Prevence srdečního infarktu a mrtvice". Pokud se vám to podaří a C-reaktivní protein vás udrží normální, pak se vzdejte statinů, a to i přes zvýšený LDL cholesterol.

Může rosuvastatin způsobit svalovou bolest, těžkosti v nohách, únavu, křeče v nohou?

Všechny uvedené příznaky mohou být způsobeny užitím tablet Crestor nebo jiných statinů. Jak snížit vedlejší účinky statinů nebo je zcela odstranit, přečtěte si zde. Vyšetření krve a moči, které testují funkci ledvin. Pokud je vše v pořádku s ledvinami, pak vezměte hořčík-B6 ve vysokých dávkách z křečí v nohou.

Další užitečné informace naleznete na stránce Statins: FAQ. Odpovědi na otázky pacientů. “

Použití přípravku Crestor

Crestor je originální lék, který je považován za lék vyšší kvality než tablety rosuvastatinu od jiných výrobců. Tento lék je předepsán ke zlepšení cholesterolu v krvi, zpomaluje rozvoj aterosklerózy a dokonce ji zvrátí. Bylo prokázáno, že Rosuvastatin snižuje riziko infarktu myokardu, ischemické cévní mozkové příhody, problémů s nohou a dalších projevů aterosklerózy. Tento lék patří do skupiny léků nazývaných statiny. Pacienti, kteří užívají statiny, s menší pravděpodobností potřebují chirurgicky obnovit průtok krve v cévách, ucpané kvůli cholesterolovým plaketám.

Předpokládá se, že Rosuvastatin a další statiny snižují výskyt srdečního infarktu a mrtvice, protože snižují „špatný“ cholesterol v krvi. Alternativní pohled - hlavní účinek léku na snížení chronického zpomalení zánětu. Když zánět zmizí, aterosklerotické plaky přestanou růst, i když LDL cholesterol zůstane zvýšený. Tento názor byl poprvé vyjádřen v článku „C-reaktivní protein a další zánětlivé markery při predikci kardiovaskulárních onemocnění u žen“ v Journal of New England Journal of Medicine v březnu 2000. Od té doby získává stále větší popularitu u certifikovaných lékařů a ještě více u zástupců alternativní medicíny.

Úroveň zánětu se často kontroluje pomocí krevního testu na C-reaktivní protein. Čím je akutnější nebo chronický zánět, tím vyšší je toto číslo. V roce 2008 byly publikovány výsledky studie JUPITER zahrnující 17 802 pacientů. Ukázalo se, že je vhodné předepsat tablety rosuvastatinu lidem středního a vysokého věku, kteří mají zvýšený C-reaktivní protein, i když mají normální hodnoty cholesterolu. Studie JUPITER ukázala, že u těchto pacientů rosuvastatin snižuje riziko srdečního infarktu, mrtvice a dalších kardiovaskulárních problémů téměř dvakrát. Další informace o této studii jsou popsány níže v části o užívání přípravku Crestor pro koronární srdeční onemocnění.

Americké ministerstvo zdravotnictví (FDA) zohlednilo výsledky studie JUPITER. Byly přidány oficiální indikace pro použití rosuvastatinu: zvýšený C-reaktivní protein + alespoň jeden další kardiovaskulární rizikový faktor, i když jsou hladiny cholesterolu normální. Crestor byl první a zatím jediný statin, který dostal takové indikace pro použití. To rozšířilo jeho trh. Pacienti by si měli být vědomi toho, že další statiny (atorvastatin, simvastatin, lovastatin) také snižují zánět, normalizují C-reaktivní protein. Ale patenty na tyto léky už dávno vypršely. Proto nikdo začal platit a provádět nákladný výzkum protizánětlivých účinků statinů předchozí generace.

Snížení "špatného" cholesterolu

Tablety Crestor a rosuvastatin od jiných výrobců snižují „špatný“ LDL cholesterol silněji než starší statiny. Cílová nízká hladina LDL cholesterolu dosahuje 64–81% pacientů užívajících tento přípravek. Mezi lidmi užívajícími jiné statiny, 34-73%. Další otázkou je, jak je to dobré. Výše uvedená diskuse pojednává o teorii, že hlavním terapeutickým účinkem statinů je snížení chronického zánětu. Odborníci, kteří sdílejí tento názor, věří, že snížení LDL cholesterolu je vedlejším účinkem, který nemá nic společného se snížením rizika infarktu a mrtvice. C-reaktivní protein a další zánětlivé markery by měly být sledovány více než cholesterol. Hlavním prostředkem léčby je dietní strava a fyzická aktivita. Nesnažte se nahradit přechod ke zdravému životnímu stylu s použitím léků Crestor nebo jiných tablet.

Aby se dosáhlo stejného snížení LDL cholesterolu, jako při užívání atorvastatinu, rosuvastatin je předáván pacientům v dávkách 3krát menších. Obvykle začínají 10 mg nebo dokonce 5 mg denně. Statiny, které byly uvolněny na trh dříve než Crestor, jsou užívány ve vyšších dávkách. Navzdory tomu, léky předchozí generace slabší snižují "špatný" cholesterol. Je vhodné připomenout, že LDL cholesterol není škodlivou, ale životně důležitou látkou. To produkuje mužské a ženské pohlavní hormony, to je také důležité pro mozek. Pokud nadměrně snížíte „špatný“ cholesterol, zvyšuje se riziko deprese, autonehod a smrti ze všech příčin. Naučte se hladiny cholesterolu u mužů a žen podle věku. Díky tomu pochopíte, proč lékař zvyšuje dávkování tablet rosuvastatinu nebo naopak snižuje. Chcete-li udržet „špatný“ a „dobrý“ cholesterol, stejně jako triglyceridy, přejděte na dietu s nízkým obsahem sacharidů. To vám umožní snížit dávkování statinů nebo je dokonce zcela opustit.

Ateroskleróza

Rosuvastatin, stejně jako jiné statiny, je předepisován k léčbě aterosklerózy. Pokud je možné kontrolovat aterosklerózu, pak pacient významně snižuje riziko prvního a opakovaného infarktu, ischemické cévní mozkové příhody, nutnosti podstoupit stenting, koronární bypass a chirurgicky obnovit průtok krve v nohách. Život je prodloužený a jeho kvalita se zlepšuje, zejména pokud pacient není příliš znepokojen vedlejšími účinky. Hlavní léčbou aterosklerózy je dietní strava a pravidelná fyzická aktivita. Užívání tablet z cholesterolu může jen doplnit přechod ke zdravému životnímu stylu, ale nenahradit jej. To platí i pro Crestora, nejsilnějšího ze statinů.

V roce 2006 byly publikovány výsledky studie ASTEROID (Studie hodnotící vliv Rosuvastatinu na intravaskulární zátěž koronárního ateromu). V této studii vědci jako první prokázali schopnost statinů snížit velikost aterosklerotických plaků v koronárních tepnách. To bylo provedeno na příkladu léku Crestor - původního léku rosuvastatinu. Později bylo zjištěno, že léčba atorvastatinem má také takový účinek. Atorvastatin a rosuvastatin jsou statiny generace III a IV. Mají jedinečnou vlastnost - nejen zpomalují rozvoj aterosklerózy, ale také ovlivňují cholesterolové plaky, které již vznikly.

V roce 2012 byly publikovány výsledky významné studie SATURN (studie koronárního ateromu intravaskulárním ultrazvukem: účinek Rosuvastatinu versus atorvastatin) - porovnání účinnosti rosuvastatinu a atorvastatinu u pacientů s aterosklerózou. Studie byla dvojitě zaslepená, kontrolovaná placebem. Byla prováděna současně v několika zdravotnických zařízeních podle nejpřísnějších norem. Zúčastnilo se ho 1039 pacientů. Polovina pacientů užívala Crestor v dávce 20-40 mg denně, druhá polovina - atorvastatin (původní lék Liprimar) v dávce 40-80 mg denně. Účastníci pravidelně prováděli krevní testy na cholesterol a zánětlivé markery.