Image

Užitečné vlastnosti a kontraindikace černého chokeberry

Černý (černý) a červený jeřáb - vzdálení příbuzní. Obě rostliny patří do běžné rodiny, ale z různých rodů. Červená - do rodu Rowan (Sorbus), černoplodá - do rodu Aronia (Aronia).

Černá černoplodá se nazývá jeřáb pouze díky vnější podobnosti květenství a stonků: šťavnatým falešným opicím, shromážděným v kartáčku. Dalším sjednocujícím rysem jsou výhody a léčivé vlastnosti ovoce.

Dále v článku se budeme zabývat prospěšnými vlastnostmi chokeberry, dozvíte se o zdravotních rizicích a léčivých vlastnostech bobulí.

Černý chokeberry nebo černý chokeberry

Kulturní aronie, rozšířená v ruských zahradách, je duchovním dítětem Ivana Vladimiroviče Michurina. Její předchůdce je divoký severoamerický keř (Aronia Aronia) s chudým jedlým ovocem, který je považován za škodlivý plevel ve své vlasti. Ruský chovatel po obdržení semen začal dlouhé pokusy o hybridizaci „Američana“.

Podle různých zdrojů, křížení se konalo buď podél Aronia černého tlumivky - Aronia je lymphystic nebo podél Aronia černého tlumivky - Common Rowan. V důsledku toho se objevila nová rostlina s koláčem, lehce suchým ovocem, které se v pěstování ovoce nazývá „jablka“. Na počest svého tvůrce obdržel jméno Aronia Michurin.

Oříznout čerstvé bobule jahodníku

Složení Aronie

Začněme s otázkou, co je užitečné pro černou chokeberry? Tmavě fialová, téměř černá barva plodů chokeberry mluví sama za sebe: mají spoustu antokyaninů. Tyto látky v rostlině nejen hrají roli pigmentu, ale také chrání tkáně před oxidačním stresem. Jak je to důležité pro člověka? Skutečnost, že antokyaniny jsou takové známé antioxidanty, které jsou součástí lexikonu kosmetologů a lékárníků. Neutralizují radikály kyslíku, které mohou způsobit buněčné mutace.

Příchutná chuť černého hmyzu je zásluhou taninů. Jedná se o tzv. Taniny, které vážou karcinogeny a snižují riziko tvorby nádorů.

Plody chokeberry, navzdory sladkosti, jsou poměrně nízkokalorické - pouze 55kcal na 100 g.

Černý Rowan Cure

A teď budeme zvažovat léčivé vlastnosti blackfruitů. Plody chokeberry byly dlouho adoptovány jako léčivá surovina. Zvláštní pozornost je třeba věnovat osobám s kardiovaskulárními problémy a diabetiky. Pokud budete jíst jen 100 gramů černých jablek denně, můžete rychle upravit hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Použití těchto plodů pro léčebné účely je určeno pro mnoho onemocnění:

 1. Hypertenze. Aronia má diuretický účinek, v důsledku čehož se snižuje objem krve a tlak klesá.
 2. Ateroskleróza. Flavonoidy a vitamíny C, E a A posilují stěny cév.
 3. Snížená imunita a zánětlivé procesy. Antokyaniny Aronia mohou také pomoci s infekčními chorobami bakteriální etiologie.
 4. Hypoacidní gastritida. Plody chokeberry zvyšují kyselost žaludeční šťávy.
 5. Poruchy spánku, nervozita. Chernoplodka snižuje excitabilitu tím, že působí jako přírodní sedativum.
 6. Toxikosis je těhotná. Hepatoprotektivní účinek ovocných plodů pomáhá vyrovnat se s nevolností.
 7. Průjem Taniny mají svíravý účinek, normalizují trávení.
 8. Porucha zraku. Vitamin A, který je součástí vizuální purpury, normalizuje mnoho procesů. Zvláště užitečný černý červ pro "senilní oči", snižující riziko glaukomu a šedého zákalu.
 9. Plody chokeberry jsou doporučeny pro osoby postižené ozářením nebo žijící v oblastech se špatnou ekologií. V tomto případě musíte zajistit, aby se použité ovoce pěstovalo v bezpečných oblastech.

Využití chokeberry je zřejmé, ale neměli bychom zapomínat na preventivní opatření. Lidé s trombózou, ulcerózními procesy žaludku a střev, s kolitidou, zácpou, hyperacidní gastritidou a hypotenzí by měli být konzumováni s opatrností.

Červený jeřáb

Červený jeřáb je známým prvkem ruských fytocenóz. Vyskytuje se všude, zahrnuje mnoho druhů a dvě formy života: keř a dřeviny. Ale na jejích osobních spiknutích byla téměř nikdy na ni vysazena. A marně.

Za prvé, horský popel dokonale proniká do formace a může se stát zajímavým akcentem v dekorativních výsadbách. Za druhé, jeho plody nejsou o nic méně užitečné než široce používané ovoce chokeberry.

Červený jeřáb bobule na keři

Složení ovoce červených bobulí a výhody pro tělo

Plody červeného jeřábů jsou hořké a to je dobré. Kyselina parasorbová, látka s velmi vysokou antimikrobiální aktivitou, jim dodává hořkost. V polovině 20. století vedl Michail Michajlovič Shemyakin, legendární biochemik a vědec, experimenty s myšmi infikovanými salmonelou. Po zavedení 1 mg zředěné kyseliny para-orbové do peritonea se pokusná zvířata zotavila.

Jiné cenné látky nalezené v rowan “jablka” jsou flavonoids, které mohou zvětšit odolnost těla vůči záření a pektiny. Želatinační vlastnosti se používají nejen při vaření, ale také v medicíně - pro vázání a odstraňování toxinů.

Kalorické plody horského popela - 50 kcal na 100 g. Jako multivitaminové suroviny jsou k nezaplacení. Rowan - záznam mezi jinými rostlinami v mnoha ohledech.

LiveInternetLiveInternet

-Značky

-Rubriky

 • Vše pro domácnost! (20)
 • Aforismy (14)
 • Videa (146)
 • Vše pro deník (124) t
 • Vše pro zahradu (9) t
 • Malířství (195)
 • Zvířata (40) t
 • Příjmy (2)
 • Kuchařka (204) t
 • Hudba (86)
 • Naše zdraví (28) t
 • Pohlednice (100) t
 • Poezie (134)
 • Příroda (46)
 • Podobenství (21)
 • Cestování (127) t
 • Rámy (61) t
 • Náboženství (3)
 • Slovníky (1)
 • Schémata (34)
 • Pozadí (21) t
 • Fotoalbum (20)
 • Květiny (50) t

-Hudba

-Novinky

-Tlačítka hodnocení "Yandex. Blogy"

-

-Vyhledávání podle deníku

-Přihlásit se e-mailem

-Statistiky

Rowan: červená a černá!

Rowan: Červená a černá lékárna

To bylo v říjnu, že příroda nám dává poslední letní "ahoj" - červené a černé chokeberry. Bohužel, málokdy nedávno někdo používá tyto dary v přírodě pro potraviny, ale drobné bobule jsou skutečné přírodní lékárna! A nejen!

V roce 2005 bylo ve Skotsku do operace zapojeno 10 000 policistů s kódovým označením „Sorbus“. To byl název opatření přijatých k zajištění bezpečnosti hlav G8, kteří zde uspořádali svůj příští summit. Lidé, kteří se orientují v botanice, je známo, že "sorbus" v latině znamená horský popel. Tato volba jména nebyla náhodná. Konec konců, horský popel z dávných dob slouží jako talisman chránící osobu před zlými duchy.

Rowan obyčejný, rozšířený v evropských lesích, byl a zůstane jedním z nejvíce ctěných stromů od Atlantiku k Urals. Starověcí kněží přikládali velký význam jeřábům v magických runách a věštění. Tato víra v její ochranné vlastnosti byla zachována v naší době. Je vysazena nejen v blízkosti obydlí na ochranu před zlými silami, ale také na hřbitovech, protože podle jedné legendy je popelem, který ohnul větve, žena, která se stala stromem na hrobě svého manžela, takže se od něho nikdy neoddělí. Plody horského popela jsou červené jako krev prolitá ve jménu lásky. Hořící chuť ovoce svědčí o hořkém ohni lásky. V ruské poezii symbolizuje horský popel toužící ženu a hořkost jeho bobulí ukazuje na bezradný život. Je úzce spojena s kultem mrtvých a vedle své ochranné funkce symbolizuje i mrtvé ženského pohlaví. V ruském folklóru byl popel často považován za symbol štěstí, štěstí, míru a pořádku v rodině.

Když vidíte podzimní větve stromů, ohýbáte se pod tíhou ovocných shluků, nevědomky si vzpomínáte na Yeseninovy ​​linie o požáru červeného popela. A i když tento oheň nemůže zahřát člověka v pravém smyslu, těší se jeho duši. Bohatá sklizeň podporuje lesní ptáky a zvířata, pro něž jsou plody popela důležitým zdrojem potravy v těžkém období roku, dlouhodobě visí na zasněžených větvích.

Lesní krása je štíhlá červená popela a zahradní keř černoplodý, i když vzdálený, ale stále příbuzní. Mimochodem, oni a královna zahrady - jabloň - jsou také příbuzní! Patří k nesmírnému oddělení angiospermu, čeledi růžové, jabloňovité podčeledi, ale rodu rudé - stále horský popel a černoplodý - aronium.

Červený jeřáb je bohatý na kyselinu askorbovou (vitamín C v horském popelu není menší než v citronu, a mnohem více než v malinách, jahodách a jablkách) a karotenu, a obsah vitamínu P potřebného pro kapiláry a správné činnosti štítné žlázy může být na jednom z prvních míst mezi plody. Plody ječmene obsahují sacharózu, glukózu, fruktózu, sorbitol, návnady, organické kyseliny (jablečná, citrónová, vinná, sorbová), vitamíny B1, E, katechiny, fenolkarboxylové kyseliny, taniny, flavonoidy, sloučeniny obsahující heterocyklický kyslík a fosfolipidy (kefalin, lecitin). Fenolkarboxylové kyseliny, flavonoidy a antokyany byly nalezeny v listech jeřabin.

Přípravky z plodů popela mají antimikrobiální, hemostatické, hojení ran, antikoncepční, močopudné, projímavé a protiplísňové účinky. Navíc snižují hladinu cholesterolu v krvi, zvyšují odolnost cév proti nežádoucím účinkům, snižují obsah tuku v játrech, normalizují metabolismus, odstraňují nedostatek vitamínů v těle, mírně zvyšují kyselost žaludeční šťávy, mají blahodárný účinek při anémii a vyčerpání.

Rowan nás potěší svou vlastní krásou, začínající v srpnu, a jen plně zralý v polovině října. Ale nespěchejte sbírat, než první mráz - bobule budou hořké. Faktem je, že při teplotě pod 0 stupňů v horském popelu dochází k hydrolýze sacharózy: štěpí se na glukózu a fruktózu, takže zmrazené ovoce se stává sladší. Kromě toho horský popel obsahuje škrob, který se v zimě chladí. Znát tyto jemnosti, trhat pouze zmrazené bobule a pokusit se vzít celé kartáče oddělit ovoce konkrétně před vařením. Pokud je neprobudíte hned, vložte je do chladničky (zůstanou tam dva měsíce) nebo vyschnou na 60 let (celá zimní sezóna bude uložena). Pokud si jen dáte bobule na polici, budou žít déle než 3 dny.

Jak aplikovat jeřáb s přínosy pro zdraví?

U hypertenze a zánětu ledvin, zejména na podzim av zimě, je dobré použít čerstvé šťávy z bobulí jeřabin: 1 polévková lžíce. lžička 3-4 krát denně před jídlem. Pro zvýšení kyselosti obsahu žaludku, šťáva z bobulí jeřabin trvá 1 čajovou lžičku 20-30 minut před jídlem. Ve stejné dávce se používá pro zánět žlučníku jako choleretické činidlo.

Navenek se infuze plodů popela používá jako prostředek pro hojení ran. Čerstvé listy popela mají antifungální účinek. K tomu jsou důkladně uzemněny, aplikovány na postižené oblasti a připnuty, měnící se obvaz za den.

Rowan má příjemnou vůni, která skvěle vypadá v předkrmech a teplých jídlech. Například, načervenalé zelí lze přidat načervenalé bobule nebo snížit několik větví v okurkách a rajčatech. V Rusku, od nepaměti, byly připraveny šťouchané jeřabiny, které sloužily jako příloha pro bohaté masové pokrmy. Aby to bylo možné, zalijeme bobulemi vařící vodou, blanšíme pár minut a nakrájíme na mlýnek na maso. Pečeme jablka v troubě a protřeme sítem (poměr ovoce 1 až 1). Později všechny kombinovat, přidejte nasekanou zelenou majoránku, rostlinný olej, sůl a metla v mixéru.

Rowan předvádí nepopsatelně chutné kandované ovoce s příjemnou hořkostí. Chcete-li vařit, nejprve blanšírovat jeřáb ve vroucí vodě po dobu 5 minut, pak okamžitě ochlaďte v ledu. Samostatně připravte sirup - 1,2 kg cukru a 3 sklenice vody budou užitečné pro 1 kg bobulí. Ponořte do něj blanšírované ovoce, přiveďte k varu a odstraňte z tepla. Nechte několik hodin stát, pak znovu vařte 5-7 minut a nechte přes noc. Během následného vaření dejte do kandovaného ovoce několik gramů kyseliny citrónové: to pomůže udržet chytlavou barvu. Později sladkosti hodí do cedníku a nechají sirup vypustit. Dejte kandované ovoce do sucha na nádobí.

Vaši hosté budou nadšeni, pokud jim dáte sklenku domácí šťávy z jeřabin. Následující recept nápoje je dán klasikou kulinářské literatury Leny Molokhovets ve vlastním věčném „Dárek mladým ženám v domácnosti“: „Měli byste dostat nejzralejší jeřáb, upéct ho až do změkčení. Neměla by být suchá a ještě více spálená. Naplňte dvě třetiny láhve bobulemi, doplňte dobrou čistou vodkou. Nalití by mělo stát, dokud nebude tmavě jantarově zbarvené, pak vypustit a osladit od 1,1 do 2,25 šálků cukru na 0,75 litru láhve. “ Mimochodem, v Rusku, Nevezhinskaya byl považován za nejlepší jeřáb pro alkoholické likéry - tento název pochází z vesnice Nevezhino, v regionu Vladimir, kde se super-žába poprvé objevila. Je pravda, že ruští vinaři na počátku minulého století změnili název na Nezhinsky. Někteří historici věří, že náhrada byla dělána kvůli zájmu euphony, zatímco jiní inklinují věřit tomu v aby ne ustupoval nejlepšímu horskému popelu.

Chokeberry je mladší sestra jeřábů načervenalá, přesněji její zahraniční bratranec s mírně odlišnými kořeny. Zpočátku patřila k severoamerickému druhu Aronia melanocarpa a nedávno k nám přišla: první keř, vyvážený ze Severní Ameriky, byl zasazen v Altaj pouze ve 20. století. Ivan Vladimirovich Michurin hrál hodně s tím černým okusováním, upravováním chromozomů, zvyšováním ovoce a zušlechťováním v každém směru. Teď je náš černý popel již zcela samostatným závodem s purpurově červenými šťavnatými bobulemi.

Tmavé bobule Aronie mají velmi bohaté složení. Za prvé stojí za to uvést skupinu nejdůležitějších vitamínů: provitamin A (karoten), C (15 mg%), P, E a K, riboflavin, thiamin a kyselinu listovou. S velkou odrůdou prosím, a další důležité prvky obsažené v chokeberry. Jeho bobule jsou bohaté na fosfor, hořčík, mangan, železo, jód, organické kyseliny, stejně jako taninové a pektinové látky. Aronia obsahuje 20krát více vitamínu P než jablka nebo pomeranče a 2krát více ve srovnání s černým rybízem. Černé jahodové plody jsou navíc bohaté na jód: obsahují 4krát více této látky než maliny nebo jahody.

Pektiny obsažené v chokeberry, přispívají k odstraňování radioaktivních látek z těla, těžkých kovů a patogenních mikroorganismů, mají výrazný choleretický účinek, normalizují práci trávicího systému.

Léčivé vlastnosti chokeberry. Chokeberry je užitečný pro kardiovaskulární onemocnění a nervové poruchy. Má blahodárný vliv na trávicí orgány - bobule stimulují sekreci žluči, zvyšují aktivitu žaludečních enzymů a zvyšují sekreci žaludeční šťávy. Aronia bobule zvyšují imunitu a vylučují patogenní mikroorganismy z těla. Chokeberry je předepsán pro diabetes. Také jeho plody mohou pomoci s tendencí ke krvácení a porušením jater. Aronia pomáhá snižovat křehkost kapilár a propustnost a má také vazodilatační účinek. Kromě toho, chokeberry může zlepšit redox procesy v lidském těle. Všechny tyto vlastnosti dělají chokeberry bobule užitečné pro pacienty s diagnózami takový jako hypertenze, thyrotoxicosis a ateroskleróza. Pacientům s hypertenzí bude například nápomocen 10-15denní kurz, během kterého je denně rozdělen do tří dávek, aby jedl čerstvé bobule (až 100 g denně), nebo pít šťávu (až 125 ml) - tato léčba se provádí pod lékařský dohled. Vědci zaznamenali zajímavý rys: s pravidelným užíváním chokeberry, u lidí s nízkou srážlivost krve, to provokuje zvýšení tohoto ukazatele, zatímco skupina lidí s normální srážení krve nemá žádný účinek.

Neméně užitečná je šťáva z chokeberry: pacienti trpící aterosklerózou a avitaminózou se doporučuje pít 0,5 šálky denně po dobu 14 dnů, u hypertenze je třeba jíst 300 gramů bobulí denně nebo pít 150 ml šťávy v několika dávkách (léčba je 10 dnů). Navenek se k léčbě popálenin používá šťavnatá šťáva. Šťáva z jahod se často používá při léčbě radiační nemoci nebo k její prevenci. V chladném období můžete použít sušené jahodové plody, připravit z nich odvar - 2 lžíce nalijte 500 g vroucí vody a nechte stát v termosce po dobu nejméně 12 hodin.

Vícebarevné jeřábové stromy se sbírají a ukládají stejně, ale kulinářská krása se nedoporučuje posílat černobílou krásu na okurky, okurky a teplá jídla. Toto bobule je pouze dezert. Dobře se mísí s třešněmi v nejjasnějších a sladkých sladkých kompotech, kdoule vypadá krásně v hustých a voňavých marmeládách, s hruškou tvoří transparentní želé.

Hrst černého hmyzu může být přidán k téměř nějakému jablečnému pokrmu - od bujné charlotte k pečeným jablek, to není pro nic, že ​​oni jsou zahrnuti v jedné podrodině pod názvem “jablko”. Můžete například uvíznout. Chcete-li to provést, nalijte jednu libru chokeberry s jednou sklenicí vody, vařit, dokud změknout a třít přes síto. Pak 400 g jablek nakrájejte na plátky a udělejte to samé s nimi - přidejte sklenici vody, vařte a otřete. Smíchejte dvě bramborové kaše, přidejte 1,5 kg cukru a vařte do kvašení. Později nalijte džem do sklenic, pasterizujte 15-20 minut a uchovávejte bez chladničky alespoň do jara.

Chokeberry může být hlavní složkou neobvyklého chlebového koláče. Aby se vařilo, nakrájejte bílý chléb na tenké plátky (200 g), nejprve trochu osušte a poté namočte do teplého mléka (250 ml) s cukrem (50 g). Pak naplňte dvě sklenice bobulí 125 g cukru a přidejte dvě obrovská jablka, která je předtím jemně nasekaná. Namažte pekáč s máslem a natřete ho navlhčeným chlebem. Umístěte náplň chokeberry a apple a zakryjte dort se zbytky chleba na vrcholu. Nalijeme celou vaječnou mléčnou konzistenci (promícháme jedno vejce, bez poražení, 100 ml mléka) a pečeme v troubě při 180 ° C po dobu 30 minut. Teplý dort lze podávat s kopečkem vanilkové zmrzliny.

Obecně platí, že z kulinářského hlediska je popel s černoplodými velmi podobný - vypadají skvěle ve sladkých kompotech, želé, kandovaném ovoci a omamných nápojích. Je pravda, že v posledních letech tyto šťavnaté bobule zcela zapomněli na kuchaře a hospodyně. Jeřáb však může udělat krásnou přílohu pro maso a ryby, jemné želé, křupavé kandované ovoce a vynikající likéry.

Kontraindikace.

Jako každá zázračná rostlina mají červená a černá chokeberry vlastní kontraindikace:

- zvýšená srážlivost krve,

- tromboflebitida a flebitida,

- žaludeční vřed a duodenální vřed gastritida (s vysokou kyselostí).

Červená a černá jeřáb

Červený a černý jeřáb je rozšířen po celém Rusku a dokonce i mimo něj. Jeho plody mají zvláštní chuť, jsou užitečné a mnoho nemocí může být vyléčeno. V předvečer sezóny nejchutnější a nejzralejší jeřáb nabídne k diskusi o jeho výhodách, stejně jako některé způsoby, jak jej využít.

Jaký je rozdíl mezi červeným a černým jeřábem

Rowan dokonce zasvětil písně - tolik v Rusku tento závod ocenil. Jak se na našem stole objevila už dávno, je nemožné s přesností říci - názory vědců se v této otázce liší, ale znají ji po celá staletí, a to i v dobách starověkého Ruska používali popel ve vaření v konzervování, vaření dezertů a kvalitních jídel.

Existují dva druhy jeřabin - jeřáb obecný (sorbus aucuparia), stejně jako aronia melanocarpa, nebo jak se nazývá černoplodá (tj. Aronie). Další nevezhinskuyu, žluté ovoce, krymské - tyto odrůdy jsou chovány chovateli, v této době existuje asi sto odrůd.

Hlavním rozdílem mezi těmito druhy popela je jejich původ: je-li červený horský popel naším krajanem, pak je černoplodý jen její zahraniční příbuzný, který do naší země přišel až ve 20. století a byl dovezen ze Severní Ameriky. Michurin sám se podílel na jeho "zlepšení", zušlechťoval své křoví a sám zvyšoval plody.

Užitečné vlastnosti chokeberry

Aronia, nebo jednoduchými slovy, černá chokeberry je spíše malé bobule se sladkokyselou a tartovou chutí a naprosto nenapodobitelnou vůní. Šťáva z chokeberry může být srovnána s elixír zdraví a mládeže - to je koncentrát vitamínů a látek, které jsou velmi prospěšné pro člověka.

Obsahuje velké množství vitamínu E a A, kyseliny askorbové je téměř více než v citronu, stejně jako mnoho rutinu a vitaminu K. V černém červu je spousta vitamínů B a karotenu. Je obzvláště ceněn pro obsah základních stopových prvků - obsahuje velké množství vápníku a draslíku, hořčíku, o něco méně fosforu, sodíku a také železa. Bor, jód, mangan a měď jsou také přítomny v plodech zralého horského popela, a tam je obzvláště hodně jódu v něm, což je velmi užitečné, pokud máte problémy se štítnou žlázou.

Kromě toho, v chokeberry mnoho užitečných cukrů a sacharidů - glukózy a fruktózy, je nasycen s některými dietní vlákniny, protože to pomáhá při zácpě, má mnoho ovocných kyselin, phytoncids, škrob. Pokud jsou bobule skladovány při nulové teplotě, uchová si čerstvost až do jara.
Plody se používají čerstvé, sušené nebo zmrazené v mrazničce.

Co Aroniya zachází

Pravidelná konzumace chokeberry ve všech jejích formách snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krevním séru, reguluje celkový krevní tlak.

Pro léčbu nebo profylaxi se doporučuje použít černou chokeberry v případě alergií, diabetu, aterosklerotických cévních lézí. Pomůže při revmatismu, při poruchách srážlivosti krve, při posilování imunitního systému, při očních onemocněních a problémech s viděním. Vzhledem k přítomnosti pektinů v jeho složení pomáhá černo chokeberry odstraňovat těžké kovy a toxické látky z těla.

Rowan se používá jako vynikající antispasmodikum, činidlo snižující tlak, ve formě protizánětlivého činidla. Má svíravé, choleretické a dokonce projímavé vlastnosti. Bobule bobulí jsou také zahrnuty v terapii hormonální nerovnováhy a radiační nemoci.

Přípravek Aronia pro pacienty s hypertenzí je chutným a přirozeným prostředkem pro řešení problémů s tlakem.
Chcete-li snížit krevní tlak, měli byste pít šťávu vymačkané z chokeberry (asi 50 mililitrů), nebo jíst asi sto bobulí třikrát denně. Kurz se obvykle provádí za měsíc a půl.
Jako prevence hypertenze každý den, večer a ráno, měli byste jíst dvě polévkové lžíce bobulí, třel s cukrem nebo smíšené s medem.

A pro všechny, kteří mají takové problémy v kombinaci s diabetem nebo obezitou, můžete si udělat infuzi: vezměte 10 g suchých bobulí na celé sklenici vroucí vody. Po půl hodině můžete infuzi bezpečně vypít.

Red Rowan a jeho výhody

Plody červeného jeřábů se ve své praxi velmi aktivně využívají tradiční medicínou. Tato bobule je dostatečně vysoká v obsahu vitamínu A (mnohem více než v mrkvi), obsahuje karotenoidy, které dávají barvu bobulím, které pomáhají v boji proti zákeřným nádorovým procesům.

Vitamíny a mikroelementy jsou obsaženy v jeřábových plodech, jejichž složení není horší než chokeberry. Má spoustu vitamínů ve skupině.

Používá se jako protizánětlivé a hemostatické činidlo, které posiluje stěny kapilár používané jako multivitaminový přípravek. Horský popel má navíc laxativní, antipyretický, diuretický a diaforetický účinek. Používá se při léčbě hypertenze, zlepšuje srážení krve a snižuje tlak.
Bobule se doporučují pro diabetes, hypertenzi, problémy se štítnou žlázou, onemocnění ledvin a jater, hemoroidy. Gastritida s nízkou kyselostí je úspěšně ošetřena šťávou z červeného popela, používá se také při potížích střev a hemoroidů. Kvůli phytoncids, rowan šťáva zničí škodlivé mikroby ve střevě.

Vzhledem k obsahu kyseliny sorbové je šťáva z jeřabin rozpoznána jako choleretická látka, je užitečné snížit její obsah cholesterolu a pektiny z bobulí pomáhají snižovat fermentační procesy.

Rowan se používá jak čerstvé, tak i zmrazené nebo dokonce v sušené formě. Jablečná šťáva je dokonale přístupná konzervaci - prakticky neztrácí své baktericidní vlastnosti.

Kontraindikace při používání popela a chokeberry

Šťáva a bobule z plodů černého a červeného jeřábů mají několik specifických omezení používání, ale s opatrností by měly být používány pro gastritidu s peptickým vředem a zvýšenou kyselostí, se zvýšeným krvácením a poruchami srážlivosti krve, s tromboflebitidou a průjmem.

Rowan červená, černá chokeberry... a velmi užitečná!

K dnešnímu dni je k dispozici vlastní navlékací korálky ze zralých bobulí a zdobí je dívkami. Předpokládalo se, že léčivé vlastnosti červeného popela jsou tak velké, že i po postavení pod stromem se pacient cítí ulevený; To platí zejména pro ženy.

Odrůdy

Za přirozených podmínek je nejběžnější horský popel, který roste v mírném klimatickém pásmu všech zemí severní polokoule. Celkem existuje více než sto odrůd, z nichž v naší oblasti se nachází nejběžnější typ. To je často chováno jako okrasná rostlina, použitý jako rostlina medu a jako materiál pro řemesla.

Přirozený horský popel červený dozrává na začátku podzimu, jeho drobné plody se však liší v kyselé hořké astringentní chuti. Bobule se obvykle sklízejí po prvním mrazu, když ztratí hořkost. Recepty a druhy jejich použití byly velmi rozmanité: jedly čerstvé, zejména s medem, a také připravily marmeládu a marshmallow, používané jako náplň do koláče, zalité, nakládané, sušené. Původní chuť je jiný likér, zejména na koňaku.

V zahradách častěji najdete rostlinu s větším a sladkým ovocem, například nevezhinskoe. Černá chokeberry nebo chokeberry je široce známý, dekorativní žlutá a jiné odrůdy jsou také nalezené. Všichni jsou blízcí příbuzní jabloně. Berry také připomíná jablko ve formě a chemickém složení.

Červené a černé plody jsou bohaté na pektin, organické kyseliny, železo, cukry, vitamíny.

Kromě toho, jejich plody obsahují flavonoidy, zejména rutin, fytoncidy, dietní vlákniny. Kombinace biologicky aktivních látek poskytuje vysoké léčivé vlastnosti této rostliny, včetně antiseptika. Chokeberry obsahuje takové cenné stopové prvky jako jód, mangan, měď.

Léky a drogy

Ovoce dotýkané mrazem nebo uchovávané v mrazáku lze jíst syrové a sladit je. Recepty originálních a zdravých sladkostí jsou velmi jednoduché: rozmrazené a sušené bobule se ponoří do cukrového sirupu, pak se válí v moučkovém cukru. Jam se vaří stejně jako ostatní, ale výrobek je předem namočený po dobu 10 minut.

Na stole na dovolené bude vždycky brandy. Lze jej připravit z alkoholu, vodky, brandy, červeného vína. Nalití 100 g sušeného ovoce do půl litru brandy má originální chuť a je velmi dobrým prostředkem pro odstranění nepříjemných příznaků menopauzy. Mezi rafinovanějšími recepty patří 300 g šťávy, 30 g medu nebo karamelizovaný cukr, který se nalije do láhve brandy a měsíc se naplní. Pro takový nápoj a černý chokeberry je dobře vhodný.

Složky, které poskytují léčivé vlastnosti červených plodů, se v alkoholu dlouho rozpouštějí, ale můžete použít rychlé recepty. Pro ně se předlitek nalije přes vroucí vodu, mletý v mlýnku na maso a míchá se s polovičním množstvím cukru. Pak se směs nalije stejným množstvím vodky a léčivý likér je připraven. Aby nedošlo k poškození, všechny druhy těchto nápojů by měly být konzumovány maximálně 25 g denně s konstantním příjmem nebo 50-100 gv jedné dávce.

V lidovém lékařství se používá jeřábová šťáva, ovoce, listy a květiny. Recept na odvar ze všech suchých částí těchto rostlin je stejný - 15 g suroviny na šálek vařené vody se vaří do 10 minut. Obvyklá dávka je 2 lžíce třikrát denně.

Pro onemocnění žaludku se doporučuje infuze 2 lžíce bobulí, naplněných půl litrem vroucí vody, která je opilá během dne.

Účel

Divoké a zahradní rostliny mají mnoho užitečných vlastností. S pomocí čerstvých drcených listů léčí houbová onemocnění. Nezralé plody (až padesát) se konzumují s průjmem. Šťáva (lžíce třikrát denně s vodou) se používá při léčbě srdečních onemocnění, aterosklerózy, hypertenze, beriberi, hemoroidů. To je také užitečné při diabetu, plicní tuberkulóze, anémii, posiluje imunitní systém, čistí krev.

S bronchitidou, onemocněním jater, terapie struma se provádí pomocí odvarů květin. Odvar z ovoce se doporučuje pro avitaminózu, nízkou kyselost, onemocnění ledvin, gynekologické krvácení. Morse, marmeláda, sirup jsou příjemné léky na onemocnění srdce, játra, žaludeční atony, revmatismus, polyartritidu.

Neméně užitečné a chokeberry. Doporučuje se především jako antihypertenziva (šťáva, čerstvé jahody, infuze), stejně jako pro obnovu imunity, včetně radiační nemoci a normalizace endokrinního systému. V jakékoli formě je to účinná prevence a léčba imunitních onemocnění, zrakového postižení, dysfunkcí štítné žlázy. Doporučuje se pro diabetes, léčbu nadváhy, v období rehabilitace po závažných onemocněních a účinnou léčbu dermatitidy, ekzémů, kožních hub.

Kontraindikace

Navzdory vysokým léčivým vlastnostem červeného jeřábu může být jeho nesprávné použití škodlivé. Použití není doporučeno pro vysokou kyselost, tendenci k trombóze a vysokou krevní srážlivost, během období zotavení po mrtvici nebo srdečním infarktu, s koronárním onemocněním srdce. Abony rowan může přinést podobné škody - může zvýšit tvorbu krevních sraženin, zhoršení cholecystitidy, žlučových kamenů a urolitiázy. Měli bychom také zapomenout na individuální nesnášenlivost složek, které tvoří tyto rostliny, a začít terapii až po testu citlivosti na šťávu.

Červený a černý jeřáb: rozdíl, užitečné vlastnosti, aplikace

Plody jasanu na prvním sněhu jsou jasně osvětleny světly na větvích. Tato rostlina je všudypřítomná na území naší země a za jejími hranicemi. Jeho plody mají zvláštní chuť, jsou užitečné a mohou vyléčit mnoho nemocí. V předvečer horské sezóny Passion.ru navrhuje diskutovat o jejích výhodách a jak ji používat.

Jaký je rozdíl mezi černým a červeným jeřábem?

Dokonce i písně byly zasvěceny stromu jeřábů - tuto rostlinu v Rusku cenili tolik. Je těžké říci, jak dlouho se to na našem stole objevilo - názory vědců na toto téma se liší, ale je to známo už po staletí, a ve starověkém Rusku používali popel ve vaření, dezertech a konzervách.

Existují dva druhy jeřábů - sorbus aucuparia nebo jeřáb obecný, stejně jako aronia melanocarpa nebo černoplodá (aronia). Další odlišná žlutá, nevezhinskuyu, krymská - tyto odrůdy jsou chovány chovateli, dnes je jich tam jen asi 100 druhů.

Hlavním rozdílem mezi černým a červeným jeřábem je původ: je-li červená naším krajanem, pak je černošedá jeho cizí příbuzný, přivezený do naší země ve 20. století ze Severní Ameriky. Michurin sám se podílel na jeho "zlepšování", zvyšoval své ovoce a zušlechťoval své křoví.

Co je použití chokeberry

Aronia nebo chokeberry jsou malé bobule s koláčem a sladkokyselou chutí a nenapodobitelnou vůní. Šťáva Aronia může být porovnána s elixírem mládeže a zdraví - je to koncentrát užitečných látek a vitamínů pro člověka.

Především obsahuje mnoho vitamínů A a E, kyselina askorbová je téměř více než v citronech, stejně jako množství vitamínu K a rutinu. Existuje spousta ostružin a vitamínů B a karotenu. Zvláště oceníte obsah stopových prvků - obsahuje velké množství draslíku a vápníku, hořčíku, o něco méně sodíku, fosforu a železa. I v ovoci jsou jód, bór, měď a mangan, zejména hodně jódu v něm, užitečné pro problémy se štítnou žlázou.

Chokeberry: zdravotní výhody a kontraindikace

Černé chokeberry bylo představeno do Ruska v 18. století jako okrasná plodina a později vyvinula rostlinu s ovocem vhodným pro lidskou spotřebu. Ale vzhledem k tomu, že rostlina vypadá jako červený horský popel, černá čerň byla nazývána černým popelem. Z této rostliny hodně dobrého. Existují však také kontraindikace pro chokeberry.

Černý chokeberry

Chernoplodka roste v Rusku téměř všude. Je to keř o výšce 1,5–2 metry s listy podobnými třešeň a téměř černé plody shromážděné v kartáčku. Keře se pěstují na souši, v zahradním partnerství a v průmyslovém měřítku.

Aronia je vysazena kvůli plodům, které se jedí, vařeným džemem a kompotům, vyrábějí víno a používají se také pro léčebné účely. Plody černého ovoce mají sladkokyselou, mírně svíravou chuť.

Výhody horského popela je těžké přeceňovat. Černé bobule obsahují vitamíny A, skupiny B, C, beta-karoten a různé mikroelementy. Je velmi bohatý na jód, který je ve středním Rusku velmi cenný. Užitečnost černého jeřábů nelze pozorovat u lidí trpících obezitou a diabetiky, protože jeho plody jsou nízkokalorické a přispívají k rychlé saturaci.

Příznivé vlastnosti mouchy

V léčivých vlastnostech používejte ovoce a listy této rostliny. Více než užitečné chokeberry pro osobu v období virové aktivity. Vzhledem k množství vitamínu C (kyselina askorbová) se jeřáb používá k prevenci SARS a zvýšení imunity. Vzhledem k tomu, že keř hromadí jód v bobulích, je nutné, aby se u lidí, kteří mají problémy s endokrinním systémem. Stejně jako vitamin P (rutin), který je antioxidant, pomáhá v boji proti stárnutí.

Výhody chokeberry pro zdraví při různých onemocněních:

 • Jak předcházet ateroskleróze. Vitamíny A, C a flavonoidy obsažené v „jablcích“ pomáhají posilovat stěny cév, zvyšují pružnost, ničí a odstraňují cholesterolové plaky.
 • S hypertenzí. Aronia má diuretický účinek, snižuje objem tekutiny, čímž snižuje krevní tlak.
 • Když gastritida s nízkou kyselostí, zvyšuje kyselost žaludeční šťávy.
 • S diabetem. Sorbit, který normalizuje hladinu cukru v krvi, je součástí blackberry bobulí.
 • Radiační onemocnění
 • Průjem
 • Nepostradatelné pro oči.
 • Používá se jako choleretikum, usnadňuje práci jater.
 • Když není krevní sraženina.
 • Pro léčbu hemoroidů.

Plody Blackberry pomáhají těhotným ženám zbavit se toxikózy a pomáhají jim vyhnout se edému v pozdních obdobích, protože mají močopudný účinek. Když těhotenství pomůže vyhnout se gestasis. Je však třeba dbát a je lepší se poradit s lékařem.

Ale ne všichni lidé mají prospěch z aronie. V některých případech je jeho použití v potravinách přísně kontraindikováno.

Kontraindikace aronie

Poškození mohou způsobit i vlastnosti černohlavců, které přinášejí úlevu a výhody mnoha lidem.

U některých onemocnění může dojít ke zhoršení stavu. Nemoci, pro které nelze aronii konzumovat:

 • Tendence k tromboflebitidě, hustá krev.
 • Gastritida s vysokou kyselostí.
 • Hypotenze. Černý jeřáb snižuje krevní tlak, takže hypotonika může způsobit zhoršení stavu.
 • Se zácpou.

Metody vaření

Z chokeberry můžete zmáčknout šťávu a pít ji čerstvě vymačkané nebo vařit pro budoucí použití. Pokud je šťáva velmi koncentrovaná, může být zředěna převařenou vodou. Na litr šťávy vezměte sklenici cukru a trochu kyseliny citrónové. Zahřívejte šťávu na mírném ohni, dokud se cukr úplně nerozpustí, pak ho nalijte do sklenic a napněte.

Pokud si vezmete plody maliny, hlohu, lípy, můžete si udělat vitaminový nápoj. K tomu je třeba vzít všechny ingredience ve stejném poměru, usnout v termosce a nalijeme vroucí vodou. Nechte ho stát 3-4 hodiny a může být opilý jako bylinný čaj nebo kompot. Pokud nápoj není příliš sladký, můžete přidat trochu medu.

Od sušených ostružin a divokých růží, můžete udělat odvar. 3 lžíce surovin nalijte sklenici vody a vařte půl hodiny. Kryt a strmý. Odvar z tohoto receptu pomáhá s hypertenzí, ale musíte kontrolovat tlak a při normalizaci snižovat spotřebu chokeberry.

Můžete grind chokeberry s cukrem, dát do suchých sklenic a korku pevně. Taková bramborová kaše se užívá pro prevenci onemocnění SARS, pro zvýšení imunity, s anémií.

Černé bobule jeřábů mohou být zmrazeny na zimu nebo sušené. Plody můžete sušit v teplé troubě, pod širým nebem nebo ve speciální troubě. Sušené a mražené bobule si zachovávají své příznivé vlastnosti.

Kromě černého hmyzu, můžete použít červený jeřáb. Na rozdíl od blackfruitů jsou plody červeného jeřábku velmi kyselé. Mohou se jíst pouze po mrazu, nezralé plody jsou pro tělo škodlivé.

Existuje několik vlastností, které jsou užitečné pro lidské popel červené: bobule pomáhají zvýšit imunitu, jako přírodní antioxidanty, stejně jako spolu s léky, které pomáhají při léčbě anginy pectoris, faryngitidy. Pro člověka je červený ječmen nepostradatelný v boji proti chudokrevnosti, radiační nemoci. Mohou být uloženy stejným způsobem jako černý vlk.

Rowan červené a černé ovoce: složení a prospěšné vlastnosti. Aplikace a recepty tradiční medicíny!

Dobrý den, milí čtenáři. S tímto článkem začínám svůj příběh o jedné úžasnější a velmi užitečné rostlině, o horském popelu.

Řeknu vám, jaké typy horského popela jsou, jaké užitečné látky obsahuje. Jak používat: bobule, džus, čaj a listy, a jak ho sušit. Dozvíte se o prospěšných vlastnostech a kontraindikacích pro použití této krásy. Stejně jako moje exkluzivní fotografie a některé populární recepty na podporu zdraví.

Rowan obyčejný už dlouho roste v blízkosti obydlí člověka. Tento strom najdete jak v městských parcích, tak i ve vzdálených vesnicích.

Bobule jsou známé svými léčivými vlastnostmi a dlouho a úspěšně se používají v tradiční medicíně. Z nich také vařený džem, odvar a tinktury. Připravte se na budoucí ovoce a květiny mohou být různými způsoby - suché, zmrazené nebo vařit.

Proč bych měl použít rowan?

Výhodou popela je jeho adaptace na povětrnostní podmínky v Rusku. Stromy jsou schopny přežít drsnou zimu, nenáročné na složení půdy a dobře snášet sucho. Kvetou pozdě, takže květenství není vystaveno chladu.

 1. Rostlina nemá rád škůdce, ohýbají ji.
 2. Můžete získat dostatek sklizně.
 3. Obsahuje mnoho prospěšných látek a je velmi zdravý.
 4. Je snadné sbírat, přepravovat, sklízet a skladovat.
 5. Můžete použít ovoce a listy, pít džus a čaj, dělat bramborovou kaší a zdravé zdraví-podporovat tinktury.
 6. Obecně je to krásná rostlina!

Bobule se dlouhodobě drží na větvích. Sklizeň divokých druhů je nejlepší po nástupu mrazu. Sladké odrůdy by však měly být ihned po zrání odstraněny, jinak je ptáci sní.

Užitečné vlastnosti a složení bobulí.

Příznivé vlastnosti horského popela jsou známé všem, vykazují diuretický účinek a jeho šťáva úspěšně léčí hemoroidy, plísňové infekce. To je také dobré pro aterosklerózu.

Plody jeřábů se skládají z různých užitečných látek:

 • veverky;
 • sacharidy;
 • dietní vlákniny;
 • cenné organické kyseliny;
 • karoten;
 • taniny;
 • vitamíny B1, B2 a C.

Bobule obsahuje také pektiny, které spolu s cukrem a organickými kyselinami tvoří želé. Zabraňují nadměrnému kvašení sacharidů, potlačují nadýmání.

Kyselina sorbová inhibuje růst bakterií, hub a plísní. Proto naši předkové používali červený jeřáb k léčbě takové ženské nemoci jako drozd.

Druhy rostlin.

Tato úžasná rostlina má několik odrůd.

 1. Tam je divoké lesní bobule.
 2. Červená nebo obyčejná, která roste s mnoha zahradníky v příměstských oblastech a po celém Rusku.
 3. Chokeberry, který se stal velmi populární v posledních letech. Pochází ze Severní Ameriky.
 4. A granát.

Všechny druhy mají společné vlastnosti a rozdíly ve složení živin, aplikaci a působení na lidské tělo. To je to, co zjistíte dnes.

Červená

Bobule bobulí lze jíst čerstvé nebo sušené. Z toho udělejte džemy, želé, želé. Recepty na pochoutky z ovoce jsou jednoduché a každý je může vařit.

Vzhledem k množství stromů v naší zemi, bobule mohou být sklizeny ve velkém množství. V Rusku byla připsána magická moc. To bylo věřil, že ona odejde všechny nemoci. A tak byla zasazena poblíž domu.

Výhody šťávy.

Užitečné pro 1 lžičku před jídlem a jeřábové šťávy pro lidi, kteří trpí nízkou kyselostí žaludku.

Pro játra je velmi užitečná šťáva z bobulí.

 • Do dvou sklenic čerstvé šťávy, přidejte stejné množství cukru, promíchejte a směs na pomalý oheň.
 • Vařit sirup by měl být dvakrát po dobu 20 minut. Poté se ochladí a zředí vodou. Takové národní léky je třeba pít jednou denně.

Čisté bobule.

Rowan pyré je sklad vitamínů, je nepostradatelný pro anémii a chlad.

Loupané ovoce stonky a umyté bobule by měly být třeny s cukrem, umístěny ve skleněné misce a uloženy v chladničce.

Čaj s bobulí.

Aby bylo možné uzdravení čaje, suché plody správně.

Oni jsou zavěšeni v shlucích v suché místnosti, pak uložený v tkaninových pytlích. Nedovolte zvýšení vlhkosti v místnosti, kde je obrobek.

Pro ženy.

Rowan berry se tradičně používá v Rusku jako léčivo pro ženy. Při těžkém období se doporučuje pít infuzi suchého nebo čerstvého ovoce.

Ale odvar z květin - je účinný lék na toxikózu, je to užitečné v tomto případě, tam jsou také jen bobule s cukrem nebo medem.

Tart bobule pomáhají udržet váhu v normě, což je důležité pro spravedlivý sex. Šťávy a pyré z nich mají příznivý vliv na metabolismus tuků a snižují hladinu cholesterolu v krvi.

Kontraindikace.

Kromě výhod má jeřáb a kontraindikace.

 • Nezralé plody obsahují hodně kyseliny para-orbové, což způsobuje podráždění žaludku.
 • Plody také zvyšují srážlivost krve, což je nežádoucí pro lidi, kteří jsou náchylní k tvorbě krevních sraženin.

Aronia.

V příměstských oblastech dochází k nárůstu černých chokeberry, jejichž příznivé vlastnosti jsou také skvělé. Tento malý strom najdete v zahradách, parcích nebo náměstích.

 1. Černý jeřáb obsahuje málo cukru, takže je vhodný pro diabetiky.
 2. Koláčové plody stimulují duševní aktivitu.
 3. Vede k normálnímu krevnímu tlaku.
 4. Zvyšuje imunitu.
 5. Přírodní fytoncidy potlačují patogeny, jako jsou stafylokoky a dysenterické bacily.
 6. Pektiny odstraňují toxiny a těžké kovy z těla, mají choleretický účinek.
 7. Bobule jsou také bohaté na jód, který je nepostradatelný pro lidi.

Suché bobule.

Plody popela černé mohou být konzumovány čerstvé, stejně jako zmrazené a sušené. To platí pro červené bobule.

 • Pokud plánujete udržet sklizeň po dlouhou dobu, sbírejte ji po začátku mrazu.
 • K tomu, jsou shromážděny, vyberte nejlepší bobule a odtrhnout stonku.

Sušené bobule na slunci, rozptylující je v tenké vrstvě na noviny nebo pomocí sušicí komory. Sušené ovoce lze také zakoupit v lékárně.

Použít listy.

Dokonce i listy tohoto stromu se používají v tradiční medicíně.

Jsou rozemlety v suspenzi a aplikovány na oblasti kůže postižené houbou. Vývar z ovocného nápoje s nedostatkem vitamínů, srdečních onemocnění a jater.

Užitečná tinktura z černého hmyzu.

Oblíbeně známá tinktura na černou vodku.

 1. Pro jeho přípravu vezměte 1 kg bobulí, 1 litr vodky a 500 let. cukru
 2. Sklizeň důkladně opláchněte, pak nalijte bobule do čisté nádoby.
 3. Naplňte je vodkou tak, aby tekutá vrstva pokryla bobule 2 cm, nyní přidejte cukr a směs promíchejte.
 4. Pevně ​​uzavřená nádoba by měla být skladována na tmavém místě po dobu 65 dnů, někdy se třepe s obsahem.
 5. Po této době se nápoj filtruje a plní do lahví.

Tento nápoj má blahodárné účinky. Berry tinktura posiluje imunitu, zahřívá se v chladném období, snižuje krevní tlak. Také by měl být opilý v malých množstvích, aby se zlepšila chuť k jídlu a normalizoval se zažívací proces.

Chutný rowan jam opravuje imunitu po operacích, zlepšuje zrak a stav kůže.

Jaké další druhy jeřábů?

Kromě chokeberry a červené, tam je několik více druhů této rostliny: granát a les. Jsou méně časté a jen málo lidí o nich ví a jen málo lidí s nimi jedná. Mezitím jsou také velmi užitečné a mohou být použity.

Granát

Také známý horský popel granát. Tento strom se úspěšně přizpůsobuje v mnoha oblastech Ruska, vyniká mrazuvzdornost a nenáročný.

Bobule tohoto druhu se obvykle nejedí čerstvé, používají se jako suroviny pro výrobu džemu, želé, domácích vín a džusů.

S 1 stromem můžete sbírat až 20 kg plodiny.

Les.

Horský popel se nachází všude a není méně užitečný pro lidi než jiné odrůdy.

Mražené, skladované po dlouhou dobu a jsou vhodné pro přípravu různých jídel. Ale najít to musíte hledat v lese.

Červený popel a chokeberry je vynikající bylinný lék na mnoho nemocí. Ujistěte se, že je použít pro zlepšení svého zdraví!

Chokeberry Aronia není vůbec rowan

Rod růžový (Rosaceae) zahrnuje dva zajímavé druhy rostlin - Aronia (Aronia) a Rowan (Sorbus). Aronia a jeřáb jsou příbuzní v botanické hierarchii a na úrovni rodu mají biologické rozdíly. Stačí se podívat pozorně na strukturu listů, obecný zvyk rostliny, distribuční oblast, požadavky na životní prostředí a chemické složení, aby bylo možné porozumět - to jsou různé rostliny. Přeložené z řeckého specifického epitelu je Aronia přeložena jako černé ovoce, tedy plné jméno v ruštině - Aronia melanocarpa. V lidech se často mylně nazývá horský popel černoplodý.

Chokeberry Aronia nebo Chokeberry (Aronia melanocarpa)

Aronia je také zaměňována s „Michurinovým arionem“ a je také často nazývána jeho černoplodým jeřábem. Z botanického hlediska, Aronia Michurin není úplně Aronia černá, ale jen jeho rozmanitost s jinou sadou chromozomů. To znamená, že na biologické úrovni se jedná o různé rostliny stejného rodu. Aronia Michurin (Aronia mitschurinii) není také absolutně horským popelem. Svým biologickým charakterem patří popel k zcela jinému rodu - Sorbus, s typickým názvem v rostlinném systému - obyčejný (Sorbus aucuparia).

Botanický popis chokeberry Aronia

Aronia v řečtině znamená pomocník, pomoc, prospěch. Aronia je černoplodá - první lidský asistent, od dávných dob, nepostradatelným lékařem v léčbě mnoha a mnoha jeho nemocí.

Za přírodních podmínek roste Aronia chokeberry od 0,5 do 2,0 m na výšku. Domácí formy dosahují 3-4 m - to je velký rozvětvený keř, jehož koruna se rozrůstá s věkem, zabírá průměr 2-2,5 m.

Kořenový systém chokeberry Aronia je vláknitý, dobře vyvinutý, zabírá horní 40-60 cm vrstvu půdy, potřebuje zalévání s nedostatkem vlhkosti. Kořenový systém nepokrývá parametry vnější koruny. Roční výhonky červenohnědé barvy, s časem pokryté šedohnědou kůrou.

Listy chokeberry Aronia jsou lesklé, jednoduché, řapíkaté. Další místo. Lamina je celistvá, obráceně vejčitá, velká, někdy téměř čtvercová (6-8x5-7 cm) s rýhovanou hranou a okrajovými zářezy. Špička listu je ostrá. Barva listů chokeberry Aronia jasně zelená. Černohnědé žlázy jsou jasně viditelné podél centrální žíly laminy. Na podzim se barva listů mění v různé odstíny - oranžová, červená, fialová, což dodává křovím jasný a elegantní dekorativní efekt.

Aronia květiny jsou černobílé, obsepolye, středně velké, pravidelné. Koruna je bílá, mírně narůžovělá. V květu je 15-20 tyčinek, jejichž fialové prašníky visí nad stigmami pístů a dávají květu neobvyklou přitažlivost. Květiny jsou shromažďovány v komplexních štítech do průměru 6 cm. Kvetoucí černoplodá začíná v květnu až červnu a trvá 2-3 týdny.

Plodící chokeberry Aronia začíná ve 2. - 3. ročníku. Plody dozrávají v srpnu - první polovině září. Plody jsou kulaté černé, ve tvaru jablka, achenát s modravým květem. V biologické zralosti jsou plody šťavnaté, sladké, lehce koláče. V dužnině ovoce jsou 4-8 podlouhlých semen.

Plody a květy chokeberry Aronia ve vzhledu jsou velmi podobné květům a plodům horského popela, proto druhý chybný název popela (černý masožravý).

Chokeberry Aronia, nebo Chokeberry (Aronia melanocarpa). © Aaron Dalton

Oblast distribuce chokeberry Aronia

Východní část Severní Ameriky, kde divoká chokeberry roste za přirozených podmínek, se považuje za místo jejího vzniku. Řada chokeberry chokeberry zahrnuje mírné zóny po celém světě. Úspěšně se pěstuje na Ukrajině, v Bělorusku, v Kazachstánu. V Ruské federaci roste v oddělených křovinách v lesních hájích, lesních hranách, v podrostu lesních a lesostepných pásem evropské části. „Černá chokeberry“ je rozšířena v regionech Střední, Volha, na severním Kavkaze. Zima-mrazuvzdorná kultura roste téměř v každé domácnosti v Uralském regionu, západní Sibiři, severozápadu, dokonce iv Jakutsku a dalších oblastech asijské části Ruska. V zónách charakterizovaných zimními teplotami nad -35 ° C je černá zima na zimu ohnutá na zem, pokrytá smrkovými větvemi nebo sněhem.

Rod Aronia má 15 druhů, ale byl zaveden do kultury a sloužil jako základ pro chov a zavádění odrůd do různých klimatických pásem, pouze jedné - aronie.

Pěstované odrůdy chokeberry jako cenná léčivá surovina pěstovaná v komerčním množství v Altaj. Významné oblasti jsou obsazeny kulturou na Ukrajině, v Bělorusku, v pobaltských státech. Používá se jako cenná okrasná rostlina pro výzdobu krajin parků, náměstí, rekreačních oblastí, přírodního oplocení pozemků.

Aronia - léčivé suroviny

V chokeberry léčivé suroviny Aronia jsou listy a plody v čerstvé a sušené formě.

Zralé plody obsahují až 10% cukrů, více než 1% organických kyselin, až 1% pektinu a až 18-20% sušiny. Plody chokeberry chokeberry od 3 do 30% pokrývají každodenní lidskou potřebu vitamínů (C, E, B1, B2, B6, B9, K, P, E, PP), makro- a mikroelementů ve formě molybdenu, manganu, mědi, solí železa., bor, fluor. Obsah jodu v "černém popelu" je vyšší než u angreštu, malin, jahod. Anthocyanins, leucoanthocyanins, katechins se nalézají ve významném množství v ovoci. Aronia chokeberry má maximální obsah vápníku, před plodinami, jako jsou černý rybíz, pomeranče. V ovoci více než 4%, a v listech až 1,5% flavonoidů, včetně rutinu, quercetinu, hesperidinu. Chemické složení ovoce zdůrazňuje hodnotu chokeberry Aronia jako lékařské a potravinové kultury.

Chokeberry Aronia nebo Chokeberry (Aronia melanocarpa)

Užitečné vlastnosti "black chokeberry"

Chokeberry Aronia tvoří až 7-9 kg bobulí z keře. Oříznutí se odstraní před nástupem mrazu. Mohou být použity čerstvé, stejně jako zpracovány na džus, víno, likéry, kompoty. Z bobulí připravte džem, džem, sirup, marmeládu, marshmallow, želé. Sušené bobule na čerstvém vzduchu a v sušičkách při teplotě + 50 ° C + 60 ° C. Suché ovoce se skladuje v papírových pytlích po dobu až 2 let. Chcete-li použít léčivé čaje sušené listy sklizené po odkvětu. Čerstvé bobule "chokeberry" při nulové teplotě jsou skladovány až jeden rok, bez ztráty chuti a zdravých vlastností.

Z čerstvého a sušeného ovoce připravte léčivé extrakty a infuze, které se používají doma se sníženou imunitou, cukrovkou, jako profylaktický prostředek pro onkologii, hypertenzi. Používají se k léčbě alergické vaskulitidy s nedostatkem vitamínů, který je velmi cenný, zejména u dětí s metabolickými poruchami. Plody choke-choke-chop cholesterolu snižují fungování endokrinního a respiračního systému. Ovoce - dobré antiseptikum. Drogy z ovoce a listí jsou široce používány při onemocněních jater, žlučníku, kardiovaskulárního systému, hypertenze.

Buďte opatrní! Je nemožné používat chokeberry Aronia jako potravinový výrobek a léčivý přípravek za sníženého tlaku, exacerbaci gastrointestinálních onemocnění, zvýšené srážlivosti krve, tromboflebitidy.

Jak pěstovat chokeberry Aronia

Požadavky na životní prostředí

Černá chokeberry není příliš náročná na podmínky prostředí. Kultura je vytrvalá a tolerantní. Ale ve stinných místech prakticky nese ovoce a lze jej v zásadě použít pouze jako okrasnou kulturu. Snadno snáší mráz -30..- 35 ° C a dokonce -40 ° C. Během vegetačního období vytváří vyšší výtěžky se zavlažováním a dobrým osvětlením. Pokud splňujete agrotechnické požadavky, poroste keř do 3 ma tvoří až 50 kmenů různého věku.

Výsadba "chokeberry"

Aronia černoplodá do půdy je nenáročná a normálně roste a vyvíjí se i na vyčerpaných půdách. Netoleruje solné a kamenité půdy, zaplavuje kořenový systém. Poskytuje okyselenou půdu, ale nejoptimálnější neutrální půdy. Kyselá půda je neutralizována popelem nebo dolomitovou moukou, může to být vápno.

Pro výsadbu sazenic chokeberry je třeba koupit ve specializovaných školkách nebo použít sazenice známých odrůd.

Sazenice jsou nejlépe zasazeny na podzim před nástupem extrémního chladu nebo na jaře po tání sněhu (pokud jsou zimy velmi chladné). Aronia Aronia odkazuje na rychle rostoucí plodiny a 1-3 roky po výsadbě začíná plodit.

V Aronia sazenic Aronia, před výsadbou, zkrátit kořeny na 25-30 cm a snížit stonek na 5-6 pupeny. Stromek stojí několik hodin v roztoku kořene nebo vody.

Příprava výsadby díry strávit 2-3 týdny před výsadbou sazenic. Výsadbové jámy jsou vykopány o rozměrech 50x50x60 cm, vzdálenost mezi jámami je 2-2,5 m. Pokud je přistání určeno pro oplocení nebo s dekorativním účelem, pak je možné výsadbu a půdu zahušťovat 1-1,5 metry.

Je-li půda vyčerpána, je vytěžená půda smíchána s kbelíkem organické hmoty (ne čerstvým), přidají se 2-3 lžíce nitrophoky, lžíce síranu draselného a 2 lžíce superfosfátu. Na úrodných půdách můžete omezit kbelík humusu a minerálních hnojiv - nitrophoska. Je-li půda hustá, musíte vytvořit kbelík rašeliny nebo písku 0,5-1,0.

Výsadba Aronia chokeberry plantáž se provádí podobně jako ostatní kořenové plodiny. Při výsadbě sledujte umístění kořenového límce. Nelze ji prohloubit, protože tato technika vede k tvorbě velkého počtu bazálních výhonků. Pokud systematicky nedojde k řezu, je keř zastíněn a ztrácí produktivitu.

Péče o "černý popel"

Péče o chokeberry Aronia uvolňuje půdu, zalévání, krmení, prořezávání a omlazování keřů, boj proti škůdcům a chorobám.

V suché suché vegetační období, výsadba chokeberry chokeberry je napojena na 12-25 dnů a okamžitě mulčování s cílem nadměrné ztráty vlhkosti. S věkem je frekvence zavlažování snížena, protože jednotlivé kořeny se prohlubují na 2 - 3 metry a mohou nezávisle poskytovat křoviny nezbytnou vlhkostí.

Krmivo chokeberry Aronia 2-3 krát ročně. Na jaře se připravuje směs hnoje nebo ptačího trusu s draselnou solí nebo popelem a aplikuje se před rozpadem. Podruhé se krmí vodným roztokem hnojiv před kvetením. Popel (1-2 šálky), nitrophoska (20-25 g), Kemira (20-30 g), další hnojiva obsahující makro- a mikroelementy se používají pro vrchní obvaz. Na podzim po sklizni (podle stavu plodiny) se pro krmení použijí superfosfát a síran draselný, 50 a 30 g / keř.

Na jaře před kvetoucími pupeny tráví každoroční hygienické prořezávání. Výhonky chokeberry chokeberry jsou řezány na úrovni země. Při prořezávání také zničit zbytečné výhonky, takže 5-6 dobře vyvinuté, plodné výhonky. Ve věku 5-7 let se provádí náhradní stříhání. Chcete-li nahradit klíčení výhonky a omezit růst černého keře černého, ​​ponechte 2-3 mladé výhonky. Útěk aktivně tvoří sklizeň 5-7 let a musí být nahrazen. Správně vytvořený keř obsahuje 40-45 stonků různého věku. Kompletní omlazení se provádí za 10-12 let, v závislosti na stavu keře. Systematické omlazení prodlužuje plodnost keře na dlouhou dobu.

Reprodukce "black chokeberry"

Chokeberry Aronia je množena semeny a sazenicemi. Vegetativně, stejně jako všechny kořenové výhonky keřů - vrstvení, řízky, výhonky kořenů, dělení keře, očkování.

Semena chokeberry Aronia mohou být zasazena na podzim přímo do půdy, kde procházejí přirozenou stratifikací během zimy. Na stálém místě pěstované sazenice jsou vysazeny na příští rok. Při množení semenáčky musí být semena podrobena 3 - 4 měsíční stratifikaci. Další pěstování a péče o sazenice, jako jiné rostliny.

Vegetativní rozmnožování černých keřů černoplodých se provádí podobně jako u ostatních plodin keřů.

Odrůdy chokeberry Aronia pro pěstování v chatkách

Nejvyšší poptávku mají domácí a smíšené odrůdy.

 • Nero, Altai velký-fruited, Chernookaya, Grandioliya, Rubin, Estland a jiní.

Z cizích odrůd chokeberry Aronia nejběžnější:

 • Finština - Viking, Hakkiya, Belder,
 • Polština - Kutno, Nova Wes, Dabrovice,
 • Dánská odrůda Aron.

Výběrové práce jsou zaměřeny především na získání hybridních odrůd odolných za studena, s vysokým výnosem, s velkými plody. Podle vnějších znaků nelze odlišit odrůdy „černého chokeberry“. Rozdíly se objevují pouze při příjmu sklizně, kdy plody získávají charakteristickou chuť. Proto by odrůdy vybrané katalogy měly být zakoupeny pouze ve specializovaných školkách, kde můžete současně získat kvalifikované poradenství.

Ochrana před škůdci a chorobami

Chokeberry Aronia je odolná vůči škůdcům a chorobám. V některých letech se vyskytly izolované léze mšic, můry z popela, zimního můry, třešňové mušky, roztoče, hloh. Pro lidské zdraví je bezpečnější kontrolovat škůdce biologickými přípravky, které se používají proti těmto škůdcům na jiných kulturách: dendrobatsilin, bitoksibatsilin, verticilin, bicol, boverin a další. Z chemických přípravků se doporučuje ošetření chokeberry Aronia na jaře před rozkvětem pupenů a na podzim po pádu listů 1-2% roztokem modré vitriolu nebo směsi Bordeaux.

Z těchto onemocnění, kdy jsou vysazeny chokeberry chokeberry, se bakteriální nekróza stonků kůry, popáleniny monilial, rezy listů v těsné blízkosti od plodin zasažených rezem (jablko, hruška), velmi vzácně - může vyvinout virová skvrna. Boj s chorobami, jako jsou škůdci, je nejlepší s biologiemi, s použitím časově testovaného Gaupsinu, fytosporinu, Gamaru, Glyocladinu, Trichoderminu a dalších. Samozřejmě můžete použít novější produkty doporučené z ročních seznamů.

Biologické přípravky mají účinný účinek na škůdce a nemoci pouze s přísným dodržováním doporučení. Pro brzké jarní procedury lze aplikovat chemické ošetření, ale pouze před otevřením poupat.