Image

Poruchy metabolismu lipoproteinů a jiné lipidémie (E78)

Hyperlipoporteinémie typu II

Hyperlipidemie, skupina A

Hyperlipoproteinemie s lipoproteinem s nízkou hustotou

Hyperlipoporteinémie typu IV

Hyperlipidemie, skupina B

Hyperlipoproteinemie s lipoproteiny s velmi nízkou hustotou

Rozsáhlá nebo plovoucí beta-lipoproteinémie

Fredrickson Hyperlipoporteinemia, typy IIb nebo III

Hyperbetalipoproteinemie s pre-beta lipoproteinemií

Hypercholesterolémie s endogenní hyperglyceridemií

Hyperlipidemie, skupina C

Vyloučeno: cerebroandyne cholesteróza [Van-Bogart-Scherer-Epstein] (E75.5)

Fredrickson Hyperlipoporteinemia, typy I nebo V

Hyperlipidemie, skupina D

Kombinovaná hyperlipidemie v rodině

Nedostatek lipoproteinů s vysokou hustotou

V Rusku byla Mezinárodní klasifikace nemocí z 10. revize (MKN-10) přijata jako jeden regulační dokument, který zohledňuje dopady, příčiny veřejných výzev zdravotnických zařízení všech oddělení, příčiny smrti.

MKN-10 byl zaveden do praxe zdravotní péče na celém území Ruské federace v roce 1999 rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví Ruska ze dne 27.05.97. №170

Vydání nové revize (ICD-11) plánuje WHO v roce 2022.

Co je to dyslipidemie (hyperlipidémie) a jak ji léčit?

Nejčastější metabolickou poruchou v lidském těle je dyslipidemie, takže byste měli vědět, co to je před prvními příznaky onemocnění způsobené tím, že se objeví. To je obvykle zvýšení koncentrace krevních komplexů tuk-protein, což má nepříznivý vliv na cévní stěny. Různé typy hyperlipoproteinemie způsobené různými, někdy fatálními příčinami.

Klasifikace WHO je založena pouze na etiologickém principu lipoproteinové nerovnováhy. V rubrice o metabolických poruchách ICD 10 mu byla přidělena celá rubrika, i když dyslipidemie není samostatným onemocněním. Jak tedy můžete vyléčit stav, aby se zabránilo onemocnění, a jaký konkrétní lékař léčí takové změny v krvi?

Co je dyslipidemie (hyperlipidemie)

Abychom pochopili otázku, je nutné trochu se orientovat v biochemii krve, znát zdroje lipidů v krevním řečišti.

 1. Většina mastných kyselin je syntetizována buňkami těla, především játry, střevy a nervy. S jídlem by měla přijít pouze 1/5 tuků nezbytných pro životně důležitou činnost. Jejich hlavními dodavateli jsou živočišné produkty.
 2. Všechny nově vytvořené a externě přijaté lipidy nemohou být v krevním plazmě ve volném stavu. Aby byly transportovány do zbytku tkání, enzymové systémy je váží na proteiny, což vede k tvorbě lipoproteinů.
 3. Komplexy Giro-protein obsahují cholesterol (cholesterol) a různá množství bílkovin, na kterých závisí hustota sloučenin: čím více bílkovin, hustší.

Každý lipoprotein plní svou specifickou funkci. Úroveň odstranění škodlivých lipidů závisí na úrovni lipoproteinů s vysokou hustotou. Přebytek látek s nízkou a velmi nízkou hustotou naopak přispívá k pronikání tuků do tloušťky arteriálních stěn, což postupně snižuje průchodnost cév. To však neznamená, že by mělo být více sloučenin s vysokou hustotou než zbytek. Mezi nimi by měla být správná rovnováha.

Trvalá hyperlipoproteinemie se zvýšenou hladinou lipoproteinů s nízkou hustotou, pokud nezačnete adekvátní léčbu, je zárukou, že povede k rozvoji aterosklerózy. Jaký druh onemocnění je nyní zřejmý.

"Špatné" lipidy postupně pronikají do tloušťky cévní stěny a začnou nabobtnat do lumenu. Zpočátku mírně narušují přívod krve do tkání, zejména proto, že tělo kompenzuje nedostatek kyslíku a živin zvýšením krevního tlaku a rozvojem bypassu krve (kolaterály). V průběhu času však hyperlipoproteinemie vede ke zvýšení velikosti aterosklerotických plaků, v nich jsou uloženy proteiny a vápenaté soli a kolaterály již nedokážou zvládnout svůj úkol.

Hypoxie, ischemie a nakonec nekróza (srdeční infarkt) se vyskytují v tkáních v důsledku zhoršeného zásobování krví. Pokud se srdeční infarkt vyvíjí v životně důležitém orgánu (v srdci, mozku, střevech), vzniká skutečná hrozba pro život. Proto kardiovaskulární onemocnění vedou ve statistice invalidity a úmrtnosti.

Lékaři říkají, že dyslipoproteinemie se vyskytuje pouze u lidí. U zvířat to není možná experimentální. Mimochodem, díky nešťastným zvířatům jsou všechny typy dyslipidemií dobře studovány, z nichž každá má vlastní kód ICD 10 u dospělých (kategorie E 78).

Příčiny patologie

Dyslipidémie nemusí nutně souviset se životním stylem, i když nutriční faktor a špatné návyky hrají významnou roli v jeho vývoji. Existuje mnoho dalších důvodů, z nichž některé nelze jednoduše odstranit. Například porušení poměru lipoproteinů spojených se specifickým štěpením genu. V tomto případě se dyslipidemie přenáší na děti od rodičů a projevuje se aterosklerózou v mladém věku.

Dědičné může být predispozice k lipidové nerovnováze, která postihuje všechny příbuzné členy rodiny. Jedná se o familiární hyperlipidemii spojenou se zvýšenou syntézou lipidů jaterními buňkami. V kombinaci s dalšími aterogenními faktory také vede k rozvoji aterosklerózy.

Nutričním důvodem pro porušení metabolismu lipidů je nerozvážnost v potravinách, a to nekontrolovaná konzumace tukových potravin živočišného původu. Za prvé, nerovnováha je přechodná: dyslipidemie trvá jeden den po kulinářské chybě a pak hladina lipoproteinů klesá. Postupem času jsou enzymové systémy vyčerpány a bez ohledu na četnost příjmu nezdravé stravy, dyslipidémie již neustále udržuje.

Existuje několik aterogenních faktorů, které jsou lidé schopni, ale nechtějí vyloučit ze svého života:

Lidé mohou minimalizovat dopad jiných příčin dyslipidémie způsobených chronickými metabolickými onemocněními. Včasná a adekvátní léčba diabetu, cholelitiázy, obezity, korekce hormonálního pozadí u hypo- a hypertyreózy může působit jako preventivní opatření k prevenci hyperlipoproteinemie.

Zpravidla se lipidová nerovnováha nevyskytuje z jednoho důvodu, vyvíjí se v důsledku kombinace několika. Můžeme tedy bezpečně hovořit o smíšené povaze téměř všech hyperlipidemií.

Klasifikace hyperlipoproteinemie

Z důvodů výskytu následujících typů dyslipidémie:

 • primární (dědičné a polygenní - kombinace dědičné s dyslipidemií, spojené s působením vnějších faktorů);
 • sekundární (vyvinutý na pozadí aterogenních chronických onemocnění);
 • alimentární (způsobené chybami v potravinách).

Změnou chemického složení dyslipidémie se člení na:

 • izolovaný (spojený se zvýšením koncentrace cholesterolu, který je součástí všech lipoproteinů);
 • kombinované (k nadbytku cholesterolu, triglyceridy jsou také přidány).

Klasifikace Fredricksonovy dyslipidemie

 • Typ I Zvýšení koncentrace chylomikronu (CM) - největší sloučeniny obsahující velké množství bílkovin. Nemá vliv na tvorbu aterosklerotických plátů a má svůj vlastní klinický obraz. Toto je dědičná patologie přenášená spolu s geny.
 • II a typ. Zvýšené hladiny lipoproteinů v důsledku sloučenin s nízkou hustotou (LDL). V případě hyperlipidemie typu II podle Fredricksona se zvyšuje riziko aterosklerózy.
 • II Kombinované zvýšení krevních koncentrací lipoproteinů s nízkou a velmi nízkou hustotou (LDL a VLDL). Tato výhoda je nejpříznivější podmínkou pro rozvoj aterosklerózy.
 • Typ III Nadbytečný obsah LDL označuje nemoci, které jsou dědičné. To je vysoce aterogenní dyslipidemie.
 • Typ IV VLDL převažují. Riziko aterosklerotického vaskulárního onemocnění je mírné.
 • Typ V. Dyslipidémie způsobená XM a VLDL. V takových situacích se ateroskleróza zřídka vyvíjí.

Prakticky všechny typy hyperlipidemie pro tuto klasifikaci jsou doprovázeny zvýšenou hladinou triglyceridů a jsou kombinovány. Izoluje se typ 2a dyslipidémie, je však třeba zvážit také jeho úlohu ve vývoji aterosklerotických lézí.

Příznaky onemocnění

V počátečních stadiích dyslipidémie je určována pouze laboratoř při provádění specifického krevního testu - lipidogramu. Zahrnuje takové indikátory, jako jsou vysoké, nízké, velmi nízké lipoproteiny, triglyceridy a celkový cholesterol obsažený ve všech z nich. Izolované zvýšení hladiny jedné látky je velmi vzácné. Obvykle se vyvíjí smíšená hyperlipidemie.

Postupem času se přebytečné lipoproteiny začnou ukládat nejen do cévních stěn, ale také do jiných tkání. Při vyšetřování může lékař pozorovat ukládání cholesterolu na rohovce očí a na povrchu kůže.

 1. Na okraji rohovky jsou šedavě žluté pruhy, zakřivené ve tvaru půlkruhu (lipoidní oblouk).
 2. V různých částech kůže jsou usazeniny nažloutlé tuberkuly, plaky, ploché skvrny, jasně definované a bezbolestné. Oni jsou voláni xanthomas, a když lokalizovaný v horním víčku, oni jsou voláni xanthelasmas.

Na základě vyšetření nemůže lékař určit skutečnou povahu poruch, které se vyskytují v krvi, a zatím není stanovena hyperlipidemie. Pro účely korekce strávit celou řadu diagnostických opatření.

Diagnostické metody

Diagnostické vyhledávání zahrnuje:

 • dotazování pacienta (stížnosti, anamnéza výskytu žlutých ložisek v kůži a / nebo oka, důvody, s nimiž je váže, analýza způsobu výživy a života);
 • inspekce;
 • laboratorní diagnostika dyslipidemie (obecné testy krve a moči k vyloučení získaných onemocnění na pozadí, biochemie, profilu lipidů a krevní imunologie, genetického testu).

Diagnóza „dyslipidémie“ je stanovena na základě kombinace všech výzkumných metod, které pomohou určit další taktiku léčby lipidové nerovnováhy.

Jak léčit dyslipidemii

Pro snížení hladiny celkového cholesterolu a triglyceridů v krvi, léků ze skupiny statinů, inhibitorů absorpce cholesterolu ve střevě, absorbentů žlučových kyselin, fibrátů. Snižují koncentraci "špatných" a zvyšují počet "dobrých" lipoproteinů, ředí krev, zabraňují tvorbě trombů, odstraňují škodlivé sloučeniny. Navzdory všem jejich pozitivním účinkům je samoléčba hyperlipidemie nepřijatelná. Schéma užívání statinů a fibrátů umožňuje neustálé sledování složení krve, které není možné provádět doma.

Terapeuti a kardiologové se zabývají problémem dyslipidémie a v místě bydliště jsou rodinnými lékaři. Mezi jejich hlavní klinická doporučení patří speciální místo s nízkotučnou dietou živočišného původu. Dále se doporučuje odmítnout závislost a adekvátní fyzickou aktivitu.

Preventivní opatření

Sekundární a alimentární dyslipidemii lze předcházet změnou životního stylu, léčbou nebo prodloužením remise chronických onemocnění na pozadí. V opačném případě nepřebírá žádný lékař odpovědnost za komplikace a vzniklé následky.

Takže je to lepší: stáhněte se nebo se zachraňte před infarktem nebo neurologickým centrem na kardiologické klinice - od mrtvice? V odezvě, můžete parafrázovat slavné okřídlené přísloví: zachránit pacienta je práce pacienta sám (dobře, trochu - lékař).

Dyslipidemie

E78 Poruchy metabolismu lipoproteinů a jiných lipidemií

E78.0 Čistá hypercholesterolémie

E7 8.1 Čistá hyperglyceridemie

E78.2 Smíšená hyperlipidemie

E7 8.3 Hyperchilomyronronie

E78.4 Jiné hyperlipidemie

E78.5 Hyperlipidemie nespecifikovaná

E78.6 Nedostatek lipoproteinů

E78.8 Jiné poruchy metabolismu lipoproteinů

Neurčené poruchy metabolismu lipoproteinů.

Doposud byla stanovena úloha lipidových poruch ve vývoji kardiovaskulární patologie (ischemické choroby srdeční, mrtvice atd.), Byly vypracovány mezinárodní a národní směrnice pro léčbu pacientů s poruchami metabolismu lipidů. V tomto ohledu, je-li během vyšetření odhalena dyslipidémie, je v diagnóze uvedena její charakteristika, která indikuje:

• typ dyslipidémie podle Fredricksonovy klasifikace přijaté WHO

• klinické charakteristiky (primární, sekundární, získané, familiární)

• pokud možno genetické vlastnosti.

Termíny "dyslipidemie", "dyslipoproteinemie", "dyslipoproteinemie" jsou synonyma. Označují jakékoliv změny ve složení lipidů v krevní plazmě (zvýšení, snížení, nepřítomnost a výskyt patologických oddělených frakcí) (tabulka 35). Termín "hyperlipidemie" označuje zvýšení hladiny lipidů v krevní plazmě: hypercholesterolémie - zvýšený cholesterol, hypertriglyceridemie - triglyceridy atd.

(Fredrickson, Lees, Levy, 1970)

Poznámky: LDL - lipoprotein s nízkou hustotou, cholesterol VLDL - lipoprotein s velmi nízkou hustotou, LDL - lipoprotein se střední hustotou.

Dyslipidémie je také rozdělena na primární a sekundární formy (tabulka 36). Primární dyslipidemie je dědičné genetické onemocnění přenášené autosomálně dominantní (například familiární hypercholesterolemií, nebo způsobené defektem genu LDL - R, nebo defektem genu apo - B - 100) nebo recesivním typem (familiární chylomikronémie). Sekundární - dyslipidemie, přímo způsobená jakýmikoli chorobami (syndromy) nebo užíváním některých léků.

Pokud je pacientovi diagnostikována dědičná primární dyslipidemie, pak se to nutně projeví v diagnóze. V případech, kdy nejsou k dispozici dostatečné údaje pro určitý úsudek o typu dyslipidémie, jsou tyto údaje omezeny na uvedení skutečnosti o jeho existenci.

Je-li kauzální vztah zjištěn s jakýmkoliv stavem, který způsobuje sekundární dyslipidémii, pak je nejprve indikována hlavní patologie (například hypotyreóza) a poté je uvedena charakteristika porušení metabolismu lipidů (hypercholesterolemie nebo jiných).

Poznámka: Ve struktuře diagnózy dyslipidemie obvykle uvádějte pod nadpisem "související onemocnění". Jako hlavní onemocnění dyslipidémie mohou být kódovány, pokud poruchy metabolismu lipidů, které jsou v klinickém obraze nejvýznamnější, vedou k vyhledání lékařské pomoci, včetně hospitalizace pacienta.

Formulace diagnóz pro jednotlivá onemocnění kardiovaskulárního systému Příklady formulace diagnózy

Hlavní onemocnění: familiární hypercholesterolémie. Zadejte Zapnuto. Komplikace: Ateroskleróza aorty, koronární cévy. Xanthomatózní šlachy. Kód ICD-10: E78.0.

Dyslipidémie a kardiovaskulární patologie

V moderní společnosti v uplynulých letech tam byla jasná tendence pro rostoucí počet lidí být nadváha objevit se mezi populaci. Někteří z nich mylně spojují výskyt svých problémů s dyslipidemií. Zkusme s vámi zjistit, co je to choroba dyslipidemie, co to je a jak ji léčit.

Vývoj metabolismu tuků

Ve skutečnosti, mnoho lidí se uchylují k tomuto konceptu, aniž by vážně přemýšleli o tom, co je dyslipidemie? Ve skutečnosti tento pojem znamená jakékoli odchylky (nejen zvýšení, ale i snížení) ukazatelů metabolismu tuků od normy. V případě, že má člověk problém s nadváhou, pod kůží se hromadí tukové zbytky a nerozpouští se v krvi.

Pokud hovoříme o vývoji metabolismu tuků, jsou metabolické procesy pacienta narušeny, o čemž svědčí laboratorní testy: v biochemickém krevním testu na dyslipodymii je možné určit přítomnost nadbytku nebo nedostatku určitých mastných sloučenin, které jsou spojeny s lipoproteiny (bílkovinami v krvi) a také změna jejich poměru. V tomto případě začínají být lipoproteiny produkovány játry a také syntetizovány působením specifických enzymů z potravy.

Porušení metabolismu tuků v játrech

Typy lipoproteinů

Lipoproteiny jsou samostatnou třídou komplexních proteinů spojených s tuky (mohou zahrnovat volné mastné kyseliny, fosfolipidy, cholesteridy). Jsou rozděleny do dvou typů lipoproteinů:

 1. volné (nebo rozpustné ve vodě);
 2. strukturální (nebo nerozpustné).

Volné lipoproteiny hrají hlavní roli v transportu a zpracování tukových komplexů. Mezi nimi jsou nejvíce studované plazmatické lipoproteiny, které jsou zase klasifikovány podle hustoty, v závislosti na koncentraci lipidů v ní:

 • lipoproteiny o vysoké hustotě, zkrácené HDL - transportují tukové sloučeniny volně, nesedí na stěnách lidských krevních cév; jejich funkcí je transport cholesterolu z tkání do jater, odkud přechází do žlučníku a jeho kanálků, pak do střeva, kde se podílí na pohyblivosti a pomáhá eliminovat toxiny;
 • lipoproteiny o nízké hustotě, zkrácené na LDL cholesterol - jejich funkcí je transport cholesterolu, triacylglyceridů a fosfolipidů do buněk tkání pro jejich "konstrukci", navíc NP lipoproteiny se podílejí na tvorbě vitaminů a hormonů; tento typ lipoproteinu o nízké hustotě je uložen na vnitřních stěnách krevních cév ve formě aterosklerotických plátů na místech, kde dochází k poškození viru;
 • lipoproteiny o velmi nízké hustotě, zkrácené VLDL - stejně jako NP lipoproteiny přenášejí cholesterol, triacylglyceridy a fosfolipidy z jater do tkání; poškození stěn cév ve srovnání s lipoproteinem NP, ještě více;
 • chylomikrony - plní funkci transportu cholesterolu a mastných kyselin, které vstupují do těla potravou, od střeva po tkáně a játra.

Klasifikace ICD

Mezinárodní statistická klasifikace nemocí a souvisejících zdravotních problémů (ICD), která slouží jako regulační rámec, dnes slouží jako statistický a klasifikační základ ve zdravotnictví. Tento dokument, spravovaný Světovou zdravotnickou organizací (WHO), podléhá přezkumu jednou za 10 let. ICD umožňuje zajistit jednotu metodických principů při léčbě nemocí po celém světě.

V současné době se všechny země řídí Mezinárodní klasifikací nemocí desáté revize (ICD - 10), kterou účastníci Světové zdravotnické organizace zavedli od roku 1994. Je založen na třímístném kódu, který slouží jako nepostradatelný způsob kódování informací o úmrtnosti, který WHO navíc shromažďuje při provádění základních mezinárodních srovnání. Tato inovace (použití alfanumerického přístupu v systému kódování, který předpokládá přítomnost jednoho písmene a tří číslic za ním) umožnilo více než dvojnásobnou velikost kódovací struktury, což umožňuje kódovat více než sto tříciferných kategorií v jedné třídě. Struktura této možnosti ICD byla vyvinuta na základě klasifikace dyslipidémie zavedené Williamem Farrem.

Podle ICD-10 je kód dyslipidemie E78 porušením lipoproteinů a jiných lipidemií:

V současné době již byla stanovena hodnota změn lipoproteinů ve výskytu poruch kardiovaskulárního systému pacienta (ischemie, mozková mrtvice atd.) A pro tuto kategorii pacientů s anamnézou poruch syntézy lipidů existují obecná doporučení.

Proto se v případě diagnostiky dyslipidémie provádějí její charakteristiky, přičemž se uvádí:

 • skutečnost dyslipidemie;
 • klasifikace dyslipidemie podle Donalda Fredriksona, kterou dnes doporučila Světová zdravotnická organizace;
 • klinická charakteristika;
 • pokud existuje taková možnost, je uvedena genetická charakteristika.

Charakteristika

V moderní praktické medicíně, lékaři používají termíny “dyslipidemia”, “hyperlipoproteinemia” charakterizovat lipoprotein poruchy. Ve skutečnosti jsou všechny synonyma a znamenají různé změny ve složení tuku v krevní plazmě (zvýšení, snížení nebo nedostatek některých tukových komplexů). Dyslipidemie je nejrozsáhlejší termín, což znamená zvýšení obsahu cholesterolu v normálních parametrech a (nebo) možné snížení v určité oblasti lipidového spektra, zejména HDL.

Podle klasifikace dyslipidemie, kterou doporučuje WHO podle D. Fredriksona, se berou v úvahu takové příznaky vyvíjejícího se patologického procesu, jako je role dědičných faktorů v jeho vzhledu, přítomnost a hladina enzymů ve střevech pacienta, které jsou nezbytné pro zpracování mastných sloučenin, jakož i příčiny a následky onemocnění.

Zvýšený tělesný tuk

Donald Fredrikson identifikoval 5 typů dyslipidemií:

 1. Typ I je vzácný typ hyperlipidemie, vyskytuje se, když je nedostatek enzymů, které slouží k rozkladu mastných komplexů ve střevě, a projevuje se v laboratoři při zvyšování hladin chylomikronů v krvi. Populace je extrémně vzácná (0,1% v obecné populaci).
 2. Typ II je nejčastěji identifikovaným typem hyperlipidemie, který se vyznačuje zvýšením hladin LDL v laboratorních testech. V závislosti na tom, zda jsou v analýzách přítomny vysoké hladiny triglyceridů nebo v nich chybí, je tento typ patologie dále rozdělen do dvou podtypů:
 • Podtyp IIa - v závislosti na provokujících faktorech může být tento typ dyslipidémie sporadický (provokovaný nezdravou stravou), polygenní nebo dědičný. Tento patologický proces je charakterizován zvýšením cholesterolu a LDL. Rodinná (dědičná) forma se projevuje výskytem fokálních kožních nádorů (xantomů), jakož i ve vývoji onemocnění srdce a cévního systému. Procento distribuce mezi obyvatelstvem - 0,2%.
 • subtyp IIb - na rozdíl od předchozího podtypu se vyznačuje zvýšením laboratorních analýz ukazatelů obsahu VLDL a triglyceridů. Příčiny této patologie mohou být porušením metabolických procesů v játrech a genetické predispozice. Když jsou metabolické procesy narušeny, dochází ke zvýšené tvorbě VLDL v játrech nebo zpomalení procesu odstraňování LDL. V případě dědičného faktoru se u pacientů vyskytuje dědičná kombinovaná a sekundární kombinovaná hyperlipoproteinémie (obvykle se vyskytují v přítomnosti metabolického syndromu). Prevalence tohoto typu patologie je 10%.
 1. Typ III - vyvíjí se pouze v důsledku dědičného faktoru a je charakterizován genetickými poruchami ve vazbě na lipoproteinové receptory s nízkou hustotou. V tomto ohledu dochází v laboratoři ke zvýšení krevního obsahu chylomikronů a LPPN - lipoproteinů se střední hustotou (produkt rozkladu sloučenin s nízkou hustotou). Míra detekce je 0,02% mezi populací.
 2. Typ IV - známý jako hypertriglyceridemie, protože je doprovázen zvýšením koncentrací triglyceridů v krvi. Frekvence distribuce je 1%.
 3. Typ V - příčiny tohoto procesu jsou převážně neznámé, považované za geneticky určené. Podle klinického obrazu je tento typ hyperlipoproteinemie velmi podobný typu I, ale laboratoř vykazuje nejen vysokou hladinu chylomikronu, ale také zvýšení obsahu VLDL.
Typy dyslipidemie

Pokles

Klasifikace D. Fredricksona zahrnuje pouze typy dyslipidémie, které jsou charakterizovány zvýšeným obsahem mastných sloučenin. Existují však také formy onemocnění, při kterých se koncentrace sloučenin bílkovinných tuků snižuje. Tyto odchylky jsou detekovány náhodně v laboratorní studii, četnost detekce je až 0,1% v obecné populaci.

Přidělit:

 • hypo - a lipoproteinemie;
 • hypo - β lipoproteinemie.

Laboratorním příznakem vývoje patologického procesu je snížení obsahu cholesterolu o méně než 3,1 mmol / l a LDL na 0,13 mmol / l. Faktory výskytu se dělí na primární (genetické poruchy metabolických procesů) a sekundární (onemocnění endokrinního systému, leukémie krve, onkologické procesy, infekční onemocnění, chronická intoxikace alkoholem).

Rizikové faktory aterosklerózy

Každý typ a stadium dyslipidemie u lidí má svou specifickou etiologii. Provokující faktory však lze kombinovat a rozdělit do dvou kategorií - eliminovatelných a faktorů, které jsou na osobě nezávislé.

Eliminované (modifikované) provokativní faktory:

 • rysy životního stylu (dodržování dostatečného cvičení, přítomnost špatných návyků, vyvážená strava, nedostatek emočního napětí atd.);
 • prevalence vysoce kalorických a tukových potravin ve stravě;
 • nekontrolovaná hypertenze v historii;
 • nedodržování dietních doporučení pro pacienty s diabetes mellitus;
 • obezita.

Dyslipidemické faktory, které jsou mimo kontrolu osoby:

 • pohlaví (zvýšená predispozice pozorovaná u mužů);
 • věk (genetické poruchy jsou častěji detekovány v dětství, sekundární změny - po 40 letech);
 • genetický faktor;
 • komplikace po mrtvici a srdečním infarktu srdce, plic a tak dále.

Aby se předešlo negativním důsledkům této patologie nebo aby se minimalizovaly, musí pacienti s touto diagnózou jasně vědět, který lékař se zabývá léčbou dyslipidémie.

Spravovaná a nespravovaná dyslipidemie

Tváří v tvář tomuto problému je třeba kontaktovat endokrinologa, který zvolí optimální léčebný režim a poskytne nezbytná doporučení týkající se změn v obvyklém užívání.

Léčba

Tváří v tvář popsanému problému se člověk setkává s otázkou, jak léčit dyslipidemii.

Pokud již byla osoba diagnostikována nebo existuje velmi vysoké riziko, že patologický proces bude v budoucnu popsán, potřebuje lékařskou léčbu dyslipidémie a změnu v obvyklém způsobu života. Aby se však tyto změny uskutečnily nezávisle a začaly se řídit doporučeními specialisty, většina pacientů je obvykle velmi obtížná. Problematika úpravy rizikových faktorů proto vyžaduje profesionální přístup a úzkou spolupráci mezi pacientem a lékařem. To platí zejména pro svobodné lidi nebo ty, kteří jsou pod neustálým stresem.

Přítomnost agresivní nálady a negativních emocí u pacienta také slouží jako jistá překážka dodržování lékařských doporučení. Proto je nezbytné vytvořit psychologický komfort mezi lékařem a pacientem. To přispěje k normalizaci psychosociálních faktorů ovlivňujících osobu.

Chcete-li zvýšit účinnost doporučení vyvinutých lékařem, musíte:

 • vytvořit důvěryhodný vztah mezi lékařem a pacientem;
 • aby si pacient uvědomil přímé spojení mezi svým životním stylem a nemocí;
 • motivovat pacienta ke změně životního stylu a poskytovat morální podporu;
 • zapojit pacienta do analýzy provokujících faktorů pro rozvoj dyslipidemie, které má;
 • pomáhat pacientovi při vypracování plánu na změnu zavedeného životního stylu;
 • průběžně monitorovat účinnost dodržování doporučených doporučení během následné léčby pacienta.

Předpokladem pro léčbu dyslipidemie je zvýšená fyzická aktivita u pacientů bez ohledu na věk. Je však třeba mít na paměti, že fyzickou aktivitu nelze bezmyšlenkovitě zvýšit.

Všechny změny musí být dohodnuty s lékařem a spoléhat se na celkové klinické vyšetření pacienta, včetně provedení speciálních zátěžových testů.

Také vážně by se měla přiblížit problematice normalizace tělesné hmotnosti. Zbavit se nadměrné hmotnosti bude úspěšnější, pokud bude pacient na jedné straně podporován zdravotnickými pracovníky, a na druhé straně je pacient sám motivován zhubnout.

Dieta

Nemůžeme zanedbávat vytváření principů stravy, organizace zdravé výživy. Vyberte si vyváženou stravu, která vám pomůže odbornému poradci.

Obecná doporučení pro výživu pro dyslipidemii:

 • denní dieta by měla být diverzifikována a musí být zohledněn poměr denní spotřeby energie k nákladům na energii;
 • v potravinách by se měla upřednostňovat ovoce a zelenina, nerafinované obiloviny, nízkotučné dietní výrobky, libové maso a ryby;
 • pokud je v anamnéze souběžná hypertenze nebo obezita, denní příjem soli by měl být snížen na 5 g denně;
 • spotřebu alkoholických nápojů.

Léčba léky a důsledné provádění doporučení lékařem může zabránit rozvoji extrémně negativních účinků dyslipidemie (zejména mrtvice a srdečního infarktu) a snížit pravděpodobnost úmrtí. Doufáme, že jste se o této patologii dozvěděli spoustu užitečných informací a lékař léčí dyslipidemii.

Jaká je diagnóza dyslipidémie a jak léčit toto onemocnění

Jak se projevuje dyslipidemie, co by měl vědět každý pacient trpící diabetem. Pod tímto termínem rozumíme laboratorní indikátor, který je detekován lipidogramem (kód ICD-10 - E78). Dyslipidemie je abnormální poměr lipidů v krvi.

Odborníci identifikují 3 typy příčin porušení poměru organických látek:

 1. 1. Primární typ je zděděný.
 2. 2. Sekundární typ - provokovaný hypotyreózou, diabetes mellitus, obstrukční jaterní patologie.
 3. 3. Alimentární typ - vyvíjí se v důsledku nadměrné konzumace živočišných tuků.

Faktory přispívající k porušení poměru lipidů v krvi:

 1. 1. Změnitelné: stres, kouření, alkoholismus, nezdravá strava.
 2. 2. Nemodifikovatelné: věk, časná ateroskleróza u blízkých příbuzných.

Následující symptomy jsou charakteristické pro dyslipidemii:

 1. 1. Husté uzly s cholesterolem - jako xantomy se objevují na dlaních, zádech, chodidlech chodidel.
 2. 2. Ploché uzliny - pod víčky jsou pozorovány podobné usazeniny. Taková xanthalasma může být žlutá nebo masově zbarvená.
 3. 3. Ráfky - objevují se na okrajích rohovky. Pokud je u pacienta mladšího 50 let zjištěn podobný příznak, znamená to, že dyslipidemie je dědičná.
 4. 4. Známky poškození různých orgánů. Manifest na pozadí aterosklerózy, vyvinutý v důsledku porušení lipidového poměru.

Před léčbou dyslipidemie lékař určí jeho formu:

 • čisté nebo izolované;
 • smíšené nebo kombinované.

Klasifikace dyslipidemie podle Fredriksona (s ohledem na typ zvýšené organické sloučeniny v krvi) je následující:

 1. 1. 1 typ je dědičný. Lékař odhalil vysoký obsah chylomikronů v krvi.
 2. 2. Dyslipidemie typu 2a se vyvíjí na pozadí dědičnosti a vlivu na životní prostředí. Existuje vysoký LDL.
 3. 3. typ 2b - kombinovaná forma, ve které lékař detekuje zvýšení LDL, VLDL a triglyceridů.
 4. 4. V krvi byly detekovány 3 lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL) se zvýšenou hustotou.
 5. 5. 4 typ - zvýšená koncentrace lipoproteinů s velmi nízkou hustotou (VLDL).
 6. 6. 5 typ - v krvi odhalil zvýšený obsah chylomikronů a VLDL.

Lékař často diagnostikuje aterogenní dyslipidemii. Tento termín je chápán jako triáda následujících metabolických poruch:

Tato forma dyslipidemie je charakteristická pro diabetes typu 2, obezitu a metabolický syndrom. Přispívá k rozvoji infarktu myokardu.

Pokud se objeví příznaky dyslipidemie, je nutné se poradit s terapeutem. Řekne vám, který lékař léčí abnormální poměr lipidů v krvi. Pacient musí konzultovat kardiologa, endokrinologa a genetika. Stanovení metabolismu lipidů se provádí pomocí různých diagnostických metod.

Lékař nejprve analyzuje historii stížností a nemocí pacienta. Pak se ukázalo, že nemoci, které měl pacient a jeho blízcí příbuzní. Dalším stupněm diagnózy dyslipidemie je fyzikální vyšetření pacienta, pomocí něhož jsou detekovány vnější známky zhoršeného metabolismu lipidů (různé akumulace tuků). V tomto případě může lékař diagnostikovat zvýšený krevní tlak.

K identifikaci zánětlivého procesu a dalších souvisejících onemocnění je pacientovi předepsán močový a krevní test. S pomocí LHC se stanoví hladina cukru, celková krevní bílkovina, kyselina močová. Lipidogram je hlavní metodou diagnostiky poruch metabolismu lipidů.

Mezi hlavní indikátory specialistů na lipidový profil patří:

 1. 1. Chemické sloučeniny ve formě triglyceridů. Vyvolávají rozvoj aterosklerózy. Jejich zvýšená hladina označuje diabetes.
 2. 2. VLDL - složený z cholesterolu a triglyceridů.
 3. 3. LDL - složený z fosfolipidů, triglyceridů a cholesterolu.
 4. 4. HDL - složený z cholesterolu, proteinu, fosfolipidů.

VLDL a LDL přispívají k tvorbě aterosklerotického plátu. HDL pomáhá odstraňovat cholesterol z buněk a transportovat jej do jater. Na základě získaných dat odborník stanoví aterogenní koeficient: (VLDL + LDL) / HDL. Pokud je hodnota tohoto poměru větší než 3, pak existuje vysoké riziko aterosklerózy.

Pacientovi je také předepsán imunologický krevní test (ke stanovení koncentrace různých protilátek). Genetický výzkum se provádí v případech podezření na dědičnou lipidovou nerovnováhu.

Léčba poruch sekundárního lipidového metabolismu je zaměřena na odstranění symptomů hlavního onemocnění. V tomto případě musí pacient splnit následující doporučení ošetřujícího lékaře:

 1. 1. Normalizujte tělesnou hmotnost.
 2. 2. Provádět fyzické aktivity, zajišťující dostatečný tok kyslíku.
 3. 3. Jezte správně omezením příjmu živočišného tuku. Jídlo by mělo být obohaceno vitamíny a vlákny. Maso se nahrazuje rybami.
 4. 4. Omezte konzumaci alkoholu, neboť přispívá ke zvýšení hladiny chemických sloučenin.
 5. 5. Přestat kouřit, protože tabák přispívá k rozvoji srdečních a vaskulárních patologií.

Dyslipidemická léčba zahrnuje užívání statinů, inhibitorů absorpce lipidů a fibrátů. S pomocí statinů se snižuje syntéza lipidů, zvyšuje se destrukce organických sloučenin. Statiny nepoškozují cévy. To snižuje frekvenci aterosklerózy. Vzhledem k tomu, že statiny přispívají k poškození svalů a jater, musí lékař při odběru sledovat krevní obraz. Přijetí je kontraindikováno u aktivního onemocnění jater, u dětí během laktace a těhotenství.

Při léčbě dyslipidemie je třeba vzít v úvahu inhibitory absorpce lipidů ve střevě. Léky v této skupině mají omezený účinek. Nemohou být užívány dětmi. Skupina iontoměničových pryskyřic zahrnuje léky, které váží žlučové kyseliny s cholesterolem a odstraňují je z těla. Takové léky mohou způsobit nadýmání nebo zácpu, takže jsou kontraindikovány u dětí, nastávajících matek a kojících žen.

Fibráty snižují triglyceridy, zvyšují hladiny HDL. Často jsou užíváni se statiny. Nedoporučuje se pro děti, těhotné a kojící ženy. Pro snížení rizika srdečních arytmií je indikováno užívání léků z rybích svalů (omega-3).

Mezi další metody léčby odborníků na dyslipidemii patří:

 1. 1. Mimotělní léčba - mění složení a vlastnosti krve pacienta pomocí speciálního přístroje. Tato technika je prokázána u těžkých forem poruch metabolismu lipidů. Můžete přiřadit děti (hmotnost vyšší než 20 kg) a těhotné.
 2. 2. Genetické inženýrství - mění materiál předků buněk tak, aby se dosáhlo požadované kvality. Tato léčba se používá pro dědičnou dyslipidemii.

Hlavním důsledkem dyslipidémie je chronické ztluštění stěn tepny, zúžení jejího lumenu, zhoršené prokrvení různých vnitřních orgánů. S ohledem na umístění cév s aterosklerotickými plaky odborníci identifikují následující typy aterosklerózy:

 • aorta - vyvolává hypertenzi a srdeční onemocnění;
 • cév srdce - vede k infarktu;
 • mozkové cévy - narušují duševní aktivitu, vedou k ischemické mrtvici;
 • renální tepny - doprovázené arteriální hypertenzí;
 • střevní tepny - vede ke smrti určité oblasti těla;
 • cévy dolních končetin - provokují křeče a vředy.

Ateroskleróza je charakterizována 2 skupinami komplikací:

 1. 1. Chronická - v důsledku zúžení lumenu se chronická ischemie vyvíjí v krevním zásobení cévy.
 2. 2. Vznikly akutní krevní sraženiny, cévy se stlačily. Akutní ischemie může vést k infarktu různých orgánů. Nádoba může prasknout.

Prognóza zhoršeného metabolismu lipidů závisí na následujících faktorech:

 • úroveň látek, které způsobují a zabraňují rozvoji aterosklerózy;
 • rychlost vývoje symptomů aterosklerózy;
 • lokalizace klastrů cholesterolu.

Pokud včas odstraníme modifikovatelné faktory, začneme plnohodnotnou terapii, pak může být život pacienta výrazně prodloužen.

Specialisté rozlišují mezi primární a sekundární prevencí dyslipidemie. V prvním případě budou vyžadována následující opatření:

 • sledujte svou váhu;
 • dodržovat dietu;
 • přestat kouřit a alkohol;
 • omezit emocionální přetížení;
 • monitorovat krevní tlak;
 • včasné léčení onemocnění štítné žlázy.

Pacientům s existující dyslipidemií se doporučuje, aby minimalizovali rizikové faktory, aby podstoupili léčbu drogami.

Dyslipidemický kód mkb 10

Symptomy, diagnostika a léčba hypercholesterolemického kódu ICD 10

 1. Důvody
 2. Příznaky
 3. Diagnostika
 4. Léčba
 5. Léčba léky
 6. Prevence

Po mnoho let, neúspěšně zápasí s cholesterolem?

Vedoucí ústavu: „Budete překvapeni, jak snadné je snižovat hladinu cholesterolu tím, že ho budete užívat každý den.

Hypercholesterolémie na mezinárodní kód nemoci ICD 10 označuje onemocnění endokrinního systému ve skupině metabolických poruch. Z numerického hlediska je diagnóza stanovena, když obsah cholesterolu v krevním séru přesahuje 200 mg / dl.

Nejedná se o nemoc, ale o komplex předpokladů pro pravděpodobný vývoj onemocnění.
Jedná se o syndrom, který kombinuje poruchy metabolismu lipidů, vysoký cholesterol a vaskulární okluzi, následované obezitou a aterosklerózou.

Lidé s rizikem hypercholesterolemie jsou ve vzorku staršího věku. To přispívá ke změně hormonálních hladin. Před věkem menopauzy, muži jsou nejvíce náchylní k nemoci, pak rozdíl mezi pohlavími je vyrovnán.

Na snížení cholesterolu naši čtenáři úspěšně používají Aterol. Vzhledem k popularitě tohoto nástroje jsme se rozhodli nabídnout vám vaši pozornost.
Více zde...

Čistá hypercholesterolémie má číslo ICD 10: E78.0

To je způsobeno velkým množstvím cholesterolu (přesněji řečeno převaha LDL nad HDL) a komplexem symptomů, který se skládá z poruch endokrinního systému, psychologických problémů a nedodržování pravidel zdravé výživy.

Důvody

Rizikové faktory zahrnují dědičnost, sedavý životní styl, přejídání (vedoucí k problémům s nadváhou) a stres.

Rozdělení na několik forem hypercholesterolemie, z nichž každá má své vlastní důvody:

 • Primární forma. Vyskytuje se zřídka. To je způsobeno dědičným faktorem, totiž přijetím genu od rodičů, v jehož přítomnosti dochází k nadměrné syntéze cholesterolu a není ničím omezen. To může být projevem jedné z možností: a) geneticky určeného nedostatku receptoru, který slouží k vázání cholesterolu; b) nepřítomnost enzymu, který slouží k transportu lipoproteinů s nízkou hustotou; c) neschopnost LDL proniknout do buněk.
 • Sekundární forma hypercholesterolemie je způsobena jinými chorobami, které má člověk. To je nedostatečná aktivita štítné žlázy (může být způsobena dědičností, operací nebo zánětem); diabetes s poruchou metabolismu sacharidů; narušení žlučníku a jater; léky ovlivňující metabolismus lipidů.
 • Alimentární forma. Plně důsledkem nezdravé stravy a životního stylu pacienta, kdy se přítomnost sacharidů a tukových produktů živočišného původu ve stravě stává trvalou a nadměrnou a navíc v kombinaci s fyzickou nečinností. Obezita se vyvíjí, což zase zvyšuje obsah tuku v krevním řečišti.

Příznaky

Hypercholesterolémie jako patologie lidského zdraví, označená ICD, se na začátku vývoje tohoto stavu neprojevuje. Zřídka se zjistí dříve, než začnou problémy s krevním oběhem kvůli zvýšenému množství lipidů. Postupně se nemoc zanedbává a projevuje se stále více a více.

Tukové molekuly, které se hromadí v tepnách, brání prokrvení mozku a dolních končetin, což snižuje paměť, pozornost a výkon. V oblasti šlach a na prstech horních a dolních končetin se nacházejí xanthomy - tuleňovité látky.

Podobné usazeniny, xanthelasma, se vyskytují na očních víčkách. Může se objevit šedý pruh, který obklopuje rohovku oka - „rohovkový oblouk“.

Stádium vývoje aterosklerózy, mrtvice a srdečního infarktu se stává jasným klinickým důkazem zanedbávání hypercholesterolemie.

Diagnostika

Pro určení diagnózy je pacient vyšetřen v léčebně, lékař na recepci měří krevní tlak, výšku a váhu.

Při sběru anamnézy je stanovena pravděpodobnost familiární hypercholesterolémie, v případě pochybností je vyšetřena celá rodina.

Jako laboratorní test je nutné studovat lipidový profil pacienta za účelem stanovení hladiny lipoproteinů s vysokou a nízkou hustotou, cholesterolu a triglyceridů. Přebytek těchto ukazatelů ve všech čtyřech polohách umožňuje stanovit diagnózu hypercholesterolemie, což je patologický proces registrovaný MKN 10.

Léčba

Léčebné aktivity se skládají ze dvou nezbytných složek: lékové terapie a změn v životním stylu pacienta, výživy a tělesné aktivity (gymnastika a pravidelný pohyb, chůze jsou nezbytná pro snížení tělesné hmotnosti a zlepšení prokrvení orgánů).

Napájení

Správná výživa, s přihlédnutím k metabolismu a omezování tuků živočišného původu, může pomoci při odstraňování nadbytečného cholesterolu z těla.

Je nutné upravit dietu pacienta:

 • Zajistit převahu potravin rostlinného původu;
 • Snižte příjem soli;
 • Vyloučit klobásy, uzené klobásy, sádlo, konzervované potraviny z menu;
 • Vylučte smetanu, zakysanou smetanu, máslo;
 • Opustit produkty nabízené rychlým občerstvením;
 • Nejezte bílé pečivo a sladké pečivo;
 • Dávkování přítomnosti jater, žloutků a ledvin ve stravě ve směru redukce.

Zvláštní pozornost věnujte přítomnosti na stole:

 • Ryby, včetně mastných odrůd mořských ryb, jsou omezeny v omezeném rozsahu;
 • Chudé maso v malých porcích;
 • Malé množství ořechů;
 • Výrobky z fazolí;
 • Celozrnné obilniny;
 • Ovoce a zelenina obsahující vlákniny, které pomáhají eliminovat cholesterol.

Potravinářské výrobky, je vhodnější použít syrové, můžete také vařit, péct, připravit se na páru a vařit v malém množství rostlinného oleje.

Rostlinný olej neobsahuje cholesterol, ale je nutné omezit jeho množství, aby se zbavil nadváhy s obezitou.

Pokud dodržujete dietní omezení, hladina cholesterolu klesá a hmotnost pacienta se vrátí do normálu, což má pozitivní vliv na metabolismus lipidů.

Malé množství červeného vína je povoleno kvůli přítomnosti resveratrolu v něm, který posiluje stěny cév a má vazodilatační účinek.

Přírodní bylinné přípravky, bylinky, odvar a tinktury z nich mohou také pomoci při zlepšování těla a snižování cholesterolu. Jedná se o pyly sebrané včely, česnek, výtažek z artyčoků, jablka, lněná semena, lněný olej, klíčky vojtěška, květy vápna, ostropestřce mariánského, zeleného čaje.

Samostatnou položkou je potřeba přestat kouřit a pít alkohol. Když nikotin vstupuje do krevního oběhu, vznikají podmínky, které zhoršují zúžení cévního lumenu. Podle statistik je u kuřáků třikrát více pacientů s hypercholesterolemií než u nekuřáků.

Léčba léky

Léčba léky začíná statiny. Léky se uchylují k tomu, že hladina lipoproteinů s nízkou hustotou v průběhu šesti měsíců po dietě a po souboru sportovních cvičení v těle nesníží.

Statiny (Atorvastatin) působí jako protizánětlivé léky a zároveň snižují hladiny cholesterolu v krvi. Zabraňují jeho syntéze.

Kromě toho se používají sekvestranty žlučových kyselin, které působí proti syntéze cholesterolu v krevní plazmě a mají velmi malý počet vedlejších účinků.

Fibráty zabraňují hromadění triglyceridů v krvi.

V případě onemocnění jater je mnoho léků kontraindikováno, a normalizovat množství triglyceridů, lékaři předepisují Omega-3 polynenasycené mastné kyseliny.

Prevence

Preventivní opatření logicky navazují na doporučení týkající se klinické výživy a udržení zdravého životního stylu:

 1. Eliminace škodlivých faktorů ze života - kouření (stejně jako pasivní kouření) a konzumace alkoholu;
 2. Fyzická cvičení, posílení kardiovaskulárního systému;
 3. Nasycení těla dostatečným množstvím vitamínů, minerálů a antioxidantů;
 4. Tvorba stravy, která zahrnuje zdravé potraviny.

Pravidelné sledování krevních a zdravotních testů, vyhýbání se škodlivým látkám, racionální výživa a udržování tělesné zdatnosti pomohou chránit plavidla před usazeninami cholesterolu a přijímat včasná opatření k jejich vyčištění.

E78 Poruchy metabolismu lipoproteinů a jiných lipidemií

Oficiální stránky společnosti radar ®. Hlavní encyklopedie drog a lékárenského sortimentu ruského internetu. Referenční kniha léků Rlsnet.ru poskytuje uživatelům přístup k pokynům, cenám a popisům léků, doplňků stravy, zdravotnických prostředků, zdravotnických prostředků a dalšího zboží. Farmakologická referenční kniha obsahuje informace o složení a formě uvolnění, farmakologickém účinku, indikacích pro použití, kontraindikacích, vedlejších účincích, lékových interakcích, způsobu užívání léčiv, farmaceutických společnostech. Léčebná referenční kniha obsahuje ceny léků a zboží farmaceutického trhu v Moskvě a dalších městech Ruska.

Přenos, kopírování, šíření informací je zakázáno bez povolení společnosti LLC RLS-Patent.
Při citování informačních materiálů zveřejněných na stránkách www.rlsnet.ru je vyžadován odkaz na zdroj informací.

Mnohem zajímavější

© REGISTRACE LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ RUSSIA ® Radar ®, 2000-2019.

Všechna práva vyhrazena.

Komerční využití materiálů není povoleno.

Informace jsou určeny pro zdravotnické pracovníky.

Dyslipidemie - co to je, jak se léčit

Mnozí se zajímají o problematiku dyslipidémie, která odhaluje lipidogram. Tento stav těla není nemoc, ale způsobuje riziko vzniku různých onemocnění. Odborníci říkají, že dyslipidemie mnohonásobně zvyšuje riziko aterosklerózy, vážných srdečních problémů.

Co je dyslipidemie

 • Kód ICD-10 - E78 (číslo v mezinárodní klasifikaci);
 • Kód ICD-9 - 272.0-272.4 (diagnostické kódy);
 • DiseasesDB (MedlinePlus) - 6255 (číslo z mezinárodní databáze nemocí);
 • MeSH - D006949 (kód Národní knihovny medicíny);
 • OMIM - 143890 (číslo z Mendeleevovy encyklopedie dědictví).

Narušení metabolismu tuků, které se projevuje změnami lipidů v krvi (tuky, proteinové komplexy), se nazývá dyslipidemie. Látky se nerozpouští ve vodě, proto přicházejí do buněk těla ve formě lipoproteinů. Existuje několik typů lipidů v hustotě: LDL, LDL a VLDL. Syntetizované látky v játrech, odkud jsou dodány do buněk těla. Hlavním prvkem, který tkáně a orgány potřebují, je cholesterol. Bez ní se netvoří buněčné membrány.

LDL je považován za nespolehlivý způsob transportu cholesterolu. Tento prvek snadno proniká do krve, když se pohybuje, tvořící plak na stěnách cév. V tomto ohledu je obvyklé rozdělit cholesterol na dobré a špatné. Látka je z buněk odstraněna, dostává se do kompozice lipoproteinů (VP), takže není nikde zpožděna. TG jsou lipidová frakce, která dodává lidskému tělu energii pro život. Nadbytek těchto prvků vede k ukládání cholesterolových plaků, rozvoji aterosklerózy.

Poměr součtu LDL a VLDL k prvkům s vysokou hustotou je aterogenní koeficient. Co je dyslipidemie, je porušením metabolismu lipidů. Co je hypercholesterolemie - zvýšení množství látek podobných tuku v krvi. Ateroskleróza, která se vyvíjí na pozadí těchto poruch, vede k nepřijetí kyslíku tkáněmi. Identifikuje takový stav krevního testu pro lipidy.

Můžeme hovořit o porušování těchto ukazatelů:

 • celkový cholesterol vyšší než 6,2 mmol / l;
 • KA více než 3;
 • TG více než 2,3 mmol / l;
 • LDL> 3,0 mmol / l;
 • HDL

Genetická analýza, imunologický výzkum, analýza krve a moči pomáhají identifikovat porušení. Níže je uvedena klasifikace v závislosti na mechanismu vývoje:

 • primární (ne kvůli onemocnění);
 • monogenní - dědičná forma;
 • homozygotní je vzácná forma, která se vyvíjí v důsledku přijetí vadných genů od obou rodičů;
 • heterozygotní - forma vyvinutá na pozadí vadného genu jednoho z rodičů předaného dítěti;
 • polygenní forma - dědičnost, vnější faktory;
 • alimentární forma se vyskytuje v důsledku podvýživy;
 • dyslipoproteinemie - forma, která se vyvíjí pod vlivem aterogenních faktorů;
 • sekundární dyslipidemie je důsledkem onemocnění.

Navíc existuje klasifikace podle hladiny lipidů, ve kterých typy dyslipidemií vypadají takto:

 1. Izolovaná hypercholesterolemie je zvýšení cholesterolu, který je obsažen ve složení proteinových komplexů.
 2. Kombinovaná hyperlipidemie - zvýšení počtu TG (estery s mastnými kyselinami) a cholesterolu.

Klasifikace Fredricksonovy dyslipidemie

Známý vědec tento stav rozdělil podle typu lipidů. Níže je uvedena klasifikace dyslipidemie podle Fredricksona:

 1. Hyperlipoproteinemie typu I - dědičná hyperchylomikronémie, u které se zvyšuje počet chylomikronů. Tento typ nezpůsobuje aterosklerózu (ICD kód E78.3).
 2. Hyperlipoproteinemie typu II je dále rozdělena do dvou skupin. Co je hyperlipidemie typu IIa? Toto je druh, ve kterém je zaznamenán zvýšený apoB. Důvodem je vliv vnějšího prostředí a dědičnosti. Typ IIb je kombinovaná forma, ve které se zvyšují hodnoty LDL, TG a VLDL.
 3. Hyperlipoproteinemie typu III je podle Fredricksona dědičná disbeta-lipoproteinémie se zvýšenými LDL a TG.
 4. Hyperlipoproteinemie typu IV je způsobena zvýšením hladiny VLDL v krvi. Dalším názvem této formy je endogenní hyperlipémie.
 5. Posledním typem podle Fredricksona je dědičná hypertriglyceridemie. Když hyperlipoproteinemie typu V v krvi stoupá chylomikrony a VLDL.

Důvody

Většina pacientů, kteří viděli tuto diagnózu ve své mapě, nerozumí, dyslipidemii - co to je a z jakých důvodů se vyvíjí. Může existovat několik faktorů. Hlavní příčiny dyslipidémie jsou následující:

 • nedostatek LDL receptoru;
 • obstrukční onemocnění jater;
 • arteriální hypertenze;
 • diabetes;
 • genetické mutace (primární hyperlipoproteinemie, polygenní hypercholesterolémie);
 • abdominální obezita;
 • redukovaná lipoproteinová lipáza;
 • hypotyreóza;
 • dlouhodobá léčba antibiotiky;
 • sedavý způsob života;
 • špatné návyky.

Dyslipidémie - symptomy

Analýza historie života, fyzikální vyšetření pacienta, krevní testy (imunologická analýza, profil lipidů, aterogenní index, biochemická analýza krve) pomáhají určit toto porušení a provést diagnózu. Symptomy dyslipidemie se mohou objevit následovně:

 • vnější uzliny a cholesterol;
 • okraje bílé nebo šedavě nad rohovkou;
 • známky poškození vnitřních orgánů (s pokročilými formami a aterosklerózou).

Dyslipidemie - léčba

Pokud již byla diagnóza provedena, je nutné tuto poruchu léčit. Existuje několik způsobů léčby. Léčba dyslipidemií bude účinná, pokud použijete integrovaný přístup:

 1. Léčebná metoda (statiny, kyselina nikotinová, fibráty, léky jako gemfibrozil, stimulanty endoteliálních LPL).
 2. Diety.
 3. Zdravý životní styl.
 4. Mimotělní léčba.

Dieta

Výživa s takovou diagnózou musí být nejprve upravena. Dyslipidemická dieta by měla být zaměřena na snížení cholesterolu:

 1. Spotřeba tukového masa, ryb, přírodních náhražek tuků, tuku je omezená.
 2. Vyloučit průmyslové klobásy, sýry, máslo.
 3. Použijte spoustu zeleniny a ovoce.

Zjistěte více o LDL - co to je, jak provést analýzu.