Image

Jaké potraviny obsahují vlákninu

Spousta nepříznivých faktorů ovlivňuje zdraví moderní osoby, jedná se o emocionální a fyzické přetížení, časté stresující situace, sedavý způsob života a nepříznivou ekologickou situaci. Nepravidelná výživa, nedostatek vitamínů a minerálů a nedostatek potřebného množství vlákniny pro organismus, mezi nimiž vlákno hraje důležitou roli, mohou být přidány ke všem těmto negativním účinkům.

Vláknina v potravinách je základní složkou lidské stravy, její nedostatek vede k vážným, někdy dokonce život ohrožujícím onemocněním. A pokud nejsme schopni výrazně ovlivnit prostředí kolem nás, pak můžeme změnit naše jídlo pro naše vlastní dobro. A dnes, milí čtenáři, uvidíme, co je vlákno, jaké produkty obsahuje a v jakém množství.

Co je to vlákno

Celulóza je dietní vláknina, která není štěpena a není trávena v lidském gastrointestinálním traktu. Vláknina je obsažena pouze v produktech rostlinného původu. Aniž bychom se dostali do složitého mechanismu struktury rostlinných buněk, lze říci, že celulóza se koncentruje v drsných částech rostlin, především jsou to kůra, semena a stonky.

Vlákna v různých druzích zeleniny se koncentrují v různých částech, například v mrkvi, je v jádru a v řepě se hromadí v prstencích, které pronikají ovocem. V ovoci dosahuje celulóza v průměru 1 - 2% hmotnosti ovoce, v bobulích - 3-5%, v houbách - 2%. Mezi dietní vlákniny hrají nejdůležitější roli celulóza, lignin a pektiny.

Vláknina v potravinách je z větší části nerozpustná a není absorbována tělem, protože náš zažívací trakt neprodukuje enzymy, které mohou strávit hrubou vlákninu. Nicméně mezi zdravou střevní mikroflórou jsou bakterie schopné zničit celulózu, v důsledku čehož jsou ve tlustém střevě tvořeny sloučeniny, které jsou schopny se rozpustit ve vodě, odebírat stav podobný želé a částečně absorbovat.

Proto je obvyklé rozdělit vlákno na rozpustné a nerozpustné. Čím slabší je kůra plodu, tím měkčí je jeho vláknina, tím více je vlákno rozbité a obsaženo v nich. Nerozpustná vláknina zahrnuje celulózu a lignin, rozpustnou vlákninou jsou pektiny.

Mezi potraviny bohaté na vlákninu, nejhrubší nerozpustná vláknina obsahuje obiloviny, pome výrobky, zeleninu, houby. Hlavními zdroji rozpustné vlákniny jsou ovoce a bobule, listová zelenina, ovesné otruby. Tělo potřebuje oba typy vláken, takže jídlo by mělo být co nejrůznější. Ideální poměr nerozpustné a rozpustné vlákniny v potravinách je jedna až tři.

Proč potřebujete vlákno

Pokud vlákno v potravinách není téměř absorbováno tělem, vyvstává rozumná otázka: proč je to potřeba, jaký je jeho přínos? Úloha vlákna není tak přímočará, jak se občas zdá, není jen posílení intestinální motility a slouží jako preventivní opatření pro zácpu. Tím, že konzumujeme potraviny s vysokým obsahem vlákniny, šetříme se před mnoha vážnými nemocemi. Magické přínosy vlákniny v následujících bodech:

Baktericidní účinek

Příznivá role vlákniny začíná v ústech, když žvýkáme na hrubých potravinách. Dlouhodobé žvýkání přispívá k uvolňování velkého množství slin bohatých na enzymy, mikroprvků, což má pozitivní vliv na zubní sklovinu, na mikroflóru v ústní dutině. Sliny neutralizují kyselinu, mají baktericidní účinek, potlačují hnilobné procesy v ústní dutině.

Očista těla, pocit plnosti

Jakmile je vláknina v žaludku, absorbuje vodu, zvyšuje její velikost a rychle způsobuje pocit sytosti. Ve střevě vlákno zlepšuje průchod potravního bolusu střevy, čímž zajišťuje pravidelnou stolici a také pomáhá očistit tělo žlučových kyselin a cholesterolu. To je vysvětleno tím, že potraviny obsahující vlákno, procházející trávicím traktem, absorbují cholesterol a nedovolují, aby se dostaly do naší krve. U lidí, kteří konzumují hodně syrové zeleniny a ovoce, cholesterol nepřekračuje normální hodnoty až do stáří.

Úloha pektinů

Mezi rozpustnou dietní vlákninou hrají pektiny neocenitelnou roli při udržování našeho zdraví. Pektické látky blokují střevní absorpci škodlivých látek do krve, váží je, mění je na nerozpustné a neškodné sloučeniny a zbavují jejich těla. Spousta pektinu se nachází v jablek, dýně, černého a červeného rybízu, okurek, rajčat, broskví, meruněk. Je také velmi důležité, aby se při každém tepelném zpracování zvýšil počet pektinů v produktech.

Bilance střevní mikroflóry

Neméně důležitá je úloha vlákna při udržování rovnováhy střevní mikroflóry. Inhibuje aktivitu patogenních bakterií, čímž redukuje hnilobné procesy ve střevech a pomáhá odstraňovat odpadní produkty organismu. Zdravé střevo je zdravá imunita.

Prevence nemocí

Konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny se používá k prevenci kolorektálního karcinomu. Tato choroba přišla na jedno z prvních míst v onkologii právě kvůli popularitě rafinovaných potravin, které jsou připraveny k jídlu pro většinu lidí.

Navrhuji vidět velmi detailní video o výhodách vlákniny.

Denní potřeba vlákniny

Vzhledem k důležitosti vlákniny pro trávení a zdraví celého těla je 25 gramů nerozpustné vlákniny a pektinu denní normou vlákniny pro dospělé. Vědět, které potraviny mají spoustu vlákniny, není těžké udělat správnou dietu pro sebe, takže jídlo přináší nejen pocit nasycení a spokojenosti, ale také maximální užitek.

Co ohrožuje nedostatek vlákniny v produktech

Chcete-li udržet zdraví po mnoho let, musíte upravit svou stravu tak, aby tělo přijímá všechny potřebné látky, a vlákniny v potravinách musí být přítomen denně.

Po mnoho let byla role hrubé vlákniny podceňována a vědci na celém světě jen relativně nedávno dospěli k závěru, že potraviny musí obsahovat vlákninu, jinak se člověk nemůže vyhnout vážným onemocněním. Uvažujme, jaká onemocnění jsou ohrožena nedostatkem vlákniny.

 • Onemocnění střev, doprovázená zácpou, střevní atonií, spastickou kolitidou, dysbiózou, hemoroidy;
 • Ateroskleróza, koronární srdeční onemocnění, hrozba infarktu a mrtvice;
 • Tvorba žlučových kamenů;
 • Diabetes mellitus;
 • Obezita;
 • Rakovina konečníku.

Potraviny obsahující vlákniny

Potraviny bohaté na vlákninu jsou otruby, sušené ovoce, luštěniny, houby, obiloviny, celozrnný chléb, ořechy, zelenina, bobule, ovoce. Tím, že spotřebovává všechny tyto produkty pravidelně, můžete získat množství vlákniny, které tělo potřebuje, aniž by se uchýlil ke speciálním přísadám, které jej obsahují. Nyní jsou tyto léky velmi relevantní a prodávají se v lékárnách, ale stále je lepší dávat přednost přírodním produktům, jejich přínosy jsou mnohem více pro zdraví. Ale otruby si zaslouží o nich mluvit podrobněji.

Chop off

Bran je unikátní produkt, který zabraňuje a hojí mnoho nemocí, ale z nějakého důvodu není u většiny z nás populární. Výhodou otrub je prokázáno, a můžete si je nyní koupit v každé lékárně nebo v odděleních zdravých potravin ve velkých obchodech. Bran jsou pšenice, žito, rýže, ovesné vločky, kukuřice, ječmen. Všechny mají nutriční hodnotu, protože obsahují velké množství vlákniny, které čistí naše tělo.

Kromě toho, že otruby mají absorpční účinek ve střevech, což samo o sobě má neocenitelné výhody, otruby obsahují mnoho užitečných látek, včetně vitamínů B, vitaminu E, karotenu, kyseliny nikotinové. Otruby obsahují minerály, jako je draslík, hořčík, zinek, chrom, selen, měď a další.

Před použitím se doporučuje použít páru s horkou vodou. Po ochlazení musí být voda vypuštěna a zbývající změkčené otruby musí jíst před jídlem vodou.

Zavádění otrub do vaší stravy by mělo být postupně, počínaje půl lžičky, aby nedošlo k provokování nadýmání a jiné nepříjemné intestinální dysfunkci. Postupně, během několika týdnů, můžete přinést množství otrub vstřikovaných do lžíce třikrát denně.

Lékárny prodávají otruby ve formě křupavých kuliček, je to hotový výrobek, nemusí se vařit v páře, ale jednoduše jíst podle přiložených pokynů. Tyto otruby jsou často obohaceny o různé rostlinné přísady, aby se zvýšila jejich hodnota, jsem se setkal s otruby s mrkví, mořské kapusta, s jeruzalémskými artyčoky, s borůvkami.

Vzhledem k tomu, otruby má schopnost očistit tělo všech cizinců, nemůžete brát drogy ve stejnou dobu s otruby. Mezi užitím léků a konzumací otrub by mělo trvat nejméně 6 hodin.

Pokud se chcete dozvědět více o výhodách otrub, můžete si přečíst mé články.

Krupice

Jedním z významných dodavatelů vlákniny jsou obiloviny, je to pohanka, hnědá rýže, proso a ovesné vločky. Je důležité používat celozrnná zrna a produkty rychlého občerstvení, které jsou tak populární a snadno se používají, jsou zpracovány tak, že neobsahují hrubou vlákninu, a proto jídla z nich nepředstavují takovou hodnotu jako z celých zrn.

Zelenina a ovoce

Dobrým dodavatelem hrubých rostlinných vláken jsou zelenina a ovoce, které by měly být na našem stole denně. Je velmi důležité jíst syrovou zeleninu, čímž získáte maximum vlákniny z nich. Je jasné, že to není vždy možné, a ne celá zelenina může být konzumována syrová, ale zelí, mrkev, sladká paprika, kořenový celer, ředkvičky, tuřín, tuřín, daikon, pór, všechny listové zeleniny musí být přidány do salátů v sýrech formuláře.

Hodně vlákniny v kůře ovoce. Pokud jde o jablka, zde je třeba zvážit, kde tyto plody rostly, a během sezóny, kdy se místní jablka objevují na trhu, je třeba je jíst bez loupání kůže tak, aby tělo mohlo dostat co nejvíce pektinu. To neplatí pro dovážená dovážená jablka, jejich kůra musí být řezaná, protože všechna jablka, která mají být dlouhodobě přepravována a skladována, jsou ošetřena speciálními látkami, které nejsou pro nás neškodné.

Pokud se vám líbí ovoce a bobulové šťávy, pak zkuste zmáčknout je s buničinou, ve které je hodně vlákniny, ale to je ještě zdravější jíst celé ovoce, stále mnohem užitečnější látky pro vaše tělo. Je správné jíst sladké ovoce před jídlem nebo jednu hodinu po jídle, takže dávají maximum jejich dobrému.

Potraviny s vysokým obsahem vlákniny (tabulka)

Celulóza (dietní vláknina) - komplexní uhlohydráty rostlinného původu, které nejsou prakticky štěpeny trávicími enzymy. Použití potravin bohatých na vlákno přispívá k normálnímu fungování gastrointestinálního traktu a obnovení střevní mikroflóry.

 • rozpustný - nachází se v buničině ovoce a zeleniny;
 • nerozpustný - je součástí slupky plodů a stonků rostlin, trvanlivých skořápek obilovin a jiných nestravitelných prvků produktů.

Výhody vláken


Celulóza se z těla vylučuje beze změny, protože se prakticky nestráví v žaludku a střevech, ale v těle plní mnoho užitečných funkcí:

 • vytváří fekální hmoty zvýšením objemu konzumovaných potravin;
 • poskytuje pravidelnou stolici zlepšením střevní motility;
 • snižuje množství toxinů a toxinů v těle díky absorpci a odstraňování škodlivých sloučenin spolu se stolicí;
 • snižuje pravděpodobnost tvorby kamenů v ledvinách a žlučníku, protože eliminuje stagnaci žluči a přispívá k aktivnější práci vylučovacího systému;
 • odstraňuje karcinogenní látky vedoucí k rozvoji rakoviny ze střev;
 • snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi několika způsoby: za prvé, vláknina zpomaluje vstřebávání lipidů ze střeva, za druhé podporuje aktivní produkci žluči, která je produkována lipoproteiny o nízké hustotě;
 • zlepšuje citlivost organismu na inzulín, eliminuje inzulinovou rezistenci a vysokou hladinu cukru v krvi tím, že zpomaluje vstřebávání jednoduchých sacharidů ve střevech;
 • inhibuje rozvoj rakovinových procesů v tenkém a tlustém střevě snížením zánětu a poškození sliznice gastrointestinálního traktu, jakož i tvorbou střevní mikroflóry mastných kyselin s protirakovinným účinkem;
 • snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění snížením množství lipidů a glukózy v těle;
 • posiluje imunitní systém v důsledku komplexní fermentace vlákniny ve střevě a uvolňování látek, které přispívají k fungování všech typů lymfocytů.

Denní příjem vlákniny

Denní dieta pro dospělé by měla obsahovat 20-25 g vlákniny a pro děti se rychlost mění v závislosti na věku od 10 g za rok do 18 g v období dospívání.

Nedostatek vlákniny ve stravě vede k zažívacím potížím, zácpě, obezitě, rozvoji patogenů a snížení počtu prospěšné střevní mikroflóry, proto je nutné rozšířit stravu o potraviny, které obsahují vlákninu ve velkém množství.

Aby se zabránilo nedostatku a podpořila se normalizace gastrointestinálního traktu, je nutné použít vlákno v následujícím poměru:

 • tři čtvrtiny denního požadavku - rozpustné, ve formě zeleniny a ovoce;
 • jedna čtvrtina - nerozpustná, ve formě kaše, chleba nebo ořechů.

Které produkty obsahují hodně vlákniny (tabulka)


Ze všech produktů rostlinného původu se nejvíce vlákniny nachází v oříšcích, oloupaných plodech, syrové zelenině, luštěninách a otrubách. Pomocí seznamu potravin bohatých na vlákninu, můžete hrubě spočítat obsah vlákniny, a v případě potřeby rozšířit svou stravu.

20 potravin s vysokým obsahem vlákniny

Vláknina je rostlinná hmota, kterou nelze trávit lidským trávicím systémem. Pro udržení dobrého zdraví je důležité konzumovat dostatečné množství potravin bohatých na rostlinné vlákno. Denní strava většiny lidí jim však neposkytuje potřebné množství látky. U mužů je denní dávka vlákniny 38 gramů, u žen 25 gramů (1.2).

Všechny vlákniny jsou rozděleny do dvou kategorií: nerozpustná vláknina a rozpustná. Tyto látky jsou živným médiem pro střevní mikroflóru, přispívají ke zvýšení objemu stolice a čištění střev. Rozpustná vláknina, interagující s tekutinou ve střevě, se mění v hustou hmotu připomínající želé. Pomalu se pohybuje podél trávicího traktu a zlepšuje jeho peristaltiku. Jíst potraviny bohaté na vlákno vytváří trvalý pocit sytosti a zlepšuje trávení. Zlepšením metabolismu, absorpce živin a regulací produkce hormonů vláknina snižuje hladinu cukru v krvi a cholesterolu (3).

Chceme-li zlepšit zdraví a zlepšit imunitu, je třeba věnovat velkou pozornost výživě. Je důležité si prohlédnout denní menu a přidat co nejvíce jídla, které obsahuje hodně vlákniny. Výrobky s malým množstvím této látky mohou být obohaceny vlákny pomocí speciálních potravinářských přídatných látek. V současné době je v prodeji široká nabídka. Jsou vyráběny ve formě prášku, tablet a kapslí. Ze všech druhů není těžké vybrat nejvhodnější variantu.

V poslední době, diety založené na použití produktů s vysokým obsahem vlákniny se staly velmi populární Fiber: jak zhubnout správně, 14 nejlepších výrobků Článek prezentuje výsledky vědeckého výzkumu o výhodách použití vlákniny pro hubnutí. Jak si vzít vlákno, jaké doplňky existují a jaký účinek můžete získat.. Takové jídlo pomůže nejen zbavit se nadváhy, ale také zlepšit zdraví. To je skvělá volba pro ty, kteří chtějí jíst a zhubnout. Nemusíte nutně neustále hladovět. Potraviny, které obsahují velké množství vlákniny, jsou chutné jak sami, tak jako součást jídel. Následující produkty jsou považovány za vynikající zdroje vlákniny:

Proces ztráty hmotnosti tedy může být docela chutný a plný.

Později v článku je seznam 20 produktů obsahujících mnoho vlákniny.

20 potravin s vysokým obsahem vlákniny

Černé fazole

Černé fazole nejsou jen chutným produktem, ale také výborným zdrojem vlákniny. Jeden 172 gramový šálek obsahuje 15 gramů rostlinného vlákna. To je přibližně 40-60% denního příjmu látek pro muže a ženy (2,4). Vláknina přítomná v zrnech se nazývá pektin. Je to rozpustná vláknina. Tím, že se pektin stane lepkavým a želé jako v žaludku, zpomaluje pohyb potravin ze žaludku do střev a vytváří trvalý pocit sytosti. V důsledku tohoto zpomalení se živiny a vitamíny vstřebávají účinněji (5).

Výhody černých fazolí Fazole - přínosy pro zdraví a poškození: 11 užitečných vlastností fazolí a kontraindikací Jak užitečné fazole a jaké potenciální poškození těla obsahuje - 11 jedinečných příznivých vlastností fazolí pro naše zdraví a kterým může být kontraindikováno. také spočívá v bohatém obsahu bílkovin a železa. Tuky v něm chybí téměř úplně (4).

Obsah rozpustné vlákniny: 5,4 g na 129 g vařených fazolí (6).

Lima fazole

Lima fazole Lima fazole: 6 užitečné vlastnosti pro zdraví a krásu Užitečné a léčivé vlastnosti lima fazole pro naše tělo. Při jakých onemocněních se doporučuje používat a jaké jsou kontraindikace. Recept je jednoduché vaření. nebo olejové boby - speciální druh luštěnin, charakterizovaný mastnou konzistencí a jemnou smetanovou chutí. Je známý svým vysokým obsahem vlákniny. Ale nižší než černé fazole. Vypadá to jako velké bílé ploché fazole s jemnou vůní. Jeho nutriční hodnota je bohatá na sacharidy, bílkoviny a malé množství tuku. Pektin v Limových bobech účinně snižuje hladinu cukru v krvi po jídle (5). Snižuje množství cholesterolu.

Ve své syrové formě je tato fazole velmi jedovatá a před vařením vyžaduje dlouhé namáčení ve vodě.

Obsah rozpustných vláken: 5,3 g na 128 g fazole lima (6).

Růžičková kapusta

Růžičková kapusta může mít rád růžičková kapusta - 10 užitečných vlastností a kontraindikací pro zdraví 10 z nejužitečnějších vlastností růžičkových kapust. Za jakých nemocí se doporučuje jíst růžičkový kel a komu je kontraindikován. Složení Růžičková kapusta: kalorií, minerálů a vitamínů. nebo nenávidět, ale nemůžete popřít, že tato zelenina je plná vitamínů, minerálů, stejně jako různé látky, které chrání před rakovinou. A tento druh zelí je produkt s vysokým obsahem vlákniny. 156 gramů zelí (1 odměrka) představuje až 4 gramy rostlinného vlákna (8). Rozpustná vláknina v ní obsažená je vynikajícím zdrojem živin pro prospěšné střevní bakterie. Tyto mikroorganismy se podílejí na syntéze vitaminů B a K, mastných kyselin s krátkým řetězcem. Látky podporující zdraví střevní sliznice.

Obsah rozpustné vlákniny: 78 g růžičkových kapust obsahuje až 2 g vlákna (6).

Avokádo

Mexiko je považováno za místo narození avokáda, ale na celém světě získalo velkou popularitu. Hass avocado odrůda - nejslavnější a miloval mnoho ovoce. Je považován za vynikající zdroj mononenasycených tuků, vitamínu E a draslíku. A nejdůležitější výhodou avokáda lze považovat za obsah velkého množství vlákniny. Jedno ovoce obsahuje až 13,5 gramu této látky. Třetina ovoce, nebo jedna jeho část, má 4,5 gramu vlákna, z toho 1,4 gramu jsou rozpustná vlákna (9,10). Avokádo skutečně vyniká svými neocenitelnými přínosy pro lidské tělo 12 prospěšných vlastností Avokáda. Co je užitečné avokádo a jaké kontraindikace. Avokádo - příznivé vlastnosti a kontraindikace. Složení ovoce - nutriční hodnota, minerály a vitamíny. 12 prospěšné vlastnosti pro tělo. Kdo se nedoporučuje používat avokádo. Zajímavosti o ovoce.. Ve srovnání s jinými vlákny bohatými na vlákniny obsahují méně fytinu a oxalátových živin, které mohou snížit vstřebávání minerálů z potravin (11).

Obsah rozpustné vlákniny: 2,1 gv polovině avokáda (6).

Sladké brambory

Sladké brambory nebo sladké brambory - zdroj obrovského množství draslíku, beta-karotenu, vitamínů skupiny B a rostlinných vláken. Jedno středně velké ovoce obsahuje více než 400% denního příjmu vitamínu A (12). A vlákno v něm je až 4 gramy, z nichž téměř polovina je rozpustná (12). Sladké brambory jsou velmi užitečné Batata - 15 Užitečné vlastnosti Užitečnost sladkých brambor Tento článek se zabývá otázkou užitkovosti a poškození sladkých brambor. Existuje 15 užitečných vlastností této zeleniny, populární recepty, metody vaření, výhody pro ženy a muže, stejně jako jeho kontraindikace. pro spotřebu rostlinných vláken.

Jíst dostatek vlákniny je velmi užitečné pro kontrolu váhy. Je schopen ovlivnit regulaci tvorby hormonu hladu v těle a vytvořit dlouhodobý pocit plnosti. Pomáhá snižovat chuť k jídlu a snižuje množství konzumovaných potravin (13).

Obsah rozpustných vláken: 1,8 g ve 150 g vařeného produktu (6).

Brokolice

Brokolice je zelenina Cruciferae, druh zelí. Nejčastěji má takové zelí tmavě zelenou barvu, ale občas můžete najít její fialové odrůdy. Je neobvykle bohatý na vitamin K, který zlepšuje proces srážení krve v těle. Stejně jako kyselina listová, draslík a vitamín C. Vynikající antioxidační a protinádorové vlastnosti zelí nejsou bez povšimnutí (14,15).

Brokolice zelí Brokolice zelí - 14 užitečných vlastností. Výhody a škody brokolice. Které nemoci se doporučují používat brokolici a kterým je kontraindikováno. Jaké jsou prospěšné látky obsažené v zelí brokolice a jak je užitečné pro naše tělo. Chemické složení - vitamíny, minerály, nutriční hodnota. velmi bohatá na vlákninu: ve 100 gramech výrobku až 2,6 gramu. Více než polovina z nich je rozpustná (14). Velké množství rostlinné vlákniny obsažené v brokolici má pozitivní vliv na trávení a střevní zdraví. Tato látka se živí mnoha bakteriemi, které obývají lidský trávicí trakt. V průběhu své vitální aktivity produkují mastné kyseliny s krátkým řetězcem, jako je butyrát a acetát.

Obsah rozpustných vláken: 1,5 gv polovině skla (92 g) vařeného produktu (6).

Turnip Turnip - 13 neuvěřitelně užitečných vlastností. Výhody a škody na tuřín. Jaké užitečné látky obsažené v tuřínech a jak je užitečné pro naše tělo. Jaké nemoci se doporučují používat tuřín a kterým je kontraindikováno. Chemické složení - vitamíny, minerály, nutriční hodnota. Zajímavosti o tuřínu. - Zeleninový kořen rodiny Cruciferous. Velké plody jsou používány jako krmivo pro hospodářská zvířata a menší jsou konzumovány lidmi. Tuřín je dobrým doplňkem denní stravy. Je neuvěřitelně bohatý na draslík, vápník, vitamíny K a C (16).

Můžete zvýšit množství vlákniny spotřebované přidáním do denní menu pokrmy z tuřínu. V jedné části přípravku obsahuje 5 gramů vlákniny, z toho 3,4 rozpustných (6.16).

Obsah rozpustné vlákniny: 1,7 g na 82 g vařené tuřínu (6).

Hrušky

Hrušky Výhody a poškození hrušek, 12 vědeckých faktů Pět užitečných vlastností hruškového ovoce pro člověka. Jaké jsou užitečné hrušky pro ženy a muže. Jeho složení - vitamíny a živiny v hruškách. Zdravotní přínosy a poškození hrušky. - velmi výživné, chutné a osvěžující ovoce. Považuje se za bohatý zdroj vitamínu C, draslíku a různých antioxidantů (17). Obsah vlákniny v nich je poměrně vysoký a činí až 5,5 gramu v jednom středně velkém plodě. Rozpustná vláknina je 29% celkové vlákniny. Jsou reprezentovány hlavně pektinem (17,18).

Vzhledem k vysokému obsahu hrušek ve fruktóze a sorbitolu může mít jejich použití laxativní účinek na střeva. To by mělo být zváženo pro osoby trpící syndromem dráždivého tračníku a opatrnost s množstvím konzumovaného ovoce (17).

Obsah rozpustné vlákniny: 1,5 gramu na střední plod (6).

Fazole

Fazole jsou hlavní složkou pro vaření takových jídel jako chilli con carne - mexické jídlo vyrobené z fazolí, zeleniny a masa. Teplá jídla, polévky, zeleninové pokrmy také nejsou bez fazolí. Podávejte jako přílohu.

Fazole Pinto fazole - 6 užitečných vlastností a kontraindikace Světlé, barevné, krásné fazole pinto jsou také velmi užitečné pro naše zdraví. Článek prezentuje šest unikátních, prospěšných vlastností pinto fazolí pro naše tělo a komu může být kontraindikováno. Je považován za produkt s vysokým obsahem nejen vlákniny, ale také komplexních sacharidů, bílkovin. Železo a vápník se nacházejí v malých množstvích ve fazole, ale prakticky v nich není žádný tuk (19). Rozpustná vláknina v fazole je reprezentována speciální látkou - pektinem.

Mnoho lidí má velké problémy s trávením fazolí. V tomto případě by se měl jíst s jistou opatrností. Měli byste začít s malými porcemi a postupně je zvyšovat. Takže se můžete vyhnout nadýmání a nepohodlí ve střevech.

Obsah rozpustných vláken: 3 g ve 133 g vařených fazolí (6).

Obr

Fíky nebo révy vinné jsou plodem subtropického stromu, který patří do rodiny moruše. Fíky se konzumují jak čerstvé, tak sušené. Nezralá fíky nejsou jedlá, protože produkují žíravou šťávu. Obrázky obsahují mnoho užitečných látek 12 užitečných vlastností fíků. Co jsou užitečné fíky a jaké kontraindikace. Užitečné vlastnosti čerstvých a sušených fíků. Jaké nemoci doporučujeme používat fíky. Složky fíky - vitamíny, minerály a nutriční hodnota. Kontraindikace - pro které nemoci se nedoporučuje užívat. Zajímavosti.. Mezi nimi: proteiny, tuky, organické kyseliny, sodík, vápník, draslík, fosfor a hořčík. Čerstvé i sušené fíky jsou potraviny bohaté na vlákniny. Rozpustná vláknina v ní obsažená, zpomaluje pohyb potravy trávicím traktem. Výsledkem je lepší absorpce užitečných látek (20).

Od starověku, fíky byly používány v tradiční medicíně jako lék na zácpu. Studie provedená vědci na psech ukázala, že pasta z fíků může zlepšit trávení u zvířat trpících zácpou. Žádné experimenty nebyly prováděny na lidech (21).

Obsah rozpustné vlákniny: 1,9 g na 37 g sušeného ovoce (6).

Nektarin

Nectarine je broskvová odrůda, která má hladkou slupku-jako kůže. Rostou v regionech s mírným a teplým podnebím. Nektarin - výrobek s vysokým obsahem vlákniny a nejen nektarinek - 10 užitečných vlastností Výhody a poškození nektarinek pro vaše zdraví - 10 užitečných vlastností a kontraindikací. Ve kterých onemocněních se doporučuje užívat nektarinek a kterým může být toto ovoce kontraindikováno.. Existuje mnoho vitamínů A, B, C, draslíku, hořčíku, železa a různých antioxidantů (22,23). Přibližně polovina vláknitých látek obsažených v nektarinu je rozpustná (6,22).

Obsah rozpustné vlákniny: 1,4 g ve středně velké nektarině (6).

Meruňky

Meruňky jsou malé sladké voňavé plody žluté nebo oranžové barvy, někdy načervenalé. Tyto plody jsou poměrně dietní a obsahují málo kalorií. Meruňky jsou velmi bohaté Meruňky - 12 prospěšné vlastnosti a kontraindikace 12 nejužitečnějších vlastností meruněk pro vaše zdraví. Živiny v meruněk - vitamíny, minerály, kalorií. Jaké nemoci se doporučují používat meruňky a kterým jsou kontraindikovány. vitamíny: A, C, B1 a PP. A minerály: fosfor, draslík, hořčík (24). Tři střední meruňky mají 2,1 gramu vlákniny, z nichž většina je rozpustná (6.24).

V asijských zemích se meruňky dlouho používají v tradiční medicíně. Používají se k posílení a ochraně srdce před nemocemi (25). Jsou také užitečné pro trávení. Experimenty prováděné na hlodavcích ukázaly, že hmotnost stolice u myší ošetřených celulózou z meruněk byla vyšší než u zvířat, která dostávala pouze nerozpustnou vlákninu (25).

Obsah rozpustné vlákniny: 1,4 g ve třech plodech (6).

Mrkev

Mrkev - pomerančový zeleninový kořen podlouhlého tvaru, který je součástí mnoha pokrmů. Používejte ho v polévkách, salátech, masových pokrmech, rybách a zelenině. A dokonce i v dezertech. Je znám především svým bohatým obsahem beta-karotenu, který se v těle dokáže přeměnit na vitamin A. Tyto látky jsou velmi důležité pro udržení zrakové ostrosti a zdraví očí (26).

Jedna porce krájené mrkve o hmotnosti 128 g obsahuje 4,6 g rostlinných vláknin. Z toho je 2,4 g rozpustných (27). Denní spotřeba mrkve - 13 užitečných vlastností. Co je užitečná mrkev a jaké kontraindikace. Mrkev - překvapivě užitečné vlastnosti zeleniny. Jeho složení - nutriční hodnota, minerály a vitamíny. 13 prospěšné vlastnosti pro tělo. Kdo se nedoporučuje jíst mrkev. Zajímavosti. ve složení různých pokrmů je tak velký, že tento potravinový produkt se může stát hlavním dodavatelem vlákniny v těle.

Obsah rozpustných vláken: 2,4 g na 128 g vařené mrkve (6).

Jablka

Jablka - ovoce, které je nejčastěji konzumováno lidmi po celém světě. Tam je obrovská paleta jak přirozených tak hybridních odrůd jablek. Ochutnejte také širokou škálu.

„Každý, kdo jí jablko denně, se nestane lékaři“ je staré anglické přísloví, které je poměrně pravdivé. Vysvětluje se tím, že pravidelná konzumace těchto plodů chrání před výskytem mnoha chronických onemocnění (28).

Jablka obsahují mnoho vitamínů a dalších užitečných látek, 20 faktů o jablících: přínosy a škody na lidském těle Článek prezentuje 20 nejpřínosnějších vlastností pro lidské zdraví. Jaké nemoci se doporučují zejména pro použití těchto plodů. Výhody jablek pro hubnutí. Jaké jsou kontraindikace k použití.. Jsou bohaté na pektin, což je velmi důležité pro zdraví. Má se za to, že snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění a zlepšuje trávení (29,30).

Obsah rozpustných vláken: 1 g v průměrném jablku (6).

Guava

Guava je hruškovité ovoce z tropů. Je distribuován z Mexika do Jižní Ameriky. Ovoce Guava není velké, tmavě zelené kůže a lehké vlákniny. Jako součást jedné guavy, tam je tolik jako 3 gramy vlákniny, jedna třetina který je rozpustný (6.31).

Je prokázáno, že plody guava guava - 12 prospěšné vlastnosti a kontraindikace ovoce, šťávy a listí. 12 užitečných vlastností ovoce guava a jeho kontraindikace. Složení a kalorií guava. Jaké nemoci se doporučují používat guava a kdo by se jí měly zdržet. Zajímavosti o guavě. snížení hladiny cukru v krvi, celkového cholesterolu, triglyceridů a LDL cholesterolu (špatný cholesterol) u zdravých lidí. To může nastat pod vlivem rozpustného pektinu v ovoci, který zpomaluje rozpad cukru v těle (32).

Obsah rozpustné vlákniny: 1,1 g v jedné syrové guavě (6).

Lněné semínko

Lněné semínko - velmi malá semena rostlinného lnu. Jsou považovány za jednu z nejstarších kultur pěstovaných člověkem.

Obsahují živiny a mohou snadno zvýšit energetickou hodnotu potravin, jako jsou koktejly, chléb, cereálie, různé dezerty a pečivo. Kropení kaše s malým množstvím lněného semínka, můžete zvýšit obsah vlákniny v něm o 3,5 g, a bílkoviny o 2 gramy. Lněné semínko Lněné semínko - 15 příznivých vlastností a kontraindikací Flax syamya - přínos a škoda: 15 jedinečných příznivých vlastností lněných semen pro naše tělo, stejně jako kontraindikace jeho použití. Užitečné vlastnosti lnu pro zdraví žen, hubnutí a další. považován za jeden z nejlepších rostlinných zdrojů omega-3 omega-3 tuků: 12 potravin s maximálním obsahem mastných kyselin Výrobek obsahuje tabulku dvanácti potravin, které obsahují maximální množství omega-3 mastných kyselin: mastných ryb, řas, produktů rostlinného původu. (33).

Pro větší prospěch a lepší vstřebávání se doporučuje, aby byla semena lnu namočena ve vodě přes noc. To pomůže vlákniny v kombinaci s kapalinou a vytvoří želatinovou gelovou hmotu, která napomáhá trávení.

Obsah rozpustných vláken: 0,6-1,2 gv lžíci (14 g) lněných semen (6).

Slunečnicová semena

Slunečnicová semínka Slunečnicová semínka jsou o výhodách a škodlivostech 12 úžasných, prospěšných vlastností slunečnicových semen pro naše tělo, stejně jako o kontraindikacích jejich použití. Vše o výhodách a nebezpečích semen pro naše zdraví. - Dobrý nápad na svačinu. Milovníci semen obrovskou rozmanitost. Někteří si kupují svá jádra, která už byla vymazána. Jiní dávají přednost tomu, aby je samy oloupali, a zároveň dostávali zvláštní potěšení. Čtvrtina šálku slunečnicových semen obsahuje více než 3 gramy vlákniny, z toho 1 gram je rozpustný. Jejich jádra obsahují proteiny, hořčík, selen, železo, stejně jako polynenasycené a mononenasycené tuky (6.34).

Obsah rozpustných vláken: 1 gram na 35 gramů jader semen (6).

Lískové ořechy

Lískové ořechy Lískové ořechy ořechy - výhody a poškození 13 užitečných vlastností lískových ořechů pro naše tělo. Jaké jsou přínosy těchto ořechů pro naše zdraví a jaké potenciální škody v sobě nesou. nebo lískových oříšků je zvláštní druh ořechů patřících do rodiny Birch. Velkoplodé odrůdy se nazývají lískové ořechy. Nejčastěji se používají při přípravě čokoládových tyčinek, sladkostí, dortů a dalších cukrovinek.

Čtvrtina šálku lísky obsahuje asi 3,3 gramu rostlinných vláken, z nichž je 1,1 gramu látky rozpustné. Lískový ořech je také bohatý na některé další látky, mezi nimi vitamíny A, C, E, K, B1, nenasycené tuky, makro a mikroelementy (6.35).

Obsah rozpustných vláken v ořechech jim dává možnost příznivě ovlivnit zdraví srdce. Snižte riziko různých srdečních onemocnění a snižte množství „špatného“ LDL cholesterolu (36).

Obsah rozpustné vlákniny: 1,1 g na 34 g lísky (6).

Oves je považován za jeden z nejvšestrannějších a nejužitečnějších obilovin ovsa - 10 léčivých vlastností a 10 jedinečných, užitečných a léčivých vlastností ovsa pro naše tělo. Co je užitečné pro zdraví ovsa a jaké jsou jeho kontraindikace.. Používá se k výrobě kaše na snídani, sušenek, housek a jiných pečiva.

Oves - produkt bohatý na vlákninu. Obsahuje formu rostlinné vlákniny, která se nazývá beta glukan. To je spojováno s poklesem "špatného" cholesterolu a normalizací množství cukru v krvi. Je známo, že konzumace pouze 3,6 gramu beta-glukanů z ovesných vloček může snížit pravděpodobnost onemocnění cév a srdce (37,38).

Asi 100 gramů suchých zrn této cereálie obsahuje 10 gramů vlákna. Z toho: 5,8 g látky je nerozpustných a 4,2 g - rozpustných (3,6 g, což je beta glukan) (39,40,41). Je to beta glukan, který dodává ovesným vločkám příjemnou jemnou texturu.

Obsah rozpustné vlákniny: 1,9 g na 233 g talíře vařeného ovsa (6).

Ječmen

Mnoho lidí má tendenci vázat ječmen ječmen - přínosy a škody: 10 užitečných vlastností, kontraindikace a použití obilnin ječmene Vše o výhodách a škodách obilnin ječmene pro naše tělo. Jaká onemocnění se doporučuje používat ječmen a kdy může být kontraindikováno - 10 jedinečných příznivých vlastností ječmene, jeho kontraindikace a lékařských receptů. jen s procesem výroby piva Pivo - více dobrého nebo poškození? 10 vědeckých poznatků o pivu. 10 vědeckých studií o vlivu piva na naše tělo. Ve kterých onemocněních je pivo užitečné a jaké jsou jeho kontraindikace.. Rozsah této obiloviny je však širší, než se zdá na první pohled. Ječmen se používá k zahušťování polévek, dušeného masa, rizota. Tento přípravek obsahuje 3,5–5,9% beta glukan, který může snížit pravděpodobnost vzniku srdečního onemocnění (42). Existují v něm další typy rozpustných vláken, jako je psyllium, guarová guma, pektin (42).

Obsah rozpustné vlákniny: 0,8 gramu v polovině sklenice (79 g) připraveného ječmene (6).

Závěry

Jak je vidět z článku, seznam potravin bohatých na vlákninu je poměrně obrovský. Celulóza se nachází téměř ve všech potravinách rostlinného původu. V některých množstvích se nachází v ovoci, zelenině, ořechech, obilovinách, luštěninách. Vedoucími v obsahu této látky jsou:

 • lněné semínko;
 • Růžičková kapusta;
 • avokádo;
 • černé fazole

Jejich použití je užitečné nejen pro zlepšení tvaru, ale také pro zlepšení celkové pohody. Rozpustná vláknina zlepšuje funkci střev, snižuje riziko vzniku onemocnění srdce a cév, snižuje hladinu cholesterolu a normalizuje hladinu cukru v krvi. Více informací o obsahu vlákniny a dalších živin v rostlinných potravinách naleznete v tabulce (6).

Z tak širokého sortimentu potravin s vysokým obsahem vlákniny si každý může vybrat to nejchutnější a nejzdravější pro sebe. Je však důležité mít na paměti, že zvyšování spotřeby rostlinných vláken by mělo být postupně a pečlivě. Trávicí trakt tak bude bez problémů schopen se přizpůsobit jinému způsobu provozu a bude adekvátně reagovat na příjem velkého množství rozpustné vlákniny. Je také důležité nezapomenout pít dostatek tekutin. To je nezbytné pro vytvoření gelovité látky, která napomáhá trávení z rozpustných vláken.

Tabulka s vysokým vláknem

Ekologie spotřeby. Jídlo a pití: Každý, kdo se stará o své zdraví, by měl do své denní stravy zahrnout potraviny.

Jaké potraviny obsahují hodně vlákniny

Celulóza je jedním z nejlepších prostředků pro hubnutí a udržování normální funkce střev. Proto by měl každý člověk, který se stará o své zdraví, zahrnout do denních dietních potravin obsahujících vlákninu, aby odstranil toxiny z těla, aby se zabránilo chorobám kardiovaskulárního systému.

Celulóza je rozdělena do dvou typů:

Potraviny bohaté na vlákninu prvního typu - jablka, zelí, citrusové plody, brokolice, jídlo, různé bobule, semena, oves. Toto vlákno může být přeměněno na želé-jako hmota, to zachází se žaludkem opatrněji.

Nerozpustné rostlinné vlákno se nachází v potravinách, jako jsou luštěniny, zrna (zejména v mušlích), v kůži zeleniny a ovoce.

Jaké potraviny obsahují vlákninu

Dospělý potřebuje 20-30 gramů vlákniny, aby se zabránilo problémům s trávením, střevní mikroflórou, eliminací toxinů a těžkých kovů. Proto je důležité vědět, jaké potraviny mají vlákninu.

Mnoho rostlinných vláken obsahuje:

Seznam výrobků obsahujících mnoho vlákniny začíná u zeleniny, na kterou jsme zvyklí. Mrkev, okurky, rajčata, řepa, hrášek, fazole, brokolice, ředkvičky - zelenina bohatá na vlákninu.

Potraviny obsahující vlákniny zahrnují také ovoce, bobule a ořechy. Zejména hruška, jablko, hrozny, broskve, pistácie a fíky.

Ale mají nejvyšší obsah vlákniny:

jiné druhy celých zrn.

Zvláště užitečný chléb s otrubami.

Upozorňujeme na skutečnost, že produkty obsahující mnoho vlákniny by měly být konzumovány čerstvé, neměly by být vystaveny tepelnému ošetření.

V přípravcích se vyvarujte následujících přísad: inulin, polydextróza, maltodextrin.

Mnoho lidí konzumuje mléko, ryby, maso, sýr a myslí si, že obohacují svá těla o užitečná vlákna, ale poznamenáváme, že se jedná o výrobky, které neobsahují vlákninu.

Množství vlákniny v potravinách

Seznam potravin s vysokým obsahem vlákniny. Množství vlákniny v produktech uvedených na 100 gramů:

Fazole a hrášek - 15%;

Bílá rýže a pšenice - 8%;

Oves a ječmen - 8–10%;

Ořechy, mandle, olivy -10-15%;

Čerstvá zelenina - 2–5%. Zelenina s nejvíce vlákniny: zelený hrášek, růžičková kapusta, brokolice, chřest, mrkev;

Bobule - 3–7%. Maliny a ostružiny obsahují vysoké množství vlákniny;

Ovoce a citrusové plody - 5–10%. Většina vlákniny v následujících plodech: banány, broskve, hrušky a jablka.

Tabulka výrobků z vláken

Můžete rychle udělat sami dietu, včetně produktů, které obsahují vlákninu. vydává econet.ru

Jméno

Výživa dlouhotrvajících jater: proč potřebujete vlákninu? (1 fotografie)

Stravovací návyky většiny lidí na planetě se od 60. let nezměnily. Jsme zvyklí - nebo tak nám bylo řečeno - jíst pohanka a chléb, snažit se jíst méně tuku a smažit, vyčítat sami sobě pro další kus koláče a konzumovat co nejvíce ovoce a zeleniny. Proč Nikdo neví. Samotná „americká strava“, která se rychle plíží po celém světě, nese ovoce a strava je bezmocná. Proč Jíme správně? Co ukazují nedávné studie? V této sérii článků se budeme zabývat výživou dlouhosrstých a uvidíme, co vědci říkají o výživě.

Začněme s tak zajímavým, ale nesrozumitelným prvkem, jako je vlákno.

1 Co je vlákno?

2 Poškození vláken

3 Kolik vlákniny mám jíst?

4 Fiber: Je to opravdu nutné?

Co je to vlákno?

Celulóza je sbírka látek (celulóza, pektin, lignin a další) obsažených v rostlinných potravinách, říká Nikolay Karpov, zaměstnanec oddělení anatomie a fyziologie státní univerzity Tyumen. Hlavním rysem vlákniny je jeho zažívací potíže v gastrointestinálním traktu. Jídlo moderní osoby zahrnuje rafinované produkty (mouka, džusy, džemy), ve kterých je vlákno nízké. Mnoho lidí tomu proto chybí. Především se to odráží v práci trávicího traktu. Jaké je použití? V žaludku vlákno vstřebává žaludeční šťávu, objem stoupá a sytost nastává dříve, což pomáhá člověku předjíždět. Vlákna v tenkém střevě inhibují absorpci jednoduchých cukrů, proto mají potraviny s vlákny nízký glykemický index. Vlákno nekrmí naše tělo, ale naše střevní bifidobakterie se na něm živí, což znamená, že naše imunita je posílena. Chcete-li získat denní sazbu vlákniny, musíte jíst asi kilogram zeleniny a ovoce denně, stejně jako jíst chléb z celozrnné mouky nebo otrub. Nebo se uchýlit k pomoci speciálních přísad.

Dietní vláknina (vlákno) je definována jako součet polysacharidů a ligninu, které nejsou tráveny endogenními tajemstvími lidského gastrointestinálního traktu, dodává lékař mobilní kliniky DOC +, Naděžda Gorskaya. Například u býložravců je za štěpení celulózy zodpovědný speciální enzym (celulasa), který však u lidí chybí, a proto nejsou stravovací vlákna stravitelná. Pod vlivem tekutin nabobtnají a vytvářejí pocit rychlé saturace, což je důležité zejména pro korekci hmotnosti, regulaci cukru a hladiny cholesterolu v krvi. Vláknina pomáhá očistit gastrointestinální trakt od zbytků nestrávených potravin, což výrazně urychluje proces vstřebávání živin do krve a lymfy.

Tradiční zdroje vlákniny: vlákniny z obilovin, luštěniny, zelenina, kořeny, ovoce, bobule, citrusové plody, ořechy, houby, řasy.

Tato slova jsou podporována praktikem hubnutí, Elenou Kalenovou - psychologkou, odbornicí na psychologii hubnutí, autorem tréninku na hubnutí.

Bylo zmíněno, že vláknina ve střevech nabobtnává a to vyžaduje vodu. Pouze v tomto případě můžete získat požadovaný efekt. Pokud zvýšíte množství vlákniny ve stravě, ale zároveň prakticky nepijete vodu, můžete způsobit ještě větší zhoršení střev.

Vůdcové v obsahu vlákniny v jeho složení - otruby. Pokud je porušena činnost střeva a ve stravě nejsou potraviny obsahující vlákninu, doporučuje se do potravin přidávat otruby. Dostatečné množství polévkové lžíce kaše v dopoledních hodinách, protože přebytek vlákniny může způsobit poškození těla.

Příjem vlákniny z potravin je jedním z důležitých způsobů normalizace práce střeva. Práce trávicího systému dodává tělu stavební materiál, energii a vitamíny. Pokud dojde k porušení její práce, nedostatečné vstřebávání a trávení potravy, pak to ovlivní celé tělo a dlouhověkost.

Kolik vlákniny mám jíst?

Doktor Terapeut a odborník na výživu online Dr. Victoria Griskova argumentuje, že nemusíte slupku oloupávat ovoce a zeleninu. Pro dospělou osobu je rychlost vláken 25 gramů. V den, kdy budete muset jíst nejméně 400 gramů ovoce a zeleniny.

Vláknina má pozitivní vliv na lidské tělo a trávicí systém. Takže, když jíme potraviny, které obsahují velké množství vlákniny, velké množství slin se vylučuje do úst. Sliny jsou bohaté na enzymy a stopové prvky, chrání zuby před zubním kazem, neutralizují kyseliny a mají baktericidní účinek.

Když vlákno vstupuje do žaludku, začne aktivně absorbovat vodu a zvyšovat objem, což dodává pocit plnosti. To je zvláště užitečné pro lidi, kteří se potýkají s nadváhy.

Vláknina (vláknina) je užitečná pro osoby trpící střevní dysbiózou a zvýšenou nadýmáním. Vláknina pomáhá udržovat střevní mikroflóru. Potlačením aktivity patogenních bakterií redukuje hnilobné procesy v těle a zlepšuje vylučování odpadních produktů. A jak víte, zdravé střevo je klíčem k silné imunitě.

Chemik-technolog a individuální podnikatel v oblasti zdravého životního stylu Elizaveta Murzich doporučuje zaměřit se na otruby:

„Bran se skládá z nejcennějšího obilí v obilninách - obilných skořápek, semenných klíčků a aleuronové vrstvy. V těchto částech obilí se sbírají všechny biologicky aktivní a užitečné látky, dané přírodou obilí - více než 90% přínosů, které jsme z nich mohli získat, pokud při výrobě mouky nebyly odhozeny. Hlavní hodnotou otrub je vysoký obsah vlákniny (vlákniny). A když je ve stravě dostatek vlákniny, vede to k dysbakterióze a je jednou z příčin střevních onemocnění.

Bran pomáhají upravit práci střeva, zlepšují mikroflóru. Rychlost dietní vlákniny za den 25-30 g. Myslím, že víte, že v masu, rybách a jiných živočišných produktech není vláknina, v zelenině to je, ale je toho málo, a je opravdu těžké jíst čerstvou zeleninu a ovoce v kilogramech, zejména v zimě. Bran obsahuje až 40%. vlákno. 40 g otrub denně se rovná 680 g vařené mrkve, 770 g vařeného zelí nebo 1,5 kg surových jablek. Obsah kalorií otrub se pohybuje od 160 kcal (nebo více) na 100 g, kde hlavní podíl připadá na rostlinné bílkoviny a sacharidy, zatímco obsah tuku v nich je extrémně nízký - asi 4 g na 100 g výrobku.

Lékárny mají mnoho různých výrobců bran. Když otruby vstoupí do našeho těla, začnou pracovat jako vysavač: sbírají a odstraňují toxiny, cholesterol, radionuklidy, soli těžkých kovů a škodlivé látky. “

Celulóza: Je to opravdu nutné?

Navzdory konsensu mezi odborníky na výživu a odborníky na výživu existuje několik studií, které popírají používání vlákniny nebo jej snižují na zvláštní podmínky, jako je zvýšená spotřeba rafinovaných a "špatných" potravin (známá chyba modernosti).

V roce 1971, Dr. Denis Burkitt, irský chirurg, publikoval článek založený na jeho pozorováních života v Ugandě, kde on žil v té době. V něm navrhl, že nedostatek vlákniny byl příčinou mnoha problémů, které v té době trápily západní společnost. On rozhodl, že to způsobí rakovinu střeva, diabetes typu II, pravděpodobně také srdeční onemocnění, křečové žíly, obezita, divertikulární nemoc, apendicitida, žlučové kameny, dutiny v zubech, hemoroidy, kýly a zácpa.

Dr. Burkitt poznamenal, že rodilí Afričané produkují čtyřikrát více výkalů než anglické děti ve škole, a to třikrát rychleji. Předpokládal, že je to kvůli všem vláknům, která byla konzumována v Africe. A navrhl, že vysoká míra exkrementů nezanechává čas na rozvoj rakoviny způsobené stykem s jídlem.

Od té doby došlo k vlně doporučení pro spotřebu více vlákniny.

V roce 2005 následovala tato studie studie Harvardské školy veřejného zdraví. Její práce zahrnovala 13 studií zahrnujících 725,628 lidí. A znovu, dietní vláknina nebyla zapojena. Autoři dospěli k závěru, že vysoký příjem vlákniny nesnižuje riziko rakoviny střev.

Teorie říká, že vlákno snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, protože snižuje „špatný“ cholesterol. Studie však ukázaly, že ačkoli oves snižují hladinu cholesterolu, testy jiných typů vláken neprokázaly, že mají dobrý nebo špatný vliv na tento proces. Neexistuje ani důkaz, že vlákno snižuje riziko úmrtí na srdeční onemocnění.

Pokud jde o zácpu a hemoroidy, studie opakovaně narazily na skutečnost, že nemohli prokázat, že pacienti se zácpou jedí méně vlákniny než bez ní. Vzhledem k tomu, vlákno je v podstatě nestrávitelné vlákniny, může nadměrná konzumace vlákniny vést k zácpě. Navíc vyloučení hojnosti vlákniny ze stravy lidí trpících zácpou vedlo ke zlepšení jejich podmínek.

Kde je pravda? Musíte se rozhodnout sami.