Image

Poškození L-karnitinu a vedlejší účinky na zdraví

Každý, kdo se podílí na sportu, zažívá stres, vydrží ho, musíte zaplnit deficit vitamínů, minerálů a energie. Často existují spory, které doplnění je výhodnější a nejsou škodlivé. Jedním z těchto doplňků stravy je L-karnitin, přírodní aminokyselina, která je ve volné formě v červeném masu a mléčných výrobcích, včetně sýrů. Vyrábějí se v těle za použití jiných látek - lysinu a methioninu, patří mezi vitamíny skupiny B.

Obsah []

Hlavní funkce l-karnitinu a jeho vliv na tělo

Otázka, která trápí všechny sportovce, které doplňky výživy jsou užitečné? L-karnitin má rozsáhlý účinek na tělo a práci jednotlivých orgánů:

- ovlivňuje metabolismus, může mít močopudný účinek;
- zlepšuje energetickou složku;
- zabraňuje kardiovaskulárním onemocněním;
- stimuluje proces tvorby krve;
- posiluje imunitní systém.

Poprvé se o něm dozvěděl v roce 1905, ruských vědců Gulevich a Crimberg. Od té chvíle začala intenzivní studie této látky a začala vyrábět v 60. letech.

Zajímavé
V 80-tých letech, to bylo široce používáno vůdci olympijských her, a dodnes je to přijatelný lék pro sportovce v mezinárodních soutěžích.

Jak získáme L-karnitin a jaké je nebezpečí jeho nedostatku

Naše tělo syntetizuje L-karnitin v ledvinách, játrech a mozku z aminokyselin. Vyrábí se však v omezeném procentu a části, které tělo nepoužívá, jsou vylučovány ledvinami, aniž by byly uloženy jako rezerva. Proto pro neustálé zásobování touto látkou musíte jíst červené maso a mléko, ve kterém je obsaženo.

Pták a ryby ho také obsahují, ale v mnohem menším množství. Vegetariáni a praktici tvrdých agresivních diet často trpí nedostatkem takové důležité a esenciální aminokyseliny. Zejména s dlouhým a vyčerpávajícím cvičením tělo rychle spotřebuje tento materiál, což vyžaduje další pomoc.

S nedostatkem karnitinu je detekována obezita srdce, rychlá únava, oslabení imunitního systému, narušení jater a snížená syntéza proteinů. Pociťují se také příznaky, které interferují s normálním životním a zdravotním rizikem:

- svalová bolest po sportu;
- vlající paže a nohy;
- dušnost, nedostatek vědomí, slabost;
- nerovnoměrný tep během cvičení.

Lék se vyrábí ve dvou formách - L-karnitin a d-karnitin. Doporučuje se získat první možnost, protože d-karnitin je uměle syntetizován, což zabraňuje tvorbě přírodního L-karnitinu.

Látka v průmyslu je dostupná v: tobolkách, tabletách, injekcích, tyčinkách a používá se pro lékařské účely, jako potravinářské přísady.

Přijímá se v následujících případech:

- s metabolickými onemocněními a jejich udržováním;
- vytvářet svalovou energii u sportovců;
- při budování svalů;
- zvyšují metabolismus proteinů;
- snížení hladiny kyseliny mléčné ve svalech;
- aby se zhubla.

Přínosy a škody z doplňků

Karnitin je vitamín mládí a krásy. Podporuje lidské zdraví, zpomaluje stárnutí a zajišťuje vysokou kvalitu života starších lidí.

V lékařství se používá při léčbě mnoha závažných onemocnění:

- Syndrom Morphane;
- demence sklerózy;
- během zotavení po mrtvicích;
- při obnově svalů po úrazech;
- se zakrvácením a rozvojem dětí;
- zlepšuje erektilní funkci u mužů.
- snižuje rozvoj osteoporózy;
- úspěšně používán při léčbě anorexie a neurastenie.

V ostatních případech je potřeba, aby sportovci doplňovali energii svalové hmoty, lidé ztrácí váhu při spalování tuků. L-karnitin je škodlivý při nadměrném požití.

Ve studii karnitinu byly navíc identifikovány jeho pozitivní účinky na hladiny cukru v krvi a cholesterolu u pacientů s diabetem 2. typu. I když v jiných případech, pacienti s diabetem, je kontraindikován. Je to vynikající antioxidant a neuroprotektor, normalizuje strukturální složku tkání.

Pozor!
Účast karnitinu na ničení organických kyselin a xenobiotik, škodlivých přísad.

Na L karnitinu již byly zkoumány přínosy a škody na těle. Karnitin způsobuje hlavní poškození v případě předávkování, proto je nutné sledovat množství a způsob užívání léku.

Když přebytek přísady v těle projeví své škodlivé vlastnosti:

- průjem;
- zvýšení pulsu;
- zvýšené procento amoniaku v krvi;
- výskyt křečí;
- zažívací potíže a nevolnost.

Ve studii L-karnitinu, jeho výhodách a škodách, má lék nejednoznačný vliv na ženské tělo, což je vyjádřeno neúspěchem pravidelnosti ženských dnů během fyzické námahy. Pokud se cyklus neobnoví během 2-3 měsíců, měli byste se poradit s lékařem.

Kontraindikace užívání L-karnitinu jsou: těhotenství a kojení, nesnášenlivost, diabetes mellitus typu 1 a 3, epilepsie a abnormální funkce ledvin.

Jak užívat karnitin

Stejně jako ostatní komplexy je karnitin podáván pro každý účel. Pozorování režimu a stravy, účinek neudrží vás čeká.

Obecně platí, že denní dávka karnitinu je 200-250 g pro udržení těla a při deficitu je doporučená dávka 300-750 g, což zcela pokrývá potřebu dospělého.

Bylo zjištěno, že jeho dlouhodobé užívání může způsobit abstinenční syndrom - pokles produkce vlastního L-karnitinu a tělo začíná vyžadovat neustálé užívání léčiva. Proto se doporučuje, aby se jeho kurzy, aby si odpočinek.

Sportovci a lidé, kteří se vystavují vyčerpávajícím tréninkům, vyžadují zvýšenou dávku až 3000 gramů denně. Čistá forma L-karnitinu, bez příměsí, se používá jako sportoviště.

- ráno po spaní - levý karnitin má příznivý vliv na všechny orgány;
- 20-30 minut před tréninkem. Během tohoto období se dokáže naučit a urychlit proces výměny energie;
- v jiných dnech bez cvičení můžete příjem rozdělit na 3-4 krát denně po dobu 500 g

Přínosy L karnitinu již byly hodnoceny ženami. Karnitin je také vynikající spalovač tuků a je používán pro hubnutí. Dávkování je v tomto případě velmi odlišné:

1. Před zahájením výuky v hale si vezměte 1500-2000 g. Pokud budete po tréninku trénovat, pak nebude žádný účinek levého karnitinu.
2. Dodržujte dietu bez sacharidů. Jezte více proteinových potravin a omezte příjem tuku na 60 g denně.
3. Karnitin může zvýšit chuť k jídlu, takže je vhodné upustit od snacking a rozdělit dietu 4-5 krát denně.
4. Při absenci tréninku používat lék nejméně 2000 gramů denně.
Jako spalovač tuků bez pravidelných cvičení, karnitin nefunguje, ale může být užitečný jako doplněk stravy k obecné dietě. Při aktivním úbytku hmotnosti se doporučuje nejíst ihned po cvičení.

Pokud je lék předepsán pro anorexii, pro přibývání na váze, pak se užívá během jídla 2-3 krát denně ne více než 2 g denně s přestávkou 1 měsíc. S problémy se srdcem, ledvinami a játry se užívání léku sníží na 1 g denně.

Ve formě sirupu se karnitin konzumuje bez ohledu na potravu, pouze v nezředěné formě s trváním 5-6 týdnů:

- dospělí 5 ml ve 2 dávkách;
- sportovci a kulturisté 15 ml po cvičení;
- děti - do 2,5 ml, v závislosti na věku.

Roztoky pro injekce jsou umístěny po doporučení lékaře. Každých 100 mg se zředí v 50 ml 0,9% roztoku chloridu sodného ve svalu a 5% glukózy do žíly. Injekce stagnace mohou být doprovázeny pocity pálení a poškozením cév a svalové tkáně.

Kontraindikace a vedlejší účinky L-karnitinu pro muže a ženy

Než začnete užívat karnitin, měli byste pečlivě prozkoumat všechny jeho kontraindikace. Bezmyšlenkovitě to přijímáte, můžete nejen dosáhnout výsledků, ale také ublížit. Navzdory tomu, že se jedná o potravinový doplněk, není zcela bezpečné.

L karnitin: kontraindikace:

1. Intolerance léčiva a jeho složek. To může stanovit lékař po absolvování příslušných testů.
2. Kontraindikace jsou možné během těhotenství a kojení.
3. Poruchy spánku se vyskytují, takže droga je konzumována ráno.
4. Buďte opatrní při užívání ischemických patologií. Pro srdce se mohou projevit následky jak pro muže, tak pro dívky.
5. Při epileptických onemocněních.

Pozor!
Před zahájením běhu levého karnitinu byste měli navštívit odborníka na výživu a terapeuta. Před použitím je třeba zvážit kontraindikace a vedlejší účinky karnitinu.

Má L karnitin vedlejší účinky? V kombinaci s jinými léky je karnitin považován za bezpečný, s výjimkou případů, kdy je na pacientovi provedena hemodialýza. V tomto případě přináší l-karnitin škody a vedlejší účinky. V tomto případě, s nedostatkem, se doporučuje jíst více červeného masa a mléka.

Nemá vedlejší účinky při interakci s alkoholem, ale s velkým množstvím smíchu nápoj karnitin nemusí mít účinek, protože pod jeho vlivem mnoho procesů se zpomaluje.

Existují spory mezi vývojáři o bezpečnosti karnitinu pro srdce. Navzdory svým příznivým účinkům na kardiovaskulární systém může způsobit určité poruchy v jeho práci. To je způsobeno vlivem metabolických produktů po konzumaci kompozice. Vyvolávají tvorbu aterosklerózy (blokování krevních cév). Při požití kapslí nebo tablet, některé bakterie v žaludku produkují chemickou složku - trimethylamin, pak játra tvoří na oxid dusnatý, což vede k onemocnění.

Karnitin je obecně neškodný produkt, který usnadňuje život sportovcům a hubnutí. Ale měli byste si vybrat osvědčený výrobek a řídit se pokyny výrobce. Nezapomeňte, hlavní věc - kompletní vyváženou stravu!

L-karnitin: dobrý nebo špatný?

Obsah článku

 • L-karnitin: dobrý nebo špatný?
 • Co je to L-karnitin?
 • Jak zhubnout levým karnitinem?

Jak funguje L-karnitin

Tělo každého člověka produkuje L-karnitin, který je syntetizován z methioninu a lysinu v ledvinách a játrech. Nicméně, to je produkováno docela dost, a to je rychle spotřebováno. Hlavní úlohou L-karnitinu je transport mastných kyselin přes buněčnou membránu. S nedostatkem této aminokyseliny, tělo používá hlavně sacharidy pro energii.

Nicméně, jen vzít L-karnitin a čekat na rychlé spalování tuků nestojí za to. Zvláštností této aminokyseliny je, že funguje pouze během fyzické námahy. A pokud chcete zhubnout s L-karnitinem, budete muset kombinovat nízkokalorickou dietu, aerobní cvičení a užívání léků s L-karnitinem.

Druhou užitečnou vlastností L-karnitinu je, že pomáhá budovat svaly. Akceptace aminokyselin přeměňuje metabolismus na energii z mastných kyselin. A veverky v této době jdou na stavbu svalů. Tuto vlastnost L-karnitinu intenzivně používají sportovci.

To však nejsou všechny pozitivní vlastnosti L-karnitinu. To může výrazně zvýšit vytrvalost a výkon, snížit únavu, což je také velmi důležité pro lidi zapojené do sportu. Přijetí této aminokyseliny urychluje zotavení po zvýšeném tréninku, snižuje bolest svalů během a po cvičení.

Obyčejní lidé L-karnitin je užitečný pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění a aterosklerózy - pomáhá zpomalit tvorbu aterosklerotických plaků a snižuje hladinu cholesterolu. V případě katarálních onemocnění pomáhá L-karnitin rychleji zotavovat a zotavovat se.

Nekontrolovaný příjem L-karnitinu může přinést tělu a poškození. Pokud jsou všechny tukové zásoby spotřebovány, utrpí srdce a orgány břišní dutiny, které potřebují esenciální mastné kyseliny pro práci a ochranu. Kromě toho mohou velké dávky L-karnitinu způsobit nespavost, nervozitu a úzkost.

Jak užívat L-karnitin

Užívání L-karnitinu nekontrolovatelně se nedoporučuje. Před doplněním této látky dietou a cvičením stojí za to se poradit se svým lékařem. Kromě některých kontraindikací může L-karnitin vyvolat alergické reakce a individuální intoleranci.

Doporučené denní dávky L-karnitinu:
- 10-15 mg - pro děti do jednoho roku;
- 30-50 mg - pro děti od 1 do 3 let;
- 60-90 mg - pro děti 4-6 let;
- 100-300 mg - pro děti 7-18 let;
- 300 mg - pro dospělé;
- 500-2000 mg - pro prevenci nadváhy a zvýšení imunity;
- 500-1000 mg - pro infekční onemocnění, onemocnění ledvin a kardiovaskulárního systému;
- 500-3000 mg - pro intenzivní sporty a tvrdou fyzickou práci.

Přínosy a poškození l-karnitinu: vedlejší účinky u žen a mužů

V osmdesátých letech se na trhu sportovní výživy objevil spalovač tuků - L karnitin. Doplněk je stále populární u lidí pracujících na kráse jejich těl.

To není překvapující, protože nástroj je dobře studován. Jeho předností je nejen spalování lipidů, ale také zlepšování fyzické vytrvalosti a rychlého zotavení po tvrdém tréninku.

Před užitím L carnitinu a jeho poškození, které je dobře prostudováno, potřebujete vědět, co je to látka a jak působí na tělo. Koneckonců, kromě výhod léku má nevýhody a kontraindikace.

L karnitin: klíčové rysy

Doplněk je často označován jako aminokyseliny, ačkoli technicky to není. Látka je podobná aminokyselině a vitamínům skupiny B. Proto má prvek druhý název - vitamin W.

L-karnitin je produkován lidským tělem prostřednictvím interakce dvou aminokyselin - methioninu a lysinu. Proces probíhá v ledvinách a játrech, ale levarnitin se hromadí v různých částech těla, včetně svalů, mozku a dokonce i spermií.

L-karnitin může být přijímán přirozeně. Obsahuje tyto produkty:

Existují 2 typy látek - karnitin L a D. První forma je biologicky aktivní a druhá není, proto není zahrnuta ve složení potravinářských přídatných látek.

ALCAR je další známá forma karnitinu. To se hromadí v centrální nervové soustavě a je užitečné protože to předejde degeneraci mozku a inhibuje proces stárnutí.

Přípravky na bázi karnitinu L se užívají s jídlem v množství 2-3 gramů. Pro lepší vstřebání látky je příjem kombinován s použitím bílkovin (do 40 g) a sacharidů (od 40 g).

Pokud jde o acetylkarnitin, je opilý mezi svačiny, v kombinaci s jinými spalovači tuku (kofein, zelený čaj).

Užitečné vlastnosti přísady

Karnitin je velmi užitečný pro zdraví žen a mužů. Užívání doplňků není zakázáno ani v dětství.

Látka je předepsána pro hypertenzi, aterosklerózu, hormonální poruchy a srdeční problémy. Ale to se proslavilo díky spalování tuků a energeticky úsporným opatřením.

Ukázalo se, že L-karnitin činí člověka nejen fyzicky silným, ale také zvyšuje inteligenci. Odstraňuje z těla škodlivý cholesterol, posiluje imunitní systém a prodlužuje životnost.

U mužů zapojených do sportu jsou přínosy L-karnitinu značné. Jedná se o rychlý nárůst svalové hmoty a spalování tuků.

Pro ženy je doplněk cenný v tom, že si zachovává zaoblené tvary a spaluje nadbytečné zásoby tuků. Také u žen slabšího pohlaví bude neustálý příjem léku zárukou jejich fyzického zdraví a pohody při intenzivním tréninku a dodržování vyčerpávající diety.

Další užitečné vlastnosti zhiroszhigatel:

 • zlepšuje metabolismus;
 • zvyšuje transport buněk;
 • aktivuje regenerační procesy;
 • normalizuje hormony;
 • účinné v boji proti infekcím HIV;
 • nasycuje buňky kyslíkem;
 • zmírňuje nespavost a podrážděnost;
 • zvyšuje účinky inzulínu;
 • zvyšuje chuť k jídlu.

Je však spalovač tuků škodlivý? A jak se můžete chránit před nechtěnými reakcemi, které se mohou objevit po použití nástroje?

Negativní stránka užívání L-karnitinu

Přínosy a poškození karnitinu jsou studovány po mnoho let, podle instrukcí, berou v množství 500-150 mg denně 20 minut před sportem.

Odborníci na výživu doporučují všem lidem vypít 5 g levého karnitinu denně. Většina lékařů je však přesvědčena, že tělo neabsorbuje více než 2 g látky za 24 hodin.

S nekontrolovaným použitím spalovače tuků a nedodržením diety může být zdraví škodlivé. I když se předávkování vyskytuje velmi vzácně. Příznaky nadbytečných aminokyselinových sloučenin v těle jsou nevolnost, průjem, křeče, vysoké koncentrace amoniaku v biologických tekutinách a tachykardie.

Ženy často pociťují újmu z karnitinu. S pravidelným přísunem spalovače tuků prožívají poruchy menstruačního cyklu.

Mnozí vědci se však domnívají, že skutečné příčiny porušení spočívají v intenzivním tréninku. Menstruace také mizí s rychlou ztrátou hmotnosti a změnami vyskytujícími se v ženském těle. Pokud se cyklus po 2-3 měsících normalizuje, měli byste kontaktovat gynekologa.

Poškození a vedlejší účinky levokarnitinu se často nevyvíjejí. Po užití doplňku se objeví následující negativní projevy:

 1. alergie;
 2. svalová slabost;
 3. dyspepsie;
 4. nespavost

Pokud tělo nevnímá karnitin, jeho poškození bude stejné jako u většiny léků. To je porucha stolice, bolest hlavy, nevolnost.

Lidé, kteří mají problémy s trávicím traktem, po užití spalovače tuku, mají špatný dech. Pokud máte výše uvedené příznaky, musíte přestat užívat tento přípravek a poraďte se s lékařem.

Pokud užíváte karnitin, poškození není jen při předávkování nebo rozvoji nežádoucích účinků. Existují tři kontraindikace, které zakazují doplnění pití. Jedná se o nesnášenlivost karnitinu na tělo, kojení a těhotenství.

Někteří výzkumníci zjistili, že L-karnitin zvyšuje pravděpodobnost vzniku aterosklerózy. Ale později se konala další lékařská vyšetření, která tuto teorii popírala.

Užívání L-karnitinu za účelem přebytečného tuku je bezvýznamné. Hlavním účelem doplňku je pomoci vytvořit krásné tělo s vysoce kvalitním tréninkem.

Nejlepší je začít používat spalovač tuků při první návštěvě posilovny. Tato látka je však účinná i při středně a profesionálním zatížení.

Před použitím doplňku se doporučuje poradit se s trenérem a lékařem. Specialisté vypracují režim, který minimalizuje riziko nežádoucích účinků.

Co je L-karnitin, návod k použití, vedlejší účinky

Aminokyselina L-karnitin je široce používána pro hubnutí. Tato látka skutečně účinně a rychle pomáhá zhubnout. Ale ne každý zná všechny výhody a poškození L-karnitinu. Více podrobností o výhodách a nevýhodách tohoto nástroje, jakož i vlastnostech jeho použití později v článku.

Úloha karnitinu v těle

L-karnitin je aminokyselina, tj. Proteinová složka. Jako každý jiný protein je součástí téměř všech lidských buněk.

Karnitin přemisťuje mastné kyseliny do mitochondrie, „energetické továrny“ těla. Díky tomu je přebytečný tuk přeměněn na energii. Transportní funkce karnitinu se na to neomezuje. Další užitečnou vlastností - L-karnitin váže toxiny a odstraňuje je z těla.

Předpokládá se, že L-karnitin má anabolickou vlastnost. Tento mechanismus však stále není zcela pochopen.

Další užitečnou vlastností je redukce lipoproteinů s nízkou hustotou v krvi. Tyto látky se také nazývají aterogenní nebo škodlivý cholesterol. Zvýšení jejich koncentrace v těle přispívá k ukládání mastných plaků na stěně cévy, což dále brání pohybu krve.

Co je užitečné L-karnitin

Vzhledem k množství funkcí, které L-karnitin v těle vykonává, se jeho užitečné vlastnosti obtížně přeceňují. Vzhledem ke schopnosti snižovat hladinu cholesterolu v krvi má tato látka antiaterogenní vlastnosti. To znamená, že karnitin snižuje riziko aterosklerózy. A to zase snižuje pravděpodobnost vzniku srdečního infarktu nebo mrtvice.

Nepopírejte pozitivní účinek L-karnitinu na krevní tlak, hormonální rovnováhu. Existují práce, které tvrdí, že pravidelný příjem této aminokyseliny zvyšuje intelektuální schopnosti.

Všechny výše uvedené příznivé účinky karnitinu jsou použitelné jak pro ženy, tak pro muže. Některé z jeho vlastností však platí pouze pro zástupce jednoho nebo jiného pohlaví. O nich podrobněji níže.

Pro ženy

Přínosy L-karnitinu pro ženy jsou především v jeho spalování tuků a proti celulitidě. Doporučuje se pro všechny dívky, které chtějí zhubnout. Při kombinaci léku a aerobního cvičení, účinek nebude trvat dlouho.

Pravidelný příjem karnitinu před cvičením zlepšuje imunitu dívky, přispívá k zachování pohody.

Pro muže

Přínosy a poškození L-karnitinu pro muže jsou nepostradatelné. Pozitivní vlastnosti výrazně převyšují možné nežádoucí účinky. Hlavní výhodou silné poloviny je rychlé spalování nadbytečného tělesného tuku a rychlý nárůst svalové hmoty.

Častým problémem, s nímž se muži setkávají při dlouhodobém intenzivním cvičení, je přerušení práce srdce. Koneckonců, tento svalový orgán je vystaven těžkým nákladům a musí pumpovat více krve. Zde L-karnitin přijde na záchranu znovu. Dalším užitečným rysem pro tělo je zvýšení odolnosti myokardu (srdečního svalu).

Je možné dát dětem L-karnitin

Odděleně stojí za zmínku přínos a poškození L-karnitinu pro tělo dítěte. Během vývoje plodu je velké množství této aminokyseliny obsaženo v krvi. Přepravuje se z matky přes placentu. Po narození se však koncentrace karnitinu rychle snižuje.

Zdravé, plnohodnotné dítě potřebuje L-karnitin, který dostane s mlékem své matky. Ale děti s nízkou porodní hmotností a vrozenými chorobami potřebují více energie. V takových případech je indikována další injekce L-karnitinu. Pomáhá zvýšit tělesnou hmotnost a urychlit růst. Výhody karnitinu pro předčasně narozené děti jsou tedy velmi vysoké.

Existuje onemocnění, při kterém je produkce karnitinu poškozena tělem v důsledku vrozeného genetického defektu. To je přímá indikace pro zavedení L-karnitinu.

L-karnitin pro těhotné a kojící matky

Oficiální pokyny pro lék říká, že L-karnitin může být použit pro těhotné a kojící matky. Ale tato otázka je stále otevřená. Během těhotenství, příroda vytvořila optimální podmínky pro rozvoj dítěte. A další zátěž ve formě vitaminových doplňků nebo aminokyselin může narušit zjednodušený proces.

Navzdory všem příznivým vlastnostem L-karnitinu zde může přinést jen škodu. Nejen nedostatek, ale také nadbytek bílkovin v těle má škodlivý účinek. Obzvláště opatrný je být v prvním trimestru těhotenství, když kladení vnitřních orgánů plodu.

Příznaky nedostatku L-karnitinu v těle

Existují 2 typy deficitu L-karnitinu v těle:

 1. Systémová - vyvíjí se v důsledku dysfunkce proteinů, které přesouvají aminokyseliny přes buněčné membrány.
 2. Metabolismus myopatické - aminokyseliny je narušen pouze ve svalové tkáni, v jiných buňkách zůstává jeho hladina v normálním rozmezí.

Systémový nedostatek L-karnitinu je charakterizován následujícími příznaky:

 • zhoršení kontraktilní schopnosti srdečního svalu, v důsledku čehož se orgánové komory expandují (kardiomegálie);
 • snížená inteligence, ztráta paměti;
 • konstantní únava;
 • úzkost;
 • svalová slabost;
 • snížení hladiny glukózy v krvi (hypoglykémie).

Myopatická varianta deficitu karnitinu se projevuje snížením kontraktilní schopnosti kosterních svalů a zhoršením vedení nervových impulzů v nich. Klinicky se to projevuje nejsilnější slabostí rukou a nohou, bolestnými pocity. Základem tohoto stavu je zvýšená akumulace lipidů v pruhovaných svalech.

Jaké potraviny obsahují L-karnitin

Většina L-karnitinu se nachází v mase (hovězí maso, drůbež), ryby. Jeho koncentrace je o něco nižší u mléčných výrobků: sýr, tvaroh, kefír, zakysaná smetana. A velmi málo karnitinu v zelenině a ovoci, vločky.

Proto vegetariánství nese tolik škody na těle. Pokud jsou v sóji, tofu, nalezeny jiné proteiny, pak se L-karnitin vyskytuje ve velkém množství výhradně v masných výrobcích.

Dávkové formy L-karnitinu

Existuje několik dávkových forem karnitinu:

1 injekční lahvička obsahuje 5 ml přípravku s účinnou látkou v množství 200 mg / ml nebo 400 mg / ml. 1 balení obsahuje 5 ampulí.

Tobolky karnitinu lze zakoupit v lahvích po 60 nebo 150 kusech. Tablety se prodávají v 10 kusech na desku.

L-karnitin je také dostupný ve formě speciálních nápojů pro sportovní výživu.

Vlastnosti příjmu L-karnitinu a dávkování

Přínosy a poškození L-karnitinu pro ženy a muže jsou závislé na dávce. Předávkování aminokyselinami může vést k závažným nežádoucím reakcím.

S nedostatkem karnitinu se léčivo podává ve formě kapslí nebo tablet, které se užívají ústy. Dávkování se vypočítá individuálně podle věku a tělesné hmotnosti.

Pokud má osoba zhoršenou funkci ledvin a je na hemodialýze, podává se L-karnitin v množství 2-4 g denně ve formě tobolek nebo tablet. Možná intravenózní podání v dávce 2 g denně po hemodialýze.

Parenterálně (do žíly) L-karnitin se doporučuje pro akutní stavy. Při akutním infarktu myokardu se léčivo podává v množství 200 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. Tato dávka je rozdělena do 4 injekcí. Karnitin se vstřikuje pomalu. Povoleno je také odkapávání do 48 hodin bez přerušení. Pak se dávka karnitinu sníží dvakrát. Po propuštění pacienta z nemocnice je L-karnitin předepsán v tabletkách nebo kapslích.

Jak užívat L-karnitin pro hubnutí

Aby se snížila hmotnost, doporučuje se vzít lék ústy: ve formě tablet, kapslí, sirupu nebo prášku. Pijte sirup v množství 5 ml 3krát denně. Lidé, kteří se aktivně podílejí na sportu, můžete dávku zvýšit na 15 ml. Pijte karnitin v sirupu půl hodiny před tréninkem.

Kapsle a pilulky konzumují 250-500 mg 3x denně. Sportovci mohou toto množství zvýšit až na 500-1500 mg.

Práškový nápoj v množství 1 g denně. Lidé, kteří se věnují profesionálnímu sportu, mohou užívat jednu dávku v dávce 9-15 g denně. Ale neměli byste ho zneužívat! Koneckonců, pak škoda může výrazně překročit výhody.

Průběh užívání tekutých forem L-karnitinu je 1-2 měsíce. Kurz můžete opakovat po přestávce 2-3 týdnů. Tabletovací formy trvají šest měsíců. L-karnitin se nedoporučuje déle než 6 měsíců. Maximálně 6 kurzů ročně.

Jak jíst při užívání L-karnitinu

Hlavní výhodou L-karnitinu je jeho spalování tuků, schopnost budovat svaly. Ale žádné prostředky nepomohou v nepřítomnosti fyzické aktivity a správné výživy. Proto, když užíváte L-karnitin za účelem hubnutí, je nutná dieta. Je nezbytné co nejvíce vyloučit ze stravy tyto produkty:

 • snadno stravitelné sacharidy (sladké, moučné);
 • tučné potraviny;
 • Smažené potraviny;
 • uzené maso a koření.

Preferovány by měly být rostlinné tuky, zelenina a ovoce, libové maso (králík, kuřecí filé).

Poškození L-karnitinu a vedlejší účinky

O prospěšných vlastnostech karnitinu bylo řečeno mnoho. Ale jeho nesprávné použití, a zejména předávkování, může přinést spoustu škody. Ve skutečnosti L-karnitin nepoškozuje tělo. Existuje však také jeho izomer - D-karnitin, který má toxický účinek. Při dlouhodobém používání formy L ji tělo mění na D. Proto se nedoporučuje užívat karnitin déle než 6 měsíců.

Individuální intolerance na L-karnitin je možná. Potom, jakmile se užijí, objeví se nevolnost a zvracení. Tento vedlejší účinek je však velmi vzácný.

Někteří lidé mají nespavost, protože karnitin zvyšuje syntézu energie v těle.

Přínosy a poškození L-karnitinu pro dívky by měly být také zváženy z hlediska výhod a nevýhod hubnutí. Koneckonců, rychlé hubnutí může způsobit spoustu nepříjemných účinků:

 • hormonální nerovnováha;
 • neplodnost;
 • hromadění ketonových těl toxických pro tělo;
 • zhoršení funkce nervového systému;
 • porucha srdečního svalu;
 • konstantní únava a slabost.

Kontraindikace pro použití L-karnitinu

Existuje řada podmínek, za kterých se L-karnitin nedoporučuje. Patří mezi ně:

 • alergie na bílkoviny a mléčné výrobky;
 • onemocnění štítné žlázy;
 • období těhotenství a laktace;
 • onemocnění žaludku a střev v pokročilých stadiích;
 • urémie (přítomnost kyseliny močové v krvi).

V druhém případě je přípustné použití karnitinu, ale pouze pod přísným dohledem lékaře!

Interakce L-karnitinu s jinými látkami

Interakce aminokyselin s jinými léky je považována za bezpečnou. Koneckonců, L-karnitin není lék, ale doplněk stravy. Jeho současný příjem s kyselinou lipoovou zvyšuje účinek hubnutí.

Která společnost L-karnitin je lepší

L-karnitin vyrábí domácí i zahraniční firmy. Internet učinil hodnocení nejvyhledávanějších výrobců podle recenzí zákazníků. Nejlepší L-karnitiny v tabletách a kapslích jsou:

 • SAN L-Carnitine Power;
 • SAN Alcar 750;
 • Dymatizovat Nutrion Acetyl L-karnitin;
 • VP Laboratorní L-karnitinové kapsle.

V tekuté formě a ve formě prášku jsou nejznámějšími karnitiny:

 • PureProtein L-karnitin;
 • BioTech USA L-Carnitine 100000 Liquid;
 • VP Laboratorní L-karnitinový koncentrát.

Analogy L-karnitinu

Existují další doplňky, které mají podobné složení s L-karnitinem. Užitečné vlastnosti a použití karnitinu a tyto nástroje jsou stejné. Patří mezi ně:

Závěr

Přínosy a poškození L-karnitinu jsou skutečně nepostradatelné. Se všemi jeho pozitivní vlastnosti, tento lék dává minimum nežádoucích účinků. Karnitin je účinný jak při léčbě některých onemocnění, tak při hubnutí. Hlavní věc s hubnutí není spoléhat pouze na jeden L-karnitin, nezapomeňte na správné výživy a cvičení.

Přínosy L-karnitinu a poškození žen

L-karnitin je látka na bázi vitamínu, která se vyrábí v těle. Je syntetizován ze dvou aminokyselin: lysinu a methioninu. Krátce po objevu, L-karnitin byl nazýván vitaminem, ale toto je mylné, protože vitamíny v těle nejsou produkovány. Používá se při léčbě různých onemocnění, stejně jako při hubnutí.

Viz také: Jaké přípravky obsahují L-karnitin

L-karnitin: vlastnosti a účinek

Hlavním účelem L-karnitinu je spalování tuků (foto: 834-studentka.joylady.top)

Kartinin zažil jeho popularitu v 80-tých letech, když atleti začali aktivně vzít to. Ale pak byly úspěšně uvedeny na trh další léky na zvýšení svalové hmoty a karnitin byl rychle zapomenut. Dnes, vitamín substance opět na vrcholu popularity. S rostoucím uznáním karnitinu vzrostl počet sporů kolem něj. Je to dobré nebo ne, škodí L-karnitin? Levokarnitin se doporučuje používat nejen jako spalovač tuků, ale také jako lék. Jde především o L-karnitin, který dodává mastné kyseliny přímo do "srdce" buněk - mitochondrií. V důsledku toho se tuk neakumuluje subkutánně a dobře se vstřebává. Levokarnitin má navíc blahodárné účinky: zvyšuje odolnost sportovců, umožňuje rychleji spalovat tuk a akumulovat ho pomaleji.

Viz také: L-karnitin: co je potřeba, přínos a škoda

Výhody L-karnitinu

Karnitin je vitamín mládí a krásy (foto: arhsportfood.ru)

L-karnitin se používá v medicíně. Indikace pro použití: léčba mrtvice, svalová slabost, opožděný fyzický vývoj u dětí, srdeční onemocnění. Přiřaďte starší lidi, aby zpomalili procesy inhibice mozkové aktivity.

Přínosy a účinky L-karnitinu:

 • má příznivý vliv na mozkové buňky a zpomaluje jejich stárnutí;
 • zvyšuje regeneraci buněk, zpomaluje proces stárnutí;
 • zlepšuje paměť;
 • zvyšuje fyzickou vytrvalost a výkon;
 • pomáhá saturovat buňky kyslíkem;
 • snižuje špatný cholesterol;
 • podporuje spalování tuků.

Nedostatečné množství karnitinu v těle může znamenat:

 • tachykardie nebo arytmie;
 • slabost a únava;
 • svalový třes;
 • nespavost a podrážděnost;
 • snížený tlak;
 • přibývání na váze i na dietě.

Projevy nedostatku karnitinu čelí nejčastěji ztrátě hmotnosti, sednutí na dietě a přijímání méně produktů bohatých na karnitin. U lidí s onemocněním gastrointestinálního traktu se může vyskytnout také nedostatek vitamínové látky; kvůli příjmu některých antibiotik a léků, které ovlivňují srážení krve; vegetariáni a surové foodists. Stojí za zmínku, že pro absorpci karnitinu je nutné použít vitamíny A, B6, B3, B9, B 12. Musíte jíst potraviny, které obsahují železo a esenciální aminokyseliny - lysin, methionin.

Harm přinesl L-karnitin

Harm po požití léku se zpravidla objevuje při předávkování (foto: fthmb.tqn.com)

Doporučená dávka L-karnitinu pro ženy a muže, předepsaná v návodu - 500 - 1500 mg denně. Sportovci mohou užívat 500 - 1500 mg L-karnitinu jednou 20 minut před tréninkem. Někteří odborníci na výživu doporučují užívat až 5 g levého karnitinu denně. Tato doporučení jsou pochybná, protože lékaři zastávají názor, že tělo není schopno absorbovat více než 2 g karnitinu denně.

Ale můžete povolit nadbytek těla a karnitinu. To je možné, pokud si bezmyšlenkovitě berete spalovač tuku, nedodržujete doporučené normy a ne sportujete. Doporučení pro užívání léku jasně ukazují, že užívání L-karnitinu je v doporučeném množství. Je nutné dodržovat vyváženou stravu. Aby nedošlo k poškození vašeho těla, měli byste odmítnout vzít lék, pokud existují kontraindikace.

Předávkování karnitinem je velmi vzácné. Známky nadbytku látky v těle:

 • průjem;
 • bušení srdce;
 • zvýšený amoniak v těle;
 • křeče;
 • nevolnost

Nejednoznačné recenze o L-karnitinu mezi ženami. Spravedlivý sex si stěžuje na selhání menstruačního cyklu, když užívá spalovač tuku. Důvodem může být několik. První je zvýšená fyzická námaha. Hlavní podmínkou pro užívání L-karnitinu je atletická aktivita, protože samotná látka nespaluje tuk, ale je v tomto procesu pomůckou. V důsledku toho některé ženy ztratí cyklus, což je reakce těla na další fyzickou aktivitu. Kromě toho, prudký pokles tělesného tuku může také vyvolat selhání menstruačního cyklu u žen.

Druhý důvod - změna v těle. Ženské tělo je systém vzájemně provázaných jemně vyladěných procesů. I malá odchylka od normy jednoho parametru může vést k selhání všech procesů. Proto spotřeba přírodního spalovače tuků a v důsledku toho ztráta hmotnosti může být příčinou porušení menstruačního cyklu. Pokud se cyklus po dvou až třech měsících neobnovil, měli byste se poradit s lékařem, který vám poradí.

Viz také: Jak užívat L-karnitin pro hubnutí

Vedlejší účinky spalování tuků

Užívání L-karnitinu ve večerních hodinách může způsobit problémy se spánkem (foto: arhsportfood.ru)

Vedlejší účinky, s různými úrovněmi pravděpodobnosti, se vyskytují při užívání jakéhokoliv léku. Levokarnitin není výjimkou. Následující vedlejší účinky jsou možné v důsledku příjmu karnitinu:

 • poruchy spánku při užívání léku odpoledne nebo v noci;
 • dyspepsie;
 • svalová slabost;
 • alergické reakce;
 • individuální intolerance, která se projevuje nauzeou, bolestmi hlavy, poruchami stolice.

Vedlejší účinky v podobě špatného dechu se projevují u lidí trpících chorobami gastrointestinálního traktu. Pokud se objeví vedlejší účinky, vyhledejte lékaře.

Měli byste také pamatovat, že karnitin nemůže být užíván každým. Kontraindikace pro použití látky:

 • idiosyncrasy karnitinu nebo příbuzných složek;
 • těhotenství a kojení.

Proč užívat L-karnitin

L-karnitin pomáhá efektivně zvládat vysokou fyzickou námahu a spalování tuků (foto: tvoyasuperfigura.ru)

Je zbytečné brát levokarnitin výhradně jako spalovač tuků, zapomínat na zvláštnosti jeho činnosti, a ne dělat tělesná cvičení. Z toho nebude žádný prospěch. Fóra obsahují příběhy o mýtických tiskových kostkách, které se údajně objevily mezi těmi, kteří vzali spalovač tuků a otřásli tiskem, a poté, co byl lék zrušen, „kostky“ zmizely. Taková zpětná vazba je jen výsledkem zbožné přání. Karnitin nemá žádný takový účinek jako štěpení vlastního tuku. Levokarnitin se doporučuje užívat jako pomocnou látku během tréninku a vytvořit krásné tělo. Je optimální začít spalovač tuků po prvním seznámení s posilovnou, pokud předtím nebylo žádné fyzické cvičení. S výrazným nárůstem zátěže, přechodem z takzvané úrovně začátečníka ve sportu na střed, je příjem L-karnitinu optimální. Pomáhá tělu vyrovnat se s úkoly, které mu byly svěřeny - zvýšenou fyzickou námahou a přispívá k odbourávání tuků. Poslední bod je důležitý při formování krásné a vhodné postavy při sportovních aktivitách.

Viz také: L-karnitin - spalovač tuků a lék pro zdraví

Informace o vlastnostech L-karnitinu viz níže uvedené video.

l Karnitin je aminokyselina, která je svým chemickým složením a vlastnostmi podobná vitamínu B. Tento lék je obzvláště populární mezi sportovci a lidmi, kteří chtějí zhubnout. K dispozici ve formě sirupu, tablet nebo kapek. Tato látka má příznivé vlastnosti i kontraindikace. Pojďme se seznámit se všemi jemnostmi použití karnitinu, jeho indikacemi a účinky na tělo.

Použijte l karnitin

Přínosy l karnitinu pro člověka spočívají v tom, že pomáhají vylučovat toxiny a toxiny z těla a také rozkládají mastné usazeniny transportem mastných kyselin do mitochondrií. Tuk je tedy přeměněn na energii.

Stojí za to věnovat pozornost tomu, že bude jednat pouze s dostatečnou fyzickou námahou. Pokud užíváte l karnitin, ale zároveň vede sedavý způsob života - nebude to mít žádný prospěch. Pro větší efekt potřebujete dobře navrženou dietu.

Když je látka nedostačující, mastné kyseliny zůstávají v lidském oběhovém systému, což vyvolává výskyt aterosklerózy a dalších kardiovaskulárních onemocnění. V důsledku toho se také zvyšuje riziko obezity.

l Karnitin se vyrábí v dostatečném množství samotným tělem. Pouze v některých případech je nutné jej použít dodatečně.

Tato látka pomáhá v boji proti únavě, dodává tělu sílu a energii, je profylaktická proti mrtvicím a srdečním infarktům. To je důvod, proč tento doplněk stravy je populární mezi sportovci, kteří potřebují další použití.

Harm karnitin

Přínosy a poškození l karnitinu nebo levého karnitinu (l karnitinu) pro ženy a muže závisí na dávce a souvisejících onemocněních. Před použitím se proto poraďte se svým lékařem.

Mezi kontraindikacemi pro použití patří:

 • diabetes mellitus (l karnitin u diabetu může být užitečný, vše je podmíněno správností příjmu);
 • problémy s nadváhou na pozadí chronického onemocnění nebo dědičnosti;
 • onemocnění jater (zejména cirhóza);
 • onemocnění srdce a cév;
 • oslabená imunita;
 • onemocnění oběhového systému, zejména rakoviny;
 • hypertenze;
 • nemoci ledvin a močového měchýře (zejména chronické a akutní stadia);
 • akutní zánětlivá onemocnění gastrointestinálního traktu (protože může dále zhoršit situaci a způsobit nevolnost, střevní křeče a zvracení).

V žádném případě nelze užívat lék během těhotenství a kojení (kojení dítěte).

Karnitin pro děti

V některých případech pediatři pro děti předepisují levý karnitin:

 • s nedostatečným krmením - s malým příjmem látky s jídlem;
 • s omezenou schopností biosyntézy aminokyselin v těle - u předčasně narozených dětí a v raném věku;
 • porucha absorpce látky buňkami nebo její ztráta během vylučování ledvinami;
 • s vrozenými chorobami srdce a jeho cév;
 • v mitochondriálních onemocněních (buňky, pomocí kterých se provádí absorpce levého karnitinu v těle);
 • porušení buněčné výměny energie;
 • s neuropsychiatrickými a somatickými onemocněními (včetně vrozených).

Existuje obrovská pozitivní zkušenost s použitím aminokyselin v pediatrii a terapii. Je však zakázáno dávat tento doplněk bez doporučení pediatra!

Jaké produkty obsahuje?

Navzdory své exkluzivitě je tato aminokyselina v malých dávkách obsažena v produktech živočišného a rostlinného původu:

 • maso - jehněčí, vepřové, zvěřinové, hovězí, drůbeží (domácí);
 • čerstvé ryby;
 • houby;
 • čerstvá mrkev;
 • banány;
 • rajčata;
 • rýžové krupice;
 • celozrnný chléb.

Při dlouhodobém tepelném zpracování klesá obsah karnitinu ve výrobcích.

Činnost na těle

Karnitin je nezávisle syntetizován v játrech a ledvinách zdravého člověka. Tento proces probíhá bez problémů v přítomnosti vitamínu C, skupiny B, železa, lysinu, myoninu a některých dalších látek.

Obecně řečeno, tato látka působí na tělo plodně. Lidé, kteří užívají karnitin podle indikací a podle všech pravidel, mají následující účinky:

 • urychlený metabolismus (metabolismus v těle);
 • snížení cholesterolu;
 • nasycení krvinek kyslíkem;
 • zvýšená imunita, prudký pokles výskytu akutních virových a respiračních onemocnění;
 • zvýšit výkon a vytrvalost;
 • urychlení regenerace tkání při úrazech (včetně lehkých sportovních úrazů);
 • zrychlení regenerace po delším sportovním tréninku nebo jiných nákladech;
 • zvýšení odolnosti při psychickém stresu.

Karnitin je také používán jako profylaktický prostředek v boji proti tukům po hubnutí.

Současně s anabolické léky, účinek levého karnitinu je značně zvýšena.

Indikace pro použití

 1. Problémy s normalizací vývoje svalové soustavy a tělesné hmotnosti člověka.
 2. Komplexní léčba (některá onemocnění první fáze) a udržení aktivní pracovní schopnosti jater, slinivky břišní a endokrinního systému.
 3. Zpomalení stárnutí mozkových buněk u starších lidí. Aminokyselina zabraňuje zúžení cév mozku a zabraňuje vzniku cholesterolových plaků v nich.

Ale i když nejste sportovec, nemůžete brát takový lék a vést sedavý způsob života. Procvičte si jógu, plavání, rychlou procházku nebo jogging, cyklistiku, přihlaste se na taneční lekce nebo v sekci tělocvična.

Vždy začněte s krátkým tréninkem - poprvé je dostačující 25 minut aktivního času. Další den přidejte dalších 5-7 minut. Prodlužte délku tréninku jednou týdně, ale ne dlouho a ne méně než čas posledního času.

Jak se chovat?

Nejedná se o lék, ale o bioaktivní doplněk stravy. K dispozici ve formě kapek, sirupu nebo kapslí. Každý přípravek je užíván striktně podle předpisu lékaře av plném souladu s požadavky návodu k použití.

Průběh užívání tohoto léku je obvykle od 1 měsíce do šesti měsíců. Ale jmenován ošetřujícím lékařem v souladu s individuálním pacientem.

Napájení

Při užívání levého karnitinu se ujistěte, že jedíte správně. Orientujte své tělo na světlo, ale vyživující psaní bohaté na bílkoviny. Potraviny, které zahrnují dietu:

 • maso, drůbež, ryby - všechny chudé;
 • pouze celozrnný nebo žitný chléb;
 • kefír, nízkotučný tvaroh;
 • mléko;
 • ořechy;
 • vejce;
 • obiloviny;
 • zelenina;
 • ovoce

Připravte si většinou vařené nebo dušené pokrmy. Zelenina a ovoce se snaží jíst syrové.

Všechna jídla za den se dělí na 5-6 metod 200-300 gramů. Poslední jídlo by nemělo být pozdější než 2-2.5 hodin před spaním.

Co vyloučit z potravin?

Úplně vyloučit ze stravy sacharidů potraviny. Jedná se o alkohol, mastné ryby, maso a ryby, klobásy a veškeré uzené výrobky, konzervy, sýry, sladké tvarohy, pšeničný chléb a máslo, čokoládu, cukr a jiné cukrovinky. To znamená, že všechny sacharidové potraviny jsou vyloučeny - pravidlo, které by mělo být přísně dodržováno.

Co vařit?

První kurzy: polévky (včetně polévek z pyré) bez převarených švestek a opečené zeleniny, na nekoncentrovaných netukových vývarech.

Druhé pokrmy: vařené nebo blanší maso, ryby, drůbež, vařené krupice.

Občerstvení: zeleninové nebo ovocné saláty, plátky s olivovým nebo sezamovým olejem (několik kapek).

Na snídani: cereálie (na vodě nebo mléku bez cukru), sklenici mléka nebo kefíru, tvaroh, čerstvé ovoce nebo zeleninu. Suchý chléb nebo strouhanka (neslazená).

Nápoje: čaj (černý, zelený, bylinný), přírodní káva bez cukru, kompoty (včetně přírodního sušeného ovoce - sušené nebo sušené bez cukrového sirupu), ovocné nápoje, ovocné nebo míchané zeleninové šťávy, minerální voda.

Na večeři: vařené nesolené brambory nebo těstoviny (vzácné), vařené ryby nebo zelenina.

Před spaním: sklenka džusu, čaje nebo kefíru.

Sportovní výživa, štíhlá postava, silné svaly - jedno z nejoblíbenějších témat pro diskusi v moderních časopisech, televizních talk show a internetovém prostoru. Snad každý z nás alespoň jednou zůstal v obchodě nebo lékárně naproti krásným boxům s nápisem „L-karnitin. Vaše dokonalé tělo "nebo neslyšíte od přátel, kteří navštěvují fitness kluby, příběhy o neobvykle efektivním, revolučním způsobu hubnutí. Takže záhadný karnitin opravdu zázraky?

Co to je?

Karnitin, odvozený od aminokyseliny, se nachází téměř ve všech buňkách našeho těla. Jeho jméno pochází z latinského slova "carnus", což znamená "maso" (původně tato látka byla získána z masa). Karnitin se běžně označuje jako řada chemických sloučenin, včetně L-karnitinu, acetyl-L-karnitinu a propionyl-L-karnitinu.

Úloha karnitinu v lidském těle je obtížné zmenšit. Karnitin transportuje mastné kyseliny do mitochondrií („energetická stanice“ buňky), kde jsou štěpeny energií, což vede ke spalování přebytečného tuku a zároveň vytváří další energii nezbytnou pro udržení vysoké vitální aktivity. Odstraňuje také toxické látky z těla, čímž zabraňuje jejich akumulaci. Karnitin se nachází převážně v kosterních a srdečních svalech, které jako hlavní „palivo“ používají mastné kyseliny.

Lidské tělo samo produkuje karnitin v množství dostatečném k udržení jeho normálního fungování. Někdy z některých genetických nebo zdravotních důvodů u některých lidí (například předčasně narozených dětí) může být tento proces výroby narušen, v důsledku čehož je karnitin podmíněně nenahraditelnou živinou.

U zdravých dětí a dospělých není třeba užívat karnitin ve formě speciálních doplňků výživy, protože játra a ledviny produkují dostatek této látky z aminokyselin pro vitalitu.

Nedostatek karnitinu

V těle je karnitin syntetizován za účasti vitaminů C a skupiny B (zejména B3, B6, B9, B12), železa, stejně jako aminokyselin lysinu a methioninu a řady enzymů. Nedostatek alespoň jedné z uvedených látek může způsobit nedostatek karnitinu.

Častěji než ostatní se tento nedostatek vyskytuje u vegetariánů, sportovců, se zvýšenou fyzickou námahou a nevyváženou výživou.

Příznaky nedostatku karnitinu jsou obvykle rychlá únava, nízká imunita, výskyt nadváhy a kardiovaskulárních onemocnění.

Stejně jako u většiny přírodních látek má molekula karnitinu dvě podoby, které jsou navzájem zrcadlovým obrazem.

Vědci používají k rozlišení mezi těmito formami písmena L a D. V lidském těle, forma „L“ funkce, tedy v článcích časopisů a seznamech přísad potravinářských přídatných látek, karnitin obvykle znamená L-karnitin, který se nedávno stal nejrozšířenějším látka, která zajišťuje zaručenou a rychlou ztrátu hmotnosti.

Budeme hovořit o tom, zda je to skutečně tento případ a zda je účinek L-karnitinu na tělo omezen na ztrátu nadváhy.

Co může být užitečné

Pro zdraví srdce. Příznivý účinek karnitinu na zdraví kardiovaskulárního systému by měl být zajímavý pro všechny, zejména pro ty, kteří jsou ohroženi rozvojem ischemické choroby srdeční. Jako výsledek lékařského výzkumu byl odhalen vztah mezi nízkými koncentracemi karnitinu v srdečním svalu a srdečním selháním. Karnitin poskytuje zvýšení průtoku krve do srdce a zvýšení hladiny "dobrého" cholesterolu a zároveň snižuje koncentraci "špatného". To snižuje riziko vzniku koronárních srdečních onemocnění.

Pro léčbu chronického únavového syndromu, jehož symptomy zahrnují bolesti svalů a kloubů, deprese, úzkost, podrážděnost, bolesti hlavy, střevní problémy a ztrátu chuti k jídlu.

Při onemocněních ledvin a jater, protože se jedná o tyto orgány, které syntetizují karnitin v těle, pak při jejich onemocněních dochází k prudkému poklesu jeho množství a je nutná vnější kompenzace.

S různými infekčními chorobami se zvyšující se teplotou, vysoká teplota zvyšuje tepovou frekvenci, což vede ke zvýšení nákladů na energii, a přijetí karnitinu vám umožní uvolnit tuto extra energii.

Mysl - záruka zdraví, nebo karnitin není "ztrácí"!

Miliony lidí sní o nalezení štíhlého těla, které chce nejen najít dobrou postavu, ale také zlepšit své zdraví. Díky vývoji tzv. Fitness průmyslu, který podporuje speciální sportovní výživu spolu s aktivním životním stylem, se dnes L-karnitin stal známým jako doplněk spalování tuků, který si každý může koupit v lékárně, sportovním klubu a dokonce i v běžném nákupním centru.

Krásné barevné samolepky na lahvích a baleních s pilulkami prostě nedokáží zaujmout pozornost, slibnou (často v cizím jazyce bez překladu do ruštiny), aby vaše tělo bylo dokonalé. Nicméně, nikde to neznamená, že předpokladem pro získání tohoto nádherného výsledku je dodržování příslušné stravy předepsané zkušeným dietologem a přítomnost dostatečné fyzické aktivity.

Jeden návštěvník internetového fóra na téma zdravé výživy byl skutečně překvapen a pobouřen její pokračující tělesnou hmotností. Jak se ukázalo, strava této osoby sestávala z pokrmů zakoupených v restauracích s rychlým občerstvením, které omývala nápoji obsahujícími velké dávky L-karatinu.

Někdy lidé navštěvující fitness centra, doslova "sednout" na léky s L-Karate. Po zahájení pravidelného používání tohoto výživového doplňku vzniká dojem, že se zlepšuje pracovní kapacita, zvyšuje se fyzická vytrvalost, snižuje se únava, zvyšuje se svalový růst a po tréninku se bolest snižuje.

Inspirováni takovým fantastickým efektem jsou amatérští sportovci rukojmí moderními přípravky L-Carat, které obsahují nejen užitečné, ale také škodlivé látky, které často ničí játra.

„Moje známost s L-karinitinem proběhla před dvěma lety,“ stěžuje si další návštěvník fóra. - Po dobu 8 měsíců jsem intenzivně navštívil posilovnu, od pondělí do pátku, dvě hodiny denně a před každým tréninkem jsem pil půlhodinu L-karnitinu. Vyhodil nešťastných 8 kilogramů. Síly byly víc než dost, bylo mi líto, že sál byl v sobotu a v neděli zavřený. Je čas odejít; Vzdal jsem se tréninku a mé oblíbené kyselé kapaliny po dobu tří měsíců. Chuť k jídlu se zdvojnásobila nebo ztrojnásobila a byla tu velká únava. Když jsem se nakonec rozhodl, že nemám kila navíc, přestal jsem pít L-karnitin úplně, ale tentokrát se únava stala tak těžkou, že jsem se nemohla nutit vstávat z pohovky. Sečteno a podtrženo: vrácené kilogramy se vrátily v plné výši, byla přidána chronická únava, která v této době také neprojde. Nevím, na kterého lékaře jít a kam jít. “

„Řeknete lži! L-karnitin je úžasná věc, svaly nejsou ucpané, mořské síly. Poradím všem, “píše na této stránce další fanoušek fitness.

Z výše uvedeného můžeme vyvodit následující závěr: karnitin není tak špatný, ale ne tak užitečný a neškodný, jak si myslíte. Pokud se chystáte jít na sport nebo se už na něm zabýváte, chcete najít štíhlé, tónované tělo a zároveň si udržet své zdraví, nespadat do přesvědčování manažerů fitness, kteří mají zájem o prodej tzv. „Sportovních výrobků“, a nevěnovat pozornost doporučením z kategorie „Poradím všem“.

Jděte do kompetentního odborníka na výživu a sportovního lékaře, proveďte testy, zjistěte své kontraindikace. Pouze zkušený odborník si bude moci vybrat fyzickou zátěž, která je pro vás optimální a určit potřebný přísun potravinářských přídatných látek ve správném množství.

Na závěr, některé další statistiky. Vědci, kteří zkoumali výživové doplňky dvacet let, stále nemohou najít důkazy o tom, že by suplementace L-karnitinem v dávkách 2-6 gramů (tzn. Tolik karnitinu, který se nachází ve volně prodejných drogách) denně, mohla zlepšit vytrvalost a fyzickou kondici. výkonnost u zdravých lidí. A nezapomeňte: všechny potravinové doplňky jsou jen jedním z pomocných nástrojů na cestě k vašemu zdraví a kráse.

 • HORA V MÍSTĚ: příčiny
 • Demence: příčiny a symptomy
 • Produkty, které čistí, posilují játra a oči
 • Proč žijí líní lidé déle
 • Jak zpomalit stárnutí endokrinního systému
 • PSORIAZ: 7 přírodních léků na prevenci a zastavení onemocnění
 • "Fiktivní" bolest
 • 1 SNADNÉ CVIČENÍ NA ZLEPŠENÍ SYSTÉMU LYMPHATIC
 • Jak udržet mozek zdravý až do stáří
 • 7 způsobů, jak se vypořádat se stresem