Image

Práce slinivky břišní. Zvláštní role a význam pro celý organismus

Jedním z nejdůležitějších orgánů v lidském těle, který se aktivně podílí na procesu trávení a ne pouze, je slinivka břišní. Většina lidí se mýlí v tom, že se v žaludku vyskytují všechny nejdůležitější procesy (produkce enzymů atd.). Samozřejmě, že u lidí je všechno propojeno, a pokud se alespoň jedna složka řetězce stane dočasně nepoužitelnou nebo špatně plní své funkce, ovlivní to všechno. Proto by měla být věnována zvláštní pozornost práci slinivky břišní, protože bez ní není normální a zdravá lidská existence možná.

Struktura slinivky břišní

Navzdory skutečnosti, že slinivka je malá, její hodnota je velmi velká

Nachází se přibližně mezi prvním a druhým bederním obratlem v retroperitoneálním prostoru. Ucpávku lze rozdělit do tří částí:

 • Hlava Jedná se o nejširší část varhan, která se nachází převážně ve vnitřním ohybu dvanáctníku, a zdá se, že střevo pokrývá tuto část žlázy. Tato část je oddělena od ostatních částí sulkem, ve kterém je umístěna portální žíla. Kromě toho se další potrubí pohybuje od hlavy, která může být připojena k hlavnímu kanálu ve slinivce břišní, nebo může sama proudit do dvanácterníku. Šířka hlavy od 3 do 7 cm, v závislosti na individuálních vlastnostech těla
 • Tělo. Nachází se mírně vlevo od hřbetu a má tvar trojúhelníku. Existují tři části těla - přední plocha, zadní povrch a spodní povrch. Přibližná šířka těla pankreatu je 2 až 5 centimetrů
 • Ocas Jedná se o nejužší část těla, jejíž šířka se pohybuje od 3 mm do 3 centimetrů. Přes toto oddělení projde hlavní pankreatický kanál, a pak se připojí (nebo toky) do dvanáctníku

Měli bychom také hovořit o mikroskopické struktuře tohoto orgánu. Má buněčnou a trubkovou strukturu se spojovacími prameny mezi každou buňkou a trubkou, podél které kanály, nádoby atd. Procházejí. Z tohoto hlediska lze v pankreatu rozdělit do dvou částí:

Krevní zásobení slinivky břišní probíhá prostřednictvím cév:

 • Přední dvanáctníková tepna
 • Přední dvanáctníková tepna
 • Dolní duodenální tepna
 • Slinivka žíly

Pro osobu, která nemá lékařské vzdělání, se taková struktura může zdát velmi komplikovaná, protože většina z uvedených termínů není nikomu dobře známa. A kromě toho jen málo lidí zná rozdíl mezi dolní tepnou a nadřazenou tepnou a jakou roli hraje portální žíla. Je však nutné znát přibližnou strukturu, aby bylo možné lépe pochopit, jaké jsou hlavní funkce slinivky břišní a jak to funguje.

Úloha pankreatu při trávení

Navzdory skutečnosti, že z lékařského hlediska má toto tělo velmi jednoduchou formu struktury, neznamená to, že funkce, které provádí, jsou také jednoduché. Zde je všechno opačné. Úloha, kterou tato žláza hraje v procesu trávení, je prostě kolosální. Hlavní funkcí je produkce všech nezbytných enzymů, díky nimž probíhá normální proces trávení. Mezi enzymy, které produkují toto tělo, lze identifikovat:

 • Enzym amyláza. Hlavní úlohou tohoto enzymu je zkrácení velmi dlouhých sacharidových řetězců, které by se měly rozpadat na molekuly cukru, protože je mohou asimilovat pouze lidské střeva. Díky tomuto enzymu, když žvýkáte výrobek obsahující škrob, jako jsou brambory nebo rýže, můžete cítit nasládlou chuť, i když tyto produkty samy o sobě nejsou sladké
 • Enzymová lipáza. Je velmi aktivní v tucích, které je třeba rozdělit na nejjednodušší formy, jako je glycerin a mastné kyseliny. Je to v této formě, že jsou schopni strávit a projít procesem trávení. Díky tomuto enzymu jsou navíc vitamíny jako A, D, E, K, které jsou rozpustné v tucích, schopny vstřebat do lidského těla.
 • Enzymová nukleáza. Díky tomuto enzymu se nukleové kyseliny vstupující do těla rozkládají. Osvobozuje všechny volné nukleové kyseliny a ty, které jsou schopny strávit v procesu trávení, stejně jako užitečné pro budování vlastních genetických struktur
 • Enzym trypsinogen. Tento enzym, jako takový, není zapojen do samotného trávicího procesu, ale hraje velmi důležitou roli v aktivaci jiného enzymu, v důsledku čehož se rozpad všech molekul bílkovin, které vstupují do těla
 • Enzymy profosfolipazy. Je to velmi důležité enzymy, které dobře fungují na komplexních tucích, jako jsou fosfolipidy.

Jak vidíte, slinivka břišní hraje téměř hlavní roli v procesu trávení, protože pokud dojde k nějaké poruše a alespoň jeden enzym je produkován v menším množství nebo není vyvíjen vůbec, může to vést k velmi špatným následkům pro celý organismus.. To ovlivní stravitelnost živin, mikroprvků, vitamínů, sacharidů, bílkovin a tuků, bez nichž člověk nemůže žít dlouho.

Práce slinivky břišní a její regulace

Slinivka - vitální orgán

Stejně jako každý jiný orgán v lidském těle, i slinivka, nebo spíše její činnost, je řízena centrálním nervovým systémem. Z výzkumu provedeného vědci lze konstatovat, že jakýkoliv vzhled přitažlivého pachu jídla, zejména pokud má člověk hlad, je okamžitě aktivována práce pankreatu. Měli bychom také říci, že nerv vagus je zodpovědný za aktivaci práce této žlázy a sympatiku za snížení aktivity.

Obrovskou úlohu v regulaci, a zejména její činnost, hraje žaludeční šťáva. Zvýšení jeho obsahu vede ke zvýšené aktivitě a začátku žlázy.

Tento lidský orgán má jednu velmi zajímavou vlastnost - schopnost přizpůsobit se. Stalo se tak, že málo lidí jedí vyvážené a správné, a proto, často v potravinách, které člověk sní, existuje více než jedna složka. Pokud jsou například sacharidy přítomny více, pak slinivka vytvoří více amyláz, protože je zodpovědná za rozpad této složky. Pokud člověk konzumuje velmi tučná jídla, pak bude lipáza produkována více. No, pokud je příjem pokrmů a výrobků, které obsahují mnoho bílkovin, pak trypsin bude hlavním enzymem.

Slinivky břišní a hormony

Jednou z hlavních funkcí slinivky břišní (kromě toho, že hraje aktivní roli v trávení) je endokrinní, tj. Produkce velmi důležitých hormonů, jejichž přítomnost v lidském těle je prostě nezbytná. Langerhansovy ostrůvky jsou místy žlázy, které jsou zodpovědné za produkci hormonů. Hormony produkované slinivkou zahrnují:

 • Inzulín Prakticky každý ví, jakou roli hraje inzulín v lidském těle a jaké důsledky může vést k jeho nedostatku. Tento hormon se podílí na metabolických procesech a také ovlivňuje vstřebávání aminokyselin, sacharidů, tuků. Navíc díky inzulínu dochází k distribuci všech štěpených látek skrze krev a každá z těchto složek je schopna proniknout do každé buňky v těle a vykonávat svou funkci. Pokud dojde k poruše ve výrobě inzulínu, pak rozdělené živiny nejsou distribuovány po celém těle, nedosáhnou míst, kde jsou potřeba. To vede k intoxikaci těla. Jedním z nejběžnějších a nejznámějších onemocnění, které ovlivňuje kvalitu života osoby a je způsobeno nedostatkem nebo absencí inzulínu, je diabetes.
 • Glukagon O působení tohoto hormonu lze říci, že je naprosto opačný k inzulínu, to znamená, že hlavní funkcí glukagonu je aktivovat všechny zásoby uhlohydrátů a přeměnit je na energii, bez které tělo není schopno existovat a pracovat normálně. Glukagon také udržuje normální hladinu glukózy v krvi, a to i v případech, kdy je člověk na pevných dietách a nedostává potřebné živiny.

Je třeba poznamenat, že při zvýšení hladiny glukózy v krvi se aktivuje práce inzulínu, produkuje více. Pokud se obsah glukózy v krvi sníží, pak se dostane glukagon, jeho hladina se zvyšuje.

Úloha slinivky břišní v produkci hormonů je jednoduše nepopiratelná, protože každý ví, že každé selhání okamžitě postihuje celé tělo.

A proto musíte pečlivě sledovat stav slinivky břišní, jíst správně a vyváženě, aby jí pomohla fungovat podle požadavků lidského těla.

Možné poruchy funkce slinivky břišní

Struktura slinivky břišní - poměrně komplikovaná

Není neobvyklé, když selže slinivka břišní. Pokud alespoň jeden enzym není produkován v potřebném množství, ovlivní celý organismus a povede k výskytu některých příznaků, které říkají, že ne všechno je v pořádku. Mezi hlavní příznaky poruchy funkce pankreatu patří:

 • Silná bolest v hypochondriu
 • Bolest se postupně šíří po celém bederním a výše
 • Nevolnost, zvracení a větší bolest, tím silnější jsou tyto pocity
 • Pokud se ohnete, bolest bude menší
 • Nečinnost léků proti bolesti
 • Možné zvýšení tělesné teploty
 • Emetické hmoty mají buď kyselou nebo hořkou chuť

Pokud se objeví alespoň jeden z těchto příznaků, měli byste se okamžitě poradit s lékařem, protože byste s ním neměli žertovat, protože bolest sama o sobě nepřežije, dokud nezjistíte pravý důvod a nezačnete včas léčit. Kterýkoli z těchto příznaků může indikovat vývoj onemocnění pankreatu, stejně jako onemocnění, která přímo souvisejí s porušením produkce enzymů a hormonů v něm. Patří mezi ně:

 1. Pankreatitida. Setkává se velmi často.
 2. Fistula
 3. Benigní tumory
 4. Diabetes
 5. Pankreatonekróza
 6. Cysta
 7. Maligní nádory
 8. Cystická fibróza

Slinivka břišní je velmi důležitým orgánem v lidském těle, na jehož práci závisí celkový stav a normální fungování jiných orgánů. Navzdory skutečnosti, že léky jsou na místě, a téměř všechny nemoci a selhání mohou být vyléčeny, nebo alespoň opraveny, musíte sledovat své tělo, a především jíst správně. A pokud se již stalo, že se ocitnete s jedním příznakem, který hovoří o poruše žlázy, nemusíte táhnout, protože včasná léčba kvalifikované lékařské pomoci může usnadnit život a zkrátit dobu zotavení!

Jak slinivky břišní, příčiny diabetu, pankreatitida říkají video:

Slinivka břišní: struktura a funkce, úloha při trávení

Slinivka břišní (pankreatická) hraje obrovskou roli nejen v procesu trávení, ale také v životně důležité činnosti celého organismu. Tento orgán trávicího a endokrinního systému produkuje enzymy nezbytné pro rozklad potravin, které vstupují do žaludku, a hormony pro regulaci metabolismu sacharidů a tuků.

Umístění a vlastnosti budovy

Slinivka je sbírka plátků, z nichž každá produkuje enzymy, které se podílejí na trávení potravy.

Slinivka břišní se nachází v retroperitoneálním prostoru za žaludkem mezi dvanáctníkovými kroužky po stranách a horními obratli bederní části nad ledvinami. Navenek železo připomíná „čárku“ protáhlého tvaru. Tělesná hmotnost u dospělých se pohybuje od 80 do 90 g.

Struktura slinivky břišní pod mikroskopem je sbírka žlázových laloků s vylučovacími kanály. Cévy procházejí krevními cévami. Lobuly produkují pankreatickou šťávu, jejíž trávicí enzymy (amyláza, laktáza, trypsin, lipáza, invertáza) ovlivňují proces štěpení potravy. Tato část slinivky břišní se nazývá exokrinní část.

Kanál prochází celou délkou žlázy, skrze kterou pankreatická šťáva vstupuje do dvanácterníku. Tam se mísí se žlučí a spolu s ním zajišťuje proces trávení střev.

Shluky buněk mezi laloky s dobře vyvinutou sítí kapilár se nazývají Langerhansovy ostrůvky. Tyto formace alfa, beta a delta buněk produkují hormony (glukagon, inzulín) a patří do endokrinní části pankreatu.

Tělo má následující strukturu:

 • velikost hlavy 2,5-3,5 cm těsně k místu ohýbání dvanáctníku;
 • krk;
 • trojúhelníkové tělo žlázy není delší než 2,5 cm a je umístěno vlevo od páteře a směřuje do sleziny;
 • ocas ve tvaru hrušky, dlouhý 3 cm, kterým prochází hlavní pankreatický kanál, který interaguje s dvanácterníkem.

U novorozenců je délka žlázy asi 5-6 cm a ve věku čtyř let se tělo zvětšuje na velikost 7-8 cm, u 10letého dítěte dosahuje slinivky břišní 12-15 cm, velikost tohoto orgánu u dospělých se pohybuje mezi 16-23 lety. viz

Pankreatická žláza roste u dětí poměrně pomalu; jeho růst se zrychluje na období puberty. V této době se stává nejcitlivější k porušování stravy.

Úloha slinivky břišní v těle

Každý ví, že člověk potřebuje potřebné látky do těla spolu s jídlem. V potravinách jsou však tyto látky ve složité formě a není možné je asimilovat bez interakce s trávicími enzymy. Slinivka břišní produkuje pankreatickou šťávu, která přes kanál vylučující kanál (kanál) vstupuje do dvanácterníku. Tam jsou produkty rozděleny do požadovaného stavu pro absorpci. V lékařství, toto je nazýváno exokrinní funkcí pankreatu.

Potraviny se rozkládají hydrolytickými enzymy, které jsou zodpovědné za interakci živin s vodou. Pankreatická šťáva se skládá ze všech typů hydroláz, z nichž každá plní specifickou funkci. Jsou rozděleny do 4 hlavních skupin:

 1. Lipázy (lipolytické enzymy). Rozkládají tuky na komplexní složky - vyšší mastné kyseliny a glycerin, zajišťují stravitelnost vitamínů rozpustných v tucích A, D, E, K.
 2. Proteázy (proteolytické enzymy - karboxypeptidáza, chymotrypsin, trypsin) aktivují enzymy, které degradují proteiny na aminokyseliny.
 3. Nukleasy. Tyto enzymy rozkládají nukleové kyseliny a „budují“ své vlastní genetické formace.
 4. Karbohydrázy (amylolytické enzymy - amyláza, laktáza, maltasa, invertáza). Jsou nezbytné pro rozpad sacharidů na stav glukózy.

Mechanismus pankreatu je velmi složitý. Trávicí enzymy začnou být aktivně produkovány v určitém množství po 2-3 minutách po jídle v žaludku, vše závisí na koncentraci bílkovin, tuků a sacharidů v něm obsažených. Při správném množství žluči může produkce pankreatické šťávy s enzymy trvat až 12 hodin.

Endokrinní funkce je prováděna prostřednictvím práce isolocytů - speciálních buněk Langerhansových ostrůvků. Insulocyty produkují řadu hormonů:

Hormony vstupují do krve a aktivně se podílejí na regulaci metabolismu sacharidů v těle. Glukagon se podílí na metabolických procesech, inzulín poskytuje proces asimilace jednoduchých látek, pomáhá udržovat konstantní hladinu glukózy v krvi.

Když je pankreas vyvážený, inzulín a glukagon regulují vzájemnou aktivaci.

Vzhledem k těmto mnohostranným funkcím pankreatické žlázy je zřejmé, že její normální činnost v mnoha ohledech poskytuje příznivé podmínky pro růst a vývoj těla dítěte.

Časté onemocnění slinivky břišní

Při jakémkoliv narušení slinivky břišní - patologické změny struktury, zánětu nebo poranění - dochází k selhání v procesech produkce enzymů a hormonů, v důsledku čehož dochází k narušení normální funkce lidského těla. U dětí jsou funkční poruchy žlázy nejčastěji spojeny s náhlou změnou stravy (přechod na umělou výživu, začátek návštěvy mateřské školy nebo školy).

Nejběžnější onemocnění pankreatické žlázy (u dospělých i dětí):

 1. Pankreatitida je zánět tkáně žlázy, je doprovázen porušením procesu uvolňování pankreatické šťávy do střeva. Hlavními příznaky onemocnění jsou bolesti břicha, zvracení, nevolnost atd.
 2. Diabetes mellitus nastává, když buňky Langerhansových ostrůvků přestanou fungovat normálně, což vede k tomu, že hladina glukózy v krvi stoupá. Mezi hlavní příznaky onemocnění patří ztráta hmotnosti, žízeň, nadměrná tvorba moči atd.

U dítěte lze detekovat a onemocnění pankreatu, jako jsou benigní cysty, abscesy, píštěle.

Následující příznaky nejčastěji indikují poruchu práce tohoto orgánu u dětí:

 • emalace;
 • vzhled specifické chuti v ústech;
 • průjem;
 • slabost;
 • nadýmání;
 • nadýmání;
 • nevolnost;
 • bolest v boku, zádech, v pase, v břiše;
 • zvracení atd.

Napájení

Aby slinivka mohla fungovat normálně, je nutné sledovat její stav a pokud možno vytvořit podmínky pro její řádné fungování:

 • dodržovat zásady zdravé a vyvážené výživy;
 • omezit konzumaci uzených, mastných, smažených potravin;
 • odmítnout nebo minimalizovat používání alkoholu, silného čaje, kávy, limonády atd.;
 • minimalizovat příjem sacharidů před spaním;
 • připravit jídlo s minimálním množstvím koření, soli a koření;
 • vypít dostatek tekutin (1,5-2 litrů vody denně);
 • omezit spotřebu čokolády, sladkých a moučných výrobků (zmrzlina, koláče, housky, sladkosti atd.);
 • omezit spotřebu nepřirozených mléčných výrobků (glazované tvarohové tyčinky a tvaroh atd.);
 • omáčky na odpadky, kečup, majonéza;
 • zahrnovat více rostlinných potravin ve stravě, s výjimkou kyselého ovoce a bobulí.

Ve vztahu k dětem stačí dodržovat věkové normy stravy, nedovolit přejídání sladkostí a rychlé občerstvení by mělo být zcela vyloučeno z dětské stravy.

U onemocnění pankreatické žlázy je dítě, stejně jako dospělý pacient, předepsáno dietou č. 5.

Shrnutí pro rodiče

Správná výživa ve spojení se zdravým životním stylem - slib normálního vývoje a řádného fungování slinivky břišní dítěte, stejně jako pohodlné trávení a absence gastrointestinálních onemocnění.

Informativní video o anatomii pankreatu:

První městský kanál Oděsy, lékařské potvrzení na téma "Slinivka":

Co slinivka břišní

Slinivka břišní je fenomenální orgán, který současně vykonává v lidském těle dva protikladné cíle - endokrinní a exokrinní. Největší glandulární orgán je dlouhý 14 až 25 cm Funkce pankreatu jsou obsaženy v indukci pankreatické šťávy a hormonů, které pomáhají při optimálním trávení živin.

Úloha pankreatu při trávení

Nepohodlná struktura skládající se z buněk protilehlých navzájem histologie. Parenchyma pokrývá celý orgán a rozděluje jeho spojovací části na řezy. Lobule se skládají z acini a Langerhansových ostrůvků. Krevní zásobování a inervující nervy procházejí vedle sebe ve vícečetných důsledcích.

Exokrinní funkce jsou reprezentovány buňkami acini, které jsou zase zapojeny do procesu produkce pankreatické šťávy. Během dne, zdravý dospělý produkuje asi jeden a půl až dva litry šťávy.

Struktura a funkce slinivky břišní jsou zaměřeny na aktivní účast na zažívacím procesu. Nejmenší dysfunkce tkání orgánu ovlivní trávení a celkový stav těla.

Proč potřebujeme slinivku břišní? Pro trávení potravy, sestupující do žaludku přes jícen, se vylučuje žaludeční šťáva. Pankreatická šťáva pankreatu je produkována, tekoucí přes velkou papilu do dvanáctníku. V žaludku, pod stimulací trávicího ústrojí, komplexu ve složení, šťávy, se potraviny rozdělují a pohybují se do dvanácterníku, který již obsahuje pankreatickou šťávu. Jednou z funkcí je neutralizace obsahu žaludku, ve kterém jsou v důsledku nízkoalkalické reakce stále zbytky šťávy. Tento proces trvá, dokud celá žaludeční šťáva neopustí strávenou potravu. V případě porušení je tento kurz narušen a uvolnění neošetřené kyseliny a potravin do tenkého střeva.

Současně pokračuje rozpad potravin s hydrolytickými enzymy:

 • proteáza ovlivňuje proteiny a rozkládá je na aminokyseliny;
 • lipáza se podílí na odbourávání tuků na vyšší mastné kyseliny a glycerin;
 • karboxyhydrase působí na sacharidy a mění se na glukózu.

Během vstřebávání potravy se spustí reflex, který aktivuje činnost slinivky břišní. Právě začíná jídlo, a žláza již přidělila šťávu a poslal ji do dvanáctníku. Podvýživa, vyčerpání potravy, chřipka, alkoholismus a další faktory vedou ke změně stavu žláz. Proto je tolik nemocí spojených s dysfunkcí těla.

Endokrinní funkce

Alveolární orgán je izolován parenchymem složeným z diskových oddílů. Skládají se z pojivové tkáně, nervových sinusů a krevních cév. To je základ endokrinního pankreatu. Druhou část představují Langerhansovy ostrůvky, které regulují obsah glukózy. Celkový počet je ne více než jeden milion, jejich počet se s věkem postupně snižuje.
Překvapující skutečnost: v případě poruchy Langerhansových ostrůvků pod vlivem nesprávné stravy, alkoholu atd. Jsou tyto buňky nahrazeny pojivovou nebo tukovou tkání.

Endokrinní funkce slinivky břišní jsou důsledkem práce Langerhansových ostrůvků, které se skládají z endokrinocytů a isolocytů. Rozlišují se následující typy:

 1. a-buňky. Funkce je založena na produkci glukagonu. Pouze 10-30% z celkového počtu.
 2. Cells-buňky. Syntetizujte inzulin. (60-80%).
 3. A buňky produkují somatostatin.3-7%.
 4. VIP-indukující D1 buňky (vasointestinální peptid).5-10%.
 5. PP buňky tvoří pankreatický polypeptid. 2-5%.

Tam je také oddělený typ buněk v chudých množstvích, která obsahují thyroliberin, gastrin a somatoliberin.
Jaká je endokrinní funkce pankreatu?

 • proteinázy - trypsin, chymotrypsin, karboxypeptidáza;
 • amyláza, maltasa, laktáza - pro rozklad sacharidů;
 • lipázy ovlivňující tuky;
 • pro účinky na nukleové kyseliny - ribonukleázu a deoxyribonukleázu.

Enzymy jsou inertním druhem enzymů. Poté, co žvýkané zbytky vstoupily do žaludku, uvolňují uvolněné hormony reakci. Ty zase vedou k aktivaci profermentů a jejich přeměně na enzymy. Takový komplexní mechanismus je způsoben tím, že se železo chránilo před účinky vlastních enzymů na vlastní tkáně.

Endokrinní funkce slinivky břišní přímo souvisí s aktivitou hormonů, které jsou uvolňovány do krve v množství, které je dostatečné pro trávení určitých druhů potravin.

 1. Inzulín řídí optimální obsah glukózy ve tkáních a buňkách.
 2. Glukagon ovlivňuje glykogen, tuky a zvyšuje hladinu glukózy v krevním řečišti.
 3. Somatostatin snižuje produkci žluči, ovlivňuje snížení některých hormonů;
 4. VIP monitoruje celý systém trávení, zvyšuje tvorbu žluči.

Kloubní aktivita inzulínu a glukagonu kontroluje optimální kvantitativní procento glukózy v krvi.
Jaká je další funkce pankreatu? Provádí humorální funkci, která je založena na rozložení živin v těle pomocí tekutin (krev, míza). Proveďte její pancreoimin a sekretin. Aktivitou je kontrola sekrece pankreatické šťávy.

Sekreční funkce je způsobena přítomností pankreatické šťávy, skládající se z organických látek a enzymů:

 • 98% vody;
 • močovina;
 • protein (albumin, globuliny);
 • hydrogenuhličitany;
 • stopové prvky (vápník, sodík, fosfor, chloridy);
 • kyselina močová;
 • glukózy.

Díky solím vzniká alkalické prostředí.

Propojení funkcí se strukturou a umístěním ucpávky

Funkce pankreatu závisí na charakteristických vlastnostech struktury a umístění orgánů v dutině břišní. Správné umístění orgánů přispívá ke kvalitativnímu mlátění potravin ak normálnímu vylučování nezbytných enzymatických látek a dalších složek podílejících se na zažívacím procesu.

Podmíněně rozdělte části slinivky: hlavu, tělo a ocas.

Hlava se nachází v oblouku dvanáctníku. Spojuje játra a slinivku břišní přes hlavní papilu a různé kanály, včetně žluči.

Tělo orgánu je pokryto peritoneem v přední části a ocas je ohraničen slezinou.

V asimilaci jídla hraje důležitou roli orgán. Bez ní je přeměna potravinových makromolekul na menší segmenty, které mohou být absorbovány do krve, nemožná. Štěpení na monomery umožňuje jejich absorpci v tenkém střevě. Samotné trávení se obvykle dělí na mechanické a chemické. Pankreatická šťáva, spolu se žaludeční šťávou a žlučí, hraje důležitou roli v štěpení chyme (semi-strávený kus jídla) do molekul.

Funkce pankreatu v lidském těle hrají nejdůležitější roli. Když dojde k porušení činnosti kterékoli části těla, dojde k poruše celého těla.

Patologie pankreatu

Změny funkce slinivky břišní v lidském těle jsou koordinovány životním krédem, méně často genetickou predispozicí, autoimunitními chorobami a určitým nezávislým selháním.

V závislosti na funkcích pankreatu jsou identifikovány nemoci tohoto orgánu, které jsou určitým způsobem spojeny s prací skupiny buněk, sekrecí enzymů nebo chorob sousedních orgánů.

Porucha funkce exokrinní orientace způsobuje zánětlivá onemocnění různého původu. Často vedou ke špatnému životnímu stylu, vášeň pro alkohol a potraviny ve velkých porcích a zřídka mastných a smažených potravin.

Zánětlivá onemocnění se nazývají akutní, chronická pankreatitida a jejich komplikace. Proces ovlivňuje funkčnost jednoho orgánu a práci zažívacího traktu. Vývoj pankreatitidy je obvykle rychlý, i když chronická forma je po léta skrytá s mírnými příznaky, kterým člověk nevěnuje pozornost. Při léčbě pankreatitidy jakékoli formy hraje hlavní roli dieta zaměřená na obnovení zdraví těla.

Intrasekretorická patologie je obvykle spojena se selháním buněk orgánu. Například p-buňky přestanou fungovat do plného stavu a vyvíjí se diabetes.

Mezi vzácné typy onemocnění patří cystická fibróza, rakovina a tvorba cyst a pseudocyst s různými komplikacemi v průběhu.
Jakákoliv funkce slinivky břišní: humorální, endokrinní, exokrinní a sekreční, trpí přerušením struktury nebo schopností pracovat s tělem. Jsou vzájemně závislí a v rozporu s činnostmi jednoho druhého budou trpět.

Jakou roli hrají slinivky břišní?

Jakou roli hraje slinivka v lidském těle

Úloha pankreatu

Slinivka je protáhlý, spíše hustý orgán složený z mnoha lalůčků. Slinivka břišní se nachází hned za žaludkem a její okraje se protínají dvanácterníkem. Tato žláza je dlouhá pouze 15 cm a váží téměř 80 g, ale produkuje více než 1,4 litrů sekrece pankreatu denně (úloha slinivky břišní). Produkce šťávy začíná 1-3 hodiny po jídle. Během onemocnění může být velikost větší nebo menší než norma, což je jeden z důležitých symptomů orgánového selhání.

Hlavní role slinivky břišní v lidském těle je důležitou součástí lidského trávicího systému a zaujímá zvláštní místo mezi žlázami s vnitřní sekrecí. To je neobvyklé v tom to funguje ne jediný jako endokrinní žláza, který produkuje nejdůležitější hormony pro tělo (lipocoin, inzulín, glucagon).

To je také jeden z hlavních zažívacích žláz: to produkuje a dodává pankreatickou šťávu do dvanáctníku, který obsahuje enzymy nutné pro normální trávení. Slinivka břišní reguluje metabolismus sacharidů, tuků a bílkovin.

Jaká je role slinivky v lidském těle:

- Účastní se procesu trávení. V lalocích těla jsou buňky, které produkují enzymy, které štěpí proteiny, tuky a sacharidy v dvanáctníku. Sekrece pankreatu obsahují také hydrogenuhličitanové ionty, které jsou nezbytné k neutralizaci kyselého obsahu ze žaludku do střev.

- Reguluje metabolické procesy v těle.

Slinivka břišní a inzulín

Pankreat v lidském těle je zodpovědný za nejdůležitější hormony: inzulín je hormon, který snižuje hladinu cukru v krvi a také má znatelný vliv na metabolismus tuků. Tento hormon je nezbytný nejen pro zdraví, bez něj jsou uhlohydrátové procesy nemožné. Když je produkce inzulínu narušena, vyvíjí se diabetes mellitus. Obvykle je hladina cukru dobře upravena léčbou a ve většině případů se slinivka břišní chová klidně.

Žláza zaručuje normální trávení, reguluje energetický metabolismus a podílí se na dalších životně důležitých procesech. Vzhledem k enzymům vylučovaným z pankreatické šťávy jsou tráveny tuky, bílkoviny a sacharidy, které jsou přijímány s jídlem. V normálním stavu enzymy vstupují do dvanácterníku a začínají tam pracovat. Když se však objeví pankreatitida, enzymy se aktivují v raném stádiu, zatímco jsou stále v pankreatu. Tkáň žlázy může být poškozena samotným trávením a někdy dokonce i pankreatonekróza - smrt většiny buněk pankreatu.

Umístění slinivky břišní

Tento orgán se nachází v oblasti diafragmy - kde hrudní část páteře vstupuje do bederní oblasti; jeho hlava je mírně vpravo od páteře a ocas jde na levou stranu. Pokud je tedy hlava slinivky břišní zapálená, bolí více v oblasti pravého hypochondria, tělo orgánu je bolest ve středu („pod lžící“) a pokud je ocas zasažen, v levé hypochondriu. Obvykle však všechny žlázy trpí a bolest je obvykle v levém hypochondriu a epigastriu.

Úloha jater a slinivky břišní v trávení

Jedním z důležitých orgánů v těle, který se aktivně podílí na zažívacím procesu, je slinivka břišní. Mnoho lidí se hluboce mýlí, věříce, že trávení jídla se provádí pouze žaludkem.

Samozřejmě, že všechny vnitřní orgány a systémy v lidském těle jsou v úzkém vztahu, pokud dojde k poruše v tomto řetězci, porušení bude nutně ovlivňovat celý organismus.

Role pankreatu v trávení je neocenitelná. Pokud dojde k narušení funkčnosti těla, vyvolává poruchu trávicího systému se všemi doprovodnými příznaky.

Z anatomického hlediska má slinivka břišní jednoduchou strukturu. Obvykle se dělí na žlázovou tkáň a systém kanálků, kterými se produkovaná trávicí šťáva pohybuje směrem k lumenu dvanáctníku.

Struktura jater a slinivky břišní

Zvažte tedy strukturu jater a slinivky břišní. Slinivka břišní se nachází mezi 1. a 2. bederním obratlem, umístěným za pobřišnicí. Je rozdělena do 3 segmentů - hlavy a ocasu, těla.

Hlava se jeví jako nejrozsáhlejší část, je oddělena od ostatních oblastí podélnou drážkou a v ní je umístěna portální žíla. Kanál se odvíjí od hlavy, proudí do hlavního kanálu ve slinivce břišní, nebo proudí odděleně do dvanácterníku.

Tělo se nachází mírně vlevo, má tvar trojúhelníku. Přibližná šířka místa se pohybuje od 2 do 5 centimetrů. Nejužší část vnitřního orgánu je ocas. Prochází jím hlavní kanál, který se připojuje k dvanáctníku 12.

Funkčnost slinivky břišní spočívá v následujících aspektech:

 • Orgán produkuje pankreatickou šťávu, která obsahuje enzymové sloučeniny, které pomáhají rozkládat organické složky potravin.
 • Oblast reprezentovaná Langerhansovými buňkami, která není spojena s kanály pankreatu, syntetizuje inzulín, který vstupuje přímo do lidské krve.

Játra jsou velký vnitřní orgán, váží asi 1500 g, nachází se vpravo pod bránicí, parenchym je charakterizován lobulární strukturou. Játra, stejně jako slinivka břišní, hrají zvláštní roli v procesu trávení, produkují žluč - trávicí tekutinu, která pomáhá rozkládat mastné sloučeniny.

Vyvinutá žluč je uložena v žlučníku, který se nachází v blízkosti, a skrz kanál vstupuje do střeva během jídla. Játra mají na rozdíl od žlázy složitější strukturu.

Po dlouhou dobu se lékařští experti domnívali, že funkcí jater je syntetizovat žluč. Studie však ukázaly, že úloha orgánu v životně důležité činnosti organismu je mnohem větší.

Hodnota jater a slinivky břišní pro plné fungování lidského těla je neocenitelná. V rozporu s funkčností slinivky břišní vyvinout nemoci jako diabetes, akutní nebo chronická pankreatitida.

Játra jsou jakousi chemickou „laboratoří“, jejíž funkce závisí na ochranných, metabolických a hematopoetických procesech v těle.

Železo v procesu trávení

Z lékařského hlediska je anatomie slinivky břišní relativně jednoduchá. Funkce, které provádí železo, však nelze nazvat jednoduchými. Tady je opak. Úloha těla v procesu trávení je obrovská.

Dominantní funkcí je produkce enzymových látek, které pomáhají normalizovat trávicí proces. Exokrinní pankreatická insuficience vede k různým onemocněním.

Proces slinivky ovlivňuje výživu člověka, jeho životní styl a další faktory. Mezi produkovanými enzymy patří:

 1. Amyláza pomáhá snižovat dlouhé řetězce sacharidů, které by se měly rozkládat na molekuly cukru, protože je může asimilovat pouze trávicí trakt.
 2. Lipasa působí na tuky, pomáhá tyto složky rozdělit na nejjednodušší složku - glycerin a mastné kyseliny. Právě v této formě jsou absorbovány v procesu trávení.
 3. Nukleaza poskytuje štěpení nukleových kyselin.
 4. Enzymy Profibosolipázy ovlivňují komplexní mastné sloučeniny, jako jsou fosfolipidy.

Trypsinogen je další enzym PZh. Jeho aktivita má jistý rozdíl - není přímo zapojena do procesu trávení potravy, látka aktivuje další enzymy, které pomáhají rozkládat proteinové složky.

Játra regulují metabolické procesy v těle, vylučují krevní bílkoviny, produkují žluč. Pokud žluč není syntetizován během několika dnů, člověk zemře.

Slinivka břišní prakticky hraje hlavní roli v procesu trávení, protože pokud dojde k poruše, jeden nebo několik enzymů není uvolňováno nebo je syntetizováno v menším množství, což vede k vážným následkům.

Nedostatečná práce slinivky břišní ovlivňuje stravitelnost prospěšných složek, minerálů, vitamínů, tuků, sacharidů a bílkovin, bez kterých není lidská činnost možná.

Vlastnosti pankreatu

Trávicí funkce slinivky a jater je základem normálního procesu trávení potravy, proto nezbytné prvky vstupují do lidského těla v požadovaném množství.

Slinivka břišní také produkuje hormonální látky - inzulín a glukagon. První hormon pankreatu se podílí na metabolických procesech, ovlivňuje stravitelnost složek pocházejících z potravy. Reguluje koncentraci cukru v krvi. Pokud je hormon v těle nízký nebo vůbec nevytváří, vede to k rozvoji diabetu.

V lékařských tabulkách uveďte druhý hormon, který je syntetizován slinivkou břišní a je opakem inzulínu - glukagonu. Jeho zvláštností je, že aktivuje zásoby sacharidů v těle, proměňuje je v rezervu energie, která umožňuje všem orgánům a systémům fungovat normálně.

Porušení žlázy říká, že se nemůže podílet na chemických a biochemických procesech v těle. Pro diagnostiku patologií s využitím různých metod - počítačová tomografie, MRI, ultrazvuk, screening. Tento způsob umožňuje diagnostikovat rakovinu pankreatu v nejranějších stadiích.

Práce PZh řízená centrálním nervovým systémem. Nerv nervu je zodpovědný za aktivaci jeho aktivity a pokles aktivity je způsoben zásahem sympatického nervového systému. Podílí se také na regulaci pankreatické šťávy pankreatu. Pokud se jeho koncentrace zvýší, aktivita pankreatu se automaticky zvýší.

Zvláštností žlázy je to, že má tendenci se přizpůsobovat. Například, jestliže uhlohydráty jsou většinou přítomné ve stravě, vnitřní orgán produkuje více amylases, protože tento enzym rozdělí je dolů. V případě, že menu dominují tučné potraviny, zvyšuje se obsah lipázy v šťávě pankreatu.

Hlavní funkce pankreatu jsou popsány ve videu v tomto článku.

Jaká je role slinivky břišní, jater a střevních žláz při trávení?

Jaká je role slinivky břišní, jater a střevních žláz při trávení?

Slinivka břišní se nachází za žaludkem na zadní stěně břicha. Žláza se skládá z exokrinní části, která produkuje pankreatickou (pankreatickou) šťávu a endokrinní část, která vylučuje inzulin a glukagon do krve. Pankreatická šťáva vstupuje do duodena přes vylučovací kanál pankreatu. Šťáva je zásaditá a obsahuje řadu zažívacích enzymů. Trypsinogen je proferment, který se promění v dvanácterník pod vlivem enterokinázy (část střevní šťávy) v trypsinu. Trypsin v alkalickém médiu působí na proteiny a meziprodukty degradace a štěpí je na aminokyseliny. Amyláza, maltasa a laktáza rozkládají sacharidy. Lipasa v přítomnosti žluči štěpí tuky na glycerol a mastné kyseliny. Nukleázy štěpí nukleové kyseliny na nukleotidy.

Separace šťávy pankreatu začíná několik minut po jídle a v závislosti na jejím složení trvá 6-14 hodin. Během dne je od osoby odděleno asi 1,5-2,0 l šťávy slinivky břišní. Neodmyslitelný reflex a podmíněné reflexní signály (typ, vůně jídla, zvuk nádobí atd.) Ovlivňují sekreci. Střed reflexu sekrece je v prodloužení medulla.

Játra jsou největší žlázou v našem těle. V játrech se vytváří žluč, která podél cystického kanálu vstupuje do dvanácterníku. K tvorbě žluči v buňkách jater dochází nepřetržitě, ale její vylučování do dvanácterníku probíhá pouze po 5-10 minutách. po jídle a trvá 6-8 hodin. V nepřítomnosti zažívacího procesu se žlučník hromadí v žlučníku. Denní množství vylučované žluči je asi 1 litr.

Žluč je zásaditá, obsahuje kromě vody také žlučové kyseliny a žlučové pigmenty. Žluč neobsahuje trávicí enzymy, ale plní různé funkce: aktivuje činnost všech trávicích enzymů, emulguje tuky, podporuje vstřebávání mastných kyselin, zajišťuje alkalickou reakci tenkého střeva, posiluje střevní motilitu, posiluje vylučování slinivky břišní. Kromě účasti na trávení, játra plní bariéru roli v těle, neutralizaci toxických látek. Glykogen je syntetizován v jaterních buňkách.

Střevní šťáva je produkována sliznicí tenkého střeva. Během dne vyčnívá asi 2 litry. Separace šťávy se neprovádí kontinuálně, ale působením dráždivých látek - hustých částí jídla. Enzymy v něm obsažené dokončují proces štěpení živin: peptidáza - polypeptidy; amyláza, maltasa, invertáza, laktáza - polysacharidy; lipáza - tuk; enterokináza převádí trypsinogen do trypsinu.

Vše o žlázách
a hormonální systém

Slinivka břišní - orgán, který je velmi důležitý při práci celého organismu

Co je slinivka břišní

Slinivka břišní je endokrinní a trávicí orgán umístěný v břišní dutině. Hlavní funkcí pankreatu je produkce enzymů nezbytných pro trávení a vstřebávání potravy ve střevech.

Orgán má tři oddělení:

Slinivka břišní se nachází ve smyčce dvanáctníku, v retroperitoneálním prostoru, pod žaludkem a vnějšek je pokryt kapslí pojivové tkáně.

Struktura a funkce slinivky břišní jsou vzájemně provázány. V těle jsou dvě zóny:

 • Exokrinní - sestává z hlavního kanálu, systému vylučovacích kanálků a acini (segmentů žlázové tkáně).
 • Endokrinní systém reprezentují Langerhansovy ostrůvky, jejichž buňky produkují biologicky aktivní látky.

V pankreatu jsou dvě funkční oblasti.

V souladu se zónami se rozlišují endokrinní a exokrinní funkce pankreatu v lidském těle. Endokrinní funkce se provádí pomocí speciálních ostrůvkových buněk - isolocytů, které jsou zodpovědné za produkci hormonů a humorální regulaci.

Poznámka V exokrinní zóně existují dva typy buněk - exokrinní pankreatocyty (provádějí sekreční funkci) a epitelové buňky (tvoří se kanály).

Stručně řečeno, funkce slinivky břišní v lidském těle jsou produkovat hormony a pankreatickou šťávu s enzymy. Účelem všech těchto biologicky aktivních látek je regulace správné funkce trávicího a neurohumorálního systému.

Úloha pankreatu v lidském těle

Slinivka břišní vykonává velmi důležité funkce v zažívacím procesu. Všechny látky nezbytné pro normální život, vstupují do těla s jídlem, ale jsou příliš složité struktury, aby se jen vstřebaly do těla.

Správná výživa je pro zdraví pankreatu velmi důležitá

Pankreatická šťáva a enzymy produkované slinivkou břišní pomáhají rozkládat vysokomolekulární látky. Každý enzym má své vlastní funkce:

 • lipáza - štěpí komplexní tuky;
 • amyláza (stejně jako maltasa a laktáza) - poskytují rozklad sacharidů;
 • trypsin - štěpí proteiny na sloučeniny s nízkou molekulovou hmotností, které jsou snadno absorbovány buňkami těla.

Zajímavé Ve slinivce břišní se trypsin vyrábí v neaktivní formě. K jeho aktivaci dochází přímo v duodenu při interakci se žlučí.

Skrz hlavní papilu, pankreatická šťáva, obohacená enzymy, vstupuje do dvanácterníku pro štěpení jídla, které bylo předběžně ošetřeno v žaludku.

Práce slinivky břišní je regulována mozkovou kůrou

Pankreatická šťáva obsahuje ve svém složení hydrogenuhličitan sodný, který je nezbytný pro zmírnění kyselosti žaludku. Proces produkce enzymů začíná několik minut po jídle a pokračuje dalších 6-14 hodin (v závislosti na množství a typu potraviny).

Práce slinivky břišní

Práce pankreatu je velmi složitý a dobře koordinovaný proces. V závislosti na typu potraviny, která vstupuje do těla (bílkoviny, tuky, sacharidy), tělo produkuje více tohoto nebo tohoto enzymu.

Je to důležité! Díky tomu dochází k rychlejšímu trávení potravin a absorpci sloučenin s nízkou molekulovou hmotností.

Kromě enzymů produkuje slinivka břišní řadu hormonů, z nichž hlavní je inzulín, a také:

To je endokrinní funkce pankreatu. Endokrinní část těla je zodpovědná za produkci hormonů, a proto jakékoli porušení jeho práce (zánět těla, trauma, patologická změna ve struktuře) selhává v procesech produkce enzymů a hormonů a v důsledku toho dochází k porušení normální tělesné aktivity těla.

Je to důležité! Lékaři věnují největší pozornost kontrole hladiny inzulínu. S jeho nedostatkem krve, je zjištěna zvýšená hladina cukru - to znamená, že člověk vyvíjí diabetes v důsledku dysfunkce slinivky břišní v těle.

Hormonální poruchy jsou velmi nebezpečné pro zdraví a život pacienta, proto je po diagnóze jakéhokoliv porušení nutné postupovat co nejdříve k jeho léčbě, aby se snížily negativní účinky na mozek, ledviny a játra.

Hormonální funkce žlázy je velmi komplikovaná.

Příznaky patologií

Trávicí funkce pankreatu je narušena nesprávným životním stylem nebo nemocí. Nejběžnější patologie vyskytující se v tomto orgánu se projevují následujícími příznaky:

 • zažívací potíže (nevolnost, zvracení, průjem);
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • nepříjemná zvláštní chuť v ústech;
 • obklíčení bolesti v horní třetině břicha, nadýmání.

Tyto příznaky se zpravidla projevují akutněji po pití alkoholu nebo tukových jídel. V období exacerbace člověk začíná přemýšlet o tom, co je funkce slinivky břišní a proč jsou tyto funkce poškozeny.

Mezi hlavní patologie pankreatu patří:

 1. Pankreatitida - v akutní a chronické formě. Je to zánětlivý proces, který se vyvíjí, když se trávicí enzymy hromadí v organismu, v důsledku nadměrné konzumace alkoholu, infekčních onemocnění, tvorby kamenů v žlučníku, stejně jako blokování žlučových cest. Vývoj chronické pankreatitidy je nejvíce citlivý na alkoholiky.
 2. Rakovina - postihuje celé tělo, šíří se od kanálu k endokrinnímu pankreatu. Faktory přispívající ke vzniku rakoviny jsou stáří, kouření, chronická pankreatitida.
 3. Cukrovka - vyvíjí se, když tělo přestane produkovat inzulín (v případě hypofunkce pankreatu), nebo tělo neabsorbuje.

Tam je diabetes typu 1 - závislý na inzulínu - v tomto případě musí být pacient neustále zaveden do těla inzulínem injekcí. Diabetes typu 2 se vyskytuje nejčastěji u obezity (někdy se stává příčinou těhotenství). Léčba je zaměřena na obnovení reakce buněk na tok inzulínu.

Patologické změny ve slinivce břišní nepříznivě ovlivňují činnost trávicího systému

Je to důležité! Hyperfunkce slinivky břišní přispívá k rozvoji nedostatku glukózy, protože inzulín je produkován v nadměrném množství a rozděluje veškerou glukózu, která vstupuje do těla potravou.

Pro udržení zdravého stavu slinivky břišní je nutné jíst správně a ne zneužívat kouření a alkoholické nápoje. Prevence pankreatických dysfunkcí je důležitým úkolem pro každého člověka, protože normální trávicí proces závisí na tomto malém orgánu.

Funkce slinivky břišní v lidském těle

Co je slinivka pro muže? To je to, co budeme v tomto článku diskutovat. Co je slinivka v lidském těle zodpovědná, jaké funkce si uvědomuje a proč selhává ve své práci. Jak nebezpečná je dysfunkce orgánu a zda je v tomto případě možné situaci napravit.

Slinivka břišní: Wikipedia a terminologie

role slinivky břišní u lidí

Slinivka břišní je velká žláza, která je orgánem trávicího systému. Syntetizující hormony, tělo normalizuje metabolismus bílkovin, tuků a sacharidů. První zmínka o žláze pochází ze začátku prvního tisíciletí našeho letopočtu. V mnohonásobném souboru náboženských, právních a etických pravidel judaismu je srovnáván s ničím jiným než „Prstem Boha“.

Anatomicky má tělo protáhlý tvar. Nachází se za žaludkem a slinivka břišní dostala své jméno, protože v poloze na zádech je železo skutečně pod žaludkem. Tam jsou hlava, tělo a ocas. Podle statistik spadá asi 60% patologií na hlavu sousedící s dvanácterníkem a nachází se v ohybu. Střevo se vizuálně obalí kolem hlavy slinivky břišní.

Funkce pankreatu: krátce

Jaká je funkce pankreatu? Stručně odpovíme na tuto otázku, řekněme, že rozlišují externě sekreční a vnitřní sekreční funkce. Tělo působí jako zdroj enzymů nezbytných pro úspěšné trávení. S jídlem přicházejí látky ve složité formě a záleží na množství a aktivitě enzymů, zda budou tělem rozděleny a asimilovány.

Jedinečnou úlohou slinivky břišní v lidském těle je schopnost měnit poměr enzymů šťávy pankreatické šťávy počínaje složením různých potravin pokaždé.

funkce lidské slinivky

Funkce lidského pankreatu:

 • Exokrinní funkcí pankreatu (externě sekreční) je produkce a regulace enzymů (trypsin, chymotrypsin, lipáza a alfa-amyláza).
 • Endokrinní funkce slinivky břišní (vnitřní sekrece) - syntéza polypeptidových hormonů Langerhansovými ostrůvky (glukagon a inzulín).

Slinivka břišní: funkce v těle

Existuje také jiná klasifikace úkolů prováděných úřadem, o kterých budeme také diskutovat, ale podrobněji.

Funkce slinivky břišní v lidském těle:

 1. Humorální funkce. Jak již bylo známo, slinivka je zodpovědná za štěpení potravy. Funkce humorální spojené s tekutinami těla zvířete. Je zodpovědný za distribuci látek pocházejících z potravin a jejich další zásobování tělem. Regulace objemu pankreatické šťávy je také považována za humorální funkci. Tato funkce pomáhá, v závislosti na typu potraviny, přidělit správné množství šťávy a syntetizovat ty enzymy, které jsou potřebné právě pro dobrou stravitelnost těchto produktů.
 1. Trávicí funkce zajišťuje proces trávení potravy. Produkovaná šťáva, bohatá na enzymy, rozkládá potraviny na nejmenší složky. Díky tomu pronikají látky do krve a šíří se po celém těle.
 1. Endokrinní funkce je nezbytná pro syntézu enzymů a hormonů, bez kterých není normální lidský život možný. Inzulín normalizuje cukr v moči a krvi. A pokud se tento ukazatel odchyluje na větší nebo menší stranu od normy, je pravděpodobnost vzniku vážných onemocnění vysoká.
 1. Sekreční funkce je reprezentována pankreatickou šťávou, která obsahuje organické látky a enzymy.

Slinivka břišní: role v těle

Bez pankreatické šťávy je trávicí proces nemožný, protože nepřítomnost enzymů povede k neschopnosti štěpit požité jídlo. Pod vlivem kyseliny chlorovodíkové se začnou zhroutit střeva a žaludek.

Pokud slinivka nevykonává funkci, je tělo samotné tráveno. Má úzký vztah se štítnou žlázou, proto jsou nejzávažnější komplikace přesně ve směru sekrece, například diabetes.

Pankreatická dysfunkce, se zánětem žlázy, se změní na pankreatitidu, neméně nebezpečné onemocnění, jehož léčba je založena na léčebném, chirurgickém a lidovém ošetření.