Image

Přehled klasifikací obezity: její typy, typy a stupně v závislosti na různých charakteristikách onemocnění

Obezita je vážná a mnohostranná nemoc. Různé klasifikace zkoumají a studují z různých úhlů. Jádrem jedné z nich jsou hlavní příčiny - faktory, které vyvolaly její rozvoj. Druhý je založen na lokalizaci sedimentu. Třetí se zaměřuje na viscerální tukové orgány.

Obecně přijímaná typologie - podle stupňů (stupňů). Stručný přehled každého z nich vám umožní blíže se podívat na tuto patologii a naučit se všechny její úskalí.

6 typů

V závislosti na příčině onemocnění a lokalizaci ložisek se rozlišuje následujících 6 typů obezity. Tato klasifikace je poměrně kontroverzní, způsobuje obrovské množství diskuse a kritiky, ale přesto existuje.

Hlavním důvodem nadváhy je obrovské množství potravin, které člověk konzumuje, když člověk nemůže ovládat chuť k jídlu. Velké porce, nedostatek jídla, tj. Jíst, když chcete, což znamená téměř neustále.

V tomto případě se tuk obvykle hromadí v horní části těla - na hrudi, pažích, břiše, v pase a na bocích. Tento typ se dnes nazývá velmi metaforicky - McDonald's, protože tito lidé nejčastěji trpí bolestivou tendencí k rychlému občerstvení a sladkým nápojům syceným sycením. Druhým názvem onemocnění je alimentární obezita (spojená s jídlem).

 • №2. Nervové břicho

Předpokládá se, že tuk, který se hromadí hlavně v břiše, vzniká jako důsledek deprese nebo neustálého stresu, kterému musí člověk čelit denně. Obvykle tvořil zvyk "jam" problém s něčím sladkým a chutným, což znamená - docela škodlivé. Taková obezita se také nazývá nutkavá.

Pokud se člověk dokáže vyrovnat s prvními dvěma typy sám, potlačit chuť k jídlu a zachránit nervový systém před problémy, je vše mnohem složitější.

Příčinou tohoto onemocnění je hormonální nerovnováha, často spojená s těhotenstvím, porodem a menopauzou. Na hýždích a stehnech se hromadí další libry. Situaci zhoršuje kouření, alkohol a hypodynamie. Často je tato patologie diagnostikována u dětí v adolescenci během puberty.

 • №4. Aterogenní metabolická nerovnováha

Podle jiné klasifikace se tento typ obezity nazývá viscerální. Zde jsou všechna ložiska vnitřní a akumulují se převážně v dutině břišní. To ovlivňuje především dech.

 • №5. Léze žilních kanálků

Podle tradičního názoru, baculaté, oteklé nohy - to je důsledek špatného životního stylu. Existuje však další hledisko. Říká se, že tento typ obezity je geneticky dědičný. Zvláště tento problém se během těhotenství zhoršuje.

V tomto případě dochází k hromadění nadbytečných liber zejména u mužů, kteří se dříve aktivně zapojili do sportu nebo pracovali fyzicky. Postupem času však museli změnit svůj způsob života a stát se například pracovníky úřadu, opustit simulátor. Svalová tkáň se postupně transformuje na tuk.

Endokrinní klasifikace

Následující klasifikace naznačuje typy obezity, které jsou způsobeny poruchou endokrinního systému - žláz s vnitřní sekrecí, které uvolňují hormony syntetizované přímo do krve.

Pokud viscerální tuk zachycuje játra a zabraňuje jeho plnému fungování, existuje jaterní onemocnění. To se stává nejčastěji kvůli přejídání sacharidů. Konec bez léčby, všechno je velmi smutné - buď diabetes mellitus, nebo kompletní selhání jater.

Jedním z nejčastějších typů je nadledvina. Pojmenován tak, protože je diagnostikována nejčastěji mezi těmi, kteří trpí nádorem nebo jen zvýšením nadledvinek. Tělo obvykle vstřebává jídlo příliš rychle, a proto může váha vzrůst, i když omezíte výživu. Takoví lidé se vyznačují hustou a svalnatou postavou. Ložiska jsou tvořena převážně z cukrů, tuků a škrobů.

Třetím typem je štítná žláza. Hlavním příznakem je otok nohou. V doprovodu oslabených jater a nadledvinek. Druhým typem je štítná žláza, protože onemocnění se vyvíjí na pozadí poklesu hladiny trijodtyroninu a tyroxinu, hormonů štítné žlázy. V důsledku toho jsou všechny části metabolismu inhibovány.

Periodická žízeň, zvýšená chuť k jídlu, polyurie nebo poruchy spánku nejsou pro tuto patologii charakteristické. Existují však příznaky hypotyreózy: slabost, špatná paměť, otok, ztráta chuti k jídlu, zácpa, plynatost, suchá kůže, mrazivost v končetinách, dušnost při chůzi, zlomení a ztráta vlasů, bolest v srdci a za hrudní kostí.

Pokud přední lalok hypofýzy snižuje tvorbu folikulu a luteinového hormonu, způsobuje ztluštění stehen. U lidí se tento typ sedimentu nazývá „kalhotky“. Toto je obvykle pozorováno u dospívajících během puberty kvůli nedostatečnému vývoji vaječníků (varlata). Toto onemocnění má jiný název - obezita typu hypofýzy, v závislosti na části mozku, jejíž práce je narušena.

Podle pohlaví

Tato klasifikace nabízí nejznámější typy obezity v závislosti na umístění tuků.

Ginoidní typ je, když se obrázek podobá hrušce, tj. Tuková ložiska jsou lokalizována hlavně na stehnech a hýždích. I s váhou ztráta kilogramů bude především opustit horní část těla, což výrazně zkomplikuje celý proces.

Hlavní příčina onemocnění - zvýšená produkce ženských pohlavních hormonů. Proto je nejčastěji diagnostikována u žen. I když se to občas děje u mužů, když jejich tělo částečně nebo úplně narušuje syntézu testosteronu. Důsledky obezity typu hrušky - křečové žíly, hemoroidy, nemoci pohybového aparátu (artritida, osteochondróza, spondylóza, koxartróza), žilní insuficience, celulitida.

Muži jsou zpravidla diagnostikováni s androidem, kdy se hromadí tukové tkáně hlavně v horní části těla a tvoří se tzv. "Pivní" bříško. Navzdory takovému laskavému jménu tato choroba ve skutečnosti představuje vážné nebezpečí nejen pro zdraví, ale i pro život. Většina ložisek je lokalizována ve vnitřních orgánech, což vede ke zvýšenému tlaku, neplodnosti, impotenci, diabetu, selhání jater a ledvin. Vytvořil postavu jako jablko.

Tuk, který se hromadí v pobřišnici, je abdominální (latinské břicho - "břicho").

Ten, který jde do těla a zaplétá orgány (játra, srdce, ledviny) je viscerální (latinské vnitřnosti). Oba tyto koncepty se často používají k označení typu android.

Obvykle je pozorován u dětí, i když u některých dospělých se také vyskytuje. Tuk je rovnoměrně rozložen po celém těle. Nebezpečí spočívá v tom, že je obtížné rozpoznat nemoc z důvodu jejího neviditelného průběhu. Za prvé, přírůstek hmotnosti dokonce 10 kg není prakticky viditelný vizuálně. Za druhé vzniká viscerální tuk, který narušuje fungování mnoha vnitřních orgánů.

Podle ženských postav

Tato klasifikace obezity ovlivňuje problém nadváhy pouze u žen.

Gynekoidní typ je nejčastější u žen. Hlavním znakem je tvar hrušky. Tuk je uložen na stehnech, hýždích, v dolní části břicha na úrovni stydké kosti. Současně v menším množství, ale i v hrudi. Tuková tkáň je nerovnoměrná, hrudkovitá, což nevyhnutelně končí celulitidou. Zvýšená produkce estrogenů je diagnostikována v těle (ve vaječnících).

Nadměrné usazeniny jsou lokalizovány v dolní části peritoneum a bocích a horní část zůstává štíhlá. Tento název má díky zvýšené sekreční aktivitě štítné žlázy, která syntetizuje hormony thyroidinu.

Ženy mají často lymfoidní typ, když se vytvoří otok těla v důsledku hromadění tuku v tkáních. Je distribuován po celém těle a je velmi škodlivý pro práci vnitřních orgánů. Oni jsou obvykle nazýváni buchty, a oni si všimnou problému nadváhy příliš pozdě.

Mužský typ postavy je často uváděn u žen, které hrají sport. Jsou-li stout, jsou tukové vrstvy lokalizovány v horní části těla, hlavně na žaludku. Stehna a nohy zůstávají svalnaté a štíhlé. Může to vyvolat dojem "těhotenství". Androids inklinují k dospělosti k rychlému přírůstku váhy, jestliže oni opustí sport a začnou vést low-aktivní životní styl.

Klasifikace stupně

Základ nejznámější klasifikace ležel obezita, který být určen indexem tělesné hmotnosti (BMI), vypočítaný vzorcem: t

BMI = m (hmotnost v kg) / h 2 (výška vm)

Dále potřebujete tabulku, ve které jsou uvedeny hodnoty BMI a odpovídající stupně obezity. Toto je klasifikace WHO, sestavená v roce 1997 a neztratila svůj význam pro tento den.

Každý člověk může nezávisle vypočítat stupeň obezity BMI, takže ještě před odchodem k lékaři alespoň přibližně znát svou diagnózu.

Počáteční stadium onemocnění. Váha překračuje normu, pas ztrácí svůj tvar. Vzrůstá tlak, zvyšuje se pocení, již není možné chodit několik set metrů pěšky bez dýchání.

Pokud změníte svůj životní styl a zahájíte léčbu pod dohledem specialistů, tyto kiláry mohou odejít a nikdy se nevrátí. Obnovení je možné.

Viditelné pouhým okem. Je velmi obtížné chodit a provádět základní fyzické aktivity. Plíce selhávají. Těžké je i ohýbání dolů k umytí podlah nebo vázacích tkaniček. Je čas začít něco dělat. Existují šance na zotavení, i když to bude trvat hodně času (od 1 do 3 let).

To není jen nemoc, ale skutečná patologie, kterou je těžké léčit. Současně se zvyšuje tlak, bolesti kloubů, diabetes a mnoho dalších souvisejících onemocnění se vyvíjí. Tam je podrážděnost, komplexy a deprese. Hlavní metody léčby jsou chirurgické, protože ostatní jsou neúčinné.

Tento stupeň klasifikace obezity (stádií) používají lékaři ke stanovení závažnosti onemocnění a předepisují správnou léčbu.

Více o každém z nich, v našich předchozích článcích: "Obezita prvního, druhého, třetího stupně."

A další klasifikace

V lékařské praxi existuje také klasifikace podle povahy onemocnění:

 • stabilní, pokud se hmotnost po dlouhou dobu nemění;
 • progresivní, když neustále roste;
 • zbytkové, když i po hubnutí zůstávají lokální tukové tuky a některé zdravotní komplikace jako reziduální účinky.

Lokalizací viscerálního tuku:

 • srdce (jiný název je typ plakové obezity způsobený rozvojem aterosklerózy): tuková tkáň ovlivňuje srdeční vak;
 • játra (mastná hepatóza): narušení tvorby žluči je narušeno, kdykoli může začít celková intoxikace těla;
 • ledviny: dochází ke stagnaci moči, tvorbě kamenů, rozvoji infekcí a zánětů;
 • slinivka břišní: narušení celého trávicího systému.

Objasnit diagnózu obezity, laboratorní metody MRI a ultrazvukové pomoci.

Odpověď na otázku

Často mají lidé otázky o typech, typech a stadiích onemocnění.

Kolik stupňů obezity existuje a co je největší?

Existují tři stupně obezity: 1, 2 a 3. Maximální - třetí. Nazývá se také morbidní.

Jaký je nejnebezpečnější typ obezity a proč?

 1. Visceral Ze dvou důvodů: rozvíjí se nepozorovaně a narušuje práci životně důležitých orgánů, které mohou kdykoliv odmítnout - v takových případech je smrt nevyhnutelná.
 2. Morbidní Protože je prakticky neléčitelný a vede k vážným zdravotním komplikacím.

Jaká je nejsprávnější klasifikace?

Každá z nich odráží určitou stránku onemocnění: typ postavy, lokalizace tuku, příčiny, povaha kurzu, pohlaví apod. Na tuto otázku neexistuje žádná přesná odpověď. Nejčastěji používanou klasifikací pro obezitu je BMI, protože umožňuje určit složitost patologie a vybrat vhodnou léčbu.

Podle různých klasifikací může být obezita velmi mnohostranná. Navzdory tomu, že každý z nich je založen na odlišných vlastnostech nemoci, je třeba rozumět jedné věci - je to velmi nebezpečné. A to nejen z hlediska zdraví, ale i života.

Při absenci řádné léčby se obezita promítá do chronického stavu. Není třeba si myslet, že problém sám odejde: čím dříve ho chytíte a přijmete nezbytná opatření, tím snadněji se s ním vypořádáte.

Druhy obezity: rozsah a léčba onemocnění

Problém s nadváhou je dnes velmi důležitý v různých zemích světa: v Americe více než 60% lidí trpí obezitou, v Rusku se s touto chorobou setká více než 50% mužů a 60% žen. Přebytek tuku vede nejen k nespokojenosti s vzhledem, ale také způsobuje mnoho závažných onemocnění, včetně diabetu, patologií kloubů a kostí a srdečních onemocnění. Pokud zjistíte známky obezity, prozkoumejte typy patologie a s pomocí lékaře vyberte požadovaný léčebný režim.

Co je to obezita

Nadměrné ukládání tuku v lidském těle (tkáně, vlákno, orgány) vede k tomuto onemocnění. Překročení normy hmotnosti o 20% nebo více ukazuje na problém, který je třeba řešit. Onemocnění je diagnostikováno v každém věku, vyskytuje se u mužů i žen. Hlavním důvodem v 90% případů je nadměrný příjem potravy, přejídání. Vývoj onemocnění přispívá k sedavému životnímu stylu, zdravotním problémům (metabolickým poruchám, endokrinním onemocněním).

Typy obezity

V medicíně je onemocnění obvykle klasifikováno podle různých kritérií: místa ukládání tuku, index tělesné hmotnosti, příčiny vývoje atd. Distribuce podle kategorií pomáhá vytvořit správný léčebný režim. Hlavní klasifikace onemocnění:

 • BMI (index tělesné hmotnosti);
 • etiopatogenetický (z důvodů a mechanismů vývoje onemocnění);
 • klinické a patogenetické (podle mechanismů vedoucích k tělesnému tuku);
 • v místě ukládání tuku;
 • morfologicky (podle typu změn v tukové tkáni).

Klasifikace kvůli obezitě

Podle této klasifikace izolovaná primární obezita a sekundární. Základ rozdělení do kategorií je založen na příčinách a mechanismech, které ovlivňují vývoj onemocnění. Nutriční obezita (primární) je:

 • v důsledku porušení potravinového systému;
 • spojené s nervovými poruchami, stresem;
 • vyvolané metabolickými komplikacemi.

Často existuje symptomatická sekundární obezita způsobená chorobami a syndromy. Existují 4 typy patologie:

 • dědičný (s genetickou predispozicí);
 • hypofýzy, spojené s hormonálními poruchami, s endokrinními onemocněními;
 • léky způsobené hormony, steroidy a jinými léky;
 • exogenní konstituční (s metabolickými patologiemi);
 • mozková obezita spojená s mozkovými problémy.

Klasifikace podle typu tělesného tuku

Vyšetření pacientů s nadměrnou hmotností způsobilo, že lékaři pochopili, že ukládání tuku v těle se neliší rovnoměrně. V medicíně je tedy onemocnění strukturováno podle lokalizace tuku v těle. Podle této klasifikace rozlišovat:

 1. Typ Android. Nemocní zvyšuje horní část trupu, břicho, obličej, ruce. Tento typ se nachází především v představitelích silnějšího pohlaví. U žen, které vstupují do menopauzy, může být také abdominální obezita mužského typu.
 2. Ginoidní typ je hromadění tuku ve spodní části těla (stehna, hýždě), zatímco postava má podobu „hrušky“. Ženská obezita ženského typu přispívá k rozvoji onemocnění kloubů páteře a dolních končetin.
 3. Smíšený typ onemocnění. Podkožní tukové vrstvy jsou rozloženy po celém těle rovnoměrně, obrázek má formu „jablka“; linie horní části těla, pasu, hýždí a stehen jsou na stejné úrovni.
 4. Viscerální obezita u žen - depozice tukových buněk ve vnitřních orgánech.

Morfologická klasifikace obezity

Tato klasifikace se zabývá chováním adipocytů (tukových buněk) v těle nemocné osoby. Na základě jejich kvalitativních a kvantitativních změn. Podle morfologické klasifikace existují 3 typy onemocnění:

 • Hypertrofické. Velikost adipocytů se liší, ale počet tukových buněk zůstává nezměněn.
 • Hyperplastika. Počet tukových buněk v těle se zvyšuje.
 • Smíšené Tukové buňky nejen rostou v množství, ale také se liší velikostí.

Míra obezity

Index indexu tělesné hmotnosti (BMI) se používá k určení rozsahu onemocnění. Toto kritérium se vypočítá podle vzorce: tělesná hmotnost v kg dělená výškou (v metrech) na druhou. Pokud například vážíte 60 kg s růstem 1,70 m, pak budou výpočty následující: 60 / (1,70 * 1,70) = 20,7. Klasifikace obezity pro BMI zahrnuje 3 stupně (poslední 3 řádky v tabulce):

Závislost zdraví na tělesné hmotnosti

Ženy - do 19 let; muži - méně než 20

Ženy - 19-24; muži - 20-25

Nadváha (pre-obezita)

Ženy 25-30; muži - 26-30

Klasifikace dětské obezity

Patologická u dítěte je považována za látku, která překračuje hmotnost o 15% nebo více doporučeného v jeho věku. Typy obezity u dětí jsou rozděleny na primární a sekundární. První z nich je zpravidla způsobeno časným krmením, náhradou mateřského mléka kravským nebo kozím mlékem; pozorovány u dětí, které se často přejídají. Základem druhého typu je přítomnost endokrinních onemocnění. Gradace patologie u dětí (podle stupňů):

 1. Váha dítěte překračuje normu 15-24%.
 2. Přebytek hmotnosti je od 25 do 49% normy.
 3. Tělesná hmotnost je o 50-99% vyšší než obvykle.
 4. Nejzávažnější stupeň - váha je nejméně dvojnásobek požadované normy.

Diagnostika

Primární příznaky nadváhy ne vždy stimulují pacienta k tomu, aby se poradil s lékařem a zahájil léčbu. Lidé, kteří se ocitli ve větší velikosti, se často nepovažují za úplné a proto nechodí na konzultace s lékaři. Pro zahájení diagnostiky je nutné vypočítat index tělesné hmotnosti a určit, zda problém nadváhy skutečně existuje. Je třeba vzít v úvahu ústavní rys těla, svalovou strukturu.

Po ujistěte se, že existují odchylky od normy, obraťte se na lékaře. Nyní v medicíně existuje několik metod detekce obezity:

 1. Výpočet podle indexu tělesné hmotnosti. Metoda je považována za nejoblíbenější, ale má významnou nevýhodu - není třeba uvažovat o individuálních vlastnostech struktury těla.
 2. Měření obvodu kyčle a pasu. Metoda umožňuje stanovit objem viscerálního tuku.
 3. Antropometrické. V této metodě se tloušťka podkožního tuku stanoví pomocí speciálního zařízení - třmenu.
 4. Fotometrie Pomocí optického senzoru se měří poměr složek tuku a vody v těle.
 5. Hydrostatické. Metoda je založena na porovnání rozdílu v tělesné hmotnosti pod vodou a na pevnině.

Léčba

Při prvních známkách nemoci se přihlaste k endokrinologovi, který se podílí na řešení problému nadváhy. Lékař provede vyšetření, v případě potřeby poradí, vypíše doporučení dalším odborníkům (gastroenterolog, gynekolog, dietolog). Psychologové a psychoterapeuti také pomáhají osobám s nadváhou používat různé kódovací techniky a psychologické programy.

Při léčbě pacientů s nadváhou se používají tyto metody:

 • korekce příjmu potravy;
 • dodržování stravy, správné výživy;
 • vedení aktivního životního stylu (sport, chůze);
 • léková terapie;
 • použití lidových prostředků k urychlení metabolismu, snížení chuti k jídlu;
 • fyzioterapie;
 • psychoterapie;
 • operace (redukce žaludku, liposukce).

Všechny typy obezity jsou léčeny podle konkrétního programu, takže je vždy lepší hledat pomoc od specialistů. Například exogenní konstituční obezita je léčena pod dohledem lékaře, s využitím psychoterapie a fyzioterapie. Když exogenní typ doporučil nízkokalorickou dietu, užíval speciální doplňky a drogy, povinné používání čerstvého ovoce a zeleniny. V ginoidním typu jsou sacharidy aktivně konzumovány, tělesná námaha by měla být malá, ale dlouhá.

Obezita

Obezita - nadměrné ukládání tuku v podkožní tkáni, orgánech a tkáních. Projevuje se zvýšením tělesné hmotnosti o 20% nebo více průměrných hodnot v důsledku tukové tkáně. Poskytuje psycho-fyzické nepohodlí, způsobuje sexuální poruchy, nemoci páteře a kloubů. Zvyšuje riziko aterosklerózy, ischemické choroby srdeční, hypertenze, infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, diabetu, poškození ledvin, jater a invalidity a úmrtnosti na tyto nemoci. Nejúčinnější při léčbě obezity je kombinované užívání 3 složek: dieta, cvičení a odpovídající psychologické přizpůsobení pacienta.

Obezita

Obezita - nadměrné ukládání tuku v podkožní tkáni, orgánech a tkáních. Projevuje se zvýšením tělesné hmotnosti o 20% nebo více průměrných hodnot v důsledku tukové tkáně. Poskytuje psycho-fyzické nepohodlí, způsobuje sexuální poruchy, nemoci páteře a kloubů. Zvyšuje riziko aterosklerózy, ischemické choroby srdeční, hypertenze, infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, diabetu, poškození ledvin, jater a invalidity a úmrtnosti na tyto nemoci. Ženy jsou náchylné k rozvoji obezity dvakrát častěji než muži, kritický věk pro výskyt nadváhy je od 30 do 60 let.

Studium obezity a metody jejího řešení se nezabývají pouze endokrinologií. Podle mezinárodních expertů WHO je obezita globální epidemií moderní doby, která pokrývá miliony lidí na planetě, bez ohledu na profesní, sociální, národní, geografické, pohlavní a věkové skupiny. V Rusku trpí obezitou až 30% populace v produktivním věku a dalších 25% má nadváhu.

Pacienti s obezitou mají 2-3 krát vyšší pravděpodobnost hypertenze, 3-4krát - anginy pectoris a ischemické choroby srdeční než osoby s normální hmotností. Prakticky jakákoli onemocnění, například SARS, chřipka a pneumonie, jsou u pacientů s obezitou delší a závažnější, mají větší procento komplikací.

Příčiny obezity

Vývoj obezity je nejčastěji způsoben nerovnováhou mezi příjmem energie z potravin a energetickým výdajem organismu. Přebytečné kalorií, které se dostaly do těla a nejsou jím spotřebovány, jsou přeměněny na tuk, který se hromadí v tělových zásobách tuku (zejména v podkožní tkáni, omentu, břišní stěně, vnitřních orgánech atd.). Zvýšení zásob tuků vede ke zvýšení tělesné hmotnosti a narušení fungování mnoha tělesných systémů. Přejídání vede k obezitě ve více než 90% a přibližně 5% případů obezity je způsobeno metabolickou poruchou.

Změny v stravovacích návycích se objevují v důsledku zhoršené hypotalamicko-hypofyzární regulace, která je zodpovědná za kontrolu reakcí na chování. Zvýšení aktivity systému hypotalamus-hypofýza-nadledviny vede ke zvýšení produkce ACTH, rychlosti vylučování kortizolu a urychlení jeho metabolismu. Dochází k poklesu sekrece somatotropního hormonu, který má lipolytický účinek, vyvíjí hyperinzulinémii, porušení metabolismu hormonů štítné žlázy a citlivost tkání na ně.

Vývoj obezity přispívá k řadě faktorů:

 • neaktivní životní styl;
 • geneticky determinované poruchy aktivity enzymů (zvýšená aktivita lipogenezních enzymů a snížení aktivity kraniocerebrálních poranění enzymů, které štěpí tuky (lipolýza);
 • chyby v povaze a stravě (nadměrná konzumace sacharidů, tuků, soli, sladkých a alkoholických nápojů, příjem potravy v noci atd.);
 • některé endokrinní patologie (hypotyreóza, hypogonadismus, inzulinom, Itsenko-Cushingova choroba);
 • psychogenní přejídání;
 • fyziologické podmínky (laktace, těhotenství, menopauza);
 • stres, nedostatek spánku, psychotropní a hormonální léky (steroidy, inzulín, antikoncepční pilulky) atd.

Klasifikace obezity

V roce 1997, Světová zdravotnická organizace navrhla klasifikaci stupňů obezity, založený na definici ukazatele - index tělesné hmotnosti (BMI) pro osoby od 18 k 65 rokům. BMI se vypočítá podle vzorce: hmotnost v kg / výška v metrech čtverečních. U BMI se rozlišují následující možnosti tělesné hmotnosti a rizika souvisejících komplikací:

 • BMI
 • BMI od 18,5 do 24,9 (normální) - odpovídá tělesné hmotnosti je normální. S takovým BMI jsou pozorovány nejnižší míry morbidity a mortality;
 • BMI od 25,0 do 29,9 (zvýšené) - indikuje nadváhu nebo pre-obezitu.
 • BMI od 30,0 do 34,9 (vysoká) - odpovídá stupni I obezity;
 • BMI od 35,0 do 39,9 (velmi vysoká) - odpovídá obezitě stupně II;
 • BMI 40 nebo více (nadměrně vysoká) - označuje stupeň obezity III a IV.

BMI 30 a více znamená přítomnost obezity a přímé ohrožení zdraví, vyžaduje lékařské vyšetření a vývoj individuálního léčebného režimu.

Srovnáním skutečné a ideální tělesné hmotnosti je obezita rozdělena do 4 stupňů: s I stupněm, nadváha není vyšší než 29%, II stupeň je charakterizován přebytkem hmotnosti o 30-40%, III - o 50-99%, s IV stupněm je zaznamenáno zvýšení skutečné hmotnosti tělo ve srovnání s dokonalým 2 nebo vícekrát. Výpočet ideální tělesné hmotnosti se provádí podle vzorce: "výška, cm - 100".

Následující typy obezity se vyznačují preferenční lokalizací tuků na těle:

 • břišní (horní nebo android) - nadměrné ukládání tukové tkáně v horní polovině těla a břicha (obrázek se podobá tvaru jablka). To se vyvíjí častěji u mužů a je nejvíce nebezpečné pro zdraví, protože to je spojeno s rizikem arteriální hypertenze, diabetu, mrtvice a srdečního infarktu.
 • femorální-hýždě (nižší) - převládající depozice tukové tkáně ve stehnech a hýždích (obrázek se podobá hrušce). Je častější u žen a je doprovázena dysfunkcí kloubů, páteří, žilní nedostatečností.
 • meziprodukt (smíšený) - rovnoměrné rozložení tělesného tuku na tělo.

Obezita může mít progresivní charakter se zvýšením tělesného tuku a postupným zvyšováním tělesné hmotnosti, a to ve stabilních nebo zbytkových stupních (zbytkové po ztrátě hmotnosti). Podle mechanismu a příčin vývoje může být obezita primární (alimentárně-výměnná nebo exogenní-konstituční nebo jednoduchá), sekundární (hypotalamická nebo symptomatická) a endokrinní.

Základem rozvoje primární obezity je exogenní nebo alimentární faktor spojený se zvýšenou energetickou hodnotou stravy při nízkých nákladech na energii, což vede k hromadění tukových zásob. Tento typ obezity se vyvíjí v důsledku převahy uhlohydrátů a živočišných tuků v potravinách nebo porušením způsobu a složení potravin (hojné a vzácné jídlo, spotřeba základního denního kalorického obsahu potravy ve večerních hodinách) a často nese rodinnou predispozici. Kalorií obsažené v tucích přispívají více k přibývání na váze než ty, které se nacházejí v proteinech a sacharidech. Pokud tuky dodávané s jídlem převyšují možnosti jejich oxidace v těle, přebytečný tuk se hromadí v depech. Hypodynamie významně snižuje schopnost svalů oxidovat tuk.

Sekundární obezita doprovází takové dědičné syndromy, jako je Babinsky-Frelichova choroba, Zelino-syndrom, Lawrence-Moon-Bardé-Bidleův syndrom atd. Také symptomatická obezita se může vyvinout na pozadí různých mozkových lézí: mozkových nádorů, šíření systémových lézí, infekčních nemocí, duševních onemocnění poruchy, traumatické poranění mozku atd.

Endokrinní typ obezity se vyvíjí v patologii endokrinních žláz: hypotyreóza, hyperkorticismus, hyperinzulinismus, hypogonadismus. U všech typů obezity jsou do jisté míry zaznamenány hypotalamické poruchy, které jsou buď primární nebo se vyskytují v průběhu onemocnění.

Příznaky obezity

Specifický symptom obezity je nadváha. Nadměrné ukládání tuku se nachází na ramenou, břiše, zádech, na bocích těla, krku, stehnech, v pánevní oblasti, zatímco dochází k nedostatečnému rozvoji svalového systému. Změny vzhledu pacienta: objeví se druhá brada, vyvíjí se pseudogynekomastie, tukové záhyby visí na žaludku ve formě zástěry, boky mají podobu závěru. Typická je umbilická a tříselná kýla.

Pacienti s I a II stupněm obezity nemusí vykazovat zvláštní obtíže, s těžší obezitou, ospalostí, slabostí, pocením, podrážděností, nervozitou, dušností, nevolností, zácpou, periferním edémem, bolestí páteře a kloubů.

U pacientů s obezitou III-IV se vyvíjí poruchy kardiovaskulárního, respiračního a trávicího systému. Objektivně detekovaná hypertenze, tachykardie, hluchý srdeční tón. Vysoké postavení kopule membrány vede k rozvoji respiračního selhání a chronického plicního srdce. Tam je tuková infiltrace jaterního parenchymu, chronické cholecystitidy a pankreatitidy. Tam jsou bolesti páteře, příznaky artrózy kotníku a kolenních kloubů. Obezita je často doprovázena porušením menstruačního cyklu až do vývoje amenorey. Zvýšené pocení způsobuje rozvoj kožních onemocnění (ekzém, pyodermie, furunkulóza), výskyt akné, strie na břiše, stehnech, ramenou, hyperpigmentaci loktů, krku, místa zvýšeného tření.

Obezita různých typů má podobné obecné symptomy, rozdíly jsou pozorovány v povaze distribuce tuku a přítomnosti nebo nepřítomnosti známek poškození endokrinního nebo nervového systému. S alimentární obezitou, tělesná hmotnost se zvyšuje postupně, tělesný tuk je jednotný, někdy převažující v stehnech a břiše. Příznaky lézí žláz s vnitřní sekrecí chybí.

S hypotalamickou obezitou se obezita vyvíjí rychle, s převládající depozicí tuku na břiše, stehnech, hýždích. Tam je zvýšení chuti k jídlu, zejména ve večerních hodinách, žízeň, noční hlad, závratě, třes. Trofické kožní poruchy jsou charakteristické: růžové nebo bílé strie (strečové pásky), suchá kůže. U žen se může rozvinout hirsutismus, neplodnost, menstruační poruchy, muži - zhoršení účinnosti. Dochází k neurologické dysfunkci: bolesti hlavy, poruchy spánku; autonomní poruchy: pocení, arteriální hypertenze.

Endokrinní obezita je charakterizována převahou symptomů závažných onemocnění způsobených hormonálními poruchami. Rozložení tuku je obvykle nerovnoměrné, existují známky feminizace nebo maskulinizace, hirsutismu, gynekomastie, kožního striae. Zvláštní formou obezity je lipomatóza, benigní hyperplazie tukové tkáně. Svědčí o tom četné symetrické bezbolestné lipomy, častěji pozorované u mužů. Tam jsou také bolestivé lipomy (Derkum lipomatosis), které jsou umístěny na končetinách a trupu, bolestivé při palpaci a jsou doprovázeny celkovou slabostí a lokálním svěděním.

Komplikace obezity

Kromě psychologických problémů trpí téměř všichni obézní pacienti jedním nebo několika syndromy nebo chorobami způsobenými nadváhou: ICHS, diabetes mellitus 2. typu, arteriální hypertenzí, mrtvicí, anginou pectoris, srdečním selháním, cholelitiázou, jaterní cirhózou, syndromem spánkové apnoe, chronickým pálením žáhy artritida, artróza, osteochondróza, syndrom polycystických vaječníků, snížená plodnost, libido, menstruační dysfunkce atd.

S obezitou zvyšuje pravděpodobnost rakoviny prsu, vaječníků a dělohy u žen, rakoviny prostaty u mužů, rakoviny tlustého střeva. Zvýšilo se také riziko náhlé smrti na pozadí existujících komplikací. Úmrtnost mužů ve věku 15 až 69 let, majících skutečnou tělesnou hmotnost vyšší než ideální o 20%, je o třetinu vyšší než u mužů s normální hmotností.

Diagnóza obezity

Při zkoumání pacientů s obezitou věnujte pozornost historii, rodinné predispozici, zjistěte ukazatele minimální a maximální hmotnosti po 20 letech, trvání obezity, aktivity, stravovací návyky a životní styl pacienta, existující onemocnění. Stanovení přítomnosti a stupně obezity metodou stanovení indexu tělesné hmotnosti (BMI), ideální tělesné hmotnosti (MI).

Povaha distribuce tukové tkáně na těle se stanoví výpočtem koeficientu rovnajícího se poměru obvodu pasu (FROM) k obvodu kyčlí (ON). Přítomnost abdominální obezity indikuje koeficient vyšší než hodnota 0,8 pro ženy a 1 pro muže. Předpokládá se, že riziko vzniku komorbidit je vysoké u mužů s FROM> 102 cm au žen s FROM> 88 cm Pro stanovení stupně depozice podkožního tuku se stanoví velikost kožního záhybu.

Nejpřesnější výsledky stanovení lokalizace, objemu a procenta tukové tkáně z celkové tělesné hmotnosti se získají pomocí pomocných metod: ultrazvuk, nukleární magnetická rezonance, počítačová tomografie, rentgenová denzitometrie atd. Pro obezitu potřebují pacienti radu od psychologa, odborníka na výživu a instruktora ve fyzikální terapii.

Chcete-li zjistit změny způsobené obezitou, určete:

 • indikátory krevního tlaku (pro detekci arteriální hypertenze);
 • hypoglykemický profil a glukózový toleranční test (pro detekci diabetu typu II);
 • triglyceridy, cholesterol, lipoproteiny s nízkou a vysokou hustotou (pro hodnocení metabolismu lipidů);
 • Změny EKG a echokardiografie (ke zjištění oběhových a kardiovaskulárních poruch);
 • hladiny kyseliny močové v biochemické analýze krve (pro detekci hyperurémie).

Léčba obezity

Každý člověk trpící obezitou může mít svou vlastní motivaci ke snížení tělesné hmotnosti: kosmetický efekt, snížení zdravotních rizik, zlepšení pracovní kapacity, touhu nosit menší oblečení, touhu vypadat dobře. Cíle týkající se úbytku hmotnosti a jeho tempa by však měly být realistické a zaměřeny především na snížení rizika komplikací spojených s obezitou. Začněte léčbu obezity dietou a cvičením.

Pro pacienty s BMI

Při nízkokalorické dietě dochází ke snížení bazálního metabolismu a úspory energie, což snižuje účinnost dietetické terapie. Nízkokalorická dieta by proto měla být kombinována s cvičením, což zvyšuje procesy bazálního metabolismu a metabolismu tuků. Účel terapeutického hladovění je ukázán pacientům v ústavní léčbě s výrazným stupněm obezity po krátkou dobu.

Léčba obezity léky je předepsána pro BMI> 30 nebo pro selhání diety po dobu 12 nebo více týdnů. Účinek léčiv amfetaminové skupiny (dexafenfluramin, amfepramon, fentermin) je založen na inhibici hladu, zrychlené saturaci, anorektickém působení. Možné jsou však nežádoucí účinky: nevolnost, sucho v ústech, nespavost, podrážděnost, alergické reakce, závislost.

V některých případech je účinné podávání léku na mobilizaci tuků adiposinu, jakož i fluoxetinu, antidepresiva, které mění stravovací chování. Nejvýhodnější v léčbě obezity jsou léky sibutramin a orlistat, které nezpůsobují výrazné nežádoucí účinky a závislost. Účinek sibutraminu je založen na urychlení nástupu nasycení a snížení množství konzumovaných potravin. Orlistat snižuje intestinální absorpci tuku. V případě obezity se provádí symptomatická léčba hlavních a souvisejících onemocnění. V léčbě obezity je role psychoterapie (konverzace, hypnóza) vysoká, což mění stereotypy rozvinutého stravovacího chování a životního stylu.

Metody bariatrické chirurgie - chirurgická léčba obezity se používají v případech přetrvávající retence hmotnosti s BMI> 40. Ve světové praxi jsou nejčastěji prováděny operace vertikální gastroplastiky, bandáže žaludku a operace žaludečního bypassu. Jako kosmetické opatření se provádí lokální odstranění tuků - liposukce.

Predikce a prevence obezity

Včasně zavedená systematická opatření pro léčbu obezity přinášejí dobré výsledky. S poklesem tělesné hmotnosti o 10% se celková úmrtnost snižuje> o 20%; úmrtí způsobených diabetem,> 30%; způsobené onkologickými onemocněními obezity,> 40%. Pacienti s I a II stupněm obezity si zachovávají schopnost pracovat; se stupněm III - dostávají postižení skupiny III a v přítomnosti kardiovaskulárních komplikací, postižení skupiny II.

Pro prevenci obezity člověk s normální hmotností stačí k tomu, aby strávil kalorie a energii, stejně jako je dostává během dne. S dědičnou predispozicí k obezitě, ve věku po 40 letech, s hypodynamií, je nutné omezit příjem sacharidů, tuků, zvýšení stravy bílkovin a rostlinných potravin. Je třeba rozumné fyzické aktivity: chůze, plavání, běh, návštěvy tělocvičen. Pokud existuje nespokojenost s vlastní váhou, aby se snížila, je nutné kontaktovat endokrinologa a odborníka na výživu, aby bylo možné posoudit rozsah porušení a vypracovat individuální program hubnutí.

Stupně, typy obezity u žen, důsledky

V moderním světě počet obézních lidí rychle roste. To se stává globálním problémem. Více než polovina obyvatelstva rozvinutých zemí má nadváhu, což nejen kazí postavu, ale také provokuje různá nebezpečná onemocnění.

Liftensyn je nativní léčivo založené na přírodních složkách proti vráskám a změnám kůže souvisejícím s věkem. Má omlazující účinek na kožní buňky, ovlivňuje normalizaci hormonálních hladin a imunitu kůže. Jedinečná sleva - pouze 99 rublů!

Rozložení tuku na těle závisí na dědičné predispozici nebo narušení těla. Nadměrná hmotnost může být důsledkem existujícího onemocnění.

Definice a příčiny

V každém případě je obezita onemocnění spojené s nadměrným množstvím tukových zásob, což způsobuje komplikace vnitřních orgánů. Jakýkoliv organismus na všech procesech své vitální činnosti, tráví určité množství energie.

Pokud s jídlem přijde více, než je požadováno, pak je přebytek uložen v jakékoli části těla, což narušuje přirozený metabolismus. To je jeden z prvních důvodů pro úplnost 90-95% lidí, kteří se vyhýbají fyzické aktivitě.

Mastní pacienti s problémy s endokrinními a jinými metabolickými onemocněními tvoří 5-10%.

Klasifikace a typy

Existuje několik typů klasifikací obezity. Posouzení každého z nich poskytne ucelenější představu o problému, jeho důsledcích a řešeních.

Vzhledem k vývoji tuků

Podle této klasifikace nemoci dosud neexistuje žádná všeobecná shoda odborníků.

MINOXIDIL je inovativní, osvědčený stimulátor růstu vlasů. Při aplikaci topicky zpomaluje nebo zastavuje ztrátu stávajících vlasů a stimuluje růst nových vlasů.

Alimentární - nekontrolované přejídání, s hromaděním tuku v horních částech těla.

Kompulzivní, když se člověk uklidňuje jídlem a zároveň roste břicho.

Lepek - hromadění usazenin v stehnech a hýždích v důsledku hormonálních poruch (těhotenství, porod, menopauza), špatné návyky.

Visceral je typ, kde tuk vyplňuje břišní dutinu, zaplétá játra, což ztěžuje dýchání.

Když genetická predispozice léze žil zvětší nohy, často u těhotných žen;

Bývalí sportovci, kteří zastavili aktivní fyzickou námahu, svalová tkáň je časem nahrazena tukovou tkání, tento typ se nazývá nečinnost.

Endokrinní klasifikace

To zahrnuje typy obezity, kdy jsou zlomeny žlázy systému, které okamžitě uvolňují své hormony do krve.

Jaterní. Její projev přispívá ke zneužívání sladkých, může dát podnět k diabetu nebo selhání jater.

Nadledvinky. Obvykle u pacientů s nádorem nebo zvětšenými nadledvinami. Hmotnost se přidává i při omezené výživě díky rychlé absorpci jídla tělem. Tělo se stává hustým a svalnatým.

Štítná žláza. Tento typ obezity je charakterizován edematózními studenými nohami, zármutkem, slabostí, suchou kůží, sníženou hladinou hormonu štítné žlázy, špatnou funkcí jater a nadledvinek, výskytem dechu.

Gonatropní. Je to tento typ, který způsobuje "jízdní kalhoty" na nohách.

Podle pohlaví

Nejoblíbenější klasifikace je charakterizována ukládáním tuků.

V případě ginoidního, ženského typu převažují ženské pohlavní hormony, v horní části nohou jsou pozorovány podkožní tukové vrstvy s tvorbou celulitidy. Postava vypadá jako hruška.

Žena je náchylná ke špatné náladě, apatii, často k poruchám spánku. Existují problémy s klouby páteře a nohou, křečovými žilami a hemoroidy.

Android, mužský typ, se vyskytuje u žen v menopauze a v nich často dochází ke stresu, tuk se ukládá na ramena, břicho, mléčné žlázy a především na vnitřní orgány.

Jsou to veselí lidé, kteří milují život a jídlo. Jejich postava je jako jablko. Taková obezita je plná vysokého krevního tlaku, dušnosti, diabetu, neplodnosti, jater a ledvin.

U osob se smíšeným typem je nadváha téměř nepostřehnutelná, protože tuky v těle jsou stejné. To je nebezpečné, protože nemoc je po dlouhou dobu neviditelná a práce systémů těla je již zlomená. Takové ženy často mění svou náladu, vždy chtějí spát, chopí se všech svých poruch a nechtějí se znovu pohybovat.

Podle povahy onemocnění

Osobní Slim - první nástroj pro hubnutí s individuálně zvolenou kompozicí.

Také zde existuje několik typů:

 1. tělesná hmotnost je konstantní;
 2. hmotnost se neustále zvyšuje;
 3. i po hubnutí zůstávají akumulace tuku a zdraví je podkopáváno.

Tuk se může hromadit na:

 1. srdce, při ateroskleróze, se nazývá typ plaku;
 2. játra, pokud je narušena tvorba žluči, může dojít k náhlé otravě tkání;
 3. ledviny, zatímco moč stagnuje, tvoří se kameny, vznikají různé záněty a infekce;
 4. pankreatu, pak dochází k selhání v celém gastrointestinálním traktu.

Podle stupňů

Nejznámější klasifikace. Můžete určit vzorec pro index tělesné hmotnosti: hmotnost (kg) dělená výškou čtverečně (m 2).

Méně než 18 - nedostatek hmotnosti.

18,5-25 je normální hmotnost.

I stupeň - od 25 do 30, nástup onemocnění, pas zmizí. Dyspnea trpí i při chůzi, tlakových skocích, silném potu. Může se vyvinout ateroskleróza, cukr se může zvýšit. Po obnovení normy, pokud budete pokračovat v životě jako dříve, se vrátí kilogramy.

Stupeň II - 30-35, obezita, a na 35-40 je již vyslovován. Je těžké se ohnout, je obtížné chodit, není snadné se vyrovnat s prací, někdy dochází k otravě jídlem. Rozvoj nebezpečných vedlejších nemocí, z nichž některé jsou smrtelné.

Stupeň III - když je index nad 40, obezita je velmi patrná. Zacházeno tvrdě. Bolesti kloubů, diabetes, vysoký krevní tlak, srdeční selhání, problémy s dýcháním a mnoho dalších onemocnění. Spolu s touto depresí, podrážděním.

Obezita a zdraví

Diabetes mellitus velmi mnoho lidí s 3. stupněm. Obezita se může vyskytnout u lidí, kteří již trpí diabetem 1. typu. Pacienti si injekčně podávají velké množství inzulínu, což snižuje hladinu cukru a usnadňuje absorpci více sacharidů, které jsou uloženy v zásobě.

U sedavých lidí pomáhá nevyužitá glukóza tvořit tuk, inzulín je neustále potřebný, vyčerpává slinivku břišní, objevuje se diabetes.

Lidé, kteří konzumují tučná jídla ve velkém množství a často s alkoholickými nápoji, mohou dostat obézní játra. Metabolismus tuků je porušen, jaterní tkáň je nahrazena tukem. Po jídle, nevolnost, častá bolest vpravo pod žebry, oslabený stav, kůže se zbarví do žluta.

Obezita srdce vede k jeho zvýšení v důsledku nadměrné tukové tkáně. Narušení krevního oběhu, zvýšení krevního tlaku, nebezpečí srdečního selhání. Dyspnea i bez zátěže, časté bolesti hlavy.

S aterosklerózou je tuk uložený v cévách méně průchodný. Mrtvice, ischemie, srdeční infarkt u lidí s dokonce i 1. stupněm obezity se může vyvinout. Také možné křečové žíly, flebitida, separace krevní sraženiny.

Přebytek tělesné hmotnosti neustále poškozuje klouby, a proto bolestivá páteř s osteochondrózou, kýly a klouby nohou.

V důsledku metabolické poruchy jsou narušeny ochranné funkce. Obézní lidé s větší pravděpodobností vyzvednou virová onemocnění, často se vyskytují s komplikacemi, z nichž mnozí jsou alergičtí. Tito lidé, více než jedinci s normální hmotností, jsou náchylní k rakovině.

Estrogeny vylučované tukovou tkání snižují možnost početí, zejména u žen s 3 a 4 stupni obezity. K nástupu těhotenství dochází často s komplikacemi.

Pro každý typ obezity je velmi důležité pochopit míru rizika této situace pro vaše zdraví. Od denní zátěže ve formě kil trpí celým tělem, narušuje práci vnitřních systémů.

První věc, kterou musíte udělat, je určit typ, druhý je najít příčiny nadváhy a třetí je začít léčbu, aby se zbavili přebytečného tuku.

Obezita: stupně, typy, příčiny, léčba

Obezita je onemocnění, které je charakterizováno zvýšením tělesné hmotnosti osoby v důsledku zvýšení objemu nebo počtu tukových buněk v těle. Základem je buď zvýšený příjem živin z vnějšku, nebo snížení spotřeby živin, a jejich následné ukládání ve formě tuku.

Důvody

Příčiny obezity jsou spojeny buď s přejídáním, nebo s nedostatečnou spotřebou energie v těle. Přejídání může být spojeno s několika body:

- zvláštnosti potravinové kultury v rodině - zvyk přejídání je podporován od dětství;
- v rozporu se stravou a poměrem živin ve stravě, když je výhoda dána mastným a sacharidovým potravinám;
- v důsledku nedostatku určitých vitamínů a minerálních látek v potravinách - zatímco tělo se snaží tento nedostatek zaplnit, zvyšuje se množství konzumovaných potravin;
- s poruchami nervového systému, jako je stres, obezita se vyvíjí v důsledku potřeby "chytit" problémy;
- bulimie - onemocnění nervové soustavy, kdy se člověk necítí plný, bez ohledu na množství potravy konzumované;
- onemocnění gastrointestinálního traktu, například v biliární dyskinezi, když se nevyskytne normální kontrakce žlučníku, žluč se vylučuje v malých porcích, neustále stimuluje chuť k jídlu;
- období hormonálních změn, zejména v období dospívání a v období vymírání;
- endokrinní onemocnění, jako je metabolický syndrom, když je narušena sekrece inzulínu - jeho hladina bezprostředně po jídle je nižší než normální, ale významně se zvyšuje po 1-1,5 hodinách po jídle, zatímco hladina cukru v krvi klesá a vzniká silný pocit hladu.

Obezita a cvičení jsou také úzce spjaty. Nedostatečná tělesná spotřeba energie může být pozorována v řadě podmínek:

- s hypodynamií - „sedavým“ životním stylem, kdy fyzická aktivita prakticky chybí, zatímco energie není zbytečná, ale je uložena ve formě tukové tkáně
- s poklesem fyzické aktivity je pozorován u sportovců, kteří přestanou intenzivně cvičit. Současně s jídlem přichází více energie, než se spotřebuje;
- po dlouhé rychlosti. Současně se tělo vynořuje ze stresu, který vytváří potrava, a snaží se „zásobit“ tukovou tkání na úkor spotřeby energie pro jiné potřeby;
- s endokrinními chorobami, například s onemocněním a Itsenko-Cushingovým syndromem, kdy všechny živiny pod vlivem nadměrných hormonů jdou k tvorbě tuků, a nikoli k normálnímu fungování vnitřních orgánů.

V závislosti na příznacích, které jsou základem separace, se rozlišují různé typy obezity. Z důvodu výskytu se rozlišují primární a sekundární. Primární nebo alimentární konstituce je spojena se zvýšeným přísunem živin do těla a jejich ukládáním ve formě tukové tkáně. Sekundární je spojován s porušením vnitřních orgánů, často - endokrinního systému; současně dochází k metabolické poruše. Rozložení tělesného tuku rozlišuje abdominální obezitu - horní; ginoid - nižší; smíšené a viscerální.

Břišní, horní, android, stejně jako "jablko", je charakterizován ukládáním tukové tkáně hlavně v horní části trupu: na pažích, krku, hrudníku a břiše. V tomto případě zůstávají boky a nohy relativně štíhlé. Tento typ je charakteristický především pro muže, i když se vyskytuje u žen. Tendence k této formě je zděděná, navíc je charakteristická pro endokrinní onemocnění. Obezita břišního typu je často kombinována s viscerálním a mnohokrát zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Viscerální obezita je charakterizována ukládáním tuku ve vnitřních orgánech. Osoba nemá prakticky žádné známky nadváhy. To je nejnebezpečnější typ, protože je doprovázen obezitou jater a srdce, což vede k kardiovaskulárním komplikacím a může způsobit rozvoj diabetu. Aby bylo možné zjistit přítomnost nebo nepřítomnost viscerální, je třeba měřit obvod pasu. U mužů by toto číslo mělo být až 94 cm, s nárůstem nad 102 cm, můžeme hovořit o velmi vysokém riziku komplikací. Pro ženy je obvod pasu 80 a 88 cm.

Obezita srdce se projevuje ve formě tukového ložiska kolem srdcového vaku. To zhoršuje kontrakční schopnost srdečního svalu, přispívá k rozvoji srdečního selhání, aterosklerózy koronárních cév srdce, což vede k rozvoji koronárních srdečních onemocnění. U lidí dochází také ke zvýšení krevního tlaku, riziku vzniku srdečních infarktů a mrtvice.

Jaterní obezita je jedním z projevů viscerálního. Další jméno je mastná hepatóza. Kromě poruch příjmu potravy je při různých onemocněních pozorováno nadměrné ukládání tuků v játrech: diabetes mellitus, hypertenze, hepatitida, v případě otravy. To vede ke zhoršení jater: jeho schopnost detoxikovat (neutralizovat toxické látky), funkci tvorby žluči, syntetické funkce (tvorba různých proteinů, enzymů atd.). Tento druh také přispívá k rozvoji kardiovaskulárních, endokrinních onemocnění a patologie gastrointestinálního traktu.

U žen je častěji typu ginoidní, dolní, femorální-hýžďová. V tomto případě má obrázek podobu hrušky. Tuk v tomto případě se nachází ve stehnech a hýždích. Tato distribuce je spojena s působením ženských pohlavních hormonů, které se hromadí v tukové tkáni a přispívají k jejímu růstu v dolní polovině těla. U mužů se tento typ obezity vyskytuje u endokrinních poruch a abnormálních jaterních funkcí. Při rovnoměrném ukládání smíšeného tuku.

Diabetes

Obezitu u diabetes mellitus typu 2 lze snadno kombinovat v rámci jednoho konceptu. To je zahrnuto v pojetí metabolického syndromu, který, ve skutečnosti, je prediabetes. To narušuje vstřebávání glukózy, což se projevuje zvýšením hladiny po jídle nad normou. Prodloužené přejídání vede k vyčerpání enzymových systémů v těle, v důsledku čehož se snižuje schopnost trávení jater a slinivky břišní. Postupem času se schopnost buněk pankreatu vylučovat hormony inzulín postupně snižuje. Snížení inzulínu vede ke zvýšení hladiny glukózy v krvi a rozvoji diabetes mellitus. Také dochází k poklesu citlivosti na inzulínové buňky, což vede k metabolickým poruchám v těle.

Určete stupeň obezity nebo její absenci pomocí vzorce pro stanovení indexu tělesné hmotnosti (BMI). Za tím účelem se hmotnost v kilogramech dělí čtvercem výšky v metrech: BMI = hmotnost, kg / (výška, m) 2. Indikátor normální hmotnosti je v rozsahu od 20 do 30 jednotek. Uveďte ukazatele úplnosti 25-30 jednotek. Nedostatek tělesné hmotnosti se vyvíjí, když BMI klesne pod 20, je zde nedostatek hmotnosti. Stav, kdy index tělesné hmotnosti přesahuje 30, se nazývá obezita.

Stupně

Obezita 1. stupně se vyvíjí, když tělesná hmotnost převyšuje normální hodnotu o 10-30%, zatímco u žen 30-32 je BMI rovna 28-30,7.

S 2. stupněm, tělesná hmotnost převyšuje normu o 30-49%, a BMI je v rozmezí: pro ženy - 31-34,5, pro muže - 32,3-37,2.

Stupeň 3 je charakterizován zvýšením tělesné hmotnosti o 50-99%. BMI v tomto případě je 35,5-47,3 pro ženy a 37,7-49,7 pro muže.

4. stupeň se vyvíjí se zvýšením tělesné hmotnosti o 100% nebo více, když BMI odpovídá ukazatelům u žen nad 47,3, u mužů nad 49,7.

3. a 4. stupeň se nazývá morbidní (bolestivý), protože v tomto případě dochází k významnému selhání práce všech orgánů a systémů, které nejsou schopny normálně fungovat v takových podmínkách.

Jak se léčit

Obezitu lze léčit pomocí léků a pomocí změn životního stylu (změny). Ve vážnějších případech, s 3. a 4. stupněm, je nutná chirurgická léčba.

Životní styl a strava zahrnuje:

- změna ve stravě: měla by být konzumována často, ale objem potravin by měl být snížen;
- změna v povaze potraviny: je třeba snížit obsah bílkovin a rostlinných vláken, vitamínů a minerálních látek a obsah sacharidů a tuků;
- odmítnutí špatných návyků: kouření vede k chronickému stavu nedostatku kyslíku všech buněk v těle, což zpomaluje jejich metabolické procesy a alkohol obsahuje velké množství kalorií, které jsou pro tělo naprosto zbytečné;
- měřená pohybová aktivita: tělesná výchova by měla být zahájena s mírným, ale pravidelným zatížením, aniž by jakýmkoliv způsobem přetížila tělo;
- procházky na čerstvém vzduchu přispívají ke vstupu kyslíku do těla, jeho tonizaci a aktivaci metabolických procesů;
- zdravý spánek normalizuje gastrointestinální trakt a nervový systém, čímž snižuje chuť k jídlu;
- formování potravinové kultury v rodině, odmítání snacking, tvorba zvyku jíst u stolu s rodinou.

Léky

Léky na obezitu se používají v extrémních případech, protože mají velké množství kontraindikací a některé z nich jsou zakázány. Účinek tablet je založen na několika mechanismech:

- snížená chuť k jídlu;
- zvýšené metabolické procesy;
- inhibice absorpce tuků a sacharidů ve střevě;
- obnovit citlivost na inzulín.

Léky, které snižují chuť k jídlu a zvyšují příjem energie, patří do skupiny omamných látek a jsou ve většině zemí zakázány (sibutramin, rimonabant, fenfluramin).

Léky, které zpomalují vstřebávání tuků a sacharidů ve střevech - orlistat, xenický, akarbóza. Orlistat (Xenical) inhibuje vylučování enzymu lipázy, trávení tuků. Acarbose stejným způsobem ovlivňuje enzymy, které štěpí škrob. Vlákno také zpomaluje vstřebávání tuků ve střevech. Metformin obnovuje citlivost buněk těla na inzulín, čímž normalizuje metabolické procesy.

Lidové léky

Lidové léky na obezitu zahrnují použití bylinných čajů a odvarů, které snižují chuť k jídlu a zvyšují střevní motilitu. Použijte směs stejných částí břízových pupenů, květů heřmánku, třezalky tečkované a nesmrtelky, aby se snížila chuť k jídlu. Směs trávy, sena, rozinek, sušených meruněk a květinového medu zvyšuje pohyblivost střev a kompenzuje nedostatek makroživin v těle. Esenciální oleje také snižují chuť k jídlu: grapefruit, sladký pomeranč, rozmarýn, pelargónie, zázvor, citron a fenykl.

Hypertenze omítka

Náplast pro hypertenzi v obezitě má lokální dráždivý účinek, který zvyšuje průtok krve do "problémových oblastí", což zvyšuje rozpad tuku na tomto místě. Obecný účinek na tělo má extrakt z ginkgo biloba, který aktivuje procesy v mozku, snižuje chuť k jídlu. Použití náplasti pro hypertenzi při komplexní léčbě zabraňuje rozvoji onemocnění kardiovaskulárního systému.