Image

Co můžete jíst s pankreatitidou

Pankreatitida, stejně jako jakékoli onemocnění gastrointestinálního traktu, vyžaduje přísné dodržování diety. Strava závisí na formě pankreatitidy: akutní nebo chronické. V akutní formě je možné zotavení pankreatu. S chronickým, proces je už nevratný, jeden může jen udržovat stav těla, prodloužit dobu remise období.

Akutní forma se může změnit na chronickou. Často příčiny chronické formy jsou vývoj nemocí třetí strany (gastritida nebo cholecystitis), nezdravá strava, zneužívání alkoholu.

Jídlo pro akutní pankreatitidu

Po nástupu příznaků bude nutné snížit zatížení pankreatu. Jídlo pro pankreatitidu by mělo být omezené, je lepší sedět na hladové dávce. S výskytem silné bolesti je člověk hospitalizován. Pokud pacient nehledá lékařskou pomoc, stav se zhoršuje. První dny pobytu v nemocnici nelze jíst, tělo je udržováno intravenózními injekcemi glukózy a dalších živin. Je zobrazen dostatečný příjem tekutin. Pijte nesycenou minerální vodu, odvar z bobulí divoké růže.

Pokud je pankreatitida nízkého stupně závažnosti, po 3 až 6 dnech, v závislosti na tom, jak se cítíte, je povolena tekutá strava, bramborová kaše nebo kaše.

Aby se zabránilo zhoršení stavu, dokud se nemoc nestane chronickou, při akutní pankreatitidě mění přístup k výživě tím, že odstraní některé potraviny z menu, které aktivuje slinivku břišní. Vyloučeno: mastné, kořeněné, kyselé, nakládané. Zákaz se vztahuje na pekárenské výrobky, kávu, kakao, alkohol, mléko, vejce, vybrané druhy masa.

Jídlo pro chronickou pankreatitidu

Zdravé stravování je považováno za hlavní léčbu onemocnění. Doporučuje se jíst 6krát denně se zaměřením na zdravé potraviny, které usnadňují trávení. Počet kalorií souvisí s energií strávenou během dne.

Při chronické pankreatitidě se doporučuje chudé maso. Krůtí maso, králík, hovězí maso, kuřecí maso budou vynikajícím zdrojem živočišných bílkovin, vitamínů, železa a fosforu. V obvyklé formě vajec nelze povolit použití jako součást misky. Snad spotřeba nízkotučné odrůdy ryb. Mléko patří k zakázaným výrobkům, je povoleno používat ve složení obilovin. Doporučují se fermentované mléčné výrobky. Sýr je povolen v remisi.

Pro vaření budete muset vařit jídlo nebo použít dvojitý kotel. Smažení s pankreatitidou je nemožné.

Doporučené produkty zahrnují obiloviny, zeleninu, nekyselé ovoce. Jako nápoje používejte čaj, kompot, želé. Vyvinula specializovanou směs s přídavkem esenciálních vitamínů.

Pokud si přejete diverzifikovat seznam výrobků a zavést nové, buďte opatrní, počínaje malou lžičkou nebo ekvivalentní částí. Pokud se nežádoucí účinky neprojeví, porci rovnoměrně zvýšte. Pokud se vyskytne nevolnost, svědění nebo podezřelý příznak, přípravek je okamžitě vysazen.

Co jíst s pankreatitidou

Při sestavování menu byste měli požádat o seznam schválených přípravků pro použití ošetřujícím lékařem a neprovádět vlastní léčbu, což zhoršuje obtížnou situaci.

Je těžké dodržovat dietu, která je dlouhotrvající nebo celoživotní. Aby nedošlo k záměně se zakázanými a povolenými produkty, je sestavena tabulka.

Co zeleninu můžete jíst

Aby zelenina mohla načíst trávicí systém méně, musí být podrobena tepelnému ošetření. Parní vaření a vaření jsou považovány za ideální. Výrobky s pankreatitidou jsou dušené nebo pečené. Polévka vyrobená v zeleninovém vývaru se stává důležitým zdrojem potravy pro pankreatitidu. Krémová polévka se smíchá s mixérem, aby usnadnila práci pankreatu.

Zelenina je vítána. Nejlepší volba bude: dýně, řepa, cuketa, květák a mrkev.

Během remise se postupně přidávají bílé zelí a rajčata, pokud se neobjeví příznaky zhoršení. Zelenina se tepelně zpracovává, není syrová.

Zakázané zeleniny patří lilek, ředkvičky, tuřín, cibule, česnek.

Lilek by neměl být konzumován z důvodu možného obsahu solaninu, zvyšujícího se při zrání ovoce. Nezralá zelenina bude méně škodlivá.

Ředkvička, tuřín a ředkev způsobují zhoršení chronické remise pankreatitidy, dráždí trávicí trakt.

Během exacerbace bulharského pepře je zakázáno kvůli vysokému obsahu kyseliny askorbové a dalších biologicky aktivních látek. Ve fázi remise je dovoleno konzumovat zeleninu.

Jaké ovoce nebo bobule můžete jíst

Výběr ovoce a bobulí u osob s pankreatitidou je malý. Seznam povolených produktů zahrnuje sladká jablka, nejlépe pečená, hrušky, banány. Během remise jedí papája, granátové jablko, meloun (hřebíček denně), avokádo, švestku a tomel.

Bobule jsou povoleny z aggrace. To zahrnuje třešně, brusinky, hrozny. Pěny nebo kompoty vařené na základě jahod, malin, rybízu, angreštu, borůvek a brusinek.

Ovoce vybírají pouze zralé, doporučuje se péct nebo kompotovat. Čerstvé ovoce a bobule jsou povoleny v malých množstvích, doporučuje se začít pomalu.

Vývar z bobulí divoké růže - je vhodný pro pankreatitidu. Nápoj obsahuje množství vitamínu C, antioxidantů a dalších prospěšných látek, je tonikum, regenerující tělo.

Jaké masné výrobky mohou

Ne každý druh masa je přípustný v případě pankreatitidy v důsledku složitosti trávení a obsahu enzymů stimulujících produkci látek, což vede ke zvýšení zátěže žlázy. Vhodné pro konzumaci králíků, krůt, hovězího masa a kuřete.

K přípravě na aplikaci je nutné maso očistit od kostí, chrupavky, tuku, kůže a jiných špatně stravitelných prvků. Ze syrového masa se připravují polévky, masové kuličky, parní kotlety, souffles, rohlíky, pečené escalopes, dušené nebo dušené maso se zeleninou.

Vývar, sádlo, klobásy patří do zakázaného jídla. Když pankreatitida nemůže být vepřové, jehněčí a kachní maso. Nezáleží na tom, jak moc chcete ochutnat voňavé kůry ochucené kořením, pečené vepřové maso nebo kebab, porušení stravy může vést k fatálním následkům.

Jaké ryby mohou

Hlavním kritériem pro výběr produktů pro pankreatitidu je procento tuku. Přebytek 8% obsahu tuku ohrožuje nevolnost, zvracení, bolest a průjem.

Pollock, treska jednoskvrnná, treska a říční okouna jsou považovány za nejméně mastné ryby. Pak je tu platýs, štika a mník. Mořský okoun, sleď, makrely, štikozubce mají mírně vyšší obsah tuku.

Mírně mastné ryby (8% tuku) se zavádějí v remisi v malých množstvích. Patří mezi ně růžová, sumec, huňáček, kapr, losos losos, tuňák a pražma. Extrémně tučné odrůdy jsou jeseter, makrela, halibut, saury, losos.

Konzervované potraviny, mořské plody, sushi a uzené potraviny, kaviárová jídla, sušené ryby jsou uvedeny jako zakázané pokrmy.

Doporučuje se vařená nebo vařená ryba. Povoleno vařit dušené placičky, soufflé, kastrolky.

Mléčné výrobky, co si vybrat

Mléčné výrobky: kefír, nízkotučný tvaroh, ryazhenka, domácí jogurt - jsou považovány za nepostradatelnou součást stravy pro nemoc.

Není dovoleno pít kravské mléko v jeho čisté formě, je povoleno používat při vaření: kaše, omelety, soufflé, bramborové kaše. Je přípustné přidávat do čaje.

Kozí mléko s pankreatitidou obnovuje slinivku břišní, obsahuje mnoho minerálů a makroživin. Před použitím musíte vařit.

Máslo je povoleno v malém množství.

Jogurt v obchodě je lepší nekupovat. Prodávat produkt, výrobci inzerují produkty jako přirozené, hřeší proti pravdě. Pokud složení indikuje zahušťovadla, barviva, konzervační látky a další přísady, přípravek se nedoporučuje užívat.

Nemůžete jíst s pankreatitidou: zmrzlina, tukový tvaroh, kondenzované mléko, tvrdé sýry, výrobky s přídavkem konzervačních látek a dalších škodlivých přísad.

Jsou všechna zrna povolena

Jako přílohu nebo hlavní jídlo k snídani, jedí obiloviny. Jídla jsou výživná, plná základních zdravotních látek.

Pankreatitida je užitečná, ale ne všechny. Rýže, ovesné vločky, krupice a pohanková kaše nejsou nebezpečné. Mezi nebezpečné patří kukuřice, proso, luštěniny a ječmen - vzhledem ke složitosti asimilace těchto obilovin.

Je nutné střídavě vyměňovat porézní kelímky. Takže trávicí systém si zvykne na různé potraviny, tělo absorbuje více živin.

Ideálním řešením pro pankreatitidu bude ovesné vločky, které je možné použít ve dnech exacerbací. Jsou popsány vzácné případy výjimek z individuální intolerance, ale ovesné vločky kissel zvládají potíže a všichni lékaři doporučují uvedený nápoj. V prvních dnech exacerbace, kdy je nemožné jíst, ale udržovat tělo v nasycení užitečnými látkami, je nutný polštář ovesných vloček.

Může sladkosti pro pankreatitidu

Spousta lidí miluje sladkosti. Uvažujme, jak uspokojit touhy nemocným žaludkem.

Ve dnech expanze dávek je do jídelního lístku povoleno přidávat sladkosti, je lepší připravovat chutná jídla vlastníma rukama. Pacient tedy zná receptury sladkostí, vědomi si nepřítomnosti konzervačních látek, barviv a dalších umělých přísad. Při výrobě, zvažte, když pankreatitida nemůže čokoláda, krém, kondenzované mléko, alkohol a kyselina citrónová.

Dieta pro pankreatitidu slinivky břišní omezuje výběr na následující jména: med, džem, pěna, želé, marshmallow, marmeláda, suflé, suché sušenky, fondán, marshmallow, sladkosti jako "kráva".

Dokonce i s povolenými sladkostmi si musíte pamatovat na objemy, které jste jedli. Začněte vstoupit do diety s opatrností.

Jaké koření lze použít

Když chcete naplnit misku, s důrazem na chuť, koření se stává nezbytným doplňkem k jídlu. Při pankreatitidě nelze použít většinu koření, a to i přírodní: cibule, česnek, křen.Criticky nemůže být pikantní jídlo.

Absolutně odmítnout přidat originální chuť k misce. Povolená možnost je zelená: bazalka, petržel, kopr, kmín, šafrán. Byliny zahrnují různé vitamíny, minerály, mají protizánětlivý účinek. V potravinách se přidává skořice a vanilka v malých množstvích.

Co pít pro onemocnění slinivky břišní

Z nápojů by měl být přidělen čaj, Rusové pít nápoj často, ve velkých objemech. Jak přijít na návštěvu bez pití čaje? Pití s ​​pankreatitidou je povoleno. Během dne je nutné vypít až jeden litr. Volba je lepší zastavit na zelený čaj nebo čínské puerh. Čajové lístky by neměly obsahovat barviva a příchutě.

Jiné nápoje s pankreatitidou, povolené pro použití:

 • želé;
 • mors;
 • odvar z šípů, heřmánku, kopru;
 • nesycená minerální voda (Borjomi, Essentuki, Narzan);
 • zředěné šťávy - jablko a dýně.

Zakázaná káva, soda, kvas a koncentrované šťávy.

Je přísně zakázáno pít nápoje na bázi etanolu, pokud jste nemocní, a to i ve fázi remise chronické pankreatitidy. Alkohol způsobuje křeče uvnitř žlázy, enzymy uvnitř začnou trávit orgán.

Jak exacerbace pankreatitidy ovlivňuje výživu

V první den exacerbace pankreatitidy, snížení rizika komplikací, pacient není dovoleno jídlo, pouze voda. Někdy je půst rozšířen, aby se zjistily příčiny exacerbace. Období trvá 7-14 dní. Na konci tekuté potravy se podávají speciální zkumavky přímo do střeva.

Když nemoc ustupuje, strava se zvyšuje. Při zhoršení nyní dovolte polotekuté psaní, pozorování teplotních podmínek (18 - 37 stupňů). Množství tuku je sníženo na minimum. Základem výživy jsou sacharidy. Hodnota jídla denně až do 500-1000 kalorií.

Během exacerbace chronické pankreatitidy se dávka skládá z ovesné kaše, polévek kaše, kompotů, želé, zeleninové pyré z cukety, brambor a květáku. Jídla se připravují 6krát denně.

Zakázané potraviny a strava

Povolené a nezdravé jídlo určuje lékař. Je nemožné, na základě osobního úsudku, provádět úpravy stravy. Pokud chce pacient změnit stravu ve stravě, musíte se nejprve poradit se svým lékařem.

Zakázané produkty s pankreatitidou jsou špatně stravitelné. To zahrnuje alkohol, kávu, sodu, čokoládu, houby, pečivo, luštěniny. Marinády, smažené, uzené, kořeněné, kyselé, mastné, aby byly vyloučeny ze stravy.

Pokud nedodržíte dietu, mohou být důsledky ve formě krvácení, trombózy, žloutenky, nádorů, diabetu, poškození orgánů. V případech obzvláště zhoubných porušení dochází k úmrtí.

Co můžete jíst s pankreatitidou (seznam produktů)

Pankreatitida narušuje obvyklý způsob života, nutí zcela obnovit svůj rozvrh. Tento trend se týká zejména oblasti výživy. Dieta pro pankreatitidu - hlavní klíč k úspěšné léčbě pacientů. Význam správné výživy nelze přeceňovat. Žádný lék nebo chirurgický zákrok nezaručuje lék na pankreatitidu, pokud nedodržíte pravidelnou dietu.

První kurzy

První jídlo se podává povinně na oběd. Vegetariánské polévky (vařené ve vegetariánském zeleninovém vývaru) nebo polévky vařené ve vývaru z libového masa jsou povoleny. Jednou týdně můžete jíst polévku s plátky libové ryby. První jídlo se podává teplé, ale ne horké.

Je to důležité!

Odrůdy masa

Strava pacienta s pankreatitidou by měla zahrnovat odpovídající množství proteinových potravin živočišného původu. K tomu, nízkotučné maso jsou zahrnuty ve stravě: hovězí maso, kuře, krůta, králík, telecí maso. Z nich vaří hamburgery, steaky, dušené karbanátky. Na jejich základě se vaří vývar pro první kurzy. Maso se používá ve vařené formě, ale ne v žádném případě smažené. Vařte maso bez přidání koření a koření s minimálním množstvím soli.

Odrůdy ryb

Ryba se vaří nebo vaří v celých kusech, můžete z ní také vařit parní kotlety. Přednost se dává rybám s nízkým obsahem tuku: štika, treska, platýs, pollock. Velký soufflé bude skvělý nápad na večeři nebo svačinu. Tento proteinový pokrm bude nasycen potřebným množstvím energie, zatímco je chudý, což znamená, že nezpůsobí sekreci v pankreatu.

Obiloviny a těstoviny

Při dietě jsou povoleny následující druhy obilovin:

Používají se na výrobu snídaňových cereálií nebo jako příloha pro hlavní jídlo. Kaše se vaří jak ve vodě, tak v mléku, bez přidání cukru. Vyloučit perlový ječmen a proso, protože nemají nejlepší vliv na práci slinivky břišní.

Těstoviny je lepší koupit z tvrdé pšenice, mají vysoký obsah vlákniny a komplexních sacharidů. Vařené makarony se podávají s lžící olivového oleje nebo s kouskem másla, lehce solené. Jsou podávány na oběd jako příloha, ale na večeři by neměly být konzumovány, protože to bude dávat vysoké zatížení gastrointestinálního traktu před spaním.

Zelenina

Hlavní složkou stravy pacienta s pankreatitidou je zelenina. Tvoří většinu všech konzumovaných potravin. Podávají se v pečené, vařené, dušené formě k snídani, obědu nebo večeři. Surová zelenina se používá jako občerstvení kdykoliv během dne. To je velmi užitečné vařit polévky v zeleninové vývar. Vhodné pro téměř všechny druhy zeleniny:

 • Mrkev;
 • Řepy;
 • Brambory;
 • Celer;
 • Pepř (ale ne horký);
 • Squash;
 • Lilek;
 • Zelí;
 • Hrach;
 • Rajčata.

Během období zhoršování se zelenina vaří a třese na struhadle nebo nasekává v mixéru, čímž se konzistence bramborové kaše přidává do nádobí. To usnadňuje trávení, snižuje zátěž nejen na slinivce břišní, ale také na žlučníku (ten se často stává zánětlivým při pankreatitidě).

Sladké bobule a ovoce

Jsou důležitou součástí výživy. Obsahují velké množství prospěšných minerálních solí a vitamínů. Nicméně, s nemocí seznam ovoce je velmi omezený. Důvodem je skutečnost, že obsahují látky, které je obtížné strávit. Kromě toho obsahují velké množství cukru (glukózy a fruktózy), které způsobuje zatížení inzulínem na žlázu.

Ve fázi exacerbace nemoci z použití bobulí a ovoce je lepší se úplně vzdát. Pokud je to žádoucí, můžete jíst jablko nebo hrušku, ale musí být pečené dříve. V surové formě nejsou tyto produkty podávány.

Ve fázi remise jsou povoleny následující plody:

Můžete konzumovat více než jedno ovoce denně. Před podáváním se ovoce upeče. Totéž platí pro bobule. Alternativou k těmto produktům jsou dětské ovoce a bobulové pyré, ale neměly by se odnášet.

Mléko a mléčné výrobky

Mléko obsahuje velké množství bílkovin a esenciálních tuků. Plné mléko je však velmi obtížné strávit. S pankreatitidou, konzumní mléko způsobuje nepohodlí ve střevech, zvýšenou tvorbu plynu a nadýmání, a dokonce i zvracení. Proto se doporučují pouze fermentované mléčné nápoje. Mezi nimi jsou:

 • Kefir (výhodně bez tuku);
 • Ryazhenka;
 • Bifidok;
 • Nízkotučný tvaroh;
 • Zakysaná smetana;
 • Přírodní jogurt;
 • Sýr (nejvýše jedno sousto za den);

Tyto produkty se používají jako svačina, ale lví podíl fermentovaných mléčných výrobků by měl být na večeři, protože se snadno tráví a tráví. Pečené kastrolky a souffles jsou vyrobeny z nízkotučné tvarohové sýry, ale mohou být také podávány s malým množstvím ovoce nebo bobulí a lžičkou medu pro sladkost.

Pokud jde o plnotučné mléko, může a mělo by být přidáváno při vaření (při vaření obilovin, mléčných polévek, kastrolů). A z použití ve své čisté formě je lepší se zcela vzdát.

Nápoje

Dalším bodem diety: jaký druh nápojů můžete použít během pankreatitidy. Jsou povoleny všechny druhy čaje (černá, zelená, bobule, listy, bylinné). Jsou povoleny vývary (bylinky, divoká růže, otruby), berry a mléčné polibky, kompoty, šťáva ve zředěné formě a ne více než jeden šálek denně.

Nejlepším nápojem pro pankreatitidu však byla a zůstává minerální voda. Takový alkalický nápoj je první pomoc při záchvatech bolesti a v prvních dnech exacerbace pankreatitidy. Voda doplňuje rovnováhu tekutin v těle pacienta a minerální soli, které ji tvoří, obohacují buňky těla o chybějící mikroelementy. Den spotřebuje nejméně jeden a půl litru minerální vody.

Sladkosti a dezerty

Někdy si můžete dovolit sladkou. Pro tento fit marshmallow, marshmallow nebo marmeládu. Nicméně, nezapojte se do těchto produktů, nechte se v malém množství ne více než jednou týdně. Pokud opravdu chcete sladkosti, pak se kousnout pečené ovoce (například hruška), aby si berry želé nebo vypít sklenici šťávy (želé nebo ovocné šťávy). Výhodné jsou tedy "přírodní" sladidla.

Co se týče užívání medu, lékaři stále nemohou dospět k jednoznačnému rozhodnutí. Ve fázi remise se med používá jako sladidlo pro čaj, kastrol, tvaroh, ale ne více než jednu čajovou lžičku. Souvisí to s tím, že med způsobuje produkci inzulínu nemocnou žlázou, která v konečném důsledku negativně ovlivňuje orgán.

V akutní fázi jsou sladké potraviny zcela odstraněny. Poté, co proces ustoupil, nelze sladké potraviny konzumovat po dobu deseti dnů. Ve fázi remise mohou být přidány všechny výše uvedené v dietě, ale pacient by měl pečlivě sledovat množství konzumovaných sladkých potravin.

Je to důležité! Při chronické pankreatitidě může být úplná výživa dostatečná pro úplné uzdravení, dodržování všech principů šetřící diety. Správná volba jídla může nejen oddálit další zhoršení, ale také se zbavit příznaků a příznaků nemoci.

Proč musím dodržovat dietu

Běžná otázka mezi pacienty: jak mi může potravinové omezení pomoci? A to není divu, pro mnoho z nás je mnohem snazší vzít jednu pilulku v naději, že nás zachrání před všemi nemocemi. S pankreatitidou by taková taktika byla naprosto špatným rozhodnutím.

Při zánětu je důležité vytvořit funkční klid pankreatu a to je možné pouze za podmínky úplného opuštění potravin a pokrmů, které způsobují zvýšenou enzymatickou aktivitu tohoto orgánu. V podmínkách úplného funkčního odpočinku se vytvářejí příznivé podmínky pro obnovu poškozené tkáně, zlepšuje se odtok šťávy pankreatu a zlepšuje se krevní oběh. To vše nakonec vede k odstranění zánětu a hlavních symptomů onemocnění. V některých případech nemoc vstupuje do stádia stabilní remise, to znamená, že pacient přestane úplně obtěžovat.

Pokud dieta nebyla dodržena, pak se zotavení vymyká otázce. Univerzální lék pro léčbu pankreatitidy dosud nebyl vynalezen. Existuje pouze pomocná léková terapie, která je vedle dietní terapie.

Kdy začít jíst správně

Jemná výživa je předepsána pacientovi již v nemocnici od prvního dne vstupu na kliniku. Pacient je převeden na speciální dietu (tabulka č. 5). To znamená omezení smažených, mastných, slaných, sladkých, kořenitých jídel. Všechna jídla pro pacienty s pankreatitidou se vaří v páře nebo vaří jídlo. Pacientka sleduje tuto dietu až do propuštění z nemocnice, po které obdrží doporučení lékaře pro další výživu.

Je to důležité! Správná výživa pro pacienta s pankreatitidou by měla být zvláštním způsobem života. Dieta je pozorována nejen během léčby v nemocnici, ale také po propuštění. Jezte lépe ve stejnou denní dobu, 4-5 krát denně. Takže si naplánujte svůj plán předem, abyste měli čas na včasné jídlo.

Během období akutní exacerbace chronického procesu je zvláště nutné léčit Vaši stravu, ve fázi remise, stačí dodržet doporučení lékaře a omezit spotřebu některých potravin.

Závěr

Pankreatitida je závažná patologie, která vyžaduje přísné dodržování diety. Jemné jídlo zahrnuje nekouskou, nemastnou páru, vařené nebo pečené jídlo, vařené bez přidání koření a koření. Výrobky jsou vybrány tak, aby obsahovaly co možná nejmenší množství tuků a jednoduchých sacharidů, hrubých vláken a vláken. Jídlo by mělo být čerstvé podle chuti a snadno stravitelné, podávané v teplé formě, v malých porcích. V opačném případě příchozí potrava způsobí zažívací poruchy, nepohodlí ve střevech, stejně jako zvýšení funkční zátěže slinivky břišní, což nakonec povede k další exacerbaci chronické pankreatitidy.

Jaké produkty jsou povoleny pro pankreatitidu a které jsou zakázány?

Dieta a potraviny, které používáte, mohou mít obrovský dopad na to, jak se cítíte. Zvláště pokud máte pankreatitidu - stav, kdy se orgán, který produkuje trávicí enzymy, zapálí. Věnujte velkou pozornost své stravě, vybíráte zdravé potraviny, dáváte pankreasu odpočinku a pomozte jí zotavit se. Proto je důležité vědět, co můžete jíst s pankreatitidou, co je třeba se vyvarovat a jak to může ovlivnit vaše zdraví.

Pravidla vaření a výživa

Při pankreatitidě musí být vaše jídlo obohaceno o produkty, které nepřežijí slinivku břišní, bez ohledu na sílu a závažnost zánětu. Vybraná jídla pro pankreatitidu můžete vařit jakýmkoliv kulinářským způsobem, s výjimkou pečení.

Když začnou slábnout akutní příznaky, budete muset:

 • Sledujte denní příjem tuků v potravinách - odborníci na výživu umožňují až 30 g denně. Většina z nich by měla být rostlinné mononenasycené tuky, které jsou bohaté na olivový, slunečnicový, sezamový, lněný olej.
 • Poskytněte svému tělu potraviny bohaté na vitamíny A, D, E, K, B12, zinek a kyselinu listovou.
 • Pijte 8-10 sklenic vody denně.
 • Vždy se rozloučit s alkoholem a kouřit.

S exacerbací chronické pankreatitidy

Během období exacerbace můžete významně zmírnit své zdraví zdravými dietními potravinami a pankreatickými návyky.

Vše, co lze během exacerbace konzumovat, bude dlouhodobě základem vaší každodenní stravy. Jíst s pankreatitidou bude mít zlomkové, vyloučit nepříjemné potraviny.

V prvních 2-3 dnech, s akutním záchvatem pankreatitidy, se doporučuje hlad. Přenechá svému nemocnému orgánu přestávku. Během této doby, syndrom bolesti ustupuje, nadýmání, nevolnost, průjem projde. Během půstu můžete pít vodu bez plynu.

V následujících 3 dnech můžete zadat malý čaj, malé porce polotekutého prvního a druhého jídla.

Pak, pokud se cítíte dobře, v malých porcích můžete jíst měkké non-výživné potraviny - nízkotučné tvaroh, kaše kaše, masové knedlíky, které jsou dušené.

Pro pankreatitidu se doporučuje jíst menší porce při jednom jídle a častější jídla po celý den.

Od 2 týdnů už můžete jíst ryby - mělo by se vařit. Při vaření, zkuste méně soli a koření to s kořením.

Během období stabilní remise

Většina pacientů s chronickou pankreatitidou pije trávicí enzymy pro lepší trávení. Musí také dodržovat dietu během remise, což znamená, že jídlo se skládá z potravin, které mají krémovou konzistenci. Můžete jíst krémové polévky, bramborovou kaší, želé, želé.

Co můžete jíst a pít s pankreatitidou

Otázka, co můžete jíst s pankreatitidou slinivky břišní, bude jistě vyvstávat, pokud se někdy s touto patologií setkáte. Výživa pro pankreatitidu má za cíl ušetřit postižený orgán a zahrnuje nekalorická jídla z masa, ryb, vajec, obilovin, těstovin, kvašeného mléka, dušených a pečených zeleninových směsí, včera nebo sušeného chleba, filtrované vody a nápojů.

Zelenina a ovoce

Odborníci na výživu doporučují pacientům s pankreatitidou připravit zdravé potraviny pro pankreatitidu ve dvojitém kotli. Mohou však být také dušené, vařené a pečené. Brambory, mrkev, dýně, squash kastrol, krémové polévky se zelím, polévka z červené řepy - to jsou nejoblíbenější jídla pro pankreatitidu.

Čerstvé ovoce jsou také omezené. Můžete vařit jablko, třešně, jahody, meruňkový džem, džemy, kompoty.

Maso pankreatitidy je hlavním zdrojem bílkovin. Některé masné výrobky však mohou zhoršit příznaky pankreatitidy. Vzhledem k tomu, že takový pacient potřebuje jíst maso každý den, je vždy konfrontován s otázkou, jaký druh masa můžete jíst během pankreatitidy.

Jíst králík, kuřecí, krůtí a hovězí maso. Hotové masné výrobky pro pankreatitidu mohou být vařená klobása z kvalitních surovin a bez příchutí.

Ryby a mořské plody

Ryby s pankreatitidou by měly být štíhlé, to je hlavní kritérium při výběru. Zvýšený obsah tuku v mořských plodech vyvolává příznaky bolesti. Vyberte si takové druhy s nízkým obsahem tuku, jako je treska obecná, treska polní, okouna říční, platýs velký, štika.

Z ryb můžete vařit různé dietní pokrmy. I s velkou láskou k voňavým a pečeným krustám se musíte vzdát smažených ryb.

Mléčné výrobky

Čerstvé kravské mléko pro pankreatitidu bude muset být opuštěno, ale s ním můžete vařit kaši nebo míchaná vejce. Pokud jste milovník celého mléčného výrobku, pak můžete kozí mléko. Je bohatý na minerály a makroživiny, čímž obnovuje pankreatickou funkci pankreatitidy.

Ale kvůli tomuto zákazu se neznepokojujte. To je kompenzováno velkou sadou kyselého mléka. Hlavním kritériem výběru je také malý obsah tuku - až 8-9%.

Při první exacerbaci pankreatitidy je nutné opustit mléčné výrobky.

Seznam fermentovaných mléčných výrobků umožňuje vařit tvarohové kastrolky, pít několik šálků kefíru, ryazhenky, jogurtu a jogurtu během dne. Může být měkký sýr - přinese řadu příchutí a obohatí dietu vápníkem.

Obilniny a pekařské výrobky

Snídaně nemocná s pankreatitidou je nemyslitelná bez ranní kaše. Ale ne všechny obiloviny jsou stejně užitečné. Preferuji vařené ovesné vločky se sušeným ovocem, krupici, vařené v mléce, stejně jako pohankové cereálie a rýžové krupice. Povolené produkty pro pankreatitidu, můžete střídavě poskytnout si s maximálním počtem mikro a makro prvků.

Vařené makarony mohou být také použity pro pankreatitidu, ale nemusíte je ochutit omáčkami a kořením. Chléb se snaží jíst bílou a včera.

Dezerty

S pankreatitidou, spotřeba cukrovinek je vážně omezená kvůli množství cukru v nich. Z obchodu si můžete vyzkoušet marshmallows, marshmallow, fudge. Ale po jejich použití následujte blahobyt.

Nápoje

V případě pankreatitidy je nutné vyloučit všechny sycené nápoje. Ale pro správné trávení musíte pít dostatek vody. Pacienti se proto vždy zajímají o to, jaké nápoje můžete pít během pankreatitidy.

7-8 sklenic nesycené vody, 2-3 šálky čaje denně, může uhasit žízeň po pankreatitidě, v letní sezóně si můžete dopřát vývar z šípů, čerstvě uvařených kompotů a ovocných nápojů.

Koření a omáčky

Většina koření a omáček na pankreatitidu bude muset být zapomenuta. Lehce ochutnejte pokrmy s bazalkou, petrželkou a koprem.

Zakázané výrobky: tabulka

Bohužel, seznam věcí, které nelze konzumovat s pankreatitidou, je velmi impozantní, a často tlačí pacienty, aby ji regulovali nezávisle, pravidelně do ní zařazují to, co není dovoleno. To vede k novému vzplanutí.

Při výběru požadovaných produktů nespoléhejte pouze na vlastní názory. Správně určete, které výrobky nelze v tuto chvíli konzumovat, může pouze lékař.

Co můžete a nemůžete jíst s pankreatitidou: seznam produktů

Co je to dieta?

Pro mnohé je strava prezentována jako oslabující proces, který se v mnoha ohledech nutí odmítnout. Například, dieta pro pankreatitidu je opravdu omezena na mnoho produktů, ale zároveň je vyvážená a nezbavuje tělo nezbytných živin (bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů). Naopak vede pacienta ke zdravé a výživné stravě. Je třeba mít na paměti, že pacient s chronickou pankreatitidou, dokonce i ve stadiu remise (zmírnění symptomů), musí dodržovat dietu. Jinak se pankreas může opět zapálit, což vede k exacerbaci onemocnění.

Dieta během exacerbace chronické pankreatitidy

Jídlo v období exacerbace je hlad a odpočinek na 1 - 3 dny. Je povoleno pouze hojné pití ve formě divoké růže vývaru nebo minerální vody bez plynu (Essentuki č. 17, Naftusya, Slavyanovskaya). Nedostatek zeleného čaje nebo želé je také povolen. Když bolest klesá, můžete přidat malé množství vařeného libového masa, nízkotučné tvarohové sýry, nebo sýr a zeleninový vývar. Základní principy výživy u chronické pankreatitidy

 1. Strava by se měla skládat hlavně z proteinových potravin. Protein je velmi užitečný pro opravu poškozených buněk pankreatu.
 2. Tuky a komplexní uhlohydráty v těle by měly být ve formě obilovin.
 3. Snadno stravitelné sacharidy (cukr, džem, pečení, med) by měly být omezeny.
 4. Jídlo by mělo být frakční (každé 3 - 4 hodiny), ve středních porcích. Není nutné se přejídat, ale také nemusíte hladovět.
 5. Jídlo by nemělo být horké ani studené, ale teplé, aby nedocházelo k dráždění sliznice gastrointestinálního traktu a nezpůsobovalo zvýšené uvolňování enzymů.
 6. Jídlo by mělo být vařeno ve dvojitém kotli, vařené nebo pečené. Jíst smažené, kořeněné a konzervované potraviny se nedoporučuje.
 7. Lékaři nedoporučují kouření a zneužívání alkoholu při chronické pankreatitidě.

Co můžete jíst s pankreatitidou?

Povolené a zakázané potraviny jsou označeny ve speciálně navržené dietě Pevzner (tabulka č. 5).

 • Maso lze jíst každý den, ale nízkotučné odrůdy. Ať je to hovězí maso, telecí maso, králík, kuře, krůta. Maso lze vařit, pečené v troubě, vařené ve formě parních kotlet. Smažené maso s krustou by nemělo být konzumováno. Musíme si uvědomit, že maso je lépe vstřebáváno vláknem (zeleninou). Zelenina je lepší jíst vařené nebo dušené. Ideální možností by bylo dušené zeleninové dušené maso.
 • Ryby lze jíst nebo vařit. Můžete vařit parní rybí placičky, souffles nebo karbanátky. Odrůdy ryb by měly být štíhlé (treska, štika, kapr).

 • Mořské plody (krevety, mušle) jsou povoleny, protože obsahují velké množství bílkovin a velmi málo tuku a sacharidů. Mohou se jíst vařené.
 • Chléb je povolen odrůdy pšenice 1 a 2, ale sušený nebo druhý den pečení, je také možné libové pečivo.
 • Zelenina může být konzumována v neomezeném množství. Brambory, řepa, dýně, cuketa, květák, mrkev a zelený hrášek se mohou vařit. Můžete si připravit zeleninové pyré, dušená masa, polévky, kastrol.
 • Mléčné výrobky jsou prospěšné, protože obsahují velké množství bílkovin. Ale plnotučné mléko může způsobit nadýmání nebo častou stolici, takže jeho použití se nedoporučuje. Může být přidán při vaření obilovin nebo polévek. Bude velmi užitečné použít mléčné výrobky - kefír, nízkotučné tvarohy, nízkotučné jogurty bez přísad do ovoce, ryazhenka, jogurt. Tvrdý sýr lze jíst, ale ne slaný, bez koření a ne mastný. Můžete udělat tvaroh kastrol s přidáním jablek.
 • Vejce jsou povolena ve formě dušených omelet, můžete přidat několik zeleniny k nim.
 • Obiloviny. Pohanka, krupice, rýže, ovesné vločky, vařené buď ve vodě nebo v mléce.
 • Rostlinný olej a smetana (ne více než 20 gramů denně).
 • Čekanka může být dobrou alternativou pro milovníky kávy. Kromě toho obsahuje prospěšné látky, které stimulují střevní motilitu, snižují hladinu cukru v krvi.
 • Můžu jíst ořechy a semena pro pankreatitidu?

  Vlašské ořechy a semena obsahují velké množství bílkovin a tuků, mohou dobře nahradit maso nebo ryby ve složení. V období exacerbace chronické pankreatitidy se použití těchto přípravků nedoporučuje. A v době pohody, tj. Stabilní remise, je dovoleno jíst vlašské ořechy, ale v malých množstvích (3 - 5 jader na den). Semena by neměla být konzumována smažená nebo ve formě kozinaki. Můžete použít malé množství surových slunečnicových semen nebo ve formě domácí halvy.

  Mandle, pistácie a arašídy se smí používat pouze v případě, že nejsou k dispozici žádné stížnosti, kdy se neprojevuje pankreatitida. Musíte začít s 1 - 2 ořechy, postupně zvyšovat jejich počet. Ořechy mohou být přidány do vařených jídel (obiloviny, saláty, kastrol).

  Jaký druh ovoce můžete jíst s pankreatitidou?


  Surové ovoce se nedoporučuje. Můžete si udělat ovocné pyré, ovocný nápoj, kastrol. Je dovoleno jíst pečená jablka, banány, hrušky. Můžete také meloun a meloun, ale v malých množstvích (1 - 2 ks). Hrozny, data, fíky nejsou žádoucí, protože zvyšují tvorbu plynu ve střevech a obsahují velké množství cukru. Citron, pomeranč, obsahující kyselinu, zvyšuje produkci žaludeční šťávy, což je nežádoucí, protože chronická pankreatitida je často kombinována s onemocněním žaludku (gastritida) nebo jater (hepatitida).

  Co nemůže jíst s chronickou pankreatitidou?

  • Mastná masa (jehněčí, vepřové, kachní). Pro trávení těchto potravin vyžaduje velké množství enzymů. Zapálená slinivka břišní funguje v omezeném režimu.
  • Hovězí játra a kuře se nedoporučuje, protože se jedná o extraktivní látky, což vede ke zvýšené produkci enzymů trávicího systému a aktivaci chuti k jídlu.
  • Mastné ryby (makrela, losos, sleď), zejména pokud jsou smažené, jsou přísně zakázány. Také nemůže jíst konzervované ryby.
  • Zelenina s chronickou pankreatitidou nemůže být konzumována surová. Ze zeleniny zakázané zelí, rajčata, okurky, špenát, cibule, ředkvičky, fazole. Při použití ve velkém množství zvyšují fermentační procesy ve střevě, což vede k nadýmání.
  • Houby se nedoporučují v žádné formě, stejně jako houby bujóny.
  • Smažená vejce nebo syrová vejce. Surový žloutek zejména stimuluje tvorbu žluči, což je nežádoucí u pacientů s chronickou pankreatitidou.
  • Nedoporučuje se použití prosa a ječmene.
  • Uzené maso, klobásy.
  • Marinované potraviny, okurky, koření.
  • Černý čaj nebo káva, horká čokoláda a kakao.

  Vzorové menu pro pacienta s chronickou pankreatitidou v období trvalé remise

  Seznam produktů povolených pro pankreatitidu je poměrně široký. Proto by v dietě pacienta mělo být dostatečné množství bílkovin, vitamínů, ale množství tuku a snadno stravitelných sacharidů je omezené.

  • První snídaně (7.00 - 8.00): ovesné vločky na vodě nebo mléku, vařené hovězí maso nebo kuře, zelený čaj nebo dogrose bujón.
  • Druhá snídaně (9.00 - 10.00): omeleta ze dvou vajec, pečené jablko bez cukru a kůže, sklenice čekanky s mlékem nebo čajem.
  • Oběd (12.00 - 13.00): polévka se zeleninovým vývarem, těstovinami nebo kaši (pohanka, rýže), masové suflé nebo parní kotlety, bobulové želé (maliny, jahody), kompot ze sušeného ovoce.
  • Oběd (16,00 - 17,00): tvaroh bez kyselé smetany nebo tvarohového kastrolku s ovocem (jablka, hrušky, banány), čajem nebo ovocnou šťávou.
  • Večeře (19.00 - 20.00): rybí filé nebo steak, zelený čaj nebo kompot.
  • V noci můžete vypít sklenku kefíru s arašídovými sušenkami.

  Nakreslete závěry

  Pokud si tyto řádky přečtete, lze vyvodit závěr, že vy nebo vaši blízcí trpíte nějakým pálením žáhy, vředy, gastritidou, dysbiózou nebo jinými onemocněními gastrointestinálního traktu.

  Provedli jsme vyšetřování, studovali jsme spoustu materiálů a hlavně jsme zjistili příčinu všech onemocnění žaludku a střev.

  Verdikt je: bolest v žaludku nebo střevech je důsledkem parazitů žijících v těle.

  Navíc to nejsou všechny známé tasemnice, ale mikroorganismy, které vedou k velmi závažným následkům, šíří se v krevním řečišti v celém těle. A všechno by bylo v pořádku, ale problémem je, že konvenční antiparazitická léčiva tyto typy bakterií neovlivňují.

  Hlavní výhodou tohoto léku je, že jednou provždy zabíjí všechny patogeny bez poškození lidského zdraví.

  Jediný lék, který má terapeutický účinek nejen proti parazitům prvoků, ale také bakteriím je Pancrenol.

  Hlavní výhodou tohoto léku je, že jednou provždy zabíjí všechny patogeny bez poškození lidského zdraví.

  Pozor! Prodej falešného léku Pankrenol se stal častějším.

  Objednávku na oficiálních stránkách získáte od výrobce. Kromě toho, nákup na oficiálních stránkách, dostanete záruku vrácení (včetně nákladů na dopravu), pokud lék nemá terapeutický účinek.

  Jídlo pro pankreatitidu: seznam produktů

  Enzymy produkované slinivkou břišní jsou nezbytné pro trávení. Při zánětu a obstrukci odtoku pankreatické šťávy dochází k porušení trávení potravy, bolesti, nestabilní stolice. Pankreatitida se vyvíjí s nesnášenlivostí mnoha přípravků, poruchami chuti k jídlu, prudkým úbytkem hmotnosti. Jakákoliv léčba léky bez řádně formulované stravy nemůže obnovit trávení. Pro stravování pankreatitidy nabízíme seznam produktů, které jsou povoleny.

  Dietní výživa pro pankreatitidu

  Pacientům s pankreatitidou je předepsána dieta podle principu dieta č. 5p. Poskytuje možnosti podle závažnosti zánětlivého procesu:

  • Hladová strava v akutním období tří dnů. Je dovoleno pít teplou minerální vodu s alkalickou reakcí.
  • Možnost 1 pro pacienty s akutní pankreatitidou. Jedná se o broušenou, polotekutou dietu s pankreatickými žlučovými kameny. Můžete jíst pouze čistá jídla. Jsou povoleny kaše na vodě nebo mléce naředěné vodou, zeleninové polévky a bramborová kaše, vařené maso a ryby. Cukr a sůl nelze použít.
  • Možnost 2 pro výživu u chronické pankreatitidy. Ke stravě se přidávají zelenina a masová jídla pečená a dušená ve vodě. Tepelně zpracované ovoce. V hotových jídlech můžete přidat 5 g másla nebo lžíci zakysané smetany.
  • Pokročilá verze - dieta s pankreatitidou ve stadiu trvalé remise. Strava se postupně rozšiřuje o čerstvou zeleninu a ovoce. Pokrmy nejsou nasekané, ale dobře vařené.

  Ve všech variantách stravy se doporučuje rozdělit jídla, pitnou vodu před jídlem a úplné odmítnutí alkoholu, mastných, smažených potravin.

  Vaření může být dušené, vařené, péct dušené maso bez oleje. Všechny potraviny a nápoje jsou pouze teplé, čerstvě připravené. Mléčné výrobky a pečivo lépe domácí.

  Základem výživy pro pankreatitidu jsou nízkotučné proteinové potraviny, včetně živočišného původu o hmotnosti cca 60%, komplexní sacharidy z obilovin, ovoce a zeleniny. Zakázané živočišné tuky a omezení jednoduchých sacharidů.

  Co je dovoleno a zakázáno s pankreatitidou

  Menu bude vytvořeno pomocí tabulky ve formě seznamu povolených potravin a zakázaných pro pankreatitidu.

  Jídlo pro pankreatitidu: seznam produktů

  Pankreatitida - zánět slinivky břišní, což je nejtěžší způsob poškození celého lidského trávicího traktu. Ve zdravém stavu produkují slinivky břišní enzymy nezbytné pro zdravé trávení a hormony - s jejich pomocí jsou tuky, sacharidy a bílkoviny tráveny a absorbovány a kyselá sekrece žaludku je neutralizována. S tímto onemocněním je tento proces narušen, takže síla pankreatitidy se liší od obvyklého. V důsledku toho se mění seznam výrobků, o nichž budeme diskutovat níže.

  Pankreatitida je onemocnění, které může být akutní nebo chronické, seznam produktů pro každou z forem bude odlišný, ale obecné zásady výživy pro toto onemocnění jsou běžné. Pojďme zjistit, co můžete jíst nemocné s pankreatitidou, aby nedošlo ke zmírnění vašeho stavu a dostat se na cestu k zotavení rychleji.

  Jídlo pro pankreatitidu: seznam produktů

  Pankreatitida - stručně o onemocnění

  Slinivka břišní je orgán, jehož funkce žádný jiný nemůže převzít. Proto je pankreatitida závažným onemocněním, které vyžaduje velkou pozornost od pacienta k jejich zdraví a stravě. Co je pankreatitida?

  Zánět pankreatu je velmi častým onemocněním u žen i mužů.

  Slinivka břišní produkuje tzv. Pankreatickou šťávu, která se musí dostat do dvanácterníku a za pomoci trávicích enzymů zahájit rozpad bílkovin, sacharidů a tuků, které jsou přijímány v těle. V případě poruchy funkce slinivky břišní produkuje tuto šťávu předčasně as nadbytkem, který začíná trávit sám. Příčiny tohoto selhání jsou:

  • špatná dieta - tučná a kořeněná jídla ve velkém množství, sycené sladké nápoje, rychlé občerstvení, přejídání;
  • nadměrné požívání alkoholu, libování na prázdném žaludku jsou zvláště nebezpečné;
  • infekce, abdominální trauma nebo zánětlivé procesy sousedních orgánů;
  • onemocnění žlučníku, onemocnění žlučových kamenů.

  Jaké příznaky říkají o pankreatitidě? Obraz je zpravidla velmi jasný a není důvod pochybovat o diagnóze. Pacienti s pankreatitidou si stěžují na ostrou bolest ve středu břicha (může způsobit vzadu), slabost, nevolnost a zvracení, které nepřinesou úlevu, slabou stolici, zvýšenou únavu a zvýšenou tepovou frekvenci.

  Abychom pochopili, jak léčit slinivku břišní, je nutné poslouchat rady lékařů a znát příznaky patologie. Řekneme o tom v našem speciálním článku.

  Výživa pro pankreatitidu: obecné zásady

  Zánět slinivky břišní je nepříjemná nemoc, hlavním důvodem léčby je dieta, zejména pokud se jedná o chronickou formu pankreatitidy. Pokud si člověk trpící výše zmíněným onemocněním dovolí alespoň mírně ustoupit ze seznamu schválených přípravků, zhoršení nemoci a záchvat bolesti nebude trvat dlouho.

  Pokud dieta není následována, útok nebude trvat dlouho

  Zpravidla lékaři předepisují dietu č. 5 P pro pacienty s pankreatitidou, která by měla být sledována po dlouhou dobu, ne-li po zbytek života. Tato dieta byla vyvinuta sovětským vědcem Manuelem Pevznerem a liší se od klasické stravy č. 5, která je ukázána pro pacienty s onemocněním jater.

  Podle zásad stravování se předpokládá, že pacienti zcela odstraní mastné, slané, konzervované a nakládané potraviny ze stravy (to zahrnuje i domácí "polotovary" s octem, pepřem a podobnými ingrediencemi), a také se vzdají uzeného a horkého. Je žádoucí, aby základem potraviny byly dušené produkty, vařené na páře, vařené nebo pečené bez oleje a velký počet koření. Je nutná potravinová odrůda. Aby nedošlo k nedostatku jakýchkoli biologicky důležitých prvků, musíte použít při vaření a jíst potraviny ze všech skupin. Jinými slovy, pacient s pankreatitidou musí nutně dostat proteiny, tuky a sacharidy ve správném množství.

  Zelenina a vařené maso - základ stravy pro pacienty s pankreatitidou

  Strava je navržena takovým způsobem, aby ušetřila gastrointestinální trakt, chránila žaludek a střeva, pomohla funkci pankreatu ve stabilním rytmu a také zabránila „omezení“ aktivity žlučníku a jater. Proto je dieta č. 5 P výživná, předepisuje se vysoký obsah bílkovin v potravinách a snížené množství cukru a tuku, aby nedošlo k přetížení jater a zabránění rozvoji diabetu. Podle dané stravy by pacient s pankreatitidou měl dostávat určité množství živin uvedených v tabulce denně.

  Tabulka 1. Počet živin pro pankreatitidu

  Denní energetická hodnota produktů v dietě 5 P - maximálně 2 000 600 kalorií.

  Základní principy výživy pacientů

  Akutní pankreatitida: co jíst?

  Pacienti, kteří již zažili akutní záchvat onemocnění, vědí, že první den nebo dva musíte provést jednoduchý vzorec - "hlad, klid a chlad". Pacient v této době je ve fyzické a emocionální nečinnosti, drží láhev horké vody na břiše, všechny potraviny jsou vyloučeny, až dva litry denně osoba musí pít nesycené alkalické vody.

  Láhev s horkou vodou pomáhá zmírnit příznaky.

  Později pacient obdrží nápoj z divoké růže, slabý čaj bez cukru, sliznice, tekuté obiloviny z povolených obilovin. Později, od pátého dne, pacienti mohou jíst omeletu z vaječných bílků, zeleniny, vařených nebo vařených na páře, strouhaných porcelánů (pohanka, ovesné vločky), bílých chlebových krutonů. Když odezní akutní období, pacient se vrátí do tabulky číslo 5 P. Promluvme si o dietě s tímto číslem podrobněji.

  Co je dovoleno jíst s pankreatitidou?

  Všechny produkty povolené dietou č. 5 P usnadňují práci orgánů trávicího traktu, jsou včas evakuovány, nevyvolávají nadýmání a nepohodlí v gastrointestinálním traktu. Jídlo je rychle a snadno stravitelné, bohaté na bílkoviny a nezpůsobuje nadměrnou tvorbu trávicích enzymů.

  Dietní stůl №5 P určený speciálně pro pacienty se zánětem pankreatu

  Mělo by být chápáno, že se jedná o poměrně přísnou dietu, ale není trvale stanovena. Správný dietní režim všech, dokonce i zdravých osob, by samozřejmě měl znamenat velký počet užitečných produktů uvedených níže, ale konkrétně tabulka č. 5-P by měla být nastavena nemocně pouze během exacerbace pankreatitidy. Zpravidla se vyžaduje přísné dodržování diety po dobu jednoho a půl až dvou měsíců, pokud vás následuje úleva, můžete se z „zdravotního“ menu lehce vrátit.

  Je důležité pochopit, že i když nemoc ustoupila a došlo k remisi, je nemožné vrátit do vaší stravy nejtěžší produkty pro gastrointestinální trakt: uzené, mastné a kořeněné, velké množství sladkostí, alkohol.

  Seznam výrobků a jídel v tabulce dietní tabulky 5 P

  Zelenina

  Při správném tepelném ošetření ve stravě pacientů s pankreatitidou se stává hlavním produktem zelenina. Zelenina se vaří, dušená, pečená a vařená, ve slabém zeleninovém vývaru, kde můžete vařit polévky, a šťouchané polévky z povolené zeleniny dokonale zapadají do dietního stolu č. 5 P. Seznam nejužitečnějších druhů zeleniny pro tuto chorobu zahrnuje: dýně, květák, brambory, mrkev, cuketa, řepa. Řepa obsahuje hodně jódu, což je velmi užitečné pro obnovu slinivky břišní, takže tato zelenina je doporučena pro pacienty, aby jedli vařené nejméně třikrát týdně.

  Ovoce a bobule

  U pacientů s pankreatitidou je seznam povolených plodů a bobulí malý. Zahrnuje: sladká jablka, granátová jablka, jahody, zralé třešně. Faktem je, že tyto produkty obsahují vlákninu, která zpomaluje trávení, kyseliny a také způsobuje fermentaci v zažívacím traktu. Nejlepší je nahradit syrové ovoce a bobule nesladkou a nekyselou želé, pěny, kompoty, želé. Jablka mohou, například, péct bez cukru nebo jíst malou porci baby pyré z ovoce.

  Čerstvé jablko želé

  Mořské plody

  Již jsme zmínili, že potraviny bohaté na bílkoviny jsou velmi důležité pro pacienty s pankreatitidou. Je to mořské plody, které zabírají téměř první místo s vysokým obsahem bílkovin s nízkým obsahem kalorií. Mořské plody navíc obsahují jód, železo a vzácné vitaminy rozpustné v tucích, které jsou nezbytné pro tělo každého člověka. Mořské plody jsou však dostupné pacientům s pankreatitidou pouze ve fázi remise, a nikoliv v exacerbaci. Je zakázáno jíst mořské plody syrové - to znamená sushi, rohlíky a podobně podle zákazu. Tepelné zpracování (var, vaření, pečení) je povinné. Strava lidí trpících pankreatitidou může tedy zahrnovat: krevety, chobotnice, humry, kraby, mušle, mušle a podobně.

  Maso, ryby, drůbež

  Cook pro stolní číslo 5 P by měl být z telecího nebo králičího, pokud mluvíme o ptákovi - krůtě nebo kuře. Ryby by také měly být vybírány z lehkých odrůd, moře nebo řeky. Živočišné produkty musí vařit, vařit nebo péct. Takže můžete v troubě poslat kus, zabalený do fólie, nebo můžete vařit quenelles, souffles, kotlety nebo karbanátky, hovězí stroganoff a podobně. Před procesem vaření masa se musí zbavit tuku, kostí a šlach, odstranit kůži.

  Mléčné výrobky

  Nedílnou součástí stravy pacientů se zánětem slinivky břišní - to jsou mléčné výrobky. Strava by měla vždy obsahovat kefír, ryazhenka, bifidok, domácí jogurt a podobně. Je důležité, aby mléčné výrobky neměly vysoký obsah tuku, je nutné vyloučit tukový tvaroh, zakysanou smetanu, mléko. Mimochodem, kravské mléko je nejlépe zavedeno do stravy s opatrností, protože může způsobit nadýmání. Výhodnější je dávat kozí mléko, protože je lépe vstřebáváno, nezpůsobuje alergie a je považováno za "bohatší" ve složení.

  Obilniny a obiloviny

  V dané potravě se používají viskózní a pyré z porcelánu, vařené ve vodě nebo ve vodě na polovinu s mlékem z rýže, krupice, ovesných vloček nebo pohanky. Sušený chléb, mouka prvního a druhého stupně, sušenky, pikantní drobivé sušenky, sušenky jsou povoleny.

  Nápoje

  Vývar z boků, bylinné čaje a infuze, slabý čaj, ovocné šťávy a kompoty (poprvé ředit vodou ne méně než třetinou), kissel.

  Dogrose bujón je velmi užitečný v diagnostice "pankreatitidy"

  Vzorové menu na jeden den pro pacienty s pankreatitidou

  Připomínáme, že dietní číslo 5 P znamená zlomek, pět až šest jídel. Nabízíme dva ilustrativní příklady denního menu.

  Tabulka 2. Denní menu pro akutní pankreatitidu

  Tabulka 3. Denní menu pro chronický průběh onemocnění

  Tři jednoduché recepty pro dietu číslo 5 P

  Nabízíme krok-za-krokem popis receptů, které vám umožní rychle vařit první jídlo, druhý a dokonce dezert, který umožňuje lidem s pankreatitidou jakékoli formy.

  Pečená treska:

  • ryby (treska modravá) - 500 gramů;
  • mléko - 100 ml;
  • mouka - lžička;
  • dvě vaječné bílky;
  • máslo - 15 gramů.

  Vyčistěte modré vápno z kostí a kůže, vařte až do vaření, a pak mleté ​​nebo mleté ​​v mixéru na konzistenci mletého masa. Zahřejte mouku v pánvi na žlutou barvu a nalijte ji do mléka, abyste získali mléčně hustou omáčku. Poražte bílé vidličkou, dokud hustá pěna, smíchejte s mléčnou omáčkou a máslem, přidejte směs k mletým rybám. Dejte hodně do malé formy, pečte v troubě při teplotě 180 stupňů po dobu asi patnáct až dvacet minut.

  Zeleninová pyré polévka:

  • brokolice - 500 gramů;
  • brambory - 500 gramů;
  • mrkev - 200 gramů;
  • dýně - 200 gramů;
  • olivový olej - 1 lžička;
  • trochu soli.

  Všechny rostlinné složky jsou dobře umyty a nakrájeny na kostky, nalijte brambory do hrnce se studenou vodou a vařte do varu. Smažte ostatní zeleninu v olivovém oleji, pak dušené až do poloviny vařené. Po vroucí vodě, brokolice, mrkev a dýně na brambory, vařit asi dvacet minut. Výsledná polévka s kousky zeleniny, která se má ochladit, rozmělní v mixéru nebo mixéru do stavu bramborové kaše.

  Těstoviny ze sladkých jablek:

  • jablka sladká odrůda - 1 kilogram;
  • cukr nebo náhražka - 100 gramů.

  Jablka musí být umytá, oloupaná a oloupaná, nakrájená na plátky a vařená ve vodě, dokud ovoce nezačne měknout. Vypusťte vodu skrz síto, kousky ochlaďte, nakrájejte na mixér nebo otřete na struhadle. Výsledný pyré se stlačuje, výsledná šťáva se vaří až do hustoty. Nalijte cukr nebo jeho náhražku do vařené šťávy, několik minut vařte, pak smíchejte se zbývajícím pyré. Směs se pokládá ve formě s nízkými stranami, vloží se do pece při 110 ° C. Marshmallow musí být sušený, dokud není kompletně nastaven.

  Proč je dietní dieta důležitá?

  Výše popsaná dieta nejenže snižuje zánět pankreatu a přispívá k jeho práci „šetrným způsobem“, ale také vám neumožňuje vyvolat záchvaty bolesti a předcházet nebezpečným komplikacím a přechodu akutní formy onemocnění na chronickou.

  Omezující výživa udržuje stabilitu ve slinivce břišní, pomáhá jí produkovat tolik potřebné trávicí enzymy a také neumožňuje žláze „jíst sám“. Správně zvolené potraviny podporují sliznici jícnu, žaludku a střev v normálním stavu, neumožňují produkci toxinů a celkově stabilizují gastrointestinální trakt.

  Pacienti, kteří záměrně nedrží dietu, by měli pochopit, že chronická progresivní pankreatitida je pouze „špičkou ledovce“ možných komplikací. Pokud pacient s pankreatitidou systematicky porušuje dietu, měl by být opatrný:

  • vředy, krvácení a křečové žíly v zažívacím traktu;
  • porušení odlivu žluči, v důsledku toho žloutenka;
  • problémy s játry;
  • léze (tvorba trombu) žíly sleziny;
  • problémy s plicemi, zejména zánět pohrudnice;
  • léze v dvanáctníku;
  • onkologická onemocnění, nádory;
  • diabetes;
  • poškození mozku atd.

  Aby se předešlo těmto hrozné následky, je třeba mít na paměti nejen seznam produktů povolených pro pankreatitidu, ale také ty, které lékaři přísně nedoporučují.

  Video - Dieta pro pankreatitidu

  Seznam zakázaných potravin pro pacienty

  Pro pacienty s diagnózou pankreatitidy jsou přísně zakázány produkty, které stimulují nadměrnou produkci žaludeční šťávy a sekrece pankreatu. To je způsobeno tím, že s nemocí jsou enzymy produkovány v nadměrném množství a trávicí trakt nepotřebuje takové množství. Přebytečné enzymy prostě nemohou zmizet z těla, protože tělo začne trávit svůj vlastní orgán, žlázu, aby se snížilo jeho tajemství.

  Mnohé škodlivé produkty budou muset být opuštěny, ne-li na celý život, pak na dlouhou dobu.

  Aby se zastavil zánětlivý proces a snížil se počet produkovaných enzymů, musí být z jídelního lístku zcela odstraněno několik pokrmů a výrobků až do stabilní remise nebo regenerace. Zakázaná kategorie zahrnuje:

  • vepřové maso, zvěřina, los, jehněčí, droby, husa, kachna;
  • klobásy, sardely a klobásy, uzené výrobky všeho druhu, droby;
  • solené, smažené, uzené ryby, kaviár, konzervy, sushi a rohlíky;
  • mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku (sýr, zakysaná smetana);
  • chlébové výrobky: koláče, žito a bílý čerstvě upečený chléb, listové pečivo, tortilly a podobně;
  • polévky a vývary: maso, houby, mléčné výrobky a ryby, komplexní vícesložkové složky (polévka, solný salát, okurka), studená (botvinia, gazpacho a podobně);
  • vejce, vařené nebo smažené, žloutky (omelety jsou povoleny, s výhodou pouze z některých proteinů);
  • ječmen, kukuřice, obiloviny proso, všechny luštěniny;
  • pikantní, plynotvorná zelenina: daikon (ředkev), řepa a ředkvičky, kapusta, šťovík, houby, česnek a cibule, zelí, špenát;
  • koření, koření, horké, kořeněné nebo kyselé koření: křen, koriandr, pepř jakéhokoli typu, hořčice, ocet, ocet balsamico, skořice a podobně;
  • cukrovinky, zavařeniny, džemy, zmrzlina, perník, karamel, cukrové sirupy a podobně;
  • banány, bez výjimky, odrůdy citrusů, fíků, manga, švestky, hroznů, švestek, broskví, hrušek, většiny čerstvých bobulí;
  • kvas, čerstvě vymačkané ovoce a bobule, jakýkoli plyn, kofein nebo nápoje „stupně“;
  • tuk, tuk, oleje.

  Shrnutí

  Slinivka břišní - tělo je jediné a nepostradatelné, vykonávající funkce, které jsou neocenitelné pro gastrointestinální trakt a celé tělo. Pokud se objeví příznaky, které naznačují možný vývoj nebo akutní záchvat pankreatitidy, měli byste v akutních případech okamžitě vyhledat lékaře.

  Je důležité pochopit, že léčba tohoto onemocnění bude dlouhá a velká část úspěchu bude záviset na dodržování správné stravy. V tomto textu jsme podrobně popsali, co obsahuje tabulka č. 5P, ukázaná pro pacienty s pankreatitidou a vyústila v kompletní seznamy zakázaných a povolených přípravků pro pacienty. Jezte s radostí a nebuďte nemocní!