Image

Funkce jater v lidském těle

Játra jsou největší vnější sekreční žlázou v lidském těle. Tajemství vylučuje do dvanáctníku. Toto tělo získalo své jméno od slova „trouba“. Toto je kvůli skutečnosti, že tato žláza je nejteplejší orgán v lidském těle. Játra jsou celá "chemická laboratoř", ve které dochází k metabolismu a energii. Pro pochopení základů fungování tohoto důležitého orgánu jsou potřebné znalosti z různých oblastí medicíny: fyziologie, biochemie a patofyziologie. Všechny jaterní funkce lze rozdělit na zažívací a nestrávící.

Játra se účastní procesů trávení. Jeho zažívací funkce lze rozdělit na tvorbu žluči (cholerézu) a vylučování žluči (cholekineze). K tvorbě žluče dochází nepřetržitě a odstranění žluči je možné pouze tehdy, když potrava vstupuje do trávicího traktu.

Denně se vyrobí asi 1,5 litru žluči. Toto množství se významně liší v závislosti na složení příjmu potravy. Pokud je potrava bohatá na tuky, extrakty (ty, které dávají potravě kořeněnou, kořeněnou, pepřovou chuť), pak se žluč vytvoří více. Také za den této trávicí šťávy se více tvoří lidé s obezitou a zvýšenou tělesnou hmotností. Vzniká v žluči žluči proudí žlučovým traktem do dvanácterníku. Část se hromadí v žlučníku a tvoří takzvanou rezervu, která je z močového měchýře evakuována, když je dodávána potrava.

Složení cystické a jaterní žluči se liší. Žluč, který je v močovém měchýři, je tmavší, koncentrovanější a silnější než játra. Žluč se skládá z vody, cholesterolu, žlučových kyselin, žlučových pigmentů (bilirubin a biliverdin).

Cholesterol se podílí na absorpci tuků a vitaminů rozpustných v tucích.

Žlučové kyseliny přispívají k emulgaci tuků (rozkládají velké částice tuku na mikroskopické kuličky - micely, usnadňují jejich trávení).

Žlučové pigmenty (bilirubin a biliverdin) vznikají z hemoglobinu během destrukce červených krvinek. Tam je nepřímý bilirubin (to je tvořeno ve slezině se zničením starých červených krvinek) a přímý bilirubin (to je tvořeno v játrech od nepřímého). Žlučové pigmenty jsou zpracovány bakteriemi tlustého střeva za vzniku stercobilinu a urobilinu. Sterobilin přispívá k hnědému zabarvení výkalů a urobilin, absorbovaný z tlustého střeva do krve, poskytuje žlutou moč.

Bile plní následující funkce:

 • Emulguje tuky;
 • Stimuluje pohyblivost (fyzickou aktivitu) tenkého střeva;
 • Zabíjí některé mikroorganismy a brání jejich reprodukci;
 • Překládá lipázu (enzym, který štěpí tuky) do aktivního stavu;
 • Překládá pepsin (enzym, který štěpí proteiny) do neaktivního stavu.

Kromě zajištění normálního trávení, játra plní mnoho dalších funkcí v těle. Patří mezi ně:

 • Účast na metabolismu sacharidů. V tomto orgánu se vyskytují tři důležité procesy - glukoneogeneze, glykoneogeneze a glykogenolýza. Glukoneogeneze je syntéza glukózy z aminokyselin (složek všech proteinů). Glykoneogeneze je proces syntézy glykogenu v játrech (rezervní sacharid v těle všech zvířat). Glykogen mezi jídly podléhá glykogenolýze (rozkladu) za vzniku glukózy. To se stává pro udržení normální hladiny cukru v krvi v době, kdy není požíván s jídlem.
 • Účast na výměně proteinů. V játrech je většina proteinů syntetizována v těle. Dokonce i v tomto těle dochází ke konečnému štěpení proteinů s tvorbou amoniaku. Tato skutečnost má velký význam v patogenezi takového příznaku selhání jater, jako je přítomnost "jaterního" čpavkového zápachu z úst.
 • Účast na výměně tuků. V játrech jsou syntetizovány všechny typy tuků: triglyceridy, cholesterol, fosfolipidy. Triglyceridy jsou hlavní složkou tukové tkáně a plní funkci ukládání. Cholesterol je nezbytný pro tvorbu buněčných membrán, syntézu steroidních hormonů (pohlavních hormonů, mineralokortikoidů, glukokortikosteroidů) a kalcidiolu (metabolitu vitamínu D). Vitamin D je syntetizován v kůži pod vlivem ultrafialového záření. Pak prochází dvěma fázemi aktivace, z nichž jedna se také vyskytuje v játrech. Fosfolipidy jsou hlavní složkou buněčných membrán a myelinu (látka podobná tuku, která působí jako izolátor v nervových vláknech, zabraňuje rozptýlení elektrického impulsu).
 • Účast na výměně vitamínů. Játra jsou zodpovědná za absorpci a skladování tuků rozpustných (A, D, E, K) a některých vitamínů rozpustných ve vodě (B6, B12).
 • Účast na výměně stopových prvků. V popsaném orgánu se vyměňují následující stopové prvky - železo, měď, mangan, molybden, kobalt, zinek atd.
 • Účast na hemostáze (srážení krve). V játrech jsou syntetizovány různé proteinové faktory, které zajišťují tvorbu krevní sraženiny. V případech onemocnění jater je často pozorováno zvýšené krvácení právě v souvislosti s touto skutečností.
 • Neutralizační funkce. V játrech dochází k neutralizaci mnoha toxických látek, které vznikají v procesu vitální aktivity těla nebo vnikáním zvenčí. Inaktivované (neutralizované) látky se pak vylučují ze žluče nebo moči.
 • Hemoragické jaterní funkce. Asi 30% krve prochází játry, které srdce pumpuje během jedné minuty. Když se v těle vyskytne nedostatek krve (například ztráta krve), krevní tok se přerozdělí ve prospěch jiných orgánů a v játrech se významně sníží.
 • Endokrinní funkce. Každý ví o existenci růstového hormonu, který podporuje růst lidského těla. Samotný růstový hormon (somatotropin) však takové účinky nemá. Ovlivňuje játra stimulací tvorby somatomedinů (růstových faktorů podobných inzulínu), které již nezávisle stimulují růst organismu. I v játrech je kalcidiol syntetizován z vitamínu D, který pak vstupuje do ledvin a je přeměněn na kalcitriol, což je hormon, který se podílí na metabolismu vápníku a fosforu.
 • Regulace krevního tlaku. Angiotensinogen se tvoří v játrech, které se aktivují v několika stupních a mění se na angiotensin 2 - silný faktor, který zvyšuje krevní tlak.
 • Imunitní funkce. Některé proteiny proteinu jsou tvořeny v játrech (například protilátky, lysozym apod.), Které mají baktericidní (usmrcující bakterie), viricid (usmrcující viry), fungicidní (usmrcující houby) působení.
 • Transformace léčiv. V játrech dochází k deaktivaci (neutralizaci) a aktivaci některých léků. Proto v případě patologie jater některá léčiva snižují svoji aktivitu a vyžadují zvýšení dávkování, zatímco jiné zvyšují aktivitu a zajišťují snížení dávky, aby se snížil jejich toxický účinek na tělo.
 • Hematopoetická a krvetvorná funkce. V popsaném orgánu u dospělého se červené krvinky (erytrocyty) zničí. U plodu dochází také k tvorbě krevních buněk. V době porodu ustává normální tvorba krve v játrech a u novorozenců tuto funkci již vykonávají jiné orgány.

Játra jsou tedy multifunkčním orgánem, který zajišťuje stálost vnitřního prostředí těla.

A trochu o tajemstvích.

Zdravá játra jsou klíčem k vaší dlouhověkosti. Toto tělo vykonává obrovské množství životně důležitých funkcí. Pokud byly zaznamenány první příznaky gastrointestinálního traktu nebo onemocnění jater, a to: zažloutnutí sklerózy očí, nevolnost, vzácné nebo časté stolice, musíte podniknout opatření.

Doporučujeme, abyste si přečetli názor Eleny Malysheva na to, jak rychle a snadno obnovit provoz LIVER za pouhé 2 týdny. Přečtěte si článek >>

Funkce jater?

2. Čištění těl toxinů. Játra působí jako filtr mezi trávicím traktem a velkým oběhem. V závislosti na životních podmínkách člověka, kvalitě jeho výživy a dalších faktorech je jeho krev nasycena v různých poměrech nejen živinami, ale i toxickými látkami. Toxiny v krvi jsou zničeny v játrech. Játra nejen neutralizují jedy, které vznikají v důsledku výměnných reakcí, ale také je přeměňují na netoxické a dokonce užitečné látky. Například játra se podílejí na tvorbě močoviny (konečný produkt metabolismu bílkovin).

3. Sekrece a vylučování žluči. Kromě krevních cév pomáhá síť žlučových kapilár a kanálků vyrovnat se s rolí spolehlivého jaterního filtru. Za den játra produkují asi jeden litr žluči ze starých červených krvinek. Žluč neutralizuje kyselé kaše, přecházející ze žaludku do dvanáctníku, napomáhá trávení tuků, podporuje normální rozložení živin a vylučuje toxiny z těla.

4. Syntéza biologicky aktivních látek. Játra se účastní více než 500 biochemických reakcí. Zdrojovým materiálem může být jakákoliv složka, která vstupuje do našeho těla přes trávicí trakt, dýchací systém a kůži. Játra se podílejí na tvorbě přibližně poloviny celkové lymfy produkované tělem. Jaterní buňky produkují proteiny, faktory srážení krve, cukr, mastné kyseliny a cholesterol.

5. Akumulace nezbytných tělesných látek. Játra - skutečný sklad živin. Mnoho vitamínů, železa a glykogenu je uloženo v jeho tkáni (látka, která při vysokých nákladech energie může velmi rychle přejít do snadno stravitelného nosiče energie - glukózy). Pokud je to nutné, játra dodávají tyto látky do jiných orgánů a buněk. Kromě toho jsou játry nejdůležitější zásobou krve, v ní dochází k tvorbě a hromadění červených krvinek.

6. Ochrana těla. Játra zabraňují šíření patogenů v těle, chrání nás před infekcemi, podporují imunitu těla a podporují hojení ran.

7. Kontrolní funkce. Játra poskytují normální složení krve. Je nezbytné pro dobrou funkci mozku. Onemocnění jater způsobuje změny ve složení krve a může vést k dysfunkci mozku, mentálním, mentálním a normálním poruchám chování (jaterní encefalopatie).

Jaké procesy se vyskytují v játrech

Jaké procesy probíhají v lidských játrech?

1) výroba žluči

2) produkce hormonu inzulínu

3) dezinfekce toxických krevních sloučenin

4) syntéza vitamínu C

5) přeměnu glukózy v sacharidové rezervě - glykogen

6) absorpce vodných roztoků organických látek v lymfy

V lidských játrech, produkci žluči, desinfekci jedovatých krevních sloučenin a přeměně glukózy na sacharidové zásobníky - dochází k glykogenu. Produkce inzulínového hormonu - funkce pankreatu; Vitamin C - pochází z potravin; absorpce vodných roztoků organických látek v lymfatice - funkce tenkého střeva.

Funkce jater: jeho hlavní role v lidském těle, jejich seznam a vlastnosti

Játra jsou břišní žlázový orgán v trávicím systému. Nachází se v pravém horním kvadrantu břicha pod bránicí. Játra jsou životně důležitým orgánem, který podporuje téměř každý jiný orgán.

Játra jsou druhým největším orgánem těla (kůže je největším orgánem) o hmotnosti asi 1,4 kg. Má čtyři laloky a velmi jemnou strukturu, růžově hnědou barvu. Obsahuje také několik žlučovodů. Existuje řada důležitých funkcí jater, které budou popsány v tomto článku.

Fyziologie jater

Vývoj lidských jater začíná v průběhu třetího týdne těhotenství a dosahuje zralé architektury až 15 let. Dosahuje své největší relativní velikosti, 10% hmotnosti plodu, asi devátý týden. To je asi 5% tělesné hmotnosti zdravého novorozence. Játra tvoří u dospělých asi 2% tělesné hmotnosti. Váží asi 1400 g u dospělé ženy a asi 1800 g u muže.

Je téměř úplně za hrudním košem, ale spodní okraj lze během inhalace cítit podél pravého pobřežního oblouku. Vrstva pojivové tkáně, nazývaná Glissonova kapsle, pokrývá povrch jater. Tobolka se vztahuje na všechny, ale nejmenší cévy v játrech. Srpek půlměsíce spojuje játra s břišní stěnou a bránicí a rozděluje ji na velký pravý lalok a malý levý lalok.

V roce 1957 francouzský chirurg Claude Kuinaud popsal 8 segmentů jater. Od té doby bylo v radiografických studiích popsáno průměrně dvacet segmentů založených na distribuci krevního zásobení. Každý segment má své vlastní nezávislé cévní větve. Exkreční funkce jater je reprezentována žlučovými větvemi.

Každý segment je dále rozdělen do segmentů. Obvykle jsou reprezentovány jako diskrétní hexagonální shluky hepatocytů. Hepatocyty jsou shromažďovány ve formě destiček, které se táhnou od centrální žíly.

Za co je odpovědný každý z jaterních laloků? Slouží arteriálním, venózním a žlučovým cévám na periferii. Plátky lidské jater mají malou pojivovou tkáň, která odděluje jeden lalok od druhého. Nedostatek pojivové tkáně ztěžuje identifikaci portálových ploch a hranic jednotlivých laloků. Centrální žíly jsou snáze identifikovatelné kvůli jejich velkému lumenu a proto, že jim chybí pojivová tkáň, která obklopuje portální triády.

 1. Úloha jater v lidském těle je různorodá a vykonává více než 500 funkcí.
 2. Pomáhá udržovat krevní glukózu a další chemikálie.
 3. Vylučování žluče hraje důležitou roli v trávení a detoxikaci.

Vzhledem k velkému počtu funkcí je játra náchylná k rychlému poškození.

Jaké funkce játra

Játra hrají důležitou roli ve fungování těla, detoxikaci, metabolismu (včetně regulace ukládání glykogenu), regulaci hormonů, syntéze bílkovin, štěpení a rozkladu červených krvinek, pokud jsou stručně. Hlavní funkce jater zahrnují produkci žluči, chemikálie, která zničí tuky a dělá je snadněji stravitelný. Provádí produkci a syntézu několika důležitých prvků plazmy a také uchovává některé důležité živiny, včetně vitamínů (zejména A, D, E, K a B-12) a železa. Další funkcí jater je uskladnění jednoduchého glukózového cukru a jeho přeměna na užitečnou glukózu, pokud hladina cukru v krvi klesne. Jednou z nejznámějších funkcí jater je detoxikační systém, který odstraňuje toxické látky z krve, jako je alkohol a drogy. Rovněž ničí hemoglobin, inzulín a udržuje rovnováhu hormonů. Navíc ničí staré krevní buňky.

Jaké další funkce mají játra v lidském těle? Játra jsou nezbytná pro zdravou metabolickou funkci. Převádí sacharidy, lipidy a proteiny na užitečné látky, jako je glukóza, cholesterol, fosfolipidy a lipoproteiny, které se pak používají v různých buňkách v celém těle. Játra ničí nevhodné části bílkovin a proměňují je v amoniak a nakonec močovinu.

Výměna

Jaká je metabolická funkce jater? Je důležitým metabolickým orgánem a jeho metabolická funkce je řízena inzulínem a dalšími metabolickými hormony. Glukóza je konvertována na pyruvát pomocí glykolýzy v cytoplazmě a pyruvát je pak oxidován v mitochondriích za vzniku ATP prostřednictvím cyklu TCA a oxidační fosforylace. V dodaném stavu se glykolytické produkty používají pro syntézu mastných kyselin prostřednictvím lipogeneze. Mastné kyseliny s dlouhým řetězcem jsou zahrnuty v triacylglycerolu, fosfolipidech a / nebo esterech cholesterolu v hepatocytech. Tyto komplexní lipidy jsou uloženy v lipidových kapičkách a membránových strukturách nebo jsou vylučovány do oběhu ve formě částic s nízkou hustotou lipoproteinů. Ve stavu hladovění má játra schopnost vylučovat glukózu prostřednictvím glykogenolýzy a glukoneogeneze. Hlavním zdrojem endogenní produkce glukózy je v průběhu krátké rychlé glukoneogeneze jater.

Hlad také přispívá k lipolýze v tukové tkáni, což vede k uvolnění neesterifikovaných mastných kyselin, které jsou převedeny na ketonová těla v mitochondriích jater, přes β-oxidaci a ketogenezi. Ketonová tělesa poskytují metabolické palivo pro extrahepatické tkáně. Na základě lidské anatomie je energetický metabolismus jater úzce regulován neurálními a hormonálními signály. Zatímco systém sympatiku stimuluje metabolismus, parasympatický systém potlačuje jaterní glukoneogenezi. Inzulín stimuluje glykolýzu a lipogenezi, ale inhibuje glukoneogenezi a glukagon je proti působení inzulínu. Řada transkripčních faktorů a koaktivátorů, včetně CREB, FOXO1, ChREBP, SREBP, PGC-1a a CRTC2, řídí expresi enzymů, které katalyzují klíčové stádia metabolických drah, čímž regulují energetický metabolismus v játrech. Aberantní energetický metabolismus v játrech přispívá k inzulínové rezistenci, diabetu a nealkoholickým mastným onemocněním jater.

Ochranné

Bariérová funkce jater je poskytnout ochranu mezi portální žílou a systémovým oběhem. Retikuloendoteliální systém je účinnou bariérou proti infekci. Působí také jako metabolický pufr mezi vysoce proměnlivým střevním obsahem a portální krví a pevně kontroluje systémový oběh. Absorbováním, konzervací a uvolňováním glukózy, tuku a aminokyselin hraje játra zásadní roli v homeostáze. Rovněž uchovává a uvolňuje vitamíny A, D a B12. Metabolizuje nebo neutralizuje většinu biologicky aktivních sloučenin absorbovaných ze střev, jako jsou léčiva a bakteriální toxiny. Při podávání systémové krve z jaterní tepny vykonává mnoho stejných funkcí, což představuje celkem 29% srdečního výdeje.

Ochrannou funkcí jater je odstranění škodlivých látek z krve (např. Čpavku a toxinů) a jejich neutralizace nebo přeměna na méně škodlivé sloučeniny. Kromě toho, játra transformuje většinu hormonů a mění je na jiné více či méně aktivní produkty. Bariérová role jater je reprezentována Kupfferovými buňkami - absorbujícími bakteriemi a jinými cizími látkami z krve.

Syntéza a štěpení

Většina plazmatických proteinů je syntetizována a vylučována játry, z nichž nejběžnější je albumin. Mechanismus jeho syntézy a sekrece byl nedávno prezentován podrobněji. Syntéza polypeptidového řetězce je iniciována na volných polyribosomech s metioninem jako první aminokyselinou. Další segment produkovaného proteinu je bohatý na hydrofobní aminokyseliny, které pravděpodobně zprostředkovávají vazbu polyribosomů syntetizujících albumin na endoplazmatickou membránu. Albumin, zvaný preproalbumin, se přenáší do vnitřku granulovaného endoplazmatického retikula. Preproalbumin se redukuje na proalbumin hydrolytickým štěpením 18 aminokyselin z N-konce. Proalbumin je transportován do Golgiho aparátu. Nakonec se přemění na albumin bezprostředně před sekrecí do krevního oběhu odstraněním šesti dalších N-koncových aminokyselin.

Některé metabolické funkce jater v těle provádějí syntézu proteinů. Játra jsou zodpovědná za mnoho různých proteinů. Mezi endokrinní proteiny produkované játry patří angiotensinogen, trombopoetin a růstový faktor podobný inzulínu I. U dětí je játra primárně zodpovědná za syntézu hemu. U dospělých není kostní dřeň zařízení pro produkci hemu. Nicméně dospělá játra provádí 20% syntézu hemu. Játra hrají klíčovou roli v produkci téměř všech plazmatických proteinů (albumin, alfa-1-kyselý glykoprotein, většina koagulačních kaskád a fibrinolytických drah). Známé výjimky: gama globuliny, faktor III, IV, VIII. Proteiny produkované játry: protein S, protein C, protein Z, inhibitor aktivátoru plasminogenu, antitrombin III. Vitamin K-dependentní proteiny syntetizované játry zahrnují: Faktory II, VII, IX a X, protein S a C.

Endokrinní

Každý den se v játrech vylučuje asi 800-1000 ml žluči, která obsahuje žlučové soli, které jsou nezbytné pro trávení tuků ve stravě.

Žluč je také prostředkem pro uvolňování určitých metabolických odpadů, léčiv a toxických látek. Z jater transportuje systém kanálu žluč do společného žlučovodu, který je vyprázdněn do dvanáctníku tenkého střeva a spojen se žlučníkem, kde je koncentrován a skladován. Přítomnost tuku v dvanáctníku stimuluje tok žluči ze žlučníku do tenkého střeva.

Produkce velmi důležitých hormonů patří mezi endokrinní funkce lidských jater:

 • Inzulinu podobný růstový faktor 1 (IGF-1). Růstový hormon uvolňovaný z hypofýzy se váže na receptory na jaterních buňkách, což způsobuje jejich syntézu a vylučování IGF-1. IGF-1 má účinky podobné inzulínu, protože se může vázat na receptor inzulínu a také stimuluje růst těla. Téměř všechny typy buněk reagují na IGF-1.
 • Angiotensin. Je to prekurzor angiotensinu 1 a je součástí systému Renin-Angiotensin-Aldosteron. Přemění se na renin angiotensinu, který se zase změní na jiné substráty, které zvyšují krevní tlak během hypotenze.
 • Trombopoetin. Systém negativní zpětné vazby pracuje na udržení tohoto hormonu na vhodné úrovni. Umožňuje progenitorovým buňkám kostní dřeně vyvíjet se do megakaryocytů, prekurzorů destiček.

Hematopoietic

Jaké jsou funkce jater v procesu tvorby krve? U savců, brzy poté, co progenitorové buňky jater napadnou okolní mesenchyme, játra plodu jsou kolonizována hematopoetickými progenitorovými buňkami a dočasně se stávají hlavním orgánem tvořícím krev. Studie v této oblasti ukázaly, že nezralé játrové progenitory mohou vytvářet prostředí, které podporuje hematopoézu. Když jsou však progenitorové buňky jater indukovány pro vstup do zralé formy, výsledné buňky již nemohou podporovat vývoj krevních buněk, což je v souladu s pohybem hematopoetických kmenových buněk z jater plodu do dospělé kostní dřeně. Tyto studie ukazují, že existuje dynamická interakce mezi krevním a parenchymálním kompartmentem uvnitř jater plodu, který kontroluje načasování jak hepatogeneze, tak hematopoézy.

Imunologické

Játra jsou nejdůležitějším imunologickým orgánem s vysokou expozicí cirkulujícím antigenům a endotoxinům ze střevní mikrobioty, zvláště obohacené o přirozené imunitní buňky (makrofágy, vrozené lymfoidní buňky asociované s T-buňkami invariantními sliznicí). V homeostáze mnoho mechanismů potlačuje imunitní reakce, což vede k závislosti (toleranci). Tolerance je také důležitá pro chronickou perzistenci hepatotropních virů nebo po alotransplantátu po transplantaci jater. Neutralizační funkce jater může rychle aktivovat imunitu v reakci na infekce nebo poškození tkáně. V závislosti na základním onemocnění jater, jako je virová hepatitida, cholestáza nebo nealkoholická steatohepatitida, zprostředkovávají aktivace imunitní buňky různé spouštěče.

Konzervativní mechanismy, jako jsou modely molekulárního nebezpečí, signály receptorů podobných mýtnému, nebo aktivace zánětu, vyvolávají zánětlivé reakce v játrech. Excitační aktivace hepatocelulózy a Kupfferových buněk vede k chemokinem zprostředkované infiltraci neutrofilů, monocytů, přirozených zabíječských buněk (NK) a přirozených zabíječských T buněk (NKT). Konečný výsledek intrahepatické imunitní reakce na fibrózu závisí na funkční diverzitě makrofágů a dendritických buněk, ale také na rovnováze mezi prozánětlivými a protizánětlivými populacemi T buněk. Obrovský pokrok v medicíně pomohl pochopit jemné vyladění imunitních odpovědí v játrech od homeostázy k nemoci, což naznačuje slibné cíle pro budoucí léčbu akutních a chronických onemocnění jater.

Léčíme játra

Léčba, symptomy, léky

Jaké procesy se vyskytují v lidských játrech

Játra jsou jedním z hlavních orgánů lidského těla. Interakce s vnějším prostředím je zajištěna za účasti nervového systému, dýchacího ústrojí, gastrointestinálního traktu, kardiovaskulárních, endokrinních systémů a systému orgánů pohybu.

Řada procesů probíhajících uvnitř těla je způsobena metabolismem nebo metabolismem. Zvláště důležité pro zajištění fungování těla jsou nervové, endokrinní, cévní a trávicí systémy. V zažívacím systému játra zaujímají jednu z vedoucích pozic, plní funkci centra chemického zpracování, tvorby (syntézy) nových látek, centra neutralizace toxických (škodlivých) látek a endokrinního orgánu.

Játra se podílejí na procesech syntézy a rozkladu látek, v interkonverzi jedné látky do druhé, při výměně hlavních složek těla, a to v metabolismu bílkovin, tuků a sacharidů (cukrů) a jsou orgánem aktivním pro endokrinní systém. Upozorňujeme především na to, že při rozpadu jater, syntéze a depozici (depozici) uhlohydrátů a tuků dochází k rozpadu bílkovin na amoniak, syntéze hemu (základ pro hemoglobin), syntéze řady krevních bílkovin a intenzivnímu metabolismu aminokyselin.

Potravinové složky připravené v předchozích krocích zpracování jsou absorbovány do krevního oběhu a dodávány primárně do jater. Stojí za zmínku, že pokud toxické látky vstupují do potravinářských složek, pak nejdřív vstupují do jater. Játra jsou největší primární chemickou úpravnou v lidském těle, kde dochází k metabolickým procesům, které ovlivňují celé tělo.

Funkce jater

Játra jsou jedním z největších orgánů, váží asi 1,5 kilogramu a obrazně řečeno hlavní laboratoří těla. Funkce jater jsou velmi různorodé.

1. Bariérové ​​(ochranné) a neutralizační funkce spočívají ve zničení toxických produktů metabolismu bílkovin a škodlivých látek absorbovaných ve střevě.

2. Játra jsou trávicí žláza, která produkuje žluč, která vstupuje do dvanácterníku přes vylučovací kanál.

3. Účast na všech typech metabolismu v těle.

Zvažte úlohu jater v metabolických procesech těla.

1. Metabolismus aminokyselin (bílkovin). Syntéza albuminu a částečně globulinů (krevní proteiny). Mezi látkami přicházejícími z jater do krve mohou být proteiny umístěny na prvním místě z hlediska jejich významu pro tělo. Játra jsou hlavním místem tvorby řady krevních proteinů, které poskytují komplexní reakci srážení krve.

Řada proteinů se syntetizuje v játrech, které se účastní procesů zánětu a transportu látek v krvi. Proto stav jater významně ovlivňuje stav systému srážení krve, odezva organismu na jakýkoliv účinek, doprovázená zánětlivou reakcí.

Při syntéze bílkovin se játra aktivně podílejí na imunologických reakcích organismu, které jsou základem ochrany lidského těla před působením infekčních nebo jiných imunologicky aktivních faktorů. Navíc proces imunologické ochrany sliznice gastrointestinálního traktu zahrnuje přímé postižení jater.

Proteinové komplexy se tvoří v játrech s tuky (lipoproteiny), sacharidy (glykoproteiny) a nosičovými komplexy (transportéry) určitých látek (například transferin železa).

V játrech se produkty rozkladu proteinů vstupujících do střev s jídlem používají k syntéze nových proteinů, které tělo potřebuje. Tento proces se nazývá transaminace aminokyselin a enzymy podílející se na metabolismu se nazývají transaminázy;

2. Účast na štěpení proteinů na jejich konečné produkty, tj. Amoniak a močovina. Čpavek je trvalým produktem rozkladu bílkovin, zároveň je toxický pro nervózní. látkových systémů. Játra zajišťují neustálý proces přeměny amoniaku na nízko toxickou látku močovinu, která se vylučuje ledvinami.

Když se schopnost jater neutralizovat amoniak snižuje, dochází k jeho akumulaci v krvi a nervové soustavě, která je doprovázena duševními poruchami a končí úplným vypnutím nervové soustavy - komatu. Můžeme tedy bezpečně říci, že existuje výrazná závislost stavu lidského mozku na správné a plnohodnotné práci jater;

3. Výměna lipidů (tuků). Nejdůležitější jsou procesy štěpení tuků na triglyceridy, tvorba mastných kyselin, glycerolu, cholesterolu, žlučových kyselin atd. V tomto případě se mastné kyseliny s krátkým řetězcem tvoří výhradně v játrech. Tyto mastné kyseliny jsou nezbytné pro plnou práci kosterních svalů a srdečního svalu jako zdroje pro získání významného podílu energie.

Tyto stejné kyseliny jsou používány pro generování tepla v těle. Z tuků je cholesterol 80–90% syntetizován v játrech. Na jedné straně je cholesterol nezbytnou látkou pro organismus, na druhé straně, když je cholesterol narušen při transportu, je uložen v cévách a způsobuje rozvoj aterosklerózy. To vše umožňuje sledovat spojení jater s rozvojem onemocnění cévního systému;

4. Metabolismus sacharidů. Syntéza a rozklad glykogenu, konverze galaktózy a fruktózy na glukózu, oxidace glukózy atd.;

5. Účast na asimilaci, skladování a tvorbě vitamínů, zejména A, D, E a skupiny B;

6. účast na metabolismu železa, mědi, kobaltu a dalších stopových prvků nezbytných pro tvorbu krve;

7. Zapojení jater do odstraňování toxických látek. Jsou distribuovány toxické látky (zejména ty zvenčí), které jsou v těle nerovnoměrně rozloženy. Důležitým stupněm jejich neutralizace je stupeň změny jejich vlastností (transformace). Transformace vede k tvorbě sloučenin s menší nebo větší toxickou schopností ve srovnání s toxickou látkou přijímanou do těla.

Eliminace

Dalším důležitým krokem v neutralizaci toxických látek v těle je jejich odstranění z těla (eliminace). Eliminace je komplex procesů zaměřených na odstranění toxických látek z těla podél existujících přirozených vylučovacích drah. Toxické látky lze odstranit buď transformovanými nebo nezměněnými.

1. Výměna bilirubinu. Bilirubin je často tvořen produkty rozpadu hemoglobinu uvolněného ze stárnoucích červených krvinek. Každý den je v lidském těle zničeno 1–1,5% červených krvinek, v jaterních buňkách je navíc produkováno přibližně 20% bilirubinu;

Narušení metabolismu bilirubinu vede ke zvýšení jeho obsahu v krvi - hyperbilirubinemii, která se projevuje žloutenkou;

2. Účast na procesech srážení krve. V buňkách jater jsou vytvořeny látky nezbytné pro srážení krve (protrombin, fibrinogen), stejně jako řada látek, které tento proces zpomalují (heparin, antiplazmin).

Játra jsou umístěna pod membránou v horní části břišní dutiny vpravo a v normálním stavu u dospělých není hmatná, protože je pokryta žebry. Ale u malých dětí může vystupovat pod žebry. Játra mají dva laloky: pravé (velké) a levé (menší) a pokryté kapslí.

Horní povrch jater je konvexní a spodní - mírně konkávní. Na spodním povrchu, uprostřed, jsou zvláštní brány jater, kterými procházejí cévy, nervy a žlučovody. Ve výklenku pod pravým lalokem je žlučník, který uchovává žluč, produkovanou jaterními buňkami, které se nazývají hepatocyty. Za den produkují játra 500 až 1200 mililitrů žluči. Žluč je tvořena nepřetržitě a její vstup do střeva je spojen s příjmem potravy.

Žluč

Žluč je žlutá kapalina, která se skládá z vody, žlučových pigmentů a kyselin, cholesterolu, minerálních solí. Přes společný žlučovod se vylučuje do dvanácterníku.

Uvolňování bilirubinu játry prostřednictvím žluči zajišťuje odstranění bilirubinu toxického pro organismus z krve, která vzniká v důsledku konstantního přirozeného rozkladu hemoglobinu - bílkoviny červených krvinek). Pro porušení. V jakémkoli stadiu extrakce bilirubinu (v játrech samotných nebo sekreci žluči podél jaterních kanálků) se bilirubin hromadí v krvi a tkáních, což se projevuje jako žlutá barva kůže a skléry, tj. Ve vývoji žloutenky.

Žlučové kyseliny (cholates)

Žlučové kyseliny (cholates) ve spojení s jinými látkami poskytují stacionární úroveň metabolismu cholesterolu a jeho vylučování v žluči, zatímco cholesterol v žluči je v rozpuštěné formě, nebo spíše uzavřený v nejmenších částicích, které zajišťují vylučování cholesterolu. Poruchy metabolismu žlučových kyselin a dalších složek, které zajišťují eliminaci cholesterolu, jsou doprovázeny vysrážením krystalů cholesterolu v žluči a tvorbou žlučových kamenů.

Při udržování stabilní výměny žlučových kyselin se jedná nejen o játra, ale také o střevo. V pravé části tlustého střeva jsou v krvi reabsorbovány choláty, což zajišťuje cirkulaci žlučových kyselin v lidském těle. Hlavním rezervoárem žluči je žlučník.

Žlučník

Při porušení jeho funkcí jsou také označena porušení v vylučování žlučových a žlučových kyselin, což je další faktor přispívající k tvorbě žlučových kamenů. Současně jsou látky žluči nezbytné pro úplné trávení tuků a vitaminů rozpustných v tucích.

S prodlouženým nedostatkem žlučových kyselin a některých dalších látek žluči vzniká nedostatek vitamínů (hypovitaminóza). Nadměrné nahromadění žlučových kyselin v krvi v rozporu s jejich vylučováním žlučem je doprovázeno bolestivým svěděním kůže a změnami tepové frekvence.

Zvláštností jater je to, že dostává žilní krev z břišních orgánů (žaludek, slinivka, střeva atd.), Která je prostřednictvím portální žíly zbavena škodlivých látek jaterními buňkami a vstupuje do nižší duté žíly. srdce Všechny ostatní orgány lidského těla dostávají pouze arteriální krev a venózní krev je podána pryč.

Článek využívá materiály z otevřených zdrojů: Autor: Trofimov S. - Kniha: "Onemocnění jater"

Na základě: health-medicine.info

Průzkum:

Sdílet "Funkce jater v lidském těle"

Jaké jsou funkce jater u lidí?

Játra jsou největší žlázou zodpovědnou za řadu důležitých biochemických procesů v lidském těle. Funkce jater jsou rozmanité. To je široce věřil, že tento orgán je nejvíce blízko spojený s zažívacím traktem. Toto tvrzení je pravdivé. Játra však interagují s nervovým, endokrinním, kardiovaskulárním systémem. Má zásadní úlohu v udržování metabolismu a neutralizaci nebezpečných toxinů. Zejména tato funkce v přítomnosti stresu a prudkého zhoršení život podporujících procesů.

Jakému systému orgánů patří játra?

Lidská játra, obrazně řečeno, působí jako centrální chemická laboratoř. Vzhledem k tomu, že produktem tohoto orgánu je vylučování žluči, které je nezbytné pro trávení potravy, je to přičítáno trávícímu systému. Železo produkuje enzymy nezbytné pro vstřebávání potravy, ničí toxiny. S její účastí se vyskytují všechny typy metabolismu:

I když játra produkují několik typů hormonů, nepočítá se mezi endokrinní systém.

Anatomie a vnitřní struktura jater

Játra jsou největší žlázou trávicího systému. Její váha může být od jednoho do půl až dvou kilogramů. Umístění - vpravo, a menší část levé hypochondrium těla. Struktura jater se vyznačuje dělením na dvě poloviny (laloky). Jedna část od druhé je oddělena hlavním záhybem.

Funkční jednotka jater je jaterní lobule. Je chápána jako malá oblast ve formě šestistranného hranolu 1,5 širokého a asi 2,5 mm vysokého. Celé tělo se skládá z více než 500 tisíc takových útvarů, které společně plní základní jaterní funkce.

Každý ze segmentů je oddělen od sousedního nejjemnějšího spojovacího přepážky a tvoří trojúhelník. Obsahuje žlučovody. V diagramech struktury jaterního laloku lze vidět desky (paprsky), které se sbíhají ve formě buněk - hepatocytů. Uprostřed areálu je centrální Vídeň. Odtud k okraji louly, jaterní buňky vybíhají v řadách nebo řetězcích.

Na co jsou játra?

Hlavní funkcí jater v lidském těle je neutralizace toxinů (jedů). Vstupují do těla s jídlem, pitím, vdechovaným vzduchem.

Vzhledem k velkému počtu funkcí je játra náchylná k rychlému poškození.

Železo působí jako druh filtru, který neutralizuje škodlivé produkty. Je zodpovědná za mnoho procesů a funkcí:

 • podílí se na zažívacím traktu, syntetizuje žlučové kyseliny a bilirubin, koriguje separaci žluče;
 • syntetizuje proteinové látky - albumin, fibrinogen, globuliny;
 • reguluje metabolismus proteinů;
 • štěpí a rozkládá erytrocyty;
 • provádí detoxikaci, zabraňuje otravě toxickými látkami, jedy a alergeny;
 • produkuje metabolismus sacharidů, přeměňuje glukózu na glykogen;
 • je skladován s vitamíny, vápníkem, železem, nezbytným pro tvorbu krve;
 • zobrazuje produkty rozkladu (fenol, kyselina močová, amoniak atd.);
 • působí jako nouzový „sklad“ krve pro jeho okamžitou kompenzaci v případě volumetrické ztráty krve.

Detoxikace

Abychom pochopili, jak člověk pracuje v játrech, je třeba mít na paměti, že máme co do činění s velmi složitým orgánem. Neklidný systém krevního oběhu a složité schéma žlučových kapilár umožňuje tělu plnit jeho úkoly.

Může se to zdát nepochopitelné, pokud hlavní funkcí jater je neutralizovat toxiny, pak odkud pocházejí, pokud jíme například zdravé potraviny. Biochemické reakce probíhající v těle způsobují rozpad aminokyselin. V důsledku toho vznikají rozkladné produkty, včetně toxické sloučeniny - amoniaku, který může člověka zevnitř v případě jeho odstranění odstranit. S pomocí jater je zajištěn kontinuální proces tvorby močoviny, do které je přeměněn amoniak. Čpavek má toxické schopnosti - jeho přebytek ovlivňuje mozek, což vede ke kómě a smrti.

Provádí své přímé funkce, játra konvertuje jedy, toxiny a další účinné látky na méně škodlivé formace, které se pak snadno vylučují ve výkalech. Rozpad aminokyselin a přeměna amoniaku na močovinu je poměrně stabilní proces. Nezastaví se ani v nepřítomnosti 90% tkáně jater.

Trávicí funkce

Úloha jater v trávicím systému se obtížně přeceňuje. Je zodpovědný za tvorbu žluči. Železo produkuje potřebné množství žluči, která je tvořena z:

 • pigmenty;
 • žlučové kyseliny;
 • bilirubin;
 • cholesterolu.

Žluč zvyšuje střevní motilitu, pomáhá vstřebávat vitamíny, aktivuje další enzymy podílející se na trávení potravy (např. Pankreatická šťáva).

Separace žluči v játrech (cholereze) probíhá nepřetržitě. Sekrece žluči (cholekineze) se provádí pouze během trávení. Když člověk začne jíst, žluč ze žlučníku přes kanál vstupuje do dvanácterníku. Když porušování hepatobiliárního systému snižuje produkci enzymů podílejících se na zpracování proteinů, tuků a sacharidů, střevo začne pracovat špatně, absorpce potravin se zhoršuje.

Metabolismus

Hodnota jater při poskytování lidského života je skvělá. Provádí nejen funkce trávení a krevního oběhu, ale také provádí metabolismus, včetně hormonálního. V tkáni jater se rozpadají následující typy hormonů:

 • inzulín;
 • tyroxin;
 • glukokortikoidy;
 • aldosteron;
 • estrogeny.

V krvi není přítomen cholesterol, ale jeho sloučenina s proteiny - lipoproteiny. V závislosti na hustotě se nazývají "dobré" a "špatné". Lipoproteiny, které mají vysokou hustotu, jsou užitečné pro lidi, zejména brání ateroskleróze. Cholesterol je základem, nezbytnou složkou pro tvorbu žluči. „Špatné“ proteinové sloučeniny jsou škodlivý cholesterol.

V procesu metabolismu sacharidů játra absorbují galaktózu. V hepatocytech se přemění na glukózu, která se pak převede na glykogen. Tato látka je určena k udržení normální koncentrace glukózy v krvi. Když hladina cukru stoupne po jídle, jaterní buňky začnou syntetizovat glykogen, stejně jako ukládat to (dal do rezervy).

Syntéza proteinů a koagulačních faktorů

Játra jsou mimořádně důležitá pro fungování těla. Poskytuje konstantní koncentraci živin v krvi a udržuje plazmatické složení na správné úrovni. Rovněž koordinuje spojení portálového kruhu krve protékajícího portální žílou s obecným oběhem. Syntetizuje:

 • proteinové koagulační faktory;
 • albumin;
 • plazmatické fosfatidy a většina jejích globulinů;
 • cholesterol;
 • sacharidů a dalších enzymů.

Další funkce

Játra mají mnoho funkcí: od metabolismu sacharidů a bílkovin až po rozpad hormonů a srážení krve. Pokud tedy tělo není z nějakého důvodu vybaveno dostatečným množstvím proteinu, játra zasílají akumulovanou rezervu na „obecné“ potřeby. Výměnou vitamínů produkuje žláza určité množství žlučových kyselin, které transportují vitaminy rozpustné v tucích do střev. Zpožďuje některé vitamíny a vytváří jejich rezervu. Zde dochází k výměně stopových prvků, jako je mangan, kobalt, zinek a měď.

Jednou ze základních funkcí jater je bariéra. V podmínkách neustálých útoků toxinů na lidské tělo hraje tato žláza roli spolehlivého filtru, který zabraňuje otravě.

Další hlavní funkce je imunologická. Neutralizační funkce může aktivovat imunitu v reakci na poškození tkáně a různé infekce.

Funkce inervace a krevního oběhu

Krevní zásobení jater se provádí dvěma způsoby - z portální žíly a jaterní tepny. Hodnota druhého zdroje, i když méně produktivní, nemůže být podceňována, protože arteriální krev vstupuje do organismu již obohaceného nezbytným kyslíkem.

Inervace probíhá za účasti jaterního plexu, který se nachází uprostřed listů hepatoduodenálního vazu podél obvodu jaterní tepny. Tento proces zahrnuje větve frenických uzlin a nervů vagus.

Faktory ovlivňující funkci jater

Dysfunkce se vyskytuje u hepatitidy (zánětu), hepatózy (degenerace buněk) a nádorových onemocnění v orgánu. I když játra mají vysokou míru zotavení, pokud si nepomůžete, existuje riziko ztráty důležitého orgánu. Pak pomůže jen transplantace.

Za prvé, pro zdraví jater, se doporučuje odstranit ze stravy všechny polotovary, smažené a těžké tučné potraviny. To platí zejména pro sádlo a vepřový tuk, protože tyto tuky jsou zpracovávány žlučem, a pokud to nestačí v těle, může dojít k těžké otravě.

Tvorba žlučových kamenů narušuje normální práci v důsledku nesprávného metabolismu. Zvýšení množství cholesterolu nebo bilirubinu snižuje množství soli potřebné k jejich rozpuštění. To způsobuje tvorbu hustých útvarů nazývaných počet.

Další běžnou příčinou patologie je onemocnění jiných zažívacích orgánů, zejména slinivky břišní. Poruchy výměny žluči se vyskytují s nesprávnou dietou.

První známky orgánové dysfunkce

Vzhledem k tomu, že játra mají dostatečně velké kompenzační schopnosti, vyskytují se nemoci, zejména první, bez zjevných symptomů. Vzhledem k tomu, že železo patří do trávicího systému, projevují se výsledná onemocnění poruchami trávicího traktu. Pacienti pociťují nepohodlí, bolest v pravém hypochondriu, pocit přetečení. Poměrně často se vyskytují průjem a zácpa doprovázená nevolností. Může dojít ke změně barvy stolice, zabarvení moči a zežloutnutí kůže.

Jiné projevy onemocnění:

 • horečka;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • pocit zlomeniny;
 • zimnice;
 • prudký pokles svalové hmoty.

Jak udržet zdraví jater

Pro udržení zdraví jater, aby se vyrovnala s jeho funkcemi, je nutné omezit konzumaci alkoholu, přesunout více, změnit stravu - snížit spotřebu tuků a sacharidů. Je nutné minimalizovat užívání antidepresiv, antibiotik, léků proti bolesti. Měli byste dávat pozor na osobní hygienu, umýt ruce mýdlem po ulici a před jídlem. Je důležité kontrolovat hmotnost, používat kalorií kalkulačka, aby se zabránilo obezitě.

Hlavní funkce jater u lidí

Je těžké přeceňovat význam takového těla pro lidské zdraví jako játra. Toto tělo sám vede téměř veškerou krev, která je v těle, zpracovává a transformuje látky nezbytné pro normální fungování a fungování člověka. Když se játra vyrovná se svými povinnostmi, zpravidla nikdo o jeho fungování nemyslí.

Až když tento orgán selže, každý se snaží zjistit, jaké funkce játra v lidském těle vykonávají. Co je příčinou onemocnění, jaká závažnost může být následkem nemoci a jak můžete zlepšit své zdraví.

Struktura a umístění jater

Jako jeden z nepárových orgánů jsou játra také poměrně velký orgán, který u dospělého může vážit jeden kilogram a tři sta gramů. Nachází se vpravo a částečně v levé oblasti hypochondria. V normálním stavu by toto tělo nemělo vyčnívat za okraj pobřežního oblouku. Důležitým orgánem, se kterým játra interagují, je slinivka břišní, která je první, která signalizuje, kdy se objevují problémy s játry.

Struktura jater je externě podobná ostatním orgánům, buňky, které plní všechny funkce nezbytné pro práci, jsou uzavřeny v rámci pojivové tkáně.

Tvar těla je asymetrický. V horní části je konvexní a pod ní se podobá zakřivené čepici.

Jaterní loukt je strukturně funkční jednotka. Skládá se z jaterních destiček, žlučových kapilár a jejich prodloužení na výstupu z cholangiolu, sinusových intralobulových hemokapilár, centrálního žílu a perisinusoidálního prostoru.

Játra mají dvouděložnou strukturu orgánu. Srpovitý vaz se používá jako oddělovač mezi laloky. Čtvercové a ocasní části lze rozlišit na levém laloku. Soubor dvou laloků je rozdělen do osmi segmentů, které jsou od sebe odděleny v procesu odtoku žluči, zásobování krví a spojení s nervovým systémem.

Vnitřní struktura jater tvoří cévy spojené v rozsáhlé síti, kapiláry a žlučovody.

Hepatocyty jsou hlavní buňky jater. Procesy výměny syntetizující tělo probíhají s jejich energetickou účastí. Mezi těmito procesy a tvorbou žluči.

Rysy tohoto důležitého orgánu jsou že tam jsou žádné nervové konce v tom, který by znamenal porušení práce, jak v jiných orgánech. Když tedy játra plně neplní své funkce, člověk necítí bolest, ale nepohodlí nebo těžkost v dutině břišní.

Vlastnosti krevního zásobování

Význam tohoto orgánu v těle je také způsoben jeho portální žílou, která vede více než sedmdesát procent veškeré krve přes sebe. Absorbuje všechny živiny, které lidské tělo potřebuje od střev pro další zpracování a neutralizaci.

Jaterní žíly, nesoucí krev skrze sebe, očistit ji, obohatit ji o nezbytné látky, které se nadále pohybují do jiných lidských orgánů. Bližší buňky k centrální žíle zase dostávají menší část kyslíku. Takto konstruovaný oběhový systém je velmi citlivý na účinky škodlivých faktorů.

Jaterní tepna sama přenáší potřebný kyslík. Pak je jaterní tepna odpojena do mezibuněčných kapilár. Kyslíková krev se míchá v sinusoidech a vstupuje do centrální žíly.

Ochranná bariérová funkce jater

Funkce jater, které jsou zaměřeny na ochranu těla před látkami, které nepotřebuje, mají zbavit a odstranit přebytek vitamínů, toxinů, hormonů. Tyto excesy mohou být meziprodukty nebo finální produkty, které byly vyvinuty tělem v procesu metabolismu. Jedná se o látky jako amoniak, fenol, aceton.

Procesy v těle, ve kterých se játra aktivně podílejí:

 • Proces trávení.
 • Proces výměny a syntézy látek.
 • Proces krevního oběhu.

Všechny látky, které vstupují do lidského těla tekutou nebo pevnou potravou, jsou rozděleny, absorbovány do krve, která je dodává do žil, cév a kapilár do všech ostatních orgánů. Prochází játry, jejichž hlavní funkcí je působit jako překážka pro toxické a škodlivé látky, krev se čistí.

Proces čištění se provádí ve dvou stupních. Prvním stupněm čištění je oxidace, redukce nebo hydrolýza. Ve druhém stupni čištění může být do již vytvořených chemických skupin přidána další látka. V důsledku čištění budou všechny škodlivé nebo toxické látky neutralizovány nebo přivedeny do stavu přijatelného pro tělo. Játra, stojící jako bariéra před celým tělem, eliminují negativní účinky alergenů a toxinů, snižují jejich škodlivé účinky nebo je zcela odstraňují z těla.

Výměna a syntéza látek

Hlavní funkcí jater, se kterou dobře zvládá, je-li zdravá, je její účast na metabolických procesech těla, jako jsou:

V důsledku komplexního chemického procesu s pomocí kyseliny glukuronové a sulfátů toxické látky zachycené v těle ztrácejí nebezpečí a toxicitu. Je v buňkách jater, které bilirubin přítomný v nadměrném množství je neutralizován tak toxický pro mozkové buňky.

Zpracovává se do formy, která je pro tělo bezpečná a je odstraněna ze žluče. Pokud je tento proces z nějakého důvodu narušen, pak nadbytek přítomného bilirubinu vstoupí do krevního oběhu, což může způsobit „žloutenku“, která je v primárním stadiu vyjádřena v zažloutlých bílých očích.

Tělesná potřeba normální glukózy je také poskytována játry, které mohou extrahovat to z kyseliny mléčné nebo aminokyselin. Metabolismus uhlohydrátů v těle je regulován absorpcí sacharidů střevní membránou, čímž se akumuluje glykogenová rezerva a vytváří se energetická rezerva.

Proces tvorby žluče probíhá kontinuálně, i když se periodicky vylučuje do střeva. Pro úspěšný proces trávení a metabolismu musí být tělo přítomno ve správném množství žlučových kyselin, které vznikají pouze v jaterních buňkách. Bez těchto kyselin se nevyskytne proces vstřebávání tuků a vitaminů rozpustných v tucích, jako je K, A, D. Žlučové kyseliny v případě poškození žlučovodů se mohou dostat do jater, a protože některé z nich jsou toxické, jejich vystavení způsobuje smrt hepatocytů.

Zásoba kationtů, vitamínů, mikroprvků, jako je kobalt, železo, měď, se hromadí ve zdravých játrech. Jedním z nejdůležitějších úkolů v krvi jater je produkce červených krvinek, které produkuje během embryonální fáze. Právě tento vývoj může zachránit životy se silnou ztrátou krve. Doplnění krve v těle může nastat v důsledku vazokonstrikce a doplňování krve dodávající játra.

Játra plní mnoho důležitých funkcí, které přispívají k normálnímu fungování lidského těla. Tento orgán je však schopen plnit všechny úkoly, které mu byly svěřeny, pouze ve zdravém stavu. Nejmenší odchylka od normy může způsobit nepředvídané následky. Proto musíte pečlivě sledovat své zdraví a při prvních příznacích přijmout rozhodná opatření k jejich odstranění.