Image

Jaké pilulky jsou lepší pro léčbu pankreatitidy?

Termín pankreatitida v klinickém stavu se nazývá jakýkoliv zánětlivý proces tkání pankreatu. Hlavní metodou léčby je dnes terapeutický účinek. To však neznamená, že stejné pankreatitidy jsou předepsány pro každého pacienta. Léčiva jsou vybírána na základě formy onemocnění, velikosti léze pankreatu, přítomnosti komorbidit a celkového stavu pacienta.

V závislosti na příčině vzniku pankreatitidy se tyto typy odlišují jako:

 1. Akutní pankreatitida. Nejnebezpečnější forma onemocnění, nejčastěji způsobující komplikace a vedoucí k invaliditě.
 2. Reaktivní pankreatitida. Zánět pankreatické tkáně, vyvíjející se na pozadí zánětu jiných orgánů břišní dutiny.
 3. Chronická pankreatitida. Náhlý zánětlivý proces, ke kterému dochází v důsledku nesprávné léčby akutní pankreatitidy, na pozadí překrývajících se žlučových cest nebo konstantních chyb ve výživě.

Na druhé straně chronická pankreatitida může být:

 • hypofermentální, s nedostatečnou produkcí trávicích enzymů;
 • hyperenzym, se zvýšenou sekrecí enzymů.

Vlastnosti léčby akutní pankreatitidy

Při včasné léčbě lékaře může být nekomplikovaný akutní záchvat pankreatitidy, který vznikl poprvé, zastaven bez použití závažných léků. Základní princip léčby „chladného, ​​hladu a míru“ je zvláště důležitý při léčbě této formy.

Pacient má na žaludku chlad, aby zmírnil zánětlivý proces pankreatu. Je předepsán odpočinek a je přísně zakázáno užívat nejen jídlo, ale také vodu.

Pokud je záchvat doprovázen silnou bolestí, je lepší zmírnit bolest intramuskulárními analgetiky.

Pokud se akutní pankreatitida vyskytla na pozadí již existujícího zánětu nebo je komplikována jinými negativními faktory, rozhodne o použití jakýchkoli léků pouze lékař.

V akutním období by nemělo nic působit dráždivě na slinivku břišní, tablety pankreatitidy se mohou zhoršit. Hlavní metodou léčby je přísná dieta. Jediné, co může lékař po ukončení útoku předepsat, jsou léky, které snižují aktivitu sekreční funkce a antacid. V závislosti na závažnosti a průběhu onemocnění se používají Mezim, Phosphalugel nebo Almagel.

Někdy existuje otázka, zda je třeba do léčebného režimu zahrnout antibiotika. Podle uvážení ošetřujícího lékaře jsou léky předepisovány v tabletkách nebo injekcích.

Chronické pilulky pankreatitidy

Metoda léčby pomalého zánětu slinivky břišní je významně odlišná od akutní formy. Chronické tablety pankreatitidy zaujímají vedoucí postavení spolu s dietou v terapeutickém režimu.

Léky jsou předepsány lékařem přísně individuálně. Použití stejného léku může ovlivnit stav různých pacientů různými způsoby. Kromě toho jsou dnes gastroenterologové a endokrinologové vyzbrojeni enzymy, dříve než byl vynález považován za trest smrti.

Během exacerbace chronického průběhu nemoci, především, všechny síly spěchají k úlevě od bolesti. Proto jsou antispasmodika a analgetika první v léčebném režimu.

Antispasmodika a analgetika

Hlavním problémem, který odlišuje pankreatitidu, je syndrom bolesti. Patologické svalové spazmy a krevní cévy a svaly vedou ke zhoršení krevního oběhu, což zhoršuje stav zánětlivé pankreatické tkáně. Smrštěné svaly stlačují kapsli orgánu, který je protažen během zánětlivého procesu. Pro obnovení propustnosti cév a obnovení svalů lze použít antispasmodika, jako jsou:

Prostředky jsou dostupné v tabletách po 20 a 40 mg. Tyto léky, podle instrukcí, nemají téměř žádné vedlejší účinky, takže lékaři se častěji používají k úlevě od bolesti pankreatitidy.

Při těžké bolesti, kdy se bolest stane nesnesitelnou, může lékař rozhodnout o použití analgetik, jako jsou:

Ale léky proti bolesti pro pankreatitidu nejsou užívány systematicky, ale jsou používány pouze jednou pro úlevu od bolesti. Nezávisle je vzít před příchodem lékaře nemůže v žádném případě, protože obraz příznaků bude rozmazaný, a to bude pro lékaře obtížnější určit diagnózu.

H2 blokátory

Nezbytnou součástí léčby pankreatitidy, zejména v období exacerbace, jsou blokátory receptorů H2. Oni jedli funkční schopnosti slinivky břišní k normální, a produkce enzymů nebyla redukována, ale jejich odtok byl narušen, to bylo nutné přerušit aktivitu orgánu aby zastavil trávení jeho vlastních tkání.

Použití těchto tablet jako:

 • Ranitidin (Zoran);
 • Famotidin (Ulfamid, Kvamatel);

pomáhá blokovat syntézu enzymů, čímž zabraňuje rozvoji zánětu.

Léky jsou dostupné v roztocích pro injekce a tablety. Podle pokynů je použití roztoků oprávněné pouze v případě závažných exacerbací, kdy je nutné rychle zastavit enzymatickou aktivitu pankreatu. V jiných případech předepsané léky v tabletkách.

Enzymy

Sekreční funkce slinivky břišní je nezbytná pro zásobování enzymů ve střevě. Jsou nezbytnými a nepostradatelnými katalyzátory při asimilaci proteinů, tuků a sacharidů v těle. Ve většině případů je produkce enzymů při pankreatitidě narušena. Jejich nedostatek může vést k vážným následkům. Proto je použití enzymů při léčbě chronické pankreatitidy základem pro udržení normálního stavu celého organismu.

Přípravky tohoto směru jsou vyráběny výhradně v tabletách, jejich použití je přísně stanoveno v návodu, který je k dispozici v každém balení. Lékař se však někdy může ve prospěch pacienta odchýlit od pokynů uvedených v pokynech a jednat podle svého vlastního plánu. Nejoblíbenější a prokázané v klinické praxi jsou takové léky jako:

Všechny tyto léky mají přibližně stejný účinek, ale každá strana obsahuje různé vedlejší účinky. Gastroenterologové preferují ve většině případů léčbu Creonem nebo Mezimem. Jedná se o osvědčené produkty prodávané v tabletech a řešeních za cenu, která je dostupná pro všechny kategorie obyvatelstva. Enzymové přípravky pomáhají lépe čelit slinivce a bránit rozvoji pankreatitidy.

Antibiotika

Někdy se do léčebného režimu přidávají antibiotika. To je nezbytné pro rozvoj pankreatitidy na pozadí významné reprodukce patogenní mikroflóry. Protože antibakteriální činidla vyráběná v tabletách mají významné vedlejší účinky, výběr těchto léčiv pro léčbu provádí pouze lékař a striktně individuálně.

Běžně používané léky, jako jsou:

 • Abakal tablety 200 a 400 mg;
 • Azithromycin v kapslích a tabletách po 125, 250 a 500 mg;
 • Amoxiclav (augmentin, flamoklav), kombinovaný prostředek, který zahrnuje amoxicilin a kyselinu klavulanovou.

Choleretic

V případě porušení odtoku žluči jsou nutné choleretické tablety. Pomáhají snižovat sekreční zátěž slinivky břišní a zlepšují proces trávení.

Nejběžnější jsou:

 • Alachol, který kombinuje aktivní uhlí, česnekový extrakt, extrakt z listů kopřivy a žluč;
 • Hofitol, jehož účinnou látkou je extrakt z listů polního artyčoku.

Závěr

Je třeba mít na paměti, že zánět slinivky břišní jakékoli formy nelze předepsat sami a můžete pít léky na pankreatitidu pít pouze na lékařský předpis a pod jeho kontrolou. Navíc je důležité studovat, co říká instrukce. Každá vložka má podrobný popis účinku léčiva, možných vedlejších účinků a přibližné dávkování.

Je obzvláště důležité prostudovat si část týkající se pokynů pro kontraindikace a pokud máte alespoň jeden z uvedených bodů, okamžitě informujte svého lékaře.

A ještě jeden důležitý bod. Léky, ať už tablety, kapsle nebo suspenze užívané ve spojení s jinými farmakologickými činidly, mohou mít různé účinky. Proto nikdy nenahrazujte předepsaný lék analogem nabízeným v lékárně bez konzultace s lékařem.

Přípravky pro léčbu chronické pankreatitidy

Docela běžné onemocnění gastrointestinálního traktu je chronická pankreatitida - zánětlivý proces, ke kterému dochází v důsledku poruch trávení v důsledku nedostatku určitých enzymů, které se vyskytují v pankreatu.

Nejčastěji se nemoc vyskytuje u mužů a žen ve věku 40–45 let, kteří zneužívají alkohol a kouří. Je to proto, že rozvoj chronické pankreatitidy je dlouhý proces, který vyžaduje neustálé negativní účinky a absenci včasné léčby.

Při chronickém zánětu onemocnění trvá déle než 6 měsíců a je charakterizováno periodickými exacerbacemi. Existují dva typy chronické pankreatitidy:

 • Primární (vlastní). Příčinou je řada faktorů, které nejsou závislé na průvodních onemocněních.
 • Sekundární (průvodní). Vyvíjí se v důsledku základního onemocnění: cholecystitidy, gastritidy atd. Může se tvořit na pozadí pokročilé akutní pankreatitidy.

Příčiny a příznaky.

Hlavním důvodem vzniku onemocnění je zneužívání alkoholu. Podle statistik „alkoholická nekompetence“ způsobuje pankreatitidu ve 40–95% případů.

Také následující faktory se nazývají příčiny vzniku pankreatitidy:

 • Poruchy příjmu potravy, nadměrná konzumace ostrých a tukových potravin, nedostatek potřebného množství bílkovin a vitamínů.
 • Chemická otrava nebo dlouhodobé užívání léků, které způsobují nedostatek enzymů.
 • Následky operace, poranění dutiny břišní.
 • Různé zánětlivé a infekční nemoci. Nejčastěji je výskyt pankreatitidy spojen s bolestivými procesy v gastrointestinálním traktu a dvanáctníku.
 • Porušení cévního systému, oběhové poruchy pankreatu.
 • Přítomnost střevních parazitů: hlísty, škrkavky, atd.

V každém případě je příčina onemocnění určena gastroenterologem na základě výsledků výzkumu. Léčba je volena na základě příčin onemocnění a individuálních charakteristik organismu.

Mezi hlavní příznaky chronického onemocnění v akutní fázi patří:

 1. Pocity bolesti. V závislosti na stadiu a formě onemocnění se může objevit bolest v různých oblastech.
 2. Ve fázi zhoršení člověk ztrácí chuť k jídlu, je tu nechuť k jídlu, zejména k tukovým jídlům. Může se objevit průjem, zvracení.
 3. Zvyšuje se slinění, je tu řinčení, nevolnost. Často je exacerbace doprovázena nadýmáním, těžkostí v žaludku.

Pokud máte podezření na chronickou pankreatitidu, je velmi důležité včas se poradit s lékařem. Začaté onemocnění je horší léčitelné a může způsobit závažné komplikace.

Léčba.

Nejoblíbenější je konzervativní metoda, ve které se boj proti nemocem provádí léky různých typů.

Terapie se skládá z několika fází:

 • Eliminace bolesti. Exacerbace pankreatitidy je doprovázena akutní bolestí. Účinné léky proti bolesti se používají ke zmírnění bolesti a zmírnění celkového stavu. Také odstranění bolesti se provádí zmírněním křečí, pro které jsou předepsány antispasmodické léky.
 • Snížená sekrece produkovaná slinivkou břišní. Snížení počtu pankreatických enzymů přímo ovlivňuje úspěšnou léčbu. Pro inhibici pankreatické aktivity se používají antisekreční činidla a činidla snižující kyselinu (Kortical, Omeprazol). V tomto případě je předepsána povinná (podpůrná) terapie, která normalizuje koncentraci žaludečních sekrecí.
 • Boj proti infekci. Léčba je zaměřena na odstranění zdroje infekce, protože postižené orgány se stávají zdrojem infekce celého organismu. Antibiotika se používají k prevenci vzniku infekčního procesu. Pokud pacient pozoruje dietu (nikoliv nalačno), jsou předepsány ve formě tablet. Při užívání antibiotik sleduje lékař úroveň rovnováhy vody a elektrolytů, intravenózně předepisuje fyziologický roztok a fyziologické roztoky, aby je normalizoval.

Aby se normalizovala činnost slinivky břišní a zmírnily se příznaky onemocnění, léčiva se vybírají k obnovení rovnováhy enzymů a odstranění symptomů.

Drogová terapie zahrnuje kombinovanou léčbu různých druhů léků, které mohou být předepsány pouze lékařem. V závislosti na výsledcích testu upraví gastroenterolog léčbu přidáním nebo odstraněním dalších léků.

V akutní fázi a při prudkém zhoršení stavu může být nutná hospitalizace.

Není nutné samostatně se zabývat výběrem léků - to může jen zhoršit vývoj nemoci, způsobit další komplikace.

Předepisují se zpravidla následující typy léků:

 • Činidla obsahující enzymy. Zaměřuje se na snížení zátěže slinivky břišní a urychlení procesu regenerace tkání. Trávicí enzymy usnadňují proces trávení a asimilaci potravin, usnadňují práci gastrointestinálního traktu. S jejich neustálým vstupem zmizí nevolnost, chuť k jídlu. Léky obsahující enzymy zahrnují: CREON, Pancreatin atd. Enzymy jsou rozděleny na léky s obsahem složek žluči (Panzinorm, Festal) a bez ní. Enzymy obsahující žluč jsou kontraindikovány v chronické formě, protože složky žluči stimulují tvorbu pankreatické šťávy, což zvyšuje syndrom bolesti.
 • Antacida, která snižují kyselost. Kyselina chlorovodíková obsažená v žaludeční šťávě vyvolává nadměrnou sekreci sekrece pankreatu, která je zodpovědná za vstřebávání potravy. Pro snížení koncentrace antacid kyseliny chlorovodíkové jsou předepsány. Podle principu akce se dělí na: sání (Rennie) a odsávání (Almagel, Maalox). Sání umožňuje rychlou, ale krátkodobou úlevu. Účinek neabsorbovatelného delšího účinku se projevuje po určité době. Neabsorbovatelné přípravky obsahují hořčík a hliník, které mají schopnost snižovat agresivní účinky kyseliny chlorovodíkové. Nejvhodnější forma, vyráběná ve formě prášků nebo gelů, například fosfhalug.
 • Antispasmodická léčiva a analgetika. Analgetika jsou zaměřena na odstranění bolesti, ke které dochází během pankreatitidy během období exacerbace. Antispasmodika (No-shpa, papaverin) jsou předepsány ke zmírnění křečí hlavního pankreatického kanálu.
 • Antibiotika. Patologické procesy probíhající při chronickém onemocnění postihují nejen slinivky břišní, ale také sousední orgány. K omezení zánětlivého procesu jsou předepsána antibiotika (tetracyklin, biseptol). Užívání antibiotik může nepříznivě ovlivnit práci jiných orgánů, takže léky se užívají s velkou opatrností, pokud si všimnete rušivých symptomů, okamžitě se poraďte s lékařem, abyste dávku upravili nebo ji zrušili.
 • Léky proti vředům. Jejich působení je zaměřeno na snížení produkce žaludeční šťávy a zlepšení stavu žaludku.
 • Vitaminové komplexy (vitamíny B, A, E) obsahující kyseliny askorbové a nikotinové. Při pankreatitidě dochází k metabolickým poruchám. Vitaminové komplexy se používají k jeho obnově, doplnění nedostatku vitamínů, udržení imunity a zlepšení celkového stavu těla. Se špatnou stravitelností lze podávat intramuskulárně.
 • Léky snižující cukr. Jmenován v případě dodržování hlavní choroby diabetu. Hlavním úkolem je snížit hladinu cukru.
  Léčba se provádí užíváním léků ve formě tablet, intravenózních nebo intramuskulárních injekcí. Řada léků může být podávána ve formě kapiček nebo čípků pro rychlejší absorpci.

Neexistuje žádný univerzální program pro užívání léků pro pankreatitidu. V každém případě je komplex léčiv vybrán individuálně a upraven v průběhu léčby na základě výsledků testů.

V průměru je doba trvání lékové terapie 1–2 měsíce v závislosti na stavu pacienta. Zrušit nebo upravit léčbu je možné pouze po konzultaci s lékařem.

Kromě léčby léky zahrnuje léčba:

 • Dodržování lůžka. Cvičení, podchlazení nebo poranění mohou zhoršit průběh onemocnění.
 • Umírněnost v potravinách. Úspěšné léčení do značné míry závisí na tomto faktoru. Během období exacerbace lékaři doporučují zdržet se po dobu tří dnů. Dieta pro pankreatitidu je vyvinuta lékařem, zpravidla zahrnuje potraviny s vysokým obsahem bílkovin a zcela eliminuje kořeněné a tučné potraviny. Jídla jsou konzumována často, ale v malých porcích. Trvání stravy je nejméně 3 týdny.
 • Zřeknutí se alkoholu, kouření.

Při závažných změnách pankreatu a závažném poškození sousedních orgánů se léčba provádí chirurgickým zákrokem.

Seznam pilulek z pankreatitidy

Pankreatitida je zánětlivý degenerativní proces v pankreatu. Počet lidí trpících pankreatitidou se každým rokem zvyšuje. Symptomy a léčba tohoto onemocnění přímo závisí na závažnosti zánětlivého procesu, závažnosti léze pankreatu.

Hlavními oběťmi pankreatitidy jsou nejčastěji lidé, kteří jsou náchylní k přejídání, milovníci mastných potravin a alkoholu. Při působení určitých provokujících faktorů v slinivce břišní se aktivuje produkce proteolytických enzymů, což způsobuje zánětlivé procesy.

Tableta Zerukal

Antiemetická pilulka "Tsirukal" normalizuje tón orgánů trávicího traktu. Přípravek Reglan obsahuje léčivou látku metoklopramid. Reglan selektivně blokuje dopamin a.

Pangrol tablety

Pangrol je založen na pankreatinu, což je trávicí enzym. Lék má lipolytický, proteolytický a amylolytický účinek, zaplňuje selhání.

Tablety Penzital

Složení léčiva Penzital zahrnuje aktivní složku pankreatin. Pankreatin je uvolňován z tablety působením alkalického prostředí tenkého střeva a působí jako náhrada sekrece.

Hermital Tablets

Kapsle Hermital je enzymový přípravek. Obnovuje nedostatek pankreatických enzymů. Jeho enzymy (lipáza, alfa-amyláza, trypsin, chymotrypsin) přispívají k rozpadu bílkovin dříve.

Tablety Unienzymu

Lék Unienzym s MPS (Unienzym s MPS) je komplex enzymů (plísňová diastáza a papain) a látek, které usnadňují proces trávení (aktivní uhlí, simethikon, nikotinamid.

Tablety Mikrasim

Léčivo Micrazim obsahuje účinnou látku - pankreatin, což je směs trávicích enzymů nezbytných pro trávení potravy a bytí.

Příčiny pankreatitidy

Nejčastěji, osoba trpící pankreatitidou, existuje několik faktorů, které přispěly k jejímu vývoji, které by měly být instalovány a, pokud je to možné, odstraněny. 98% všech případů akutní pankreatitidy je spojeno buď se zneužíváním alkoholu, nebo s cholelitiázou. Podrobnosti o patologických procesech probíhajících v pankreatu během zánětu, jakož i další rizikové faktory pro rozvoj pankreatitidy, viz článek Příčiny pankreatitidy.

Příznaky akutní pankreatitidy

Slinivka břišní není příliš velký orgán, ale v lidském těle plní nejdůležitější funkce, z nichž nejdůležitější jsou vylučování potravinářských enzymů pro normální trávení a produkci inzulínu, jehož nedostatek vede k závažnému onemocnění jako diabetes mellitus. Co se stane se zánětem žlázy? Během akutní pankreatitidy se projevují příznaky jako u těžké otravy. Enzymy produkované slinivkou břišní přetrvávají v ní nebo v jejích kanálech a začnou ničit samotnou žlázu a když vstoupí do krve, způsobují symptomy obecné intoxikace:

 • Bolest To je nejvýraznější symptom, bolest s pankreatitidou je obvykle velmi intenzivní, konstantní, povaha bolesti je popsána pacienty jako řezání, nudné. V případě předčasné lékařské péče a úlevy od bolesti může mít pacient bolestivý šok. Lokalizovaná bolest pod lžičkou, hypochondrium, buď vpravo nebo vlevo, v závislosti na místě léze žlázy, v případě, že se celý orgán zapálí, pak je bolest obklopujícího charakteru.
 • Vysoká teplota, nízký nebo vysoký tlak. S rychlým rozvojem zánětlivého procesu se stav pacienta rychle zhoršuje, teplota může vzrůst na vysoké hodnoty a krevní tlak se může snižovat nebo zvyšovat.
 • Složitost. Když má pacient pankreatitidu, rysy obličeje jsou ostřejší, kůže se stává bledou a pleť postupně získává šedavě-zemitý odstín.
 • Škytavka, nevolnost. Příznaky jako sucho v ústech, škytavka, řinčení a nevolnost jsou také charakteristické pro pankreatitidu.
 • Zvracení. Útoky zvracení se žlučí nepřinesou pacientovi úlevu. Proto na počátku akutního období není hovoří o žádném příjmu potravy, hlavním důvodem pro úspěšnou další léčbu je půst v případě akutní pankreatitidy.
 • Průjem nebo zácpa. Židle v akutní pankreatitidě je často pěnivá, častá se zápachem plodu, s částicemi nestráveného jídla. Zvracení může být konzumováno potravou (při zvracení obsahu žaludku na začátku napadení), pak se objeví žluč z dvanácti dvanáctníkových vředů. Nicméně, tam jsou a naopak zácpa, nadýmání, kalení břišních svalů, což může být úplně první signál z nástupu akutní pankreatitidy útoku.
 • Dušnost. Dyspnea je také způsobena ztrátou elektrolytů během zvracení. Pacient se obává neustálého dýchání, lepkavého potu, na jazyku je bohatá žlutá patina.
 • Nadýmání. Žaludek a střeva nejsou během útoku redukovány, takže při vyšetření lékař určí silnou abdominální distenzi a palpace neurčuje napětí břišních svalů.
 • Cyanóza kůže. Cyanotické skvrny se mohou objevit kolem pupku nebo na zádech, což dává kůži mramorový nádech, v oblasti třísla může barva kůže nabýt modrozeleného odstínu. Je to proto, že krev ze zanícené žlázy může proniknout pod kůži břicha.
 • Žloutnutí skléry, kůže. Ve sklerotizující formě pankreatitidy se může vyskytnout mechanická žloutenka, která se projevuje kompresí části společného žlučovodu se zhutněnou žlázovou tkání.
 • S takovými příznaky pankreatitidy u člověka s každou minutou se stav zhoršuje, není v takových případech možné oddálit a mělo by být co nejdříve nazýváno sanitkou.

Léčba akutní pankreatitidy

Při akutní pankreatitidě je léčba možná pouze v nemocnici, pod dohledem kvalifikovaných odborníků, což je považováno za velmi nebezpečný stav. Pokud máte podezření na akutní pankreatitidu, měli byste okamžitě zavolat sanitku a osoba by měla být okamžitě hospitalizována.

Někdy pozdní doručení lékařské péče může stát člověka život. První pomoc, která může být poskytnuta osobě s záchvatem pankreatitidy, jejíž příznaky jsou zřejmé, je nachlazení na žaludek, užívání antispasmodik - Na-shpa, Papaverine, stejně jako odmítnutí přijímat jakékoli jídlo a lůžko před příchodem sanitky.

Nouzová pomoc poskytovaná ambulancí:

 • propíchnutí žíly, kapání solným roztokem
 • antiemetikum - metoklopramid (cerucal) 10 mg
 • lék proti bolesti - ketorolak
 • antisekreor - oktreotid (sandostatin) 250 mg nebo quamel (omeprazol) 40 mg

V podmínkách nemocnice obvykle utratí:

 • V nemocnici, intravenózní podání chloridu sodného (fyziologický roztok), reopolyglucin + kontrakt
 • Používají diuretika, zabraňují opuchu pankreatu a také přispívají k odstranění enzymů z krve, toxinů z těla. Od diuretika nebo furosemidu (lasix) během infuzní terapie (do žvýkačky po odkapávání) nebo diacarb tablety pod krytem draslíkových přípravků.
 • Omeprazol 80 mg denně, existují formy pro intravenózní podání během kapání - Kvamatel.
 • Antispasmodika - Drotaverine hydrochloride, no-spa
 • S přetrvávajícím zvracením - metoklopramid intramuskulárně
 • Pro bolest - léky proti bolesti
 • Pro těžkou nebo hnisavou pankreatitidu, antibiotika (cefalosporiny 3 - 4 generace nebo fluorochinolony)
 • V akutním období jsou zobrazeny inhibitory enzymů (kontracal a gordox)
 • Vitaminová terapie je také součástí komplexního udržení oslabeného těla, zejména vitamínu C a vitamínů skupiny B.
 • Po dobu 4-5 dnů je pacientovi přiřazen hlad a pít teplou vodu bez plynů. Při těžké pankreatitidě, při hladovění několik týdnů, je indikována parenterální výživa (proteinové hydrolyzáty a tukové emulze jsou podávány intravenózně, pokud je krevní cholesterol normální).
 • Teprve po této době je pacientovi umožněno jíst, zpočátku můžete jen pít jogurt, postupně přidávat tvaroh do menu a po 3 až 4 dnech může pacient postupně jíst dietní jídlo na speciální dietě 5P.

Chirurgická léčba je indikována pro podezření na destruktivní pankreatitidu a pro příznaky peritoneálního zánětu, jakož i pro selhání konzervativní terapie.

Současně je laparaskopie indikována v případě podezření na abdominální tekutinu nebo známky peritonitidy. Rovněž se provádí pro diferenciální diagnostiku akutní pankreatitidy s jinými onemocněními.

Laparathomie (široký chirurgický přístup s disekcí z hrudní kosti do třísla) se provádí s dříve provedenými chirurgickými zákroky na břiše, ventrální hernii, nestabilním krevním oběhu (šokem).

Příznaky a příznaky chronické pankreatitidy

Chronická pankreatitida je převážně zánětlivé onemocnění pankreatu, ve kterém dochází ke strukturálním změnám v tkáni orgánu. Většina výzkumníků se domnívá, že znakem chronické pankreatitidy je to, že po vyloučení působení provokujících faktorů, patologické změny ve žláze nejen přetrvávají, ale také pokračují v rozvoji funkčních, morfologických poruch žlázy. Současně vzniká exogenní a endogenní nedostatečnost tohoto orgánu.

Při nástupu chronické pankreatitidy jsou definována dvě období, první období, které může trvat roky a pak se projevuje jako charakteristické symptomy, pak ustupuje, a období, kdy jsou poruchy a poranění slinivky břišní stále výraznější a znepokojivější.

 • V období nástupu onemocnění, které obvykle trvá celá desetiletí, člověk pociťuje pouze přerušovanou bolest, která se vyskytuje 15 minut po jídle a trvá několik hodin až několik dní. Bolest je nejčastěji lokalizována v horní části břicha, někdy v oblasti srdce, na levé straně hrudníku, vlevo v bederní oblasti a může to být také pásový opar. Jeho intenzita se snižuje, když se člověk při sezení nakloní dopředu.
 • Nejcharakterističtější bolest vyvolává nadměrná konzumace mastných, smažených potravin, alkoholu nebo množství sycených nápojů, čokolády a kávy. Nejhorší ze všeho je člověk, pokud je současně přijímán velký počet různých jídel. Slinivky břišní je obtížné vyrovnat se s různými typy bílkovin, tuků a sacharidů. Proto lidé, kteří dodržují zásady oddělené výživy, jsou méně náchylní k onemocněním slinivky břišní.
 • Pokud bolest může být také dyspepsie, jako je zvracení, nevolnost, chronický průjem, nadýmání, ztráta hmotnosti. Není to však vždy tak, a bolest a dyspepsie s adekvátní symptomatickou léčbou zmizí, funkce žlázy pro produkci enzymů není významně narušena a pacient se těší na klidný život až do dalšího přejídání nebo poruchy.
 • V případě dlouhodobé chronické pankreatitidy se začíná rozpadat struktura tkáně žlázy, snižuje se produkce enzymů a hormonů a postupně se vytváří sekreční insuficience. V tomto případě může být syndrom bolesti zcela nepřítomný, nebo mírný, a dyspepsie je spíše opak, který se stává převládajícím příznakem chronické pankreatitidy se sekreční insuficiencí.
 • Také pro chronickou pankreatitidu je charakteristická mírná nažloutlost kůže, skléry, není vůbec a může také periodicky mizet.
 • V pozdních stádiích pankreatitidy, kdy žláza začne atrofovat, se může vyvinout diabetes.

Na základě různých symptomatických komplexů u pacientů s chronickou pankreatitidou existuje několik typů onemocnění:

 • Dyspeptický vzhled - v této formě pankreatitidy trpí pacient chronickým průjmem, abdominální distenzí a úbytkem hmotnosti.
 • Asymptomatická forma - tato forma je nejpodivnější, protože pankreatitida se v průběhu let neprojevuje žádnými známkami nebo symptomy a osoba o těchto porušováních neví.
 • Pseudo-nádorový typ - tato forma pankreatitidy v průběhu průběhu a symptomy se podobá rakovině pankreatu. Hlavním příznakem tohoto onemocnění je výskyt žluté kůže, skléry atd.
 • Pohled na bolest - z názvu je zřejmé, že se vyznačuje bolestivým syndromem, který se po jídle vyskytuje velmi často, a zejména alkoholem.

Co dělat, pokud máte podezření na chronickou pankreatitidu?

Samozřejmě, pokud máte podezření na chronickou pankreatitidu, měli byste se obrátit na gastroenterologa pro komplexní diagnostiku. Lékař na základě stížností pacienta, anamnézy onemocnění a následujících diagnostických opatření stanoví přesnou diagnózu:

 • Laboratorní diagnostika chronické pankreatitidy - změna hladiny elastázy ve stolici.
 • Analýza stolice může určit, zda se jedná o steatorrhea, tj. Obsah nestráveného tuku ve výkalech, což indikuje poruchu žlázy.
 • Test speciálních přípravků pro stimulaci slinivky břišní.
 • Ultrazvuk může také pomoci při stanovení správné diagnózy.
 • V případě pochybností nebo pro větší jistotu diagnózy pomáhá také počítačová tomografie.
 • Měli byste provést krevní test na glukózu, zjistit diabetes, a můžete také provést test na glukózovou toleranci.

Diagnóza založená pouze na ultrazvukových datech není spolehlivá, protože neexistují žádné specifické příznaky, ale v období exacerbace mohou existovat pouze drobné difúzní změny ve struktuře nebo otok. Nejčastěji nejsou vůbec žádné ultrazvukové projevy.

Léčba chronické pankreatitidy

Příznaky chronické pankreatitidy mohou být mírné a výrazné. Během exacerbace chronické pankreatitidy je zpravidla indikována hospitalizace a podobná terapie, jako v akutním procesu.

Pacient musí dodržovat dietu po celý život, užívat léky na sekreční insuficienci slinivky, antispasmodika. To je velmi užitečné navštívit sanatoria, zejména Stavropol Region, dvakrát ročně, jako je Pyatigorsk, Zheleznovodsk, Kislovodsk, s komplexní léčbu a brát přírodní minerální vodu ze zdrojů (Slavyanovskaya a Smirnovskaya voda je zvláště účinná). Základní principy léčby:

Chronická strava

Jedná se o nejobtížnější princip léčby, protože dieta pro pankreatitidu vylučuje všechny lahodné potraviny, které každý miluje - kebab, čokoládu, sladkosti, houby, pikantní, smažená jídla, rychlé občerstvení. Všechny produkty až po ovoce a zeleninu by měly být nasekány, vařit, péct.

Jídla by měla být častá a v malých porcích, to znamená, že by se měla jíst každé 3 hodiny a doporučuje se nemíchat různé druhy bílkovin, tuků nebo sacharidů v jednom jídle. Přečtěte si více o dietě v našem článku Co můžete jíst s pankreatitidou.

Jak odstranit bolest při chronické pankreatitidě

S dietou, bolest je mnohem méně pravděpodobné, že bude cítit, ale pokud se budete pohybovat trochu od ní, nechte se být tuk nebo smažené a všechny - léky proti bolesti jsou potřeba.

 • S intenzivní bolestí, antispasmodikami - No-Spa, Drotaverine, které snižují zánět pankreatu a tím snižují bolest, může předepsat lékař.
 • Doposud může lékař předepsat mebeverin (Duspatalin, Spareks) - antispasmodikum, myotropní účinek, eliminuje gastrointestinální křeče.
 • Můžete předepsat krátkodobý antisekreční přípravek (omeprazol nebo diacarb na tabletu po dobu tří dnů pod dohledem asparkamu s edematózní formou).
 • Používá se také Octreotid, lék, který potlačuje produkci hormonů žlázou, protože jej stimuluje a tím způsobuje bolest. Tento přípravek je předepisován pouze v nemocnicích.

Jaké pilulky je lepší vzít na pankreatitidu

Pankreatitida je běžné onemocnění, které se vyskytuje během zánětlivého procesu slinivky břišní vzhledem k nedostatku enzymů pro správné trávení. Pokud nemoc není léčena včas, může se proměnit v chronickou formu s neustálými bolestivými útoky.

Léčba drogami

Pro zmírnění stavu s těžkou bolestí je předepsána léčba léky, která se liší v různých stadiích onemocnění. Co lepší pít pilulky na odstranění bolesti může doporučit ošetřující lékař, pro každou osobu soubor opatření vybraných individuálně, to vše závisí na vývoji onemocnění.

Při léčbě pankreatitidy předepsat léky:

 • sedativa;
 • choleretic;
 • hormony;
 • vápník;
 • obalující léky.

Pro doplnění obsahu živin, zvýšení imunity se doporučuje pít vitamíny skupiny B, stejně jako A, D, K, E.

Omeprazol nebo Ranitidin je předepisován jako první, oba léky v pilulkách, působí na receptory, čímž potlačují tvorbu kyseliny chlorovodíkové, takže slinivka břišní přestane tvrdě pracovat. Omeprazol se doporučuje užívat jednu tabletu nebo tobolku 20 gramů dvakrát denně. Léčivo ranitidinem se užívá ve formě tablet 150 mg každých 12 hodin. Tyto léky musí být opilé po dobu 14 dnů.

Léky mají vedlejší účinky jako: bolest hlavy, nevolnost, zácpa, vyrážka. Užívání tablet je zakázáno během těhotenství, kojení, dětí mladších 12 let, se selháním jater.

Pro zmírnění křečí a záchvatů použijte Noshpu Forte 80 mg dvakrát denně. Pokud bolest nezmizí, je podávána intravenózně každé čtyři hodiny. Antacidní léky, jako je Fosfalugel, Gaviscon, musí být zahrnuty do léčby.

Pokud vyšetření odhalí zánět žlučovodu, to se stane u chronické pankreatitidy, pak antibiotika by měla být přijata: Cerufoxime nebo Doxycycline, intramuskulárně. Při edému pankreatu se používá antifermentální léčba a tresisol se podává intravenózně, pomalu. Poté, co jsou záchvaty bolesti normalizovány, přecházejí na enzymové přípravky, je to Pancytrate, Creon nebo Mezim, které jsou tyto léky lépe považovány za nejúčinnější a přispívají k normalizaci práce slinivky.

Přípravek byste neměli užívat bez lékařského předpisu, léčby pankreatitidy pilulkami, možná až po úplném vyšetření pankreatu, testování. Jaké léky lékař předepíše závisí na stavu a obrazu onemocnění. U všech kategorií pacientů se léky volí individuálně.

Při chronickém onemocnění by tablety měly být opilé po dlouhou dobu, někdy několik let. U akutní pankreatitidy může dojít ke zlepšení až po pěti týdnech. Proces léčby pankreatitidy je velmi dlouhý a vyžaduje včasné podávání předepsaných léků.

Top pilulky hodnocení pankreatitidy

Při chronické pankreatitidě, bolestivé příznaky křečí zmírnit prášky, ale nejsou doporučeny pro více než dva dny, měli byste určitě kontaktovat zdravotnické zařízení. Všechny léky se užívají pouze na lékařský předpis.

Nejoblíbenější jsou:

 1. No-shpa
 2. Papaverin
 3. Baralgin
 4. Společně papaverin s platifilinem

Pro léčbu slinivky břišní by měly být použity speciální enzymy, které jsou předepsány lékařem.

Kreon tablety a tobolky jako nápoj, Mezim, Festal, Diclofenac, Aspirin mohou pouze zmírnit zánětlivý proces pankreatitidy, ale ne zaměření onemocnění, které je třeba léčit.

Pankreatin, který svým působením odděluje tuky, bílkoviny a sacharidy, může za účelem zlepšení trávení a snížení bolesti snížit bolest. Jak užívat pankreatin, třikrát denně, před jídlem.

Enzymy pankreatu Mezim, Festal jsou opilé bez lékařského předpisu, aby zmírnily zánět a bolest. Ke snížení kyselosti se do Festalu přidává famotidin, oba léky se používají.

Co je lepší Mezim nebo Festal můžete vidět na našich webových stránkách v sekci léčení drog.

Léčba nemoci vyžaduje správný přístup, nejvhodnější je přijetí komplexních opatření. Pro zmírnění zánětu slinivky břišní s prášky, některé pilulky nepomůže, budou jen zmírnit křeče na chvíli. Léčba pankreatitidy vyžaduje užívání léků, injekcí, po jemné dietě, odmítání špatných návyků. Následně dieta nebude tak přísná.

V zánětlivém procesu jsou nezbytná širokospektrální antibiotika, bez nich nebude léčba účinná.

Když pankreatitida předepíše léky:

Při užívání antibiotik by měly být užívány enzymy, které pomohou tělu fixovat zažívací systém a vyhnout se dysbióze. Doporučuje se užívat léky k normalizaci pankreatu: tablety pankreatinu z čeho? Creon nebo Mezim. Před užitím tablet byste se měli poradit se svým lékařem, protože jednoduché předávkování může vést k potížím.

V některých případech se používají choleretické léky: Allohol, Cholestil.

Což je lepší zvolit pilulky v léčbě pankreatu, může jmenovat pouze lékaře. Dávka a doba podávání se volí pro každého pacienta různými způsoby. Léčba závisí na závažnosti onemocnění. Když pankreatitida dodržuje speciální dietu, jedí pětkrát denně, normální porce, vylučuje mastné, kořeněné pokrmy, uzené potraviny a sladkosti, alkohol. Splněním těchto požadavků může být slinivka břišní vyléčena a může být zabráněno recidivě onemocnění.

Léky na pankreatitidu - funkce jejich příjmu

Silná bolest v horní části břicha, zvracení žluče, nevolnost může znamenat pankreatitidu - zánět slinivky břišní. V této nemoci, trávicí enzymy produkované tělem, místo aby šel do dvanáctníku, zůstávají v žláze a začnou ho trávit. To vede k uvolňování toxinů, které se uvolňují do krve, dostávají se do ledvin, srdce, plic, mozku a zničí jejich tkáně. Včasné léky na pankreatitidu pomohou vyhnout se těmto účinkům, normalizovat slinivku břišní.

Příznaky pankreatitidy

Slinivka břišní syntetizuje trávicí enzymy a hormony, které regulují výměnu bílkovin, tuků, sacharidů - inzulín, glukagon, somatostatin. Orgán má podlouhlý tvar a nachází se v horní části břicha, za žaludkem, v těsném kontaktu s dvanácterníkem. Železo váží asi 70 g, délka se pohybuje od 14 do 22 cm, šířka - od 3 do 9 cm, tloušťka - 2-3 cm.

Zánět pankreatu se může objevit v akutních a chronických formách, jejichž klinické projevy jsou odlišné. Akutní pankreatitida je smrtící, protože toxiny mohou vyvolat nekrózu tkání žlázy a dalších orgánů, infekci a hnisavé procesy. I při včasné léčbě moderními prostředky je úmrtnost 15%.

Při akutní pankreatitidě není jednoznačně vyjádřen klinický obraz, proto jsou pro přesnou diagnózu nezbytná další vyšetření. V akutní formě onemocnění ve slinivce břišní se často tvoří falešné cysty, které způsobují bolest v jiných orgánech, narušují pohyb potravy žaludkem a střevy. Patologie se navíc projevuje následujícími příznaky:

 • ostrá bolest v horní části břicha, která se rozprostírá vlevo, vzadu;
 • nevolnost;
 • zvracení žluče bez úlevy;
 • nadýmání;
 • dehydrataci;
 • může se objevit žloutenka doprovázená zežloutnutím kůže, tmavou močí, světelnou stolicí;
 • v některých případech se modravé skvrny objeví u pupku nebo na levé straně břicha, někdy se žlutým nádechem.

Při chronickém zánětu pankreatu dochází k nevratným změnám. Zmenšuje se, kanály se zužují, buňky jsou nahrazeny pojivovou tkání, díky čemuž tělo přestává plnit své funkce, dochází ke snížení syntézy trávicích enzymů a hormonů. Chronická pankreatitida je charakterizována vymytým klinickým obrazem, její příznaky lze snadno zaměnit s jinými chorobami trávicího systému.

Nemoc se vyvíjí postupně a necítí se po dlouhou dobu. Patologie se projevuje jako konstantní nebo přerušovaná bolest v břiše, v blízkosti levé hypochondrium, může být podána dolní části zad. Onemocnění je doprovázeno nevolností, zvracením, řevem, pálením žáhy, nepříjemnou kyselou chutí v ústech. Průjem se může střídat se zácpou, spolu s výkaly nechávají nestrávené částice potravin. Ostré hubnutí, výskyt vaskulárních skvrn. Protože slinivka břišní syntetizuje inzulín, chronická pankreatitida je často doprovázena diabetem.

Léčba pankreatitidy u dospělých

Po zjištění příznaků typických pro zánět slinivky břišní je nutné neprodleně konzultovat lékaře a provést výzkum. Poté podle výsledků získaných testů lékař předepíše léčebný režim. Stanoví opatření zaměřená na:

 • zmírnění bolesti;
 • odstranění zánětu v pankreatu a okolních orgánech;
 • odstranění symptomů doprovázejících nedostatek pankreatických enzymů;
 • prevence komplikací.

Čím dříve se léčba začne, tím větší je šance na úspěch. Všechny léky na pankreatitidu u dospělých by měly být používány podle pokynů lékaře v předepsané dávce. Pro léčbu pankreatu, antispasmodik, antacid, antienzymů, jsou předepsány blokátory H-2. Dobře pomáhají finanční prostředky obsahující polypeptid Aprotinin. Souběžně s léky předepsané postupy pro čištění těla z pankreatických enzymů, dieta.

Antispasmodika pro pankreatitidu

K odstranění bolesti při zánětlivých procesech se používají antispasmodika. Mají relaxační účinek na hladké svaly, což usnadňuje odstraňování enzymů podél kanálků z pankreatu. Antispasmodika jsou dočasným opatřením: jakmile skončí jejich činnost, bolest se vrátí, takže hlavní terapie by měla být zaměřena na normalizaci práce orgánu. Během exacerbace lékař předepíše intramuskulární nebo intravenózní injekce, méně často - subkutánně. Pro chronický zánět se používají tablety.

K odstranění bolesti je často jmenován No-Spa (Maďarsko) nebo jeho analog Drotaverinum. Léčivou látkou těchto léčiv je hydrochlorid drotaverinu. Nástroj zmírňuje svalové křeče trávicího traktu, močového systému, žlučových cest, žlučníku, mozkových cév. Účinek léčiva po perorálním podání je ve čtvrté hodině, po injekci - ve druhé minutě. Při akutním zánětu žlázy je předepsáno:

 • pro intramuskulární injekce: 2 ml roztoku najednou;
 • intravenózní injekcí se 2 ml produktu zředí 8-10 ml fyziologického roztoku chloridu sodného a pomalu se vstřikuje během pěti minut;
 • tablety: průměrná denní dávka je 80 mg, maximální denní dávka je 240 mg.

Účinně eliminuje bolest papaverinu, jehož účinná látka je podobná názvu léčiva. Lék uvolňuje hladké svaly trávicího urogenitálního a respiračního systému, odstraňuje křeč ventilů, který je zodpovědný za odtok šťávy z pankreatu. Nechte prostředky ve formě tablet, svíček, injekcí různých výrobců. Dávkování léků pro dospělé:

 • tablety: 40-60 mg 3-4krát denně, maximální denní dávka je 0,6 g;
 • subkutánní a intramuskulární injekce pro pankreatitidu: 0,5-2 ml dvoupercentního roztoku, maximální jednotlivá dávka - 5 ml, denně - 15 ml.

Platifillin snižuje svalové křeče dutiny břišní, snižuje tón hladkých svalů žlučovodů a žlučníku. Uvolněte antispasmodikum ve formě tablet nebo injekcí od různých výrobců. Pro úlevu od akutní bolesti jsou předepsány injekce: roztok se podává subkutánně 1-2 ml dvakrát nebo třikrát denně, maximální denní dávka je 15 ml, jednorázová dávka není větší než 5 ml.

Atropin uvolňuje hladké svaly trávicího systému, blokuje citlivost na acetylcholin, neurotransmiter, který provádí neuromuskulární signalizaci. Vyrábí se ve formě tablet a injekcí různých výrobců. Pro zmírnění akutní bolesti se subkutánně podá dvakrát až třikrát denně 1 ml 0,1% roztoku sulfátu atropinu. Lék stimuluje nervový systém, srdce, takže by měl být používán opatrně pod dohledem lékaře.

Enzymy a anti-enzymová léčiva pro pankreatitidu

K normalizaci kyselosti žaludeční šťávy lékař předepisuje léky obsahující látky, které nahrazují trávicí enzymy produkované slinivkou břišní. Jedná se o amylázu, která podporuje zpracování škrobu na cukry, stejně jako proteázu a lipázu (první štěpí sloučeniny mezi aminokyselinami v proteinech, druhými tuky). Enzymové přípravky pro pankreatitidu podporují práci pankreatu, pomáhají vyhnout se jeho vyčerpání, kvalitně strávit potravu, zbavit se průjmů, nevolnosti, břišní distenze, nadýmání.

Pro léčbu slinivky břišní jsou předepsány enzymové léky obsahující pankreatin. Rozkládá tuky, bílkoviny a sacharidy, nahrazuje amylázu, lipázu, proteázu:

 • Slavnostní. Kromě pankreatinu v kompozici - hemicelulóza, extrakt z hovězí žluč. Léčivo přispívá nejen k trávení a vstřebávání potravy, ale také k rozpadu vlákniny, ke zlepšení vylučování žluči, aktivuje lipázu. Dávka: 1 tableta po dni nebo během jídla.
 • Creon. Uvolňování formy - tobolky 150, 300, 400 mg pankreatinu. Dávka závisí na klinickém obrazu onemocnění, které bylo přijato během jídla nebo po jídle.
 • Panzinorm 10 000 a 20 000. Vypijte v kapslích, vypijte 1 tabletu s jídlem třikrát denně.
 • Trávicí. Uvolňovací forma - dragee. Užívejte po jídle nebo po jídle 1-2 ks. třikrát denně.
 • Mezim 10 000 a 20 000. K dispozici ve formě tablet, kapslí, dražé. Take před nebo po jídle pro 1-2 kusy. jednou až třikrát denně.

S otoky pankreatu by měla potlačit jeho aktivitu. K tomu lékař předepíše intravenózně podávané protizánětlivé léky. Mezi nimi by měl být zvýrazněn Kontrykal nebo jeho analog Aprotinin. Inaktivují proteinázu, mají inhibiční účinek na kalikrein-kininový systém - skupinu proteinů, které se aktivně podílejí na zánětlivých procesech, srážení krve a výskytu bolesti.

Antacida

Zapálená slinivka způsobuje uvolnění velkého množství kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Zvýšená kyselost eroduje okolní tkáně, způsobuje silnou bolest, neutralizuje práci trávicích enzymů. Pro zlepšení účinku enzymových přípravků a prevenci poškození žaludečních stěn lékaři předepisují antacida, jejichž úkolem je neutralizovat kyselinu chlorovodíkovou. Léky v této skupině se vyznačují obálkovým efektem, chrání před škodlivými účinky, zlepšují syntézu uhlovodíků a zabraňují nadýmání.

Hlavní účinné látky antacid, které se používají při léčbě zánětlivé slinivky břišní, jsou sloučeniny hořčíku a hliníku. Takové léky snižují hladinu kyseliny chlorovodíkové, mají choleretický lokální anestetický účinek, mají projímavý účinek, zlepšují sekreci žluči, vylučují tvorbu plynu. Léky ve formě tablet by měly být před použitím rozdrceny nebo žvýkány. Pro stabilizaci acidobazické rovnováhy předepište následující nástroje:

 • Gel Almagel. Dospělí jsou předepsány, aby 1-2 lžičky. den půl hodiny před jídlem a před spaním. Maximální denní dávka - 16 tsp. Průběh léčby je 2-3 týdny.
 • Suspenze a tablety Maalox. Má analgetický účinek, zmírňuje bolest v horním GI traktu. Dávkování - 2-3 tablety nebo 15 ml suspenze jednu hodinu po jídle a před spaním. Průběh léčby je 2-3 měsíce.
 • Gastratsid tablety. Dávkování: 1-2 tablety 4x denně po jídle a před spaním. Průběh terapie není delší než tři týdny.
 • Tablety Alumag. Pijte 1,5 hodiny po jídle. Průběh léčby je měsíc.
 • Palmagel gel a tablety. Dávkování: 2-3 tablety nebo 5-10 ml suspenze za hodinu a půl po jídle. Průběh terapie je 2-3 měsíce.

H2 blokátory

Při léčbě pankreatitidy současně s antacidy musí být předepsány inhibitory sekrece - blokátory H2-histaminových receptorů. Tyto léky dělají receptory žaludečních buněk, které produkují kyselinu chlorovodíkovou, necitlivé na histamin. To snižuje jeho syntézu a vstup do lumen žaludku, což přispívá k léčbě pankreatitidy. Účinek blokátorů na organismus není omezen na tyto faktory: inhibitory sekrece dělají žaludeční sliznici odolnější vůči agresivním faktorům, podporují její hojení.

H2-blokátory by měly být užívány opatrně, v přísně předepsané dávce lékaře, protože mohou způsobit mnoho vedlejších účinků. Většina komplikací jsou léky první generace. Pro léčbu zanícené slinivky břišní jsou předepsány následující léky:

 • Cimetidin. Přípravek se užívá před jídlem nebo během jídla. Maximální koncentrace v krvi je pozorována po 2 hodinách. Jedná se o lék první generace, takže může vyvolat mnoho vedlejších účinků z různých orgánů. Mezi ně patří průjem, nadýmání, bolesti hlavy, léze centrálního nervového systému, změny ve složení krve, snížená imunita. Po jednom dni se 48% účinné látky vylučuje z těla.
 • Ranitidin. Droga patří do druhé generace. Jeho aktivita je 60krát vyšší než účinek Zimetidinu. Přípravek se užívá bez ohledu na jídlo. Nástroj poskytuje méně komplikací, je charakterizován delší dobou působení. Rychle se vstřebává do krevního oběhu a maximální koncentrace je pozorována po 2 hodinách. Čtyřicet procent účinné látky opouští tělo po dni.
 • Tablety famotidinu. Lék třetí generace je tedy mnohem účinnější než ranitidin, má nižší počet vedlejších účinků a je dobře snášen. Přípravek lze užívat bez ohledu na jídlo. Maximální hladina je pozorována za hodinu, poločas je 3,5 hodiny, účinnost trvá 12 hodin.

Nedávné studie ukázaly, že blokátory H2-histaminového receptoru mají mnoho nevýhod. Nejsou schopny udržet požadovanou hladinu kyselosti po dobu delší než 18 hodin, po léčbě dochází k velkému množství recidiv, tělo si na léčivo rychle zvykne a je schopno vydržet a léky se mohou objevit. Největší nevýhodou blokátorů je, že jejich použití může vyvolat rozvoj pankreatitidy nebo její zhoršení.

Inhibitory protonové pumpy

V poslední době začaly blokátory H2-histaminového receptoru vytěsňovat účinnější a bezpečnější léky - inhibitory protonové pumpy (PPI). Jejich působení je zaměřeno na blokování práce enzymů, známých jako "protonová pumpa", které se přímo podílejí na syntéze kyseliny chlorovodíkové. Výhoda IPP spočívá v tom, že po vysazení není závislost na nich, nejsou schopny vyvolat rozvoj pankreatitidy, způsobit malý počet nežádoucích účinků.

Všechny inhibitory protonové pumpy jsou deriváty benzimidazolu, proto jsou charakterizovány stejným mechanismem účinku. Účinná látka léčiv se selektivně hromadí v sekrečních tubulech, kde se pod vlivem vysoké kyselosti transformuje a aktivuje, blokuje práci enzymu. IPP je schopen kontrolovat syntézu kyseliny chlorovodíkové po celý den, bez ohledu na to, co stimuluje její uvolňování.

Nejvíce zkoumanými prostředky této skupiny je omeprozol, jehož jediná dávka poskytuje rychlou inhibici syntézy kyseliny chlorovodíkové. Při akutním zánětu slinivky je lék předepsán v dávce 20 mg jednou denně, s opakovaným - 40 mg / den, chronickým - 60 mg / den. Po použití omeprozolu se produkce kyseliny chlorovodíkové sníží o 50%. Snížení kyselosti začíná po 2 hodinách, maximální účinek je pozorován čtvrtý den.

Pantoprazol je účinný lék na pankreatitidu, který se prodává pod názvy Nolpaz, Sanpraz, Ulsepan. Pantap. Lék je účinný bez ohledu na jídlo, ale je lepší, aby 10 minut před jídlem. Maximální koncentrace léčiva v krvi je pozorována po 2, 5 hodinách, účinek trvá den. Trvání léčby určuje lékař.

Pro léčbu pankreatitidy se Rabeprazol používá jako komplexní léčba (analogy - Pariet, Razo, Hairabesol). IPP začíná potlačovat produkci kyseliny chlorovodíkové po dobu jedné hodiny po užití léku. Maximální snížení hladiny kyselosti v žaludku je stanoveno dvě až čtyři hodiny po první dávce, stabilní účinek po 3 dnech léčby. První den klesá index kyselosti o 61% v osmý den léčby - o 88% počátečních čísel.

Jiné léky na pankreatitidu

V některých případech, v případě chronického zánětu slinivky břišní, předepisují lékaři sedativa, která mají uklidňující účinek na nervový systém a snižují emoční stres. Tyto léky nejen snižují depresi, ale také zvyšují účinek léků proti bolesti pro pankreatitidu. Mezi těmito léky lze rozlišit:

Pro zánět pankreatu může lékař předepsat hormonální léčbu. Pro potlačení tvorby pankreatických a žaludečních šťáv se používá oktreotid - analog hormonu somatostatinu, který se používá k léčbě nádorů. Kortikosteroidy (např. Prednisolon) jsou předepsány, pokud byl chronický zánět vyvolán autoimunitním onemocněním. Hormonální terapie po určitou dobu, protože dlouhodobá léčba může způsobit mnoho vedlejších účinků.

Při chronické pankreatitidě je často pozorováno zažívací obtíže doprovázené průjmem. Nedostatek enzymů zpomaluje trávení potravy, což je důvod, proč je potravina zpožděna v gastrointestinálním traktu, a bakterie usazující se v ní způsobují rozkladné procesy, které způsobují průjem a nadýmání. Sorbenty se s tímto problémem vyrovnávají. Smecta s pankreatitidou tyto procesy neutralizuje, eliminuje nepohodlí a stabilizuje židli. Lék vytváří ochrannou membránu na sliznici, obklopuje toxiny a bakterie a vynáší je výkaly.

Antibiotika se používají k ničení patogenních bakterií, které vyvolaly infekční komplikace: ruptura pankreatického kanálu, stagnace žluči, zánět žlučových cest, výskyt cyst, bakteriální infekce. Přípravky pro akutní pankreatitidu jsou předepisovány v injekcích, protože během exacerbací je nutné jednat rychle. Antibiotika by měla být užívána pouze podle pokynů lékaře, protože samy o sobě mohou poškodit buňky pankreatu a vyvolat jeho zánět. Mezi těmito léky je třeba zdůraznit:

 • Ceftriaxon, cefotaxime ze skupiny cefalosporinů;
 • Amoxiclav ze skupiny penicilinu;
 • Thienam ze skupiny thienamycin;
 • Ampioks je kombinovaná léčba antibiotiky Ampicillin a Oxacillin;
 • Vankomycin ze skupiny tricyklických glykopeptidů.

K prevenci edému pankreatu, odstranění dalších enzymů a jedů z těla lékaři předepisují diuretika - diuretika. S pankreatitidou jsou předepsány furosemid a diacarb v kombinaci s draslíkovými přípravky. Pití diuretik by měl být přísně předepsán lékařem, protože nesprávné použití může zničit buňky pankreatu, vyvolat růst kreatininu a močoviny v krvi, silný pokles krevního tlaku a další reakce.

Vlastnosti léků pro pankreatitidu

Lékař by měl předepsat léčebný režim a vysvětlit, které léky na slinivku břišní by se měly opít a které - během jídla. Například enzymové léky pro pankreatitidu se opijí ve stejnou dobu, kdy se užívá jídlo, zatímco antibiotika se podávají později a inhibitory protonové pumpy jednou denně. Léky proti bolesti mohou být užívány podle potřeby kdykoliv, přesně podle dávek uvedených v návodu.

Všechny tablety pro pankreatitidu musí pít dostatek čisté pitné vody. Během nemoci je přísně zakázán alkohol, jehož toxiny mají škodlivý účinek na všechny buňky v těle, včetně slinivky břišní. Kombinace léků s ethanolem zvýší zátěž na játra, ledviny a další orgány trávicího traktu, což vede k vážným komplikacím.

Jakýkoliv lék může způsobit nežádoucí účinky a má kontraindikace, takže před použitím je nutné si přečíst návod a informovat lékaře o všech chronických onemocněních. Pokud léčba pankreatitidy vyvolala komplikace a závažné nežádoucí účinky, měla by být okamžitě vysazena a nahrazena látkou s jinou účinnou látkou.

Trvání léčby každým konkrétním lékem předepisuje lékař. Například antibiotika nemohou být opilá déle než dva týdny, protože bakterie se stávají návykovými a léky se stávají neúčinnými. Nelze přerušit předepsanou léčbu, protože to může nejen snížit účinnost léčby, ale také vyvolat relaps onemocnění.

Chcete-li být účinná léčba, nezapomeňte dodržovat dietu. V akutní formě nemoci, hladovka je ukazována v prvních dvou dnech, po kterém vy můžete začít jíst nízkokalorická jídla. Zakázané mastné, kořeněné, slané, pepřové, uzené produkty, další pokrmy, které stimulují vylučování žaludeční šťávy, tvorbu plynu ve střevě. V chronické formě onemocnění je jejich použití také omezené. Jídla by měla být dušená, můžete dusit, vařit, péct. Jezte malé pokrmy 5-6 krát denně.