Image

Jak zkoumat slinivku břišní

Nemoci gastrointestinálního traktu obvykle dávají lidem spoustu problémů, ale i přes to, mnoho zpoždění léčby, snaží se vyrovnat se s nemocí na vlastní pěst. Takový přístup nejenže nepřinese výhody, ale může vyvolat nebezpečné komplikace a související nemoci. Jak zkontrolovat slinivku břišní? Jaké testy musí projít, aby nedošlo k omylu? Pro případné nesrovnalosti v těle je první věc, kterou musí člověk udělat, obrátit se na lékaře, který mu poskytne kvalifikovanou pomoc. Je to lékař, který předepíše nezbytné studie, aby určil onemocnění a naplánoval léčbu.

Obecná pravidla pro přípravu analýzy

Před provedením pankreatických testů se musíte naučit, jak to udělat správně. Lékaři obvykle poučují pacienty, protože chyby při sběru biologického materiálu mohou vést k významným odchylkám výsledků.

Obecná doporučení se snižují na několik bodů:

 • Studie se provádějí nalačno ráno. Několik dní před testováním byste měli odmítnout škodlivé potraviny (smažené, kořeněné, mastné, slané, konzervované potraviny, kávu, alkohol, sycené nápoje). Také se nedoporučuje používat luštěniny, které mohou způsobit zvýšenou tvorbu plynu;
 • Před odběrem krve se musíte zdržet kouření nejméně dvě hodiny;
 • Pro problémy, jako je zácpa, je třeba dbát na to, aby toxiny přetrvávající ve střevech neovlivnily výsledek testu;
 • Všechny nádoby by měly být sterilní a ruce důkladně omyty mýdlem a vodou;
 • Při sběru moči ženy je nezbytné, aby byla prováděna hygiena reprodukčních orgánů, po které je lepší použít tampon pro zajištění čistoty odebraného materiálu;
 • Pro studium obecné analýzy moči je nutné vzít střední porci.

Tato jednoduchá doporučení pomohou správně projít testy a vyhnout se možným falešným výsledkům. Stojí však za to připomenout, že někdy se v laboratořích mýlí, takže pokud máte nějaké pochybnosti, měli byste být znovu vyšetřeni.

Laboratorní diagnostika

Při nemocech spojených se zánětem slinivky břišní je hlavním úkolem stanovení jeho stavu. Akutní epizody jsou doprovázeny zvýšeným uvolňováním enzymů, které mohou být v závislosti na jejich typu detekovány v krvi, moči a stolici. Studium jater bude také informativní, protože jeho funkce úzce souvisí s pankreatem. Hlavní testy, na jejichž základě může lékař s jistotou hovořit o onemocnění, jsou obvykle takové:

 • obecná analýza krve a moči;
 • biochemická analýza krve, včetně testování enzymů diastázy a amylázy;
 • koprogram (velmi informativní pro pankreatitidu);
 • Ultrazvuk, se kterým můžete detekovat tekutinu v břišní dutině, určovat stav tkání a vidět možné nádory, včetně rakoviny;
 • MRI a EGDS. Tyto moderní diagnostické metody mohou dokonale vyprávět o zánětu ve vyšetřeném orgánu.

Krevní testy

Každý člověk trpící pankreatitidou si klade otázku, jaké testy by měly být provedeny pro diagnostiku tohoto onemocnění. Lékař obvykle předepíše několik.

 • Obecný krevní test. První věc, která bude znamenat problémy s slinivkou břišní, je vysoký počet leukocytů na pozadí zvýšení počtu segmentovaných a tyčových neutrofilů, stejně jako zvýšená rychlost sedimentace erytrocytů (ESR). Je třeba mít na paměti, že zanícená játra mohou také dávat podobné výsledky, a proto by měl být při vyšetřování proveden komplexní přístup;
 • Biochemická analýza krve. Nejzřejmějším znakem velkých problémů s pankreatem bude zvýšení celkového a přímého bilirubinu, což bude znamenat přítomnost ikterické formy pankreatitidy. Signalizující signály jsou růst sialových kyselin, seromukoidů a gama globulinů;
 • Krevní test na alfa-amylázu. V případě zvýšení jeho rychlosti (norma je 16–30 g / l za hodinu) má lékař právo na podezření na chronickou nebo dokonce akutní pankreatitidu, kameny ve žláze a zablokování jejího kanálu. Pokud jsou získaná data pod normou, což indikuje nedostatečnou produkci tohoto enzymu, můžeme předpokládat pankreatonekrózu, závažné patologie spojené s destrukcí orgánu;
 • Testy pankreatických enzymů: trypsin a lipáza;
 • Krevní test na cukr. V případě závažných problémů s pankreatem budou výsledky vyšší než 6 mmol / l, ale tyto údaje samy o sobě neindikují vyvíjející se onemocnění.

Analýza moči

S onemocněním pankreatu v moči, stejně jako v krvi, zvyšuje hladinu amylázy. Tento typ diagnózy není vůbec drahý, takže lékaři ji rádi předepisují. Kromě obecné analýzy moči použijte následující studie:

 • Lasusův test. Výsledky této analýzy ukazují množství amylázy a její aktivitu v moči. V této analýze se bude nazývat "diastáza";
 • Prozerinův test. Její podstata se snižuje na skutečnost, že po jedné injekci prozerinu každých půl hodiny je pacient zkontrolován na koncentraci amylázy v moči. Pokud se dvakrát rozrostla a do dvou hodin se nevrátila do normálního stavu, může lékař diagnostikovat pankreatitidu. V případě, že tělo neodpovídá na zavedení prozerinu, lékaři hovoří o skleróze pankreatické tkáně a nekróze pankreatu.

Testování hormonů

Pankreat je orgán, který produkuje hormony, takže jeho zdraví v těle může být posuzováno podle jejich obsahu v těle.

 • Inzulín je hormon zapojený do rozkladu glukózy, syntézy bílkovin a mastných kyselin. Snížení jeho obsahu v krvi znamená porušení.
 • S-peptid je hormon produkovaný společně s inzulínem.
 • Glukagon, který funguje přímo naproti inzulínu.
 • V různých situacích je krev vyšetřována na obsah hormonů, jako je gastrin a amylin.

Coprogram

Analýza výkalů má velký význam v diagnostice onemocnění gastrointestinálního traktu, včetně pankreatitidy. Jasným signálem odchylky od normy bude přítomnost nestrávených svalových vláken, tuků a vlákniny.

MRI slinivky břišní

Symptomy onemocnění jsou často charakteristické pro slinivku břišní pouze tehdy, když se vyskytly závažné poruchy. Pokud byl pacient schopen včas rozpoznat změny ve svém stavu, je to polovina úspěchu. Moderní medicína umožňuje docela dobře vyšetřit postižený orgán. Pro kontrolu pankreatu metodou magnetické rezonance jsou důležité následující parametry orgánu:

 • velikost;
 • forma;
 • hustota tkáně;
 • přítomnost útvarů jakékoli povahy;
 • funkce pankreatických kanálků. Samostatně prozkoumejte kanál sleziny - slinivku břišní, protože zdraví těla přímo závisí na jeho průchodnosti;
 • vaskularizace.

Vyšetření slinivky břišní zahrnuje použití kontrastní látky ke kontrole každé oblasti a vidět i ty nejmenší změny v obraze.

V jakých případech je nutné uchýlit se k MRI:

 • detekce změn ultrazvukem v epigastrické oblasti;
 • otoky;
 • chronická pankreatitida;
 • intraduktální hypertenze;
 • cysty;
 • přetrvávající bolest v břiše.

Pokud se objeví stížnosti na slinivku břišní, neváhejte návštěvu u lékaře. Čas na absolvování testů a provedený výzkum pomůže zachovat zdraví.

Jak zkontrolovat slinivku břišní a jaké testy musíte provést

V některých případech mohou slinivky břišní dát mnoho důvodů pro obavy, z tohoto důvodu lékaři doporučují podstoupit úplné vyšetření pro identifikaci nebezpečných příznaků. Každá osoba by si měla být vědoma toho, jak kontrolovat slinivku břišní a jaké testy musí být provedeny, aby bylo možné zjistit přesnou diagnózu a okamžitě zahájit léčbu.

Možné příčiny a diagnostické metody

Nejčastější příčinou bolesti v oblasti tohoto orgánu je akutní nebo chronická pankreatitida, která se může rozvinout u lidí i mladých lidí. Seznam nejčastějších příčin je nadměrná konzumace alkoholu, porušování pravidel racionální výživy a nucené hladovění. Kromě pankreatitidy může být porucha pankreatu způsobena řadou onemocnění endokrinního systému, včetně diabetes mellitus a rakovinových onemocnění. Krevní testy mají pro poruchy pankreatu vždy velký význam, proto lékaři často předepisují několik typů studií najednou.

Vždy je třeba mít na paměti, že vývoji akutní bolesti předcházejí neutrální symptomy, takže je třeba jim věnovat pozornost při prvních příznacích. Docela často mohou zánětlivé procesy v pankreatu způsobit nevratné komplikace a smrt i při včasné lékařské péči.

Jaké testy na slinivku břišní musí být provedeny v požadovaném pořadí:

 • Obecný a klinický krevní test.
 • Studium hormonů.
 • Coprogram.
 • Ultrazvuková diagnostika.
 • Počítačová tomografie atd.

Krevní testy

Lékaři nejčastěji předepisují pacientům s podezřením na patologii orgánu, aby podstoupili obecný nebo klinický krevní test na slinivku břišní, který se provádí nalačno ráno. V tomto případě můžete výsledky zjistit po několika hodinách, což je zvláště důležité pro zvlášť obtížné případy. Zpravidla se v různých zánětlivých procesech počet ESR a leukocytů ve složení krve výrazně zvyšuje, ale zároveň tyto indikátory nemusí být dostačující k přesnému stanovení diagnózy.

Biochemický krevní test na slinivku břišní je mnohem informativnější, protože v tomto případě může lékař určit stupeň aktivity speciálního enzymu nazývaného amyláza. Jeho nárůst obvykle indikuje různé patologie ve žláze, tento ukazatel se často několikrát zvyšuje. Během této analýzy se také detekují hladiny glukózy a cholesterolu. Lékař může nařídit test na antigen žlázy, pozitivní výsledek takové studie signalizuje přítomnost akutního procesu, ale u chronické pankreatitidy je výsledek nejčastěji negativní.

Testy hormonů

Diagnóza pankreatu zahrnuje hormonální testy, které jsou regulátory nejdůležitějších procesů v těle a jsou odpovědné za jeho normální fungování. Především je nutné stanovit hladinu inzulínu, protože právě tento hormon podporuje regulaci metabolismu sacharidů a plné vstřebávání glukózy a také reguluje hladinu cukru v krvi. Pokud se množství inzulínu blíží kritickému bodu, je to znak abnormalit pankreatu.

V procesu diagnózy je značná pozornost věnována C-peptidu, protože tento proteinový derivát je produkován současně s inzulínem a je také zodpovědný za stupeň jeho sekrece. Peptidový hormon nazývaný glukagon se také kontroluje při vyšetření pankreatu a analýz, jeho hladina se kontroluje na nejtěžší a akutní stavy pacienta, včetně nebezpečných zánětlivých procesů a hypoglykemického kóma.

Další studie

V případě patologií obecného typu odborníci předepisují několik typů pankreatických testů, které jsou součástí programu komplexní studie stavu žlázy a podezření na pankreatitidu, jakož i dalších onemocnění. Seznam takových testů obvykle zahrnuje:

 • Koptogram, během kterého je analyzován stav výkalů, mikroflóry a gastrointestinálního traktu;
 • kontrola hladiny diastázy a amylázy, ve kterých může být stanoven stav postiženého orgánu;
 • Ultrazvuk a CT pro kontrolu množství tekutiny v peritoneu, růst tkáně, detekce pravděpodobných nádorů;
 • EGDS a MRI, v procesu těchto studií, specialista může určit přítomnost zánětu v orgánu.

Příprava na diagnostiku

Aby byla diagnostika pankreatu a krevní testy prokázána správnými výsledky, je nutné se na ni předem připravit, k tomu je třeba dodržovat určitá pravidla a dodržovat doporučení lékaře. Tři dny před průzkumem byste měli jít na šetřící dietu a odstranit dietu, mléko, sodu, syrovou zeleninu a ovoce, a měli byste se zcela zdržet konzumace jídla jen 12 hodin před zahájením studie.

V den ultrazvukového vyšetření se nedoporučuje užívat žádné léky, kouřit a konzumovat alkoholické nápoje, což může ovlivnit krevní test a slinivku břišní. Pokud má pacient zvýšenou tvorbu plynu, potřebuje před určitým typem diagnostiky a výzkumu vzít aktivní uhlí nebo jinou drogu.

Odhadované náklady na analýzu

Ceny za testy na slinivku břišní mohou být zcela odlišné, zatímco jejich náklady budou záviset na počtu studií a stavu kliniky, ve které bude diagnóza provedena. Celkové náklady na komplexní vyšetření slinivky břišní se zpravidla mohou pohybovat mezi 1200-2000 rublů, což zahrnuje všechny nezbytné testy a analýzy. Studie v moderních laboratořích umožňují rozpoznat známky možných nemocí v nejranějších stadiích, což lékaři pomůže včas předepsat správnou léčbu a zabránit rozvoji akutních zánětlivých procesů v těle.

Potřeba výzkumu

Analýzy onemocnění pankreatu se mohou lišit v závislosti na stavu konkrétního pacienta, často je diagnóza rozdělena do několika fází, což umožňuje lékaři vytvořit co nejpřesnější klinický obraz určitého onemocnění. Všechna tajemství práce tohoto orgánu lze odhalit pouze pomocí analýz, které dávají podrobný a jasný obraz o jeho stavu.

V procesu diagnostiky a jmenování specifických testů pro studium slinivky břišní je věnována zvláštní pozornost úrovni nejdůležitějších enzymů, konkrétně lipáze. Tento enzym je produkován orgány a je zodpovědný za absorpci všech lipidů. Snížení nebo zvýšení jeho hladiny závisí na stavu žlázy a přítomnosti specifických onemocnění. Analýzy v pankreatu jsou schopny poskytnout jasný obraz o stavu orgánu, což z nich činí nepostradatelnou součást diagnózy.

Vše o žlázách
a hormonální systém

Práce celého organismu závisí na stavu tohoto orgánu.

Obecné příznaky patologie

Zhoršení slinivky břišní se nezdá vždy náhle. Mnoho lidí prostě nepřikládá význam hmatatelnému nepohodlí v horní části břicha, které se zvyšuje po svátku. Uveďte vývoj této choroby:

 • Nevolnost Zvýšený po pití alkoholu, mastných a smažených potravin. V těžkých případech, doprovázený zvracením, nepřináší úlevu.
 • Bolesti Bolest nebo ostré bolesti jsou soustředěny v epigastrickém pásmu, ale mohou vyzařovat pod lopatkou, hrudní kostí nebo pod žebry.
 • Problémy s křeslem. Je to buď zácpa nebo průjem, v závislosti na typu patologie a předpoklady pro její rozvoj. Pokud jsou ve výkalech viditelné částice potravin, není to zcela normální.
 • Belching a nadýmání. Narušení trávicího procesu vede ke kvašení potravinových zbytků a hromadění plynů. Belching je doprovázen nepříjemnou chutí v ústech.
 • Teplota Zvýšení teploty je zřejmým znakem zánětlivého procesu. V tomto případě musíte jednat okamžitě - zavolejte sanitku.

Podobné symptomy jsou důvodem pro okamžitou nemocniční léčbu.

S rozvojem komplikací jsou možné symptomy, jako je žloutenka, rozmazané vidění a poruchy koordinace. Také znatelně snížená hmotnost, ztráta chuti k jídlu.

Je to důležité! Stížnosti pacientů a povrchní vyšetření nestačí. Léčba může být předepsána lékařem pouze po komplexní diagnóze pankreatu.

Laboratorní testy

Po vyšetření lékařem a sběru anamnézy jsou předepsány laboratorní testy. Jaké testy musíte absolvovat pro studium pankreatu, určí lékař, protože jejich seznam závisí na konkrétních okolnostech.

Lze rozlišovat následující kategorie těchto studií: t

 • Standard. Odběr vzorků krve, moči nebo výkalů za účelem výzkumu standardních současných ukazatelů.
 • S nákladem. Skládá se z několika etap. Základní ukazatele jsou porovnány s výsledky analýz po použití speciálních látek.
 • Zvláštní. Navrženo pro diagnostiku specifických patologií, zahrnuje speciální postup pro sběr a studium materiálu.

Hlavní metody laboratorní diagnostiky pankreatu

Krevní testy

První věc, která je předepsána pro onemocnění slinivky břišní, jsou krevní testy. Odběr vzorků krve a žíly se provádí pro úplné vyšetření. Z obecných ukazatelů má zvláštní význam počet leukocytů a neutrofilů, stejně jako ESR.

Jaké testy máte pro slinivku břišní? Biochemická analýza krve stanoví následující ukazatele:

 • běžný a přímý bilirubin;
 • glukóza;
 • alfa amylázu;
 • lipáza;
 • trypsin.

Slinivka břišní produkuje nejdůležitější látky: trávicí enzymy a inzulín pro rozklad glukózy. Snížení syntézy enzymů vede k neschopnosti plně zpracovat a absorbovat živiny a zvýšení je příčinou vlastního poškození těla. Inzulín je potřebný ke zpracování glukózy, jinak bude člověk čelit diagnóze diabetu.

Krevní test je základní postup při diagnostice jakéhokoliv onemocnění.

Je to důležité! Darování krve je nezbytné na prázdný žaludek. V předvečer se nedoporučuje užívat alkohol, sladké nápoje sycené oxidem uhličitým, dezerty a další produkty, které by mohly narušit výsledky.

Moč a výkaly

Neméně důležité jsou testy na práci slinivky břišní, založené na studiu vzorků moči a výkalů. Odrážejí zpracování látek vstupujících do těla. Nejlepší je užívat si ranní věci, zejména pro moč.

V laboratoři se vyšetřují vzorky moči na biochemické parametry, jako je glukóza, amyláza a aminokyseliny. S onemocněním slinivky břišní jsou to ty, kteří podstoupili největší změny.

Výkaly se zkoušejí pro provádění koprogramů. Analyzovány jsou externí indikátory (konzistence, barva, přítomnost nestrávených částic potravin apod.), Stejně jako biochemická analýza. Nejdůležitější hodnotící kritéria jsou:

 • přítomnost vlákniny a vlákniny;
 • identifikace trávicích enzymů;
 • množství elastázy;
 • analýza procesu hydrolýzy.

Laboratorní testy ukazují množství a typ vlákniny ve výkalech.

Ostatní ukazatele

V této laboratorní diagnostice onemocnění slinivky břišní končí pouze v případě, že nebyly zjištěny žádné významné abnormality. Existují-li pochybné výsledky, je třeba provést další testy pro kontrolu pankreatu metodou zátěžového testu.

Používají se následující možnosti výzkumu:

 • Tolerance glukózy - krev se odebírá na začátku testu, poté pacient pije koncentrát glukózy a o hodinu později se opakuje odběr krve.

Výsledky testu tolerance glukózy

 • Diastáza v moči - měří se počáteční úroveň, po zavedení prozerinu se vzorky odebírají každou půlhodinu po dobu 2 hodin.
 • Test jodolipolu. Vzorek ranní moči je kontrola. Po požití jodolipolu se pravidelně měří 2,5 hodiny, aby se stanovila koncentrace jodidu.
 • Protilátky proti beta-buňkám - odhalují autoimunitní patologie produkce inzulínu.
 • Enzymy v dvanáctníku. Základní vzorky se odeberou po zavedení kyseliny chlorovodíkové.
 • Test sekretin-pankreaticimin. Produkce amylázy, trypsinu a lipázy je stimulována podáváním sekretinu a cholecysto-pancreozyminu; poté je hladina enzymů v dvanáctníku porovnána s počáteční.

Diagnostika hardwaru

Další informace o velikosti a strukturálních změnách vnitřních orgánů lze získat pomocí hardwarové diagnostiky. Při zkoumání slinivky břišní se používají tyto metody:

 • Ultrazvuk. Ultrazvukové vlny se odrážejí od tkání žlázy a přeměňují se na obraz na monitoru. Změny v úrovni echogenity, velikosti orgánu a jeho konturách, jakož i přítomnosti tekutiny v dutině břišní naznačují přítomnost patologie.

Ultrazvuk je standardní postup pro problémy s slinivkou břišní

 • Endoskopické vyšetření. S pomocí endoskopické sondy je sledován stav tkání v místě spojení kanálků pankreatu a dvanáctníku.
 • ERCP Metoda endoskopické retrográdní cholangiopancreatografie nám umožňuje zkoumat stav samotných pankreatických kanálků.

V průběhu ERCP hrozí riziko poškození orgánů, pokud není diagnostik dostatečně kvalifikován.

 • CT Díky CT vyšetření slinivky břišní se podrobně zkoumá struktura orgánu, identifikují se nové výrůstky a místa transformace zdravé tkáně.
 • Endotropní sonografie. Používá se pro podrobné studium stavu žlázy a jejích kanálků, jakož i souvisejících lymfatických uzlin.
 • Biopsie. V případě detekce podezřelých novotvarů se tkáně odebírají jemným vpichem pro další histologické vyšetření. To vám umožní detekovat onkologii nebo se ujistit, že nádor je dobrý.

Je to důležité! Vzhledem ke komplexní diagnóze je možné přesně určit typ onemocnění pankreatu, jakož i možné příčiny jeho vývoje.

Na základě získaných výzkumných výsledků je zpracován léčebný program, který může zahrnovat dietní a lékovou terapii pomocí enzymů. Ve vážnějších případech je nutná operace, aby se ušetřily méně poškozené oblasti žlázy.

Jaké testy se týkají porušení pankreatu a pankreatitidy?

Moderní rytmus života lidí prakticky neponechává žádný čas a příležitost k udržení vyvážené stravy, takže mnoho lidí málokdy narazí na nepříjemné bolestivé pocity kňučení nebo akutní povahy v oblasti slinivky břišní. V takových situacích je nutné pravidelně podstoupit úplný průběh vyšetření orgánů systému gastrointestinálního traktu, aby se zjistil vývoj možných patologických změn. Aby se zabránilo vzniku komplikací v čase, stejně jako nástup progrese závažné patologie, je nutné vědět, jaké testy se provádějí v pankreatu.

Příčiny bolesti v slinivce břišní a možné způsoby diagnostiky

Ve většině případů přispívá výskyt bolesti v oblasti lokalizace dotyčného orgánu k pankreatitidě v akutním nebo chronickém stadiu jejího vývoje. Může se objevit nejen mezi staršími lidmi, ale i mezi mladší generací. Hlavními důvody pro rozvoj této patologie jsou:

 • zneužívání alkoholu;
 • kouření tabáku;
 • nesprávná strava, většinou sestávající z rychlého občerstvení a jiných rychlých sacharidů;
 • časté hladu a ne racionalizovaný přístup k dietní dietě.

Ale nezapomeňte, že kromě pankreatické pankreatické patologie, onemocnění endokrinního systému, jako je vývoj onkologie nebo diabetu, může způsobit nepříjemnou bolest. Z toho vyplývá, že znalost toho, jaké testy musí být předány ke kontrole stavu tohoto orgánu, bude užitečná v každé věkové generaci.

Je důležité si uvědomit, že před vznikem akutních záchvatů bolesti v oblasti parenchymálního orgánu se nejprve objevují neutrální symptomy, které způsobují mírné nepohodlí v celkovém blahu.

Při takových změnách je třeba okamžitě věnovat pozornost. Často se stává, že vývoj zánětlivého procesu může vyvolat vznik nevratné komplikace patologie vedoucí k fatálnímu výsledku.

Mnoho lidí se ptá: „Jak kontrolovat slinivku břišní a jaké testy jsou potřebné k tomu, aby to mohlo projít?“. Dodávání testů na vyšetření slinivky břišní zahrnuje řadu následujících diagnostických studií:

 • dárcovství krve pro všeobecný laboratorní a klinický výzkum;
 • detekce hladiny hormonů;
 • obecné testy moči;
 • výzkum v oblasti koprogramů;
 • a jsou také jmenováni ultrasonografií, CT, MRI, atd.

Krevní testy

V případě onemocnění slinivky břišní, laboratorní krevní testy vykazují vysokou úroveň informací, proto odborníci mohou nejčastěji předepisovat několik typů krevních testů pro vyšetření slinivky břišní.

Pro kontrolu slinivky břišní odborníci často předepisují krevní testy pro obecné a klinické laboratorní testy, které musí být užívány ráno nalačno.

Dešifrování analýzy dat se provádí v následujících 2-3 hodinách, což umožňuje získat výsledky analýz v den jejich doručení. Vývoj zánětlivých procesů se do značné míry odráží v celkovém počtu ESR a leukocytů, které několikrát překračují normální hodnoty. V některých případech však tyto výsledky nestačí k úplnému posouzení klinického obrazu a diagnózy.

Pro kontrolu slinivky břišní lze předepisovat i krevní testy pro biochemii, které jsou informativnější, neboť ukazují míru intenzity amylázy, jejíž vysoký obsah indikuje progresi patologických poruch.

Biochemická analýza krve také ukazuje hladinu cholesterolových sloučenin a glukózy. Pokud lékař předepíše test pro stanovení pankreatického antigenu, získané pozitivní výsledky naznačují výskyt akutní formy onemocnění pankreatu. S jeho chronickým průběhem bude výsledek takového testu negativní.

Stanovení hormonálních hladin

Analýzy pankreatu pro stanovení hormonálních hladin v lidském těle patří mezi nejdůležitější diagnostické metody pro zkoumání tohoto orgánu. Koneckonců, je to optimální úroveň hormonů v těle, která zajišťuje práci téměř všech systémů vnitřních orgánů a optimální průběh všech životně důležitých procesů.

Je nezbytné, aby taková analýza analýz určovala hladinu inzulínu v krvi, protože regulace metabolických procesů sacharidových sloučenin, úplná absorpce glukózy a kontrola hladiny cukru v krvi závisí na tomto hormonu.

Když jsou výsledky dosaženy, hladina inzulínu v krevním specialistovi vyhodnocuje stav slinivky břišní. Indikátory, které se blíží kritické úrovni normy nebo ji překračují, budou indikovat vývoj patologie.

S rozvojem akutního zánětlivého procesu a dalších stejně komplexních závažných patologických poruch v oblasti parenchymálního orgánu odborníci předepisují průzkum k určení hladiny glukagonu, hormonu zodpovědného za hladinu sekrece inzulínu.

Test na moč

V obecné studii testů moči se stanoví množství aminokyselin a diastázy (pankreatická amyláza). Pokud výsledky analýz ukazují zvýšenou úroveň jejich obsahu, pak to bude důkaz selhání slinivky břišní. Snížený obsah těchto složek v moči však ukazuje na odumírání určitých částí tkáně tohoto orgánu.

Důvody pro zvýšení hladiny diastázy a aminokyselin ve složení moči mohou být následující faktory:

 • akutní nebo chronická pankreatitida;
 • tvorba nekrózy pankreatu;
 • výskyt nádorů jiné povahy proudění;
 • žlučové kameny různé závažnosti;
 • zánět jater;
 • vznik mimoděložního těhotenství;
 • akutní patologie v oblasti vnitřních orgánů.

Coprogram test

Studie pankreatických testů také předpokládá studium konzistence výkalů. Chudé výkaly vykazují vlákninu, tuk a škrob.

Hladina elastázy je však považována za hlavní indikátor stavu parenchymálního orgánu. Nízké hladiny elastázy ukazují, že zdraví testovaného orgánu je sníženo na patologický stav.

Pro určení specifického onemocnění pankreatu mohou být zapotřebí další diagnostické metody, jako je ultrazvukové vyšetření, MRI nebo CT.

Při předepsání ultrazvuku

Ultrazvukové vyšetření žlázy se obvykle provádí spolu se studiem stavu žaludku. Vyšetření těchto orgánů je nutné v následujících situacích:

 • s výskytem bolesti na levé straně v hypochondriu;
 • v případě podezření na vývoj novotvaru v oblasti GIT
 • pro potvrzení diagnózy;
 • s prudkým poklesem tělesné hmotnosti a zhoršením celkového blahobytu;
 • pokud máte podezření na rozvoj diabetu;
 • s výskytem žloutnutí kůže a periodickým pocitem nevolnosti.

Další diagnostické metody jako ultrazvuk, MRI a CT jsou nezbytné pro podezření na vývoj rakoviny v parenchymálním orgánu. U velkého nádoru se může významně lišit struktura parenchymálního orgánu.

Ultrazvuk je navíc nutný při identifikaci prvního podezření na pankreatitidu, protože tato patologie je téměř asymptomatická v raných stadiích vývoje.

CT a MRI vyšetření jsou předepsány, pokud výsledky ultrazvuku neprokázaly přesný klinický obraz vývoje patologických změn pankreatu. Když specialista magnetické rezonance zkoumá najednou všechny orgány břišní dutiny, což umožňuje identifikovat související nemoci se skrytou povahou toku.

Slinivky břišní - analýzy

Léčba nemocí stojí peníze, dokonce i ve volném lékařství. V moderním světě je prospěšné být zdravý. Pro to je však důležité sledovat jejich analýzy každoročně. Tento článek bude hovořit o tom, co je třeba zkoumat, aby se otestovala funkce pankreatu. Také vám řekneme, jaké změny v laboratorních testech se objevují u rakoviny, pankreatitidy a dalších patologií tohoto orgánu.

Krev

Léčba jakýchkoliv onemocnění začíná stanovením diagnózy. Pro toto nejčastěji předepsané další vyšetření. Biochemický krevní test je standardem pro detekci jakýchkoli onemocnění vnitřních orgánů. Jaké ukazatele biochemie jsou charakteristické pro slinivku břišní?

Nejdříve musíte zkontrolovat, zda se v hlavních ukazatelích vyskytují odchylky. Stanoví se hladiny ALT, AST, kreatininu a močoviny, studují se glukóza, bilirubin, cholesterol, c-reaktivní protein a alkalická fosfatáza.

Bilirubin, alkalická fosfatáza, ALT a AST mohou nepřímo indikovat patologii pankreatu. Zvýšení jejich hladiny je poznamenáno stázou žluči a jinými patologickými stavy jater, které zpravidla postihují slinivku břišní.

Další podrobnosti o onemocnění slinivky břišní lze posuzovat podle hladiny amylázy a lipázy. Analýzy se provádějí pro bolest břicha a indikují přítomnost akutní pankreatitidy. Také charakterizují účinnost, kterou měla léčba zánětlivé patologie. Úroveň stavu pacienta může být vyhodnocena hladinou lipázy a stanovena prognóza.

Při zánětlivém onemocnění pankreatu se amyláza zvyšuje nejen v krvi, ale také v moči. Analýza diastázy relevantní pro podezření na akutní chirurgickou patologii. To může být provedeno na normální klinice v nouzovém pořadí. Diastáza stoupá během 4-5 hodin od nástupu onemocnění a zůstává na vysoké úrovni po dobu 2-3 dnů. Toto vyšetření není drahé a je široce používáno, když je nutná diagnóza akutní pankreatitidy.

Pro provedení analýzy je nutná pouze sterilní láhev na moč. Na studium není třeba se předem připravovat.

Pankreat může také charakterizovat urobilin, který je stanoven v moči. Jeho hladina se zvyšuje s pankreatitidou, následovaná obstrukční žloutenkou.

Analýza stolice může ukázat porušení enzymatické aktivity slinivky břišní. Zpravidla se vyvíjí během chronického procesu v orgánu. Výkaly obsahují nestrávená svalová vlákna a celé vlákno. Ve vzácných případech mohou být detekovány tukové částice.

Diabetes

Diagnóza je důležitá nejen u akutních onemocnění, ale také u chronických patologií. Například diabetes mellitus je často vyvíjen po expozici slinivky břišní. Proto je hladina glukózy důležitým ukazatelem charakterizujícím funkci orgánu. Za normálních podmínek je hladina glukózy v krvi 3,5 -5,5 mmol / l. V moderní medicíně se hladina cukru zvýšila na 6,2. Průzkum musí být proveden na prázdný žaludek. Indikátor glukózy značně kolísá, reaguje na stres a dokonce i na místo, ze kterého se odebírá krev (prst nebo žíla).

K určení, zda se produkuje dostatek inzulínu, nestačí pouze glukózové testování. Je nutné stanovit glukózovou toleranci, glykovaný hemoglobin, glukózový profil. V některých případech jsou protilátky analyzovány na sekreční ostrůvky, které produkují tento hormon.

Pankreatitida

Úspěšná léčba a rychlá diagnostika jsou odkazy v jednom řetězci. Jeden bez druhého je prostě nemožné. Promluvme si proto o odchylkách, které poskytují analýzy při akutní pankreatitidě.

Alfa-amyláza v krvi během zánětu se zvyšuje desetinásobně. Tento enzym je obsažen v lalocích žlázy a při jejich zničení jde do krve. Můžete to určit za 3-5 hodin po útoku. S masivními lézemi těla se rychle vyčerpá. Proto je analýza alfa-amylázy relevantní po dobu 2-3 dnů po výskytu bolesti.

Lipáza je druhým nejdůležitějším indikátorem zánětu v orgánu. Slinivka břišní obvykle používá tento enzym k rozkladu mastných molekul na jednodušší. Hladina lipázy se zvyšuje o 3 dny a trvá 2 týdny. Je vhodný pro opožděnou diagnózu zánětu.

Při pankreatitidě způsobené stázou žluči se mohou zvýšit následující ukazatele:

 • ALT, AST je diagnóza funkce jater, zvyšuje se zánětem jaterní tkáně;
 • GGTP - popisuje zničení tkáně jater a stagnaci žluče;
 • alkalická fosfatáza - hlavní indikátor stagnace v žlučových cestách.

Elastáza je nejobjektivnějším a nejnákladnějším testem akutního procesu. Tento enzym se zvyšuje ve 100% případů a je specifický pouze pro tento orgán. Elastáza je určena ve velkých klinikách a soukromých zdravotnických centrech.

Onkologie

Biochemický test je prakticky neinformativní pro rakovinu pankreatu. V pokročilých případech mohou všechny indikátory reagovat (stáze žluči, poškození jaterní tkáně). Ale v raných fázích nebudou žádné směny. Diagnostika onkologických stavů vychází z definice onkologických markerů. Při rakovině pankreas v krvi hledá CA-19.9, CA-125, CEA. Podle jejich úrovně je možné určit, jaký druh léčby budou lékaři provádět (chirurgie nebo chemoterapie), určit prevalenci onkologie (přítomnost metastáz).

Specifická pro orgánovou tkáň je CA-19.9. U rakoviny slinivky břišní se její hladiny zvyšují v 70-100% případů. Vysoké hodnoty markerů (více než 10 000 U / ml) indikují přítomnost vzdálených metastáz. Také hladiny této látky jsou zvýšeny u rakoviny žlučníku, primární rakoviny jater, karcinomu žaludku a tlustého střeva. Chirurgická a radiační léčba významně snižuje úroveň tohoto ukazatele.

Značka CA-125 je specifická pro rakovinu vaječníků. Snížení hladiny indikuje zlepšení, které léčba přinesla. Používá se také pro včasné vyšetření onemocnění. Ale v případě patologie rakoviny, slinivka břišní v krvi ve 20-50% případů ukazuje jeho trvalé zvýšení. Marker není specifický pro pankreatickou tkáň, proto je lepší jej určit společně s dalšími antigeny.

Léčba rakoviny není vždy úspěšná. K identifikaci časné recidivy nádoru se používá CEA (rakovinový embryonální antigen). Objevuje se v krvi po dobu 3-8 měsíců před prvními klinickými projevy onemocnění. CEA není specifický marker, zvyšuje se v karcinomech pankreatu a mnoha dalších patologií.

Laboratorní testy nenahradí dobrého odborníka. Jmenování testů by měli provádět pouze lékaři. Pouze v tomto případě bude diagnóza a léčba správná.

Jak kontrolovat slinivku břišní a co je třeba testovat

Problémy spojené s onemocněními pankreatu jsou vždy závažné. Akutní a chronická pankreatitida je nyní daleko od méně časté, a to jak u starší generace, tak u mladé populace. Důvodem je vysoká konzumace alkoholu mezi obyvatelstvem, nezdravá strava, hladovění mezi mladými lidmi, aby se zhubla.

Samostatný výklenek je obsazen chorobami žláz s vnitřní sekrecí, jako je diabetes mellitus a rakovina. Zvláštní pozornost by měla být věnována skutečnosti, že akutní stavy při zánětlivých a nezánětlivých onemocněních slinivky břišní mají riziko komplikací a vysoké procento úmrtnosti, a to i při poskytování veškeré nezbytné lékařské péče pacientovi. Proto včasné diagnózy těchto nemocí může nejen zachránit své pohody, ale i zachránit život.

Poplašné signály

Existuje určitý soubor symptomů, jejichž identifikace by vás měla vést k přemýšlení o porážce slinivky břišní. Průjem a bolest břicha mohou být příznaky chronické pankreatitidy a zvracení, slabost a bolest extrémní intenzity svědčí ve prospěch akutní pankreatitidy. V takových případech vzniká logická otázka - jak kontrolovat slinivku břišní?

Nejpřiměřenějším řešením tohoto problému je jít do nemocnice, kde odborníci provedou cílené vyšetření, diferenciální diagnózu a všechny potřebné testy budou určeny pro onemocnění pankreatu. Pokud z nějakého důvodu nejste v současné době v pozici, kdy byste mohli hledat pomoc z kliniky, pak existují některé příznaky, které vám pomohou zkontrolovat slinivku břišní doma.

Vlastní kontrola slinivky břišní

Akutní pankreatitida je obvykle doplňkem jakékoli dovolené a je spuštěna přejídáním nebo pitím alkoholu. Bolest v okolí, silná, vytrvalá, může vytvořit dojem utažení obruče v horní části břicha. Vyzařujte na záda a zvyšuje se poloha vleže. Takové bolestivé ataky však obvykle nejsou zastaveny ani antispasmodiky ani analgetiky.

Charakteristickými příznaky jsou časté zvracení, které nepřináší úlevu, nadýmání, nevolnost, slabost, horečku, může se objevit žloutnutí skléry. Krevní tlak může být měřen sám, s akutní pankreatitidou je obvykle snížena. V tomto stavu je samoléčba naprosto kontraindikována. Pokud se tyto příznaky objeví, je naléhavě nutné vyhledat pomoc v nemocnici!

Trochu odlišný je případ chronické pankreatitidy. Postupně se projevuje a může být důsledkem přeneseného akutního procesu. Symptomy, jako je ztráta hmotnosti, periodická bolest v levé hypochondrium, vyzařující do dolní části zad, změny stolice, nevolnost, hořká chuť v ústech, zvýšený hlad a žízeň. Doma, můžete věnovat pozornost stolici hmoty, s pankreatitidou, mají velký objem, plodné, tekuté nebo tmel-jako konzistence, světlé barvy.

Dokonce i s celou kyticí příznaků, nezapomeňte, že nemoc může být klamná, což znamená, že musíte začít podrobné vyšetření, pro to musíte vědět, jaké testy musíte projít, abyste mohli zkontrolovat slinivku břišní.

Laboratorní diagnostika a nezbytné analýzy

Analýzy onemocnění pankreatu obvykle předepisuje gastroenterolog, praktický lékař nebo rodinný lékař. Především je nutné absolvovat standardní testy: klinický krevní test, vyšetření moči, biochemický krevní test. Biochemická analýza ukáže změny v hladině glukózy a amylázy v krvi, která má diagnostickou hodnotu (norma glukózy je 3,3-5,5 mmol / l, amyláza -28-100 U / l)

Jedním z prvních laboratorních testů pro diagnostiku chronických onemocnění pankreatu je koprogram, který pomáhá studovat obsah produktů hydrolýzy a enzymů pankreatu ve výkalech (rychlost elastázy ve výkalech -200 je 500 μg / g). Výhodou této metody je její neinvazivnost, ale není dostačující pro diagnózu.

Test sekretin-pankreatoimin je nejúčinnější pro stanovení funkce žlázového aparátu. Pro provedení testu je nutné použít sondu s postupným podáním sekretinu intravenózně a poté cholecysto-pancreozymin. Poté se v laboratoři vyšetřuje nasátý obsah střeva. Následující indikátory jsou normální: objem sekrece je 180 ± 19,2 ml / h, množství hydrogenuhličitanu je 85,4 ± 16,3 mmol / l, amyláza je 111,1 ± 13,6 nkat, lipasa je 61,2 ± 9,73 nkat / kg, trypsin - 4,86 ​​nkat / kg.

Laboratorní diagnostika umožňuje kvantifikovat funkční stav slinivky břišní a pro jeho kvalitativní hodnocení je nezbytná řada instrumentálních studií.

Instrumentální výzkumné metody

Pro kontrolu slinivky břišní je nejběžnějším a nejpřístupnějším výzkumem ultrazvuk. Pomocí ultrazvuku je možné vizualizovat žlázu a určit její velikost, hustotu a různé tvary v její struktuře a místech tavení.

Pro diferenciální diagnózu mezi pankreatitidou a nádory se používá angiografie cév pankreatu. K tomu se do cév břišní dutiny vstříkne kontrastní látka a odebere se rentgenové záření.

Průzkumný rentgenový snímek břišní dutiny neposkytuje informace přímo o slinivce břišní, ale může představit nepřímé známky pankreatitidy, jako je distinace střeva, hladina tekutiny v břišní dutině během hnisavých procesů.

Nejvíce informativní je počítačová tomografie, která vám umožní detekovat přesnou lokalizaci léze žlázy a kompletně přenáší její trojrozměrný obraz s vysokým rozlišením. Nevýhodou tohoto způsobu je jeho vysoká cena.

Jak je kontrolována slinivka břišní

Onemocnění slinivky břišní má vážné obavy pro člověka. Akutní nebo chronická pankreatitida není v současné době neobvyklá a důvodem je:

 • konzumace alkoholu;
 • kouření;
 • nesprávné a ne příliš zdravé stravování;
 • Chybné režimy dietní hmotnosti.

Také nástup patologie přispívá k diabetu a rakovině. Nebezpečné u pankreatitidy je výskyt vedlejších problémů v akutní fázi vývoje, které vedou k nekróze a smrti. Každý člověk proto musí vědět, jak kontrolovat slinivku břišní a zabránit rozvoji onemocnění. Koneckonců, aby se zabránilo rozvoji orgánové patologie je mnohem snazší, než se snaží léčit později.

Obecná pravidla pro přípravu analýzy

Pro stanovení testů onemocnění jsou předloženy, zejména v případě podezření na pankreatitidu. Jak vyšetřit slinivku břišní a získat správné testy po diagnóze těla? Jedná se o citlivou záležitost, protože chyby při sběru požadovaného biomateriálu povedou k určitým odchylkám a jmenování nesprávného zacházení.

K samotnému diagnostickému postupu byly vyvinuty obecné požadavky, které zahrnují:

 1. Testy se provádějí na slinivce břišní nalačno ráno. Po dobu 1-2 dnů, přestat jíst slané, kořeněná, mastná jídla, pokusit se vzdát špatné návyky a alkohol, přestat pít sycené vody, luštěniny.
 2. Při odběru krve přestaňte kouřit alespoň dvě hodiny.
 3. Pokud má pacient zácpu, pak je nutné vyčistit střeva klystýrem, užívat chelátory (aktivní uhlí a mnoho dalších). Konec konců, nahromadění stravených potravin má toxické prostředí a kazí celý obraz diagnózy těla.
 4. Všechny nádoby na materiál analýzy jsou sterilní, ruce se mytí mýdlem.
 5. U ženy před průchodem močí proveďte hygienické procedury s genitáliemi.
 6. Když se provádí kompletní analýza moči, dávají střední část porce.

Slinivka břišní a její diagnóza vyžaduje dodržování obecných pravidel pro odběr materiálu pro diagnostiku. Správnost výsledků určuje klinický obraz léčby pankreatitidy nebo jiných komplikací tohoto onemocnění.

Kromě diagnostiky zdravotního stavu existují příznaky, které spolu se získanými zkušebními daty potvrzují onemocnění pankreatitidy:

 • průjem;
 • bolest opasku;
 • emetické nutkání;
 • silná slabost v těle;
 • náhlé bolesti ve sluneční plexus a straně žaludku.

Pokud se takové příznaky vyskytnou, okamžitě navštivte zdravotnické zařízení a testujte na pankreat a vedlejší účinky pankreatitidy. A také se pokuste zjistit nemoc sami. Stává se, že návštěva zdravotnického zařízení není možná, takže podle stávajících znaků můžete doma pochopit, že slinivka břišní trpí.

Akutní fáze onemocnění se projevuje hlavně po silném užívání alkoholu nebo tukových potravin, což dává podnět k zánětlivému procesu. V tomto případě dochází k ostré pletivové bolesti, která se vlévá do zad a zhoršuje. Bolest je otupená, ležící na boku a kolena pod žaludkem. V akutní fázi exacerbace nemusí analgetika přinést pozitivní výsledky.

Také stav postižené osoby je zhoršován zvracením, abdominální distencí a zažloutlou sklerou očí. V takové situaci je samoléčba nebezpečná pro zdraví a vyžaduje urgentní diagnózu. Při návštěvě lékaře předepisuje testy úplného obrazu onemocnění slinivky břišní, které jim umožní správně předepsat léčbu.

U chronické formy onemocnění se příznaky mírně liší od akutní formy pankreatitidy:

 • postupné hubnutí;
 • periodické symptomy bolesti v pravé a levé hypochondriu;
 • průjem se silným zápachem a výkvětem světlé barvy;
 • zvracení s neustálou nevolností;
 • sucho v ústech;
 • žízeň;
 • pocit nenapodobitelného a neustálého hladu.

Bez lékařského vzdělání, osoba dělá nepřesnou diagnózu pro sebe. To bude dělat medvědí službu, a to především najít způsob, jak podstoupit diagnostické metody vyšetření a zjistit poškození pankreatu.

Jaké jsou testy na pankreatitidu a zánět slinivky břišní:

 1. Obecný krevní test.
 2. Biochemické studium krve.
 3. Analýza výkalů.

Laboratorní testy pomohou stanovit diagnózu a určit zánětlivý proces v pankreatu. Nejdůležitější v nich je detekce množství enzymů v krvi. V první den exacerbace se dívají na pankreatickou amylázu a na druhý objemový obsah lipázy a elastázy.

Laboratorní diagnostika

Jak zkontrolovat slinivku břišní, jaké testy musí projít? Diagnostika slinivky břišní se provádí mnoha metodami a metodami. Patří mezi ně diagnostické metody, laboratorní testy a instrumentální metody diagnostiky pankreatu.

Laboratorní diagnostika pankreatu je kontrola enzymů a hormonální aktivita orgánu. Pokud trpíte pankreatitidou, je narušen odtok trávicí (pankreatické) šťávy z orgánu do dvanáctníku, což je porušení aktivity žlázy. Během zánětu tedy akumulovaná šťáva reaguje, vstupuje do krevního oběhu, lymfatického systému těla, což umožňuje z analýzy zjistit úplný obraz poškození organismu a organismu jako celku.

V době zánětu dochází k poškození žlázy a vzniku poruch v produkci hormonů a enzymů. Narušení produkce enzymů a hormonů vyvolává výskyt takových patologií doprovázejících tento typ onemocnění:

 • diabetes;
 • selhání ledvin a jater;
 • poškození lymfatického systému lidské obrany;
 • nekróza tkání a orgánů;
 • poškození sleziny.

Pokud je onemocnění určeno symptomatologií, pak není možná přesná diagnóza těmito příznaky a vzniknou chyby. Důvodem je skutečnost, že pankreatitida může být sekundárním onemocněním jiných komplexních a stejně závažných onemocnění. Proto diagnóza onemocnění při zánětu slinivky břišní vyžaduje kompletní krevní testy, výkaly, moč pomocí instrumentálních metod.

Železo je orgán, který produkuje enzymy a hormony, které se podílejí na metabolismu organismu. Zánět pankreatu proto vede k poruše trávicího systému a ke změnám ve složení krve, moči, výkalů.

Krevní testy

U pankreatitidy se provádějí dva typy krevních testů:

Klinická generika slouží jako pomocná látka k potvrzení jiných typů testů a je důležitá při určování onemocnění.

Co ukáže doktorovi:

 1. Za prvé, úroveň a množství hemoglobinu, červených krvinek. Pokud jsou erytrocyty přítomny v menším množství, pak to znamená ztrátu krve, což potvrzuje progresi komplikací, které způsobily zánět orgánů.
 2. A také, pokud je zvýšena rychlost sedimentace erytrocytů - to je jistý znak zánětlivého stavu těla.
 3. Zvýšené hladiny leukocytů v krvi. Potvrzuje také zánětlivý proces a možná nekrózu tkání žlázového orgánu.
 4. Zvýšený hematokrit. To je porušení poměru krve a tekutiny (elektrolyty).

Kompletní krevní obraz pomáhá při stanovení a potvrzení přítomnosti zánětlivých procesů v pankreatu.

Biochemická analýza krve ukazuje úplný obraz průběhu onemocnění a porážky žlázy.

Tato analýza enzymů a hormonů pankreatu ukáže následující údaje:

 1. Množství amylázy je enzym pro rozpouštění škrobu. Toto je hlavní pankreatický enzym v pankreatu.
 2. Množství glukózy - zatímco analýza ukazuje, že produkce inzulínu v pankreatu je nedostatečná.
 3. Elastáza, lipáza, fosfolipáza - počet těchto látek indikuje porušení funkcí orgánu slinivky břišní.
 4. Transaminázy, když je detekováno zvýšené množství, indikují změnu samotného žlázového orgánu.
 5. Bilirubin se zvětšuje, hovoří o zánětu samotného orgánu žlázy a překrývání žlučových cest.
 6. Snížený obsah bílkovin vám řekne o hladovění těla, a to nejen pro proteinové potraviny, ale také pro nedostatek energie.

Biochemická analýza krve je nasazena a podle něj lékař předepíše správnou léčbu a diagnózu onemocnění a jaký druh vyvíjející se pankreatitidy má chronickou nebo akutní formu.

Zanícená slinivka břišní vyžaduje, aby se určila forma nemoci, která má provádět krevní testy ve dvou typech - poskytuje úplný obraz onemocnění a pochopení vývoje progrese pankreatitidy.

Analýza moči

Pokud je podezření na zánět slinivky, je předepsána analýza moči. U pankreatitidy má moč moč zvýšenou hladinu amylázy. Diagnostika se provádí na společném základě:

 • detekce hladiny leukocytů;
 • protein;
 • bilirubin;
 • glukóza;
 • ESR.

Podívejte se také na barvu a vůni, kyselost močoviny, která také slouží jako potvrzení zánětlivého procesu. Pro analýzu se užívá ranní moč na lačný žaludek. Moč je umístěna ve speciální nádobě. Postup probíhá v souladu s hygienickými pravidly, která odstraní riziko kontaminace vzorku pro diagnostiku.

Je-li to nutné, je přiřazeno sledování množství diastázy, takže analýza se provádí během dne s intervalem až 2 hodiny.

Z toho vyplývá, že analýza moči také činí biochemickou. To poskytne kompletní studii moči, močové diastázy, která indikuje zánětlivý proces.

Často používaná metoda Nechyporenko. Moč prochází speciální odstředivkou a výsledný sediment je pečlivě studován a je učiněn závěr o patologii ledvin, jater a močovodů, které slouží jako průvodní onemocnění pankreatitidy. Analýza moču pro pankreatické enzymy je důležitá a poskytuje další pochopení problému žlázy a souvisejících onemocnění.

Testování hormonů

Produkce hormonů v pankreatu se vyskytuje v ostrůvcích pankreatu. Jedná se o buňky, které mají kapilární mřížky. Hormony, které tyto ostrůvky produkují, zlepšují trávicí systém. Hormony zahrnují:

Přítomnost hormonů v moči nebo v krvi naznačuje silný zánětlivý proces v těle a slinivce břišní. Proto je důležitá analýza hormonů pro pankreatitidu pankreatu a ukazuje přítomnost souvisejících onemocnění:

 • diabetes;
 • selhání jater.

Všechny tyto nemoci, bez jejich léčby, nebudou úspěšným bojem proti zánětu slinivky břišní.

Coprogram

Objevené pankreatické enzymy v analýze koprogramu svědčí o silné poruše orgánu slinivky břišní. Slinivky břišní a jak kontrolovat její práci? K tomu lékař předepíše průchod diagnózy koprogramu. Při provádění fekální diagnostiky pomocí této metody je věnována pozornost vzhledu a mikroskopickým charakteristickým složkám. Zvláštní pozornost je věnována také barvě, tvaru, vůni, možnému krvácení nebo nestrávenému jídlu.

Co coprogram pomáhá identifikovat:

 1. Narušení enzymatických funkcí pankreatu.
 2. Porucha střev.
 3. Nedostatečná produkce látek tvořících kyselinu v žaludku.
 4. Jaterní dysfunkce.
 5. Porucha absorpce v dvanáctníku.
 6. Detekuje rychlou evakuaci jídla ze žaludku a střev.
 7. Chronická onemocnění všech orgánů trávicího traktu.

MRI slinivky břišní

Magnetická rezonanční tomografie je metoda diagnostiky vizuálního stanovení orgánů trávicího ústrojí a ledvin, jater, sleziny. S pankreatitidou je obtížné odhalit nemoc, takže tato diagnostická metoda je nejvyšší kvality, kde lékař může osobně vidět zánět nebo zvýšení orgánů. MRI rychle identifikuje problémy v gastrointestinálním traktu a začne urgentní léčbu onemocnění.

Pro zahájení procedury oběť odstraní kovové předměty a zaujme potřebnou polohu těla. Důvodem pro stanovení diagnózy je silná bolest typu herpes. Jasný obraz orgánu dává pacientovi nehybnost.

Navzdory skutečnosti, že MRI poskytuje jasný obraz o vnitřních orgánech, ke kontrole stavu slinivky břišní, jsou provedeny všechny testy, protože celkem je zde výraznější pochopení onemocnění a určení správné léčby.