Image

Jak vypadá pankreatitida: fotografie a symptomy

Není těžké určit pankreatitidu z fotografie a při zkoumání pacienta - pokožka pacientů se pokryje malou vyrážkou a o výsledcích dalších testů není pochyb. Barva výkalů u pacientů s pankreatitidou také naznačuje, že lékař má být diagnostikován.

Barva stolice pro pankreatitidu foto

U nemocné osoby závisí barva výkalů v případě pankreatitidy (foto 2) nejen na potravě, ale také na vlivu nemocného orgánu na tvorbu výkalů. V případě pankreatitidy je zánět slinivky břišní schopen dávat netypickým odstínům masy stolice. Barva moči s pankreatitidou se stává tmavými odstíny kvůli přítomnosti amylázy v ní. I s nepřímým důkazem pankreatitidy bude lékař s dostatečnými zkušenostmi správně dešifrovat a bude schopen provést předběžnou diagnózu.

Cal v pankreatitidě u dospělých (foto v gal.) Získává charakteristický mramorový odstín a samotná konzistence se nesmí měnit. Pokud má pacient akutní pankreatitidu, trpí náhlým průjmem nebo zácpou. Chronická pankreatitida je charakterizována přítomností nestrávených potravinových částic ve fekálních hmotách, jakož i výskytem ostrého nepříjemného zápachu během defekace pacienta. S komplikací chronické formy výkalů s pankreatitidou může získat nazelenalý nebo olivový odstín, zejména pokud dojde k přetížení žlučníku. Židle pro pankreatitidu (foto v Gal.) A její vlastnosti jsou důležitou diagnostickou složkou pankreatitidy u pacienta.

Jak vypadá jazyk na fotografii pankreatitidy?

Při vyšetřování pacienta s podezřením na pankreatitidu lékař vždy vyšetří jazyk pacienta. Barva jazyka s pankreatitidou je první věc, na kterou je třeba dávat pozor. Obvykle, když je trávicí systém nemocný, jazyk mění svou normální barvu. Jazyk při pankreatitidě (foto 3) se může díky charakteristickému plaku stát jak jasně červenou, tak bledou. Obvykle je pravá barva jazyka se zánětem slinivky břišní skrytá pod silnou vrstvou plaku.

Pacientský plak se může pohybovat od šedobílých po různé odstíny žluté. Nálet na jazyk trvá nejméně pět dní, vypadá to jako hustá hustá kůra, která se po očištění jazyka zjeví jen málo. Plak na jazyku v případě pankreatitidy (foto níže) získává nazelenalý odstín, pokud se žlučník nevyrovná s tvorbou žluči, a když jsou komplikace onemocnění způsobeny cirhózou, jazyk se stává karmínovým.

Kde bolí pankreatitida

Bolestivé příznaky pankreatitidy se objevují z různých důvodů. Bolest vyvolává otok orgánu během zánětu, hnisavých a destruktivních procesů v tkáních samotné žlázy. Místo, kde pankreatitida bolí (foto 4) je jasně lokalizováno - nepohodlí je určeno v horní části břicha, blíže subfrenické oblasti, v epigastrické oblasti. Někdy je lokalizace bolesti atypická a nepohodlí je posunuto doprava nebo doleva vzhledem ke středu břicha, což dává hypochondrium. Pankreatitida břicha způsobená akutní bolestí může způsobit Shchetkin-Blumbergův příznak - zpevnění břišních svalů.

Nepohodlí se vyznačuje pocitem pálení, který dodává hrudní kosti. Můžete zjistit bolest na levé straně zad, stejně jako bolest vyzařující do levé ruky. Na levé straně dolní čelisti jsou nepříjemné pocity. Chronická pankreatitida u pacientů (foto níže) neumožňuje jasně identifikovat bolestivé oblasti, obvykle pacienti poukazují na velké oblasti, ale kde to bolí, nemohou určit.

Jak vypadá vyrážka pankreatitidy?

Typická vyrážka s pankreatitidou (foto 5) je důsledkem porušení činnosti trávicího systému. A pokud žloutenka způsobuje žloutnutí, pak pankreatitida u nemocných lidí na povrchu kůže je charakterizována charakteristickou vyrážkou, na které mohou lékaři podezřívat diagnózu. Červené body s pankreatitidou na povrchu těla se objevují na různých místech, žloutenka na pozadí vzrůstajícího svědění kůže se vyskytuje u třetiny pacientů. Vyrážka s pankreatitidou se může vyvinout do atopické dermatitidy. Pankreatitida nevypadá typičtěji se zvýšenou tvorbou kožního mazu, což může komplikovat diagnózu.

Příznak Tuzhilinu u pacientů s pankreatitidou je typický pro pacienty - trpí obvykle lidé s chronickým průběhem onemocnění. Symptom Tuzhilinu se projevuje ve formě cévních aneuryzmat nejmenší velikosti, které se vyskytují především na zádech, a při dlouhém průběhu patologie mohou být viděny na žaludku. Vyrážka na kůži při pankreatitidě (foto níže) svědění a svědění velmi, protože nervová zakončení na kůži jsou podrážděná v důsledku nadměrného hromadění žlučových kyselin.

Léčba pankreatitidy a léky

Slinivka břišní vypadá s pankreatitidou (foto v gal.) Bohužel - tráví se sama, ložiska hemoragií a nekróz se objevují v jejích tkáních, nafouknutí žlázy ještě více vytlačuje, rozpad buněk orgánů postupuje. Léčba pankreatitidy v tomto případě je zaměřena na zastavení vývoje patologického procesu, aby se co nejvíce zachovala integrita orgánu a jeho funkce.

Pankreatitida pankreatu je léčena konzervativně a chirurgicky. Konzervativně předepsané enzymy jsou Creon, Pancreatin, Festal. Analgetického účinku se dosahuje užíváním přípravku No-shpy, ranitidinu a famotidinu. Přiřaďte přísnou dietu. Je možné léčit pankreatitidu u člověka pomocí operace - buď je odstraněna část žlázy nebo celý orgán. Toto je platný léčebný přístup, pokud se polypy nacházejí v pankreatu, protože může dojít k malignitě.

Jaké jsou červené tečky na těle? Nebo vše o pankreatitidě a Tuzhilinově příznaku

Obecný popis patologie

Každý rok se počet lidí s postiženou parenchymální žlázou, agresivní vývoj zánětu, zvyšuje v důsledku pravidelného přejídání, nadměrného zneužívání potravin s vysokým podílem tuku, stejně jako nádobí připraveného smažením a pití nápojů obsahujících alkohol.

Pankreatitida je zánětlivý degenerativní proces v pankreatu. Pokud se takový proces projeví, enzymy produkované slinivkou břišní nevstoupí do dvanácterníku. V důsledku toho začnou aktivně působit ve slinivce břišní, postupně ji ničí.

Tento proces se nazývá autolýza, která se v latině nazývá „vlastní trávení“. Nyní všeobecně víte o akutní pankreatitidě, co to je. Je to prostě chemický útok a přeměna žlázy "sama o sobě" na polo strávenou hmotu.

Příčiny pankreatitidy

Vývoju onemocnění pankreatu mohou předcházet patologické stavy, které se vyvíjejí v dutině žlučového traktu, kde aktivují patologickou poruchu normálního toku žluči, jako je cholecystitis nebo cholelitiáza.

Nesprávná strava, spolu s dědičnou predispozicí, alkoholismem a neustálým stresem, patří také mezi první, které provokují pankreatické léze parenchymální žlázy.

Vývoj takových onemocnění může vést k patologii pankreatu:

 • porážka chřipky;
 • zánět slepého střeva;
 • progresivní stadium gastritidy;
 • herpes;
 • trauma břicha, například při pádu nebo nárazu do břicha;
 • individuální nesnášenlivost některých druhů potravin atd.

Pankreatitida u dospělých je poměrně častým problémem, kterému může čelit každý. Poruchy související s odlivem žluči, jakož i stravovací návyky (například konzumace mastných a hojných potravin, stres, genetická predispozice, alkohol atd.) Mohou vést k rozvoji.

V důsledku toho je vyšší riziko vzniku pankreatitidy u těch lidí, kteří neustále zneužívají alkohol. Podle statistik se častěji vyvíjí u těhotných žen au mladých matek v období po porodu. Klíčem k prevenci rozvoje pankreatitidy je správný přístup k tvorbě stravy.

Přítomnost následujících faktorů může způsobit pankreatitidu:

 • operace na žlučových cestách a obecně na žaludku;
 • poranění břicha, zranění;
 • parazitární invaze, infekce, zejména virová hepatitida;
 • příušnice (příušnice);
 • genetické predispozice.

Statistiky pankreatitidy z důvodu vzhledu

 • 40% všech pacientů se zánětem slinivky břišní jsou alkoholici. Nejčastěji detekují nekrózu orgánu nebo jeho destruktivní poruchy.
 • 30% pacientů - pacienti s anamnézou cholelitiázy.
 • 20% pacientů jsou obézní pacienti.
 • 5% pacientů jsou pacienti, kteří utrpěli poranění orgánů nebo intoxikaci těla, přičemž užívali drogy.
 • Méně než 5% pacientů jsou pacienti s dědičnou predispozicí k tvorbě zánětu nebo trpící vrozenými vadami orgánu.

Žlučové kameny a alkoholismus jsou příčinou téměř 90% hospitalizací v důsledku akutní pankreatitidy. Podle některých zpráv je více než 40% všech pacientů alkoholiků s nekrózou pankreatu nebo destruktivní pankreatitidou.

Klasifikace

Akutní pankreatitida

Akutní pankreatitida sama o sobě znamená akutní formu projevu aseptického zánětu, kterému je slinivka vystavena. Nejčastěji se vyvíjí v následujících případech:

 • s příjmem alkoholu - až 70% všech případů onemocnění (zejména u mužů mladého a zralého věku),
 • v přítomnosti žlučových kamenů - až 25% nebo 30% (častěji u žen),
 • operace na žaludku nebo jiných břišních orgánech - asi 4% nebo o něco více.

Existují určité fáze pankreatitidy, které jsou zvažovány v rámci akutní formy:

 • enzymatická fáze (do tří až pěti dnů);
 • reaktivní fáze (v rozmezí od 6 do 14 dnů);
 • sekvestrační fáze (od 15 dnů);
 • výsledku (od šesti měsíců nebo více od začátku vzhledu).

Chronická pankreatitida

Příznaky pankreatitidy u dospělých

Pankreatitida, jejíž symptomy se projevují v důsledku skutečnosti, že nedochází k uvolňování enzymů vylučovaných žlázou do dvanáctníku, vzniká při aktivaci těchto enzymů přímo ve žláze, v důsledku čehož dochází k její postupné destrukci, jinými slovy k vlastnímu trávení.

Akutní forma pankreatitidy je doprovázena následujícími příznaky:

 • Silná bolest v levé hypochondrium, sahající až dozadu nebo do okolí.
 • Nevolnost, zvracení, nadýmání. Porucha v zažívacím traktu.
 • Zvýšená tělesná teplota.
 • Sucho v ústech, hustý bílý květ na jazyku.
 • Bolesti hlavy, pocení. Kůže se stává bledou.
 • Zvýšený krevní tlak, bušení srdce, šok.

V přítomnosti těchto příznaků se stav pacienta zhoršuje s každou minutou, takže není možné oddálit. Při prvním podezření by měla okamžitě zavolat sanitku.

Příznaky pankreatitidy

Kožní symptomy pankreatické patologie se projevují ve formě blanšírování a vzniku žloutenky na kůži pacienta, stejně jako ve formě cyanózy a vzniku cyanózy.

Charakteristickým znakem zatížené formy akutní pankreatické léze parenchymální žlázy je povrch břicha s tvorbou cyanózy v oblasti pupečníku. Také výrazné zarudnutí kůže na obličeji s pořízením charakteristického cyanotického odstínu. Při rozvoji pankreatitidy mohou být pozorovány následující příznaky kožních změn:

 1. Příznak Halstead, charakterizovaný tvorbou cyanózy a malých krvácení v abdominální přední stěně.
 2. Tvorba hrudkovitých xantomů, vyvíjející se s výrazným stupněm hypertriglyceridemických procesů, což je poměrně vzácný, ale stále se vyskytující faktor v pankreatitidě.
 3. Příznak Tuzhilina, vyznačující se výskytem jasně červených skvrn v hrudní kosti, zádech a na povrchu břicha, nezmizí při hmatatelném stisku.
 4. Grunwaldův příznak, charakterizovaný výskytem ekchymózy v oblasti pupečníku a na povrchu hýždí.

Pankreatitida a její symptomy budou záviset na formě onemocnění, pouze akutní a chronická pankreatitida je emitována.

Během akutní pankreatitidy se projevují příznaky jako u těžké otravy. Především je to nejsilnější bolest v horní části břicha (epigastrická oblast, pravá nebo levá hypochondrium), zpravidla šindelů.

Po užívání léků proti bolesti nebo antispasmodikům bolest neodezní. V případě pozdního poskytnutí lékařské péče a úlevy od bolesti se u pacienta může objevit bolestivý šok.

V případě chronické pankreatitidy se projevují příznaky poruch trávicí a endokrinní funkce žlázy. Chronická pankreatitida může nějakou dobu trvat bez viditelných symptomů nebo se maskovat jako jiná onemocnění břišních orgánů.

Diagnostika

Pro potvrzení diagnózy lékař po objasnění stížností a objektivním vyšetření předepíše další vyšetření, které se skládá z laboratorních a instrumentálních diagnostických metod:

 • kompletní krevní obraz;
 • krevní cukr;
 • analýza moči;
 • coprogram;
 • biochemické krevní testy (stanovení hladiny enzymů - amyláza a další);
 • Rentgenové vyšetření břišních orgánů;
 • Ultrazvuk vnitřních orgánů.

Čím dříve bude pacient dostávat kvalifikovanou péči, tím méně času bude léčba trvat a bude efektivnější. Ale právě včasná diagnóza tohoto onemocnění je hlavním problémem.

Nejspolehlivější metodou detekce pankreatitidy a jejích forem je dosažení úplného vyšetření pacienta. V diagnóze onemocnění jsou následující kroky:

 • hodnocení klinických symptomů;
 • výzkum biochemických parametrů;
 • provádění enzymatických testů;
 • instrumentální studie v diagnostice onemocnění.
 • Obecné (UAC) identifikují leukocyty, ukazují rychlost sedimentace erytrocytů (ESR) a objem pankreatických enzymů, pomáhají identifikovat zánět. Počet leukocytů více než 8,8 tisíc / ml nebo ESR 15 mm / h - špatné znaky.
 • Biochemická analýza odhalí hladinu glukózy (nebezpečné zvýšení koncentrace "cukru" na 6,5 ​​mmol / l a 106 mg / dl - hyperglykémie), cholesterolu (nesmí být nižší než 3 mmol / l) a pankreatických enzymů: amylázy (s nárůstem pankreatitidy v desítkách) až 1000 U / l a výše), α2-globuliny (neměly by být nižší než 7%), trypsin (neměl by být vyšší než 4 µmol / ml.min), lipázy (by neměly překročit 190 U / l), atd.

Léčba pankreatitidy

Před použitím tradičních metod léčby pankreatické patologie doma se musíte nejprve poradit se svým lékařem.

Ovsa, len, zelná šťáva, stejně jako želé, připravené podle Bolotov, mají pozitivní účinek a léčivou sílu.

Bez ohledu na typ poruchy v dutině slinivky břišní, vyrážka u pankreatitidy a jiných onemocnění musí být léčena užíváním určitých skupin léků. První věcí při tvorbě skvrn na kůži je eliminace vzniku alergické reakce lidského těla na užívání léků.

V takových případech, k odstranění vyrážky, je třeba identifikovat lék, který způsobuje projev reakce těla ochranného typu a jednoduše jej nahradit generikem s podobným farmakologickým účinkem.

K odstranění svědění, bolestivosti a snížení kožní vyrážky je nutné vyhledat pomoc lékaře, který může provést úplnou diagnózu a odebrat určité vzorky biomateriálu k analýze.

Průběh léčby je přímo závislý na provokujícím faktoru, který vedl ke vzniku červených skvrn:

 • doporučuje se přísná dieta;
 • Alergické skvrny vyžadují použití antihistaminik ve spojení s ukončením alergenu;
 • výskyt vyrážky v důsledku toxického působení žlučových kyselin vyžaduje detoxikační terapii;
 • léčby základního onemocnění, které vedlo k výskytu vyrážek.

Průběh léčby se provádí pod přísným dohledem ošetřujícího lékaře. Pokud závažnost pacientova stavu neumožňuje léčbu ambulantně, je hospitalizován v nemocnici.

I přes velké množství důvodů, které mohou vyvolat skvrny na kůži, červené kapky, bubliny. Když se objeví, neměli byste hledat příčinu svého vzhledu sami, ale okamžitě vyhledejte kvalifikovanou lékařskou pomoc. Účinnou léčbu může předepsat pouze odborník, který zabrání vzniku komplikací.

Při akutní pankreatitidě je léčba možná pouze v nemocnici, pod dohledem kvalifikovaných odborníků, což je považováno za velmi nebezpečný stav. Poetmooo u prvních znamení, zavolejte sanitku.

První pomoc

Pokud máte podezření na záchvat pankreatitidy jako první pomoc - odpočinek, posezení s koleny přitlačenými k hrudníku, vážné hladovění, když si vezmete čtvrtinu šálku vody každých 30 minut - hodinu, položte bublinu s ledem na zadní stranu slinivky břišní. Mělké dýchání pomůže zmírnit útok.

Pokud je bolest intenzivní, lékař vám může předepsat antispasmodika (No-spa, Drotaverin). S jejich pomocí se snižuje zánět pankreatu a v důsledku toho bolest ustupuje.

V nemocnici pro léčbu akutní pankreatitidy se používají konzervativní metody léčby. Konkrétně se do krevního oběhu vstřikují různá řešení - fyziologické roztoky, proteinové přípravky, glukóza, s jejichž pomocí lze překonat syndrom intoxikace a bolesti. Rovněž je normalizována bilance kyseliny.

Léky na pankreatitidu

Pacienti trpící akutní pankreatitidou podléhají okamžité hospitalizaci na jednotce intenzivní péče, kde jsou nouzově vyšetřeni a předepsáni nezbytnou léčbou.

Je důležité si uvědomit, že lidové léky mohou být použity při léčbě pankreatitidy doma pouze jako dodatečná terapie se souhlasem ošetřujícího lékaře.

Komplikace pankreatitidy

Komplikace pankreatitidy mohou být:

 • Abscesní žláza;
 • Pankreatonekróza (nekróza tkáně pankreatu);
 • Tvorba falešných cyst;
 • Pankreatické ascites;
 • Plicní komplikace;
 • Diabetes mellitus;
 • Fatální.

S komplikacemi, obvyklou povahou nemoci se mění: příroda, lokalizace a intenzita bolesti se mění, může se stát trvalým.

Prevence

 • V první řadě se jedná o korekci rizikových faktorů: alkoholismus, různé metabolické poruchy.
 • Musíte neustále dodržovat dietu. Snažte se být vždy lhostejný k tomu, co jíte, protože to v budoucnu nehraje do vašich rukou. Jíst ovoce a zeleninu, která obohatí vaše tělo vitamíny tak často, jak je to jen možné. Taková prevence vás ochrání nejen před pankreatitidou, ale i před jinými onemocněními.
 • Také vyžaduje neustálou úpravu léčby. K tomu je doporučeno navštívit gastroenterologa dvakrát ročně v nepřítomnosti recidiv. Při recidivách by se měl okamžitě poradit s lékařem.

Je třeba dodržovat následující pravidla zdravého životního stylu:

 • mírné pití;
 • dodržování zásad správné výživy;
 • včasná diagnostika a léčba onemocnění žlučových kamenů.

Cílem prevence je zastavení progrese zánětu, prevence vzniku komplikací.

Pankreatitida Dieta

Základem úspěšné terapeutické korekce tohoto onemocnění je dieta. Strava denní potravy je upravena tímto způsobem: množství tuků a sacharidů ve stravě se snižuje a zvyšuje se příjem bílkovin. Předepisují se vitamínové přípravky. Počet jídel by měl být 5-6 denně.

Pankreatitida - příznaky a léčba

Autor: Mediální zprávy

  • Úbytek hmotnosti
  • Nevolnost
  • Horečka
  • Nadýmání
  • Sucho v ústech
  • Průjem
  • Suchá kůže
  • Raid na jazyku
  • Bolest v horní části břicha
  • Belching
  • Nízký krevní tlak
  • Pallore
  • Diabetes
  • Akutní bolest břicha
  • Dehydratace
  • Zvracení bez úlevy
  • Vzhled červených skvrn na hrudi a břiše

Pankreatitida je skupina nemocí v kombinaci s jejich doprovodnými syndromy, jejichž průběh je doprovázen společným faktorem, kterým je zánět slinivky břišní. Pankreatitida, jejíž symptomy se projevují v důsledku skutečnosti, že nedochází k uvolňování enzymů vylučovaných žlázou do dvanáctníku, vzniká při aktivaci těchto enzymů přímo ve žláze, v důsledku čehož dochází k její postupné destrukci, jinými slovy k vlastnímu trávení.

Obecný popis

Je třeba ihned poznamenat, že popsaná specifičnost procesů, relevantních pro pankreatitidu, je velmi závažná, protože toxiny i enzymy, které jsou aktivně uvolňovány během tohoto procesu, jsou často posílány přímo do krevního oběhu, což může způsobit vážné poškození. řada orgánů, jako jsou játra, srdce, mozek, ledviny a plíce. S rozvojem tohoto pozadí krvácení v oblasti pankreatu nevylučuje možnost smrtelného výsledku.

Pankreat, pokud jdeme do jeho anatomických rysů, je sám o sobě poměrně dlouhý orgán (samotná žláza) pokrytý dvanácterníkem. Toto železo se přímo podílí na procesech spojených s trávením, přispívá k regulaci metabolických procesů atd. Pro pankreatitidu je kromě stávající klasifikace možná ve dvou hlavních formách, a to ve formě akutní nebo chronické. Vzhledem k enzymům uloženým ve žláze a v důsledku toho dochází v tomto případě k rozvoji patologického stavu, je obecně podporováno trávení tuků, bílkovin a sacharidů, ale za regulaci jsou zodpovědné hormony této žlázy (např. Inzulín atd.). hladiny glukózy v krvi.

Anatomické umístění melanomové žlázy

Pankreatitida: příčiny

Při zvažování faktorů, které přispívají k rozvoji pankreatitidy, lze říci, že poruchy spojené s odlivem žluči, stejně jako stravovací návyky (například konzumace mastných a hojných potravin, stres, dědičná predispozice, alkohol, atd., Mohou vést k rozvoji pankreatitidy). ).

Pankreatitida může způsobit i různá onemocnění, jako je chřipka, apendicitida, herpes, gastritida, alergie (potrava) atd. S ohledem na zvláštnost, že žláza je dostatečně hluboká, je diagnóza onemocnění, které s ní přímo souvisí, poněkud komplikovaná. Vyprovokovat rozvoj zánětlivého procesu ve slinivce břišní může, například, zranění (zasažení žaludku míčem, atd.).

V určité rizikové skupině, predispozice k pankreatitidě zahrnuje především muže, kteří sami nepopírají užívání alkoholu a přejídání, navíc k nim patří riziková skupina žen během těhotenství a v časném poporodním období. Obecně se pankreatitida vyskytuje u dětí, mladých lidí a dospělých, bez ohledu na věk a další specifické rysy.

Vyjmenujme faktory, které přispívají k rozvoji zánětlivého procesu, který je relevantní pro pankreatitidu:

 • nadměrné pití, otrava alkoholem (včetně chronického alkoholismu);
 • onemocnění pojivové tkáně;
 • onemocnění žlučníku a traktu;
 • abdominální trauma;
 • onemocnění dvanáctníku;
 • cévní onemocnění;
 • infekční onemocnění;
 • porušení stravy;
 • porucha odtoku žluče;
 • diabetes;
 • použití některých léků (hormony glukokortikosteroidů, antibiotika, estrogeny, antikoagulancia atd.);
 • genetická predispozice;
 • cirhóza jater;
 • endoskopická manipulace, chirurgie;
 • parazitární nemoci;
 • alergií.

Jak již bylo řečeno, pankreatitida může být akutní nebo chronická, zatímco vývoj její chronické formy je možný na pozadí předchozí akutní formy tohoto onemocnění. Kromě toho se může chronická forma pankreatitidy vyvinout v důsledku aterosklerózy, onemocnění jater, ulcerózní kolitidy, onemocnění štítné žlázy atd.

Účinky na žlázu vedoucí k pankreatitidě

Klasifikace nemocí

Pankreatitida je léčena v různých zdrojích ve svých vlastních odlišných klasifikacích. První z těchto klasifikací se objevila počátkem roku 1946, zejména se zaměřila na výběr klinických znaků, které doprovázejí průběh chronické formy pankreatitidy na pozadí konzumace alkoholu pacienty. Později, v roce 1963, byla vytvořena nová verze klasifikace, která obsahuje popis etiologických faktorů a morfologických charakteristik ve spojení s logikou relevance vztahu, který existuje mezi nimi. Již poté se začaly objevovat původně označené klasifikace s dodatky a opravami.

Nejaktuálnější verzí klasifikace byla klasifikace vytvořená v roce 2007, v níž se v závislosti na povaze průběhu pankreatitidy rozlišují následující formy:

 • akutní pankreatitida;
 • akutní rekurentní pankreatitida;
 • chronická pankreatitida;
 • chronická pankreatitida v akutní formě toku.

Jak již bylo řečeno, chronická pankreatitida se může vyvinout z předchozí akutní pankreatitidy a v této variantě se tato choroba zpravidla projevuje, tj. Přechod z jedné formy do druhé. Gradace (sekvence, nahromadění) mezi akutní rekurentní formou onemocnění a exacerbací chronické formy je vysoce podmíněna. Výskyt pacienta s pankreatickým syndromem (včetně syndromu bolesti, lipasémie a amylasemie) kratšího než šest měsíců po nástupu pankreatitidy se začal definovat jako relaps akutní formy, ale pokud se jedná o termín delší než šest měsíců, uvažuje se o exacerbaci chronické formy onemocnění..

V souladu se zvláštnostmi léze žlázy, ve které objem této léze indikuje velikost místa její nekrózy, se rozlišují následující formy pankreatitidy:

 • Edematózní forma (v této variantě se uvažuje o smrti jednotlivých buněk pankreatu, ve kterých se nevytvářejí žádné charakteristické ostrovy nekrózy);
 • Pancreatonekróza (nebo destruktivní forma nemoci), která může podle povahy léze odpovídat následujícím variantám forem:
  • malá pankreatonekróza;
  • pankreatonekróza je středním ohniskem;
  • makrofokální pankreatonekróza;
  • pankreatonekróza je totálně subtotální.

  Definice, „pankreatonekróza“, je více patanatomická než klinická, z tohoto důvodu je nesprávné ji definovat jako diagnózu. Celková subtotální pankreatonekróza určuje tento druh destruktivních procesů ve žláze, ve které jsou postiženy všechny její útvary, tj. Ocas, tělo a hlava. Výjimečně celková forma pankreatonekrózy není v praxi nalezena.

  Existují určité fáze pankreatitidy, které jsou zvažovány v rámci akutní formy:

  • enzymatická fáze (do tří až pěti dnů);
  • reaktivní fáze (v rozmezí od 6 do 14 dnů);
  • sekvestrační fáze (od 15 dnů);
  • výsledná fáze (od šesti měsíců nebo více od nástupu pankreatitidy).

  Letalita je skutečný okamžik v průběhu této nemoci, který pro ni také určuje odpovídající pozice v klasifikaci, existují dvě z nich:

  • časná úmrtnost - dochází jako důsledek rozvoje vícečetného selhání orgánů;
  • pozdní mortalita - vzniká v důsledku vývoje hnisavých septických forem komplikací, projevujících se destruktivní pankreatitidou (hnisavá-nekrotická parapancreatitida).

  Je pozoruhodné, že statistika ukazuje, že asi 50% pacientů s pankreatitidou v destruktivní formě nebo s nekrózou pankreatu je zneužíváno alkoholem, což, jak jsme již identifikovali, slouží jako závažné pozadí pro rozvoj onemocnění. Navíc je opět známo, na základě statistických údajů, že u 20% pacientů se pankreatitida vyvinula jako komplikace cholelitiázy.

  Strukturální změny ve žláze s pankreatitidou

  Akutní pankreatitida: symptomy

  Akutní pankreatitida sama o sobě znamená akutní formu projevu aseptického zánětu, kterému je slinivka vystavena. Základem nemoci je nekrobióza pankreatocytů v kombinaci s enzymatickou auto-agrese, v důsledku čehož se následně rozvíjí nekróza žlázy a její dystrofie, navíc k ní dochází i k sekundární hnisavé infekci.

  Onemocnění v této formě navzdory skutečnosti, že při jeho léčbě se používají moderní metody metodiky, založené na realizaci opatření konzervativní léčby a chirurgické léčby, nicméně poměrně vysoký stupeň mortality. Obecně řečeno, to je asi 7-15%, a v případě rozvoje destruktivních forem pankreatitidy může dosáhnout 40-70%.

  Zastavíme-li specificky symptomy této formy, zjistíme, že akutní pankreatitida nemá jasnou kliniku, a proto její diagnóza předpokládá potřebu řady studií.

  Pacienti mají stížnosti na výskyt akutní bolesti břicha, která je doprovázena nevolností a zvracením bez úlevy (zvracení - ve formě obsahu dvanáctníku, což zase znamená přítomnost v množství zvracení trávicích šťáv, hlenu, žluče, trávené potravy, slin, atd.). Rovněž se uvádí abdominální distenze, sucho v ústech a říhání. Na pozadí intoxikace se současným zvracením se u pacientů, stejně jako dehydratace, vyskytuje porucha rovnováhy vody a elektrolytů. Z levé boční stěny břicha se často objevují modravé skvrny, v některých případech mají nažloutlý odstín (tento příznak je definován jako symptom Gray Turner). V okolí pupku mohou být také skvrny.

  Progresivní průběh akutní formy pankreatitidy může být doprovázen rychlým zhoršením celkového stavu pacienta, který je doprovázen zvýšenou tepovou frekvencí, horečkou, sníženým krevním tlakem, bledou kůží (může být nahrazen zemitým šedivým nádechem), člověk může získat charakteristické špičaté rysy.

  Kontrola určuje abdominální distenzi, výskyt příznaků označujících parézu žaludku a střev (projevuje se v nepřítomnosti kontrakcí). Komplikace akutní pankreatitidy se mohou projevit komplikacemi z těch orgánů, které jsou umístěny v peritoneu, a z orgánů koncentrovaných v jiných oblastech, tj. Za jeho hranicemi. Hlavní skupina komplikací zahrnuje hnisání omentální burzy, intraperitoneální komplikace, gastrointestinální vředy, peritonitidu, plicní pneumonii a plicní abscesy, exsudativní pleurózu (ve které se tekutina hromadí v pleurální dutině). Akutní pankreatitida je také často doprovázena hepatitidou a poruchami metabolismu uhlohydrátů, které se projevuje jako narušení hladin cukru v krvi, jakož i jejího vzhledu v moči.

  Základem příznaků pankreatitidy je v každém případě bolest, která vzniká v důsledku procesů, které jsou pro něj důležité z hlediska odtoku sekrece žlázou. To je vyjádřeno ve formě napěťového stavu kapsle žlázy, jakož i ve formě zvýšení tlaku v oblasti solárního plexu. Výjimečnou podmínkou vzniku syndromu bolesti je skutečnost, že se do slinivky břišní zapojuje mnoho nervových zakončení, které jsou zapojeny do celého procesu. Délka projevu bolesti může být až několik hodin a může dosáhnout dvou dnů (prodloužení této doby není vyloučeno). Pokud jde o intenzitu skutečné bolesti, je určena závažností skutečného zánětu ve žláze. S jeho otokem se bolest může objevit v intenzivně ostré formě. V některých případech se příznaky onemocnění pankreatitidy mohou projevit ve formě bolesti, které dávají srdci a hrudníku. Diagnóza pankreatitidy by v tomto případě měla brát v úvahu tuto možnost.

  Také pankreatitida může být doprovázena následujícími příznaky:

  • snížení hmotnosti;
  • nadýmání;
  • vzhled bílého květu na jazyku;
  • příznaky hypovitaminózy (výskyt „džemu“ v rozích úst, křehkých vlasů, loupání a suché kůže atd.);
  • nevolnost a zvracení;
  • vzhled "rubínových kapiček", lokalizovaných v břiše a hrudníku.

  Tyto symptomy nejsou nutně vzájemně kombinovány, navíc ne vždy znamenají pankreatitidu, ale jejich vzhled by v žádném případě neměl být ignorován.

  Již jsme zjistili, že chronická forma pankreatitidy se může vyvinout na pozadí akutní formy, ale není vyloučeno, že akutní pankreatitida se vyvíjí na pozadí její chronické formy av každém případě akutní pankreatitida není v žádném případě spojena s exacerbací chronické formy pankreatitidy.

  Po přenosu pacientů s akutní pankreatitidou se pseudocysty objevují ve slinivce břišní, což je způsobeno vlastním zvýšením velikosti a akumulací v dutinách patologické tekutiny, jakož i kompresí orgánů tímto způsobem. způsobit bolest. Kromě toho může dojít k narušení procesu přesunu potravy v žaludku a dvanáctníku a možnost vyloučení pseudocysty není vyloučena.

  V některých případech, opuch nebo skleróza, která se objevila v oblasti anatomické koncentrace v pankreatu jeho hlavy, způsobuje projev klinického obrazu podobného kompresi žlučových cest, jakož i pankreatického kanálu. Tento typ obrazu je charakteristický ve vývoji nádoru hlavy, na jehož základě je tato forma pankreatitidy definována jako pseudotumoróza. Vzhledem k naléhavosti narušení v takovém toku žluči často vznikají mechanické žloutenky.

  Převažující úmrtí pacientů s akutní pankreatitidou v prvních dnech od jejího vzniku je způsobeno endogenní intoxikací, která je zase doprovázena rozvojem hypovolemického šoku, akutního selhání ledvin a edému mozku.

  Chronická pankreatitida: symptomy

  Pankreatitida v chronické formě - onemocnění je poměrně časté, jeho hlavní projevy jsou omezeny na výskyt periodické nebo přetrvávající bolesti, stejně jako projevy endokrinní a exokrinní insuficience. Z hlediska současných procesů se v pankreatu vyskytují patologické změny ireverzibilního parenchymu, které spočívají ve vrásnění, proliferativní fibróze a na některých místech mizí acini. Kromě toho dochází k strikturám kanálů (to znamená, že dochází k organickému zúžení), v ní se tvoří konkrementy (husté útvary, kameny) nebo tkáně žláz.

  Projevující se pankreatitida s minimálním klinickým projevem a v některých případech maskování této formy pankreatitidy je pozorováno u jiných onemocnění, která se vyskytují v břišních orgánech (například kýla v jícnovém otvoru diafragmy, biliární dyskineze, chronická cholecystitis, peptický vřed dvanáctníku nebo žlučových cest způsoby atd.). Vzhledem k podobné povaze průběhu této nemoci je stanovení skutečné četnosti jejího výskytu v zásadě nemožné.

  Chronická pankreatitida má svou vlastní klasifikaci, má následující formy:

  • toxická metabolická pankreatitida;
  • idiopatická pankreatitida;
  • dědičná pankreatitida;
  • autoimunitní pankreatitida;
  • obstrukční pankreatitida;
  • recidivující pankreatitidu;
  • primární a sekundární pankreatitida.

  Primární pankreatitida, v souladu s platnou klasifikací M. I. Kuzina, může být na pozadí metabolických poruch alkoholická, vyplývající z poruch příjmu potravy. Kromě toho se v této formě chronická pankreatitida projevuje jako léčivá pankreatitida (respektive na základě užívání některých léků, které ji vyvolávají), jakož i pankreatitidy neznámého původu.

  V souladu se stejnou klasifikací je pankreatitida přidělována sekundárně a posttraumaticky. Posttraumatická pankreatitida se vyskytuje na pozadí tupého poranění pankreatu, otevřeného poranění slinivky břišní, stejně jako na pozadí předchozích intraoperačních poranění, studie pankreatických kanálků a žlučových cest při naplnění kontrastním činidlem pro následné pozorování pomocí rentgenového zařízení (metoda ERPCG). Jako u sekundární pankreatitidy je izolována cholangiogenní pankreatitida, vč. lymfocytární cholecystopankreatitida (vznikající na pozadí papillostenózy, choledocholitiázy), pankreatitidy, vyvíjející se na pozadí gastrointestinálních onemocnění, endokrinopatií, okluzí větví abdominální aorty a dalších faktorů etiologického měřítka.

  Co se týče části zájmu, která spočívá ve symptomech chronické pankreatitidy, zde je hlavním klinickým příznakem onemocnění zpravidla exokrinní insuficience. Tato nedostatečnost se projevuje neschopností žlázy produkovat požadované množství enzymů. Často, na pozadí přenosu akutní formy nemoci, pseudocysts forma, který, kvůli jejich zvětšení velikosti a nahromadění patologické tekutiny, vést ke kompresi orgánů obklopovat je. To zase vede k bolesti, stejně jako narušení pohybu v dvanáctníku a žaludku jídla. Také není vyloučena možnost hnisání na tomto pozadí.

  V některých případech, jako výsledek sklerotických procesů vyskytujících se v hlavě slinivky břišní, je vidět klinika, která je podobná klinice, když jsou stlačeny kanály žlučovodu s kanálem pankreatu. Tato varianta kursu je relevantní při vývoji nádorů v hlavě žlázy, proto je tato forma pankreatitidy definována jako pseudotumorová forma. Vzhledem ke skutečnému narušení odlivu žluče s podobným průběhem pankreatitidy se může rozvinout mechanická žloutenka. S obstrukční žloutenkou se kůže stává žlutou a ovlivňují se také skléry a sliznice. Vzhledem k rozvoji této formy žloutenky dochází u pacientů k výraznému zhoršení stavu, což zhoršuje průběh základního onemocnění, kterým je ve skutečnosti chronická pankreatitida. Příznaky této formy pankreatitidy mohou určit přechod na její akutní formu, ale nepovažují se za exacerbaci pankreatitidy v důsledku nesouladu s tímto stavem.

  Chronická pankreatitida je pomalu progresivní zánětlivý proces, zánět, jak jsme si již všimli, podléhá regresním stádiím, to znamená, že se periodicky, pak zhoršuje, pak ustupuje. Případně dochází k atrofii orgánu, fibróze nebo její kalcinaci, průběh onemocnění nakonec vede k nahrazení tkání ve žláze (normální tkáň je nahrazena jizvou).

  Pankreatitida u dětí: základy chronické formy onemocnění

  Útok pankreatitidy: symptomy

  Útok pankreatitidy je doprovázen příznaky ve formě bolesti, která vzniká z horní poloviny břicha a šíří se dozadu. Tyto bolesti se objevují po jídle, mohou trvat mnoho hodin, ale v některých případech trvá doba jejich projevu několik dní. Stav napadení pankreatitidy je často doprovázen nevolností a zvracením, rozvojem žloutenky. Prodloužený průběh záchvatu vede k výskytu hojné stolice s charakteristickým mastným leskem, stejně jako ke ztrátě hmotnosti pacienta.

  Když dojde k záchvatu pankreatitidy, je nutná neodkladná hospitalizace, protože jinak se u pacienta může vyvinout řada komplikací přímo souvisejících s tímto orgánem, z nichž jeden je smrt jeho části.

  Alkoholická pankreatitida: symptomy

  Alkoholická pankreatitida je chronická forma onemocnění, objevuje se u pacientů, kteří zneužívají alkohol. Symptomy se projevují zejména po konzumaci kyselých a kořeněných jídel a po konzumaci čerstvé zeleniny a ovoce. Někdy se příznaky onemocnění mohou projevit podobně jako příznaky žlučové koliky v poměrně výrazných projevech ve formě bolesti v pravém hypochondriu (s jeho rozšířením dozadu), stejně jako s výskytem zvracení, ve kterém je směs žluči.

  Časná stadia onemocnění jsou doprovázena výskytem zácpy, která je kombinována s hypomotorickou dyskinezí. Židle se postupně stává nestabilní, dochází ke střídání průjmu se zácpou. Průjem (průjem) je hlavním „společníkem“ pacientů s alkoholickou pankreatitidou.

  Reaktivní pankreatitida: symptomy

  Reaktivní pankreatitida, jako pankreatitida jako celek, se vyvíjí na pozadí nefunkční slinivky břišní, která je zase způsobena zánětem. V počátečním stádiu je reaktivní forma pankreatitidy doprovázena neustálým pálením žáhy, častým výskytem stavů abdominální distenze, říhání. U pacientů se rozvine averze k tukovým jídlům, je zde akutní nesnášenlivost vůči pachům, které jsou pro ně typické.

  Již s výskytem těchto příznaků by měla vyhledat lékařskou pomoc. Onemocnění v této formě samo o sobě není nebezpečné, ale s vyloučením návštěvy lékaře podle potřeby začne postupovat a posouvat se do ještě závažnější formy. Tato stejná forma pankreatitidy je považována za první reakci na straně těla na podvýživu. Ve většině případů se pankreatitida vyvíjí u dospělých mužů, což je spojeno s častým nerešpektováním konzumovaných potravin, stejně jako s pravidelnou konzumací alkoholických nápojů.

  Vzhledem k nárůstu tlaku působícímu na žlučník a dvanáctník v tomto případě je odtok šťávy pankreatu blokován, což způsobuje progresi onemocnění. Jako u jiných forem, často reaktivní pankreatitida je příčina jiných nemocí již přítomných v nemocné osobě (cirhóza, cholelitiáza, gastritida, hepatitida, atd.). Může také vzniknout v důsledku nárazu, v důsledku prasknutí tkání, což také vede k nemožnosti průchodu enzymů produkovaných žaludkem do dvanáctníku. To způsobuje samovolné trávení žaludku a v důsledku toho zničení tkání žlázy.

  Známky reaktivní pankreatitidy spočívají ve vzniku silných řezných bolestí, které vznikají pod žebry, stejně jako ve výskytu pravidelných škytavek a neustálého neustálého zvracení. Bolest může být také nahrazena v oblasti jejich lokalizace, která je určena na základě specifické oblasti zánětu. Bolest v oblasti pravého hypochondria tedy indikuje zánět dna orgánu, bolest v oblasti pod lopatkou indikuje zánět těla orgánu a bolest v oblasti pravého hypochondria indikuje zánět krku.

  Kromě výše uvedených příznaků může mít pacient problémy s chutí k jídlu (ztráta chuti k jídlu až do vzniku averze k jídlu), ve vyspělejší verzi průběhu onemocnění dochází ke zvýšené slinění, příležitostně nauzeu, nadýmání. Reaktivní pankreatitida u dětí je často doprovázena průjmem (má konstantní projevy), horečkou a opět ztrátou chuti k jídlu.

  Diagnostika

  Diagnóza pankreatitidy zahrnuje následující metody:

  • krevní testy a výkaly;
  • coprogram (umožňuje určit charakteristiku zažívacích funkcí trávicího traktu, stejně jako identifikovat současný nedostatek trávení sacharidů, bílkovin a tuků);
  • Ultrazvuk (zkoumá oblasti žlučníku, jater, žlučovodů a ve skutečnosti slinivky břišní);
  • CT (počítačová tomografie, ve které jsou zkoumány celé orgány v dutině břišní).

  Léčba pankreatitidy

  Léčba pankreatitidy závisí na závažnosti jejího průběhu. Při absenci komplikací (s poškozením plic, ledvin) zmizí pankreatitida v akutní formě. Základem jeho léčby je poskytnout pacientovi klidový stav, zejména odpočinek na postiženém orgánu, který je poskytován nalačno po dobu několika dnů. Také v definici léčebných opatření jsou odrazeny od cíle udržování životně důležitých funkcí těla a zároveň předcházet rozvoji komplikací. V případě potřeby může zavedení určitého typu léků vyžadovat hospitalizaci.

  Vytvoření falešných cyst může být důvodem pro jejich odstranění.

  Blokování žlučovodu může vést k akutnímu záchvatu trvajícímu několik dní. Při zanedbané nebo komplikované formě pankreatitidy může léčba vyžadovat poskytnutí intravenózní výživy po dobu 3-6 týdnů (určeno specifickým obdobím stavu pacienta, s ohledem na obnovení normálního stavu orgánu). Mírné případy onemocnění takové manipulace nevyžadují, stačí omezit vhodnou stravu. Dieta pro pankreatitidu se používá číslo 5, existuje ve dvou verzích, určených pro použití v akutním stádiu nebo v remisi.

  Dieta číslo 5 s pankreatitidou

  Při chronické pankreatitidě je léčba zaměřena na úlevu od bolesti, poté na plánování vhodné stravy s omezením příjmu potravin bohatých na tuky a sacharidy. Navíc mohou být předepsány pankreatické enzymy, které se používají jako měřítko substituční terapie, jakož i ke snížení hladiny produkce enzymů a odpočinku ve fungování pankreatického orgánu.

  Ve všech variantách forem pankreatitidy je vyloučeno použití alkoholu.

  Pokud se objeví příznaky, které naznačují možnou přítomnost pankreatitidy, kontaktujte svého gastroenterologa.

  Pokud si myslíte, že máte pankreatitidu a příznaky charakteristické pro toto onemocnění, pak vám může pomoci Váš gastroenterolog.

  Líbí se vám tento článek? Sdílení s přáteli v sociálních sítích:

  Pankreatitida: příznaky, léčba, lidové léky, fotky, recenze

  Pankreatitida je degenerativní zánětlivý proces v pankreatu. Počet pacientů s pankreatitidou ročně roste. Symptomy a taktika léčby pankreatitidy závisí na závažnosti zánětlivého procesu a povaze léze žlázy.

  Hlavní rizikovou skupinou jsou lidé, kteří jsou náchylní k přejídání, zneužívání alkoholu, mastných potravin. Působení některých provokujících faktorů vede ke zvýšené produkci proteolytických enzymů pankreatem. Tento proces vede k rozvoji zánětu.

  Příčiny pankreatitidy

  Slinivka břišní je jedním z nejsložitějších orgánů lidského těla, který je prakticky mimo opravy. Výkon této žlázy reguluje metabolismus, normální trávení. V průběhu řady studií o identifikaci rizikových faktorů pankreatitidy bylo identifikováno asi dvě stě pravděpodobných příčin. Hlavními příčinami pankreatitidy jsou však cholelitiáza a závislost na alkoholu.

  Funkce slinivky břišní mají vyvinout speciální šťávu a hormony, které jsou nezbytné k zajištění normálního procesu trávení a metabolismu v lidském těle. Velikost tohoto těla je velmi skromná, váží asi 80 gramů a je dlouhá 15 cm, ale je schopna produkovat 1,4 litrů sekrece pankreatu denně. Pankreatická šťáva je dodávána do dvanáctníku a sestává z laktázy, maltázy, lipázy, trypsinu. Tyto enzymy jsou zodpovědné za neutralizaci žaludeční šťávy a jsou zapojeny do trávení. Kromě toho tato žláza poskytuje produkci životně důležitých hormonů - lykopenu, glukagonu, inzulínu, který reguluje hladinu cukru v krvi a podílí se na tvorbě jaterních fosfolipidů a metabolismu sacharidů.

  Je jasné, že výkon slinivky břišní je přímo závislý na konzumované potravě a způsobu, jakým člověk žije. Aby mohlo dojít k rozpadu a trávení sacharidů, tuků a proteinů, železo produkuje vhodné enzymy.

  Proto se při nadměrném užívání drog, alkoholu a škodlivých produktů odtok šťávy zpomaluje, zůstává ve tkáních žlázy a jejích kanálků, nikdy nedosahuje dvanáctníku. To vede k narušení trávicího procesu a rozvoji zánětu.

  Akutní pankreatitida je poměrně vzácná ve formě izolovaného procesu. Ve většině případů se k nemoci připojují další patologie trávicího systému. Za zmínku také stojí, že diagnóza tohoto těla je velmi obtížná, protože se nachází poměrně hluboko. Následující faktory jsou tedy považovány za příčiny vzniku zánětu u akutní pankreatitidy:

  onemocnění žlučových cest a žlučníku. To je jeden z hlavních faktorů pro rozvoj pankreatitidy, protože v přítomnosti hypertenze žlučových cest a při házení žluči reaguje slinivka s patologickými chemickými procesy. Žluč vyvolává zvýšené uvolňování enzymů žláz, které v hojnosti začínají ovlivňovat samotný orgán. V tomto procesu nejen tkáň pankreatu, ale také krevní cévy orgánu trpí, dochází k otoku tkáně a krvácení. Původ tohoto typu pankreatitidy je asi 70% všech případů akutního zánětu v těle. Zbývající pankreatitida podle odborníků patří k idiopatickým, neznámému původu;

  onemocnění dvanáctníku a žaludku. Poruchy gastrointestinálního traktu ve formě žaludečního vředu, gastritidy nebo zánětu duodena vyvolávají vývoj deficitu Oddiho sfinkteru. V důsledku toho je narušen odtok sekrece pankreatu a žluči. A opět, železo je poškozeno vlastními enzymy, které stagnují v potrubí;

  těhotenství, diabetes mellitus, vaskulární ateroskleróza, hypertenze. V přítomnosti takových stavů nebo onemocnění slinivky břišní se vyvíjí porušení krevního oběhu, což vede k omezení výživy těla a rozvoji pankreatitidy. Během těhotenství se ischemie pankreatu vyvíjí v důsledku tlaku dělohy, takže každá žena, i když je v poloze, je vystavena zvýšenému riziku vzniku pankreatitidy;

  chemikálie, potraviny, otrava alkoholem. V případě otravy alkáliemi, kyselinami, toxickými látkami a intoxikací organismu vlivem helmintické invaze. Příčinou vzniku akutní pankreatitidy může být také nadměrná konzumace zeleniny a ovoce, které jsou plněné pesticidy, a potravinářských výrobků s vysokým obsahem potravinářských přídatných látek;

  léky, a to:

  nesteroidní protizánětlivé léky;