Image

Diagnóza pankreatitidy: definice akutních a chronických forem analýzy

Pro zahájení léčby je nutné provést diagnózu. Existuje celá řada nemocí, jejichž příznaky nejsou jasně definovány a není možné je rozpoznat. Tato onemocnění zahrnují pankreatitidu.

Metody diagnostiky pankreatitidy

Úspěch léčby tohoto onemocnění závisí na včasném vyšetření a správné diagnóze. Při stanovení diagnózy se odborník spoléhá nejen na výzkumná data, ale také na příznaky současného onemocnění. Patří mezi ně:

 • akutní bolest v pásovém oparu;
 • neustálý pocit nevolnosti a zvracení, který neubírá;
 • obecná slabost;
 • prudký pokles tlaku;
 • nadměrné pocení a bledost kůže;
 • skoky v tělesné teplotě;
 • zhoršená stolice;
 • sucho v ústech, bílá na jazyku.

V lékařské praxi existuje několik způsobů, jak zjistit pankreatitidu bez použití instrumentálního vyšetření založeného pouze na charakteristických symptomech. To umožňuje diagnostikovat dospělého v raném stadiu. Mezi tyto příznaky patří:

 1. v přítomnosti pankreatitidy pacient necítí pulzaci aorty v žaludku.
 2. vzhled modrých skvrn v břišní stěně v designu slinivky břišní.
 3. modré skvrny v pupeční oblasti. Jejich projev je spojen s působením produktů rozpadu slinivky břišní na tkáně orgánů a svalů.
 4. bolesti v místě pankreatu.
 5. výskyt bolesti při palpaci odborníkem v oblasti na levé straně hrudní kosti, na křižovatce žeber s páteří.
 6. bolestivé pocity při poklepání na slinivku břišní. Výskyt bolesti je spojen se zánětem těla.
 7. silná bolest se zavedením dlaně hluboko do břišní stěny, spojené s podrážděním pobřišnice.

Symptomy a diagnóza chronické pankreatitidy

Aby bylo možné určit chronickou pankreatitidu, musí lékař věnovat pozornost příznakům přítomným u pacienta. Toto onemocnění má následující příznaky:

 1. opakující se bolest pod žebry na levé straně páteře;
 2. šíření bolesti z pankreatu v zádech;
 3. výskyt bolesti po konzumaci uzených, smažených nebo tukových potravin, jakož i používání alkoholických nápojů;
 4. neustálý pocit nevolnosti;
 5. průjem s charakteristickým zápachem;
 6. náhlé hubnutí spojené s porušením absorpce živin z potravy.

Léčba chronické pankreatitidy může trvat dlouho. V průběhu léčby je možná jeho exacerbace nebo remise onemocnění, proto je důležité ji správně diagnostikovat, pro takové dlouhodobé onemocnění jsou charakteristické následující příznaky:

 • slabost, závratě, potíže s dýcháním, zhoršení paměti;
 • zvýšení cukru, diabetes typu 2;
 • porucha zažívacího systému, průjem nebo zácpa, nevolnost a zvracení;
 • zvýšení pankreatu způsobující zablokování žíly sleziny;
 • stáze žluči v orgánu a výskyt žloutenky.

Biochemický krevní test

Jedná se o první analýzu, která je určena pacientům při určování onemocnění slinivky břišní. Je to poměrně jednoduché a poučné. Na základě jeho výsledků se stanoví typ onemocnění orgánů. Při biochemické analýze krve pankreatitidou lze identifikovat následující odchylky od normy:

 • zvýšené hladiny alfa-amylázy. Je to enzym produkovaný slinivkou břišní a podporuje rozpad škrobu v těle. Jeho vysoká hladina označuje onemocnění těla. Na základě tohoto ukazatele však nelze přesně stanovit diagnózu;
 • zvýšené hladiny lipázy, enzymu nezbytného pro rozklad tuků, které tvoří potravu;
 • snížení množství inzulínu a v důsledku toho zvýšení hladiny glukózy
 • snížení hladin proteinů v krvi, zejména albuminového proteinu;
 • prudké zvýšení aktivity c-reaktivního proteinu;
 • zvýšení močoviny v krvi v případě selhání ledvin.

Elektrolytická a vodní analýza krve

Poruchy slinivky břišní znamenají změny ve složení krve, stejně jako množství tekutiny přítomné v krvi. To může vést k zablokování cév a tvorbě krevních sraženin.

Pankreatitida vede ke snížení hladin minerálů v krvi, jako je draslík, vápník a sodík. Minerální obsah ovlivňuje normální fungování kardiovaskulárního systému.

Obecný krevní test

Podle výsledků této analýzy, a to podle počtu leukocytů a červených krvinek, lze vyvodit závěr, že se jedná o onemocnění. Zvýšené leukocyty indikují výskyt zánětlivého procesu v těle. Sedimentace erytrocytů je pozorována s poklesem tekutin v krevním řečišti.

Analýza moči

Pacient s pankreatitidou má významnou odchylku od normy obsahu alfa-amylázy. To je typické pro počáteční stadium onemocnění. V pozdějších stadiích mohou být v moči detekovány bílé krvinky, červené krvinky a další složky.

Instrumentální diagnostické metody

Nedílnou součástí diagnostiky jsou instrumentální metody výzkumu onemocnění pankreatu. V procesu instrumentálního výzkumu je možné vizualizovat žlázu a identifikovat účinky pankreatitidy a její vliv na další orgány.

Nejběžnější instrumentální výzkumné metody jsou následující:

Ultrazvuková diagnostika

Toto je nejúčinnější metoda pro stanovení onemocnění slinivky břišní, stejně jako detekce změn v tkáních orgánů, přítomnost zánětu. Na ultrazvuku je možné vidět stav žlučovodů, přítomnost hnisavých abscesů a tekutin.

Je také důležité si uvědomit, že pacient musí vědět, jak probíhá příprava na ultrazvuk slinivky břišní, aby studie byla co nejvíce informativní.

X-ray slinivky břišní

Tento typ diagnózy vám umožní určit přítomnost kamenů v žlučových cestách a nepřímo potvrdit přítomnost pankreatitidy u pacienta. Obrázky pacienta s tímto onemocněním budou vykazovat zvětšené smyčky střev a další charakteristické rysy.

Tomografie

Informační metoda pro diagnostiku pankreatického onemocnění. S ním můžete určit velikost těla, přítomnost mrtvé tkáně a zánět. Tato metoda je však používána poměrně zřídka kvůli vysokým nákladům a přítomnosti tomografů na velkých klinikách.

Laparoskopie

Tato metoda je jak diagnostika, tak léčba onemocnění. Tuto studii provádějte ve speciálně vybavených kancelářích nebo operačních sálech.

Laparoskopie umožňuje detekovat patologii orgánů v reálném čase av některých případech podniknout kroky ke snížení jejich účinků na tělo. Tato metoda se používá v extrémně závažných případech onemocnění.

Endoskopie

Tato výzkumná metoda umožňuje vidět všechny změny v pankreatu a dvanáctníku. Za tímto účelem se přes jícen vloží endoskop s nainstalovanou kamerou a vyšetřuje se orgán.

V důsledku endoskopie je možné stanovit úroveň sekrece a její účinek na slinivku břišní.

Diferenciální diagnostika pankreatitidy

Pro pankreatitidu jsou hlavními charakteristickými příznaky bolest břicha, která vrací, průjem a zvracení. Řada dalších nemocí zažívacích orgánů má však podobné příznaky.

Někdy nemusí výsledky testu poskytnout úplný obraz, takže odborník může s jistotou diagnostikovat. Je nutné rozlišovat pankreatitidu od možných dalších onemocnění.

Rozdíl mezi pankreatitidou a perforovanými vředy

Poměrně často má pankreatitida podobné symptomy s perforovaným vředem. Tato onemocnění se vyznačují silnou bolestí a bolestivým šokem, který způsobuje, snížením tepové frekvence a napětím břišních stěn.

Existují však významné rozdíly, které jsou důležité, aby bylo možné pozorovat při stanovení diagnózy a předepisování léčby. Pacient s perforovaným vředem se snaží zaujmout jedno místo, ve kterém bude bolest méně pociťovaná. Také s tímto onemocněním se zvracení vyskytuje poměrně zřídka.

Při pankreatitidě je pacient neklidný. Nemůže najít jednu pozici pro spaní. Také onemocnění je doprovázeno neustálým zvracením. V důsledku onemocnění může být narušeno zásobování periferní krví.

Rozdíl mezi pankreatitidou a cholecystitidou

Tyto dvě nemoci mají velmi podobné příznaky. A často je cholecystitis důsledkem lidské pankreatitidy. Pro cholecystitis je charakterizován výskyt bolesti na pravé straně břicha a přechod bolesti v pravém rameni. Na ultrazvuk vyslovoval zánětlivý proces.

Kromě toho bude čtenář užitečné informace, které je cholecystitis a jak s ním zacházet, na stránkách našeho webu.

Rozdíl mezi pankreatitidou a akutní intestinální obstrukcí

Pankreatitida je doprovázena dynamickou intestinální obstrukcí. Bolest ve střevech se vyskytuje náhle, zvracení, nadýmání, po kterém zácpa na chvíli - to vše jsou příznaky pankreatitidy.

Rozlišení tohoto onemocnění od střevní obstrukce může být založeno na výsledcích krve. Pokud má krev nízkou hladinu chloridu, znamená to střevní obstrukci. Vysoké hladiny chloridů a diastázy ukazují, že pacient má pankreatitidu.

Rozdíl mezi pankreatitidou a infarktem myokardu

Rozlišování mezi těmito dvěma chorobami je poměrně snadné. Infarkt myokardu je diagnostikován podle výsledků elektrokardiogramu, který je prováděn pro každého pacienta po přijetí do nemocnice.

Blog pankreatitidy

Symptomy a léčba pankreatitidy

 • O pankreatitidě
 • Výživa pankreatitidy
 • Léčba pankreatitidy
 • Recepty na pankreatitidu

Jak zjistit pankreatitidu prvními příznaky.

První příznaky pankreatitidy. První příznaky pankreatitidy.

První příznaky pankreatitidy se projevují různými způsoby. Obecně se příznaky akutní nebo chronické pankreatitidy liší a záleží především na tom, v jakém stadiu onemocnění je slinivka břišní, ale dnes budeme diskutovat o prvních příznacích pankreatitidy.

Existují společné první příznaky a pokud je znáte, budete schopni včas reagovat a vyhnout se této hrozné nemoci. Okamžitě učiním rezervaci, kterou založím na svých zkušenostech a pozorování jiné pankreatitidy.

První známkou je zácpa s nadýmáním. Zácpa s puchýřky vede k různým stagnacím a pochodům, především v orgánech zapojených do trávení, včetně kanálků žlučových cest a slinivky břišní.

Obvykle se vyskytují se sedavým životním stylem. Začal jsem to, když jsem měl sedavé zaměstnání.

Pak začne zažívací potíže. Často pociťoval těžkost a nepohodlí po jídle. Po nějaké době (kdo má rok nebo dva, kdo má týden, kdo má den, se spoléhat na stav slinivky), tam je nepohodlí v horní části břicha, v žaludku, jak jestliže žaludeční problémy jsou bolest, nepříjemný, ale ne velmi znepokojující. Jedním slovem, je to jako žaludeční problémy, ale ve skutečnosti je to slinivka břišní. Někdy to brnění vpravo, někdy vlevo, nebudete rozumět, kde přesně důvod je, ale skutečnost, že nepohodlí v horní části břicha je přesné.

První příznaky tohoto onemocnění jsou častá zácpa s nadýmáním, těžkost po jídle, někdy nevolnost a nepohodlí v horní části břicha. Někdo uprostřed, někdo vlevo trochu, někdo vpravo. Záleží na tom, která část slinivky břišní je zapálená. Pokud je hlava pankreatu, pak bolest na pravé straně, je-li tělo, pak uprostřed, je-li ocas slinivky břišní, pak na levé straně. A někdy se to stane jedné osobě a někdy to všude bolí, tj. někdy vpravo, někdy vlevo, někdy uprostřed.

Dále horší. Nepohodlí a tolerovatelné bolesti jsou tolerovatelné a zpravidla se lidé pohybují, což vede k horším následkům. Další známky již začínající exacerbace jsou ataky bolesti. Neočekávaný výskyt nevysvětlitelné bolesti, nevolnost, zvracení, zimnice. Stává se to tehdy, když se člověk z jakéhokoli důvodu začal cítit nemocný, zvracet, a dokonce i bolesti, jako kdyby křeče v žaludku se zvracením, často je bereme na otravu, ale pokud jste jedli stejně jako ostatní a nic Ne, může to být také začátek pankreatitidy. Nebo stejná nevolnost a zvracení z přejídání, ale předtím jste neměli nic, ale teď se cítíte nemocní, zvracení, třes a nepohodlí v horní části břicha. Věnujte pozornost! Nejprve se ukažte s rukama, kde je břicho, a nyní označte horní část břicha. Pokud to tam bolí, pak je to to, o čem píšu.

Měl jsem to a vzal jsem ho na otravu, a po roce a půl takový útok byl, že jsem nemohl narovnat a nemohl jsem zhluboka dýchat. Pokud jste měli podobný poplach, zkontrolujte dobré slinivky břišní, protože není vždy jasné, že se tato slinivka začala chovat špatně. Přečtěte si o tom, jak poskytnout první pomoc při takových exacerbacích pankreatitidy.

První příznaky pankreatitidy se významně liší od příznaků akutní a chronické pankreatitidy. Proto, abych vás nepletl, budu o tom psát v samostatných článcích. Mluvme o prevenci této nemoci, tj. jak se tomuto onemocnění vyhnout.

Prevence pankreatitidy.

Za prvé, jak jste pochopili tento mobilní způsob života. I když máte sedavé zaměstnání, snažte se chodit více nebo dělat nějaký sport.

Cvičení každý den. Dejte si pozor na jídlo. Tuk, smažené, konzervační látky, uzené maso, kořeněný, alkoholický nápoj, a dokonce i umírněně - tělo vždy poškodilo. Nyní je lepší se od toho zbavit a nejen pochopit, jak je to všechno škodlivé, ale nikoli vůbec. Hlavním důvodem výskytu této choroby je - fyzicky - nezdravá strava, psychologicky - stres, starosti, deprese, společensky - potíže.

Zdraví je koneckonců na fyzické, psychologické a sociální úrovni, a ne pouze na absenci nemoci nebo jiného tělesného postižení.

Pod nesprávnou dietou se rozumí nejen pravidelnost, ale také to, co jíme. O výživě si můžete přečíst ve velmi zajímavých a užitečných článcích „Správná výživa“ a „Nejjednodušší dieta pro pankreatitidu“, a to nejen díky tomu, že můžete toto opatření sledovat v potravinách.

A abychom se nedostali do stresu, musíme přestat sbírat sebe, něčemu něco dokazovat, přestat se starat slovem a žít! Při této příležitosti je také zajímavý článek „Psychologická příčina pankreatitidy“. Přečtěte si velmi zajímavé.

A samozřejmě je nutné udržovat správný způsob práce a odpočinku. Můžete nejen pracovat, nebo jen relaxovat, potřebujete rovnováhu ve všem.

Pokud se však choroba vplíží na vás a vy jste začali, objeví se podobné příznaky a příznaky pankreatitidy, pak je lepší kontaktovat specialistu a nenechte toto onemocnění přijít k vám.

Na tohle mi dovolte, abych se poklonila. Všechno nejlepší pro vás!

Pokud se chcete dozvědět o prvních známkách pankreatitidy ve mně, přečtěte si článek „Pankreatitida začíná nepostřehnutelnými maličkostmi!“

A jak jste začal tuto nemoc ukazovat? Jaké byly vaše první příznaky pankreatitidy?

Další informace k tomuto tématu:

Pokud si myslíte, že článek je opravdu zajímavý a užitečný, byl bych velmi vděčný, kdybyste tyto informace sdíleli se svými přáteli v sociálních sítích. K tomu stačí kliknout na tlačítka sociálních sítí.

Pankreatitida: Jak kontrolovat slinivku břišní, příznaky onemocnění

Pankreatitida je problém pro mnoho lidí, kteří včas nevyléčili gastrointestinální onemocnění, zneužívali alkohol a podvyživovali.

Díky této včasné detekci patologie bylo možné vyvarovat se vzniku tohoto nebezpečného a nepříjemného postižení. Ale ne každý ví, jak kontrolovat slinivku břišní, a někteří prostě nechtějí navštívit lékaře ještě jednou, protože takové návštěvy děsí lidi.

Co je to nemoc?

Jedná se o zánětlivý proces, který podstupuje slinivka břišní. Objevuje se otok tkáně pankreatu a kanálků do dvanáctníku. Vzhledem k otoku enzymů produkovaných žlázou, přes kanály nemohu dostat do jícnu.

Ale lipáza, amyláza, laktáza, chymotrypsin a trypsin, jejichž hlavním úkolem je pomáhat při trávení potravy, nemohou plnit své základní funkce, protože se hromadí v těle slinivky břišní. Trávicí proces enzymů však nelze zastavit, protože začínají pomalu trávit tkáně, které je produkovaly, zatímco otravují celé tělo toxiny.

Příznaky onemocnění

Aby bylo možné včas pochopit, že problémy začínají ve slinivce břišní, je třeba pečlivě zvážit všechny signály těla. V různých stadiích vývoje onemocnění se vyskytují charakteristické příznaky, které způsobují nepohodlí a zdravotní poruchy:

 1. Bolest Jakmile začnou zánětlivé procesy a kanál je blokován, osoba cítí nepříjemnou ostrou bolest pod žebry. V závislosti na místě onemocnění může na jedné straně zranit stranu nebo bezprostředně kolem celého obvodu žeber. Bolest je trvalá a neodezní ani v klidu.
 2. Zvracení. Žaludek zastaví pereravlivat, bez enzymových tablet se okamžitě objeví zvracení. Při každém jídle dochází ke zvracení.
 3. Vysoká teplota Zánětlivé procesy v těle a intoxikace vyvolávají ochrannou reakci těla a zvyšují tělesnou teplotu na 38–38,5 stupně.
 4. Žloutenka S edémem pankreatu může její tělo vyvíjet tlak na žlučovody, což má za následek mechanickou žloutenku. Člověk má všechny známky žloutenky: zažloutlé oči, dlaně a kůži.
 5. Průjem nebo zácpa. Problémy trávicího traktu se okamžitě projevují, nedostatek enzymů a intoxikace způsobují potíže s defekací.

Metody diagnostiky pankreatitidy

Každý ví, že je mnohem účinnější léčit nemoci v raném stádiu, dokud se forma kurzu nestane chronickou. K tomu je však nutné absolvovat alespoň jednou ročně kompletní lékařskou prohlídku, díky které je možné včas zjistit odchylky od normy, vývoje patologií a poruch.

Jak zkontrolovat slinivku břišní? Nejprve je třeba kontaktovat lékaře. Je to on, kdo musí pečlivě vyšetřit pacienta, prohmatat břicho, určit, kde se nemoc nachází, a dát pokyny pro testy. I při palpaci může lékař určit etiologii bolesti břicha.

Pokud existuje podezření, že příčinou bolestivých syndromů je pankreatitida, je pacient poslán k vyšetření na gastroenterologa, který předepisuje všechny testy potvrzující nebo vylučující předběžnou diagnózu.

Obecný krevní test

Darují krev z prstu, po kterém laboratorní pracovníci kontrolují počet leukocytů a ESR v krvi. Obecná analýza umožňuje určit, zda jsou v těle přítomny zánětlivé procesy. Nedostatek inzulínu také indikuje vývoj otoků žlázy.

Biochemický krevní test

Pro biochemickou analýzu vezměte žilní krev. Kontroluje se na zvýšení enzymů. Tato metoda je zvláště účinná v akutním stadiu pankreatitidy.

Testy na moč

V případě detekce enzymu amylázy v moči je přítomnost pankreatického onemocnění potvrzena téměř 100%. Tyto analýzy umožňují stanovit problémy s pankreatem na chemické úrovni.
Vzhledem k tomu, že mnoho onemocnění má podobné ukazatele a symptomy, musí být testy potvrzeny jinými vyšetřovacími metodami.

Ultrazvuk

Ultrazvuk je nedílnou součástí diagnózy. Pomocí ultrazvukového vyšetření určete velikost žlázové tkáně a jejích kanálků, její umístění ve vztahu k jiným orgánům, přítomnost tekutin v břišní dutině nebo jejich nepřítomnost. Ultrazvuk poskytuje příležitost vizuálně posoudit stav vnitřních orgánů a eliminovat hnisání a peritonitidu.

X-ray

Velmi často, kameny v kanálcích žlázové tkáně vedou k pankreatitidě. Rentgenový obraz umožňuje vizuálně zjistit přítomnost kamenů, tzv. Kalcenátů.

Počítačová tomografie

Počítačová tomografie umožňuje vizuálně stanovit změny velikosti žlázové tkáně, zúžení nebo rozšíření kanálků. Tato metoda je považována za drahou, ale dává spoustu informací, díky kterým můžete přesněji diagnostikovat a předepsat správnou léčbu.

Endoskopie

Pomocí malé sondy s kamerou mohou lékaři v reálném čase zobrazit celou situaci zevnitř. Endoskop je zaveden do dvanácterníku a bradavky Vaters jsou pečlivě vyšetřeny, skrze něž tajemství vstupují do trávicího traktu. Také během endoskopie je zaveden kontrast, aby se dosáhlo lepších rentgenových paprsků a CT vyšetření. Ale kontrast sám o sobě je považován za dráždivý a může vyvolat relaps pankreatitidy.

Laparoskopie

Laparoskopie je spíše chirurgickým zákrokem než diagnostickou metodou, ale poskytuje důležité informace o současném stavu onemocnění. Aplikujte laparoskopii častěji v akutní formě patologie. Jedná se o minimálně invazivní metodu, která pomáhá eliminovat tkáň mrtvé žlázy. Získané testy mohou také indikovat přítomnost nádorů a cyst, což je důležité vědět v časném vývoji nádorů.

Léčba

Je lepší vyšetřit orgány střevního traktu několika způsoby najednou. Pouze po obdržení všech výsledků může lékař provést spolehlivou diagnózu. Důležitost úplného vyšetření také spočívá v tom, že pankreatitida může způsobit rozvoj dalších strašných nemocí, jako je cukrovka, cholelitiáza. Protože musíte eliminovat všechny možné vedlejší účinky nemoci.

Léčbu pankreatitidy předepisuje pouze ošetřující lékař. Vlastní léčba může vést k exacerbaci onemocnění a vzniku závažných komplikací, které někdy nelze obnovit nebo úplně vyléčit. Protože je velmi důležité dodržovat všechny doktorské předpisy a rady.

Je nutné zcela opustit škodlivé potraviny, jíst méně smažené, uzené, slané a tučné potraviny. Pokud je to možné, zcela opusťte alkohol a kávu nebo snižte dávku na minimum. U pacientů je kontraindikována nervová námaha a velká fyzická námaha.

Dieta s tímto onemocněním hraje důležitou roli v léčbě pankreatitidy, pouze s pomocí správné výživy a léků může být dosaženo prodloužené remise. Při obnově příznaků nemoci byste měli okamžitě zahájit léčbu a nedávat šanci komplikacím.

Jak identifikovat chronickou pankreatitidu u dospělých? Diferenciální laboratorní diagnostika

Jak zjistit pankreatitida potřebují znát každého. Od dnešního dne si mnoho lidí nevšimne, že jsou ohroženi nemocí, a mnohé z těchto zjevných symptomů jsou přisuzovány jednoduchému gastrointestinálnímu rozrušení a obvyklé indispozici. Velmi důležité je sledovat zdraví slinivky břišní. Kvalita života na něm může záviset.

Co je pankreatitida?

Pankreatitida označuje onemocnění slinivky břišní. Onemocnění se projevuje zúžení kanálků žlázy. Takové zúžení může vyvolat kameny, které jsou v žlučníku, stejně jako nádory ve formě nádorů a cyst. To vše zabraňuje odtoku trávicích šťáv do střeva, což vede ke skutečnosti, že samotné železo tráví. Takový proces je velmi nebezpečný pro zdraví pacienta a někdy i pro život.

Důvody

Důvody jsou často tyto ukazatele:

 • Podvýživa, to znamená zneužívání nezdravé potraviny, smažené, uzené, mastné, potraviny obsahující ocet, kořeněná, konzervovaná a konzervovaná
 • Špatné návyky, zde můžete zahrnout kouření a zneužívání alkoholu.
 • Stres a nervové napětí

Pankreatitida může také způsobit:

 • Žlučové onemocnění
 • Onemocnění jater
 • Nemoci gastrointestinálního traktu

Jak můžete zjistit nemoc doma

Nejčastěji jsou příznaky onemocnění přímo spojeny s jeho formou a stádiem. Obecné ukazatele zahrnují bolest v břiše. Bolest se může objevit na levé straně a pomalu se pohybovat směrem k hrudní kosti, a může být také zadána v blízkosti lopatek.

V akutní formě může pacient pozorovat druh tekuté stolice, ve které jsou kousky potravy pozorovány v nevařené formě s konzistencí ve formě pěny, což je také velmi znatelné. Pacient může také pociťovat zvracení a příležitostnou nevolnost. Velmi často se vyskytují problémy s tělesnou teplotou při akutní pankreatitidě, buď klesá, nebo stoupá.

Při chronické pankreatitidě má pacient často ztrátu chuti k jídlu, průjem, tvorbu plynu, říhání, pálení žáhy a rachot v dutině břišní. Pacient může také pozorovat velmi rychlý úbytek hmotnosti, který nejčastěji indikuje výskyt diabetu. V některých případech se může na těle objevit vyrážka, nejčastěji se objevují skvrny na zádech, hrudníku a břiše.

Jaké testy určují

Aby bylo možné přesně určit pankreatitidu v lidském těle, mohou odborníci poslat následující testy, které pomohou přesně určit diagnózu a poskytnout příležitost předepsat adekvátní léčbu:

 • Coptogram - pomocí této studie se hodnotí chemické složení stolice, střevní mikroflóry a vzhledu.
 • Diastáza - tato analýza se provádí ve všech stadiích pankreatitidy. To vám dává příležitost pochopit, jaký stav je orgán a jaký enzym je v něm přítomen. Studie je prováděna krví.
 • Amyláza - tato studie je typická pro útok, pokud je nemoc v počáteční fázi, pak tato analýza není účinná.
 • X-ray - nejčastěji se tato metoda používá v nouzových operacích k určení kamenů v kanálech a ložiskách soli.
 • Ultrazvuk - tato studie se provádí po přísném dietním režimu po dobu dvou týdnů. Ultrazvuk pomáhá určit růst pojivové tkáně, kolik orgánů se mění a zda je tekutina v břišní dutině.
 • Počítačová tomografie - tato metoda pomůže identifikovat a určit velikost nádorů a zjistit, zda se onemocnění dostalo do formy rakoviny.
 • EGD - tato studie bude popisovat zánětlivé procesy v zažívacím traktu.
 • MRI - pomůže posoudit, jak efektivní metabolické procesy ve tkáních.

U pacientů, kteří nemohou být na prvním místě transportováni, jsou předepsány následující testy: t

 • AsAT
 • LDH
 • Dusík
 • Moč na diastáze
 • Krevní vápník a sérová amyláza

Analýza pankreatických hormonů

 • Inzulín Tento hormon v lidském těle hraje nezastupitelnou roli. Práce tohoto hormonu zahrnuje následující funkce:
 1. Pomáhá vychytávání glukózy
 2. Reguluje výměnu uhlí
 3. V případě potřeby snižuje hladinu cukru v krvi
 • C-peptid, proteinová látka. Tato látka vzniká spolu s inzulínem v těle a ukazuje její množství.
 • Glukagon Peptidový hormon alfa - buňky žlázy. Výzkum tohoto hormonu je předepsán, s těžkým zánětem, hypoglykemickou kómou a za stejných podmínek.

Jak zjistit pankreatitidu nebo gastritidu

Za účelem stanovení těchto dvou onemocnění je nutně nutné provést úplné vyšetření a diagnostiku lze provést za přítomnosti příznaků. Gastritida, podobně jako pankreatitida, může být akutní a chronická.

 • Slabost v celém těle
 • Těžkost žaludku
 • Průjem
 • Nevolnost
 • Zvracení
 • Hustá konstantní suchost.
 • Závratě
 • Světlá barva pleti se zeleným odstínem

Jak je vidět ze seznamu, mnoho symptomů se shoduje se symptomy pankreatitidy. Diagnózu tak může přesně identifikovat pouze odborník na výzkum a analýzu.

Léčba

Akutní pankreatitidu lze léčit pouze v nemocnici s pomocí odborníků. Vzhledem k tomu, akutní pankreatitida je docela nebezpečný stav. Pokud máte podezření na tuto nemoc, pak byste neměli váhat zavolat sanitku, která musí nabídnout naléhavou hospitalizaci. Předtím, než ambulance dorazí na pacientovo břicho, aplikují se zima a dají si antispasmodika, mezi něž patří Papaverine a No-shpa. Pacient musí v každém svém projevu zcela opustit jídlo.

Léčba akutní pankreatitidy může být popsána jako: zima, hlad a odpočinek.

Pomoc v nouzové ambulanci by měla vypadat takto:

 1. Do žíly se vstříkne kapátko s fyziologickým roztokem.
 2. Dej antiemetikum
 3. Úleva od bolesti
 4. Použijte antisecretory

Jak rozpoznat pankreatitidu: definice akutních a chronických forem

Úspěch léčby pankreatitidy závisí na včasné diagnóze, diagnóze a realizaci všech předpisů ošetřujícího lékaře. Lékař se spoléhá na laboratorní údaje, příznaky onemocnění.

Jak zjistit pankreatitidu? Symptomy pankreatitidy jsou akutní bolest břicha v dutině břišní, přetrvávající nevolnost, zvracení, nepřiměřená slabost, rychlý pokles krevního tlaku, tělesná teplota, nadměrné pocení, nadměrná bledost kůže.

Vzhledem ke stagnaci žluči ve slinivce břišní, je pozorováno zažloutnutí kůže, přerušení v procesu trávení, rozvoj diabetu typu 2, hyperglykémie není vyloučena.

Charakteristickými projevy zánětlivého procesu v pankreatu jsou:

 1. bílý květ na jazyku;
 2. nepohodlí při pohmatu těla;
 3. bolest na křižovatce páteře s žebry.

První příznaky budou časté zácpy, doprovázené nadýmáním, těžkostí po jídle, nevolností a nepohodlí v horní části břicha. Někteří pacienti si stěžují na bolest na levé straně, jiní na pravé straně a v jiných to bolí uprostřed břišní dutiny.

Lokalizace bolesti závisí na tom, která část zánětu slinivky břišní je zapálená. Když je hlava orgánu poškozena, to bolí napravo, se zánětem celého těla žlázy, bolest je cítil uprostřed, a když se zranění dotkly ocasu, bolest nastane vlevo. Od téže osoby čas od času to bolí všude.

Lékaři vědí, jak určit pankreatitidu, která pomáhá učinit diagnózu v raném stádiu onemocnění. Pokud je žláza zanícena, pacient necítí pulzace aorty kolem žaludku a při navrhování orgánu v břišní oblasti jsou vidět modré skvrny. Tato vlastnost je spojena s nebezpečnými účinky produktů rozkladu na svalovou tkáň a vnitřní orgány.

Ostrá ztráta hmotnosti, porucha asimilace živin, častý průjem s nepříjemným zápachem plodu pomůže identifikovat nemoc. Při dlouhém průběhu nemoci trpí pacient těžkou slabostí, respiračním selháním, poruchou paměti, neschopností soustředit se. Zvláštní pozornost bude třeba věnovat pacientům během těhotenství, jejich příznaky se projeví jasněji.

Laboratorní testy

Biochemický krevní test pomáhá odhalit zánět pankreatu, což je první studie předepsaná lékařem. Analýza je jednoduchá, informativní, pomáhá pochopit typ onemocnění.

Pokud je přítomna pankreatitida, krev bude vykazovat zvýšené množství alfa-amylázy, lipázy, hladiny inzulínu klesají (na pozadí tohoto stavu se zvyšuje hladina glukózy, stav prediabetů), krevní bílkovina (albumin), růst močoviny a aktivita c-reaktivního proteinu.

Alfa-amyláza je produkována slinivkou břišní, aby štěpila škrob, a zvýšená hladina látky přispívá k přesné diagnóze. Zvýšení koncentrace močoviny také říká o porušení ledvin.

Vodná a elektrolytická analýza krve pomůže rozpoznat porušení v těle. Je známo, že poruchy funkce pankreatu vedou k těmto problémům:

 • změna složení krve;
 • zvýšení tekutin v krevním řečišti;
 • vaskulární okluze;
 • krevní sraženiny.

Onemocnění způsobuje snížené množství minerálů v krvi, jde o minerály: vápník, sodík, draslík. V důsledku toho nevyhnutelně dochází k přerušení práce orgánů kardiovaskulárního systému.

Lékaři vědí, jak detekovat pankreatitidu obecným krevním testem, přesněji počtem červených krvinek a bílých krvinek. Růst indexů leukocytů vypovídá o akutním zánětlivém procesu, s poklesem množství tekutiny v cévním lůžku, je pozorován nárůst rychlosti sedimentace erytrocytů.

Obecná analýza moči pomůže diagnostikovat patologii, ukáže významnou odchylku indexů alfa-amylázy.

Pokud je stadium pankreatitidy pozdě, laboratorní technik detekuje červené krvinky, bílé krvinky a další složky v moči pacienta, které by tam neměly být.

Jak se projevuje pankreatitida a jak člověk rozpozná nemoc?

Pankreat je velmi důležitý při provádění dvou funkcí: produkce enzymů pro trávení potravy a hormonů pro regulaci metabolismu glukózy. Enzymy jsou produkovány normálně v neaktivním stavu a jsou aktivovány ve střevě. Ty zahrnují: trypsin, amylázu, chemotrypsin, lipázu.

Hormony vylučované slinivkou břišní regulují metabolismus sacharidů: inzulín klesá a glukagon zvyšuje koncentraci cukru v krvi. Když pankreatitida nedokáže vyrovnat se s prováděním těchto funkcí, a tam jsou známky pankreatitidy.

Kauzální onemocnění: onemocnění žlučového systému a žlučníku, konzumace alkoholu. Tyto dvě podmínky vyvolávají 80% případů akutní pankreatitidy. Pankreatitida se může vyvinout v důsledku poranění pankreatu, použití toxického léčiva nebo jiných toxických látek, kouření, autoimunitního onemocnění, dvanáctníkového onemocnění a genetických metabolických onemocnění.

Pankreatitida může být důsledkem jiných onemocnění nebo může být nezávislým onemocněním. Klinické příznaky pankreatitidy se liší z různých důvodů.

Existuje chronická akutní pankreatitida; z důvodu výskytu - primární, sekundární pankreatitida; chronická forma je rozdělena na exacerbaci a remisi. Klinické projevy v různých fázích a formách pankreatitidy jsou odlišné.

Akutní pankreatitida

Akutní pankreatitida je založena na trávení nemoci enzymů vlastní pankreatické tkáně, s následným přidáním a zánětem.

Symptomy akutní pankreatitidy se liší, závisí na příčině onemocnění, stavu těla, věku pacienta a přítomnosti dalších onemocnění z důležitých orgánů: mozku, srdce, jater, ledvin.

 • Známky útoku pankreatitidy spočívají v prudce se objevujícím syndromu bolesti. Bolesti jsou prvními příznaky onemocnění. Intenzita bolesti je tak silná, že pacienti padají do bezvědomí nebo se objevují sebevražedné myšlenky. Takový útok bolesti se nazývá "pankreatická kolika". Charakteristickým znakem takového syndromu bolesti je jeho zisk po požití jídla, ale po kašli nebo hlubokém dechu během pohybu není žádný zisk. Bolest se vzdává hrudní kosti, vzadu, pod lopatkami, vpravo, vlevo hypochondrium, někdy je to pásový opar. Proto je velmi často při akutní pankreatitidě omylem provedena diagnóza: infarkt myokardu, angina pectoris, cholecystitis. Je to důležité! Pro správnou diagnózu a diferenciaci s jinými nemocemi musíte jít do nemocnice k lékaři, který vám předepíše speciální testy a studie.
 • Dalším charakteristickým příznakem akutní pankreatitidy je opakované a opakované zvracení. Za prvé, zvracení kousky jídla přijaté v předvečer, a pak jen zelená žluč a hlen. Po zvracení se stav pacienta nezlepšuje, ale naopak jen zhoršuje, nepřináší úlevu zvracení.
 • Síla bolesti a zvracení způsobuje následující velmi časté příznaky pankreatitidy - nervové zhroucení: úzkost, slznost, podrážděnost. Tyto projevy by však neměly být zaměňovány s příznaky chronického alkoholismu, jaterní encefalopatie, pankreatické psychózy. Poslední onemocnění se vyvíjí u pacientů s komplikovanou pankreatitidou, když jsou postiženy mozkové cévy. Psychóza se nejprve projevuje zvýšenou náladou, rozruchem, třesem v rukou, později tento stav ustupuje agitaci s halucinacemi (vizuálními a sluchovými), a dokonce i později, bez lékařské péče, dochází k výpadku proudu, strnulosti. Je to důležité! U lidí se závažným průvodním onemocněním srdce, ledvin, jater, mozku a starších osob může být tento stav zhoršen nástupem vícečetného selhání orgánů.
 • V důsledku velkého počtu enzymů vstupujících do krevních cév z pankreatu se v cévách spouští mechanismus trombózy. V cévách hlavy, plic, střev a srdce se tvoří krevní sraženiny. A další fáze takové trombózy se nazývá „koagulopatie spotřeby“, to znamená, že krev není sraženina v důsledku nedostatku hemostatických prvků v ní, které byly vynaloženy na tvorbu krevních sraženin, a krvácení ze subkutánních, intravenózních injekcí a katétrů.
 • Teplota je v prvních dnech normální, následně je pozorován vzestup. Zpravidla však stoupá pouze na subfebrilní čísla. Vyšší nárůst teploty (nad 38 stupňů) je charakteristický pro pankreatitidu s rozvojem komplikací.
 • Nepřímé známky pankreatitidy: barva kůže se může změnit.

Při obstrukční žloutence může dojít k žloutnutí kůže, když zanícené zvětšené slinivky břišní vytlačují kanály, které jsou společné s játry, nebo když je žlučovod uzavřen kamenem. Bledost kůže je charakteristická pro rozvoj pankreatického šoku a intoxikace, krvácení z žaludečních a dvanáctníkových vředů. Namodralý nádech kůže a kůže špiček paží, nohou a nosu se objevuje při respiračním selhání a závažném onemocnění srdce.

Cyanóza může být běžná nebo lokální. S lokální cyanózou se na stranách břicha, kolem pupku, na obličeji objevují modravé skvrny. Tam mohou být krvácení na hýždích a poblíž pupku. Výrazný cyanotický odstín obličeje doprovází těžké formy pankreatitidy s intoxikací a vaskulárními lézemi. Vzhled cyanózy na kůži v epigastriu, levé hypochondrium indikuje nepříznivý průběh onemocnění.

Lokální symptomy pankreatitidy: v epigastrické oblasti je detekován bolestivý zánětlivý hřeben - infiltrace při palpaci; nadýmání; opuch v bederní oblasti; porušení průchodu potravy v horní části gastrointestinálního traktu v důsledku funkční parézy svalů žaludku, dvanáctníku, střevní motility chybí. Tam je bolest při zkoumání epigastrium, hypochondrium vpravo a vlevo, a v rohu mezi levým XII okrajem a páteří.

Typy akutní pankreatitidy

Akutní pankreatitida je dvou typů: intersticiální a nekrotická (pankreatonekróza). Klinické projevy těchto dvou forem jsou poněkud odlišné.

Intersticiální (edematózní) pankreatitida se vyznačuje rychlým nástupem, snadnějším průběhem a dobrým účinkem léčby léky. Všechny klinické příznaky vymizí přibližně v 5. - 7. den léčby a patologické změny v nemocném orgánu jsou vyřešeny 10. - 14. den. Pokud se intersticiální pankreatitida neobjeví komplikace z jiných orgánů. Bolest a zvracení u takové pankreatitidy není tak bolestivé jako u nekrotické pankreatitidy. Tělesná teplota zůstává v normálním rozmezí.

Nekrotizující pankreatitida se vyznačuje delším, závažnějším průběhem. V nekrotizující pankreatitidě v pankreatu jsou místa nekrózy (nekróza), mají tři typy: tuk, hemoragické a smíšené. Klinické projevy onemocnění jsou přítomny až 4 týdny a změny v nemocném orgánu jsou detekovány i po 1,5 měsíci od nástupu onemocnění.

Bolestivý syndrom je intenzivnější, bolestivější, přetrvávající a zvracení se opakuje. Vyznačuje se bledostí a mramorováním kůže, žloutenkovou stínovou sklerou. Nepřímé známky nekrózy pankreatu jsou: svalové napětí v břiše, otoky bederní oblasti (v rohu mezi páteří a XII žebry), nedostatek střevní motility a citlivost při pocitu horní části břicha.

U některých pacientů s touto formou pankreatitidy se objevuje obraz pankreatického šoku s těžkým postižením v srdci, játrech, ledvinách a plicích, s rozvojem intoxikační psychózy.

Chronická pankreatitida

Chronická pankreatitida je skupina onemocnění různých etiologií, ve kterých dochází k destrukci slinivky břišní, jejímu nahrazení vláknitou tkání a kameny a cysty se objevují ve vývodech. Výsledkem je, že slinivka břišní se nedokáže vyrovnat s funkcí produkce enzymů pro trávení potravy as funkcí syntetizace inzulínu a glukagonu pro metabolismus sacharidů. Proto potraviny nejsou zcela stravitelné, živiny, vitamíny nejsou absorbovány. A s chronickou pankreatitidou existuje pravděpodobnost diabetu.

Častým výsledkem chronické pankreatitidy je karcinom pankreatu. První známky pankreatitidy v chronické formě se projevují jako bolest v epigastriu, v levé a pravé hypochondriu. Před nástupem bolesti pacient zlomil dietu: jedl tuk, kořeněný, pil alkohol.

Důležitým rysem je povaha bolesti v závislosti na onemocnění, které způsobilo chronickou pankreatitidu. Bolest, která se vyskytne během zánětu, je trvalá, špatně zastavená antispasmodiky, analgetika při léčbě účinnější. Tyto bolesti nezávisí na příjmu potravy. Po týdnu spontánně klesají nebo ustupují.

Pokud bolest nastane v důsledku zablokování pankreatického kanálu kamenem, cystou, jizvou nebo pseudocystou, pak má charakter podobný útoku, který ho obklopuje. Nevolnost a zvracení je zpravidla doprovázejí a nepřinášejí úlevu; bolest se vyskytuje 15 až 20 minut po požití potravy a snižuje se po antispasmodických léčivech.

V důsledku zánětu a fibrózní degenerace pankreatického parenchymu může dojít k pankreatické neuritidě, při které bolesti jdou dozadu, trvají déle než týden a stávají se trvalými. Charakteristickým rysem je, že taková bolest je zmírněna pouze analgetiky, antispasmodická léčiva nejsou účinná.

Bolestivý příznak pankreatitidy je velmi silný, pacienti musí zaujmout nucenou pozici: posadit se, naklonit se dopředu, rukama kolem kolen. V této poloze se tlak na nervová zakončení snižuje a bolest se snižuje.

Zácpa může být časným příznakem chronické pankreatitidy. Vyskytuje se v důsledku špatného proudění žluči a snížené střevní motility. Tento příznak brzy ustupuje k průjmu - stolice je velká, šedá, s hnilobným zápachem a mastným leskem.

U prelumu dvanáctníkového záblesku, zánětu hlavy pankreatu, se objevují známky střevní neprůchodnosti. Tato vlastnost je zvláště výrazná po jídle. Po jídle, nadýmání, křečovité bolesti, těžkosti v žaludku, někdy nevolnost, zvracení.

V pozdních stádiích chronické pankreatitidy jsou příznaky nedostatečné produkce pankreatických enzymů slinivky břišní. Vzhledem k tomuto nedostatku enzymů pro trávení potravy dochází k narušení trávení a vstřebávání potravy, což zvyšuje růst patogenních mikroorganismů v tenkém střevě. Časté příznaky jsou: nevolnost, intermitentní zvracení, abdominální distenze, tekutina, hojnost, časté (až 5x denně), mastné mastné stolice, které jsou špatně vymyty ze záchodové mísy, říhání, ztráta chuti k jídlu, ztráta hmotnosti a symptomy hypo- a avitominózy.

U 33% pacientů s chronickou pankreatitidou se vyvíjí intrasekreční insuficience - tvorba nedostatečného množství inzulínu a porušení metabolismu sacharidů. 50% pacientů s intrasekreční insuficiencí vykazuje známky diabetu.

Lidé trpící chronickou pankreatitidou jsou náchylní k astenii, nízké hmotnosti. To je způsobeno špatnou stravitelností potravy, která je způsobena nedostatečnými enzymy, špatnou chutí k jídlu, výskytem diabetu, přísnou dietou, aby se zabránilo bolesti.

Kůže může v důsledku mechanické žloutenky způsobit žloutenku. Při pankreatitidě se často objevuje olupování kůže a suchost.

Malé, kulaté, jasně červené skvrny se mohou objevit na kůži břicha, zad a hrudníku, pokud je stisknete prsty, „červené kapičky“ jsou příznakem. Objevují se v důsledku aneuryzmatu malých cév subkutánní tkáně, kůže. S exacerbací pankreatitidy se počet těchto míst zvyšuje, s remisí, mohou zmizet. Tento příznak je charakteristický nejen pankreatitidou, ale i dalšími vaskulárními onemocněními.

Pacienti si všimnou bolesti při palpaci v horní polovině břicha a někdy je cítit zvětšenou a hustou slinivku břišní. Jazyk je potažen květem bílé, suché.

Škytavka v důsledku podráždění nervů. Subkutánní tuková tkáň v epigastriu, v levé hypochondrii, může atrofovat.

Tyto výše uvedené příznaky se projevují v kombinaci a samotné, projevy závisí na délce trvání chronické pankreatitidy a přítomnosti komplikací. Existují tedy tři varianty průběhu chronické pankreatitidy:

 1. Trvání onemocnění od 1 do 10 let: alternativní období exacerbace, remise. Hlavním klinickým příznakem je bolest různých sil a lokalizace. Ztráta chuti k jídlu, zvracení, abdominální distenze, nevolnost jsou doprovázeny a velmi rychle zastaveny během léčby.
 2. 10 a více let onemocnění: bolest se snižuje nebo úplně vymizí. Příznaky exokrinní insuficience se v tomto období objevují v popředí: nevolnost, občasné zvracení, ztráta chuti k jídlu, říhání, abdominální distenze, hojná, urážlivá častá stolice. Vzhledem k tomu, že živiny a vitamíny nejsou absorbovány, pacienti rychle ztrácí váhu.
 3. V první a druhé periodě chronické pankreatitidy se může objevit varianta průběhu chronické pankreatitidy s komplikacemi. Tato možnost je charakterizována přetrvávajícím dyspeptickým syndromem a změnou intenzity a polohy bolesti. V polovině případů se bolest zvyšuje, může přetrvávat neurčitě. Lokalizace změn bolesti: nyní je v celém břiše pozorována bolest.

S rozvojem infekčních komplikací spojit příznaky intoxikace: horečka, zimnice, slabost.

Závěr

Výše uvedené příznaky pankreatitidy lze snadno pozorovat, pokud existují. Když jsou tyto projevy zjištěny, doporučuje se poradit se s lékařem, protože pankreatitida je impozantní patologie, a pokud není léčena, končí žalostně.

Jak zjistit, že mám pankreatitidu

DŮLEŽITÉ! Chcete-li článek uložit do záložek, stiskněte: CTRL + D

Zeptejte se DOCTOR otázku a získejte ZDARMA ODPOVĚĎ, můžete vyplnit speciální formulář na NAŠE STRÁNKY, přes tento odkaz >>>

Diagnóza pankreatitidy: definice akutních a chronických forem analýzy

Pro zahájení léčby je nutné provést diagnózu. Existuje celá řada nemocí, jejichž příznaky nejsou jasně definovány a není možné je rozpoznat. Tato onemocnění zahrnují pankreatitidu.

Metody diagnostiky pankreatitidy

Úspěch léčby tohoto onemocnění závisí na včasném vyšetření a správné diagnóze. Při stanovení diagnózy se odborník spoléhá nejen na výzkumná data, ale také na příznaky současného onemocnění. Patří mezi ně:

 • akutní bolest v pásovém oparu;
 • neustálý pocit nevolnosti a zvracení, který neubírá;
 • obecná slabost;
 • prudký pokles tlaku;
 • nadměrné pocení a bledost kůže;
 • skoky v tělesné teplotě;
 • zhoršená stolice;
 • sucho v ústech, bílá na jazyku.

V lékařské praxi existuje několik způsobů, jak zjistit pankreatitidu bez použití instrumentálního vyšetření založeného pouze na charakteristických symptomech. To umožňuje diagnostikovat dospělého v raném stadiu. Mezi tyto příznaky patří:

 1. v přítomnosti pankreatitidy pacient necítí pulzaci aorty v žaludku.
 2. vzhled modrých skvrn v břišní stěně v designu slinivky břišní.
 3. modré skvrny v pupeční oblasti. Jejich projev je spojen s působením produktů rozpadu slinivky břišní na tkáně orgánů a svalů.
 4. bolesti v místě pankreatu.
 5. výskyt bolesti při palpaci odborníkem v oblasti na levé straně hrudní kosti, na křižovatce žeber s páteří.
 6. bolestivé pocity při poklepání na slinivku břišní. Výskyt bolesti je spojen se zánětem těla.
 7. silná bolest se zavedením dlaně hluboko do břišní stěny, spojené s podrážděním pobřišnice.

Symptomy a diagnóza chronické pankreatitidy

Aby bylo možné určit chronickou pankreatitidu, musí lékař věnovat pozornost příznakům přítomným u pacienta. Toto onemocnění má následující příznaky:

 1. opakující se bolest pod žebry na levé straně páteře;
 2. šíření bolesti z pankreatu v zádech;
 3. výskyt bolesti po konzumaci uzených, smažených nebo tukových potravin, jakož i používání alkoholických nápojů;
 4. neustálý pocit nevolnosti;
 5. průjem s charakteristickým zápachem;
 6. náhlé hubnutí spojené s porušením absorpce živin z potravy.

Léčba chronické pankreatitidy může trvat dlouho. V průběhu léčby je možná jeho exacerbace nebo remise onemocnění, proto je důležité ji správně diagnostikovat, pro takové dlouhodobé onemocnění jsou charakteristické následující příznaky:

 • slabost, závratě, potíže s dýcháním, zhoršení paměti;
 • zvýšení cukru, diabetes typu 2;
 • porucha zažívacího systému, průjem nebo zácpa, nevolnost a zvracení;
 • zvýšení pankreatu způsobující zablokování žíly sleziny;
 • stáze žluči v orgánu a výskyt žloutenky.

Biochemický krevní test

Jedná se o první analýzu, která je určena pacientům při určování onemocnění slinivky břišní. Je to poměrně jednoduché a poučné. Na základě jeho výsledků se stanoví typ onemocnění orgánů. Při biochemické analýze krve pankreatitidou lze identifikovat následující odchylky od normy:

 • zvýšené hladiny alfa-amylázy. Je to enzym produkovaný slinivkou břišní a podporuje rozpad škrobu v těle. Jeho vysoká hladina označuje onemocnění těla. Na základě tohoto ukazatele však nelze přesně stanovit diagnózu;
 • zvýšené hladiny lipázy, enzymu nezbytného pro rozklad tuků, které tvoří potravu;
 • snížení množství inzulínu a v důsledku toho zvýšení hladiny glukózy
 • snížení hladin proteinů v krvi, zejména albuminového proteinu;
 • prudké zvýšení aktivity c-reaktivního proteinu;
 • zvýšení močoviny v krvi v případě selhání ledvin.

Elektrolytická a vodní analýza krve

Poruchy slinivky břišní znamenají změny ve složení krve, stejně jako množství tekutiny přítomné v krvi. To může vést k zablokování cév a tvorbě krevních sraženin.

Pankreatitida vede ke snížení hladin minerálů v krvi, jako je draslík, vápník a sodík. Minerální obsah ovlivňuje normální fungování kardiovaskulárního systému.

Obecný krevní test

Podle výsledků této analýzy, a to podle počtu leukocytů a červených krvinek, lze vyvodit závěr, že se jedná o onemocnění. Zvýšené leukocyty indikují výskyt zánětlivého procesu v těle. Sedimentace erytrocytů je pozorována s poklesem tekutin v krevním řečišti.

Analýza moči

Pacient s pankreatitidou má významnou odchylku od normy obsahu alfa-amylázy. To je typické pro počáteční stadium onemocnění. V pozdějších stadiích mohou být v moči detekovány bílé krvinky, červené krvinky a další složky.

Instrumentální diagnostické metody

Nedílnou součástí diagnostiky jsou instrumentální metody výzkumu onemocnění pankreatu. V procesu instrumentálního výzkumu je možné vizualizovat žlázu a identifikovat účinky pankreatitidy a její vliv na další orgány.

Nejběžnější instrumentální výzkumné metody jsou následující:

Ultrazvuková diagnostika

Toto je nejúčinnější metoda pro stanovení onemocnění slinivky břišní, stejně jako detekce změn v tkáních orgánů, přítomnost zánětu. Na ultrazvuku je možné vidět stav žlučovodů, přítomnost hnisavých abscesů a tekutin.

Je také důležité si uvědomit, že pacient musí vědět, jak probíhá příprava na ultrazvuk slinivky břišní, aby studie byla co nejvíce informativní.

X-ray slinivky břišní

Tento typ diagnózy vám umožní určit přítomnost kamenů v žlučových cestách a nepřímo potvrdit přítomnost pankreatitidy u pacienta. Obrázky pacienta s tímto onemocněním budou vykazovat zvětšené smyčky střev a další charakteristické rysy.

Tomografie

Informační metoda pro diagnostiku pankreatického onemocnění. S ním můžete určit velikost těla, přítomnost mrtvé tkáně a zánět. Tato metoda je však používána poměrně zřídka kvůli vysokým nákladům a přítomnosti tomografů na velkých klinikách.

Laparoskopie

Tato metoda je jak diagnostika, tak léčba onemocnění. Tuto studii provádějte ve speciálně vybavených kancelářích nebo operačních sálech.

Laparoskopie umožňuje detekovat patologii orgánů v reálném čase av některých případech podniknout kroky ke snížení jejich účinků na tělo. Tato metoda se používá v extrémně závažných případech onemocnění.

Endoskopie

Tato výzkumná metoda umožňuje vidět všechny změny v pankreatu a dvanáctníku. Za tímto účelem se přes jícen vloží endoskop s nainstalovanou kamerou a vyšetřuje se orgán.

V důsledku endoskopie je možné stanovit úroveň sekrece a její účinek na slinivku břišní.

Diferenciální diagnostika pankreatitidy

Pro pankreatitidu jsou hlavními charakteristickými příznaky bolest břicha, která vrací, průjem a zvracení. Řada dalších nemocí zažívacích orgánů má však podobné příznaky.

Někdy nemusí výsledky testu poskytnout úplný obraz, takže odborník může s jistotou diagnostikovat. Je nutné rozlišovat pankreatitidu od možných dalších onemocnění.

Rozdíl mezi pankreatitidou a perforovanými vředy

Poměrně často má pankreatitida podobné symptomy s perforovaným vředem. Tato onemocnění se vyznačují silnou bolestí a bolestivým šokem, který způsobuje, snížením tepové frekvence a napětím břišních stěn.

Existují však významné rozdíly, které jsou důležité, aby bylo možné pozorovat při stanovení diagnózy a předepisování léčby. Pacient s perforovaným vředem se snaží zaujmout jedno místo, ve kterém bude bolest méně pociťovaná. Také s tímto onemocněním se zvracení vyskytuje poměrně zřídka.

Při pankreatitidě je pacient neklidný. Nemůže najít jednu pozici pro spaní. Také onemocnění je doprovázeno neustálým zvracením. V důsledku onemocnění může být narušeno zásobování periferní krví.

Rozdíl mezi pankreatitidou a cholecystitidou

Tyto dvě nemoci mají velmi podobné příznaky. A často je cholecystitis důsledkem lidské pankreatitidy. Pro cholecystitis je charakterizován výskyt bolesti na pravé straně břicha a přechod bolesti v pravém rameni. Na ultrazvuk vyslovoval zánětlivý proces.

Kromě toho bude čtenář užitečné informace, které je cholecystitis a jak s ním zacházet, na stránkách našeho webu.

Rozdíl mezi pankreatitidou a akutní intestinální obstrukcí

Pankreatitida je doprovázena dynamickou intestinální obstrukcí. Bolest ve střevech se vyskytuje náhle, zvracení, nadýmání, po kterém zácpa na chvíli - to vše jsou příznaky pankreatitidy.

Rozlišení tohoto onemocnění od střevní obstrukce může být založeno na výsledcích krve. Pokud má krev nízkou hladinu chloridu, znamená to střevní obstrukci. Vysoké hladiny chloridů a diastázy ukazují, že pacient má pankreatitidu.

Rozdíl mezi pankreatitidou a infarktem myokardu

Rozlišování mezi těmito dvěma chorobami je poměrně snadné. Infarkt myokardu je diagnostikován podle výsledků elektrokardiogramu, který je prováděn pro každého pacienta po přijetí do nemocnice.

Jak zjistit pankreatitidu prvními příznaky.

První příznaky pankreatitidy. První příznaky pankreatitidy.

První příznaky pankreatitidy se projevují různými způsoby. Obecně se příznaky akutní nebo chronické pankreatitidy liší a záleží především na tom, v jakém stadiu onemocnění je slinivka břišní, ale dnes budeme diskutovat o prvních příznacích pankreatitidy.

Existují společné první příznaky a pokud je znáte, budete schopni včas reagovat a vyhnout se této hrozné nemoci. Okamžitě učiním rezervaci, kterou založím na svých zkušenostech a pozorování jiné pankreatitidy.

První známkou je zácpa s nadýmáním. Zácpa s puchýřky vede k různým stagnacím a pochodům, především v orgánech zapojených do trávení, včetně kanálků žlučových cest a slinivky břišní.

Obvykle se vyskytují se sedavým životním stylem. Začal jsem to, když jsem měl sedavé zaměstnání.

Pak začne zažívací potíže. Často pociťoval těžkost a nepohodlí po jídle. Po nějaké době (kdo má rok nebo dva, kdo má týden, kdo má den, se spoléhat na stav slinivky), tam je nepohodlí v horní části břicha, v žaludku, jak jestliže žaludeční problémy jsou bolest, nepříjemný, ale ne velmi znepokojující. Jedním slovem, je to jako žaludeční problémy, ale ve skutečnosti je to slinivka břišní. Někdy to brnění vpravo, někdy vlevo, nebudete rozumět, kde přesně důvod je, ale skutečnost, že nepohodlí v horní části břicha je přesné.

První příznaky tohoto onemocnění jsou častá zácpa s nadýmáním, těžkost po jídle, někdy nevolnost a nepohodlí v horní části břicha. Někdo uprostřed, někdo vlevo trochu, někdo vpravo. Záleží na tom, která část slinivky břišní je zapálená. Pokud je hlava pankreatu, pak bolest na pravé straně, je-li tělo, pak uprostřed, je-li ocas slinivky břišní, pak na levé straně. A někdy se to stane jedné osobě a někdy to všude bolí, tj. někdy vpravo, někdy vlevo, někdy uprostřed.

Dále horší. Nepohodlí a tolerovatelné bolesti jsou tolerovatelné a zpravidla se lidé pohybují, což vede k horším následkům. Další známky již začínající exacerbace jsou ataky bolesti. Neočekávaný výskyt nevysvětlitelné bolesti, nevolnost, zvracení, zimnice. Stává se to tehdy, když se člověk z jakéhokoli důvodu začal cítit nemocný, zvracet, a dokonce i bolesti, jako kdyby křeče v žaludku se zvracením, často je bereme na otravu, ale pokud jste jedli stejně jako ostatní a nic Ne, může to být také začátek pankreatitidy. Nebo stejná nevolnost a zvracení z přejídání, ale předtím jste neměli nic, ale teď se cítíte nemocní, zvracení, třes a nepohodlí v horní části břicha. Věnujte pozornost! Nejprve se ukažte s rukama, kde je břicho, a nyní označte horní část břicha. Pokud to tam bolí, pak je to to, o čem píšu.

Měl jsem to a vzal jsem ho na otravu, a po roce a půl takový útok byl, že jsem nemohl narovnat a nemohl jsem zhluboka dýchat. Pokud jste měli podobný poplach, zkontrolujte dobré slinivky břišní, protože není vždy jasné, že se tato slinivka začala chovat špatně. Přečtěte si o tom, jak poskytnout první pomoc při takových exacerbacích pankreatitidy.

První příznaky pankreatitidy se významně liší od příznaků akutní a chronické pankreatitidy. Proto, abych vás nepletl, budu o tom psát v samostatných článcích. Mluvme o prevenci této nemoci, tj. jak se tomuto onemocnění vyhnout.

Prevence pankreatitidy.

Za prvé, jak jste pochopili tento mobilní způsob života. I když máte sedavé zaměstnání, snažte se chodit více nebo dělat nějaký sport.

Cvičení každý den. Dejte si pozor na jídlo. Tuk, smažené, konzervační látky, uzené maso, kořeněný, alkoholický nápoj, a dokonce i umírněně - tělo vždy poškodilo. Nyní je lepší se od toho zbavit a nejen pochopit, jak je to všechno škodlivé, ale nikoli vůbec. Hlavním důvodem výskytu této choroby je - fyzicky - nezdravá strava, psychologicky - stres, starosti, deprese, společensky - potíže.

Zdraví je koneckonců na fyzické, psychologické a sociální úrovni, a ne pouze na absenci nemoci nebo jiného tělesného postižení.

Pod nesprávnou dietou se rozumí nejen pravidelnost, ale také to, co jíme. O výživě si můžete přečíst ve velmi zajímavých a užitečných článcích „Správná výživa“ a „Nejjednodušší dieta pro pankreatitidu“, a to nejen díky tomu, že můžete toto opatření sledovat v potravinách.

A abychom se nedostali do stresu, musíme přestat sbírat sebe, něčemu něco dokazovat, přestat se starat slovem a žít! Při této příležitosti je také zajímavý článek „Psychologická příčina pankreatitidy“. Přečtěte si velmi zajímavé.

A samozřejmě je nutné udržovat správný způsob práce a odpočinku. Můžete nejen pracovat, nebo jen relaxovat, potřebujete rovnováhu ve všem.

Pokud se však choroba vplíží na vás a vy jste začali, objeví se podobné příznaky a příznaky pankreatitidy, pak je lepší kontaktovat specialistu a nenechte toto onemocnění přijít k vám.

Na tohle mi dovolte, abych se poklonila. Všechno nejlepší pro vás!

Pokud se chcete dozvědět o prvních známkách pankreatitidy ve mně, přečtěte si článek „Pankreatitida začíná nepostřehnutelnými maličkostmi!“

A jak jste začal tuto nemoc ukazovat? Jaké byly vaše první příznaky pankreatitidy?

Další informace k tomuto tématu:

Pokud si myslíte, že článek je opravdu zajímavý a užitečný, byl bych velmi vděčný, kdybyste tyto informace sdíleli se svými přáteli v sociálních sítích. K tomu stačí kliknout na tlačítka sociálních sítí.

S pozdravem Alya.

Vážení přátelé, pokud máte nějaké myšlenky o tomto článku, zanechte prosím svůj komentář, zpětnou vazbu. Váš názor je velmi důležitý, protože to bude blog o pankreatitidě užitečné pro lidi.

Pokud si chcete být vědomi všech událostí, přihlaste se k odběru novinek z blogu o pankreatitidě a dostávejte jen ty nejzajímavější poštou.

Když jsem začal pankreatitidu, byly strašné bolesti v pravém hypochondriu, nevolnost, zvracení. Díky lékaři na klinikách za zastavení všech příznaků!

Akutní pankreatitida je charakterizována neočekávaným a prudkým nástupem symptomů pankreatitidy a častých akutních ataků. Akutní pankreatitida se vyléčí stejně neočekávaně, jak se zdá, tedy spontánně. Pankreatitida tohoto typu obvykle nezpůsobuje trvalé poškození žlázy. Pokud však alkohol dlouho zneužíváte, výsledek bude smutný.

Nechte komentář nebo dva

Přihlásit se k odběru RSS!

Přihlásit se k odběru RSS a získat aktualizace blogu!

Přijímat aktualizace e-mailem:

Jak rozpoznat pankreatitidu: definice akutních a chronických forem

Úspěch léčby pankreatitidy závisí na včasné diagnóze, diagnóze a realizaci všech předpisů ošetřujícího lékaře. Lékař se spoléhá na laboratorní údaje, příznaky onemocnění.

Jak zjistit pankreatitidu? Symptomy pankreatitidy jsou akutní bolest břicha v dutině břišní, přetrvávající nevolnost, zvracení, nepřiměřená slabost, rychlý pokles krevního tlaku, tělesná teplota, nadměrné pocení, nadměrná bledost kůže.

Vzhledem ke stagnaci žluči ve slinivce břišní, je pozorováno zažloutnutí kůže, přerušení v procesu trávení, rozvoj diabetu typu 2, hyperglykémie není vyloučena.

Charakteristickými projevy zánětlivého procesu v pankreatu jsou:

 1. bílý květ na jazyku;
 2. nepohodlí při pohmatu těla;
 3. bolest na křižovatce páteře s žebry.

První příznaky budou časté zácpy, doprovázené nadýmáním, těžkostí po jídle, nevolností a nepohodlí v horní části břicha. Někteří pacienti si stěžují na bolest na levé straně, jiní na pravé straně a v jiných to bolí uprostřed břišní dutiny.

Lokalizace bolesti závisí na tom, která část zánětu slinivky břišní je zapálená. Když je hlava orgánu poškozena, to bolí napravo, se zánětem celého těla žlázy, bolest je cítil uprostřed, a když se zranění dotkly ocasu, bolest nastane vlevo. Od téže osoby čas od času to bolí všude.

Lékaři vědí, jak určit pankreatitidu, která pomáhá učinit diagnózu v raném stádiu onemocnění. Pokud je žláza zanícena, pacient necítí pulzace aorty kolem žaludku a při navrhování orgánu v břišní oblasti jsou vidět modré skvrny. Tato vlastnost je spojena s nebezpečnými účinky produktů rozkladu na svalovou tkáň a vnitřní orgány.

Ostrá ztráta hmotnosti, porucha asimilace živin, častý průjem s nepříjemným zápachem plodu pomůže identifikovat nemoc. Při dlouhém průběhu nemoci trpí pacient těžkou slabostí, respiračním selháním, poruchou paměti, neschopností soustředit se. Zvláštní pozornost bude třeba věnovat pacientům během těhotenství, jejich příznaky se projeví jasněji.

Laboratorní testy

Biochemický krevní test pomáhá odhalit zánět pankreatu, což je první studie předepsaná lékařem. Analýza je jednoduchá, informativní, pomáhá pochopit typ onemocnění.

Pokud je přítomna pankreatitida, krev bude vykazovat zvýšené množství alfa-amylázy, lipázy, hladiny inzulínu klesají (na pozadí tohoto stavu se zvyšuje hladina glukózy, stav prediabetů), krevní bílkovina (albumin), růst močoviny a aktivita c-reaktivního proteinu.

Alfa-amyláza je produkována slinivkou břišní, aby štěpila škrob, a zvýšená hladina látky přispívá k přesné diagnóze. Zvýšení koncentrace močoviny také říká o porušení ledvin.

Vodná a elektrolytická analýza krve pomůže rozpoznat porušení v těle. Je známo, že poruchy funkce pankreatu vedou k těmto problémům:

 • změna složení krve;
 • zvýšení tekutin v krevním řečišti;
 • vaskulární okluze;
 • krevní sraženiny.

Onemocnění způsobuje snížené množství minerálů v krvi, jde o minerály: vápník, sodík, draslík. V důsledku toho nevyhnutelně dochází k přerušení práce orgánů kardiovaskulárního systému.

Lékaři vědí, jak detekovat pankreatitidu obecným krevním testem, přesněji počtem červených krvinek a bílých krvinek. Růst indexů leukocytů vypovídá o akutním zánětlivém procesu, s poklesem množství tekutiny v cévním lůžku, je pozorován nárůst rychlosti sedimentace erytrocytů.

Obecná analýza moči pomůže diagnostikovat patologii, ukáže významnou odchylku indexů alfa-amylázy.

Pokud je stadium pankreatitidy pozdě, laboratorní technik detekuje červené krvinky, bílé krvinky a další složky v moči pacienta, které by tam neměly být.

Instrumentální diagnostické metody

Nedílnou součástí diagnózy pankreatitidy pankreatu se stávají instrumentální metody výzkumu. Během vyšetření je možné vizualizovat slinivku břišní, určit pravděpodobné následky onemocnění, dopad na jiné vnitřní orgány.

Jak zkontrolovat pankreatitidu? Nejprve je předepsán ultrazvuk (ultrazvuk), tato metoda je nejúčinnější pro detekci patologických změn v orgánu, přítomnost zánětlivého procesu a jeho stádia.

Ultrazvukové vyšetření slinivky břišní umožňuje detekci přítomnosti kamenů v žlučovodech, hnisavém abscesu a tekutině. Je třeba zdůraznit, že za účelem získání přesného obrazu musí být pacient řádně připraven na studium.

Pro objasnění přítomnosti cholecystitidy a pankreatitidy předepište rentgenový snímek pankreatu, na obrázku viditelné charakteristické znaky onemocnění, například zvětšené střevní smyčky. Jak zjistit pankreatitidu jinými metodami? To lze provést pomocí počítačové tomografie, s její pomocí, lékař může zjistit:

 1. velikost těla;
 2. přítomnost zánětu;
 3. množství mrtvé tkáně.

Ale tomografie je zřídka praktikována, protože postup je drahý, tomografy jsou pouze ve velkých soukromých klinikách a zdravotnických centrech.

Stává se, že bez laparoskopie to není možné, tato metoda výzkumu je zároveň léčba a diagnostika. Provádí se v provozních nebo speciálních místnostech, případně vybavených.

S pomocí laparoskopie jsou v reálném čase detekovány patologické stavy slinivky břišní a je možné počítat se snížením negativního vlivu na tělo nemocného. Metoda je oprávněná v extrémně závažných případech pankreatitidy.

Další způsob diagnostiky zánětu je endoskopický, což umožňuje stanovit všechny existující změny v:

Pro tuto studii se do jícnu vloží endoskop s miniaturní kamerou na konci.

Pro studium stavu krevních cév pankreatu bude zapotřebí angiografie nebo CT angiografie. Chcete-li zjistit porušení ve velkých žlučovodech, vedení Wirsung předepsat studii pancreatocholangioscopy. Ve zvláště obtížných případech se provádí další biopsie.

V nemocnici a poliklinice se mohou diagnostické metody mírně lišit, záleží na několika faktorech: závažnosti patologického procesu, přítomnosti jiných onemocnění, komplikacích, věku a hmotnosti pacienta.

To vše samozřejmě závisí na technickém vybavení zdravotnického zařízení, vybavení a zdravotnického personálu.

Diferenciální diagnostika

Lékař bude muset rozlišit akutní a chronickou pankreatitidu od jiných onemocnění, která jsou charakterizována těžkou bolestí břicha, vyzařujícími na záda, říháním a průjmem. Výsledky testu ne vždy přispívají k formulaci konečné diagnózy, v tomto případě je vyžadována diferenciální diagnostika.

Symptomatologie, podobná projevům pankreatitidy, se vyskytuje s perforovanou peptickou vředovou chorobou, pacient v obou případech trpí silnou bolestí, poklesem tepové frekvence, silným napětím břišních stěn.

Při diagnostice a předepisování léčby by měly být identifikovány významné rozdíly v perforovaném vředu a pankreatitidě. V prvním případě může pacient obdržet požadovanou úlevu po změně polohy těla a zvracení s perforovaným vředem je extrémně vzácné.

Muž s pankreatitidou:

 • chová se neklidně;
 • je zvracen;
 • narušené zásobování periferní krví.

Existuje mnoho společného s pankreatitidou s cholecystitidou a obě nemoci se vyvíjejí současně. Cholecystitis dává bolest na pravé straně břišní dutiny, dává pravému rameni. Pokud děláte ultrazvuk, pomáhá detekovat výrazný zánětlivý proces.

Jak rozpoznat pankreatitidu a odlišit ji od střevní obstrukce? Když pankreatitida nastane střevní dynamická obstrukce, bolest nastane vzácně, po tam je zvracení, nadýmání a zácpa.

Odlišení onemocnění umožňuje krevní test, s intestinální obstrukcí je snížená úroveň chloridů, s normálním nebo zvýšeným indikátorem chloridů u pacienta určují pankreatitidu.

Prevence pankreatitidy

Aby se zabránilo rozvoji pankreatitidy pomáhá aktivní životní styl, a to i při sedavé práci, měli byste se snažit co nejvíce chodit, chodit, cvičit svůj oblíbený sport. Doporučuje se dělat cvičení každý den, neustále sledovat dietu, odstranit mastné, kořeněné, smažené, uzené pokrmy ze stravy, omezit konzumaci alkoholu.

Hlavními příčinami zdravotních problémů jsou nízká tělesná aktivita, nezdravá strava, častý stres, depresivní stavy a sociální úzkost. Je nesmírně důležité snažit se eliminovat negativní faktory, aby se zabránilo nervovým zkušenostem.

To není na škodu udržet správný režim spánku a odpočinku, to je špatné nejen tvrdě pracovat, ale k odpočinku neustále, měla by být opatření ve všem. Pokud již příznaky pankreatitidy začaly, je třeba okamžitě se poradit s lékařem, abyste diagnostikovali a předepsali odpovídající léčbu.

Informace o příznacích pankreatitidy jsou uvedeny ve videu v tomto článku.