Image

Jak rychle zmírnit bolest při zánětu slinivky břišní?

Každý, kdo alespoň jednou jednou zažil bolest v pankreatu, ví, jak nepříjemné a akutní to může být. Když neexistuje žádná síla vydržet takové syndromy a ambulance je zpožděna, více než kdy jindy, bude užitečná znalost toho, jak zmírnit bolest při pankreatitidě doma.

Není těžké provokovat výskyt nemoci a následných bolestí: stačí jíst mastné nebo kořeněné potraviny, zneužívání alkoholu nebo přítomnost pokročilých stadií gastritidy a jiných patologií. V naší době se každá třetí osoba alespoň jednou setkala s pankreatitidou.

Jak můžete pochopit, že bolest, která vás trápí, pochází z pankreatu a že to bolí s pankreatitidou?

Výrazné známky bolesti


Exacerbace pankreatu mohou být akutní a chronické.

V případě prvního je lokalizace bolesti pankreatitidy v oblasti mírně pod žaludkem a exacerbace jsou ostré.

Při chronických exacerbacích pozorujeme doprovodný celkový stav nadýmání, bolesti, koliky a uvolněné stolice. Většinou se to projevuje po nedodržení diety a doprovází každé jídlo. Bolesti jsou tolerovatelné, ale dlouhé zanedbávání vede k poruše těla.

Hlavní věcí je zastavit aggravace v čase, po které se začne normální životně důležitá činnost. Neléčení exacerbací vede k rozvoji bolesti a ještě více zhoršuje stadia onemocnění.

Co dělat s bolestivým záchvatem akutní pankreatitidy?


K úlevě od bolesti při pankreatitidě doma je možné, ale lékaři nedoporučují to dělat sami bez dohledu specialistů. Často se však stává, že je těžké čekat na lékařskou péči, protože byste měli bolest zastavit a poslat pacienta do zdravotnického zařízení.

Hlavním rysem bolestivého záchvatu je jasné uvolnění bolesti v okamžiku, kdy se sedíte, nakloněním těla dopředu.

Opatření první pomoci v tomto případě zahrnují:

 • zajištění úplného odpočinku těla pacienta, zákaz náhlých a aktivních pohybů;
 • jmenování přísného hladovění;
 • zákaz přijetí panzinormu, kreononu a jiných přípravků obsahujících enzymy, protože situaci zhoršuje;
 • užívání pacientů 0,8 mg Noshpy nebo Drotaverine;
 • připevnění k oblasti ucpávky na zadní straně ohřívače nebo ledové nádoby;
 • umístění pacienta v sedě s nakloněným kmenem.

Intramuskulární injekce Papaverinu 2 ml pomáhá zmírňovat pankreatickou pankreatickou bolest, ale také Noshpy řešení. Pamatujte, že je důležité sledovat dýchání pacienta - musí být povrchní. To je nejlepší pokusit se zadržet dech, dokud bolest nezmizí, pak syndrom půjde o něco rychleji.

Při roubování by měl být žaludek samočistící dvěma prsty a přitlačován na kořen jazyka. Zvracení většinou zmírňuje bolest, ale neposkytuje dlouhodobou úlevu.

V případech, kdy pacient netrpí dysfunkcí žlučníku, mohou tablety Alohol zmírnit bolest při pankreatitidě. Kvůli včasnému odchodu žluči se objeví tekutá stolice a práce slinivky břišní je normalizována. Příjem cholagogue by měl probíhat v kombinaci s Noshpa, Drotaverinem, Papaverinem a dalšími antispasmodiky.

Jakmile se zbavíte útoku, neměli byste jíst ani se silnou chutí. Jediné, co lze bez dalších závažných následků udělat, je vzít si trochu sladkého čaje nebo pít vařenou vodu.

Dále by měl být pacient poslán do nemocnice, kde mu budou poskytnuta veškerá nezbytná opatření k odstranění bolesti. Pacientovi se často podává intravenózní antispasmodikum, obnovuje žaludeční šťávu a její odtok. Kontrikal je velmi populární, obnovuje stěny pankreatu a účinně bojuje proti bolesti a intoxikaci.

Dále je pacientovi předepsáno použití antibakteriálních látek, které zabraňují dalšímu šíření zánětu.

Po úplném ústupu bolesti je pacient povinen dodržovat následující pravidla a doporučení:

 1. Lepení na hlad po tři dny: je povoleno používat lehce sladký čaj nebo vodu;
 2. Po třech dnech můžete začít jíst tekuté jídlo;
 3. Přestat jíst (to platí pro první rok po útoku) mastné, smažené, uzené, mouky a konzervované potraviny, protože takové potraviny postupně provokuje výskyt bolesti.

Pacienti jsou často předepisováni léky, které podporují žaludek, podle typu Almagelu, stejně jako léky, které podporují trávení: Pancreatin, Mazim. Nezapomeňte na obnovu střev Linex, Lactone, Latsidofile.

Dávkové formy pro úlevu od bolesti doma


Můžete se osobně naučit od lékaře, jak zmírnit bolest pankreatitidy, nebo vzít na vědomí doporučení odborníků.

 1. Antispasmodika jako Noshpy, Atropin, Papaverine, Platyfilina pomáhají zmírnit ostrou bolest.
 2. Po uvolnění ostrých bolestí se látky, které obsahují enzymy, stávají užitečnými a doporučovanými. Vhodné jsou recepce Pankrumen, Creon, Panzinorm, Pancreatin, Festal, Mezim. Pomáhají normalizovat stolici a eliminovat dyspepsii. Odstranění exacerbace trvá pět týdnů a léčba chronické bolesti někdy trvá až rok.
 3. Pokud se vyskytne edém, anti-enzymová terapie se používá s Gordoxem nebo Kontrykalem. Možná použití intravenózní Analgin.
 4. Na začátku zánětlivého procesu je pacientovi předepsán Cefpsan, Cefobid.

Někdy je pankreatitida léčena tradičním lékem pomocí slepičího vejce a citronu.

Jak se vypořádat s chronickou pankreatitidou?


Úleva od bolesti při chronické pankreatitidě musí nutně začít úplným hladem a další hospitalizací pacienta. Hlad by měl trvat několik dní. Po výživě by měl být mírný, aby postupně „zapínal“ slinivku břišní.

Je vhodné postupně zavařenou nebo čerstvou zeleninu, ovoce, které nemá výraznou sladkou nebo hořkou chuť. Je důležité nedovolit tepelné zpracování v oleji.

Po skončení hladu je úleva od bolesti pankreatitidy následující:

 1. Pro snížení množství spotřebovaného tuku je předepsána samostatná výživa;
 2. Začíná používání enzymů a inhibitorů, které snižují vylučování kyseliny chlorovodíkové;
 3. Předepisují se narkotická protizánětlivá a antipyretická analgetika;
 4. Možná, že použití Okteroid, blokování neuroendokrinních hormonů gastrointestinálního traktu - lék je vhodný pouze v naléhavých případech a nejsilnější syndrom bolesti;
 5. Předepisují se narkotická analgetika;
 6. Sluneční plexus je blokován, takže bolest zmizí;
 7. Posledním stadiem může být zásah chirurga, což je extrémní míra léčby.

Anestézie pro pankreatitidu slinivky břišní je komplexní a postupný proces, který by měl být prováděn doma tak pečlivě a pečlivě, jak je to jen možné. Jakákoli odchylka od doporučení může vést ke zhoršení a způsobit silnou bolest.

Doba zotavení po exacerbaci


Nejprve je třeba si uvědomit, že s problémy s slinivkou břišní musíte navždy opustit obvyklé nezdravé jídlo a dát přednost správné vyvážené stravě, která nebude mít výraznou chuť. Všechny potraviny musí být čerstvé a vařené s minimálním tepelným zpracováním.

Taková doporučení vás nejen zcela zbaví projevu bolesti, ale také pomohou tělu postupně se vrátit do normálního stavu a pohodlí. Narušení diety může vést k relapsu.

Léčba po exacerbaci trvá často až 10 dní, po kterých se bolest zklidňuje. Nicméně i po této době by měl pacient užívat současně léky, jako je Creon. Pomáhá obnovit práci pankreatu. Přijetí Linexu za účelem zastavení nutkání defekovat.

Lékař vám řekne, jak nejlépe podpořit tělo po úlevě od bolesti.

Další doporučení po ukončení bolesti zahrnují: t

 • pití velkého množství vody, bylinného čaje;
 • preferenci pohanky před ostatními;
 • použití pokrmů s nízkým obsahem tuku, vegetariánských polévek, čerstvého chleba, vařené zeleniny;
 • omezení fyzické aktivity: odpočinek na lůžku a kompletní odpočinek těla.

Aby syndrom bolesti již nerušil váš obvyklý způsob života, měli byste pečlivě sledovat nejen výživu, ale i obecný způsob života. Záleží jen na vás, jak dlouho bude vaše slinivka břišní fungovat bez poruch.

Teď už víte, jak odstranit bolest pankreatitidy a jak se chovat v obtížné situaci - nenechte své zdraví pokračovat!

Budete překvapeni, jak rychle nemoc ustupuje. Postarejte se o slinivku břišní! Více než 10 000 lidí si všimlo významného zlepšení svého zdraví právě tím, že pije ráno...

Každé onemocnění gastrointestinálního traktu může nejen přinést spoustu problémů, ale také zcela ohrozit zdraví člověka, včetně smrti.

Hemoragická pankreatitida je jednou z nemocí, která vede nejen ke zhoršení celkového stavu, ale je také charakterizována rychlou destrukcí pankreatu.

Onemocnění slinivky břišní postihují lidi téměř všech věkových kategorií, nicméně, křehká pankreatitida patří do skupiny onemocnění, které trpí lidé středního a vysokého věku.

Vývoj této nemoci může často skrýt její proces z několika dnů na týden. Někdy se stává, že zánět může probíhat skrytě a projevuje se až po několika týdnech.

Jak odstranit bolest pankreatitidy

Zánět pankreatu, známý v lékařských kruzích jako pankreatitida, je jednou z nejčastějších chorob v moderním světě. Stejně jako mnoho jiných onemocnění trávicího systému se může vyskytovat v akutní nebo chronické formě a jeho hlavním příznakem je bolest břicha.

Bolesti způsobené pankreatitidou přinášejí pacientovi mnoho nepohodlí a někdy jsou tak silné a netolerantní, že mohou vést ke ztrátě vědomí. Pro zmírnění stavu osoby je nutné vědět, jak a jak zmírnit bolest při pankreatitidě.

Mechanismus bolesti

Intenzita, povaha a lokalizace bolesti při pankreatitidě je ovlivněna četnými procesy, které se vyskytují v pankreatických tkáních - obstrukcí a zánětem jeho kanálků, ischemií a dystrofickými změnami. Jak však uvádí většina pacientů, bolest nastává 30 minut po jídle.

U akutní pankreatitidy dochází k netolerovatelné bolesti při pečení, která se zvyšuje každou minutu. Tradiční metody úlevy od bolesti nepomáhají člověku - ani „postavení plodu“, ani polopoloha. Obvykle je bolest lokalizována v horní části břicha, někdy v levé hypochondriu.

Hlavním příznakem akutní pankreatitidy je náhlá bolest, která se rychle zvyšuje. Akutní forma onemocnění může být doprovázena následujícími příznaky:

 • zvýšená tělesná teplota;
 • zvýšená tepová frekvence;
 • nevolnost a zvracení.

V chronické formě lidského onemocnění se obvykle vyskytují bolesti různých stupňů intenzity, které mohou být lokalizovány v horní části břicha, zad a dokonce i v bederní oblasti. Typicky se bolest zvyšuje po jídle nebo pití alkoholu.

Někdy se stává, že po silné úlevě od bolesti přijde. Neměli byste se radovat předem, protože tato situace může být známkou nekrózy velké oblasti pankreatu.

Tyto faktory mohou vyvolat akutní záchvat pankreatitidy:

 • špatná výživa a přejídání;
 • konzumace alkoholu;
 • exacerbace onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • užívání některých léků;
 • otrava;
 • abdominální trauma;
 • stres

Jak odstranit útok pankreatitidy doma?

Bolest při náhlém pankreatitickém útoku. To se může stát doma, v práci, v dopravě nebo na chalupě. Pokud nemáte správné léky, můžete pomocí jednoduchých technik zmírnit a zmírnit stav pacienta.

V případě vzniku akutní formy onemocnění může být nejvhodnějším a nejbezpečnějším způsobem anestézie připojení močového měchýře ledem k žaludku. Nicméně, v některých případech, ledový balíček může jen zvětšit cévní křeče a bránit práci nemocného orgánu, proto spouštět nový a silnější útok bolesti.

Také v této situaci se pacient doporučuje:

 • poskytovat fyzický a emocionální mír;
 • zaujmout pohodlné sezení nebo polohování;
 • zcela odmítnout jíst jídlo;
 • cvičit mělké dýchání, které vám umožní zmírnit malou bolest;
 • užívat analgetika, eliminovat bolest;
 • zavolat záchrannou brigádu.

V případě exacerbace chronického zánětu slinivky břišní může být pacientovi doporučeno užívat nesteroidní analgetika. Nejdříve hovoříme o drogách, jako jsou Paracetamol, Ne-Spa, Ibuprofen, Diclofenac.

Uvolnit stav pacienta může položit polohu nebo takzvanou "fetální polohu" (tlak na nohu na hrudník). Hlavním preventivním opatřením bolesti pankreatitidy je však dieta, která zajišťuje úplné odmítnutí smažených, mastných, kořeněných a slaných potravin, mouky a pekárenských výrobků, alkoholických nápojů.

Účinnou metodou prevence exacerbované pankreatitidy je třídenní půst, během něhož je povolena nesycená minerální voda a čaj s medem.

Jóga a některá zdravotnická zařízení přispívají ke snížení bolesti při akutní chronické pankreatitidě, ale tyto metody musí být používány velmi opatrně a pouze se souhlasem lékaře.

Léčiva proti bolesti při chronické pankreatitidě

Reakce na otázku, které léky mohou být předepsány pro pankreatitidu, gastroenterologové poznamenávají, že volba léků přímo závisí na stupni poranění pankreatu a intenzitě bolesti.

Pro úlevu od bolesti a komplexní léčbu akutní chronické pankreatitidy se doporučuje užívat následující skupiny léčiv.

Pankreatické enzymy

Na pozadí chronického zánětu slinivky břišní se u pacienta může rozvinout komorbidita. Například nedostatek pankreatických enzymů. Pokud se tak stane, lékař předepíše enzymové přípravky, které pomáhají normalizovat zažívací proces a výrazně urychlují obnovu funkce pankreatu.

Enzymy jsou biologicky aktivní látky, které zlepšují proces přeměny potravin.

Enzymové přípravky jsou tří typů:

 • Single-shell (Pancreatin, Mezim) - umožňuje zpomalit proces vlastního trávení pankreatu a omezit nafouknutí. Používá se s intenzivní bolestí.
 • Dvojitá skořápka (Pancytrate, Creon) - chráněna kyselinovzdorným pouzdrem, které jim umožňuje rovnoměrné promíchání s jídlem a zlepšení jeho trávení.
 • Kombinované (Dimetikon, Festal) - mají kombinovaný účinek na slinivku břišní, zlepšují proces trávení, eliminují nadýmání a nadýmání.

Somatostatin a jeho analogy

Hormon somatostatin je schopen rychle snížit bolest v celém těle, včetně úlevy od bolesti ve slinivce břišní. Nejběžnějším analogem tohoto hormonu je oktreotid. I krátkodobé užívání tohoto léku může rychle a účinně zmírnit bolest při pankreatitidě. Tento přípravek má však mnoho vedlejších účinků a je předepisován pouze pro dospělé.

Blokátory receptoru histaminu

Jedná se o léky, které mohou snížit tvorbu kyseliny chlorovodíkové. Famotidin je nejznámějším lékem v této skupině. Tablety mají minimální kontraindikace a velmi dobře potlačují uvolňování kyseliny chlorovodíkové.

Inhibitory protonové pumpy

Stejně jako blokátory, inhibitory protonové pumpy inhibují uvolňování kyseliny chlorovodíkové a nemají prakticky žádné vedlejší účinky. Mezi takové léky patří Ezocar, Lansoprazol a další.

Léky proti bolesti při akutní pankreatitidě

Vzhledem k tomu, že akutní forma pankreatitidy je doprovázena velmi silnou bolestí, úleva od bolesti je primárním úkolem poskytování lékařské péče.

K tomuto účelu můžete použít:

 • analgetika;
 • antispasmodika;
 • omamných a psychotropních léků.

Injekce

Rychlá bolest při akutní pankreatitidě může být s pomocí nesteroidních analgetik, která se podávají intramuskulárně. Především se jedná o No-spa, Atropine, Analgin a Paracetamol. Tyto léky jsou často předepisovány s antihistaminiky (difenhydramin nebo suprastin).

Pokud by uvedené fondy byly neefektivní a bolest by stále rostla, pacientovi by mohly být předepsány omamné látky. Například takové léky jako Tramadol, Promedol nebo Omnopol mohou pomoci vyrovnat se s extrémně akutními bolestmi během exacerbace pankreatitidy.

Prášky

Tablety s akutní formou onemocnění jsou předepisovány k obnovení funkce pankreatu. Vybere je lékař individuálně pro každého pacienta v závislosti na stupni poškození slinivky břišní a přítomnosti průvodních onemocnění.

Pacientům se obvykle podávají diuretika, aby zmírnily intoxikaci organismu, léky na snížení aktivity enzymů, antibiotika v případě bakteriální infekce, hepatoprotektory, aby se zachovala funkce jater, léků proti vředům a tonických přípravků.

Antispasmodika

Antispasmodická činidla jsou navržena tak, aby rychle a bezpečně zmírnila křeče při akutní pankreatitidě a eliminovala mírnou bolest. Tato skupina léčiv zahrnuje papaverin, platifillin, atropin.

Odstranění záchvatu bolesti při akutní pankreatitidě s léky proti bolesti může mít pro pacienta katastrofální následky, protože klinický obraz v tomto případě může být rozmazaný a lékař nebude schopen jej správně diagnostikovat.

Proto byste měli v případě i menší bolesti při pankreatitidě vyhledat lékařskou pomoc, protože samo léčba v takové situaci může být velmi nebezpečná. Požehnej vám!

Jak odstranit útok pankreatitidy doma sami

Lidé trpící pankreatitidou mohou mít často syndrom bolesti. Co dělat v těchto případech a jak doma můžete zmírnit útok, zatímco lékařská péče není k dispozici. O tomto se dozvíme v tomto článku.

Příznaky akutní pankreatitidy

Důležitým vnitřním orgánem v lidském těle je slinivka břišní, která pomáhá trávit potravu. Rovněž vylučuje mnoho hormonů a enzymů nezbytných pro trávení. Zánět pankreatu způsobuje onemocnění jako pankreatitida.

Existují dvě formy onemocnění:

V obou případech je zánětlivý proces pankreatu doprovázen akutní bolestí. Pokud neexistuje vhodná léčba a pacient poruší dietu, dochází k lézi nekrotické tkáně, v důsledku čehož může osoba zemřít.

Při akutní pankreatitidě se často vyskytují následující příznaky:

 • bolest v horním kvadrantu vpravo;
 • okolní bolesti v zádech;
 • nevolnost a říhání;
 • je pozorován otok střeva;
 • žádná chuť k jídlu;
 • pokles tlaku;
 • bolest hlavy;
 • existují známky tachykardie.

Bolest se může mírně uvolnit, pokud pacient sedí a má kolena přitlačená k sobě. I když útok uběhl, musíte vyhledat lékařskou pomoc, abyste se vyhnuli vážným následkům.

Často existují otázky, na které by se měl odborník obrátit, aby rozpoznal příznaky akutní pankreatitidy. Pokud se tyto příznaky objeví, měli byste se poradit s praktickým lékařem, který po prozkoumání stavu pacienta dá pokyn gastroenterologovi. Provede studii a předepíše medikační terapii a přísnou dietu. V případě potřeby se budete muset poradit s chirurgem a dalšími odborníky.

První pomoc při akutní pankreatitidě

Co když je v pankreatu silná bolest? Jak odstranit útok pankreatitidy doma? To by mělo být známo každému, kdo tuto diagnózu provedl.

Nedoporučuje se nezávisle odstranit napadení pankreatitidy doma. V případě silné bolesti by měla být zavolána posádka sanitky. V nemocnici bude pacient pod dohledem lékařů a bude mu poskytnuta nezbytná pomoc. Často je nutná operace. Existují však případy, kdy v okolí nejsou žádní zdravotníci, pak by měl být pacient doma napaden pankreatitidou.

V takových situacích je důležité odstranit syndrom bolesti a zjistit, proč žaludeční šťáva nevstupuje do tohoto orgánu. Po odstranění pankreatitidy by měl být pacient převezen do zdravotnického zařízení.

První pomoc při pankreatitidě doma

 • pacient nemůže provést náhlé pohyby;
 • předepsán půst, příjem potravy může nepříznivě ovlivnit stav a zvýšit syndrom bolesti;
 • voda by měla být podávána každou půlhodinu do šálku;
 • Je zakázáno dávat léky obsahující pankreatické enzymy: Creon, Panzinorm;
 • pacient by měl dostávat injekci hydrochloridu No-shpy nebo Drotaverinu, každý 0,8 mg;
 • na místě, kde se nachází slinivka břišní, a na žaludku uložte led nebo jakýkoli předmět z mrazničky;
 • pacient musí sednout a naklonit tělo dopředu nebo ležet ve fetální poloze.

Pokud jsou záchvaty zvracení, je nutné stisknout dvěma prsty na kořen jazyka. Můžete pít 2-3 lžíce slané vody, okamžitě poté, co tam bude roubík reflex. Obvykle, po zvracení, se ukáže, že zmírňuje bolest nějakou dobu během pankreatitidy. Také během útoků je obtížné dýchat, proto se doporučuje zadržet dech tak, že oscilace hrudníku jsou vzácné, pomáhá nějakým způsobem zmírnit bolest.

Při útoku nelze brát enzymové přípravky, protože mohou zvýšit produkci žaludeční šťávy. Doporučuje se užívat v remisi. Jak odstranit útok pankreatitidy doma, nejjistější způsob by bylo, kdybyste si vzali pilulku No-shpy nebo domácí drogu Drotaverinum. Je-li zvracení a nevolnost, pak je lepší provést intramuskulární injekci Papaveriny a No-shpy roztoku.

Příčinou akutní formy pankreatitidy je často dysfunkce žlučníku, což má za následek narušený odtok žluči. V takovém případě se pro zmírnění stavu doporučuje pít 2 tablety Alohol třikrát denně. Nicméně, pokud jsou ledvinové kameny, tento lék je kontraindikován. Úleva od bolesti pankreatitidy bude účinná, pokud užíváte antispazmodika spolu s choleretickým činidlem: Noshpa, Drotaverin. Jaké je dávkování léku, musíte pečlivě prostudovat instrukce nebo zavolat ambulanci, kde zkušení odborníci vyzvou správná opatření.

Přesto, se zhoršením útoku, být doma, jak zmírnit bolest pomocí léků na pankreatitidu. Koneckonců, pacient nemůže vždy hádat, jaký druh onemocnění provokoval takový jev. Užívání léků bez diagnózy ztěžuje určení skutečné příčiny a komplikuje průběh onemocnění.

S akutní bolestí, než zmírnit bolest s pankreatitidou před příchodem lékaře. Pokud pacient trpí silnou bolestí, pak si můžete vzít nějaké léky, které jsou předepsány pro různé nemoci.

Typicky jsou tyto léky předepisovány pro chronickou pankreatitidu.

Jak rychle zmírnit záchvat pankreatitidy, zatímco doma, musíte dodržovat tři základní pravidla:

Je nutné zcela omezit konzumaci potravy, zatímco symptomy akutní pankreatitidy jsou přítomny. Pro pacienta by měly být vytvořeny klidné podmínky, tělesná aktivita je zakázána. Na levé hypochondrium je třeba aplikovat studenou zahřívací podložku. Je nemožné ohřívat slinivku břišní, protože to zvýší příznaky bolesti a bude zničeno vlastními hormony.

Jaká terapie je nutná

Po skončení útoku nemůžete jíst jídlo, může vyvolat relaps. Neměli byste se však omezovat na pití. Odborníci doporučují pití vařené vody nebo slazeného čaje.

Jak odstranit akutní bolest pankreatitidy, mnoho pacientů má zájem. Po hospitalizaci pacienta v nemocnici jsou předepsány léky proti bolesti.

V nemocnici vyčistí tělo, vloží potřebné kapátka, předepíše léky, které pomohou obnovit slinivku a zmírní záněty, spolu s těmito léky jsou předepsány antidepresiva, jak se psychologický stav pacienta během léčby zhoršuje. Také v případě potřeby provádějte léčbu antibiotiky, inhibitory pankreatických enzymů, infuzí roztoků proteinů a solí.

Pokud neexistuje vhodná léčba, mohou denní útoky vést k destrukci orgánů a smrti. Proto, i kdyby bylo možné odstranit syndrom bolesti, měli byste okamžitě kontaktovat zdravotnické zařízení a zjistit jejich příčinu.

Prevence po útoku

Při chronické pankreatitidě se mohou záchvaty zhoršit, takže je důležité vědět, jak snížit zánět slinivky břišní doma. Jaké léky je třeba užívat v určitých situacích, budou schopny zvednout ošetřujícího lékaře a také předepsat jejich dávkování. Včasná první pomoc při pankreatitidě doma pomůže předcházet komplikacím a může zachránit život člověka.

Co dělat s pankreatitidou doma, pokud se neustále zhoršuje. Je důležité užívat všechny léky předepsané lékařem a dodržovat zvláštní dietu. Bolest pankreatitidy se často vyskytuje v důsledku poruch příjmu potravy. Jmenovitě, použití kořeněných, mastných nebo příliš sladkých potravin. V důsledku toho je narušen odtok šťávy pankreatu, mění se její složení a člověk vyvíjí symptomy, jako je nevolnost a zvracení. Dodržování diety zapomene na zhoršení onemocnění.

Bolest pankreatitidy: symptomy a léčba

Poruchy fungování slinivky břišní dávají člověku mnoho nepříjemností, zasahují do normálního života. Pankreatitida je diagnostikována v akutní nebo chronické formě. Bolest při pankreatitidě může dosáhnout vysoké intenzity, je doprovázena ztrátou chuti k jídlu, ztrátou hmotnosti, neschopností sedět a chodit normálně. Je důležité vědět, jak diagnostikovat pankreatitidu a zvládat bolestivé pocity doma i v nemocnici.

Mechanismus bolesti při pankreatitidě

Zánětlivé a degenerativní procesy, které se vyskytují ve slinivce břišní, nazývané pankreatitida. Mechanismus vzniku bolesti je ovlivněn následujícími procesy probíhajícími v pankreatu:

 • Okluze (obstrukce) duktálního systému žlázy v důsledku stagnace pankreatické šťávy a žluči v kanálcích. K přetížení dochází v důsledku ostrého křeče kanálků žlázy, změn konzistence (zvýšená viskozita způsobená zneužíváním alkoholu, otravou těla) šťávy pankreatu nebo v důsledku výskytu nádorů, zubního kamene, parazitů (červů) v kanálcích.
 • Porušení mikrocirkulace tkáně. Při výskytu pankreatitidy dochází k poklesu průtoku krve v žláze, jejíž buňky jsou špatně zásobovány krví.
 • Dystrofické změny pankreatu. Tkáně jsou erodovány pankreatickými enzymy, které se hromadí ve větším množství, než je nutné.
 • Zánětlivé procesy, při nichž dochází k otoku tkání a podporují stromatu (struktury) žlázy. V důsledku toho dochází ke zvýšení a otoku pankreatu.

Provokující faktory

Specialisté identifikují mnoho příčin vzniku a progrese pankreatitidy. Podle statistik nelze u 30% pacientů zjistit příčinu vzniku zánětu slinivky břišní. Pankreatitida může být způsobena:

 • Užívání alkoholických nápojů v nadměrných dávkách. Alkohol je jednou z hlavních příčin pankreatitidy, při pravidelném pití silných nápojů ze železa přestává fungovat normálně, což má extrémně negativní vliv na zdraví celého organismu.
 • Chyby ve výživě. Mastná, smažená a kořeněná jídla, systematické přejídání vede k nadměrné produkci žaludeční šťávy a poškození žlázy.
 • Anomálie v žlučníku (cholelitiáza). Slinivka břišní a žlučník mají společný kanál v dvanáctníku. Pokud je kanál blokován kameny, dochází ke stagnaci trávicí sekrece, která způsobuje zánět nebo destrukci žlázy.
 • Stresové situace, nervózní přepětí.
 • Poranění, operace břicha, poranění břicha, břicha, ve kterém může být poškozena pankreatická žláza.
 • Diabetes mellitus
 • Hormonální poruchy.
 • Infekce (chřipka, příušnice, nachlazení, virová hepatitida).
 • Novotvary v peritoneu.
 • Dědičná predispozice
 • Vysoký krevní tlak.
 • Zánětlivá onemocnění gastrointestinálního traktu a dvanáctníku. Gastritida, duodenitida, vředy mohou nepříznivě ovlivnit uvolňování střevní šťávy.
 • Negativní dopad zdravotnických prostředků. Mnoho antibiotik, hormonů, nesteroidních protizánětlivých léků má negativní vliv na slinivku břišní a může způsobit zánět.

Povaha a lokalizace bolesti pankreatitidy

Bolest při pankreatitidě je odlišná, má denní četnost a závisí na anatomickém umístění léze - oblasti pankreatické léze (hlava, tělo, ocas), jako je například zánětlivý proces. Povaha bolesti při pankreatitidě je různá:

Při chronické pankreatitidě neexistuje žádná jasná lokalizace bolesti, může mít různou intenzitu, vyskytuje se periodicky (typ křeče). Zvýšená bolest se vyskytuje v noci. Při chronickém zánětu žlázy je bolest lokalizována v:

 • horní a střední břicho;
 • bederní oblast v podobě plného pásu nebo částečná - na levé straně;
 • zadní oblast;
 • spodní část hrudníku (spodní oblast žebra).

U akutní pankreatitidy pacienti pociťují tažnou, nesnesitelnou, akutní, ždímací, akutní a obíhající bolest, která je lokalizována v:

 • levé břicho;
 • zpět;
 • levé hypochondrium;
 • břišní dutiny.

Jak rozpoznat akutní pankreatitidu

S akutním záchvatem pankreatitidy začíná slinivka břišní trávit potravu, ale sama o sobě. Pokud nehledáte lékařskou pomoc včas, nezačínejte dodržovat pravidla výživy, dochází k otoku a zánětu vlákna kolem slinivky břišní. V pokročilých případech se může vyvinout nekróza žlázy. Pro určení příznaků akutní pankreatitidy je jednoduché:

 • nevolnost;
 • nadýmání;
 • bušení srdce;
 • významné snížení krevního tlaku;
 • nechuť k jakémukoli jídlu a pitné vodě;
 • závratě;
 • ostrá bolest pod pravým okrajem;
 • nadýmání;
 • gagování nečistot žlučí;
 • bledá, nažloutlá kůže;
 • akutní obklíčení bolesti s pankreatitidou, která ustupuje vsedě nebo v leže, pokud ohnete kolena.

Jak odstranit bolest při akutní pankreatitidě

Akutní zánět slinivky břišní dochází náhle, často musí pacient poskytnout první pomoc v práci nebo doma. Terapie této formy pankreatitidy se provádí výhradně v nemocnici pod dohledem lékaře. V případě akutní bolesti okolí je nutné zavolat sanitku a provést následující akce:

 • Zajistěte mír pacienta - jak fyzické (náhlé pohyby způsobují bolest), tak emoční.
 • Odstraňte nebo rozepněte oděv, který je v rozporu s normálním dýcháním nebo sevře žaludek.
 • Chcete-li snížit bolest, je třeba, aby trpící sedět, ohýbání těla dopředu, nebo doporučit vleže ve fetální pozici.
 • Každou půlhodinu musí pacient vypít čtvrtinu skleněné vody nebo minerální vody bez plynu.
 • Zima zmírňuje bolest. Po dobu 10–15 minut můžete na žaludek umístit topnou podložku s ledem, chlazené gelové sáčky nebo láhev zmrzlé vody (v oblasti bolesti).
 • Podejte pacientovi antispazmodikum - No-shpu, Papaverin nebo Drotaverin, pokud je to možné, proveďte intramuskulární injekci s jedním z těchto léčiv.

Typ zánětu mohou určit pouze lékaři. Aby nedošlo k dalšímu zhoršení situace před příchodem lékařů, v případě akutního útoku je poškozený zakázán:

 • Zhluboka se nadechuje - zvyšuje bolest.
 • Jezte jídlo.
 • Vezměte léky proti bolesti (Spazmalgon, Analgin, Baralgin) - otupují bolest a mohou zabránit odborníkům správně diagnostikovat nemoc.
 • Užívejte enzymové přípravky (Mezim, Creon, Festal), které mohou zhoršit stav pacienta.
 • Při zvracení nelze aplikovat roztoky nebo léky k čištění žaludku.
 • Pro zahřátí břišní oblasti - to může vést k otoku a sepse.

Pacientská léčba

Po hospitalizaci, aby se určily příznaky pankreatitidy, je pacientovi předepsána diagnóza, která zahrnuje:

 • kompletní krevní obraz;
 • rentgen a ultrazvuk peritoneum;
 • biochemický krevní test;
 • fibrogastroduodenoskopie (sondování);
 • laparoskopie;
 • počítačová tomografie.

Pro úlevu od bolesti mohou lékaři předepisovat narkotické analgetika a v závažných případech režim anestézie doplněný antipsychotiky, antispasmodiky, antibiotiky, sedativy, antidepresivy. Nejběžnější analgetika:

Terapie akutní pankreatitidy je pro každého pacienta vybrána individuálně. Kromě užívání léků musí pacient dodržovat přísnou dietu. V prvních dnech po hospitalizaci lékaři předepisují:

 • Odpočinek Vystupovat z postele a pohybovat se je nutné postupně, po svolení lékaře.
 • Hlad - jeho délka je určena odborníkem, po skončení diety se postupně rozšiřuje.

První pomoc při exacerbaci chronické pankreatitidy

U chronické formy pankreatitidy má pacient podobné symptomy, jako u akutního zánětu, ale je méně výrazný. Zpočátku je bolest paroxysmální a řezná, pak se stává bolavou a nudnou. Často jsou hladové bolesti s pankreatitidou, které jsou uleveny po jídle, ale zcela nezmizí. Ve většině případů se příznaky chronické pankreatitidy objevují po:

 1. porušení stravy;
 2. nervové šoky;
 3. zneužívání alkoholu;
 4. intenzivní kouření.

Pokud trpíte akutním chronickým zánětem, neměli byste se sami léčit - měli byste okamžitě zavolat lékaře. Před příjezdem sanitky musí být postiženému poskytnuta první pomoc (stejně jako u akutního zánětu) a musí být podány následující léky:

 • Léky proti bolesti (Paracetamol, Ibuprofen, Metamizol, Dykloberl, Spazmalgon, Baralgin, Ibufen). Mohou být užívány pouze v případě, že pacient je přesvědčen, že bolest je způsobena exacerbací zánětu pankreatu. Dávkování a typ léků závisí na doporučeních specialisty během předchozích útoků.
 • 2 Allohol tablety v kombinaci s antispasmodikem (Drotaverine, No-shpa). Lék lze užívat v nepřítomnosti kamenů v žlučníku, pomáhá normalizovat odtok žluči a žaludeční sekrece ze žlázy.

Chronická léčba bolesti pankreatitidy

Léčba chronického zánětu je zaměřena na detoxikaci těla, odstranění bolesti, zmírnění zánětlivého procesu a normalizaci trávení. Po komplexním vyšetření peritoneum a za přítomnosti výsledků testu gastroenterolog individuálně vyvíjí léčebný režim pro každého pacienta, který zahrnuje užívání léků, antifermentálních léků, vitamínů a diety. Léky předepisují lékaři:

 1. Inhibitory pankreatu - Používá se k dočasnému potlačení (vypnutí) žlázy. Mezi léky této skupiny patří Gordox, Kontrykal, Kontriven, Aprokal. Tyto léky:
  • zpomalit fungování proteázy buněčných elementů a krevní plazmy;
  • zabránit nekróze pankreatu;
  • omezit práci systému kinin-kallikreinu (CCS).
 2. Hormonální lék Somatostatin nebo jeho analogy (Octreotid) se používá ke snížení bolesti při chronické pankreatitidě, potlačení sekrece serotoninu ve žláze.
 3. Enzymové léky (Panzinorm, Mezim, Festal, Pankurmen, Creon, Enzistal Pancreatin) - mají následující vliv na zdraví osoby trpící:
  • usnadnit proces zpracování potravin;
  • snížit intenzitu bolesti;
  • normalizovat práci a snížit zatížení slinivky břišní;
  • podporovat správné vstřebávání organické hmoty.
 4. Blokátory receptoru histaminu H2 (Famotidin, Nizatidin, Cimetidin) jsou navrženy tak, aby inhibovaly sekreci pankreatické žlázy potlačením produkce kyseliny chlorovodíkové ve střevě.
 5. Blokátory protonové pumpy (inhibitory) - Ezocar, Omeoprazol, Rabeprazol. Hlavním úkolem těchto léčiv je zajistit inhibici sekrecí kyseliny chlorovodíkové blokováním protonové pumpy v parietálních buňkách.
 6. Diuretika - Diakarb, Triampur, Furosemid.
 7. Antihistaminika (Pipolfen, Suprastin, Peritol, Dimedrol) jsou předepsány ke snížení otoků žlázových tkání.
 8. Antacida (Phosphalugel, Palmagel, Maalox, Altacid) jsou navržena tak, aby neutralizovala kyselinu chlorovodíkovou, která je vylučována žaludkem.
 9. Antispasmodika (Drotaverin, Papaverin, Eufillin, No-shpa, Riabal, Spazmolin) - předepsaná pro úlevu od bolesti.
 10. Antibakteriální léčiva (Amoksilav, Azithromycin, Abaktal, Sumamed) - používají se k odstranění bakteriální mikroflóry, která může způsobit infekci. Antibiotika zcela zničí celou mikroflóru ve střevě, takže se používají v kombinaci s probiotiky (Linex).
 11. Cholinolytika - chlorosin, metacin, platyfillin, antopit. Léky v této skupině vedou k normální zažívací funkci.
 12. Antisekreční činidla - Omeprazol, Lansoprazol, Omez. Léky významně snižují bolest, inhibují vylučování kyseliny chlorovodíkové, snižují zánět.

Prevence

Preventivní opatření pro jakýkoliv typ pankreatitidy jsou jednoduchá. Aby se zabránilo vzniku zánětu, musíte dodržovat následující pravidla:

 • Zbavte se špatných návyků. Minimalizovat nebo dokonce opustit užívání alkoholu, kouření.
 • Vedete aktivní životní styl, zapojte se do lehkých sportů (například dechová cvičení).
 • Milovníci kávy mohou pít více než 1 šálek denně. Výhodné jsou přírodní produkty.
 • Dodržujte denní režim, nejezte v noci a před spaním.
 • Je nutné omezit spotřebu rychlého občerstvení, mastných, uzených, kořenitých, smažených potravin.
 • V mírném množství používejte nádobí obsahující cukr.
 • Je nutné jíst zlomek, v malých porcích, jíst čerstvě připravené pokrmy.
 • Před svátkem je nutné užívat enzymové léky (Pancreatin, Mezim, Festal).

Jak zmírnit bolest, a které léky proti bolesti, aby se akutní pankreat?

Výskyt syndromu ostré bolesti je hlavním charakteristickým znakem poklesu pracovní kapacity slinivky břišní, výrazného vývoje patologické patologie akutní formy. Její projevující se symptomy způsobují spoustu nepohodlných a vysilujících pocitů, což významně snižuje ukazatele kvality života pacienta. Aby bylo možné co nejrychleji zmírnit celkový zdravotní stav, musíte si být vědomi následujících otázek: jak správně zmírnit napadení a odstranit bolest pankreatitidy. V tomto materiálu se budeme blíže zabývat tím, jaký druh léků proti bolesti při akutní pankreatitidě lze použít ke zmírnění nepohodlí, jakož i příčin jejich výskytu a povahy projevu.

Faktory způsobující bolest

K rozvoji syndromu bolesti dochází v důsledku řady srážecích faktorů, z nichž hlavní jsou:

 • použití pokrmů připravených pražením a s vysokým obsahem tuku, jakož i potravinářských výrobků, které jsou obzvláště kořeněné, uzené a s vysokou koncentrací soli;
 • zneužívání alkoholických nápojů;
 • toxické účinky na tělo;
 • komplikace existujících onemocnění žaludku, jater a dvanáctníku;
 • invaze agentů helminth;
 • vystavení stresovým situacím.

Ve většině případů se bolest začíná objevovat půl hodiny po jídle. To je způsobeno tím, že po jídle musí uplynout tolik času, než dojde k plné zátěži slinivky břišní, která produkuje určitou úroveň enzymů nezbytných k zajištění optimální úrovně trávicího traktu.

Projev bolestivých pocitů v epigastrické oblasti závisí přímo na závažnosti léze parenchymálního orgánu, který může být doprovázen následujícími typy patologických poruch:

 • tvorba zánětlivého procesu a výskyt edému ve strukturách pankreatické tkáně;
 • zhoršená průchodnost pankreatických kanálků žlázy, která přispívá ke zpoždění enzymatické šťávy v samotné slinivce břišní a aktivaci samo-trávicích procesů;
 • nedostatek krevního zásobení parenchymálního orgánu;
 • hladovění kyslíkem;
 • vývoj dystrofických změn ve žláze.

Akutní průběh pankreatitidy je charakterizován intenzitou zánětlivého procesu, který vyvolává návaly horka, výskyt opuchů, bolestivé pocity a patologické poruchy optimální úrovně funkce žláz. Šíření dystrofických poruch pankreatu může být primární příčinou vzniku nekrotické patologie pankreatu. S rozsáhlou nekrotickou lézí parenchymálního orgánu obsahujícího pankreatickou šťávu získává šíření bolestivých pocitů akutnější projev při vylití enzymatických složek do peritoneální dutiny a dráždění jeho tkání.

Charakteristické projevy bolesti v akutní pankreatické patologii

Povaha bolesti a oblast jejího výskytu při tvorbě akutní pankreatické patologie závisí na lokalizaci samotného centra zánětlivého procesu a zóny jeho šíření. Největší a nejostřejší intenzita bolestivých pocitů je doprovázena tvorbou akutní formy patologie pankreatu a exacerbace chronického onemocnění se projevuje menší ostrostí a závažností syndromu bolesti.

V podstatě se bolest v pankreatitidě vyskytuje ve středu epigastria nebo v hypochondriu na levé straně a je akutní povahy.

Někdy se mohou vyskytnout bolesti při akutní pankreatitidě na levé straně hrudní kosti a ozařují se, což odráží bolest v oblasti krku, stejně jako lopatkovou oblast a dolní část čelistního kloubu. Tyto projevy pankreatitidy jsou velmi podobné symptomatickým příznakům anginy pectoris. V tomto případě je tedy pacient jmenován jako další metoda vyšetření na diferenciální diagnózu k vyloučení onemocnění kardiovaskulárního systému a potvrzení vývoje zánětlivé patologie v pankreatu.

Náhlé zastavení bolesti, zejména pokud její symptomy vykazovaly výrazný projev s nesnesitelnou akutní bolestí, je jistým signálem vývoje nekrotické léze slinivky břišní významného rozsahu, aby bylo možné zachránit život pacienta, je nutné neprodleně provést operační opatření k odstranění postižených oblastí žlázy.. V opačném případě se riziko úmrtí významně zvyšuje.

Eliminace bolesti doma

Vznik akutních bolestivých pocitů ostré povahy v průběhu rozvoje pankreatické patologie se neočekávaně projevuje a první pomoc musí být poskytnuta doma nebo v práci. Jedním z hlavních předpokladů, jak pacienta odstranit, je dodržení následujících doporučení:

 • poskytování nemocného stavu úplného odpočinku na fyzické a emocionální úrovni;
 • zaujetí sedací polohy, mírně nakloněné směrem ke kolennímu kloubu, nebo pokud se záchvat vyskytl doma a zaujal postoj „embrya“;
 • krátkodobá respirační deprese a mělké dýchání také pomohou snížit bolest;
 • úplné odstranění používání jakékoli potraviny;
 • pokud chcete vypustit zvracení, neměli byste používat různé léky a roztoky pro postup čištění střev. Pro vyvolání zvracení stiskem dvou prstů na základně jazyka;
 • nepoužívejte léky vyvinuté na bázi složek pankreatických enzymů a činidel, která mají analgetický účinek. Vzhledem k tomu, že takové akce neumožňují specialistovi sanitky posoudit závažnost situace a provést správnou diagnózu;
 • je nezbytné zajistit neustálý průtok tekutiny do těla pacienta ve formě alkalického nápoje nebo slabého čajového nápoje 50 ml každých půl hodiny;
 • Doporučuje se připevnit topnou podložku nebo plastovou láhev s ledem do zóny nejakutnějšího projevu bolesti. Zima pomůže zmírnit svalové křeče žlázy;
 • z léků se doporučuje užívat pilulku domácí drogy Drotaverinum. Aby bylo možné co nejrychleji zmírnit bolest a zlepšit celkovou pohodu pacienta, je nutné zavést No-Shpu intramuskulární injekcí;
 • a poslední věc, kterou musíte udělat, je zavolat číslo „03“ a zavolat příslušnému servisu.

Poté, co je pacient hospitalizován na jednotce intenzivní péče nebo operaci a je provedena přesná diagnóza - „akutní pankreatitida“, jsou pro další léčbu a anestézii pacienta zahájena přísná dodržování lůžka.

Pro zmírnění bolesti mohou odborníci předepsat jedno z následujících léků pro anestetické spektrum:

 • Promedol;
 • Novocain pro výrobu blokády Novocain;
 • Ketony;
 • Tramadol.

Akutní pankreatitida a všechny bolestivé příznaky jejího projevu mohou být odstraněny použitím takových léků, jako jsou antidepresiva, trankvilizéry, antipsychotika, antiseptika atd.

Aby se co nejvíce zmírnila bolest, měly by se léky proti bolesti používat na pozadí antispasmodik, antibiotik, léčiv inhibičního spektra účinku, které přispívají k deaktivaci enzymatických složek v pankreatu. Dále se připravuje infuze fyziologického roztoku, proteinu a roztoku pro rozpad.

Pouze komplexní lékařský přístup k eliminaci akutní pankreatitidy bude schopen poskytnout účinné výsledky a usnadní celkovou pohodu pacienta v krátkém čase.

Úleva od bolesti při exacerbaci chronického onemocnění

Při exacerbaci zánětlivého procesu v oblasti parenchymálního orgánu může být bolest odstraněna pomocí výše uvedených doporučení pro zmírnění bolesti při akutní pankreatitidě.

Je-li si člověk jistý, že má obavy z exacerbace existujícího chronického onemocnění v oblasti parenchymálního orgánu, pak je třeba vzít v úvahu pilulku takových léků, která může pomoci a co nejrychleji zmírnit stav:

 • Paracetamol;
 • Diklofenak;
 • Ibuprofen;
 • Nebo Metamizol.

Odstranění bolesti při vývoji chronické formy této patologie může být provedeno užitím dalších léků, jejichž hlavní terapeutický účinek je zaměřen na odstranění příčiny exacerbace patologie.

Jmenování těchto léků by měl provádět pouze kvalifikovaný odborník, mezi nimiž může být jmenován příjem:

 • inhibitory: Gordox, Kortikala nebo Kontriven;
 • hormonální medikace: somastotin nebo oktreotid;
 • pankreatické enzymy ve formě Creon, Mezim a Pancreatin;
 • inhibitor protonové pumpy ve formě Ezokaru;
 • léky diuretického spektra: Diacarba nebo Triampura;
 • antispasmodika: No-Shpy, Drotaverina, Papaverina nebo Platyfilina;
 • léky antihistaminického spektra účinku, mezi nimiž jsou Suprastin, Dimedrol, Peritol a Pipolfen nejúčinnější.

Dodržování zvláštního dietního příjmu navíc pomůže nejen odstranit syndrom bolesti, ale také zabránit opětovnému zhoršení tohoto závažného patologického onemocnění.