Image

Je krevní test odebírán ze žíly na lačný žaludek nebo ne?

Krevní test je každému znám. Jedná se o rutinní metodu pro diagnostiku řady onemocnění. Abyste získali co nejspolehlivější výsledek, musíte se řídit pravidly přípravy na studium. Pro většinu analýz existují společné požadavky, které jsou pro některé druhy individuální.

Venózní krevní test

Pro posouzení velkého počtu ukazatelů se odebírá žilní krev. Liší se od periferního obsahu vyšších prvků, je snazší „rozpoznat“ automatické analyzátory. Tyto systémy používají mnohé laboratoře.

Studie lidské žilní krve umožňuje stanovit v ní následující látky:

 • hormonální sloučeniny
 • vitamínové komplexy,
 • cukr,
 • tuky (cholesterol),
 • minerálních látek a stopových prvků
 • nádorové markery,
 • imunitní protilátky
 • celkový protein
 • pigmenty
 • enzymy atd.

Na základě údajů získaných analýzou žilní krve lze provést velký počet diagnóz. Z tohoto důvodu je důležité se na tuto studii řádně připravit.

Proč nejíst?

Významná část testů, které zahrnují odběr žilní krve, se odebírá na prázdný žaludek. V tomto případě by poslední jídlo nemělo být starší než 8 hodin. Doporučuje se dodržet 12hodinový interval. To je způsobeno tím, že spolu s potravinovými minerály, cukry, vitamíny a další sloučeniny, které mohou změnit chemické složení krve, vstupují do těla.

Například hladina glukózy po jídle stoupá téměř okamžitě. Pokud se v této chvíli prozkoumat žilní krev, výsledek bude nadhodnocený, osoba může být dodána s diabetem. Podobně změna hladiny cholesterolu po jídle.

Krev z žíly na lačný žaludek se odebírá ještě jeden důvod. Některá činidla, která používají laboratorní technici, mohou interagovat s jinými látkami obsaženými v potravinách. Výsledek bude falešně pozitivní. Testy na infekci jsou obzvláště citlivé na tyto výkyvy. Existují případy chybné detekce syfilis u pacientů, kteří ignorovali dietu v předvečer studie.

Je to důležité! Pokud porušíte doporučení dárcovství krve, musíte to říct svému lékaři. Možná, že chyba neovlivní výsledek testu, ale v případě potřeby lékař předepíše druhou analýzu.

Co ještě můžete udělat před studiem?

Před darováním krve ze žíly existuje několik dalších pravidel. Patří mezi ně:

 • omezení fyzické aktivity během 1-3 dnů před zahájením studie,
 • Odvykání od kouření a pití alkoholu za den
 • u některých typů testů - sexuální odpočinek 3 dny před návštěvou léčebny,
 • při podávání krve pro hormony musí všechny ženy dodržovat plán menstruačního cyklu, který poskytuje gynekolog,
 • pro většinu ukazatelů je vhodná pouze ranní krev (sebraná do 10-11 hodin), v noci jsou detekovány pouze některé hormony,
 • pokud byla radiografie provedena den předtím, je postup odložen o jeden den,
 • Je žádoucí léčbu zrušit. Pozor! Tato položka se provádí pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře.
 • odmítnutí navštívit lázně a sauny po dobu dvou dnů,
 • koncentraci léků v krvi lze stanovit pouze 2 týdny po léčbě,
 • testy na infekční choroby musí být nejméně dvakrát.

Definice vzácných, specifických ukazatelů může vyžadovat soulad s dalšími pravidly, která lze zjistit pouze u svého lékaře.

Co může a nemůže pít?

Známý všem, že se krev vzdává na prázdném žaludku. Jaká další pravidla existují v laboratorní diagnostice? Je důležité kontrolovat nejen příjem potravy, ale i tekutiny. Takže v předvečer procedury je lepší odmítnout sladký čaj, balené šťávy, sycené nápoje, mléko, minerální vodu, kávu. Tyto produkty významně zvyšují hladinu cukru, některých minerálů a enzymů v plazmě.

Stejně jako jídlo mohou nápoje reagovat s činidly a dávat falešně pozitivní výsledek. Absolutním pravidlem je vyhnout se alkoholu. Zvyšuje aktivitu jaterních enzymů a sloučenin pankreatu, cukru. Alkoholy navíc vedou k dehydrataci, která mění ukazatele buněčného složení krve.

Nejlepší je pít čistou vodu. Ihned před užitím materiálu (1-2 hodiny) se doporučuje vypít až 2 sklenice vody, aby se snížila viskozita krve. Toto pravidlo musí následovat ti, kteří budou muset vyplnit několik zkumavek v jednom postupu.

Kdy mohu jíst?

Ihned po odběru krve můžete svou sílu doplnit a zlepšit svou pohodu. Doporučuje se pít sladký čaj, snídat. Omezení produktu zcela chybí. Pokud bylo darováno značné množství krve, je vhodné během dne konzumovat velké množství tekutiny. Navíc tito pacienti vykazují lůžko. Ve většině případů neexistují žádná speciální dietní doporučení.

Proč potřebuji krev na analýzu na prázdný žaludek?

Mnoho laboratorních testů vyžaduje speciální školení. Někdy lékaři předepisují určitou dietu a požádají pacienta, aby dočasně přestal užívat léky. Každý také ví, že je nutné darovat krev na prázdný žaludek. Dodržování tohoto pravidla umožňuje získat přesné výsledky.

Indikace pro krevní analýzu

Krevní test - běžná a účinná diagnostika různých onemocnění

Krevní testy jsou univerzálním testem. Jedná se o nepostradatelnou diagnostickou metodu používanou téměř ve všech oblastech medicíny. Pomocí krevního testu můžete objasnit stav pacienta, zjistit nemoc a zjistit příčinu patologie. V tomto případě odběr vzorků krve málokdy trvá déle než pět minut a výsledky lze získat během několika dnů.

Pomocí krevního testu můžete objasnit následující diagnostické indikátory:

 • Počet krevních buněk. Různá onemocnění se vyznačují nárůstem nebo poklesem tohoto ukazatele. Například u anémie se může snížit počet červených krvinek. Když leukémie zvyšuje koncentraci leukocytů.
 • Množství hemoglobinu. Hemoglobin je chemická sloučenina potřebná pro transport kyslíku. Abnormální hladiny hemoglobinu mohou být příznaky anémie, thalassemie a dalších krevních poruch.
 • Hematokrit. To je ukazatel objemového poměru kapalné části krve (plazmy) a vytvořených prvků. Vysoký hematokrit může znamenat dehydrataci.
 • Biochemická analýza krve. Jedná se o skupinu diagnostických testů ukazující metabolický stav těla. Vyhodnocuje se tekutá část krve. Výsledky této analýzy ukazují koncentraci glukózy, mikro- a makronutrientů, vitamínů, enzymů a elektrolytů. Kromě toho můžete pomocí biochemické analýzy vyhodnotit stav ledvin, jater a dalších orgánů.
 • Cholesterol. Krevní test vám umožní posoudit poměr dobrého a špatného cholesterolu v krvi. Vysoká hladina špatného cholesterolu zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
 • Toxikologie. Umožňuje identifikovat jedy a omamné látky v krvi. Jediný způsob, jak určit jedovatou látku u pacienta v bezvědomí, může být krevní test.

Pro odběr krve je nejčastěji používána žíla lokte. Jedná se o jednoduchý a prakticky bezbolestný postup. V případě potřeby se z kapilár prstu a velkých žil odebírá krev.

Proč je důležité darovat krev na prázdný žaludek?

Správná příprava na analýzu - klíč k spolehlivému výsledku!

Stav krve přímo souvisí s trávicím systémem. Během jedné hodiny po jídle se mohou měnit metabolické krevní parametry. To je dáno tím, že produkty po zpracování jsou absorbovány z tenkého střeva do krve pro další přepravu po celém těle. To platí zejména pro glukózu, která vstupuje do krve během několika minut po konzumaci potravin, které obsahují velké množství cukru. Změny ve složení tekuté části krve mohou narušit výsledky mnoha laboratorních testů.

Pokud byla dieta před analýzou narušena, musíte o tom informovat lékaře. Výsledky analýzy mohou být někdy revidovány s ohledem na příjem potravy. Je také důležité informovat lékaře o užívání léků. Mnoho léků značně narušuje krevní parametry.

Ošetřující lékař podrobně sdělí pacientovi složitosti přípravy na konkrétní analýzu. Základní požadavky se obvykle týkají požití a užívání léků. 12 hodin před biochemickou analýzou krve by se mělo vyhnout jídlu. Jen pít vodu.

Někdy lékaři doporučují změnit dietu na několik dní před analýzou.

Pacient je požádán, aby se vyhnul konzumaci exotických jídel a těžkých jídel. Je také nutné opustit pití alkoholických nápojů. Doporučuje se zdržovat se nápojů obsahujících kofein. Vyhodnocení některých krevních parametrů může vyžadovat snížení fyzické aktivity. Pacient je požádán, aby se vyhnul nadměrné svalové zátěži.

Před analýzou musíte spát a relaxovat. Je nutné se vyhnout stresovým situacím, protože i emocionální zátěž může ovlivnit stav krve. Po odběru velkého množství krve se doporučuje pít čaj s cukrem.

Jaké krevní testy se provádějí na lačný žaludek?

Pravidlo dárcovství krve nalačno se týká především stanovení metabolických parametrů krve.

Lékař požádá pacienta, aby omezil příjem potravy před následujícími laboratorními testy:

 1. Koncentrace glukózy. Jíst tak či onak ovlivní výsledky takového testu. Obvykle vyžaduje odmítnutí jídla po dobu 8 hodin před zákrokem.
 2. Profil lipidů. Trvá 9-12 hodin, než se zdrží jídla.
 3. Vzorky ledvin a jater. Trvá 10-12 hodin abstinence od jídla.
 4. Koncentrace vitamínů a stopových prvků v krvi. Je to také velmi citlivý laboratorní test. Trvá nejméně 8 hodin abstinence od jídla.
 5. Koncentrace hemoglobinu. Minimálně 10 hodin abstinence.
 6. Další metabolické parametry. 9-12 hodin abstinence.

Na rozdíl od potravinářských výrobků je nutné přerušení léčby, aby se připravila na širší spektrum krevních testů. Účinek léků může ovlivnit stav krve několik dní. Pokud přestanete užívat lék, je nežádoucí i na chvíli, může lékař přezkoumat výsledky analýzy s ohledem na farmakologickou zátěž.

Důsledky nesprávné přípravy na analýzu

Nesprávná příprava může ovlivnit výsledky analýzy.

Porušení pravidel přípravy na analýzu téměř vždy znamená zkreslení výsledků testů. Dokonce i drobné porušení stravy několik hodin před krví může vážně ovlivnit stav plazmy. Narušení výsledků může být velmi nepříjemné v případě, že pacient naléhavě potřebuje diagnózu. To povede ke zpoždění léčby a možným komplikacím.

Užívání léků bez informování lékaře může zkazit celý diagnostický obraz. Použití některých léků může způsobit falešně pozitivní nebo falešně negativní výsledky. To je důležité zejména v případě rutinního vyšetření před operací.

K určení příčin patologie budou lékaři předepisovat nové testy, v důsledku čehož bude léčba zpožděna.

Pacient by proto měl vždy zvážit pravidla přípravy na analýzu. Pokud lékař řekne, že potřebujete darovat krev na prázdný žaludek, měli byste jídlo zcela opustit několik hodin před odběrem krve.

Z videa se můžete dozvědět, jak se správně připravit na krevní testy:

Kompletní krevní obraz: půst nebo ne

Kompletní krevní obraz je nejjednodušší a nejvíce informativní způsob, jak se dozvědět o svém zdraví. V tomto případě není nutné být nemocný, můžete předat biomateriál a pro účely prevence. Z toho, jak vážně přistupujeme k otázce přípravy na studium, záleží na jejím výsledku.

Zdá se, že v procesu není nic složitého: vstal brzy ráno a šel do laboratoře. Nejčastější otázkou pro pacienty je však následující: „Jak dokončit kompletní krevní obraz: hladovění nebo ne?“ Tato skutečnost se nestará o mnoho lidí: přece jen, je nepravděpodobné, že by dítě snášelo hlad a těhotná žena trpící toxikózou může exacerbovat nezávadné pohody.

Pár slov o analýze

Krevní test je studie, která je po mnoho let hlavním způsobem, jak určit stav všech tělesných systémů. Ukazuje, jak všechny procesy v těle pokračují a mohou odhalit skryté patologie v rané fázi.

Kompletní krevní obraz (někdy to nazýváme KLA) je jakýmsi výchozím bodem při identifikaci onemocnění a předepisování vhodné léčby. Jen si představte, kolik litrů krve bychom museli darovat, pokud lékař předepsal analýzu pro každou nemoc nebo poruchu systému pokaždé zvlášť. Klíčem k úspěšné diagnóze jsou výsledky celkové analýzy. Pokud lékař zjistí, že něco není v pořádku, je stanovena rozšířená inspekce.

Obecná analýza ukazuje, jak fungují základní krevní buňky: červené krvinky, bílé krvinky a krevní destičky. Laboratorní asistent počítá jejich počet, určuje velikost, počítá míru sedimentace erytrocytů nebo ve vědecké ESR.

Zkusme se trochu ponořit do složení tekutiny proudící v našich žilách.

 • Většina červených krvinek v ní jsou červené krvinky, které dávají naší krvi odpovídající barvu. Tolik, že úplný krevní obraz určuje, že se jedná o obrovské číslo s dvanácti nulami. Hlavním dodavatelem těchto buněk je kostní dřeň. Neúnavně produkuje každou sekundu ve výši 2,4 milionu.
 • Krevní destičky jsou hlavním faktorem srážení. Příliš tekutá krev - velké riziko krvácení, i při sebemenším poškození, tlusté - riziko vzniku krevních sraženin.
 • Bílé krvinky chrání naše zdraví. Všechny druhy virů, infekcí, plísní se poprvé setkávají s „obránci“ a mnozí z nich se svým sabotáží nedosahují cíle.

UAC, zkoumající prvky krve, odráží práci téměř všech tělesných systémů, což občas zvyšuje šance na kvalitativní diagnostiku a léčbu.

Jak připravit tělo před studiem

Abychom nebyli zklamáni dosaženými výsledky a nešli na druhé dárcovství krve, lékaři by měli před vyšetřením dodržet řadu doporučení.

Zdravotnická dokumentace poskytuje konkrétní čas pro konzultaci, která zahrnuje i příběh o pravidlech laboratorního testování. Ale ve skutečnosti, doktor nemá čas říct všechno, protože se musíte obrátit na jiné zdroje.

 • Pár hodin před odchodem do laboratoře přestat kouřit. Nikotin způsobí zúžení krevních cév, což ztěžuje krev.
 • Před zákrokem je lepší nepít silný čaj a kávu.
 • Odmašť mastné potraviny, nepijte alkoholické nápoje. To zvýší cholesterol a ovlivní rychlost sedimentace erytrocytů.
 • Chvíli odmítněte užívat léky ovlivňující srážení krve. Neexistuje taková možnost - informujte ošetřujícího lékaře a laboranta.
 • Během virové nebo infekční nemoci darujte krev. Výsledky budou spolehlivé pouze sedm dní po zotavení.

Nesmíme zapomínat, že výsledky průzkumů mohou ovlivnit také vnější faktory. Například, v předvečer byste neměli dostat příliš uneseni s fyzickou námahou. Dostanete některé hormony propuštěny do krevního oběhu, který bude snadno mazat skutečný klinický obraz.

Pokud jste před analýzou provedli různé interní intervence, gastroskopii, zubní chirurgii a kolonoskopii, pak je pravděpodobné, že biomateriál bude vykazovat zvýšené hladiny bílých krvinek. Proto je nutné počkat týden po zákroku a teprve pak jít do laboratoře.

Nesprávná přeprava často způsobuje falešné výsledky.

Abyste si byli jisti výsledkem analýzy, vezměte si ji v jedné laboratoři. Různé kliniky mohou mít různá činidla. Jste přiřazeni k kontrolní analýze - vezměte si ji tam, kde uplynuly předchozí.

Na prázdném žaludku nebo ne? To je otázka...

Někdy lékař zapomene říct nejdůležitější věc: jak je všeobecný krevní test přijímán vůbec - nutně na prázdný žaludek nebo ne?

Tyto spory způsobují mezi obyvatelstvem mnoho zmatků: jak potraviny konzumované před analýzou ovlivní její výsledky. Mimochodem, samotní lékaři se nedokážou spojit do jediného stanoviska: někteří říkají, že jsou nutně na prázdném žaludku, jiní tvrdí, že v průběhu 3–4 hodin existuje poměrně hladová pauza.

Ihned je nutné určit pojem „půst“. To neznamená, že byste se měli postit celý den předtím, a pak vyčerpaný a hladový jít do laboratoře. Není to tak děsivé. Dobrou večeři, bez jakýchkoliv škod, dostatek spánku, vstávat brzy ráno, řezat sendviče a dát je do sáčku. Nalití krve - pokračujte k jídlu. V tomto případě je ideální splnit požadavek „půstu“.

Vezmeme tradiční názor většiny zdravotnických pracovníků: aby se vyloučily případné nedorozumění ve výsledcích studie, musí být krev předána na prázdný žaludek s dvanáctihodinovou pauzou mezi jídly.

Tento požadavek však nelze považovat za přísný. Jde o to, že UAC zkoumá krevní buňky, které potravina nemůže žádným způsobem ovlivnit. Proto hodinu a půl před dodáním biomateriálu si můžete dovolit lehkou snídani bez másla a různých uzenin a uzeného masa a po jídle můžete bezpečně jít na proceduru.

Všechny tyto podmínky platí, pokud je biomateriál u dospělých odebrán z prstu.

Pokud darujete krev pro klinickou analýzu ze žíly, která se nyní stává častou praxí, pak by mělo být jídlo zlikvidováno. Ani voda a žvýkačka nejsou vyloučeny.

Těhotné ženy jsou zvláštní kategorií dospělých.

V čekací době pro dítě se zátěž na těle mnohokrát zvyšuje, hlad může mít negativní dopad na blahobyt ženy. Proto byste neměli riskovat a experimentovat se svým zdravím! Těhotné ženy darují krev tři hodiny po jídle.

Jak předat analýzu dítěti

Když přijde čas darovat krev dítěti, každý rodič se obává, zda se vzdá na prázdném žaludku nebo ne, zda jsou podmínky předání stejné pro děti a starší děti.

V každém případě začíná příprava psychologickým přístupem. Strach z lidí v bílých pláštích v léčebně může způsobit pláč a hysterii, což bude mít za následek uvolnění hormonů v krvi, které mohou změnit výsledky.

Úplný krevní obraz u dětí je prvním testem, který je předepsán v prvních dnech života dítěte.

Proto vyvstává otázka, jak darovat krev novorozenci. Samozřejmě, děti, které jedí každé tři hodiny, nemluví o hladové pauze. Krev lze odebrat ihned po krmení a o něco později. Je lepší, když to bude tři hodiny.

Děti do jednoho roku darují krev ne na prázdný žaludek!

Pokud je dítě starší než jeden rok, měli byste se co nejvíce snažit vyhovět požadavkům na přípravu biomateriálu. Dítě může trpět trochu a jíst později - darovat krev, kromě snídaně.

Pokud drobeček nemůže vydržet hlad, pak neznečišťujte malého muže, krmte ho a jděte po 3 hodinách do ošetřovny. Vaším hlavním úkolem je odvést dítě co nejvíce v okamžiku čerpání krve. Takže eliminujete stres a nervozitu.

Čím starší dítě, tím přísnější požadavky. Je zřejmé, že sedmiletý chlapec nebo desetiletá dívka budou moci být trpěliví a darovat krev na prázdný žaludek. V tomto případě rodiče rozhodně nepochybují o spolehlivosti výsledků.

Kompletní krevní obraz je tak jednoduchý a tak informativní. Správná příprava a svědomitý přístup vám pomohou získat nejspolehlivější informace o vašem zdraví. Zda darovat krev na lačný žaludek nebo ne, je záležitostí vašeho věku a celkové pohody. Nevíte, jak se dostat - poraďte se se svým lékařem.

Jak projít kompletní krevní obraz: nalačno nebo ne

Krev v lidském těle reaguje ostře na příchozí potravu, zejména sladkou nebo mastnou, zdraví, duchovní rovnováhu a řadu dalších faktorů. Před absolvováním analýzy je třeba pečlivě připravit. V opačném případě výsledek nesplňuje očekávání pacienta.

Obecný krevní test

Krevní test je typ výzkumu, který člověk provádí alespoň jednou za život. Je nutné jej provádět pro následující účely:

 • výzkum nemocí;
 • detekce zánětu;
 • definice vnitřních patologií oběhového systému;
 • hodnocení základních ukazatelů.

Práce oběhového systému se může měnit v důsledku vnitřních procesů. Například ukazatele zdravé osoby se výrazně liší od těch, které nedávno utrpěly porážku virem nebo infekcí. Důležité kritérium a jak projít kompletní krevní obraz: půst nebo ne.

Dikul: „No, řekl stokrát! Pokud jsou vaše nohy a záda SICK, nalijte ho do hloubky. »Čtěte více»

Požadované znalosti studia

Přesně charakterizovat tělo podle obecných indikací krve může praktický lékař nebo pediatr. Ale pacient, který obdržel výsledek studie, může také zjistit, zda normálně nebo má nějaké abnormality. K tomu potřebuje znát několik vlastností studie:

 1. Snížené hladiny hemoglobinu charakterizují nedostatek železa, existuje riziko anémie;
 2. Vysoká míra hemoglobinu indikuje nedostatečné množství kyslíku v těle;
 3. Leukocyty rozpoznávají a neutralizují virus nebo bakterii a zvyšují jejich hladinu, což symbolizuje vývoj zánětlivého procesu;
 4. Nízký počet bílých krvinek je příznakem endokrinní dysfunkce.

V analýze jsou indikátory, jako jsou destičky, lymfocyty, monocyty a ESR. Všichni plní důležité úkoly oběhového systému a každá odchylka od normy je znamením, že tělo selhalo.

Samotný pacient se může s výsledkem analýzy seznámit a předpokládat jeho zdravotní stav. Vlastní léčení je nepřijatelné. Léky, které normalizují oběhový systém, by měl předepsat lékař.

Pravidla přípravy

Aby bylo dosaženo správného výsledku, je nutné absolvovat úplný krevní obraz, s ohledem na důležité body:

 1. Pokud je to možné, nepoužívejte drogy 1-2 dny před porodem. Výjimkou jsou pacienti s chronickými onemocněními, kteří potřebují podporu při léčbě.
 2. Nekuřte 3-4 hodiny. Nikotin může vyvolat krátkodobý křeč krevních cév, v důsledku čehož je celkový obraz kliniky narušen.
 3. Snad kontroverzní otázka, zda půst nebo ne, darovat krev z prstu. Podle lékařů je lepší se zdržet nejen snídaně, ale také co nejjednodušší večeře. Je lepší, když se skládá z mléčných nebo rostlinných produktů.
 4. Fyzický nebo emocionální stres. Je-li tělo ve vzrušeném stavu, může dojít k narušení jeho důležitých funkcí.

Každé vyšetření je jiné. Pro jednoho můžete jíst před analýzou, pro druhé nemůžete pít vodu. Diagnostický proces probíhá individuálně. Doporučuje se projednat pravidla studie s lékařem.

Příčiny nesprávných výsledků

Pacient může jít do laboratoře a projít krevním testem, být v dobrém zdravotním stavu a pohody, ale když zjistí výsledek studie, zjistí, že některé ukazatele se značně liší od normy. Co je důvodem? Existuje několik důvodů:

 • potraviny s vysokým obsahem tuku porušují rychlost sedimentace erytrocytů, a proto se mění ukazatele ESR;
 • podobné účinky na tělo způsobují alkohol;
 • vzhledem ke změnám hladiny hormonů, ke kterým došlo po přepracování nebo stresu, je obtížné počítat krevní elementy;
 • dočasná leukémie po dobu jednoho týdne přináší ukazatele mimo normální rozmezí, vzniká v důsledku takových intervencí, jako je extrakce zubů nebo gastroskopie;
 • předchozí nemoc;
 • pokud je počet krevních destiček důležitý, měla by být analýza provedena nalačno;
 • Při provádění glukózového testu je také důležité projít testy hladem.

Jsou situace, kdy člověk kvůli chronickým onemocněním musí mít snídani, aby si udržel dobrý zdravotní stav. V tomto případě je dovoleno lehké občerstvení - nízkotučné jídlo bez cukru.

Když přijde na to, jak projít krevním testem na prázdný žaludek nebo ne, je důležité pochopit podstatu slova „půst“. Tento pojem znamená požití jakékoli potravy ne dříve než 8-12 hodin před začátkem studie.

Z žíly nebo z prstu

Příprava na doručení tohoto typu analýzy je jednoduchá. K tomu musíte přijít do laboratoře s pocitem hladu a čekat na tebe. Za sterilních podmínek provede laboratorní asistent propíchnutí na špičce prstu a pomocí přístroje jej přenese do zkumavek. V době, kdy tento postup trvá přibližně 5 minut. V moderních klinikách jsou pro odběr krve používána speciální zařízení, díky čemuž je postup prakticky bezbolestný.

V některých případech tato analýza nestačí. Pro podrobnou studii kliniky je pacient povinen darovat krev ze žíly. Ale v tomto případě vyvstává stejná otázka před pacientem, ať už na prázdném žaludku nebo ne, krevní test se odebere ze žíly. Ve skutečnosti jídlo nebo tekutina bezprostředně po vstupu žaludku do krevního oběhu. Způsobuje nespolehlivé laboratorní výsledky. Studie by tedy měla být prováděna nalačno.

Odrůdy

Ať už se jedná o prázdný žaludek nebo ne, podává se kompletní krevní obraz, záleží na tom, co je třeba během diagnózy odhalit. Existuje množství KLA, které se provádí striktně na prázdný žaludek. Patří mezi ně:

 • stanovení hladin cholesterolu;
 • biochemie;
 • stanovení hladiny cukru;
 • detekce infekcí HIV.

Studie jsou také prováděny pro výpočet koncentrace jednotlivých prvků v krvi. Pokud obecná analýza nestačí, je navíc nutné darovat venózní krev za účelem stanovení složek, jako je cholesterol nebo bilirubin v plazmě.

V laboratoři, kde bude výzkum prováděn, může být od laboratorního technika požadován technik, který podrobně popisuje, jak potraviny ovlivňují bílé krvinky a další indikace.

Předání pravidel pro dospělého

Je obvyklé si myslet, že dospělí provádějí krevní testy na prázdný žaludek. To je nutné k identifikaci spolehlivých výzkumných údajů. Optimální doba "hladovění" je 12 hodin před příchodem na kliniku. V opačném případě jsou požadavky standardní: je nutné pozorovat fyzický a duchovní klid, neúčastnit se špatných návyků a zdržet se užívání léků.

Proč projít na prázdný žaludek

Pediatři dávají odpověď na otázku, na prázdný žaludek, aby provedli krevní test nebo ne z prstu. Jsou si jisti, že jeden šálek čaje s cukrem může změnit některé parametry oběhového systému. Jedná se zejména o studii o leukocytech. Pokud pacient měl lehkou snídani a daroval krev 4-6 hodin po jídle, pak bude jejich výkon výrazně vyšší než obvykle. Pediatři to však nepovažují za patologii. Pacient musí materiál znovu projít, ale ne na prázdný žaludek.

Můžu si vzít po jídle

Je možné provést krevní test s jídlem, v jednom případě - pokud potřebujete kapilární krev. Můžete mít dobrou snídani a jít do laboratoře. Mělo by se však omezit na lehké nízkokalorické jídlo.

Pokud máte před analýzou snídani

Během období jednoho onemocnění se provádí analýza nejméně dvakrát, aby lékaři mohli zaznamenat, zda existuje pozitivní trend v léčbě. Proto, aby nedošlo ke zkreslení klinického obrazu, musíte jej řádně předat. Pokud dospělá osoba provedla tento postup nejprve na lačný žaludek a pak na plný žaludek, pak nebude možné sledovat dynamiku léčby.

Vlastnosti odběru krve u dětí

U dítěte se poprvé odebere vzorek krve ihned po jeho narození. Dále, pokud matka nezpůsobuje úzkost o jeho zdravotní stav, pak se tento typ diagnózy provádí podle plánu - ve věku 5 dnů, 1 měsíc, 6 a 12 měsíců. Protože výsledek studie určuje úroveň koncentrace důležitých prvků oběhového systému, krevní testy se provádějí na prázdném žaludku. Pro kojence je těžké takové období vydržet, takže je mu dovoleno, aby ho krmil, nejpozději však 4 hodiny před příchodem na kliniku. V mnoha moderních zdravotnických zařízeních jsou pokoje pro matku a dítě, kde můžete krmit své dítě ihned poté, co daroval krev.

Základní princip udržování hladu před studiem 8-12 hodin pro děti ve věkové skupině 2-2,5 let není použitelný. Pro tělo dítěte to způsobí obrovský stres.

Dalším faktorem, který může negativně ovlivnit krevní test dítěte, je emocionální složka nebo fyzická aktivita. Doporučuje se, aby byl před zákrokem v klidném a uvolněném stavu. Úkolem rodičů je uklidnit ho tím, že mu dá hračku na ruku nebo si přečte knihu.

Úplný přepis krevního testu

OAK je procedura schopná odrážet komplex studií životně důležitých látek pro tělo. V těle musí být přítomny v následující koncentraci:

Je nutné darovat krev ze žíly na prázdný žaludek?

Krevní test je jednou z nejvíce odhalujících diagnostických operací.

Pomocí této analýzy můžete určit:

 • Celkový stav pacienta;
 • Účinnost léčby;
 • Identifikujte různá porušení.

Nesplnění standardů přípravy na provedení analýzy však může ovlivnit celkovou výkonnost ukazatelů. Za těchto okolností bude nejlepším výsledkem opakovaná analýza. Nejhorší je nepřesná definice diagnózy, a tedy použití nesprávné léčby pro vyléčení.

Co by se nemělo dělat před provedením krevního testu ze žíly?

Existuje mnoho faktorů, které vyvolávají zkreslení výsledků při provádění krevního testu ze žíly.

Před darováním krve ze žíly musíte dodržet tato omezení:

 • Výkonová cvičení nejsou povolena;
 • Emoční zmatek;
 • Den před odběrem krve nemá cenu horké lázně;
 • Léky by měly být přerušeny;
 • Je ukázána dietní strava;
 • Rentgenové vyšetření.

Problémy se štítnou žlázou a zhoršené hladiny TSH, T3 a T4 v hormonech mohou vést k závažným následkům, jako je hypothyroidní kóma nebo thyrotoxická krize, které jsou často fatální.
Ale endokrinolog Marina Vladimirovna zajišťuje, že je snadné vyléčit štítnou žlázu i doma, stačí pít. Čtěte více »

Proč dávají krev na prázdný žaludek?

Výběr krve na lačný žaludek - to je jedno ze základních pravidel při průchodu takové diagnózy. Při nastavování tohoto limitu. Takže při odběru krve pro diagnózu HIV nehraje plnost žaludku žádnou roli.

Příjem potravy však ovlivňuje tyto standardní krevní parametry:

 • Zvýšení koncentrace tuků, proteinů;
 • Aktivace enzymového systému;
 • Zvýšení hladiny hormonální saturace;
 • Změny viskozity krve.

Co můžete jíst před krví?

Můžete jíst 10 hodin před odběrem krve, protože i mírná saturace krevního oběhu sacharidy může změnit počet leukocytů, a to následné zvýšení jejich počtu.

Jíst má vliv na:

 • Biochemické složení krve;
 • Diagnóza glukózy;
 • Hormonální ukazatele.

V závislosti na diagnostických účtech analýzy je někdy povolena snídaně.

Je však nutné dodržovat doporučení:

 1. Opustit mléčné výrobky.
 2. Zakázané masové pokrmy.
 3. Nejezte banány.
 4. Nelze jíst vejce.

Perfektní snídaně je považována za kombinaci obilovin s přidáním sušeného ovoce.

Doporučení lékařů o výživě den před testem

Někdy lékař určí a vysvětlí určitá pravidla pro přípravu pacienta před odběrem krve pro diagnózu.

Běžné jsou:

 1. Den před manipulací se zdržujte užívání léků a potravin.
 2. Občerstvení je možné před některými analýzami. Mezi odběrem krve a posledním jídlem by však měla být mezera přibližně 3 hodiny.
 3. Nejezte mastné, kořeněné a sladké jídlo.
 4. Nejezte ovoce, jmenovitě citrus a avokádo.
 5. Zcela opusťte koření.

Jak mít večeři den před porodem?

Večerní příjem potravy před krevními testy pro diagnózu by měl také dodržovat doporučení.

Můžete jíst před darováním krve ze žíly:

 • Nejlepší večeře je kaše;
 • Přílohu můžete přidat pomocí syrové i smažené zeleniny;
 • Povoleno pro večeři ryb a masa, ale nízkotučné odrůdy;
 • Dochutnejte všechny potraviny olivovým nebo slunečnicovým olejem;
 • Můžete přidávat med, ale v malých množstvích;
 • Z ovoce můžete jíst jablka, švestky, hrušky a granátová jablka.

Pokud bude krev darována na stanovení glukózy, pak před darováním krve ze žíly nemůžete:

 1. Jezte potraviny bohaté na sacharidy.
 2. Tam jsou pečivo a sladké nápoje.
 3. Nepřijatelné ve stravě jsou ovoce, jmenovitě hrozny, banány.

Pravidla následovat

Existují obecné pokyny, které musí být dodrženy, aby se dosáhlo správného krevního obrazu:

 1. Před manipulací je třeba spát.
 2. Neužívejte sedativa nebo čaje.
 3. Před odebráním krve ze žíly by měl být veškerý tlak nebo krevní cévy odstraněn předměty nebo příslušenstvím.
 4. Pokud potřebujete darovat krev z prstu, je lepší odstranit prstence.
 5. Existují lidé, kteří se strachují z pohledu na krev. Pokud pacient spadá do této kategorie, musí ošetřující zdravotnický personál informovat předem.
 6. Během procedury se snažte relaxovat.

Před krevními testy

Kompletní krevní obraz zahrnuje určité předpisy pro dosažení spolehlivého výkonu:

 1. Odběr krve se provádí ráno nalačno.
 2. Před manipulací je nutné vyloučit cvičení a stres.
 3. Po požití alkoholu je nutné před odběrem krve projít alespoň 1 hodinu.
 4. Doporučuje se pozastavit léčebná a preventivní opatření.
 5. Pokud se dárcovství krve koná po celý den, poslední jídlo se provádí 3 hodiny před manipulací.

Co by mělo být provedeno po takovém postupu?

Po odběru krve je lepší dodržovat několik pravidel, aby tělo rychleji doplnilo zásoby chybějících látek v krevním řečišti:

 1. Po odběru krve je lepší se na chvíli nevstávat.
 2. Pro závratě nebo celkovou slabost vyhledejte lékařskou pomoc lékaře.
 3. Neodstraňujte bandáž po dobu 4 hodin.
 4. Nepokoušejte se na chvíli namočit místo vpichu. Sprcha nebo vana je lepší vzít další den.
 5. Jezte hojně a pravidelně.
 6. Pijte dostatek vody.
 7. Očkování může být provedeno pouze po 10 dnech.

Jak se připravit na dárcovství krve pro hormony a cukr?

Před výběrem analýzy hormonálního pozadí těla a cukru je třeba připravit:

 • Den před manipulací není sladký;
 • Výběr krve se provádí přísně na lačný žaludek;
 • Nejlepší bude ranní čas.

Testy insulinu a C-peptidového hormonu

Účinnost výsledků získaných po diagnóze inzulínu a C-peptidu závisí na správné přípravě pacienta na takový výběr:

 1. Je lepší dodržovat všechny předpisy ošetřujícího lékaře.
 2. Dodržujte čas a den naplánovaného doručení.
 3. Před odběrem krve musí být všechny léky přerušeny.
 4. Dodržujte dietní zvláštnosti před analýzou stborom: manipulace se provádí ráno, na lačný žaludek; přestávka v jídle je asi 16 hodin; žvýkat žvýkačku; Můžete pít před darováním krve ze žíly vodou bez přísad a různých příchutí.
 5. Je lepší se obávat a snažit se eliminovat důsledky stresových situací.

Hormonální prolaktin

Před odběrem prolaktinu musíte postupovat podle pokynů:

 1. Krev se odebírá ráno, nejpozději 2 hodiny po ranním probuzení.
 2. Výběr se provádí po přestávce v jídle, která by měla být asi 12 hodin.
 3. Nepijte nápoje sycené oxidem uhličitým.
 4. Všechna léčiva by měla být přerušena.

Glukóza

Chcete-li absolvovat test glykémie, měli byste se řídit doporučeními:

 1. Eliminovat emocionální stres, zatímco cvičení je vítáno.
 2. Než darujete krev ze žíly, můžete kouřit, ale před odběrem biologického materiálu musí uplynout alespoň hodinu.
 3. Příjem alkoholu není povolen.
 4. Asi 3 dny musíte dodržovat obvyklou dietu.

Více informací o množství cukru v krevních testech naleznete zde.

Co dělat před darováním krve pro biochemii?

Biochemická analýza krevních složek umožňuje vyhodnotit funkčnost celého organismu.

Tato diagnostická manipulace je použita:

 1. Definice nedostatků mikronutrientů.
 2. Detekce různých onemocnění.
 3. Charakteristiky porušení funkčnosti vnitřních systémů.

Faktory biochemického složení krve jsou ovlivňovány vnějšími faktory, proto je nutné dodržovat pravidla:

 1. 3 dny před výběrem biologického materiálu vylučujte příjem alkoholu.
 2. Nedovolte fyzickou námahu.
 3. Krev se odebírá pouze na prázdný žaludek.
 4. Před analýzou ukončete léčbu.
 5. Je povoleno uhasit žízeň čisté vody.

Příjem vody a její vliv na spolehlivost laboratorních studií

Je povoleno pít vodu před odběrem krve pro diagnostiku, hlavní je, že splňuje doporučení:

 1. Byl čistý.
 2. Není provzdušněn.
 3. Nebyly přidány žádné konzervační látky.
 4. Dokonce i minimální obsah glukózy je nepřijatelný.

Je lepší přestat užívat vodu hodinu před manipulací.

Vliv alkoholu na výsledek testu

Vědci prokázali vliv alkoholu na výkon studií krevních buněk. Proto byste se měli před výběrem analýzy zkusit tento výrobek zdržet.

V biochemické diagnostice krevního alkoholu je schopen:

 1. Způsobení zvýšení některých látek a pokles v jiných;
 2. Alkohol je schopen zvýšit koncentraci glukózy v celkové krvi;
 3. Kyslík začíná být špatně absorbován;
 4. Celkový zdravotní stav se zhoršuje.

Při provádění celkového krevního testu může příjem alkoholu také narušit výsledky:

 1. Negativní vliv na hladinu červených krvinek.
 2. Zvyšuje cholesterol.
 3. Snižuje koncentraci hemoglobinu v krvi.
 4. Ovlivňuje obsah lipidů.

Po tři dny se tělo dokáže zbavit vlivu této látky a normalizovat všechny systémy. Pokud by však byl alkohol opilý, nejlepší možností by bylo odložit návštěvu zdravotnického zařízení, aby bylo možné získat spolehlivé výsledky testů.

Chcete-li provést správnou diagnózu, postupujte podle několika pravidel:

 1. Krevní testy by měly být vždy prováděny v jedné laboratoři. Pouze v tomto případě budou výsledky správné.
 2. Záleží také na době dodání. Nejlepší možností by byl výběr krve ráno a na prázdný žaludek.
 3. Přesný obraz průběhu onemocnění lze zjistit pouze systematickou diagnostickou manipulací.

Je možné darovat krev bez ranní agónie?

Spát a normálně jíst

Žádný z mých přátel nechce udělat krevní test. To bolí a stres obecně: musíte vstávat před svítáním a snídaně je zakázána. Říkám, proč jsou tyto oběti potřebné, a co se stane, když tajně od laboratorního asistenta stále pijí ranní kávu.

DANIEL Davydov

Biolog, 5 let pracoval v klinické diagnostické laboratoři

Proč darovat krevní jméno ráno?

Pro lékaře je výhodnější porovnávat testy. Během dne se v krvi mění poměr červených krvinek, leukocytů a krevních destiček [1] a aktivita některých hormonů [2]. Výsledky stejné analýzy provedené od téže osoby ráno a večer se budou lišit.

Aby se předešlo zmatku, státní laboratoře se dohodly, že ráno vezmou krev a lékaři o tom vědí. Analýzu provedenou od jedné osoby v jedné laboratoři lze tedy porovnat s opakovanou analýzou stejné osoby odebrané v jiné laboratoři.

Laboratoře jsou pohodlnější odesílání krevních vzorků pro analýzu. Přesnost analýzy závisí na době skladování vzorku krve. Pokud například vzorek potřebuje určit faktory srážení krve a bude skladován déle než 4–6 hodin, výsledky budou nespolehlivé [3].

Laboratoře se dohodly na logistice: od 8 do 10 hodin sestry sbírají krev a v 11 hodin dorazí kurýři a odeberou vzorky k analýze. Pokud analýza přijde před 12 hodin odpoledne, laboratorní technik jistě ví, že krev se nezhoršila.

Tajné znalosti

Darování krve ráno je volitelné

Pokud jste náhodou měli snídani, můžete počkat několik hodin, a pak projít analýzu.

Problém je v tom, že léčebna ve státních klinikách již nefunguje a darování krve prostě není možné.

Soukromé laboratoře provádějí testy po celý den. Pokud je však třeba stejnou analýzu opakovat, pak budete muset přijít do laboratoře ve stejnou dobu, kdy jste prošli první analýzou.

6:00 až 14:00

Sestry DOC + berou krev i během dne

Proč je zakázáno jíst před analýzou?

Tak, aby nedošlo k vynechání diabetu. Poruchy metabolismu glukózy hovoří o závažných onemocněních, jako je diabetes [2]. Analýzy je pomáhají detekovat. Ale po jídle stoupá hladina glukózy v krvi. A není možné předpovědět, kolik to je: někdo preferuje jíst pevně, ale někdo potřebuje šálek kávy. Rozlišit nemocné od zdravého měření glukózy na prázdném žaludku. Výzkumníci zjistili, že hranice normální hladiny glukózy nalačno jsou stejné pro všechny zdravé lidi: to je 3,5–5,5 mmol / l [7].

Nenechte si ujít nedostatek železa. Lidé dostávají železo pouze z jídla. Proto jeho množství v krvi velmi závisí na době posledního jídla. Pokud budete jíst jednu hodinu před testem, množství železa v krvi bude mnohem vyšší než nalačno. Takže lékař nemusí u osob pozorovat anémii - nedostatek železa.

Aby nedošlo k narušení hormonálního pozadí. Trávení stimuluje syntézu několika hormonů. Například inzulín, jehož aktivita se zvyšuje, když glukóza vstupuje do krve [4]. Studie ukázaly, že hladiny hormonu štítné žlázy [5] a testosteronu [6] se také mohou změnit, pokud člověk krátce před návštěvou laboratoře jedl. Proto by měly být testy na hormony užívány výhradně na prázdný žaludek.

Aby nedošlo k interferenci s tuky. Sýry, smetana, vepřové maso a máslo mají vysoký obsah tuku. Pokud budete jíst tyto potraviny k snídani, dojde k lipémii - stav, kdy se po 3-6 hodinách po jídle krev zakalí mastnými kyselinami. To ztěžuje provádění přesných krevních testů.

A když zpívám - je to velmi děsivé?

Ne Maximum, které hrozí, je opakovat analýzu (a utratit více peněz, pokud je zaplaceno).

Obecně platí, že vaše právo na klidnou snídani závisí na typu analýzy. Tam jsou ti, kteří nejsou ovlivněni jídlem. Například testy cholesterolu a lipidů. Dříve se předpokládalo, že musí projít přísně na prázdný žaludek. Podle nových dánských, amerických a kanadských studií se však úroveň těchto ukazatelů po jídle téměř nezměnila.

Tam jsou ti, pro které je přísně vyžadováno 12-hodinové rychlé: to jsou testy metabolismu sacharidů [2], testy na chudokrevnost a srážení krve. A již zmíněné hormony.

Ale pochopit typy analýz - případ lékařů a laboratorních techniků. Pro pacienta je jednodušší si pamatovat na jednoduché pravidlo: vždy je lepší provést jakoukoliv analýzu nalačno. Nicméně.

Tajné znalosti

Někdy si můžete dát snídani

Britští a američtí lékaři věří, že přísná dietní omezení nejsou vůbec nutná. Pokud budete jíst několik hodin před klinickou analýzou krve nebo analýzou enzymů a proteinů, pak výsledky neovlivní.

Hlavní je vyhnout se sladkým a tukovým jídlům [4].

Může

kaše bez cukru, máslo

Nemůže

vepřové, hovězí, jehněčí

S jídlem srozumitelným. A můžete před analýzou pít?

I třeba. Pokud nebudete pít dlouho, krev krve se zhustí. V kondenzované krvi se zvyšuje obsah hemoglobinu a zvyšuje se počet erytrocytů, což narušuje krevní obraz.

Všechny nápoje, kromě čisté vody, však působí v těle jako komplexní činidla. Mohou ovlivnit chemické reakce v našem těle. Proto můžete pít jen vodu, a ne každý.

Voda bez plynu. Než půjdete do laboratoře, můžete vypít sklenici čisté, nesycené a minerální vody [8]. Takže laboratorní technik bude snáze odebírat krev. Přímo v linii k ošetřovně je také možné.

OLGA MALINOVSKAYA

Vedoucí lékařského oddělení KDL Laboratory Network

„Během nočního spánku člověk ztrácí část tekutiny s dýcháním. K obnovení vodní bilance musí být doplněna. Pokud se tak nestane, krev bude silnější a může se zvlnit ve zkumavce. Není možné provést krevní test. “

Šumivá voda. Bubliny obsahují CO2 - oxid uhličitý. V krvi je speciální enzym zvaný karboanhydráza. Jeho úkolem je zbavit tělo přebytečného oxidu uhličitého, který vzniká při dýchání. Změny v práci respiračních enzymů ovlivňují výsledky biochemických krevních testů. Pokud vezmete krev od osoby, která pila sycenou vodu, analýza bude nespolehlivá.

Minerální voda. Stolní minerální voda také obsahuje oxid uhličitý a navíc téměř celou periodickou tabulku: sodík, vápník, hořčík, chlor, sírany, hydrogenuhličitany, železo. Každá z těchto složek ovlivňuje biochemické reakce v těle, proto byste před analýzou neměli pít minerální vodu.

Káva nebo čaj. Kofein aktivuje mozek, zvyšuje pozitivní podmíněné reflexy, zvyšuje účinnost. Za tímto účelem spouští mnoho biochemických reakcí, které s největší pravděpodobností přispějí k výsledkům analýzy. Závěr je jednoduchý: nemůžete pít kávu a čaj před krevním testem. Ale po odběru krve - jak chcete.

Alkohol Ethylalkohol ovlivňuje biochemii těla ještě více než kofein: například zabraňuje srážení krve [3]. Ve večerních hodinách v předvečer darování krve, je lepší odmítnout sklenku šampaňského, i když potřebujete blahopřát své milované babičce.

Šťáva Ano, v šťávách je spousta cukrů - glukózy a fruktózy. Rychle se vstřebávají a pro analýzu jsou škodlivé.

Proč dávají krev na prázdný žaludek?

Nejběžnějším a nejpřístupnějším diagnostickým postupem pro mnohé nemoci je dnes krevní testování. Studium krevních elementů pomáhá ošetřujícímu lékaři lépe určit obraz zdravotního stavu pacienta. Kompetentní lékař určitě pacientovi řekne, proč je krev darována ráno a nalačno.

Typy odběru krve

Pro složitější typy vyšetření jsou prováděny hormonální a biochemické krevní testy. Odběr krve se provádí v závislosti na účelu analýzy z prstencových prstů nebo z ulnární žíly.

Aby výsledky výzkumu byly co nejobjektivnější, musí pacient při kontaktu s klinickou laboratoří dodržovat řadu jednoduchých pravidel. Každý, kdo je zvyklý na pečlivé ovládání svého zdraví, ví, že krevní test je podáván striktně na prázdný žaludek.

Proč potřebujeme obecnou analýzu

Aby bylo možné včas určit, co je důvodem nejasné indispozice, je v prvé řadě nutné provést úplný krevní obraz.

V každém případě, pokud je krev odebírána z prstu nebo žíly, užívá se ráno a nalačno.

Obecný krevní test

Hlavním klinickým ukazatelem v tomto případě bude počet červených krvinek - červených krvinek. Tyto krevní buňky jsou zodpovědné za saturaci tkání kyslíkem. Snížení hladiny hemoglobinu v krvi - (tzv. Bílkoviny obsažené v červených krvinkách a odpovědné za zásobování buněk kyslíkem), což nakonec vede k anémii. Zvýšený počet červených krvinek také není dobrý. Zvýšená koncentrace kyslíku v buňkách znamená adhezi červených krvinek. To vede k blokování kapilár ak rozvoji trombocytózy.

Vysoký hemoglobin v krvi může znamenat dehydrataci. To je další dobrý důvod, proč potřebujete kompletní krevní obraz.

Destičky jsou krevní elementy, které jsou zodpovědné za srážení krve. K zastavení krvácení z poškozených cév se v místě poranění vytvoří tromby. Zvýšení počtu krevních destiček je pozorováno s kompenzačním účelem po operaci a také v případě patologie krve. K poklesu počtu krevních destiček dochází, když játra nefungují dostatečně, onemocnění ovlivňující kostní dřeň atd.

Bílé krvinky, nebo leukocyty, jsou zpravidla větší, ale jsou obsaženy v mnohem menším počtu. Jejich hlavní funkcí je chránit tělo před různými infekcemi.

Zvýšení počtu leukocytů na jednotku objemu krve indikuje přítomnost zánětu v jakémkoliv orgánu.

Když je darována žilní krev

V mnoha případech je darována žilní krev. Za prvé, když není možné shromáždit dostatek krve pro řadu složitých studií. Laboratoře proto odebírají krev pro analýzu ze žíly.

Poslední jídlo může být nejpozději 8-12 hodin před odběrem krve. Je povoleno pouze pít vodu, ale ne čaj nebo kávu. V některých případech je dovoleno lehkou snídani, která se skládá z neslazené kaše s čajem bez cukru, než se provede všeobecný krevní test a je zakázáno jíst mléčné výrobky, máslo a ovoce. V tomto případě je přípustné mít snídani nejpozději jednu hodinu před odběrem krve. Do této doby bude žaludek již prázdný a ve skutečnosti bude vyšetření provedeno správně. Ve večerních hodinách, před darováním krve ze žíly, se doporučuje upustit od používání tukových potravin, alkoholu, kouření.

Biochemická analýza - přísně na lačný žaludek

Před zahájením biochemické analýzy krve se doporučuje nejíst potravu po dobu 8-12 hodin. Proč je to tak důležité?

Biochemické krevní testy se provádějí podle 11 kritérií a umožňují lékaři zjistit, jak fungují funkce jater, ledvin a kardiovaskulárního systému. Proto je v zásadě důležité darovat biologickou tekutinu bez přebytku cukru a nadbytečného tuku. Biochemická analýza odhaluje přítomnost diabetes mellitus, aterosklerózy, chronických zánětlivých procesů, srdečních infarktů, mrtvice.

Biochemický krevní test se provádí přísně na lačný žaludek, protože nesprávná technologie odběru krve může odborníka chybně informovat a vést k diagnostické chybě.

Potřeba kontroly hormonů

Aby bylo možné identifikovat existující poruchy v ženském endokrinním systému, je nutné vyšetřit krev pro udržení ženských pohlavních hormonů. Každá žena v reprodukčním věku musí nutně podstoupit pravidelná vyšetření, aby zabránila a včas odhalila selhání endokrinního systému.

Pro průzkum je potřeba kontrolovat hormony a je důležité, aby to bylo ráno nalačno. Navíc musíte zvážit den menstruačního cyklu ženy. Hladina folikuly stimulujících a luteinizačních hormonů je stanovena na 4. až 5. den cyklu, tedy hladina vaječníkových hormonů - 21. - 23. den.

Vyšetřování infekcí

Krevní test je jedním z hlavních způsobů diagnostiky bakteriálních a virových infekcí. Stejně jako všechny ostatní testy se krev podává na prázdný žaludek. Pro nejpřesnější diagnostiku jsou testy na přítomnost infekcí prováděny opakovaně v různých časech, aby se určila fáze infekce a posoudila stav imunitní obrany organismu. Je důležité provádět výzkum několikrát za podobných podmínek: přibližně ve stejnou denní dobu a vždy ve stejné laboratoři. Těmito testy lze identifikovat hepatitidu a syfilis.

Nejčasnější možná diagnóza těchto závažných infekčních nemocí vám umožní vybrat si nejlepší léčbu a snížit škody na zdraví.

Pravidla pro pacienta

Bez ohledu na způsob dárcovství krve musí pacient před dárcovstvím krve dodržovat jednoduchá pravidla:

 • Darovat krev ráno na prázdný žaludek a na prázdný žaludek, hodinu před odběrem krve, odmítnout cigarety.
 • Nejezte 5-6 hodin. Optimální doba je 10 hodin.

Některé typy genetických studií mohou být testovány i po jídle. Kromě výše uvedeného je výsledek ovlivněn emocionálním pozadím a cvičením. Když jste přišli do klinické laboratoře, musíte si chvíli sednout a odpočívat a normalizovat dýchání, uklidnit se a pak jít na analýzu.