Image

Výpočet BMI a obezity

Index tělesné hmotnosti (BMI) byl od počátku 80. let používán v několika zemích k vyčíslení obezity ve vývoji lékařských standardů. Jedná se o hlavní kvantitativní ukazatel

- Vyplňte pole.
- Klepněte na tlačítko Vypočítat.

Hodnota indexu tělesné hmotnosti u dospělých v rozmezí 18-25 je považována za normální. Podle této definice je hodnota BMI mezi 25 a 29,9 považována za ukazatel „nadváhy“ a 30 nebo více - „obezity“. Tuto definici používá Světová zdravotnická organizace (WHO) jako mezinárodní normu. BMI neodráží stupeň vývoje pacientovy subkutánní tukové tkáně.

Jak zkontrolovat obezitu

Mírný stupeň zvýšené tělesné hmotnosti lze snadno korigovat. V tomto případě je však nutné striktně dodržovat pravidla hubnutí, aby byla zdravá a neohrožovala zdraví.

Racionální hubnutí se provádí třemi způsoby.

 1. Normalizace diety dne
 2. Volba optimální úrovně fyzické aktivity
 3. Dodržování racionálního způsobu práce a odpočinku

2 stupeň obezity

Průměrná hmotnostní přírůstek vyžaduje přípravu na cvičení, postupné snižování kalorického příjmu. Protože program hubnutí je delší a vyžaduje důkladnější přípravu.

Racionální hubnutí se provádí třemi způsoby.

 1. Normalizace diety dne
 2. Volba optimální úrovně fyzické aktivity
 3. Dodržování racionálního způsobu práce a odpočinku

3 stupeň obezity

Vysoký přírůstek hmotnosti je obvykle způsoben komplexními změnami celkového metabolismu organismu. Než začnete hubnout, musíte se poradit s některými lékařskými odborníky: endokrinologem, revmatologem, gastroenterologem, ortopedem. Vyžaduje se soubor fyzické aktivity a sledování stavu kardiovaskulárního systému. V tomto ohledu je nutná týmová práce s lékařskými specialisty, aby se snížila tělesná hmotnost.

Racionální hubnutí se provádí třemi způsoby.

 1. Normalizace diety dne
 2. Volba optimální úrovně fyzické aktivity
 3. Dodržování racionálního způsobu práce a odpočinku

Jak vypočítat stádium, rozsah a typ obezity u mužů, žen a dětí

Dobrý den, milí čtenáři blogu a jen náhodní kolemjdoucí! Dnes chci tento post věnovat všem, kteří aktivně hledají a zajímají se o informace o obezitě.

Článek o stádiích a typech obezity u mužů, žen a dětí (foto), jak ji určit a míru (tabulku), zda jsou lidé převezeni do armády a kolik kg v 1, 2 a 3 stupních. Zde naleznete komplexní odpovědi na všechny otázky týkající se diagnózy obezity a predikce budoucího života.

Gratuluji všem v první den roku 2012 a doufám, že strávíte dlouhé víkendy s výhodami a ne hloupě sedí u televize. Je čas začít dělat nějaký sport nebo fitness v posilovně. Můžete se již připravit na novou letní sezónu, protože nemáte čas se ohlédnout a jaro už klepe, jak se říká.

Fyzicky je nutné, aby se každý člověk naložil, a to nejen na ty, o které se tento článek týká. Například, mám BMI 22, ale to neznamená, že můžu relaxovat, vždy existuje příležitost například zvýšit tuto úroveň na 30. Proto dělám fitness 3 krát týdně, což je to, co chcete.

Jak určit stupeň obezity

Stanovení stupně obezity u žen a mužů je nezbytné k posouzení závažnosti onemocnění. Existuje několik metod pro hodnocení stupně obezity. Jaké metody a jak jsou používány, pojďme pochopit.

Díky naší mentalitě a lidovým tradicím se plnost (obezita) stále nepovažuje za nemoc. A to je špatné, protože tento stav může vést k vážnějším poruchám v těle, jako je například snížená tolerance glukózy nebo diabetes.

"Jaká je hladina cukru v krvi u prediabetes?", Přečtěte si v mém článku. Proto ve světle nedávných studií byla obezita identifikována v samostatné nozologické formě v ICD 10, to znamená, že se jedná o nezávislé onemocnění, které je třeba léčit.

Pro pochopení toho, zda má pacient obezitu, se používají různé vzorce k posouzení stupně obezity.

Mezi příčinami nadváhy patří asi 95% exogenní konstituční a alimentární obezita, jinými slovy lidé s predispozicí k přibývání na váze a nesledující svou stravu. Osoba, která má genetickou predispozici, ale pečlivě sleduje výživu a aktivně se podílí na fyzické námaze, málokdy získá extra libry.

Zbývajících 5% je obezita, což je příznak jakékoli endokrinní choroby.

Současně v medicíně existují 2 koncepty:

 • nadváha
 • správné obezity

První by se dalo nazvat pre-obezita, to ještě není nemoc, ale později se vyvíjí do obezity. Druhou je velmi stejná obezita, jako samostatná choroba, která má stadium vývoje a která musí být léčena tak, aby se nevyvinula v něco vážnějšího.

Kolik kg v osobě s různým stupněm obezity

Na tuto otázku nelze odpovědět přesně, protože se jedná o zcela odlišná čísla, protože do výpočtu bude zahrnuta nejen tělesná hmotnost, ale i výška. Dva lidé různé výšky, ale se stejnou tělesnou hmotností budou mít různé stupně obezity. Proto vám doporučuji číst dál a budete moci zjistit, jak váha a výška ovlivňují výpočty.

Vzorce pro výpočet stupně obezity u dospělých

Jak odlišit tyto dva pojmy v praxi? K tomu existují indexy a ukazatele obezity. Zvažte nejznámější z nich se snaží vypočítat míru obezity, pokud existuje.

Míra obezity podle indexu tělesné hmotnosti (BMI)

BMI je nejoblíbenější metodou hodnocení nadváhy, používá se celosvětově. Vypočítá se takto: tělesná hmotnost (kg) / výška (m) na druhou.

Existují tři stupně nebo stupně (1,2 a 3), jak chcete. V tabulce níže vidíte stejnou shodu mezi stupni obezity a údaji indexu tělesné hmotnosti. A ještě nižší, můžete rychle vypočítat své BMI na stole, znát svou váhu a výšku (obrázky jsou klikací, klikněte pro zvětšení).

Výpočet BMI lze provést pomocí on-line kalkulačky, která je velmi na internetu. Všechny jsou založeny na stejném vzorci, takže si můžete vybrat libovolné. Takovou kalkulačku na svém blogu zatím nemám, ale v budoucnu to bude.

Ideální tělesná hmotnost

Dalším ukazatelem je ukazatel ideální tělesné hmotnosti. Vypočítá se takto: P = 50kg + (T - 150) * 0,75, kde P je ideální hmotnost, T je výška v cm Tento výpočet platí pro muže. U žen: odečtěte 3,5 kg z ideální hmotnosti muže.

Znáte-li svou ideální tělesnou hmotnost, můžete spočítat, kolik kg máte navíc a jakou úroveň nadváhy. Výsledkem je stará klasifikace obezity, kde je 1,2,3 a 4 stupně.

S prvním stupněm obezity převyšuje tělesná hmotnost ideál o 29%, s druhým stupněm - od 30 do 49%, s třetím - od 50 do 99% a čtvrtý stupeň je vyšší než 100%. Extrémní stav se také nazývá morbidní obezita.

Morbidní obezita

To je nejtěžší stupeň obezity, velmi vážný a nebezpečný stav. Někdy člověk nemůže nikdy sloužit sám. Nedovolte si to!

Distribuce tukové tkáně a klasifikace typů obezity

Nezáleží jen na tom, zda je nadváha, ale také na její distribuci. Proto musíte určit typ obezity a začít řešit problém. Přidělit android a ginoid typy obezity.

 • Pro ginoidní (ženský) typ, nebo to je také nazýváno obezitou ve formě hrušky, je charakterizován ukládáním tuku na stehnech a hýždích.
 • Pro android (mužský) typ, to je také nazýváno obezitou ve formě jablka nebo vrcholu, charakterizovaný ukládáním vnitřního tuku, také jak na pasu a břiše, který dává tvar jablka. Je to mužský typ, u kterého existuje vysoké riziko vzniku diabetu a kardiovaskulárních komplikací.
obsahu

Typ obezity u žen

Řeknu vám, jak může žena přibrat na váze. Když přibírá na váze, žena může jít jedním ze dvou způsobů: podél cesty ginoidní obezity nebo podél cesty Android. Na fotografii níže vidíte dvě skutečné ženské modely s různými typy tukové tkáně.

Ten vlevo má samičím rozložení tukové hmoty (spíše tenký pas a plné boky), na fotografii vpravo vidíte ženu s tukem uloženým na břiše a v pase, a boky relativně tenké - to je mužská nebo břišní obezita.

Typy mužské obezity

Pokud si myslíte, že muži mohou přibrat na váze a odložit tuk mužským typem, pak se mýlíte. V poslední době je stále více mužů s ženským typem obezity, jak je uvedeno na fotografii níže (vlevo, rozdělení tuku ženským typem).

Naštěstí je tento typ poměrně vzácný, nejčastěji můžete vidět "pivní tummies", jako je tento. Jedná se o nejnebezpečnější typ z hlediska vývoje metabolických poruch a vyžaduje urgentní léčbu.

Poměr pasu k boku

Pro stanovení rizika diabetu a kardiovaskulárních komplikací použijte poměr pasu a kyčle. Normální pro muže, tento ukazatel by neměl být větší než 1,0, a pro ženy - ne více než 0,85. Pokud jsou tyto hodnoty vyšší, zvyšuje se riziko vzniku komplikací tváří v tvář diabetu 2. typu.

Odhad pasu

Dalším důležitým ukazatelem je pas. Normálně u mužů by neměla překročit 94 cm, u žen by neměla překročit 80 cm, překročení těchto ukazatelů také vede ke zvýšenému riziku vzniku diabetu a kardiovaskulárních onemocnění.

Stupeň obezity u dětí

Každý má možnost vypočítat svou ideální váhu a začít provádět opatření ke snížení své skutečné váhy, aby se zabránilo budoucím příznakům diabetu.

Ale stojí za to zvážit, že tyto vzorce pro výpočet nejsou příliš vhodné pro děti a sportovce. To je způsobeno jinými proporcemi u dětí a převahou svalové hmoty u sportovců a kulturistů. V této části se zabýváme problémem diagnostiky obezity u malých představitelů lidstva.

Bohužel uvádím, že výskyt obezity mezi dětmi roste stále každým rokem. V Rusku se ještě nestal epidemií, ale ve vyspělých zemích lékaři a vědci doslova křičí, že plné děti se blíží kritickému bodu.

Pokud budou Rusové nadále dodržovat západní životní standard a inspirovat své hodnoty k dětem, pak budeme mít za deset let podobný osud (viz foto nahoře). Postarejte se o své děti! Konec konců, nadváha není jen baculatá tváře a měkké zaoblené formy, ale také masa doprovodné patologie.

Děti i dospělí mohou získat obezitu a první a druhý a dokonce třetí stupeň. To platí zejména pro adolescenty a děti prvních let života. Vzhledem k tomu, že v tomto období dochází k aktivnímu dělení buněk tukové tkáně.

Kdy můžeme předpokládat, že dítě již má problém s váhou

Pokud máte podezření na hmotnostní onemocnění u dítěte, můžete rychle a snadno spočítat BMI, který koreluje s tukovou hmotou u dospělých i dětí, a jak doporučuje WHO. O tomto vzorci jsem psal na začátku článku. Vyhodnocení výsledků výpočtu je podobné: t

 • nadváha odpovídá BMI 25 až 30
 • stupeň obezity 1 odpovídá BMI 30 až 35
 • obezita 2 stupně odpovídá BMI od 35 do 40
 • Obezita stupně 3 odpovídá BMI více než 40
obsahu

Stupeň obezity u dětí v tabulkách

Tato metoda je však velmi drsná a nebere v úvahu parametry dětí. Dětští endokrinologové používají přesnější metodu - s použitím percentilních nebo centilních tabulek, kde se porovnává váha, výška, pohlaví a věk dětí. Souhlasíte, že tato metoda je více individuální. Tělesná hmotnost dítěte je považována za nadměrnou, pokud je indikátor v rozmezí 85-95 centilů a obezita začíná 95 centily.

Moderní centile tabulky byly vytvořeny nedávno v roce 2006 na základě multi-focus studie o růstových standardech (MIED). Jsou vytvořeny v každé zemi s přihlédnutím k národním zvláštnostem. Využívají systém hodnocení standardní odchylky (SDS). WHO používá standardní odchylky –1, –2, –3 SDS, medián a +1, +2, +3 SDS.

S ohledem na doporučení WHO by měla být obezita u dětí a dospívajících definována jako +2,0 SDS BMI a nadváha od +1,0 do +2,0 SDS BMI. Níže uvádím fotografii oficiálního stolu pro chlapce ve věku od 2 do 5 let a ukážu vám, jak ji správně používat (klikněte na obrázek, abyste ji zvětšili). Pak si můžete stáhnout soubor s tabulkami pro všechny věkové kategorie a spočítat jej již pro vaše dítě.

V prvním sloupci tedy vidíte věk - rok / měsíc, ve druhém sloupci vidíte věk v měsících, přeskočíme další tři. Podívejte se na posledních 7 sloupců. Střední sloupec znamená průměrný BMI pro tento věk a je považován za normální, pokud váš indikátor zapadá do číslic mezi -1SD a 1SD.

Pokud je BMI od 1SD do 2SD, znamená to, že je to dítě s nadváhou. Pokud je více než 2SD - obezita.

Také není ve formě tabulek, ale ve formě grafů. Zde, jak dáváte přednost. Graf vypadá takto. Vzal jsem si například BMI pro chlapce ve věku od 5 do 19 let (obrázek je možné kliknout)

Zde vidíte 5 řádků, které rozdělují graf do 6 intervalů. Norma je čtena BMI, která spadá mezi žluté čáry. Horizontálně umístěný věk a vertikální BMI. Doufám, že si vzpomenete, jak to vypočítat.

Jak vidíte v tomto grafu, neoznačuje SD a vycentruje se, o kterém jsem mluvil na začátku. Staré a moderní označení je tedy kombinováno. Stáhněte si grafiku pro různé věkové kategorie, můžete zde.

S jakou mírou obezity se berou do armády

Tato otázka zajímá mnoho mladých lidí i jejich rodiče. Vskutku, plnohodnotní rekruti mohou být vystaveni výsměchu a šikaně mezi štíhlejšími soudruhy. Když jsem ještě pracovala ve veřejné nemocnici, musela jsem vyplnit spoustu činů z vojenského štábu pro obezitu a někteří rekruti museli sloužit naší vlasti.

A to vše proto, že ne všichni muži s nadměrnou hmotností spadají do výjimky a dokonce i odcizení. Když přijdete do komise, váží vás tam, měří růst a vypočítá BMI. Na základě výsledků výpočtu se provede diagnóza „Obezita“ a podá se k vyšetření endokrinologovi. Zaručeno, že bude sloužit mladým lidem s 1 stupněm obezity a nadváhy.

Ti s obezitou stupně 2 dostanou zpoždění 6 měsíců, pak znovu. A kdo pozvedl své tělo až do stupně 3 obezity, nejčastěji dostává celoživotní výjimku ze služby, ale bohužel tomu tak není vždy. Někdy s třetím stupněm mohou dát jen odklad a později budou muset všechno opakovat znovu. Podle BMI neexistují 4 stupně obezity.

Mám to všechno. Cvičení a vaše tělo vám děkuje! Jaký sport děláte? Jak se k němu cítíte?

Líbilo se vám článek? Stiskněte sociální tlačítka. sítě po článku a doporučuji, abyste se přihlásili k odběru aktualizací blogu, abyste nezmeškali nejzajímavější.

S vřelostí a péčí endokrinolog Lebedeva Dilyara Ilgizovna

Jaké jsou fáze obezity a jak určit míru nadměrné hmotnosti?

V dnešním světě lze obezitu bezpečně přičíst jednomu z nejnaléhavějších problémů. V důsledku zhoršeného metabolismu tuků nejsou ovlivněny pouze vnější změny ve tvaru, které jsou zaznamenány, ale také vnitřní systémy a orgány. Současně existuje několik stupňů obezity, které lze vypočítat díky jednoduchému vzorci na základě výšky a tělesné hmotnosti.

Důvody

Předtím, než přistoupíme k tabulce obezity, včetně jejího rozsahu, je nutné zvážit, jaké příčiny vyvolávají vývoj patologie a symptomy, které indikují problém. Nejčastěji je patologie výsledkem nerovnováhy mezi energií, která vstupuje do těla a je následně vynaložena. Pokud je to jednodušší - přebytek kalorií, které nemají čas trávit, se promění v tělesný tuk.

Pokud hovoříme o příčinách vyvolávajících nadměrnou tělesnou hmotnost u lidí, měli bychom zvážit dvě základní skupiny, na které se vztahují - exogenní a endogenní. První zahrnuje následující typy patologie:

 1. Nutriční obezita, jejíž hlavními příčinami jsou nedostatečná tělesná aktivita, přejídání a nesprávně složené menu, upřednostnění rychlého občerstvení, přítomnost stresu a deprese v životě. Onemocnění je často dědičné.
 2. Exogenní druh se vyznačuje progresivním charakterem a je charakteristický především pro lidi, jejichž zaměstnání zahrnuje většinu času posezení v sedě.
 3. Viscerální vzhled je charakterizován tvorbou tukové tkáně kolem orgánů, zatímco pohlaví nezáleží. Léčba tohoto konkrétního typu obezity je obtížná, patologie je schopna vyvolat rozvoj diabetu, protože postupuje na pozadí narušených metabolických procesů.

Pokud jde o endogenní typy onemocnění, dochází k cerebrální a endokrinní obezitě. Vzhled prvního přispívá k poranění, zánětu a novotvarům mozku jiné povahy. Druhá je vytvořena z důvodu zhoršené funkčnosti hormonálního systému, s onemocněním hypofýzy, přítomností hypofunkce štítné žlázy, pohlavních žláz. Oba druhy nepatří k dědičným onemocněním.

Klasifikace patologie

Nyní o tom, jaké typy patologie jsou. Klasifikace tuků v souladu s jejich lokalizací, určují:

 1. Obezita femorální-hýždě, která je nejčastěji pozorována u žen, je soustředěna v oblasti boků a kněží.
 2. Břišní tukové vklady jsou soustředěny hlavně v břiše a jsou většinou charakteristické silným sexem.
 3. Smíšený typ se vyznačuje rovnoměrným rozložením tělesného tuku v celém těle.

Patologie je progresivní nebo stabilní, v souladu s mechanismem jejího vývoje je rozdělena na primární, sekundární a endokrinní. Bez ohledu na mechanismus vzniku a typu je hlavním příznakem patologie přebytek tělesné hmotnosti. Na počátku vývoje státu lze konstatovat:

 • hojné pocení;
 • ospalost;
 • vzhled opuchnutí;
 • porušení židle - zejména zácpa;
 • kloubní a vertebrální bolest.

Jak nemoc postupuje, lidé začínají vidět jasné známky selhání dýchacích, cévních a trávicích systémů a srdečního svalu. U žen ve stavu obezity může být přerušen menstruační cyklus, muži mají problémy s potencí. Poruchy reprodukční funkce jsou možné u obou pohlaví. Nadváha navíc vede k psychickým problémům v čase, což způsobuje deprese a neurózy na pozadí nespokojenosti s jeho tělem.

Mělo by se to pamatovat. Hlavním nebezpečím onemocnění není tolik tvorba tukové tkáně, jako u komplikací, které se vyvíjí v důsledku obezity. Jsou to právě ti, kteří jsou v závažných případech schopni způsobit smrtelné následky.

Výpočet obezity

Promluvme si o tom, jak zjistit typ patologie a jak se určují míry obezity. Za prvé, když se objeví příznaky nemoci, je nutné navštívit zdravotnické zařízení, kde odborníci vezmou anamnézu a analyzují ji. V tomto případě bude nutné vzít v úvahu dědičnou predispozici, dobu trvání nemoci, životní styl oběti a jeho každodenní stravu. Poté se vypočítá BMI - index tělesné hmotnosti, stanoví se charakter distribuce tukové tkáně měřením objemů pasu a kyčlí. Po výpočtu výsledek vám umožní pochopit, kolik kg navíc, av některých případech - nestačí k normám.

BMI se vypočítá tak, že se tělesná hmotnost, vyjádřená v kilogramech, vydělí dělením na druhou mocninu v metrech. Zde je jednoduchý příklad použití vzorce:

 • Nechte ženskou výšku 1m 75 cm;
 • její tělesná hmotnost je 90 kg;
 • pak BMI = 90 / 1,75 x 1,75 = 29,4.

Nestačí však jednoduše spočítat hodnotu, je nutné pochopit, co naznačuje. Tabulka obezity jasně ukazuje všechny možné stadia onemocnění:

Definování nezávisle na úrovni vývoje patologie je nezbytné, aby bylo dosaženo co nejpřesnějšího výsledku. Odborníci proto doporučují:

 1. Zkontrolujte hmotnost ráno na prázdném žaludku, po návštěvě koupelny - a střevo a močový měchýř by měly být vyčištěny.
 2. Růst se doporučuje měřit i v ranních hodinách, protože během dne se může snížit v rozmezí od 0,5 do 2 cm.

Měli byste si být také vědomi nedostatků, které má tato definice BMI. Výše uvedený vzorec nebere v úvahu věkovou kategorii, která má také značnou hodnotu, stejně jako pohlaví. Studie ukazují, že BMI je vyšší u mužů než u žen. Významný rozdíl je patrný při porovnání výsledků zástupců středního věku s mladými a staršími lidmi.

Posouzení úrovně patologie pomocí BMI by mělo být provedeno s jistou opatrností, protože existuje mnoho faktorů, pod jejichž vlivem může být výsledek nesprávný. Například, není tam žádná důvěra ve správnost výsledku, pokud používáte tuto metodu pro posouzení postavy profesionálního sportovce. Zvýšená tělesná hmotnost může být vysvětlena vyvinutými svaly.

Pozor! Pokud je při výpočtu BMI výsledek nižší nebo vyšší než norma, samoobsluha a panikaření nejsou nejlepší cestou. První - a nejsprávnější krok - apelovat na kvalifikovaného odborníka, který přesně určí míru obezity a předepíše správnou léčbu.

Další metody pro stanovení optimální hmotnosti

Je třeba poznamenat, že výše uvedený vzorec je nejjednodušší, ale ne jediný způsob, jak určit stupeň obezity. Mnohé indexy výpočtů berou v úvahu mnoho detailů - nejen pohlaví a věkovou kategorii, ale také typ postavy, obvod pasu, délku těla a nohou.

Pokud hovoříme o definici normy, níže uvedená tabulka popisuje nejoblíbenější indexy pro výpočet optimální váhy:

Pro výpočet normální tělesné hmotnosti lze použít nejen ukazatele výšky a váhy. Dalším způsobem, jak určit obezitu, je Korovinova metoda, která bere v úvahu tloušťku kožního záhybu. Vyhodnocuje se plocha kůže naproti třetímu žebru. Normálně by jeho tloušťka neměla překročit 1,1-1,5 cm, pokud je záhyb zvětšen na dva centimetry, indikuje přítomnost obezity.

S ohledem na stupeň obezity je nemožné ignorovat indexy, kterými se hodnotí akumulace tukových tkání kolem orgánů. To je centrální obezita, která je mnohem nebezpečnější než subkutánní periferní patologie. Indexy v tomto případě umožňují objektivní posouzení stavu oběti, nejznámější jsou následující vzorce pro stanovení závažnosti patologie:

 1. WHR, což je poměr obvodu pasu k objemu pánve. Současně se měření pasu provádí na úrovni pupku, obvod boků v nejširším místě. U žen by normální rychlost neměla překročit 0,85, u mužů by neměla být větší než 1.
 2. WTR je poměr obvodu pasu k obvodu nohy, který by měl být měřen ve stehně, jeho horní třetina. U žen bude tento ukazatel zároveň nižší než 1,5, u mužů to nebude více než 1,7.
 3. WAR je poměr obvodu pasu k obvodu paže, který se měří v místě největšího objemu bicepsu. V tomto případě není norma pro obě pohlaví vyšší než 2,4.
 4. Dalším indexem je WHtR, což je poměr obvodu pasu k výšce. U mužů i žen je normou rychlost nepřesahující 0,5.

Navzdory velkému množství metod pro výpočet normální hmotnosti a nevýhod spojených se vzorcem pro určování BMI se nejčastěji používá k určení stadií obezity.

Metody léčby první a druhé patologie

Metody pro eliminaci patologie do značné míry závisí na stadiu, ve kterém se nachází. Je zcela přirozené, že v počátečních fázích je mnohem snazší vyrovnat se s jakoukoliv nemocí. V tomto případě bude nejúčinnější léčbou použití komplexů opatření. Pokud je obezita v počáteční, první fázi, léčba zahrnuje:

 1. Účelem stravy, jejímž základním principem je snížit počet kalorií spotřebovaných během dne. Budete také muset snížit hladinu lipidů, sacharidů. Jídla musí být zlomková - objem porcí se sníží a zároveň se sníží intervaly mezi jídly. Živočišné tuky by měly být nahrazeny rostlinnými tuky.
 2. Denní cvičení - musí být pravidelné a správně zvolené. Existují speciální komplexy, které se opakují v počátečním stádiu provádění 3-5 krát. Počet opakování by se měl postupně zvyšovat. Zvýšení fyzické aktivity je dobrým výsledkem, pro který však musí uplynout mnoho času.
 3. Jako dodatečná metoda se používají lidové recepty, které musí být použity po konzultaci se svým lékařem. Jedním z nejoblíbenějších receptů je zázvorová infuze. Připravte si to, vylijte 50 g drceného čerstvého kořene rostlin 1000 ml vařící kapaliny. Poté přidejte do nápoje čerstvé máty v malém množství a polovinu citronu nakrájejte na tenké plátky. Poté, co je nápoj podán, musí být odebrán před jídlem. Objem každé porce je 200 ml.
 4. Charcot douches a aqua aerobik mohou být přiřazeny.

Dieta v případě vývoje prvního stupně obezity je nejúčinnější metodou, zatímco menu nutně odstraňuje cukr a přírodní med, cukrovinky a zmrzlinu, sodu, ve spojení se sladkými a alkoholickými nápoji, sladkým ovocem. Je nutné omezit konzumaci těstovin, návnady, brambor, rýže a chleba.

Solení spolu s konzervami se stává zakázaným výrobkem, do této kategorie spadají také bohaté vývary, lihoviny, omáčky a koření.

Pokud vezmeme v úvahu zdroje sacharidů, je lepší dát přednost použití zeleniny, fazolí, celozrnných obilovin, dietního chleba a kyselého ovoce a bobulí. Čištěnou vodu lze vypít bez omezení jejího množství a nezapomeňte na její správné použití. Během jídla byste neměli pít tekutinu, je lepší to udělat za 20 minut nebo 60 minut po jídle.

Za přítomnosti druhého stupně obezity lze přiřadit:

 1. Přísnější dieta, vybraná odborníkem na výživu - dieta by měla být nízkokalorická, v nabídce převažují zeleniny a ovoce ovocných stromů.
 2. S přihlédnutím k věkové kategorii a celkovému stavu pacienta může odborník napsat žádost o fyzioterapeutická cvičení.
 3. Doporučuje se používat fytoterapeutické recepty pomocí bylin, které vytvářejí efekt saturace. Současně se díky jejich otoku v žaludku dosáhne snížení chuti k jídlu. Obvykle se používají lněné semínko nebo dagil. Dobrý vliv může mít močopudné rostlinné složky - petržel kořen nebo list brusinkový.
 4. S rozvojem komplikací mohou být použity léky, jejich zamýšlený účinek zahrnuje snížení chuti k jídlu, odběr přebytečné tekutiny z těla.

Pozor! I s menšími odchylkami od normy není možné se léčit samy, každý lék musí vybrat ošetřující specialista individuálně.

Jak léčit patologii třetího a čtvrtého stupně

Ve třetí fázi obezity nestačí pouze určit BMI, účinný léčebný režim je postaven na pozadí výsledků vyšetření. Budete muset darovat krev pro stanovení hladiny hormonů, cukru, zjistit hlavní příčinu provokující přibývání na váze. V této fázi nebude možné se s nemocí vyrovnat sami, pokud jde o terapeutický režim, lékař předepíše:

 1. Nízkokalorická dieta s omezením příjmu sacharidů a cukru. Výživová frakce, zatímco je velmi důležité postupně snižovat objem porcí a jmenovat dny půstu po celý týden.
 2. Cvičení je nezbytné, ale na začátku léčby by mělo být tempo realizace mírné. Měli byste začít s jednoduchým ranním cvičením, chůze na krátké vzdálenosti má dobrý účinek. Po významném snížení tělesné hmotnosti mohou být cvičení aktivnější.
 3. Specialista může předepsat určité farmaceutické přípravky, zatímco samoléčba je nepřijatelná.

Je třeba si uvědomit, že třetí stupeň obezity nemůže tento problém vyřešit sám, dieta a cvičení nejsou příliš účinné. Jejich pacienti trpí obtížemi, cvičení cvičení v tomto stavu je obtížné provádět, a návrat není dostatečně efektivní. Navíc v této fázi nejsou oběti schopny kontrolovat patologickou chuť k jídlu, pokud nepoužíváte léčiva, abyste se vyhnuli narušení.

Možný a chirurgický zákrok zaměřený na snížení objemu žaludku. K dosažení tohoto cíle mohou být použity speciální válce zavedené do žaludku. Tento přístup umožňuje oběti rychle cítit pocit plnosti a kontrolovat svou vlastní nadměrnou chuť k jídlu.

Obezita ve čtvrtém stadiu je velmi vzácná, protože není vždy možné ji dosáhnout v přítomnosti progresivní patologie. Pouze velmi tuhé a silné tělo dokáže přežít, když je přebytek tělesné hmotnosti dvakrát vyšší než norma. Čtvrtá fáze je často nazývána monstrózní, vzhledem k vzhledu oběti.

Terapie 4. stupně obezity je prakticky neúčinná, ai když jsou libry navíc úspěšně vysazeny, zůstává problém natažené kůže. Chcete-li vrátit přijatelný vzhled oběti, musí provést plastickou operaci. Kromě toho je pro operaci hubnutí možné:

 1. Liposukce zajišťuje odstranění přebytečné tukové tkáně, což snižuje zatížení vnitřních orgánů.
 2. Vertikální gastroplastika vám umožňuje rozdělit žaludek na dvě části. Horní po chirurgickém zákroku zmenšuje objem, v důsledku čehož se rychleji zaplňuje a zajišťuje pocit plnosti.
 3. Když gastroshuntirovaniya izolovat určitou část těla, na konci je možné výrazně snížit objem porcí. Menu bude muset doplnit minerály a vitamíny.
 4. Při biliopancreatic posunu je nutné odstranit část žaludku. Během příštího života bude pacient muset používat vitamíny a minerály.

Pokud jde o léky, jejich použití v tomto případě není příliš rozumné, protože tělo oběti je ve vážném stavu.

Obezita: typy, stupně a metody léčby

Obezita je chronické onemocnění charakterizované nadměrnou depozicí tukové tkáně v těle. Často je doprovázen nerovnováhou metabolismu, rozvojem komorbidit.

V závislosti na počtu liber navíc vydávají několik stupňů obezity. Každá z nich se vyznačuje určitým poměrem hmotnosti a výšky osoby. Tento ukazatel se nazývá index tělesné hmotnosti (BMI). To je nutně vzato v úvahu při výběru terapeutických opatření zaměřených na odstranění onemocnění.

Hlavní příčinou obezity je nadměrná konzumace vysoce kalorických potravin na pozadí nízké motorické aktivity. Určitou roli hraje dědičná predispozice. Nadváha způsobená endokrinními, psychologickými a genetickými chorobami je méně častá.

Posoudit závažnost obezity pomocí indexu tělesné hmotnosti. Pro její výpočet podle výšky a hmotnosti osoby se použije vzorec: hmotnost (kg) / výška čtverce (m2).

Dříve existovaly 4 stupně patologie. Podle klasifikace Světové zdravotnické organizace (WHO) se v současné době rozlišují pouze tři, z nichž každá je charakterizována určitým rozsahem hodnot BMI. Také zavedena taková věc, jako přebytek tělesné hmotnosti.

Tabulka obezity BMI:

Největší stupeň je třetí. Tito pacienti potřebují komplexní vyšetření k identifikaci příčin úplnosti a přítomnosti souvisejících komplikací.

Pomocí BMI není možné určit typ obezity. Není to informativní tento parametr a při posuzování postavy u dětí, těhotných žen a těch s dobře vyvinutými svaly.

Hlavním příznakem onemocnění je přítomnost nadbytku tělesného tuku v těle. V závislosti na povaze jejich distribuce existují dva typy obezity:

 • Android (centrální). V tomto případě se tuk nachází v pasu a ve vnitřních orgánech, což je více charakteristické pro muže. Je doprovázena porušením metabolismu, rozvojem chronických komplikací - diabetes mellitus, arteriální hypertenze, ischemické choroby srdeční a tukové degenerace jater. Tito pacienti mají zvýšené riziko rakoviny a revmatických onemocnění, cholelitiázy.
 • Ginoid (periferní). Nadváha je pozorována v bocích. Tento stav je méně často doprovázen metabolickými poruchami a vyskytuje se hlavně u žen. Onemocnění je často kombinováno s osteoartritidou kolenního a kyčelního kloubu, což je vysvětleno nadměrným zatížením a nízkou motorickou aktivitou.

Typy obezity u mužů a žen

Objasnit charakter obezity pomocí následujících ukazatelů:

 • Obvod pasu (OT). Měří se měřicí páskou ve stoje. Pro muže je kritériem abdominální obezity více než 94 cm a pro ženy více než 80 cm.
 • Poměr OT k obvodu kyčle (ON) - FROM / ABOUT. Přesněji odráží převahu tuku v jedné nebo druhé oblasti. V praxi se však často používá první parametr.

Typ obezity v závislosti na poměru OT / OB:

Nejvážnější formou onemocnění je morbidní obezita. Je diagnostikován s BMI nad 40 kg / m2 au pacientů s druhým stupněm onemocnění za přítomnosti závažných komplikací - diabetu, hypertenze, osteoartrózy. Mladí lidé s touto patologií jsou obvykle vystaveni odkladu z vojenské služby po dobu 6 měsíců. Pokud se zdravotní stav náboru během této doby nezlepší, uznává se, že je částečně fit a poslán do rezervy.

Vzhledem k tomu, že obezita je chronickým onemocněním, všechny aktivity na hubnutí by měly být dlouhodobé, trvalé.

Základem léčby patologie u lidí různého pohlaví a věku je korekce životního stylu. Obsahuje následující položky:

 • Změňte typ jídla.
 • Dodržování pitného režimu.
 • Pravidelné cvičení.
 • Celý spánek v noci.

S neúčinností výše uvedených opatření, stejně jako v případě komplikací spojených s obezitou, je nutná léčba léky. Po úplném vyšetření pacienta je jmenována lékařem. Podle přísných indikací se používají metody chirurgické léčby.

V alternativní medicíně bojovat proti obezitě používejte medovou vodu, kterou pijí ráno a večer, stejně jako různé diuretické sloučeniny. Je třeba mít na paměti, že použití lidových prostředků na hubnutí doma ohrožuje rozvoj závažných nežádoucích účinků. To je dáno tím, že jejich bezpečnost a účinnost nebyla studována.

Dieta zaměřená na normalizaci tělesné hmotnosti se vypočítá podle spotřeby energie osoby v daném období. Současně by měl být příjem kalorií mírně nižší, než je nutné.

Dieta obsahuje dostatečné množství potravy obsahující vlákninu - zeleninu a ovoce, celozrnný chléb, zelení. Použití nízkotučné mléčné výrobky, příloh a tukových mas je omezeno. Je nutné zcela opustit nádobí, které zahrnuje rychlé sacharidy - pečivo, rychlé občerstvení, sladká soda a džusy, med, cukrovinky. Neměli byste jíst maso a polotovary - konzervované potraviny, klobásy, klobásy, párky.

Předpokladem hubnutí je zajistit odpovídající pitný režim. Aby tělo během dne fungovalo správně, je zapotřebí nejméně 40 ml čisté vody na 1 kg tělesné hmotnosti.

Aby bylo možné normalizovat hormonální pozadí a usnadnit proces hubnutí ukazuje dobrý noční spánek. Doba trvání musí být nejméně 8 hodin. Je nutné vzdát se špatných návyků - kouření a pití alkoholu. Zpomalují metabolické procesy v těle, což vede k nevratným účinkům na zdraví.

Fyzická aktivita je vybrána na základě věku, pohlaví, přítomnosti nebo nepřítomnosti chronických onemocnění. Cvičení by měla být různá: je nutná jak síla, tak kardio trénink. Nejlepší jsou individuální lekce s instruktorem. Minimální množství fyzické aktivity za den se pohybuje rychlým tempem po dobu 30–40 minut. Povzbuzující záliby jsou tanec, cyklistika, jogging a další aktivní sporty.

Správně hubněte postupně - ne více než 10% počáteční hmotnosti za měsíc. Je důležité dlouhodobě udržet dosažený výsledek. To často vyžaduje psychologickou pomoc, která vám umožní překonat závislosti, vzdát se špatných návyků a formovat stravovací chování. Dobře vyškolený specialista pomůže stabilizovat emocionální pozadí, zvýšit odolnost vůči stresu. Při ošetřování dětí je nutná konzultace rodičům

Kromě ne-drogových intervencí pro léčbu nemoci se často uchylují k léčení drog. Je předepsán pro BMI vyšší než 30 kg / m2, v přítomnosti souběžné patologie, neschopnosti udržet váhu na pozadí změn životního stylu.

Prostředky pro hubnutí jsou různé mechanismy působení. Aktuálně používané:

 • Sibutramin (Reduxine, Lindax, Meridia). Jeho použití je spojeno se snížením chuti k jídlu, zvýšením energetických procesů v těle. Výsledkem je, že při jídle dochází k rychlejšímu pocitu plnosti, což vede ke snížení kalorického příjmu. Zvýšení bazálního metabolismu přispívá k účinnějšímu spalování tuků. Lék je kontraindikován v přítomnosti onemocnění srdce a cév, se sekundární obezitou, onemocněním štítné žlázy. Pod lékařským dohledem je jeho použití povoleno u osob s prvním stupněm hypertenze na pozadí tlaku nepřesahujícím 145/90 mm Hg. Čl.
 • Orlistat (Orsoten, Xenical). Lék zabraňuje vstřebávání tuků ve střevech. Jeho aktivní složka neteče a nemá nepříznivý vliv na lidské orgány a systémy. Využívání finančních prostředků je však často spojováno s vedlejšími účinky, jako jsou průjem, inkontinence stolice, nadýmání a abdominální nepohodlí. Jeho dlouhodobé používání porušuje proces přijímání vitamínů rozpustných v tucích v těle.
 • Lyraglutide (Saxenda). Lék zvyšuje dobu, po kterou jídlo zůstane v žaludku, snižuje chuť k jídlu. Injikujte jej subkutánně pomocí speciálního pera s velmi jemnou jehlou. Zvláštní výhodou Saxendy je příznivý vliv na metabolismus, bezpečnost u pacientů se srdečním onemocněním.

Využití lékové terapie u dětí je omezené. Jediný povolený lék je Orlistat, který může být podáván od 12 let.

Chirurgická léčba je indikována pro osoby s třetím stupněm obezity, stejně jako v přítomnosti závažných komplikací. Nejčastěji se provádějí operace ke snížení objemu žaludku s jeho uzavřením nebo instalací intragastrických balónků. Méně často se intervence provádějí za účelem vytvoření gastrointestinálních anastomóz, které snižují absorpci potravin.

Bariatrická chirurgie je nejúčinnější pro rychlé snížení hmotnosti, normalizaci metabolických procesů a udržení dosaženého výsledku. Ale stejně jako u každé chirurgické léčby existují rizika nepříznivých následků a důsledků pro lidské tělo, což by mělo být vzato v úvahu při volbě této metody. U dětí se operace neprovádí.

Fáze obezity u mužů, žen a dětí

Každý rok je stále více lidí s nadváhou. Patologie se vyvíjí u mužů, žen a dětí v důsledku podvýživy, fyzické nečinnosti nebo chronických onemocnění. Existuje mnoho klasifikací nadbytku tělesného tuku, ale častěji je patologie rozdělena do stupňů a stupňů. Odborníci rozlišují nemoc a ve formách. V závislosti na genezi existuje několik stupňů obezity, které jsou určeny speciální tabulkou založenou na indexu tělesné hmotnosti.

Co je to obezita

Lékaři označují nadváhu za epidemii 21. století. Onemocnění je charakterizováno nadměrnou akumulací podkožního tuku v lidském těle, což vede k nadměrnému zvýšení tělesné hmotnosti. Patologie přináší nejen tělesné a duševní nepohodlí, ale také způsobuje sexuální poruchy, nemoci kloubů, páteře a může vést k invaliditě. Takové nemoci jako SARS, chřipka, pneumonie se vyskytují mnohem těžší a delší u pacientů s nadváhou. Následující faktory přispívají k hromadění tukové tkáně:

 • systematické přejídání;
 • nesprávná strava;
 • nízká fyzická aktivita;
 • onemocnění nervového systému;
 • onemocnění žláz s vnitřní sekrecí;
 • užívání některých léků;
 • stres, nespavost;
 • genetická predispozice;
 • hormonální poruchy.

Co se liší od nadváhy?

Diagnóza "nadměrné tvorby tukové hmoty" je dána lidem, pokud je zvýšena o 20% nebo více z obecně uznávané normy. Obrázek je považován za normální, což je určeno jednoduchou aritmetickou operací: výška v centimetrech je mínus 100. Tyto výpočty však nejsou dostatečně přesné, proto existují jasnější výpočty, které budou popsány níže. Pokud nadváha nedosahuje tohoto procenta, není to považováno za nemoc.

Typy obezity

Podkožní tuk je generátorem hormonů, vitamínů a dalších biologicky aktivních látek. Podílí se také na procesech pohybového aparátu. Z toho vyplývá, že tuk plní užitečné funkce, ale pouze do té doby, než se stane příliš mnoho. Patologický přírůstek hmotnosti narušuje metabolismus sacharidů a tuků, což vede k závažným komplikacím, jako jsou:

 • psychické nepohodlí;
 • vysoký krevní tlak;
 • přetrvávající bolest hlavy;
 • zvyšuje objem žaludku;
 • objeví se dušnost;
 • Vyvíjí se ateroskleróza, kardiovaskulární onemocnění, diabetes mellitus.

Znát typy, stupně a stupně obezity, můžete udržet situaci pod kontrolou, aby se zabránilo rozvoji primární nebo alimentární typ patologie, která je způsobena nevyváženou stravou, neúmyslným příjmem potravy a nepravidelnou výživou. Člověk jí hodně, pohybuje se trochu, což vede k postupnému hromadění tuku. Podívejme se podrobněji na všechny stupně obezity:

 • stabilní - pokud nedochází k přibývání na váze;
 • progresivní - ve které se člověk postupně nebo přerušovaně zotavuje;
 • zbytkový - charakterizovaný stavem po přetrvávajícím úbytku hmotnosti.

Exogenní typ

Profesionál na základě vzhledu obézního člověka rozpozná typ a fázi obezity. Většina lidí vypadá jinak, protože v důsledku hormonálního pozadí je tuk v těle uložen nerovnoměrně: ženy mají více v dolní části těla a muži mají nahoře více. Exogenní nebo alimentární obezita je výsledkem neustálého přejídání a nízké mobility, která je rozdělena na obezitu:

 1. Alimentární ústavní geneze. Endokrinologové vnímají onemocnění jako významnou změnu enzymatických a metabolických procesů. Vzhledem ke stálému příjmu přebytečné energie se mění normální vztah mezi štěpením tuku a jeho syntézou. V této fázi, u mužů, tuk je uložen na žaludek, u žen, v bocích, pánvi a hrudníku. Rozdíly mizí s těžkou obezitou.
 2. Exogenní ústavní. Vyvinutý z důvodu podvýživy, fyzické nečinnosti, v důsledku odpovídající dědičnosti. Pravděpodobnost tohoto stadia obezity se zvyšuje během hormonálních poruch (menopauza, laktace, dyshormonální změny u adolescentů). Často vznikají kvůli stravovacím návykům v rodině, kde mají všichni členové kilá.
 3. Visceral Vyznačuje se ukládáním tuků ve vnitřních orgánech, kdy přítomnost nadměrné hmotnosti není vizuálně viditelná. Onemocnění rychle vede k rozvoji různých komplikací jater, srdce, cév. V mnoha případech se tato patologie stává příčinou diabetu. Tuk na vnitřních orgánech nezávisle zajišťuje vstup velkého množství škodlivých látek do krve, což vede k projevům metabolického syndromu.

Jak zjistit obezitu

Jak zjistit obezitu? Tato otázka mnoho znepokojuje.

Ano, dnes platí, že modely velikosti plus jsou na pódiu stále důstojnější. Učíme se milovat sami sebe a naše daleko od dokonalého těla. Ale já jsem kategoricky proti propagandě nadváhy! Obezita je nebezpečná!

Přebytek tuku v buňkách těla se nazývá obezita. Pamatujte: účinky nadváhy spojené se zátěží na klouby, srdce a játra se začínají projevovat po získání 20% nadváhy.

Výpočet BMI nebo indexu tělesné hmotnosti (Quetelet index) -

(vaše tělesná hmotnost v kg): (výška v metrech) ²

Věk a obvod pasu jsou následující ukazatele, které vyžadují pozornost.

Pamatujte: každých deset let se průměrná hmotnost zvyšuje o 2,5 kg. Toto je fyziologická norma!

Obvod pasu zdravé ženy s normální hmotností by neměl být větší než 80 cm a pokud přesahuje 88 cm, hovoří o těžké obezitě.

Co je to nebezpečná obezita?

Obezita přispívá k rozvoji souvisejících onemocnění. Obézní lidé trpí třikrát častěji z různých nemocí než lidé s normální hmotností. Nejběžnější patologie jsou následující:

 • • Aterosklerotická vaskulární choroba;
  • Nemoci endokrinního systému (hypotyreóza, diabetes);
  • Infarkt myokardu;
  Mozková mrtvice;
  • osteoporóza;
  • Mastná hepatitida;
  • Hypertenzní onemocnění srdce.

Ženy častěji než 40 let trpí obezitou.

Každých deset "extra" kilogramů vizuálně stáří každou ženu po dobu pěti let!

Problém je relevantní pro miliony lidí na planetě. V Rusku trpí obezitou téměř každá třetí osoba.

Příčiny obezity

Bez ohledu na národnost, pohlaví, rasu osoby s kilemi jsou příčiny obezity stejné. Patří mezi ně:

• Dědičné faktory;
• Endokrinní onemocnění;
• Hypodynamie (potraviny jsou absorbovány více než spotřebovávaná energie).
• Kromě těchto faktorů přidělte související:
• Vášeň pro sladké, snadno stravitelné potraviny;
• Snížená produkce tyroxinu;
• Užívání antidepresiv;
• stres, poruchy spánku;
• Nedostatečná produkce lipázy;
• Zvýšená aktivita potravinového centra mozku.

Navíc lze poznamenat, že existují případy obezity po odstranění vaječníků a po traumatickém poškození hypofýzy. Aktivní přibývání na váze nastává v menopauze au lidí trpících nádory nadledvin.

Příznaky obezity

Hlavním příznakem obézních lidí je nadváha.

Tuková tkáň nahrazuje sval a nachází se hlavně na břiše, stehnech a hýždích. U mužů dochází k hromadění tukových buněk převážně v břiše. Objeví se druhá brada, mléčné žlázy se zvětší. Kůže je natažená a svaly jsou ochablé. Slabá svalová ochrana přispívá k tvorbě kýly.

Míra obezity

Jsou jich jen čtyři.

Obezita prvního stupně

60% obézních lidí trpí touto formou obezity. Neznamená to žádné závažné stížnosti, s výjimkou zvýšení tělesné hmotnosti o 10-20% nad normální hodnotu.

Zajímavý fakt: normální člověk není schopen vnímat změny hmotnosti ženy v rozmezí 1 - 2,5 kg. Pokud váží více než 5 kg, všimne si změny.

Obezita druhého stupně

Je doplněn následujícími funkcemi:

 1. Konstantní ospalost;
 2. Dušnost s mírnou námahou;
 3. Nadýchání dolních končetin, zejména večer;
 4. Bolest v kloubech dolních končetin;
 5. Na straně střeva se objevují poruchy židle ve formě zácpy.
na obsah ↑

Třetí stupeň obezity

Ve třetí fázi se objevují systémové abnormality srdce (srdeční tep, střední hypertenze). Vyvíjejí se dyskinetické poruchy žlučových cest, dystrofické příznaky pankreatu.

Čtvrtý stupeň obezity

Ve čtvrté fázi je aterosklerotická léze cévní stěny, zvýšení krevního cholesterolu a hrozící hypertenze. Hypertenze komplikují mrtvice a infarkty. Srdce se rozšiřuje, srdeční selhání se zvyšuje. Dušnost se objevuje i při malém namáhání. Edém se stává trvalým.

Na straně zažívacího systému dochází k chronické pankreatitidě, cholecystitidě. Selhání dýchání se provádí stisknutím membrány. Klouby se deformují, dochází k destrukci kloubních povrchů. Zvláště postižené klouby dolních končetin. Rozvoj diabetu druhého typu. Kůže je náchylná k pustulárním onemocněním. Tvořené strií kůže.

Typy obezity

Rozlišují se tyto typy obezity:

 1. Alimentární;
 2. Hypothalamic;
 3. Endokrinní.

Alimentární obezita se vyvíjí u osob s dědičnou predispozicí. Nadměrná hmotnost se objeví okamžitě, jakmile člověk začne používat zvýšené množství stravitelných potravin. Současně se snížila spotřeba kalorií. Vrstva tuku je rovnoměrně rozložena po celém těle. Patologie žláz s vnitřní sekrecí není detekována.

Hypothalamický typ obezity se vyvíjí po onemocnění se zapojením do patologického procesu hypotalamu. Mohou to být zranění, virová onemocnění, onkologické formace. Tuk se hromadí hlavně v břiše a na stehnech. Hypothalamická obezita je doprovázena arteriální hypertenzí.

Endokrinní typ obezity je doprovázen nedostatečnou tvorbou hormonů štítné žlázy. Často se rozvíjejí duševní poruchy. Charakteristické nerovnoměrné rozložení tukové tkáně. Vytvořené strie.

Komplikace obezity

Na pozadí obezity se nemoci rychle vyvíjejí:

 • Diabetes mellitus;
 • Hypertenze;
 • Ateroskleróza;
 • Ischemické onemocnění;
 • Artróza;
 • Osteochondróza;
 • Rakovina (nejčastěji endometrium, tračník a prsa).

Diagnostika

Pro diagnostickou studii se používají metody fyzického vyšetření (stanovení velikosti tuku) a instrumentální metody:

 • Vypočítaný tomogram.
 • Ultrazvuk.
 • Denzitometrie.
 • MRI

Pomocí těchto metod získáte nejpřesnější výsledky.

Léčba obezity

Vyrábí se na základě stanovení množství nadbytečných ložisek a výpočtu optimální tělesné hmotnosti. Na základě toho byste měli zvolit správnou dietu a vypočítat intenzitu fyzické aktivity.

Může být použita léčba léčivem. Toto je téma pro samostatný článek.

Při dietní léčbě obezity aplikujte tabulku č. 8 firmou Pevzner.

Zakladatel - sovětský odborník na výživu Pevzner.

Základem stravy je snížení spotřeby jednoduchých sacharidů, potravin s vysokým obsahem kalorií a živočišných tuků. Slané potraviny, kořeněná jídla a tekutiny jsou vyloučeny.

Základní pravidla terapeutické stravy číslo 8:

• pět denních jídel;
• velké množství potravy;
• Vyloučení smažených potravin;
• Těsná kontrola kalorií.

Hlavní kritérium - zpomalení úbytku hmotnosti bez poškození zdraví a aktivace metabolických procesů.

Ukázková nabídka dieta №8 Pevzner na týden

První den
Ráno: jablečná šťáva, pečená zelenina, ostružiník;
Druhá snídaně: ovocné pyré;
Oběd: nonfat kefír, ucho dušené zelí;
Oběd: šťáva z granátového jablka;
Večeře: malinová želé, polévka s kuřecím masem;

Druhý den
Ráno: mléčné ovesné vločky, tvaroh, šťáva z granátového jablka;
Druhá snídaně: jogurt;
Oběd: kedlubny bramborová kaše, dušené telecí kotlety;
Trezor, strouhaná mrkev, vejce, kefír;
Večeře: pečená dýně, ryby, mrkvová šťáva.

Třetí den
Ráno: nenasycené kyselé mléko, dušená omeleta;
Druhá snídaně:
Oběd: dušené zelí s hovězím masem, zeleninová polévka;
Oběd: tvaroh, nízkotučný, zeleninový salát;
Večeře: bobulové pyré.

Čtvrtý den
Ráno: vařené hovězí maso, dušená zelenina, ovocná šťáva;
Druhá snídaně: jahodové želé;
Oběd: vaječná polévka, dušené hovězí kotlety;
Oběd: tvarohový kastrol;
Večeře: čaj, okurkový salát.

Pátý den
Ráno: Mrkvová šťáva, dušená zelenina;
Druhá snídaně: dušená zelenina s bylinkami;
Oběd: salát s houbami, zelná polévka s kuřecím masem;
Oběd: jogurt;
Večeře: mrkvová šťáva, dušená ryba.

Šestý den
Ráno: odstředěné mléko, dýňová kaše;
Druhá snídaně: ostružinové želé;
Večeře: Kuřecí polévka, dušené zelí, pomerančový džus8
Oběd: pečená jablka;
Večer: parní brokolice a štikozubec, švestkový kompot.

Sedmý den
Ráno: bramborová kaše, rybí placky;
Druhá snídaně: malina s tvarohem;
Oběd: salát, ječmenová polévka, parní telecí maso;
Oběd: jogurt, netučný tuk;
Večeře: parní omeleta.

Přísná dieta zajišťuje hladký, trvalý úbytek hmotnosti.

Teď už víte, jak určit obezitu. Díky Bohu, že to nemáte? Pak pomáhejte příbuzným a přátelům, kteří trpí touto zákeřnou chorobou, dokud se neštěstí nestalo. A jak pomoci, už víte!
Zůstat štíhlý a šťastný! Uvidíme se brzy!