Image

Jak předcházet rakovině pankreatu

Chcete-li říci, že přijetím určitých opatření, je možné se vyhnout jakékoli chorobě se 100% zárukou, bylo by to špatné. Je však možné významně snížit riziko vzniku onemocnění. Jaká jsou preventivní opatření proti rakovině pankreatu? Přečtěte si o tom v tomto článku.

Rakovina slinivky břišní je jedním z relativně vzácných nádorů (2–3% všech rakovin) a je mnohem častější u mužů, zejména ve věku nad 50 let. Riziko onemocnění je již po 30 letech s vrcholem po 70 letech.

Rakovinové nádory se nejčastěji nacházejí v hlavě pankreatu (75% případů), méně často - ovlivňují jeho tělo a ocas.

Chronická pankreatitida, cysty a benigní tumory pankreatu jsou klasifikovány jako prekancerózní stavy. Výskyt rakoviny pankreatu může být spojen s kouřením, diabetem, expozicí azbestu.

Riziko karcinomu pankreatu je významně zvýšeno u pacientů s dědičnou pankreatitidou.

Symptomatologii karcinomu pankreatické hlavy lze rozdělit do dvou období. V raném stádiu nemoci se pacienti o pacienty příliš nezajímají a nehledají lékařskou pomoc. Prvním alarmujícím příznakem onemocnění je nejčastěji bolest v epigastrické oblasti a podkožní oblasti, někdy vyzařující do zad (okolní bolesti), se zvýšením intenzity v noci. V budoucnu je charakteristická progresivní ztráta hmotnosti bez jasné příčiny, těžkosti v epigastrické oblasti po jídle, celková slabost a postižení.

Ve druhém období, s postupným nárůstem nádoru, se objevuje hlavní příznak rakoviny pankreatické hlavy, žloutenka. Začíná postupně, pak rychle roste na významnou intenzitu barvy pleti s nazelenalým odstínem. Přidává se silné svědění kůže a odbarvení stolice. Vzhledem k tomu, kompresi společného žlučovodu nádoru hlavy nezastaví, kromě žloutenky, těžké zažívací poruchy vyskytují: kompletní ztráta chuti k jídlu, zejména pro maso a tuky, nevolnost, říhání, zvracení, průjem, zvýšení dehydratace těla, kachexie (ostré hubnutí).

Pro detekci nádorů v časných stádiích je obtížné a je to možné s velkými velikostmi nádorů nebo s metastázami.

Rakovina těla nebo ocasu slinivky břišní je méně častá a projevuje se v pozdějších stadiích, protože nádory této lokalizace způsobují mechanickou žloutenku pouze v 10% případů. Když je nádor lokalizován v ocase a v těle žlázy, je syndrom bolesti zvláště výrazný v důsledku nádorové invaze mnoha nervových plexusů obklopujících žlázu.

Začíná postupně, pak rychle roste na významnou intenzitu barvy pleti s nazelenalým odstínem. Přidává se silné svědění kůže a odbarvení stolice. Vzhledem k tomu, kompresi společného žlučovodu nádoru hlavy nezastaví, kromě žloutenky, těžké zažívací poruchy vyskytují: kompletní ztráta chuti k jídlu, zejména pro maso a tuky, nevolnost, říhání, zvracení, průjem, zvýšení dehydratace těla, kachexie (ostré hubnutí).

Pro detekci nádorů v časných stádiích je obtížné a je to možné s velkými velikostmi nádorů nebo s metastázami.

Rakovina těla nebo ocasu slinivky břišní je méně častá a projevuje se v pozdějších stadiích, protože nádory této lokalizace způsobují mechanickou žloutenku pouze v 10% případů. Když je nádor lokalizován v ocase a v těle žlázy, je syndrom bolesti zvláště výrazný v důsledku nádorové invaze mnoha nervových plexusů obklopujících žlázu.

Metastazuje rakovinu pankreatu brzy, často v regionálních lymfatických uzlinách a játrech. Je také možné metastázy do plic, kostí, pobřišnice, pohrudnice, nadledvinek atd.


Prevence rakoviny pankreatu

Jak zabránit rakovině pankreatu? Zaprvé byste měli mít na paměti obecná opatření pro prevenci rakoviny.

Ve vyspělých zemích existuje tendence ke zpomalení růstu nemocnosti a snížení úmrtnosti na zhoubné nádory, a to jak prostřednictvím prevence, tak zlepšením včasné diagnostiky a léčby.

Dříve v SSSR byly prováděny masové preventivní prohlídky obyvatelstva ve státním měřítku: ženy starší 30 let a muži starší 35 let. Současně byl zjištěn významný počet pacientů se zhoubnými nádory. Na těchto vyšetřeních bylo zjištěno až 10% všech původně nemocných a ještě více prekancerózních onemocnění. To významně ovlivnilo snížení úmrtnosti na rakovinu.

S rozpadem Sovětského svazu, vyčerpáním zdravotní péče, poklesem životní úrovně obyvatelstva, pozdním odhalením a léčbou zvýšeného počtu prekancerózních onemocnění dochází k nárůstu výskytu rakoviny u populace.

Obecně platí, že takové tipy na prevenci rakoviny můžete obecně poskytnout:

 • Co dělat - Podstupujte preventivní prohlídky. Včas konzultovat lékaře s případnými nemocemi a zdravotními problémy. Přísně dodržovat všechna doporučení lékařů o vyšetření a léčbě nemocí, zejména těch, které mohou být prekancerózní. Žít zdravý a naplňující život.
 • Co dělat? - Všechno ostatní. Nejprve se zbavte špatných návyků, nekuřte. A zadruhé, neznepokojovat se zbytečnou rakovinou, pokud budete vést zdravý životní styl.
Jako preventivní opatření pro prevenci rakoviny aktuální slinivky břišní by mělo být:
 • Eliminujte vliv škodlivých faktorů prostředí, nebezpečí při práci (azbestový prach).
 • Provádět včasnou léčbu chronické pankreatitidy, diabetes mellitus.
 • Podstupují systematická preventivní vyšetření v přítomnosti cyst a benigních nádorů slinivky břišní, což je zátěž dědičnosti dědičných forem pankreatitidy.
Na základě článku "Rakovina slinivky břišní".

Prevence rakoviny pankreatu

Rakovina slinivky břišní je na šestém místě z hlediska výskytu vývoje, vyskytující se stejně u lidí obou pohlaví, zpravidla jsou ve vyšším věku. Případy vývoje této nemoci ve věku třiceti až čtyřiceti let však nejsou vyloučeny. "Kolébkou" onkologie pankreatu jsou kanály této žlázy nebo glandulárního epitelu.

Zhoubný novotvar se může vyvinout v kterékoli části žlázy - v hlavě, v těle nebo v ocase, a rakovina je buď lokalizována v "nativní" sekci nebo postupně zachycuje celou slinivku břišní. Nejběžnější nádorová hlava žlázy.

Existuje pět typů maligních nádorů pankreatu: adenokarcinom, cystadenokarcinom, spinocelulární karcinom, karcinom acinarových buněk, nediferencovaný karcinom. Z pěti forem tohoto typu onkologie, nejčastěji - u osmi z každých deseti pacientů dochází k adenokarcinomu.

Symptomy karcinomu pankreatu:

Následující příznaky mohou napomoci k podezření na toto onemocnění:

 • Bolest v břiše;
 • Břišní distenze;
 • Zažívací potíže, průjem;
 • Nevolnost a zvracení;
 • Ztráta chuti k jídlu;
 • Ztráta hmotnosti;
 • Žlutá kůže a bílé oči;
 • Židle podivně bledé barvy nebo tuku ve stolici: stojí za to věnovat pozornost vypouštění na povrchu vody s atypickým zápachem.

Je důležité vědět, že s onkologií těla a ocasem slinivky břišní je charakterističtější ztráta hmotnosti a bolest v břiše a v onkologii hlavy žlázy je častější žloutnutí kůže a tuku ve stolici, ale také bolest břicha.

V případě těchto příznaků okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Prevence rakoviny pankreatu:

Prevence onkologie pankreatu se doporučuje začít dodržováním nejjednodušších pravidel týkajících se výživy a životního stylu.

 1. Vyloučit ze stravy nebo výrazně snížit množství mastných a smažených potravin a naopak, co možná nejrychleji jíst čerstvé ovoce a zeleninu;
 2. Nespotřebujte ani téměř nepijte silné nápoje;
 3. Snažte se udržet aktivní životní styl tak často, jak je to jen možné, abyste navštívili čerstvý vzduch;
 4. Přestat kouřit;
 5. Sledujte zdraví gastrointestinálního traktu, slinivky břišní. Léčba nebo udržení pod kontrolou onemocnění, jako je pankreatitida, adenom nebo pankreatická cysta, diabetes, cirhóza jater.

Vyšetření jako prevence rakoviny pankreatu:

Aby bylo možné detekovat onkologii v raných stadiích, doporučuje se alespoň jednou za dva roky provést vyšetření, které zahrnuje: t

 • Ultrazvuk pankreatu;
 • Počítačová tomografie s kontrastním činidlem;
 • Rozšířená paleta krevních testů, která pomůže určit, zda existují jiné (kromě onkologických) příčin onemocnění.

Takové vyšetření trvá jen několik pracovních dnů a nezpůsobuje bolest. A dřívější detekce onkologie pankreatu umožní včasné provedení nejvhodnější léčby, která často šetří život pacienta.

Zeptejte se onkologa

Máte-li dotazy pro onkology, můžete se na našich webových stránkách zeptat v sekci konzultace.

Diagnostika a léčba onkologie v izraelských zdravotnických centrech podrobné informace

Přihlaste se k odběru newsletteru Oncology a získejte informace o všech událostech a novinkách ve světě onkologie.

Jak zabránit rakovině pankreatu?

Rakovina slinivky břišní se v těle vyvíjí více než 20 let a moderní diagnostické metody neumožňují hrozné onemocnění v rané fázi.

Vývoj prvních rakovinných buněk v slinivce břišní trvá téměř 12 let a jejich růst dalších 7 let. V průběhu roku se šířili mnohem rychleji. Pouze v posledních 2-3 letech nemoc začíná zabíjet člověka. Ale růst nádorů je do značné míry závislý na potravinách, které konzumujeme, které buď krmí rakovinné buňky, nebo je činí hladovějící. Pro prevenci rakoviny musíte sledovat, co jíme, připomenout vědcům ze Spojených států.

Moderní diagnostické metody neumožňují detekci karcinomu pankreatu v raném stádiu, kdy lze ještě udělat něco jiného a metody prevence nemoci jsou sotva zmíněny. Existuje však řada vědeckých prací o prevenci rakoviny pankreatu. Správná výživa - jedno z hlavních opatření k prevenci vzniku onemocnění.

Dokument publikovaný v roce 2009 ukazuje, že spotřeba masa, zejména masného masa, zvyšuje riziko rakoviny pankreatu. Kromě toho zdvojnásobení rizika spojeného se spotřebou cukru a brambor. Sušené brambory obsahují karcinogeny a zpracovaný cukr přispívá k tvorbě růstového hormonu podobného inzulínu, který pomáhá rakovinným buňkám růst. Na druhé straně, ovoce a zelenina bohaté na vitamin E, vitamin C a draslík, snižují riziko rakoviny pankreatu.

Články na toto téma:

Oběti útoků trpí paranoiou

Studie ukázaly, že oběti loupeží a útoků následně trpí neustálým pocitem paranoie - a to může negativně ovlivnit jejich vztahy s ostatními lidmi.

Proč žena nechce mít sex a co s tím dělat?

Nedostatek zájmu o sex je problém pro mnoho žen. Bohužel, na rozdíl od mužů, kteří mají Viagra, léky, které nezvyšují libido nejsou vyvinuty pro ženy. Ženy navíc často váhají mluvit o svých problémech.

Anorexie: další oběť

Francouzský model a herečka, která se podílela na kampani proti anorexii, zemřela ve věku 28 let. Fotografie a bannery zobrazující nahé Isabel Caro jsou odporné nejen pro diety, ale také pro modelové obchody.

Rodinný život: čtyři způsoby, jak překvapit svého partnera

Výzkumní pracovníci doporučují párům, aby se neznepokojovali, pokud se dříve plánovaný „grandiózní romantický víkend“ neuskutečnil kvůli jejich nabitému programu.

3 pravidla: jak udělat sex nezapomenutelným?

S cílem přinést opravdové potěšení by sex neměl být zbaven spontánnosti, říkají experti. Navrhují následující tři tipy, které vás zavedou na vrchol blaženosti.

Jak rozpoznat problémy se štítnou žlázou? 6 příznaky

Štítná žláza je metabolické centrum, a pokud se nedokáže vyrovnat s „odpovědností“, bude to mít jistě vliv na naši pohodu. Existuje mnoho příznaků, které indikují problémy se štítnou žlázou...

Aby se nedostalo tuku... vypněte světla!

Podivné, jak to může znít, ale noční osvětlení... vede k souboru nadváhy. Uvedli to vědci ze Spojených států - země, kde se epidemie stala obezitou.

Muž a žena: pět způsobů, jak diverzifikovat vztahy

Nic nemůže ztmavit manželský život jako rutinní a každodenní život. Chcete-li vrátit romantiku a diverzifikovat svůj vztah, odborníci z Ohio State University v USA (Ohio State University, USA) doporučují:

Související zprávy:

Rakovina slinivky břišní, která je jedním z nejsmrtelnějších druhů rakoviny, se může v těle číhat mnoho let, než se projeví. Pro včasnou detekci nádoru pro úspěšnou léčbu jsou potřebné metody.

Smrt spoluzakladatele společnosti Apple Steveho Jobse opět upozornila na problém rakoviny pankreatu. Tento nádor je charakterizován zvýšenou mortalitou a obvykle se vyvíjí v pozdějším věku.

Onkologie pankreatu - symptomy a jak předcházet

Rakovina slinivky břišní je jednou z nejagresivnějších na světě, což ji činí pátou hlavní příčinou smrti na světě. A i když oblast onkologie podnikla důležité kroky k pochopení této nemoci, v tomto ohledu je ještě dlouhá cesta.

Nejhorší ze všeho je, že ve většině případů je velmi obtížné jej odhalit, protože se obvykle vyvíjí ve velmi hlubokém prostoru našeho těla. To znamená, že některá lékařská vyšetření ji nemohou včas zjistit, zejména v raných fázích jejího vývoje.

Onkologie slinivky břišní: příznaky a faktory, které je třeba vzít v úvahu

Jakmile uplynou první týdny, objeví se řada příznaků, včetně únavy, žloutenky (zežloutnutí očí a kůže), doprovázené zvracením a bolestí břicha. Samozřejmě, pokud se objeví některý z těchto příznaků, bude nutné co nejdříve se poradit s lékařem.

Ačkoli toto onemocnění, které se někdy neobjeví bez varování, existuje řada rizikových faktorů, které mohou vést k výskytu nádoru v pankreatu. A z následujících řádků je stručně představíme:

 1. Obezita. Lidé, kteří mají dietu bohatou na tuky a sacharidy, často trpí rakovinou pankreatu. Zvlášť, pokud ve stejné době vést život nejvíce sedavý. Šance se zvyšují ještě více, když dosáhnete věkového rozmezí 45-55 let.
 2. Bylo také prokázáno, že u lidí trpících cukrovkou je dvakrát pravděpodobnější rakovina pankreatu.
 3. Kouření Použití tabáku může být také úzce spojeno s nástupem rakoviny pankreatu. Ve skutečnosti bylo 30% pacientů s diagnózou tohoto onemocnění běžnými kuřáky.

Jak můžeme zabránit rakovině pankreatu?

Nyní, když víme, že některé faktory a příznaky rakoviny pankreatu, v této závěrečné části budeme dávat řadu průvodců, které, i když nebudou zničit, může vám pomoci, pokud jde o prevenci.

Vzdát se alkoholu a tabáku

Jak jsme uvedli v první části článku, nadměrná konzumace alkoholu a tabáku může vést ke skutečnosti, že jsme náchylnější k rakovině pankreatu. To je dáno tím, že obě látky přispívají k segregaci volných radikálů - sloučeniny, která je úzce spojena s výskytem nádorů tohoto typu.

Zdravá a vyvážená strava

Vyvážená strava bohatá na všechny druhy živin také hraje velmi důležitou roli v prevenci rakoviny pankreatu. V tomto smyslu musíme podporovat spotřebu ekologických produktů a zároveň se vyhnout příliš velkému množství červeného masa.

To vše je doprovázeno ovocem a zeleninou s vysokým obsahem vlákniny vitamínem A, který podporuje správné trávení. Kromě toho se doporučuje jíst potraviny bohaté na kyselinu listovou (např. Avokádo a jahody).

Půl hodiny každodenního cvičení

Život při sezení není také velmi důležitý, pokud chcete zabránit rakovině pankreatu. Proto stojí za to dělat alespoň 30 minut každodenního cvičení, zároveň se starat o náš pas a netrpět cukrovkou. Jít na jog nebo na kole bude víc než dost.

Rakovina slinivky břišní: jak ji včas rozpoznat a zabránit?

Nejprve musíte pochopit, že slinivka břišní se nachází hluboko v našem těle, nelze ji cítit prsty. Tam jsou také žádné lékařské testy, které mohou detekovat nádor tohoto orgánu v počátečních stádiích, jako je tomu v případě rakoviny prsu.

Tento typ rakoviny obvykle postupuje „tiše“, dokud nepřechází do sousedních orgánů, například do jater nebo žlučníku.

To znamená, že když jsou příznaky rakoviny pankreatu znatelné, pacient je již velmi nemocný. K úplnému vyléčení potřebuje intenzivnější terapii.

Dosud pozitivní výsledky chirurgického zákroku. Ve všech případech se však nemoc vyskytuje individuálně v závislosti na věku a celkovém zdravotním stavu, proto je obtížné podat obecnou prognózu.

Zde jsou nejčastější příznaky rakoviny pankreatu:

 • únava;
 • znatelný úbytek hmotnosti;
 • žloutenka (zežloutnutí kůže a očí);
 • špatné trávení;
 • zvracení;
 • bolest břicha;
 • zánět lymfatických uzlin.

Je to dědičné onemocnění?

Podle různých studií, dědičnost mírně zvyšuje šance na rozvoj rakoviny pankreatu, zejména pokud byli nemocní rodiče. Tato závislost je však zanedbatelná.

Pouze u 15% pacientů trpících rakovinou pankreatu se onemocnění vyskytuje v rodinné anamnéze. Přesto je dobrým důvodem podstoupit lékařskou prohlídku a složit testy.

Za zmínku stojí také to, že pacienti trpící dědičnou pankreatitidou mají zvýšené riziko vzniku rakoviny pankreatu po 70 letech.

Nepříznivé faktory k poznámce

Věda dnes přesně nezná příčiny rakoviny pankreatu. Existují však určité rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost tohoto onemocnění.

Patří mezi ně genetická predispozice a nepříznivé účinky na životní prostředí a špatné návyky.

Zde jsou nejvýznamnější rizikové faktory:

Obezita

Lidé s velmi vysokým indexem tělesné hmotnosti, kteří jsou sedaví a jedí hodně mastných potravin, jsou s větší pravděpodobností ohroženi rozvojem rakoviny slinivky břišní. Toto riziko se zvyšuje ve věku 45-55 let.

Pokud patříte do této skupiny, nezoufejte! Vždy můžete zlepšit svou stravu a zbavit se nadváhy dietou a speciálními cvičeními.

Kouření

Podle studie provedené Mayo Clinic v Rochesteru v USA pravidelně kouří 30% pacientů s diagnostikovaným karcinomem pankreatu.

Pokud jste se dříve neodvážil zbavit se tohoto zvyku, přišel čas!

Nežádoucí účinky na životní prostředí

Lidé, kteří úzce spolupracují s chemickými látkami a prací v nebezpečných odvětvích, mají zvýšené riziko rozvoje této choroby.

Pokud vaše práce souvisí s barvivy, ropnými produkty nebo jinými chemikáliemi, pravidelně provádějte vyšetření lékařem.

Diabetes

Podle různých studií se u lidí trpících cukrovkou zdvojnásobuje riziko vzniku rakoviny pankreatu.

Navíc bylo zjištěno, že u pacientů s poruchou metabolismu glukózy se toto onemocnění často vyvíjí ve věku 60-70 let.

Pokud trpíte jakoukoliv formou diabetu, doporučujeme vám, abyste si byl jist, že je lékař vidí a sleduje všechny změny pankreatu.

Jak předcházet rakovině pankreatu

 • Přestat kouřit.
 • Dávejte pozor na hmotnost.
 • Preferuji organické produkty. Vyvarujte se červeného masa, uměle pěstovaných ryb, velmi mastných potravin a cukru.
 • Jíst čerstvou zeleninu a ovoce s vysokým obsahem vitaminu C.
 • Jezte ovesné vločky a snadno stravitelné obiloviny.
 • Jezte často a v malých porcích. Nejlepší je jíst 6krát denně.
 • Jíst potraviny bohaté na kyselinu listovou. Mezi ně patří například zelená listová zelenina, avokádo, jahody a arašídové máslo.
 • Nepijte alkoholické nápoje.
 • Vyhněte se konzumaci mléka a mléčných výrobků.
 • Každý den chodit alespoň půl hodiny.

Metody prevence rakoviny pankreatu

Primární prevence rakoviny slinivky břišní - soubor opatření, která zabraňují rozvoji onemocnění eliminací rizikových faktorů a příčin.

Sekundární prevence zahrnuje prevenci rakoviny pankreatu detekcí předčasných onemocnění (cysta, adenom, chronická pankreatitida), stejně jako nádorů v raných stadiích vývoje.

Příčiny rakoviny pankreatu

Rakovina začíná jednou buňkou, která se v procesu mutace začíná nekontrolovatelně dělit. Rizikové faktory rakoviny pankreatu, které mohou způsobit mutaci:

 • somatické choroby (diabetes, cholelitiáza, cirhóza jater, gastrointestinální onemocnění);
 • škodlivý životní styl (kouření tabáku, zneužívání alkoholu, nevyvážená strava, nízká tělesná aktivita);
 • nepříznivé prostředí (práce v průmyslových podnicích, žijící v ekologicky nepříznivých regionech);
 • dědičnost;
 • věku nad 60 let.

Včasná detekce rakoviny slinivky břišní

Počáteční stadium vývoje rakoviny je nejpřístupnější a nejúčinnější v léčbě, ale hospitalizace pacientů s rakovinou v první fázi nedosahuje ani 8%. To je dáno tím, že časné příznaky mohou být zaměněny s banálním podrážděným žaludkem nebo příznaky chronické pankreatitidy. Současná úroveň znalostí a dostupnost inovativních technologií vám umožní rychle diagnostikovat a předcházet vývoji terminálních stadií a také eliminovat prekancerózní stavy, které jim předcházejí.

Způsob, jak předcházet rozvoji zhoubných nádorů, jsou metody včasné diagnózy:

 • každoroční vyšetření a konzultace gastroenterologa;
 • biochemický krevní test na enzymy a nádorové markery;
 • ultrazvukové vyšetření břišní dutiny;
 • počítačová tomografie;
 • cholangiografie.

Je to důležité! Pro osoby starší 50 let je nezbytné, aby se zabránilo rozvoji rakoviny, aby bylo možné provádět každoroční vyšetření lékařem a ultrazvukové vyšetření břišních orgánů.

Účinnost screeningových testů

Screening testy jsou určeny k screeningu lidí, kteří se považují za zdravé. Vyhodnocuje se jejich zdraví a vypočítává se pravděpodobnost možného rizika vzniku rakoviny a prekancerózních stavů. V případě pozitivního výsledku testu jsme schopni kontrolovat vývoj onemocnění a včasnou diagnózu. Typy screeningu:

 • selektivní;
 • profylaktické;
 • genetické;
 • neselektivní;
 • selektivní.

Prevence patologie

Duktální adenokarcinom je nejčastějším typem karcinomu pankreatu. Tento typ onemocnění je charakterizován agresivním růstem a infiltrací do sousedních orgánů, a to i v raných fázích vývoje. Podle statistik je riziko nákazy asi 1: 172 pro každou osobu. Tato choroba je navíc charakteristická pro průmyslově a sociálně rozvinuté země. Podle výzkumu však pouze 46% lidí dodržuje opatření k prevenci vzniku rakoviny.

Tabulka uvádí typy a metody dopadu primární prevence:

Diagnóza a prevence rakoviny pankreatu

Co je rakovina pankreatu -

Hlavní příčiny onemocnění

Více než polovina případů pankreatického novotvaru je pozorována u pacientů starších 50 let, zejména u mužů než u žen. Počet těchto pacientů v posledních letech roste, což souvisí s degradací životního prostředí a změnami ve způsobu výživy.

Jakákoliv část orgánu (těla nebo hlavy nebo ocasu) může být vystavena nádoru a má svůj vlastní kód choroby podle klasifikace ICD. Rakovina hlavy představuje více než 70% všech případů, nejčastějším typem nádoru je adenokarcinom pocházející z epitelu žláz.

Lékaři identifikovali následující faktory, které zase s vysokou pravděpodobností stimulují vzdělávání rakoviny:

 • Dědičná predispozice;
 • Chronická pankreatitida; diabetes; cirhóza jater;
 • Patologie žaludku a jeho částečná excize;
 • Škodlivé návyky: závislost na alkoholu a kouření; zneužívání mastných a kořenitých potravin, hojnost konzervačních látek;
 • Nadváha a sedavý způsob života.

Mimochodem, cysty, adenomy a pankreatitida jsou již před rakovinovým stavem, který běží neúprosně, což snižuje vaše šance na úspěšné uzdravení.

Jaké jsou fáze onemocnění?

Patologický proces se vyvíjí v několika fázích. Vezmeme-li je v úvahu a určíme, jak tento problém léčit, a kolik času zbývá v pacientovi. Existují následující stadia karcinomu pankreatu:

 1. První etapa. Nemoc se teprve začíná vyvíjet a nádor neopouští tělo. Novotvar nezpůsobuje významné poruchy a není schopen metastazovat do jiných orgánů. Nádor postupně přechází přes buněčnou membránu a roste o 2 cm. Prvním stupněm je, že nádor je umístěn přísně uvnitř orgánu a nezpůsobuje vážné poruchy. Zpočátku je proto velmi obtížné provést diagnózu.
 2. Druhá etapa. V tomto případě klíčení nádorů v blízkých orgánech, ale bez metastáz. Postupně začínají ukazovat metastázy v lymfatických uzlinách prvního řádu.
 3. Dalším stupněm je šíření patologických buněk do zbývajících lymfatických uzlin a cév.
 4. Čtvrtý stupeň Přežití s ​​podobným patologickým procesem je nemožné. V této fázi se maligní buňky šíří do všech životně důležitých orgánů, což vede k vážným narušením jejich práce a ke smrti pacienta.

Ve většině případů je diagnostikována rakovina pankreatické hlavy. I když se maligní proces může vyvíjet v jiných částech těla.

Diagnóza rakoviny pankreatu

Diferenciální diagnóza karcinomu pankreatu je nutná pro jistou diagnózu. Provádění komplexu počátečních testů krve a moči, jaterní testy mohou pouze pomoci předpokládat vývoj zhoubných nádorů. Jak zkontrolovat rakovinu pankreatu? Přesná diagnóza může být určena počtem vyšetření:

 1. Břišní ultrazvuk;
 2. počítačová tomografie;
 3. MRI (magnetická rezonance);
 4. ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopancreatografie);
 5. pozitronová emisní tomografie;
 6. endoskopická retrográdní cholangiografie;
 7. laparoskopie (biopsie).

Progresivní metody instrumentálního vyšetření umožňují přesnou diagnózu nádoru. Jedním z hlavních znaků onkologie je stenóza orgánového kanálu, ale u chronické pankreatitidy je obtížná diferenciální diagnostika. Lékař provede závěrečnou lékařskou zprávu pouze na základě výsledků biopsie, histologického vyšetření.

Na pozadí minimálních projevů není detekce rakoviny snadným úkolem. Ale na pomoc dnes přicházejí krevní testy a vyšetření k určení práce těla.

Takže, pokud se jedná o obecný krevní test, vyhodnocuje hladinu hemoglobinu, také dojde ke zrychlené ESR, zvýšení hladiny krevních destiček. Biochemické krevní testy poskytují více informací - odhalují zvýšení aktivity enzymů, což naznačuje zničení tkání žlázy.

Vyžaduje se krevní test pro nádorové buňky, zvláště důležité jsou údaje o rakovinovém embryonálním antigenu, stejně jako CA-125 nebo CA-19-9. Vyšetření je doplněno ultrazvukem a endoskopickými daty s biopsií, CT nebo MRI skenem a stanovením velikosti tvorby, přítomnosti metastáz.

Je-li zjištěna rakovina, je indikován další rozšířený screeningový program.
.

Základem léčby je chemoterapie v kombinaci s dietou, režimem a dalšími opatřeními. Vzhledem k existujícím rizikovým faktorům je na prvním místě prevence patologie, která není tak obtížná.

První věc, kterou lékař provede, je vyšetření. Nezapomeňte říct o všech stížnostech a pocitech nepohodlí, podezření a pochybností, které vás trápí. Palpace s největší pravděpodobností poskytne lékaři nápovědu ve formě rozšířených orgánů. Pokud je detekován ascites (tekutina v dutině břišní), znamená to, že jde o zanedbávanou fázi onkologie.

Požadované dodání biochemické analýzy krve. Důležité jsou následující aspekty:

 1. Bilirubin;
 2. Lipáza a amyláza;
 3. AsAt a AlAt;
 4. Žlučové kyseliny.

Všechna výše uvedená kritéria pro adenokarcinom se zvýšila. Pro začínající formu je charakterizován pokles proteinu.

Nádor tohoto orgánu se léčí chirurgicky. Čím dříve pacient pracuje, tím je prognóza pozitivnější. Pacienti s benigním nádorem jsou obvykle úplně vyléčeni. Rakovinu pankreatu nelze vyléčit, její průběh má nepříznivý scénář. Pouze 15% pacientů je operováno, zatímco neoperovatelné metastázy do jiných tkání jsou pozorovány.

V případě časných rakovinných forem se provádí pankreatoduodenální resekce, během které se odstraní samotný orgán (celý nebo jeho část) a dvanáctník a následná rekonstrukce žlučových cest. Léčba rakoviny slinivky břišní zahrnuje další metody prodloužení života, odložení smrti pacienta, - je to radio a chemoterapie, která snižuje tvorbu nádorů.

Léčiva proti bolesti se používají ke zmírnění projevu onemocnění, zmírnění syndromu bolesti.

Je léčitelná rakovina slinivky břišní? Další prognóza do značné míry závisí na včasnosti detekce onemocnění. Správně diagnostikovaná a včasná opatření mohou významně zpomalit vývoj rakovinných buněk a někdy úspěšně překonat toto onemocnění.

Proto je velmi důležité sledovat stav Vašeho zdraví a při prvním podezření se poradit s lékařem. Lidé s chronickým onemocněním pankreatu, dědičným rizikem poškození nádoru by měli být pravidelně testováni na onkologii a postupovat podle pokynů specialisty.

Jak se léčí rakovina pankreatu? Existuje několik běžných metod:

 • chirurgické odstranění;
 • radioterapie;
 • chemoterapie;
 • hormonální terapie;
 • symptomatická terapie;
 • viroterapii;
 • nano-nůž.

Chirurgický zákrok

Vylučování nádoru nastává pouze v každém desátém případě. Tato metoda je vhodná pro ty, kteří byli diagnostikováni s adenokarcinomem v raném stadiu vývoje a bez metastáz. Prognóza úspěšných výsledků je vyšší u mladých pacientů, kteří lépe snášejí operativní odstranění.

V procesu excize mohou být odstraněny jako součást žlázy, a to celé, a někdy i s fragmenty jiných přilehlých orgánů, v závislosti na jejich stupni poškození rakovinných buněk. Pro operoval na čekání na neustálý přísun léků, které zahrnují hormony a trávicí enzymy, obnovují životně důležité funkce a ztrácejí funkce orgánů. Často pro přímý odtok žluči je nastavena anastomóza.

Pokud je diagnostikována hluboká fáze nádorové léze, pak se upřednostňuje:

 1. Endoskopická retrográdní pankreatografie cholangia, která zlepší stav a usnadní výstup žluči. Katétr se mění třikrát až čtyřikrát ročně.
 2. Kutánní jaterní cholangiografie, včetně rozmístění stentu.
 3. Radiační terapie pro prevenci vzniku nových lézí a zmírnění bolesti u neoperovatelných pacientů.
 4. Chemoterapie používaná ve spojení s ozářením.
 5. Hormonální terapie, prodloužení času a kvality života.

Rakovina pankreatu je rakovina, která se často vyvíjí na pozadí přítomnosti chronických patologií tohoto orgánu (diabetes mellitus, chronické pankreatitidy) nebo v důsledku snížení celkové imunity.

Nemoc projevuje příznaky po dlouhou dobu, a pozdní projevy mohou být vágní nebo skryté jako hlavní patologie, což značně komplikuje diagnózu. Dalším rysem karcinomu pankreatu je rychlá progrese patologie, během které maligní proces zvyšuje plochu léze a metastáz do plic, kostí, jater, lymfatických uzlin.

Právě tyto vlastnosti karcinomu pankreatu identifikovaly další název patologie - „tichý vrah“.

Onkologové po celém světě doporučují, aby každý zdravý člověk alespoň jednou ročně podstoupil ultrazvukové vyšetření retroperitoneálního prostoru a břišních orgánů. Pokud se ocitnete ve dvou nebo více rizikových faktorech popsaných níže, měli byste také doplnit abdominální MRI vyšetření, stejně jako krevní test pro CA-19-9 na každoroční ultrazvuk.

Anatomie slinivky břišní

Slinivka břišní je žlázový orgán, jehož délka je 16-22 cm a ve své formě se orgán podobá hrušce ležící na její straně, která se skládá z laloků, které zase sestávají z buněk, které produkují speciální trávicí enzymy.

Každý z laloků má svůj vlastní vylučovací kanál, který proudí do velkého Wirsungova kanálu a pak se otevírá do dvanácterníku. Uvnitř každého lobulu je shluk buněk nazývaných ostrůvek Langergens.

Tyto ostrůvky se nespojují s kanálem, jejich funkcí je vytvářet speciální tajemství, která jsou vylučována přímo do krve - to jsou hormony somatostatin, glukagon a inzulín.

Radiační terapie

Léčba se provádí pomocí léků, které blokují množení rakovinných buněk. Vzhledem k tomu, že jsou zničeny nejen rakovinné buňky, ale i zdravé, pacient trpí řadou nežádoucích účinků. Mezi nimi jsou nejčastější nevolnost, vypadávání vlasů, zimnice, slabost, bledost, neuróza.

Aby byla tato léčba snazší, měl by pacient pít více vody a fermentovaných mléčných výrobků, vyhnout se alkoholickým nápojům a navštívit psychologa.

Nádor je ozářen bremsstrahlungem, rychlými elektrony, vzdálenou gama terapií. Procedura se provádí před operací, během ní nebo po ní a také v případě, že je novotvar nefunkční, aby se zpomalil jeho růst a vývoj.

Alternativní medicína

Léčba rakoviny pankreatu lidovými prostředky není samo-udržovací metodou a může pouze doplnit lék, terapeutická opatření. Je třeba chápat, že rakovina je velmi závažné onemocnění a vyžaduje léčbu pod přísným dohledem lékaře.

Použijte sodu

V lidovém lékařství je léčba rakoviny slinivky břišní velmi populární. Tři části medu přidají jeden díl sody, dobře promíchají. Před použitím mírně zahřátý na 37 stupňů, každý den po dobu půl hodiny před jídlem.

Soda nasycuje buňky těla kyslíkem a je nejhorším nepřítelem rakoviny. Z tohoto důvodu je soda považována za účinnou proti nádoru.

Příprava tinktury

Dalším účinným lékem je tinktura z trávy, zlatý knír. Je nutné jemně sekat stonky rostliny a nalijte je do alkoholu ve stejných částech. Po dvou týdnech se tinktura přefiltruje a směs se uloží do tmavé skleněné nádoby na chladném tmavém místě.

Tinktura je žádoucí použít s přidáním lněného nebo nerafinovaného slunečnicového oleje. Po jídle vypijte lžičku směsi.

Sběr trávy

Vezměte následující sušené bylinky ve stejných částech: pelyněk, třezalku, měsíčku a farmaceutický heřmánek, šalvěj. Infuze se připravuje na základě jedné polévkové lžíce sběru na šálek horké vody.

Směs se infunduje po dobu jedné hodiny, potom se filtruje a vypije se 100 až 150 ml. půl hodiny před jídlem, ale ne více než 3krát denně.

Pamatujte, že tradiční metody by měly být pouze doplňkem k hlavní terapii.

Prevence rakoviny pankreatu

Opatření k prevenci strašné nemoci jsou dostupná všem. V prevenci rakoviny slinivky břišní hraje důležitou roli vyvážená strava bez nadměrných dávek, s omezením pikantních tukových potravin a dodržováním režimu užívání potravy. Musíme se vzdát nezdravých návyků (tabák, zneužívání alkoholu). Je nutné absolvovat pravidelné lékařské prohlídky, provádět preventivní testy, včasné léčení onemocnění pankreatu.

Je nutné věnovat se včasné léčbě onemocnění slinivky, žlučových cest, onemocnění gastrointestinálního traktu.

 1. Přestat kouřit a alkohol.
 2. Nemoci, jako je diabetes mellitus, udržujte pod kontrolou.
 3. Dodržujte potravinovou kulturu, nepřehánějte.
 4. Jíst více čerstvé zeleniny a ovoce.
 5. Jídlo by mělo být správné a vyvážené, nezneužívejte pikantní a tučné potraviny.
 6. Vede aktivní, zdravý životní styl.

Prevence rakoviny pankreatu také zahrnuje absolvování úplného lékařského vyšetření asi jednou ročně, což zahrnuje provádění různých testů a kontrolu vnitřních orgánů, aby se zjistily možné nemoci.

Prognóza onemocnění a léčba rakoviny pankreatu

Kolik žije s rakovinou pankreatu? Pouze 3% pacientů dokáží žít pět let po konečném potvrzení. Když je detekován maligní nádor, prognóza rakoviny pankreatu je nepříznivá, ne více než rok života. Smutnou prognózu vysvětluje detekce rakoviny v pozdních fázích (70% diagnózy) a starších osob, v souvislosti s nimiž je radikální odstranění nádoru neproveditelné a nemožné nemoc vyléčit.

Dieta pro rakovinu pankreatu

Správně organizovaná výživa u karcinomu pankreatu je jednou ze složek zotavení. Jídlo by mělo být vařené, pečené nebo dušené s minimálním množstvím soli, bez koření. Je naprosto nezbytné odmítnout uzené produkty, smažená jídla. Lax káva se doporučuje v malých dávkách, čaj - slabě vaří. Alkohol, plynové nápoje, pečivo a pekárenské výrobky jsou zakázány. Mastná ryba se nedoporučuje.

Zde je návod, jak zabránit nejsmrtelnější ze všech typů rakoviny - rakovina pankreatu! Sledujte vše

I když příčiny rakoviny slinivky nejsou dosud vědecky potvrzeny, řada studií ukázala, že červené maso a masné výrobky hrají klíčovou roli při zvyšování rizika tohoto typu rakoviny.

Studie zejména ukázala, že konzumace několika porcí slaniny nebo klobásy denně zvyšuje riziko vzniku rakoviny pankreatu o 19% ve srovnání s účastníky, kteří tyto produkty nekonzumují.

Postarejte se o sebe, oceníte každý okamžik života a buďte ZDRAVÍ!

Navíc toto procento dokonce vzrostlo na 29%, pokud účastník konzumoval denně 120 gramů a více červeného masa.

Výskyt rakoviny roste v rozvinutých zemích. Rakovina slinivky břišní je rozpoznána jako jedna z nejvíce maligních.

Vzhledem k tomu, že časná diagnóza karcinomu pankreatu je téměř nemožná, je prognóza pro tyto pacienty zklamáním.

Konkrétně pouze 5% identifikovaných pacientů žije více než pět let, zatímco přibližně 74% z nich zemře během prvního roku.

V roce 2013 byly publikovány výsledky studií závislosti výskytu karcinomu pankreatu na typu konzumovaných masných výrobků. Vědci nemohli získat stejné specifické výsledky v případě drůbeže a přírodního červeného masa.

Video na další stránce

Diagnóza a prevence rakoviny pankreatu

Rakovina pankreatu (karcinom pankreatu) je maligní nádor, který se vyvíjí z buněk pankreatu.

Na Ukrajině byl v roce 2007 diagnostikován karcinom pankreatu u 4 471 osob. Ve struktuře výskytu karcinomu slinivky břišní u mužů je devátá, u žen - desáté místo.

Tato forma rakoviny patří také mezi relativně vzácné (2–3% všech rakovin) a je mnohem častější u mužů, zejména ve věku nad 50 let. Riziko onemocnění je již po 30 letech s vrcholem po 70 letech.

Rakoviny jsou nejčastěji lokalizovány v hlavě pankreatu (75% případů), vzácně ovlivňující jeho tělo a ocas. Podle histologické struktury se jedná nejčastěji o adano-karcinomy (95%), často o strukturu cirhózy.

Co způsobuje rakovinu pankreatu

Chronická pankreatitida, cysty a benigní tumory pankreatu jsou klasifikovány jako prekancerózní stavy. Výskyt rakoviny pankreatu může být spojen s kouřením, diabetem, expozicí azbestu. Riziko karcinomu pankreatu je významně zvýšeno u pacientů s dědičnou pankreatitidou.

Rizikové faktory rakoviny pankreatu
Je známo, že 40% případů karcinomu pankreatu je sporadických, tj. postihuje jednotlivce, 30% je spojeno s kouřením (kouření zvyšuje riziko karcinomu pankreatu 2x), 20% je spojeno s nutričními faktory (alkohol, nedostatečná spotřeba čerstvé zeleniny a ovoce). Přítomnost diabetu zvyšuje riziko rakoviny pankreatu dvakrát. Pouze 5-10% CSF je dědičných a nejčastěji je spojováno s takovými stavy, jako je dědičný polypusózní kolorektální karcinom, Hippel-Lindauův syndrom, Gardnerův syndrom, dědičná adenomatózní polypóza. Méně než 5% případů karcinomu pankreatu je spojeno s chronickou pankreatitidou.

Příznaky rakoviny pankreatu

Symptomatologii karcinomu pankreatické hlavy lze rozdělit do dvou období. V raném stádiu nemoci se pacienti o pacienty příliš nezajímají a nehledají lékařskou pomoc. Prvním alarmujícím příznakem onemocnění je nejčastěji bolest v epigastrické oblasti a hypochondrie, někdy vyzařující dozadu (obklopující bolest), se zvýšením intenzity v noci. Možné tromboflebitidy migrující v přírodě. V budoucnu je charakteristická progresivní ztráta hmotnosti bez jasné příčiny, těžkosti v epigastrické oblasti po jídle, celková slabost a ztráta pracovní schopnosti.

Ve druhém období, s progresivním nárůstem nádoru, se objevuje hlavní příznak rakoviny pankreatické hlavy - žloutenka. Začíná postupně, pak rychle roste na významnou intenzitu barvy pleti s nazelenalým odstínem. Přidává se silné svědění kůže a odbarvení stolice. Vzhledem k tomu, kompresi společného žlučovodu nádoru hlavy nezastaví, kromě žloutenky, těžké zažívací poruchy vyskytují: kompletní ztráta chuti k jídlu, zejména pro maso a tuky, nevolnost, říhání, zvracení, průjem, zvýšení dehydratace těla, kachexie (ostré hubnutí).

Pro detekci nádorů v časných stádiích je obtížné a je to možné s velkými velikostmi nádorů nebo s metastázami. Častěji s objektivním vyšetřením, kromě žloutenky, je stanoveno zvětšení jater a žlučníku, protože ten je naplněn žlučí, která nemá přístup ke kanálu (Courvoisierův příznak). Když nádor roste do dvanáctníku nebo žaludku, může se vyvinout krvácení nebo stenóza.

Rakovina těla nebo ocasu slinivky břišní je méně častá a projevuje se v pozdějších stadiích, protože nádory této lokalizace způsobují mechanickou žloutenku pouze v 10% případů. Rakovina těla žlázy rychle roste do vyšších mezenterických žil a tepen, portální žíly. Někdy (10-20%) v důsledku destrukce buněk produkujících inzulín se vyvíjí diabetes mellitus. Nádor ocasu pankreatu často napadá portální žílu a cévy sleziny, což vede k rozvoji portální hypertenze se zvětšenou slezinou a dalšími charakteristickými symptomy. Když je nádor lokalizován v ocase a v těle žlázy, je syndrom bolesti zvláště výrazný v důsledku nádorové invaze mnoha nervových plexusů obklopujících žlázu.

Některé vzácné formy nádorů vycházející z buněk insulárního aparátu slinivky břišní se vyznačují endokrinní sekrecí, která do značné míry určuje klinický obraz onemocnění. Klinický průběh nádorů ostrůvků je pomalý, zatímco hladina endokrinní sekrece nezávisí na velikosti nádoru. Tedy, vylučování adenomů může být diagnostikováno brzy. Nádory ostrůvků mají různé klinické charakteristiky v závislosti na buněčném zdroji nádoru. Tudíž nádor vylučující glukagon vede k hyperglykémii a dermatitidě. Nádor vylučuje inzulín a vede k vážným hypoglykemickým krizím. V jiných případech se může objevit syndrom Zollinger-Ellison, Itsenko-Cushing, Werner-Morrison, syndrom karcinoidů.

Metastazuje rakovinu pankreatu brzy, často v regionálních lymfatických uzlinách a játrech. Je také možné metastázy do plic, kostí, pobřišnice, pohrudnice, nadledvinek atd.

Diagnostika

Nemoc se ne vždy vyskytuje jako typická a diagnóza v některých případech představuje značné obtíže, zejména při rakovině těla a ocasu slinivky břišní. Myšlenka na rakovinu pankreatu by měla být navržena takovými údaji, jako je pokročilý věk pacienta, žloutenka v nepřítomnosti indikací cholelitiázy v minulosti, žloutenka bez horečky.

V diagnostice karcinomu pankreatu patří rozhodující role k moderním metodám instrumentálního vyšetření: ultrazvuková a počítačová rentgenová tomografie, endoskopická, retrográdní pankreatografie, angiografie, relaxační duodenografie.

V některých případech, a to i přes použití těchto diagnostických postupů, jsou významné rozdíly v diferenciální diagnostice u některých forem chronické pankreatitidy. V takové situaci je konečná diagnóza prováděna na základě cytologického a histologického vyšetření bioptického materiálu získaného během diagnostické punkce (pod ultrazvukem nebo rentgenovou tomografickou kontrolou) nebo během operace.

Pokud jsou nádory pankreatu dostatečně velké a vytěsňují duodenum (pozdní stadia), mohou být detekovány rentgenovým zářením. Na základě příznaku vývoje dvanáctníku je tedy navrhován nádor hlavy pankreatu. Možná, že pro tento účel je použití aortografie a porušování cévního vzoru slinivky břišní posuzováno podle povahy porážky.

Diferenciální diagnostika
Výrazné známky obstrukční žloutenky jsou bilirubinurie, bilirubinémie, nepřítomnost urobilinu v moči a stercobilin ve stolici.

Koncentrace přímého bilirubinu v krvi s mechanickou žloutenkou se zvyšuje hlavně díky bilirubiniglukuronidu. Urobilinogen je tvořen ve střevě bilirubinu uvolněného ze žluči, absorbován do krve a vylučován močí, poté oxidován na urobilin. S obstrukční žloutenkou, v důsledku porušení toku žluči do střeva, je nedostatek urobilinu v moči. Přítomnost urobilinu v moči je charakteristická pro parenchymální žloutenku u cirhózy, hepatitidy a hemolytické žloutenky. Porušení bilirubinu ve střevě způsobené mechanickou překážkou toku žluči vede k absenci stercobilinu ve výkalech s obstrukční žloutenkou. V hemolytické žloutence se v důsledku zvýšeného rozpadu červených krvinek zvyšuje obsah stercobilinu ve výkalech a obsah bilirubinu v moči chybí, protože nepřímý bilirubin neprochází renálním filtrem.

Léčba rakoviny pankreatu

Léčba rakoviny pankreatu je jednou z nejobtížnějších částí onkologie. Potíže s léčbou jsou primárně spojeny se skutečností, že pacienti s rakovinou pankreatu jsou starší a starší lidé s masou průvodních onemocnění a běžným nádorovým procesem s poškozením sousedních orgánů.

Chirurgická léčba v současné fázi je hlavní léčbou rakoviny pankreatu. Existují radikální a paliativní operace. Pancreatoduodenální resekce v různých modifikacích, resekce těla a ocasu žlázy, totální pankreatoduodenektomie jsou označovány jako radikální operace pro rakovinu pankreatu.

Paliativní operace jsou prováděny s cílem zlepšit kvalitu života pacientů a jsou zaměřeny na eliminaci bolesti, obstrukční žloutenky a duodenální obstrukce. Rozlišují se tyto varianty paliativních operací: uložení biliodigestivních anastomóz mezi žlučníkem nebo společným žlučovodem a tenkým střevem nebo žaludkem; "Bezkrevný žár".

Operabilita karcinomu pankreatu je 10 až 25%. Pooperační mortalita, dosahující 25-40%, závisí na stadiu nádoru. Hlavními příčinami pooperační úmrtnosti jsou změny v kultuře žlázy, selhání pankreatojejunální anastomózy, selhání jater.

Průměrná délka života pacientů s prokázanou diagnózou karcinomu pankreatu je:
- bez operace - asi 6 měsíců;
- po radikální operaci - 1,5-2 roky (v závislosti na stadiu nádoru);
- po paliativní chirurgii - 6-12 měsíců.

Rentgenová chirurgická léčba („bezkrevné odstranění žlučníku“) je variantou metody paliativní léčby zaměřené na dekompresi žlučových cest u pacientů s obstrukční žloutenkou.

Jsou prováděny různé rentgenové intervence:
- Perkutánní rekanalizace hepaticocholedochusu.
- Vnější a vnější odvodnění žlučovodů - perkutánní transhepatická drenážní instalace - trubka ze syntetického materiálu, katétr do žlučovodu pod PTFE. Používá se samostatně nebo jako fáze přípravy k operaci nebo endobiliární protetice.
- Perkutánní hepatikoholangiostomie.
- Endobiliární protetika (vnitřní drenáž) - transdermální transhepatická instalace endoprotézy ze syntetického materiálu nebo endoprotézy nitinolu v místě striktury žlučovodu pod PTBB. Je možná intraoperační implantace.

Průměrná délka života při provádění endobiliární protetiky jako alternativy k paliativní chirurgii je 6-12 měsíců.

V léčbě rakoviny pankreatu se používají následující typy radiační terapie: t
- Vzdálená terapie gama.
- Ozařování bremsstrahlungem.
- Ozařování rychlými elektrony.

Provádí se předoperační, intraoperační a pooperační ozařování. Průměrná délka života pacientů léčených radioterapií karcinomu pankreatu je 12-13 měsíců a v kombinaci s paliativními operacemi - asi 16 měsíců. Vnitřní a mimonemocniční úmrtnost je spojena s intoxikací rakoviny a kachexií, lokálními a obecnými radiačními reakcemi.

Chemoterapie se používá samostatně v případech, kdy není možné provádět jinou léčbu běžným postupem nebo v kombinaci s jinými metodami léčby. Účinnost monochemoterapie je 15-30%, polychemoterapie - 40%, přičemž lze dosáhnout pouze částečné regrese tumoru.

Předpověď
Nepříznivé. Diagnóza je zpravidla stanovena po výskytu klinických příznaků v pokročilém stadiu. Pacienti umírají na rychle rostoucí intoxikaci a kachexii, obstrukční žloutenku, střevní obstrukci a další komplikace. Pětileté přežití pacientů po radikální chirurgické léčbě podle různých autorů je 8-35%.

Prevence

Odmítnutí kouřit. Eliminace vlivu škodlivých faktorů prostředí, nebezpečí při práci (azbestový prach).

Včasná léčba chronické pankreatitidy, diabetu. Systematické preventivní vyšetření v přítomnosti cyst a benigních nádorů slinivky břišní, zátěž dědičnosti dědičné formy pankreatitidy.