Image

Callus - jak rychle vyléčit?

Kalhoty se často objevují na nohou v místech, kde je kůže potřená botami. Za prvé, člověk zažije určité nepohodlí a pocit pálení a pak bolest. Pokud nechcete odstranit nadměrný tlak, bude kukuřice tvořit. Aby se zabránilo rozvoji závažných komplikací, musí být řádně léčena. Léčbu je nutné zahájit ihned po zjištění kuřích.

Lidé volají callus "dropsy". Nejčastěji se tvoří na nohou, na dlaních a na prstech. Při správné terapii a správné péči kukuřice rychle hojí a nezanechává stopy na kůži.

Obsah článku:

Jak se tvoří kalus?

Kukuřice se tvoří na místě, kde se na kůži aplikuje nadměrný tlak a tření. Nejčastějším důvodem, který vede k tvorbě kukuřice, je těsná nebo nevhodná obuv.

Kalus je doprovázen vzhledem blistru, který je naplněn tekutinou. Mechanismus jeho tvorby je jednoduchý. Když dojde k tření na kůži a měkkých tkáních, začnou se odlupovat. Nejprve odchází horní vrstva epidermis. Exsudát začne proudit do výsledného prostoru. Zahrnuje krev, extracelulární tekutinu a plazmu. Leukocyty obsažené v krvi, ničící všechny patogenní flóry, neumožňují množení bakterií. Plazma naopak zabraňuje dalšímu vymazání dermis.

Vodní kukuřice zranila, aby se člověk cítil nepohodlně, zhoršoval kvalitu svého života. Aby se zabránilo infekci kukuřice, je nutné zahájit její léčbu co nejdříve.

Příznaky kalusu

Když je tření určité oblasti kůže krátké, pak se na ní objeví zarudnutí. Derma bobtná a bolí. Dalším stupněm tvorby kukuřice je vznik bubliny. Uvnitř je vidět kapalina. Během tohoto období bude bolest tak intenzivní, jak je to jen možné. Jakýkoliv dotek na bublinu způsobuje jeho napětí, což přispívá k posílení nepohodlí.

Může dojít k prasknutí bubliny v důsledku mechanického nárazu na něj, například když na ni narazíte, nebo ji silně zatlačte. Navíc, pokud neodstraníte zdroj tření, povede to také k prasknutí stěn blistrů. Z otvoru bude proudit kapalina. Pokud se tak stane, že se stěny bubliny ztratí, pak na kůži je vidět rána rudé barvy.

Ve výsledné trhlině se může vytvořit infekce. Pravděpodobnost bakteriálního zánětu se zvyšuje, pokud jsou stěny močového měchýře zcela odděleny.

V tomto případě jsou příznaky vodní kukuřice následující:

Kůže kolem kuřích zčervená.

K bolesti dochází i v případě, že je kukuřice v klidu a není na ni žádný tlak.

Kapalina, která je v dutině močového měchýře, se zakalí.

Kolem kukuřice se objevují nažloutlé kůry.

Z rány může vyčnívat hnis.

Někdy není jen lokální, ale také všeobecný nárůst tělesné teploty.

Nejčastěji jsou postiženy stafylokoky a streptokoky.

Příčiny vodní kukuřice

Vzhled kalusu může být způsoben následujícími důvody:

Nosit nepohodlné boty, které otřásají nohou, nebo naopak příliš široké. Kukuřice se často objevují po koupi nového páru.

Nosit boty s pevným hřbetem. V tomto případě se kukuřice objeví na patě.

Nosit děravé ponožky nebo jiné podobné výrobky. Nadměrné tření je vždy pozorováno v místě průniku, což povede k tvorbě kukuřice.

Na sobě vysoké podpatky. V tomto případě bude celé těžiště posunuto dopředu nohy. Nerovnoměrné rozložení zatížení způsobí, že se na prstech objeví kuří oka.

Pokud se kůže a měkké tkáně projeví nadměrným tlakem nebo nadměrným třením, pak se na nich vždy vytvoří kalus. To je přirozená reakce těla, jejímž cílem je chránit kůži před dalším poškozením.

Úprava vody kukuřice

Někteří experti jsou toho názoru, že je nemožné propíchnout kukuřici, jiní tvrdí, že to lze udělat, ale úhledně. Všichni lékaři se však shodují na tom, že velké mokré mozoly musí být bez problémů propíchnuty. Pokud tento postup provedete správně, můžete se vyhnout komplikacím a urychlit proces hojení. Faktem je, že velké mokré mozoly nakonec samy prasknou. Současně bude obtížnější pojistit se proti pronikání infekce do rány.

Chcete-li vyléčit vodní kalus, můžete se poradit s odborníkem nebo se ho pokusit zbavit doma. Pokud bylo rozhodnuto o léčbě kukuřice doma, pak je nutné dodržovat pravidla antiseptik. To ochrání kukuřici před hnisavým zánětem. Propíchnutí by mělo být provedeno v první den tvorby bubliny.

Jak propíchnout kukuřici?

Aby bylo možné nezávisle propíchnout vodní kalus a neinfikovat ho infekcí, je třeba dodržovat následující doporučení:

Kukuřice a kůže kolem ní musí být ošetřeny brilantní zelení nebo jódem.

Jehla k propíchnutí. Chcete-li jej sterilizovat, musíte přístroj udržet v alkoholu nebo vypálit na plynovém hořáku.

Je nutné propíchnout kukuřice na několika místech podél okrajů. To umožní serózní exsudát rovnoměrně vytékat z močového měchýře. Současně zůstane samotná kůže prakticky neporušená a ránu spolehlivě zakryje a chrání ji před infekcí. Nepropichujte horní část kukuřice.

Po dokončení vpichu by měla být k ní přichycena gáza nebo sterilní obvaz. To musí být provedeno tak, aby se kapalina neroztáhla přes nohu, ale byla absorbována do tkaniny.

Dalším krokem je ošetření kukuřice antibakteriální mastí. Pak je pokryta obvazem nebo páskou.

Změňte obvaz by měl být nejméně 2 krát za 24 hodin. V době nočního odpočinku musí být odstraněn.

Někdy se stává, že člověk nemá čas propíchnout mozol a sám se rozbije. Pokud k takové situaci dojde, měl by být kalus očištěn od kontaminace a řádně dezinfikován. Potom je rána pokryta sterilním obvazem, který je upevněn lepicí páskou.

Pokud se u osoby trpící cukrovkou nebo hypotenzí objeví kukuřice vody, měli byste se poradit s lékařem. Nezávislé odstranění kuří oka u těchto pacientů může vést k vážným komplikacím. Kůže se také prodlouží.

Léky

Když blistr pokrývající kalus není příliš velký, budete se s ním vyrovnat bez předchozího piercingu. Pro léčbu můžete použít speciální přípravky, náplasti nebo masti.

Aby nedošlo k poranění kalusu, musí být pokryto omítkou. Pokud zůstane kůže blistru nedotčena. V tomto případě se hojí rychleji. Před použitím tohoto nebo tohoto léku na mozol, kůže na nohou by měla být dobře promyta mýdlem a sušené.

Léky, které vám umožní rychle se vyrovnat s vodním kalusem, zahrnují:

Mast Levomekol, který nejenže dokonale dezinfikuje poškozený povrch, ale také urychluje regeneraci tkání. Mast se aplikuje na kukuřici, po které se zakryje obvazem a fixuje se omítkou. Musíte to měnit každý den.

Salicylová mast, která pomáhá snižovat bolest, eliminovat záněty a ničit patogeny. Masti se aplikují na kukuřici před spaním a ráno si umyjí nohy.

Sádrová omítka pro úpravu vodních kuřínek. Tato náplast má speciální impregnaci, která umožňuje rychle dezinfikovat povrch kukuřice a vysušit blistr.

Tradiční metody léčby

Chcete-li obnovit kůži jít rychleji, můžete přidat tradiční metody léčby kuří oka s lidovými prostředky.

Nejúčinnější z nich jsou:

Překrytí kukuřičných obkladů s aloe buničinou. Tento postup sníží intenzitu bolesti, odstraní otok, sníží zánět. Chcete-li, aby obklady z listu aloe, musíte odstranit kůži. V této formě se rostlina aplikuje na postiženou oblast. List musí být upevněn obvazem nebo lepicí omítkou. Změna aplikace by měla být 1 krát denně. Léčba pokračuje až do úplného obnovení kůže.

Ošetření kukuřice směsí rostlinného oleje a oleje tea tree. V tomto případě 3 části rostlinného oleje, vezměte jednu část oleje tea tree. Aplikujte kompozici na kukuřici 4 krát denně. To umožňuje nejen urychlit regeneraci tkání, ale také dezinfikovat ránu. Je třeba dodržet koncentraci látek, protože olej z tea tree může způsobit popáleniny kůže, pokud se aplikuje na dermis ve své čisté formě.

Komprimovat s odvar z bylin. Pro ošetření kukuřice můžete použít odvar z heřmánku nebo měsíčku. Když je nástroj připraven, jsou impregnovány obvazem a aplikovány na kukuřici. To urychlí proces obnovy a sníží zánět.

Proveďte misky s odvarem z dubové kůry. Tyto postupy umožňují sušení kukuřice, snížení zánětu, urychlení regenerace. Koupel by se měl provádět 1 krát denně, 5-10 minut. Po ošetření musí být nohy vysušeny.

Možné následky

Kukuřice vyžaduje léčbu, protože je velmi bolestivá a zhoršuje kvalitu lidského života. Navíc existuje pravděpodobnost prasknutí močového měchýře a přidání infekce. Hnisavý proces může vést ke zvýšené bolesti a zánětu. Nejhorší komplikací kukuřice je sepse. Rozvíjí se, když bakterie vstupují do krve. To se děje pod podmínkou, že člověk dlouho ignoroval hnisavý zánět.

Prevence tvorby vodní kukuřice

Abyste zabránili tvorbě kalusu na nohou, musíte postupovat podle jednoduchých pokynů:

Boty musí být vybrány ve velikosti. Musí být vyroben z kvalitních materiálů.

Punčochy a ponožky by měly být neporušené.

Hygiena dolních končetin musí být pečlivě sledována. Pokud člověk trpí nadměrným pocením nohou, je nutné použít deodoranty a prášky.

Pokud se člověk cítí nepohodlí a bolest, pak je třeba co nejdříve zbavit faktor, který může vést k tvorbě kukuřice.

Není obtížné léčit mozol doma, ale je důležité, aby byla terapie zahájena včas. Musíte dodržovat pravidla antiseptik, která umožní vyhnout se infekci kukuřice. Pokud zjistíte známky hnisavého zánětu, obraťte se na odborníka.

Autor článku: Pavel Mochalov | D.M.N. praktického lékaře

Vzdělání: Moskevský lékařský institut. I. M. Sechenov, specialita - „Medicína“ v roce 1991, v roce 1993 „Nemoci z povolání“, v roce 1996 „Terapie“.

Jak rychle odstranit mozol a zabránit jeho výskytu

Kalus („měkký“ měkký kalus) je bolestivý puchýř, který vzniká v důsledku cyklického mechanického působení na kůži. Tyto bubliny, naplněné čistou kapalinou, se zpravidla objevují na nohou, dlaních a prstech. Díky adekvátní léčbě a ochraně bolavého místa před poškozením se i velké mokré mozoly rychle hojí a nezanechávají jizvy.

Důvody vzdělání

Mokrý kalus vzniká v důsledku tření a smyku horních vrstev kůže relativně hlouběji. Počáteční patologické změny ve struktuře krytu zůstávají zpravidla asymptomatické. Prodloužené mechanické působení vede k odlupování části epidermis, zánětlivému procesu a tvorbě blistru naplněného tekutinou.

Okamžité příčiny vzniku vodních kuřích mohou být:

 • tuhé nebo příliš těsné boty, na sobě holé nohy;
 • oděru kůže při kontaktu s pevnými skříněmi nebo příslušenstvím (například sáčkem);
 • dlouhá práce s nástroji pro zahradu a opravy;
 • sportování s tvrdými nástroji (tenis nebo cyklistika).


Citlivá a tenká kůže, hyperhidróza a pocení nohou při nošení teplých bot nebo v letní sezóně výrazně zvyšují riziko vzniku mokrého puchýře.

Známky a komplikace

První příznak vodního kalusu - otok a zarudnutí kůže v místě tření, mírná bolestivost. Při zastavení mechanického působení po určitou dobu může dojít k mírnému svědění.

Puchýř naplněný vlhkostí se vyskytuje na bolestivé oblasti pouze v případě, že tření pokračuje.

Kapalina v obilí, navzdory průhlednosti a nepřítomnosti nepříjemného zápachu po otevření blistru, není voda. Dutina pod oddělenou epidermis je naplněna lymfou - mezibuněčnou tekutinou, která se skládá z vody, bílkovin a malé části krevních buněk - lymfocytů a erytrocytů.

Přítomnost dutiny s vlhkostí odlišuje mokré mozoly od kuřích, suchých a jádrových mozolů, které se také vyskytují během tření, ale mají odlišnou lokalizaci (obvykle na patách a jiných oblastech s hrubou kůží) a vyžadují jinou terapii.

V puchýřovém stadiu způsobuje vodní kukuřice pacientovi silnou bolest. Tlak na kůži způsobuje napětí ve stěnách dutiny a zvýšení bolesti, které se může rozšířit do celé nohy nebo dlaně.

Při pokračujícím tření nebo poranění puchýře (mačkání, nárazu) dochází k deformaci a prasknutí stěny močového měchýře, což vede k vylití lymfatické tekutiny a mikroflóry uvnitř okolního povrchu kůže. Pokud současně dojde k oddělení oddělené epidermy (stěny puchýřů), místo kukuřice zůstane šarlatový pláč.

Po odtlakování může do dutiny proniknout infekce. Příznaky jeho vývoje zahrnují zánět kůže kolem puchýře, silnou bolest i při absenci mechanického účinku na ránu, oddělení zakalené tekutiny nebo hnisu, tvorbu nažloutlých krust v blízkosti kukuřice, v těžkých případech, včetně dětí, horečky.

Riziko požití streptokoků nebo bakterií stafylokoků je vyšší, pokud je blistr otevřen s oddělením části epidermy.

Léčba

V žádném případě není možné ignorovat vzhled kalusu, i když nepohodlí při pohybu zůstává tolerovatelné. Nedostatek adekvátní terapie může vést k poškození a infekci puchýře, v důsledku čehož léčba bude delší a bolestivější.

Taktická terapie je zvolena v závislosti na velikosti kukuřice. Malé bubliny naplněné lymfatickou tekutinou jsou obvykle pozorovány na prstech na nohou a rukou, když mají na sobě těsné boty, ve kterých jsou kamínky nebo při práci s nástrojem. Mají průměr 5-7 mm. Charakteristická lokalizace velkých kuřích je plocha nad patou a podložkou. Mohou mít prodloužený tvar a délku až několik centimetrů.

Léčba malých puchýřů

Pokud se na noze nebo na paži objevily malé kuří oka, můžete se pomocí speciálních přípravků rychle zbavit. Nejprve ošetřete dezinfekčními roztoky (chlorhexidin, peroxid vodíku), osušte okolní kůži a nalepte baktericidní náplast. To chrání ránu před třením a poškozením před zahájením léčby.

Ošetření malých kuříčků zahrnuje ošetření bolavého místa a okolní tkáně antiseptiky (1-2 krát denně), použití zinku nebo salicylové masti pro sušení blistru a lepení speciálních kukuřičných náplastí. Řeší dva problémy najednou: kyselina salicylová, která je na nich přítomna, podporuje hojení kukuřice a izolační kruh, ve kterém leží blistr, ho chrání před zraněním.

Není nutné propíchnout neporušenou bublinu, protože u malých puchýřů toto opatření nese více rizik než potenciální přínosy. Povrchové vrstvy dobře chrání kukuřici před škodlivou mikroflórou a ochlazují zapálenou tkáň uvnitř dutiny.

Terapie velkých kuřích

Velké puchýřky s větší pravděpodobností prasknou i při minimálním mechanickém nárazu, proto musí být poškození a léčba puchýřů prováděna preventivně a za sterilních podmínek. Je nejbezpečnější propíchnout mozol během prvních 1-2 dnů po tvorbě dutiny.

Blistr je nutné otevřít podle následujícího algoritmu:

 1. Dezinfikujte kalus a oblast kůže kolem něj. Místo vpichu může být dále mazáno alkoholickým roztokem jodu.
 2. Manipulujte s jehlou. Postup piercingu musí být proveden sterilním nástrojem, proto je nutné použít buď standardní šicí jehly, ošetřené alkoholem nebo ohněm, nebo trysku ze sterilní injekční stříkačky (2-vat nebo inzulín).
 3. Proveďte několik defektů. Je třeba mít na paměti, že jehla musí být vložena rovnoběžně s povrchem. Jinak může bod poškodit dno kuřích, což komplikuje hojení. Kůže kolem dutiny by měla zůstat s minimálním poškozením. Stěny močového měchýře chrání hluboké vrstvy dermis před infekcí.
 4. Jemně přitlačte povrch vodního kalu několikrát sterilní gázou. To urychlí odtok tekutiny z dutiny.
 5. Na povrch blistru naneste antibiotickou mast (Baneocin, Levomekol).
 6. Nasaďte si ochrannou baktericidní omítku. Musí být vyměněn nejméně dvakrát denně a večer odstraněn tak, aby během spánku bylo místo poškození v kontaktu s kyslíkem. Pokud je blistr velmi velký a bolestivý, namísto baktericidní omítky můžete vytvořit obvaz ze sterilní bandáže s lékařskou mastí a papírovou lepicí omítkou, která pevně připojí konstrukci k noze.
 7. V případě potřeby opakujte postup vpichu.

Pokud je blistr poškozen, je nutné co nejdříve odstranit všechny nečistoty z rány, ošetřit je antiseptickými roztoky, namazat antibakteriálním prostředkem a nalepit ochranný obvaz na gázu.

V některých případech lze vodní kalus vyléčit pouze s pomocí kvalifikovaného odborníka. Kontaktujte lékaře je doporučeno, když:

 • velké puchýře (velikost - více než 1-1,5 cm);
 • přítomnost infikovaných kuřích;
 • více bublin jakékoliv velikosti.

Lidové léky

U malých mozolů může být vedle tradiční terapie použita i tradiční medicína. Nejúčinnější jsou následující:

 • solné lázně (1 lžíce soli na 1 litr teplé vody);
 • lázeň s světle růžovým roztokem manganistanu draselného (doba trvání procedury by neměla překročit 10 minut);
 • podnosy s heřmánkovým odvarem (3 lžíce trávy na 1 šálek vroucí vody, připravené rozpustit vývar v 2-3 litrech teplé vody);
 • obklady s listy aloe;
 • obklady s rajčatovou šťávou (mohou být použity pouze v nepřítomnosti poškození puchýřů);
 • aplikace s kůrovým listovým kaše;
 • olejová mast (pro přípravu jakéhokoliv základního oleje a oleje tea tree v poměru 3: 1);
 • obklady se strouhanými syrovými bramborami.

Lidové léky nedávají příležitost rychle vyléčit patologii, ale významně urychlí proces hojení a vysuší puchýř.

Prevence

Zabránit výskytu kuřích je snazší, než snášet nepohodlí spojené s jeho léčbou a drenáží rány. Pro prevenci se musíte řídit jednoduchými pravidly:

 • vybrat a měřit nové boty v odpoledních hodinách;
 • dávejte pozor na tuhost pozadí a včasné přilepení speciálních silikonových podložek na boty;
 • koupit ponožky z přírodních materiálů;
 • pravidelně suché boty, speciálně určené pro sportovní aktivity;
 • používat speciální spreje a mastky, aby se zabránilo pocení nohou;
 • 2-3 krát týdně tráví uklidňující koupel nohou s odvarem z heřmánku, měsíčku a dubové kůry, slabého roztoku octa;
 • Každý večer, po hygienických procedurách, hněte nohy masážním olejem nebo změkčujícím krémem na nohy.


Aby se zabránilo tvorbě mokrého kalusu na rukou, používejte při práci na zahradě, při opravách a sportovních aktivitách speciální ochranné rukavice.

Příčiny vodního kalusu na noze, stejně jako 3 způsoby, jak rychle léčit

Nosit pevnou, nepohodlnou obuv je hlavní příčinou vodního kalusu na noze. Je to velmi bolestivé vzdělání, které přináší značné nepohodlí. Navíc se může stát vstupní branou pro různé patogeny, které vyvolávají rozvoj infekčního procesu.

Jaký druh kapaliny?

Vodní kalus na špičce nebo noze je konvexní močový měchýř, který je naplněn tkáňovou tekutinou. Ve vzhledu je transparentní a připomíná vodu. Vlhkost se vytváří v důsledku poškození hlubších vrstev kůže.

Fáze kukuřice s tekutinou:

 • Za prvé, dochází ke zvyšující se oteklosti a zarudnutí kůže. Pokud se v této fázi zastaví traumatizace nohy (mechanické tření), pak může být patologický proces zastaven a kalus s vodou uvnitř není vytvořen.
 • Při pokračujícím vystavení traumatickému faktoru se objeví bublina naplněná tekutinou.
 • Dochází k postupnému zvyšování velikosti kuří oka.
 • Pokud mechanické tření pokračuje, kůže nad prasknutím močového měchýře a otevřená rána se tvoří.

Při špatné péči o vodní kalus může rána hnisat a vést k vážným komplikacím.

Co dělat s bublinou na prstu?

Bez ohledu na to, jak velká je touha, nesnažte se rozbít kůži nad vodnatým mozolem. Porušování integrity kůže výrazně zvyšuje riziko infekce. Tkáňová tekutina, která je uvnitř močového měchýře, je živné médium, které podporuje hojení. Jak ukazuje klinická praxe, během několika dní bude epidermis obnovena v poškozené oblasti a vodní kalus sám praskne. To je téměř ideální vývoj.

Kvůli konstantní aktivitě však není vždy možné traumatický faktor eliminovat a často dochází k prasknutí bubliny tvorbou rány. V takových případech se doporučuje ošetřit poškozený povrch dezinfekčním roztokem a aplikovat baktericidní omítku, která ránu uzavře, zmírní bolest a urychlí proces hojení. Používá se také léčivé externí látky (masti, krémy, gely) s antibakteriálními a regeneračními vlastnostmi.

Jak rychle vyléčit?

Pomocí metody "piercing" vody mozol, můžete dosáhnout poměrně rychlé zotavení v domácnosti. Je považován za jeden z nejúčinnějších, nejpohodlnějších a snadno proveditelných způsobů léčby podobného problému. Pro bezpečné provádění této manipulace je nutné dodržovat určitá bezpečnostní opatření. Uvádíme hlavní rysy postupu:

 • Punkce se provádí první den corpus callosum.
 • Před manipulací by měla být postižená oblast kůže ošetřena antiseptickým roztokem (například chlorhexidinem), aby se zabránilo výskytu infekce.
 • Nástroje, které budete používat, musí být sterilizovány v kvalitě. Jehla je zapálena ohněm, pak se třese alkoholem.
 • Z bočního povrchu propíchněte bublinu, držte jehlu rovnoběžně s pokožkou.
 • Pokud je kalus dostatečně velký, může být provedeno několik propíchnutí, aby se urychlilo únik tkáňové tekutiny.
 • Po propíchnutí se močový měchýř jemně přitlačí k povrchu kůže pomocí vatového tampónu nebo sterilní látky. To umožní rychlejší evakuaci tekutiny.
 • Zbývající kůže (horní stěna kukuřice) se nepohybuje. Po chvíli, když uschne, můžete ji bezpečně řezat malými nůžkami.

Pokud se navzdory ošetření nedojde k dlouhodobému vyléčení kalusu na noze nebo nohou, důrazně se doporučuje poraďte se s lékařem.

Jak se zbavit léky?

Standardní léčba vodních mozolů je ošetření rány antiseptikem, trochu zelenou, nanesením baktericidní náplasti nebo nanesením obvazu s léčivou mastí. Chlorhexidin může být použit jako antiseptický roztok. Tento lék je účinný proti většině patogenů, které mohou vést k infekci. Je kontraindikován pouze v případě alergické reakce na léčivou látku.

Baktericidní náplast pomůže chránit otevřenou ránu vytvořenou po slzách kalu a ochrání ji před infekcí. Má také dobrý antiseptický účinek. Náplast je poměrně jednoduchá a snadno se používá. Stačí odstranit ochrannou fólii a připevnit ji na postiženou oblast kůže. V tomto případě je žádoucí nedotýkat se vnitřku náplasti prsty.

Navíc můžete použít léčivou mast s antibakteriálními, protizánětlivými a regeneračními účinky. Například je široce populární mast Levomekol, která obsahuje antibiotikum a imunostimulant. Díky chloramfenikolu a methyluracilu má masť antimikrobiální a lokální protizánětlivé účinky. Obvaz s touto mastí by se měl denně měnit. Levomekol musí být použit před hojením ran.

Když se otevřel kalus, když je otevřená rána a riziko infekce, často se předepisuje zinková masti. Vyznačuje se sušením, adstringentními a dezinfekčními účinky. Snižuje uvolňování tkáňové tekutiny v ránu (plač), což snižuje lokální známky zánětu a podráždění. Zinkovou mast lze použít až třikrát denně.

Jak léčit lidové prostředky?

Pokud nemáte k dispozici tradiční léky na léčbu vodní kukuřice, můžete použít lidové prostředky. Zde jsou některé běžné recepty:

 • Aplikace jitrocelu. Jemně sekejte 2-3 listy jitrocelu. Za prvé, kukuřice je mazána vazelínou, pak je nutné připojit jemně nakrájenou léčivou rostlinu. Pro upevnění lékařského obkladu můžete použít lepicí pásku nebo gázový obvaz.
 • Komprimovat z aloe a jitrocel. Na drcený jitrocel přidáme šťavnatou aloe buničinu. Terapeutická směs se aplikuje na postiženou kůži. Stejně jako v předchozím receptu se fixace provádí lepící páskou nebo bandáží. Nastavte tlak po dobu 10-12 hodin. Například, pokud ho dáte ráno, pak večer změníme obvaz s lékem.
 • Calendula-heřmánkový odvar. Gázový ubrousek je navlhčen lékařským vývarem a aplikován na postižené místo. Doba trvání procedury je několik hodin. Takové obklady lze provádět 3-4krát denně.
 • Bramborové pomůcky. Vezměte pár malých syrových brambor. Otřete je na struhadle nebo brouste mixérem. Získanou hmotu brambor naneste na postižený povrch kůže. Pro upevnění použijte gázový obvaz. Bramborové pomůcky lze provádět až třikrát denně. Po několika dnech by mělo dojít ke zlepšení stavu kůže.

V průměru se za týden vyléčí vodní kalus. Při běžících případech může doba zotavení trvat až 15 dní.

Pokud začala keratoderma?

V některých případech se keratoderma vyvíjí na pozadí vodní kukuřice. Toto onemocnění není přímo spojeno s kallositou a může nastat kdykoliv, protože se týká malformací kůže, které jsou způsobeny genetickou predispozicí (přenášenou z generace na generaci). Současně je možná idiopatická forma onemocnění s prodlouženou traumatizací nohou (mechanické tření).

Ve vzhledu keratoderma připomíná rozsáhlé suché kukuřice. Lokální léčba je použití keratolytických léků. Dobrý účinek je zaznamenán, když jsou předepsány pravidelné koupele nohy. Pokud byla zahájena léčba keratodermou, doporučuje se navštívit lékaře, který určí diagnózu a dostane odpovídající průběh léčby.

Co dělat, když se objevila vodní kukuřice?

V důsledku prodlouženého tření se může v určité oblasti kůže vyskytnout kalus vizuálně připomínající močový měchýř naplněný tekutinou. Nejčastěji je místem lokalizace takové kukuřice noha nebo rameno. To je nejbolestivější nádor, který způsobuje těžké nepohodlí a silnou bolest v traumatu.

Foto 1. Calluses - nejbolestivější, ale nejjednodušší léčit. Zdroj: Flickr (Rebecca Brown).

Co je to mozol

Kalus se liší od jiných formací podobného typu akumulací mezibuněčné tekutiny mezi dvěma vrstvami epitelu. Tato látka plní ochrannou funkci a znecitlivuje místo poranění.

Někdy jsou krevní sraženiny viditelné v průhledné lymfatice, což je důsledkem kapiláry. Tento druh kukuřice způsobuje akutní bolest a vyžaduje okamžitou léčbu.

Typicky, malé puchýře nepotřebují pitvu a hojit rychle, takže žádné stopy na kůži.

Příčiny vzniku kalusu

Lokalizace útvarů jsou oblasti těla, které jsou vystaveny intenzivnímu tření. Mohou to být místa zvýšeného zatížení nohou a paží.

Na chodidlech a patách dropsy vznikají v důsledku:

 • nošení nepohodlné obuvi z nekvalitního materiálu nebo s pevným pozadím;
 • profesionální zátěž baletních tanečníků a běžců;
 • vysoké pocení nohy;
 • použití bavlněných ponožek.

Na dlaních vlhkých puchýřů se může objevit:

 • dlouhá monotónní práce s určitým ekonomickým nástrojem. Například při kopání kuchyňské zahrady pomocí pily, kladiva atd.;
 • dlouhou dobu čištění zeleniny. Riziko vzniku kalusu se výrazně zvyšuje při práci s mokrýma rukama;
 • sportovní hry s použitím dalšího herního vybavení. Například tenis.

Je možné kukuřici propíchnout kapalinou

Krevní plazma, která vyplňuje močový měchýř, chrání místo poranění před bolestí. Proto se malé kuří oka obvykle hojí samostatně a nepotřebují piercing. Chcete-li to provést, jednoduše vložte problémovou oblast s omítkou.

Pokud je formace velkého průměru a způsobuje značné nepohodlí, může být propíchnuta. V opačném případě může vyčnívající mozol v důsledku poranění prasknout. Po propíchnutí je hojení rychlejší než v případě náhodného přerušení.

Chcete-li propíchnout bublinu doma, musíte připravit sterilní jehlu, peroxid vodíku a jód. Přístroj sterilizujte tak, že ho spustíte do roztoku alkoholu, nebo ho vypálíte nad ohněm. Kukuřice kolem obvodu otřete peroxidem a jemně propíchněte jehlu z několika stran paralelně s pokožkou. Řez ochablý kůry nemožné. Kapalinu z močového měchýře vymáčkejte jemnými masážními pohyby.

Aby se zabránilo možné infekci, namažte kallosum solcoserylovou mastí nebo jiným antiseptikem. Rána v místě propíchnutého močového měchýře se hojí lépe, když vstupuje vzduch. Pokud potřebujete jít ven, použijte speciální prodyšnou omítku.

Je to důležité! Existují dva protichůdné názory. Někteří inklinují věřit, že kukuřice se hojí rychleji po propíchnutí. Jiní tvrdí, že v důsledku zásahu se riziko infekce významně zvyšuje a nedoporučuje záměrně vytvářet otevřenou ránu.

Co dělat, když praskla voda

Zdrojem infekce může být rána vytvořená v důsledku mokrého prasknutí kalusu. Léčbu místa prasknutí ošetřete antiseptikem, aniž by došlo k odříznutí kůže. Pro vysušení vlhké rány ošetřete její okraje jódem nebo brilantní zelení a naneste ochranný obvaz sterilním obvazem s antiseptickou mastí nebo aplikujte adhezivní obvaz na vodní kuří oka.

Úprava vody kukuřice

Kalus vody malých velikostí se léčí nezávisle. V některých případech však dochází k bolestivé bolesti, tekutina se stává neprůhledným matným vzhledem a kůže kolem rány se zapálí. Mluví o infekci vzdělávání. Je naprosto nemožné samoléčbu, musíte naléhavě jít na kliniku.

Pokud nejsou žádné známky zánětu, může být proces hojení urychlen pomocí léků.

Farmaceutické přípravky (masti, náplasti)

Následující masti jsou vhodné pro ošetření mokrých zrn:

 • Levomekol;
 • Syntomycin;
 • Salicylová mast (10%).

Naneste silnou vrstvu na sterilní obvaz a aplikujte na bolestivou oblast. Je lepší aplikovat obvazy na noc.

Pro rychlé hojení útvarů je lepší použít Compeed náplasti z mokrého kalusu s hydrokoloidními vlastnostmi. Jsou vyrobeny z prodyšné tkaniny pomocí speciální technologie. Omítky chrání ránu před infekcí, urychlují proces regenerace kůže a poskytují úlevu od bolesti.

Lidové léky

Některé rostliny mají antiseptické a hojivé účinky na rány. Pro ošetření mokrých kuřích můžete použít následující lidové prostředky:

 • Aloe list. Připevněte řezaný list na polovinu k bolavému místu. Zajistěte náplast nebo obvaz;
 • Jitrocel listy. Rostlinku rozemele na kaši a připevní na místo tvorby kukuřice;
 • Koupelny na nohy. Nalijte teplou vodu do mísy s přídavkem dubové kůry, heřmánku nebo odvarů měsíčku. Udržujte nohy v lázni po dobu 10-15 minut.
 • Komprese s lidovými prostředky by se měly měnit každých 6-12 hodin, dokud kukuřice zcela nezmizí.
Foto 2. Odřízněte kůži kolem kukuřice v žádném případě nemožné! Zdroj: Flickr (Phil a Pam Gradwell).

Preventivní opatření

Po získání těsné boty s tuhou záda, mnoho podezření, že mohou čelit problému vzhledu mokré kukuřice. Proto je žádoucí chránit problémové oblasti kůže předem. K tomu můžete použít ochrannou omítku nebo nosit syntetické ponožky, protože bavlněná tkanina absorbuje vlhkost a vytváří příjemné podmínky pro tvorbu vodních kuřínek.

Boty by měly být vybrány ve velikosti. Při sebemenším náznaku nepohodlí je lepší upustit od akvizice. Pokud mají zakoupené boty na zadní straně tvrdou kůži, pak jej můžete změkčit, můžete použít běžnou ropnou vazelinu ošetřením povrchu boty jednou.

V případě nadměrného pocení nohou, boty na konci dne vysušte a vydezinfikujte. Pro nohy, aby koupele s roztokem sody snížit průtok.

Aby se zabránilo vzniku vodních kalusů na rukou, používejte při práci s nástrojem ochranné rukavice. Pokud nejsou k dispozici rukavice, použijte prášek na mastek nebo dětský prášek. Takže ruce budou chráněny před uklouznutím na nástroji.

V případě dlouhé systematické práce se ujistěte, že máte suché ruce. To platí zejména v případě čištění velkého množství zeleniny.

Kalhoty

Kalus je bublina obsahující transparentní kapalinu, která se vytváří na kůži v důsledku mechanického poškození třením. Jednoduše řečeno, toto je to, co lidé nazývají "dropsy". Nejčastěji se vodní plochy vytvářejí v nohou kontaktujících oblastech nohou a v oblastech dlaní a prstů, které drží nástroj v provozu. Se správným přístupem k léčbě a respektem k poškozené oblasti kůže se vodní kuří oka rychle hojí a nezanechávají žádné stopy.

Kalhoty

Mechanismus tvorby "kapky" je spojen s třením, což vede k posunu povrchové vrstvy kůže vzhledem k vrstvám níže. Ve většině případů zůstávají počáteční změny kůže vyplývající z tření bez povšimnutí. Další expozice vede ke konečnému odlupování povrchové vrstvy kůže a vzniku dutiny, která se postupně naplňuje mezibuněčnou tekutinou. Takže na místě vystaveném třením je vodní kalus.

Příčiny kalusu

Hlavním faktorem způsobujícím tvorbu kalu je tření. Když se tedy nosí příliš těsné, nepohodlné nebo tuhé boty, jsou části pokožky nohy, které jsou s ní v nejbližším kontaktu, otřeny. Vznik "dropsy" v tomto případě přispívá k pocení nohou nebo přítomnosti díry v prstu. Kalus se může také tvořit na těle, pokud se oblast kůže neustále tře o příliš těsný oděv. Při dlouhodobém používání nástroje (například při kopání do země, práci s pilou, čištění zeleniny, hraní tenisu) se může na kůži ruky vytvořit i kalus. Tvorba těchto kuřích je častější u lidí s jemnou a citlivou pokožkou, s pocením.

Projev vodní kukuřice

V počátečním období se v místě tření objevuje zarudnutí, mírný otok a bolestivost. Pak se na kůži objeví bublina naplněná čistou kukuřicí z tekuté vody. V této fázi může vodní kukuřice způsobit značnou bolest, sebemenší dotek bubliny způsobí napětí jejích stěn a zvýšenou bolest. Jakékoli mechanické poškození (šok, tlak, pokračující tření atd.) Způsobí prasknutí bubliny a kapalina v ní obsažená začne proudit. Pokud dojde k oddělení stěn bubliny, zůstane na kůži červená, plačící rána.

Po prasknutí vody může dojít k infekci. Nebezpečí stafylokokové nebo streptokokové infekce je mnohem větší, pokud se kukuřice otevřela oddělením stěny. Známky infekčního procesu zahrnují: zarudnutí, které přesahuje kuří oka, intenzivní bolest bez mechanického nárazu, zakalení kapaliny ve vodní kukuřici, přítomnost žlutých krust kolem kukuřice, vypuštění hnisu z kukuřice, zvýšení teploty.

Úprava vody kukuřice

Ve většině případů lze vodní kukuřici ošetřit samostatně. Malé kuří oka obvykle nezpůsobují bolest a neotevírají se samy. Proto jsou jednoduše pokryty omítkou, která je chrání před zraněním. Pokud je kalus velký, způsobuje značné nepohodlí a je plný prasknutí. Tohle "dropy" je lepší proniknout. Nejpříznivější doba pro vpich je první den po výskytu bubliny na kůži.

Piercing do vodní kukuřice by měl být prováděn s povinným dodržováním některých pravidel, aby se zabránilo infekci kukuřice. Nejprve je nutné dezinfikovat místo vpichu. K tomu, vodní kalus rozmazané jódem nebo brilantní zelené. Za druhé, punkce může být provedena pouze sterilní jehlou. Můžete si vzít pravidelný pin nebo šicí jehlu. Chcete-li jej sterilizovat, musíte ho držet v alkoholu nebo ho vznítit nad ohněm.

Propíchnutí by mělo být provedeno na straně vodního kalusu, vložení jehly téměř rovnoběžně s povrchem kůže. V žádném případě nemůže proniknout kukuřice kolmo k jeho povrchu, protože tato jehla poškozuje dno kukuřice. K odtoku kapaliny z vodních kuřínek dochází neustále, je lepší udělat několik defektů. Hlavní věcí není přehánět a zachránit stěny bubliny. Stejně jako přírodní obvaz zakrývají jemnou kůži umístěnou uvnitř kaluže a chrání ji před poškozením a infekcí.

Po propíchnutí se vodní kalus jemně zatlačí gázovým ubrouskem, aby z něj vytekla veškerá existující kapalina. Pokud se kukuřice v průběhu času doplní obsahem, bude nutné bod vpichu opakovat. Aby se zabránilo rozvoji infekce po propíchnutí, aplikuje se na vodní kalus mast obsahující antibiotikum. Uzavřete kukuřici ochrannou omítkou, kterou je třeba vyměnit nejméně 2x denně a odstranit přes noc.

Pokud dojde k samovolnému otevření vodních kuřích a se oddělením stěny, je třeba ránu očistit a vydezinfikovat, aplikovat antibakteriální mast a zakrýt kukuřici gázovou podložkou s lepící páskou. Ten bude chránit kalus před znečištěním a zraněním, čímž vytvoří příznivé podmínky pro jeho uzdravení.

V případě infekce ve vodním kalu je nutné jeho otevření s odstraněním stěn, protože v uzavřené kukuřici vznikají příznivé podmínky pro rozvoj infekčního procesu a hnisání. Proto byste měli v případě infekce vyhledat pomoc lékaře. S dodržováním všech pravidel asepsy provede pitvu a primární ošetření infikované vodní kukuřice, aplikuje obvaz, aby zajistil odtok rány, a předepíše lokální antibakteriální léčbu.

Prevence kalusu

Prevence vzniku "vodního toku" je především ochranou kůže před třením. Nejlepší lék na jejich vzhled na rukou je pracovat v ochranných rukavicích. Abyste je ochránili před nohama, musíte pečlivě přistupovat k výběru bot. Při první montáži by neměl být těsný a pohodlný. Pro sport je lepší koupit speciální obuv a oblečení určené speciálně pro vybraný sport.

Uzavřené boty by se měly nosit vždy na špičce. Akrylová ponožka navíc lépe chrání nohu před třením než bavlna. Faktem je, že bavlněná tkanina se po několika praních stane hrubým. Zabraňuje odpaření potu a zároveň se navlhčí nohama, což zvyšuje tření. Pro těžké zátěže (dlouhá chůze, běh, skákání, sport) je lepší nosit na sobě dvě ponožky: akryl a bavlnu.

Mokrá kůže je rychlejší, aby vytvořila vodní kalus. Proto, než začnete s nožem pro čištění zeleniny, měli byste si důkladně otřít ruce. Pokud mluvíme o botách, pak musí být pečlivě vysušen a vyrovnat se s pocením nohou. V současné době existuje velký výběr různých krémů a sprejů, které snižují pocení na nohou. K tomuto účelu lze použít obyčejný mastek kropením na podrážky a mezizubní prostory.

Kalhoty na špičce, pata: domácí léčba

V lidském těle se objevují vodní kukuřice ve formě bublin, uvnitř kterých je čistá kapalina. Nejčastěji jejich tvorba způsobuje tření nebo mechanické poškození.

V zásadě se takové útvary objevují v místě, kde se chodidla a boty dostanou do kontaktu, stejně jako na dlaních a prstech po dlouhé práci s jakýmkoliv nástrojem. Zpravidla je jejich vzhled bez povšimnutí. Dokud nezačnou přinášet nepohodlí. Jakmile se v takové situaci, lidé začnou přemýšlet, co dělat s vodní kalus, který se objevil? Budeme o tom mluvit dnes.

Příčiny

Nejčastějším důvodem pro tření kuřích je stísněná, nepříjemná, úzká, tvrdá obuv, která přispívá k vzhledu kuřích. Oblasti kůže, které jsou nejvíce vystaveny mechanickému namáhání, jsou nejvíce postiženy edémem. Totéž platí pro tření kůže v důsledku nošení těsných oděvů. Tvorba kukuřice je aktivně podporována zvýšeným pocením nebo přítomností otvorů v tkanině, což umožňuje, aby se kůže volně dotýkala například materiálu boty.

Během fyzické práce dochází často k vodnímu kalusu. Co když je kůže velmi citlivá? Koneckonců, může být otírána rukojetí lopaty, rukojetí kladiva nebo kuchyňského nože a použitím sportovního vybavení. Je nutné zkrátit dobu práce s nástrojem nebo jej vybavit tak, aby byly ruce chráněny před otřením.

Příznaky a fotografie

Zpočátku kůže na tomto místě zčervená, začne bolet a trochu nabobtnat. Pak se vytvoří bublina, uvnitř které je čirá kapalina. V této fázi může kalus způsobit těžké nepohodlí, bolest. Pokud je bublina vystavena mechanickému namáhání, je porušena a tekutina vytéká ven. S oddělením stěn v tomto místě zůstává vlhká rána.

Pokud praskne močový měchýř, může dojít k infekci streptokoky nebo stafylokoky. Pokud se to stane, zarudnutí začne přesahovat ránu, bolest se projevuje silně i bez mechanického rázu, kapalina uvnitř kukuřice se zakalí, mohou se tvořit žluté kůry, hnis se uvolňuje z kukuřice, teplota stoupá.

Jaký druh tekutiny uvnitř?

Mnoho lidí se mylně domnívá, že nádory uvnitř jsou naplněny vodou. Ale všechno je úplně jiné. Vzdělání obsahuje tzv. Lymfatickou tekutinu, která se také nazývá tkáň.

Takové jméno si zasloužila z toho důvodu, že je obklopena každou buňkou tkáně lidského těla. Obsahuje mnoho živin, které vstupují do oběhového systému, což zase uvolňuje lymfu z produktů degradace. Proces lymfatické tvorby zahrnuje nejsložitější sloučeniny vody a další prvky vstupující do krve.

Uvolnění vody z poškozených oblastí naznačuje, že se z důvodu jakéhokoliv mechanického nárazu, který na něj působil, rozpadla kapka. To se děje hlavně v důsledku silného stlačení, úderu nebo prodlouženého tření. Ve všech tkáních dochází k cirkulaci vodnaté látky žluté barvy v těle. Čistí ji od bakterií, přebytečného tuku a dalších nežádoucích látek. A pak jsou v lymfatickém systému filtrovány. Skládá se z leukocytů, nebo se nazývá lymfocyty, a také obsahuje bílkoviny a červené krvinky (v nízké koncentraci).

Jak zacházet s kukuřicí?

Co dělat Aby se předešlo roztržení velké bubliny, propíchne se kapka. Dělají to jen tehdy, když se sama může kdykoli rozbít a také způsobuje velkou bolest a nepohodlí.

Abyste se vyhnuli infekci a zajistili rychlé hojení, musíte dodržovat řadu pravidel:

 1. Před propíchnutím ošetřete poškozené kůže a ruce antiseptickým roztokem.
 2. Použijte sterilní jehlu. Pro dezinfekci můžete několik minut držet nad ohněm nebo dát alkohol.
 3. Propíchnutí produkuje kukuřice na každé straně, držet jehlu rovnoběžně s kůží.
 4. Je-li kukuřice velká, propíchněte na několika místech, abyste měli kompletní výtok kapaliny.
 5. Jemné pohyby se zbavují tekutiny uvnitř.
 6. Je lepší propíchnout první den po tvorbě puchýřů.
 7. Po propíchnutí v žádném případě neodstraňujte potah pokožky, protože schne, zmizí.

Po vyjmutí všech tekutin z kukuřice musí být aplikován sterilní obvaz s antiseptickou mastí. Sádra je lepší použít speciální pro kuří oka, obvykle může pára z kůže na ránu. V noci je lepší obvaz odstranit a nechat ránu zaschnout, což urychlí hojení.

Jelikož rána pod kukuřicí je velmi citlivá a má vysoké riziko infekce a zánětu, hlavní léčbou je udržení antibakteriální hygieny. Mnozí se obávají, jak rychle vyléčit kukuřici. Je to docela možné!

Zde jsou nejúčinnější masti pro léčbu poranění kukuřice:

 1. Sintomitsinovaya mast - antimikrobiální činidlo, pomáhá zbavit se bolesti;
 2. Levomekol - má výrazné antimikrobiální a hojivé účinky. Naneste na sterilní bandáž a aplikujte na ránu. Změňte obvaz 3x denně;
 3. Salicylic 10% mast - má anestetický, hojivý účinek. Můžete v noci uložit.

Je-li voda kukuřice praskla, je nutné vytlačit veškerou tekutinu čistými rukama a ošetřit vatou navlhčenou v antiseptickém prostředku. Léčba by měla být stejná jako po propíchnutí, při dodržení sterility.

Lidové léky

Doma si můžete vyzkoušet následující recepty alternativní medicíny:

 • Léčit vodu kukuřice a mízu z jehličnatého dřeva. Před upevněním se nohy napařují v lázni s mýdlovou vodou. Komprese s gumou se udržuje po dobu 24 hodin, poté se nohy opět napařují a postup se opakuje. Pro úplné vymizení kukuřice stačí dva dny.
 • Rozdrcený jakýmkoliv způsobem do stavu kukuřičného listu je aplikován na kukuřici a fixován.
 • Zmírní bolest a pocit pálení, stejně jako rychle se zbaví kuří oka rychle obyčejného vaječného filmu zpod slupky. Aplikuje se mokrá strana do bolestivé oblasti a schne se na ní.
 • Naneste aloe nebo Kalanchoe dřeň do kuřích a zajistěte tento přírodní obklad bandáží. Obvaz se mění jednou denně, každá směna je doprovázena léčbou postižené oblasti antiseptikem. Postup se opakuje, dokud není kukuřice zcela zhojena.

Obecně je terapie zaměřena na změkčení tkáně. To umožní snadné odstranění vody mozoly. Keratolytické vlastnosti látek mají změkčující účinek na tkáň stěny močového měchýře. Vylepšené nástroje pomohou při odstranění.

Prevence

Okamžitě vyjměte kukuřici, kterou nebudete používat. Musí trpět alespoň několik dní. Co když v tomto období budete mít důležitou událost? To je důvod, proč se musíte snažit vyhnout kuří oka v každém směru. Můžete to provést následovně:

 1. Zabraňte pocení nohou nebo rukou. Pro tyto účely se používají různé deodoranty nebo běžný mastek.
 2. Nenoste boty, které otírají kalus, dokud se neuzdraví.
 3. Namažte hrubé švy nebo kůži v místě tření hygienickou rtěnkou. To pomůže nějakou dobu oddálit vzhled kukuřice.
 4. Používejte pohodlné boty.
 5. Nenoste nové sandály, když potřebujete být na nohou celý den.
 6. Uzavřené boty nosí s ponožkami.

Pokud si nejste jisti, jak reagovat na novou botu, je lepší přilepit na možné třecí body běžné omítky nebo speciální silikonové obložení.

Předpověď

Puchýř s tekutinou uvnitř sám o sobě nepředstavuje hrozbu, ale pokud byl náhodně zraněn, pak není vyloučena infekce.

To je důvod, proč je považováno za bezpečnější samočinnou extrakci kapaliny z mokré kukuřice spíše než náhodně, pokud je poškozena integrita formace.

Piercing kukuřice je povolen pouze pod podmínkou, že je velmi velký. Malí se nedoporučují dotýkat, protože se léčí sami bez vnějšího zásahu.