Image

Výhody vlákniny, nebo jak snížit kalorií potravin? Jen to přidejte!

Mnoho lidí, kteří chtějí zhubnout, jsou posedlí tím, že najdou úžasný lék - pilulku, elixír, plevel - který vám umožní jíst své blízké.

To je normální vlákno, tedy potraviny bohaté na vlákninu. Říká se, že trojská kráska Helena donutila otroky k mletí granátových zrn - nejbohatšího zdroje vlákniny - a přidala výsledný prášek do všech pokrmů.

O tom, proč a jak vlákno pomáhá najít harmonii, říká Novosibirsk dietetik Elena GARAGULYA.

Sladká - můžeš!

Mnozí z nich se zotavují ze skutečnosti, že se nemohou sami popřít sladké... A sladké jsou sacharidy, obsahují mnoho kalorií a jsou snadno stravitelné. Mohu i nadále používat vaše oblíbené potraviny, aniž by to ovlivnilo vaši postavu? Ano, pokud je zkombinujete s vláknem! Snižuje glykemický index potravin (čím vyšší je, tím rychleji se produkt zpracovává na tělesný tuk) a kalorický obsah potravin. To znamená, že jeden kalorický obsah může být uveden na obalu, ale čím více vlákniny, tím méně kalorií bude absorbováno ve skutečnosti!

Snížení množství stravitelných sacharidů je také způsobeno tím, že čím je potrava bohatší, tím rychleji se pohybuje po gastrointestinálním traktu. Většina sacharidů je absorbována v tenkém střevě. A pokud se díky vláknině rychle ukáže, že potrava je ve velkém střevě, pak složky s vysokým obsahem kalorií již nevstoupí do krevního oběhu - spolu s dietními vlákny budou použity k výživě prospěšné mikroflóry.

Vláknina je silný bifidogenní faktor, je nezbytná pro růst normální mikroflóry, zejména bifidobakterií. Blahodárné bakterie produkují velké množství vitamínů, s nedostatkem, který zvyšuje chuť k jídlu - to je, jak tělo signalizuje nedostatek hodnotných látek. Člověk nerozumí signálům a přejídám... Zlepšení stavu mikroflóry vede k normalizaci chuti k jídlu.

Stačí přidat...

Jaké potraviny obsahují vlákninu? Především v zelí, mrkvi, řepě, ředkvičkách. Kromě toho všechny sibiřské plody - zdroje rozpustné vlákniny. Pokud 50% denní stravy je vlákno, bude potřeba tělo uspokojit. Pokud na našem stole není tolik produktů bohatých na tuto cennou složku, problém může být vyřešen dalším obohacením stravy vlákny. Pokud tedy budeme jíst rafinované obiloviny (bílá rýže, krupice), otruby nebo vlákninu, které se prodávají v lékárně, mohou být přidány do hotového výrobku - to výrazně zlepší vlastnosti misky. Každé jídlo může být doplněno branami (3-4 čajové lžičky). To pomůže potravin rychleji projít střevy a snížit obsah kalorií.

Dnes jíme hodně bílých moučných výrobků. Současně, podle tibetského lékařství, použití chleba a výrobků z takové mouky je skutečným zločinem proti tělu. Tento styl výživy zvyšuje riziko parazitů v těle. V otrubách, obrovské množství zinku, hořčíku, manganu, selenu - tyto stopové prvky zvyšují všechny typy imunity, včetně antiparazitických. Proto v obchodech musíte věnovat pozornost chlebu bohatému na otruby, celé zrno, které pomůže tělu obohatit dietní vlákninou a vitamíny.

Úbytek hmotnosti pro líné: vlákno a jeho role v účinnosti hubnutí

[ČAS ČTENÍ: 6,5 MINUT]

Ztráta hmotnosti vyžaduje sport: tolik o tom píše, že „ztráta hmotnosti“ a „fitness“ se staly téměř synonymem. A jen málo lidí ví, že fyzická aktivita je důležitá, ale daleko od hlavního faktoru hubnutí. Hlavní věc v tomto procesu je kontrola výživy, a ne vůbec sport, takže ztráta hmotnosti pro líné lidi není fikce.

Počítejme. Pokud si myslíte, že Wikipedia jezdí na kole 30 kilometrů za hodinu (což není tak snadné, jak se zdá), strávíte 450 kilocalories [1]. Který elementární jsou naplněni konzumovanou čokoládou (544 kcal / 100 g [2]). Proto se někteří nedostanou ven z posilovny - a nemůže ztratit kilogram nadváhy. Lazy zhubnout, jen přizpůsobit sílu, a dokonce ani si vzpomenout na běžecký pás a jiné metody self-mučení.

Ztráta hmotnosti pro líné: hlavní věc - odstranit další kalorií

Takže, hlavní věc, která bude muset udělat, přijetí účinné výživy plán je snížit příjem kalorií. Různé napájecí systémy nabízejí mnoho možností:

 • nejezte po 18 hodinách (mínus pár svačinů a „noční tušor“ - zde máte kalorický deficit);
 • metoda destičky: během každého jídla by měla být polovina obsahu destičky čerstvá zelenina, čtvrtina komplexních sacharidů, další čtvrtina - bílkoviny;
 • před každým jídlem vypijte sklenici ledové vody (čistě mechanicky zmenšete volný prostor žaludku);
 • pro ty, kteří milují účetnictví a kontrolu: metodicky zvážit všechny produkty a vypočítat kalorií.

Vyberte si, jak vidíte, z čeho. Jen málokdo si ale pamatuje jeden jednoduchý a účinný způsob, jak přidat vlákninu do potravin, které snižují hmotnost. V roli, kterou jsou obvyklé otruby.

Bran a hubnutí: Jak to funguje

Otruby přidávané do potravin působí v několika směrech:

 1. Snižte kalorické potraviny. Samy o sobě otruby obsahují dietní vlákninu, která není trávená a vstřebaná tělem. Toto vlákno, které snižuje "hustotu energie" potravin, což je méně kalorií.
 2. Naplňte žaludek a zvýšte pocit plnosti. Ve skutečnosti je to logické pokračování předchozího odstavce. Otruby, chycené s jídlem, expandují do objemu, absorbují tekutinu a zaplňují žaludek a urychlují nasycení.
 3. Zpomalení vyprazdňování žaludku, prodloužení pocitu sytosti. Vláknina obsažená v otrubách vytváří viskózní gel, který opouští žaludek déle [1].
 4. Zpomalit vstřebávání živin, zejména tuků a sacharidů [2].
 5. Stimulovat produkci tzv. "Střevních hormonů" - peptidů, které regulují střevní motilitu a snižují pocit hladu [3].
 6. Zabraňte prudkému zvýšení hladin glukózy v krvi po jídle [4]. Pro lidi, kteří nemají diabetes, takový skok je bezpečný, ale v odezvě, tělo zvyšuje produkci inzulínu. To zase "tlačí" glukózu do buněk, na které mozek reaguje jako nedostatek živin, což způsobuje pocit hladu. To je důvod, proč je těžké získat dostatek dezertů po dlouhou dobu, navzdory jejich vysokému obsahu kalorií. Otruby, varování před prudkým nárůstem hladiny glukózy a v důsledku toho inzulín v krvi tvoří dlouhodobý pocit sytosti.

Na počátku našeho století bylo provedeno více než tři desítky studií, které potvrdily schopnost dietních vláken, včetně otrub, zvýšit a prodloužit pocit sytosti, čímž se sníží kalorický obsah potravin spotřebovaných o 10–18% [5]. Neprokázala velký rozdíl mezi účinkem rozpustného (obsaženého například v rýži nebo ovsu) nebo nerozpustné vlákniny (pšenice). To znamená, že všechny otruby - to je skutečné jídlo pro hubnutí.

Praktické výsledky

Norští vědci zkontrolovali, zda otruby urychlují hubnutí. Subjektům byla předepsána dieta 1200 kcal a rozdělena do 2 skupin, z nichž jedna byla přidána do potravinářské vlákniny. Studie trvala 24 týdnů, v důsledku čehož bylo ve skupině, která dostávala dietní vlákninu, ztráta hmotnosti 1,5krát vyšší než v kontrolní skupině [1].

V jiné studii američtí vědci dovolili starším lidem (průměrný věk účastníků byl 66 let) jíst co nejvíce, za předpokladu, že na každých 1000 kcal bylo 26 gramů vlákniny. Po 12 týdnech, subjekty ztratily 3 k 5 kg [2] - a to navzdory skutečnosti, že ztráta hmotnosti ve stáří je mnohem obtížnější úkol než v adolescenci. V kontrolní skupině se v dietě, jejíž obsah vlákniny byl minimální, změnila hmotnost jedinců.

Ano, příznivci potravy hladovění, tyto údaje se mohou zdát bezvýznamné - ale opakujeme: starší lidé jedli tolik, kolik chtěli, aniž by zažili jakýkoli nepohodlí a zároveň ztráceli váhu! Ideální pro líné a ty, kteří nejsou zvyklí omezovat se

Jak brát otruby na hubnutí

Za prvé, musíte si uvědomit: více neznamená lepší. Přebytek dietní vlákniny, zejména s prudkou změnou stravy, může způsobit bolest břicha, nadýmání a zácpu. Proto bez ohledu na to, jak moc chceme zrychlit hubnutí, je maximální přípustný obsah otrub denně 60 gramů a postupně by se měl zvyšovat z 10 na 15 gramů denně.

Aby otruby vykazovaly příznivé vlastnosti, potřebují tekutinu. Proto je nejlepší přidat je do šťávy, mléka, kefíru, jogurtu, vývaru nebo jiných tekutých potravin a nechat stát minimálně 20 minut. Pokud na to není čas, musí se otruby omýt alespoň stejným objemem - a nezapomeňte, že během dne se doporučuje vypít alespoň 2 litry vody.

Pro efektivní hubnutí výživa bude stále muset být upravena. Je žádoucí omezit "rychlé" sacharidy (cukry) a tuky. Touha po sladkostí pomůže zabít obiloviny a makarony: na rozdíl od názorů populárních nešťastných odborníků na výživu, těstoviny z tvrdé pšenice nepřispívají k přibývání na váze. Hlavní věc - nezapojte se do tukové omáčky a sýrový dresing.

Omezování tuků, nezapomeňte, že ženské tělo potřebuje alespoň 40 gramů tuku denně pro syntézu estrogenu. Proto je nejen zbytečné zcela „odmastit“ dietu, ale prostě škodlivé. Mimochodem, máslo bylo také „rehabilitováno“ už dávno - nezvyšuje riziko kardiovaskulárních problémů.

Co by však mělo být ze stravy zcela a neodvolatelně odstraněno - jedná se o polotovary, klobásy a konzervy. Za prvé, obsahují takzvané "skryté" tuky, nepostřehnutelné, ale ne méně kalorické. Například v klobáse „Doktor“ s údajně nízkým obsahem tuku je na 100 g hotového výrobku 22 g [1]. Druhou neštěstí polotovarů je přebytek soli, který nejen zpomaluje hubnutí, ale také vyvolává kardiovaskulární problémy. Každých 100 g stejného „Doktorskaya“ obsahuje 2,1 g soli a například 100 g zmrazených ravioli - 1,7 g. [2] Navíc je doporučená dávka WHO 5 g denně [3].

Shrnutí

Dokonce i ti, kteří se považují za líní, nezoufají: je možná štíhlá postava. Hlavní věc při ztrátě váhy - korekce výkonu, spíše než fyzické aktivity. Přidáním otrub do stravy, můžete snížit váhu, a to i bez omezení v potravinách: prodlužují pocit sytosti, a pomáhají snížit obsah kalorií ve stravě, aniž by zažívali nepohodlí.

Jak vlákno snižuje kalorií

Ve svých článcích často píšu o významu vlákniny ve stravě. Vláknina je komplexní sacharid, který člověk nestráví. Druh balastní látky, která v tomto případě prospívá tělu a pomáhá stimulovat hubnutí. Během spalování tuků by neměly být podceňovány přínosy vlákniny, takže se podívejme blíže na to, co to je a co s ním dělat.

Druhy vláken
Možná jste slyšeli, že vláknina je rozpustná v žaludku a nerozpustná. Toto je zastaralá klasifikace. Zapomeňte na to, protože tyto znalosti vám nedají nic jiného než zmatek. Americké ministerstvo zemědělství zavedlo novou klasifikaci vláken - to jsou dietní a funkční vlákna.

Potraviny - nestravitelné sacharidy a lignin, které jsou hlavní částí rostlinných potravin s nejnižším možným obsahem cukru. Nacházejí se v zelenině, ovoci, obilovinách.

Funkčně izolované, nestravitelné sacharidové vlákno. Jedná se o dietní doplňky "vlákno".

Pokud čtete etikety výrobků, pravděpodobně jste si všimli, že mnozí výrobci začali uvádět obsah vlákniny ve svých produktech, ale bohužel to nedává žádné informace o kalorickém obsahu samotného vlákna. V důsledku toho vyvstává mnoho otázek, jako například stojí za to počítat vlákna v CBDU?

Kalorické dietní vlákno
To je věřil, že vlákna nemají kalorií, a slouží pouze pro objem stravy. Často jsem se setkal s lidmi, kteří například čerstvou zeleninu nepovažují. Na jedné straně je kalorický obsah vláken zanedbatelný, podle FDA, asi 1,5 kcal / g vlákna, ale na druhé straně bakterie střevního traktu reagují na některé typy vláken, kromě vláken, dokonce i otruby a listová zelenina mají BJU, takže, samozřejmě, zvažte nutně, ale ne odděleně vlákno, ale KBRT výrobku jako celku. autor Ekaterina Golovina To je, rajčata, mrkev, zelí jsou považovány, a jablka a hrušky, které jsou také bohaté na vlákniny, zejména.

KBRU dietní doplňky "vlákno" nelze považovat, protože je stále není absorbován, ale ke kontrole spotřeby je stále stojí za to.

Kolik vláken potřebujete?
Univerzální doporučení - 35-50 gramů vláken (jako součást výrobků + aditiv), na bázi 10-15 gramů vlákna na každých 1000 kcal. To je jen většina z nás nejí až 10 g, zejména v zimě. Proto v zimě a pro hubnutí, je vhodné zahrnout do stravy doplňky stravy, a také věnovat pozornost nezpracovaných celých zrn a produktů z ní, luštěniny, listová zelenina, jablka, švestky, maliny.

Množství vlákniny by mělo být zvýšeno s vysokým obsahem bílkovin, stejně jako s věkem. Zvýšení množství vlákniny ve stravě by mělo být postupně.

Existují kontraindikace. Doplňky s vlákny jsou v akutním období kontraindikovány u onemocnění žaludečních a peptických vředů.

Pro získání maximálního efektu z použití vlákniny ve formě přísady je třeba ji omýt vodou. Absorbuje vodu v žaludku a bobtná.

Je také lepší se vyvarovat varu zeleniny a ovoce, protože během ní ztrácejí významnou část vláken. Mletí potravin není také dobré.

Vlastnosti vláken
S ohledem na vlastnosti doplňku, otoky v žaludku, to vám umožní udržet pocit plnosti po dlouhou dobu, a je v desce - vizuálně zvýšit objem porcí.

Jak dietní, tak funkční vlákno

 • Snižuje cholesterol;
 • Snižuje čas pohybu výrobků v tlustém střevě;
 • Snižuje glykemickou odpověď na sacharidy;
 • Zvyšuje stravitelnost esenciálních mastných kyselin, vitamínů, minerálů.

A konečně, tabulka ukazující obsah vlákniny v různých produktech.

Kalorií vlákno. Chemické složení a nutriční hodnota.

Nutriční hodnota a chemické složení "Celulóza".

Energetická hodnota Celulóza činí 70 kcal.

Primární zdroj: Vytvořil uživatel. Více podrobností.

** V této tabulce jsou uvedeny průměrné hodnoty vitamínů a minerálů pro dospělé. Pokud chcete znát pravidla s přihlédnutím k pohlaví, věku a dalším faktorům, použijte aplikaci "Moje zdravá strava".

Produktová kalkulačka

Kalorická analýza produktu

Poměr bílkovin, tuků a sacharidů:

UŽITEČNÉ VLASTNOSTI CELLULARU

Co je užitečné Fiber

 • Vitamín B1 je součástí nejdůležitějších enzymů metabolismu sacharidů a energie, dodává tělu energii a plastické látky a metabolismus rozvětvených aminokyselin. Nedostatek tohoto vitamínu vede k vážným poruchám nervového, trávicího a kardiovaskulárního systému.
 • Vitamin B2 se podílí na redox reakcích, pomáhá zvyšovat barevnou citlivost vizuálního analyzátoru a adaptace na tmu. Nedostatečný příjem vitamínu B2 je doprovázen porušením stavu kůže, sliznic, porušením vidění světla a soumraku.
 • Vitamin E má antioxidační vlastnosti, je nezbytný pro fungování pohlavních žláz, srdeční sval je univerzálním stabilizátorem buněčných membrán. S nedostatkem vitaminu E, hemolýzou erytrocytů jsou pozorovány neurologické poruchy.
 • Vitamin PP se podílí na redox reakcích energetického metabolismu. Nedostatečný příjem vitamínů je doprovázen poruchou normálního stavu kůže, gastrointestinálního traktu a nervového systému.
 • Draslík je hlavním intracelulárním iontem, který se podílí na regulaci rovnováhy vody, kyseliny a elektrolytů, podílí se na procesech vedení nervových impulsů, regulaci tlaku.
 • Vápník je hlavní složkou našich kostí, působí jako regulátor nervového systému, podílí se na svalové kontrakci. Nedostatek vápníku vede k demineralizaci páteře, pánevních kostí a dolních končetin, zvyšuje riziko osteoporózy.
 • Hořčík se podílí na energetickém metabolismu, syntéze proteinů, nukleových kyselinách, má stabilizační účinek na membrány, je nutný k udržení homeostázy vápníku, draslíku a sodíku. Nedostatek hořčíku vede k hypomagnezémii, což zvyšuje riziko vzniku hypertenze, srdečních onemocnění.
 • Fosfor je zapojen do mnoha fyziologických procesů, včetně energetického metabolismu, reguluje acidobazickou rovnováhu, je součástí fosfolipidů, nukleotidů a nukleových kyselin, je nezbytný pro mineralizaci kostí a zubů. Nedostatek vede k anorexii, anémii, křivici.
 • Železo je součástí různých proteinů v jeho funkci, včetně enzymů. Podílí se na transportu elektronů, kyslíku, zajišťuje výskyt redox reakcí a aktivaci peroxidace. Nedostatečná konzumace vede k hypochromní anémii, atrofii myoglobinového kosterního svalstva, zvýšené únavě, myokardiopatii, atrofické gastritidě.
stále skrýt

Kompletní průvodce nejužitečnějšími produkty najdete v aplikaci "Moje zdravá strava".

Výživa dlouhotrvajících jater: proč potřebujete vlákninu? (1 fotografie)

Stravovací návyky většiny lidí na planetě se od 60. let nezměnily. Jsme zvyklí - nebo tak nám bylo řečeno - jíst pohanka a chléb, snažit se jíst méně tuku a smažit, vyčítat sami sobě pro další kus koláče a konzumovat co nejvíce ovoce a zeleniny. Proč Nikdo neví. Samotná „americká strava“, která se rychle plíží po celém světě, nese ovoce a strava je bezmocná. Proč Jíme správně? Co ukazují nedávné studie? V této sérii článků se budeme zabývat výživou dlouhosrstých a uvidíme, co vědci říkají o výživě.

Začněme s tak zajímavým, ale nesrozumitelným prvkem, jako je vlákno.

1 Co je vlákno?

2 Poškození vláken

3 Kolik vlákniny mám jíst?

4 Fiber: Je to opravdu nutné?

Co je to vlákno?

Celulóza je sbírka látek (celulóza, pektin, lignin a další) obsažených v rostlinných potravinách, říká Nikolay Karpov, zaměstnanec oddělení anatomie a fyziologie státní univerzity Tyumen. Hlavním rysem vlákniny je jeho zažívací potíže v gastrointestinálním traktu. Jídlo moderní osoby zahrnuje rafinované produkty (mouka, džusy, džemy), ve kterých je vlákno nízké. Mnoho lidí tomu proto chybí. Především se to odráží v práci trávicího traktu. Jaké je použití? V žaludku vlákno vstřebává žaludeční šťávu, objem stoupá a sytost nastává dříve, což pomáhá člověku předjíždět. Vlákna v tenkém střevě inhibují absorpci jednoduchých cukrů, proto mají potraviny s vlákny nízký glykemický index. Vlákno nekrmí naše tělo, ale naše střevní bifidobakterie se na něm živí, což znamená, že naše imunita je posílena. Chcete-li získat denní sazbu vlákniny, musíte jíst asi kilogram zeleniny a ovoce denně, stejně jako jíst chléb z celozrnné mouky nebo otrub. Nebo se uchýlit k pomoci speciálních přísad.

Dietní vláknina (vlákno) je definována jako součet polysacharidů a ligninu, které nejsou tráveny endogenními tajemstvími lidského gastrointestinálního traktu, dodává lékař mobilní kliniky DOC +, Naděžda Gorskaya. Například u býložravců je za štěpení celulózy zodpovědný speciální enzym (celulasa), který však u lidí chybí, a proto nejsou stravovací vlákna stravitelná. Pod vlivem tekutin nabobtnají a vytvářejí pocit rychlé saturace, což je důležité zejména pro korekci hmotnosti, regulaci cukru a hladiny cholesterolu v krvi. Vláknina pomáhá očistit gastrointestinální trakt od zbytků nestrávených potravin, což výrazně urychluje proces vstřebávání živin do krve a lymfy.

Tradiční zdroje vlákniny: vlákniny z obilovin, luštěniny, zelenina, kořeny, ovoce, bobule, citrusové plody, ořechy, houby, řasy.

Tato slova jsou podporována praktikem hubnutí, Elenou Kalenovou - psychologkou, odbornicí na psychologii hubnutí, autorem tréninku na hubnutí.

Bylo zmíněno, že vláknina ve střevech nabobtnává a to vyžaduje vodu. Pouze v tomto případě můžete získat požadovaný efekt. Pokud zvýšíte množství vlákniny ve stravě, ale zároveň prakticky nepijete vodu, můžete způsobit ještě větší zhoršení střev.

Vůdcové v obsahu vlákniny v jeho složení - otruby. Pokud je porušena činnost střeva a ve stravě nejsou potraviny obsahující vlákninu, doporučuje se do potravin přidávat otruby. Dostatečné množství polévkové lžíce kaše v dopoledních hodinách, protože přebytek vlákniny může způsobit poškození těla.

Příjem vlákniny z potravin je jedním z důležitých způsobů normalizace práce střeva. Práce trávicího systému dodává tělu stavební materiál, energii a vitamíny. Pokud dojde k porušení její práce, nedostatečné vstřebávání a trávení potravy, pak to ovlivní celé tělo a dlouhověkost.

Kolik vlákniny mám jíst?

Doktor Terapeut a odborník na výživu online Dr. Victoria Griskova argumentuje, že nemusíte slupku oloupávat ovoce a zeleninu. Pro dospělou osobu je rychlost vláken 25 gramů. V den, kdy budete muset jíst nejméně 400 gramů ovoce a zeleniny.

Vláknina má pozitivní vliv na lidské tělo a trávicí systém. Takže, když jíme potraviny, které obsahují velké množství vlákniny, velké množství slin se vylučuje do úst. Sliny jsou bohaté na enzymy a stopové prvky, chrání zuby před zubním kazem, neutralizují kyseliny a mají baktericidní účinek.

Když vlákno vstupuje do žaludku, začne aktivně absorbovat vodu a zvyšovat objem, což dodává pocit plnosti. To je zvláště užitečné pro lidi, kteří se potýkají s nadváhy.

Vláknina (vláknina) je užitečná pro osoby trpící střevní dysbiózou a zvýšenou nadýmáním. Vláknina pomáhá udržovat střevní mikroflóru. Potlačením aktivity patogenních bakterií redukuje hnilobné procesy v těle a zlepšuje vylučování odpadních produktů. A jak víte, zdravé střevo je klíčem k silné imunitě.

Chemik-technolog a individuální podnikatel v oblasti zdravého životního stylu Elizaveta Murzich doporučuje zaměřit se na otruby:

„Bran se skládá z nejcennějšího obilí v obilninách - obilných skořápek, semenných klíčků a aleuronové vrstvy. V těchto částech obilí se sbírají všechny biologicky aktivní a užitečné látky, dané přírodou obilí - více než 90% přínosů, které jsme z nich mohli získat, pokud při výrobě mouky nebyly odhozeny. Hlavní hodnotou otrub je vysoký obsah vlákniny (vlákniny). A když je ve stravě dostatek vlákniny, vede to k dysbakterióze a je jednou z příčin střevních onemocnění.

Bran pomáhají upravit práci střeva, zlepšují mikroflóru. Rychlost dietní vlákniny za den 25-30 g. Myslím, že víte, že v masu, rybách a jiných živočišných produktech není vláknina, v zelenině to je, ale je toho málo, a je opravdu těžké jíst čerstvou zeleninu a ovoce v kilogramech, zejména v zimě. Bran obsahuje až 40%. vlákno. 40 g otrub denně se rovná 680 g vařené mrkve, 770 g vařeného zelí nebo 1,5 kg surových jablek. Obsah kalorií otrub se pohybuje od 160 kcal (nebo více) na 100 g, kde hlavní podíl připadá na rostlinné bílkoviny a sacharidy, zatímco obsah tuku v nich je extrémně nízký - asi 4 g na 100 g výrobku.

Lékárny mají mnoho různých výrobců bran. Když otruby vstoupí do našeho těla, začnou pracovat jako vysavač: sbírají a odstraňují toxiny, cholesterol, radionuklidy, soli těžkých kovů a škodlivé látky. “

Celulóza: Je to opravdu nutné?

Navzdory konsensu mezi odborníky na výživu a odborníky na výživu existuje několik studií, které popírají používání vlákniny nebo jej snižují na zvláštní podmínky, jako je zvýšená spotřeba rafinovaných a "špatných" potravin (známá chyba modernosti).

V roce 1971, Dr. Denis Burkitt, irský chirurg, publikoval článek založený na jeho pozorováních života v Ugandě, kde on žil v té době. V něm navrhl, že nedostatek vlákniny byl příčinou mnoha problémů, které v té době trápily západní společnost. On rozhodl, že to způsobí rakovinu střeva, diabetes typu II, pravděpodobně také srdeční onemocnění, křečové žíly, obezita, divertikulární nemoc, apendicitida, žlučové kameny, dutiny v zubech, hemoroidy, kýly a zácpa.

Dr. Burkitt poznamenal, že rodilí Afričané produkují čtyřikrát více výkalů než anglické děti ve škole, a to třikrát rychleji. Předpokládal, že je to kvůli všem vláknům, která byla konzumována v Africe. A navrhl, že vysoká míra exkrementů nezanechává čas na rozvoj rakoviny způsobené stykem s jídlem.

Od té doby došlo k vlně doporučení pro spotřebu více vlákniny.

V roce 2005 následovala tato studie studie Harvardské školy veřejného zdraví. Její práce zahrnovala 13 studií zahrnujících 725,628 lidí. A znovu, dietní vláknina nebyla zapojena. Autoři dospěli k závěru, že vysoký příjem vlákniny nesnižuje riziko rakoviny střev.

Teorie říká, že vlákno snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, protože snižuje „špatný“ cholesterol. Studie však ukázaly, že ačkoli oves snižují hladinu cholesterolu, testy jiných typů vláken neprokázaly, že mají dobrý nebo špatný vliv na tento proces. Neexistuje ani důkaz, že vlákno snižuje riziko úmrtí na srdeční onemocnění.

Pokud jde o zácpu a hemoroidy, studie opakovaně narazily na skutečnost, že nemohli prokázat, že pacienti se zácpou jedí méně vlákniny než bez ní. Vzhledem k tomu, vlákno je v podstatě nestrávitelné vlákniny, může nadměrná konzumace vlákniny vést k zácpě. Navíc vyloučení hojnosti vlákniny ze stravy lidí trpících zácpou vedlo ke zlepšení jejich podmínek.

Kde je pravda? Musíte se rozhodnout sami.

Celulózová zelenina Sibiřský "Dámské byliny" - recenze

Nejezte po 18:00 Siberian vlákno nejen snižuje chuť k jídlu, snižuje kalorický obsah jakéhokoli pokrmu, ale také rychle řeší problém se střevy. Levné, cenově dostupné a velmi efektivní.

Dobré odpoledne

Na tomto webu jsem se dozvěděl o výhodách sibiřských vláken a četl mnoho pozitivních recenzí o tomto produktu. Ale jak se říká, dokud to nezkusíte sami, nebudete rozumět, jak užitečný může být tento doplněk stravy.

V tuto chvíli uplynulo více než 4 měsíce, co jsem do své stravy zahrnula sibiřská vlákna.

Co mě přimělo k nákupu sibiřských vláken? - Za prvé, tato touha zlepšit práci střev. Po vyzkoušení čisticích čajů, želé, které neřeší hlavní problém, s normalizací střev, jsem získal vlákno.

Vždy jsem si koupil v lékárně, cena je cenově dostupná, od 80 rublů na sklenici, 170 g.

Moje oblíbené jsou Oat Fiber a Women Herbs:

Řeknu vám něco o tom, co je to sibiřské vlákno?

Sibiřská vláknina je především výživový doplněk, biologicky aktivní doplněk stravy, abych tak řekl, nový, moderní formát otrub. Všichni víme, že aby střeva fungovala "jako hodiny", stejně jako pro hubnutí, musíte zahrnout do své stravy vlákniny hrubá rostlinná vlákna, která naše tělo nemůže strávit.

Kde je vlákno? - Samozřejmě v zelenině, ovoci, obilovinách, otrubách. Ruku na srdce, přiznávej, jedíš dost vlákniny každý den?

Nejsem. Práce, zaměstnání, snacking na útěku.

Uvedu příklad:

Denní míra spotřeby hrubých vláken (vlákno v čisté formě) pro každou osobu je 35 gramů. To znamená, že abychom tuto normu doplnili, musíme jíst 1 kilogram ovesných vloček denně, nebo 2 kilogramy zelí nebo 500 gramů fazolí.

Čistě fyzicky, jíst takové množství ovesných vloček nebo fazolí, já prostě nebudu zvládnout.

Sibiřská vláknina je jen darem z nebes, pro ty, kteří chtějí zlepšit metabolismus a normalizovat střeva, snížit obsah kalorií v jídle, a tak obsahují vlákninu a rostlinné vlákno v jejich menu.

O sibiřské celulóze "Dámské byliny".

Jak jsem napsal výše, je to moje nejoblíbenější. Řada sibiřských vláken je různorodá, je jedinečná svým vlastním způsobem a zcela odlišná v chuti..(Zkoušel jsem 5 různých typů).

Celulóza "Dámské bylinky" je velmi příjemná v chuti, takže v poslední době dávám své preference.

Sklenice, ve kterých jsou tyto doplňky vyrobeny, mají šroubovací uzávěr.

Mají se kalorií ve vláknech?

Vlákno je velmi užitečné pro naše tělo, ale jeho místo ve výpočtu kalorií stále není přesně definováno. Podívejme se na některá fakta o této důležité složce výživy!

Někteří lidé doporučují, včetně vlákniny při výpočtu kalorií, a některé se doporučuje ignorovat a počítat kalorií bez vlákniny. Co je třeba udělat?

Vlákno může být trochu matoucí. Dříve etikety potravin rozdělily vlákno na „rozpustné“ a „nerozpustné“. Tyto definice však plně nepokrývají vlastnosti a funkce, které provádí. Proto novější definice vlákniny z amerického ministerstva zemědělství tuto klasifikaci odstranily a nahradily ji „dietní vlákninou“ a „funkčním vláknem“.

Vláknina: nestrávitelné sacharidy a lignin v rostlinách.

Funkční vlákno: Izolované nestravitelné sacharidy, které mají blahodárný fyziologický účinek na člověka.

Bohužel se tyto subtypy neliší v označování potravin, také klasifikace neposkytuje žádnou představu o obsahu kalorií ve vláknech. Kromě názoru, že bychom měli konzumovat více než dva typy vláken, je pro většinu lidí rozdělení na tyto kategorie málo využitelné.

Obsahuje vlákno kalorií?

Někteří lidé se domnívají, že vláknina není kalorií, což naznačuje, že dodává potravinám pouze váhu, ale mnoho lidí neví, že bakterie ve střevech se živí určitými typy vláken. Oni jedí hodně jídla, a toto vyústí v krátké řetězcové mastné kyseliny že vaše tělo může používat. Z tohoto hlediska je třeba počítat kalorií ve vláknech. Nicméně, ne všechny vlákniny, které konzumujete, reagují na tento osud a neexistuje absolutní shoda o obsahu kalorií ve vláknech. Na jedné straně, podle odhadů amerického FDA, je počet kalorií způsobených degradací bakterií asi 1,5 kalorií na gram vlákniny. Různé země a instituce však mají různé představy o tom, co vlákno je, nemluvě o tom, jak jej vypočítat v jakémkoli druhu potravin. Proto skóre FDA je jen odhad.

Číslo pasce

Počítání všeho, co ve vaší stravě jen určitá část vlákniny vypadá jako past. Máte dvě možnosti: spočítat kalorický obsah všech spotřebovaných vláken nebo je nepočítat vůbec. Kterou možnost si vyberete?

Jak používat celulózu pro hubnutí: dávkování a dieta

Celulóza je vlákno v rostlinných potravinách. Je velmi drsná a lidské tělo ji nedokáže strávit, ale zaujímá důležité místo ve stravě.


To nutí střeva pracovat aktivněji, čistí - hrubá vlákna jsou schopna odstranit strusky, které se nahromadily uvnitř dlouhých let života.

Výhody vlákniny pro zdraví a hubnutí

 1. Vlákno je rozpustné a nerozpustné.
  První se promění ve střevech v želé, kde se dobře množí dobré bakterie.
  Normalizují metabolismus a samozřejmě hmotnost.
  Nerozpustný urychluje propagaci potravin přes gastrointestinální trakt, nemá čas plně strávit, což vede k hubnutí.
  Tato vlastnost pomáhá zbavit se toxinů a někdy se hromadí ve střevech několika kilogramů.
  Vzhledem k jejich odstranění se snižuje hmotnost a objem břicha.
  Celulóza zabraňuje zácpě a následným následkům, z nichž nejhorší je rakovina konečníku.
 2. S nezbytným příjmem tekutin, vlákna ve střevech bobtnat, což dává pocit sytosti.
 3. Snižuje hladinu cukru, zabraňuje rozvoji diabetu.
  Obezita je často společníkem tohoto onemocnění.
 4. Rozpustná vláknina snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním.
  Práce vnitřních orgánů se přirozeně zlepšuje, protože jsou včas obohaceny kyslíkem, metabolismus je urychlen.

Jak vlákno pomáhá zhubnout, najdete ve videu.

Seznam výrobků obsahujících vlákno

Aby bylo možné použít potřebné množství vlákniny, které je pro dospělého nejméně 35 gramů denně, je důležité vědět, v jakých potravinách je přítomen. Veškeré údaje budou uvedeny na 100 g látky.

Dalším místem v žebříčku jsou lněná semena (27), sušené houby (25).

Ovoce a bobule jsou bohaté na vlákninu, rozpustnou i nerozpustnou, která je více koncentrovaná v slupce. Zvláště hodně v sušeném ovoci (sušené meruňky, fíky - 18g, rozinky - 9,6 g; sušené švestky - 9 g).


Z čerstvých by měla být věnována pozornost malinám (6,5 g), jablkům (4 g), borůvkám (3.1), hruškám (2,8 g), pomerančům (2.2), meruňkám (2.1).

Další na seznamu jsou zelenina, které jsou nejlépe odebrány syrové, vařené nebo dušené. Největší množství vlákniny je v luštěninách, zejména v sójových bobech (13,5), v čočce (11,5); kukuřici (7,3 g); zelí, zejména růžičková kapusta (4,2 g); dýně (3,2 g).

Ovocné a zeleninové šťávy s buničinou také nasycují tělo vláknem.

Ořechy, i když jsou považovány za potraviny s vysokým obsahem kalorií, jsou jednoduše nezbytné pro stravu (asi 10 kusů denně). Pistácie (10.3), arašídy (8.1) a vlašské ořechy (6.7) jsou nejbohatší vlákniny.

Kashi je užitečné jíst ztrácí váhu, za prvé, vzhledem k tomu, že jsou bohaté na komplexní sacharidy, které poskytují člověku energii, ale zároveň se nezmění na podkožní tuk. Za druhé, mají hodně vlákniny.

Nejužitečnější v tomto smyslu jsou ovesné vločky (6 g), pohanka (3.7).

Mnozí věří, že se zotavují z těstovin, ale ne. Je třeba dát přednost produktům z tvrdé pšenice, ze kterých se nejen obnovují, ale také zhubnout.

Obsahují tolik vlákniny jako pohanka na 100 g.

Pokud nemůžete obohatit tělo správným množstvím vlákniny prostřednictvím jídla, můžete jej použít ve formě doplňků stravy, které se prodávají v lékárně.

Není obsažen v pečení, sladkostí, zmrzlině, masu, rybách, tucích, mléku, vejcích, takže pro ty, kteří chtějí zlepšit své zdraví a zhubnout, je nutné omezit spotřebu těchto výrobků, sladkostí a obecně je lepší se vzdát.

Druhy lékárenských vláken

Chcete-li zhubnout rychle, nestačí použít vlákno pouze s jídlem, pro to musíte koupit v čisté formě v lékárně (v granulích, tabletách, prášcích).

Existuje několik typů:

  Nejběžnější je sibiřský.
  Skládá se z vlákniny různých druhů výrobků, díky čemuž existuje univerzální prostředek pro udržení normálního zdraví a hubnutí.

Zahrnuje:

- kryty ze zrn obilných kultur (pšenice, žito);
- vlákna bobulí (borůvky, horský popel) a ovoce (jablka, meruňky);
- ořechy, hlavně borovice.

Uvádí se její chemické složení:

- vlákniny, které pomáhají člověku cítit pocit sytosti, očistit tělo toxinů;
-aminokyseliny - přispívají k posilování a budování svalové hmoty, proto nedovolují, aby svaly během hubnutí oslabovaly;
-hlen - velmi užitečný pro žaludeční onemocnění, zejména pokud jsou v něm rány;
- vitamíny.

I přes svou výhodu je vlákno z lnu kontraindikováno u žen a mužů s onemocněním reprodukčního systému.

 • Vlákno z pšeničných klíčků (pšenice), které obsahují mnoho vitamínů (12 druhů), minerálů (21 druhů) a aminokyselin (18 druhů).
  Zvláště je bohatý na vitamín E, který nejenže dodává krásnému vzhledu vlasy a nehty, ale také pomáhá normalizovat hormonální hladiny, což je velmi důležité pro hubnutí, a pro ty, kteří chtějí otěhotnět dítě.
 • Z jádra ořechů. Pomáhá čistit střeva, krevní cévy, zabraňuje rozvoji aterosklerózy.
  Skládá se z vitamínu C, který je 45krát vyšší než množství ve stejné hmotnosti citrusových plodů.
  Vlašský ořech vyživuje tělo bílkovinami, které mohou snadno nahradit bílkoviny z potravin živočišného původu;
 • Dýně. No eliminuje toxiny a toxiny, které pohlcují a vedou ven.
  Působí jako profylaktika proti parazitům, zvyšuje střevní motilitu, čímž eliminuje zácpu, a také přispívá k normalizaci mikroflóry.
 • S řasou. Je již dlouho známo, že mořské plody, zejména zelí, pomáhá zlepšit stav štítné žlázy, přirozeně normalizuje produkci hormonů, hmotnost.
 • S fruktózou. Vhodné pro přidání do pečení nebo jíst spolu s kefírem pro osoby s diabetem.
  To dává produktům sladkou chuť, zatímco inzulín není nutný pro jeho rozpad, což je důvod, proč hladina cukru v krvi nezvyšuje.
 • Mikrocelulosa - bobtná pod vlivem vody, dává pocit sytosti, i když je konzumován v malých množstvích.
  Má dobrý sorbující účinek.
 • Vyberte si typ vlákna, které potřebujete, v závislosti na potřebách organismu.

  Jak používat vlákno pro hubnutí

  Nejlepší je vzít vlákninu v práškové formě. Zaprvé, na rozdíl od granulí a tablet je horší, a proto pomáhá rychleji zhubnout.

  Za druhé, může být použit různými způsoby:

  • v čisté formě, vyprané kapalinou;
  • přidat k šťávám;
  • použití s ​​kefírem nebo nízkotučným jogurtem;
  • přidat do pečiva, jako je chléb.

  Neužívejte přípravek okamžitě ve velkých dávkách. To může způsobit intestinální rozrušení, nadýmání.

  Je lepší začít s pěti gramy látky denně (o lžíci). Další, každý den, přidejte lžíci (až pětkrát).


  Norma se postupně zvyšuje v jedné dávce na 1,5 lžíce, pokud je spolu s konzumací farmaceutického vlákna nasycena spolu s jídlem a ve stravě prakticky neexistují žádné potraviny živočišného původu, sladkost bude stačit.

  Ale například, sportovci jedí hodně bílkovinných výrobků, zatímco sledují jejich váhu. Mohou zvýšit dávku vlákniny na dvě lžíce najednou.

  Aby vlákna ukázala nezbytný efekt, měli byste určitě pít dostatek vody (2-3 litry), protože vlákno díky tomu bobtná. Pokud člověk toto pravidlo zanedbává, nejenže nebude mít žádný účinek na hubnutí, ale může se také zlepšit díky neustálé zácpě.

  Je důležité používat rostlinné oleje, protože nedovolují, aby se tekutina absorbovala do střevní stěny a je z ní odvozena.

  Navzdory jejich zázračným schopnostem je vlákno u některých lidí kontraindikováno:

  • žaludeční nebo duodenální vřed;
  • zánět jícnu;
  • doudenitom;
  • gastritida.

  Dieta na vlákno

  Dieta pro hubnutí je založena na užívání lékárny a dietní vlákniny.

  Zvažte přibližné menu (množství vlákniny v jednom příjmu 1,5 lžíce.)

  1. Snídaně: 200 g obilovin (ovesné vločky, pohanka, kukuřice). To může být vařeno ve vodě nebo v mléce, přidáním trochu medu, cukru, pokud je to žádoucí, aby slané. Vlákno se šťávou.
  2. Druhá snídaně: sklenka kefíru nebo nízkotučného jogurtu s vlákny; jablko, hruška, jiné ovoce.
  3. Oběd: polévka s houbami nebo luštěninami s plátkem otrubového chleba. Vlákno se šťávou, jogurt.
  4. Oběd: nízkotučný tvaroh (100 g), ve kterém můžete přidávat vlákninu nebo ji jíst odděleně; ovoce; několik (asi 10) ořechů nebo semen (ne smažené).
  5. Večeře: zeleninový salát, ochucený rostlinným olejem. 100 g ryb nebo vajec. Čaj
  6. Druhá večeře: 200g kefíru s vláknem.

  Je důležité nezapomenout pít vodu.

  Ale nedovolí vám jen zhubnout, ale zlepší vaše zdraví.

  Kromě toho, pokud v lidské stravě a další rostlinné potraviny převažují, bude postava pokračovat po dlouhou dobu.

  Kde koupit vlákno

  Koupit tento produkt je nejjednodušší v lékárně. Mohou říci, co je lepší zvolit, v závislosti na účelu použití.

  Kromě toho je to nejlepší záruka, aby se zabránilo padělání. Ale vlákno je také prodáváno v obchodech, internetových obchodech, které se specializují na bio-přísady.

  Jeho cena se pohybuje od 30 do 1000 rublů na balení (100 g). Vše závisí na výrobci, místě nákupu a typu výrobku.

  Můžete si přečíst o odstředěném mléku v článku. Složení, obsah kalorií, jak odmastit mléko doma.

  Zdravé potraviny recepty na hubnutí jsou zde.

  Zpětná vazba při použití

  Lékaři se shodují na tom, že vlákno poskytuje zdravotní výhody, a pokud lidstvo spotřebuje více rostlinných potravin, bude se cítit mnohem lépe, zdravěji a žít déle.

  S tím souhlasí i obyčejní lidé, kteří zažili vlákninu.

  -Olga, 22 let

  -Anatoly, 27 let

  Jak vidíte, vlákno pomáhá nejen zhubnout, ale také zlepšit zdraví.

  Taková dieta nepřinese újmu, ale její přínos bude významný.

  O vlastnostech vlákna, jeho odrůdách a rolích ve ztrátě hmotnosti lze nalézt ve videu.

  O vláknech a jeho přínosy pro hubnutí

  Vážení čtenáři, dnes budeme hovořit o vláknině a jak přispívá k hubnutí. Proč jsem si vybral toto konkrétní téma?

  Byl jsem k ní tlačen poznámkou zveřejněnou v jednom z ženských časopisů. Popsalo, jak pracovníci na University of Alberta v Kanadě prozkoumali 67 různých metod hubnutí a identifikovali tři nejúspěšnější. První dvě místa jsou předvídatelně obsazena sportem a měnícími se stravovacími návyky (např. Odmítnutím občerstvení a přejídáním). Třetí neočekávaně pro všechny však byla zvýšená spotřeba vlákniny.

  Překvapivě, v „závodě vůdců“, celulóza obcházela i tak populární metodu regulace hmotnosti jako snížení kalorií ve stravě. Zjistil jsem, že tento fakt je zvědavý, tak jsem se rozhodl zjistit podrobnosti od odborníků.

  Natalya Pogodina, technologka ruské společnosti Biotechnology Factory, souhlasila s odpovědí na mé otázky. Od roku 2007 vyrábí biotechnologická továrna doplněk stravy Astrolin založený na jednom z druhů vlákniny - inulinu. Komu, ne-li jeho odborníkům, by měli znát všechny možnosti tohoto výrobku? Doufám, že náš rozhovor bude pro vás zajímavý.

  Rozhovor s Nataliou Pogodinou

  Natalia, řekněte našim čtenářům, co je vlákno? A jaké produkty obsahuje?

  Celulóza je mírně zastaralý termín. Správně řečeno - dietní vlákniny. Jedná se o hrubé části rostlin, které nejsou štěpeny nebo špatně tráveny lidskými enzymy.

  Vláknina je přítomna v naprosto všech rostlinných produktech, i když v různých množstvích. Nejvyšší obsah vlákniny se může pochlubit žito a pšeničné otruby, ovesné vločky, perlový ječmen, luštěniny, ořechy, brokolice, mrkev, topinambur a sušené ovoce (zejména švestky).

  Pokud není dietní vláknina strávitelná, jaké je jejich použití? Ukazuje se, že právě procházejí trávicím traktem?

  Po dlouhou dobu, to je přesně to, co si mysleli. V padesátých létech, vědci, kteří vyvinuli vědu výživy dokonce nazvaný vlákno vlákna jako balast, znamenat, že to neprospívá tělu. Potravinářský průmysl, který se v té době objevil, proto směřoval veškeré své úsilí k „úklidu“ výrobků. Ve skutečnosti, pokud je vlákno balastem, tak proč zatěžovat naše střeva zbytečnou prací?

  Z mušlí byla oddělena zrna, která je posílala do produkce odpadu. Takže rýže ztratila hnědé šupiny, pšenice se změnila v bílou mouku a krupici. Rafinované potraviny začaly tvořit významnou část lidské stravy: těstoviny, bílá rýže, chléb, housky, sušenky a jiné pečivo.

  Krátce nato v rozvinutých zemích lékaři zaznamenali nárůst kardiovaskulárních a trávicích onemocnění. Počet obézních lidí se zvýšil. Pokud v roce 1950 jejich počet činil asi 3% populace Země, pak do roku 1970 již vzrostl na 8%. A dnes se toto číslo blíží 25%.

  Teprve v osmdesátých letech bylo jasné, že toto všechno je výsledkem znehodnocení potravin a odborníci na výživu zněli alarm. Na policích se objevil obilný chléb, hnědá rýže, otruby, makarony z celých zrn a luštěnin. Ale nebylo snadné odstavit lidi z již známých rafinovaných potravin.

  Takže kořen všech problémů s nedostatkem vlákniny? A ne ve skutečnosti, že jsme se přestěhovali do sedavého zaměstnání a začali se pohybovat méně?

  Akutním problémem je také nedostatek fyzické aktivity. Ale stále špatná kvalita potravin - na prvním místě.

  Vlákno je nezbytné pro udržení našeho zdraví. To hraje zvláštní roli v udržování rovnováhy střevní mikroflóry, v čištění těla toxinů a alergenů z jídla. Jeho vlákna aktivují střevní peristaltiku, pomáhají jí lépe strávit potravu a plně absorbovat živiny. S nedostatkem vlákniny se rozvine zácpa, dysbakterióza, alergické reakce.

  Dokonce i dietní vlákniny se podílí na regulaci cholesterolu v krvi. A to je velmi důležité pro zdraví cév. Zvýšený cholesterol vede k rozvoji aterosklerózy a souvisejících mozkových příhod a infarktu myokardu.

  Nyní mluvíte o významu vlákniny pro celkové zdraví. A jaké vlákno je užitečné pro hubnutí? Jak to pomáhá „spalovat“ tuk?

  Spotřeba vlákniny skutečně přispívá k hubnutí. Je pravda, že nespaluje tuky - mechanismus jeho působení je jiný.

  V žaludku vláknina absorbuje vodu a bobtná. Takzvané receptory sytosti umístěné ve stěnách žaludku vysílají do mozku signály, že „je dostatek jídla - dostatek k jídlu“. Jako výsledek, hlad dává cestu k sytosti. Vzhledem k tomu, že nabobtnalá dietní vlákna zabírají velký objem žaludku, člověk jí méně než dokáže.

  Hmota vláknité hmoty, která se pohybuje dále podél střevního traktu, funguje jako houba - adsorbuje částice tuku a sacharidů dodávaných s jídlem a zabraňuje jim vniknout do krve. Příjem kalorií je snížen. Například, jestliže jedna osoba jí jen buchta, a druhá stejná buchta s otrubami, tělo druhého dostane o 30% méně kalorií.

  To znamená, že vlákno může být považováno za blokátor kalorií? Pak je jeho spotřeba dobrý způsob, jak zhubnout pro líné.

  Obecně platí, že to tak je. V roce 2015 provedli odborníci z University of Massachusetts zajímavou studii. Oni zaznamenali 240 dobrovolníků s nadváhou a rozdělili je do dvou skupin. Účastníci nejprve dali nízkokalorickou dietu. Druhá skupina pokračovala v jídle obvyklým způsobem, k jejich stravě bylo přidáno pouze více zeleniny, ovoce a otrub (denní spotřeba vlákniny byla asi 30 g). Fyzická aktivita v obou skupinách zůstala stejná. O rok později vědci výsledky porovnávali a ukázalo se, že účastníci v první i druhé skupině shodili stejný počet kilogramů.

  Ale výsledky této studie neznamenají, že lidé s nadváhou mohou bezpečně jíst nezdravé jídlo, jíst to se zeleninou a ovocem. Ve všem, co potřebujete k dosažení souladu s tímto opatřením. Nejlepší strategií pro hubnutí je zvýšení obsahu vlákniny ve stravě a zároveň snížení množství nezdravých, rafinovaných potravin.

  Přicházíme k nejzajímavějším. Kolik vlákniny bych měl jíst denně, jak zhubnout?

  Odborníci na výživu doporučují konzumovat asi 40 gramů vlákniny denně. Například talíř ovesných vloček obsahuje 5 g vlákniny, jablko - 2 g, plátek obilného chleba - 3 g.

  Aby bylo možné zcela pokrýt potřebu dietní vlákniny, budete muset jíst 3 ovoce, 3 porce zeleniny, 100 g každé, 1 talíř obilovin a 4 plátky obilovin (nebo 2 buchty s otruby) denně. Zelenina a ovoce mohou být čerstvé, dušené nebo pečené. Celulóza se nebojí tepelného zpracování.

  Ukazuje se, že musíte zcela přejít na obiloviny, ovoce a zeleninu. U ostatních jídel není v menu téměř žádné místo. A co ti, kteří nejsou připraveni tak drasticky změnit svou stravu?

  Můžete si vybrat alternativní možnost - zvýšit podíl potravin bohatých na vlákninu ve stravě, pokud je to možné, a naplnit chybějící množství vlákniny biologicky aktivními přísadami na jejich základě. Svým jednáním takové léky v žádném případě nejsou horší než přírodní produkty.

  Existuje mnoho doplňků a cena se liší pro každého. Podle jakých kritérií je vybrat? Je váš doplněk vhodný pro ty, kteří chtějí zhubnout?

  Doplňky opravdu hodně. Cena závisí na výrobní technologii, ceně suroviny, ze které je vlákno izolováno, a čistotě produktu (tj. Objemu nečistot v něm obsažených).

  Vyberte si nejprve třeba doplňky schválené Rospotrebnadzor. Číslo osvědčení o registraci musí být uvedeno na obalu a v návodu k použití. Měli byste také věnovat pozornost obsahu dietní vlákniny - čím vyšší je tento ukazatel, tím větší je přínos dietních doplňků.

  Naše společnost vyrábí aditiva "Astrolin" na základě jedné z odrůd vlákniny - inulinu. Lék je vyroben z hlíz jeruzalémských artyčoků pomocí patentované technologie vyvinuté ruskými vědci. Je 100% přírodní, neobsahuje syntetické složky, proto vykazuje všechny užitečné vlastnosti přírodního produktu. Obsah inulinu v Astrolinu dosahuje 92% - jedná se o jednu z nejvyšších hodnot mezi potravinářskými přídatnými látkami.

  "Astrolin" prošel klinickými studiemi a byl schválen CPS. Indikace pro použití v léku několik, jeden z nich má nadváhu.

  Jaké jsou další typy vláken a jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké vlákno je užitečnější?

  Existují pektiny, gumy, celulóza, hemicelulóza. To vše jsou různé typy vláken, které se liší chemickou strukturou a fyzikálními vlastnostmi. Nejhorší a nejlepší z nich nejsou, žádné vlákno je pro nás velmi užitečné.

  Inulin však má své vlastní vlastnosti. Ve srovnání se stejnou buničinou působí měkčí - nezpůsobuje spastickou bolest břicha nebo průjem. Proto je bezpečné vzít ji lidem s onemocněním zažívacího traktu.

  Inulin navíc může poskytnout další pomoc při léčbě diabetu. Díky speciální struktuře snižuje "energetický hlad" buněk a pomáhá snižovat skoky v hladinách glukózy po jídle. Lidé s nadváhou se doporučuje používat inulin, zejména pro prevenci diabetu, protože jsou vystaveni zvýšenému riziku tohoto onemocnění.

  Velmi málo společností se zabývá výrobou inulinu. Tato látka je obtížně izolovatelná od rostlin, protože v procesu zpracování se její molekuly mohou rozpadnout na oddělené fragmenty, které již nemají požadovaný účinek. Ale podařilo se nám vyvinout výrobní technologii, která nám umožňuje téměř úplně zachovat původní strukturu inulinu. Pro vysokou kvalitu léku "Astrolin" byla udělena dvě medaile: zlatá medaile Akademie přírodních věd. Mechnikov "Za jeho přínos k posílení zdraví národa" a zlatou medaili jim. Erlich "Zdraví je nejlepší." Jsme hrdí na to, že náš vývoj získal takové uznání.

  Natalia, děkuji za vysvětlení. Myslím si, že pokud naši čtenáři mají otázky týkající se vlákniny a doplňků na něm založených, určitě se s vámi opět setkáme. Nakonec mi řekněte, kde můžete získat více informací o svém produktu?

  Děkuji, budu rád, že vás zase uvidím. Více se můžete dozvědět o Astroline na oficiálních stránkách společnosti Biotechnology Factory https://fabrikabiotech.ru Přeji vašim čtenářům dobré zdraví a pohodu!

  Vážení čtenáři, připojuji se k přáním svého hosta a navrhuji pokračovat v rozhovoru o hubnutí v komentářích. Kdo z vás bojoval s nadváhou? Jaké metody jste vyzkoušeli? Použili jste na ní dietu s vysokým obsahem vlákniny nebo dietní doplňky? Jaké jsou dosažené výsledky?

  Jako vždy se těším na vaše reakce.

  A pro náladu se ozve Richard Clayderman - Rêve d’Amour.