Image

55 tipů od vědců žít déle

Shromáždili jsme vědecká data z různých zdrojů o tom, co by mělo (a nemělo by to být), abychom mohli žít déle (a samozřejmě zdravěji).

1. Jděte dál

Nejlepší recept na dlouhověkost - trénink. Lékaři stále častěji předepisují fitness místo medicíny. Cvičení zlepšují stav mozku, srdce, kůže, zlepšují náladu a metabolismus. Dokonce i malá dávka 10 minut energické chůze pomáhá. Ale začněte s ním postupně až na 15. Pak na 20. Pomalu, ale jistě zvyšujte zatížení.

2. Postupně zvyšte rychlost

Čím energičtější je chůze, tím lépe pro zdraví. Studie University of Pittsburgh, která studovala starší osoby starší 65 let, ukázala, že čím vyšší je rychlost chůze, tím delší životnost. Samozřejmě, že to nebude vyhovovat všem, ale má smysl postupně zvyšovat intenzitu.

3. Vybudujte a udržujte sval.

S věkem ztrácíme svalovou sílu a hmotnost, které potřebujeme k udržení zdraví a aktivní dlouhověkosti. Atrofie vede ke zvýšenému riziku pádů a zlomenin, kardiovaskulárních chorob a zvýšení mortality pro všechny příčiny. Aby se zabránilo ztrátě svalové a kostní hmoty související s věkem (která začíná ve věku kolem 35 let), odborníci doporučují alespoň 150 minut týdně aerobního cvičení střední intenzity, stejně jako pravidelné tréninky s váhami a protahováním.

Přečtěte si více o sarkopenii (ztráta svalové tkáně související s věkem).

4. Skok

„Fraktura kyčelního kloubu je běžná u starších osob a může vést ke smrti,“ říká Dr. Michael Reusen, ředitel wellness programů na Cleveland Clinic. Nicméně, tam je způsob, jak pro každého, aby posílily kosti: skákání. Studie, publikovaná v časopise American Journal of Health Promotion, ukázala, že ženy, které vyskočily na stabilním povrchu 40krát denně (dvě sady 20 opakování v různých časech, s přestávkami na odpočinek 30 sekund mezi chmelem), posílily hustotu kostí.

A kdo neskočil - ztrácí kostní hmotu. „Kromě svalové zátěže, skok, pravděpodobně generuje elektrický impuls, který stimuluje kosti a posiluje je,“ vysvětluje Roizen.

5. Trénujte nejen tělo, ale i mozek - hry

Rozsáhlá studie, ve které bylo pozorováno asi 2 800 starších lidí po dobu 10 let, srovnávala účinky her, které vyžadují vynalézavost (jednoduché kognitivní úkoly jsou prováděny co nejrychleji) nebo paměť / analýza. Účastníci, kteří vyškolili rychlost zpracování informací, o 33% méně pravděpodobně vyvíjí demenci a byli o 50% méně náchylní k dopravním nehodám.

6. Jezte více zeleniny a ovoce různých barev (a méně kalorií)

Správná výživa - záruka zdraví. Konzumujte každý den nejméně 5 porcí (asi pěsti) ovoce a zeleniny různých barev, které obsahují různé fytonutrienty.

Přidejte zeleninu a ovoce ke štíhlým zdrojům bílkovin a zdravých tuků a snažte se vyhnout zpracovaným potravinám.

7. Jezte ryby

Vědecké důkazy o výhodách omega-3 mastných kyselin jsou hojné - snižují zánět, obnovují pokožku, zlepšují profil krevních lipidů, předcházejí srdečním onemocněním, snižují riziko zranění kloubů a poškození mozku.

Ačkoli diskuse pokračuje o nejlepším zdroji, Dr. Reusen doporučuje péči o odpovídající spotřebu dvou forem: DHA (kyselina dokosahexaenová) se nachází u volně žijících ryb, například v lososech a makrelách, a ALA (kyselina alfa-lipoová) například v rostlinných zdrojích. u lněných semen a vlašských ořechů.

8. Zbavte se nadváhy.

Je také důležité, aby nedošlo k přejídání - nadváha způsobuje různé metabolické poruchy, nemluvě o příčině celého příznivce nemocí - kardiovaskulárních, cukrovky, trávení, pohybového aparátu a mnoha dalších. To vše samozřejmě zkracuje život.

Vědci obvykle usuzují, že člověk nemůže mít nadváhu a být stále zdravý.

9. Jíst mraženou zeleninu, ovoce, bobule - když není sezóna

Můžete jíst plně a v době, kdy není sezóna čerstvého ovoce. Britští vědci zjistili, že čerstvé ovoce začíná ztrácet živiny po třech dnech v chladničce a čerstvé zmrazené uložené živiny déle. Jedna studie dokonce ukázala, že mražené borůvky mají více vitamínu C než čerstvé.

10. Ocenit zralé zeleniny a ovoce.

Ne, že by nezralé ovoce otrávilo smrt, ale ve zralém je užitečnější pro prodloužení života. Například zelené banány mají méně vlákniny a více tříslovin, které způsobují zácpu. Ve zralých hruškách a ostružinách více antioxidantů. A červená barva zralého melounu ukazuje větší obsah lykopenu.

11. Snižte příjem cukru

Velké množství cukru ve stravě zvyšuje hladinu cukru v krvi a LDL, snižuje HDL, což ztrojnásobuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. American Heart Association doporučuje maximálně 6 čajových lžiček (25 gramů) cukru denně pro ženy a ne více než 9 (36 gramů) pro muže.

12. Vezměte si vitamín D (ale neberte to!)

Vitamin D má mnoho příznivých účinků (včetně prodloužení života), ale jeho nadměrné množství je škodlivé, jak ukazuje dánská studie z roku 2015. Vědci z University of Copenhagen zjistili, že optimální hladina vitamínu D v krvi - od 50 nanomolů na litr, ale ne více než 100 nmol / l.

13. Pít zelený čaj

Pokud nemáte rádi kávu, pak zelený čaj má silné antioxidanty, které zabraňují diabetu a srdečním onemocněním. Rozsáhlá japonská studie zahrnující 40 000 lidí ukázala, že pět nebo více šálků zeleného čaje denně snížilo úmrtnost mužů a o 23% u žen o 12%.

14. Pijte kávu

To nejen pomáhá probudit, ale také snižuje riziko mrtvice, diabetu a některých typů rakoviny. Studie Harvardových vědců z roku 2015 a publikovaná v publikaci Circulation uvádí, že „pití 3-5 šálků kávy denně má o 15% nižší riziko předčasné smrti ve srovnání s těmi, kteří nepijí kávu“.

15. Přidejte celá zrna

Průměrný Američan konzumuje pouze jednu porci celozrnných potravin denně, například jeden přípitek při snídani. Jak ale ukázala studie Harvardské univerzity v roce 2016, tři nebo více porcí snižuje celkovou úmrtnost o 20%. Přidejte tedy k jídlu další celá zrna: oves, hnědá rýže, quinoa, farro, celozrnný chléb.

16. Přidejte koření, zejména pepř a kurkuma.

Ve studii z roku 2016 analyzovali závislost na potravinách více než 16 000 mužů a žen starších 23 let a zjistili, že milovníci chilli papriček zemřeli o 13% méně často.

Koření jako kurkuma, zázvor a kajenský pepř mají protizánětlivé vlastnosti a posilují imunitní systém. Studie publikovaná v Molekulární výživě Například Food Research zjistil, že kurkuma pro léčbu osteoartrózy kolena je srovnatelně účinná s ibuprofenem. Jiné studie zaznamenaly, že kurkuma může zpomalit růst rakovinných buněk a zabránit ateroskleróze.

17. Pijte celé mléčné výrobky.

Zapomeňte na odstředěné mléko a jogurt: studie z roku 2016 společnosti Circulation zjistila, že lidé, kteří konzumují nejvíce mastných mléčných výrobků, mají o 50% nižší riziko diabetu (což v průměru zkracuje životnost o 8-10 let).

18. Jezte zeleninu

Studie, která analyzovala život 73 tisíc lidí ve věku nad 6 let, zjistila, že vegetariáni mají o 12% nižší úmrtnost. Studie z roku 2016, publikovaná v JAMA Internal Medicine, zaznamenala nejnižší míru úmrtnosti u vegetariánů z písku (kteří někdy konzumovali ryby), následovali vegani (kteří obecně vyloučili živočišné produkty) a vegetariány lakto ovo (kteří konzumovali mléko a vejce).
Existují však i jiné vědecké údaje, že veganství (nevegetariánství) je škodlivější. Více v článku "Prodlužuje odmítnutí masa."

Jíst jako v Řecku

Středomořská strava (zelenina, ovoce, ořechy, olivový olej a ryby) je jedním z nejvíce prospěšných pro zdraví a prodlužuje život. Studie Harvardových vědců, publikovaná v časopise British Medical Journal v roce 2014, zjistila, že lidé na této dietě mají delší telomery (koncové části chromozomů), což zabraňuje stárnutí. Všimli si také, že i pravidelný přechod na takovou dietu prospívá zdraví.

20. Jezte ořechy

Evropská studie lidí ve věku 55-69 let zjistila, že denní spotřeba 10 g ořechů (8 mandlových jader nebo 6 kešu) snižuje riziko úmrtí ze všech příčin o 23%.

Dřívější studie v Americe ukázala, že hrst ořechů nejméně pětkrát týdně snižuje riziko úmrtí na onemocnění srdce o 29%, z onemocnění dýchacích cest - o 24%, z rakoviny - o 11%.

Mimochodem, arašídové máslo takové výhody nepřináší.

21. Nepřehánějte

Pokud chcete žít až 100 let, pak se nepřehánějte - radí Dan Butnner, slavný výzkumník dlouhověkosti. Například zjistil, že Okinawan dlouho-játra přestat jíst, pocit 80 procent plné.

Ve studii, kterou provedli National Institutes of Health, si také všimli, že omezení počtu spotřebovaných kalorií snižuje krevní tlak, hladinu cholesterolu a zlepšuje citlivost na inzulín.

Přečtěte si více o Zozhnik: Pravidla dlouhosrstých.

22. Pijte méně

Pokud pijete více, než se očekávalo (jedna porce alkoholu denně pro ženy a dva pro muže), život se zkrátí.

Tady, pozorování výzkumníků na Cornell University pomůže trochu: pokud nalít červené víno do bílého skla (užší), budete pít o 12% méně než ze skla na červenou.

Kolik života je sníženo z alkoholu a jiných závislostí - viz náš překlad infografiky.

23. Praxe krátkodobého půstu.

Nedávný výzkum, který provedli vědci z Institutu pro studium dlouhověkosti Univerzity v jižní Kalifornii, zjistil vazbu mezi omezením kalorií a posílením imunitního systému, který bojuje s poškozením buněk v důsledku nemocí souvisejících s věkem a rakoviny.

Výzkumníci dokonce navrhli takovou dietu: pětidenní „rychlý“, kdy člověk konzumuje pouze 700 kalorií denně (50% z tuku, 35% ze sacharidů a 15% z bílkovin). Takové místo by mělo být prováděno pouze omezeně několikrát za rok, aby se dosáhlo všech zdravotních výhod.

24. Vezměte koenzym Q10

Antioxidační koenzym Q10 (CoQ10) je nezbytný pro správné fungování buněk, ale v průběhu let jeho hladina klesá. Vzhledem k tomu, že několik studií zjistilo, že CoQ10 pomáhá lidem s kardiovaskulárními poruchami, mnozí odborníci doporučují užívat ji jako přísadu.

Například Dr. Sarah Gottfried (autor knihy Mladší: Průlomový program pro resetování vašich genů, reverzní stárnutí a otočení hodin o 10 let) doporučuje dávku 100 až 200 mg denně.

Přečtěte si více - v našem textu o koenzymech a kvazi-vitamínech.

25. Nenechte se opírat o léky proti bolesti

Podle zjištění amerického úřadu pro potraviny a léčiva (FDA), pro rok 2014, pravidelné užívání drog, jako je ibuprofen a naproxen (včetně volně prodejných značek jako Advil, Motrin, Aleve), může zvýšit riziko infarktu o 10%. A silné léky na předpis mohou toto riziko zvýšit o 20-50% po pouhých několika týdnech užívání.

26. Dostatek spánku

Pokud pravidelně spíte méně než 6 hodin, riziko srdečního infarktu a cévní mozkové příhody se téměř zdvojnásobí (podle přehledu 15 studií publikovaných v European Heart Journal). Další studie, prováděná po dobu 25 let, ukázala, že ti, kteří nespí dobře, umírají 12% častěji než ti, kteří spí 6 až 8 hodin.

Přečtěte si více o snu v rozhovoru se Zozhnikem s somnologem.

27. Mít sex častěji.

Studie Duke University, která pozorovala 252 lidí po dobu 25 let, si všimla souvislosti mezi častým sexem a dlouhou životností u mužů.

28. Živý ženatý

Manželství je dobré pro zdraví - a zvyšuje dlouhověkost. Ve slavné kardiologické studii obyvatel Framinghamu (která stále trvá od roku 1948) zjistili, že riziko úmrtí ženatých mužů je o 46% nižší než riziko mládence.

Studie z roku 2014 provedená univerzitou v New Yorku ukázala, že manželé a ženy mladší než 5% mají kardiovaskulární onemocnění.

29. Uložit pupeční krev

Pokud se dítě brzy narodí, zvažte uložení pupečníkové krve. Je zdrojem kmenových buněk, které mohou být použity k upgradu krevního a imunitního systému proti chorobám. Může být používán nejen dítětem, ale i dalšími členy rodiny se stejnou DNA. V současné době se vývoj léků z pupečníkové krve provádí za účelem překonání dříve nevyléčitelných onemocnění.

30. Nezanedbávejte dovolenou.

To není vtip: jedna studie ukázala, že muži, kteří odmítají dovolenou za kalendářní rok, jsou o 32% častěji zemřou na infarkt.

Dlouhodobá kardiologická studie provedená ve Framinghamu ukázala, že ženy, které odpočívaly pouze jednou za 6 let, měly 8krát vyšší pravděpodobnost, že budou trpět koronárním vaskulárním onemocněním a srdečním infarktem než ženy, které měly dvakrát do roka disciplinovaný odpočinek.

31. Medituj

Dnes máme k dispozici mnoho nástrojů pro boj proti negativním účinkům stresu, ale nejstarší metoda - meditace - také zlepšuje funkci mozku. Výzkumníci na Harvardské škole pravidelných meditujících mají zahuštění mozkové kůry v oblastech, které jsou spojeny s pozorností a emocionální integrací.

Práce Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA) v roce 2015 ukázala větší množství hmoty v mozku v meditujících, což zlepšuje paměť a kognitivní funkce.

32. Sledujte barvu moči (hydrataci)

Pokud pijete dostatek vody (moč zůstane lehký), prodloužíte svůj život, snížíte riziko rakoviny močového měchýře nebo tlustého střeva a podpoříte funkci ledvin.

Bonus - pomoc při hubnutí: studie University of Illinois zjistila, že lidé, kteří pili více vody, spotřebovali v průměru o 68–205 kcal méně denně.

33. Nejezte v noci

Harvardská studie zjistila, že pozdní večeře zvyšuje riziko srdečních onemocnění o 55% u mužů ve věku 45-82 let.

34. Bohatý

Peníze nejsou štěstí, ale pomáhají žít déle. Ve studii Stanford v roce 2016 byli lidé porovnáni z hlediska příjmů a zjistili, že nejbohatší žijí téměř o 15 let déle než chudí. Vědci přisuzují tuto mezeru zdravějšímu životnímu stylu pro bohaté lidi, kteří například kouří méně často a mají nižší nadváhu.

35. Pociťujte obdiv

Navštivte například své oblíbené muzeum, Grand Canyon nebo si poslechněte devátou symfonii - studii University of California, která říká, že stimuluje obranné systémy těla. Smysl pro krásu a obdiv normalizuje hladinu cytokinů, takže nám nejen přinášejí radost, ale také zlepšují zdraví a prodlužují život.

36. Získejte přítele čtyřkolky

Řada studií ukazuje, že mít mazlíčka zmírňuje stres, snižuje krevní tlak a dokonce zvyšuje šance na přežití infarktu. Americká asociace srdce (American Heart Association) se srdečními problémy zejména doporučuje nastartovat psa - jejich majitelé jsou fyzicky aktivnější a trpí méně stresu.

37. Najděte povolání

Studie z roku 2014, publikovaná v Lancetu, říká, že mít milovaného člověka snižuje riziko smrti o 30%. Udělejte cokoliv - vychovávejte děti, pomáhejte svým sousedům. Pokud se vám to líbí, můžete očekávat v průměru 7 dalších let života.

38. Sledujte kvalitu potravin.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (Centra pro kontrolu a prevenci nemocí) každoročně umírá asi 3000 Američanů na otravu jídlem. Správa potravin a léčiv (FDA) je také zastrašující: můžete zemřít na smrt s nejzdravějšími potravinami: klíčky, bobule, syrový tuňák.

Snížení rizika pomocí hygieny. Umyjte si ruce mýdlem, udržujte kuchyň, nádobí a spotřebiče v čistotě, skladujte syrová a vařená jídla odděleně, vždy uchovávejte potraviny podléhající rychlé zkáze v chladničce a vařte při správných teplotách, abyste zničili škodlivé bakterie.

39. Žijí v horách

Foci dlouhosrstých jater jsou často nalezené v vysočinách. Vědci se domnívají, že vzácný vzduch (obsahující méně kyslíku) vede k adaptacím, které posilují srdce.

Podle sovětských statistik v oblasti Ázerbajdžánského regionu Lerik v roce 2004 bylo 48 lidí ve věku nad 100 let. Včetně Mahmúda Eyvazova - neověřená dlouhá játra.

40. Smích

Smích - opravdu prodlužuje život a to není mýtus. Smích zmírňuje stres, stimuluje imunitní systém, snižuje bolest a zlepšuje průtok krve do mozku. Výzkumníci na University of Maryland dokonce uvádějí, že smích má stejný účinek na cévy jako cvičení.

41. Komunikujte

Studie říkají, že osamělost zvyšuje riziko předčasné smrti o 45%: oslabuje imunitní systém a zvyšuje tlak, zvyšuje pravděpodobnost srdečního infarktu a mrtvice.

A naopak - u lidí obklopených příbuznými a přáteli je riziko úmrtí podle studie PLOS Medicine nižší o 50%. Takže - jděte na návštěvu častěji a nezanedbávejte své přátele online - studie z Kalifornské univerzity v roce 2016 také zjistila, že uživatelé Facebooku také žijí déle (ale pouze pod podmínkou, že počítačová korespondence nenahrazuje veškerou živou komunikaci).

42. Strávit čas se svými vnoučaty

Studie z roku 2016, publikovaná v Evolution and Human Behavior, zjistila, že snížila riziko smrti o třetinu a mohla by přidat 5 let života. Zdá se, že péče o dítě dodává prarodičům pocit života a činí je aktivní jak fyzicky, tak psychicky.

43. Vyhněte se nemocnicím

Studie Johns Hopkins University z roku 2016 zjistila, že každoročně umírá v nemocnicích asi 250 000 pacientů kvůli lékařským chybám (nesprávným diagnózám, postupům, lékům atd.). Takže někdy nejlepší způsob, jak zůstat naživu, není dostat se do systému zdravotní péče vůbec.

44. Přečtěte si více.

Věda potvrzuje, že čtení prodlužuje život - i noviny a časopisy budou dělat, ale knihy jsou stále lepší. „Jen půl hodiny čtení knihy denně významně zvyšuje pravděpodobnost přežití (ve srovnání s těmi, kteří nečtou vůbec),“ říká Becca R. Levy, profesorka epidemiologie na Yale.

45. Zkoumejte první obavy.

Nečekejte na každoroční návštěvu lékaře - podle anglické studie, méně než 60% lidí, kteří zažijí neobvyklé příznaky, chodí do lékařů v prvních třech měsících. Následující odchylky mohou například indikovat rakovinu: náhlou ztrátu hmotnosti (5 kg nebo více), horečku, závažnou únavu, změny střeva a močového měchýře, krvácení. Vzhled tmavých skvrn na kůži může znamenat diabetes a změny barvy jazyka - o problémech s kyselostí. Běh k lékaři - to může zachránit život.

46. ​​Protipožární cvičení

Pouze jedna ze tří rodin má v případě požáru plán činnosti. Nejvíce podceňují nebezpečí této situace, nepředstavují rychlost šíření ohně a přemýšlejí jen v poslední chvíli. Každý by měl vědět, co dělat v případě požáru.

47. Jiné věci jsou stejné, dávají přednost ženám

Vědci z Harvardu, kteří v roce 2016 analyzovali více než 1,5 milionu případů, zjistili, že se více žen zotavuje z lékařek. Vědci dokonce uvedli, že „každý rok by bylo o 32 tisíc lidí méně, kdyby byli mužští terapeuti stejně usilovní a pozorní jako ženy.“ Předchozí studie také ukazují, že ženy častěji postupují podle pokynů a jsou lépe vysvětleny u pacientů.

48. Sbohem

V našich životech je vždy dost problémů, ale rodinné střety - zvláště dlouhé a podrážděné - mají silnější vliv na zdraví a dlouhověkost. Chronický stres vede k předčasnému stárnutí a velkému množství nemocí, podle dlouhodobé studie na University of California.

Odpusťte svým příbuzným, odpusťte si, zanechejte přestupky v minulosti - a v budoucnu vás čeká více šťastného života.

49. Vyjděte po schodech

Studie Univerzity v Ženevě ukázala, že opuštění výtahů ve prospěch schodů snižuje riziko předčasné smrti o 15%. A vědci z Concordia University, kteří vytvořili MRI 331 lidí ve věku 19 až 79 let, dodali, že „každý den chodí po schodech omlazuje mozek“. Šedá hmota se s věkem snižuje, ale fyzická aktivita tomu brání. (Musíme si uvědomit tuto skutečnost, když prodáváme náš byt v 5. patře v domě bez výtahu - pozn. Zozhnik).

50. Hodit rohože na podlaze

Podle studie Centra pro kontrolu a prevenci nemocí z roku 2013 je každoročně hospitalizováno asi 38 000 starších lidí, kteří se klouzají na podložkách - to je jedna z nejčastějších příčin vážných zranění. Odhoďte je a položte pryžovou mřížku nebo rohože s pryžovou základnou, která se neklouzne do lázně.

51. Nenechte se rozptýlit řízení

Jedna z pěti nehod nastane kvůli rušivému řidiči. Hlavním důvodem - podle studie Polytechnické univerzity ve Virginii - mobilního telefonu. Nicméně, ne méně rušivé a dotykové obrazovky palubní desky.

52. Vycházejte lépe v parku než v rušném městě

Asi 5000 občanů ve Spojených státech každoročně umírá na ulicích a 20% z nich jsou lidé starší 65 let. Pokud jdete na procházku, pak je lepší jít do parku.

53. Nesedejte dlouho

Britská studie v roce 2016 ukázala, že stacionární sezení po dobu 7 nebo více hodin denně zvyšuje riziko úmrtí o 30% - s výjimkou aktivních nástrojů.

54. Změňte staré auto na moderní

Nová auta nejen vypadají hezčí a jezdí rychleji, ale lépe nás chrání. Moderní brzdové a elektronické systémy zabraňující nehodám, airbagům a bezpečnostním pásům s předpínači, spoustou neustále zavedených bezpečnostních inovací - to vše vám může zachránit život (a nejen vy).

55. Přečtěte si Zozhnik a ne jen.

Naše a další podobné publikace vás informují o aktuálních informacích o zdraví a výzkum ukazuje, že lidé vyzbrojení informacemi volí v životě více užitečných věcí. Tak zůstaňte v kontaktu.

Jak dlouho můžete žít

Kolik si myslíte, že člověk může žít? Podle výpočtu biologů může být délka života jakéhokoliv organismu od 7 do 14 časových úseků, během kterých tento organismus dosáhne dospělosti. U lidí dochází ke zralosti ve věku 20-25 let, proto jeho život může trvat až 280 let. Ale člověk je nejinteligentnější bytostí na Zemi, takže musí žít mnohem déle, protože zvířata žijí 14 období bez takové rozvinuté duše a inteligence, jako u lidí.

Někteří gerontologové věří, že člověk může žít déle.

Například dr. Christofferson z Londýna vyjádřil následující myšlenku: „Člověk může žít 300, 400 nebo dokonce 1000 let, pokud mu jeho tělo poskytne všechny látky nezbytné pro životně důležitou činnost“. Tento názor sdílel slavný anglický vědec Roger Bacon, který studoval problémy dlouhověkosti: normální délka lidského života je 1000 let.

Jak je známo, člověk se skládá z protoplazmy. Existuje protoplazma, která se nazývala nesmrtelná protoplazma. V roce 1911 to začalo zkoumat. 1928, 8,000 generací tohoto protoplazma bylo registrováno, ale to se nezměnilo, tam byly žádné známky zničení nebo stárnutí.

V přírodě existuje mnoho dlouhotrvajících. Pokud jde o lidi, podle Starého zákona dosáhl Metuzalém téměř limitu dlouhověkosti definovaného Dr. Christophersonem, který zemřel ve věku 969 let. Josef žil 110 let, Sarah - 127 let, Abraham - 175 let, Mojžíš - 120 let.

Starověcí Řekové věřili, že zemřít ve věku 70 let je téměř to samé jako umírání v kolébce.

Jak svědčí starověcí řečtí spisovatelé a historici, délka života Řeků byla nejméně 200 let. Současně, až do konce svých dnů, si udrželi svou vitalitu a vlasy se nezbarvily do šedi.

V roce 1500 se v Yorku-Shire narodil muž jménem Jenkins, který žil 170 let. Angličan Thomas Parr zemřel ve věku 152 let. Známka manželského života (147 let) je známa, když před oslavou třetí zlaté svatby nestačily jen tři roky. Manžel žil 173 let a jeho žena 184 let. Říká se, že ve věku 150 let tito lidé vypadali jako 50letí.

Tam jsou odkazy na poustevníky a svaté, kteří žili několik lidských životů v čínských starověkých textech. Pojednání "Chuang Tzu" zmiňuje jistý Peng-Tseu, který žil 800 let. Další postava, Guan-Chen-Tzu, dosáhla mimořádné dlouhověkosti díky tomu, že se vyhnul akcím, starostem a dokonce i znalostem. Tato osoba žila zdánlivě po celých 1200 let.

Na rozdíl od spontánních a intuitivních pokusů o nalezení elixíru nesmrtelnosti, nekonečně prodlužujícího lidského života, taoistická škola dlouhověkosti, která existovala v Číně, vytvořila logický integrální učení věnované tomuto problému. Muž, který se rozhodl dosáhnout nesmrtelnosti, se vydal na obtížnou cestu. Musel se odklonit od způsobu života, který vedou obyčejní smrtelníci, a stát se jako jiné bytosti, které se týkaly stravování. Hledač nesmrtelnosti se musel vzdát vína a masa, zapomenout na rýži, obilí a dokonce i zeleninu. Měl by přemýšlet o tom, jak posílit svou nehmotnou látku, duši.

Odmítnout všechny hrubé potraviny, měl by jít na všechny druhy souffles z ovoce, ořechy, kůry a listy rostlin. Obzvláště důležité bylo přesné dodržování skladeb těchto souffles. Bylo to v poměru složek byla jejich zvláštní síla. Ale i toto jídlo mělo být přerušeno dlouhými přestávkami a půstem, který by měl být stále častější.

Osoba, která dosáhla obzvláště vysokého stupně, mohla dělat bez jídla vůbec, jíst své vlastní sliny. Sbírat to v ústech s jazykem určitých pohybů, v určitém sledu a ve správný čas dne, člověk nemohl nejen cítit hlad, ale také žít. Před těmi, kteří dosáhli tohoto stavu, zůstal poslední krok - naučit se jíst rosu a dýchat vítr.

Další věc, kterou hledající nesmrtelnosti potřeboval k dosažení, byla schopnost dýchat určitým způsobem. Umění takového „děrování lůna“ přišlo k návratu k tomu, jak člověk dýchá v matčině děloze. Zde je jedna z technik vedoucích k tomuto. Ašpirant nesmrtelnosti odchází do místnosti, kde ho nemůže nic rušit. Když vydechl vzduch, počítá dvanáct úderů pulsu a teprve poté se vydechne a vydechne. A znovu, ne dýchání během dvanácti úderů srdce. Stačí si to vyzkoušet sami, abyste se ujistili, že toto zdánlivě jednoduché cvičení je obtížné provést. Žadatel nesmrtelnosti by je mohl po několika letech tréninku postupně zvyšovat až na 120 úderů pulsu. Tato praxe byla doprovázena dalšími dechovými cvičeními. Žadatel se zmocnil „dechu ropuchy“, „dechu želvy“ a „dechu čápa. Současně si vzal různé pozice a udělal určitá gesta. Někteří z nich opakovali rituální pohyby šamanů.

Pokud všechno souvisí s výživou, odkazuje na fyzické tělo, dýchání - na jemnější jeho substance. Celá soustava morálních pravidel měla připravit jeho duši na nesmrtelnost. S přáním dosáhnout nesmrtelnosti nad všemi ostatními úspěchy musel dosáhnout 300 ctnostných skutků. Ten, kdo toho dosáhl, mohl žít, aniž by věděl ani stáří ani smrti. Ale byla to nesmrtelnost pouze nižší, pozemské roviny. Vedle něj byla další, nejvyšší forma nesmrtelnosti.

Aby toho bylo dosaženo, bylo nutné učinit 1200 ctnostných skutků. Současně stačilo povolit pouze jeden trestný čin, který byl v rozporu s ctnostmi, takže veškeré předchozí úsilí bylo zrušeno.

Po mnoha letech cvičení se indický Tapasvizhi naučil ponořit se do takzvaného „samádhi“ stavu, kdy se zdálo, že život zcela opouští jeho tělo, a nemohl dlouho užívat nápoj ani jídlo. Tato praxe byla hlášena Brity, kteří sloužili v koloniální správě v Indii. Mluvili o jogínkách, kteří po důkladném vyčištění žaludku a střev, zakryli uši a nos voskem a ponořili se do stavu podobného hibernaci zimního hmyzu. V tomto stavu nebyli den ani dva, ale několik týdnů, po kterých byli znovu oživeni pomocí horké vody a masáže.

Ale mluvíme o svědectví samotného Tapasvagiho. Jednou, on říkal, on se setkal se starým poustevníkem blízko himalájských ostrovů. Jedl jen ovoce a mléko a vypadal velmi energicky a energicky. Ale nejvíce překvapivě, poustevník nemluvil žádný z moderních indických jazyků, mluvit jen Sanskrit - jazyk starověké Indie. Ukázalo se, že od té doby, co sem přišel, uplynulo 5000 let! Prodloužil život na takové limity, podařilo se mu údajně díky nějaké kompozici, jejíž tajemství vlastnil. Dosažení věku 5000 let u některého z „dlouhosrstých“ dosud nebylo v historických kronikách „zablokováno“ ani v legendách, ani v legendách.

Nicméně, bez ohledu na to, jak fantastické je takové poselství, bez ohledu na to, jak dlouho je období padesáti století, to není samo o sobě nesmrtelnost, nýbrž jen některé přístupy k němu, vzdálené přístupy. Může někdo z vás najít "elixír nesmrtelnosti". Pokuste se experimentovat, projděte se vyletěnou cestou.

Zkontrolujte, jak dlouho žijete podle data narození

Na tomto účtu existují dva protichůdné pohledy. Mnoho lidí by chtělo znát délku svého života. Ale ne několik těch, kteří by takové informace nikdy nechtěli.

Navzdory skutečnosti, že mnoho lidí věří v reinkarnaci a znovuzrození, se téměř každý bojí smrti. Většina z nás by zažila velký stres, kdybychom znali přesné datum naší smrti nebo smrti některých našich blízkých.

Některá numerologická rozdělení mohou také říci o příčině smrti. Někteří se domnívají, že negativní předpovědi se naplňují pouze proto, že člověk sám vytváří psychologický postoj. To znamená, že se naladí na to, že se předpovědi splní a myšlenka, jak všichni víme, je materiální.

Jak zjistit, kolik budete žít

Pokud se člověk přizpůsobí, aby zemřel v určitém věku, může se to stát. Jak závažný je postoj k těmto numerologickým věcem, je osobní záležitostí každého z nás. Samozřejmě, že přesný nemůže být volán, protože poskytují pouze orientační informace.

Pokud chcete získat přesné informace, pak se musíte obrátit na astrologické prognózy, která zahrnuje analýzu času a místa narození, účinky konkrétních planet a mnoho dalších faktorů.

Nelze však říci, že se absolutně každý bojí smrti. Jsou ti, kteří by měli zájem zjistit délku svého života podle data narození, aby byli připraveni na šťastný stáří, nebo naopak, aby se snažili realizovat všechny naše plány, pokud náhle přijde špatná předpověď.

Jak dlouho budu žít

Chcete-li zjistit délku svého života, musíte shrnout svůj den, měsíc a rok narození, a pak přenést výsledné číslo na unikátní.

Zvažte například osobu, která se narodila 5. října 1986. 5 + 1 + 1 + 9 + 8 + 6 = 30 = 3 + 0 = 3. Po obdržení tohoto čísla přejděte na dekódování jeho hodnoty. Jak dlouho tedy budete žít ve své současné inkarnaci?

Stará žena s kosou vám řekne po 80. narozeninách. Máte bohatý a živý život a smrt bude bezbolestná a snadná.

S největší pravděpodobností se budete účastnit života při nehodě. Nejnebezpečnější roky pro vás jsou 7,19,29,45 nebo 67 let. Samozřejmě, můžete žít déle, právě v těchto letech musíte být co nejvíc opatrní.

Budete žít dlouho a zemřete na nemoc. Nejnebezpečnější roky pro vás jsou 44 a 73 let.

Jste opravdový přeživší. Jste jedním z těch lidí, kteří mají šanci vyhodit sto svíček na narozeninový dort. Až do posledních dnů budete vést aktivní životní styl, ale i dobré zdraví.

Smrt se nad vámi neustále vznáší, ale obratně se jí vyhýbáte. Ve vašem životě je mnoho nebezpečí, ale z tohoto důvodu a ve velmi slušném věku do jiného světa nepůjdete.

Nebezpečné roky vašeho života jsou 13,22,47 a 68 let. Karmické dluhy ovlivní životnost a příčinu smrti. Hledejte stopy v numerologických ukazatelích a počtu vaší karmy.

Máte nejsilnějšího strážného anděla, ale jste vystaveni riziku, že umřete na různé druhy přírodních katastrof. Strach bouřek, povodní a požárů. Budete mít neočekávanou smrt.

Radi riskujete a hrajete se smrtí. Pokud se nezastavíte, pak dříve nebo později skončí tragédií. Trvání vašeho života je zcela ve vašich rukou. Pokud se vyhnete rizikům, budete schopni žít dlouhý život.

Taková osoba, bohužel, jen zřídka žije i na 50. výročí. Měl by se držet dál od alkoholu, tabáku a hloupých rizik. Musí pečlivě sledovat své zdraví, aby získal šanci zůstat na tomto světě déle.

Zajímavosti o životě po smrti

1. Do tří dnů po smrti začíná rozklad těla, který je usnadněn enzymy akumulovanými v těle.

2. Tělo Abrahama Lincolna bylo 17krát navráceno.

3. U mužů, kteří spáchali sebevraždu zavěšením, ve většině případů nastane posmrtná erekce.

4. Po smrti těla žije hlava dalších 20 sekund.

5. V roce 1907 byl proveden pokus o vážení osoby před smrtí a po ní. Ukázalo se, že bezprostředně po smrti člověk ztrácí váhu.

6. Skutečná fakta naznačují, že lidé s vážnými tukovými ložisky se po smrti stávají mýdlem.

7. V knize Moritz Rawlings, Za hranicí smrti, je dán skutečný důkaz existence pekla a nebe.

8. Vědci říkají, že osoba pohřbená zaživa zemře do 5,5 hodiny.

9. U člověka, po smrti, vlasy a nehty nadále rostou.

10. Obrovské množství lidí, kteří přežili klinickou smrt, navštívili druhý svět.

11. Když se dítě stane klinickou smrtí, vidí pouze dobré, zatímco dospělí často vidí démony a příšery.

12. Na Madagaskaru existuje tradice vykopávat pozůstatky milovaného člověka, aby s ním mohl tančit během obřadu.

13. Michael Newton, americký vědec, byl schopen pomocí hypnózy vyvolat vzpomínky lidí na minulé životy.

14. Po smrti se člověk narodí v jiném těle.

15. Když zemřeme, jsme poslední, kdo ztratí sluch.

16. Některé mumie „žijící“ v jihovýchodní Asii mají stále vlasy a nehty.

17. Spolehlivé zdroje tvrdí, že psycholog Raymond Mody napsal svou knihu Život po smrti na základě skutečných faktů.

18. Mnoho národů má podivný zákaz výslovnosti jména zesnulé osoby.

19. Po smrti, informace uložené v lidském mozku nezemřou, jsou uloženy. Tato skutečnost je potvrzena životem po smrti.

20. Obyvatelé Číny věří, že po smrti každý z nich půjde do pekla.

21. Dopad kokosu zabíjí více lidí než útok žraloka.

22. Ve Francii je zákonem povoleno uzavřít sňatek nebo se oženit se zemřelým, pokud je to žádoucí.

23. Mnoho zvířat v naději na útěk před dravcem předstírá, že je mrtvá.

24. 9 z 10 žen si pamatuje své minulé životy.

25. V Norsku je město Longyearbyen, ve kterém podle zákona člověk nemůže zemřít. Pokud se rozhodnete zemřít, pak vás nikdo nebude pohřbít.

26. Slepý člověk může vidět, co se s ním stane po smrti.

27. Ve starověkém Římě byli mrtví, kteří odešli do jiného světa a nevrátili se do světa živých, nazýváni lemury.

28. Obyvatelé Jižní Koreje stále věří v mýtus, že pokud je člověk v temné místnosti s ventilátorem, zemře.

29. Aby se mrtvé lidské tělo zcela rozpadlo, potřebuje 15 let.

30. Po smrti se všechny vlastnosti člověka, jeho mysli a schopností nemění.

31. Po smrti, mozková kůra našeho mozku pokračuje v interakci s cévami, protože pracují až do úplné biologické smrti.

32. Během svého života si člověk s vlastními rukama staví postel, na které bude po smrti spát.

33. Když dospělý zemře, vidí se jako dítě, ale pokud zemře, vidí sebe jako dospělého.

34. Pokud během života osoby došlo k nějakým zraněním nebo zraněním, po smrti nemají.

35. Po biologické smrti získává naše vědomí zcela jinou podobu, ale zároveň si zachovává svou podstatu.

Vědci se domnívají, že ve světě, který vidíme, je skrytý jiný, jiný svět.

37. Život po smrti říká, že v mrtvé osobě už není člověk. Na tomto filosofickém tématu je řečeno a psáno velmi, velmi mnoho.

38. Archpriest Paul říká, že pozemský život každého z nás je příprava na další život, život po smrti. Po zničení těla duše nadále žije.

39. Říká se, že po smrti v našem těle život pokračuje, ale naše vědomí už s tím nemá nic společného.

40. Po smrti v našem těle se tlak plynu značně zvyšuje.

41. Wang věřil v posmrtný život. Řekla, že po smrti člověk začne nový život a jeho duše je mezi lidmi.

42. Zastánci teorie života po smrti tvrdí, že po smrti se na Zemi může vrátit jen dobrá duše.

43. Egypťané byli přesvědčeni, že posmrtný život je rovnocenný s životem na zemi, a proto byly všechny možné věci vloženy do hrobky faraonů, které by mu mohly být užitečné v příštím životě.

44. Po smrti nenajdeme nečinnost a nudný mír. Náš stát se proměňuje v harmonické a holistické uspokojení potřeb.

45. Sebevražda, která na sebe vrhá ruce, věří, že skončí se vším, ale ve skutečnosti je na příštím světě, pro takové lidi, všechno teprve začíná.

Buďte zdraví!

Primární navigace

 • Otevřete
 • [Odkaz na 453] To je zajímavé
 • [Odkaz na 376] Organismus
 • [Link to 378] HLS
 • [Odkaz na 380] Techniky
 • [Link to 382] Napájení
 • [Odkaz na 384] Psychologie
 • [Odkaz na 386] Děti
 • [Odkaz na 388] Zdravotnické produkty
 • [Odkaz na 394] Jóga
 • [Odkaz na 5298] Nemoci
 • Otevřete

Jak dlouho může člověk žít?

Mnoho zvířat žije 100, 200 a někdy i 300 let. Například želva slonovinová může žít až 180 let, měkkýš „sladkovodní perla“ může žít až 200 let.

Některé stromy, jako je borovice ostnatá, obří sekvoje, stejně jako některé druhy cypřišů a jedlí, žijí tisíce let.

A co ten muž? Trvání lidského života, koruny pozemského stvoření, v nejlepším případě jen 80-90 let, a to navzdory všem, někdy neuvěřitelnému úsilí o prodloužení života!

Je opravdu osmdesát devadesát let, na co se můžeme spolehnout? Nebo je možné žít déle?

Proč chceme žít navždy?

Proč se lidé snaží tak těžké prodloužit život? Proč chceme žít navždy? Nebo, kde v lidech je tato úplná posedlost oklamat smrt jakýmikoli prostředky: nesmrtelností, vzkříšením, životem po smrti nebo reinkarnací?

Po tisíciletí se s tímto problémem potýkají lidé, kteří přemýšlejí. Existuje logická, přesvědčivá odpověď, která vysvětluje složitou strukturu lidského těla a naši vrozenou touhu žít navždy? Miliony lidí by odpověděly „ano“, protože se domnívají, že jelikož příroda, nebo někdo jiný, stvořil člověka, který je v evolučním smyslu odlišný od svých kolegů (zvířat), musí žít déle, aby přinesl světu značné výhody.

Ačkoli lidé mají něco společného s jinými živými bytostmi, jsou zásadně odlišní od všech z nich. Za prvé, Bůh stvořil lidi na svůj vlastní obraz. Co to znamená? Investoval do nás schopnost projevovat lásku, být spravedlivý a moudrý.

Fyzický důkaz, že lidé byli stvořeni k tomu, aby žili mnohem déle, je síla našeho mozku, zejména naše schopnost učit se. V jedné encyklopedii se uvádí, že možnosti dlouhodobé lidské paměti jsou „téměř neomezené“.

Proč takové příležitosti potřebujeme, pokud je nevyužijeme? Samotná podstata člověka svědčí o původním Božím plánu pro lidi. Tak proč stárneme, trpíme a zemřeme?

Někteří lidé se domnívají, že klíčem k řešení tohoto problému je věda a medicína, jiní naopak považují myšlenku dlouhého života za zbytečný podnik, podle jejich názoru: délka života je v nebi předurčena, a je lepší, aby se Bůh nezlobil, ale aby byl spokojen s Bohem. jsme měřeni shora.

V každém případě je nepravděpodobné, že bude nalezena osoba, která by se vzdala svého dlouhého života, ale navzdory mnoha letům výzkumu je proces stárnutí stále záhadou.

Věda je klíčem k dlouhověkosti?

Dnes nikdo nezpochybňuje skutečnost, že věda významně přispěla k ochraně zdraví a lékařským technologiím, které prodlužují naše životy. Jeden moderní časopis poznamenal, že dnes, méně lidí umírá na infekční nemoci a komplikace během porodu... Od roku 1960, kojenecká úmrtnost klesla o 75 procent.

Vědě se však nepodařilo odhalit tajemství ve zvyšování délky života lidí. Vědci zjistili, že příčinou stárnutí je selhání genetického programu vývoje organismu. Vědci se domnívají, že pokud se stárnutí ukáže jako proces, který je regulován hlavně na genetické úrovni, je možné, že se dříve nebo později naučí bojovat proti němu.

Věda samozřejmě nezůstane stát a nezastaví se tam. Někteří vědci, kteří se snaží najít skryté příčiny stárnutí a příbuzných onemocnění, provádějí výzkum v oblasti genetiky, zvané epigenetika.

Co je to epigenetika? Živé buňky obsahují genetické informace nezbytné pro tvorbu nových buněk. Hodně z těchto informací je v genomu - souhrn všech DNA buňky. V poslední době však vědci začali hlouběji zkoumat další komplex mechanismů uvnitř buňky - epigenomu (což znamená „nad genomem“). Epigenetické zkoumá tyto úžasné mechanismy a související chemické reakce.

Molekuly, které tvoří epigenom, se liší od DNA. Pokud se DNA podobá zkroucenému žebříku nebo dvojité šroubovici, epigenom je v podstatě soubor chemických markerů souvisejících s DNA.

Jaká je role epigenomu? Epigenome, stejně jako dirigent orchestru, řídí, jak je genetická informace aktivována nebo exprimována v DNA. Molekulární markery „zapínají“ nebo „vypínají“ různé sady genů v závislosti na potřebách buňky nebo pod vlivem vnějších faktorů (například výživa, stres, toxiny). Nedávné objevy v oblasti epigenomu způsobily revoluci v biologii a odhalily spojení mezi epigenetikou s určitými chorobami a dokonce i procesem stárnutí.

Epigenetika tvrdí, že epigenetické mechanismy určují všechny druhy nemocí, od schizofrenie po revmatoidní artritidu, od rakoviny po chronickou bolest a jsou bezpochyby spojeny s procesy stárnutí. Proto výzkum v oblasti epigenetiky pomůže nalézt účinné prostředky pro zlepšení zdraví, boj proti chorobám (včetně rakoviny) a v důsledku toho prodloužení života.

Dosud však nebylo dosaženo žádných významných výsledků. Podle vědců: "v boji proti věku stále máme staré metody: více zeleniny a tělesné výchovy."

Je možné zlepšit zdraví a žít déle?

I když stále neexistuje lék na stáří, můžeme s tím něco udělat. V jedné jedinečné psychologické studii zahrnující více než 1500 lidí narozených kolem roku 1910 vědci zjistili, že důležité faktory dlouhověkosti, které byly identifikovány u většiny dlouhodobých jater, jsou integrita a rozsáhlé sociální souvislosti.

Co to znamená? Tito vědci píšou: „Svědomí lidé jsou více nakloněni přijmout opatření na ochranu svého zdraví, jen zřídka se účastní rizikových činností. Nekuřte, nezneužívejte alkohol, nepoužívejte drogy. Takoví lidé se nemusí nutně vyhýbat jakémukoli riziku, ale jsou citlivěji zažívají hranice možného. “

Dlouho játra navíc měla řadu sociálních vazeb a... pomohla ostatním. Podle autorů je výrok „Dobří lidé zemřou brzy a darebáci žijí dlouho“ vědeckým výzkumem vyvrácen. Naopak, „darebáci umírají brzy a dobří žijí do velkého stáří.

Na co lze odpovědět? Pravda je stejně stará jako svět, protože pokud si vzpomeneme na tyto jednoduché pravdy, byly napsány již dávno v Bibli a jiných svatých spisech: „Milujte svého bližního jako sebe“, „Co zasíte, sklízíte, atd.“, Ale my stále více a více neustále hledají elixír dlouhého života. Nebo to vůbec nepotřebujeme a je lepší nechat všechno na svých dřívějších místech? Kdo ví, ale hledání věčného života pokračuje...

Co dělat, aby žil dlouho: 8 návyků na dlouhověkost

Chcete maximalizovat své mládí a zlepšit své zdraví? A kdo nechce! Už jsme vám řekli, co jíst, aby nezestárly. A dnes vám řekneme, co ještě musíte udělat, abyste prodloužili život!

Všichni víme, že špatné návyky, jako je kouření, pití alkoholu a nezdravé potraviny, nevedou k ničemu dobrému. Je to kvůli nedbalosti našeho vlastního těla a těla, že jsme nemocní, vypadat špatně a rychleji. Čím dříve tedy budete znovu zvažovat svůj postoj k vašemu životnímu stylu a měnit jej k lepšímu, tím větší je pravděpodobnost, že budete žít do 90 let s vynikajícími pocity.

Pamatujte si, jaké dobré návyky je třeba rozvíjet pro dlouhověkost!

Č. 1 Chůze

Během dne je třeba minimálně 4 km na čerstvém vzduchu rychlostí asi 100 kroků za minutu. Chůze chodbami kanceláře se nepočítá, nedostatek kyslíku během takové chůze vyvolává nadbytek škodlivé kyseliny D-mléčné. Ať je to zvyk dostat se z autobusu nebo metra pár zastávek dříve po práci a jít tuto vzdálenost do domu pěšky. Mimochodem, pro postavu a trávení, výhody jsou také hmatatelné.

Č. 2 Nabíjení

Lékaři doporučují dělat cvičení na čerstvém vzduchu, ale protože ne každý má tuto příležitost, tady je plán. Ráno se probudíte, otevřete okno dokořán (při jakékoli teplotě) a přejdete si vyčistit zuby. Přijďte zavřít okna a pracovat 15-20 minut v místnosti plné čerstvého vzduchu. Pokud se dostanete z postele úplně nesnesitelné, bude to líné cvičení.

Cvičení č. 3

Spousta toho, co lékaři řekli, si vzájemně odporuje. Chcete-li například zhubnout, musíte trénovat téměř až na úroveň svých schopností. Na druhou stranu, abyste mohli žít dlouho, nemůžete fyzicky přepracovat. Produkce kyseliny D-mléčné (kůry) je pro tělo škodlivá. Pokud tedy otázka není pro vás, ujistěte se, že během tréninku puls nezvýší nad 140 úderů za minutu.

Č. 4 Plán napájení

Trénujte se jíst 4-6 krát denně, místo 2-3. Tento rozvrh udržuje stabilní hladinu glukózy v těle a dobře zavedenou práci gastrointestinálního traktu. Pokud budete jíst jen zřídka, ale hodně, způsobí to náhlé skoky inzulínu v krvi a ničí krevní cévy.

5 Dieta

Jíst jednoduché jídlo: obiloviny, zelenina, maso. Snažte se vyhnout obchodním omáčkám, směsím, dortům, pohodlným potravinám. Vaše strava by měla být 75% složená z rostlinných potravin, vč. obilovin a 25% bílkovin (maso, vejce, mléčné výrobky). Není nutné platit nějaké drahé ovoce a zeleninu, věnovat pozornost pravidelné řepě a celeru. Nejen, že jsou tyto produkty velmi zdravé, ale můžete také připravit spoustu nestandardních a velmi chutných jídel.

Č. 6 Nutriční vlastnosti

Jezte peptidy a pektiny. Tyto látky zlepšují biochemické procesy v těle a přispívají k eliminaci toxinů. První z nich jsou bohaté na mořské řasy, kuřecí maso a mléčné výrobky. Druhá - jablka, banány a tomel. Každý den - dvě sklenice kefíru nebo jogurtu. Tyto nápoje snižují otravu metabolickými produkty, zabraňují kvašení v gastrointestinálním traktu a normalizují střevní mikroflóru.

№ 7 Klid mysli

Nejničivější účinek na tělo nemá ani alkohol a cigarety, ale stres. Když jste často velmi nervózní, práce mozku je vyčerpaná a aktivita autonomního nervového systému, který reguluje funkce celého organismu, je narušena. Pokud máte pocit, že se nedokážete vyrovnat se stresem, domluvte si schůzku s lékařem a začněte užívat sedativa. To vám pomůže, abyste se nedostali do nervového vyčerpání a deprese.

№ 8 Spánek

Není to ani o plnohodnotném snu (i když je to jistě důležité), ale o době, kdy jdete spát. Pro stabilní tělo, musíte spát nejpozději do 24.00, a lépe dříve. Takže vaše tělo může produkovat melatonin - hormon, který reguluje mozek, imunitní a jiné systémy, působí jako antioxidant a zpomaluje procesy stárnutí buněk.

Víte, co je nejdůležitějším faktorem dlouhověkosti? Štěstí a pozitivní postoj k životu. Koneckonců, můžete žít až 100 let, stěžovat si na osud a lidi kolem vás, ale z takové dlouhověkosti nebude mít smysl.

Je třeba se v každém okamžiku svého života snažit jednat tak, aby se v roce 95, když jsem držel vnoučata na kolenou, ohlédl a řekl: "Jaký nádherný život jsem žil!". Přejeme ti to celé!