Image

Hubnutí - příčiny a léčba

V poslední době je většina lidí znepokojena přítomností nadváhy a obezity, takže ztráta hmotnosti není považována za problém. Ztráta hmotnosti v důsledku diety, sportovní a kosmetické procedury je normální stav těla. V některých případech dochází ke ztrátě hmotnosti bez zjevného důvodu - je to indikátor toho, že v těle je něco v nepořádku, a to není důvod pro radost, ale signál pro důkladné zkoumání.

Bezpečný úbytek hmotnosti

Úbytek hmotnosti je nejčastějším problémem u obézních lidí. V tomto případě, ztráta kilá navíc v důsledku snížení množství tělesného tuku. Samozřejmě, každý chce rychle zhubnout a zároveň vynaložit minimální úsilí. Za prvé, je to nemožné, je nutné pracovat na sobě a velmi, a za druhé, je třeba chápat, že radikální diety a nadměrná fyzická námaha mohou vést nejen k požadovanému výsledku, ale také k nemocničnímu lůžku, což představuje vážné problémy. zdraví.

Chcete-li snížit množství tělesného tuku, musíte jíst správně a cvičit pravidelně.

Dieta pro bezpečný úbytek hmotnosti by měla být kompletní a pro určení optimálního kalorického příjmu je lepší se poradit s odborníkem. Cvičení by mělo být také měřeno a pravidelné.

Nyní jsou všechny druhy informačních zdrojů plné různých diet, které slibují ztrátu hmotnosti 10, 20 nebo dokonce 30 kg za měsíc. Jednoznačnou odpovědí, kolik kilogramů můžete „upustit“ za měsíc na osobu, aniž by to poškodilo zdraví, poskytne pouze odborník na výživu. Je třeba zvážit počáteční hmotnost, věk, tělesné schopnosti a stav tělesné hmotnosti. Nejlepší je ztráta 2-3% počáteční tělesné hmotnosti za měsíc. Je to taková ztráta, kterou tělo může vnímat jako fyziologické a nevrací vrácené libry jako bumerang.

Dalším důvodem ztráty hmotnosti, která není spojena s nemocemi, je zvýšení fyzické aktivity (například přechod na tvrdou fyzickou práci). V tomto případě je nutné zvýšit příjem kalorií a množství spotřebovaného proteinu, aby se zajistily zvýšené náklady na tělesnou energii. Bývalá strava se zvýšenou fyzickou námahou v průběhu času může vést k vyčerpání.

Při ztrátě hmotnosti je třeba upozornit

Přemýšlet o skutečnosti, že se něco děje s tělem, by mělo ztratit váhu bez zjevného důvodu. Například člověk vede obvyklý životní styl, jeho výživa se v poslední době nezměnila, tělesná aktivita se nezvýšila a z nějakého důvodu dochází ke ztrátě hmotnosti. A v některých případech ztrácí každý měsíc až 10 kg hmotnosti, což samozřejmě ovlivňuje jeho vzhled, a to je důvod, proč to zní alarm. Někdy je důvod, proč se takové změny v těle snadno identifikují, je lékař dostatečně opatrný, aby se zeptal pacienta na nejnovější události v jeho životě. A někdy pochopit, co vedlo k dramatické hubnutí, musíte jít přes více než jedno vyšetření.

Příčiny vedoucí k abnormálnímu úbytku hmotnosti lze rozdělit do několika velkých skupin:

 • omezení příjmu potravy (dobrovolné nebo nucené);
 • porušování zažívacích procesů;
 • metabolické poruchy;
 • onkologických onemocnění.

Omezení potravin

Intoxikace

Každý z nás trpěl akutními respiračními infekcemi a dalšími infekčními chorobami. Jedním ze symptomů, které se objevují u každého onemocnění, které je doprovázeno syndromem intoxikace, je absence nebo ztráta chuti k jídlu. Člověk záměrně odmítá jíst, protože nechce jíst. Kromě toho, pokusy krmit ho násilně mohou způsobit nevolnost a dokonce zvracení. Po chřipce si mnoho lidí všimne snížení tělesné hmotnosti o několik kilogramů.

Chronická infekční onemocnění, jako je tuberkulóza, hepatitida, HIV, syfilis, střevní infekce, atd., Stejně jako infekce helmintů, jsou často doprovázeny chronickou intoxikací, v takovém případě se chuť člověka na dlouhou dobu snižuje, což má za následek postupující hubnutí. První známky takových nemocí, které by měly být upozorněny, jsou neustálá malátnost, únava, slabost, nízká tělesná teplota, která přetrvává po dlouhou dobu.

Neuropsychiatrické poruchy a onemocnění centrálního nervového systému

Je zde výraz „chopit se stresu“, což znamená, že člověk zvyšuje svou chuť k jídlu v situacích, které zahrnují psycho-emoční stres. Ve skutečnosti tomu tak není vždy. V mnoha případech, se stresem, chronickou únavou, depresí a řadou duševních onemocnění, chuť k jídlu klesá nebo mizí úplně. Mimochodem, „nezdravá touha“ po hubnutí, úmyslném odmítání potravy z důvodu hubnutí a jiných nepřirozených opatření vedoucích k narušení práce vnitřních orgánů je dnes vážným problémem, který je označen termínem „mentální anorexie“.

Úbytek hmotnosti je pozorován u těžkých lézí centrálního nervového systému v důsledku traumatického poranění mozku nebo mrtvice, kdy příjem potravy není možný v důsledku zhoršeného vědomí nebo polykání reflexu.

Poškozené žvýkání a polykání

Jednou z příčin úbytku hmotnosti u starších lidí je problém se žvýkací aparaturou, jednoduše řečeno, se zuby nebo spíše jejich ztrátou. Špatně žvýkaná potrava je špatně strávena v následných částech gastrointestinálního traktu, což je důvod, proč nedochází k úplné absorpci živin - ztráta hmotnosti.

Nemoci hrtanu a jícnu, ve kterých je zúžení, které zabraňuje proudění potravy do žaludku. Nejčastěji se tento problém vyskytuje u nádorových onemocnění, jizev a striktur jícnu. Významné kontrakce se nacházejí v pozdějších stadiích onemocnění. V raných stádiích je možné polykat při polykání, bolesti nebo nepohodlí při průchodu potravy bolusem jícnem, výskyt takových příznaků je důvodem k konzultaci s lékařem.

Nemoci trávicího traktu

Nemoci trávicího systému, vedoucí k hubnutí, lze rozdělit do dvou velkých skupin: porušení trávení živin a porušení jejich vstřebávání.

V případě onemocnění jater (hepatitida, cirhóza, tuková degenerace atd.), Pankreatitidy, cholecystitidy, žaludečních vředů a gastritidy a rakoviny gastrointestinálních orgánů trpí jejich zažívací funkce. Produkce enzymů je narušena a v důsledku toho je potravina neúplně strávena.

Absorpce živin se většinou vyskytuje ve střevě, proto při takových onemocněních, jako je Crohnova choroba, kolitida, enteritida, celiakie a další, organismus také nedostává dostatek živin.

Kdokoliv může takové problémy ve svém těle nezávisle podezřívat: bolest v oblasti postiženého orgánu, nadýmání, křeče, nadýmání. Hlavním příznakem je narušení stolice: je možná zácpa, ale častější jsou průjem, odbarvení výkalů, mastný lesk, přítomnost viditelných zbytků špatně stravitelných potravin atd. Pokud máte takové problémy, měli byste se poradit s lékařem.

Metabolická porucha

Možná, že tento důvod pro ztrátu tělesné hmotnosti je nejtěžší diagnostikovat, protože po dlouhou dobu, kromě hubnutí, které může být postupné a ne příliš znatelné, nejsou žádné jiné příznaky.

Jednou z nemocí, při které dochází ke ztrátě tělesné hmotnosti se zachovanou chutí k jídlu, je tyreotoxikóza (zvýšená produkce hormonů štítné žlázy v difuzním toxickém strumě, toxický adenom a autoimunitní tyreoiditida). V těle, při působení hormonů štítné žlázy, dochází k aktivaci metabolických procesů, zvyšuje se rozpad bílkovin a tukové tkáně, v důsledku čehož člověk ztrácí váhu. Jeden z prvních příznaků thyrotoxikózy může upozornit na sebe - pacient je neustále horký, dokonce i venku v zimě.

Porážka hypofýzy v důsledku poranění, rakoviny a infekčních onemocnění mozku může vést k narušení produkce několika hormonů, které jsou zodpovědné za normální metabolismus celého těla. V důsledku takové těžké patologie, na pozadí jiných příznaků, tam je rychlá ztráta tělesné hmotnosti až 8-10 kg za měsíc.

Diabetes mellitus je další endokrinní onemocnění, které, na rozdíl od všeobecného přesvědčení, nemůže vést k přibývání na váze, ale ke ztrátě tělesné hmotnosti a někdy velmi rychle. Tento stav se nejčastěji vyskytuje u mladých lidí a dětí s diabetem 1. typu, pokud inzulin nevytváří slinivka. Buňky nemohou přijímat glukózu a začít používat tukové tkáně a proteiny pro uspokojení svých energetických potřeb, což vede ke ztrátě hmotnosti. Příznaky tohoto onemocnění nelze přehlédnout, u pacientů se vyvine těžká žízeň, polyurie (časté močení, denní objem moči může překročit 4-5 l), anorexie (jak zvýšení, tak snížení), zvýšená únava, s progresí acetonového zápachu z tělo a ve vydechovaném vzduchu.

Onkologická onemocnění

V případě rakoviny jakéhokoliv orgánu, dříve nebo později, dochází k vyčerpání tělesných sil a úbytku hmotnosti, což je také usnadněno léčbou těžkých medvědů. S porážkou zažívacího traktu se tento příznak může stát prvním a způsobit, že osoba navštíví lékaře. Při rakovině jiných orgánů může začít ztráta hmotnosti později.

Shrneme-li to, můžeme konstatovat, že příčinná ztráta hmotnosti je důvodem k naslouchání vašemu tělu a věnování pozornosti vašemu zdraví. Mnohé nemoci, které vedou k patologickému úbytku hmotnosti, jsou úspěšně léčeny a samozřejmě v raných stadiích je pravděpodobnost dosažení pozitivního výsledku mnohem vyšší.

Který lékař kontaktovat

Pokud je nutná ztráta hmotnosti, je nutné kontaktovat terapeuta a podstoupit primární vyšetření. Po předběžné diagnóze může být pacientovi doporučeno konzultovat tyto odborníky: odborníka na výživu, specialistu na infekční onemocnění, psychiatra, zubního lékaře, onkologa, gastroenterologa, endokrinologa, neurologa. Někdy k identifikaci příčiny úbytku hmotnosti je poměrně obtížné, ale je to nutné. Neobvyklé hubnutí je téměř vždy příznakem vážné nemoci.

Video verze článku:

Hostitel programu „O nejdůležitějších“ hovoří o důvodech hubnutí:

Úbytek hmotnosti

V moderní společnosti, velmi zaujaté univerzální obezitou obyvatelstva, která se pohybuje málo a vede příliš měřený způsob života, není problém náhlého úbytku hmotnosti považován za závažný a někdy i šťastný. Studie však ukazují, že tento příznak je velmi nebezpečný a téměř vždy naznačuje závažné selhání těla.

Pokud jste rychle, nekontrolovatelně ztrácí váhu bez zjevného důvodu a úsilí, pak to může být velmi nebezpečný faktor, který vyžaduje včasnou diagnózu a komplexní léčbu.

Rychlý popis hubnutí

Při rychlém úbytku hmotnosti se obvykle jedná o prudký pokles tělesné hmotnosti a vizuální emacifikaci člověka. Zároveň neexistují žádné vnější faktory, které by k tomuto příznaku přispívaly: pacient se neúčastní aktivního sportu, plně se stravuje a vede obvyklý způsob života. Současně se může pacient po určitou dobu cítit normálně, ale po určité době se cítí slabý, pravděpodobně opilý a objeví se vysoká horečka a další příznaky nemoci.

Důvody

Mezi hlavní mechanismy tohoto procesu patří nedostatečná špatná výživa nebo úplné hladovění, prudce zvýšené potřeby těla po stresu a nemoci, jakož i výrazné snížení vstřebatelnosti živin v těle a hyper-výměna, při které jsou přirozené vitamíny, minerály, tuky, bílkoviny, sacharidy přirozeně eliminovány. bez jejich vstupu do těla.

Ostré hubnutí je nejčastěji způsobeno řadou onemocnění neurologických, gastrointestinálních, infekčních, metabolických, onkologických typů, stejně jako akutních nedostatků vitamínů nebo živin v metabolických procesech.

Možné choroby

Prudký pokles tělesné hmotnosti, jak je uvedeno výše, může být způsoben obrovským rozsahem onemocnění a negativních stavů. Zde jsou jen některé z nich:

 1. Problém s nadledvinami. Obvykle je adrenální insuficience doprovázena anorexií, slabostí, náhlou ztrátou hmotnosti, pravidelnými poruchami stolice a duševní podrážděností. Někdy má pacient nauzeu a fokální projevy těžké pigmentace kůže.
 2. Diabetes. To je široce věřil, že diabetes mellitus způsobuje pouze obezitu - to není tento případ vůbec! Toto onemocnění způsobuje poruchu metabolických procesů a provokuje nejen set, ale také prudký úbytek hmotnosti v závislosti na specifickém stavu těla. Kromě úbytku hmotnosti je diabetes mellitus doprovázen únavou, intenzivním žízní a častým močením.
 3. Neurologická anorekce. Toto onemocnění neurologické povahy je typické pro ženy od 18 do 30 let a je doprovázeno velmi prudkým úbytkem hmotnosti (až 50%) v krátkém časovém období. U pacientů s touto diagnózou dochází k svalové atrofii, ztrátě vlasů, celkové slabosti, hypotenzi, časté zácpě a pravidelnému nekontrolovanému zvracení.
 4. Systémová deprese. Těžké formy systémové deprese jsou někdy doprovázeny ospalostí, sebevražednými myšlenkami, ztrátou chuti k jídlu a váhou a celkovou únavou.
 5. Kryptosporidóza. Protozoální infekce tohoto typu vyvolávají svalovou bolest, prudkou ztrátu tělesné hmotnosti, závažný průjem, křeče v břiše, nevolnost se zvracením.
 6. Virová infekce herpesem. Herpes, navzdory klasické pomalé formě nemoci, někdy přispívá k podvýživě v důsledku nepříjemných pocitů během jídla, což zase vyvolává ztrátu hmotnosti.
 7. Gastroenteritida. Gastroenteritida silně ovlivňuje proces vstřebávání tekutin do těla, zpomaluje je, což vede k vážnému úbytku hmotnosti, dehydrataci, horečce, suchosti všech sliznic v těle, tachykardii a dalším projevům onemocnění.
 8. Ezofagitida. Záněty v jícnu přinášejí silnou bolest v procesu konzumace potravy - člověk se může této události de facto vyhnout nebo ji snížit na minimum. Taková dysfunkce polykání vyvolává silný a náhlý úbytek hmotnosti, často má pacient pravidelné emetické nutkání.
 9. Leukémie. Takové hrozné onemocnění, jako je rakovina krve, způsobuje rychle se vyvíjející ztrátu tělesné hmotnosti, výskyt tachykardie, celkovou slabost těla, bolest svalů a kostí, anémii, horečky se širokým spektrem, zvětšenou slezinu atd.
 10. Různé onkologie. Prakticky každé onkologické onemocnění může být katalyzátorem procesu rychlého úbytku hmotnosti, který se liší v závislosti na místě a typu onemocnění.
 11. Stomatitida Řada zánětů sliznic ústní dutiny znemožňuje plně jíst a tím vyvolává ztrátu hmotnosti.
 12. Plicní tuberkulóza. Kromě pocení, slabosti, bolesti na hrudi, hemoptýzy, dušnosti a subfebrilní teploty může úbytek hmotnosti s anorekcí způsobit vážné infekční onemocnění.
 13. Lymfomy. U akutních lymfomů je obvykle pozorován dynamický, hladký úbytek hmotnosti, který se vyskytuje na pozadí zvětšených lymfatických uzlin, sleziny, jater a vzhledu svědění.
 14. Tyreotoxikóza. Toto onemocnění vyvolává významné zvýšení hladiny hormonů ve štítné žláze, které "urychlují" metabolické procesy, způsobují těžké průjmy, pocení, horečku, náhlou ztrátu hmotnosti, třes končetin.
 15. FFT syndrom. Novorozenci a malé děti jsou zřídkakdy, ale nedostatečná péče o potraviny je pravidelně diagnostikována, což má za následek, že dítě ztrácí na váze a síle velmi rychle.
 16. Whipple syndrom. Tento stav je charakterizován výrazným poškozením střevního epitelu a téměř úplným zastavením absorpce tekutiny a živin gastrointestinálním traktem, což zase vyvolává prudkou ztrátu tělesné hmotnosti, průjem, steatorrhea a různé anorexie.
 17. Ulcerózní kolitida. Ulcerózní kolitida způsobuje snížení chuti k jídlu, fyzické vyčerpání těla a hubnutí a horečku.
 18. Crohnova choroba. V průběhu vývoje onemocnění pacienti trpí slabostí, únavou, konstantním průjmem, abdominálními křečemi a rychlým úbytkem hmotnosti, a to i při adekvátní výživě.
 19. Léky. Některé léky pro léčbu štítné žlázy, stimulanty aktivity mozku, projímadla a také chemoterapie jsou katalyzátory pro extrémně rychlou ztrátu tělesné hmotnosti s obecnou deplecí těla.
 20. Fyziologické příčiny. Fyziologické příčiny úbytku tělesné hmotnosti zahrnují stárnutí (a tedy i pokles tělesné hmotnosti), psychiatrické poruchy, alkoholismus, ztrátu zubů (obtížnost a žvýkání) atd.

Co dělat a jak se zastavit?

Pokud diagnostika neodhalila vážné zdravotní problémy, je nutné aplikovat řadu fyziologických postupů, aby se metabolismus normalizoval a systematizovala dieta.

 1. Cvičte pravidelně s mírnou fyzickou aktivitou, nejlépe venku.
 2. Častěji za slunečného dne na ulici, „tučná“ chuť k jídlu.
 3. Výrazně zvýší obsah kalorií u snídaně, oběda a večeře. Jíst těsně, zahrnují různé pečivo, těstoviny, rybí pokrmy a velké množství rostlinného oleje ve stravě.
 4. Pijte decoctions, které zvyšují chuť k jídlu.

V případě, že prudký úbytek hmotnosti je spojen se stresem nebo emocionálním stresem, stojí za to:

 1. Naučte se plně relaxovat. Navštěvujte meditační a jógové kurzy.
 2. Použijte aromaterapii k normalizaci emocionálního pozadí.
 3. Pijte decoctions, povznášející a uvolňující stres.
 4. Přihlaste se na relaxační masáže.

Pokud váš problém je stále spojen s nemocí, pak byste měli určitě navštívit lékaře, a to zejména v případě, že hmotnost se rychle ztrácí více než měsíc, existují jiné nemoci, a celková hmotnost vašeho těla je o 15-20 procent nižší než průměr.

Přesné určení zdravotního problému je možné pouze po diagnóze. Kromě vizuálního vyšetření lékařem bude nutné podstoupit ultrazvukové vyšetření trávicího traktu a štítné žlázy, fluorografii, gastroskopii, moči, krvi a stolici na hormony, parazity, leukocyty a další rizikové faktory. Pouze po těchto událostech vám bude přidělena správná a kvalifikovaná léčba.

Nevolnost a ztráta hmotnosti

Ztrácíte váhu dramaticky, a přestože existuje neustálé nutkání zvracet a nevolnost nezmizí ani po užití léků? Může to být několik důvodů a všechny jsou spojeny s možnými projevy onemocnění.

Kombinace výše uvedených dvou příznaků je charakteristická pro:

 1. Nemoci gastrointestinálního traktu širokého rozsahu. V tomto případě je základním faktorem zánětlivý proces, který blokuje vstřebávání živin a narušuje trávení. Disperse fenomény, jako je volná stolice, zvracení s nevolností, provokují aktivnější vylučování živin z těla, což způsobuje tkáňovou hypoxii, stejně jako akutní nedostatek "paliva" pro tělo.
 2. Hormonální poruchy, zejména hypotyreóza, způsobené nedostatkem základních hormonů štítné žlázy. Autoimunitní onemocnění se vyznačuje neustálou nevolností, ospalostí, únavou a ostrým setem nebo naopak ztrátou hmotnosti.
 3. Rakovina různých etymologií. Jedním ze základních příznaků zanedbaných rakovin je nevolnost, ztráta hmotnosti a krevní sraženiny ve výkalech.
 4. Těhotenství se současnou toxikózou. V prvním trimestru těhotenství, budoucí maminky často zažívají záchvaty nevolnosti, jejich váha se snižuje, jejich chuť k jídlu mizí, je zde obecná slabost těla. Tento fyziologický proces je důsledkem toxikózy a měl by jít do 20-22 týdnů těhotenství. Pokud alarmující příznaky nezmizí, pak je naléhavé podstoupit komplexní diagnostiku stavu vašeho těla.
 5. Addisonův syndrom (hypokortikoidismus). V případech nedostatečnosti kůry nadledvinek spolu s dalšími příznaky je téměř vždy významně snížena hmotnost pacienta, který zažívá pravidelnou nevolnost a retardaci.

Ztráta hmotnosti a teplota

Rychlý a náhlý úbytek hmotnosti, jakož i doprovodná vysoká teplota, obvykle indikují přítomnost onemocnění, jako je ulcerózní kolitida, gastroenteritida nebo plicní tuberkulóza v těle. Tyto příznaky často znamenají extrémní vyčerpání celého organismu nebo chronický nedostatek tekutin, který vyživuje všechny systémy těla.

Hladký dynamický úbytek hmotnosti se zvyšující se amplitudou, stejně jako konstantní subfebrilní teplota, zvyšující se ve večerních hodinách, může naznačovat vývoj onkologie a rakoviny.

Úbytek hmotnosti během těhotenství

Úbytek hmotnosti během těhotenství v prvním trimestru je považován za normální, pokud je doprovázen toxikózou. Během tohoto období nastávající matka zažívá pravidelné emetické nutkání, nechuť k určitým druhům potravin a celkovou slabost. Obvykle toxikosis prochází 20-22 týdnů a z fyziologického hlediska neubližuje dítěti ani férovému sexu. Pokud je však toxikóza významně zpožděna nebo ztrácíte váhu v nepřítomnosti viditelného důvodu pro prodloužení dlouhého časového období, a to zejména ve druhém a třetím trimestru, pak je to důvod pro urgentní návštěvu u lékaře, který může pomocí komplexní diagnostické metody zjistit skutečnou příčinu úbytku hmotnosti.

Ztráta hmotnosti pod tlakem

Stresové situace, deprese, stejně jako nejrůznější neurologie, mohou vyvolat jak obezitu, tak i výraznou ztrátu hmotnosti. V některých případech tyto stavy vyvolávají rozvoj anorexie, zejména pokud jsou vědomě vyvolávány při pokusu o snížení hmotnosti vyvoláním zvracení po jídle.

Problém může vyřešit pouze kvalifikovaná pomoc odborníků, kteří předepisují vhodné lékařské ošetření, fyziologické postupy a doporučují psychologickou pomoc.

Pečlivě a pečlivě sledujte své vlastní zdraví, nedovolte rozvoj nemoci a buďte vždy šťastní!

Úbytek hmotnosti

Přezkum

Proč člověk náhle zhubne?

Kdy navštívit lékaře na hubnutí?

Přezkum

Náhlý patrný úbytek hmotnosti se často vyskytuje pod vlivem stresu, ale může také znamenat vážnou nemoc.

Ostré hubnutí je zcela normální kvůli úzkosti a úzkosti způsobené například přechodem na nové zaměstnání, rozvodem, propuštěním nebo ztrátou milovaného člověka. Váha se obvykle vrací do normálu, když se člověk znovu cítí šťastnější, když zažil to, co se stalo, nebo si zvykl na nové podmínky. Chcete-li překonat obtížnou fázi života, můžete požádat o pomoc psychologa.

Také významné ztráty hmotnosti mohou být způsobeny poruchami příjmu potravy, jako je anorexie nebo bulimie. Máte-li podezření na takovou poruchu, měli byste se poradit s osobou, které důvěřujete, nebo se poradit s lékařem.

Pokud úbytek hmotnosti nesouvisí s žádným z výše uvedených důvodů a není výsledkem stravy nebo aktivního sportu, měli byste se poradit s odborníkem, protože to může znamenat onemocnění, které je třeba léčit.

Níže uvedené informace vám pomohou získat podrobnější představu o možných příčinách úbytku hmotnosti, ale neměly by být používány k vlastní diagnostice nemoci - je třeba se poradit s lékařem.

Proč člověk náhle zhubne?

Drastická ztráta hmotnosti nemá vždy specifickou příčinu, ale kromě faktorů popsaných výše může být spojena s následujícími onemocněními:

 • deprese;
 • hyperaktivita štítné žlázy (hypertyreóza) nebo užívání příliš vysokých dávek hormonů štítné žlázy při hypotyreóze;
 • rakovina

Méně často dochází k rychlému úbytku hmotnosti pod vlivem následujících faktorů:

 • vedlejší účinky léků;
 • zneužívání alkoholu nebo užívání drog;
 • onemocnění srdce, ledvin, plic nebo jater;
 • narušení žláz produkujících hormony, například Addisonovu chorobu nebo diabetes mellitus;
 • chronické zánětlivé onemocnění, jako je revmatoidní artritida nebo lupus;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu, například žaludeční vřed nebo gastritida, střevní zánět (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida) nebo celiakie;
 • bakteriální, virové nebo parazitární infekce, jako je gastroenteritida, tuberkulóza nebo AIDS.

Kliknutím na výše uvedené odkazy se dozvíte více o těchto onemocněních a jejich léčbě.

Kdy navštívit lékaře na hubnutí?

Tělesná hmotnost se pravidelně mění, ale ztráta hmotnosti o více než 5% tělesné hmotnosti po dobu 6–12 měsíců je důvodem ke znepokojení. Zvláště byste měli věnovat pozornost tomu v přítomnosti jiných příznaků, jako je únava, nedostatek chuti k jídlu a změna způsobu fungování střeva.

Chcete-li pochopit příčiny toho, co se děje, a zkontrolovat své zdraví, najít dobrého terapeuta nebo pediatra, pokud je pozorován ostrý úbytek hmotnosti u dítěte. Pokud máte jiné varovné příznaky, použijte sekci "Kdo léčí" a vyberte odborníka, kterého potřebujete.

Ztráta hmotnosti, vychýlení

Ztráta na váze je běžným znakem nemoci. Drastická ztráta hmotnosti se nazývá vyčerpání nebo kachexie (druhý termín je častěji používán k označení extrémního vyčerpání). Mírný úbytek hmotnosti může být nejen příznakem nemoci, ale také variantou normy, vzhledem k ústavnímu rysu organismu, například u osob s astenickým tělesným typem.

Základem úbytku hmotnosti může být nedostatečná nebo nedostatečná výživa, zhoršené trávení potravy, zvýšené rozpady bílkovin, tuků a sacharidů a zvýšený výdaj energie (exogenně a endogenně způsobený). Tyto mechanismy jsou často kombinovány. U různých onemocnění se významně liší doba výskytu, závažnost a specifické mechanismy hubnutí.

Příčiny ztráty hmotnosti

Úbytek hmotnosti může být způsoben vnějšími faktory (omezením příjmu potravy, traumatem, infekcí) a vnitřními (metabolické poruchy, trávení a vstřebávání živin v těle).

Jaké nemoci způsobují hubnutí:

- Prodloužený psycho-emocionální stres (ztráta chuti k jídlu)
- Akutní a chronické infekce a parazitární nemoci (střevní infekce, tuberkulóza, syfilis, malárie, amebiasis, helmintiáza, HIV infekce)
- Nemoci trávicího traktu (striktury jícnu, stenóza jizevnatého pyloru, malabsorpční syndrom, chronická enterokolitida, cirhóza jater, chronická pankreatitida)
- Poruchy výživy (neurogenní bulimie, anorexie)
- Onkologická onemocnění

V případě zhoubných novotvarů v těle pacientů odebírá nádor buněčné metabolity (glukóza, lipidy, vitamíny), což vede k narušení biochemických procesů, dochází k vyčerpání vnitřních zdrojů a vyvíjí se kachexie (vyčerpání). Vyznačuje se těžkou slabostí, snížením schopnosti pracovat a schopností sloužit, poklesem nebo nedostatkem chuti k jídlu. U mnoha pacientů s rakovinou je rakovinová kachexie přímou příčinou smrti.

Úbytek hmotnosti - jako hlavní symptom, je charakteristický pro určité endokrinní patologie (tyreotoxikóza, hypopituitarismus, diabetes mellitus 1. typu). Za těchto podmínek dochází k porušení produkce různých hormonů, což vede k vážnému rozpadu metabolických procesů v těle.

Thyrotoxikóza je syndrom, který zahrnuje stavy způsobené zvýšením hormonů štítné žlázy v krvi. V těle dochází ke zvýšeným procesům rozpadu bílkovin a glykogenu, snižuje se jejich obsah v srdci, játrech a svalech. To se projevuje celkovou slabostí, slzností, nestabilní náladou. Poruchy srdečního rytmu, arytmie, pocení, třes rukou. Důležitým příznakem je snížení tělesné hmotnosti se zachovanou chuť k jídlu. Vyskytuje se u difuzního toxického struma, toxického adenomu, počátečního stadia autoimunitní tyreoiditidy.

Hypopituitarismus je syndrom, který se vyvíjí v důsledku nedostatečné sekrece hormonů přední hypofýzy. Vyskytuje se u nádorů hypofýzy, infekčních onemocnění (meningoencefalitida). Projevuje se progresivním poklesem tělesné hmotnosti (až 8 kg za měsíc) s rozvojem vyčerpání (kachexie), těžkou celkovou slabostí, suchou kůží, apatií, sníženým svalovým tonem, omdlením.

Diabetes mellitus 1. typu je onemocnění způsobené absolutním nedostatkem inzulínu v důsledku autoimunitního poškození beta buněk slinivky břišní, což vede k narušení všech typů metabolismu a především metabolismu sacharidů (zvýšení hladiny glukózy v krvi a jeho vylučování močí). Debut onemocnění se objevuje v dětství a dospívání a postupuje rychle. Nejčastějšími příznaky onemocnění jsou žízeň, časté močení, suchá a svědění kůže, progresivní hubnutí i přes zvýšenou chuť k jídlu, bolest břicha.

Syndrom intoxikace je charakteristický pro infekční onemocnění, tuberkulózu, infekce helminthy. Kauzální agens nemoci, pronikající do lidského těla, vylučuje toxiny, které mají škodlivý účinek na buněčné struktury, narušují imunitní regulaci a dochází k poruše funkce různých orgánů a systémů. Projevuje se horečkou nebo nízkým stupněm horečky, ztrátou chuti k jídlu, úbytkem hmotnosti, zvýšeným pocením, slabostí. Významný úbytek hmotnosti je charakteristický pro dlouhodobé, současné chronické infekce.

Tuberkulóza je infekční onemocnění způsobené Mycobacterium tuberculosis a je charakterizováno tvorbou specifických granulomů v různých orgánech a tkáních. Nejběžnější formou tuberkulózy je plicní tuberkulóza, která se kromě intoxikačního syndromu vyznačuje suchým kašlem nebo sputem, dušností, bolestí na hrudi spojenou s dýcháním, hemoptýzou a plicním krvácením.

Helminthiasis je parazitární lidské onemocnění způsobené různými zástupci nižších červů - helminths. Uvolňují toxické látky, které způsobují intoxikaci těla a narušují zažívací procesy.

Pro červy charakterizované postupným rozvojem onemocnění, slabostí, bolestí břicha spojenou s jídlem, úbytkem hmotnosti, se zachováním chuti k jídlu, svěděním, alergickými vyrážkami, jako je kopřivka.

Významná ztráta tělesné hmotnosti až do kachexie, která nesouvisí se zvláštnostmi výživy v důsledku imunitních poruch, je charakteristická pro onemocnění pojivové tkáně - systémová sklerodermie a polyarteritis nodosa.

Systémová sklerodermie se projevuje poškozením kůže a obličeje ve formě "hustého" edému, zkrácení a deformace prstů, bolesti a pocitu ztuhlosti ve svalech, poškození vnitřních orgánů.

Pro nodulární polyarteritidu je charakteristická změna v kůži - mramorování končetin a trupu, intenzivní bolest v lýtkových svalech, zvýšený krevní tlak.

Úbytek hmotnosti je charakteristický pro většinu onemocnění gastrointestinálního traktu. Akutní nebo chronický zánět vede ke změně metabolismu, ke katabolismu (destrukci), potřebě těla zvyšovat energii, jsou narušeny procesy absorpce a trávení potravy. Pro snížení bolesti břicha pacienti často omezují příjem potravy sami. A dyspeptické jevy (nevolnost, zvracení a uvolněná stolice) vedou ke ztrátě proteinů, mikroprvků, elektrolytů, což vede k narušení dodávání živin do tkání.

Alimentární dystrofie - onemocnění, ke kterému dochází v důsledku dlouhodobé podvýživy a hladovění, při absenci organického onemocnění, které by mohlo být příčinou úbytku hmotnosti. Vyznačuje se progresivním hubnutím. Existují 2 formy: kahekticheskaya (suché) a edematózní. V počátečních stádiích se projevuje zvýšenou chuť k jídlu, žízeň, silná slabost. Existují porušení metabolismu vody a elektrolytů, amenorrhea (absence menstruace). Pak se zvyšuje slabost, pacienti ztrácejí schopnost sloužit sami a vyvíjí se hladová (alimentárně-dystrofická) kóma. Příčiny nemoci: sociální katastrofy (hlad), duševní onemocnění, neurogenní anorexie (odmítnutí jíst kvůli touze zhubnout).

Vyšetření hubnutí

Pro identifikaci úbytku hmotnosti se provádí somatomometrická měření. Mezi ně patří: dynamika úbytku tělesné hmotnosti, index tělesné hmotnosti (tělesná hmotnost - kg / výška m²), obvod ramene (ve střední třetině ramene nepracovní ruky).

Úbytek hmotnosti

Pokročilé školení:

 1. 2014 - "Terapie" na plný úvazek obnovovací kurzy na základě Kuban státní lékařské univerzity.
 2. 2014 - „Neprologické“ doplňkové kurzy založené na Státní lékařské univerzitě Stavropol.

Dnes se otázka hubnutí nějakým způsobem dotýká téměř každé osoby: někdo má obavy z nadváhy, jen sny nebo se aktivně podílí na hubnutí, naopak, v případě, že se neztrácí na váze, čelí někdo ztráta hmotnosti, někdo ztratí váhu prudce z důvodů, které závisí na zdravotním stavu, lécích, lékařských postupech nebo operacích.

Během života nemůže váha člověka ustát - jak dítě roste a roste, získává na váze, protože jeho tělo přirozeně mění své atropometrické rozměry. Ženy se během těhotenství zlepšují, po čemž váha přichází k originálu, nebo naopak zvyšuje. Sportovci mohou získat svalovou hmotu těla a při sušení se držet diety, aby se dosáhlo svalové úlevy. Ztráta hmotnosti, stejně jako její set, doprovázejí člověka celý život z různých důvodů, pravidelně se navzájem nahrazují a střídají se s dobami stability na stupnicích.

Pojem a klasifikace úbytku hmotnosti

Úbytek hmotnosti nebo ztráta hmotnosti je stavem úbytku hmotnosti. Vzhledem k tomu, že dnes je podstatná část populace znepokojena bojem proti obezitě, je obecně přesvědčeno, že ztráta hmotnosti je ztráta tukové tkáně v těle. Ve skutečnosti, ztráta hmotnosti není vždy spojena s spalováním tuku. Kromě toho, dokonce i během cílevědomého boje s obezitou, za předpokladu, že strava je udržována a způsob sportu je vykonáván, tělo začne rozebrat tukové vklady téměř po všem, až poté, co ztratí vodu a nějakou svalovou hmotu.

Je známo, že tělesná hmotnost osoby je kombinací hmotnosti všech fyziologických tekutin v těle, kostry, orgánů, svalů, všech tkání, včetně tukových zásob, kůže, obsahu trávicího traktu a tak dále. V důsledku toho ztráta hmotnosti nemusí být způsobena rozpadem tuku.

Obecně lze ztrátu hmotnosti rozdělit do dvou hlavních skupin - ztráta hmotnosti může být cílená, očekávaná nebo nesouvisející s prováděním opatření na hubnutí. V prvním případě hovoříme o hubnutí po dietě, s intenzivním sportem nalačno, kvůli přijetí sporných prostředků, jako jsou pilulky nebo čaj pro hubnutí.

Druhý typ úbytku hmotnosti nastává, pokud osoba za to výslovně neučiní nic. Může být spojena s různými chorobami, operacemi, fyziologickými stavy (porodem, kojením, toxikózou).

Kromě toho může být úbytek hmotnosti:

 • fyziologicky přirozené (u novorozenců, u žen bezprostředně po porodu, u osob, které jsou podvyživené, mají stravu a intenzivně se zabývají sportem, těžkou fyzickou prací);
 • patologické (spojené s nemocemi, operacemi, medikací, chemoterapií).

Lékaři a odborníci na výživu ve svých vědeckých pracích a práci často říkají, že ztráta hmotnosti může být správná a normální, tj. Ta, která nepoškozuje stav lidského zdraví, nebo nebezpečná, extrémní, když úbytek hmotnosti nastane příliš ostře a rychle, a tělo dostává ještě více škody než nadměrná (nebo nepřekračující) hmotnost, která byla dříve způsobena. Navíc je nemožné pojmenovat konkrétní údaje, které jsou společné všem lidem, protože koeficient normální ztráty hmotnosti pro každou osobu je odlišný a závisí na jeho počáteční tělesné hmotnosti, zdravotním stavu, přítomnosti chronických onemocnění a některých dalších faktorech. Pro výpočet normální tělesné hmotnosti určitého jednotlivce, Broccaho vzorce nebo Queteletova indexu, se použije tabulka Egorov-Levitsky.

Také ztráta hmotnosti může být pozvolná, například pokud osoba následuje dietu, která má snížit váhu na 4-5 liber hmotnosti za měsíc, nebo ostrá, pokud člověk ztrácí až 10 liber za týden. Toto dělící kritérium je však subjektivní a je více závislé na vnímání hubnutí osoby a lidí kolem sebe.

Důvody: proč člověk může zhubnout

Jak již bylo zmíněno, úbytek hmotnosti může být cílený nebo neplánovaný.

Mezi hlavní příčiny úbytku hmotnosti patří:

 • dietní omezení, nezdravá strava, intenzivní cvičení nebo těžká fyzická práce;
 • porod, toxikóza, laktační proces, menopauza;
 • onkologická onemocnění a proces jejich léčby;
 • endokrinní patologie;
 • některé pohlavně přenosné nemoci (HIV, hepatitida B);
 • onemocnění trávicího traktu (gastritida, žaludeční vřed a střevní vředy, cholecystitis);
 • nervové poruchy (stres, neuróza, deprese);
 • respirační onemocnění (například pneumonie, bronchitida), které se vyskytují při intoxikačním syndromu;
 • infekční léze;
 • provedené operace, přičemž některé léky, stejně jako věk-související změny v těle.

Účelné hubnutí: dieta, sportovní zátěž, nekonvenční prostředky

Otázka hubnutí je důležitá pro muže a ženy, protože absence nadměrné váhy zvyšuje pravděpodobnost, že bude vypadat atraktivněji v očích ostatních, a někteří lidé potřebují normalizovat zdraví.

Existují tisíce druhů diet pro hubnutí - bílkoviny, barvy, mono diety, vegetariánské, expresní diety a další. Kromě diety je vynalezeno mnoho komplexů a systémů pro hubnutí založených na kombinaci určitého dietního režimu s pravidelnou fyzickou námahou, jógou, nekonvenčními prostředky, jako je akupunktura, a dokonce i duchovní praxe.

Zájemce o hubnutí, s největší pravděpodobností, nejprve jít na internet, hledat vhodný způsob. A nejsprávnější věc je jít nejprve k terapeutovi. Pouze lékař může zjistit, proč má člověk nadváhu. Terapeut provede nezbytné laboratorní a instrumentální vyšetření a po obdržení výsledků odkáže pacienta na odborníka na výživu, pokud se jedná o podvýživu, nebo o užšího specialistu - endokrinologa, gastroenterologa, imunologa, pokud existuje komplex symptomů jedné nebo druhé přilehlé patologie.

Pokud hovoříme o potřebě zbavit se pár kil, můžete se pokusit to udělat sami, s použitím technik zdravé výživy, nebo přidáním do své každodenní rutiny chůze, lehké cvičení nebo jít do posilovny. Pokud je problém desítky kilogramů, je třeba mít na paměti, že nezávislý úbytek na váze může mít za následek smrtelné následky, pokud je úbytek hmotnosti rychlý s velkými dietními omezeními.

Extrémně rychlý, dramatický úbytek na váze, výživa založená na dietě nebo nadměrné cvičení pro nepřipravenou osobu jsou nebezpečné:

 • poruchy kardiovaskulárního systému;
 • léze gastrointestinálního traktu;
 • konvulzivní syndrom;
 • hladové mdloby;
 • hormonální poruchy, menstruační poruchy u žen;
 • vyčerpání těla;
 • avitaminóza;
 • ztráta stopových prvků (vápník, draslík a další).

Obdobné nebezpečí představují různé prášky, údajně určené ke snížení hmotnosti, hubnutí čaje a další nekonvenční metody. V podstatě takové drogy a drogy fungují jako diuretika a laxativa, protože člověk prostě ztrácí tekutiny, ale ne tuky. Léky na spalování tuků také nejsou pro lidi zcela bezpečné, protože přímo ovlivňují rychlost metabolismu, zasahují do běžných procesů regulace tvorby tuků a spalování tuků a mohou ovlivnit endokrinní systém. Důsledky převzetí těchto prostředků jsou nepředvídatelné.

Ztráta hmotnosti díky zvláštnostem ženské fyziologie

Stav těhotenství ženy je proces, kdy se v jejím těle utváří a rozvíjí nový život, nový člověk. Tělo ženy musí kompletně přestavět všechny své systémy a procesy tak, aby mohlo nést ovoce, poskytnout mu veškerou nutnou výživu, kyslík a přežít proces porodu.

Těhotná žena mění své chuťové preference, chuť k jídlu a změny metabolismu. Přirozený stav ženy v takové pozici je přibývání na váze: za prvé, její vlastní váha se zvyšuje, a za druhé, vyvíjející se plod, plodová voda, placenta má také svou hmotnost. V průměru se předpokládá, že během těhotenství je normální, že žena získá od 12 do 18 kilogramů. Ale také se stává, že nastávající matka místo toho, aby přibrala na váze, pozoruje, jak klesá na váhách. Proč se to děje?

Běžnou příčinou úbytku hmotnosti u těhotných žen v prvním trimestru je časná toxikóza, tj. Bolestivý stav, doprovázený nevolností a zvracením, a tyto poruchy jsou pozorovány bez ohledu na příjem potravy. Žena se cítí nemocná, má pokles nebo nedostatek chuti k jídlu a v některých případech naprostou nechuť k jídlu. Tělo nesmí vnímat žádnou potravu vůbec nebo reagovat na konkrétní produkty.

Mírný úbytek hmotnosti s toxikózou je normální stav. Když skončí toxikóza, tělo těhotné ženy bude silnější a začne přibírat na váze, jak by mělo být. Stojí za to se obávat, pokud toxikóza trvá déle než 3 měsíce, pokud žena ztratí více než 4 kilogramy v prvním trimestru, nebo ztrácí váhu velmi ostře - v takových případech byste měli navštívit lékaře, který je těhotný.

Ve druhém trimestru těhotenství obvykle neztrácí tělesnou hmotnost. Úbytek hmotnosti může být způsoben nemocí nebo stresem.

Před porodem, kdy žena již dosáhla určité maximální hmotnosti, může také dojít k úbytku hmotnosti - lékaři říkají, že ženské tělo se připravuje na porod a nastávající matka může ztratit chuť k jídlu a mírně snížit svou váhu.

V procesu porodu žena přirozeně ztrácí váhu, a to celkovou hmotu novorozence, placenty, plodové vody, ztracené v procesu krve. Po narození dítěte se hmotnost dále postupně snižuje, ale nelze očekávat, že se hmotnostní údaje, které byly před těhotenstvím, vrátí v prvním měsíci. Hmotnostní rezervy zůstávají po porodu, tělo pomalu tráví, včetně procesu výroby mateřského mléka. To je věřil, že ženy kojení zhubnout poněkud pomalejší, protože nemají schopnost držet dietu pro hubnutí, stejně jako věnovat patřičnou pozornost atletické činnosti. Ti, kteří přestanou kojit brzy, mohou regulovat svou výživu a tělesnou aktivitu na základě vlastní pohody a volného času.

Hubnutí může být také spojeno s menstruačním cyklem, ale jsou velmi malé. Během menstruace, zejména v prvních 1-2 dnech, se tělo přizpůsobuje aktivní práci, akumuluje určité množství tekutiny odražené na šupinách zvýšením hmotnosti až o 2 kg, ale zároveň urychluje metabolismus. Pokud se během tohoto období odstraníte z dietních potravin s vysokým obsahem kalorií a slaných potravin a přidáte pomalejší sacharidy, můžete si všimnout mírného úbytku hmotnosti.

Po 45 letech začnou ženy intenzivní hormonální změny spojené s hrozící menopauzou. Reprodukční systém se připravuje na klidový stav, vaječníky postupně mizí a produkce estrogenů se snižuje. Vzhledem k mírnému posunu v hormonální rovnováze může mít žena během menopauzy změnu hmotnosti v obou směrech. Ve vzácných případech je dokonce možný nástup nepřirozené tenkosti s neporušenou chutí a bez přítomnosti souběžné patologie. V této situaci bude hmotnost záviset na zdroji a modifikovaných hormonálních hladinách ženského těla.

Rakovina a úbytek hmotnosti

Rakovina je obrovská třída patologií, které mohou ovlivnit téměř jakýkoliv systém a orgán v lidském těle. Existuje mnoho typů a typů průběhu onemocnění, resp., A všechny se mohou projevit různými způsoby. Prudký pokles tělesné hmotnosti je však jedním z nejčastějších příznaků, který kombinuje různé typy nádorových patologií.

Za účelem udržení vitality a pohody člověk obvykle potřebuje udržet rovnováhu mezi kaloriemi vstupujícími do těla a jejich spotřebou. Udržování určité úrovně hmotnosti nastává v důsledku hormonálně-metabolického systému regulace vstřebávání živin, spotřeby a distribuce energie z nich odvozené. Pokud má člověk zhoubný nádor, tělo hází všechny své síly, aby bojovalo proti cizí entitě, a kompenzuje škody, které přináší (intoxikace, narušení postiženého orgánu a tak dále). Současně dochází k výraznému zvýšení spotřeby energie a živiny získané z potravin nestačí k normálnímu fungování. Osoba náhle zhubne a na první pohled bez zjevného důvodu.

Mnoho lékařů přisuzuje úbytek hmotnosti jednomu z prvních příznaků vyvíjejícího se zhoubného nádoru v důsledku stupně toxicity, ke kterému dochází během růstu nádoru, a také v závislosti na procesu lokalizace.

Úbytek hmotnosti je považován za jeden z prvních projevů některých forem rakoviny plic, v případech, kdy nádor syntetizuje nebo provokuje tělo, aby syntetizoval různé enzymy a jiné účinné látky, které interferují s metabolickými procesy.

Období podezření na onkologii je pro člověka stresující a rušivé a také nepřispívá k přibývání na váze. Na stresující pozadí může člověk začít odmítat jídlo a v důsledku toho zhubne. Po potvrzení diagnózy lze stres a strach nahradit depresí, které mohou být doprovázeny psychickým a fyzickým vyčerpáním, ztrátou hladu. Ve většině případů jsou onkologická onemocnění doprovázena anémií a pokles hemoglobinu se také projeví snížením chuti k jídlu.

Během léčby nemoci bude pacientova hmotnost kolísat. Pokud je pacient naplánován na chirurgický zákrok, bude muset dodržovat příslušnou dietu několik týdnů před plánovaným termínem, takže během tohoto období se očekává úbytek hmotnosti, stejně jako po zákroku. Ztráta hmotnosti bude zvláště patrná, pokud během operace bylo tělo patřící do trávicího ústrojí zcela nebo částečně odstraněno. Po operaci bude váha znatelně klesat na určitou úroveň, ale pak se musí neustále udržovat.

Léčba může také zahrnovat chemoterapii a radiační terapii. Bezprostředně během a po chemoterapii dochází k úbytku hmotnosti, protože toto období je pro tělo velmi obtížné, člověk trpí závažným všeobecným stavem, doprovázeným nevolností a zvracením a může částečně odmítnout potravu. Jedním z důsledků "chemie" je navíc stomatitida (poškození sliznic ústní dutiny), kolitida a cholecystitis. Do týdne a půl po proceduře se hmotnost začne vracet do dalšího kurzu. Při léčbě chemoterapií se může hmotnost pohybovat nahoru nebo dolů. Zajímavé je, že u každého nového kurzu ženy zaznamenávají větší úbytek na váze než předchozí doba - to je způsobeno přítomností stavu čekání na zvracení, psychogenní nevolnost. U mužů není tento jev pozorován, protože u mužských pacientů nejsou psychogenní nevolnost a zvracení charakteristické.

Radiační terapie nepřispívá ke zvýšení tělesné hmotnosti pacienta v důsledku poškození sliznic orgánů v ozařovací zóně. Například, pokud je to krk a hlava, pak ústní sliznice trpí, množství slin vypouštěných klesá, proces žvýkání potravy je narušen, sliznice je snadno zraněna, a chuť a vůně potravin buď nejsou cítit nebo zvráceny v důsledku poškození receptoru. Během ozařování mléčné žlázy může být exponována sliznice jícnu a během radiační terapie karcinomu děložního čípku nebo rektálního karcinomu je způsobena střevní sliznice, a proto je snížena absorpční kapacita sliznice.

Ostré hubnutí je charakteristické pro terminální (finální) stadia onemocnění, kdy intoxikace organismu nádorovými toxiny dosahuje maximální hladiny.

Proč lidé ztrácejí váhu s některými endokrinními patologiemi

Thyrotoxikóza je hormonální porucha související s onemocněním štítné žlázy. V pacientově krvi je zvýšená koncentrace hormonů štítné žlázy produkovaná žlázou. Jedním z jeho příznaků je téměř vždy ztráta hmotnosti.

Onemocnění může vzniknout v důsledku vývoje strumy, adenomu a různých zánětlivých procesů v tkáních orgánu. Dalším důvodem zvýšené koncentrace hormonu v těle je nesprávná dávka substituční terapie pro hypotyreózu, kdy nejsou dostatečně produkovány vlastní hormony štítné žlázy.

První věc, která pacienta trápí, je svalová slabost, ospalost, chvění rukou, zvýšené pocení, zbytečný otok víček, prudký nárůst mastné pleti, horečka a prudký úbytek hmotnosti na pozadí normální chuti k jídlu.

Je zde zvýšená emoční labilita, tendence k slzám, ostré výkyvy nálady. Pacient často chce pít a často navštěvuje toaletu, může se objevit neinfekční průjem.

Nejčastěji postihuje ženy ženy ve věku 20-50 let.

Fochochromocytom se nazývá hormonálně aktivní nádor, který je lokalizován v nadledvinách. Strukturálně se skládá z medulla nebo chromafinové tkáně žláz. Obvykle postihuje jeden z orgánů a je neškodný v 90% případů. Příčiny nemoci nejsou známy, ale lékaři inklinují k teorii genetické povahy onemocnění.

Onemocnění se vyskytuje u lidí jakéhokoliv věku, ale obvykle se vyvíjí u žen středního věku au dětí častěji postihuje chlapce.

Hlavním příznakem onemocnění je trvale vysoký krevní tlak vzhledem k tomu, že nádor stimuluje vylučování hormonů nadledvinek nadledvinami. Pacientův stav je doprovázen častou hypertenzní krizí a v některých případech může dojít k cévní mozkové příhodě.

V důsledku zvýšení produkce adrenalinu se metabolismus zvyšuje, takže pacient pociťuje zvýšení tepu, pocení, navíc má časté případy průjmu, zvýšení koncentrace glukózy v krvi a hubnutí. Pokud je nádor zhoubný, ztrácí pacient velkou váhu, na tomto základě se může vyvinout diabetes.

Úbytek hmotnosti s diabetem

Existují dva hlavní typy diabetu:

První typ je diagnostikován, když dochází k absolutní nedostatečnosti vlastního inzulínu produkovaného B buňkami slinivky břišní v důsledku jejich destrukce. Diabetes 2. typu se vyvíjí u dospělých nebo starších lidí, kteří jsou náchylní k obezitě. Tělo pociťuje relativní nedostatek inzulínu a tkáňovou rezistenci vůči účinkům inzulínu.

Nedostatek inzulínu u diabetických pacientů neumožňuje, aby se glukóza pohybovala z krve do buněk, resp. Nemůže být použita jako zdroj energie. Tělo zároveň cítí nedostatek energie k udržení své vlastní životní aktivity a začíná spalovat vnitřní zdroje - svalovou hmotu, tělesný tuk. Častěji je pozorován dramatický úbytek hmotnosti u pacientů s prvním typem diabetu.

Dalšími nebezpečnými příznaky diabetu 1. typu jsou zvýšená žízeň, slabost, podrážděnost, závratě, časté močení, bolesti hlavy a nespavost. Druhý typ na počátku je téměř asymptomatický, zřídka se u pacienta zvyšuje žízeň, sucho v ústech, silná únava a neustálá únava, svědění genitálií.

Pokud nebudete diagnostikovat patologii včas a budete i nadále žít bez léčby, stav těla může být doprovázen rozvojem život ohrožujících stavů, které nereagují - ketoacidóza u diabetu 1. typu a hyperosmolární stav u diabetu 2. typu. Ketoacidóza u diabetes mellitus je stav, kdy tělo produkuje speciální chemikálie díky rychlému rozpadu tuků. Tyto látky - ketony - vstupují do krevního oběhu, mění svou acidobazickou rovnováhu, v důsledku čehož mohou být poškozeny vnitřní orgány. S diabetem se může vyvinout ketoacidotická kóma, a dokonce i smrt. Hyperosmolární stav je charakterizován extrémním stupněm metabolických poruch u diabetes mellitus, bez ketoacidózy na pozadí těžké hyperglykémie. Může také jít do hyperosmolární kómy.

Ztráta tělesné hmotnosti jako příznak nebo důsledek některých virových onemocnění

Jedním z nejzřejmějších projevů viru lidské imunodeficience je dramatický úbytek hmotnosti. Projevuje se v jakékoli fázi onemocnění v důsledku toho, že tělo spotřebovává více energie, než vstupuje.

Ztráta hmotnosti HIV může být způsobena několika faktory:

 • urychlení metabolismu;
 • změny ve vnitřním povrchu střevní sliznice, díky které nemohou plně absorbovat živiny z potravinového kusu.

Při nástupu nemoci se příznaky přítomnosti viru nemusí objevit vůbec a mohou se vyvinout během 3-4 týdnů po infekci ve formě:

 • zánět lymfatických uzlin a mandlí palatinu;
 • subfebrilní teplota;
 • obecná slabost;
 • nespavost;
 • časté stolice a střevní poruchy;
 • apatie, ztráta chuti k jídlu a tělesná hmotnost.

Při vyšetření může lékař zjistit mírný vzestup jater a sleziny, stejně jako narůžovělou vyrážku.

Přibližně 30–40% infikovaných osob má primární symptomy ve formě serózní meningitidy nebo encefalitidy.

Hepatitida B je poměrně běžné infekční virové onemocnění. Patogen je přítomen v lidských biologických tekutinách - ve slinách, spermatu, krvi, vaginálním mazání. Přenosové dráhy jsou hematogenní, sexuální, vertikální (od těhotné ženy po plod). Onemocnění obvykle začíná v akutní formě, pacient má horečku až 38 stupňů, symptomy podobné chřipce (slabost, ospalost, bolest v kloubech a svalech, bolest hlavy). Tento stav je doprovázen nevolností, zvracením, ztrátou chuti k jídlu a úbytkem hmotnosti.

Jak jsou onemocnění trávicího ústrojí a hubnutí

Gastrointestinální trakt je systém orgánů v těle, který je přímo zodpovědný za trávení potravy a asimilaci všech jejích hodnotných vlastností. Přirozeně, pokud se v tomto systému vyvíjí nemoc, pokud některé orgány pracují nesprávně, bude to nutně ovlivňovat tělesnou hmotnost.

Obecně platí, že onemocnění trávicího traktu může způsobit náhlou ztrátu hmotnosti ze dvou důvodů:

 • pokud je narušeno trávení živin;
 • pokud dojde k porušení jejich absorpce.

Tudíž žaludeční a žaludeční vředová choroba žaludku a střev, poškození jater (cirhóza, hepatitida), cholecystitida, gastroduodenitida a pankreatitida, po některých operacích, například po odstranění žlučníku, trpí trávicí funkcí trávicího traktu. Neprodukuje správné množství enzymů nebo žaludeční šťávy, nebo produkované elementy ničí integritu vnitřních orgánů (protože vysoká koncentrace žaludeční šťávy v žaludečním vředu přispívá k jejímu prohlubování a zvyšování). Jídlo není plně stravitelné.

Porušení vstřebávání živin je obvykle způsobeno problémy ve střevech a je pozorováno u pacientů s kolitidou, enteritidou, Crohnovou chorobou, ve které tělo nedostává dostatek živin v důsledku zánětlivých procesů v sliznici.

Časté příznaky jiné než úbytek hmotnosti:

 • bolesti břicha, například křeče a bolesti v žaludku, v oblasti jater;
 • poruchy stolice: průjem, zácpa;
 • nevolnost a zvracení;
 • krevní nečistoty ve výkalech a zvracení;
 • nedostatek chuti k jídlu a hladu;
 • odbarvení výkalů;
 • zvýšená nadýmání, nadýmání, nadýmání;
 • křeče;
 • pálení žáhy a nepříjemná chuť v ústech.

V přítomnosti takových příznaků je nezbytné navštívit gastroenterologa, aniž by čekal, až se nemoc dostane do pokročilejší fáze.

Úbytek hmotnosti bude pokračovat během léčby, protože jednou z hlavních podmínek pro zotavení je dodržování speciální terapeutické stravy s nízkokalorickými, nízkotukovými a snadno stravitelnými pokrmy, které nepřispívají k přibývání na váze.

S klinickou výživou s plněním všech požadavků ošetřujícího lékaře se stav pacienta v průběhu času normalizuje, zotavuje se a váha se postupně vrací.

Úbytek hmotnosti nervů: jak je váha spálena

Zejména lidské tělo, vyšší nervová aktivita těla, je jemným mechanismem, kde je všechno spojeno se vším. Jakékoliv nervové napětí nebo stresové situace mohou ovlivnit psychický stav všech orgánů a systémů. Stává se, že práce gastrointestinálního traktu se zhoršuje z dlouhodobého stresu, vlasy začínají vypadávat a zhoršuje se celkový zdravotní stav. Stres, neuróza, deprese - takové psychologické problémy mohou být příčinou špatné chuti k jídlu nebo nedostatečné absorpce živin z potravin.

Stres v mnoha případech vede k problémům s váhou. Někteří lidé trpí přidanými kilemi a někdo vlastně bojuje s vyčerpáním a kritickým úbytkem hmotnosti. Někteří mohou vyvinout endokrinní patologie na pozadí oslabené imunity, který dělat to těžký dokonce vyrovnat se o 1 kg.

Proč je ztráta tělesné hmotnosti ve stresu? Jakýkoli, včetně krátkodobého, ale silného nervového šoku nebo napětí vede ke zvýšené spotřebě kalorií v těle. Chronický stres, se kterým mnoho lidí žije, i když si není vědom jeho přítomnosti, neustále negativně ovlivňuje metabolismus. Stres s úbytkem hmotnosti je prvním krokem k chronické únavě a depresi. Pokud nesnížíte stupeň vlivu psychologických faktorů na celkový stav člověka, může se rozvinout depresivní stavy, neurózy a anorexie.

Stres nejen způsobuje křeče hladkého svalstva gastrointestinálního traktu, čímž narušuje normální proces trávení, ale také negativně ovlivňuje chuť k jídlu. Chuť k jídlu je fyziologická reakce, která podporuje vstup živin z potravy do těla. Tato ztráta chuti k jídlu - možná nejdůležitější problém, který vyvolává ztrátu hmotnosti při stresu.

Deprese je velmi vážná duševní choroba. Důvody jeho vzniku jsou dvojí povahy: na jedné straně je to genetická predispozice a přítomnost potřebného množství speciálních látek v mozku, na druhé straně události, které se vyskytují v lidském životě, úzkostné, nebezpečné, děsivé, smutné, stejně jako urbanizace moderního světa.

Pacient má poruchu spánku, v noci se často probudí a také se probudí brzy ráno a už nemůže usnout. Člověk ztrácí chuť a zájem o jídlo, jeho křeslo je rozbité, dochází k zácpě. Přípustný úbytek hmotnosti v takových případech - ne více než 5% celkové tělesné hmotnosti za měsíc. Takže, pokud člověk váží 100 kg, za měsíc bude normální, aby ztratil až 5 kg. Také deprese je charakterizována letargií, všeobecnou psychomotorickou inhibicí a chronickou únavou.

Je třeba poznamenat, že u některých pacientů se vše děje přesně opačně: jejich chuť k jídlu a doba trvání spánku, přibývání na váze.

Psychomotorická retardace je doprovázena skromnou, letargickou řečí, špatným výrazem obličeje, bledou kůží na obličeji, celkovým zpomalením rychlosti myšlení. Pro člověka je těžké formulovat jeho myšlenku, nemůže rozhodovat. Jiní naopak zvýšili vzrušení, hodně se pohybují tam a zpět, nervózně a nepravidelně se pohybují.

V případě neurózy je prezentován klasický obraz symptomů včetně úbytku hmotnosti. Neurotické poruchy jsou reverzibilní stavy s protrahovaným průběhem a duševními poruchami. Oni jsou tvořeni kvůli nevyřešeným konfliktům, prodlouženým psycho-emocionálním zraněním, fyzické nebo duševní overstrain, a ne jediný. Existuje mnoho důvodů pro rozvoj neurózy, protože v životě každého člověka jsou nebezpečné, obtížné, traumatické nebo atypické situace. Takové faktory jsou psychologické. Fyziologickým základem vývoje neurózy je nedostatek vývoje lidského neurofyziologického systému.

Hubnutí neurózou se týká fyzických projevů symptomů. Kromě hubnutí má člověk chuť k jídlu, únavu, bolest různých typů a lokalizaci, ztmavnutí očí, poruchy spánku a srdečního rytmu.

Kromě toho, neuróza ovlivňuje duševní stav osoby, může začít sledovat různé diety, suchý půst, nemůže jíst vůbec kvůli nedostatku pocitů hladu, kvůli nesnášenlivosti některých potravin nebo pachů. Bolest a nevolnost při pohledu na potravu mohou být způsobeny jak duševní poruchou, tak patologickými procesy v gastrointestinálním traktu (gastritida, syndrom dráždivého tračníku), které zhoršuje pouze neuróza.

Proč váha jde s respiračními chorobami?

Jedna z nejnebezpečnějších onemocnění dýchacího ústrojí - pneumonie a bronchitida - je často doprovázena rychlým úbytkem hmotnosti, a pokud je nemoc chronická, s počátečním výskytem takového symptomu, člověk ještě neví, že se vyvíjí nebezpečná nemoc.

Akutní bronchitida se vyvíjí, když je sekundární bakteriální infekce spojena s ARVI.

Chronická forma bronchitidy trvá několik měsíců a vyznačuje se prodlouženým kašlem se separací sputa. V tomto případě může kašel člověka mučit několik měsíců v řadě, a pak útok ustupuje.

V akutním stádiu bronchitidy se vedle neustálého kašle s hlenem vyvíjí pacientka dýchavičnost, bolesti na hrudi a známky nachlazení (únava, bolest v krku a svaly). Horečka se projevuje nárůstem teploty o 38-39 stupňů. U pacientů s chronickou bronchitidou je úbytek hmotnosti spojen s celkovou slabostí, špatnou chutí k jídlu a pohodou.

Pneumonie je akutní zánět plicní tkáně. Pacienti mají těžkou horečku, teplota může dosáhnout hodnot 40-40,5 stupně. Na tomto pozadí se spojují bolesti hlavy, slabost, ospalost, ztráta chuti k jídlu. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný pocit hladu, člověk prakticky odmítá jíst a tělo vyčerpané touto nemocí začíná čerpat zdroje pro ochranu před svaly, tukovou tkání, v důsledku čehož pacient ztrácí váhu v krátkém časovém období a na pozadí vysoké horečky dochází k katabolismu, to znamená rozpad vlastního svalového proteinu, který je také doprovázen snížením tělesné hmotnosti. Obvykle není pro lékaře těžké diagnostikovat akutní progresi onemocnění - kašel, sucho nebo sputum, bledou kůži s modravým nádechem, tenký a tenký obličej, vysoká horečka jsou poměrně charakteristické znaky. Kromě toho, s pneumonií, stejně jako u jiných onemocnění dýchacího ústrojí, existují specifické auskulturní příznaky.

Stav pacienta s pneumonií vyžaduje okamžitou hospitalizaci a léčbu v nemocnici, protože ohrožuje osobu se smrtí.

Infekční léze těla jako příčina hubnutí

Nad námi jsme již hovořili o infekci HIV, v jejímž důsledku člověk zažívá ostré, rychlé vyčerpání a hubnutí na pozadí jiných známek. Kromě toho se u některých jiných infekčních onemocnění může vyskytnout úbytek hmotnosti, například:

 • s chřipkou;
 • s tuberkulózou;
 • s infekční endokarditidou;
 • s plísňovými infekcemi;
 • proti syfilisu;
 • kvůli malárii;
 • tyfus;
 • s spalničkami a řadou dalších infekčních onemocnění, doprovázených intoxikací těla nebo porušením rovnováhy vody a elektrolytů.

Všechny jsou vytvořeny v důsledku požití infekčního patogenu, mají určitou specifičnost projevů, mají však společné znaky. Například, pokud hovoříme o akutní formě léze, pacienti mají často horečku, bolesti hlavy, zimnici, ztrátu chuti k jídlu, ospalost a záněty lymfatických uzlin. Onemocnění se může objevit ve formě světla, a pak bude ztráta hmotnosti zanedbatelná a průběh bude rychlý. Pokud infikovaná osoba trpí středně těžkou nebo těžkou porážkou, může za pár týdnů ztratit až 10% své váhy - tato čísla jsou kritická a vyžadují povinnou hospitalizaci.

Obvykle po nemoci, pokud je léčba úspěšná, se hmotnost postupně vrací k předchozím indikátorům.

Ztráta hmotnosti novorozenců po narození: patologie nebo rychlost

V průměru se předpokládá, že při narození dítěte se jeho normální váha pohybuje od 2500 do 4500 gramů. Děti se samozřejmě rodí s menšími a většími ukazateli, někdo má nedostatek váhy a někdo, kdo je již v den narození, je pro velké velikosti láskyplně nazýván „hrdinou“. Po narození je dítě okamžitě zváženo a další vážení v porodnici a po propuštění, doma, by se mělo objevit asi 3-5 krát týdně, aby se sledovala dynamika jeho vývoje a růstu.

Stává se, že v prvních dnech po porodu začne tělesná hmotnost dítěte klesat. Nově vytěžené matky, zejména nezkušené, okamžitě o tom začnou panikařit. Nicméně, ztráta hmotnosti u dítěte brzy po porodu, nejčastěji, je naprosto normální a přirozené.

Dítě, které se narodilo, začne pracovat s vylučovacím systémem, když se začne živit mateřským mlékem nebo speciálními směsmi. Kluk defekuje, pocení, zanechává určité množství tekutiny ze svého těla. To je tajemství náhlé ztráty hmotnosti dítěte po porodu. Pediatři tento faktor nazývají přirozeným úpadkem a prohlašují, že se čeho se bát nemusí.

Norma hmotnosti dítěte, pokud jde o světlo, pokrývá rozsah od 2,5 do 4,5 kg. V důsledku uvolnění tekutiny může těleso ztratit až 10% hmoty. Výpočet se poněkud liší, pokud se dítě původně narodilo s nedostatkem hmotnosti, nebo porod byl komplikován porodním poraněním - v tomto případě může být ztráta až 15% počáteční hmotnosti.

Maximální ztráta hmotnosti je pozorována po dobu 3-5 dnů po porodu, po které se hmotnost začíná zvyšovat. U kojenců dochází k masové normalizaci asi ve 14. dni života, u dětí krmených z lahví, může trvat o něco déle. Optimální přírůstek hmotnosti je 115 až 125 gramů týdně. Tak, míra za měsíc po narození pro dítě je asi 500 gramů přibývání na váze.

Aby se předešlo nadměrné ztrátě tekutin a dehydrataci, doporučuje se mladým matkám, aby se řídily dietou, tj. Aby krmily dítě dostačujícím způsobem, také aby zajistily, že teplota v místnosti, kde se dítě nachází, nepřekročí 20-22 stupňů. Kromě toho, pokud je horké léto venku, není možné zabalit dítě v zimní dece. Dítě musí být oblečeno podle počasí. Úroveň vlhkosti je také důležitá - v bytě, kde dítě žije, by vzduch neměl být příliš suchý.

Je nutné sledovat frekvenci močení a konzistenci dětské stolice. Pokud je stolice tlustá, dítě by mělo dostat více tekutiny. Pro novorozence je vhodná pouze čištěná vařená voda, pokud to pediatr dovolí vstřikovat do stravy.

Vyšetření a léčba úbytku hmotnosti

Jaký lékař by měl kontaktovat, kdyby náhle zjistil nevysvětlitelný úbytek hmotnosti? Za prvé, musíte navštívit terapeuta, a vzít dítě nebo dospívající na pediatr. Pro určení stupně úbytku hmotnosti lékař určí dynamiku úbytku, index tělesné hmotnosti Queteletu (vypočtený podle vzorce: tělesná hmotnost v kg / výška v metrech čtverečních) a také měří obvod ramene. Tak například index tělesné hmotnosti nižší než 16 ukazuje na zjevný nedostatek hmotnosti, 16-18,5 - o nedostatku hmotnosti. Optimální hodnoty indexu jsou mezi 18,5 a 24,99.

Závažnost stavu osoby během úbytku hmotnosti, jakož i možné příčiny úbytku tělesné hmotnosti, jsou stanoveny na základě výsledků laboratorních testů - celková krev a moč, hladiny hormonů štítné žlázy, testy hladiny glukózy v krvi, testy jater, proteinogramy, revmatické testy, analýza výkalů u hlístů a také serologické a PCR analýzy různých virů a infekcí. Pacient bude pravděpodobně muset podstoupit vyšetření gastrointestinálního traktu, konkrétně postupy FGDS, ultrazvuk břicha a kolonoskopie. Pro stanovení zánětlivých procesů v plicích je předepsána rentgenová studie plic.

Dále, v závislosti na výsledcích, terapeut nebo pediatr odkazuje pacienta na specialistu, například revmatologa, onkologa, fytiologa, specialistu na infekční onemocnění, endokrinologa, gastroenterologa, pulmonologa. Pokud jsou podezření na duševní poruchy, bude třeba vyšetřit psychiatra.

Terapeutická opatření a léčba pro zastavení dalšího hubnutí by měla být zavedena okamžitě, jakmile se nám podaří zjistit příčinu úbytku hmotnosti, protože se snížením tělesné hmotnosti se u člověka může vyvinout těžké vyčerpání s nevratnými následky. Za prvé, je třeba upravit systém výživy: je nejlepší řídit se principy frakční výživy, jíst 5-6 krát denně v malých porcích. Kromě toho by dieta měla v normálním množství obsahovat všechny živiny, minerály, vitamíny, zvýšené množství bílkovin a dostatečnou energetickou hodnotu. Jíst se provádí ve spojení s lékovou terapií k normalizaci procesů trávení. Léčba úbytku tělesné hmotnosti by měla být zaměřena na samotnou příčinu problému. Ve skutečnosti až do vyřešení onemocnění nebo patologie, která způsobila patologický úbytek hmotnosti, může léčba a léčba zastavit pouze ztrátu tělesné hmotnosti.

V jakých případech, při hubnutí, jděte k lékaři

Pokud člověk učinil vědomé rozhodnutí zhubnout, navštívil terapeuta a odborníka na výživu, vybral si správnou dietu pro sebe, vypracoval plán sportovního tréninku, začal se držet nového životního stylu, s největší pravděpodobností začne zhubnout. Současně, v procesu klesání hmotnosti, je žádoucí, aby byl viděn lékařem, pravidelně podstoupit některé testy, v případě potřeby - podstoupit testy. V tomto případě by měl být úbytek hmotnosti prováděn postupně a přiměřeně pro tělo.

Je nutné vyhledat lékařskou pomoc, pokud má dítě nebo dospělý rychlý úbytek na váze (více než 5% tělesné hmotnosti za měsíc), pokud mají malé děti váhu po dobu delší než 2 měsíce, pokud je stav hubnutí doprovázen atypickými stavy a symptomy. Osoba musí být varována horečkou (subfebrilní nebo vysokou), kašlem suchým nebo mokrým, vyrážkou na kůži jakéhokoliv druhu a lokalizací, zánětem lymfatických uzlin, bolestí lokalizace, bolestí a křečem v žaludku po jídle, nevolností, zvracením, změnou stolice a zvracením., vypadávání vlasů, nadměrné pocení, zhoršení kůže, stejně jako negativní mentální změny, změny chování. Pokud se úbytek hmotnosti rychle vyvíjí a je doprovázen podobnými podmínkami, ujistěte se, že jste se obrátil na lékaře.

Proces hubnutí je plánován a očekáván, když člověk hraje sport, dodržuje zásady správné výživy, aby se jeho postava vrátila do normálu. Pokud člověk bere určité léky, například některá antibiotika předepsaná lékařem, může se u nich vyvinout snížení chuti k jídlu nebo poruchy střevního trávení jako vedlejší účinky, které ztratí váhu. To pro tělo určitě není příliš dobré, ale pokud k tomuto procesu dochází pod dohledem ošetřujícího lékaře, pak je tento úbytek hmotnosti platný pro osobu, která se má zotavit. Když je pacient připraven na operaci, musí nějakou dobu sledovat dietu, takže v takových případech je úbytek hmotnosti nevyhnutelný. Z toho vyplývá, že hmotnost je nestabilní množství v průběhu celého lidského života, a může se zvýšit nebo snížit v různých situacích.

Pokud však dojde k náhlému úbytku hmotnosti u dětí, dospělých nebo starších osob, bez zjevného důvodu, je to jasné znamení, že v těle není něco takového, jak by mělo. Snížení tělesné hmotnosti samo o sobě neumožňuje lékařům určit příčinu zdravotního stavu. Chcete-li diagnostikovat problém, lékaři studovat všechny doprovodné příznaky, rozhovor s pacientem, zjistit jeho dědičnost, předchozí nemoci, přítomnost alergií, a také odkázat osobu na testy a zkoušky.

V některých případech umožňuje včasné zjištění neočekávané ztráty tělesné hmotnosti diagnostikovat a včas odhalit takové nebezpečné nemoci, jako je HIV, rakovina, deprese, poruchy funkce štítné žlázy.