Image

Následky a nebezpečí pankreatitidy pankreatu

Pankreatitida je na třetím místě v žebříčku nejoblíbenějších gastrointestinálních onemocnění. Rizikem jsou nejen zralí muži a ženy, ale také děti: například toto onemocnění postihuje téměř 10% gastroenterologických problémů dětí.

Ve většině případů není pankreatitida zcela vyléčena. Onemocnění nejen ničí slinivku břišní: spouští masivní selhání celého těla, narušuje funkce mnoha orgánů a destabilizuje jeho funkční stav. Co je to nebezpečná pankreatitida a jaké jsou možné následky tohoto onemocnění později v článku.

Vlastnosti nemoci

Pankreatitida je zánět pankreatu, doprovázený zhoršenou exokrinní funkcí. Lobule žlázy nabobtnají, kanál puchýřů se rozšiřuje, což stimuluje tvorbu enzymů pro trávení.

Účinek léků předepsaných při léčbě pankreatitidy, zaměřený především na zmírnění sekrece enzymů. To je jediný způsob, jak zajistit kompletní zbytek těla, léčit ho a vrátit mu funkčnost.

Závažné případy pankreatitidy, doprovázené destruktivními procesy, nejčastěji vyžadují chirurgický zákrok a částečnou nebo úplnou resekci orgánu.

Komplikace pankreatitidy

Akutní formy pankreatitidy, zejména hnisavé, alkoholické, žlučové a hemoragické, jsou často doprovázeny tak závažnými následky, jako je nekróza pankreatu - smrt pankreatických buněk. Tato diagnóza je považována za patologickou, to znamená, že je prokázána při otevření těla zesnulého pacienta s pankreatitidou.

Při nekróze žlázy dochází k postupné částečné nebo úplné smrti buněk orgánu. Tkáně se rozpouštějí pod vlivem enzymů produkovaných žlázou. Tento proces může být zhoršen infekcí a peritonitidou.

Vizuální pomůcka nekrotické pankreatitidy a její život ohrožující je statistika úmrtnosti: i když jsou pacienti hospitalizováni včas, asi 50–70% všech případů je smrtelných.

Riziko destruktivních komplikací pankreatitidy je také to, že jsou zničeny nejen slinivky břišní, ale i další zažívací orgány. Zpočátku bobtnají tkáně, vyvíjí se toxémie (toxiny vstupují do krevního oběhu pacienta, otravují tělo), pak začíná absces v samotném orgánu a okolních tkáních a nakonec se tkáně žlázy a retroperitoneální tkáně začnou hnit.

Jaké je nebezpečí onemocnění?

Jak akutní, tak chronická pankreatitida jsou extrémně nebezpečné. Enzymy produkované v hojnosti nemocnou žlázou postupně tráví vlastní tkáň. V procesu tohoto „vlastního trávení“ se stěny žlázy postupně erodují, což vede k tomu, že enzymy zasahují za hranice orgánu a krevní oběh se šíří po celém těle.

Vstoupit do žaludku, enzymy vyvolávají krvácení, mohou způsobit píštěle.

Nemoc pocházející z jednoho malého orgánu trávicího traktu může ovlivnit všechny životně důležité systémy těla. Toxické látky vzniklé v důsledku rozpadu ohnisek nekrózy vstupují do krevního oběhu a šíří se po celém těle, otravují všechno kolem: ledviny, plíce, játra a dokonce i mozek.

Předpokladem rozvoje mozkové encefalopatie může být pankreatitida s destruktivními komplikacemi (jinak pankreatonekróza). Těžké stadium nekrózy pankreatu je doprovázeno všeobecnou intoxikací organismu, poruchou dýchacích funkcí a mnohočetným orgánovým selháním: jak se stav zhoršuje a postupuje toxémie, je postižen mozek a vyvíjí se encefalopatie. Ve více než třetině případů jde do kómy.

Odchod z nemoci bez řádného lékařského a někdy i chirurgického zákroku je pro pacienta velkým rizikem. Mezi pravděpodobné důsledky patří:

 • peritonitida a hnisavý absces;
 • hnisavá cholangitida;
 • cholestáza;
 • vnitřní krvácení;
 • mezenterická, splenická, portální a portální trombóza;
 • diabetes mellitus. Jak již bylo zmíněno, enzymy produkované v nadbytku postupně erodují stěny pankreatu. Jakmile se dostanou do buněk zodpovědných za produkci hormonů glukagonu a inzulínu (Langerhansových ostrůvků), člověk se může rozloučit s obvyklým životem a zvyknout si
 • nově získanou diagnózu "inzulínové závislosti" nebo jinak, pro diabetes mellitus;
 • onkologické komplikace. V takových případech se nejčastěji provádí částečná nebo úplná resekce žlázy v závislosti na tom, jak velká je oblast postižená rakovinou. Po takové operaci musí pacient vzít inzulín a lipotropy na celý život.
Pacient, který podstoupil pankreatitidu, má spíše slabou imunitní obranu, což ho automaticky činí cílem pro různá infekční a virová onemocnění.

Onemocnění komplexně narušuje funkčnost těla:

 • Veškerá práce zažívacího traktu je naštvaná. Zánět se vztahuje i na sliznice jícnu a žaludku, v důsledku čehož se na nich objevují vředovité vady. Pacient je neustále v nepohodlí v žaludku a pobřišnici.
 • Zhoršení dýchacího ústrojí. Vzhledem k tlaku pankreatu na sousední orgány má pacient potíže s dýcháním. Tkáně dýchacího ústrojí zesílí v důsledku hromadění tekutiny v nich.
 • Porušení kardiovaskulárního systému. Pacienti se zánětem pankreatu jsou náchylní k tachykardii, mají nízký krevní tlak a slabou arteriální průchodnost. Jak nemoc postupuje, pacienti zažívají cévní křeče, vyvíjí se orgánová hypoxie a srážení krve je obtížné.

Seznam následků nemoci není omezen na výše uvedené. Tato choroba je velmi zákeřná, lékaři neustále zaznamenávají nové variace ve svém průběhu. Při sebemenším podezření na pankreatitidu je třeba jít do nemocnice. Je to jediný způsob, jak včas zastavit jeho rozvoj a zabránit nebezpečným následkům.

Co je to nebezpečná pankreatitida

V moderní medicíně existuje mnoho nebezpečných nemocí, které se stávají chronickými, což vede ke komplikacím a invaliditě a v zanedbávané formě k smrtelnému výsledku. Podle statistik je pankreatitida běžným jevem. Diagnóza akutní pankreatitidy je každoročně diagnostikována u více než 50 tisíc pacientů v Ruské federaci. Tento muž je většinou postižen.

Co je to nebezpečná pankreatitida? Z několika důvodů dochází k poklesu průchodnosti kanálů průtoku pankreatu, vzniká zánět. Látky vylučované žlázou jsou určeny pro vstup do dvanácterníku a se změnami funkčnosti zůstávají ve žláze a začínají destrukci (vlastní trávení) žlázy. Je porušen cyklus produkce enzymů a hormonů, které regulují životně důležitou činnost organismu. Proces je doprovázen uvolňováním toxinů, které, jak se dostávají do krve, ovlivňují jiné orgány, způsobují poškození, změnu a zničení tkání.

Akutní pankreatitida

Tento zánět v pankreatu, vyskytující se v akutní intenzivní formě. Kvůli alkoholismu je akutní forma zjištěna ve 35-75% případů (v závislosti na oblasti). Od žlučových kamenů - 45%. Smíšené příčiny - 10%. Pro neznámé faktory - 10%.

Nebezpečné účinky akutní pankreatitidy

Nebezpečí akutní formy onemocnění začíná záchvaty, které se mohou vyvíjet okamžitě a trvají několik hodin až několik dní. Čím více je postižená žláza, tím déle trvá útok.

Často během útoku se vyvíjí konstantní zvracení, s částicemi žluči, bolestí lokalizovanými v horní části břicha, dehydratací. Bolest je tak silná, že je plná rozvoje bolestivého šoku u pacienta.

Změny v kůži v břiše a pupku, pleti. Jazyk je převážně bílý, v těžkých případech hnědý. Žáci se rozšiřují, vyvíjí se nadýmání, moč ztmavuje, výkaly se rozjasňují.

K omezení rizika závažných komplikací a ohrožení života je nutná okamžitá lékařská péče. Léčba se provádí v nemocnici.

Typy akutní pankreatitidy:

 • Edematózní je edém nemocného orgánu s malými oblastmi nekrózy v tukové tkáni v okolí.
 • Nekrotická je rozsáhlá nekróza samotného orgánu s krvácením, včetně kolem něj v tukových tkáních.

S určitými faktory, jako je nadměrné ukládání tuku v těle (obezita), se edematózní pankreatitida snadno stává nekrotickou.

Komplikace po akutní pankreatitidě

Jaké je riziko akutní pankreatitidy? Neschopnost řádně léčit nemoc postupuje od akutní do těžké fáze. Tam je silná intoxikace z enzymu trypsin, jehož činnost je podobná hadí jed. Účinek trypsinu způsobuje otoky mozku, zhoršuje se funkce ledvin.

Vývoj nekrózy a dystrofie žlázy je pokročilým onemocněním. Takové onemocnění destruktivních forem (porážka toxiny, absces, purulentní jevy) vede k úmrtí ve 40-70% případů.

Po odstranění akutního průběhu onemocnění, vředů, píštělí, erozí místního charakteru se na povrchu žlázy a v těsně umístěných orgánech objevují cystické projevy. Na základě přenesených záchvatů onemocnění se vyvíjí poruchy nervového systému. Pacienti často po intoxikaci alkoholem v této souvislosti dochází k akutní psychóze.

Po několika útocích akutní pankreatitidy se onemocnění často stává chronickým.

Chronická pankreatitida

Forma onemocnění je progresivní, přičemž prvky sklerotického zánětu, které se vyskytují déle než šest měsíců, jsou považovány za chronickou pankreatitidu. Průběh onemocnění odhaluje vleklou povahu, patologie se postupně vyvíjí. Existují tři formy rozvoje:

 • Světlo - když kanály zůstanou nezměněny, mírný nárůst v těle, mírná změna struktury.
 • Střední - přítomnost cyst menší než 10 mm, nepravidelnost kanálu žlázy, infiltrace (pronikání látek do těla o jednu třetinu), nerovnoměrné hrany a obrysy, zhutnění stěn.
 • Těžká - přítomnost cyst více než 10 mm, nerovnoměrný dilatační kanál, úplná změna struktury a zvýšení žlázy.

Procesy chronické pankreatitidy

Ve slinivce břišní stagnace nastane, zatímco kanály u východu jsou zúžené, trypsin a jiné enzymy jsou aktivovány uvnitř žlázy. Riziko chronické pankreatitidy je, že hlavní tkáň, parenchyma, je nahrazena pojivovou tkání, která není schopna reprodukce. Jako výsledek, exokrinní (nedostatek enzymů) a endokrinní (nedostatek inzulínu) nedostatek.

Produkce nezbytných enzymů ve správném množství se snižuje. Látky nejsou schopny vstoupit do střeva za účelem trávení potravy v důsledku změn v potrubí.

Produkce inzulínu, který je nezbytný pro normalizaci metabolismu (metabolismus), je důležitá funkce, ale s porušením hormonu, produkce hormonu se sníží nebo úplně zastaví. K sebezničení dochází a vyvíjí se pankreatonekróza. Tkáně, žlázové buňky postupně vymizí. Patologické změny způsobují nebezpečí destruktivního působení na jiné části těla.

 • obstrukční žloutenka (se zvýšením přední části pankreatu);
 • duodenální stenóza (zúžení);
 • hnisavé jevy - tvorba abscesu těla a těsně ležící tkáně nebo orgánů;
 • zánět peritoneálních stěn (peritonitida);
 • otrava krve (sepse);
 • krvácení;
 • cholestáza (změny v odtoku žluči);
 • žilní trombóza sleziny;
 • diabetes mellitus všech typů, včetně typu 1;
 • tvorba hematomů, cyst až 10 mm a více;
 • růst nádoru;
 • hypovolemický šok (ztráta objemu krevního oběhu v cévách a extrémně rychlý);
 • akutní selhání ledvin.

Na pozadí této choroby se vyvíjí krvácející dásně, kožní vyrážky, křehké nehty.

Změny v zažívacím traktu

Gastrointestinální poruchy ve formě střevní nevolnosti, zácpy, průjmu, nadýmání, nadýmání. V důsledku průjmu dochází k dehydrataci. Progresivní zánět vyvolává formace na stěnách jícnu a žaludku ve formě četných erozivních plaků.

Tam je nepohodlí v žaludku, střeva během příjmu nežádoucích produktů (slané, smažené, tučné potraviny), tam jsou koliky. V těžkých případech, střevní obstrukce.

Porušení kardiovaskulárního systému

V srdečním systému a cévách dochází k porušování práce těchto orgánů. K dispozici je tachykardie (bušení srdce), kardiopatie (zvýšení velikosti srdce, srdeční selhání, nestabilní srdeční rytmus), pokles tlaku.

Nádoby jsou zúžené, kyslík není dodáván ve správném množství do orgánů, dochází k cévním křečím. Krevní srážlivost se zhoršuje, vyskytují se neočekávané krvácení z nosu.

Výsledky respiračních poruch

Respirační orgány jsou také citlivé na poškození. Kapalina se hromadí v pohrudnici. Je možný plicní edém.

Při nachlazení existuje vysoké riziko rychlého rozvoje pneumonie. Dýchací systém trpí, dokonce i hrtan.

Vývoj onkologie

Hrozná diagnóza - rakovina pankreatu - je důsledkem chronické pankreatitidy. Resekce části postižené oblasti nebo úplné odstranění. Při odstraňování postiženého orgánu pro normální funkční činnost těla bude nutné užívat léky na celý život:

 • náhradní enzymy;
 • lipotropní (aminokyseliny podílející se na metabolismu lipidů a cholesterolu);
 • inzulín (pro normalizaci hladiny cukru v krvi).

Pankreatitida je považována za obtížně léčitelnou, ale pokud budete jednat včas, existuje možnost zastavit zničení. Dodržování jednoduchých pravidel, pravidelných léků a pozorného přístupu k tělu sníží účinky pankreatitidy, zachrání zdraví a život.

Jaké nebezpečí představuje pankreatitida? Možné komplikace a prognóza onemocnění

Pankreatitida je jednou z nejzávažnějších chorob dutiny břišní. Podle statistik je úmrtnost na zánět žlázy poměrně vysoká - 20-25%, a asi ve 40% případů se lidé stávají postiženými.

Hlavními příčinami těchto výsledků jsou pozdní diagnóza a rychle se vyvíjející komplikace onemocnění v případě absence včasné vhodné léčby.

Proč je tato patologie nebezpečná?


Pankreatitida je zánět slinivky břišní. Tato choroba vede k narušení procesů odtoku enzymů a trávicí šťávy, které produkuje slinivka břišní, do tenkého střeva. Vrátí se zpět do žlázy a nakonec začnou trávit stěny samotného orgánu. Následně se destruktivní procesy rozšířily do sousedních cév, tkání a dalších orgánů.

Odborníci pečlivě zvážili otázku, jak nebezpečná pankreatitida a identifikovali několik složek:

 1. V raných stadiích se vyvíjí bez zvláště výrazných symptomů;
 2. Postupuje velmi rychle;
 3. Ošetření je složité a drahé;
 4. To způsobuje těžké komplikace, které mohou vést k invaliditě nebo smrti.

Podle statistik, v raných stadiích, kdy je nemoc dobře léčitelná, může být pankreatitida rozpoznána pouze v 7-10% případů. V podstatě se nemoc nachází již v pokročilých stádiích, kdy je téměř nemožné úplně vyléčit nemoc.

Prodloužený zánět slinivky břišní vede k narušení životně důležitých procesů v těle, poškození jiných orgánů. Případy, kdy osoba zemřela na diabetes nebo kardiovaskulární onemocnění, byly opakovaně zaznamenány, ale kořen těchto onemocnění byl vytvořen speciálně pro pankreatitidu, jejíž dlouhodobý vývoj způsobil tato onemocnění.

Příčiny pankreatitidy


Vzhledem k závažnosti onemocnění je nutné znát hlavní, nejčastější faktory, které mohou způsobit zánět slinivky břišní. Patří mezi ně:

 • nadměrné pití;
 • časté nekontrolované užívání léčiv (protizánětlivé, diuretika, glukokortikosteroidy, estrogeny atd.);
 • otrava jídlem;
 • přejídání;
 • častá konzumace mastných, kořenitých jídel, uzeného masa;
 • nadměrná konzumace potravin nasycených potravinářskými přídatnými látkami, barvivy;
 • biliární abnormalita;
 • diabetes;
 • parazitární infekce;
 • kardiovaskulární onemocnění;
 • onemocnění orgánů trávicího ústrojí, vředů, gastritidy, insuficience svěrače atd.;
 • genetické predispozice.

Mnozí se zajímají zejména o to, zda je pankreatitida zděděná? Takové riziko existuje, ale záleží na mnoha faktorech. Odborníci vysvětlují možnost přenosu pankreatitidy dědičností genovými mutacemi. Dítě je nejčastěji zranitelné vůči orgánu, který je nemocný z rodičů.

Vývoj dědičného zánětu pankreatu se pohybuje od 1 do 3%. Riziko přenosu onemocnění se zvyšuje, pokud žena během těhotenství utrpěla záchvat akutní pankreatitidy. Oprava životního stylu dítěte však umožňuje včas zastavit vývoj onemocnění.

Možné komplikace pro celé tělo


Pokud se onemocnění vyskytuje v těle po dlouhou dobu bez vhodné léčby, existuje riziko následujících komplikací:

 • hnisání žlázy;
 • tkáň pankreatu začíná uhynout (v medicíně se tento proces nazývá nekróza pankreatu);
 • cystické formace;
 • diabetes;
 • vznik ascitu, který vede k narušení integrity kanálků žlázy, infiltraci šťávy z pseudocystických formací;
 • narušení plic (nejčastější plicní edém)
 • onkologie pankreatu;
 • vývoj onemocnění kardiovaskulárního systému (srdeční infarkt, mrtvice, srdeční selhání);
 • syndrom chronické bolesti;
 • insuficience sekrece pankreatu;
 • tvorba srůstů, kýly, píštělí;
 • intestinální obstrukce;
 • trombotické procesy v žíle sleziny;
 • cholestáza.

Během exacerbace zánětlivého procesu enzymy pankreatu neopouštějí střeva a hromadí se v těle. Začnou trávit všechno, co přijdou do styku: žlázové tkáně, krevní cévy, tkáně jiných orgánů, s nimiž interagují. Nebezpečí tohoto procesu také spočívá v tom, že pozdější enzymy spolu s poškozenými mrtvými buňkami vstupují do krevního oběhu a šíří se po celém těle. Proto může pankreatitida vyvolat zánětlivý proces v jakémkoliv orgánu, dokonce i v mozku.

Nejnebezpečnější komplikací akutní pankreatitidy je multiorgánové selhání, které zahrnuje současně dysfunkci několika orgánů nebo systémů v těle. Porážka se vyvíjí velmi rychle do takové míry, že orgány již nejsou schopny podporovat lidskou činnost.

Vzhledem k tomu, že záchvaty akutní pankreatitidy jsou velmi závažné, je v tomto období ohrožen život pacienta. Možná otevření vnitřního krvácení, rozvoj šoku, sepse, peritonitidy.

Nebezpečí onemocnění také spočívá ve vysokém riziku intoxikace enzymem trypsin, jehož působení je velmi podobné působení hadího jedu. Pokud během zánětu není zánětlivý proces zastaven v čase a aktivita trypsinu není zastavena, může dojít k rozvoji edému mozku a selhání ledvin.

Účinky pankreatitidy jsou závažné. Může způsobit zánětlivé procesy v jakémkoliv orgánu. Pomalý současný proces, aniž by v průběhu času přijal vhodná opatření, vede ke skutečnosti, že slinivka břišní jednoduše „umírá“ a odmítá fungovat. Pro člověka je to věta, protože bez enzymů, které tento orgán vylučuje, je trávení nemožné, resp. Živobytí.

Všechny tyto procesy samozřejmě nelze označit na nervovém systému. Pacienti se často obávají o svůj život, stávají se depresivními, což dále zhoršuje jejich stav.

Průměrná délka života a invalidita po diagnóze


Pankreatitida patří mezi deset nejnebezpečnějších a nejsložitějších onemocnění. Téměř ve všech případech je komplikace zhoršena a způsobuje destruktivní procesy v jiných orgánech.

Odpověď na otázku, kolik lidí žije s pankreatitidou, závisí na několika faktorech:

 • forma (akutní nebo chronická);
 • etapa detekce;
 • závažnost proudění;
 • věku pacienta;
 • včasnost, kvalita lékařských opatření;
 • udržování zdravého životního stylu, vyhýbání se alkoholu, nezdravé jídlo.

Když je pankreatitida detekována v raných stadiích s mírným průběhem onemocnění, prognóza je podmíněně příznivá. Je-li pacientovi poskytnuta včasná léčba, bude pacient dodržovat všechny pokyny lékaře, včetně diet, odmítání alkoholu, kouření, mastných a kořenitých potravin, onemocnění může být zastaveno. V počátečních fázích mírného vývoje dochází pouze k nepatrné změně a zvýšení počtu orgánů, které ještě nejsou schopny významně ovlivnit pracovní kapacitu žlázy. Úmrtnost je v těchto případech evidována pouze na úrovni 1-3%.

S mírným průběhem onemocnění dochází k tvorbě cyst, stěny pankreatu zesílí, enzymy mohou proniknout za žlázu a poškodit jiné orgány. S těžkou formou nemoci, cysty zvětší velikost, struktura pankreatu kompletně se mění. Riziko úmrtí nebo invalidity se proto zvyšuje.

Zdravotní postižení zánětu slinivky břišní zaujímá třetí místo mezi všemi onemocněními gastrointestinálního traktu. Určitá kategorie je přiřazena pacientům po absolvování lékařského a sociálního vyšetření:

 • Skupina 1 - obvyklé tempo lidského života je velmi omezené, není schopen se o sebe postarat. Důvodem může být absence pozitivního účinku léčebné terapie, výrazná endo- a exokrinní dysfunkce slinivky břišní, deplece těla nebo degenerace, negativní projevy pankreatitidy (porucha trávicího procesu, obstrukce střeva, změna stolice, přítomnost cyst a píštělí atd.);
 • Skupina 2 - existuje výrazné omezení aktivity pacienta, doprovázené relapsem exacerbace základního onemocnění, častého krvácení. Během diagnózy jsou pozorovány formace pseudocyst a velkých píštělí.
 • Skupina 3 - mírný stupeň omezení života pacienta po provedení konzervativní nebo chirurgické léčby s příznivým výsledkem. V tomto případě může dojít k mírnému porušení funkce slinivky břišní.

Pokud porovnáte počet úmrtí v akutní a chronické pankreatitidě, v prvním případě je úmrtnost vyšší. Velmi často (asi 50 procent známých případů) se tělo nedokázalo vyrovnat s šokem, intoxikací, protože v těžkém průběhu je několik orgánů a systémů postiženo destruktivními procesy. Pokud začaly nekrotické procesy u akutní pankreatitidy, riziko úmrtí se zvyšuje o 50%.

14. den průběhu akutní pankreatitidy se nejčastěji staly příčinou fatálních komplikací, jako je krvácení, renální, střevní obstrukce a ruptury pseudocyst.

Úmrtnost starších lidí je mnohem vyšší. Současně vědci říkají, že nemoc je „mladší“ a je stále více diagnostikována mezi mladými lidmi.

U chronické pankreatitidy závisí délka života do značné míry na denních návycích pacienta, na vývoji komplikací, na včasném užívání léků a pravidelném vyšetření. Pokud jde o dodržování pravidel zdravého životního stylu, vzdání se alkoholu, kouření, nezdravého jídla, míra přežití v příštích 10 letech se pohybuje v rozmezí 80%, míra přežití v délce dvaceti let je asi 45%. Riziko vzniku nádorových procesů je asi čtyři procenta.

Budete překvapeni, jak rychle nemoc ustupuje. Postarejte se o slinivku břišní! Více než 10 000 lidí si všimlo významného zlepšení svého zdraví právě tím, že pije ráno...

Zánět způsobený chorobami jiných zažívacích orgánů se nazývá reaktivní. Má výrazné rysy příznaků a terapie.

V 90% případů je u dětí diagnostikována reaktivní pankreatitida, která se vyskytuje na pozadí poškození jiných zažívacích orgánů. Příznaky a léčba tohoto onemocnění mají své vlastní charakteristiky.

Pokud pacient s problémovou žlázou vyvíjí silnou tvorbu plynu, není nutné nechat všechno jít do šance. Tento jev musí být ošetřen

Tato choroba je nebezpečná tím, že může ovlivnit jiné vnitřní orgány a nepříznivě ovlivnit jejich fungování. Vyžaduje vážnou léčebnou a v případě potřeby i chirurgickou léčbu.

Co je to nebezpečná pankreatitida a jaké mohou být důsledky?

Pankreatitida je závažné zánětlivé onemocnění pankreatu. Toto onemocnění projevuje závažné symptomy. Při absenci včasné účinné léčby se často vyvinou závažné následky pankreatitidy. Mnohé z těchto komplikací významně zhoršují kvalitu života pacienta, vedou k invaliditě, některé jsou dokonce život ohrožující.

Jaké je riziko akutní pankreatitidy?

Akutní zánět slinivky břišní může být diagnostikován u dospělých i dětí. Patologie se vyvíjí z mnoha důvodů, nejčastěji na pozadí zneužívání alkoholu (častěji u mužů než u žen), nezdravých tukových potravin. Pod vlivem těchto patogenních faktorů se vyvíjí zánět, otok a hyperémie žlázových tkání. Dochází k ataku abdominální bolesti v břiše, hojnému zvracení, které pacientovi nepřinese úlevu, a střevní porucha (průjem). Lumen pankreatických kanálků se zužuje v důsledku otoku a odtok sekrece pankreatu do duodena (duodena) je omezen. V důsledku toho se vyvíjí přetížení žlázové šťávy uvnitř samotného orgánu a trávicí enzymy začínají trávit žlázovou, parenchymální pankreatickou tkáň. Stejně tak zničení žlázy, porušení jejích funkcí - exokrinní a endokrinní.

Komplikace akutní pankreatitidy

Slinivka břišní je anatomicky a funkčně spojena s mnoha strukturami břišní dutiny. Mnoho vnitřních orgánů je lokalizováno v bezprostřední blízkosti žlázy: žaludek, játra, žlučník, dvanáctník, velké krevní cévy a omentum (část břišní dutiny tvořené těmito orgány, vazy mezi nimi a struktury peritoneum). Akutní zánět slinivky břišní nevyhnutelně ovlivňuje stav těchto orgánů a způsobuje následující patologické stavy:

 • tašky na vycpávky abscesu;
 • kompresi společného žlučovodu (žlučovodu), která způsobuje obstrukční žloutenku;
 • vzhled cyst, vředů, píštělí na vnitřních orgánech;
 • zničení stěn cév a rozvoj vnitřního krvácení;
 • žilní trombóza (portální, slezinová, mesenterická, portální a další);
 • peritonitida (zánět pobřišnice s rozšířením zánětlivého procesu v břišní dutině, ruptura abscesů, vředů);
 • pokud se produkty rozkladu a mikroorganismy dostanou do krevního oběhu, může se vyvinout toxémie, sepse (krevní infekce);
 • toxická encefalopatie - poškození mozku vlivem toxinů na ni, zejména u akutní alkoholické pankreatitidy;
 • šok (podle patogeneze, šok je odlišný v závislosti na jeho příčině: v důsledku sepse se vyvíjí infekční toxický šok v důsledku intenzivního syndromu bolesti - bolestivý šok a po těžkém krvácení se projevuje hypovolemický šok).

Pravděpodobnost smrti

Některé komplikace akutní pankreatitidy jsou velmi nebezpečné a mohou být fatální. Takové závažné následky onemocnění, jako je šok, sepse, vnitřní krvácení, vyžadují okamžitou hospitalizaci na klinice - v oddělení chirurgie nebo resuscitace, protože vedou k vícenásobnému selhání orgánů (jaterní, ledvinové), rozvoji kómatu. Pro léčbu abscesů, peritonitidy, krvácení z velké cévy je nutný chirurgický zákrok a pak intenzivní terapie na jednotce intenzivní péče.

Při podceňování závažnosti stavu pacienta, pozdní diagnózy, nedostatku účinné lékařské péče je pravděpodobnost úmrtí na komplikace akutní pankreatitidy velmi vysoká.

Jaké je nebezpečí chronické pankreatitidy?

Akutní pankreatitida, dokonce i při správné léčbě, se může změnit v chronický zánětlivý proces. Chronická pankreatitida se vyskytuje s obdobími remise a exacerbací. S každou exacerbací patologického procesu umírají nové části pankreatu a jeho funkce jsou stále více narušovány, což postupně vede k rozvoji závažných komplikací.

Nevratné změny v zažívacím traktu

Pod vlivem neustálých exacerbací zánětlivého procesu a destrukce buněk pankreatu jsou mrtvé orgány nahrazeny pojivovou tkání (zjizvení, fibróza nebo skleróza pankreatu) - nevratná změna v anatomii a fyziologii žlázy. Taková místa jsou již k ničemu z hlediska exokrinní nebo endokrinní funkce.

Postupně se vyvíjejí patologické změny v jiných orgánech trávicího traktu. Zánětlivé změny jsou sliznice žaludku, dvanáctníku, žlučníku, žlučovodů, jícnu. V žaludku, jícnu, erozích se objeví na stěnách, a v důsledku toho, skleróza stěn, striktury (zúžení lumen) dutého orgánu. Zánět žlučníku (cholecystitis) přispívá ke stagnaci žluči, tvorbě kamenů v močovém měchýři. Poškození jaterních buněk způsobuje jeho lipomatózu (nahrazení mrtvých hepatocytů tukem). Zánětlivý proces ve stěnách tenkého střeva je nebezpečný pro tvorbu střevní obstrukce.

Všechny tyto patologické procesy zhoršují stav pacienta, zhoršují prognózu zotavení.

Vliv na kardiovaskulární systém

U reaktivní pankreatitidy nejsou patologickými změnami pouze orgány gastrointestinálního traktu. Problémy také vznikají ze srdce, cév, krevního systému. To je vysvětleno skutečností, že lidské tělo je organizováno velmi obtížně, všechny prvky tohoto samoregulačního systému jsou vzájemně propojeny a patologie jedné složky není často autonomní. Proto musí být pacient léčen v komplexu s využitím individuálního přístupu.

Vzhledem k nedostatku železa v anémii z nedostatku železa v důsledku vnitřního krvácení, syndromu intoxikace, nedostatku některých vitamínů a mikroelementů, narušení jater, vzniku faktorů srážení krve se vyvíjejí následující příznaky:

 • tachykardie (zvýšená tepová frekvence);
 • porucha srdečního rytmu (fibrilace síní);
 • snížení krevního tlaku;
 • vazospazmus vedoucí ke zhoršení prokrvení všech orgánů a tkání;
 • hypokoagulace (tendence ke spontánnímu krvácení jakékoli lokalizace).

Komplikace pankreatitidy

Zánět v tkáních pankreatu způsobuje závažné komplikace. Nemoci jako diabetes, rakovina slinivky břišní jsou diagnostikovány u pacientů s chronickou pankreatitidou poměrně často.

Diabetes

Diabetes mellitus pankreatu se vyvíjí v důsledku smrti endokrinních pankreatických buněk pankreatu - Langerhansových ostrůvků, které produkují hormon inzulín. S jeho nedostatkem, cukr pocházející z potravin není využíván buňkami jater nebo svalů, ale zůstává v oběhu v pacientově krvi. Tento stav se nazývá hyperglykémie. Vysoká hladina glukózy v krvi může vést ke zhoršení vědomí, hyperglykemické kómě. Trvale vysoký obsah cukru způsobuje charakteristické diabetické komplikace - poškození sítnice očí, ledvin, všech cév v těle (diabetická angiopatie).

Aby se zabránilo rozvoji těchto nebezpečných následků, musí pacient s diagnostikovaným diabetem neustále kontrolovat hladinu glykémie, dostávat inzulínovou substituční terapii, být pozorován u endokrinologa.

Pankreatonekróza

Zničení tkáně pankreatu nebo nekróza pankreatu je způsobeno destruktivními účinky na vlastní enzymy. Proteolytické enzymy začínají poškozovat žlázu v důsledku porušení odtoku šťávy pankreatu do lumenu duodena a začínají poškozovat všechny okolní tkáně: slinivku břišní, žlučník, žaludek, peritoneum, způsobující život ohrožující komplikace (peritonitida, abscesy, abscesy).

Pokud máte podezření na nekrózu pankreatu, je nutná urgentní chirurgická konzultace a operace - resekce části slinivky břišní nebo celého orgánu v závislosti na lézi.

Onkologie

Zhoubné novotvary se často vyvíjejí v tkáních, u nichž dochází k prodlouženému zánětu. Pankreatické buňky s pankreatitidou mění svou strukturu, mutují, stávají se zranitelnými vlivem volných radikálů a dalších onkogenů. V důsledku toho se promění v maligní formu, začnou se nekontrolovatelně množit: takto vzniká karcinom (maligní nádor). Nejčastěji diagnostikovaným karcinomem pankreatu je nádor z epitelových buněk orgánu. Obzvláště nebezpečné z hlediska onkologické pankreatitidy s tvorbou kamenů v vylučovacích žlázách žlázy.

Rakovina pankreatu je obtížně léčitelná, má nepříznivou prognózu pro život.

Pravděpodobnost příznivého výsledku po léčbě onemocnění

Čím dříve je diagnostikována pankreatitida a jsou přijata veškerá opatření k jejímu vyléčení (léčba léky, chirurgické metody, přísná dietní terapie), tím lepší je prognóza pro zotavení a pozdější život. Je nemožné zabránit přechodu zánětu na chronickou formu, a pokud se to již stalo, měli byste se snažit minimalizovat riziko exacerbací. K tomu, postupujte podle všech doporučení ošetřujícího lékaře o užívání léků, klinické výživy a životního stylu.

Zánětlivá patologie slinivky břišní je velmi nebezpečným patologickým procesem, který často vede k život ohrožujícím komplikacím, které vyžadují dlouhodobou závažnou léčbu. Máte-li podezření na vývoj těchto stavů, hlavní je okamžitě se poradit s odborníkem (gastroenterologem, chirurgem, endokrinologem) a dodržovat všechna doporučení lékaře.

Nebezpečné účinky pankreatitidy

Pankreatitida je onemocnění, které postihuje slinivku břišní. Nejčastější příčiny tohoto onemocnění jsou časté přejídání, pravidelná konzumace těžkých potravin, zneužívání alkoholu.

Když pankreatitida začne zánětlivý proces v slinivce břišní, vést k poruše jeho normálního fungování, končit porušením odtoku orgánové sekrece. Enzymy produkované nemocným orgánem se aktivují ještě před vstupem do dvanáctníku.

Příznaky onemocnění

Co je to nebezpečná pankreatitida? Ignorování této nemoci může vyvolat komplikace, invaliditu pacienta a dokonce vést k smrti. Po zjištění příznaků nemoci byste se měli obrátit na gastroenterologa, který vám poskytne diagnostiku a včasnou léčbu. Mezi hlavní příznaky onemocnění patří:

 • bolest v žaludku, vyzařující do hypochondria nebo zpět;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • bolest, ke které dochází při dýchání;
 • prudké výkyvy tělesné teploty;
 • změna barvy pleti;
 • nevolnost se zvracením;
 • pokles tlaku;
 • závratě.

Takový klinický obraz lze použít pro otravu jídlem. Tyto symptomy však nelze ignorovat - pacient by měl být urychleně převezen do nemocnice k vyšetření.

Existují dva typy onemocnění: akutní a chronické.

Akutní forma postihuje nejen slinivky břišní, ale i další důležité orgány. Enzymy v nestráveném stavu vstupují do krve pacienta, což vede k otravě těla (intoxikace). Mohou být postiženy jiné orgány pacienta: ledviny, plíce, srdce a mozek.

Chronická forma onemocnění je charakterizována progresivním průběhem. Tento typ onemocnění je pro pacienta obtížnější. Vyvíjí se v důsledku opakovaných akutních záchvatů a vede k narušení produkce pankreatické šťávy nezbytné pro normální trávení.

Každá z těchto forem onemocnění je nebezpečná svým vlastním způsobem a může vést k různým následkům v závažnosti.

Komplikace způsobené akutní pankreatitidou

Nesprávná léčba akutní pankreatitidy nebo její absence může způsobit nepředvídatelné následky. Patří mezi ně:

 • stav šoku;
 • otevření vnitřního krvácení;
 • rozvoj peritonitidy;
 • sepse.

Nejzávažnějším důsledkem akutní formy onemocnění je smrt.

Jaké je nebezpečí chronické pankreatitidy?

Osoba, která byla diagnostikována s chronickou formou pankreatitidy, v průběhu času začíná rychle zhubnout. Jeho duševní stav se také zhoršuje - někteří pacienti se dokonce mohou dostat do deprese. Nejedná se však o všechny důsledky takové nemoci, jako je chronická pankreatitida - čím nebezpečnější je tato choroba, je to možné řešení komplikací. U 5-10% pacientů se projeví následující účinky:

 1. Fibróza. V nepřítomnosti správné léčby chronické formy může začít deformace struktury nemocného orgánu. Tyto změny ohrožují rozvoj pankreatické fibrózy.
 2. Pseudocysty - malé sáčky naplněné tekutinou, které se mohou vyskytovat ve slinivce břišní. Tyto tumory jsou ve většině případů zdrojem infekce a jejich ruptura může vyvolat peritonitidu.
 3. Krvácení. Neméně nebezpečným důsledkem je vnitřní krvácení spojené s poškozením cév, které jsou vedle nemocného orgánu. Výsledkem pravidelného slabého krvácení může být anémie, která se vyznačuje nízkou hladinou červených krvinek.
 4. Infekce. Chronická forma onemocnění zvyšuje citlivost pankreatické tkáně na viry, takže některé případy mohou být doprovázeny přidáním infekční složky. Intervenční infekce může vést k tvorbě abscesu, který je téměř neošetřitelný bez chirurgického zákroku.
 5. Porušení dýchacího ústrojí. Chemické změny vyplývající ze zhoršené funkce pankreatu mohou způsobit snížení množství kyslíku v plicích nebo pokles jeho hodnoty pod normu (hypoxie).

V některých případech může onemocnění způsobit poškození mozku a selhání ledvin.

Nejnebezpečnějšími důsledky chronické pankreatitidy jsou:

 • pankreatonekróza;
 • rakovina pankreatu;
 • diabetes mellitus.

Pankreatická nekróza se vyvíjí v důsledku narušení odtoku enzymů, které začnou proudit zpět do žlázy. To vede ke zvýšení tlaku uvnitř těla a enzymy začnou trávit stěny žlázy.

Rakovina pankreatu je spojena se zvýšením počtu abnormálních buněk v nemocném orgánu. Tato choroba má negativní prognózu, protože není téměř léčitelná.

Vývoj diabetes mellitus je také spojen s dysfunkcí slinivky břišní, která je zdrojem inzulínu. V chronické formě onemocnění je orgán poškozen natolik, že není schopen trávit potravu vstupující do těla a regulovat hladinu cukru v krvi. Takové nedostatky v jeho práci mohou dokonce vést k diabetes mellitus typu I, ve kterém železo zcela zastaví produkci inzulínu.

Prevence nemocí

Aby se vyloučilo riziko vzniku účinků pankreatitidy, je nutné včas konzultovat s odborníkem diagnostiku a včasnou léčbu onemocnění. Zabránit možným komplikacím pomůže také:

 • vyvážená výživa;
 • snížená konzumace alkoholu;
 • rozdělená jídla (častá jídla z malých porcí jídla);
 • dostatečná motorická aktivita.

Přiměřený příjem léků (neměli byste je zneužívat) a vyhýbání se stresu také pomůže udržet zdraví pankreatu.

Pankreatitida - nebezpečná patologie slinivky břišní

Podle statistik Světové zdravotnické organizace se míra úmrtnosti pacientů s pankreatitidou zvyšuje, a to jak z chronických, tak akutních forem patologie. V současné době údaje ukazují, že v přibližně 40% případů může být akutní pankreatitida fatální, a to i při kvalitní a včasné lékařské péči. Stejně tak jsou postiženi muži i ženy ve věkové skupině 40-60 let.

Pankreatitida je celá skupina nemocí, jejichž patogeneze je zánět pankreatu. Nebezpečí spočívá v tom, že pankreatické enzymy, které jsou normálně vylučovány do dvanáctníku, jsou aktivovány v samotném pankreatu, což vede k jeho autolýze. Pankreatonekróza se tedy vyvíjí - jinými slovy "smrt" slinivky břišní.

Podle povahy proudění se rozlišují následující formy pankreatitidy:

 • chronické;
 • exacerbace chronické pankreatitidy;
 • ostré
 • akutní rekurentní pankreatitida.

Onemocnění je v rozvinutých zemích poměrně běžné. Patologie je schopna téměř asymptomaticky nebo „maskovat“ při jiných onemocněních břišních orgánů (cholecystitis, peptický vřed a dvanáctníkový vřed, různá onemocnění žlučových cest).

Hlavním příznakem je přetrvávající nebo přerušovaná bolest se známkami nedostatečnosti pankreatu. Zánět vede nakonec k nevratným změnám v samotné žláze: její tkáň se zmenšuje, fibróza (nahrazená pojivovou tkání), konkrementy ve žlázovém kanálu.

S tímto typem patologie dysfunkce slinivky břišní zcela nezmizí a je periodicky zhoršována.

Vyznačuje se výskytem edému pankreatu, jeho zvětšením. Někdy pankreas podstoupí tukovou nebo hemoragickou nekrózu, která může vést k těžkým metabolickým poruchám. Časté selhání orgánů, při kterém může pacient umřít během několika minut, se stává častou nebezpečnou komplikací.

Na rozdíl od chronické formy pankreatitidy se pacient po obnovení léčby vrátí do normálního stavu. Akutní forma pankreatitidy je častěji fatální, proto by měla být zvážena podrobněji.

Mezi hlavní příčiny akutní pankreatitidy patří:

 • chronický alkoholismus;
 • přejídání;
 • žlučové kamenné onemocnění;
 • poranění břicha, včetně pooperačních.

Během posledních dvaceti let se počet pacientů s akutní pankreatitidou několikrát zvýšil. Tato „zásluha“ patří v mnoha ohledech k růstu spotřeby lihovin obyvatelstvem. Ve vyspělých zemích je 35% osob hospitalizovaných s diagnózou akutní pankreatitidy chronicky zneužíváno alkoholem. Druhým nejdůležitějším etiologickým faktorem je onemocnění žlučových cest a další onemocnění žlučových cest. Všechny ostatní případy akutní pankreatitidy jsou způsobeny poraněním břicha, infekcí dutiny břišní a onemocněním endokrinního systému.

Hlavním patogenetickým mechanismem nástupu patologie je obstrukční odtok šťávy pankreatu obsahující trávicí enzymy do dvanácterníku, jejich aktivace a následné pronikání do tkáně pankreatu. Příčiny:

 1. 1. Mastné, smažené, bohaté na bílkoviny a tuky potraviny s hojným příjmem alkoholických nápojů stimulují zvýšenou syntézu pankreatických enzymů. Tyto enzymy (lipáza, amyláza, proteáza) za normálních podmínek pomáhají zlepšit trávení. Když však pankreatická insuficience nebo obstrukce (blokování) jejího kanálu zubním kamínkem, enzymy nejsou schopny plnit svou přirozenou funkci. Aktivací tráví slinivku břišní, poškozuje a způsobuje zánět.
 2. 2. Chronické zneužívání alkoholu. Ethylalkohol zvyšuje tón Oddiho svěrače. To může vést k obstrukci vylučování pankreatické šťávy a zvýšení tlaku u malých kanálků.
 3. 3. Přejídání s převažujícím použitím smažených, mastných a kořenitých jídel. Tato dieta často doplňuje užívání alkoholických nápojů. To souvisí s masovým vstupem pacientů do chirurgických nemocnic během a po dlouhých novoročních svátcích.
 4. 4. Náhrobní onemocnění. Kameny blokují žlučovod, což má za následek stagnaci pankreatické šťávy a enzymů v ní obsažených.
 5. 5. Poranění břicha, včetně pooperačních komplikací.
 6. 6. Infekční faktory. Byl prokázán vliv na patogenezi virové hepatitidy skupiny B.

Akutní pankreatitida je závažné onemocnění vyžadující neodkladný lékařský zákrok. I při kvalitní péči je pankreatitida nebezpečná s impozantními komplikacemi a jejich důsledky:

 • Hypovolemický šok - rychlý pokles objemu cirkulující krve spojený s významnou ztrátou vody a elektrolytů v důsledku neustálého zvracení a průjmu.
 • Selhání více orgánů je konečným výsledkem progrese tzv. Syndromu systémové zánětlivé odpovědi.
 • Komplikace dýchacího ústrojí. Projevuje se ve formě respiračního selhání v důsledku vývoje šokových plic, exsudativní pohrudnice, atelektázy bazálních oblastí plic.
 • Jaterní nedostatečnost různých stupňů. Závažnost závisí na šoku a účinku toxických enzymů. Může se projevit jako mírná mírná žloutenka a závažný stav ve formě akutní toxické hepatitidy.
 • Výskyt zánětlivých procesů ve formě abscesů pankreatu a retroperitoneální tkáně. Vzhled této komplikace vyplývá z infekce tukové tkáně v bezprostřední blízkosti ohniska nekrózy.
 • Vzdělávání pankreatické píštěle. Nejčastěji lze fistuly nalézt v místě odvodnění nebo v pooperační oblasti zranění. Fistuly se mohou otevřít do jiných orgánů gastrointestinálního traktu: žaludku, dvanáctníku, tenkého a tlustého střeva.
 • Hnisavá peritonitida je jednou z nejčastěji se vyskytujících a nejhorších komplikací akutní pankreatitidy. Poté, co se absces dostane do břišní dutiny, infikuje peritoneum. Peritonitida může také nastat v důsledku pohybu bakteriálního agens ze střeva. K tomu může dojít například při poranění střev.
 • Krvácení Vzniká v důsledku arroze (korozní tkáně) cév hnisavých výtoků.

Další poměrně nebezpečnou komplikací je rozvoj onkologie pankreatu.

Pankreatitida je poměrně obtížné diagnostikovat, spoléhat se pouze na kliniku a pacientovy stížnosti. Pacienti si zpravidla stěžují na to, že se v oblasti epigastria náhle objevila extrémně silná, intenzivní bolest. Bolest může vyzařovat dozadu, levá polovina těla. Dochází ke snížení nebo úplnému nedostatku chuti k jídlu, nevolnosti a zvracení s příměsí žluči, která nepřinese úlevu.

V nemocnici ošetřující lékař pečlivě sbírá historii, provádí průzkum, dozví se o přítomnosti nebo nepřítomnosti chronických onemocnění u pacienta.

Poté jsou těmto pacientům předepsány následující instrumentální metody vyšetření:

 • Obecná a biochemická analýza krevních a močových - povinných testů pro všechny patologické stavy, které poskytují úvodní představu o průběhu onemocnění.
 • Ultrazvuk - poskytuje příležitost stanovit etiologické faktory, identifikovat přítomnost nebo nepřítomnost otoku, zvýšení velikosti slinivky břišní, hromadění plynu nebo exsudátu v nabobtnalých smyčkách střeva.
 • Počítačová tomografie - spolu s magnetickou rezonancí je jednou z nejpřesnějších diagnostických metod. V tomto případě vám umožní prozkoumat difuzní nebo lokální zvýšení velikosti pankreatu, edému, přítomnosti nebo nepřítomnosti ohnisek nekrózy, hromadění exsudátu.
 • Magnetická rezonance je modernější diagnostická metoda. Nabízí podrobnější a přesnější informace podobné informacím získaným výpočetní tomografií.
 • Rentgenové vyšetření pomáhá diagnostikovat patologické změny v dutině břišní, identifikovat střevní obstrukci, pleurální výpotek. Rentgenové vyšetření břišních orgánů pomocí radiopropustných látek je kontraindikováno v akutní formě onemocnění.
 • Esophagogastroduodenoscopy - je předepsán pro podezření na krvácení z vředů a erozí, což může být komplikace akutní pankreatitidy.
 • Elektrokardiografie - nezbytná pro diferenciální diagnostiku akutního infarktu myokardu a pro posouzení stavu srdce ve vývoji onemocnění.

Pokud je diagnóza nejasná, lékař může předepsat endoskopickou laparoskopii.

Léčebný režim je předepsán v přísném souladu s etiologickým faktorem, který patologii způsobil. Protože nemoc je život ohrožující, pacient je v nemocnici pod dohledem chirurga a resuscitátora.

Prvním krokem je zastavení bolesti a zmírnění křeče Oddiho svěrače. K tomu pacient předepisuje narkotická analgetika (léky ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků), antispasmodika (No-Spa), anticholinergika (léky, které zlepšují tok žluči). Bez pevné důvěry v přesnost diagnózy je podávání narkotických analgetik nepřijatelné, protože úplná analgezie (žádná bolest) je schopna rozmazat klinický obraz a dát ošetřujícího lékaře na špatnou stopu.

Vzhledem k tomu, že zdrojem inzulínu je slinivka břišní, jeho porážka vážně zvyšuje pravděpodobnost vzniku diabetu až po typ I, u kterého není žláza zcela produkována inzulinem a je nutná substituční léčba.

Pro komplexní léčbu akutní pankreatitidy by měla být minimalizována sekreční funkce slinivky břišní. Za tímto účelem vylučujte perorální (ústní) příjem potravy. Parenterální výživa je předepsána na 3. až 5. den hospitalizace. Energetické potřeby těla zajišťují koncentrované roztoky glukózy s inzulínem, roztoky aminokyselin, tukové emulze.

Inhibovat sekreční funkci žaludku pomocí léků různých skupin: antacida, anticholinergika (atropin), cytostatika (cyklofosfamid, 5-fluorouracil). Pro snížení aktivity enzymů se používají preparáty skupiny inhibitorů proteáz (Trasilol, Gordox). Užívání těchto léků může snížit toxicitu proteolytických enzymů. V pozdní fázi patogeneze akutní pankreatitidy je však jejich použití nepraktické.

Roztoky koloidních a krystaloidních roztoků (Poliglukin, Gelatinol, Albumin atd.) Pomáhají korigovat objem cirkulující krve a jejich poměr by měl být přibližně 1: 1. Krystaloidní roztoky (izotonický roztok chloridu sodného, ​​5% roztok glukózy) obsahují elektrolyty (soli draslíku, sodíku, chloru) nezbytné pro normální fungování organismu.

Pro detoxikaci těla je předepsána nucená diuréza. Toxiny, produkty rozkladu bílkovin a další metabolické produkty, které mají negativní vliv na tělo, se vylučují močí. K tomuto účelu se používají silné diuretika, jako je furosemid.

Těžká intoxikace je přímou indikací pro plazmovou a lymfatickou sorpci, výměnu plazmy.

Antibakteriální terapie je povinnou vazbou v komplexním multikomponentním léčení. Terapie antibakteriálními léky se provádí jak pro profylaxi, tak pro léčbu existující infekce.

V současné době jsou nejvýhodnější širokospektrá antibiotika (Ceftriaxon, Ceftazidime, Ceftriaxon, Cefepime, skupina karbopenemů a aminoglykosidů). Moderní chirurgické pokyny doporučují těmto pacientům předepisovat metronidazol, selektivně ovlivňující mikroflóru klostridiální povahy.

Navzdory dalekosáhlé intenzivní terapii mají těžké formy onemocnění často za následek smrt pacienta. Léčba léky je proto doplněna chirurgickým zákrokem. Pro chirurgickou léčbu existují samostatné indikace:

 • obtížnost diagnostiky;
 • přistoupení sekundární infekce;
 • postupné zhoršení stavu pacienta, a to i přes odpovídající intenzivní léčbu.

Cílem léčby je odstranění nekrotické tkáně, aby se zabránilo rozvoji hnisavého procesu. Poté chirurg poskytuje abdominální drenáž pro léčbu peritonitidy, která se vyvinula, nebo pro adekvátní odtok tekutiny obsahující pankreatické enzymy.

Nemyslete si, že taková choroba jako pankreatitida je provozována laparotomicky, to znamená, s pomocí širokého otevření břišní dutiny. Nedávno byly do klinické praxe zavedeny endoskopické metody provozování těchto patologií. Chirurgické operace jsou prováděny transkutánně videokamerou, ultrazvukem nebo počítačovou tomografií. Tato technika je doprovázena mnohem menším počtem komplikací, pacient je snáze snášen, riziko úmrtí je sníženo.

Pankreatonekróza a její hnisavé komplikace jsou extrémně nebezpečnou formou onemocnění. K dnešnímu dni je úmrtnost 20-40% nebo více. Při použití minimálně invazivních operací je úmrtnost snížena na 10% a méně.