Image

Stopové prvky v těle: přebytek

Jak nedostatek, tak nadbytek stopových prvků vedou k onemocněním.

Účinek nadbytku stopových prvků je dán jeho chemickými vlastnostmi, množstvím a způsobem, jakým vstupuje do těla, koncentrací v krvi, distribucí v tkáních, rychlostí vylučování.

Stopové prvky mohou mít toxický účinek, způsobují inhibici enzymů (vázáním stopového prvku v aktivním centru enzymu), zhoršenou strukturu a funkci nukleových kyselin, zhoršenou syntézu proteinů a fosforylační procesy, změny v propustnosti membrán.

Při chronické hemodialýze dochází někdy k výraznému přebytku několika stopových prvků - hliníku, zinku, mědi, niklu, cínu.

I když je hliník přítomen v dialyzačním roztoku pouze ve stopových množstvích, snadno přechází do krve a hromadí se v mozku, kostech, buňkách erytroidního zárodku. Léze CNS se projevuje malátností, ztrátou paměti, asterixem, demencí, záškuby svalů, epileptickými záchvaty; možné smrti. Mezi další příznaky patří osteomalacie, která nemůže být léčena léky na vitamín D, zlomeniny, myalgie, slabost, anémie. Potvrzení diagnózy je zvýšení koncentrace hliníku v krvi po podání deferoxaminu.

Stopové prvky

Stopové prvky jsou určitou skupinou nejjednodušších chemických prvků periodické tabulky. Vzhledem k tomu, že jsou součástí důležitých biologických látek, například: vitamíny, minerály, enzymy, hormony a mnohem více, jejich role v lidském těle nemůže být přeceňována. Účast na všech procesech, mikroprvky poskytují normální vývoj a fungování těla, obvykle lidské tělo kompenzuje nedostatek mikroprvků v důsledku dobré výživy a vody bohaté na minerální soli, ale je třeba mít na paměti, že přebytek určitých stopových prvků může způsobit újmu. Níže je uveden seznam nejdůležitějších stopových prvků.

Související články

Pokud máte malou mobilní obrazovku, nedoporučuje se plná verze.

Přebytek stopových prvků v lidském těle

Diagnostika a léčba trichophytie pokožky hlavy

Po mnoho let se snaží léčit MUSHROOM?

Vedoucí ústavu: „Budete překvapeni, jak snadné je vyléčit houbu tím, že každý den vezmete lék na 147 rublů.

Trichophytosa pokožky hlavy se týká řady kožních onemocnění způsobených plísněmi rodu Trichophyton, jako je například houba zvaná Trichophyton rumrum red trichophyton.

Mnozí z nich si pravděpodobně mysleli, že kůže je samostatným orgánem našeho těla. A to není jen samostatné tělo. Všechny základní ukazatele našeho vnitřního zdraví přímo závisí na zdraví naší kůže a ve skutečnosti jsou hlavní složkou lidské činnosti.

Pro léčbu nehtové houby naši čtenáři úspěšně používají Tinedol. Vzhledem k popularitě tohoto nástroje jsme se rozhodli nabídnout vám vaši pozornost.
Více zde...

Být přirozenou hranicí mezi vnitřním prostředím našeho těla a jeho vnějším, ne vždy přátelským prostředím, lidská kůže se nejprve zabývá častými útoky virů, bakterií a mikroorganismů. Ve většině případů umírají mikroskopičtí nepřátelé na kůži, aniž by nám způsobili škodu. Proč tedy někdy ztratíme tento boj a co se stane v důsledku této porážky?

Kauzativní agens onemocnění

Kauzálními činiteli trichophytosis u lidí jsou zástupci samostatných druhů hub, které se nazývají plísně nebo dermatofyty, a patří do tří typů:

Dermatofyty žijí v půdě, stejně jako u lidí a zvířat. V závislosti na lokalitě se nazývají:

 • geofilní (milující půda);
 • antropofilní (milující osoba);
 • zoofilní (milující zvířata).

Trichophytosis u lidí je způsobena všemi třemi skupinami dermatofytů.

Způsoby infekce

Trichophytosis označuje infekční kožní onemocnění, která je výjimkou z celkového počtu onemocnění spojených s plísněmi. Každý den zdravý dospělý ztrácí miliony mrtvých a mrtvých buněk z horních částí epidermy, jsou odděleny od kůže procesem přirozené deskvamace a vstupují do životního prostředí.

U pacienta s trichophytosou spadají mikropóry trichophytonu do hmoty exfoliovaných buněk.
Brzy se mohou dostat na kůži:

 • dítě;
 • starší osoba;
 • domácí zvíře;
 • pacient s oslabeným imunitním systémem.

Tímto principem je distribuován kožní opar.

Patogeneze nebo obraz bitvy trichophytosis

Dermatofyty pociťují zvláštní závislost na kůži lidí a zvířat díky tomu, že jejich enzymy mohou rychle rozložit keratin - protein, který je součástí kůže, nehtů a vlasů a plní ochrannou funkci.

Když je trichophyton zaveden do povrchových vrstev kůže, rozpouští keratin v jeho dráze a záměrně vypouští svá vlákna do prostoru mezi buňkami, kde je odpor kůže mnohem slabší. Rychlý růst hyphae v horních vrstvách kůže je doprovázen masivní destrukcí kožních buněk, což vede k vylití intracelulární tekutiny z buněk a následnému zánětu kůže.

Rizikové skupiny

V první řadě by tato skupina měla zahrnovat osoby, které jsou vystaveny určitým negativním profesním faktorům, jako jsou:

 • práce v místnostech s vysokou teplotou a vlhkostí;
 • dlouhé nošení vzduchotěsných nebo pryžových tkanin;
 • častý kontakt s půdou, zvířaty a biologicky kontaminovanými povrchy.

Riziková skupina by měla také zahrnovat pacienty s endokrinními a jinými chronickými onemocněními, které často zahrnují:

 • přírůstek hmotnosti;
 • zvýšené pocení;
 • zvýšení normální tělesné teploty.

Právě tyto faktory způsobují, že kůže je citlivá na výskyt mikrotrhlin a odřenin, skrze které mohou trichophytony volně pronikat dovnitř.

Životopis se bohužel nevztahuje na vzácná onemocnění dětí navštěvujících předškolní zařízení a dětí, dětských domovů a internátních škol. Majitelé domácích zvířat (kočky i psi) a majitelé hospodářských zvířat jsou ve speciální rizikové skupině pro rozvoj trichophytosis. Obě tyto kategorie lidí mohou dostat trichophytosis od jejich mazlíčků.

Příznaky

 1. Často, kožní onemocnění může začínat malým narůžovělým puchýřkem na pokožce hlavy, vousu nebo knírku.
 2. Během několika dnů se začne zvětšovat velikost, rovnoměrně rozložená po kůži a tvořit charakteristický narůžověle modravý váleček po obvodu.
 3. Střední část postiženého území zůstává bledější a následně pokryta bělavými šupinami.
 4. Vlasy v místech plísňové infekce se stávají křehkými, matně vypadajícími a často vypadávají.
 5. Při pohledu z nehtové desky je patrné jejich zesílení a zabarvení - od růžové až po nažloutlou. Stávají se křehkými a snadno se rozpadají.

Formy nemoci

V klinickém obrazu trichophytie existují tři hlavní formy:

 • povrchní;
 • chronické;
 • infiltrativní-hnisavé.

Bez adekvátní léčby se může povrchová trichophytosa vyvinout do chronického nebo infiltračního-hnisavého.

Povrch

Povrchová trichophyóza hladké kůže je charakterizována lézí hladké kůže v oblasti:

 • obličej a krk;
 • předloktí a trupu.

Kůže pokožky hlavy je téměř převážně šířena trihofitonem pouze u dětí. Pro dospělé je tento obrázek spíše výjimkou. Klinické projevy onemocnění se vyvíjejí týden po infekci.

 1. Při vyšetření zůstává celkový stav dítěte téměř uspokojivý a obvykle se nevyskytují žádné výkyvy tělesné teploty nebo tělesné hmotnosti.
 2. Ve vzácných případech si dítě může stěžovat na drobné svědění kůže.
 3. V některých oblastech, kůže zapojená do procesu houby má mírný otok s ostrými hranicemi, zatímco v jiných to je pokryto shluky bělavých šupin a kůry.

U mužů může dojít k inguinální trichophytii.
Celkový klinický obraz v povrchové trichophytosis je vzácný pro závažné stížnosti, a proto se povrchová trichophytosa často stává chronickou.

Chronické

Chronická trichofytóza postihuje především děti ve věku starších škol a ženy.
Klinický obraz onemocnění a lékařská anamnéza mnoha pacientů jsou téměř identické - existuje jen velmi málo stížností, nebo zcela chybí.

 1. Když je houba kůže kůže, hladká kůže trupu a rukou je při vyšetření pokryta narůžovělou, zaoblenou nebo elipsoidní lézí.
 2. Některé z nich se vyznačují fialově modravými odstíny barev, ale mohou se vyskytnout i fragmenty připomínající bledou kůži pokrytou hojným loupáním.
 3. Podobný obraz je určen při zkoumání nohou a hýždí pacienta.
 4. Při vyšetření vlasové pokožky je pozornost věnována četným oblastem s nedostatečným růstem vlasů. Vzhled černých teček na samostatných plešových skvrnách, stejně jako velké množství zkrácených úlomků jemných vlasů. Tmavé chlupy, mnoho kroucených kroužků.
 5. Hřebíky na rukou a nohou vypadají zesílené, snadno se rozpadají, barva nehtové desky je špinavě žlutá, ale i přes tuto bolest nebo zvýšení lokální teploty není pozorován.

Infiltrační-hnisavé

Tato forma trichophytosis je také nazývána zoophilic trichophytia.

 1. Hlavním znakem klinického obrazu této formy trichophytie je přítomnost četných hnisavých infiltrátů v oblastech kožních lézí.
 2. Při vyšetření pokožky hlavy jsou viditelné četné edematózní oblasti různých velikostí, modravé a cyanotické karmínové barvy.
 3. Hranice infiltrátu jsou jasně vymezeny, polštář, který je obklopuje, je viditelný, zvedá se nad kůži a je pokryt žlutavě šedými šupinami.
 4. Vlasy na místě infiltráty zcela ztratily.
 5. Při stisknutí prázdných vlasových folikulů se uvolní tlustý hnis.

Infiltrativní-hnisavá forma trichophytia se liší od jiných forem v jasném klinickém obrazu.
Porážka kůže houbami vede k významnému zvýšení zánětlivé reakce v těle a pacienti jdou k lékaři se stížnostmi:

 • pro zvýšení teploty;
 • opakující se zimnice;
 • zvýšené pocení;
 • lymfadenitida a vypadávání vlasů.

Diagnóza

Pro potvrzení diagnózy "klasického" kožního onemocnění je dostačující a obvyklé klinické vyšetření. Někdy je však obtížné odlišit infiltrativní-hnisavou formu trichophytie od bakteriální kožní infekce a pak lékař-dermatolog a laboratorní diagnostika přijdou na pomoc klinikovi.

Existuje několik způsobů, jak určit původce trichophytie - mikroskopické vyšetření.

 1. Vyžaduje odběr biologického materiálu z oblastí kožních lézí - škrábání z pokožky hlavy, sběr vlasů "pařezů", šupin, stejně jako krusty z periferií lézí.
 2. Pod mikroskopem je možné jasně odlišit narušení normální struktury vlasů a přítomnost četných spór houb. V bělavých šupinách a dalších fragmentech kůže se mohou detekovat částice mycelia nebo dárků.
 3. Výsev biologického materiálu na speciálních médiích pomáhá vytvořit specifický „autogram“ patogenu a určit jeho typ.

Léčba

Pro lokální léčbu trichophytie se používají různé kombinace antiseptik a antifungálních léčiv. Antiseptika vám umožní zaschnout postiženou oblast a antimikrobiální léčivo ničí patogen na místě.
K tomuto účelu jsou tyto antifungální masti široce používány jako:

Při léčbě závažných klinických forem trichophytie se systémová terapie již používá k potírání patogenu ve vnitřním prostředí těla. Jedním z léků pro tento protokol je Griseofulvin. Průběh léčby Griseofulvinem je poměrně dlouhý a může trvat až dva měsíce v závislosti na progresi klinických příznaků trichophytie.

Aby se dosáhlo nejlepšího výsledku ošetření, vlasy s lišejníky na holení se oholí, což poskytuje přímý přístup k postiženým oblastem kůže, které jsou zvláště obtížně dostupné u žen s trichophytosis. Totéž platí pro tříselnou trichophytii.

U malých dětí, pacientů s chronickým onemocněním, stejně jako u pacientů s různým stupněm imunitní nedostatečnosti, se do léčebného protokolu přidávají vitamíny, jako jsou:

Také je ukázán účel stopových prvků, především zinku.

Prevence

Prevence trichophytosy je v souladu se základními hygienickými dovednostmi ve všech segmentech populace. To platí zejména pro děti žijící a studující v uzavřených zařízeních. Návštěvníci těchto zařízení by měli být pravidelně vyšetřováni na latentní plísňové infekce, aby se zabránilo jejich šíření.
Při detekci případů trichophytosy jsou příbuzní a lidé z vnitřního kruhu pacienta povinně vyšetřeni.

Příčiny vrstvení nehtů

Zdravé, dobře udržované nehty - znamení silného těla a zdraví jednotlivých orgánů. Jaká dívka by nechtěla mít žádné problémy se stavem nehtů? Tuto otázku lze považovat za rétorickou. Stejně jako vy nemůžete chytit ryby z rybníku bez řádného úsilí, tak měsíčky se nestanou krásnými a silnými samy od sebe. Jejich zdraví by nemělo být sledováno méně než všechny ostatní části těla a orgánů, protože význam těchto desek není jen v jejich vizuální přitažlivosti. Nehty plní ochrannou funkci horních měkkých tkání prstu a jsou jakýmsi indikátorem lidského zdraví.

Jeden z nejčastějších problémů spojených se zdravím nehtů na rukou - to je jejich svazek. Většina dívek čelila tomuto nepříjemnému jevu. U některých z nich však délka léčby byla delší než u ostatních. Proč se to děje, jaké jsou důvody pro oddělení nehtů na rukou a jak tento nepříjemný jev odstranit?

Ve skutečnosti existuje mnoho faktorů, které přispívají ke snížení pevnosti nehtové desky:

Nedostatek základních stopových prvků a bílkovin v těle je jednou z nejčastějších příčin stratifikace. Mezi tyto prvky patří:

 • Vápník (Ca) je zodpovědný za tvrdost nehtové desky.
 • Železo (Fe), zdravý vzhled a tvrdost.
 • Síra (S) dodává nehtům a vlasům nezbytnou strukturu.
 • Hořčík (Mg) je zodpovědný za procesy buněčného růstu.

Kromě výše uvedených mikroprvků musí zdravé nehty obsahovat v těle křemík, zinek, fosfor a chrom. Pro jejich dokončení je důležité si pamatovat a dodržovat jednoduchá pravidla, která platí pro udržení zdraví celého organismu. Za prvé, je to správná dieta, která obsahuje stejný vápník v kombinaci s vitamínem D, ve své čisté formě nebo produkty, které obsahují tyto prvky: všechny druhy mléčných výrobků, různé druhy ryb, mladé zelí, výživné vlašské ořechy. Nedostatek hořčíku doplňuje mléko a telecí maso, síru - vejce, česnek, cibuli. Správné vyvážení železa, které je mimochodem také nezbytné pro prevenci nemocí, jako je anémie, bude přidáno do sušeného ovoce, petrželky a jater. Hlavní složkou nehtů - bílkoviny, která se skládá z esenciálních aminokyselin (nevyrobených v samotném těle). Díky tomu, že je správný „top dressing“ pro nehty ve formě zdravých produktů, doplňuje člověk zásobu esenciálních aminokyselin pro celý organismus.

Nadměrné používání dekorační kosmetiky a jiných výrobků, které jsou suchým nehtem, je druhým, ale neméně důležitým bodem mezi důvody pro oddělení nehtů na rukou, jejich křehkost. Prací prostředky, laky, zvlhčovače - nepřátelé nehtových destiček. Je třeba mít na paměti, že nehty potřebují ochranu před agresivními účinky různých chemických sloučenin.

Manikúra na mokré nehty. Nemůžete podat nehty dříve, než jsou zcela suché. Vzhledem k tomu, porézní struktura jim umožňuje absorbovat značné množství vlhkosti, kterou nemůžete odstranit, jednoduše si otřete ruce ručníkem, nehty ztratí schopnost odolávat negativním účinkům kovového pilníku na nehty. Jejich stálé používání vede k pravidelnému výskytu mikrotrhlin, které se následně stávají příčinou oddělení nehtových destiček. Pro řezání, můžete a měli byste používat pilníky s "sparing" nátěr, který neublíží vaše nehty tolik.

Specifické povolání, povolání spojené s přímým stykem s vodou nebo chemickými sloučeninami. Kupodivu jsou učitelé také ohroženi, protože jejich ruce a nehty jsou neustále v kontaktu s křídou. Mezi tyto profese patří kadeřnictví a švadlena. Zde je třeba pamatovat na ochranu rukou rukavicemi nebo použitím speciálních ochranných krémů.

Zatížení při práci s počítačem. Pravidelné a dlouhodobé manipulace s klávesnicí oslabují nehty, protože na ně je neustále vyvíjen tlak. Vyberte si pro sebe měkkou klávesnici (gumu), pokud je to možné, nebo s nízkými klávesami a při psaní používejte více prstů než nehty.

Pravidelné prodloužení nehtů. Tyto manipulace významně oslabují strukturu nehtů, opět kvůli negativním účinkům chemických sloučenin. Je-li dívka následovníkem nových trendů a módy, je stále nutné provádět pravidelné přestávky mezi nástavbami a odpočívat nehty.

Dalším důležitým důvodem pro jejich odloučení je nedbalé ošetření nehtů jako celku. Jejich použití jako škrabky na nádobí nebo stavební nářadí (šroubováky), špatný zvyk kousání nehtů, samozřejmě nemá pozitivní vliv na jejich vzhled a zdraví. Mechanické poškození způsobené tímto není vždy viditelné pouhým okem, ale později se stane překážkou pro zdravé nehty. Buďte s nimi opatrní.

Ošetření svazku nehtů je možné doma

Pokud jste se s tímto problémem museli vypořádat, věnujte pozornost následujícím bodům, aby se nehty opět zdravily:

 • Péče o nehty, jejich ochrana před účinky chemických látek, dlouhodobý pobyt ve vodě, mechanické poškození.
 • Správná a zdravá výživa, obsahující mnoho stopových prvků a aminokyselin, které jsou nezbytné nejen pro zdraví nehtů, ale i pro celé tělo.
 • Speciální regenerační masky z olivového oleje. Olivový olej smíchaný s citronovou šťávou se aplikuje na nehtovou destičku a nechá se přes noc, ruce potažené bavlněnými rukavicemi nebo hadříkem.
 • Lisuje se glycerin, zředěný vodou. Naneste na nehty a nechte pod bavlněnou podložkou půl hodiny.
 • Podnosy s mořskou solí. V případě, že dojde k odloučení, je nutné vany (1 lžičku soli na litr horké vody, držet ruce po dobu 20 minut) po dobu 2-3 týdnů. Po ukončení léčby, pro profylaxi, vezměte koupel alespoň jednou týdně, abyste posílili nehtovou destičku.
 • Snížení nebo snížení na minimum dekorativní kosmetiky, aby se zabránilo další možné příčiny oddělení nehtů na rukou.

Stopové prvky

Stopové prvky (mikronutrienty) - nejdůležitější látky, na kterých závisí životně důležitá aktivita organismů.

Nejsou zdrojem energie, ale jsou odpovědné za životně důležité chemické reakce. Potřebuje se ve velmi malých množstvích (denní dávka se měří v miligramech a mikrogramech, méně než 200 mg).

Pokud je lidské tělo podrobeno pečlivé analýze, je zřejmé, že se skládáme z různých typů chemických sloučenin, z nichž 30 jsou stopové prvky. Jsou zodpovědné za optimální fungování lidského těla a jejich nedostatek velmi negativního vlivu na zdraví dospělých a rozvoj dětí.

Mikronutrienty: co jsou

Skupina mikroživin ve vědě je rozdělena do 2 kategorií: základní látky (životně důležité); podmíněné (důležité pro tělo, ale jen zřídka v nedostatku).

Základní mikroby jsou: železo (Fe); měď (Cu); jod (I); zinek (Zn); kobalt (Co); chrom (Cr); molybden (Mo); selen (Se); mangan (Mn).

Běžně základní mikronutrienty: bór (B); brom (Br); fluor (F); lithium (Li); nikl (Ni); křemík (Si); vanad (V).

Podle jiné klasifikace jsou mikroprvky rozděleny do 3 kategorií:

 • stabilní prvky: Cu, Zn, Mn, Co, B, Si, F, I (množství je asi 0,05%);
 • 20 prvků, které jsou přítomny v koncentracích pod 0,001%;
 • podskupina znečišťujících látek, jejichž stabilní přebytek vede k onemocněním (Mn, He, Ar, Hg, Tl, Bi, Al, Cr, Cd).

Výhody stopových prvků pro člověka

Téměř všechny biochemické procesy závisí na rovnováze mikroživin. A i když je jejich požadované množství určeno mikrogramy, role těchto živin je obrovská. Zejména kvalitativní proces metabolismu, syntéza enzymů, hormonů a vitamínů v těle závisí na stopových prvcích. Tyto mikroorganismy posilují imunitu, podporují tvorbu krve, správný vývoj a růst kostní tkáně. Závisí na nich rovnováha zásad a kyselin, zdraví reprodukčního systému. Na buněčné úrovni udržují funkčnost membrán a ve tkáních podporují výměnu kyslíku.

Vědci říkají, že chemické složení tekutiny v buňkách lidského těla připomíná vzorec mořské vody v pravěku. Toho je dosaženo kombinací důležitých stopových prvků. A když tělo trpí nedostatkem jedné nebo druhé látky, začne je „vysávat“ ze sebe (z tkání, kde se živiny nahromadily).

Nedostatek mikroorganismů a předávkování

Jakákoliv disharmonie stopových prvků - to je téměř vždy vývoj mnoha nemocí a patologických změn v těle.

A jak tvrdí některé studie, u každého třetího obyvatele planety je diagnostikována nerovnováha mikroorganismů různé intenzity.

Mezi příčiny nedostatku nebo nadbytečnosti užitečných prvků patří nejčastěji:

 • špatná ekologie;
 • psychologický stres, stresové situace;
 • špatná výživa;
 • dlouhodobé užívání některých léků.

Je možné pochopit, co mikroelementy člověk nemá, a také zjistit přesnou úroveň deficitu pouze v laboratoři, darovat krev pro biochemickou analýzu. Nevyváženost živin však může být zohledněna i některými vnějšími znaky.

Je pravděpodobné, že osoba trpí nedostatkem živin, pokud:

 • často vystavené virovým onemocněním;
 • zjevné známky oslabené imunity;
 • zhoršený stav vlasů, nehtů, kůže (akné, vyrážka);
 • podrážděný, náchylný k depresi.

Podmínky způsobené nedostatkem mikroživin

Navíc, pečlivou analýzou stavu svého zdraví, a to i bez laboratorního výzkumu, je někdy možné určit, které mikroživiny tělo potřebuje, které mu zatím chybí:

 1. Nadměrná hmotnost - nedostatek látek, jako je chrom, zinek, mangan.
 2. Trávicí problémy - nedostatek zinku, chromu.
 3. Dysbakterióza - nedostatek zinku.
 4. Potravinové alergie - nedostatek zinku.
 5. Porucha prostaty - nedostatek zinku.
 6. Zvýšení hladiny cukru v plazmě - nedostatek hořčíku, chromu, manganu, zinku.
 7. Křehké nehty - nestačí křemík a selen.
 8. Pomalý růst nehtů a vlasů - snížené množství selenu, zinku, hořčíku, křemíku.
 9. Vlasy vypadávají - v nedostatku křemíku, selenu, zinku.
 10. Pigmentované skvrny na kůži - nedostatek mědi, manganu, selenu.
 11. Podráždění a záněty na kůži - signál nedostatku zinku, selenu, křemíku.
 12. Akné - nedostatek chromu, selenu, zinku.
 13. Alergická vyrážka - nedostatek selenu nebo zinku.

Mimochodem, zajímavý fakt o vlasech. To je jejich struktura že to je nejjednodušší určit nedostatek stopových prvků. Obvykle je ve vlasech zastoupeno 20 až 30 mikrobů, zatímco krevní nebo močový test ukáže v těle více než 10 užitečných látek.

Jak udržet rovnováhu

Existuje několik pravidel pro obnovení rovnováhy mikroprvků. V nich není nic složitého nebo nového, ale v moderním rytmu života někdy na tyto rady lékařů zapomínáme.

V první řadě je důležité sledovat zdraví nervového systému, pravidelně navštěvovat čerstvý vzduch a jíst správně.

Koneckonců nejlepší zdroj většiny stopových prvků - přírodní biopotraviny.

Mimochodem, pokud hovoříme o zdrojích potravin, pak se většina rostlin vyskytuje v rostlinných potravinách. Vůdce mezi produkty živočišného původu lze nazvat mlékem, ve kterém je 22 stopových prvků. Mezitím je koncentrace živin v ní tak nízká, že není nutné hovořit o mléku jako o produktu, který by poskytoval rovnováhu látek. Proto odborníci na výživu trvají na důležitosti vyvážené a pestré stravy.

Podle biologů by však bylo chybou domnívat se, že například všechna rajčata na světě mají identický soubor stopových prvků. A i když výrobek obsahuje stejné živiny, jejich počet se může výrazně lišit. Tyto ukazatele jsou ovlivněny kvalitou půdy, odrůdou rostlin a četností srážek. Někdy se dokonce i zelenina stejné odrůdy odebraná z jednoho lůžka může výrazně lišit v chemickém složení.

Příčiny nedostatků mikronutrientů:

 • špatná ekologie, která ovlivňuje minerální a solné složení vody;
 • nesprávné tepelné zpracování výrobků (vedoucí k téměř 100% ztrátě živin);
 • onemocnění trávicího systému (brání řádnému vstřebávání mikroorganismů);
 • špatná výživa (monodiets).

Jaké nebezpečí pro tělo představuje nedostatek mikroživin?

Stopové prvky (mikronutrienty) - nejdůležitější látky, na kterých závisí životně důležitá aktivita organismů.

Nejsou zdrojem energie, ale jsou odpovědné za životně důležité chemické reakce. Potřebuje se ve velmi malých množstvích (denní dávka se měří v miligramech a mikrogramech, méně než 200 mg).

Pokud je lidské tělo podrobeno pečlivé analýze, je zřejmé, že se skládáme z různých typů chemických sloučenin, z nichž 30 jsou stopové prvky. Jsou zodpovědné za optimální fungování lidského těla a jejich nedostatek velmi negativního vlivu na zdraví dospělých a rozvoj dětí.

Mikronutrienty: co jsou

Skupina mikroživin ve vědě je rozdělena do 2 kategorií: základní látky (životně důležité); podmíněné (důležité pro tělo, ale jen zřídka v nedostatku).

Základní mikroby jsou: železo (Fe); měď (Cu); jod (I); zinek (Zn); kobalt (Co); chrom (Cr); molybden (Mo); selen (Se); mangan (Mn).

Běžně základní mikronutrienty: bór (B); brom (Br); fluor (F); lithium (Li); nikl (Ni); křemík (Si); vanad (V).

Podle jiné klasifikace jsou mikroprvky rozděleny do 3 kategorií:

 • stabilní prvky: Cu, Zn, Mn, Co, B, Si, F, I (množství je asi 0,05%);
 • 20 prvků, které jsou přítomny v koncentracích pod 0,001%;
 • podskupina znečišťujících látek, jejichž stabilní přebytek vede k onemocněním (Mn, He, Ar, Hg, Tl, Bi, Al, Cr, Cd).

Výhody stopových prvků pro člověka

Téměř všechny biochemické procesy závisí na rovnováze mikroživin. A i když je jejich požadované množství určeno mikrogramy, role těchto živin je obrovská. Zejména kvalitativní proces metabolismu, syntéza enzymů, hormonů a vitamínů v těle závisí na stopových prvcích. Tyto mikroorganismy posilují imunitu, podporují tvorbu krve, správný vývoj a růst kostní tkáně. Závisí na nich rovnováha zásad a kyselin, zdraví reprodukčního systému. Na buněčné úrovni udržují funkčnost membrán a ve tkáních podporují výměnu kyslíku.

Vědci říkají, že chemické složení tekutiny v buňkách lidského těla připomíná vzorec mořské vody v pravěku. Toho je dosaženo kombinací důležitých stopových prvků. A když tělo trpí nedostatkem jedné nebo druhé látky, začne je „vysávat“ ze sebe (z tkání, kde se živiny nahromadily).

Nedostatek mikroorganismů a předávkování

Jakákoliv disharmonie stopových prvků - to je téměř vždy vývoj mnoha nemocí a patologických změn v těle.

A jak tvrdí některé studie, u každého třetího obyvatele planety je diagnostikována nerovnováha mikroorganismů různé intenzity.

Mezi příčiny nedostatku nebo nadbytečnosti užitečných prvků patří nejčastěji:

 • špatná ekologie;
 • psychologický stres, stresové situace;
 • špatná výživa;
 • dlouhodobé užívání některých léků.

Je možné pochopit, co mikroelementy člověk nemá, a také zjistit přesnou úroveň deficitu pouze v laboratoři, darovat krev pro biochemickou analýzu. Nevyváženost živin však může být zohledněna i některými vnějšími znaky.

Je pravděpodobné, že osoba trpí nedostatkem živin, pokud:

 • často vystavené virovým onemocněním;
 • zjevné známky oslabené imunity;
 • zhoršený stav vlasů, nehtů, kůže (akné, vyrážka);
 • podrážděný, náchylný k depresi.

Podmínky způsobené nedostatkem mikroživin

Navíc, pečlivou analýzou stavu svého zdraví, a to i bez laboratorního výzkumu, je někdy možné určit, které mikroživiny tělo potřebuje, které mu zatím chybí:

 1. Nadměrná hmotnost - nedostatek látek, jako je chrom, zinek, mangan.
 2. Trávicí problémy - nedostatek zinku, chromu.
 3. Dysbakterióza - nedostatek zinku.
 4. Potravinové alergie - nedostatek zinku.
 5. Porucha prostaty - nedostatek zinku.
 6. Zvýšení hladiny cukru v plazmě - nedostatek hořčíku, chromu, manganu, zinku.
 7. Křehké nehty - nestačí křemík a selen.
 8. Pomalý růst nehtů a vlasů - snížené množství selenu, zinku, hořčíku, křemíku.
 9. Vlasy vypadávají - v nedostatku křemíku, selenu, zinku.
 10. Pigmentované skvrny na kůži - nedostatek mědi, manganu, selenu.
 11. Podráždění a záněty na kůži - signál nedostatku zinku, selenu, křemíku.
 12. Akné - nedostatek chromu, selenu, zinku.
 13. Alergická vyrážka - nedostatek selenu nebo zinku.

Mimochodem, zajímavý fakt o vlasech. To je jejich struktura že to je nejjednodušší určit nedostatek stopových prvků. Obvykle je ve vlasech zastoupeno 20 až 30 mikrobů, zatímco krevní nebo močový test ukáže v těle více než 10 užitečných látek.

Jak udržet rovnováhu

Existuje několik pravidel pro obnovení rovnováhy mikroprvků. V nich není nic složitého nebo nového, ale v moderním rytmu života někdy na tyto rady lékařů zapomínáme.

V první řadě je důležité sledovat zdraví nervového systému, pravidelně navštěvovat čerstvý vzduch a jíst správně.

Koneckonců nejlepší zdroj většiny stopových prvků - přírodní biopotraviny.

Mimochodem, pokud hovoříme o zdrojích potravin, pak se většina rostlin vyskytuje v rostlinných potravinách. Vůdce mezi produkty živočišného původu lze nazvat mlékem, ve kterém je 22 stopových prvků. Mezitím je koncentrace živin v ní tak nízká, že není nutné hovořit o mléku jako o produktu, který by poskytoval rovnováhu látek. Proto odborníci na výživu trvají na důležitosti vyvážené a pestré stravy.

Podle biologů by však bylo chybou domnívat se, že například všechna rajčata na světě mají identický soubor stopových prvků. A i když výrobek obsahuje stejné živiny, jejich počet se může výrazně lišit. Tyto ukazatele jsou ovlivněny kvalitou půdy, odrůdou rostlin a četností srážek. Někdy se dokonce i zelenina stejné odrůdy odebraná z jednoho lůžka může výrazně lišit v chemickém složení.

Příčiny nedostatků mikronutrientů:

 • špatná ekologie, která ovlivňuje minerální a solné složení vody;
 • nesprávné tepelné zpracování výrobků (vedoucí k téměř 100% ztrátě živin);
 • onemocnění trávicího systému (brání řádnému vstřebávání mikroorganismů);
 • špatná výživa (monodiets).

Stopové prvky - esenciální živiny pro člověka. Na nich závisí metabolismus, vývoj a růst dítěte, fungování všech systémů (včetně reprodukčního), zachování účinnosti a imunity. Vzhledem k tomu, že tělo není schopno samostatně syntetizovat mikroživiny, je důležité se starat o racionální a vyváženou stravu, aby se zásoby nezbytných prvků denně doplňovaly.

Lidské tělo je komplexní mechanismus, ve kterém je vše propojeno. Zvláštním místem v tomto systému jsou mikroprvky, jejichž nedostatek může vyvolat vážné zdravotní problémy. Proto je důležité vědět, co je to mikroprvek a jakou roli hraje v těle. Podívejme se podrobněji na zdroje a potřebné množství hlavních užitečných látek.

Co je to stopový prvek?

Každý, kdo se zajímá o zdravý životní styl a správnou výživu, se zajímal o význam tohoto slova jako „stopového prvku“. Tyto látky jsou skupinou chemických prvků tvořených kovy a nekovy. Jejich tělo obsahuje velmi málo - méně než 0,001% na 1 kg tělesné hmotnosti. Navzdory těmto skromným hodnotám je toto množství dostačující k udržení zdraví všech systémů.

Stopové prvky spolu s vitamíny jsou nezbytné pro tělo každý den, protože produktivní práce všech systémů a orgánů závisí na tom. Chemické látky se podílejí na metabolických procesech jako katalyzátory a aktivátory. Proto musí být jejich zásoby pravidelně doplňovány.

Výhody stopových prvků pro tělo

Správná rovnováha stopových prvků - slib pohody a zdraví těla. Měli byste vědět, že systém sám nevyrábí chemikálie a pochází pouze zvenčí. Jsou schopny soustředit se v různých orgánech, například v slinivce břišní - v místě „stanoviště“ zinku a ledvin - kadmia. Tento jev se nazývá selektivní koncentrace. V jiných systémech, tkáních a orgánech jsou přítomny také chemické prvky, ale v menším množství.

Co je to stopový prvek? To je především základem pro normální růst těla. Tisíce chemikálií jsou zodpovědné za tvorbu kardiovaskulárního a centrálního nervového systému v období prenatálního vývoje.

Účinek na imunitu

Esenciální stopové prvky jsou zodpovědné za normální fungování imunitního systému. Jejich zásoby jsou obzvláště důležité pro doplnění v letní sezóně, jíst zeleninu, ovoce, stejně jako v zimě, vstupem do stravy sušené meruňky, rozinky, ořechy.

Imunotoxické chemické sloučeniny mají opačný účinek a negativně ovlivňují obranný systém. Bohužel každý člověk spadá pod jejich vliv denně. Obrovské množství škodlivých látek, které produkují různou průmyslovou výrobu, je ve vzduchu. Lidé žijící ve velkých městech trpí více. Přebytek škodlivých stopových prvků ohrožuje vážné zdravotní problémy.

Hlavní stopové prvky

V lidském těle je přítomna téměř celá periodická tabulka, ale pouze 22 chemických prvků je považováno za hlavní. Plní různé funkce a podílejí se na metabolismu. Každý den člověk potřebuje mnoho stopových prvků, jejichž příklady jsou uvedeny níže. To je:

Získání nezbytných stopových prvků může být primárně z potravin. Dalším zdrojem jsou léky - komplexy vitamínů a minerálů.

Co způsobuje nedostatek stopových prvků?

Užitečné stopové prvky musí být přijímány nepřetržitě. To je nezbytné pro normální fungování vnitřních orgánů a systémů. Nedostatečný příjem látek může nastat na pozadí špatné výživy, vysoké ztráty krve a nepříznivé environmentální situace. Nedostatek životně důležitých chemických sloučenin je plný vývoje závažných poruch a patologií. Mezi nejčastější problémy patří zhoršení vlasů, nehtových destiček, kůže, nadváhy, diabetu, nemocí kardiovaskulárního systému a trávicího traktu a alergií.

Nedostatek stopových prvků se odráží ve stavu kostní tkáně, kloubů, což potvrzuje rychlé "omlazení" takových onemocnění, jako je artritida, osteochondróza, skolióza. Odborníci říkají, že běžnou příčinou neplodnosti, porušování měsíčního cyklu a problémů s potencí je nízký obsah určitých stopových prvků v těle.

Příznaky nedostatků mikronutrientů

Nemoci spojené s akutním nedostatkem prospěšných chemikálií se nazývají mikroelementózy. Pokud tělo potřebuje nějaké prvky, určitě to oznámí. Je důležité, aby člověk na oplátku včas viděl „signály“ a přijal opatření k odstranění deficitu. Především byste měli věnovat pozornost stavu nervového systému. Konstantní únava, ospalost, podrážděnost, deprese ukazují na přítomnost problému.

Příznaky nedostatků mikronutrientů také zahrnují:

 • Pomalý růst vlasů.
 • Suchost a bledost kůže.
 • Svalová slabost.
 • Křehké nehty.
 • Zubní kaz.
 • Poruchy srdečního rytmu.
 • Vývoj autoimunitních patologií (lupus erythematosus).
 • Problémy s pamětí.
 • Poruchy zažívacího systému.

Tyto symptomy jsou pouze částí projevů patologického stavu. Aby bylo možné určit, které mikroprvky jsou pro tělo nezbytné, budete muset podstoupit laboratorní test. Materiálem pro diagnózu mohou být vlasy, nehty, krev pacienta. Tato analýza je často předepsána k určení příčin patologických stavů gynekologické, urologické, kardiovaskulární a terapeutické povahy.

Co je jód?

Vzhledem k tomu, že se jedná o stopový prvek, je třeba věnovat pozornost nejdůležitějším chemickým látkám pro lidské tělo. Jod je jedním z hlavních prvků regulujících práci všech orgánů a systémů. Přesněji řečeno, je to nezbytné pro štítnou žlázu, která je zodpovědná za metabolické procesy, nervový systém a produkci hormonu tyroxinu.

Snížená imunita a problémy s hmotností jsou hlavními znaky nedostatku jódu. Nedostatek prvku může způsobit zvýšení štítné žlázy (struma), hypotyreózu, mentální retardaci.

Železo

Specifický stopový prvek, železo, je také zodpovědný za tvorbu krve a zásobování buněk a tkání kyslíkem. Jeho tělo obsahuje asi 0,005%. I přes takové malé množství nemůže bez tohoto prvku existovat žádná osoba. Železo se podílí na tvorbě erytrocytů a lymfocytů, nese kyslík, tvoří imunitu. Kov je součástí enzymů, které inhibují oxidační procesy v těle, je nezbytný pro přenos nervových impulzů, fyzický vývoj a růst.

Mějte na paměti, že přebytek železa také negativně ovlivňuje tělo. Vývoj takových nemocí, jako je diabetes, ateroskleróza, patologie jater a srdce, porušení zažívacího procesu (zácpa, průjem, nevolnost) může být způsoben zvýšeným obsahem prvku. Je to velmi těžké odstranit z těla, je to téměř nemožné bez pomoci odborníků.

Nedostatek železa se nejčastěji projevuje jako anémie, nízká hladina hemoglobinu v krvi. Kůže také trpí, suchost, popraskané paty, neustálý pocit únavy, závratě.

Role zinku

Tento chemický prvek je zapojen do téměř všech procesů, které se vyskytují v těle. Zinek je nezbytný pro imunitní systém, růst a řádný vývoj, ovlivňuje tvorbu inzulínu, podílí se na fungování pohlavních žláz u mužů. Nedostatek minerálních látek se často vyskytuje u starších lidí, kteří ztratili smysl pro chuť a mají malý zápach. Pro udržení zdraví těla během dne musíte získat alespoň 12 mg zinku. Zelenina, ovoce, mléčné výrobky (zejména sýry), obiloviny, sušená semena a ořechy pomohou doplnit její zásoby.

Mangan

Důležité pro lidské tělo je stopový prvek zvaný mangan. Je nezbytný pro nervový systém, podporuje přenos impulsů, posiluje imunitní systém, reguluje procesy gastrointestinálního traktu. Bez tohoto chemického prvku se vitamíny špatně vstřebávají a vyvíjejí se oční patologie. Bylo zjištěno, že mangan je vynikajícím preventivním opatřením pro diabetes a v přítomnosti nemoci významně zpomaluje jeho další rozvoj. Minerální je nutný pro zpracování cukru, takže pacienti trpící cukrovkou, musí být konzumován ve velkém množství.

Co ohrožuje nedostatek hořčíku?

Tělo zdravého člověka obsahuje přibližně 20 g hořčíku. Prvek je zapojen do procesů syntézy proteinů, je nezbytné, aby mozek fungoval a udržoval řádné fungování imunitního systému. Nedostatek hořčíku lze identifikovat častými křečemi. Vědci dospěli k závěru, že další důležitý prvek - vápník - nemůže být normálně absorbován tělem bez hořčíku. Přípravky pro posílení kostní tkáně nebudou dobré, pokud je systém v druhé látce nedostačující.

Většina lidí s anamnézou kardiovaskulárních onemocnění a poruch nervového systému trpí nedostatkem hořčíku.

Stopové prvky v potravinách

Lékaři doporučují více diverzifikovat denní stravu obilovin, která obsahuje téměř všechny potřebné stopové prvky. Příklady pozitivních účinků těchto přípravků lze pozorovat pouhým okem: zlepšení stavu kůže, normalizace hmotnosti a práce zažívacích orgánů. Největší výhodou bude použití celých zrn (hnědá rýže, proso, pohanka). Ideální snídaňový produkt je ovesná kaše, která obsahuje požadovaný počet základních stopových prvků.

Chcete-li normalizovat úroveň stopových prvků, musíte použít některé produkty. To je:

 • Vlašské ořechy, mandle, lískové ořechy.
 • Dýňová semínka.
 • Avokádo, banány, jablka, citrusové plody.
 • Hrách, kukuřice, fazole.
 • Moře Kale
 • Ryby a mořské plody.
 • Mléčné výrobky.
 • Hovězí a vepřová játra, srdce, ledviny.

Správná a vyvážená výživa je dobrou prevencí vzniku mikroelementózy.

Lidské tělo je složitý mechanismus, kde, podobně jako inženýrství, je vše propojené, vzájemně závislé a vyžaduje jasné dávkování. Proteiny a sacharidy, vitamíny a stopové prvky jsou součástí tohoto mechanismu. Podívejme se tedy na práci důležité „inženýrské části“ - mikroprvků, které jsou celou skupinou látek.

Role v lidském těle

Stopové prvky se nazývají obsaženy v lidském těle v malém množství chemických prvků. A i když jsou v našem těle jen několik tisícin, tvoří 4% naší váhy, ale jsou nezbytné pro normální fungování těla. Tyto malé látky přicházejí z potravin, vody, vzduchu a jednotlivé orgány mají zásoby nezbytných mikroprvků.

Jejich funkce v těle se liší, v enzymech je obsaženo mnoho kovů a tím je zajištěna jejich aktivita. Existuje asi dvě stě enzymových kovů. Některé účinné látky jsou součástí některých stopových prvků. Například, jód je složka hormonů štítné žlázy, železo je hemoglobin, hořčík je chlorofyl. Nedostatek nebo přebytek chemických prvků způsobuje onemocnění. Naše tělo potřebuje zinek a jód, fluor a křemík, fosfor a měď, mangan a železo, draslík a vápník, měď a stříbro, chrom a selen a další méně známé látky.

Zvažte tedy roli specifických mikroprvků v životním procesu našeho těla.

 1. Železo Je nedílnou součástí bílkovin, hemoglobinu. Je důležité zajistit tělu kyslík, syntézu ATP a DNA, detoxikační procesy. Železo podporuje fungování imunitního systému.
 2. Jód Jednou z jejích hlavních funkcí je regulace funkce štítné žlázy, hypofýzy a ochrany před zářením. Jod je součástí hormonů tyroxinu a trijodthyroninu. Tento stopový prvek podporuje práci centrálního nervového systému, ovlivňuje duševní aktivitu a je zvláště potřebný lidmi, kteří se zabývají duševní prací.
 3. Vápník. V těle je 99% vápníku v kostech, zubech. A 1% hraje roli intracelulárního prvku. Vápník se podílí na přenosu nervových impulzů, je zodpovědný za rovnováhu excitace a inhibice v mozku, ovlivňuje aktivitu enzymů. Snižuje cholesterol v krvi a je faktorem intracelulární signalizace.
 4. Hořčík. Zdravé tělo obsahuje 25 gramů hořčíku, především v kostech. Je součástí enzymů, které ovlivňují energetické procesy v orgánech a tkáních, zejména v srdci a ve svalech. Hořčík má kardioprotektivní funkci, pozitivně ovlivňující srdce, zlepšující přísun kyslíku do myokardu. Hořčík má však vazodilatační účinek a snižuje tlak. Tento stopový minerál je známý svými antistresovými vlastnostmi. Normalizuje práci nervového systému a jeho oddělení v kombinaci s vitaminem B6. Hořčík zabraňuje cévním komplikacím při diabetu, pomáhá zmírnit bronchospasmus, příznivě ovlivňuje reprodukční funkci žen, zabraňuje rozvoji gestazy a potratů.
 5. Měď. Podílí se na procesech biosyntézy hemoglobinu a jeho nedostatek, jako železo, může vyvolat anémii. Měď je součástí antioxidační ochrany těla, zvyšuje aktivitu inzulínu a podporuje využití sacharidů. Stopový prvek se podílí na tvorbě těchto známých proteinů pro ženy jako kolagen a elastin, které slouží jako nedílná součást zdravé kůže. Měď se také podílí na tvorbě membrán nervů, jejichž zničení je příčinou sklerózy.
 6. Selen. Je katalyzátorem pro práci s vitaminem E a zvyšuje jeho antioxidační aktivitu. Selen vstupuje do proteinů svalové tkáně, má antimutagenní a radioprotektivní vlastnosti. Zlepšuje reprodukční funkci, reguluje činnost štítné žlázy.
 7. Stříbro. Má baktericidní, antiseptický účinek a je účinný proti 650 druhům bakterií. Stříbro je naše přirozené antibiotikum proti virům.
 8. Fosfor. Anorganický fosfor je součástí kostní tkáně, udržuje rovnováhu mezi kyselinou a bází. Sloučeniny fosforu jsou součástí nukleových kyselin, podílejí se na růstu buněk, uchovávání genetických informací.
 9. Chrome. Jeho úlohou je regulovat metabolismus sacharidů, podporovat propustnost buněčné membrány pro glukózu. Nedostatek chromu je příčinou diabetu, jeho vývoje u těhotných žen. Stopový prvek je důležitý při prevenci diabetu a srdečních chorob.
 10. Zinek Požadováno pro DNA a RNA. Ovlivňuje syntézu testosteronu u mužů, je součástí ženských hormonů estrogen, zabraňuje vzniku imunodeficience, stimuluje antivirovou ochranu. Zinek má hojivé účinky na rány, je nezbytný pro normální fungování centrální nervové soustavy, je zvláště důležitý pro paměť.

Kompatibilita vitaminů a stopových prvků

Vzhledem k tomu, že se jedná o analogický inženýrský mechanismus, má naše tělo zákonitosti kombinace mikroprvků a vitamínů. Zjistěte tedy jejich kompatibilitu:

 1. Vápník. Doporučuje se používat s vitamíny B6, B12, K, D. Tyto vitamíny zlepšují vstřebávání vápníku a snižují jeho vylučování. Mimochodem, jen jeden šálek kávy na 2-3 mg snižuje množství vápníku v těle.
 2. Železo Musí se užívat s vitaminy A, C, B2. Železo brání vstřebávání vitamínů B12 a E. Je lepší nepoužívat železo s hořčíkem a vápníkem. Zhoršují vzájemný nedostatek.
 3. Fosfor. Vitamin D (Erogocalciferol) napomáhá jeho vstřebávání
 4. Měď. Je špatně kombinován s vitaminem B12, zinkem.
 5. Hořčík. Podporuje lepší vstřebávání vitamínů B, jakož i vápníku. Zvýšené množství hořčíku je nedostatek vápníku a fosforu.
 6. Zinek Stopový prvek je kompatibilní s vitamíny B2, B6. Není to dobře s kyselinou listovou (vitamín B9).
 7. Chrome. Jeho absorpce zlepšuje vitamin C.
 8. Selen zvyšuje účinek vitamínu E, jeho antioxidačních vlastností.

Synergie (pozitivní interakce) vitamínů a mikroprvků je tedy důležitá pro podporu zdraví našeho těla, kompetentní léčbu nově vznikajících onemocnění.

Nedostatek stopových prvků

Přestože stopové prvky zabírají malou část tělesné hmotnosti, jsou důležité pro vzájemnou práci těla. Je třeba mít na paměti, že přítomnost špatných návyků je faktorem snižujícím funkci stopových prvků. Negativní dopad na jejich práci a znečištěné životní prostředí.

Důvodem nedostatku mikroprvků může být nekvalitní voda a příjem některých léků, které zhoršují jejich vstřebávání v našem těle.

Podle statistik trpí 90% dospělé populace zemí SNS nedostatkem vitamínů a mikroprvků. Zdravotní účinky nedostatků mikroživin dokládá skutečnost, že každý rok trpí respiračními chorobami asi 14 milionů lidí. Po dobu trvání lidského života zabírá Rusko 63 míst, Ukrajinu 75 a Bělorusko - 53 místo na světě. A jedním z hlavních důvodů je podle expertů OSN nepříznivá environmentální situace. Lékaři navíc vysvětlují snížení průměrné délky života zhoršením výživy lidí a nepřirozenou konzumací potravin.

Pokud hovoříme o specifických účincích nedostatků mikronutrientů na těle, jedná se o snížení imunity a onemocnění vlasů, kůže, diabetu a obezity, hypertenze a srdečních chorob, osteoporózy, osteochondrózy a skoliózy. Nedostatek stopových prvků často způsobuje alergie, astma, kolitidu a gastritidu, neplodnost a sníženou účinnost. Příznaky nedostatku mikroživin mohou být zpožděný fyzický a duševní vývoj.

Je třeba zdůraznit, že stopové prvky v našem těle nejsou syntetizovány. Rovnováha těchto látek je podporována konzumací potravin. Stejné statistiky však ukazují, že počet stopových prvků v našich výrobcích se postupně snižuje.

Kromě toho, pokud jsou buňky deficientní ve stopových prvcích, pak tělo absorbuje radioaktivní látky podobné struktuře s deficitem. Například místo vápníku se vstřebává stroncium, draslík je nahrazen cesiem, selen je telur a zinek je rtuť. Mluvit o "výhodách" takové náhrady nestojí za to, protože každý chápe, že je to velké nebezpečí.

Malé, ale velmi zodpovědné části našeho těla - stopové prvky - jsou důležité pro zdraví. Proto musíme věnovat pozornost používání přírodních produktů, kde jsou tyto látky obsaženy v dostatečném množství.

Silicon (Si) měď (Cu) Selen (Se)

Vápník (Ca) Hořčík (Mg) Zinek (Zn) Draslík (K) Lithium (Li) Molybden (Mo)

Železo (Fe) chrom (Cr) síra (S) Germanium (Ge)

Kobalt (Co) sodík (Na) fluor (F) jod (J) fosfor (P) kadmium (Cd)

Stopové prvky jsou látky, které regulují vitální funkce v lidském těle. Jejich nedostatek nebo nadměrná nabídka velmi rychle zhoršuje celkový zdravotní stav, naruší práci vnitřních orgánů, zhoršuje průběh onemocnění. Role stopových prvků v lidském těle je životně důležitá. Uvnitř těla mikroprvků proniká vzduch, voda a jídlo. A jejich počet může být určen pouze testy provedenými v laboratoři.

Vývoj růstu u dětí, tvorba krve, schopnost oplodnění u žen ve fertilním věku, schopnost imunogeneze závisí na počtu stopových prvků (téměř i na hormonech). Má přímý vliv na zotavení při léčbě ortopedických onemocnění, endokrinních a gastroenterologických onemocnění.

V těle zdravého člověka je přítomnost 22 stopových prvků povinná, spolu s dalšími chemickými sloučeninami zajišťují normální fungování orgánů. Bez toho trpí imunita na prvním místě, tělo se stává zranitelnějším. Všechny stopové prvky, pokud je dáte dohromady, budou mít objem rovný 0,01% hmotnosti lidského těla, ale pokles této hladiny hrozí urychlením procesů stárnutí buněk.

Nedostatek stopových prvků v lidském těle

nedostatek stopových prvků v lidském těle

Příznaky nástupu mikronutričních nedostatků v lidském těle mohou být:

Velká únava z obvyklého množství práce.

Podráždění způsobené drobnými chybami.

Ospalost po celý den, dokonce i po 8 hodinách spánku.

Zřetelné oslabení paměti (obtížně zapamatovatelné nebo zapamatovatelné).

Nespavost, která nezmizí z užívání sedativ.

Depresivní, depresivní stav (v nepřítomnosti nevyřešených problémů).

Časté akutní respirační virové infekce a zánětlivé procesy.

Vlasy křehké a matné (bez zdravého lesku).

Pokožka a nehty jsou suché, s šupinatými plochami.

U mužů se potence snižuje u žen pravděpodobnost otěhotnění.

Onemocnění zažívacího traktu, ledvin a jater se stávají akutnějšími.

Je zde nadměrná hmotnost nebo dochází k prudkému vyčerpání.

Enzymy - katalyzátory pro chemické procesy v těle

Pokud je v lidském těle nedostatek stopového prvku, pak organismus sám začne absorbovat nejvíce přístupný prvek ze stejné skupiny. Tak to bylo původně zamýšleno přírodou. Mohu vám uvést příklad: s nedostatkem vápníku, životně důležitým prvkem, tělo každého člověka začne absorbovat stroncium -90. Jak je dobře známo, stroncium-90 je přítomno v atmosféře velkých průmyslových měst a může být přenášeno kamkoliv pomocí větru. Proč tělo začíná vstřebávat stroncium-90? Ano, protože je v chemické struktuře nejvíce podobná vápníku. Výsledkem je, že se hromadí v kostech, zubech, slovem na stejném místě, kde je vápník. Akumulace stroncia-90 samozřejmě ovlivní celkový stav lidského zdraví, což zvýší riziko vzniku nádorových nádorů, pokud jsou v těle nějaké. Naopak, pokud tělo nahromadilo dostatečné množství vápníku, pak tam stroncium-90 nepůjde.

Vzájemný vliv stopových prvků

Stopové prvky v těle vykazují vzájemný vliv, nadbytek jednoho prvku může způsobit nedostatek druhého a nedostatek jiného může způsobit asimilaci stopového prvku podobného chemickému složení, ale cizí tělu, protože všechno je propojeno. Proto by měla být potrava dobře vyvážena ve složení stopových prvků. Posun mezi jednotlivými mikroelementy vede k postupnému rozvoji různých patologií.

V tomto čase bylo v lidském těle nalezeno 81 chemických prvků a hlavními stavebními kameny našeho těla jsou čtyři prvky - dusík, kyslík, vodík, uhlík. Následují prvky jako chlor, fluor, fosfor, selen, draslík, sodík, hořčík, vápník, dusík, vodík a křemík, které jsou strukturální. Základní složení lidského těla je 99% složené ze strukturních prvků. Zbývající prvky jsou v našem těle v malém množství, ale přesto hrají velmi důležitou roli pro naše zdraví.

Za zmínku stojí také to, že když jsou makroprvky nedostačující, používají se rezervní funkce těla a po určitou dobu ji doplňují z tkání. Takový proces samozřejmě nemůže pokračovat donekonečna a v budoucnu se tělo začne chátrat.

Proto v budoucnu věnujte více pozornosti velké roli mikroprvků v lidském těle. Sledujte správnou rovnováhu výživy a pokuste se do své denní stravy zavádět přírodní potraviny bohaté na stopové prvky.