Image

Způsoby, jak zhubnout

Vzorec pro výpočet indexu tělesné hmotnosti je:

* m - tělesná hmotnost v kilogramech -

* h - výška v metrech

a měřeno v kg / m2.

Příklad výpočtu BMI:

s růstem 1,64 ma hmotností 72 kg:

72 / (1,64 * 1,64) = 26,77 kg / m2

Dnešní svět přijal následující normy pro určování míry obezity:

15 nebo méně - Akutní nedostatek hmotnosti

(někdy 15-20) - Nedostatečná tělesná hmotnost

25-30, - nadváha

30–35 Stupeň obezity 1

35-40 Stupeň obezity 2

40-50 Stupeň 3 obezity (morbidní)

50 nebo více nad obezitou

U 1 a 2 stupňů obezity pacienti zpravidla nemají žádné zvláštní stížnosti na zdraví. Prostě se stávají méně mobilními a unavenými. Stupeň obezity 1 a 2 přináší pacientovi především psychologické problémy, ale právě tyto stupně obezity jsou nejprogresivnější. Je v této fázi nadváhy přemýšlet o dietě.
Někdy stačí každý den přidat malé, ale pravidelné cvičení a odstranit obvyklý, ale denní kus chleba, a za měsíc budete mít dva kilogramy. S 3 a 4 stupni obezity má pacient výrazné zhoršení celkového zdravotního stavu.

Dušnost se objeví při sebemenší námaze nebo dokonce v klidu. Při 3 stupních a 4 stupních obezity, bolesti v oblasti srdce, může tachykardie narušit. Obecně dochází ke snížení výkonu.

Metabolické procesy v těle jsou narušeny, tělesná imunitní obrana se snižuje, v důsledku čehož prudce roste riziko revmatismu. Reumatolog domů je nyní velmi snadné zavolat. Ale je lepší udělat včasnou prevenci.
Časté bolesti hlavy a slabost, ospalost, neustálá únava. Stálá nervozita, bolest v kloubech, hořkost v ústech může znamenat hepatózu jater.
S 2,3,4,5 stupněmi obezity, aterosklerózy, onemocnění srdce, kloubů, jater a žlučových cest se může vyvinout diabetes.
Léčba nadváhy je mnohem obtížnější než prevence. Vyžaduje vytrvalost a důslednost, pravidelné cvičení a přísné diety.
Ale především by stálo za to zjistit, jaké jídlo je pro vás ve vašem životě?

Možná je to odměna nebo útěcha a možná povzbuzení. Všechny problémy z dětství.
Potravinový deník vám pomůže tento problém překonat. To je dobře řečeno v článku "Psychologie obezity."

Míra obezity

 • I stupeň obezity - skutečná tělesná hmotnost převyšuje ideál o více než 29%,
 • II. Stupeň obezity - nadváha 30 - 40%,
 • III. Stupeň obezity - nadváha 50 - 99%,
 • IV stupeň obezity - nadváha více než 100%.

Ideální hmotnostní vzorec

Tělesná hmotnost, která se získá po odečtení 100 od hodnoty výšky v centimetrech, se považuje za ideální tělesnou hmotnost. Zohledňují se také zvláštnosti ústavy mužů, proto je při výpočtu nutné, aby muži přijali dalších 10% a pro ženy 15%.

Stupeň obezity podle indexu tělesné hmotnosti

Obezita je jedním z naléhavých problémů moderního světa. Ve skutečnosti se jedná o chronické onemocnění, které je způsobeno porušením metabolismu tuků. Je důležité poznamenat, že trpí nejen lidská postava, ale také vnitřní orgány a systémy těla.

Existují různé stupně obezity na index tělesné hmotnosti, které lze vypočítat díky stávajícímu vzorci. Znáte-li číslo, můžete zjistit, zda existuje nadváha a kolik kilogramů musíte ztratit, abyste dosáhli normy.

Jak vypočítat míru obezity?

Odborníci na výživu a mnozí odborníci pracovali na odvození vzorce, který by umožnil určit, zda má člověk nadváhu, nebo naopak, je zde nedostatek kilogramů. Chcete-li vypočítat index tělesné hmotnosti (BMI), musíte rozdělit svou hmotnost v kilogramech podle výšky v metrech, která musí být čtvercová. Vezměme si příklad výpočtu míry obezity u ženy, jejíž hmotnost je 98 kg, a výška 1,62 m. Musíte použít vzorec: BMI = 98 / 1,62 x1,62 = 37,34. Poté musíte použít tabulku a určit, zda je problém. V našem příkladu výsledný index tělesné hmotnosti indikuje, že žena má obezitu prvního stupně a musíte se pokusit vše opravit, abyste problém ještě nezačali.

Klasifikace obezity

Popis míry obezity u BMI:

 1. 1 stupeň. Lidé, kteří spadají do této kategorie, nemají vážné stížnosti s výjimkou nadváhy a ošklivé postavy.
 2. 2 stupně. Do této skupiny patří i lidé, kteří stále nemají závažné zdravotní problémy a pokud se stáhnete a začnete s léčbou, můžete se vyhnout vážným následkům.
 3. 3 stupně. Lidé v této kategorii se již začínají stěžovat na únavu a slabost, a to i při minimální fyzické námaze. Stále můžete pozorovat výskyt problémů se srdečním rytmem, stejně jako zvýšení velikosti orgánu.
 4. 4 stupně. V tomto případě mají lidé vážné problémy s prací kardiovaskulárního systému. Osoba s takovým stupněm BMI si stěžuje na bolest v srdci a arytmii. Kromě toho existují problémy s prací v gastrointestinálním traktu, játrech atd.

Určením BMI lze určit nejen míru obezity, ale také riziko vzniku onemocnění kardiovaskulárního systému, diabetu a dalších onemocnění, která se objevují v důsledku nadváhy.

Chcete-li se zbavit obezity, nemůžete hladovět a omezit se na jídlo, protože to může vést ke zhoršení problému. Musíte kontaktovat odborníka na výživu a lékaře, protože odborníci vám pomohou vytvořit individuální program hubnutí bez ohrožení vašeho zdraví.

Obezita: typy, stupně a metody léčby

Obezita je chronické onemocnění charakterizované nadměrnou depozicí tukové tkáně v těle. Často je doprovázen nerovnováhou metabolismu, rozvojem komorbidit.

V závislosti na počtu liber navíc vydávají několik stupňů obezity. Každá z nich se vyznačuje určitým poměrem hmotnosti a výšky osoby. Tento ukazatel se nazývá index tělesné hmotnosti (BMI). To je nutně vzato v úvahu při výběru terapeutických opatření zaměřených na odstranění onemocnění.

Hlavní příčinou obezity je nadměrná konzumace vysoce kalorických potravin na pozadí nízké motorické aktivity. Určitou roli hraje dědičná predispozice. Nadváha způsobená endokrinními, psychologickými a genetickými chorobami je méně častá.

Posoudit závažnost obezity pomocí indexu tělesné hmotnosti. Pro její výpočet podle výšky a hmotnosti osoby se použije vzorec: hmotnost (kg) / výška čtverce (m2).

Dříve existovaly 4 stupně patologie. Podle klasifikace Světové zdravotnické organizace (WHO) se v současné době rozlišují pouze tři, z nichž každá je charakterizována určitým rozsahem hodnot BMI. Také zavedena taková věc, jako přebytek tělesné hmotnosti.

Tabulka obezity BMI:

Největší stupeň je třetí. Tito pacienti potřebují komplexní vyšetření k identifikaci příčin úplnosti a přítomnosti souvisejících komplikací.

Pomocí BMI není možné určit typ obezity. Není to informativní tento parametr a při posuzování postavy u dětí, těhotných žen a těch s dobře vyvinutými svaly.

Hlavním příznakem onemocnění je přítomnost nadbytku tělesného tuku v těle. V závislosti na povaze jejich distribuce existují dva typy obezity:

 • Android (centrální). V tomto případě se tuk nachází v pasu a ve vnitřních orgánech, což je více charakteristické pro muže. Je doprovázena porušením metabolismu, rozvojem chronických komplikací - diabetes mellitus, arteriální hypertenze, ischemické choroby srdeční a tukové degenerace jater. Tito pacienti mají zvýšené riziko rakoviny a revmatických onemocnění, cholelitiázy.
 • Ginoid (periferní). Nadváha je pozorována v bocích. Tento stav je méně často doprovázen metabolickými poruchami a vyskytuje se hlavně u žen. Onemocnění je často kombinováno s osteoartritidou kolenního a kyčelního kloubu, což je vysvětleno nadměrným zatížením a nízkou motorickou aktivitou.

Typy obezity u mužů a žen

Objasnit charakter obezity pomocí následujících ukazatelů:

 • Obvod pasu (OT). Měří se měřicí páskou ve stoje. Pro muže je kritériem abdominální obezity více než 94 cm a pro ženy více než 80 cm.
 • Poměr OT k obvodu kyčle (ON) - FROM / ABOUT. Přesněji odráží převahu tuku v jedné nebo druhé oblasti. V praxi se však často používá první parametr.

Typ obezity v závislosti na poměru OT / OB:

Nejvážnější formou onemocnění je morbidní obezita. Je diagnostikován s BMI nad 40 kg / m2 au pacientů s druhým stupněm onemocnění za přítomnosti závažných komplikací - diabetu, hypertenze, osteoartrózy. Mladí lidé s touto patologií jsou obvykle vystaveni odkladu z vojenské služby po dobu 6 měsíců. Pokud se zdravotní stav náboru během této doby nezlepší, uznává se, že je částečně fit a poslán do rezervy.

Vzhledem k tomu, že obezita je chronickým onemocněním, všechny aktivity na hubnutí by měly být dlouhodobé, trvalé.

Základem léčby patologie u lidí různého pohlaví a věku je korekce životního stylu. Obsahuje následující položky:

 • Změňte typ jídla.
 • Dodržování pitného režimu.
 • Pravidelné cvičení.
 • Celý spánek v noci.

S neúčinností výše uvedených opatření, stejně jako v případě komplikací spojených s obezitou, je nutná léčba léky. Po úplném vyšetření pacienta je jmenována lékařem. Podle přísných indikací se používají metody chirurgické léčby.

V alternativní medicíně bojovat proti obezitě používejte medovou vodu, kterou pijí ráno a večer, stejně jako různé diuretické sloučeniny. Je třeba mít na paměti, že použití lidových prostředků na hubnutí doma ohrožuje rozvoj závažných nežádoucích účinků. To je dáno tím, že jejich bezpečnost a účinnost nebyla studována.

Dieta zaměřená na normalizaci tělesné hmotnosti se vypočítá podle spotřeby energie osoby v daném období. Současně by měl být příjem kalorií mírně nižší, než je nutné.

Dieta obsahuje dostatečné množství potravy obsahující vlákninu - zeleninu a ovoce, celozrnný chléb, zelení. Použití nízkotučné mléčné výrobky, příloh a tukových mas je omezeno. Je nutné zcela opustit nádobí, které zahrnuje rychlé sacharidy - pečivo, rychlé občerstvení, sladká soda a džusy, med, cukrovinky. Neměli byste jíst maso a polotovary - konzervované potraviny, klobásy, klobásy, párky.

Předpokladem hubnutí je zajistit odpovídající pitný režim. Aby tělo během dne fungovalo správně, je zapotřebí nejméně 40 ml čisté vody na 1 kg tělesné hmotnosti.

Aby bylo možné normalizovat hormonální pozadí a usnadnit proces hubnutí ukazuje dobrý noční spánek. Doba trvání musí být nejméně 8 hodin. Je nutné vzdát se špatných návyků - kouření a pití alkoholu. Zpomalují metabolické procesy v těle, což vede k nevratným účinkům na zdraví.

Fyzická aktivita je vybrána na základě věku, pohlaví, přítomnosti nebo nepřítomnosti chronických onemocnění. Cvičení by měla být různá: je nutná jak síla, tak kardio trénink. Nejlepší jsou individuální lekce s instruktorem. Minimální množství fyzické aktivity za den se pohybuje rychlým tempem po dobu 30–40 minut. Povzbuzující záliby jsou tanec, cyklistika, jogging a další aktivní sporty.

Správně hubněte postupně - ne více než 10% počáteční hmotnosti za měsíc. Je důležité dlouhodobě udržet dosažený výsledek. To často vyžaduje psychologickou pomoc, která vám umožní překonat závislosti, vzdát se špatných návyků a formovat stravovací chování. Dobře vyškolený specialista pomůže stabilizovat emocionální pozadí, zvýšit odolnost vůči stresu. Při ošetřování dětí je nutná konzultace rodičům

Kromě ne-drogových intervencí pro léčbu nemoci se často uchylují k léčení drog. Je předepsán pro BMI vyšší než 30 kg / m2, v přítomnosti souběžné patologie, neschopnosti udržet váhu na pozadí změn životního stylu.

Prostředky pro hubnutí jsou různé mechanismy působení. Aktuálně používané:

 • Sibutramin (Reduxine, Lindax, Meridia). Jeho použití je spojeno se snížením chuti k jídlu, zvýšením energetických procesů v těle. Výsledkem je, že při jídle dochází k rychlejšímu pocitu plnosti, což vede ke snížení kalorického příjmu. Zvýšení bazálního metabolismu přispívá k účinnějšímu spalování tuků. Lék je kontraindikován v přítomnosti onemocnění srdce a cév, se sekundární obezitou, onemocněním štítné žlázy. Pod lékařským dohledem je jeho použití povoleno u osob s prvním stupněm hypertenze na pozadí tlaku nepřesahujícím 145/90 mm Hg. Čl.
 • Orlistat (Orsoten, Xenical). Lék zabraňuje vstřebávání tuků ve střevech. Jeho aktivní složka neteče a nemá nepříznivý vliv na lidské orgány a systémy. Využívání finančních prostředků je však často spojováno s vedlejšími účinky, jako jsou průjem, inkontinence stolice, nadýmání a abdominální nepohodlí. Jeho dlouhodobé používání porušuje proces přijímání vitamínů rozpustných v tucích v těle.
 • Lyraglutide (Saxenda). Lék zvyšuje dobu, po kterou jídlo zůstane v žaludku, snižuje chuť k jídlu. Injikujte jej subkutánně pomocí speciálního pera s velmi jemnou jehlou. Zvláštní výhodou Saxendy je příznivý vliv na metabolismus, bezpečnost u pacientů se srdečním onemocněním.

Využití lékové terapie u dětí je omezené. Jediný povolený lék je Orlistat, který může být podáván od 12 let.

Chirurgická léčba je indikována pro osoby s třetím stupněm obezity, stejně jako v přítomnosti závažných komplikací. Nejčastěji se provádějí operace ke snížení objemu žaludku s jeho uzavřením nebo instalací intragastrických balónků. Méně často se intervence provádějí za účelem vytvoření gastrointestinálních anastomóz, které snižují absorpci potravin.

Bariatrická chirurgie je nejúčinnější pro rychlé snížení hmotnosti, normalizaci metabolických procesů a udržení dosaženého výsledku. Ale stejně jako u každé chirurgické léčby existují rizika nepříznivých následků a důsledků pro lidské tělo, což by mělo být vzato v úvahu při volbě této metody. U dětí se operace neprovádí.

Vypočtěte stupeň obezity podle indexu tělesné hmotnosti

Obezita je běžným moderním problémem. Kvůli tomu se zhoršuje nejen vzhled člověka, ale i jeho blaho.

Proto musíte vědět, jak zabránit jeho vzniku, stejně jako zjistit, kdy je hmotnost považována za normální, a když její ukazatele překračují normu.

Příčiny nadváhy

Ženy častěji trpí nadbytečnými kiláry, protože jejich těla mají sklon k jejich náboru.

K tomu přispívá také schopnost nést dítě, protože plod musí být chráněn vrstvou tuku.

To však neznamená, že se problém netýká mužů. Tato patologie je rozšířená, což je způsobeno zvláštnostmi života moderních lidí.

Hlavní faktory, které přispívají k hromadění přebytečného tuku, jsou:

 • přejídání (zejména potraviny s vysokým obsahem kalorií bohaté na sacharidy);
 • metabolické vlastnosti;
 • dědičnost;
 • nedostatek fyzické aktivity;
 • endokrinní onemocnění;
 • užívání hormonálních léků;
 • nedodržování stravy (tj. potraviny v různých časech nebo konzumace příliš velkých porcí, což je vysvětleno vzácností jídel);
 • zneužívání alkoholu;
 • hojnost stresu;
 • poruchy spánku.

Všechny tyto funkce společně a odděleně mohou vést ke zvýšení čísel na stupnicích. Pokud není včasné stanovit příčinu a neutralizovat její dopad, může tento proces dosáhnout katastrofických rozměrů.

Jak určit stupeň obezity?

Mnozí nepovažují plnost nemoci, zejména v Rusku - díky tradičním názorům. Podle lékařských údajů však obézní lidé trpí častěji různými chorobami, jejichž výskyt přispívá k nadváhy. Vzhledem k nadváhy, metabolickým poruchám, kloubním problémům, diabetu mellitus typu 2, atd., Je pravděpodobnější, že se vyvíjí, proto byste měli vědět, kolik je váha normální a které indikátory ukazují zvýšené riziko.

Výskyt přebytku je převážně způsoben dědičnými faktory a stravovacími návyky. Pouze 5% lidí trpí v důsledku endokrinních poruch. Ale jedna a druhá je problém.

Je také důležité rozlišovat mezi pojmy „obezita“ a „nadváha“.

Nadváha je přebytek jejích normálních hodnot. To je předpoklad pro rozvoj obezity, ale tato vlastnost není považována za nemoc. Pod obezitou však chápeme přítomnost významné nadměrné hmotnosti. Jedná se o onemocnění, které má stadia progrese a vyžaduje léčbu. Stupeň vývoje patologie ovlivňuje vlastnosti terapie, takže je velmi důležité pochopit, jak ji definovat.

Chcete-li zjistit význam onemocnění u lidí, můžete použít různé metody. Existují speciální vzorce, podle kterých lze toto vypočítat.

Vzorce pro dospělé

Pro identifikaci dané choroby se používá několik různých cest. Nejčastěji používám index tělesné hmotnosti, díky kterému je možné zjistit, jak moc se pacientova hmotnost odchyluje od normy směrem nahoru nebo dolů. Můžete také použít další metody.

Podle indexu tělesné hmotnosti (BMI)

Identifikace problémů s indexem tělesné hmotnosti je nejběžnější metodou.

Lidé, kteří nejsou obeznámeni s touto metodou chtějí vědět, kolik stupňů obezity je založeno na BMI. Dodává se ve třech stupních.

Ukazatele, které lze identifikovat pomocí tohoto vzorce:

 1. Významný úbytek hmotnosti (index menší než 16).
 2. Nedostatek hmotnosti (16-18,5).
 3. Norm (18,5-24,9).
 4. Pre-obezita (25-29,9).
 5. Stupeň obezity 1 (30-34,9).
 6. Stupeň obezity 2 (35-39,9).
 7. Stupeň obezity 3 (více než 40).

Ideální tělesná hmotnost

Další metodou výpočtu je výpočet ideálního hmotnostního indexu.

K tomu potřebujete vzorec:

P = 50 kg + (H - 150) * 0,75.

V ní, P je hodnota ideální váhy a H je výška osoby v cm.

Tento vzorec umožňuje vypočítat ideální tělesnou hmotnost pro muže. Chcete-li identifikovat stejný indikátor u žen z přijatého čísla, musíte odečíst 3,5 kg.

Po určení normy můžete určit, kolik reálných dat ji překročí.

Tato metoda umožňuje stanovit obezitu 4 stupně. Stupeň závisí na tom, kolik procentního přebytku je pozorováno.

 1. Pro fázi 1 existuje přirozený přebytek ideální značky ve výši 29%.
 2. Druhý stupeň je charakterizován nárůstem o 30-49%.
 3. U lidí ve stadiu 3 je pozorováno 50-99% nadváhy.
 4. Ve stupni 4 je hmotnostní nárůst vyšší než 100%.

Bez ohledu na úroveň rozvoje je obezita problémem a její detekce vyžaduje rychlou akci.

Morbidní obezita

Tento termín označuje extrémní stupeň patologie. Je to velmi nebezpečné porušení, protože zdravotní stav člověka s takovým problémem je velmi špatný a jeho vzhled je děsivý.

V přítomnosti morbidního typu patologie je někdy obtížné, aby pacient nezávisle uspokojil své potřeby.

Toto porušení je často doprovázeno mnoha dalšími obtížemi.

Nejčastěji pozorované:

 • diabetes;
 • hormonální poruchy;
 • onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • kosterní změny;
 • zažívací problémy.

Člověk nemůže tuto patologii překonat sám. Špatná věc je, že někteří lidé s takovou diagnózou to vůbec nepovažují za nebezpečný a obávají se pouze estetiky. Mezitím, s morbidní obezitou, vzniká mnoho obtíží.

 • BMI přesahuje 40;
 • v důsledku této poruchy trpí pacient slabostí, nadměrným pocením, dušností, celkovým zhoršením pohody;
 • tito lidé mají často psychické problémy a potíže s adaptací ve společnosti;
 • často vytvářejí závislost na potravinách;
 • omezení pohybové aktivity - pro nemocného je obtížné provádět i jednoduché úkony.

Další morbidita se vyvíjí v důsledku morbidní obezity. Jejich výskyt je způsoben tímto problémem, takže je musíte nejprve překonat.

Rozdělení tuků a klasifikace

Pro lepší pochopení obtíží je nutné nejen zjistit přítomnost nadváhy, ale také určit její typ.

Existují dva typy obezity:

 1. Android Tato odrůda se nazývá samec nebo sada kilogramů ve formě jablka. Pro něj, vytvoření vnitřního tuku. Také tuk je tvořen v pase a břiše, kvůli které se postava osoby s takovým porušením podobá jablku. Tento typ patologie je považován za nebezpečnější, protože vyvolává další zdravotní problémy.
 2. Ginoid Další název tohoto typu je také nalezen - ve tvaru hrušky. V tomto případě je tuk uložen hlavně v dolní části těla - na bocích a hýždích. Nejčastěji se vyskytuje u žen.

Tyto druhy jsou teoreticky považovány za muže a ženy, ale ve skutečnosti to tak nemusí být.

Android a ginoidní typy obezity u žen

Navzdory skutečnosti, že se u žen rozvíjí typ ginoidu častěji, je pravděpodobné, že budou mít typ Android (viz foto).

V poslední době se tyto případy staly častými. U žen může být tuk uložen buď na stehnech (konstituce ve tvaru hrušky) nebo na pasu a břiše (obrázek má vzhled jablka).

Někteří mohou mít spíše tenké boky, ale spousta tuků v pasu, zatímco jiné mají relativně tenký pas, ale plné boky.

Muži také přibývají na váze nejen mužským typem. Zástupci silnějšího pohlaví s distribucí tuku v ginoidním typu se stávají stále častějšími - jejich boky se stávají tukem, v rukou jsou tuky a mléčné žlázy.

Takové případy však stále nejsou příliš časté. Častěji se u mužů tento nárůst nazývá „pivní břicho“ - což je pro ně více fyziologické. Nicméně, patologii androida je nejnebezpečnější pro zdraví, protože je to proto, že se obvykle vyvíjejí komorbidity.

Normální výsledky jsou:

 • do jedné - pro muže;
 • do 0,85 - pro ženy.

Pokud jsou tyto hodnoty vyšší, zvyšuje se riziko výskytu vaskulárních a srdečních poruch a také diabetes mellitus.

Pro posouzení vzhledu a hmotnosti je také důležité vzít v úvahu ukazatele objemu pasu. U mužské poloviny populace by tento počet neměl být vyšší než 94 cm, maximální přípustná hodnota pro ženy je 80 cm, při překročení je zde také riziko komplikací.

Rozsah a příčiny obezity u dětí

Abyste se vyhnuli zdravotním problémům způsobeným nadváhou, musíte vědět, který indikátor je považován za normální. Po určení ideálních dat může osoba přijmout nezbytná opatření ke snížení reálných čísel nebo k jejich zachování.

Výše uvedené vzorce a hodnoty jsou však vhodné pro běžné dospělé. Tato pravidla nejsou vhodná pro děti nebo sportovce, protože v dětství jsou zcela jiné proporce a pro lidi, kteří se aktivně podílejí na sportu, převažuje svalová hmota. V tomto ohledu existují obtíže při určování normálních ukazatelů pro ty a pro ostatní.

Problém dětské obezity se stává rozšířeným. Na území Ruska jsou tyto případy stále vzácné, ale na celém světě se tento jev stává velmi rozšířeným.

Rizika spojená s touto odchylkou u dětí jsou podobná rizikům u dospělých. Pouze v dětství je situace komplikována skutečností, že přítomnost nadbytečných liber a souvisejících onemocnění může vést k narušení vývoje dítěte.

Příčiny vzniku nadváhy u dětí jsou podobné jako u dospělých.

Patří mezi ně:

 • nesprávná strava (nadměrné sladkosti a rychlé občerstvení v dietě dítěte);
 • nízká mobilita (moderní děti se často vyhýbají fyzické aktivitě, raději tráví čas u počítače);
 • dědičnost (pokud mají rodiče nadváhu, pak ji často tvoří i děti).

Měli byste také pamatovat na zvláštní období, kdy je riziko problému zvýšeno. Jedná se o období, kdy dochází k hormonálním změnám, díky kterým může být metabolismus narušen.

To se děje v raném dětství a předškolním věku. Ale nejrizikovější je puberta. V této době je velmi důležité udržet rovnováhu, nikoli umožnit výskyt obezity, ale bez omezení rostoucího těla v potřebné výživě.

Video z Dr. Komarovského o obezitě u dětí:

Jak zjistit, zda dítě již má váhu problém?

Zjistit, zda má dítě v této oblasti problémy, je dost těžké. Pediatři obvykle používají speciální tabulky, které ukazují průměry podle věku. Mohou také měřit podkožní tuk, táhnou kůži na předloktí.

Rodiče mohou používat populární metodu výpočtu BMI. Musíme jednat stejně jako u dospělých (vzorec je podobný), ale ukazatele se budou mírně lišit.

Jsou následující:

 1. Pre-obezita - hodnota BMI je v rozsahu 25-30.
 2. První stupeň obezity je 30-35.
 3. Druhá etapa je 35-40.
 4. Třetí etapa - BMI přesahuje 40%.

Přítomnost nadměrné hmotnosti může být detekována vizuálně. Rodiče se mohou podívat na břicho dítěte. Pokud se v oblasti kolem pupku vyskytne výrazný otok, pak problém existuje.

Ale pojem normy je relativní. Váha není ovlivněna pouze věkem. Závisí na pohlaví, dědičných faktorech, na obecné konstituci těla. Proto, pokud máte podezření, že vývoj onemocnění by se měl poradit s lékařem.

Klasifikace u dětí

Obezitu v dětství lze také rozdělit do etap. Pro klasifikaci se často nepoužívá BMI, ale překročení běžné hodnoty v procentech.

Podle toho existují 4 stadia vývoje patologie:

 1. V první fázi je hmotnost dítěte překročena o 15-24%.
 2. Druhý stupeň je charakterizován přítomností 25-49% nadváhy.
 3. Ve třetí fázi je tělesná hmotnost zvýšena o 50-99%.
 4. Ve čtvrtém stupni může být hmotnost vyšší než věková norma o 100% nebo více. Tato etapa je považována za nejnebezpečnější, protože tyto děti mají velké riziko výskytu mnoha nemocí.

Někteří z nich vyžadují pečlivou pozornost rodičů a lékařů. Ale z pozice překonání nemoci je lepší najít ji v rané fázi vývoje.

Co je index tělesné hmotnosti a jak zjistit stupeň obezity

Mastní lidé jsou stále více a více. To je velký problém, protože obezita ohrožuje vznik jiných nebezpečných onemocnění. Například diabetes nebo srdeční problémy. Tuky jsou nezbytné pro člověka. Jedná se o zdroje energie pro tělo, a tuk je jeho skladování. Tuky se podílejí na syntéze hormonů, vitamínů, v životě buněk, chrání tělo před hypotermií a přehřátím. S chudou stravou, například, dieta, tělesný tuk je vyčerpán a člověk ztrácí váhu. A pokud jste neustále přejídat nebo jíst mastné a vysoce kalorické potraviny, tuk v těle se hromadí. Chcete-li bojovat proti nadváhy, musíte vědět, kde začít. Každý člověk by měl pochopit, jak vypočítat index tělesné hmotnosti a jak určit stupeň obezity.

Co je index tělesné hmotnosti

Obezita je považována za jeden z nejčastějších problémů na světě. Jeho řešení se zabývá vědeckými institucemi. Celá větev v medicíně je přidělena. Mnoho lidí s nadváhou se zajímá o to, jak určit obezitu. To lze provést pomocí indexu tělesné hmotnosti.

Index tělesné hmotnosti (BMI) je výpočet poměru výšky k hmotnosti osoby, který se vypočítá pomocí speciálního vzorce. Výsledky mohou být použity pro výpočet stupně obezity nebo určení, zda má člověk nadváhu nebo její nedostatek.

Kromě výšky a váhy hrají důležitou roli také vlastnosti struktury těla, tloušťka kostní tkáně a svalové hmoty člověka. Existuje několik způsobů, jak zjistit míru obezity u lidí, ale definice BMI zůstává jednou ze základních metod, která pomáhá vidět celkový obraz hmotnosti.

Jak správně určit index tělesné hmotnosti

Kolik kilogramů by měli mít lidé s různým stupněm obezity, neříkej žádný lékař na světě. Dva lidé se stejnou hmotností, ale různou výškou, mohou mít dvě různá stadia obezity. Proto je nejlepší vypočítat stupeň obezity indexem tělesné hmotnosti.

Vzorec pro počítání BMI:

m / h2 = I (tělesná hmotnost musí být dělena výškou na druhou).

Kde, m - hmotnost v kilogramech, h - výška v metrech, I - index tělesné hmotnosti.

Po obdržení výsledku můžete určit stupeň obezity u BMI u lidí.

Určení stupně obezity v tabulce:

Uvádíme příklad výpočtu tělesné hmotnosti. Osoba má například hmotnost 68 kg a výšku 1,58 m. Hodnoty ve vzorci - 68 / 1,582 = 27,24 je nutné nahradit. Index tělesné hmotnosti je 27. Nebo jiný příklad. Osoba s výškou 1,70 ma hmotností 90 kg bude mít BMI 31,14. V prvním případě indikátor 27 znamená, že osoba má nadváhu a ve druhém případě indikátor 31 indikuje obezitu prvního stupně.

Jak správně vypočítat BMI? Doporučuje se provést výpočet stupně obezity ráno na prázdném žaludku, protože šupiny ukazují skutečnou hmotnost

Tento stůl obezity je určen pouze pro dospělé. Metoda nebere v úvahu zvláštnosti lidské postavy a není zcela vhodná pro lidi s rozvinutými svaly, například sportovci. Při normální hmotnosti budou mít vždy vyšší index obezity. Pro tuto kategorii lidí je výhodnější vypočítat centrální index obezity, který určuje stupeň akumulace tuku kolem vnitřních orgánů. To počítá poměr obvodu pasu k pánvi (poměr pasu a kyčle, WHR), obvodu pasu k horní třetině stehna (poměr pasu k stehnu, WTR), obvodu pasu k výšce (poměr výšky pasu, WHTR) a obvodu pasu k obvod bicepsu (poměr pasu a paže, WAR).

Normální ukazatele centrálního indexu obezity u mužů a žen:

Existuje další snadný způsob, jak určit nadváhu. Pomůže vypočítat kalkulačku indexu tělesné hmotnosti. Jedná se o speciální program, který automaticky provede všechny výpočty. Stačí vědět, kolik kg vážíte, výšku a zadáte svá data. Kalkulačka lze nalézt na internetu nebo si stáhnout speciální aplikaci na počítači nebo smartphonu.

Stupeň obezity podle indexu tělesné hmotnosti u dospělých

Obezita se často nebere vážně a je považována za znak struktury lidského těla. Ve skutečnosti se jedná o první zvony, které je tělo v nebezpečí. Pokud ignorujete nadváhu, může se stát vážnějším problémem - obezitou.

Je přijímána k rozdělení obezity podle stupňů. Kolik stupňů obezity existuje? Celkem existují tři odrůdy, z nichž každá nese určité zdravotní riziko. Obezita je rozdělena ve stupních ne pro nic, protože každý stupeň má své vlastní charakteristiky a metody léčby.

Stupeň obezity v tabulce:

 • zmizí s malými nebo žádnými příznaky.
 • predispozice k obezitě
 • Jděte na správnou výživu;
 • zvýšení fyzické aktivity;
 • masáže
 • dušnost s malou fyzickou námahou.
 • negativní účinky na štítnou žlázu a reprodukční systém;
 • riziko rozvoje diabetu, aterosklerózy a onemocnění kardiovaskulárního systému
 • Dodržujte dietu;
 • jíst méně potravin s vysokým obsahem sacharidů;
 • pravidelné cvičení;
 • masáže
 • běžným příznakem je dušnost s námahou;
 • bušení srdce;
 • otoky;
 • podráždění kůže;
 • nadměrné pocení;
 • únava.
 • riziko vzniku artrózy, ploché nohy, diabetu;
 • zvyšuje zatížení srdce;
 • zvyšuje zatížení nohou a riziko křečových žil;
 • opuch;
 • postižené klouby a kosti;
 • obézním dítětem druhého stupně hrozí riziko deformity dolních končetin, zhoršeného sexuálního vývoje;
 • u dospělých a dětí zvyšuje riziko protrahované deprese
 • Přísný lékařský dohled;
 • jmenování lékaře, pokud je to nezbytné, léčebných léčiv;
 • dieta;
 • pravidelné cvičení
 • bolest v kloubech, nohou, zádech;
 • těžké dýchání i v uvolněném stavu;
 • otok.
 • velké nebezpečí pro lidský život;
 • tělo nemůže fungovat normálně;
 • zatížení srdce a dolních končetin je ztrojnásobeno;
 • člověk se může stěží pohybovat nezávisle;
 • snížena délka života;
 • Konstantní deprese nálady může vést k těžké depresi a psychickým problémům.
 • Vyžaduje naléhavé lékařské ošetření;
 • Obezita stupně 3 je obtížně léčitelná;
 • pacientům se doporučuje chirurgický zákrok, který snižuje objem žaludku;
 • přísné diety;
 • cvičení pod dohledem odborníka

Pozor! Je zakázáno předepisovat samoléčbu, dietu a cvičení pro osoby s obezitou. Léčba by měla být prováděna pod vedením specialistů, aby se zabránilo nežádoucím účinkům.

Typ obezity u mužů a žen

Jak a kde je tuk distribuován po celém těle, má velký význam jak pro ženy, tak pro muže.

Existují takové typy obezity: android (mužský typ) a ginoid (ženský typ).

Typy obezity u mužů a žen:

 • Břišní. Depozice tuku v břiše. Obrázek se podobá jablku.
 • Android Tato obezita u mužů a žen je charakterizována ukládáním tuku v horní polovině těla (břicho, hrudník, obličej).
 • Visceral Nejnebezpečnější typ, charakterizovaný obezitou vnitřních orgánů.
 • Ginoid Tento typ se nejčastěji vyskytuje v ženské polovině. Ginoidní obezita u žen je charakterizována ukládáním tuku pod pasem (spodní břicho, hýždě a nohy). Obrázek se podobá hrušce.
 • Smíšené U lidí je obezita pozorována v celém těle.

Stupeň obezity v indexu tělesné hmotnosti u dětí

Diagnostika obezity 1. stupně u dětí a závažnějších forem onemocnění se provádí poměrně často. V evropských zemích dosahuje počet mladistvých pacientů s takovým problémem 15-25% celkové dětské populace. Chcete-li zastavit rozvoj nemoci a zahájit léčbu, musíte nejprve správně určit míru obezity. V tomto případě není správné používat obvyklý vzorec BMI, protože děti mají rozdíly ve složení a distribuci tuku v celém těle ve srovnání s dospělými. Pro stanovení nadváhy a míry obezity u dětí se používají metody, které zohledňují nejen váhu a výšku, ale také pohlaví a věk dítěte. Tento přístup je více individuální.

Úplnost je často hodnocena jako estetický nedostatek osoby. Ale ne každý chápe, že člověk s větší pravděpodobností dostane obezitu, nemoc, ve které trpí všechny orgány v těle a existuje riziko vzniku nebezpečných onemocnění. Lidé s touto patologií nemohou žít normálně. Nejmenší fyzická námaha je jim dána tvrdě, jsou rušeni nenásytnou chutí a pocit nespokojenosti s jejich vzhledem je činí trpícími. Zjistěte si stupeň obezity a uvědomte si, že nebezpečí je prvním krokem k řešení problému nadváhy.

Video níže poskytuje kognitivní informace o nadváhy a indexu tělesné hmotnosti.

Charakteristika obezity podle indexu tělesné hmotnosti

Pravidelné přejídání, jen málo lidí přemýšlí o možném vývoji obezity. Ale pod vlivem určitých faktorů je nemoc schopna se rychle rozvíjet. Obezita je provázena nejen nadměrnou váhou, ale i řadou závažných onemocnění. V některých případech vede onemocnění k cukrovce, srdečnímu selhání a vaskulárním patologiím. Pravděpodobnost vzniku komplikací závisí na stupni obezity podle indexu tělesné hmotnosti. Tento ukazatel se vypočítá na základě hmotnosti a výšky. V medicíně je zkratka BMI.

Co ukazuje index tělesné hmotnosti?

Body mass index vám umožňuje přiřadit pacientovi stádium obezity. BMI je hodnota, která pomáhá určit, jak moc se parametry obrázku liší od normy. Pro výpočty potřebujete znát výšku v centimetrech a přesnou hmotnost v kilogramech.

Výsledky výpočtů jsou interpretovány v souladu s rámcem stanoveným WHO. Ve většině případů se vzorec BMI používá pro lékařské účely pro diagnostiku. V některých případech se tato metoda používá ve spojení s jinými systémy.

Hodnocení provádí nejen BMI, ale i externí údaje o pacientech.

Například není možné vyhodnotit tvar těla sportovce podle tohoto principu, protože přírůstek hmotnosti je způsoben vyvinutými svaly. Výsledky výpočtů jsou proto interpretovány po vizuální kontrole a anamnéze.

Důvodem nízké hmotnosti může být zvýšený metabolismus. Zvýšení počtu indikuje obezitu. V tomto případě je nutný další výzkum.

Výpočet indexu tělesné hmotnosti

Index tělesné hmotnosti je určen vzorcem - I = m / h 2. I - jedná se o ukazatel. Pro které vyhledávání a výpočty jsou prováděny. M je hmotnost osoby v kilogramech. H - výška v metrech.

Pokud vezmeme příklad člověka s růstem 1,8 metru a 130 kg, jeho index tělesné hmotnosti bude 40 jednotek. To znamená, že patří do třetí fáze obezity. Výpočty pomáhají stanovit fázi obezity a sledovat dynamiku prováděné léčby.

Indikátor BMI je dekódován ve spojení s výsledky komplexního vyšetření těla.

Tabulka indexu tělesné hmotnosti podle výšky a hmotnosti

Stanovení stupně obezity je nezbytné pro správný výběr léčebných strategií. Včasná léčba poskytuje prevenci nežádoucích zdravotních problémů. Nedostatek léčby vede k vážným onemocněním. Stupeň obezity podle indexu tělesné hmotnosti lze snadno identifikovat na základě údajů z tabulky:

V případě potřeby předepsaná léčba, protože obezita může vyvolat hormonální abnormality nebo metabolické poruchy jiné povahy, endokrinolog se zabývá interpretací výsledku.

V závislosti na výsledku je zvolena optimální metoda ošetření. Především je upravena strava osoby, mění se stravovací návyky.

Při interpretaci výsledku se bere v úvahu pohlaví a poměr tuku ke svalům v těle.

Stupeň obezity podle indexu tělesné hmotnosti

Obezita nastává v důsledku zpomalení metabolických procesů. K tomu dochází na pozadí různých nemocí, s dědičnou dispozicí nebo se špatným životním stylem. Hlavním spouštěcím faktorem nemoci - nadměrné užívání škodlivých potravin.

Obezita je rozdělena do stupňů pro usnadnění výběru lékařských technik:

 1. V počátečním stadiu nejsou příznaky výrazné. Tělesná hmotnost překračuje normu o 20-30%. Zdraví může být dobré. U lidí není problém se zvýšenou fyzickou aktivitou. První stadium obezity je léčitelné lépe než jiné.
 2. Ve druhé fázi obezity se hmotnost zvyšuje o 30-50%. Na tomto základě se objevují charakteristické příznaky. Motorická aktivita je výrazně snížena. Dyspnea se objeví při chůzi nebo lezení po schodech. Mohou se vyvíjet nemoci dýchacího ústrojí. Druhá etapa obezity BMI vyžaduje okamžitou akci. Od rychlosti léčby k lékaři závisí na dalším výsledku událostí. Kromě dietního příjmu mohou předepsat léky.
 3. Třetí fáze onemocnění je často doprovázena invaliditou. Pacient se stává obtížným pohybovat se po domě a provádět domácí úkoly. Zvýšení tělesné hmotnosti o 70-90%. V důsledku toho se vyvíjejí nemoci pohybového aparátu a v páteři se objevují bolestivé pocity. Pokud nechodíte k lékaři včas, může být nutná operace.
 4. Čtvrtá fáze obezity je považována za nejnebezpečnější pro život a zdraví. Téměř vždy je doprovázen diabetem 2. typu. Pacient je v kritickém stavu. Hmotnost jeho těla se zvyšuje více než dvakrát. Rozvíjí se nevratné procesy ovlivňující provoz vitálních systémů. To je způsobeno ukládáním tuku na vnitřní orgány.

Pro návrat parametrů do normálu je vybrán individuální zdravotní komplex. Jeho základem je dietní strava. Pro zvýšení účinnosti terapie pomáhá léky. Ve vzácných případech předepište chirurgický zákrok.

Čím dříve je nemoc detekována, tím rychleji ji lze eliminovat.

Ideální tělesná hmotnost

Kromě indexu tělesné hmotnosti můžete vypočítat ideální hmotnost. Pro tyto účely platí vzorec P = 50 + (T - 150) * 0,75. Písmeno P označuje ideální tělesnou hmotnost. T je výška osoby v centimetrech.

Získaný výsledek platí pro muže. Pro určení ideální hmotnosti ženy odečtěte 3,5 od obdržené hodnoty. Menší odchylky od normy nejsou považovány za patologii.

Výpočet ideálního ukazatele vám umožní udržet váhu pod kontrolou, což je zvláště důležité v hraničních stavech, když se pohybujete z jedné fáze onemocnění do druhé. Při hodnocení je třeba vzít v úvahu i další informace.

Díky BMI mohou lékaři spolehlivě určit fázi onemocnění a vybrat nejvhodnější způsob léčby.

Proto je žádoucí opustit vlastní diagnostiku. Výsledek je interpretován jako procento. Zvýšení 30-50% ukazuje na vznikající obezitu. Přebytek hmotnosti o více než 50% ukazuje vývoj konečných stadií onemocnění.

Stupeň obezity podle stupňů je považován za důležitý prvek diagnózy. Používá se ve spojení s jinými technikami. Byla vyvinuta Světovou zdravotnickou organizací pro usnadnění sledování zdravotního stavu.

Indexy obezity a tělesné hmotnosti

Jak vypočítat

Chcete-li provést výpočty, musíte zadat data do pole kalkulaček:

 1. Vaše pohlaví (žena nebo muž).
 2. Váš věk (vyberte si ze tří časových období).
 3. Vaše výška (můžete si vybrat v centimetrech nebo stopách).
 4. Vaše hmotnost (uvedené kilogramy nebo libry).
 5. Obvod stehen (měřeno a vyznačeno v centimetrech nebo palcích).

Dále proveďte výpočet stisknutím zeleného tlačítka.

Co to je?

Index obezity a index tělesné hmotnosti je výpočet, který pomáhá osobě určit procento tělesného tuku ve vlastním těle. Na základě získaných dat můžete upravit svůj režim, provádět změny v rozvrhu a kvalitě jídla a určit, zda potřebujete fyzickou aktivitu a aktivní životní styl. Pokud je váš výkon normální, nebo blízko k němu - pak jste na správné cestě ke zdravému a dlouhému životu.

Výpočet normální tělesné hmotnosti (BMI)

Index tělesné hmotnosti (BMI) je ukazatelem korespondence výšky a váhy osoby, jejíž vzorec byl vytvořen pro odhad tělesné hmotnosti osoby. Pro výpočet BMI vyplňte pole výška / váha a klikněte na tlačítko "Vypočítat".

Po výpočtu se zde objeví index tělesné hmotnosti.

Tabulka charakterizující index tělesné hmotnosti

Ideální index tělesné hmotnosti (BMI)

Vzhledem k rozdílu ve svalové hmotnosti mezi průměrným mužem a ženou (sportovci neberou v úvahu) je nejlepším ukazatelem:

 • 20-22 pro ženy;
 • 23-25 ​​pro muže.

Koeficient (počet) indexu tělesné hmotnosti mužů a žen je stejný, ale program interpretuje výsledek různými způsoby - získáte výpočet v závislosti na pohlaví.

Například muž s BMI 18 nebo vyšším nemá čeho bát, ale ženy by neměly snižovat svou váhu na index tělesné hmotnosti 19 nebo nižší. Takže, pro muže s BMI 18,5, program vám řekne, že všechno je v pořádku, a pro dívku se stejným indexem tělesné hmotnosti bude ukazovat nedostatečnou tělesnou hmotnost.

BMI - 18 nebo méně

Pokud zjevně nejíte, měli byste jídlo co nejdříve normalizovat.

Zdá se vám, že jíte dost? Pak je třeba co nejdříve navštívit lékaře a vyšetřit, abyste vyloučili nebezpečné nemoci.

Index tělesné hmotnosti nižší než 16 je nebezpečnější pro zdraví než 30+.

BMI - 25 nebo více

Nenechte se rozrušit a starat se o vysoký index tělesné hmotnosti. Tento ukazatel je velmi průměrný a není vhodný pro každého. Děti a sportovci by se neměli řídit vůbec.

Další věc, pokud jsou nedokonalosti vaší postavy viditelné pouhým okem. Než začnete trénink a diety, nezapomeňte se poradit se svým lékařem. Vyšetření může být nezbytné k zajištění toho, aby vaše nadváha nebyla důsledkem žádné nemoci.

A pouze tím, že se ujistíte, že neexistují žádné kontraindikace, můžete začít zhubnout.

Pro ty, kteří nemají čas na návštěvu u lékaře J, můžeme poradit, aby se minimalizovala konzumace slaných, smažených a tukových potravin, stejně jako začátek banálních cvičení. Již to vážně sníží riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a výrazně zlepší celkový stav organismu.

Jak se vypočítá index tělesné hmotnosti?

Můžete to udělat sami. Tento úkol zjednoduší obvyklou kalkulačku. Zdvojnásobte svou hmotnost v kilogramech podle výšky v metrech.

Příklad pro osobu s výškou 180 cm a hmotností 75 kg.

 1. Výška 180 cm je 1 metr a 80 cm, tj. 180 cm = 1,8 m.
 2. 75 / 1,8 = 41,6
 3. 41,6 / 1,8 = 23,1
 4. Index tělesné hmotnosti je 23,1

Autorem metody je Adolph Quetelet (1869).

Body Mass Index a Army

Výška menší než 150 centimetrů nebo tělesná hmotnost menší než 45 kg poskytuje branci jednoroční odklad. Pokud se po vyšetření a / nebo léčbě tělesná hmotnost nezvýší, pak je takový člověk propuštěn z odvodu.

Právo na prodlení na půl roku je poskytováno držitelům s poměrem tělesné hmotnosti nižším než 18,5 (ve věku 18–25 let) a mladším 19 let (u mužů starších 25 let).

Stupeň obezity podle indexu tělesné hmotnosti

Nadměrná hmotnost je pro mnoho dívek, které nemohou ztrácet své nenáviděné kilogramy, bolestivé. Nicméně, ve snaze o malou velikost pasu by neměla ztratit hlavu a přivést se k vyčerpání. Stupeň obezity podle indexu tělesné hmotnosti pomůže určit, zda jste ve své váze, index proporcionality BMI pomůže určit, zda váha odpovídá vaší výšce. Poté, co se vám podařilo vypočítat index, budete mít úplný obraz: měli byste tvrdě pracovat na fitness a dostat se na účinné diety.

Příčiny obezity

Ženy trpí více obezitou, jejich tělo je nastaveno na přibývání na váze, což je vysvětleno fyziologií, protože slabší sex potřebuje nést dítě a příroda učinila plod v těle ženy chráněným tukem. Ale dámy by neměli naříkat, protože hlavní příčinou obezity v přejídání (alimentární obezita), získávání více kalorií, než je požadováno pro výrobu energie, a veškerý přebytek jde do velmi hromadění tuku.

Přejídání je častým způsobem, jak vydělat další libry, představuje 90% všech případů. Ale metabolická porucha, která odkazuje na baculaté dámy, je vzácnou příčinou zvýšení tělesné hmotnosti. Stojí za zmínku o komplexních faktorech, které vedou k obezitě, jako je nedostatek aktivity, genetika, strava (potraviny s vysokým obsahem tuku, alkohol), stres, nespavost, léky, hormonální léky.

Jak vypočítat index tělesné hmotnosti

V současné době je uznávanou metodou pro zjištění indexu tělesné hmotnosti přijatého WHO ten, který vytvořil Adolph Quetelet, belgický vědec, který se zabýval statistikou a sociologií. On vyvinul jeho metodu v 1869, ale tento systém je ještě relevantní. Údaje, které vypočítáváte, by měly být považovány za přibližné vzhledem k tomu, že index tělesné hmotnosti mužů a žen je odlišný.

Podstata metody je následující. BMI se rovná tělesné hmotnosti děleno výškou druhou mocninou. Měří se v kilogramech na metr. Jako příklad, my počítáme BMI pro dívku s výškou 176 centimetrů a váhou 60 kilogramů. Za tímto účelem by mělo být 60 děleno 1.76 čtvercem. Její index je 19,4. Vzorec BMI = hmotnost (kg):<рост (м)>².

Vypočítat BMI, kalkulačka:

Normy tělesné hmotnosti

Normální se považuje za hmotnost, která je určena statistickými a lékařskými údaji, s přihlédnutím k věku, pohlaví a dalším fyziologickým parametrům. Pojem normy je však relativní. Tvar se mění po 30 letech, dochází ke snížení hmotnosti svalů, kostí a orgánů a norma se liší. Nemůžete stejně přistupovat k výpočtu normy tělesné hmotnosti, například důchodce a boxera. Tělesnou hmotnost dětí a dospívajících lze vypočítat správné parametry pouze pro výšku, s ohledem na vývoj kostry a svalů.

Chcete-li zjistit míru hmotnosti, nezapomeňte na strukturu těla. Existuje několik typů těl. První je astenický, tito lidé mají tenké kosti, které mají malou váhu. Druhý - normostenik, s takovou osobou je vše normální. Ve třetím typu, hypersthenickém, se však kosti odlišují svou hmotností a nadměrnou šířkou. Vzorce, podle kterých se vypočítá hmotnostní norma, jsou určeny pro normální nasteniki, astenika by měla být odečtena 8-10% a hypersthenika by měla být přidána 8-10%. Podle typu obrázku je určena norma (Brocaův index).

Pro muže

Vypočítá typ těla mužů na indexu Solovyov. Změřte pomocí pásky tenkou část zápěstí. Astenik je méně než 18 centimetrů, 18-20 cm v normostenice, více než 20 cm v hypersthenice. Pokud má mladý muž nafouknutou postavu, pak mohou svaly tvořit velkou část hmoty. Se svalovým typem postavy budou všechny metody počtu zde bezmocné.

Hmotnostní norma závisí na počtu let, životním stylu a hladinách hormonů. Index tělesné hmotnosti u mužů je normálně 18,5-24,9, vyšší u lidí středního věku, nižší u mladých a starých. Míra BMI u mužů je vždy vyšší než u žen. Počítání indexu zde bude vaše vlastní. Je důležité, aby muži nezapomněli na správnou výživu a sport, protože je zde také riziko, že se z nich vylepší. BMI od 25 do 30 je již fáze před obezitou.

Pro ženy

Ženy astenikami obtížné obnovit. Jejich metabolismus je velmi rychlý, takže si musí pamatovat na jídla častěji. Jejich velikost zápěstí by měla být menší než 16 cm, dámy-normostenikam snadněji přibírají na váze, ačkoliv nemají problémy s metabolismem, mohou se zlepšit, pokud se trochu pohnou a sníst hodně. Velikost zápěstí nepřesahuje 18,5 cm, ženy třetího typu mají více tuku než svaly a jejich metabolismus není rychlý.

Při výpočtu musí ženy také brát v úvahu jejich výšku a věk, protože pokud je žena 60 let, jejíž výška je 160 cm, váží 60 kg, je považována za úplnou, ale stejné ukazatele pro mladou dívku jsou přijatelné (podle Brockova vzorce). Index tělesné hmotnosti žen by neměl překročit 19-24, což je považováno za normu, ale je třeba vzít v úvahu i skutečné chyby.

Pro děti a mládež

Váha novorozence se považuje za normální, pokud je asi 3 kg. Po dosažení věku jednoho roku bude zdravé dítě vážit přibližně 10 kilogramů. Ve věku dvou let - 12 kilogramů. Od dvou let až do věku puberty se váha dítěte zvyšuje asi o 2 kilogramy ročně. Pak může přidat 5-6 kg nebo více se zvýšením tohoto parametru během období rychlého růstu (10 centimetrů každý rok).

Tělesná hmotnost, překračující limit o 15-30 procent, je mírný stupeň obezity. Od 30 do 50 procent bude znamenat průměrný stupeň, a vše, co je vyšší - vážný stupeň obezity. Dítě, které má silnou kostru a vyvinuté svaly, to znamená, že hypersthenika má zpravidla větší váhu než jeho normální věk nostenichesky typu s průměry, a jeho věk jednoho roku astenického typu s křehkou kostrou, špatně vyvinutými svaly.

Interpretace ukazatelů

Indikátory BMI poskytnou jasný obraz o vašem zdravotním stavu a objasní, jaká opatření byste měli přijmout. Pokud je BMI menší než 16, pak máte anorexii, indikátory 16-18,5 indikují nedostatek tělesné hmotnosti. Ti šťastní mají index od 18,5 do 25 - to jsou normální hodnoty. Drobné odchylky se vyskytují v závislosti na pohlaví, věku a typu postavy.

Pokud je BMI v rozsahu 25 až 28, pak byste měli být trochu znepokojeni, tyto hodnoty odpovídají nadměrné hmotnosti. Zhyry se v těle hromadí dále, může vést k onemocněním. BMI od 28 do 30 hovoří o obezitě 1. stupně, 30-35 - o obezitě 2. stupně, 35-40 - příležitost ke spuštění poplachu, protože třetí má riziko pro život. Více než 40 je již postiženo se 4 stupni obezity. Níže je tabulka obezity.

Klasifikace obezity BMI

Takže pokud jsou vaše ukazatele BMI daleko od normy, měli byste pochopit, jak je vše opomíjeno a jak zhubnout. Určete míru obezity podle indexu tělesné hmotnosti, příklad interpretace indikátorů, které jsme uvedli výše. Stojí za to připomenout některé výjimky, pro které by měly být hodnoty indexu mírně zvýšeny. Mezi ně patří například sportovci zapojení do vzpírání, kteří mají více svalů než ostatní lidé.

Pokud však nejste vyznamenáni úspěchy ve sportu, pak byste se měli vážně obávat vysokých indexů indexu. Počet, pokud je BMI mezi 25 a 28 - pak se vše neztratí, můžete se zbavit nadváhy tím, že upustíte několik kilogramů v tělocvičně, ale co dělat, pokud jde o obezitu. Takže míra obezity u BMI je následující.

1 stupeň

Stupeň obezity 1 nastává, když je BMI od 28 do 30 let. Pokud jsou tyto údaje k dispozici, je nutná konzultace lékaře. Můžete kontaktovat odborníka na výživu, který odpovídá na otázku, jak zhubnout, a vytvořit program výživy. Koneckonců, pokud děláte něco se svým zdravím hned na samém začátku, například děláte fitness, pak můžete zabránit dalšímu stádiu.

2 stupně

Obezita 2. stupně je BMI od 30 do 35 let. Lidé s takovými mastnými usazeninami se naivně domnívají, že nemají žádné zdravotní problémy, pokud jde o extra kilogramy, ne na nemoc, ale na vnější nedostatky. 1 a 2 stupně obezity však stále dávají šanci na korekci. Když jsme se posadili na dietu a začali hrát sport, bude možné na tato čísla zapomenout. Nicméně, ne každý dělá volbu ve prospěch zdravého životního stylu.

3 stupně

Pokud bylo tělo sníženo na BMI 35 až 40, pak je čas porazit paniku - to je obezita 3 stupně. Ztratit sám sebe je téměř nemožné. Jak se tělo začíná měnit, vznikají problémy s prací vnitřních orgánů, selhání má za následek vznik srdečního onemocnění, dušnost a patologii kloubů. V této fázi je výskyt a diabetes.

4 stupně

Tento stupeň obezity je nejtěžší, zatímco index roste nad 40. V této fázi jsou již problémy s pohybem, je obtížné pro osobu se 4 stupni obezity nejen chodit, ale také minimálně udržet v každodenním životě. V tomto případě taková váha silně dopadá na páteř a klouby a mění člověka na lůžkového pacienta. Tabulka obezity je uvedena níže.