Image

Jak je remise u pacientů s pankreatitidou?

Stupeň remise u chronické pankreatitidy - nepřítomnost symptomů onemocnění po dlouhou dobu. Úplná remise je charakterizována absolutní nepřítomností symptomů, s částečnou remisí některé známky nemoci mohou přetrvávat. Absence nebo významné snížení symptomů ze šesti měsíců na několik let svědčí o přetrvávající remisi, s nestabilní nebo nestabilní remisí, stavy exacerbace a úleva od nemoci.

Klinická stadia a fáze onemocnění

Chronická pankreatitida je dlouhodobé onemocnění charakterizované pomalou, ale stabilní progresí. Predispoziční faktory jsou stejné jako u akutní formy.

Akutní pankreatitida se může proměnit v chronickou, ale častěji po odloženém záchvatu se patologické změny dále nevyvíjejí.

Při chronické pankreatitidě existují tři stadia:

 • V první fázi je onemocnění doprovázeno bolestí, ale funkce orgánu nejsou narušeny.
 • Selhání stádia sekrece - doprovázené zažívacími poruchami.
 • Ve třetí fázi se přidává endokrinní dysfunkce, vzhled pseudocyst, tvorba kamene, infekce poškozené tkáně.

Symptomy jsou způsobeny smrtí acini, strukturálními jednotkami pankreatu zodpovědnými za produkci a odtok šťávy pankreatu. Druhá fáze začíná, když zbývající acini je schopna produkovat pouze 10% enzymů nezbytných pro štěpení. Ve třetí fázi se do procesu zapojují buňky produkující inzulín, což vede k rozvoji diabetu 2. typu.

Chronická pankreatitida je charakterizována střídavými fázemi exacerbace a fázemi remise. Každá fáze exacerbace znamená smrt buněk a nahrazení mrtvé tkáně pojivovou tkání, která není schopna poskytnout specifické orgánové funkce.

Symptomy fáze remise

Remisní fáze může být asymptomatická nebo může mít mírné příznaky následující povahy:

 • bolestivá bolest v břiše vyzařující dozadu;
 • nevolnost;
 • nadýmání;
 • průjem.

Po jídle se obvykle pozoruje nevolnost a bolest. Nepřítomnost bolesti po několika letech od nástupu nemoci, která byla doprovázena bolestí, naznačuje pravděpodobnost, že nedojde k remisi, ale k novému stadiu: příznaky exokrinní a později endokrinní insuficience obvykle převažují v pozdějších stadiích a bolest ustupuje.

Diagnostika

Vzhledem k tomu, že symptomy, které doprovázejí chronickou pankreatitidu v remisi, nejsou specifické pouze pro toto onemocnění, ale naopak mohou být pozorovány v mnoha jiných patologiích zažívacích orgánů (a nejen), pro stanovení diagnózy se používají instrumentální diagnostické metody.

Nejpřístupnější a nejinformativnější metodou pro diagnostiku pankreatitidy je ultrazvuk, který může detekovat změny v pankreatu, které jsou charakteristické pro chronickou pankreatitidu.

Při obvyklém - transabdominálním - ultrazvukovém vyšetření se provádí břišní stěna. Pro objasnění diagnózy může být proveden endoskopický ultrazvuk, kdy je senzor veden skrz sondu ústy a pak dutými orgány gastrointestinálního traktu. Kromě ultrazvuku se pro diagnostiku používají magnetická rezonance a počítačová tomografie.

V některých případech jsou specifické změny vizualizovány v první fázi onemocnění. Ve skutečnosti je možné v první fázi diagnostikovat chronickou pankreatitidu pouze instrumentálními metodami.

Laboratorní diagnostika je možná pouze v pozdějších stadiích: sekreční insuficience může být identifikována pomocí koprologického vyšetření výkalů a porucha vylučování hormonů určuje biochemický krevní test.

Léčba

Chronickou pankreatitidu nelze vyléčit úplně, ale v některých případech je možné oddálit další exacerbaci, která je škodlivá pro tkáň pankreatu. Jedním z hlavních garantů dlouhodobé remise je eliminace faktorů, které v tomto konkrétním případě vyvolaly chronickou pankreatitidu, ale to není vždy možné.

Mezi způsoby léčby, které umožňují prodloužit fázi remise, patří:

 • lázeňská léčba;
 • terapeutické cvičení;
 • fyzioterapie;
 • dietní terapie.

Pokud by se v každém stádiu chronické pankreatitidy měly provádět určité nutriční úpravy, pak mohou být ostatní uvedené metody aplikovány pouze ve fázi remise.

Lázeňská léčba

Aby se zabránilo pankreatickému záchvatu, je užitečné být jak na volném prostranství, tak i na koupání v otevřené vodě.

Hlavní léčebný efekt má jedna z balneologických metod - pití minerální vody.

Základní principy pitné metody u chronické pankreatitidy:

 • s normální a zvýšenou sekrecí, voda je přijímána na hodinu a půl jídla, zatímco když je snížena, je odebrána na patnáct až dvacet minut;
 • Doporučuje se užívat malé pomalé doušky vody, je vhodné krátce držet další porci v ústech;
 • pít vodu by měla být v pitné galerii přímo u zdroje;
 • dávka a mineralizace vody musí být postupně zvyšovány;
 • voda musí být teplá;
 • délka balneoterapie je tři až čtyři týdny;
 • po návratu ze sanatoria je nutné pokračovat v léčbě balenou minerální vodou po dobu tří až čtyř měsíců.

Samoléčba je nepřijatelná. Složení, dávku a stupeň mineralizace vody by měl doporučit fyzioterapeut, protože nedostatečná pitná terapie může vést nejen ke krátkodobému zhoršení zdravotního stavu, ale ik recidivě pankreatitidy. Pitná terapie je navíc kontraindikována u některých forem pankreatitidy a souvisejících onemocnění.

Minerální voda může být přiřazena ve formě lázní. Snížením vylučování dobrého účinku je dosaženo použitím bahenních aplikací ve formě pásu.

Fyzioterapie

Když je chronická pankreatitida kombinována s některými vegetativními poruchami a kardiovaskulárními chorobami, je předepsána elektroforéza s léčivým bahnem na epigastrické oblasti.

Při sekreční insuficienci slinivky břišní má léčba decimetrové vlny dobrý terapeutický účinek. Magnetická terapie se používá ke zlepšení mikrocirkulace a stimulaci imunitního systému.

Fyzikální terapie

Terapeutická gymnastika pomáhá zlepšit výživu tkání a saturuje je kyslíkem. Komplex cvičení pro chronickou pankreatitidu zahrnuje:

 • dechová cvičení;
 • trénink břišních svalů;
 • trénování svalů membrány.

Cvičení se provádějí v klidném tempu, přepracování, nepohodlí nebo bolest není dovoleno.

Pomalé půlhodinové procházky na čerstvém vzduchu, které lze kombinovat s dechovými cvičeními, jsou velmi užitečné.

Dietní terapie

Při chronické pankreatitidě ve fázi remise je Pevznerova tabulka 5p přiřazena v rozšířené verzi.

Základní principy stravování:

 • absolutní vyloučení alkoholu;
 • odmítání konzerv (nebo obsahujících konzervačních látek), kořeněných, kořeněných jídel, sycených nápojů;
 • vyhnout se použití některých rostlinných tuků (palmový, kokosový olej); máslo lze použít pouze k vaření;
 • odstranění přejídání;
 • jíst jídlo v hodině, denní dávka je rozdělena do 5-6 porcí;
 • jídlo by mělo být mírně teplé;
 • dieta by měla být vyvážená: obsahovat potřebné množství bílkovin, tuků, sacharidů a stopových prvků;
 • Proteinová složka by měla být převážně tvořena živočišnou bílkovinou;
 • Přidání nových produktů do stravy by mělo být buď eliminováno, nebo by mělo být prováděno postupně - slinivka břišní reaguje ostře na neobvyklé potraviny.

Mono-diety nebo úplné odstranění jakéhokoliv prvku jsou nepřijatelné: bez stejných tuků jsou normální metabolické procesy nemožné.

Pacienti s exogenním nedostatkem musí co nejvíce diverzifikovat stravu, zahrnovat více živin, vitamínů a stopových prvků.

Obecné metody prevence exacerbací

Profylaxe proti relapsu zahrnuje:

 • odvykání tabáku;
 • odstranění tvrdé fyzické práce;
 • vyhýbání se dlouhodobému nervovému napětí a psycho-emocionálnímu stresu;
 • optimalizace práce a odpočinku.

Fáze remise jsou příznivé období během chronické pankreatitidy. Prodloužení těchto období přispívá ke kvalitě a dlouhověkosti pacienta.

Jak léčit akutní pankreatitidu a rychle dosáhnout remise, viz video:

Chronická pankreatitida v remisi

Chronická pankreatitida je pomalý proud prodlouženého zánětu, který často vede k difúzním změnám v parenchymu, atrofii žlázových tkání a jejich nahrazení vláknitou (pojivovou) tkání. Tento patologický proces porušuje hlavní funkce slinivky břišní, což způsobuje nerovnováhu v mnoha tělových systémech.

Pankreatická fibróza - zhutnění (zjizvení) pojivové tkáně. Tento proces může být podporován jak metabolickými poruchami v těle, tak chronickými zánětlivými procesy způsobenými alkoholem, virovou a drogovou intoxikací, jakož i chorobami jaterního systému.

Příznaky peptického vředu / diagnózy

Klinický obraz fibrózy pankreatu je obtížné diagnostikovat, dynamicky se vyvíjející onemocnění s destrukcí tkáně v oblastech s patologickými změnami, které jsou v počáteční fázi asymptomatické. Proto jsou nejčastěji difúzní změny v tkáních orgánu s oblastmi fibrózy nejprve diagnostikovány na plánovaném břišním ultrazvuku.

Mezi hlavní příznaky pankreatitidy patří: silná bolest, v některých případech vzrušující nejen pravá nebo levá strana, ale také nastavení na zádech; nevolnost, zvracení; volné stolice se zahrnutím nestrávených potravinových částic; kolísání tělesné teploty; v těžkých případech šok.

Léčba pankreatitidy

Léčba fibrózní pankreatitidy se provádí konzervativně as chirurgickým zákrokem.

Konzervativní léčba zahrnuje odstranění bolesti a zánětu, odstranění orgánové dysfunkce, prevenci relapsů, vytvoření funkční dormance do žlázy pomocí dietní stravy. Dieta v léčbě pankreatitidy zaujímá vedoucí postavení.

Chirurgická léčba zahrnuje:

 • Leptání nádoru;
 • Resekce části orgánu (obvykle ocas), kde je umístěn nádor;
 • Odstranění nádoru (lokalizace v hlavě) spolu s dvanácterníkem;

Pro obnovení pacienta a další příznivé prognózy musí pacient dodržovat zdravý životní styl a stravu.

LAENNEC THERAPY. Komplexní léčba chronické pankreatitidy

Minushkin Oleg Nikolaevich

Doktor lékařských věd, profesor, vedoucí katedry gastroenterologie Úřadu pedagogického a vědeckého zdravotnictví (UNMTS) Úřadu prezidenta Ruské federace (UDP RF), Moskva. Hlavní gastroenterolog hlavního lékařského výboru prezidentské administrativy Ruské federace, viceprezident Ruské gastroenterologické asociace, viceprezident vědecké společnosti gastroenterologů Ruska (NOGR) pro centrální federální okruh

Důležitými fázemi léčby jsou především odstranění intoxikace a obnovení funkce jater jako přirozeného primárního orgánu detoxikace organismu. Právě tyto úkoly může vyřešit lék Laennec, lidský hydrolyzát placenty (Japonsko).

Léčba se provádí podle předpisu lékaře, po provedení analýz a ultrazvuku břišních orgánů. Léčivo lze podávat intravenózně, kapat (kapátkem), intramuskulárně. Komplex procedur je volen individuálně.

Vyloučení pankreatitidy je ideální doba, aby se zabránilo recidivě.

Miliony lidí po celém světě čelí narušení gastrointestinálního traktu. Nesprávná a špatná výživa, stres a stres při práci vedou k zažívacím problémům různé závažnosti. Pankreatitida je patologie spojená s dysfunkcí zažívacích orgánů. Jedná se o zánět pankreatu v důsledku inhibice aktivace enzymů.

Onemocnění je nebezpečné, protože v důsledku nesprávného trávení jsou poškozeny tkáně vnitřních orgánů, což způsobuje rozvoj dalších onemocnění, jako je gastritida, syndrom dráždivého žaludku a vřed.

Co je remise chronické pankreatitidy, když se objeví?

Remise je období, kdy chronické onemocnění klesá a ustupuje. Úplná remise je vymizení všech známek a symptomů nemoci.

Známky

Jak bylo zmíněno dříve, pankreatitida je zánět slinivky břišní. Pokud onemocnění trvá dostatečně dlouho nebo jsou období exacerbace nahrazeny recesí - onemocnění je klasifikováno jako chronická forma.

Doba remise u chronické pankreatitidy je charakterizována úplnou nepřítomností nepohodlí po dlouhou dobu. Odpuštění lze rozdělit do dvou typů:

 • Neúplné - část symptomů přetrvává a nemoc se pravidelně připomíná.
 • Úplné - všechny známky pankreatitidy zmizí.

Kompletní remisi pankreatitidy lze také rozdělit do 2 typů:

 • Nestabilní - doba odpočinku se mění s exacerbacemi a doba mezi těmito obdobími může být buď dlouhá nebo velmi krátká.
 • Odolný - úplná absence patologických příznaků během šesti měsíců.

Bolest během tohoto období

V případě nestabilní remise se časy exacerbace a absence bolesti břicha navzájem chaoticky nahrazují, proto se bolest projevuje velmi akutně. Během období exacerbace musíte být lékařem viděn, abyste tento proces upravili.

Jak jít do této fáze?

Odchod z remise z akutního stavu pankreatitidy by měl být proveden pod dohledem specialisty v nemocnici chirurgického oddělení.

Délka léčby v nemocnici závisí na stadiu, ve kterém je pankreatitida, a na tom, jaké nemoci se vyvinuly na pozadí. V průměru se období pohybuje od 1 týdne do jednoho a půl měsíce.

Pokud je člověk hospitalizován s exacerbací chronické pankreatitidy, pak první 2-3 terapie jsou zaměřeny na zmírnění syndromu bolesti. Poté je pacient poslán k analýze, aby diagnostikoval celkový stav a výběr léků.

Dále je pacientovi dovoleno jít domů a pokračuje v léčbě na základě vlastních lékařských doporučení.

Léčba pankreatitidy je nejčastěji spojena s prodlouženou hospitalizací. To je způsobeno rozvojem komplikací a zánětů. Pro zmírnění bolesti je nutné zajistit stav úplného odpočinku slinivky břišní. Za tímto účelem je pacient převeden do intravenózní výživy.

Jaký čas je na to potřebný?

Stabilní remise může nastat po šesti měsících poté, co byla podána léčba. Ve stejném období lékař předepíše pacientovi dietu číslo 5.

Pacient by měl začít dodržovat zásady diety ve fázi remise a je vhodné pokračovat v jídle po zbytek života.

Je možné znovu napadnout onemocnění?

S nestabilní remisí chronické pankreatitidy je klidová fáze neustále nahrazována akutní fází, a pokud onemocnění postupuje, je zaměření zánětu stále více a více s každou novou exacerbací.

Při pankreatitidě dochází k destruktivním změnám ve tkáních slinivky břišní, které se dělí do tří typů:

V průběhu času, postižené oblasti přerostou vláknitou tkáň, která poněkud otupuje bolest. Osoba se začíná mylně domnívat, že se zotavuje, v době, kdy nemoc pokračuje a roste. Slinivka začíná produkovat méně a méně enzymů nezbytných pro trávení.

Hlavním léčebným úkolem osoby s diagnózou pankreatitidy je postupné zvyšování doby remise a snížení počtu exacerbací. To lze provést, pokud budete dodržovat následující zásady:

 • Přijetí enzymů a jiných léků předepsaných lékařem.
 • Přísné dodržování předepsané stravy.
 • Soulad s režimy spánku.
 • Odmítnutí aktivity způsobující přetížení nervů.

Lidové způsoby udržování pankreatu v této době

Následující prostředky tradiční medicíny mají znatelný léčivý účinek na slinivku břišní:

 • Včelí med urychluje regeneraci tkání. Přípravek vezměte na 1 lžičku denně před jídlem, vylisované mléko.
 • Broth boky - urychluje odtok žluči, má preventivní účinek. Před každým jídlem ji vezměte do sklenice. V nepřítomnosti šípů, to může být nahrazeno zlatým knírkem, měsíčkem, heřmánkem, pelyněkem, koprem nebo nesmrtelnou. Zásada odvodu je zachována.

Co můžete jíst, zdravé jídlo během tohoto období?

Mezi zásady správné výživy ve stadiu remise chronické pankreatitidy patří:

 • Frakční výživa - 5-6 krát denně, v malých porcích.
 • Postupné zavádění nových produktů do stravy, ale až po konzultaci s lékařem.
 • Obohacení stravy živočišnými bílkovinami - nejméně 150 gramů denně. Zároveň by měly být přísně omezeny tuky živočišného původu.
 • Vlastní kontrola nesnášenlivosti některých potravin.
 • Důkladně žvýkací jídlo.
 • Jíst není teplejší než 60 °.
 • Vyloučení chemických látek zlepšujících chuť.

Jídla by měla být dušená, pečená v troubě nebo dušená. Jídla smažená ve velkém množství oleje nebo tuku se nesmějí konzumovat. Cukr a sůl jsou povoleny v omezeném množství.

Seznam doporučených potravin a jídel

 • Zelenina: Mrkev, nové brambory, cuketa, brokolice, květák, řepa a dýně. Je moudré jíst zelený hrášek a zelené fazolky, postupně je přidávat do stravy a sledovat stavové změny. Zeleninu lze pečit v troubě, připravovat dušené maso nebo vegetariánské polévky.
 • Ovoce a bobule: Zahradní jablka jiných než kyselých odrůd, švestek a meruněk, oloupané, hrozny bez semen a banánů, Můžete připravit bramborovou kaší, smoothies, kastrol, kompoty, želé a želé z ovoce. Plody bez tepelného ošetření by měly být používány s opatrností, ne více než jednou za den.
 • Mléčné výrobky: Výrobky z kvašeného mléka, jako je bifidok, kefír a tvaroh, by měly být zahrnuty do denní dávky pacienta. A také jsou povoleny měkké a nesolené sýry. Mléko se smí používat pro vaření obilovin, tvarohu - pro rendlíky. Na základě kefíru si můžete připravit koktejl s přidáním ovoce.
 • Výrobky z chleba a mouky: Lehce sušený pšeničný chléb a bílé sušenky jsou povoleny. Sladké pečivo a koláče by měly být ze stravy vyloučeny. Těstoviny ne více než 1 krát týdně.
 • Obiloviny: Ovesné vločky, rýže, pohanka, proso a krupice. Všechny tyto obiloviny mohou být použity k výrobě kaše a dušeného masa.
 • Rostlinný olej: Olivový a slunečnicový - pro smažení a zálivku.
 • Ryby: Nízkotučné říční a mořské ryby mohou být konzumovány, buď pečené nebo vařené.
 • Pták: Kuřecí řízek a krůtí maso v pečené, dušené nebo vařené formě.
 • Maso: Králík, telecí a hovězí maso, dušená nebo jako polévka a dušené ingredience.
 • Vejce: Kuřecí a křepelčí vejce jsou povolena pro vaření kastrolů, omelet nebo jako součást salátu.
 • Nápoje: kompoty, ovocné nápoje, šťávy bez cukru, čaj, bylinné čaje.

Zakázané výrobky

 • Pečení: Čerstvě upečený chléb, listové těsto, sladké pečivo.
 • Polévky: Kharcho, vývar z hub, okurka, okroshka, zelná polévka.
 • Maso a ryby: vepřové, kachní, hovězí mozek, losos, treska, jehněčí maso, uzené klobásy a klobásy.
 • Marinády a okurky: okurky, rajčata, houby, lecho, lilek, pikantní občerstvení.
 • Sladké: Koláče, pečivo, orientální cukrovinky, pudinky, čokolády, karamel, kukuřičné tyčinky.
 • Luskoviny: Hrách, čočka, fazole, kukuřice a cizrna.
 • Mléčné výrobky: Mastný krém, máslo, kořeněný, uzený nebo slaný sýr, mastné mléko.
 • Zelenina: Zázvor, tuřín, česnek, šťovík, cibule, špenát.
 • Ovoce a bobule: Citron, kiwi, brusinky, grapefruity, třešně, olivy.
 • Koření a omáčky: Majonéza, kečup, sójová omáčka, chilli.
 • Nápoje: Soda, káva, hroznová šťáva, kakao, kvas.

Prevence a fyzioterapie

Pro prevenci onemocnění slinivky břišní je nejvhodnější následující typy pohybové aktivity:

 • Dechová cvičení, žaludeční vakuum a vlastní masáž.
 • Cvičení jógy.
 • Restaurační cvičení, rozcvička a prkno.
 • Plavání
 • Pilates

Fyzikální terapie má několik cílů:

 • Zlepšení průchodnosti cév v tkáních slinivky břišní.
 • Normalizace všech vnitřních orgánů.
 • Normalizace židle.
 • Prevence stagnace lymfy a krve v břišní dutině a pánevních orgánech.

Sportování je nezbytné, když se pacient necítí dobře, jinak může nepříznivě ovlivnit vnitřní orgány. Pokud je to možné, musíte se věnovat sportu každý den.

Závěr

Pokud pacient s pankreatitidou dodržuje všechna lékařská doporučení, užívá léky, dodržuje dietu a vykonává tělesná cvičení - prognóza je velmi příznivá. Pravidelné sledování zdravotního stavu může pomoci včas identifikovat a odstranit patologii.

Pankreatitida v remisi, co to je

Pankreatitida u dětí - příčiny, příznaky, dieta.

Pankreatitida - zánět slinivky břišní. Existují 2 hlavní formy tohoto zánětu: akutní a chronické.

Tyto formy jsou častější u dospělých. V posledních letech je obvyklé přidělit ještě jednu - reaktivní pankreatitidu (správně řečeno - reaktivní pankreatopatii) - častější u dětí.

Během zánětu slinivky břišní nejsou enzymy vylučované žlázou uvolňovány do dvanácterníku, ale začínají ho ničit (vlastní trávení). Enzymy a toxiny, které tak dělají.

Formy a typy pankreatitidy

Než zjistíte, kolik lidí žije s pankreatitidou, musíte znát hlavní formy a typy onemocnění.

Onemocnění je charakterizováno zánětem slinivky břišní, která hraje důležitou roli v zažívacím procesu.

Když se jídlo dostane do žaludku, žláza vylučuje enzymy, které jsou potřebné k rozkladu potravin.

Kromě toho tělo může produkovat inzulín, který drží cukr na normální úrovni.

V lékařství existují 2 hlavní formy onemocnění:

 1. Akutní pankreatitida. Onemocnění je charakterizováno silným zánětlivým procesem s akutními symptomy, které časem procházejí.
 2. Chronická pankreatitida. Patologie v této formě bude s osobou na dlouhou dobu, nemusí se cítit, a postupně ničí slinivky břišní. V této formě se pankreatitida může zhoršit a způsobit nepříjemné symptomy.

Chronická forma je vzácná porucha, nejčastěji se nemoc vyskytuje u lidí ve věku 40-50 let a hlavním důvodem se stává nezdravá strava, zneužívání alkoholu.

Kolik lidí žije s chronickou pankreatitidou přímo závisí na věku, životním stylu, stavu zaníceného orgánu a návycích.

Pokud je u mladých lidí, kteří neakceptují alkohol, diagnostikována patologie, bude prognóza příznivá za předpokladu, že budou používat správnou výživu a rady lékaře.

V tomto případě onemocnění neovlivní kvalitu života ani jeho trvání.

Všichni lidé chtějí žít dlouho, bez nemoci a nepohodlí. Ale s výskytem pankreatitidy a jiných onemocnění, celkový zdravotní stav selhává a mnoho pacientů se bojí o svůj život.

Po stanovení přesné diagnózy lékaři často slyší otázku o očekávané délce života se zanícenou slinivkou břišní.

Na tuto otázku nemohou lékaři odpovědět přesně, protože doba pro každého pacienta je jiná.

Existuje však několik statistik, které vám umožní určit dobu trvání života.

Vstupujeme do fáze remise: léčebné metody

Tento dopis spojuje skupinu otázek, které přišly na moji poštovní adresu. Obsah dopisu a odpověď na něj zveřejňuji pro každý z jeho bodů.

1. Jaká je remise chronické pankreatitidy? Znamení. Může být v tomto období bolest?

2. Jak správně vstoupit do fáze remise? Jaký čas je na to potřebný?

3. Je remise v ustáleném stavu nebo jsou možné záchvaty pankreatitidy?

Chronická pankreatitida je dlouhodobé onemocnění charakterizované pomalou, ale stabilní progresí. Predispoziční faktory jsou stejné jako u akutní formy.

Akutní pankreatitida se může proměnit v chronickou, ale častěji po odloženém záchvatu se patologické změny dále nevyvíjejí.

Při chronické pankreatitidě existují tři stadia:

 • V první fázi je onemocnění doprovázeno bolestí, ale funkce orgánu nejsou narušeny.
 • Selhání stádia sekrece - doprovázené zažívacími poruchami.
 • Ve třetí fázi se přidává endokrinní dysfunkce, vzhled pseudocyst, tvorba kamene, infekce poškozené tkáně.

Symptomy jsou způsobeny smrtí acini, strukturálními jednotkami pankreatu zodpovědnými za produkci a odtok šťávy pankreatu. Druhá fáze začíná, když zbývající acini je schopna produkovat pouze 10% enzymů nezbytných pro štěpení. Ve třetí fázi se do procesu zapojují buňky produkující inzulín, což vede k rozvoji diabetu 2. typu.

Chronická pankreatitida je charakterizována střídavými fázemi exacerbace a fázemi remise. Každá fáze exacerbace znamená smrt buněk a nahrazení mrtvé tkáně pojivovou tkání, která není schopna poskytnout specifické orgánové funkce.

Výstup pacienta ze stabilní remise u chronické pankreatitidy z akutního stadia je prováděn pod dohledem ošetřujícího lékaře nebo gastroenterologa. Nejčastěji se to děje v lůžkovém oddělení chirurgie pro maximální kontrolu nad stavem pacienta.

Gastroenterolog v nemocnici poskytuje úplnou kontrolu nad stavem pacienta

Chronická pankreatitida se týká patologií, které mají progresivní průběh. To znamená, že stádia remise se mohou střídat s záchvaty exacerbace onemocnění.

Během něho lze pozorovat patologické procesy ve formě difúzních a fokálních útvarů. Po určité době je normální sliznice nahrazena vláknitou tkání, pacient pociťuje oslabení symptomů, ale funkčnost orgánu se snižuje.

V průběhu času železo zcela zastaví produkci enzymů nezbytných pro normální trávení.

U chronické pankreatitidy může nepřítomnost symptomů znamenat i komplikace, při kterých pacient také necítí bolest.

Příznaky hepatitidy C během těhotenství?

Hepatitida C se často projevuje hyperfermentemií při absenci klinických příznaků onemocnění. U CHC se těhotné ženy mohou stěžovat na únavu, únavu, malátnost, ztrátu chuti k jídlu, ztrátu hmotnosti, ospalost, ztrátu síly.

Hlavním příznakem chronické hepatitidy C během inspekce je zvětšení jater a sleziny, někdy v kombinaci se subfebrilním stavem. Tato fáze onemocnění probíhá bez žloutenky, zvýšení hladiny ALT je zaznamenáno ve fázi remise, indikátor klesá, ale plně se nevrátí do normálu.

Remise chronické pankreatitidy: příznaky

Pankreatitida je patologie způsobená přítomností zánětlivého procesu v pankreatu. V případě, že symptomy pankreatitidy jsou pozorovány po dlouhou dobu, nebo doby odpočinku jsou nahrazeny ostrou exacerbací, onemocnění se označuje jako chronická forma.

U chronické pankreatitidy je remise charakterizována nepřítomností symptomů u pacienta po dlouhou dobu. Existuje několik typů období remise:

 • kompletní remise - dochází k úplnému vymizení všech příznaků onemocnění;
 • neúplná (částečná) remise - některé symptomy patologie přetrvávají a mohou občas připomínat.

První známkou remise je absence bolesti břicha.

Kompletní remise typu lze rozdělit do několika typů:

 1. Stabilní remise - úplná absence symptomů nebo známek patologie. Trvání takové remise může být od šesti měsíců do 2 let;
 2. Odpuštění nestabilní povahy. V těchto obdobích se exacerbace patologie střídá s poklesem procesu a mezera mezi nimi může být poměrně krátká.

V důsledku toho bude remise chronické pankreatitidy znamenat nepřítomnost příznaků nemoci, stejně jako bolestivé ataky.

Příznaky pankreatitidy

Abychom pochopili počátek vývoje nemoci, musíme znát její charakteristické znaky. S rozvojem pankreatitidy začíná člověk pociťovat bolest, která nabývá intenzity po jídle.

Kromě toho se ve formě zvracení a nauzey vyvíjejí další 2 hlavní symptomy. V chronické formě nemoci, známky nebudou výrazné, ale patologie sama o sobě trvá poměrně dlouhou dobu.

V závislosti na závažnosti onemocnění, imunitě a léčbě může lékař zhruba zjistit, kolik bude pacient žít.

Pacienti s chronickou pankreatitidou se obávají bolesti břicha, poruchy trávení a endokrinních poruch (diabetes mellitus, hypoglykemické stavy).

Chronická pankreatitida: diagnóza.

Vzhledem k tomu, že symptomy, které doprovázejí chronickou pankreatitidu v remisi, nejsou specifické pouze pro toto onemocnění, ale naopak mohou být pozorovány v mnoha jiných patologiích zažívacích orgánů (a nejen), pro stanovení diagnózy se používají instrumentální diagnostické metody.

Nejpřístupnější a nejinformativnější metodou pro diagnostiku pankreatitidy je ultrazvuk, který může detekovat změny v pankreatu, které jsou charakteristické pro chronickou pankreatitidu.

Při obvyklém - transabdominálním - ultrazvukovém vyšetření se provádí břišní stěna. Pro objasnění diagnózy může být proveden endoskopický ultrazvuk, kdy je senzor veden skrz sondu ústy a pak dutými orgány gastrointestinálního traktu. Kromě ultrazvuku se pro diagnostiku používají magnetická rezonance a počítačová tomografie.

V některých případech jsou specifické změny vizualizovány v první fázi onemocnění. Ve skutečnosti je možné v první fázi diagnostikovat chronickou pankreatitidu pouze instrumentálními metodami.

Laboratorní diagnostika je možná pouze v pozdějších stadiích: sekreční insuficience může být identifikována pomocí koprologického vyšetření výkalů a porucha vylučování hormonů určuje biochemický krevní test.

Chronickou pankreatitidu nelze vyléčit úplně, ale v některých případech je možné oddálit další exacerbaci, která je škodlivá pro tkáň pankreatu. Jedním z hlavních garantů dlouhodobé remise je eliminace faktorů, které v tomto konkrétním případě vyvolaly chronickou pankreatitidu, ale to není vždy možné.

Mezi způsoby léčby, které umožňují prodloužit fázi remise, patří:

 • lázeňská léčba;
 • terapeutické cvičení;
 • fyzioterapie;
 • dietní terapie.

Pokud by se v každém stádiu chronické pankreatitidy měly provádět určité nutriční úpravy, pak mohou být ostatní uvedené metody aplikovány pouze ve fázi remise.

Lázeňská léčba

Aby se zabránilo pankreatickému záchvatu, je užitečné být jak na volném prostranství, tak i na koupání v otevřené vodě.

Hlavní léčebný efekt má jedna z balneologických metod - pití minerální vody.

Pro diagnostiku onemocnění lékař předepíše test stolice (koprogram), kde lze u pacientů s pankreatitidou zjistit nestrávený tuk.

Ultrazvuk, počítané a magnetické rezonance (CTG a MRI) orgánu mohou pomoci v diagnóze pankreatitidy.

ERCP, endoskopická retrográdní cholangiopancreatografie je výzkumná metoda, při které se místo endoskopu v dvanáctníku otevírá místo, kde se žlučovody a pankreatické kanály (velká duodenální papila) otevírají pomocí endoskopu.

Skrz něj jsou kanály naplněny kontrastním činidlem, po kterém je odebrán rentgen jater a slinivky břišní. Tato výzkumná metoda umožňuje vyhodnotit průchodnost kanálů, detekovat kameny, cysty, útvary podezřelé z nádoru.

LUNDT test se často používá k posouzení funkčního stavu slinivky břišní. Když LUNDT-test během studie, pacient pije speciální směs (obsahující tuk, roztok glukózy, atd.), Což způsobuje zvýšení sekrece duodenálních hormonů, sekretinu a pancreozyminu.

Slinivka břišní reaguje na přítomnost těchto hormonů ve střevním lumen produkcí pankreatické šťávy, která se sbírá pomocí speciální sondy po dobu 2 hodin.

Sekretin-pankreaticimine test - během tohoto vyšetření, stejně jako v LUNDT-testu, se duodenální šťáva sebere během 2 hodin sondou, ale pankreozymin a sekretin se injikují jako stimulanty pankreatu a injekce.

Cystitida - prevence a léčba

Problematika léčby bolesti při chronickém zánětu žlázy je komplexní, je nutné současně léčit bolest a poruchu žlázy.

Zlatý průměr je pozorován, když jsou obnoveny funkce žlázy. Příznivé podmínky jsou pro tělo vytvářeny přísnou dietou a úlevou od bolesti. Po vymizení bolesti se zánětlivý proces ve žláze odstraní a léčba se provede k obnovení funkce.

Je nutné vzít žlázu obnovením odtoku pankreatické šťávy, pak bolest ustupuje. Pro tyto účely v nemocnici používající narkotická analgetika, antispasmodika. Dobré výsledky jsou pozorovány při použití činidel blokujících cholinový receptor s použitím blokátorů ganglionu.

Při přetrvávající bolesti rostoucí povahy se analgetika podávají intravenózně - novokain, difenhydramin, papaverin, kombinovaný s fyziologickým roztokem, síranem hořečnatým a kyselinou askorbovou.

V některých případech se lékaři uchylují k použití závažných analgetik - tramadolu a dalších. Někdy je popsaná terapie nahrazena paracetamolem nesteroidními protizánětlivými léky. V extrémních případech narkotická analgetika umožňují pacientovi přežít do operace.

Domácí způsoby, jak zmírnit bolest

Vybraná opatření mohou krátkodobě zmírnit bolest, zmírnit příznaky akutní pankreatitidy. Opatření se obvykle nazývají „studený, hlad a mír“:

 1. Odmítnutí potravin. Minimální doba je za den. Opatření je způsobeno potřebou enzymatického vyložení žlázy.
 2. Studený obklad nebo láhev studené vody na pupku k odstranění otoků.
 3. Vodní režim. Zvyšte tekutinu na 2 nebo více litrů teplé vody.
 4. Eliminace křeče. Přijetí antispasmodik.
 5. Mír z nákladu. Vyhněte se fyzickému a psychickému stresu.

Tyto jednoduché akce usnadňují a zmírňují bolest. Je důležité si uvědomit, že umírněnost užívání přípravků, které se nedoporučují pro pankreatitidu, vyvolá pouze bolest. Užívejte léky na úlevu od bolesti po určitém předpisu.

Psoriáza, vitiligo a lupus. Tyto tři, téměř nevyléčitelné chronické dermatologické nemoci, z nichž každá má poněkud starodávnou historii své existence.

S různými vnějšími projevy, specifickým charakterem a individuálními rysy tyto nemoci způsobují člověku nenapravitelné škody. První zmínka o něm pochází z 12. století a je spojena s Rogeriem, který jako první dal jméno rash červené na tváři pacienta a vytvořil termín.

Olga Alexandrovna, ahoj! Slyšela jsem, že při prvních příznacích cystitidy musíte vzít nějaké bylinky. Vzpomínám si, jakmile byl Brusniver informován - zdá se, že je to tak. Mohl byste mi říct, jaké bylinné čaje pomáhají s chorobami močového měchýře a co je dobré pít pro prevenci těchto nemocí? Děkuji!

I. Přísné dodržování diety. Vzhledem k tomu, že se jedná o chyby ve stravě, které se stávají spouštěcím mechanismem pro každou následnou exacerbaci, a každá exacerbace vede k nevratné ztrátě funkčních buněk pankreatu, je zřejmé, že diety jsou velmi důležitým bodem v otázce udržování výkonnosti orgánů.

Pacient by měl upustit od užívání alkoholu, mastných, smažených, uzených potravin, konzervovaných potravin a marinád. V potravinách by měly být upřednostňovány produkty, dušené nebo vařené.

Mělo by omezit příjem mléčných výrobků (mléko, sýr, tvaroh atd.) Na 200 ml denně.

Z masa je třeba upřednostňovat netučné hovězí maso (a ne vepřové maso), libové drůbeží maso (kuřecí, krůtí, atd.). Můžete jíst neolejové ryby, černý kaviár.

Polévky by měly být připraveny zeleninu, obsahující obiloviny.

Při vaření kaše, můžete přidat malé množství mléka, nebo vařit ve vodě.

Je nutné omezit konzumaci výrobků z droždí (jsou povoleny maximálně jednou týdně), ale ve stravě můžete použít sušené sušenky, bledý bílý a černý chléb.

V denní stravě pacientů s chronickou pankreatitidou by mělo být více než 1 kuřecí vejce denně. Z vajec můžete vařit parní omeletu.

Terapie

Akutní pankreatitida nebo exacerbace se nejlépe léčí v nemocnici. Prvním krokem je následovat hladovou dietu a narkotická analgetika, která působí jako anestetikum. Navíc je pacientovi aplikován kapátek fyziologického roztoku, plazmy a albuminu.

Předepisují se léky, které mají blokující účinek na enzymy pankreatu. Při absenci pozitivního účinku nebo v případě vzniku těžké komplikace exacerbace - peritonitidy se uchylují k nouzovým chirurgickým metodám léčby.

 1. V takových případech je slinivka břišní léčena návalem břicha. K tomu, strávit peritoneální výplach, který táhne nahromaděné od zánětu tekutiny ven.
 2. Dalším způsobem chirurgické léčby je odstranění poškozené tkáně. Takový operativní zákrok se vztahuje k nebezpečným a obtížným metodám léčby, které jsou předepisovány v naléhavých případech.
 3. Po potlačení akutních symptomů může být vyžadováno odstranění žlučníku.

Další metodou je léčba chronické pankreatitidy v období exacerbace. Za tímto účelem:

 1. Přiřaďte přísnou dietu.
 2. Léky proti bolesti jsou předepsány.
 3. Přidělené enzymy ve formě léků ("CREON", "Mezim").
 4. Léčit jiné nemoci, zejména diabetes.
 5. Léčit žlučové kameny.

Pankreatitida je tedy onemocnění, které způsobuje narušení práce celého trávicího systému. Při zánětu slinivky by měl člověk dodržovat správný životní styl. Především je nutné vyloučit alkohol, jíst úplně a zlomek. Jídlo by nemělo být smažené, solené, uzené, marinované.

V přítomnosti nemoci nezáleží na tom, jak dlouho trvá pankreatitida a v jakém stadiu je diagnostikována, je nezbytné dodržovat dietu předepsanou lékařem, užívat léky. Kolik pankreatitidy je léčeno přímo závisí na pacientovi a na správném dodržování doporučení gastroenterologa.

Prognózy

Chronická pankreatitida nesmí způsobit závažné symptomy a komplikace. Někteří lidé s ním žijí velmi dlouho, jiní zemřou brzy.

Vypořádání se s prognózou v chronické fázi je možné, pokud znáte hlavní faktory:

 1. Věk pacienta, kdy byla nemoc diagnostikována.
 2. Případová studie.
 3. Frekvence užívání alkoholických nápojů.
 4. Celkový stav pankreatu.
 5. Přítomnost příznaků diabetu.

Pokud je patologie stanovena v raném věku, asi 20-30 let, zatímco pacient nepije alkohol, pak život bude dlouhý, aniž by se snížila jeho kvalita.

V tomto případě je prognóza příznivá, neovlivňuje období života. Situace je mnohem horší při diagnostice onemocnění ve věku 50 let.

Pokud nejsou žádné komplikace a provádějí kvalitní léčbu, může být dosaženo dlouhodobé remise, která zastaví progresi patologie a zničení stěn orgánu.

V případě komplikací začíná výrazné zhoršení žlázy. Objevuje se destrukce tkání, deformita orgánů a nevratné změny.

Statistiky ukazují, že lidé, kteří nepoužívají rady lékařů, správné léčby a výživy, budou mít následující předpověď:

 1. Přibližně 10 let po definici onemocnění přežije 70% pacientů.
 2. 20 let po diagnóze může přežít pouze 45% pacientů.

Pokud má osoba s pankreatitidou špatné návyky, které se nezbaví, pak je průměrná délka života poloviční. Smrt nastává dříve.

Zásady stravování

Jak bylo uvedeno výše, remise u chronické pankreatitidy zahrnuje dietu - zpočátku # 5P, a pak # 5. Tyto druhy stravy jsou léčivé, takže je přísně zakázáno je sami zrušit.

Do jídelního lístku je zakázáno přidávat potraviny, například uzená, knedlíky, kávové nápoje, alkohol. Co přesně bude zahrnovat dietu číslo 5, bude podrobně popisovat ošetřujícího lékaře, včetně toho, že určí požadované množství jídla za den.

Tip! Pokud jste pozváni k návštěvě nebo v kavárně, neváhejte upřesnit složení navrhovaných léčeb. V případě, že není možné ochutnat pokrmy, omezte se na konzumaci ovoce a vody.

S touto nemocí nestojí za to riziko. Nezapomeňte si připomenout, že nedodržování stravy zhoršuje průběh onemocnění a vyvolává jeho další postup.

Dieta je důležitá nejen během záchvatů nemoci, ale i během remise.

Chronická pankreatitida: remise

Když se chronický průběh onemocnění slinivky břišní stává mírnější, to znamená, že může dojít k oslabení symptomů nebo úplnému vymizení, lékaři opraví: „chronická pankreatitida: remise“.

Remise chronické pankreatitidy: příznaky

Pankreatitida je patologie způsobená přítomností zánětlivého procesu v pankreatu. V případě, že symptomy pankreatitidy jsou pozorovány po dlouhou dobu, nebo doby odpočinku jsou nahrazeny ostrou exacerbací, onemocnění se označuje jako chronická forma.

U chronické pankreatitidy je remise charakterizována nepřítomností symptomů u pacienta po dlouhou dobu. Existuje několik typů období remise:

 • kompletní remise - dochází k úplnému vymizení všech příznaků onemocnění;
 • neúplná (částečná) remise - některé symptomy patologie přetrvávají a mohou občas připomínat.
První známkou remise je absence bolesti břicha.

Kompletní remise typu lze rozdělit do několika typů:

 1. Stabilní remise - úplná absence symptomů nebo známek patologie. Trvání takové remise může být od šesti měsíců do 2 let;
 2. Odpuštění nestabilní povahy. V těchto obdobích se exacerbace patologie střídá s poklesem procesu a mezera mezi nimi může být poměrně krátká.

V důsledku toho bude remise chronické pankreatitidy znamenat nepřítomnost příznaků nemoci, stejně jako bolestivé ataky.

Vstupujeme do fáze remise: léčebné metody

Výstup pacienta ze stabilní remise u chronické pankreatitidy z akutního stadia je prováděn pod dohledem ošetřujícího lékaře nebo gastroenterologa. Nejčastěji se to děje v lůžkovém oddělení chirurgie pro maximální kontrolu nad stavem pacienta.

Gastroenterolog v nemocnici poskytuje úplnou kontrolu nad stavem pacienta

Délka hospitalizace bude záviset na závažnosti patologie a komplikacích vzniklých během nemoci. V případě exacerbace pankreatitidy v chronické formě se doporučuje strávit v nemocnici nejméně 3 dny, aby se eliminovaly známky intoxikace a bolesti. Další léčba pacienta se provádí doma s přísným dodržováním léčebného režimu a doporučení lékaře. Bez selhání pacient dodržuje dietu.

V případě diagnostiky steatorrhea u pacienta (nadměrné uvolňování tuků ze stolice) jsou předepsány následující enzymové přípravky: Creon, Pancreatin. Možná, že jmenování finančních prostředků, které zahrnují žluč, například Festal. Dávkování léků je každému pacientovi předepsáno individuálně v závislosti na stupni steatorrhea a množství emitovaného tuku. Trvání léčby trvá zpravidla dlouhou dobu, v některých případech celoživotní příjem enzymových činidel. V závažných případech se doporučuje doplnění vitamínů A, E, K, B a léků pro zlepšení střevní motility.

V závislosti na komplikacích předepsané další léky.

Pankreatitida v akutní formě bude vyžadovat delší zotavení, protože zpravidla je doprovázena komplikacemi. V tomto případě je nutné zajistit kompletní odpočinek slinivky břišní, proto je normální jídlo zcela vyloučeno, je nahrazeno intravenózní cestou. Doba strávená v nemocnici se může pohybovat od 10 do 30 dnů.

Stabilní remise je pozorována 5-6 měsíců po terapii léčivem. V tomto období je povolen přechod ze stravy č. 5P na č. 5. Je také nutné vyloučit kouření a nekontrolované léky.

Je to důležité! Hlavním účelem remise ve fázi pankreatitidy je úplné odmítnutí alkoholu.

Remise: stabilita stádia a možné záchvaty

Chronická pankreatitida se týká patologií, které mají progresivní průběh. To znamená, že stádia remise se mohou střídat s záchvaty exacerbace onemocnění. Během něho lze pozorovat patologické procesy ve formě difúzních a fokálních útvarů. Po určité době je normální sliznice nahrazena vláknitou tkání, pacient pociťuje oslabení symptomů, ale funkčnost orgánu se snižuje. V průběhu času železo zcela zastaví produkci enzymů nezbytných pro normální trávení.

U chronické pankreatitidy může nepřítomnost symptomů znamenat i komplikace, při kterých pacient také necítí bolest.

Co má dělat pacient s chronickou pankreatitidou

Jak se dostat do remise v případě chronické pankreatitidy, co je třeba udělat a jaké úkoly následovat, pojďme se dále zabývat.

Úkolem pacientů s diagnózou chronické pankreatitidy je:

 • prodloužit dobu remise, stejně jako její trvanlivost;
 • minimalizovat fázi exacerbace onemocnění, aby se dosáhlo jejich minimálního počtu.

Co je nezbytné k vyřešení výše uvedených problémů:

 • podstoupit léčebný cyklus s použitím léků, poté podpůrnou léčbu s použitím enzymových přípravků;
 • přísné dodržování diety předepsané ošetřujícím lékařem;
 • minimalizovat fyzickou námahu, stejně jako psycho-emocionální stres, vyhnout se stresu.

Výživa během remise

Jak bylo uvedeno výše, remise u chronické pankreatitidy zahrnuje dietu - zpočátku # 5P, a pak # 5. Tyto druhy stravy jsou léčivé, takže je přísně zakázáno je sami zrušit.

Do jídelního lístku je zakázáno přidávat potraviny, například uzená, knedlíky, kávové nápoje, alkohol. Co přesně bude zahrnovat dietu číslo 5, bude podrobně popisovat ošetřujícího lékaře, včetně toho, že určí požadované množství jídla za den.

Tip! Pokud jste pozváni k návštěvě nebo v kavárně, neváhejte upřesnit složení navrhovaných léčeb. V případě, že není možné ochutnat pokrmy, omezte se na konzumaci ovoce a vody.

S touto nemocí nestojí za to riziko. Nezapomeňte si připomenout, že nedodržování stravy zhoršuje průběh onemocnění a vyvolává jeho další postup.

Dieta je důležitá nejen během záchvatů nemoci, ale i během remise.

Chronická pankreatitida a sport

Je to důležité! Jakákoliv fyzická aktivita akutního typu pankreatitidy, stejně jako chronické v akutním stadiu, je přísně kontraindikována. Pacient musí být v klidu.

V případě patologie bez zjevných známek exacerbace se doporučuje absolvování fyzioterapeutického cvičení. Zejména se ukazuje v remisi. V tomto případě je léčba důležitou součástí rehabilitace.

Úkolem fyzioterapie je:

 • zlepšení krevního oběhu v gastrointestinálním traktu, který pozitivně ovlivní trávicí proces;
 • prevence stagnace v gastrointestinálním traktu;
 • zlepšený pohyb žaludeční šťávy.

Při remisi (plné i částečné) při chronické pankreatitidě se doporučují tyto typy fyzikální terapie:

 • klidná chůze;
 • lehká masáž gastrointestinálního traktu (hlazení od středu břicha k levé straně);
 • různá dechová cvičení, například z jógy Strelnikova nebo gymnastiky.
Relaxační lekce jógy s dechovými cvičeními budou přínosem

Všechna dechová cvičení jsou doporučována několikrát denně (ráno a večer), mohou být kombinována s chodící nebo břišní masáží. Všimněte si, že všechna cvičení při provádění by neměla vyvolat nepohodlí nebo bolest.

Preventivní opatření pro exacerbaci onemocnění by měla zahrnovat průběžnou dietu, správný životní styl a doporučení lékaře. Dostatečně významnou roli v prodloužení remise, zlepšení celkového zdraví hraje léčba prováděná v sanatoriu a lázeňských zařízeních.