Image

Chronická pankreatitida pankreatu

Chronická pankreatitida je porucha, při které se nevratné poškození objeví v pankreatických tkáních v důsledku zánětu. Toto je běžné onemocnění, které se může vyvinout u lidí jakéhokoliv věku a pohlaví, ale nejčastěji je pozorováno u dospělých mužů ve věku 40 až 55 let.

V posledních desetiletích se výrazně zvýšil počet osob s chronickou formou. Kromě toho příčinou onemocnění v 75% případů je nyní alkohol, zatímco dřívější alkoholická pankreatitida se týkala pouze 40% všech případů.

Onemocnění se vyvíjí během několika let a je charakterizováno změnou období exacerbace a remise onemocnění. Velmi často při chronické pankreatitidě jsou příznaky nemoci mírné nebo chybí. Hlavním stupněm léčby je dodržení speciální diety a správné výživy v době exacerbace a remise.

Důvody

Co je to? V příčinách chronické pankreatitidy v průmyslových zemích hraje vedoucí úlohu nadměrné užívání alkoholu. Mnohem méně často jsou příčinou tohoto utrpení cholelitiáza a její komplikace (choledocholitiáza, striktura hlavní duodální papily).

Patogeneze onemocnění není dobře pochopena, i když je nyní pevně stanoveno, že jeho klíčovým prvkem je nahrazení epiteliální tkáně acini pankreatu pojivovou tkání. Podle vědecké práce posledních deseti let hrají významnou roli také cytokiny (mediátory zánětu).

Závažnost chronické pankreatitidy je rozdělena do tří forem:

 1. Těžké: časté a dlouhodobé exacerbace (více než 5krát ročně) s těžkou bolestí. Tělesná hmotnost se drasticky snižuje až do vyčerpání, jehož příčinou je průjem pankreatu. Komplikace - diabetes mellitus, duodenální stenóza v důsledku zvětšené hlavy slinivky břišní.
 2. Střední: exacerbace 3-4 krát ročně, vyskytují se po dlouhou dobu s velkou bolestí, při analýze výkalů - zvýšení tuků, svalových vláken, bílkovin, snížení tělesné hmotnosti, snížení exokrinní funkce žlázy.
 3. Mírný průběh: exacerbace se vyskytují vzácně (1-2 krát ročně), jsou krátkodobé, bolest není výrazná, snadno se zastaví, ztráta hmotnosti se nevyskytuje, vylučovací funkce žlázy není narušena.

Chronická pankreatitida se vyskytuje u 0,2–0,6% lidí. Současně se neustále zvyšuje počet pacientů, což je spojeno s nárůstem alkoholismu.

Akutní a chronická forma

Existují dva hlavní typy onemocnění - akutní a chronické.

Ve většině případů se akutní pankreatitida vyskytuje na pozadí zneužívání alkoholu, cholelitiázy (až 30% případů), jakož i otravy (intoxikace), virového onemocnění nebo operace gastrointestinálního traktu. Akutní pankreatitida může také nastat jako exacerbace chronické pankreatitidy.

Bez patřičné léčby se může akutní pankreatitida proměnit v chronickou pankreatitidu pankreatu.

Chronická pankreatitida se však může vyskytovat také jako nezávislé onemocnění bez předchozí akutní fáze. Příčiny chronické pankreatitidy mohou v tomto případě sloužit především pro onemocnění žlučových cest - cholecystitis (zánět žlučníku), biliární dyskineze, cholelitiáza.

Příznaky chronické pankreatitidy

Chronická pankreatitida se vyskytuje v období exacerbace, kdy jsou symptomy onemocnění aktivovány ve formě bolesti, nevolnosti, zažívacích poruch a dalších, a remise, kdy se pacient cítí uspokojivě.

Hlavním příznakem chronické pankreatitidy je silná bolest. Jeho poloha závisí na umístění léze pankreatu - to může být levá nebo pravá hypochondrium nebo bolest v žaludku (pod žebry uprostřed).

Obvykle bolest nastane po 40 minutách nebo hodině po jídle, zejména pokud je jídlo příliš mastné nebo kořeněné. Bolest se může zvýšit v poloze na břiše, stejně tak jako na levém lopatce nebo na rameni, na břiše nebo v oblasti srdce. Často je jedinou polohou, ve které může být pacient seděn se sklonem dopředu.

 1. Pokud je postižena celá slinivka, bolest v podobě „pásu“ pokrývá celé horní břicho.
 2. S porážkou pankreatu se bolest hlavy vyskytuje v pravém hypochondriu.
 3. S porážkou těla žlázy dochází k bolesti v jámě žaludku.
 4. Je-li zasažen ocas pankreatu, pak se bolest projevuje v levé hypochondriu nebo vlevo od pupku.

S porážkou slinivky břišní snižuje produkci trávicích enzymů, narušuje práci celého trávicího systému. Proto, nevolnost, řinčení a pálení žáhy jsou symptomy, které vždy doprovázejí chronickou pankreatitidu.

Exacerbace chronické pankreatitidy

V období exacerbace chronická pankreatitida získává příznaky akutní pankreatitidy, proto je nejlepší léčit ji v nemocnici pod dohledem specialistů. Symptomy během exacerbace mohou být vysloveny nebo naopak vymazány.

Pacient si obvykle stěžuje na bolesti v epigastrické oblasti nebo v pravém hypochondriu, ke kterému může dojít jak po jídle, tak i nalačno. Jsou možné projevy dyspepsie (nadýmání, průjem, rachot v žaludku, nevolnost).

Při vyšetření lékař zjistí výskyt bílého plátu na jazyku, úbytek hmotnosti. Kůže pacienta je suchá, odlupuje se. V oblasti břicha jsou možné červené skvrny, po stranách břicha se mohou objevit subkutánní krvácení.

Diagnostika

Scorologické testy s elastázou-1 se používají k posouzení funkce slinivky břišní (norma je více než 200 µg / g stolice). Vzhledem k poškození endokrinního aparátu u této žlázy u pacientů v přibližně jedné třetině případů dochází k poruchám metabolismu sacharidů.

Pro diferenciální diagnostiku se v lékařské praxi často používají ultrazvuk a rentgen.

Komplikace

Časné komplikace chronické pankreatitidy pankreatu jsou: obstrukční žloutenka v důsledku porušení odtoku žluči, portální hypertenze, vnitřní krvácení v důsledku ulcerace nebo perforace dutých orgánů gastrointestinálního traktu, infekce a infekční komplikace (absces, parapancreatitis, retroperitoneální celulitida, zánět žlučových cest).

Komplikace systémové povahy: multiorgánové patologie, funkční nedostatečnost orgánů a systémů (renální, plicní, jaterní), encefalopatie, DIC. S rozvojem onemocnění se může objevit krvácení z jícnu, úbytek hmotnosti, diabetes, zhoubný novotvar pankreatu.

Předpověď

Přísné dodržování diety a diet, kompletní abstinence od alkoholu, přísné dodržování doporučení pro léčbu drogami významně snižují četnost exacerbací, převádějí proces na vzácně se opakující možnost s pomalou progresí. U některých pacientů je možné dosáhnout výrazné a trvalé remise.

Chronická pankreatitida je charakterizována progresivním průběhem, ale zastavení expozice kauzálním faktorům a adekvátní terapie zpomalují progresi onemocnění, významně zlepšují kvalitu života pacienta a prognózu.

Léčba chronické pankreatitidy

Ve většině případů u chronické pankreatitidy se léčba skládá z několika metod, které mají komplexní účinek:

 • dieta;
 • odstranění bolesti;
 • obnovení procesu trávení, odstranění deficitu pankreatických enzymů;
 • zastavení zánětlivého procesu;
 • oprava pankreatické tkáně;
 • prevence komplikací.

Tento seznam popisuje specifický standard pro léčbu chronické pankreatitidy pankreatu, kterou všichni lékaři dodržují. Pouze léky se mohou lišit, jejich volba bere v úvahu individuální vlastnosti pacienta.

Chirurgie

Pacienti s chronickou pankreatitidou zpravidla nevykazují operaci.

V případě silné bolesti, která nemůže být léčena léky, a to zejména v pseudotumorózní formě chronické pankreatitidy, se doporučuje chirurgický zákrok - sfinkterotomie (disekce a expanze otvoru pankreatického kanálu).

Léčba exacerbace chronické pankreatitidy

Když se zánět zhorší, pacient je indikován k urgentní hospitalizaci. První dny po útoku může pacient použít pouze nesycenou alkalickou vodu.

Analgetika a léky, které zmírňují svalový spazmus, jsou podávány intravenózně. Protože pankreatitida v akutním stadiu je často doprovázena opakovaným zvracením a průjmem, velké ztráty tekutin jsou kompenzovány kapátkem ze fyziologického roztoku.

Chronická forma léčby zajišťuje úplné hladovění v období akutního onemocnění. V tomto ohledu intravenózně injikovaný roztok glukózy.

Enzymy jsou také předepisovány jako léčba lékem, pokud je typ pankreatitidy hypokretorický. V případě nadměrného uvolňování pankreatických enzymů předepište léky ke snížení sekreční funkce. Léky pro léčbu jsou do značné míry určeny typem onemocnění. Proto pouze ošetřující lékař může předepsat určité léky.

Standardy pro léčbu chronické pankreatitidy v akutním stadiu jsou nezměněny a účinné. Tři principy, kterými se léky řídí již mnoho let - hlad, zima a mír - to jsou „tři velryby“, které podporují úspěšnou léčbu tohoto onemocnění.
Po normalizaci stavu musí ošetřující lékař dodržovat přísnou dietu pro pacienta, kterou musí pacient trpící pankreatitidou neustále sledovat.

Dieta

Aby se slinivky břišní normálně vyrovnávaly se svými funkcemi, musí pacient s chronickou pankreatitidou dodržovat dietu. Terapeutická výživa je důležitou součástí komplexní léčby nejen akutní pankreatitidy, ale i chronických.

V prvé řadě, správná strava pomáhá eliminovat faktory, které mohou vyvolat exacerbaci chronické pankreatitidy (alkohol, kouření, káva, mastné nebo smažené potraviny, uzené potraviny, různé předkrmy, kořeněná jídla, čokoláda a další).

Rybí, houbové nebo masové vývary jsou zakázány. Je nutné jíst v malých porcích (ne více než 300 g na jídlo), nízkokalorická jídla, 5-6 krát denně. Nejezte potraviny studené nebo velmi horké.

Pijte vodu, která neutralizuje kyselost žaludku (Borjomi, Essentuki č. 17). Omezení denního příjmu tuku, až 60 g denně, sacharidů až 300-400 g denně, bílkovin 60-120 g denně. Omezení příjmu soli denně na 6-8 g

Lidové léky

Nejběžnější a dostupná léčba pankreatitidy je lidová léčba, ale i v tomto případě je zpočátku nutná odborná konzultace s lékařem.

 1. Zlatý knír. K přípravě vývaru budete potřebovat jeden list dlouhý 25 cm, nebo 2 listy po 15 cm, které by měly být rozdrceny a nalít 0,7 l vody. Poté je nástroj umístěn na tichý oheň na čtvrt hodiny, po kterém se během dne naplní teplým místem. V remisi nemoci vezměte 25 ml teplého vývaru.
 2. Brambory a mrkev. K vaření potřebujete pět malých brambor a dvě střední mrkve. Zelenina by se měla umýt ve studené vodě, ale neloupaná. Hlavní věc je odstranit všechny oči z brambor a znovu ho umýt. Vytlačte šťávu ze zeleniny. Měli byste mít sklenici šťávy, pokud je méně, přidejte zeleninu ve stejném poměru. Tato terapeutická směs by měla být během týdne opilá. Udělejte to před večeří jednou denně. Poté proveďte týdenní interval a léčbu opakujte. Léčba pankreatitidy tímto způsobem se skládá ze tří chodů.
 3. Umyl a nalil vodu z ovsa infuzí po dobu asi 24 hodin, pak sušil a drcil do mouky. Dále se mouka zředí vodou, vaří se 3-5 minut a infuzí se aplikuje po dobu 20 minut. Připravený kissel se užívá denně v teplé čerstvé formě.
 4. Smíchejte dohromady 3 lžíce. Já byliny St. John je wort, motherwort, přidejte 6 lžíce. Já suché květy nesmrtel. Vše dobře promíchejte. Pak 1 lžíce. Já tráva vyplnit 1 polévková lžíce. vařící voda, přikryjte, zabalte, nechte 40-50 minut. Kmen, pít 1 polévková lžíce. před jídlem půl hodiny. Ale ne více než 3 krát denně. Lidová léčba pokračuje 2 měsíce.
 5. Budeme potřebovat pelyněk, kořen lopuchu, kořen deviace, květy měsíčku, lékařský heřmánek, bylinu z Hypericum, pelyněk bahenní, trojitou sekvenci, léčivý šalvěj a přesličku (10 g každé složky). Všechny složky jsou rozemlety a důkladně vysušeny. Další 2 lžíce. lžíce sběru nalijte 250 ml vroucí vody, zahřívejte pod uzavřeným víčkem ve vodní lázni asi půl hodiny a trvejte na 10 minutách, pak filtrujte a přiveďte do 250 ml převařenou vodou. Vezměte si bylinnou směs by měla být třikrát denně na půl sklenice půl hodiny před jídlem.

Pokud máte podezření, že rozvoj akutní pankreatitidy domácí léčba není přijatelná, protože takové akce mohou vyvolat výskyt různých komplikací.

Jak a co léčit chronickou pankreatitidu

Pankreatitida je onemocnění spojené s trávicím systémem doprovázené zánětem slinivky břišní. Onemocnění je velmi časté, proto je důležité vědět, jak léčit chronickou pankreatitidu. Rozvíjí se v průběhu několika let a je nahrazen obdobími exacerbace nebo snížením bolesti.

Postup onemocnění

Léčba pankreatitidy u dospělých je dlouhý proces a na to musíte být připraveni. K léčbě nemoci neznamená pouze užívání léků a různých léků předepsaných lékařem, je také důležité dodržovat dietu. Pravidelná preventivní opatření pomohou eliminovat zhoršení onemocnění.

Léčba je zaměřena na obnovení funkce pankreatu a jeho schopnost produkovat pankreatickou šťávu. To pomáhá vyhnout se potravinovým alergiím, které se vyvíjejí u pacienta v důsledku pronikání živin do nádob, které nejsou rozděleny do konce.

Symptomy tohoto onemocnění jsou často podobné jiným onemocněním. Proto děti i dospělí normalizují slinivku břišní v důsledku výskytu pankreatitidy, proto se doporučuje pouze pod dohledem lékaře. Pokud jste však již diagnostikovali - pankreatitidu, léčba bude provedena téměř celý můj život.

K odstranění příznaků onemocnění je nutné pravidelně navštívit lékaře a dodržovat všechna jeho doporučení týkající se stravy, léků. Nedoporučuje se léčit chronickou pankreatitidu.

Léky předepsané lékařem na pomoc s pankreatitidou:

 • odstranit akutní bolest;
 • vyřešit nedostatečnost pankreatu;
 • odstranit zánětlivý proces;
 • zabránit všem druhům komplikací.

Se zhoršením stavu se zvyšuje léčba léky a strava se stává přísnější. Pokud se stav zlepší, je dovoleno přidávat do stravy některé dříve zakázané potraviny, omezit léčbu drogami, zvýšit fyzickou námahu a nahradit silné drogy slabými.

Metody léčby pankreatitidy

K obnovení slinivky může být několik metod: terapeutické a chirurgické. Ale ať už se používá jakákoliv metoda, povinným pravidlem je odmítnout užívat alkoholické nápoje a léky, které mají negativní vliv na slinivku břišní. Pokud nebudete dbát na radu a budete pokračovat v užívání alkoholu v případě chronické pankreatitidy, bude to mít za následek špatné následky: zvýšenou mortalitu, exacerbaci jiných onemocnění, které přispěly k rozvoji chronické pankreatitidy. Včasná léčba vede k pozitivním výsledkům a časem může být na tuto nemoc zapomenuta.

Jak léčit chronickou pankreatitidu? V současné době je hlavní metodou lékařské ošetření. Přípravky určené k pankreatitidě mají malý seznam, ale jsou doplněny velkým množstvím léků působících jako protizánětlivé, zaměnitelné a detoxikační.

Použité drogy

Léčba léky na chronickou pankreatitidu je zaměřena na odstranění vzniklých symptomů. Předepsány jsou následující léky:

 1. Antispasmodické léky. Doporučeno pro exacerbace, těžké bolesti břicha. Mezi nimi: analgin, No-shpa, Baralgin a další analgetika. Pokud je během exacerbace bolesti velmi silný, je doporučeno, aby pilulku, ale injekci lék.
 2. Blokátory receptoru H2-histaminu se používají ke snížení produkce enzymů žláz. Doporučují se tablety jako Famotidin nebo Ranitidin.
 3. Antacidní léky. Oni jsou jmenováni v případě, že je nedostatek navenek, což vede k narušení duodena. Jsou to takové léky jako Almagel, Phosphalugel, atd.

Účinnost léčby chronické pankreatitidy u dospělých zcela závisí na eliminaci intoxikace na začátku exacerbace. V tomto případě je nutné aplikovat komplexní opatření na očištění těla produktů rozpadu zvracením (výplach žaludku). Anti-enzymová léčiva určená pro léčbu chronické pankreatitidy jsou účinná pouze v počáteční fázi onemocnění.

Pro zlepšení odtoku enzymů, které jsou v kanálcích, je nutné je odstranit z krevního oběhu injekcí léků. Inaktivaci enzymů, které se šíří krví, lze snížit pomocí anti-enzymových látek: Trasipol, Gordox nebo Antagozan. Všechny tyto léky mají účinnou látku - aprotinin.

Léčivo Gordoks obnovuje aktivitu organických látek pankreatu, které se nacházejí v buňkách, tkáních těla, stejně jako v srdci, ledvinách a dalších orgánech. Přerušuje škodlivý účinek enzymů na krevní srážení, takže se často používá při operacích. Při exacerbaci pankreatitidy, nejčastěji s rostoucí nekrózou žlázy, se léčivo podává intravenózně. Musí být zaváděna pomalu, aby nedošlo k nepohodlí a nevolnosti. Lék je kontraindikován u těhotných žen.

Antibiotika pro léčbu

Při chronické pankreatitidě u dospělých jsou antibiotika téměř vždy předepisována, aby se snížil zánět samotný slinivky břišní, stejně jako v jiných orgánech, které byly poškozeny enzymy.

Antibiotika zabraňují komplikacím, jako je peritonitida, absces nebo retroperitoneální flegmon. Dávky a dávkovací režim se liší v závislosti na závažnosti onemocnění. Taková antibiotika jsou předepisována jako: Amoxiclav, Vancocin, Ceftriaxon, atd.

Enzymové látky

Léčba chronické pankreatitidy je také prováděna enzymatickými přípravky. Nejčastěji jmenován Pancreatin nebo Creon. Technologie výroby tohoto léčiva umožňuje postupné odstraňování účinných látek a delší terapeutický účinek.

Tyto přípravky obsahují enzymy, které pomáhají trávit a absorbovat bílkoviny, stejně jako tuky a sacharidy. Pankreatický průjem a nadýmání jsou eliminovány. Průběh léčby je předepsán individuálně. Tyto léky jsou kontraindikovány v případě přecitlivělosti na ně nebo exacerbace pankreatitidy. Nepřekračujte předepsanou dávku, abyste nezpůsobili kožní vyrážku, rýmu nebo zánět spojivek.

Kombinované enzymatické přípravky

Často, v nepřítomnosti porušení gastrointestinálního traktu jsou používány kombinované léky. Například, jestliže problémy žlučovodu jsou přičítány Pancurmen, který obsahuje Pancreatin a Turmeric extrakt v kombinaci s Digestal, který obsahuje Pancreatin, stejně jako komponenty žluči.

Účinně se provádí léčba pankreatitidy tabletami Panzinorm Forte obsahujícími hydrochloridy a kyselinu chlorovodíkovou. Jsou kontraindikovány u Botkinovy ​​choroby a hepatitidy.

Dieta pro nemoc

Společně s léčbou pankreatitidy v období chronické formy by měla následovat individuální dieta, která závisí na složitosti onemocnění. Úloha takové výživy v kombinaci s léčbou chronické pankreatitidy nelze podceňovat. V tomto případě je dieta pozitivním faktorem pravidelné expozice nemocným slinivky břišní a vynikajícím preventivním opatřením proti exacerbaci chronického zánětu.

Chronická pankreatitida je celoživotní onemocnění, takže musíte neustále držet dietu. Jídla by měla být kompletní, aby odpovídala potřebám těla. Účelem stravy je dosáhnout úplné ochrany těla pacienta od obnovení zánětu, snížení aktivity enzymů, snížení stagnace v kanálcích.

Je důležité nejen dodržovat dietu, ale také řádně vařit jídlo. Proto je nutné jíst často, postupně, současně. Jídlo by nemělo být studené ani teplé, ale pouze teplé. Produkty pro chronickou pankreatitidu vybírají pouze čerstvé. Pečeme nebo vaříme.

Vyloučit tukové potraviny ze stravy. Za den je dovoleno vzít ne více než 80 g tuku: slunečnice nebo másla.

Je nutné zahrnout do dietních potravin bohatých na živočišné bílkoviny. Mají schopnost obnovit slinivku břišní. Je důležité vyrábět různé potraviny. Je však lepší odmítnout sladké pečivo, protože to může vést k nástupu diabetu. To platí pro všechny produkty obsahující velké množství cukru.

Léčba pankreatitidy v akutním stadiu

Exacerbace chronické pankreatitidy trvá asi týden. Ale nepředstavuje významnou hrozbu pro zdraví. Jaký je primární cíl zánětu pankreatitidy? Za prvé, musíte odstranit bolest. Za druhé, obnovte určité množství tekutiny. Za třetí, k vyložení pankreatu, k pozastavení dalšího patologického procesu.

Obvykle při první návštěvě lékaře jsou předepsány nesteroidní protizánětlivé léky. Paracetamol je výhodný, protože nemá nepříznivý vliv na sliznici žaludku. Nedoporučuje se užívat, pokud byl zánět vyvolaný patologií jater. Pokud tento lék nepomohl, předepisují se narkotická analgetika, mezi nimiž se nejčastěji používá Tramadol. Další léky se také používají k zastavení bolesti:

 • Pangrol (enzym);
 • Papaverin nebo Drotaverin (antispasmodika);
 • Lansoprazol (inhibitor protonové pumpy).

Pro obnovení rovnováhy vody v těle byste měli nalít intravenózní fyziologický roztok (0,9% chlorid sodný) nebo 5% glukózu. Pokud dojde k výraznému snížení cirkulujícího krevního objemu (hypovolemie), pak se používají koloidní roztoky (želatinol nebo reopolyglucin). Když se objeví krvácení, červené krvinky se používají k injekci.

Pro vyložení pankreatu během exacerbace je přiřazena:

 • několik dní hladovění;
 • v následujících dnech přísné dodržování stravy (redukce tuku);
 • vyloučení kouření a alkoholických nápojů;
 • pro udržení pankreatu je předepsán lék "Octreotid".

Prevence chronické pankreatitidy by měla být prováděna pravidelně, protože exacerbace jsou časté. Úkolem pacienta je zabránit častému zánětu. K tomu byste měli neustále sledovat svou stravu.

Jak pomoci sami

Když se slinivka zhoršila, je nejlepší, samozřejmě, vyhledat lékařskou pomoc. Pokud však bolest není tak silná, můžete si pomoci tímto způsobem:

 1. Léčba v první den bude plná hladovění. Doporučuje se používat pouze vodu, ale ne sycené. Pít by měl být doušek, každých 15-20 minut. Kromě vody, můžete použít vývar boky nebo čaj, vaří ne pevně. Poté postupně přidávejte do diety vařenou zeleninu, tvaroh. Vyloučit smažené, mastné a uzené produkty. Sledujte tuto dietu alespoň měsíc.
 2. Při exacerbaci chronické pankreatitidy, zejména při těžké nevolnosti, je nutné použít přípravek Reglan nebo Motilium (jedna tobolka 3krát denně před jídlem);
 3. Chcete-li snížit bolest, musíte použít pilulky, které snižují produkci kyseliny chlorovodíkové v žaludku - to je omeprazol, famotidin. Užívejte 40 mg jednou před spaním po dobu dvou týdnů. Diclofenac nebo Baralgin můžete použít 2 tablety denně. Je však žádoucí tyto prostředky nezneužívat.
 4. Pankreatin pomůže snížit sekreci enzymů žlázy a vytvoří funkční odpočinek. Mělo by se užívat 5krát denně před jídlem. Mohou být nahrazeny Kreonovými tabletami, které by měly být vypity 3krát denně po dobu půl hodiny před jídlem. Trvání pilulky by mělo být až jeden měsíc.

Chronická pankreatitida, pokud se vyskytne na pozadí chronické cholecystitidy nebo cholelitiázy, může být doprovázena křeči žlučových cest. V tomto případě bude rozumné aplikovat antispasmodika: Ne-silo nebo Duspatalin.

Chronická pankreatitida v remisi

Během tohoto období zánětlivé procesy ustupují, takže se většina symptomů neprojevuje znatelným způsobem. Remise u chronické pankreatitidy se nevyskytuje sama o sobě - ​​je výsledkem léčby drogami a dietou.

Patogenetická terapie v remisi bez exacerbace je zaměřena na normalizaci sekrece žaludku, stimulaci regeneračních procesů ve žláze a eliminaci biliární dyskineze.

Během tohoto období je důležité se vyvarovat užívání léků proti bolesti. Měli byste také opustit chipsy nebo čokoládu. Jezte malé pokrmy pravidelně (minimálně 5krát denně). Tam by mělo být hodně bílkovin v potravinách, a to je lepší odmítnout sacharidy a sladkosti.

V případě zachování příznaků exogenní insuficience v období remise chronické pankreatitidy je nutné provést léčbu enzymatickými přípravky.

Chronická pankreatitida - symptomy a léčba dospělých, dieta a léky

Mnoho lidí ví, že akutní pankreatitida je vážné a nebezpečné onemocnění. Kupodivu, po jednom útoku akutní pankreatitidy, se většina pacientů zotavuje, a pokud se po této dietě řídí zdravou výživou, tato nepříjemná epizoda zůstává v životě jediná.

Nejčastěji však různé chyby ve výživě a průvodní onemocnění trávicího ústrojí a hepatobiliární zóny vedou k tomu, že čas od času „pociťuje“ bolest a dysfunkce slinivky břišní a chronická pankreatitida u dospělých je stále častějším onemocněním.

Chronická pankreatitida je velmi složitá - tento proces „znetvoří“ žlázovou tkáň, vede k jejímu vrásnění, tvorbě různých cyst, znovuzrození samotných acini, které produkují hodnotnou pankreatickou šťávu. Jsou zjizvené, nahrazené pojivovou tkání, v žláze se vyskytují různá zúžení vylučovacích kanálků, tvoří se kameny.

K tomuto onemocnění může docházet s minimálními klinickými příznaky as pravidelnými těžkými záchvaty, jakož i maskováním při různých onemocněních trávicího ústrojí, které se vyskytují s bolestí nebo porušením trávení potravy. Nakonec „táhne“ vývoj další patologie - chronické cholecystitidy, častého satelitu chronické pankreatitidy.

Seznámíme se s touto nemocí. Naším hlavním úkolem bude naučit se řádně léčit exacerbace a obecně se naučit, jak se jim vyhnout. Koneckonců, pokud osoba s chronickým onemocněním nemá žádné známky, a zároveň žije celý život, pak můžete bezpečně vyrovnat s zdravým životním stylem.

Rychlý přechod na stránce

Chronická pankreatitida - co to je?

Chronická pankreatitida je celá skupina dlouhodobých současných onemocnění postihujících slinivku břišní, s progresí různých zánětlivých změn (fokální, segmentální nebo difúzní). Hlavním patologickým znakem chronického zánětu je změna struktury buněk pankreatu, jejich atrofie, nahrazení extracelulární matricí nebo vazivové tkáně.

V důsledku toho je narušen systém vedení a vylučování pankreatické šťávy a přístroj ostrůvků, který produkuje inzulín, trpí.

Proto se v případě difúzního poškození slinivky břišní vyskytuje skutečný nedostatek inzulínu a může se vyvinout diabetes mellitus prvního typu, ve kterém bude pacient muset neustále injektovat inzulín. Můžete také ukázat, že velmi častou příčinou rozvoje tohoto diabetu je modřina žlázy s tupým břišním traumatem při dopravní nehodě.

Rozdíl od akutní pankreatitidy

Podobně jako každý chronický proces se chronická pankreatitida liší od akutních následujících ukazatelů:

 • zvlnění kurzu s obdobími exacerbací a remise;
 • více „tolerantní“ obraz exacerbací, při kterých syndrom bolesti samozřejmě není tak silný jako u akutní pankreatitidy;
 • převažující vývoj fibrózy ve tkáni žlázy.

Poslední skutečnost je třeba říci. V případě akutního procesu jsou hlavními škodlivými faktory autolýza nebo samovolné trávení, kdy šťáva pankreatu spěchá zpětně do tkáně žlázy a začíná ji "rozpouštět". Pak se spojí smrt jeho tkání, dojde k nekróze, která může být různá - mastná nebo hemoragická.

Během těchto procesů vznikají nesnesitelné, obklopující bolesti a všechny příznaky akutní pankreatitidy. Pak se roztaví nekrotická ložiska, často se spojí sekundární infekce, forma cyst a někdy 2-3 týdny po ataku akutní pankreatitidy musí být pacient operován, aby vytvořil pankreatické abscesy nebo retroperitoneální celulitidu.

A při chronické pankreatitidě jde proces hladce, ale hlavním faktorem poškození není smrt, ale znovuzrození a nahrazení normálních buněk vláknitou tkání. Fibróza je jizva, "mrtvá", hustá tkáň. Výsledkem chronické hepatitidy je tedy fibróza jater (cirhóza), výsledkem mnoha plicních onemocnění (emfyzém) je plicní fibróza nebo pneumoskleróza.

Příčiny chronické pankreatitidy

V MKN-10 lze číst černobíle, co je „chronická alkoholická pankreatitida“ a dále „jiné formy“. Alkohol je hlavní příčinou chronického zánětu tohoto orgánu, zejména silná a nekvalitní.

Čím vyšší je míra konzumace alkoholu v zemi, tím vyšší je výskyt chronické pankreatitidy. S touto diagnózou je obecně pozorováno 6 až 9% všech gastroenterologických pacientů a průměrný globální výskyt v posledních letech se zdvojnásobil.

Ve stejné době, v Rusku nárůst nebyl dvakrát, ale desetinásobný, a současné údaje pro Rusko jsou pětkrát vyšší než evropský průměr. Další nealkoholické příčiny chronické pankreatitidy zahrnují:

 • porušení odtoku žluči, jeho odlévání do žlázy (žlučových forem);
 • s metabolickými poruchami (diabetes, hemochromatóza, hyperparatyreóza, závažná hypercholesterolémie);
 • s infekcemi a parazitární invazí;
 • s vedlejšími účinky léků;
 • konečně existují, ale vzácně, autoimunitní a idiopatické formy.

Nahoře jsme psali, že se tato choroba vyskytuje ve vlnách. Exacerbace způsobené chybami ve stravě a konzumaci alkoholu jsou nahrazeny obdobími remise nebo remise aktivního zánětu. Jak se nemoc zhoršuje?

Příznaky exacerbace chronické pankreatitidy u dospělých

Pacient „se zkušenostmi“ má smysl, který mu jednoznačně říká, které výrobky by neměly být konzumovány a které strany by neměly být zapojeny. Ale "a stará žena je proruha". Po 30-40 minutách se tedy u pacienta objeví silná bolest v břiše, která, i když nedosahuje takové síly jako u akutní pankreatitidy, může být doprovázena nevolností, zvracením, nadýmáním.

Klasickými příznaky exacerbace chronické pankreatitidy jsou:

 • Tupá, bolestivá bolest v epigastriu, stejně jako v levé nebo pravé hypochondriu;
 • Vzhled okolní bolesti celkem, difúzní procesy;
 • Zvýšená bolest po pití alkoholu a chyby ve výživě;
 • Nevolnost nebo nedostatečné zvracení. Zpravidla zvracení není nikdy tak vyčerpávající jako u akutní pankreatitidy, pacienti mohou pít vodu;
 • Střevní rozrušení nastane: zácpa se střídá s průjmem;
 • Objevuje se steatorrhea a creatorrhea. První ukazuje nedostatek trávení a druhý - proteiny. V důsledku toho vznikají tukové výkaly, které jsou špatně umyty v záchodě, ve kterých mikroskopie odhaluje téměř nestrávené částice masa;
 • Zřídka se může objevit žloutenka. To jen ukazuje, že zhutněná, zanícená a jizva modifikovaná hlava žlázy vytlačuje společný žlučovod, který normálně dostává jak žluči, tak pankreatickou šťávu. Výsledkem je subhepatická nebo mechanická žloutenka;
 • Tělesná hmotnost se postupně snižuje a v období remise se znovu obnovuje. To je přímý výsledek externí sekreční insuficience a malabsorpce (nedostatek absorpce). Také k tomu vede pacientův strach z jídla kvůli očekávání bolesti, proto se nucené hladovění také spojuje s nedostatečným zažíváním.

O diabetu jsme se již zmínili. V období exacerbace může dojít ke zhoršení nedostatku inzulínu a ke zvýšení hladiny cukru v krvi.

Co se týče doby remise, pak v klasickém počátečním stadiu chronických pankreatických lézí může člověk zcela zapomenout, že v poslední době měl exacerbaci. Všechny příznaky nepříjemného zdraví a zhoršeného trávení zmizí a po chvíli se „špatné zdá být snem“.

Výsledkem je, že pacient sám nevěří, že „pár záběrů vodky s horkým a horkým občerstvením“ mu může ublížit. Jako výsledek, tam je chyba ve stravě, a návratnost přijde. Jak léčit období exacerbace chronické pankreatitidy u dospělých a jaká opatření lze přijmout doma?

Léčba chronické pankreatitidy, léků a diet

Je nutné léčit chronickou pankreatitidu po zbytek života - to je naprosto nevyhnutelná skutečnost a musíte ji přijmout. Jak se vypořádat s těžkou bolestí? Koneckonců není žádným tajemstvím, že exacerbace chronické pankreatitidy může mít za následek akutní záchvat s rozvojem nekrózy pankreatu.

První pomoc

Vyžaduje se úplné odmítnutí jednoho dne - dva z jídla a první den je lepší zdržet se vody. Další den můžete použít čistou vodu. Můžete pít minerální, ale pouze zcela nesycené. Jak víte, plyn přispívá k rozvoji žaludeční šťávy, což zvyšuje sekreci pankreatu. Úkolem této fáze je zcela uklidnit žlázu.

 • Za tímto účelem je pacient umístěn na břicho s ledovým obalem. To vám umožní snížit aktivitu enzymů a snížit možné poškození.

Antispasmodika a antiemetika

Pro úlevu od bolesti, při léčbě chronické pankreatitidy doma, můžete použít pouze myotropní antispasmodika, která uvolňují hladké svaly, eliminují křeče svěračů a umožňují aktivní šťávě pankreatu opustit žlázu a dostat se do střevního lumenu. Tento "ne-shpa", papaverin a další léky.

Je přísně zakázáno používat léky proti bolesti, jako je Ketanova. Akutní bolest v břiše může být například symptomem, například perforací žaludečního vředu, který vyžaduje neodkladnou operaci, a léky proti bolesti způsobí falešné zdraví a povedou ke komplikacím.

Můžete použít "Zerukal", "Metaclopramide", snížení nutkání zvracet a snížit nevolnost. Je třeba mít na paměti, že působí na centra zvracení mozku, a nikoliv na gastrointestinální trakt.

Dieta

Strava pro chronickou pankreatitidu je základním kamenem celé léčby. Pokud si vyberete správná jídla a dietu, můžete se zcela vyhnout exacerbacím a udržet kvalitu života, vyhnout se poruchám trávení a vzniku diabetu po mnoho let. Hlavní principy stravy jsou:

 • Úplné odmítnutí alkoholu a kouření (polykání tabáku);
 • Odmítnutí smažených, kořeněných, kořeněných, mastných, uzených pokrmů, sádla, konzervovaných potravin, okurek, marinád, koření, žáruvzdorných tuků, kyselých jídel, bobulí, ovocných nápojů, šumivé limonády a sycených nápojů;
 • Omezené fermentované mléčné výrobky s vysokým obsahem vápníku;
 • Omezování příjmu vlákniny, zejména při dlouhodobém onemocnění. Vlákna inaktivují enzymy a na pozadí slabého trávení zvyšuje fermentaci a hnilobu ve střevech;
 • Užitečné frakční potraviny v malých porcích, ale často, použití snadno stravitelných bílkovin a rostlinných olejů, vařené a parní pokrmy, použití zeleniny.

Klinická praxe ukazuje, že téměř 80% všech exacerbací se vyskytuje v důsledku porušení stravy během slavnostních svátků (například na Silvestra) - to je zase způsobeno dezinhibicí chování poté, co je pacient přesvědčen, aby „vypil sklenku zdravého vína“. Po jedné porci kvalitního alkoholu můžete získat závažnou a závažnou exacerbaci.

Blokátory žaludeční sekrece

Pro snížení produkce trávicích šťáv začněte žaludkem. Za tímto účelem je předepsán omeprazol (blokátory protonové pumpy) a blokátory H2 receptorů. Výsledkem je snížení produkce pankreatické šťávy.

Paralelně s předepsaným obalem ("fosfalugel") a dalšími léky.

Enzymy

Spolu s dietou jsou drogy pro život použití. Jsou konzumovány s jídlem a usnadňují trávení. Jedná se o „Creon“, „Festal“, „Enzistal“, „Pancreatin-Forte“, „Panzinorm“ a další léky.

Vitaminy a eubiotika

Dlouhodobé zažívací potíže s neúčinnou léčbou chronické pankreatitidy vedou ke skutečnosti, že v tlustém střevě dochází k hnilobě a kvašení, normální mikroby umírají. Existuje avitaminóza a dysbakterióza. Použijte "Hilak-forte", "Linex", "Baktisubtil".

Kritériem účinnosti je normalizace stolice, vymizení nepohodlí a nadýmání.

Chirurgie pro chronickou pankreatitidu

V některých případech se operace provádějí v případě chronické pankreatitidy. Indikace jsou kámen v kanálu Virunga, výrazné zúžení průchodu, jeho stenóza jizevnatého traktu, stejně jako těžké bolestivé formy, při nichž je konzervativní léčba neúčinná.

V takových případech se provádí resekce pankreatu nebo laparoskopická resekce celiakálních nervů. V druhém případě dochází k přerušení citlivých vzestupných cest autonomní inervace, což vede ke snížení závažnosti syndromu bolesti.

Prognóza léčby

Stejně jako u mnoha jiných nemocí je prognóza léčby chronické pankreatitidy u dospělých určena závažností a trváním onemocnění. A ani bolest určuje prognózu, ale závažnost enzymatické a endokrinní insuficience.

Řádné střídání exacerbací a klidných remisi trvá asi 10 let. Současně je plně kompenzováno trávení během remise. O deset let později se klinický obraz mění: bolesti se stávají stále méně a trávicí poruchy jsou stále silnější a období remise jsou také doprovázeny abdominální distenzí, průjmem, příznaky beriberi a dysbiózou.

Poruchy motorické evakuace střevního spojení, porucha peristaltiky. Výsledkem je výrazné vyčerpání a pokles imunity, který může být kombinován s těžkým stupněm nedostatku inzulínu. V důsledku toho se osoba stane invalidní.

Aby nedošlo k pokroku ve stádiu chronických zažívacích poruch, je nutné již na začátku nemoci, kdy se objevily exacerbace a remise, prostě je nepřivést do bodu. Už víte, jak rozlišovat, v jakém případě vzniká a podle jakých symptomů se objeví exacerbace chronické pankreatitidy u dospělých a jaká léčba je nutná.

Sledujte svou stravu a buďte zdravý!

Chronická pankreatitida - symptomy, příčiny, léčba, dieta a exacerbace u dospělých

Chronická pankreatitida je považována za progresivní zánětlivé poškození pankreatu, které vyvolává narušení exokrinních a intrasekreorálních funkcí. To zase vede ke snížení produkce enzymů zapojených do trávení, důležitých hormonů (například inzulínu) a řady biologicky aktivních látek. Proto musí všichni pacienti včas rozpoznat symptomy a sledovat včasnou a adekvátní léčbu předepsanou lékařem.

Dále zvážit, co způsobuje vývoj nemoci, co je prvním znakem a symptomem u dospělých, stejně jako jaké účinné metody léčby existují.

Co je to chronická pankreatitida?

Chronická pankreatitida je zánětlivé onemocnění pankreatu s dlouhým relapsem, charakterizované postupnou patologickou změnou v buněčné struktuře a rozvojem funkční insuficience.

V důsledku progrese tohoto onemocnění se vylučuje enzym - trypsin a lipáza - ve žláze. Z tohoto důvodu je krevní oběh orgánu významně narušen, pojivová tkáň roste a vznikají specifické jizvy, oblasti se sklerózou.

Nejčastěji se nemoc vyskytuje v důsledku zneužívání alkoholu na dlouhou dobu. U mužů se může rozvinout chronická pankreatitida pankreatu, pokud pije déle než 15 let, au žen s alkoholem více než 10 let.

Důvody

Hlavním mechanismem pro rozvoj chronické pankreatitidy je zvýšení tlaku v pankreatickém kanálu a stagnace pankreatické šťávy v ní. Dlouhá stagnace v kanálu vede k narušení jeho struktury, což vede k pankreatickým enzymům, které snadno pronikají do vlastní tkáně, ničí buňky (autolýza) a vývoj chronického zánětlivého procesu.

Může trvat 10-15 let, kdy se příznaky chronické pankreatitidy stanou tak zřejmé, že o diagnóze nebudou pochybnosti. Onemocnění může nastat v důsledku:

 • Cholecystitis, gastritida nebo chronická duodenitida.
 • Žaludeční nebo dvanáctníkové vředy.
 • Infekční léze - příušnice, tyfus nebo tyfus, virová hepatitida.
 • Nadměrná konzumace alkoholických nápojů.
 • Neregulovaná strava.
 • Aterosklerotické onemocnění.
 • Pronikání červů v těle.
 • Intoxikace škodlivými látkami - arsen, fosfor, rtuť, olovo.

Fáze vývoje chronické formy

Příznaky chronické pankreatitidy

Počáteční patologické změny ve tkáních žlázy s rozvojem chronické pankreatitidy často probíhají bez symptomů. Buď jsou symptomy mírné a nespecifické. Když nastane první výrazná exacerbace, patologické poruchy jsou již poměrně významné.

Chronická pankreatitida je stav, který je doprovázen:

 • Bolestivé potíže a míra intenzity mohou být různé. Místo lokalizace - epigastrická oblast a levé hypochondrium. Bolest je přítomna buď neustále, nebo se objevuje paroxysmálně. Poté, co pacient něco snědl, příznak zesílí.
 • Dyspeptické poruchy - nevolnost, nutkání k zvracení, pocit těžkosti v břiše, nepříjemná chuť v ústech, nadýmání. Pacient může mít averzi k mastným jídlům a chuť k jídlu někdy zmizí.
 • V průběhu let se pacient může stěžovat na nepříjemné symptomy ve formě krátkodobých pocitů bolesti, které ho po 15 minutách po jídle narušují. Nepohodlí pokračuje od jedné hodiny do 3-5 dnů. Místo jejich koncentrace je horní břicho, někdy bolest je cítil blízko srdce nebo nalevo od hrudníku nebo bederní oblasti. V určitých situacích je to pásový opar. Svou sílu můžete snížit nakloněním dopředu nebo dřepem.
 • Kůže pacienta se stává nevyjádřenou žlutou. Podobné platí pro skléry. Čas od času prochází žlutost kůže.
 • Kvůli nedostatku pankreatických enzymů je narušen proces štěpení komplexních molekul potravin, které konzumujeme, na menší, které jsou schopny strávit ve střevě. V souvislosti s touto okolností, s pankreatitidou, může být i zvýšená výživa doprovázena snížením tělesné hmotnosti, nedostatkem vitamínů v těle, suchou kůží, křehkými nehty, nedostatkem železa v těle (anémie) a dalšími příznaky.

Při pankreatitidě vznikají chronické formy bolesti:

 • problémy s odtokem pankreatické šťávy;
 • zvýšení množství sekrece žlázy;
 • ischemie pankreatu;
 • zánět okolní tkáně;
 • změny nervových zakončení;
 • v okolí se mačká těla.

S rozvojem onemocnění se frekvence exacerbací zpravidla zvyšuje. Chronický zánět pankreatu může způsobit poškození jak žlázy samotné, tak sousedních tkání. Může však trvat roky, než se objeví klinické projevy onemocnění (symptomů).

Zhoršení

Chronická pankreatitida se může zhoršit ze dvou běžných důvodů:

 • užívání velkých dávek alkoholu;
 • dysfunkce žlučových cest.

Existuje také mnoho důvodů, které jsou méně důležité, ale významně zvyšují četnost exacerbací chronické pankreatitidy:

 • pravidelný příjem nízkých dávek alkoholu;
 • sklon k přejídání;
 • kouření;
 • nadváha;
 • jíst nemocné množství tuku;
 • užívání léků;
 • infekční onemocnění;
 • častý stres.

Ve většině případů se projevy exacerbace chronické pankreatitidy projevují ve formě konstantní, akutní a silné bolesti, která se projevuje pod hřbetem.

 • Bolest je často atypická, je maskována jako jiná onemocnění, je nejvýraznější v horní části zad, eroduje se na žaludku.
 • Někdy bolest dodává na hrudi, na straně, cítil v hloubce těla, což je charakteristické pro zhoršení pankreatitidy.

Charakteristické znaky exacerbace chronické pankreatitidy:

 1. Intenzivní bolest, která může být matná nebo ostrá v dutině břišní bez přesné lokalizace, se zhoršuje po jídle a šíření do zad.
 2. Častý průjem s příměsí tukových částic ve stolici.
 3. Smysl hořkosti v ústech.
 4. Zvracení rozptýlené žlučí, obtížné odstranit s léky.
 5. Těžká nevolnost.
 6. Ztráta chuti k jídlu
 7. Bílý květ na jazyku.

Všechny výše uvedené značky se mohou objevit jako celek nebo jeden po druhém. Jestliže osoba trpí těžkou silnou bolestí, pak může dojít k dyspeptickému syndromu, při kterém se pacient rychle zhoršuje.

Komplikace

Pokud čas nevede k kompetentní a kompletní léčbě chronické pankreatitidy, pak na jejím pozadí budou aktivně pokračovat následující komplikace:

 • pankreatické ascites;
 • diabetes mellitus pankreatu;
 • absces;
 • tvorba flegmonů v retroperitoneálním prostoru;
 • zánětlivý proces v vylučovacích kanálech;
 • duodenální obstrukce v chronické formě;
 • B12-chudá anémie;
 • portální hypertenze;
 • gastrointestinální krvácení může nastat v důsledku ruptury pseudocysty;
 • tvorbu zhoubných nádorů.

Diagnostika

Léčbu chronické pankreatitidy může provádět jak terapeut, tak gastroenterolog. S rozvojem endokrinní insuficience je indikována konzultace s endokrinologem a v případě komprese okolních orgánů chirurg.

Diagnózu lze provést až po provedení těchto výzkumných metod:

 • změny v obsahu elastázy v moči - hlavní způsob klinického výzkumu pacienta;
 • detekce steatorrhea - přítomnost nestráveného tuku ve výkalech;
 • provádění výzkumného testu pro stimulaci žláz;
 • Ultrazvuk;
 • CT sken podle indikací;
 • testování krevní glukózy a testování citlivosti na glukózu.

Jak léčit chronickou pankreatitidu?

Psát pacientovi plán na nadcházející léčbu, lékař stanoví velmi specifické cíle. Je nutné:

 • odstranit bolest;
 • zajistit odpočinek slinivky břišní;
 • snížení jeho sekreční aktivity;
 • kompenzovat nedostatek pankreatických enzymů;
 • Upravte poruchu metabolismu sacharidů (pokud je to nutné).

K dosažení těchto cílů při nechirurgické léčbě pacientů se všemi typy chronické pankreatitidy by měly být použity různé metody.

Kombinované účinky různých zdravotních faktorů (dieta, drogy, fyzioterapie atd.) Jsou účinnější.

Léky

Při chronické pankreatitidě mohou být předepsány následující léky:

 1. Činidla obsahující enzymy. Zaměřuje se na snížení zátěže slinivky břišní a urychlení procesu regenerace tkání. Trávicí enzymy usnadňují proces trávení a asimilaci potravin, usnadňují práci gastrointestinálního traktu. S jejich neustálým vstupem zmizí nevolnost, chuť k jídlu. Mezi léky obsahující enzymy patří: CREON, Pankreatin atd.
 2. Antacida, která snižují kyselost. Podle principu působení se dělí na: sání (Rennie) a neabsorbovatelné (Almagel, Maalox). Sání umožňuje rychlou, ale krátkodobou úlevu. Účinek neabsorbovatelného delšího účinku se projevuje po určité době.
 3. A nalgetiki měl za cíl zbavit se bolesti v pankreatitidě v období exacerbace. Antispasmodika (No-shpa, papaverin) jsou předepsány ke zmírnění křečí hlavního pankreatického kanálu.
 4. Pro neutralizaci kyseliny jsou předepsány antisekreční léčiva (famotidin, omeprazol).
 5. Protizánětlivé léky (diklofenak) snižují bolest snížením zánětu pankreatu.
 6. Snížení aktivní sekrece žlázy, léků (Octreotid, Sandostatin) se používá při exacerbaci chronické pankreatitidy, se syndromem těžké bolesti, který nezastavuje spazmolytika.
 7. Prokinetika (Motilium, Zeercal) se používá k potlačení nevolnosti v souvislosti se zvracením během období exacerbace.

Léčba exacerbace chronické pankreatitidy

Charakteristiky léčby silného útoku spočívají v přísném dodržování lůžkového odpočinku, stravě a užívání vhodných léků pouze v nemocnici, protože existuje reálná hrozba nejen pro zdraví, ale také pro život člověka. Před příjezdem sanitky by měl být pacientovi poskytnuta první pomoc:

 • Absolutní hlad.
 • V oblasti slinivky břišní připevněte chlad.
 • Plný odpočinek a odpočinek.

Mnoho pacientů by chtělo objasnit, jak dlouho může exacerbace chronické pankreatitidy trvat? Lékaři zdůrazňují, že ve většině epizod relaps onemocnění nepřekročí 7 dnů.

Pomocné léky na úlevu od bolesti:

 • enzymy (Creon nebo Pangrol);
 • antispasmodika (drotaverin nebo papaverin);
 • inhibitory protonové pumpy (lansoprazol, rabeprazol).

Pro uvolnění pankreatu se používá:

 • dieta s přísným omezením tuku nebo úplným hladověním po několik dní;
 • úplné odstranění alkoholu a kouření;
 • Octreotid - lék, který je analogem hormonu pankreatického somatostatinu.

Provoz

Chirurgická léčba chronické pankreatitidy:

 • sfinkterotomie v případě okluze Oddiho svěrače;
 • excize kamenů v kanálcích pankreatu s postupným obturací;
 • otevření a sanitace hnisavých ložisek (abscesy, flegmon, cysty);
 • pankrektomie (plná nebo částečná);
 • vazektomie, splanchectomie (operace vyříznutí nervů regulujících sekreci žlázy), částečná
 • excize žaludku (resekce);
 • odstranění žlučníku s komplikacemi velkého žlučovodu a žlučníku;
 • techniky pro vytváření obvodových odtoků žluči pro uvolnění zátěže z hlavních pankreatických kanálků (wirsunoduodenostomy atd.).

Strava a výživa

U dospělých se onemocnění stává chronickým, což znamená, že je třeba věnovat náležitou pozornost výživě, protože může zabránit exacerbacím. Každá exacerbace znamená nahrazení normálně fungující tkáně vláknité žlázy. V průběhu let se tedy u pacienta vyvíjí exkreční a intrasekreční insuficience.

Základní principy výživy u chronické pankreatitidy:

 1. Dieta číslo 5p u chronické pankreatitidy zahrnuje zavedení většího množství bílkovin ve stravě odstraněním tuku a sacharidů. Rovněž je nutné zanechat hrubá rostlinná vlákna a tuky.
 2. Smažené jídlo není povoleno. Jídlo se doporučuje vařit ve dvojitém kotli, vařit a péct ve vlastní šťávě.
 3. Všechny produkty, které způsobují dyspepsii a zvyšují produkci enzymů, jsou také vyloučeny z menu.
 4. Krmivo pro pacientovu dietu pro chronickou pankreatitidu by mělo být vyvážené ve složení, pokrmy jsou podávány v teplé a polotekuté formě.
 5. Výživová frakce, sestává z 5-6 jídel, s porcemi malého množství.
 6. Úplný zákaz používání alkoholických nápojů eliminuje hlavní rizikový faktor pankreatu.
 7. Nové produkty ve stravě by měly být zavedeny opatrně, v malých porcích.
 8. při sebemenší indispozici by měl být opuštěn až do úplnější stabilizace pankreatu;
 9. Doporučení pro důkladné žvýkání jídla je také vhodné pro zdravé tělo, ale v případě onemocnění slinivky břišní je třeba toto pravidlo dodržovat zvláště pečlivě, i když se podává krémová polévka.

Strava s exacerbací chronické pankreatitidy, navzdory omezením, je velmi různorodá. Je povoleno zahrnout do stravy:

 • libové maso a drůbež;
 • chudé ryby ve vařené formě;
 • vegetariánská zelenina kyselá;
 • vegetariánské polévky s rýží, s nudlemi, pohankové krupice, krupici, ovesné vločky;
 • vařená strouhaná zelenina (brambory, mrkev, cuketa, květák, dýně);
 • omelety ze 2 vajec;
 • nízkotučné mléčné výrobky, nekyslý a nízkotučný tvaroh, kyselá smetana a smetana v mírném množství, mléčné výrobky;
 • zralé ovoce s nízkou kyselostí, strouhané bobule, pečená jablka;
 • kompoty a slabý čaj s citronem;
 • mírné množství másla a rostlinného oleje;
 • cereálie vařené ve vodě a mléce v poměru 1: 1;
 • vařené těstoviny;
 • cukroví bez cukru a domácí drobky.

Pacienti jsou kontraindikovaní s takkogonnym účinkem:

 • maso,
 • kost,
 • vývar z hub a ryb,
 • smažená jídla.

Zásadní význam má odmítnutí alkoholických nápojů, protože jsou silnými stimulanty sekrece pankreatu.

Během remise se seznam produktů rozšiřuje a zařazení zeleniny a ovoce se projevuje již v syrové formě. Zelenina se používá v salátech, přílohách, vinaigretách a jako samostatné pokrmy. Kromě obilovin, můžete si pilaf se sušeným ovocem a vařeným masem, těstovinami, krupeniki. Polévky se vaří bez šťouchané řepy polévky, boršč a zelná polévka jsou pečlivě zavedeny. Pro zlepšení chuti používají domácí omáčky a koření.

Při chronické pankreatitidě se často předepisuje léčebný cyklus minerální vody. Pro dosažení efektu pitné vody není uhasit žízeň, ale podle doporučení recepce se podle tohoto systému používají určité druhy vody.

Přiřaďte průběh přívodu vody značky Essentuki číslo 4, Borjomi a Smirnovskaya, se zvláštním účinkem na slinivku břišní:

 • zabránit stagnujícím procesům v žlučovodech, v samotném pankreatu;
 • snížit riziko zánětlivých procesů;
 • normalizovat práci žaludku a střev.

Prevence

Abychom se neučili, jak se léčit chronickou pankreatitidu, je nutné zapojit se do včasné prevence onemocnění, která zahrnuje:

 • odvykání kouření;
 • odstranění používání alkoholických nápojů;
 • diety;
 • pravidelné rutinní kontroly úzkými odborníky.

Chronická pankreatitida by měla být léčena pod dohledem gastroenterologa. Když se objeví první příznaky popsané v článku, určitě projděte diagnostikou, abyste zjistili přesnou diagnózu.