Image

Nízká hustota cholesterolu zvýšená příčiny a léčba

Posted by: Content · Publikováno dne 12.12.2014 Aktualizováno dne 10/17/2018

Obsah tohoto článku:

Lidské tělo pro normální, efektivní život vyžaduje tuky - rostlinné i tukové. Cholesterol (chol) je organická sloučenina - lipofilní alkohol, který je produkován jaterními buňkami (až 80%), zbytek těla odchází z příchozí potravy. Protože se zabýváme alkoholem, správným názvem této látky podle chemické klasifikace je stále „cholesterol“, častěji se vyskytuje ve více vědecké literatuře a článcích.

Cholesterol je tvůrcem našich buněk, aktivně se podílí na posilování buněčných membrán a také přispívá k tvorbě mnoha důležitých hormonů. Jsou velmi důležité pro mozek, cholesterol také poskytuje všechny tkáně našeho těla s antioxidanty.

Je cholesterol špatný?

Pravděpodobně každý slyšel výraz „Zvýšený cholesterol v krvi“. Podle statistik bylo více než polovina všech úmrtí způsobených srdečními problémy způsobena vysokou hranicí lipidů jedné z jejích sloučenin. Cholesterol je nerozpustný ve vodě, takže se pohybuje kolem lidského těla, obklopuje se obalem proteinů apolipoproteinů. Takové komplexní sloučeniny se nazývají lipoproteiny. Cirkulují skrze krev těla v několika typech cholesterolu:

 1. VLDL cholesterol (lipoproteiny s velmi nízkou hustotou) - z nichž játra tvoří LDL;
 2. LPPP (lipoproteiny se střední hustotou) - jejich počet je velmi malý, je produktem výroby VLDL;
 3. LDL (lipoprotein s nízkou hustotou);
 4. HDL (lipoprotein s vysokou hustotou).

Liší se počtem komponent, které tvoří. Nejvíce agresivní z těchto lipoproteinů je LDL sloučenina. Když rychlost HDL prudce klesá a LDL je zvýšená, vznikají situace, které jsou pro srdce velmi nebezpečné. V takových případech mohou krevní tepny začít tuhnout, což vede k rozvoji aterosklerózy.

Přečtěte si více o LDL a HDL

Funkce LDL (ldl) (nazývá se „špatné“ složení lipidů) spočívá v odběru cholesterolu z jater, který ji vytváří a přenáší přes tepny. Tam je lipid uložen plaky na stěnách. Zde se přijímá dobrá lipidová složka HDL. Přebírá cholesterol ze stěn tepen a přenáší ho kolem těla. Ale někdy je tento LDL oxidován.

Existuje reakce těla - produkce protilátek, které reagují na oxidovaný LDL. HDL cholesterol zabraňuje oxidaci LDL, odstraňuje přebytečný cholesterol ze stěn a vrací ho do jater. Tělo však produkuje tolik protilátek, že zánětlivé procesy začínají a HDL se již s prací nedokáže vyrovnat. V důsledku toho jsou tepny poškozeny.

Kontrola cholesterolu

K tomu se provádí krevní test na chol (lipidogram). Krevní test se odebere ze žíly brzy ráno. Analýza vyžaduje přípravu:

 • nejíst po dobu 12 hodin před podáváním;
 • po dobu dvou týdnů nejí příliš tučné potraviny;
 • asi týden, aby se vyhnul fyzické námaze;
 • Půl hodiny před analýzou zapomeňte na cigarety, nekuřte.

Analýza cholesterolu v krvi se provádí poměrně časově náročnými metodami fotometrie a depozice. Tyto metody jsou nejpřesnější a nejcitlivější. Lipidogram je analýza krevních hladin následujících lipoproteinů: t

 1. Celkový cholesterol;
 2. Cholesterol HDL (nebo alfa-cholesterol) - snižuje možnost aterosklerózy;
 3. LDL cholesterol (nebo beta cholesterol) - pokud je zvýšený, zvyšuje se riziko onemocnění;
 4. Triglyceridy (TG) - transportní formy tuků. Pokud je jejich rychlost překročena, ve vysoké koncentraci - je to signál nástupu onemocnění.

Kromě aterosklerózy může vysoký cholesterol vyvolat řadu dalších onemocnění spojených se srdcem, muskuloskeletální tkání.

Osteoporóza

Zvýšené hladiny lymfocytů stimulují tvorbu látky, která začíná ničit kosti. Jejich aktivita probouzí oxidované lipoproteiny, jejichž působení vede ke zvýšení lymfocytů. Zvýšené lymfocyty začínají aktivně produkovat látky, které způsobují snížení hustoty kostí.

Nárůst lymfocytů vede k rozvoji osteoporózy. To je další důvod, proč pečlivě sledovat, zda rychlost cholesterolu v krvi nepřekračuje přípustnou úroveň. Lipidogram se doporučuje provádět jednou za pět let všem dospělým ve věku nad 20 let. Pokud člověk dodržuje dietu s omezením tuku nebo užívá léky, které snižují hladinu cholesterolu v krvi, provádí se tato analýza několikrát ročně.

Hypercholesterolémie

Když je cholesterol v krvi zvýšen, tento stav se nazývá hypercholesterolemie. Pomáhá tak učinit data pro diagnostiku v analýze profilu lipidů.

Co znamená zvýšený LDL cholesterol v krvi?

Když je LDL cholesterol zvýšený, mnoho pacientů konfrontovaných s tímto indikátorem je znepokojeno tím, co to znamená a jak se snižuje hladina lipoproteinů v krvi.

Složení jakékoliv buněčné struktury zahrnuje komplexní komplexy nazývané lipoproteiny. Co se týče lidského těla, jsou rozděleny podle hustoty, která je stanovena při pečlivé metodě ultracentrifugace. Obsah každého z nich pomáhá při diagnostice různých onemocnění a patologických procesů.

Lipoproteiny o nízké hustotě plní nejdůležitější funkci transportu cholesterolu syntetizovaného uvnitř těla.

Jsou také nazývány „škodlivými“ strukturami, protože vysoká koncentrace LDL v krvi ukazuje na progresi aterosklerózy.

Účel LDL

LDL cholesterol je zkoumán ve spektru analýzy krevních lipidů. Studie je ukázána následujícím kategoriím jednotlivců:

 1. Při plánovaných kontrolách u osob starších 40 let.
 2. Pacienti s kardiovaskulární patologií.
 3. Dědičně predisponovaný k aterosklerózním pacientům.

Lipidogram nastavuje koncentraci cholesterolu nejen na nízkou hustotu, ale také na velmi nízkou a vysokou hustotu, celkový cholesterol a další triglyceridy. Kompletní obraz lipidového složení krve umožňuje spolehlivě stanovit povahu dyslipidémie.

Na molekulární úrovni cholesterol mastných kyselin vypadá jako tekutý krystal. Ve svém převažujícím množství se syntetizuje v játrech a střevech, část z ní pochází přímo z potravy.

 • Je nezbytný pro následnou tvorbu hormonů a vitamínů v těle.
 • Zahrnuty v membráně.
 • Podílí se na vedení nervových impulzů a dalších metabolických procesů.

Přeprava cholesterolu v krevním řečišti se provádí ve spojení s proteinem. Tak vznikají lipoproteiny s různými hustotami, mezi nimiž jsou lipoproteiny o nízké hustotě považovány za „nejvíce škodlivé“. Tyto struktury dodávají cholesterol do všech orgánů, které to potřebují. Při vysokých koncentracích v krvi však ucpávají krevní oběh a tvoří aterosklerotické plaky. Proto je důležité dodržovat normu LDL a obecně regulovat lipidové spektrum.

Komunikace LDL a HDL

Pochopení toho, co PAPs je, je stejně důležité. Lipoproteiny o vysoké hustotě transportují cholesterol, avšak proteiny, které jsou v nich obsaženy, netvoří po cévním lůžku jeho usazeniny. Naopak během migrace mají tendenci absorbovat přebytečné lipidy v krvi. Proto se tento typ lipoproteinu nazývá "dobrý". Vysoký obsah cholesterolu s jeho zvýšenými hodnotami minimalizuje nebezpečné riziko aterosklerotických komplikací. Pokud je tedy HDL snížen, znamená to také, že jsou nutná terapeutická opatření.

HDL cholesterol funguje jako „čistší“ krevní oběh a odstraňuje aterosklerotické plaky.

Jeho syntéza se zvyšuje, když je LDL cholesterol zvýšen v krvi. Zásoby těla však nejsou vždy dostačující k vyrovnání patologického stavu, což narušuje rovnováhu LDL a HDL.

Etiologie zvýšeného LDL

V klinické praxi byly izolovány termíny popisující nerovnováhu cholesterolu s nízkou a vysokou hustotou. Když je zvýšen pouze LDL, hovoří o hyperlipidemii, hlavním rizikovém faktoru aterosklerózy. Nedostatek cholesterolu s vysokou hustotou a růst sloučenin s tímto nízkým parametrem může být způsoben následujícími patologickými procesy:

 1. Porušení tvorby cholery, tvorba žlučových kamenů.
 2. Destruktivní poškození ledvin.
 3. Funkční činnost štítné žlázy.
 4. Hyperglykémie, zvýšená tolerance glukózy, diabetes mellitus.
 5. Degenerace karcinomu pankreatu.
 6. Benigní onkopatologie prostaty u mužů.
 7. Zneužívání alkoholu, aktivní a pasivní kouření.
 8. Dědičná predispozice k hyperlipidemii a nedostatek lipoproteinového cholesterolu s vysokou hustotou.

LDL může dočasně zvýšit tukové potraviny v předvečer odběru krve pro lipidový profil. Opakovaná analýza po období vyvážené stravy pomáhá vyvrátit nebo potvrdit hyperlipidemii.

Normy pro cholesterol

Doporučená norma LDL je nastavena v určitém rámci:

Data jsou založena na populační studii, která byla provedena ve Spojených státech a byla založena na lidech, kteří jsou náchylní k ateroskleróze a kardiovaskulárním onemocněním. Existují však výjimky, kdy vysoká koncentrace LDL nekoreluje s žádným rizikem vůbec.

Některá zdravotnická zařízení dodržují další přijatelné hodnoty v lipidovém profilu.

LDL je v některých studiích normou, záleží na věku, který určuje intenzitu biochemických procesů v těle.

Pokud lipoproteiny o nízké hustotě překročí uvedenou koncentraci, existuje reálné riziko aterosklerotických komplikací. Patří mezi ně:

 • různé poruchy kardiovaskulárního systému;
 • v extrémních případech infarkt myokardu a krvácení v mozku.

Příprava na analýzu

Doporučuje se testovat obsah beta lipoproteinů v normálním stavu nebo pro patologii ráno nalačno:

Povoleno pít vodu, ale ne nápoje obsahující kofein a jiné nápoje.
Měla by být také sledována podmínka, že poslední jídlo nesmí být dříve než 12 hodin, ale ne více než 14 hodin.
Výsledek analýzy HDL, LDL a VLDL je také ovlivněn příjmem léků. Proto s plánovanou analýzou lipidového spektra jsou všechny léky zrušeny nejen den před, ale také během několika dnů. Pokud to není možné a vysazení léků může ohrozit život pacienta, musí být ošetřující lékař informován o užívaných lécích a jejich dávce, která má být objasněna.

Pokles

Za účelem normalizace beta lipoproteinů je nejprve nutné stanovit důvod jejich zvýšení.

Léčba drogami a vyvážená strava pomáhají dosáhnout doporučených hodnot lipoproteinů s vysokou hustotou a struktur s nízkou hodnotou. Léčbu lze provádět jak s léky, tak s lidovými recepty, ale především je nutná nutriční korekce.

Cholesterol Dieta

Dietní potraviny činí zaujatost potravin s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem „dobrého“ cholesterolu.

Norma HDL a LDL v lipidovém profilu bude stanovena obohacením stravy následujícími produkty:

 1. Mořský původ, zejména mořské ryby s vysokým obsahem "dobrého" cholesterolu.
 2. Olivový olej, přímá extrakce, bez přísad a nečistot.
 3. Ořechy a semena, lněné semínko.
 4. Oves a kaše z ječmene, další jídla na bázi.
 5. Ovoce: jablka a hrušky.
 6. Zelenina: rajčata, mrkev.
 7. Rostliny z rodiny luštěnin: hrách, fazole.

Mnoho pacientů se bojí dozvědět se, že lipoproteiny o nízké hustotě jsou zvýšeny v krvi, a lékař doporučuje dietu na jejich snížení. Terapeutická racionální výživa však neznamená neustálý pocit hladu u pacientů.

Seznam produktů povolených ve stravě je poměrně různorodý, což vám umožňuje připravovat nové pokrmy denně.

Různé a povolené nápoje, které odstraňují "škodlivý" cholesterol lipoproteinu s nízkou hustotou:

 • čerstvé šťávy ze zeleniny a ovoce;
 • zelený čaj.

Existuje také samostatný seznam potravin, jejichž obsah cholesterolu lze nazvat „kritický“. Patří mezi ně:

 • droby;
 • tučné vepřové maso;
 • hovězí maso;
 • jehněčí.

Ve stravě proti hyperlipidemii je třeba vyloučit:

O něco méně „škodlivého“ cholesterolu je obsaženo v tukových mléčných výrobcích, jejichž spotřeba by měla být udržována na minimu:

Léčba léky

Konstantní inovace v medicíně přidávají do farmakologického průmyslu všechny nové přípravky, které regulují lipidové spektrum.

Statiny
Klinická praxe lékařů ukazuje, že pokud je LDL cholesterol překročen, znamená to, že je nutné předepisovat statiny. Přípravky této řady mají jedinečnou vlastnost snižovat vylučovací funkci jater. Beta lipoproteiny jsou v tomto případě vyráběny v menším množství a nedosahují kritické koncentrace v kombinaci s exogenním cholesterolem.

Nejběžnější statiny s následujícími názvy:

Jsou jmenováni jednou denně v dávce odpovídající tělesné hmotnosti pacientů.

Fibráty
Léky třídy fibrátů jsou také žádány, aby vedly k lipoproteinům. Ty přímo ovlivňují LDL, ničí jejich strukturu. Současně rostou i lipoproteiny o vysoké hustotě, které ničí plaky cholesterolu. Současně se kvantitativně normalizuje lipidové spektrum:

Kyselina nikotinová
Ovlivňuje alfa cholesterol a jeho další frakce kyselina nikotinová. Drogy založené na něm:

 • zničit strukturu LDL v krvi;
 • inhibují jejich produkci v játrech.

Lékaři často používají k eliminaci hyperlipidemie kombinovanou terapii.

Lidové recepty

Pokud je hladina HDL cholesterolu mírně snížena a lipoproteiny s nízkou hodnotou jsou také mírně pozměněny, léčba s prokázanými lidovými prostředky je povolena. Následující předpisy, které normalizují „škodlivý“ cholesterol, jsou nejčastější v alternativní medicíně:

 1. Lněné semínko v drcené formě se používá jako přísada do různých jídel. Semena můžete sekat v dřevěné nebo keramické maltě. Celkový počet z nich za den se doporučuje, aby se až na lžíci, k použití po celý měsíc.
 2. Celer - hlavní produkt ve stravě těch lidí, jejichž cholesterol HDL je vysoký. V boji proti hyperlipidemii se doporučuje vařit po dobu nejméně 5 minut a použít ji, sypaný práškovým cukrem nebo sezamem.
 3. Rozdrcené kořeny lékořice v množství 2 lžíce nalijte půl litru vroucí vody a vařte 2-3 minuty. Dále filtrujte vývar, ochlaďte a vezměte si třetí šálek denně na prázdný žaludek. Délka léčby je nejméně 2 týdny.

Léčebná terapie je často hlavním protidrogovým programem.

Žádná tradiční ani alternativní medicína nepracuje v podmínkách iracionální výživy a fyzické nečinnosti.

I když může být koncentrace "škodlivého" cholesterolu snížena, výsledek bude dočasný a nestabilní. Proto je důležité kombinovat jakoukoliv léčbu s léčebnými opatřeními. Zahrnují metody boje proti obezitě, kategorické ukončení kouření a zneužívání alkoholu. Denní cvičení musí být kombinováno se zdravou výživou, odstraněním nadbytečných smažených potravin, marinád a uzeného masa. Dále jsou zde uvedeny fyzioterapie, masáže, lázeňská léčba.

Dobré návyky získané při terapeutické eliminaci hyperlipidemie se stávají pro mnoho lidí způsobem života.

 • Zdravé jídlo;
 • úvod do sportu;
 • emocionální stabilita;

umožňují nejen mít optimální spektrum lipidů, ale také zabránit různým patologickým procesům a onemocněním.

Podmínky, za kterých jsou lipoproteiny o vysoké hustotě nebo LDL zvýšené, jsou důležité pro pochopení podstaty patologie. Znalost toho, co tvoří lipidové spektrum, pomáhá pacientům uvědomit si potřebu diety jako hlavní profylaktické látky proti ateroskleróze. Léčba drog a drog může působit jako primární a sekundární činnost.

Co znamená vysoký cholesterol a jak je to nebezpečné?

Mnoho výrobců potravin tvrdí, že jejich výrobek „neobsahuje cholesterol“. Tento marketingový trik je určen pro milovníky správného jídla a téměř vždy dosáhne cíle. Koneckonců, cholesterol (cholesterol), který je užitečný v optimálních množstvích, si nevšiml, že se změnil v monstrum 21. století, které nutí zdravé příznivce potravy nahlédnout do složení konzumovaných potravin. Jsou takové obavy oprávněné a některé potraviny skutečně pomohou vyřešit problém, pokud je cholesterol vysoký? Řekněte o této otázce vše, co je možné.

Co znamená krevní obraz lipoproteinů?

Když je cholesterol zvýšen v krevní plazmě, v jazyce odborníků, znamená to, že se vyvinula hypercholesterolémie nebo hyperlipidemie. Nejedná se o nezávislé onemocnění, ale o faktor s vysokým rizikem výskytu vaskulárních patologií nebo příznakem patologického stavu, vyjádřeného zvýšeným cholesterolem - to je hypercholesterolemie.

S vážným rozporem s referenčními hodnotami cholesterolu v lipidovém spektru je nutné provést hloubkovou studii krevní plazmy - lipidogramu. Procedura analyzuje kvantitativní přítomnost jednotlivých frakcí cholesterolu, označovaných jako „špatné“ a „dobré“.

LDL a VLDL (špatné)

Cholesterol je v plazmě zastoupen několika frakcemi sloučenin tukového proteinu (lipoprotein, LP). Léky s nízkou a velmi nízkou hustotou (LDL a VLDL) jsou považovány za „špatný“ cholesterol, protože mají schopnost proniknout do cévní stěny a být v něm uloženy. Pokud je tedy cholesterol s nízkou hustotou zvýšen, znamená to, že v důsledku funkčních poruch v těle dochází k narušení metabolismu tuků a vzniku hyperlipidemie.

Pokud se cholesterol ve frakcích VLDL a LDL dlouhodobě prodlužuje, znamená to, že v budoucnu existují předispoziční faktory pro nástup kardiovaskulárních katastrof. Měrnou jednotkou cholesterolu je milimol na litr krve. Nízká hustota, nebo LDL, by neměla být vyšší než 4,7 mmol / la VLDL by neměla být vyšší než 0,2 mmol / l.

HDL (dobré)

„Dobrý“ cholesterol je lipoproteinová sloučenina s vysokou hustotou (HDL), která není uložena v cévní stěně, ale přenáší lipidy z orgánů do jater. Poskytuje odtok "špatného" cholesterolu z cév.

Normální množství léků s vysokou hustotou v krvi se pohybuje v rozmezí od 0,7 mmol / l do 1,7 mmol / l a maximální hodnoty jsou žádoucí, protože s nedostatkem HDL se evakuace lipoproteinů s nízkou hustotou z lumen cév zhoršuje. Pokud je HDL cholesterol zvýšený, lék to nepovažuje za patologický stav: neměli byste se starat o to, co to znamená.

Zvýšený cholesterol HDL je často pozorován při různých systémových patologiích a pravidelném užívání některých léků (například inzulínu). Pokud je u mladé ženy zvýšena hladina cholesterolu s vysokou hustotou (v kombinaci s jinými frakcemi), může to znamenat, že je těhotná.

Rozdíl mezi „dobrým“ cholesterolem a „špatným“

Generál

Běžný cholesterol je chápán jako souhrn všech frakcí - triglyceridů a chilonomicronů s vysokou hustotou a nízkou hustotou, a pokud je zvýšen, je obvykle způsoben LDL. Pokud je tedy celkový cholesterol zvýšen nebo snížen, znamená to, že existují závažné poruchy, které interferují s normálním metabolickým procesem.

Normální množství celkového cholesterolu se pohybuje od 3,5 mmol / l do 6,5 mmol / l. To znamená, že cholesterol je 6,6 mmol / l, což je již obecně vysoké. Totéž lze říci o míře 7,7 a vyšší, to znamená, že celkový cholesterol je zvýšen.

Co když je nízkohustotní cholesterol vysoký?

Se zvýšeným LDL cholesterolem vzrostly hodnoty celkového cholesterolu. Pokud se celkový cholesterol zvýší na 8 nebo 9 mmol / l, člověk se začne bát - co dělat. Nejdříve si vytvořte profil lipidů, abyste zjistili, která frakce provokovala nadbytek normy. Pokud je nízký molekulární cholesterol vysoký, je nutné najít a odstranit příčinu této poruchy.

Pro léčbu může být zapotřebí jak lékařských, tak i jiných lékových metod. Vyberte si optimální léčebný režim, který pomůže lékaři.

Důvody

S ohledem na otázku příčin vysokého cholesterolu v krevní plazmě odborníci klasifikují hyperlipidemii v závislosti na provokujících faktorech:

Primární hyperlipidemie je diskutována v případě jejího dědičného původu. Procesy výměny jsou programovány stovkami tisíc genů: některé z jejich vlastností vedou k defektu metabolismu tuků. Tento faktor je hlavním důvodem, proč je cholesterol zvýšen v primární formě hypercholesterolemie.

Sekundární příčina je důsledkem různých systémových nebo organických onemocnění člověka, což vede ke zvýšení cholesterolu:

 • onemocnění jater a štítné žlázy;
 • chronické selhání ledvin;
 • diabetes a další.

Aby bylo možné zvolit terapeutická opatření proti vysokému cholesterolu, v tomto případě je nutné přesně určit, z čeho je odvozeno, jakou chorobu provokovala dyslipidemie a zabývat se touto základní patologií. Nutriční příčina dyslipidemie je indikována, když je vysoký cholesterol dodáván s jídlem, i když to není více než 20% celkového cholesterolu obsaženého v těle.

Tato stejná forma hyperlipidémie zahrnuje metabolickou poruchu způsobenou dlouhodobou medikací (hormony, některá diuretika, beta-blokátory atd.).

Kromě toho bylo pozorováno, že lidé jsou náchylní k vysokému cholesterolu:

 • pít alkohol a kuřáky;
 • podvyživená (včetně těch, které mají strnulou stravu, která vyvolává zvýšenou produkci cholesterolu v těle);
 • obézní;
 • nad 50 let;
 • s zatíženou rodinnou anamnézou ischemické choroby srdeční a dalších kardiovaskulárních patologií.

Vzhledem k této rozmanitosti důvodů se nedoporučuje nezávisle bojovat proti vysokému cholesterolu a jednat bez konzultace s lékařem.

Příznaky u žen

Příznaky vysokého cholesterolu u slabšího pohlaví jsou vyjádřeny jak viditelnými vnějšími změnami, tak patologickými příznaky:

 • bolest kloubů a svalů v nohou, zhoršená námahou;
 • velké krevní sraženiny během menstruace;
 • křečové cévy dolních končetin;
 • vzhled xanthelasma (bílé nebo žluté podkožní těsnění) kolem očí;
 • zvýšení tělesné hmotnosti, zejména velikosti pasu (což indikuje abdominální obezitu, charakteristickou pro metabolický syndrom);
 • zvýšený krevní tlak.

Když je detekován jeden z těchto příznaků, žena musí darovat krev alespoň na biochemickou analýzu, aby se stanovila hladina celkového cholesterolu.

Známky u mužů

Příznaky vysokého cholesterolu u mužů se projevují především v činnosti srdce, stejně jako v dalších orgánech a systémech trpících nedostatečným krevním oběhem:

 • zhoršení stávajících chronických onemocnění;
 • porušení mozkové cirkulace, projevující se únavou, poruchou paměti, častými bolestmi hlavy nebo závratě;
 • zhoršené okysličování srdce (saturace kyslíkem), progredující do koronárního onemocnění;
 • bolest v nohou, špatná tolerance při cvičení;
 • dušnost (také spojená s poruchou krevního zásobení srdce).

Porucha erekce a impotence může být nepřímým příznakem systémové aterosklerózy.

Proč stoupá u dítěte?

V některých případech je cholesterol u dítěte zvýšen. Nejčastější příčinou hypercholesterolemie u dětí je dědičná porucha metabolismu lipidů, vrozená predispozice k převaze některých frakcí LP v krvi. Proto pediatři doporučují provést první krevní test na cholesterol ve věku 9 let, maximálně 11. Pokud má dítě výrazné problémy s metabolismem (obezita, mastná hepatóza), měla by být taková analýza provedena ve věku, kdy byly tyto problémy objeveny, a pravidelně opakovat.

Proto lékaři doporučují prevenci tohoto stavu u dětí, zejména u osob s rizikem dyslipidémie:

 • obézní;
 • podvyživená (to se děje u dětí s normální hmotností);
 • nedostatek výkonu pro svůj věk;
 • dědicové rodin s anamnézou kardiovaskulárních, periferních cévních patologií, aterosklerózy, mrtvice, srdečních infarktů, arteritidy obliterans, diabetes mellitus.

Ve většině případů, odstranění provokujících faktorů (kromě dědičného) vám umožní udržet množství cholesterolu u dětí na normální úrovni.

Musím léčit?

Co to znamená, pokud je cholesterol vysoký v krvi, je nutné tento stav léčit? Je třeba chápat, že léčba nemusí vždy zahrnovat užívání léků. Pro lékovou terapii hypercholesterinemie musí existovat dobrý důvod, diagnóza stanovená lékařem a léčebný program vyvinutý jím.

Lékaři, jako obvykle, opatrně před vlastní léčbou vysokého cholesterolu, protože negramotný zásah do metabolismu lipidů, a to i za pomoci stravy, je plný nežádoucích následků. Například nedostatek bílkovin ve stravě může vyvolat pokles hladin HDL a zvýšenou produkci LDL. Výsledkem je, že pacient dostane hyperlipidemii v lipoproteinech s nízkou hustotou, tj. Zvýšený cholesterol „špatných“ frakcí.

Proto, k léčbě "špatný cholesterol" je nutné, ale pouze pod vedením specialisty.

Jak snížit?

Vzhledem k tomu, že akumulace přebytečného cholesterolu je dlouhý proces, není otázka, jak snížit zvýšený cholesterol, vyřešena najednou. Zvýšený cholesterol může účinně ovlivnit pouze komplexní léčebná strategie.

Prášky

Při léčbě hyperlipidémie nebo vysokého cholesterolu jsou indikována činidla snižující lipidy, to znamená snížení množství "špatného" cholesterolu. Tato skupina zahrnuje tablety:

 • Tribestan, Effeks, Tribulus založený na extraktu trávy z Yakorets plíživé;
 • Jako účinnou látku použijte česnekový olej;
 • Pyrikarbát, chemický název účinné látky je 2,6-pyridindimethanol ether;
 • tablety kyseliny nikotinové - prostředek raidových metabolických procesů v těle.

Zlepšení metabolismu lipidů během léčby pilulkami je obvykle pozorováno při současném užívání s vitaminy, statiny a dalšími skupinami léčiv.

Statiny

Skupina statinů představuje největší skupinu léčiv používaných k léčbě vysokého cholesterolu. Nejznámější jsou:

 • Atorvastin (a jeho analogy Tulip, Torvakard, Liprimar, Atorix, Atomax, atd.);
 • Rosuvastin (Rosukard, Rosart, Merten, Lipoprime, Crestor, atd.);
 • Lovastatin (Kholetar, Medostatin, Cardiostatin).

Všechny tyto skupiny léků jsou dostupné v lékárnách na lékařský předpis, mají dlouhý seznam kontraindikací a nežádoucích účinků, takže jejich použití by mělo být koordinováno se svým lékařem.

Další drogy

Kromě statinů pomáhají tyto skupiny léků odstraňovat přebytečný cholesterol:

 • fibráty - Tsiprofibrat, Fenofibrat, Gemfibrozil;
 • přípravky obsahující omega-3 polynenasycené mastné kyseliny (Omacor);
 • blokátory intestinálního cholesterolu (Ezetimib).

Mnoho prostředků z vysokého cholesterolu ke zvýšení účinku se používá v kombinaci s jinými léky.

Rychle a bez léků

Vysoký cholesterol je výsledkem porušení metabolismu tuků, který se neobjevil během jednoho dne. Je tedy nepravděpodobné, že by bylo možné rychle snížit nežádoucí hladiny cholesterolu, zejména bez léků. Nicméně nejúčinnější metody, které nejsou účinné pro léčbu normalizace metabolismu (a tedy i stavu lipidů), považují lékaři drastické změny v životním stylu:

 • odmítnutí nezdravých závislostí;
 • dietní korekce;
 • dostatečná fyzická aktivita (kolik spotřebovaných kalorií - a vynaložených tolik);
 • odolnost vůči napětí.

Všechny tyto složky jsou nezbytnými podmínkami pro stabilizaci výměnných a dalších životně důležitých procesů.

Jak jinak můžete downgrade?

Závislost množství cholesterolu na tuku konzumovaném s potravinami není v moderní medicíně nesporným faktem. Ale mezi vnějšími příčinami hypercholesterinemie je stále v čele zneužívání tuhých tuků. Dlouhodobá terapeutická praxe ukazuje, že níže uvedená opatření mohou snížit zvýšený cholesterol.

Napájení

Lékaři věnují zvláštní pozornost dietě s vysokým cholesterolem. Neměla by být tvrdá na všechny živočišné produkty. Nikdo nezavolá všechny, aby se stali vegany, kteří mimochodem také často mají zvýšený cholesterol. Potraviny by měly být vyváženy bílkovinami, vitaminy, polynenasycenými kyselinami, hrubými vlákny. Jednoduše řečeno, ve stravě by mělo být více zeleniny, ovoce, celých zrn, luštěnin, ryb a libového masa, ale musíte omezit pečení pečiva, sladkostí, zvířat a transformovaných tuků.

Potraviny snižující hladinu cholesterolu

Vyjádřená vlastnost hypocholesterolu má:

 • ryby (sleď, kranasi, losos);
 • zelenina (paprika, zelí (zejména brokolice), lilek, zelené fazolky, rajčata)
 • všechny druhy zelení (špenát, hlávkový salát, zelená cibule, česnek, petržel, estragon), které mohou a měly by se jíst syrové;
 • ovesné vločky a pohanka jsou nejužitečnější z obilovin, pekařských výrobků z otrubové mouky;
 • ořechy (mandle, ořech, les), semena (slunečnice, lněné semínko, dýně).

Použití těchto přípravků přispívá k normalizaci metabolických procesů v těle, včetně lipidových.

Lněný olej

Olej z lněného semene obsahuje stejné omega-3 polynenasycené kyseliny, které jsou schopny zvýšit cholesterol s vysokou hustotou. Proto na základě lněného oleje produkují biologicky aktivní přísady (BAA) jako další zdroj těchto kyselin a vitaminu E.

Má nejen hypolipidemické, ale také mírné projímadlo, protizánětlivé, obálkové působení a také do určité míry hypoglykemické (snižuje hladinu cukru v krvi) a antianginální (antiischemické). Proto je účinný při prevenci ischemické choroby srdeční a aterosklerózy.

Byliny

Ti, kteří upřednostňují pít plevel v jakékoli nemoci, se budou zajímat o vlastnosti některých bylin snižujících lipidy. Tyto vlastnosti poskytují vitamíny, flavonoidy, taniny, saponiny a další prospěšné látky obsažené v rostlinách. Jako další (a ne základní) hypolipidemika, oficiální medicína schvaluje použití:

 • kořen a listy pampelišky, které mají choleretickou vlastnost;
 • měsíčkové listy a květy vykazující antisklerotické, protizánětlivé, choleretické vlastnosti;
 • lněná semena, zlepšující činnost srdce a gastrointestinálního traktu;
 • kořen lékořice, účinně klepe vysoký cholesterol při dlouhodobém užívání;
 • listy a květy vojtěšky s hypoglykemickými účinky a účinky snižujícími lipidy;
 • tráva a oves, bohatý na hořčík, vápník, vitamíny B;
 • květy, listy a plody malin, bohaté na pektin, mangan, draslík a organické kyseliny.

I přes prospěšné vlastnosti uvedených rostlin, musíte být opatrní s jejich pomocí v boji proti vysoké hladiny cholesterolu. Některé z nich mají vedlejší účinky nebo mohou vyvolat závažnou alergickou reakci, proto je možné s nimi poradit, který z nich je možné užívat.

Způsob života

Jednou z hlavních podmínek pro eliminaci vysokého cholesterolu lékaři nazývají zdravý životní styl, jak již bylo zmíněno výše. Zvažte, jak nezdravý životní styl ovlivňuje hladinu cholesterolu.

Špatné návyky - kouření, pití - přispívají k porušování metabolismu lipidů. V případě alkoholismu vedou k tukové degeneraci jater, hlavního producenta cholesterolu s vysokou hustotou, který aktivuje zvýšený cholesterol s nízkou hustotou.

Monotónní strava s převahou potravin, které vyvolávají metabolismus lipidů a nejsou obohacena o živiny, často vede k obezitě, metabolickému syndromu a dalším stavům, doprovázeným zvýšeným cholesterolem. Imobilita neumožňuje tělu racionálně vynakládat energii, vyvolává ukládání tuku, zhoršené metabolické procesy. Proto je nutné stabilizovat hladinu cholesterolu, proto je nutné tyto provokativní faktory odstranit.

Hypocholesterol dieta

Navzdory probíhající diskusi o vlivu potravin na hladinu cholesterolu zůstávají diety nejdostupnější a v mnoha případech efektivní způsoby, jak se zbavit vysokého cholesterolu. V tomto případě jsou diety definovány jako určitá nutriční pravidla se seznamem omezení a nikoli přísným „půstem“. Cílem každé terapeutické stravy je lidské zdraví.

Pro muže

Menu hypocholesterol dieta pro muže se neliší od stravy pro ženy. Pokud nelze porodit části fyzicky aktivních mužů faktorem jeden a půl. Základní pravidla pro dietu cholesterolu pro všechny:

 1. Vydatná snídaně. Pokud tělo potřebuje hodně kalorií, je pro ně lepší vstoupit do těla ráno.
 2. Jeden by měl jíst zlomek - 4-6 krát denně (počítání příjmu potravy a jablko jíst před spaním).
 3. Ve stravě dostatečné množství bílkovin (včetně vajec), vitamínů, minerálů, vlákniny, aminokyselin a omega-3 mastných kyselin.

Pro ženy

Ženy jsou obzvláště užitečné zeleniny a ovoce, které lze jíst v téměř neomezeném množství (pokud nejsou smažené) ve formě salátů, čerstvě připravených šťáv nebo celých.

Tuky pro vaření by měly být použity pouze zelenina - olivy, slunečnice, kukuřice a další.. Saláty mohou být plněny nízkotučným jogurtem nebo zakysanou smetanou. Nezapomeňte se řídit pravidlem - nejezte večeři později než 5 hodin před spaním. I když 2 hodiny před spaním můžete vypít sklenku kefíru.

Co nemůže jíst?

Nejpřísnější položkou v každé dietě je seznam „zakázaných“ potravin, to znamená něco, co nelze jíst vůbec. To je často nesprávně považováno za normální vzdát se všech tuků živočišného původu, jestliže cholesterol je vysoký, přes skutečnost, že, říkat, máslo je bohaté na vitamíny D, A, C, a jiné prospěšné složky. Proto dnes lékaři navrhují nevylučovat, ale omezují konzumaci živočišných tuků, sacharidů, vepřového masa, pochopení, že obsahují potřebné látky pro tělo.

Je nutné odmítnout:

 • Smažená, uzená a nadměrně mastná jídla;
 • Sladké nápoje sycené oxidem uhličitým, sladké a listové pečivo, výrobky se smetanou nebo smetanou;
 • výrobky z rychlého občerstvení, občerstvení, uzenin a jakéhokoli škodlivého občerstvení mezi jídly;
 • nadměrné pití.

Nejlepší volbu pro individuální stravu najdete pouze v ordinaci lékaře.

Čištění plavidel lidovými prostředky

Nyní můžete vidět mnoho vzrušujících odvolání "rychle a bez léků na čištění nádob" lidových prostředků. Ale všechno není tak jednoduché, jak bychom chtěli. Již vytvořené plaky cholesterolu se obtížně odstraňují. Můžeme zabránit pouze dalšímu hromadění cholesterolu nebo potencovat produkci cholesterolu s vysokou hustotou, ve kterém mohou léčivé rostliny skutečně pomoci. Nejúčinnější takové poplatky:

 • hloh a divoké růže bobule, tymián, matka a mincovna;
 • březové pupeny, travní řebříček a nesmrtelníky, květy heřmánku;
 • plody chokeberry, březové listy, květy a listy řebříčku, kořeny pampelišky, pšeničnou zeleninu, přesličky;
 • divoké růže bobule, rakytníkový kůra, hloh a květy nesmrtelníků, trávy a ortosiphon květiny.

Složky se smísí v přibližně stejných částech a vaří se vroucí vodou (200 ml na lžíci směsi), trvají na tom a pijí třetinu sklenice před jídlem. Před takovým čištěním je nutná konzultace s lékařem.

Co ohrožuje nedostatek léčby?

Vysoký cholesterol není hlavní příčinou kardiovaskulárních onemocnění. V přítomnosti jiných faktorů však vysoké hodnoty přispívají k aktivaci infiltrace lipidů do cévní stěny, což je jeden ze stupňů její sklerotizace. V důsledku tvorby vláknité kapsle ve zdi se lumen cévy zužuje, krevní oběh orgánů a tkání se zhoršuje. To zase pomáhá snižovat toleranci organismu na fyzickou námahu, vytváří rizika pro rozvoj koronárních srdečních onemocnění (CHD), arteriální hypertenze (AH), gangrénu končetin.

Užitečné video

Několik dalších slov o tom, co byste měli věnovat pozornost, pokud je zvýšená hladina cholesterolu v krvi: