Image

PAP sníženo: co to znamená a jaké jsou normy indikátoru

V lidském těle se cholesterol, také nazývaný cholesterol, aktivně podílí na metabolických procesech. Tato sloučenina je obsažena v mnoha buňkách. Tento prvek však může být stejně dobrý - má příznivý vliv na fungování orgánů a tkání - a špatný - negativně ovlivňuje práci organismu a celkový stav člověka.

Významný nárůst hladin cholesterolu je spojen se zvýšeným rizikem rozvoje srdečních a cévních onemocnění, zejména srdečních infarktů a mrtvice. Někdy lidé, kteří projdou testy, je obtížné pochopit výsledky. A proto se mnozí zajímají: „PAP se snižuje: co to znamená?“

Definice HDL

Přibližně 80% cholesterolu se tvoří v těle, a to v játrech. Zbývajících 20% se konzumuje s jídlem. Tato látka se podílí na tvorbě hormonů, tvorbě buněčných membrán a žlučových kyselin. Cholesterol je špatně rozpustná látka v kapalinách. Jeho transport přispívá k výslednému obalu, který se skládá ze speciálních proteinů - apolipoproteinů.

Tato sloučenina - proteiny s cholesterolem - se nazývá lipoprotein. Různé typy dané látky cirkulují přes cévy, které jsou vytvořeny ze stejných látek (bílkoviny a cholesterolu). Odlišné jsou pouze podíly složek.

Existují lipoproteiny:

 • s velmi nízkou hustotou (VLDL);
 • nízká hustota (LDL);
 • vysoká hustota (HDL).

První dva druhy obsahují málo cholesterolu, jsou téměř výhradně složeny z bílkovin. Co to znamená, pokud jste snížili HDL, můžete se poradit se svým lékařem. Protože objem proteinových sloučenin významně převyšuje množství cholesterolu, pak HDL označuje "dobrý cholesterol".

Hlavním úkolem HDL je transport přebytečných lipidů do jater s ohledem na další zpracování. Tento druh sloučeniny se nazývá dobrý, představuje 30% cholesterolu v krvi. Pokud z nějakého důvodu LDL překročí HDL, je plná tvorby aterosklerotických plaků, které, když se hromadí v cévách, mohou způsobit nebezpečné patologie systému SS, zejména srdečního infarktu a mrtvice.

Indikátory norm

Dobré hladiny cholesterolu se mohou lišit z různých důvodů. Přijatelný HDL je v každém případě individuální. Pokud je HDL snížena, znamená to, že riziko takové patologie jako je ateroskleróza je velmi vysoké.

Následující statistiky mohou určit riziko výskytu onemocnění CVD:

 1. Index HDL 1,0 mmol / l u dospělého muže a 1,3 mmol / l u ženy ukazuje vysoké riziko aterosklerózy.
 2. Indikátory 1,0–1,3 u zástupců silné poloviny společnosti a 1,3–1,5 mmol / l u žen jsou také indikovány průměrnou pravděpodobností výskytu patologie.
 3. Míra 1,55 mmol / l znamená nízkou pravděpodobnost výskytu onemocnění.

Přijatelné ukazatele LDL cholesterolu pro dítě do 14 let jsou 0,78-1,68 mmol / l, pro dívku ve věku 15-19 let - 0,78-1,81 mmol / l, pro mladého muže - 0,78-1,68, pro ženu do 30 let - 0,78-1,94 mmol / l, pro muže stejné věkové kategorie - 0,78-1,81 mmol / l, ženy 30-40 let - 0,78-2,07 mmo / l, muži - 0,78-1,81 mmol / l, ženy starší 40 - 0,78-2,20, muži - 0,78-1,81.

Pokud je HDL snížena, znamená to, že existuje riziko vzniku patologií CV. V tomto případě je nutné objasnit příčinu a přijmout opatření ke zvýšení správného cholesterolu.

Cholesterol s vysokou hustotou: Příčiny redukce a způsobů normalizace hladin HDL

Existuje mnoho důvodů, proč lze lipoproteinový index s vysokou hustotou v těle snížit. Jak zvýšit cholesterol s vysokou hustotou (dobrý cholesterol, který pomáhá při odstraňování špatného cholesterolu z krve do jater), můžete se poradit se svým lékařem.

Snížení cholesterolu s vysokou hustotou může být vyvoláno z následujících důvodů:

 1. Přítomnost nadváhy nebo obezity. Tato patologie je doprovázena významným snížením hladiny HDL v důsledku změn, které se vyskytují v metabolismu lipidů.
 2. Nezdravá strava a neaktivní životní styl. Zneužívání smažených a tukových potravin, nedostatek stravy, jíst na útěku, jíst fast food a pohodlí potravin, to vše dříve nebo později se stává příčinou cholesterolu plaky v cévách a snížení jejich odstranění z těla. Inaktivní životní styl přispívá ke zvýšení celkového cholesterolu v krvi.
 3. Přítomnost patologií vyskytujících se v chronické formě. Některé patologie mohou významně snížit hladinu dobrého cholesterolu s vysokou hustotou. Vzhledem k patologickým procesům je zaznamenán výskyt poruch metabolických procesů. Snížení koncentrace látky může být způsobeno hepatitidou, onkologickými patologiemi, onemocněním štítné žlázy a cirhózou jater.
 4. Přítomnost škodlivých návyků. Je prokázáno, že zneužívání alkoholu, stejně jako kouření, vyvolává pokles hladiny dobrého cholesterolu v krvi.
 5. Užívání léků. Lidé s chronickým onemocněním musí po celý svůj život udržet zdraví a zabránit exacerbaci nemocí, pít různé léky. Většina moderních léků negativně ovlivňuje metabolismus tuků a vyvolává výskyt poruch. Snížení koncentrace dobrého cholesterolu je obvykle způsobeno užíváním diuretik, anabolických steroidů, beta-blokátorů.
 6. Hormonální nerovnováha. Hormonální poruchy během těhotenství vedou ke snížení koncentrace HDL. Normalizace hormonálního pozadí nastává rok nebo dva po porodu. Klimakterické období je doprovázeno snížením hladiny estrogenů. Koncentrace HDL je přímo závislá na estrogenu, protože tento hormon se podílí na syntéze dobrého cholesterolu. Lékař může předepsat hormonální léčbu, zejména dostávat Klimodien.
 7. Přítomnost patologií ledvin a močového systému, onemocnění jater, alkoholismus, hypertenze, diabetes, kardiovaskulární onemocnění.

Symptomatologie

Odchylky od normy dobrého cholesterolu neprocházejí bez stopy. Pokud je cholesterol s vysokou hustotou snížen, signalizuje selhání metabolických procesů, zejména metabolismu tuků.

Doprovázeni takovými projevy:

 • vzhled xantomu (nažloutle růžové tukové usazeniny na kůži);
 • nižší koncentrace;
 • poškození paměti;
 • otoky prstů horních a dolních končetin;
 • arytmie (poruchy srdečního rytmu a palpitace);
 • dušnost (dochází jak po cvičení, tak i po stresu).

Vzhled všech těchto příznaků je způsoben zúžení cévního lumenu v důsledku tvorby cholesterolových plaků v něm.

Prodloužený pokles hladiny dobrých lipidů je plný ucpaných nádob. Je možné další zhoršení krevního oběhu v určitých částech těla.

Způsoby normalizace hladiny HDL a terapie

Aby bylo možné normalizovat koncentraci dobrých lipidů v těle, předepsal použití následujících léků:

 • Inhibitory absorpce cholesterolu: EZETROL. Pomáhá zabránit vstřebávání tuků ve střevě.
 • Sekvestranty žlučových kyselin: Cholestyramin, Colestipol. Léky v této skupině pomáhají zvyšovat syntézu jaterních kyselin.
 • Fibráty: clofibrát, fenofibrát a gemfibrozil.
 • Statinov: Cerivastatin, Lovastatin, Fluvastatin. Přispívají k inhibici syntézy HDL a blokují odpovídající enzymy v játrech.

Hladinu cholesterolu v krvi pravidelně sledují lidé trpící kardiovaskulárním onemocněním, nadváhou, obezitou, stejně jako ti, kteří vedou nízkoaktivní životní styl, kouří a konzumují alkohol.

Mělo by být jasné, že za účelem normalizace koncentrace cholesterolu v krvi, přičemž léky léky sám.

Lidé, kteří se potýkají s problémem, musí nejprve změnit svůj životní styl:

 • Dělejte sport nebo alespoň cvičte. Aerobik, běh, plavání, chůze nebo jízda na kole - to vše pomůže zlepšit celkový stav a pohodu a zvýší HDL.
 • Správná a vyvážená strava pomáhá normalizovat hladiny cholesterolu v krvi. Doporučuje se vyloučit ze stravy mastné, smažené, slané, kořeněné pokrmy, občerstvení, polotovary, alkoholické nápoje. Obohacení stravy o produkty bohaté na rostlinná vlákna - celozrnné plodiny, zelenina a ovoce pomohou nejen opravit hmotnost, ale také zvýšit hladiny HDL.
 • Lékaři a odborníci na výživu důrazně doporučují omezit spotřebu produktů bohatých na nasycené tuky, trans tuky a sacharidy. Takové potraviny jsou škodlivé pro tělo, zejména pokud jsou konzumovány v množství v množství.
 • Přestat kouřit a alkohol. Odstranění škodlivých návyků pomáhá normalizovat koncentraci dobrého cholesterolu.

Prevence

Je snazší zabránit výskytu zdravotních problémů, zejména snížení hladiny HDL, než je třeba ošetřit. Aby se předešlo výskytu onemocnění doporučených jíst správně, vzdát se špatných návyků, hrát sport.

Lidé, kteří již mají poruchu metabolismu tuků, se doporučuje:

 • léčit hypertenzi, užívat léky předepsané lékařem včas;
 • pravidelně pijí antiagregační činidla, například kyselinu acetylsalicylovou;
 • léčit chronická onemocnění;
 • systematicky testovány na cholesterol;
 • použití kyseliny nikotinové;
 • vést mimořádně zdravý životní styl.

Lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL) - co to je

Při zkoumání spektra lipidů se někdy zjistí, že hladina HDL je zvýšená nebo snížená: co to znamená? V našem přehledu budeme analyzovat, jaké rozdíly existují mezi lipoproteiny s vysokou a nízkou hustotou, co je důvodem pro odchylky v první analýze od normy a jaké metody pro její rozšíření existují.

Dobrý a špatný cholesterol

Cholesterol je látka podobná tukům v lidském těle, která je notoricky známá. O poškození této organické sloučeniny existuje spousta lékařského výzkumu. Všichni z nich sdružují zvýšené hladiny cholesterolu v krvi a takové hrozné onemocnění, jako je ateroskleróza.

Ateroskleróza je dnes jednou z nejčastějších onemocnění žen po 50 letech a mužů po 40 letech. V posledních letech dochází k patologii u mladých lidí a dokonce iv dětství.

Ateroskleróza je charakterizována tvorbou cholesterolových usazenin - aterosklerotických plaků - na vnitřní stěně cév, které významně zužují průchod tepen a způsobují přerušení dodávky krve do vnitřních orgánů. Především systémy, které každou minutu vykonávají spoustu práce a potřebují pravidelný přísun kyslíku a živin - kardiovaskulární a nervózní, trpí.

Časté komplikace aterosklerózy jsou:

 • dyscirkulační encefalopatie;
 • ONMK na ischemickém typu - mozková mrtvice;
 • ischemická choroba srdce, bolest anginy;
 • akutní infarkt myokardu;
 • poruchy oběhu v cévách ledvin, dolních končetin.

Je známo, že hlavní úlohou při tvorbě onemocnění je zvýšený cholesterol. Chcete-li pochopit, jak se vyvíjí ateroskleróza, musíte se dozvědět více o biochemii této organické sloučeniny v těle.

Cholesterol je látka podobná tukům, podle chemické klasifikace, vztahující se k mastným alkoholům. Pokud zmiňujete škodlivé účinky na organismus, nezapomeňte na důležité biologické funkce, které tato látka provádí:

 • posiluje cytoplazmatickou membránu každé buňky lidského těla, činí ji pružnější a trvanlivější;
 • reguluje permeabilitu buněčných stěn, zabraňuje pronikání některých toxických látek a lytických jedů do cytoplazmy;
 • část produkce nadledvinek - glukokortikosteroidy, mineralokortikoidy, pohlavní hormony;
 • podílí se na syntéze žlučových kyselin a vitaminu D jaterními buňkami.

Většina cholesterolu (asi 80%) se v těle produkuje hepatocyty a pouze 20% pochází z potravy.

Rostlinné buňky nasycených lipidů neobsahují, takže veškerý exogenní cholesterol v těle vstupuje do složení živočišných tuků - masa, ryb, drůbeže, mléka a mléčných výrobků, vajec.

Endogenní (self) cholesterol je syntetizován v jaterních buňkách. Je nerozpustný ve vodě, proto je transportován do cílových buněk speciálními nosnými proteiny, apolipoproteiny. Biochemická sloučenina cholesterolu a apolipoproteinu se nazývá lipoprotein (lipoprotein, LP). V závislosti na velikosti a funkci jsou všechny LP rozděleny na:

 1. Lipoproteiny o velmi nízké hustotě (VLDL, VLDL) jsou největší frakcí cholesterolu, skládající se hlavně z triglyceridů. Jejich průměr může dosáhnout 80 nm.
 2. Nízkohustotní lipoproteiny (LDL, LDL) je protein-tuková částice sestávající z molekuly apolipoproteinu a velkého množství cholesterolu. Průměrný průměr je 18-26 nm.
 3. Lipoproteiny o vysoké hustotě (HDL, HDL) jsou nejmenším podílem cholesterolu, jehož průměr částic nepřesahuje 10-11 nm. Objem proteinové části v kompozici významně převyšuje množství tuku.

Velmi nízké a nízkohustotní lipoproteiny (zejména LDL) jsou aterogenní frakce cholesterolu. Tyto velké a velké částice se stěží pohybují přes periferní cévy a mohou „ztratit“ některé molekuly mastných kyselin během transportu do cílových orgánů. Takové lipidy jsou uloženy na povrchu vnitřní stěny krevních cév, zesíleny pojivovou tkání, a pak kalcináty a tvoří zralý aterosklerotický plak. Pro schopnost vyvolat rozvoj aterosklerózy se LDL a VLDL nazývají „špatný“ cholesterol.

Lipoproteiny o vysoké hustotě jsou naopak schopny čistit nádoby z tuků, které se hromadí na jejich povrchu. Malé a hbité zachycují lipidové částice a transportují je do hepatocytů pro další zpracování do žlučových kyselin a vylučování z těla gastrointestinálním traktem. Pro tuto schopnost se HDL cholesterol nazývá "dobrý".

Tak, ne všechny cholesterolu v těle je špatné. Možnost rozvoje aterosklerózy u každého konkrétního pacienta je indikována nejen indikátorem OX (celkový cholesterol) v krevním testu, ale také poměrem mezi LDL a HDL. Čím vyšší je frakce první a nižší - druhá, tím větší je pravděpodobnost vzniku dyslipidemie a tvorby aterosklerotických plátů na stěnách cév. Platí také inverzní vztah: zvýšený index HDL lze považovat za nízké riziko aterosklerózy.

Jak se připravit na analýzu

Krevní test může být prováděn jako součást lipidového profilu, komplexní vyšetření metabolismu tělesného tuku nebo nezávisle. Aby byl výsledek testu co nejpřesnější, měli by pacienti dodržovat následující pokyny:

 1. Lipoproteiny o vysoké hustotě se zkoumají striktně nalačno v ranních hodinách (přibližně od 8:00 do 10:00).
 2. Poslední jídlo by mělo být 10-12 hodin před dodáním biomateriálu.
 3. 2-3 dny před vyšetření, odstranit všechny mastné smažené potraviny ze stravy.
 4. Pokud užíváte nějaké léky (včetně vitamínů a biologických doplňků), nezapomeňte o tom informovat svého lékaře. Možná vám poradí, abyste piliny piliny nepili 2-3 dny před studiem. Výsledky testů ovlivňují zejména antibiotika, hormony, vitamíny, omega-3, NSAID, glukokortikoidy atd.
 5. Nekuřte nejméně 30 minut před testem.
 6. Než vstoupíte do místnosti pro odběr krve, sedněte si 5-10 minut v uvolněné atmosféře a snažte se být nervózní.

Krev se obvykle odebírá ze žíly, aby se stanovila hladina lipoproteinu s vysokou hustotou. Samotný postup trvá jeden až tři minuty a výsledek analýzy bude připraven následující den (někdy po několika hodinách). Společně s údaji získanými z analytického formuláře jsou obvykle uvedeny referenční (normální) hodnoty přijaté v této laboratoři. To se provádí pro snadné dekódování diagnostického testu.

Lékaři doporučují pravidelně darovat krev pro stanovení celkového cholesterolu všem mužům a ženám, kteří dosáhli věku 25-35 let. I při normálním profilu lipidů by měl být test opakován každých 5 let.

Normy HDL

A jaká by měla být hladina lipoproteinů s vysokou hustotou u zdravého člověka? Norma u žen a mužů této frakce cholesterolu může být odlišná. Standardní hodnoty lipidového profilu jsou uvedeny v tabulce níže.

Podle výzkumného centra NICE, snížení hladin lipoproteinů s vysokou hustotou o 5 mg / dl zvyšuje riziko vzniku akutní vaskulární katastrofy (srdeční infarkt, mrtvice) o 25%.

Pro posouzení rizika aterosklerózy, stejně jako jejích akutních a chronických komplikací, je důležité vzít v úvahu poměr lipoproteinů s vysokou hustotou k celkovému cholesterolu.

Pokud je HDL snížena v důsledku vysoké hladiny aterogenních lipidů, pacient pravděpodobně již má aterosklerózu. Čím výraznější je fenomén dyslipidémie, tím aktivnější je tvorba cholesterolových plaků v těle.

Co to znamená zvýšení hodnoty

Vzestup není tak často diagnostikován. Faktem je, že maximální koncentrace této frakce cholesterolu neexistuje: čím více lipoproteinů s vysokou hustotou v těle, tím nižší je riziko aterosklerózy.

Ve výjimečných případech dochází k hrubému porušení metabolismu tuků a HDL cholesterol se výrazně zvyšuje. Možné příčiny tohoto stavu jsou:

 • dědičnou dyslipidemii;
 • chronická hepatitida;
 • cirhotické změny v játrech;
 • chronická intoxikace;
 • alkoholismus.

V tomto případě je důležité zahájit léčbu základního onemocnění. Zvláštní opatření ke snížení hladiny HDL v medicíně nejsou vyvíjena. Je to právě tato frakce cholesterolu, která dokáže odstranit krevní cévy z plaků a zajišťuje prevenci aterosklerózy.

Co to znamená nižší hodnotu

Nízké hladiny HDL v těle jsou mnohem častější než vysoké. Taková odchylka analýzy od normy může být způsobena:

 • diabetes, hypotyreóza a jiné hormonální poruchy;
 • chronická onemocnění jater: hepatitida, cirhóza, rakovina;
 • onemocnění ledvin;
 • dědičnou (geneticky určenou) hyperlipoproteidemii typu IV;
 • akutní infekční procesy;
 • nadměrný příjem aterogenních frakcí cholesterolu s jídlem.

Zároveň je důležité odstranit existující příčiny a pokud možno zvýšit koncentraci příjmu cholesterolu na správnou úroveň. Jak to udělat, uvažujeme v sekci níže.

Jak zvýšit HDL

Je možné zvýšit obsah lipoproteinů s vysokou hustotou v krvi, pokud provádíte soubor opatření zaměřených na úpravu stravy, životního stylu a normalizace tělesné hmotnosti. Pokud byla dyslipidemie způsobena jakýmikoli chorobami vnitřních orgánů, měly by být tyto příčiny pokud možno vyloučeny.

Korekce životního stylu

Životní styl je první věc, kterou musíte věnovat pozornost pacientům s nízkým HDL. Dodržujte doporučení lékařů:

 1. Odstraňte z vašeho života špatné návyky. Cigaretový nikotin má škodlivý účinek na vnitřní stěnu cév a přispívá k ukládání cholesterolu na jeho povrchu. Zneužívání alkoholu negativně ovlivňuje metabolismus a ničí jaterní buňky, kde se normálně tvoří lipoproteiny. Odmítnutí kouření a alkoholu zvýší hladinu HDL o 12-15% a sníží aterogenní lipoproteiny o 10-20%.
 2. Bojujte s nadváhou. Obezita v medicíně se nazývá patologický stav, ve kterém BMI (relativní hodnota, která odráží poměr hmotnosti a výšky pacienta) přesahuje 30. Nadměrná hmotnost není jen další zátěž na srdce a cévy, ale také jeden z důvodů zvýšení celkového cholesterolu v důsledku jeho aterogenní frakce. Snížení LDL a VLDL kompenzace vede k normalizaci hladin lipoproteinů s vysokou hustotou. Bylo prokázáno, že ztráta hmotnosti 3 kg vede ke zvýšení HDL o 1 mg / dl.
 3. Zapojte se do sportu schváleného lékařem. Je lepší, když je to plavání, chůze, Pilates, jóga, tanec. K typu fyzické aktivity je třeba přistupovat s plnou odpovědností. Mělo by přinést pacientovi pozitivní emoce a nezvýšit zatížení srdce a cév. Při těžké somatické patologii by měla být aktivita pacienta postupně rozšiřována tak, aby se tělo přizpůsobilo dennímu zvyšování zátěže.

A samozřejmě, pravidelně navštivte lékaře. Spolupráce s terapeutem pomůže normalizovat narušený metabolismus rychleji a efektivněji. Nepřehlížejte doprovodné schůzky předepsané terapeutem, podrobujte se testům na lipidovém spektru jednou za 3–6 měsíců a vyšetřujte cévy srdce a mozku v případě příznaků nedostatečného zásobování těchto orgánů krví.

Terapeutická strava

Výživa je také důležitá u dyslipidemie. Mezi principy terapeutické stravy, která umožňuje zvýšit hladinu HDL, patří:

 1. Výživová frakce (až 6x denně), v malých porcích.
 2. Denní příjem potravy by měl být dostatečný pro doplnění nákladů na energii, nikoli však nadměrný. Průměrná hodnota je na úrovni 2300-2500 kcal.
 3. Celkové množství tuku vstupujícího do těla po celý den by nemělo překročit 25-30% celkového kalorií. Většina z nich je doporučena pro nenasycené tuky (s nízkým obsahem cholesterolu).
 4. Vyloučení potravin s nejvyšším možným obsahem „špatného“ cholesterolu: tuk, hovězí loj; droby: mozek, ledviny; ochucené sýry; margarín, tuk na vaření.
 5. Omezení výrobků s LDL. Například maso a drůbež s dietou cholesterolu se doporučuje jíst ne více než 2-3 krát týdně. Je lepší ho nahradit kvalitní rostlinnou bílkovinou - sójou, fazolemi.
 6. Dostatečný příjem vlákniny. Ovoce a zelenina by měly být základem pacientů s aterosklerózou. Příznivě působí na gastrointestinální trakt a nepřímo ovlivňují zvýšení tvorby HDL v játrech.
 7. Zahrnutí do denní stravy otrub: ovesné vločky, žito, atd.
 8. Zahrnutí do stravy potravin, které zvyšují hladinu HDL: mastné mořské ryby, ořechy, přírodní rostlinné oleje - olivy, slunečnice, dýňová semena atd.

Je možné zvýšit HDL pomocí dietních doplňků obsahujících omega-3 - polynenasycené mastné kyseliny bohaté na „exogenní“ dobrý cholesterol.

Podle statistik trpí aterosklerózou asi 25% světové populace nad 40 let. Míra výskytu u mladých lidí ve věku 25-30 let ročně roste. Porušení metabolismu tuků v těle je vážný problém, který vyžaduje komplexní přístup a včasnou léčbu. Změny hladiny HDL v analýze by neměly být ponechány bez odborné pozornosti.

Diagnóza HDL cholesterolu - příčiny snížení a způsoby normalizace

V poslední době jsme všichni spolu věřili, že jakýkoliv cholesterol je velmi špatný a snažili jsme se v každém směru vyhnout potravinám s vysokým obsahem. Potom vědci a lékaři tento problém zjistili a dospěli k závěru, že pouze nadměrný „špatný“ cholesterol poškozuje tělo a „dobrý“ cholesterol je velmi důležitý pro normální fungování všech systémů lidského těla. Přišel čas pochopit, co představuje „dobrý“ cholesterol a co nás ohrožuje nedostatkem či nízkou úrovní.

Co je to HDL?

Charakteristika a hodnota HDL cholesterolu

Organismus je harmonický a dobře regulovaný přirozený systém, ve kterém je každý prvek na svém místě, zaneprázdněný prováděním své jasné funkce a přímo spojený se zbytkem detailů komplexního mechanismu - lidského těla.

Cholesterol je důležitou součástí tohoto systému. Pro normální provoz těla jsou důležité všechny složky, včetně tuků - lipidů. Cholesterol patří k lipidům a stejně jako všechno ostatní v lidském těle se může pohybovat pouze podél hlavních dopravních cest - cév. Nicméně, lipidy se nerozpouští v krvi, takže nemohou být přeneseny, abych tak řekl, v čisté formě. Pro přepravu jsou spojeny se speciálními transportními proteiny a stávají se rozpustnými, to znamená, že se mohou pohybovat v krevním řečišti. Výsledné sloučeniny se nazývají lipoproteiny nebo lipoproteiny. „Dobrý“ cholesterol, který nás zajímá, je lipoprotein s vysokou hustotou.

Jeho hlavní funkce - pohyb lipidů z tkání orgánů přes krevní cévy do jater, kde je přeměněn na mastné kyseliny - je využíván.

„Špatný“ cholesterol nebo lipoproteiny s nízkou hustotou se pohybují z jater přes cévy do různých orgánů a tkání. Pokud se hladina HDL sníží a LDL se zvýší, znamená to, že se cholesterol začíná pohybovat pomaleji přes cévy a postupně se usazuje na jejich stěnách, čímž vytváří cholesterolové plaky. To vede k ateroskleróze krevních cév a odtud v blízkosti mrtvice, infarktu myokardu, tromboembolismu a dalších smrtelných onemocnění.

Přiřazení k analýze

Indikace pro studium HDL cholesterolu v krvi

Vzorky pro hladinu "dobrého" cholesterolu mohou dát lékaři pokyny pro přítomnost řady onemocnění:

 • Ateroskleróza
 • Diabetes
 • Ischemická choroba srdce
 • Onemocnění jater a ledvin
 • Infekce v akutním stadiu
 • Obezita

Analýzy tohoto druhu se provádějí před různými chirurgickými zákroky, léky na nové léky, při změně stravy a monitorování a kontrole výsledků léčby nebo používání stravy.

Důkazy o tom, že krevní cholesterol je snížen v krvi pacienta, svědčí o vysoké míře rizika aterosklerózy a doprovodných onemocnění, ale nenaznačují konkrétní onemocnění nebo orgán. Pro objasnění bude diagnóza vyžadovat řadu dalších testů a průzkumů.

Testy cholesterolu se také provádějí rutinně za účelem kontroly stavu pacientů, včetně pacientů s obezitou.

Ztráta hmotnosti by měla být doprovázena normalizací ukazatelů, takže je třeba provést testy, aby se zjistilo, zda proces probíhá správně a zda pacient dodržuje všechny pokyny ošetřujícího lékaře.

High-density lipoproteiny - HDL: co to je, normou, jak zlepšit výkon

HDL se nazývá dobrý, dobrý cholesterol. Na rozdíl od lipoproteinů s nízkou hustotou mají tyto částice antiaterogenní vlastnosti. Zvýšené množství HDL v krvi snižuje pravděpodobnost aterosklerotického plaku a kardiovaskulárních onemocnění.

Vlastnosti lipoproteinu s vysokou hustotou

Mají malý průměr 8-11 nm, hustou strukturu. HDL cholesterol obsahuje velké množství bílkovin, jeho jádro tvoří:

 • protein - 50%;
 • fosfolipidy - 25%;
 • estery cholesterolu - 16%;
 • triglyceroly - 5%;
 • volný cholesterol (cholesterol) - 4%.

LDL dodává cholesterol produkovaný játry do tkání a orgánů. Tam tráví tvorbu buněčných membrán. Jeho zbytky sbírají lipoprotein s vysokou hustotou HDL. V tomto procesu se mění jejich tvar: disk se změní na kuličku. Zralé lipoproteiny transportují cholesterol do jater, kde se zpracovávají, poté vylučují žlučovými kyselinami.

Vysoká hladina HDL významně snižuje riziko aterosklerózy, srdečního infarktu, mrtvice a ischémie vnitřních orgánů.

Příprava na dodávání lipidů

Obsah HDL cholesterolu v krvi se stanoví pomocí biochemické analýzy - lipidogramů. Pro zajištění spolehlivých výsledků je vhodné dodržovat následující doporučení:

 • Krev pro výzkum se podává ráno od 8 do 10 hodin.
 • 12 hodin před zkouškou nelze jíst, můžete pít obyčejnou vodu.
 • Jeden den před studiem nemůžete hladovět nebo přejídat, naopak, konzumovat alkohol obsahující jeho produkty: kefír, kvas.
 • Pokud pacient bere léky, vitamíny, potravinové doplňky, je třeba o tom informovat lékaře před zákrokem. Možná mu poradí, aby přestal užívat léky na 2-3 dny před analýzou nebo aby odložil studii. Silně zkreslují výsledky anabolického profilu lipidového profilu, hormonální antikoncepce, nesteroidních protizánětlivých léčiv.
 • Nežádoucí je kouřit bezprostředně před zkouškou.
 • 15 minut před zákrokem je žádoucí relaxovat, uklidnit, obnovit dýchání.

Co ovlivňuje výsledky analýz HDL? Přesnost údajů může být ovlivněna fyzickou námahou, stresem, nespavostí, extrémním odpočinkem, které pacient zažívá v předvečer zákroku. Pod vlivem těchto faktorů se hladina cholesterolu může zvýšit o 10-40%.

Analýza HDL předepisuje:

 • Každý rok - lidem trpícím diabetes mellitus jakéhokoli typu, trpícím srdečním infarktem, mrtvicí, ICHS, aterosklerózou.
 • 1 krát za 2 - 3 roky výzkumu se provádí genetická náchylnost k ateroskleróze, srdečním onemocněním.
 • 1 krát za 5 let se doporučuje provést analýzu u osob starších 20 let s cílem včasné detekce vaskulární aterosklerózy, onemocnění srdečního aparátu.
 • 1 krát za 1-2 roky je žádoucí kontrolovat metabolismus lipidů se zvýšeným celkovým cholesterolem, nestabilním krevním tlakem, chronickou hypertenzí, obezitou.
 • 2-3 měsíce po zahájení konzervativního nebo lékařského ošetření se provádí profil lipidů, aby se ověřila účinnost předepsané léčby.

Norma HDL

Pro HDL jsou limity normy stanoveny s ohledem na pohlaví a věk pacienta. Koncentrace látky se měří v miligramech na deciliter (mg / dl) nebo v milimolech na litr (mmol / l).

Snížení HDL cholesterolu - příčiny a rizika

Co je to HDL cholesterol?

Zdá se, že nízký cholesterol může být vykládán jako znamení dobrého zdraví, nicméně v případě HDL je opak pravdou.

Proč jsou nízké hodnoty dobrého cholesterolu škodlivé

Samozřejmě, víte, že vysoké hladiny cholesterolu jsou nepřátelé kardiovaskulárního zdraví. Tato axiom se však nevztahuje na všechny typy cholesterolu. Ve skutečnosti, v případě HDL, čím vyšší jsou jeho hodnoty koncentrace, tím nižší je riziko aterosklerotických změn a v důsledku toho i srdečního onemocnění.

Cholesterol je nezbytnou součástí správné funkce těla (složka buněčných membrán, předchůdce důležitých hormonů, například steroidů). Aby se cholesterol volně pohyboval s krevním oběhem, je balen do speciálních proteinů, které zvyšují jeho rozpustnost.

Základní informace o lipoproteinech:

Lipoproteiny o nízké hustotě. Oni jsou také známí jako "špatný" cholesterol, vytvořený v játrech. Za normálních fyziologických podmínek je tento proces vyvážený. V tom smyslu, že každá buňka je schopna udržet hladinu cholesterolu nezbytnou pro její fungování a vrátit přebytek do jater. Pokud je tato přirozená rovnováha narušena, dojde ke zvýšení hladin LDL v krvi, které mohou být uloženy na stěnách tepen a vedou k tvorbě aterosklerotických plaků.

Optimální koncentrace HDL jsou:

 • Muži: 60 mg / dl nebo více
 • Samice: 60 mg / dl nebo více

Jaké jsou příznaky poklesu HDL?

Symptomy se objevují, když je zdraví již poškozeno a vznikají nemoci.

Důvody pro snížení hodnot cholesterolu

Jaké jsou však důvody, které mohou vést k nižším hodnotám HDL?

Je jich mnoho a nejsou vždy spojeni s nemocemi:

Nemoci vedoucí ke snížení hladiny dobrého cholesterolu:

Rizika nízkého HDL

 • Ateroskleróza: ukládání tuků v tepnách, které vede ke snížení průtoku krve.
 • Zdvih: obstrukce nebo prasknutí tepny mozku, která vede ke smrti mozkové tkáně.
 • Infarkt: snížení nebo zastavení průtoku krve, které vede ke smrti srdečního svalu.
 • Ischemická choroba srdce: úplné nebo částečné zatčení krve proudící do srdce.

Co dělat pro zvýšení HDL

Ztratit ty kilá. Ztráta hmotnosti o 3 kg zvyšuje hladiny HDL o 1 mg / dl krve.

Dodržujte pravidla výživy. Základem této stravy by měla být konzumace zdravých tuků. Zejména mononenasycené a polynenasycené, v druhém případě je to omega 3 obsažená v tvrdých skořápkách a tučné ryby.

Dieta ke zvýšení hodnot cholesterolu

Aby se snížilo riziko kardiovaskulárních onemocnění, je nutné jíst potraviny, které pomáhají zvyšovat podíl HDL cholesterolu a snižují LDL.

 • Ryby, bohaté na omega-3 (tuky), jako je losos nebo mečoun.
 • Krupice, zejména celá zrna, jako je chléb a těstoviny.
 • Nemastný vařená klobása nebo šunka s nízkým obsahem tuku.
 • Nízkotučné sýry, jako je mozzarella, ricotta, kozí sýr.
 • Mléko a jogurt.
 • Štíhlé maso, jako je krůta, kuře a králík.
 • Sušené ovoce, jako jsou lískové ořechy, vlašské ořechy a mandle, protože obsahují omega-3.
 • Antioxidant Rich Foods, jako je vitamin C, který je bohatý na kiwi, brokolici, pomeranče a citrony.
 • Některé luštěniny, jako jsou sójové boby, které obsahují fytoestrogeny, látky, které mohou napodobovat účinek estrogenu a snižovat hladiny cholesterolu.

Strava, která vám může pomoci udržet nízkou hladinu „špatného“ cholesterolu, je vegetariánská strava, protože eliminuje spotřebu živočišných tuků a zahrnuje spotřebu velkého množství ovoce a zeleniny bohaté na rostlinné tuky obsahující steroly, které mají strukturu podobnou cholesterolu a stimulují snižování celkového cholesterolu..

Nízká hladina cholesterolu v krvi. Co to znamená? Jaké by to mohly být důsledky?

Cholesterol je organická sloučenina nezbytná pro normální fungování tělesných buněk. O nebezpečí vysokého cholesterolu vědí, ne-li všichni, pak mnoho. Nízká hladina cholesterolu nebo vědecky hypocholesterolemie však může také vést k vážným zdravotním problémům. Mělo by být jasné, že ne každý cholesterol je užitečný.

Lipoproteiny o vysoké hustotě jsou důležité pro naše tělo, protože zabraňují rozvoji kardiovaskulárních onemocnění. Pokud krevní testy ukázaly, že HDL je snížen, podívejme se, co to znamená, jaké jsou jeho důsledky a metody.

Nízká hladina cholesterolu v krvi. Co to znamená

Hlavní masa cholesterolu, totiž tři čtvrtiny veškerého potřebného množství, tělo se produkuje, a jen čtvrtina pochází ze krmiva pro zvířata. Cholesterol hraje významnou roli při tvorbě a obnově buněk a kontroluje transport všech látek buněčnou membránou. Pokud tedy krevní test prokázal nižší hladinu cholesterolu, zvyšuje se pravděpodobnost vývoje následujících patologických stavů:

 • Snížená produkce hormonů, které jsou zodpovědné za psychické zdraví osoby.
 • Snížené hladiny ženských a mužských pohlavních hormonů, které mohou mít za následek snížení sexuální touhy a neplodnosti.
 • Nízká absorpce vitamínů, což znamená nedostatek vitamínů A, D, E a K.
 • Diabetes.
 • Zvýšená tělesná hmotnost v důsledku zhoršeného metabolismu tuků.
 • Nemoci štítné žlázy způsobené její hyperaktivitou.
 • Osteoporóza
 • Poruchy gastrointestinálního traktu, snížená produkce žlučové kyseliny.
 • Krvácení v mozku v důsledku poruch oběhového systému v mozku.

V průběhu výzkumu byl vytvořen vztah mezi psycho-emocionálním stavem a hladinou cholesterolu s vysokou hustotou. Když se HDL osoby sníží o 6 krát, zvyšuje se pravděpodobnost vzniku deprese, riziko úmrtí na rakovinu jater se trojnásobně zvyšuje a pravděpodobnost závislosti na drogách nebo alkoholu se zvyšuje pětinásobně.

Kromě toho se zdvojnásobuje riziko hemoragické mrtvice, astmatu a plicního emfyzému.

Má-li tělo nízký cholesterol, člověk se stává agresivním, sebevražedným, starší osoby s nízkým celkovým cholesterolem jsou náchylnější k demenci. Nejsou o nic méně zdravotní problémy, když je LDL snížen, i když jsme zvyklí věřit, že čím nižší je jeho úroveň, tím lépe. Všechny výše uvedené dává jasné pochopení - nízký cholesterol je dobrý nebo špatný.

Normální hladiny dobrého cholesterolu

K dnešnímu dni existují studie, které ukazují, že vysoký cholesterol vede k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění, ale existuje také skupina, která prokázala, že nižší hladina cholesterolu může také způsobit všechna stejná srdeční onemocnění. Na tomto pozadí vzniká logická otázka - jakou hodnotu cholesterolu lze považovat za bezpečnou.

Bohužel neexistuje jednotný standard koncentrace cholesterolu. Při dešifrování testu cholesterolu lékař bere v úvahu věk, výšku, hmotnost pacienta, přítomnost průvodních onemocnění a mnoho dalších faktorů. Cholesterol má tendenci se hromadit v těle, takže se jeho obsah zvyšuje s věkem. Koncem 20. století, na základě průzkumu několika tisíc lidí, byla průměrná normální hodnota celkového cholesterolu přijata na úrovni přesahující pět mmol / l.

U mužů

Nízký krevní cholesterol u mužů kromě hlavních problémů, které již byly popsány, ovlivňuje zdraví a funkčnost reprodukčního systému. U dětí je narušen správný vývoj pohlavních orgánů, u dospělých dochází ke snížení produkce mužských pohlavních hormonů v nadledvinách, u mužů po 60 letech se významně zvyšuje riziko srdečních a cévních onemocnění. Optimální hodnota je asi 5 mmol / litr krve. Hodnota pod 3 mmol na litr se považuje za sníženou hladinu u mužů.

Mezi příčiny nízkého cholesterolu u mužů lékaři zaznamenávají podvýživu, přítomnost infekčních onemocnění v akutní fázi, hypertyreózu, tuberkulózu, anémii a užívání léků obsahujících estrogeny a další.

U žen

Normální hladiny celkového cholesterolu jsou u žen středního věku v rozmezí 5 mmol / l. Cholesterol je životně důležitou látkou u žen, o čemž svědčí zvýšení jeho množství během těhotenství téměř zdvojnásobené. Pokud výsledky testů ukázaly pokles dobrého cholesterolu v krvi žen, mohou být důvody velmi rozdílné, od genetické predispozice k nezdravé stravě.

Snížený cholesterol vede k poruše v izolaci nervových vláken a nedostatku hormonu serotoninu, a to je jedna z odpovědí na otázku, proč je vaše přítelkyně zlost a podrážděnost. Množství cholesterolu v krvi žen po 50 roste na horní hranici normy, proto je v tomto věku obzvláště důležité sledovat váš životní styl.

U dětí

Jak již bylo zmíněno, cholesterol má tendenci se hromadit v těle, což znamená, že jeho množství bude odlišné u dětí různých věkových kategorií. U novorozenců je optimální hladina tohoto lipidu považována za 1,4-3,4 mmol / l.

Normální množství cholesterolu v krvi dítěte do jednoho roku se pohybuje v rozmezí od 1,8 do 4,5 mmol / l a od jednoho roku do 12 let se normy indikátoru cholesterolu zvyšují na 3,1 - 5,15 mmol / l. U adolescentů se horní hranice normy mírně zvyšuje, pro ně jsou optimální ukazatele v rozmezí 3,1 až 5,4 mmol / l.

Příčiny nízkého HDL

Moderní medicína upozorňovala na problém nízkého cholesterolu relativně nedávno, protože všechny studie byly zaměřeny specificky na zvýšení cholesterolu. Proto dnes nejsou příčiny hypolipoproteinemie důkladně studovány a některé z nich jsou vyjádřeny pouze jako předpoklady.

Nicméně na základě těch, které již mají testy lipidového profilu, byly identifikovány hlavní příčiny, které vedou ke snížení HDL cholesterolu. Za prvé je třeba jim přičítat různá onemocnění jater, jako je například hepatitida, protože se zde vyrábí převážná část cholesterolu. Kromě důvodů, které vedly ke snížení hladiny HDL cholesterolu:

 • Dědičný faktor.
 • Vegetariánství, anorexie, dieta se sníženým množstvím živočišných tuků.
 • Nemoci gastrointestinálního traktu, v důsledku čehož dochází k porušení asimilace nezbytných prvků, kvůli kterým může žaludek bolet, a budou zde černé výkaly.
 • Jakékoli infekční nemoci, které jsou doprovázeny horečkou, jako je tuberkulóza, diabetes, sepse, onemocnění žil.
 • Dysfunkce štítné žlázy, hypertyreóza.
 • Porušení nervové soustavy, častý stres.
 • Otrava těžkými kovy.
 • Restrukturalizace hormonálního pozadí během těhotenství, menopauzy i při užívání léků obsahujících hormony.
 • Kouření
 • Typ anémie, ve které je vysoký hemoglobin.
 • Obezita.

Pokud je LDL cholesterol snížen, není to také vždy dobré, protože snížení jeho množství pod určitou úroveň způsobuje zdravotní problémy. Důvody pro snížení cholesterolu s nízkou hustotou mohou být:

 • Chronická obstrukční plicní choroba (CHOPN).
 • Nemoci jater a kloubů.
 • Akutní průběh infekčních onemocnění.
 • Genetická predispozice.
 • Rakoviny, které ovlivňují kostní dřeň.
 • Nesprávný předpis statinu.

Příznaky nízkého cholesterolu

Snížení počtu lipoproteinů s vysokou hustotou není doprovázeno žádnými příznaky, takže může být detekováno pouze biochemickým krevním testem. Tento typ vyšetření se doporučuje pro osoby starší 20 let alespoň jednou za 5 let. Pokud se však v důsledku nízkých hladin cholesterolu v krvi začnou vyvíjet souběžná onemocnění, objeví se následující příznaky:

 • Snížená chuť k jídlu až do jeho úplné ztráty.
 • Kapalina, mastná stolice nebo steatorrhea.
 • Svalová slabost.
 • Snížená nebo zcela ztráta citlivosti.
 • Oteklé lymfatické uzliny.
 • Inhibice nedobrovolných reakcí, reflexů.
 • Snížené libido.
 • Stres, deprese, agrese.

Aby bylo možné co nejpřesněji určit nemoc a vhodnou taktiku léčby, provádějí se různé laboratorní testy. Jedním z takových průzkumů je biochemický krevní test, který ukazuje množství HDL, Friedwald LDL, obsah triglycerolů, protein, protrombinový index a další hodnoty.

Možné komplikace v důsledku nízkého cholesterolu

Nebezpečí zvýšeného cholesterolu je známo, ne-li pro všechny, pak pro většinu, ale jen málokdo ví, co ohrožuje nízký cholesterol v krvi.

 • Při snížení HDL je pozorován pokles vaskulární elasticity. Kvůli jejich křehkosti se zvyšuje pravděpodobnost krvácení v mozku - hemoragická mrtvice, která vede k invaliditě nebo smrti.
 • S poklesem počtu lipoproteinů s vysokou hustotou je nemožné produkovat serotonin v dostatečném množství. To vede k poruchám nervového systému, depresi, sebevražedným stavům, zvýšené agresivitě, demenci nebo senilnímu marasmu u starších osob.
 • Možná vývoj syndromu únikového střeva, další vědecký název syndromu zvýšené intestinální permeability. V tomto případě se přes střevní sliznici absorbují do těla všechny nebezpečné jedy a toxiny, které by se normálně měly odstraňovat výkaly.
 • Nedostatek HDL v krvi znemožňuje produkci vitamínu D, bez něhož je vápník mnohem horší vstřebáván, a v důsledku toho se vyvíjí osteoporóza.
 • Pravděpodobnost obezity se zvyšuje v důsledku nesprávného trávení tuků.
 • Bez cholesterolu dochází k poklesu produkce pohlavních hormonů, což znamená neplodnost.
 • Nedostatek cholesterolu vede ke zvýšené aktivitě štítné žlázy, což je stav zvaný hypertyreóza.
 • Vzniká inzulinová rezistence, která se stává příčinou diabetu 2. typu.
 • Nízký cholesterol může způsobit nedostatek vitamínů rozpustných v tucích v těle.
 • Špatný poměr koncentrací HDL a LDL vede k rozvoji koronárních srdečních onemocnění.

Pochopení nebezpečí nízkých hladin dobrého cholesterolu vede mnoho lidí k tomu, aby alespoň trochu monitorovali svou stravu a vedli zdravý životní styl, což je první krok k normalizaci ukazatelů v krevním testu.

Léčba a prevence nízkého cholesterolu

Na základě popsaných možných účinků sníženého cholesterolu v krvi se nedoporučuje samoléčba, natož předepisování léků pro sebe. Taktika léčby nízkého cholesterolu by měla být prováděna pouze kvalifikovaným lékařem, na základě údajů ze studie krevní plazmy, věku, pohlaví, hmotnosti pacienta, jakož i přítomnosti dalších průvodních onemocnění a alergických reakcí.

Jednou ze složek úspěšného zvýšení lipoproteinů s vysokou hustotou je diety. S nízkým obsahem cholesterolu může lékař doporučit, abyste zahrnuli hovězí mozky, jazyk a játra, žloutek, různé mořské plody, jako jsou krevety, chobotnice, červené ryby, kaviár, vysoce kvalitní olivy a máslo, sýry, dýňová semínka a slunečnicová jádra ve vašem jídelníčku. ořechy, protože účinně zvyšují koncentraci HDL.

Kromě potravin s redukovaným HDL je třeba konzumovat dostatek tekutin. Aby se zabránilo odchylkám HDL a patologickým stavům ledvin, diverzifikujte svou stravu se všemi druhy ovocných nápojů, kompotů, zeleného čaje, brusinkové šťávy. Pijte dostatek čisté vody bez plynu, ale sladké, sycené nápoje by měly být zlikvidovány.

Pro dosažení maximálního užitku z uvedených produktů je důležitý způsob tepelného zpracování. Vaření a vaření jsou považovány za optimální. Je také možné péct v peci. Jíst smažená jídla se nedoporučují. Výjimku lze považovat za mírný stupeň pražení v olivovém oleji. K dosažení výsledků v co nejkratší době s nižším cholesterolem je nutné upustit od alkoholických nápojů, cukru, obilovin a všech druhů moučných výrobků, zejména těstovin, bílého droždí, pečení pečiva.

Běžnou chybnou představou pacientů s hypolipoproteinemií je, že pro zvýšení hladiny cholesterolu je nutné konzumovat velké množství tuků. Je důležité si uvědomit, že cholesterol může být dobrý i špatný, a tato metoda povede ke zvýšení pouze ve druhém. V každém případě, ve snaze o zvýšení cholesterolu, je doporučeno zahrnout do vaší stravy více citrusových plodů bohatých na vitamín C, což zabraňuje negativnímu vlivu „špatného“ cholesterolu. Také na nízké úrovni HDL příznivě ovlivňuje denní spotřebu mrkve, řepy a jejich šťávy, samozřejmě pouze v případě, že tyto produkty nejsou alergické.

V současné době existuje celá řada léků, tzv. Statinů, jejichž cílem je snížení koncentrace lipoproteinů s nízkou hustotou a obecně prevence vaskulární katastrofy. Neméně účinně s tímto úkolem zvládá kyselinu nikotinovou, to znamená vitamin PP.

Zajímavostí je, že úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění je ve Francii mnohem nižší než u Američanů. A to navzdory skutečnosti, že francouzská strava je nasycena živočišnými tuky a cholesterolem a muži také hodně kouří.

Aby se předešlo nebo oddálil rozvoj aterosklerózy krevních cév a dalších srdečních patologií co nejvíce, je možné zahájit prevenci pouze včas. K tomu, endokrinolog vám poradí, aby mírné cvičení, správný životní styl a zdravou stravu. Bylo také zjištěno, že ukončení kouření a alkoholických a alkoholických nápojů vede k nárůstu HDL v průměru o 10%. Čas od času lze játra očistit medem nebo minerální vodou.

Ideální rychlost cholesterolu

Ve skutečnosti, jednoznačně odpovědět na otázku, jakou úroveň cholesterolu je považován za optimální, je nemožné. Každý člověk je svým způsobem jedinečný a má individuální soubor parametrů, které pro něj osobně určují optimální počet všech složek lipidového spektra. Také hraje roli genetického faktoru, predispozice ke koncentraci této sloučeniny v metabolismu krve a lipidů v těle.

U lidí s účinnějším metabolismem je množství HDL v krvi o něco nižší než u osob se sníženou metabolickou aktivitou. Vzhledem k tomu, že cholesterol působí jako antioxidant, jeho množství je větší, čím vyšší je aktivita volných radikálů v těle.

Na základě toho jsou hranice normálních ukazatelů poměrně rozsáhlé. Navíc někdy ani ty ukazatele, které překročily horní nebo dolní hranici normy, nejsou považovány za patologické. Ideální hladina cholesterolu pro zdravého dospělého je však považována za množství od 4,5 do 6 mmol / litr krve, nebo 200 miligramů na deciliter.

Když biochemický krevní test ukáže hladiny celkového cholesterolu pod 3 mmol / l, zaznamená se nízký cholesterol nebo hypocholesterinémie. Na základě výzkumu provedeného americkými vědci ze sdružení Heart, na konferenci koncem 20. století, byla norma celkového cholesterolu v krvi stanovena na 5,17 mmol / l.