Image

Norm cholesterolu a cukru v krvi

Krev obsahuje mnoho prvků, které vykonávají různé funkce. Nárůst nebo pokles jejich počtu vede k rozvoji závažných onemocnění a prudkému zhoršení lidského blahobytu. Jedná se zejména o koncentraci cukru a cholesterolu v krvi. Jejich zvýšení se stává hlavním impulsem pro rozvoj diabetu a onemocnění cholesterolu. Takže jaká je rychlost cukru a cholesterolu v krvi, každý by to měl vědět. Koneckonců, pouze změnou jejich obsahu můžeme včas odhalit vývoj nemocí a zahájit jejich léčbu, aniž bychom čekali na komplikace.

Funkce krevního cukru

Cukr a cholesterol jsou dvě důležité složky krve. První z nich je využíván organismem jako zdroj energie, se kterým prochází každou buňkou. Bez ní, žádný vnitřní orgán nemůže fungovat normálně, včetně mozku.

Cukr, také známý jako glukóza, je jednoduchý sacharid, který je rozdělen v procesu trávení do různých prvků. "Užitečné" zůstávají v těle a jsou absorbovány do krve, "škodlivé" jsou z ní přirozeně odvozeny spolu s potem, močí a výkalem.

Lidské tělo není schopno produkovat glukózu sama. Dostane to spolu s jídlem, které lidé konzumují. Je obsažen v potravinách bohatých na sacharózu, laktózu a škrob.

Inzulín, který je syntetizován slinivkou břišní, se podílí na zpracování glukózy na energii. Při porušení jeho funkce se produkce tohoto hormonu snižuje, v důsledku čehož se cukr přestává rozkládat a hromadí se ve formě krystalů v krvi.

Tento stav je nebezpečný, protože vede k rozvoji chronické formy diabetu, která není léčitelná. Za prvé, člověk vyvíjí diabetes typu 2, ve kterém je syntéza inzulinu normální, ale buňky těla ztratí na něj citlivost. Protože to, slinivka začne produkovat to více aktivně, jak to potřebuje zpracovat glukózu. Silné zatížení způsobuje, že se ucpávky „opotřebovávají“. V důsledku toho jsou její buňky poškozené a přestávají produkovat inzulín. Diabetes 1. typu se tedy vyvíjí.

A pokud diabetes mellitus může být ještě vyléčen, za předpokladu, že lékařská opatření začínají ihned po zjištění onemocnění, pak v případě diabetes mellitus to nelze udělat. Když se to stane, člověk nemá co dělat, jak neustále sledovat svou dietu a užívat inzulínové přípravky, které mohou nahradit nedostatek inzulínu v těle.

Funkce cholesterolu v krvi

Cholesterol je látka, která se podílí na různých procesech v těle. Bez ní je metabolismus, produkce pohlavních hormonů, stejně jako práce centrálního nervového systému a mozku narušena, protože je důležitou součástí jeho buněk.

Mnoho lidí věří, že cholesterol vstupuje do těla pouze s jídlem. Ale ve skutečnosti to tak není. Vyrábí se v játrech. Je to porušení v její práci, které vedou ke změnám v indexech tohoto prvku v krvi. Pokud jde o potraviny, je v ní také obsažena, ale pouze 20% je absorbováno tělem.

Je třeba poznamenat, že cholesterol je "špatný" a "dobrý". Ten má vysokou hustotu (HDL) a poskytuje spolehlivou ochranu kardiovaskulárního systému, což snižuje riziko vzniku srdečního onemocnění několikrát. Je obsažen v potravinách, jako jsou vejce, máslo (domácí) a červené maso.

"Špatný" je považován za cholesterol, který má nízkou hustotu (LDL). Ale také hraje důležitou roli v lidském těle - produkuje hormony a syntetizuje vitamin D. Existuje určitá rovnováha mezi HDL a LDL, ale když se tento dostane větší, vede to k nadměrné hmotnosti a vzniku cholesterolových plaků v cévách, což vyvolává rozvoj aterosklerózy a trombózy..

A pouze HDL je schopen „zpomalit“ působení LDL, očistit krevní cévy od cholesterolových usazenin, nasměrovat je do jater a přirozeným způsobem je odstranit z těla. Z tohoto důvodu, když se u člověka zjistí onemocnění kardiovaskulárního systému, je nutné provést analýzu, aby se stanovila hladina HDL a LDL.

Jaké jsou normy?

Dělat krevní testy k určení hladiny cholesterolu a cukru v krvi doma nebo na klinice, je nutné znát jejich normy. Aby výzkum ukázal správné výsledky, musíte při předávání analýzy dodržovat určitá pravidla.

Koncentrace cukru v krvi se mění s věkem osoby. Níže jsou v tabulce popsány její normy:

Je třeba poznamenat, že konzumací velkého množství potravin s vysokým obsahem fruktózy a laktózy se hladina glukózy v krvi zvyšuje o 1-1,5 jednotek, což je absolutní norma. A aby nedošlo k chybné diagnóze, v předvečer a po první analýze, neměli byste takové produkty jíst. Mezi ně patří čokoláda, pečivo, sladké odrůdy bobulí a ovoce atd.

V přítomnosti diabetu jsou ukazatele mnohem vyšší než obvykle a mohou dosáhnout:

 • na lačný žaludek - až 7,0 mmol / l;
 • po jídle až 10,0 mmol / l.

S těmito ukazateli hladiny cukru v krvi lékaři zpravidla nepředepisují substituční léčbu a doporučují pacientům, aby pečlivě sledovali svou stravu, jedli pouze potraviny s nízkým obsahem sacharidů. To významně sníží rizika snížení vidění, výskytu ledvinových a kardiálních patologií, jakož i různých onemocnění dolních končetin, mezi něž patří gangréna.

Pokud pravidelné krevní testy ukazují, že hladina glukózy postupně stoupá a překračuje 10 mmol / l nalačno, je již používána substituční léčba, která zahrnuje použití inzulínových preparátů.

Hladina cholesterolu v krvi má také své vlastní normy, které závisí na věkové kategorii osoby. Můžete je vidět v tabulce.

Zpravidla je hladina cholesterolu u ženy o něco nižší než u člověka. Ale jak v prvním, tak v druhém případě vede zvýšení jeho ukazatelů k rozvoji kardiovaskulárních patologií, z nichž některé mohou být dokonce fatální.

Vzhledem k tomu, jak vážné problémy mohou být způsobeny odchylkou těchto ukazatelů od normy, je třeba pravidelně provádět krevní testy na cukr a cholesterol. A když je vychovává, je nutné přijmout opatření k jejich okamžité optimalizaci. To je jediný způsob, jak zabránit rozvoji různých patologií.

Co je to nebezpečný vysoký cholesterol a hladina cukru v krvi?

Vysoká hladina cukru v krvi vede k rozvoji diabetu. Toto onemocnění může vést k závažným komplikacím, včetně:

 • Ketoacitida. Vyznačuje se akumulací ketolátek v krvi. Projevuje se závratě, ztrátou vědomí, letargií atd.
 • Hypoglykémie. Prudký pokles hladiny cukru v krvi, který je vyvolán nesprávným příjmem inzulínových přípravků, prodlouženou fyzickou námahou a příjmem alkoholu. Projevuje se křečemi, závratěmi, ztrátou vědomí, nedostatečnou reakcí žáků na světlo, kómou.
 • Hyperosmolární kóma. Vyznačuje se zvýšenými hladinami sodíku a glukózy v krvi. Hlavní příčinou jeho rozvoje je dlouhodobá dehydratace. Znázorněná nenasytná žízeň, fotofobie, zvýšené močení, bolesti hlavy, slabost, ztráta vědomí.
 • Lactocidotic coma. Během jejího vývoje se kyselina mléčná hromadí v krvi. Tento stav se zpravidla vyskytuje na pozadí selhání ledvin nebo jater. Projevuje se respiračním selháním, sníženým krevním tlakem, nedostatkem močení.

Také diabetes mellitus se vyznačuje takovými komplikacemi, jako jsou:

 • retinopatie;
 • angiopatie;
 • polyneuropatie;
 • diabetická noha.

S vysokou hladinou cholesterolu v krvi hrozí riziko rozvoje:

 • infarkt myokardu;
 • mrtvice;
 • tromboflebitida;
 • křečové žíly;
 • hypertenze;
 • srdeční selhání;
 • selhání jater.

Testy na klinice

Můžete zjistit hladinu cukru a cholesterolu v krvi na každé klinice. K tomu je třeba se obrátit na lékaře a navštívit laboratoř. Jaká příprava je nutná před absolvováním analýzy? Žádný Jediné, co je potřeba, je vzdát se jídla 8 hodin před nadcházejícím postupem. Pro studii je odebrána žilní nebo prstová krev. Výsledky jsou zpravidla známy hned druhý den.

V případě, že pacient trpí neustálým žízní, sucho v ústech, svěděním kůže a celkovou slabostí, je mu přiřazena analýza, která mu umožňuje určit glykovaný hemoglobin. Díky němu je možné identifikovat vývoj diabetes mellitus typu 1 a 2. Analýza se provádí v několika fázích - první odběr krve se odebere na prázdný žaludek, druhý - 2 hodiny po jídle.

Stanovení hladiny cukru v krvi a cholesterolu doma

Jak bylo uvedeno výše, krevní test pro stanovení hladiny cukru a cholesterolu v krvi může být proveden nezávisle. To bude vyžadovat speciální zařízení, které lze zakoupit v každé lékárně. Jsou různých typů, ale nejoblíbenější a informativní jsou:

 • EasyMate - určuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi za 2 minuty, vyžaduje minimální množství krve;
 • EasyTouch - zobrazuje koncentraci cukru, cholesterolu a hemoglobinu;
 • Cardio Check - určuje hladinu cukru, cholesterolu a kreatininu.

Doporučuje se mít tato zařízení doma pro všechny, dokonce i pro úplně zdravé lidi. Díky nim je možné okamžitě zjistit abnormality a přijmout veškerá nezbytná terapeutická opatření, která pomohou vyhnout se vážným zdravotním problémům.

Co dělat, pokud byly zjištěny odchylky od normy?

V případě, že výsledky krevního testu odhalí odchylky od normy, je nutné okamžitě jít k lékaři. Pouze on bude moci zvolit správnou léčbu, která pomůže snížit hladinu cukru v krvi a cholesterolu na normální úroveň.

Pro tento účel se používají speciální léky. Vyberou se individuálně v závislosti na věku a celkovém stavu pacienta. Důležitým bodem při léčbě vysokého cholesterolu a cukru je dieta. Jak v prvním, tak i v druhém případě, zcela vylučuje ze stravy:

 • tučné maso a ryby;
 • mastné a smažené potraviny;
 • uzené maso a okurky;
 • pečení;
 • mléčné a mléčné potraviny s vysokým obsahem tuku (více než 1,5%);
 • cukrovinky (cukr, cukrovinky, čokoláda atd.);
 • Sladké ovoce a bobule;
 • alkohol

Vaření je dovoleno parní nebo v troubě bez použití tuku. Při jejich přípravě můžete použít následující produkty:

 • libové maso, libové ryby, mořské plody;
 • brambory (lze konzumovat v množství nejvýše 200 g denně);
 • zelí;
 • mrkev;
 • cibule a česnek;
 • zelené;
 • zelené fazolky;
 • sýr a další.

Podrobnější seznam schválených přípravků musí poskytnout ošetřující lékař. Pokud dieta v kombinaci s léky nedává pozitivní výsledky, léčba se provádí v nemocnici.

Biochemická analýza krevních norem, význam a interpretace ukazatelů u mužů, žen a dětí (podle věku). Indikátory tuků (cholesterol, triglyceridy atd.) A metabolismus sacharidů (glukóza, kyselina mléčná, C-peptid), krevní proteiny

Tento článek se bude zabývat koncentrací substrátů v krvi, stanovenou při biochemické analýze krve. Jedná se zejména o normu, význam a interpretaci ukazatelů metabolismu tuků a sacharidů, jakož i krevních bílkovin.

Metabolismus tuků

Celkový cholesterol

Jedním z nejdůležitějších ukazatelů biochemické analýzy krve je cholesterol. Cholesterol je biologicky aktivní sloučenina, která je součástí membrány každé buňky v těle a může být také prekurzorem pro syntézu žlučových kyselin a všech steroidních hormonů (aldosteron, kortizol, estrogen, androgen, progesteron, atd.). Látka je syntetizována hlavně v játrech a v malé části tenkého střeva a kůže. Cholesterol, užívaný s jídlem, ve střevě je oxidován na žlučové kyseliny a neutrální tuky. Přibližně 80% cholesterolu je syntetizováno v těle a pouze 20% je přijímáno s jídlem.

V krvi cirkuluje cholesterol ve formě komplexů s proteiny nazývanými lipoproteiny s vysokou hustotou, lipoproteiny o nízké hustotě a lipoproteiny o velmi nízké hustotě. Analýza nazvaná "celkový cholesterol" však znamená stanovení koncentrace všech těchto frakcí v krvi bez separace na specifické komplexy.

Koncentrace celkového cholesterolu v krvi odráží stav metabolismu tuků, a proto se analýza používá k identifikaci poruch metabolismu lipidů a rizika aterosklerózy a kardiovaskulárních onemocnění.

Indikace pro stanovení koncentrace celkového cholesterolu v krvi jsou následující stavy a onemocnění:

 • Vyhodnocení rizika aterosklerózy a souvisejících kardiovaskulárních onemocnění (ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu, mrtvice atd.);
 • Stanovení metabolismu tuků;
 • Diagnostika onemocnění jater a ledvin (nefrotický syndrom atd.);
 • Diagnóza endokrinních onemocnění (diabetes mellitus, hypotyreóza, hypertyreóza);
 • Vyhodnocení účinnosti léčby pro snížení krevních lipidů;
 • Komplexní posouzení zdravotního stavu v rámci preventivních prohlídek.

Normálně je koncentrace celkového cholesterolu v krvi podle výsledků epidemiologických studií v Rusku 3,2 - 6,2 mmol / l. Vzhledem k tomu, že hladina cholesterolu se může lišit v závislosti na věku, v současné době jsou pro obyvatele Ruska přijaty následující referenční hodnoty této látky v krvi dětí a dospělých, přesnější než obecná (průměrná) koncentrace této látky v krvi dětí a dospělých:
 • Děti do 4 let: chlapci - 2,95 - 5,25 mmol / l, dívky - 2,90 - 5,18 mmol / l;
 • Děti 5-10 let: chlapci - 3,13 - 5,25 mmol / l, dívky - 2,26 - 5,30 mmol / l;
 • Teenageři 10-15 let: chlapci - 3,08 - 5,25 mmol / l, dívky - 3,20 - 5,2 mmol / l;
 • Dospívající ve věku 15 - 20 let: mladí muži - 2,95 - 5,10 mmol / l, dívky - 3,08 - 5,18 mmol / l;
 • Dospělí ve věku 20 - 25 let: muži - 3,21 - 5,64 mmol / l, ženy - 3,16 - 5,60 mmol / l;
 • Dospělí ve věku 25 - 30 let: muži - 3,44 - 6,32 mmol / l, ženy - 3,32 - 5,75 mmol / l;
 • Dospělí 30 - 35 let: muži - 3,57 - 6,58 mmol / l, ženy - 3,37 - 5,96 mmol / l;
 • Dospělí 35 - 40 let: muži - 3,37 - 5,96 mmol / l, ženy - 3,37 - 5,96 mmol / l;
 • Dospělí 40 - 45 let: muži - 3,91 - 6,94 mmol / l, ženy - 3,81 - 6,53 mmol / l;
 • Dospělí 45 - 50 let: muži - 4,09 - 7,15 mmol / l, ženy - 3,94 - 6,86 mmol / l;
 • Dospělí 50 - 55 let: muži - 4,09 - 7,17 mmol / l, ženy - 4,20 - 7,38 mmol / l;
 • Dospělí 55 - 60 let: muži - 4,04 - 7,15 mmol / l, ženy - 4,45 - 7,77 mmol / l;
 • Dospělí 60 - 65 let: muži - 4,12 - 7,15 mmol / l, ženy - 4,45 - 7,69 mmol / l;
 • Dospělí 65 - 70 let: muži - 4,09 - 7,10 mmol / l, ženy - 4,43 - 7,85 mmol / l;
 • Dospělí nad 70 let: muži - 3,73 - 6,86 mmol / l, ženy - 4,48 - 7,25 mmol / l.

Zvýšení koncentrace celkového cholesterolu v krvi je pozorováno za následujících podmínek nebo onemocnění:
 • Kardiovaskulární onemocnění (ateroskleróza, ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu);
 • Poruchy metabolismu lipidů (dědičná nebo genetická hyperlipoproteinémie typů PA a PV, familiární disbeta-lipoproteinémie (typ III), familiární kombinovaná hyperlipidemie, typy hyperlipoproteinemie I, IV a V, hyper-alfa lipoproteinémie);
 • Onemocnění jater vedoucí k poruchám metabolismu lipidů (intrahepatická a extrahepatická cholestáza, mastná hepatóza, cirhóza jater);
 • Onemocnění ledvin, vedoucí k porušení metabolismu lipidů (glomerulonefritida, nefrotický syndrom, chronické selhání ledvin);
 • Zhoubné nádory slinivky břišní a prostaty;
 • Endokrinní onemocnění (hypotyreóza, dna, obezita, diabetes);
 • Alkoholismus;
 • Analbuminemie (nepřítomnost albuminu v krvi);
 • Porušení poměru frakcí krevních bílkovin (paraproteinemie a zvýšené hladiny alfa globulinu u lupus erythematosus);
 • Glykogenózy typů I, III a VI;
 • Wernerův syndrom (zrychlený syndrom stárnutí);
 • Neurogenní anorexie;
 • Idiopatická hyperkalcémie;
 • Akutní pohybující se porfyrie;
 • Nedostatek růstového hormonu;
 • Strava bohatá na živočišné tuky;
 • Užívání léků, které jsou toxické pro játra (androgeny, perorální kontraceptiva, kortikosteroidy, beta-blokátory).

Snížení koncentrace celkového cholesterolu v krvi je pozorováno za následujících stavů nebo onemocnění:
 • Nedostatek lipoproteinů s vysokou hustotou (Tangierova choroba);
 • Dědičná onemocnění (hypo-beta-lipoproteinemie a a-beta-lipoproteinémie);
 • Nekróza jaterních buněk;
 • Konečná fáze jaterní cirhózy;
 • Rakovina jater nebo jiných orgánů;
 • Selhání jater;
 • Kachexie (extrémní vyčerpání);
 • Hypertyreóza (zvýšené hladiny hormonů štítné žlázy);
 • Porucha absorpce živin (například malabsorpční syndrom);
 • Nesprávná strava (půst, vegetariánství, nedostatek potravy);
 • Anémie (megaloblastická, sideroblastická, talasemie);
 • Těžké akutní nemoci všech orgánů;
 • Rozsáhlé popáleniny;
 • Chronická obstrukční plicní choroba;
 • Chronické srdeční selhání;
 • Tuberkulóza;
 • Revmatoidní artritida;
 • Lymphoangyectasia;
 • Sepse.

Lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL, HDL)

Lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL) jsou jednou z celkových frakcí cholesterolu cirkulujících v systémové cirkulaci. HDL se také nazývá "dobrý cholesterol", protože právě tato frakce snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a zabraňuje tvorbě aterosklerotických plaků. Frakce HDL molekul přenáší cholesterol z buněk do jater a naopak. Sami HDL se tvoří v játrech.

Pokles hladin HDL pod 0,9 mmol / l u mužů a pod 1,15 mmol / l u žen je známkou vysokého rizika aterosklerózy. Proto je vysoká hladina HDL považována za antiaterogenní faktor, to znamená, že zvýšení koncentrace HDL snižuje riziko aterosklerózy.

Indikace pro stanovení hladiny HDL v krvi jsou následující onemocnění a stavy:

 • Ateroskleróza a jím způsobená kardiovaskulární onemocnění (infarkt myokardu, koronární srdeční onemocnění);
 • Onemocnění jater;
 • Diabetes mellitus;
 • Identifikace dědičných a nabytých patologií metabolismu tuků;
 • Sledování účinnosti terapie pro snížení krevních lipidů;
 • Preventivní vyšetření.

Normálně je koncentrace lipoproteinů s vysokou hustotou v krvi podle výsledků epidemiologických studií v Rusku 0,8 - 1,6 mmol / l. Pro přesnější posouzení rizika aterosklerózy lze však použít následující referenční hodnoty, vypočtené podle věku:
 • Děti od 5 do 10 let: chlapci - 0,98 - 1,94 mmol / l, dívky - 0,93 - 1,89 mmol / l;
 • Dospívající ve věku 10 - 15 let: chlapci a dívky - 0,96 - 1,91 mmol / l;
 • Dospívající ve věku 15 - 20 let: mladí muži - 0,78 - 1,63 mmol / l, dívky - 0,91 - 1,91 mmol / l;
 • Dospělí ve věku 20 - 25 let: muži - 0,78 - 1,63 mmol / l, ženy - 0,85 - 2,04 mmol / l;
 • Dospělí ve věku 25 - 30 let: muži - 0,80 - 1,63 mmol / l, ženy - 0,96 - 2,15 mmol / l;
 • Dospělí ve věku 30 - 35 let: muži - 0,72 - 1,63 mmol / l, ženy - 0,93 - 1,99 mmol / l;
 • Dospělí 35 - 40 let: muži - 0,75 - 1,60 mmol / l, ženy - 0,88 - 2,12 mmol / l;
 • Dospělí 40 - 45 let: muži - 0,70 - 1,73 mmol / l, ženy - 0,88 - 2,28 mmol / l;
 • Dospělí ve věku 45-50 let: muži - 0,78 - 1,66 mmol / l, ženy - 0,88 - 2,25 mmol / l;
 • Dospělí 50 - 55 let: muži - 0,72 - 1,63 mmol / l, ženy - 0,96 - 2,38 mmol / l;
 • Dospělí 55 - 60 let: muži - 0,72 - 1,84 mmol / l, ženy - 0,96 - 2,35 mmol / l;
 • Dospělí 60 - 65 let: muži - 0,78 - 1,91 mmol / l, ženy - 0,98 - 2,38 mmol / l;
 • Dospělí 65 - 70 let: muži - 0,78 - 1,94 mmol / l, ženy - 0,91 - 2,48 mmol / l;
 • Dospělí nad 70 let: muži - 0,80 - 1,94 mmol / l, ženy - 0,85 - 2,38 mmol / l.

Zvýšení obsahu lipoproteinů s vysokou hustotou v krvi je pozorováno u následujících onemocnění a stavů:
 • Dědičná hypercholesterolémie;
 • Biliární cirhóza;
 • Obstrukční žloutenka;
 • Alkoholismus;
 • Obezita;
 • Vysoký cholesterol v konzumovaných potravinách;
 • Onemocnění ledvin (nefrotický syndrom, chronické selhání ledvin);
 • Hypotyreóza (nízké hladiny hormonu štítné žlázy);
 • Diabetes mellitus;
 • Cushingův syndrom;
 • Mentální anorexie;
 • Těhotenství

Snížení obsahu lipoproteinů s vysokou hustotou v krvi je pozorováno u následujících onemocnění a stavů:

Lipoproteiny o nízké hustotě (LDL, LDL)

Nízkohustotní lipoproteiny (LDL) jsou jednou z cholesterolových frakcí syntetizovaných v játrech, cirkulujících v krvi a nesoucích cholesterol z jater do buněk a naopak. LDL se také nazývá "špatný" cholesterol, protože právě tato frakce přispívá k ukládání aterosklerotických plaků na cévách a může tedy vést k koronárnímu srdečnímu onemocnění. Vysoká hladina LDL je navíc známkou aterosklerózy.

Následující onemocnění a stavy jsou indikace pro stanovení koncentrace lipoproteinů s nízkou hustotou v krvi:

 • Hodnocení rizika koronárních srdečních onemocnění;
 • Ateroskleróza a související patologie kardiovaskulárního systému (ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu);
 • Onemocnění jater;
 • Identifikace dědičných a nabytých patologií metabolismu tuků (včetně obezity a diabetu);
 • Vyhodnocení účinnosti terapie ke snížení koncentrace cholesterolu a jeho frakcí v krvi;
 • Rutinní preventivní vyšetření.

Normálně je koncentrace lipoproteinů s nízkou hustotou v krvi pro obyvatele Ruska 1,8 - 5,1 mmol / l. Kromě této průměrné normy můžete také použít následující přesnější referenční hodnoty koncentrací LDL pro osoby různého věku:
 • Děti od 5 do 10 let: chlapci - 1,63 - 3,34 mmol / l, dívky - 1,76 - 3,63 mmol / l;
 • Dospívající ve věku 10-15 let: chlapci - 1,66 - 3,44 mmol / l, dívky - 1,76 - 3,52 mmol / l;
 • Dospívající ve věku 15 - 20 let: chlapci - 1,61 - 3,37 mmol / l, dívky - 1,53 - 3,55 mmol / l;
 • Dospělí ve věku 20 - 25 let: muži - 1,71 - 3,81 mmol / l, ženy - 1,48 - 4,12 mmol / l;
 • Dospělí 25 - 30 let: muži - 1,81 - 4,27 mmol / l, ženy - 1,84 - 4,25 mmol / l;
 • Dospělí 30 - 35 let: muži - 2,02 - 4,79 mmol / l, ženy - 1,81 - 4,04 mmol / l;
 • Dospělí 35 - 40 let: muži - 2,10 - 4,90 mmol / l, ženy - 1,94 - 4,45 mmol / l;
 • Dospělí 40 - 45 let: muži - 2,25 - 4,82 mmol / l, ženy - 1,92 - 4,51 mmol / l;
 • Dospělí 45 - 50 let: muži - 2,51 - 5,23 mmol / l, ženy - 2,05 - 4,82 mmol / l;
 • Dospělí 50 - 55 let: muži - 2,31 - 5,10 mmol / l, ženy - 2,28 - 5,21 mmol / l;
 • Dospělí 55 - 60 let: muži - 2,28 - 5,26 mmol / l, ženy - 2,31 - 5,44 mmol / l;
 • Dospělí 60 - 65 let: muži - 2,15 - 5,44 mmol / l, ženy - 2,59 - 5,80 mmol / l;
 • Dospělí 65 - 70 let: muži - 2,54 - 5,44 mmol / l, ženy - 2,38 - 5,72 mmol / l;
 • Dospělí nad 70 let: muži a ženy - 2,49 - 5,34 mmol / l.

Zvýšení koncentrace lipoproteinů s nízkou hustotou je charakteristické pro následující onemocnění a stavy:
 • Dědičná hypercholesterolémie;
 • Diabetes mellitus;
 • Onemocnění jater;
 • Obstrukční žloutenka;
 • Onemocnění ledvin (nefrotický syndrom, chronické selhání ledvin);
 • Hypotyreóza;
 • Cushingův syndrom;
 • Obezita;
 • Anorexie;
 • Porfyrie;
 • Velké množství potravin bohatých na cholesterol ve stravě;
 • Těhotenství

Snížení koncentrace lipoproteinu s nízkou hustotou je charakteristické pro následující onemocnění a stavy:
 • Abetalipoproteinemie (genetické onemocnění);
 • Tangierova choroba;
 • Hypertyreóza;
 • Reyeův syndrom;
 • Anémie;
 • Malabsorpční syndrom;
 • Chronické plicní onemocnění;
 • Artritida;
 • Myelom;
 • Stres;
 • Dieta bohatá na polynenasycené mastné kyseliny (rostlinné oleje, ořechy, semena atd.).

Triglyceridy (TG, TAG)

Triglyceridy (TG, TAG) jsou hlavní formou akumulace mastných kyselin v těle, které se používají jako zdroje energie, alternativně k glukóze, když je jejich nedostatek (například při hladovění). Triglyceridy jsou syntetizovány v tenkém střevě a v játrech. Stanovení koncentrace triglyceridů vám umožní posoudit stav metabolismu tuků v těle a riziko aterosklerózy, protože koncentrace této látky koreluje s poruchami metabolismu lipidů na pozadí různých stavů a ​​onemocnění.

Indikace pro stanovení koncentrace triglyceridů v krvi jsou následující stavy a onemocnění:

 • Diagnostika poruch metabolismu lipidů;
 • Diagnóza pankreatitidy;
 • Diagnostika nefrotického syndromu;
 • Endokrinní onemocnění (diabetes, obezita, dna);
 • Diagnostika aterosklerózy a hodnocení rizika koronárních srdečních onemocnění;
 • Posouzení stupně poruch metabolismu tuků u hypertenze.

Rychlost triglyceridů v krvi dospělých v Rusku je podle epidemiologických studií 0,50 - 3,20 mmol / l. Kromě této průměrné sazby můžete použít přesnější referenční hodnoty stanovené pro různé věkové kategorie, které jsou uvedeny níže:
 • Děti 5-10 let: chlapci - 0,34 - 1,13 mmol / l, dívky - 0,40 - 1,24 mmol / l;
 • Teenageři 10-15 let: chlapci - 0,36 - 1,41 mmol / l, dívky - 0,42 - 1,48 mmol / l;
 • Dospívající ve věku 15 - 20 let: chlapci - 0,45 - 1,81 mmol / l, dívky - 0,40 - 1,53 mmol / l;
 • Dospělí ve věku 20 - 25 let: muži - 0,50 - 2,27 mmol / l, ženy - 0,41 - 1,48 mmol / l;
 • Dospělí ve věku 25 - 30 let: muži - 0,52 - 2,81 mmol / l, ženy - 0,42 - 1,63 mmol / l;
 • Dospělí 30 - 35 let: muži - 0,56 - 3,01 mmol / l, ženy - 0,44 - 1,70 mmol / l;
 • Dospělí 35 - 40 let: muži - 0,61 - 3,62 mmol / l, ženy - 0,45 - 1,99 mmol / l;
 • Dospělí 40 - 45 let: muži - 0,62 - 3,61 mmol / l, ženy - 0,51 - 2,16 mmol / l;
 • Dospělí ve věku 45-50 let: muži - 0,65 - 3,70 mmol / l, ženy - 0,52 - 2,42 mmol / l;
 • Dospělí 50 - 55 let: muži - 0,65 - 3,61 mmol / l, ženy - 0,59 - 2,63 mmol / l;
 • Dospělí 55 - 60 let: muži - 0,65 - 3,23 mmol / l, ženy - 0,62 - 2,96 mmol / l;
 • Dospělí 60 - 65 let: muži - 0,65 - 3,29 mmol / l, ženy - 0,63 - 2,70 mmol / l;
 • Dospělí nad 65 let: muži - 0,62 - 2,94 mmol / l, ženy - 0,68 - 2,74 mmol / l.

Zvýšení hladiny triglyceridů v krvi je pozorováno u následujících onemocnění a stavů:
 • Primární hyperlipidemie (familiární hypertriglyceridemie, komplikovaná familiární hyperlipidemie, jednoduchá hypertriglyceridemie, familiární disbeta-lipoproteinemie, syndrom chylomikronémie, deficit lecithinolesterol acyltransferázy);
 • Ateroskleróza a související kardiovaskulární onemocnění (ischemická choroba srdce, infarkt myokardu, hypertenze);
 • Endokrinní onemocnění (obezita, diabetes, hypotyreóza);
 • Virová hepatitida;
 • Obstrukce žlučových cest;
 • Jaterní cirhóza;
 • Nefrotický syndrom;
 • Chronické selhání ledvin;
 • Pankreatitida;
 • Glykogenóza;
 • Systémový lupus erythematosus;
 • Thalassemie;
 • Dysproteinémie nebo paraproteinemie;
 • Těhotenství

Snížení hladiny triglyceridů v krvi je pozorováno u následujících onemocnění a stavů:
 • Hypertyreóza (zvýšené hladiny hormonů štítné žlázy v krvi);
 • Hyperparatyreóza (zvýšené hladiny parathormonů v krvi);
 • Hypooliproteinémie;
 • Malabsorpční syndrom;
 • Chronická obstrukční plicní choroba;
 • Střevní lymphoangiectasia;
 • Špatná kvalita, špatná výživa.

Apolipoproteiny A1 a B

Apolipoproteiny A1 a B jsou proteiny, které jsou strukturální součástí lipoproteinů s vysokou a nízkou hustotou. Apolipoprotein AI (ApoA1) je přítomen v lipoproteinech s vysokou hustotou, je syntetizován v játrech a střevech, podporuje eliminaci cholesterolu z těla a tím zajišťuje prevenci aterosklerózy. Normální nebo vysoká hladina ApoA1 v krvi tedy zabraňuje ateroskleróze a souvisejícím kardiovaskulárním onemocněním a nízká koncentrace ApoA1 je indikátorem vysokého rizika vaskulární aterosklerózy.

Apolipoprotein B (ApoB) je přítomen v lipoproteinech s nízkou hustotou, je syntetizován v trávicím traktu a játrech a je markerem rozvoje aterosklerózy nebo metabolismu tuků v různých patologiích (diabetes, nefrotický syndrom, Itsenko-Cushingův syndrom). Vysoká úroveň ApoB je tedy známkou vývoje aterosklerózy a metabolických poruch a nízká koncentrace ApoB ukazuje, že osoba má minimální pravděpodobnost aterosklerózy.

Je tedy zřejmé, že apolipoproteiny A1 a B jsou markery pro rozvoj aterosklerózy, a protože jsou vzájemně provázány, obvykle určují koncentrace obou parametrů najednou. Řada studií ukázala, že hladiny apolipoproteinů přesněji odrážejí riziko aterosklerózy ve srovnání s celkovým cholesterolem nebo lipoproteiny s vysokou a nízkou hustotou.

Následující stavy a onemocnění jsou indikace pro stanovení koncentrace lipoproteinů A1 a B v krvi:

 • Vyhodnocení vaskulárních lézí s aterosklerózou;
 • Detekce genetických poruch metabolismu tuků;
 • Sledování účinnosti léčby pro snížení krevních lipidů.

Normálně je koncentrace apolipoproteinu A1 v krvi dospělých mužů 0,95 - 1,86 g / l au žen 1,01 - 2,23 g / l. Kromě toho existují následující běžné hodnoty ApoA1 pro muže a ženy různých věkových kategorií:
 • Kojenci do 1 roku: chlapci - 0,61 - 1,64 g / l, dívky - 0,59 - 1,69 g / l;
 • Děti od 1 do 12 let: chlapci - 0,93 - 1,72 g / l, dívky - 0,86 - 1,79 g / l;
 • Dospívající a dospělí ve věku 12 - 60 let: muži - 0,95 - 1,86 g / l, ženy - 1,01 - 2,23 g / l;
 • Nad 60 let: muži - 0,73 - 1,86 g / l, ženy - 0,91 - 2,24 g / l.

Normální koncentrace apolipoproteinů B v krvi u dospělých mužů je 0,49 - 1,73 g / l, u žen 0,53 - 1,82 g / l. Dále jsou pro děti a dospělé definovány následující hladiny ApoB v krvi v různých věkových intervalech:
 • Kojenci do 1 roku: chlapci - 0,16 - 1,24 g / l, dívky - 0,17 - 1,20 g / l;
 • Děti od 1 do 12 let: chlapci - 0,48 - 1,25 g / l, dívky - 0,51 - 1,26 g / l;
 • Dospívající a dospělí ve věku 12 - 60 let: muži - 0,49 - 1,73 g / l, ženy - 0,53 - 1,82 g / l;
 • Nad 60 let: muži - 0,54 - 1,63 g / l, ženy - 0,64 - 1,82 g / l.

Zvýšení hladiny apolipoproteinů A1 a B je charakteristické pro stavy a nemoci uvedené v tabulce níže.

Jaká hladina cholesterolu a cukru je považována za normální?

Pro normální fungování, lidské tělo potřebuje získat dostatek bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálů. Špatný životní styl, špatná výživa, přítomnost nemoci, věk po 50 letech a další faktory mohou vést ke zvýšení nebo snížení množství těchto sloučenin. Například zvýšení LDL zvyšuje riziko aterosklerózy a může způsobit infarkt myokardu a vysoká hladina cukru může vyvolat rozvoj diabetu.

Zvažte, jaká je míra cholesterolu a cukru v krvi podle věku pro ženy a muže a jaké metody existují pro snížení a kontrolu těchto ukazatelů.

Úloha cholesterolu a cukru pro tělo

Cukr, neboli glukóza, je jednoduchý sacharid, který vstupuje do těla s jídlem a vstřebává se přes stěny žaludku a střev, vstupuje do krevního oběhu, který je dodáván do periferních buněk. Během štěpení komplexních částic glukózy na jednodušší se tvoří adenosintrifosfát nebo ATP, který je hlavním zdrojem energie v těle. Měření cukru je nezbytné pro osoby s diabetem, stejně jako pro každého zdravého člověka během každoročních lékařských vyšetření.

Krevní cholesterol je neméně důležitý než cukr a plní řadu nezbytných funkcí, i když je považován za škodlivou látku. Za prvé, cholesterol se podílí na metabolismu tuků, trávení a štěpení potravy, je nezbytné, aby tělo produkovalo soli a žaludeční šťávu. Cholesterol je potřebný k udržení produkce ženských a mužských pohlavních hormonů, a proto k udržení funkce celého reprodukčního systému.

Normy glukózy a cholesterolu

Norma cukru a cholesterolu v krvi je spíše relativní pojetí, protože úroveň těchto ukazatelů závisí na pohlaví, věku pacienta a na mnoha dalších faktorech. Studie zjistila, že normy pro muže a ženy jsou mírně odlišné, i když horní a dolní hranice normy jsou téměř identické. Níže jsou uvedeny konkrétní údaje. To také dělá malý rozdíl kde krev je kreslena pro cukr. Obvykle jsou ve venózní krvi indexy mírně nižší než v kapilárach (když se krev odebírá z prstu k vyšetření).

Nízká hladina glukózy v krvi označuje stav zvaný hypoglykémie a vysoká hyperglykémie. Zvýšená hladina cukru v krvi není vždy jasným znakem diabetu. Aby bylo možné provést přesnou diagnózu, provede se speciální laboratorní test nazvaný glukózový toleranční test, během něhož se krev odebírá ze žíly třikrát. Poprvé na prázdném žaludku pak musíte vypít vodný roztok glukózy a po jedné a dvou hodinách se analýza opakuje.

Normálně by měl být cukr rychle vstřebáván zdravým tělem, absorbován v periferních tkáních a jeho množství by se mělo časem snižovat. Tento typ vyšetření indikuje přítomnost diabetes mellitus pouze v případě, že je ve všech třech vzorcích krve vysoká koncentrace glukózy. Jestliže výsledek ukázal normální hladinu cukru na prázdném žaludku, který prudce vyskočil 2 hodiny po konzumaci vodného roztoku glukózy, znamená to porušení tolerance glukózy. To je patologický stav, který s vysokým stupněm pravděpodobnosti může postupovat k rozvoji diabetu.

Zvýšený cholesterol a krevní cukr indikují metabolickou poruchu v těle. Je nutné upravit dietu a identifikovat zdroj porušení, aby bylo možné předepsat adekvátní léčbu.

Hladina cholesterolu v těle, stejně jako cukr, závisí na řadě důvodů, navíc má kumulativní charakter, což znamená, že s věkem bude určitě vyšší. Lidé ve věku do 30 let mají zřídka vysoký cholesterol, i když osoba nevede nejzdravější životní styl. To je částečně způsobeno rychlým metabolismem lipidů v ještě mladém těle. Pro co nejpřesnější posouzení stavu pacienta hodnotí výsledky pro cholesterol všechny tři indikátory, „dobrý“, „špatný“ a celkový cholesterol, tj. HDL cholesterol, LDL a OX, jakož i poměr lipidových koncentrací lipidů s vysokou hustotou a nízkých hustot.

U diabetu 2. typu je optimální hladina cholesterolu až 4 mmol / l.

Pro muže podle věku

Průměrné množství glukózy v krvi u chlapců od narození do jednoho roku se pohybuje od 2,8 do 6,0 mmol / l. U dětí ve věku od 1 roku do 14 let se mírně zvyšuje dolní hranice normálu, a to až na 3,3 mmol na litr. Horní hranice zůstává nezměněna. Normální hladina cukru u mužů ve věku 15 až 60 let je v rozmezí 3,3 - 6,2 mmol / l. U mužů starších 60 let je hladina glukózy mezi 4,6 a 6,7 ​​mmol / l. Pokud testy u mužů vykazují hladiny cukru nad 7 mmol na litr krve, již to ukazuje na přítomnost patologických stavů.

Normální množství cholesterolu u mužů je nižší než u žen, protože v ženském těle je jeho hladina kontrolována hormonem estrogen. Koncentrace celkového cholesterolu v krvi mužů mladších 30 let by měla být obvykle mezi 3 a 5,8 mmol / l, ve věku od 30 do 50 let - od 3,3 do 6,8 mmol na litr a pro muže nad 50 let - od 4 do 7,7. mmol / l.

Pro ženy podle věku

U dívek mladších 14 let je rychlost glukózy stejná jako u chlapců. Rozdíly začínají po 14 letech, tedy během puberty. To je způsobeno tím, že ženské pohlavní hormony se aktivně podílejí na absorpci cukru. Ze stejného důvodu dochází k prudkému skoku hladiny cukru po menopauze. U žen v reprodukčním věku od 14 do 50 let je tedy rychlost cukru v krvi omezena na 3,3 až 5,6 mmol na litr a po 50 letech od 3,8 do 6,9 mmol na litr.

Průměrné normální množství cholesterolu u žen mladších 30 let je v rozmezí 5,8 mmol / l. Ve věku 30 až 50 let toto číslo stoupá na 6,6 mmol na litr a po 60 letech dosahuje hodnoty 7,7 mmol / l.

Riziková skupina a příčiny zvýšeného cholesterolu a cukru

Patologické změny ve výsledcích testů na cukr a cholesterol lze pozorovat u pacientů různých věkových kategorií, pohlaví a v přítomnosti různých onemocnění. Nicméně, existuje kategorie lidí, více než jiní podléhá abnormálnímu zvýšení nebo snížení hladin glukózy a cholesterolu ve srovnání s normální hladinou krve. Patří mezi ně:

 • Lidé starší 40 let. Po dosažení tohoto věku se důrazně doporučuje nezanedbávat každoroční lékařská vyšetření k identifikaci patologických abnormalit v práci srdce a cév v raných stadiích, což značně usnadní léčbu.
 • Lidé, kteří mají špatné návyky, jako je kouření a závislost na alkoholu.
 • Lidé, kteří mají nadváhu a trpí jakoukoliv formou obezity.
 • Pacienti s onemocněním endokrinního systému.
 • Lidé vedoucí neaktivní životní styl.
 • Lidé vystavení častému stresu.
 • Pacienti s diabetem, sepse, žilními chorobami a onemocněním ledvin jsou také náchylní k růstu cholesterolu.

Měření cholesterolu a cukru

Odběr krve na cukr a cholesterol se provádí ráno na lačný žaludek. V předvečer odborníků doporučují, aby se zdrželi konzumace mastných, kořeněných, smažených a slaných potravin, protože by to mohlo zkreslit výsledky průzkumu. Musíte také informovat svého lékaře o lécích, které užíváte v době testování, protože mohou také ovlivnit celkový obraz výsledků. Navíc, těžká strava, stres a silná fyzická námaha mohou rozmazat celkový obraz ve výsledcích testu.

Studie se zvýšeným cholesterolem a cukrem v krvi může být provedena pouze jedna věc - biochemický krevní test. K tomu se odebírá krev ze žíly v objemu 5 ml. Navíc, pokud je nutné stanovit hladinu cholesterolu, používá se pouze žilní krev. Pokud potřebujete určit hladinu cukru - můžete jednoduše darovat krev z prstu. Odborníci často doporučují společnou analýzu glukózy a cholesterolu, zejména u pacientů s diabetem 2. typu. To je způsobeno dysfunkcí inzulinových receptorů, v souvislosti s nimiž se inzulín hromadí v těle a vede ke zvýšení hladiny cholesterolu.

Kromě biochemické analýzy cholesterolu můžete také provést podrobnou analýzu nebo lipidogram. Tato analýza je přesnější a poskytuje detailní představu o koncentraci a poměru lipidů v těle. Pro stanovení abnormalit v krevním cukru, existuje jednoduchý měřič krevní glukózy, který lze snadno použít doma.

Jak snížit výkon a udržet je v normálním stavu

Pokud výsledek analýzy ukázal, že vysoký cholesterol a hladina cukru v krvi jsou vysoké, měli byste se obrátit na svého lékaře, který vám poskytne podrobné pokyny a doporučení pro jeho snížení v konkrétním případě. Existuje však řada obecně přijímaných doporučení pro snižování koncentrací glukózy, jakož i posilování cév a jejich čištění před cholesterolem.

 • Za prvé, měli byste pečlivě sledovat svou stravu a držet se svého jídelníčku. Lékaři doporučují eliminovat nebo omezit co nejvíce spotřebu velkého množství živočišného tuku, cukru a sladkých potravin, potravin bohatých na jednoduché sacharidy a sůl. Správná výživa je základem úspěšné léčby diabetu a onemocnění kardiovaskulárního systému.
 • Sporty jsou vysoce doporučeny. Pravidelná fyzická námaha nejen normalizuje hladinu cholesterolu a cukru, ale také pomáhá zhubnout, což má také pozitivní vliv na koncentraci těchto látek v těle.
 • Vzdejte se špatných návyků. V průběhu výzkumu bylo zjištěno, že ukončení kouření a užívání alkoholických nápojů pomáhá snížit hladinu cholesterolu o 10–25%.
 • Pokud je to možné, snažte se kontrolovat úroveň napětí.
 • Někdy, spolu s již naznačené tipy, je nutné používat léky, přičemž statiny a diabetické drogy. Dodržujte léčebný režim předepsaný Vaším lékařem, nezrušujte ani nemeňte dávku sami, což bude mít za následek vážné následky.

Nejlepší lék na cholesterol v krvi v přítomnosti diabetes mellitus je změna životního stylu (detaily). To je to, že účinně pomůže snížit hladinu cukru v krvi a cholestrol. Jedinou nevýhodou je, že to není rychlé. Nebo dáváte přednost pilulkám?

Jak je vidět z výše uvedeného, ​​norma cholesterolu a glukózy se v různých fázích života velmi liší v závislosti na pohlaví vyšetřované osoby a mnoha dalších souvisejících faktorech. Aby bylo možné správně interpretovat výsledky analýz, je nutné nejen znát věkové normy, ale také zohlednit poměr různých ukazatelů, přítomnost nemocí, léků a dalších nuancí.

Normy cukru a cholesterolu v krvi člověka

Kardiovaskulární patologie, diabetes mellitus jsou považovány za nejsmrtelnější onemocnění. Koronární srdeční onemocnění, infarkt myokardu, mrtvice berou každý rok 15 milionů životů, diabetes - 1,6 milionu. Krevní test na cukr a cholesterol vám umožní diagnostikovat poruchy sacharidů, metabolismu tuků. Včasná léčba výrazně zvyšuje dobu trvání, kvalitu života.

Cukr a cholesterol: existuje vztah?

Vztah mezi metabolickou glukózou a tukem je znám již dlouhou dobu.

Podle National Health and Nutrition Survey ze Spojených států má 69% pacientů s diabetem poruchu metabolismu tuků. I po dosažení normální hladiny cukru zůstanou. Jejich znaky jsou tak specifické, že dostaly název „diabetická dyslipidemie“.

Obsahuje tři složky:

 • hypertriglyceridemia;
 • zvýšení koncentrace malých LDL;
 • snížení koncentrace HDL.

Tyto abnormality jsou spojeny s vysokým rizikem tvorby aterosklerotických plaků, mrtvice, ischemické choroby srdeční a infarktu myokardu v mladém věku.

Mnoho lidí s vysokým cholesterolem je dále diagnostikováno s diabetem. Proto je analýza cukru a cholesterolu prováděna současně, což pomáhá předcházet rozvoji onemocnění nebo jej detekovat v počáteční fázi. Pro prevenci diabetu 2. typu se doporučuje osobám s vysokou hladinou sterolu:

 • zhubnout o 5-7% celkové hmotnosti;
 • nejméně 150 minut sportu týdně;
 • vyhnout se stresu;
 • zdravé jídlo.

Krevní test na cukr a cholesterol - transkript, tabulka norem u dospělých

Obsah cholesterolu v krvi je charakterizován 4 ukazateli:

 • Celkový cholesterol - odráží celkový obsah krevního sterolu. Cholesterol je nerozpustná sloučenina. Proto je transportován přes cévy spojené s komplexy protein-tuk, které se nazývají lipoproteiny. Celkem existují 4 třídy lipoproteinů, které se liší velikostí, složením, funkcemi. 3 skupiny mají diagnostickou hodnotu. Při analýze ukazatelů metabolismu tuků je úroveň samotného sterolu neinformativní. Nejdůležitější je distribuce cholesterolu ve skupinách, stejně jako poměr mezi nimi;
 • Lipoproteiny o velmi nízké hustotě (X-VLDL, VLDL, VLDL, špatný cholesterol) jsou prekurzory LDL. Jejich hlavní složkou jsou triglyceridy, které nesou. VLDL, označovaný jako aterogenní lipoproteiny, přispívá k rozvoji aterosklerózy;
 • Nízkohustotní lipoproteiny (X-LDL, LDL, LDL, špatný cholesterol) jsou zodpovědné za dodávání sterolu do orgánových buněk. S nadbytkem cholesterolu se množství LDL zvyšuje, komplexy protein-tuk se začínají usazovat na stěnách cév, což vyvolává tvorbu aterosklerotických plaků. Proto se zvýšením koncentrace LDL zvyšuje pravděpodobnost kardiovaskulárních patologií.
 • Lipoproteiny o vysoké hustotě (X-HDL, HDL, HDL, dobrý cholesterol) jsou zodpovědné za přenos cholesterolu z periferních tkání do jater. "Dobré" jsou požadovány pro schopnost odstranit přebytek sterolu, který zabraňuje tvorbě aterosklerotických plaků. Nízké HDL je spojeno s vysokým rizikem vzniku kardiovaskulárních komplikací aterosklerózy.

Zkouška hladiny cukru v krvi je měření hladiny glukózy. Koncentrace cukru se měří v mmol / l, méně často - mg / dl. Specifičtější studie výměny uhlíku zahrnují definici:

 • glykovaný hemoglobin;
 • index HOMA;
 • glukózový toleranční test nalačno s stanovením glukózy po cvičení po 2 hodinách;
 • glukózový toleranční test s definicí C-peptidu.

Komu je ukázána analýza

Výzkum cukru, cholesterolu se provádí za účelem diagnostiky nebo screeningu. V prvním případě indikátory metabolismu uhlíku a tuku pomáhají lékaři potvrdit diagnózu pacientům s klinickými projevy onemocnění. Podstatou screeningu je identifikace patologií v nejranějších stadiích, kdy symptomy ještě nebyly vyvinuty.

Zobrazí se glukózový test:

 • osoby s podezřením na choroby, které jsou doprovázeny vysokým nebo nízkým cukrem;
 • k posouzení zdravotního stavu pacienta, účinnosti léčby v podmínkách, které jsou charakterizovány změnami koncentrace glukózy;
 • těhotné ženy pro včasné odhalení gestačního diabetu;
 • všech osob starších 45 let k diagnóze diabetu v počátečních stadiích. Pokud je osoba ohrožena, provádějí se screeningové testy s 10 lety.

Vyžaduje se analýza frakcí cholesterolu a lipoproteinů:

 • pacienti s podezřením na hypercholesterolemii;
 • hodnocení účinnosti léčby;
 • pro screeningové studie. První krevní test se provádí u dětí ve věku 9-11 let, druhý - 17-21. Po 20 letech musí dospělí zkontrolovat koncentraci celkového cholesterolu, LDL, VLDL, HDL - 1 každých 4-6 let. Pokud existuje predispozice k rozvoji kardiovaskulárních patologií, jsou testy častější.

Příprava na studium

Pro analýzu se odebírá krev ze žíly. Hladina glukózy a cholesterolu ovlivňuje celá řada faktorů. Kdyby osoba v předvečer dárcovství krve běžela na dlouhém kříži, byla by hodně nervózní nebo se potěšila bohatou hostinou, výkon by se zvýšil. Pro získání adekvátních výsledků analýzy cukru a cholesterolu musíte:

 • přestat jíst 8-14 hodin před testováním. Pokud chcete pít, pijte vodu;
 • přijít na odběr krve ráno (do 12:00);
 • poraďte se se svým lékařem o všech lécích, které užíváte. Některé z nich mění koncentraci cukru, cholesterolu. Pokud je to možné, tyto léky jsou dočasně zrušeny;
 • v předvečer testování není nervózní, eliminuje těžkou fyzickou námahu;
 • Neužívejte alkohol 2-3 dny;
 • Pokud jsou plánovány terapeutické procedury, zejména nepříjemné, měly by být navštíveny po vyšetření krve.

Cukr a cholesterol v krvi: norma pro ženy a muže

Cukr se mění s věkem, stejný pro muže a ženy. U novorozenců je toto číslo nižší, u dospělých je vyšší. Během prvního měsíce života se koncentrace cukru téměř zdvojnásobí. Nejvyšší míra glukózy se může pochlubit dlouhými játry.

Tabulka 1. Standardy cukru pro muže a ženy různého věku.