Image

Krasnojarský zdravotní portál Krasgmu.net

S diabetem na patě, tam jsou rány a začnou hnisat. Pokud se pata hojí kosti, bude v blízké budoucnosti stále hniloba. Bez náhrady za diabetes by jakákoli léčba byla zbytečná. Když se pata začala hnit, trofické vředy hnis. Je nutné najít chirurga, protože na diabetickém oddělení nebude léčena
Trofické vředy - komplikace diabetes mellitus vyplývající z porážky malých cév a nervových zakončení nohou. Typicky, vznik trofických vředů začíná drobnými poraněními prstů na nohou, které se samy o sobě neuzdravují.

Když je krevní oběh narušen na dolních končetinách, na nohou se objevují trofické vředy, které postupně přecházejí k chodidlům a patám, které začínají „hníst“.

V takových případech je léčba dlouhá a obtížná. Zpravidla je nutná operace k vyčištění kosti od mrtvé tkáně, drenáže, antibiotické léčby.

Proč se při léčbě diabetu mohou objevit trofické vředy

Diabetes mellitus je onemocnění, které vyžaduje nejen neustálé sledování hladin cukru v krvi a diety, ale také preventivní léčbu jeho možných neurovaskulárních komplikací. To je nezbytné, protože diabetes mellitus způsobuje poškození cévních stěn a nervových zakončení v důsledku metabolické poruchy, nedostatku kyslíku v tkáních a přebytku toxických produktů metabolismu sacharidů.

Samozřejmě se to děje rychleji a je výraznější s vysokou hladinou cukru v krvi a ketoacidózou: obě jsou obvykle pozorovány v případě, kdy je diabetes mellitus detekován ve velmi pozdních stadiích. Nejčastěji k tomu dochází u diabetu druhého typu.

Ketoacidóza a vysoká hladina cukru v krvi se také vyskytují, pokud pacienti neberou svou nemoc vážně a nevenují dostatečnou pozornost kontrole hladiny cukru v krvi nebo ji neudělají pravidelně. A pak je to někdy trofický vřed, který se ukáže jako první znamení, které donutí člověka k podezření na závažnost nemoci a nepřípustnost nekontrolování stavu.

Co ještě potřebují lidé s diabetem? Skutečnost, že od detekce onemocnění musí být velmi opatrní, aby se postarali o nohy, protože to je diabetická noha, která je „nejslabším článkem“ ve vztahu k výskytu trofických vředů. Někdy stačí sebemenší poranění kůže nohy, aby se z ní stala nehojivá rána, tj. Do trofického vředu.

Proč se to děje? Protože dlouhodobý diabetes způsobuje komplikace - diabetickou angiopatii (poškození malých cév) a diabetickou neuropatii (poškození malých nervových zakončení). Vše dohromady vede k narušení stavu tkání a vzniku tzv. Diabetické nohy, která je náchylná k tvorbě nejen trofických vředů, ale i gangrény, které mohou být ošetřeny kompetentní péčí.

Jak trofický vřed s diabetem

Trofické vředy u diabetes mellitus se nejčastěji vyskytují na falangech nehtů prstů na nohou. Někdy - na patách. Výskyt trofických vředů u diabetu je zpravidla podporován kuřaty, mikrotrauma při nošení nepohodlné obuvi nebo v důsledku neúspěšné pedikúry, popálenin nohou, odřenin atd. Výsledkem je, že i takové malé léze se během několika týdnů neléčí, ale zvětší se a zvětší se v trofický vřed.

Vlastnosti a rozdíly trofických vředů u diabetu jsou následující:

 • S malými vředy může být v noci velmi silná bolest. I když je to možné a v polárním stavu: u trofických vředů s těžkou diabetickou polyneuropatií nemusí být bolest ani u velkých a hlubokých trofických vředů. Oba jsou charakteristickými znaky diabetických trofických vředů.
 • Trofický vřed u diabetické angiopatie a polyneuropatie se nezahojí sám.
 • Trofické vředy u diabetes mellitus se mohou prohloubit a proměnit v gangrénu, což vyžaduje amputaci. Proto je prevence a léčba trofických vředů u diabetes mellitus mimořádně důležitá a měla by být provedena bezprostředně po identifikaci trofických vředů a samotného diabetes mellitus.

Je důležité si uvědomit, že trofické vředy se mohou objevit u pacienta jak s nedetekovaným diabetes mellitus, tak s křečovými žilami. Proto byste měli vždy provést další studie (krevní testy na cukr, rozbor moči, Dopplerovské vyšetření cév nohou atd.), Abyste našli skutečnou příčinu trofických vředů a jmenování účinné léčby.

Stupňové trofické vředy u diabetu

 1. Stupeň výskytu trofických vředů.

Trofický vřed se postupně zvětšuje, prohlubuje, jeho dno je pokryto květem bělavé, šedavě šedé nebo špinavě šedé barvy. Vřed má obvykle nepříjemný zápach. Necitlivost a chladnost chodidel a holenní kosti mohou narušit pocit plazení.

Fáze purifikace trofických vředů.

Plak v trofickém vředu postupně mizí a jeho dno získává jasně růžovou barvu. Trofický vřed se již nezvyšuje a nezvyšuje se.

Stupeň hojení trofického vředu.

Léčení trofického vředu začíná zpravidla od jeho okrajů - trofický vřed začíná postupně klesat. A s účinnou obecnou a lokální léčbou v budoucích ostrůvcích hojení může dojít v samotném vředu.

To je prosperující průběh trofických vředů u diabetu. Není však vždy dodržován. Při vstupu do infekce je možné šířit zánět na šlachy a dokonce i kostní tkáň a výskyt hnisavého procesu, který vyžaduje chirurgický zákrok.

Pokud trofický vřed postupuje a od prvního stadia neprochází do druhého, ale prohloubí se (obvykle v důsledku nedostatku léčby diabetes mellitus a jeho neurovaskulárních komplikací), může se objevit gangréna. Gangréna je život ohrožující stav, který ve většině případů vyžaduje amputaci (na úrovni nohy, dolní končetiny nebo dokonce kyčle, v závislosti na hloubce a rozsahu procesu).

Současně může být vně kožního defektu malý. Trofický vřed může být dokonce mírně zpožděn kolem okrajů a v hloubkách může proces pokračovat, proto je zakázáno zabývat se samoléčbou trofických vředů u diabetu!

Léčba trofických vředů u diabetes mellitus

Léčba trofických vředů u diabetes mellitus je založena na stadiu procesu poranění a pouze pod dohledem lékaře. Pacientům je přiřazen odpočinek na lůžku nebo odpočinek na lůžku, výživa, obohacené vitamíny, minerály a bílkovinami, neustálé sledování hladin cukru v krvi pod dohledem ošetřujícího endokrinologa. Pokud není možné korigovat hladinu cukru v krvi ambulantně (nebo u nezodpovědných pacientů), je lepší tak učinit v endokrinologické nemocnici.

Připomeňme ještě jednou: v případě diabetes mellitus by měla být léčba poranění nohy prováděna po konzultaci ve specializovaném oddělení diabetické nohy nebo v kanceláři podologie, organizované speciálně pro pacienty s diabetem. Nelze léčit na vlastní nebezpečí!

Léčba trofických vředů ve stadiu výskytu

Při léčbě trofických vředů ve stadiu jejího výskytu je na prvním místě důkladná a stabilní korekce hladin cukru v krvi a celkové léčby. Jako obecná léčba trofických vředů existují způsoby injekční terapie s vaskulárními přípravky a jmenování činidel, která zlepšují výživu (trofismus) postižených tkání končetin. Cílem léčby trofických vředů v této fázi je zastavení progrese.

Lokální léčba trofického vředu ve stadiu jeho výskytu spočívá v ošetření okrajů rány alkoholickým antiseptickým roztokem (jod, brilantní zelená, 70% alkohol), důkladným promytím rány vodnými antiseptickými roztoky (furacilin, peroxid vodíku, slabě růžový roztok manganistanu draselného (manganistan draselný) atd.). d.).

Poté je nutné aplikovat přípravek na trofickou vředovou oblast, která urychluje hojení vředů (stimulací jak množení buněk, tak posilováním syntézy kolagenu) a výživou tkáně. Tento lék by měl být pouze v gelové formě, která nevytváří vzduchotěsný film. Obvazy by měly být prováděny 1-2 krát denně při dodržení všech opatření pro prevenci trofické vředové infekce: zpracovávejte ruce, používejte pouze sterilní nástroje (jednorázové) a obvazy.

Léčba trofických vředů ve stupni čištění

Měla by pokračovat veškerá obecná terapie (vaskulární a trofická) a kontrola hladiny cukru v krvi.

Ve druhé fázi je nutné věnovat zvláštní pozornost čištění trofických vředů. Za tímto účelem jsou hrany rány nejprve ošetřeny alkoholickým antiseptickým roztokem. Doma, můžete zvládnout salicylový alkohol nebo alkohol tinktura měsíčku. Poté byste měli ránu důkladně promýt 3% roztokem peroxidu vodíku. Po této době se doporučuje denně provádět 20 minutové koupele se slabým roztokem manganistanu draselného (manganistan draselný) při teplotě místnosti a oddělit plaky od náhradních obvazů vředů s gely, které zlepšují výživu tkání s obvazem s látkami, které přispívají k čištění trofických vředů. Tyto obvazy se provádějí dvakrát denně, dokud není rána zcela očištěna.

Pozor! Pokud je kolem rány zarudnutí, které indikuje zánět, vzrůst teploty těla, malátnost, objevuje se pulzující bolest v nohou, měli byste z rány vzít prasnici, určit citlivost mikroorganismů na antibiotika a zahájit léčbu antibiotiky. V některých případech může být nutná chirurgická léčba k otevření rány a její široké chirurgické léčbě.

Léčba trofických vředů v hojivé fázi

Nejdůležitější při léčbě léčebných trofických vředů - použití mastí a gelů, které přispívají k tomuto procesu a podporují odpovídající výživu tkání.

Gel se aplikuje na světlé krvácející oblasti čistého trofického vředu, masti - do těch oblastí, které vysychají, a na okraje rány. Jak se vřed hojí, aplikuje se pouze mast.

Ve fázi hojení může být trofická vředová ligace provedena ne dvakrát denně, ale jedna. Takové obvazy se provádějí až do úplného hojení trofického vředu.

V léčbě trofických vředů ve všech stadiích jsou široce používány i neléčebné metody léčby - proudy d’arsonval, terapie rázovou vlnou, ozonová terapie, laserové ozařování krve, ultrafialové záření krve, hirudoterapie (pijavice).

Způsoby prevence výskytu trofických vředů u diabetes mellitus

Včasná detekce diabetu mellitus, zejména druhého typu, a jeho adekvátní léčba s dosažením stabilní normalizace hladiny cukru v krvi je hlavní metodou prevence trofických vředů u diabetes mellitus. V případě potřeby byste měli dodržovat dietu, užívat léky snižující hladinu glukózy a aplikovat inzulínové injekce.

Protože diabetická polyneuropatie a angiopatie jsou velmi časté komplikace diabetu, jejich profylaktická léčba by měla začít co nejdříve, v prvních letech po nástupu diabetu. A kromě toho:

 • Lidé s diabetem by měli nosit pouze pohodlné (nebo lepší speciální ortopedické) boty, které jsou vhodné pro sezónu.
 • U diabetu, měli byste pečlivě sledovat stav nohou, včas, aby se zabránilo výskytu odření a mikrotraumas.
 • Vyhněte se nadměrnému zatížení nohou (dlouhá chůze).
 • Zabraňte přehřátí a přehřátí nohou.
 • Při sebemenším poranění nohy ihned zahájte léčbu pod dohledem lékaře.

Gangréna dolních končetin s diabetem

Gangréna dolních končetin u diabetes mellitus je patologický proces v cévách a tkáních nohou spojených s poruchou oběhu. Jak se tomu vyhnout a jaká je léčba?

Po mnoho let jsem studoval problém diabetu. Je to hrozné, když tolik lidí zemře, a ještě více se stanou postiženými kvůli diabetu.

Rychle informuji o dobré zprávě - Centru endokrinologického výzkumu Ruské akademie lékařských věd se podařilo vyvinout lék, který zcela vyléčí diabetes mellitus. V současné době se účinnost této drogy blíží 100%.

Další dobrá zpráva: Ministerstvo zdravotnictví dosáhlo přijetí speciálního programu, který kompenzuje celkové náklady na lék. V Rusku a zemích SNS mohou diabetici získat lék ZDARMA.

Podstata problému

Gangrene je smrt tělesných tkání, doprovázející jejich rozpad. Existuje následující klasifikace:

 • o složení mrtvé tkáně: vlhké a suché;
 • podle původu: toxické, alergické a infekční;
 • patogeneze: plyn, fulminant, nemocnice.

Se suchou gangrénou jsou postiženy končetiny, ve kterých dochází k pomalému procesu ucpávání cév. Trvá to několik měsíců až několik let. Díky tomuto procesu může být blízká zdravá tkáň izolována z patologie. Za prvé, když suchá gangréna ovlivňuje ty části nohou, které jsou na samém okraji: nohy, prsty. To je doprovázeno bolestí, pak postižené oblasti ztrácejí citlivost, jsou malovány v tmavé barvě. Takový stav neovlivňuje celkovou pohodu pacienta a není nebezpečný pro život (pokud se gangréna nestane vlhkou).

Mokrá gangréna postupuje velmi rychle a na rozdíl od suché, má vždy infekci. Postižená oblast získává modro-fialovou barvu, zvětšuje velikost a šíří nepříjemný hnisavý zápach. Pokud není amputován, tento stav ohrožuje život.

Na otázku, jak gangréna začíná, mohou být uvedeny následující příčiny jejího výskytu:

 1. Poškozený normální průtok krve do tkání v důsledku poškození krevních cév a tepen při cukrovce, ateroskleróze.
 2. Infekce způsobené těžkými poraněními nožů nebo střelných ran, jakož i drobná poranění při diabetes mellitus.
 3. Popáleniny (včetně chemických) třetího stupně a omrzliny.

Diabetická gangréna

Diabetická gangréna se objevuje ve formě smrti tělesných tkání, které jsou propojeny s vnějším prostředím orgánů, jako jsou plíce, břicho, kůže. Gangrene vzniká v důsledku nedostatečného přívodu kyslíku do tkání. Pokud začnete s diabetem, zvyšuje se pravděpodobnost progrese diabetické gangrény dolních končetin, která se projevuje primárně v prstech, které jsou nejčastěji zraněny. Pokud se hladina cukru v krvi pravidelně zvyšuje, krevní oběh v nohách je narušen, vyvíjí se gangréna.

Buďte opatrní

Podle WHO zemřou na diabetes 2 miliony lidí a každý rok způsobené komplikace. Při absenci kvalifikované podpory těla vede diabetes k různým druhům komplikací, které postupně ničí lidské tělo.

Mezi nejčastěji se vyskytující komplikace patří diabetická gangréna, nefropatie, retinopatie, trofické vředy, hypoglykémie, ketoacidóza. Diabetes může také vést k rozvoji rakoviny. Téměř ve všech případech diabetik umírá, bojuje s bolestivou nemocí nebo se stává skutečnou osobou se zdravotním postižením.

Co lidé s diabetem? Centru endokrinologického výzkumu Ruské akademie lékařských věd se podařilo napravit léčbu diabetes mellitus.

V současné době probíhá Federální program „Zdravý národ“, podle něhož každý obyvatel Ruské federace a SNS tento lék dostává ZDARMA. Podrobné informace naleznete na oficiálních stránkách Ministerstva zdravotnictví.

Symptomatické projevy

Symptomy gangrény u diabetu mellitus se projevují ve formě změny barvy kůže z přírodní světle růžové na bílou, modrou, hnědočernou.

Gangréna u diabetiků může být suchá a mokrá. Suchá gangréna s diabetes mellitus se objevuje na pozadí porušení krevního oběhu a v důsledku toho dochází k nekróze tkání. Rizikem této patologie jsou především lidé s dehydratací nebo podváží. Příznaky charakteristické pro suchou gangrénu jsou následující:

 • bledá, bez života nebo matně bílá kůže nohou;
 • velmi silná bolest a křeče v nohách;
 • únik v nohách;
 • pocit chladu v kůži nohy;
 • ztráta pulsace v končetinách.

S touto formou gangrény se možnost infekce snižuje na nulu a nehrozí žádné ohrožení lidského života.

Riziko mokré gangrény je vysoké u pacientů s nadváhou nebo náchylností k edému. Mrtvá tkáň nevyschne a objeví se způsoby infekce. S mokrou gangrénou se barva koženého krytu změní na černou nebo purpurovou, na nohách se objeví červené skvrny, koule naplněné hnisem. Pacient má také zvýšenou tělesnou teplotu, silnou bolest, pocit pulzace a zvýšení tlaku.

Naši čtenáři píší

Ve 47 ​​letech jsem byl diagnostikován s diabetem 2. typu. Několik týdnů jsem získal téměř 15 kg. Konstantní únava, ospalost, pocit slabosti, zrak začal sedět. Když jsem dosáhl věku 66 let, vstřikoval jsem si inzulín, všechno bylo velmi špatné.

Onemocnění pokračovalo, periodické útoky začaly, ambulance mě doslova vrátila z dalšího světa. Po celou dobu jsem si myslel, že tentokrát bude poslední.

Všechno se změnilo, když mi moje dcera dala článek na internetu. Nevím, jak moc jí za to děkuji. Tento článek mi pomohl zbavit se diabetes mellitus, údajně nevyléčitelného onemocnění. Poslední dva roky se začaly pohybovat více, na jaře av létě chodím každý den do země, pěstuji rajčata a prodávám je na trhu. Tety se zajímají, jak se mi to daří, odkud pochází veškerá síla a energie, nikdy nebudou věřit, že mám 66 let.

Kdo chce žít dlouhý, energický život a zapomenout na tuto strašnou nemoc navždy, trvá 5 minut a přečtěte si tento článek.

Zásady léčby

Léčba gangrény dolních končetin u diabetes mellitus by měla začít podrobným průzkumem a vyšetřením pacienta. Existuje několik faktorů pro diagnostiku onemocnění, jako jsou:

 • pacient má aterosklerózu nebo diabetes mellitus;
 • bolest při chůzi ve stehnech nebo lýtkách, blokování pohybu na dlouhou dobu;
 • bolest nohou nebo nohou v noci;
 • prsty nohou jsou bledé a obvykle studené;
 • nepohodlí v poloze lhaní;
 • trofické změny v nohách, nohou nebo nohou.

Pokud se objeví hypertyreóza kritické ischémie, která předchází gangréně, provádí se následující léčba:

 • předepsat léky proti bolesti;
 • zvýšení krevního oběhu;
 • zvýšení průtoku kyslíku v krvi;
 • provádějí pomocné cesty zásobování krve pomocí všeobecného chirurgického zákroku.

Pokud se infekce dostane do těla v důsledku vývoje gangrény, léčba zahrnuje nouzovou operaci k odstranění odumřelé kůže.

Příběhy našich čtenářů

Vyhrál cukrovku doma. Uplynul měsíc, co jsem zapomněl na skoky cukru a příjem inzulínu. Oh, jak jsem trpěla, neustálé omdlévání, ambulance. Kolikrát jsem šel do endokrinologů, ale řekli tam jen „Take inzulin“. A teď už uplynul 5. týden, protože hladina cukru v krvi je normální, ne jediná injekce inzulínu, a to vše díky tomuto článku. Každý, kdo má diabetes - nezapomeňte si přečíst!

Přečtěte si celý článek >>>

Pokud je to možné, není nutné zranit dolní končetiny. Použití holicích strojků a jiných přístrojů pro péči o ostré nohy je přísně zakázáno. Pokud je diabetik zraněný, není možné pacienta léčit ošetřením rány alkoholem, jodem, manganistanem draselným, brilantní zelenou a použití peroxidu vodíku je také nežádoucí (v případě naléhavé potřeby můžete použít 3% peroxid). Je lepší být léčen léky, jako je chlorhexidin, dioxidin. Je nutné uložit sterilní bandáž.

Léčba bolesti v nohou zahrnuje gymnastiku a masáž chodidel, které pomáhají zmírnit bolest a obnovit normální krevní oběh v nohou.

 • alternativní míchání a ředění chodidel;
 • zapínání a vypínání ponožek;
 • otáčení nohou doprava a doleva;
 • mačkání prstů.

Existuje několik pravidel pro správnou péči o nohy v přítomnosti diabetické nohy:

 1. Pravidelně umývejte nohy a prsty.
 2. Pečlivě otřete kůži.
 3. Denně kontrolujte nohy, zda nejsou škrábance, praskliny nebo rány.
 4. Nepřehřívejte ani neumývejte nohy v příliš horké vodě.
 5. Noste pohodlné boty s punčochy nebo ponožkami.
 6. Ponožky s pevnou gumičkou jsou kontraindikovány.
 7. Při řezání nehtů dbejte zvýšené opatrnosti.
 8. Odstraňte suchou pokožku oleji a krémy.

Aby se zabránilo vzniku procesu gangrény dolních končetin s diabetes mellitus může být, pokud normalizujete proces akumulace glukózy v těle. Jednou měsíčně pro preventivní účely je nezbytné, abyste provedli analýzu glykovaného hemoglobinu, který vám umožní zjistit hladinu glukózy v krvi. Včasné stanovení počátečních patologií umožňuje účinné vyléčení.

Nakreslete závěry

Pokud čtete tyto řádky, lze usoudit, že vy nebo vaši blízcí máte cukrovku.

Provedli jsme vyšetřování, studovali jsme spoustu materiálů a hlavně jsme zkontrolovali většinu metod a léků na diabetes. Verdikt je:

Pokud byly všechny léky podány, pak jen dočasný výsledek, jakmile léčba byla zastavena, nemoc dramaticky vzrostla.

Jediný lék, který dal významný výsledek, je Dialife.

V současné době je to jediný lék, který dokáže zcela vyléčit diabetes. Diamonita prokázala zvláště silný účinek v raných stadiích vývoje diabetu.

Zeptali jsme se ministerstva zdravotnictví:

A pro čtenáře našich stránek máme nyní příležitost
Získejte Dialife ZDARMA!

Pozor! Prodej falešných léků Dialife se stal častější.
Objednáním na výše uvedených odkazech získáte záruku na kvalitní výrobek od oficiálního výrobce. Kromě toho, objednání na oficiálních stránkách, dostanete záruku vrácení (včetně nákladů na dopravu), pokud lék nemá terapeutický účinek.

Roty a krvácení noha s diabetem

Diabetická gangréna

V souladu se statistikami se u poloviny pacientů vyvíjí gangréna u diabetes mellitus. Nejběžnější gangréna dolních končetin, která postihuje nohy a telata, i když mohou trpět a prsty. Vzhledem k tomu, že rány při diabetu mellitus se neuzdraví dobře a pravděpodobnost, že se infekce spojí, je vysoká, gangréna nohy se stává důsledkem diabetické nohy. Černění a následné hnilobení části končetiny negativně ovlivňuje duševní a fyzickou kondici osoby, ale lze jí zabránit patologii.

Proč se rozvíjí gangréna?

Často, kvůli negativnímu vlivu na tělo diabetes mellitus, nekróza nastane na noze, měnit se na absces. Bez ošetření, oblast, která festers postupně zvyšuje, zachytit nové tkáně a kosti. Výsledkem je gangréna.

Existují následující důvody pro rozvoj gangrény u diabetu:

 • Ischemie Poškození krevních cév cukrem narušuje krevní oběh, kapiláry a velké cévy jsou blokovány v důsledku rozvoje aterosklerózy. Hladina kyslíku v tkáních vede k tvorbě nekrózy, která hnisá.
 • Infekce. Diabetická noha vede k tvorbě neléčivých vředů, ke kterým může dojít. Reprodukce v ranách anaerobních bakterií vede k gangréně.

Zpět na obsah

Typy patologie

V závislosti na příčině a charakteristice průběhu se liší suchá a mokrá diabetická gangréna dolních končetin. První typ patologie začíná být nepostřehnutelný a u starší osoby vývoj onemocnění nevyvolává podezření. Předpokládá se, že problémy s nohou jsou pro seniory přirozené. Pokud je prst ztmavený nebo zčernalý, na kůži nohou se objeví černé skvrny, což naznačuje vývoj gangrény.

Suchý gangrenózní typ

Suchá gangréna u diabetiků se vyskytuje v důsledku postupné léze dolních končetin. Pomalé zhoršování krevního oběhu umožňuje tělu přizpůsobit se a chránit se. Počáteční stadium je doprovázeno silnou bolestí, ale pak je ztráta citlivosti. Nejčastěji patologie ovlivňuje prsty. Pokud jsou prsty tmavší, nebo jeden z nich vypadá černěji než ostatní, znamená to vývoj nekrózy. Zasažené místo není hnijící, ale schne, mumifikováno. Operace je prováděna za účelem prevence vzniku infekce a komplikací mokré gangrény, stejně jako z hlediska estetiky.

Mokrý typ

Mokrá gangréna pacienta s diabetes mellitus se vyskytuje rychle. Hlavní příčinou patologie je náhlá ischemie nebo infekční léze existujících ran. Tento typ gangrény je spojován nejen s diabetickou nohou, ale také s poškozením tkání, které způsobuje popáleniny, omrzliny, řezy a poranění. Dokonce i drobné popáleniny mohou způsobit ztrátu nohou.

V mokré gangréně není postižená tkáň černá, ale fialová nebo modrozelená. Nemravné hniloby prstů, ne suché. Tam je otok, tam je nepříjemný zápach hnijící. Při stisknutí bolavého prstu je slyšet specifický zvuk, který provokuje akumulovaný sirovodík. Celkový stav pacienta se zhoršuje v důsledku intoxikace. Pokud se neléčí, může začít krevní infekce. Pokud se u pacientů s diabetem vyvíjí vlhká gangréna, je nutná amputace.

Příznaky patologie

Počáteční fáze

Nástup onemocnění je určen tím, jak vypadá kůže. V počáteční fázi jsou pro suchou gangrénu charakteristické následující znaky:

 • kůže na nohou a nohou je zarudlá;
 • zarudnutí kůže se promění v cyanózu a černost;
 • postižená oblast je jasně vymezena od zdravého.

Mokrá gangréna se vyvíjí takto:

 • kůže se zbledne;
 • objeví se vzor rozšířených cév;
 • vznikají otoky nohou;
 • není zde žádná jasná hranice mezi nemocnou a zdravou oblastí.

Zpět na obsah

Pozdní fáze

Dále se při suché formě onemocnění pozorují následující příznaky:

 • kontrast mezi zdravou a nemocnou částí nohy se stává jasnou;
 • noha / prst se zmenší, objeví se deformace;
 • ztráta citlivosti;
 • puls mizí v končetinách;
 • v noci jsou horší;
 • celkový zdravotní stav pacienta je normální, intoxikace chybí.

Pozdní příznaky vývoje vlhkého typu gangrény jsou charakterizovány následujícími příznaky:

 • na kůži jsou tvořeny bubliny hnědé barvy, které prasknou nezávisle;
 • hnisavé rány emitují zápach;
 • pacient zvýší teplotu a sníží krevní tlak;
 • vyvíjí se tachykardie;
 • tam je třes v končetinách a silná bolest, která nemůže být odstraněna dokonce s pomocí silných léků proti bolesti;
 • pokud je celkový stav pacienta těžký, objeví se křeče, otevře se delirium, zvracení.

Zpět na obsah

Léčba gangrény u diabetu

První příznaky gangrény u diabetes mellitus vyžadují okamžitou léčbu. Léčba gangrény u diabetu začíná eliminací prvních příznaků onemocnění. Aby se prst nebo noha neodstranily, je nutné léčit existující vředy. K tomu předepište léčivou mast. S tímto problémem není možné dělat nic sami. Pokud má pacient vlhkou gangrénu v pozdním stádiu vývoje, je nezbytné zachránit život bez amputace.

Chirurgie je preferovanou léčbou gangrény.

Léčba drogami

Konzervativní terapie se aplikuje na suchý typ onemocnění. Mokrý typ s pomocí léků lze vyléčit teprve na počátku vývoje, kdy se tvoří vředy. V rámci léčby je nutné:

 • Kompenzujte diabetes. Pacientům se předepisují léky snižující hladinu cukru a přísná dieta.
 • Vyložit s bolavou končetinou. Doporučuje se znehybnit bolavou nohu.
 • Poskytněte tělu kyslík. Série inhalace kyslíku.
 • Obnovení krevního oběhu. Předepisují se následující léky: Reopoliglyukin, Trental, Vazaprostan.
 • Odstraňte krevní sraženiny. Používejte léky jako Streptokinase a Heparin.
 • Uzdravte rány. Předepisuje lokální léčiva ran. Léčivá mast Levomekol je populární.
 • Odstraňte zánět a infekci. Antiseptika a antibiotika se používají například "Miramistin".
 • Posílit imunitu. Pacientovi jsou předepsány vitamínové komplexy.

Zpět na obsah

Operativní zásah

Mokré gangrény u diabetu často nelze odstranit bez operace. Pokud je tělo vážně otrávené, není možné pacientovi pomoci žádným jiným způsobem. Během operace jsou postižené tkáně, prsty, noha odstraněny. V závislosti na rozsahu patologie je možná vysoká amputace až do kyčle. Tato metoda vám umožní vyhnout se otravě krve, odstranit intoxikaci a zabránit smrti. Když je patologie suchá, je nutná amputace, aby se zabránilo přidání infekce a rozvoji sepse.

Lidová medicína

Tradiční medicína může zastavit úpadek a vyléčit nástup tkáně umírající pouze pod podmínkou, že tradiční metody budou použity v kombinaci s konzervativními metodami. Odstranění mokrého typu patologie pomocí lidových metod je obtížné. Oblíbené jsou následující recepty:

 • K navlhčení přírodního měkkého textilu dům kyselé mléko a připojit na postižené místo.
 • Namočte přírodní hadřík s hřebíčkovým olejem a proveďte komprimaci.
 • Připevněte k bolavým končetinám obklad žvýkaného žitného chleba se solí.

Zpět na obsah

Jaká je prognóza?

Se suchým typem patologie, vyvinutým na pozadí diabetu, je prognóza příznivá. Dotčená oblast je schopna se oddělit sama. Provoz v tomto případě není vyžadován. Navzdory tomu, pokud se Váš diabetus změní na černou, měli byste se vždy poradit se svým lékařem. S mokrým typem nemoci je prognóza méně optimistická, pravděpodobnost vývoje následujících komplikací je vysoká:

 • toxické poškození srdce, jater, ledvin;
 • sepse;
 • plicní krvácení;
 • smrtelného výsledku.

Zpět na obsah

Prevence

Jako součást prevence, jeden by měl striktně dodržovat dietu předepsanou lékařem při odhalování diabetu. Musíte neustále sledovat hladinu glukózy v těle. Je důležité vést zdravý životní styl, sportovat, hodně se pohybovat. Doporučuje se denně kontrolovat rány a praskliny, aby nedošlo k poranění, poranění, popáleninám, omrzlinám. Boty by měly být pohodlné. V případě diabetes mellitus mohou být i kapky kapky způsobeny ztrátou nohy.

Symptomy a léčba diabetické nohy, péče o nohy u diabetiků

Diabetes mellitus je závažné chronické onemocnění, které je doprovázeno velkým množstvím komplikací. Nejvíce impozantní z nich lze považovat za syndrom diabetické nohy (VTS). Podle Světové zdravotnické organizace se tento syndrom vyskytuje u 15% pacientů s diabetem 5 a více let.

Syndrom diabetické nohy - patologické změny nervového systému, arteriálních a kapilárních lůžek, které mohou vést k tvorbě nekrotických vředů a gangrény.

Asi 85% těchto případů jsou trofické vředy chodidel, zbytek - abscesy, celulitida, osteomyelitida, tendovaginitida a hnisavá artritida. Patří sem také hnisavé destruktivní poškození kostí končetin - diabetická osteoartropatie.

Hlavní příčiny syndromu diabetické nohy

U diabetu dochází k nedostatečné produkci hormonu - inzulínu, jehož funkcí je pomáhat glukóze (cukru) v přístupu k buňkám těla z krevního oběhu, proto, když je nedostatek, glukóza v krvi roste, čímž dochází k prokrvení cév v cévách v čase, což ovlivňuje nervová vlákna. Ischemie (nedostatek krevního oběhu) vede k narušení hojení ran a poškození nervů vede ke snížené citlivosti.

Tyto poruchy přispívají k rozvoji trofických vředů, které se zase vyvíjejí do gangrény. Jakékoli praskliny, oděrky jdou do otevřených vředů a pod mozoly a keratinizovanými vrstvami se tvoří skryté vředy.

Důvodem pro pozdní začátek léčby a amputaci končetin je, že pacient si tyto změny po dlouhou dobu nevšimne, protože často nevěnuje pozornost svým nohám. Kvůli špatnému prokrvení nohou v důsledku snížené citlivosti není bolest způsobená řezy a odíráním cítit nemocná a dokonce i vřed může po dlouhou dobu zůstat bez povšimnutí.

Léze nohy se obvykle vyskytuje v místech, kde se při chůzi vyskytuje celá zátěž, pod necitlivou vrstvou kůže se tvoří praskliny a do ní se dostává infekce, která vytváří příznivé podmínky pro vznik hnisavé rány. Takové vředy mohou ovlivnit nohy až po kosti, šlachy. Proto je nakonec potřeba amputace.

Ve světě je 70% všech amputací spojeno s diabetem, přičemž včasné a stálé léčbě může být zabráněno téměř 85%. Dnes, když pracují kanceláře „Diabetické nohy“, počet amputací se snížil dvakrát, počet úmrtí se snížil, konzervativní léčba je 65%. Skutečný počet pacientů s diabetem je však 3-4krát vyšší než statistické údaje, protože mnoho lidí si neuvědomuje, že jsou nemocní.

Příčiny syndromu diabetické nohy jsou:

 • snížená citlivost končetin (diabetická neuropatie)
 • poruchy oběhu v tepnách a malých kapilárách (diabetická mikro- a makroangiopatie)
 • deformity nohy (v důsledku motorické neuropatie)
 • suchá kůže

Desenzibilizace - diabetická distální neuropatie

Hlavní příčinou poškození nervů je stálý účinek vysokých hladin glukózy na nervové buňky. Taková patologie sama o sobě nezpůsobuje tkáňovou nekrózu. Vředy se vyskytují z jiných nepřímých důvodů:

Vředy, které se tvoří po mikrofees, řezech a scuffs léčit velmi špatně, získání chronický průběh. Při nošení nepohodlných a stísněných bot dochází ke zhoršení poškození kůže. Trofické vředy, rostoucí a prohlubující se, jsou přeneseny do svalové a kostní tkáně. Podle výzkumu vede nadměrné zahuštění stratum corneum epidermis (hyperkeratóza) k rozvoji neuropatických vředů ve 13% případů, použití nedostatečných bot ve 33% a ošetření nohou ostrými předměty v 16%.

Porucha průtoku krve - diabetická makroangiopatie

Zhoršení průtoku krve v tepnách nohou je spojeno s aterosklerotickými plaky (viz, jak snížit cholesterol bez léků). Ateroskleróza způsobující poškození velkých cév s diabetes mellitus je obtížná a má řadu vlastností.

 • postižené dolní končetiny (tepny nohy)
 • poškození tepen obou nohou a v několika oblastech najednou
 • začíná v dřívějším věku než pacienti bez diabetu

Ateroskleróza u pacienta s diabetem mellitus může způsobit vlastní tkáňovou smrt a tvorbu trofických vředů bez mechanického nárazu a poranění. Nedostatečné množství kyslíku vstupuje do kůže a dalších částí nohy (v důsledku náhlého narušení průtoku krve), v důsledku čehož kůže zemře. Pokud pacient nedodrží opatření a dále poraní kůži, rozšíří se zóna poškození.

Typické klinické symptomy zahrnují bolest v nohou nebo vředech, suchost a ztenčení kůže, která je vysoce náchylná k mikrotraumatu, zejména v oblasti prstů. Podle výzkumných dat slouží spoušťové mechanismy neuroischemických lézí ve 39% případů jako houbové léze chodidel, u 14% nohou jsou ošetřeny ostrými předměty, v 14% - neopatrné odstranění zarůstajících nehtů chirurgem.

Nejdramatičtějším důsledkem SDS je amputace končetiny (malá - uvnitř nohy a vysoká - na úrovni dolní končetiny a stehna), stejně jako smrt pacienta před komplikacemi hnisavého nekrotického procesu (například sepse). Každý pacient s diabetem by proto měl znát první příznaky diabetické nohy.

Známky zranění diabetické nohy

 • Prvním příznakem vzniku komplikací je snížení citlivosti:
  • první vibrační
  • pak teplota
  • pak bolest
  • a hmatové
 • Také by měl upozornit na výskyt otoků nohou (příčiny)
 • Snížení nebo zvýšení teploty nohou, tj. Velmi studené nebo horké nohy, je známkou poruch oběhu nebo infekcí
 • Zvýšená únava nohou při chůzi
 • Bolest v nohách - v klidu, v noci nebo při chůzi v určitých vzdálenostech
 • Brnění, chilliness, pálení v nohou a jiné neobvyklé pocity.
 • Zbarvení kůže nohou - bledé, načervenalé nebo modravé odstíny pleti
 • Redukce vlasů na nohou
 • Změny tvaru a barvy nehtů, modřiny pod nehty - známky plísňové infekce nebo poranění nehtu, které mohou způsobit nekrózu
 • Dlouhé hojení škrábanců, ran, kuří oka - namísto 1-2 týdnů 1-2 měsíců, po zhojení ran jsou nezaniklé tmavé znaky
 • Vředy na nohou - dlouho nevyléčící, obklopené zředěnou, suchou pokožkou, často hluboké

Týdenní by měla kontrolovat nohy, sedět na židli v zrcadle, umístit pod - prsty a horní část nohy, můžete jen prohlédnout, dávat pozor na mezizubní prostor, paty a podrážky cítit a kontrolovat se zrcadlem. Pokud se zjistí jakékoli změny, praskliny, řezy, patologie způsobené vředy, obraťte se na pracovníka podiatrie.

Pacienti s diabetem by měli alespoň jednou ročně navštívit specialistu a zkontrolovat stav dolních končetin. Když jsou zjištěny změny, podiatr předepíše léčbu pro léčbu nohou, angiolog provádí operace na cévách nohou, pokud jsou vyžadovány speciální vložky, je nutný angiosurgeon a je nutný ortopedický chirurg.

V závislosti na prevalenci konkrétní příčiny je syndrom rozdělen na neuropatické a neuroischemické formy.

Krasnojarský zdravotní portál Krasgmu.net

S diabetem na patě, tam jsou rány a začnou hnisat. Pokud se pata hojí kosti, bude v blízké budoucnosti stále hniloba. Bez náhrady za diabetes by jakákoli léčba byla zbytečná. Když se pata začala hnit, trofické vředy hnis. Je nutné najít chirurga, protože na diabetickém oddělení nebude léčena
Trofické vředy - komplikace diabetes mellitus vyplývající z porážky malých cév a nervových zakončení nohou. Typicky, vznik trofických vředů začíná drobnými poraněními prstů na nohou, které se samy o sobě neuzdravují.

Když je krevní oběh narušen na dolních končetinách, na nohou se objevují trofické vředy, které se postupně posouvají na nohy a paty, které začínají „hníst“.

V takových případech je léčba dlouhá a obtížná. Zpravidla je nutná operace k vyčištění kosti od mrtvé tkáně, drenáže, antibiotické léčby.

Proč se při léčbě diabetu mohou objevit trofické vředy

Diabetes mellitus je onemocnění, které vyžaduje nejen neustálé sledování hladin cukru v krvi a diety, ale také preventivní léčbu jeho možných neurovaskulárních komplikací. To je nezbytné, protože diabetes mellitus způsobuje poškození cévních stěn a nervových zakončení v důsledku metabolické poruchy, nedostatku kyslíku v tkáních a přebytku toxických produktů metabolismu sacharidů.

Samozřejmě se to děje rychleji a je výraznější s vysokou hladinou cukru v krvi a ketoacidózou: obě jsou obvykle pozorovány v případě, kdy je diabetes mellitus detekován ve velmi pozdních stadiích. Nejčastěji k tomu dochází u diabetu druhého typu.

Ketoacidóza a vysoká hladina cukru v krvi se také vyskytují, pokud pacienti neberou svou nemoc vážně a nevenují dostatečnou pozornost kontrole hladiny cukru v krvi nebo ji neudělají pravidelně. A pak je to někdy trofický vřed, který se ukáže jako první znamení, které donutí člověka k podezření na závažnost nemoci a nepřípustnost nekontrolování stavu.

Co ještě potřebují lidé s diabetem? Skutečnost, že od detekce onemocnění musí být velmi opatrní, aby se postarali o nohy, protože to je diabetická noha, která je „nejslabším článkem“ ve vztahu k výskytu trofických vředů. Někdy stačí sebemenší poranění kůže nohy, aby se z ní stala nehojivá rána, tj. Do trofického vředu.

Proč se to děje? Protože dlouhodobý diabetes způsobuje komplikace - diabetickou angiopatii (poškození malých cév) a diabetickou neuropatii (poškození malých nervových zakončení). Vše dohromady vede k narušení stavu tkání a vzniku tzv. Diabetické nohy, která je náchylná k tvorbě nejen trofických vředů, ale i gangrény, které mohou být ošetřeny kompetentní péčí.

Jak trofický vřed s diabetem

Trofické vředy u diabetes mellitus se nejčastěji vyskytují na falangech nehtů prstů na nohou. Někdy - na patách. Výskyt trofických vředů u diabetu je zpravidla podporován kuřaty, mikrotrauma při nošení nepohodlné obuvi nebo v důsledku neúspěšné pedikúry, popálenin nohou, odřenin atd. Výsledkem je, že i takové malé léze se během několika týdnů neléčí, ale zvětší se a zvětší se v trofický vřed.

Vlastnosti a rozdíly trofických vředů u diabetu jsou následující:

 • S malými vředy může být v noci velmi silná bolest. I když je to možné a v polárním stavu: u trofických vředů s těžkou diabetickou polyneuropatií nemusí být bolest ani u velkých a hlubokých trofických vředů. Oba jsou charakteristickými znaky diabetických trofických vředů.
 • Trofický vřed u diabetické angiopatie a polyneuropatie se nezahojí sám.
 • Trofické vředy u diabetes mellitus se mohou prohloubit a proměnit v gangrénu, což vyžaduje amputaci. Proto je prevence a léčba trofických vředů u diabetes mellitus mimořádně důležitá a měla by být provedena bezprostředně po identifikaci trofických vředů a samotného diabetes mellitus.

Je důležité si uvědomit, že trofické vředy se mohou objevit u pacienta jak s nedetekovaným diabetes mellitus, tak s křečovými žilami. Proto byste měli vždy provést další studie (krevní testy na cukr, rozbor moči, Dopplerovské vyšetření cév nohou atd.), Abyste našli skutečnou příčinu trofických vředů a jmenování účinné léčby.

Stupňové trofické vředy u diabetu

 1. Stupeň výskytu trofických vředů.

Trofický vřed se postupně zvětšuje, prohlubuje, jeho dno je pokryto květem bělavé, šedavě šedé nebo špinavě šedé barvy. Vřed má obvykle nepříjemný zápach. Necitlivost a chladnost chodidel a holenní kosti mohou narušit pocit plazení.

Fáze purifikace trofických vředů.

Plak v trofickém vředu postupně mizí a jeho dno získává jasně růžovou barvu. Trofický vřed se již nezvyšuje a nezvyšuje se.

Stupeň hojení trofického vředu.

Léčení trofického vředu začíná zpravidla od jeho okrajů - trofický vřed začíná postupně klesat. A s účinnou obecnou a lokální léčbou v budoucích ostrůvcích hojení může dojít v samotném vředu.

To je prosperující průběh trofických vředů u diabetu. Není však vždy dodržován. Při vstupu do infekce je možné šířit zánět na šlachy a dokonce i kostní tkáň a výskyt hnisavého procesu, který vyžaduje chirurgický zákrok.

Pokud trofický vřed postupuje a od prvního stadia neprochází do druhého, ale prohloubí se (obvykle v důsledku nedostatku léčby diabetes mellitus a jeho neurovaskulárních komplikací), může se objevit gangréna. Gangréna je život ohrožující stav, který ve většině případů vyžaduje amputaci (na úrovni nohy, dolní končetiny nebo dokonce kyčle, v závislosti na hloubce a rozsahu procesu).

Současně může být vně kožního defektu malý. Trofický vřed může být dokonce mírně zpožděn kolem okrajů a v hloubkách může proces pokračovat, proto je zakázáno zabývat se samoléčbou trofických vředů u diabetu!

Léčba trofických vředů u diabetes mellitus

Léčba trofických vředů u diabetes mellitus je založena na stadiu procesu poranění a pouze pod dohledem lékaře. Pacientům je přiřazen odpočinek na lůžku nebo odpočinek na lůžku, výživa, obohacené vitamíny, minerály a bílkovinami, neustálé sledování hladin cukru v krvi pod dohledem ošetřujícího endokrinologa. Pokud není možné korigovat hladinu cukru v krvi ambulantně (nebo u nezodpovědných pacientů), je lepší tak učinit v endokrinologické nemocnici.

Připomeňme ještě jednou: v případě diabetes mellitus by měla být léčba poranění nohy prováděna po konzultaci ve specializovaném oddělení diabetické nohy nebo v kanceláři podologie, organizované speciálně pro pacienty s diabetem. Nelze léčit na vlastní nebezpečí!

Léčba trofických vředů ve stadiu výskytu

Při léčbě trofických vředů ve stadiu jejího výskytu je na prvním místě důkladná a stabilní korekce hladin cukru v krvi a celkové léčby. Jako obecná léčba trofických vředů existují způsoby injekční terapie s vaskulárními přípravky a jmenování činidel, která zlepšují výživu (trofismus) postižených tkání končetin. Cílem léčby trofických vředů v této fázi je zastavení progrese.

Lokální léčba trofického vředu ve stadiu jeho výskytu spočívá v ošetření okrajů rány alkoholickým antiseptickým roztokem (jod, brilantní zelená, 70% alkohol), důkladným promytím rány vodnými antiseptickými roztoky (furacilin, peroxid vodíku, slabě růžový roztok manganistanu draselného (manganistan draselný) atd.). d.).

Poté je nutné aplikovat přípravek na trofickou vředovou oblast, která urychluje hojení vředů (stimulací jak množení buněk, tak posilováním syntézy kolagenu) a výživou tkáně. Tento lék by měl být pouze v gelové formě, která nevytváří vzduchotěsný film. Obvazy by měly být prováděny 1-2 krát denně při dodržení všech opatření pro prevenci trofické vředové infekce: zpracovávejte ruce, používejte pouze sterilní nástroje (jednorázové) a obvazy.

Léčba trofických vředů ve stupni čištění

Měla by pokračovat veškerá obecná terapie (vaskulární a trofická) a kontrola hladiny cukru v krvi.

Ve druhé fázi je nutné věnovat zvláštní pozornost čištění trofických vředů. Za tímto účelem jsou hrany rány nejprve ošetřeny alkoholickým antiseptickým roztokem. Doma, můžete zvládnout salicylový alkohol nebo alkohol tinktura měsíčku. Poté byste měli ránu důkladně promýt 3% roztokem peroxidu vodíku. Po této době se doporučuje denně provádět 20 minutové koupele se slabým roztokem manganistanu draselného (manganistan draselný) při teplotě místnosti a oddělit plaky od náhradních obvazů vředů s gely, které zlepšují výživu tkání s obvazem s látkami, které přispívají k čištění trofických vředů. Tyto obvazy se provádějí dvakrát denně, dokud není rána zcela očištěna.

Pozor! Pokud je kolem rány zarudnutí, které indikuje zánět, vzrůst teploty těla, malátnost, objevuje se pulzující bolest v nohou, měli byste z rány vzít prasnici, určit citlivost mikroorganismů na antibiotika a zahájit léčbu antibiotiky. V některých případech může být nutná chirurgická léčba k otevření rány a její široké chirurgické léčbě.

Léčba trofických vředů v hojivé fázi

Nejdůležitější při léčbě léčebných trofických vředů - použití mastí a gelů, které přispívají k tomuto procesu a podporují odpovídající výživu tkání.

Gel se aplikuje na světlé krvácející oblasti čistého trofického vředu, masti - do těch oblastí, které vysychají, a na okraje rány. Jak se vřed hojí, aplikuje se pouze mast.

Ve fázi hojení může být trofická vředová ligace provedena ne dvakrát denně, ale jedna. Takové obvazy se provádějí až do úplného hojení trofického vředu.

V léčbě trofických vředů ve všech stadiích jsou široce používány i neléčebné metody léčby - proudy d’arsonval, terapie rázovou vlnou, ozonová terapie, laserové ozařování krve, ultrafialové záření krve, hirudoterapie (pijavice).

Způsoby prevence výskytu trofických vředů u diabetes mellitus

Včasná detekce diabetu mellitus, zejména druhého typu, a jeho adekvátní léčba s dosažením stabilní normalizace hladiny cukru v krvi je hlavní metodou prevence trofických vředů u diabetes mellitus. V případě potřeby byste měli dodržovat dietu, užívat léky snižující hladinu glukózy a aplikovat inzulínové injekce.

Protože diabetická polyneuropatie a angiopatie jsou velmi časté komplikace diabetu, jejich profylaktická léčba by měla začít co nejdříve, v prvních letech po nástupu diabetu. A kromě toho:

 • Lidé s diabetem by měli nosit pouze pohodlné (nebo lepší speciální ortopedické) boty, které jsou vhodné pro sezónu.
 • U diabetu, měli byste pečlivě sledovat stav nohou, včas, aby se zabránilo výskytu odření a mikrotraumas.
 • Vyhněte se nadměrnému zatížení nohou (dlouhá chůze).
 • Zabraňte přehřátí a přehřátí nohou.
 • Při sebemenším poranění nohy ihned zahájte léčbu pod dohledem lékaře.