Image

Test tolerance glukózy během těhotenství: jak dlouho a jak projít?

Od samého počátku těhotenství dochází v ženském těle k významným změnám metabolických procesů, včetně sacharidových. Za účelem zjištění jejich porušení se používá stanovení hladiny cukru v krvi v krevní plazmě a orální glukózový toleranční test během těhotenství. Ve srovnání s muži je diabetes u žen mnohem běžnější a existuje jednoznačná souvislost s gestačním obdobím a porodem - GDM (gestační diabetes mellitus).

Metody detekce zhoršeného metabolismu sacharidů

Prevalence diabetu u těhotných žen v průměru dosahuje 4,5% v Rusku v jejich celkovém počtu. V roce 2012 ruský národní konsenzus definoval GDM a doporučil pro praktickou aplikaci nová kritéria pro jeho diagnózu, stejně jako pro léčbu a postpartum pozorování.

Těhotná diabetes mellitus je onemocnění charakterizované vysokou hladinou cukru v krvi, která je poprvé detekována, ale nesplňuje kritéria přijatá pro první (manifestní) onemocnění. Tato kritéria jsou následující:

 • obsah cukru nalačno je vyšší než 7,0 mmol / l (dále jen stejné názvy jednotek) nebo se rovná této hodnotě;
 • glykémie, potvrzená v reanalýze, která je kdykoliv během dne a bez ohledu na dietu, je rovna nebo vyšší než 11,1.

Zejména pokud má žena hladinu cukru nalačno v žilní plazmě nižší než 5,1 a při perorálním podání glukózové tolerance 1 hodinu po zátěži je nižší než 10,0, po 2 hodinách - méně než 8,5, ale více než 7,5. - Toto jsou standardní možnosti pro těhotné ženy. Současně, pro non-těhotné ženy, tyto výsledky naznačují porušení metabolismu sacharidů.

Jak dlouho trvá test glukózové tolerance během těhotenství?

Detekce metabolismu sacharidů se provádí ve fázích:

 1. Je vyžadován průzkum fáze I. Je jmenován při první návštěvě lékaře jakéhokoliv profilu ženou po dobu až 24 týdnů.
 2. Ve stadiu II se provádí orální glukózový toleranční test se 75 g glukózy po dobu 24-28 týdnů gestace (optimálně 24-26 týdnů). V některých případech (viz níže) je taková studie možná až do 32 týdnů; pokud existuje vysoké riziko - od 16 týdnů; při detekci cukru v moči - od 12 týdnů.

Fáze I je provedení laboratorní studie plazmatické glukózy nalačno po 8-hodinovém (ne menším) hladovění. Je také možné studovat krev a bez ohledu na dietu. Pokud jsou normy překročeny, ale obsah glukózy v krvi je menší než 11,1, pak je to indikace k opakování studie nalačno.

Pokud výsledky testu splňují kritéria nově diagnostikovaného (manifestního) diabetu, žena okamžitě přikročí k endokrinologovi pro další sledování a vhodnou léčbu. V případě obsahu glukózy nalačno nad 5,1, ale méně než 7,0 mmol / l, je diagnostikována GSD.

Jak provést test tolerance glukózy během těhotenství

Indikace

Test tolerance glukózy se provádí u všech žen v následujících případech:

 1. Absence odchylek od normy ve výsledcích první fáze průzkumu v časném těhotenství.
 2. Přítomnost alespoň jednoho z příznaků vysokého rizika HSD, ultrazvukové příznaky poruch metabolismu sacharidů u plodu nebo určité ultrazvukové rozměry plodu. V tomto případě může být test včetně 32. týdne.

Mezi známky vysokého rizika patří:

 • vysoký stupeň obezity: index tělesné hmotnosti je 30 kg / m2 a vyšší;
 • přítomnost diabetes mellitus v příštích (u první generace) příbuzných;
 • přítomnost gestačního diabetes mellitus nebo jakékoli poruchy metabolismu sacharidů v tomto případě se testování provádí při první návštěvě u lékaře (od 16 týdnů).

Je test glukózové tolerance během těhotenství nebezpečný?

Tato studie nepředstavuje žádné riziko pro ženu a plod do 32 týdnů. Držet se po stanovené době může být pro plod nebezpečný.

Testování se neprovádí v následujících případech:

 • časná toxikóza těhotných žen;
 • dodržování lůžka;
 • přítomnost onemocnění operovaného žaludku;
 • přítomnost chronické cholecystopankreatitidy v akutním stadiu;
 • přítomnost akutního infekčního nebo akutního zánětlivého onemocnění.

Příprava

Podmínky pro test tolerance glukózy zahrnují:

 1. Normální výživa během předchozích 3 (nejméně) dnů s denním obsahem sacharidů nejméně 150 g.
 2. Požadovaný obsah sacharidů v množství 30-50 gv posledním jídle.
 3. Půst (ale ne omezující příjem vody) po dobu 8-14 hodin před testováním.
 4. Vyloučení (pokud je to možné) užívání léků obsahujících cukr (farmaceutické přípravky obsahující vitaminy a železo, antitusika atd.), Jakož i beta-blokátory, beta-adrenomimetika a glukokortikosteroidy; měly by být odebrány po odběru krve nebo informovat lékaře o potřebě jejich přijetí před testováním (pro adekvátní interpretaci výsledků testů).
 5. Upozorněte lékaře na test na pozadí užívání progesteronu.
 6. Ukončení kouření a sezení pacienta až do konce testu.

Fáze

 1. Odběr prvního vzorku krve ze žíly a provedení analýzy. V případě, že výsledky ukazují na přítomnost nově diagnostikovaného nebo gestačního diabetes mellitus, je studie ukončena.
 2. Vedení cukrové zátěže provádějte s normálními výsledky první fáze. Skládá se z pacienta, který užívá 75 g glukózového prášku rozpuštěného v 0,25 l teplé vody (37-40 ° C) po dobu 5 minut.
 3. Následné vzorkování a analýza po sobě následujících vzorků po 60 minutách a poté po 120 minutách. Pokud výsledek druhé analýzy ukazuje na přítomnost GSD, pak je třetí odběr krve zrušen.

Interpretace výsledků testu glukózové tolerance během těhotenství

Pokud je tedy koncentrace glukózy nalačno v krvi nižší než 5,1, jedná se o normu, nad 7,0, manifestní diabetes; překročí-li hodnotu 5,1, ale současně nižší než 7,0 nebo 60 minut po zátěži glukózou - 10,0 nebo po 120 minutách - 8,5 - toto je GSD.

Tab. 1 Mezní hodnoty glukózy pro venózní plazmu pro diagnostiku GSD

Tab. 2 Prahové hodnoty glukózy žilní plazmy pro stanovení diabetu během těhotenství

Správný přístup k identifikaci a léčbě diabetu (v případě potřeby) výrazně snižuje riziko komplikací během těhotenství a porodu a míru rizika vzniku diabetu ve vzdálené budoucnosti u žen s predispozicí.

Místo o výchově. Rozpočet cestování s dětmi v Evropě, Asii, Spojených arabských emirátech

Test tolerance glukózy během těhotenství

Těhotenství - to je obrovská zátěž pro tělo ženy, bez ohledu na věk. Hormonální systém, metabolismus těhotné ženy podléhá dosud neznámým nákladům. Proto je tak důležité neustále sledovat stav ženy během tohoto období absolvováním různých testů. I když je žena v období těhotenství na přísné dietě, může diabetes mellitus v těhotenství předcházet.

Vlastnosti diabetu u těhotných žen

Těhotná cukrovka je porušením zpracování glukózy, která dříve nebyla charakteristická pro nastávající matku a objevila se poprvé pouze během vývoje těhotenství. Porušování je poměrně běžné - asi sedm procent žen trpí průměrnou skupinou diabetu v těhotenství, v závislosti na skupině vybrané pro tuto studii. Obraz takového diabetu neopakuje klasickou formu poruchy u netehotných osob, ale její riziko pro budoucí matku se nesnižuje a je to hrozivá komplikace, která představuje obrovské riziko pro matku a malého muže uvnitř ní. Ženy, které trpí cukrovkou, poprvé identifikované během těhotenství, mají v budoucnu velké riziko vzniku inzulínu nezávislého na inzulínu.

Během těhotenství se tělo adaptuje na kritické stavy, ve kterých bude muset být v příštích několika měsících, a zvýšení inzulinové rezistence je fyziologickým rysem tohoto období, charakterizovaného zvýšením sekrece inzulínu a zvýšením jeho obsahu v krvi. Až do poloviny druhého trimestru je hladina glukózy v krvi těhotné ženy o něco menší než hladina glukózy v těhotenství, pokud je analýza prováděna nalačno. Patologie se obvykle vyvíjí v druhé polovině druhého trimestru a jako výsledek roste. Důvodem je to, že placenta musí plodu poskytnout plné množství glukózy nezbytné pro jeho správný vývoj. Placenta pro tento účel tedy začíná produkovat hormony, které ovlivňují celkový stav matky. Pokud žena trpí cukrovkou během těhotenství, produkce těchto hormonů je narušena a inzulinová rezistence a její produkce je narušena.

Analýza g lycuzotolerantního testu

Test glukózové tolerance je nutný, aby se včas objevil objevující se problém a zasáhl, což neumožňuje hrozné komplikace pro budoucí matku a plod. Jeho správným názvem je perorální glukózový toleranční test (PGTT). Jeho výsledky umožňují včas identifikovat a eliminovat poruchy metabolismu sacharidů u těhotné ženy. Těhotenství je úder všem orgánům a tělním systémům ženy, takže je důležité, abyste v průběhu času nezmeškali a nezaznamenali zvýšení hladiny cukru v krvi.

Gestační diabetes u těhotných žen se projevuje výhradně u žen během těhotenství. Pokud si situaci udržet pod kontrolou, pak, stejně jako mnoho nepříjemných ran, které se vyskytly během těhotenství, diabetes zmizí po porodu. Pokud se však toto porušení nedrží pod kontrolou a umožní se jeho průběh, může zůstat a zkomplikovat váš život po narození dlouho očekávaného dítěte, což s sebou přináší spoustu omezení a starostí o zdraví mladé matky, která ji bude provázet po celý její život.

Těhotná žena může nezávisle podezírat diabetes tím, že pečlivě zvažuje změny v jejím těle. S rozvojem diabetu u těhotných žen se symptomy neliší od diabetu mellitus, který není závislý na inzulínu: žena může pociťovat zvýšenou touhu pít, zvýšenou chuť k jídlu nebo naopak naprostý nedostatek. Může se vyskytnout nepohodlí při močení a může se zvýšit frekvence nutkání na toaletu. Dokonce i vidění se může zhoršit, zakalit! Co můžeme říci o krevním tlaku? S rozvojem diabetu se může významně zvýšit tlak, což povede k nepohodlí nejen pro matku, ale také pro plod a může vést k hrozbě potratu nebo předčasného porodu. Pokud pociťujete alespoň jeden z těchto příznaků, informujte o tom svého lékaře a požádejte ho, aby vás odkázal na index krevního cukru, aby se vyloučil diabetes.

Indikátory gestačního diabetu

Když se těhotná dívka přihlásí, lékař má čas ji prozkoumat, aby zjistil tuto poruchu před 24. týdnem těhotenství: musíte ji poslat k analýze hladiny cukru v krvi a / nebo hladiny glykovaného hemoglobinu. Pokud je zřejmý akutní diabetes, glukóza nalačno bude vyšší než 7 mmol / l (nebo vyšší než 11 mmol / l, pokud se krev podává extraplanálně) a hladina hemoglobinu je vyšší než 6,5%. Kromě toho je rozumné, aby budoucí matka v ohrožení, pokud glukóza ráno před jídlem, bude mít více než 5,1 mmol / l, ale ne více než 7 mmol / l.

Dříve 24 týdnů by měl být takový test prováděn pouze u žen, které mají predispozici k rozvoji diabetu u těhotných žen, ale jejichž hladiny glukózy v krvi jsou v normálním rozmezí. Kdo je zvláště ohrožen rozvojem této patologie? Za prvé, jsou obézní ženy - pokud jejich BMI je více než 30 kg na metr čtvereční. Za druhé jsou to ženy, jejichž příbuzní trpěli cukrovkou. Pak jsou ženy, které zažily vývoj této patologie během předchozích těhotenství, buď byla zvýšena hladina cukru v krvi, nebo došlo ke zhoršení vnímání glukózy. Ve čtvrté - ženy, které mají zvýšený cukr v moči. Všechny ostatní ženy, u nichž nebylo toto porušení zjištěno, by měly být bezpečné a předat tuto analýzu po dobu 24–28 týdnů. V extrémních případech můžete tuto analýzu provést před 32 týdny těhotenství. Později tento test není pro nenarozené dítě bezpečný!

Proč se stalo, že v té nejšťastnější době pro ženu (období, kdy je dítě noseno) se vyvíjí závažný stav jako diabetes mellitus těhotných žen? Faktem je, že slinivka břišní je zodpovědná za obsah inzulínu v krvi, který je během těhotenství pod velkým zatížením. Pokud se slinivka břišní nevyrovná s tvorbou inzulínu, dojde k narušení. Inzulín je zodpovědný za normalizaci obsahu cukru v našem těle. A když žena nese dítě, její tělo funguje pro dva, potřebuje více inzulínu. A pokud to nestačí pro normální udržování cukru, hladina glukózy se zvyšuje.

Je diabetes mellitus nebezpečný pro plod?

Jistě! Pro zachování těhotenství je nutné, aby placenta produkovala kortizol, estrogen a laktogen. V klidném stavu vývoj těchto hormonů nezasahuje. Nicméně, v rozporu s produkcí inzulínu, tyto hormony musí doslova hájit jejich právo na existenci! V boji o udržení své vlastní úrovně mohou ovlivnit správnou funkci slinivky břišní, která postihuje nejen těhotnou ženu, ale i dítě uvnitř ní.

Pokud se diabetes objevil ve druhém trimestru po dvacátém týdnu, pak už ve skutečnosti už není nebezpečný pro plod a nepovede k porušování vývoje budoucí osoby. Stále však přetrvává možnost fetálního vývoje plodu spojeného s přítomností diabetu - tzv. Krmení plodu, zvýšení jeho hmotnosti, což může stejně jako nadváha u dospělého znamenat porušení vývoje orgánů a systémů dítěte. Dítě se stává velmi velké hmotnosti a výšky vzhledem k tomu, že dostává příliš mnoho cukru. Dítě není stále plně vyvinuté slinivky břišní, která se nedokáže vyrovnat s nadměrným pronikáním cukru a zpracovává ho do tukové tkáně. Jako výsledek, ramenní pletenec, vnitřní orgány: srdce, játra roste. Zvyšuje tělesný tuk.

Vypadá to špatně ve velkém ovoce? Maminky se radují z růstu svých dětí, zrození takové boty. Ale je to v případě, že porod byl bez komplikací. Velký plod je obrovské riziko pro prodlouženou dobu porodu - vzhledem k velkému ramennímu pletence je pro dítě těžké projít porodním kanálem matky. Prodloužená porod může vést k přinejmenším hypoxii, nemluvě o vývoji porodních poranění. Komplikovaný porod může způsobit poškození vnitřních orgánů matky. Pokud je dítě uvnitř dělohy příliš velké, může to vést k rozvoji předčasného porodu a dítě nebude mít čas se vyvíjet až do konce.

Včasná porod - obrovská zátěž na plíce dítěte. Až do určité doby, plíce prostě nejsou připraveny inhalovat první dech vzduchu - povrchově aktivní látka není produkována dost (látka, která pomáhá dítě dýchat). V tomto případě bude dítě po porodu umístěno do speciálního zařízení - inkubátoru pro umělé dýchání.

Pokud není možné provést test tolerance glukózy

 1. Při toxikóze v prvním trimestru doprovázeném zvracením a nevolností.
 2. S poklesem motorické aktivity těhotné ženy až do spánku.
 3. Se zánětlivými nebo infekčními chorobami.
 4. S anamnézou chronické pankreatitidy nebo dříve prodělané gastrektomie.

Pokud předtím, než krev z prstu neprokázala zvýšení hladiny cukru v krvi, není nutná zkouška a pro vyloučení gestačního diabetu je krev kontrolována na cukr ze žíly.

Jak je test glukózové tolerance

Žena pije sklenici sladké, nesycené vody s obsahem 75 gramů čisté glukózy těsně nad tělesnou teplotu po dobu pěti minut. Tento test vyžaduje třikrát žilní krev: nejprve na lačný žaludek, pak o hodinu později a dvě hodiny po užití koktejlu. Pro výzkum je také možné použít krevní plazmu. Darování krve by mělo být přísně nalačno v časných ranních hodinách. Před tím, nejezte celou noc, nejlépe 14 hodin před darováním krve. Bez přítomnosti dalších instrukcí lékaře je test prováděn v 6. měsíci těhotenství přesně podle pokynů lékaře - neautorizovaná touha pacienta provést GTT je nepřijatelná.

Příprava na zkoušku

Tři dny před testem byste se neměli opírat o sladkosti, pozorovat příjem dostatečného množství tekutiny, nepřesahovat v tělocvičně a odstranit otravu. Kromě toho nemůžete užívat léky, které mohou ovlivnit výsledek studie - antikoncepční pilulky, salicyláty, hormony, vitamíny. Pokud potřebujete tyto léky užívat, těhotná žena může po vyšetření pokračovat. Zrušení léků ve fázi přípravy na test by mělo probíhat pod přísným dohledem ošetřujícího lékaře. V předvečer testu nelze užívat alkohol. V den testu je nutné, aby nedošlo k přetížení, ale to neznamená, že musíte neustále ležet v posteli.

Normy testu tolerance glukózy

V případě dvouhodinového testu se zátěží a dvojitým odběrem krve lze diagnózu gestačního diabetu provést, pokud je alespoň jeden z ukazatelů hladiny cukru nad 7 mmol / l nalačno před užitím sladké vody a 7,8 mmol / l dvě hodiny po pití. sladká kapalina.

Toto bylo dříve myšlenka, nicméně, nové normy vyžadují revizi. V současné době Světová zdravotnická organizace dodržuje další standardy, které jsou dohodnuty s odborníky sdružení porodníků-gynekologů Ruska.

Během normálního těhotenství by měly být následující ukazatele:

 1. Před jídlem nalačno nesmí hladina cukru v krvi překročit 5,1 mmol / l.
 2. Hodinu po užití sladké vody - ne více než 10,0 mmol / l.
 3. Dvě hodiny po sladkém nápoji by hladina glukózy v krvi neměla překročit 8,5 mmol / l.

Diferenciální diagnostika těhotného diabetu a akutního diabetu

S rozvojem gestačního diabetu budou ukazatele následující:

 1. obsah cukru v krvi při provádění testu nalačno v rozmezí od 5,1 do 6,9 mmol / l.
 2. hodinu po užití sladké vody - více než 10,0 mmol / l.
 3. dvě hodiny po užití léku - od 8,5 do 11,0 mmol / l.

V přítomnosti manifestního diabetu dostáváme následující údaje:

 1. obsah cukru v krvi při dodání materiálu na prázdný žaludek - více než 7,0 mmol / l.
 2. hodinu po zátěži nemá hladina glukózy v krvi určité normy.
 3. dvě hodiny po užití sladké tekutiny hladina cukru v krvi překročí 11,1 mmol / l.

Pokud jste prošli testem GTT a jeho výsledky vás neuspokojily - okamžitě se poraďte s lékařem! V žádném případě není možné se zapojit do samoobsluhy!

Odmítnutí testu tolerance glukózy během těhotenství

Poznámky

Oh, ani nevím, co říct. Udělal jsem, neviděl jsem nic strašného, ​​pokud není diabetes. Je to jen glukóza. A chtěl jsem přesně vědět, jak tělo reaguje. Koneckonců, pokud vám chybí diabetes, pak dítě bude velmi špatné. Kromě toho má můj otec pre-diabetický stav, na dietu a pilulky.

Analýzu můžete odmítnout. Musíte se však znovu poradit s lékařem - co konkrétně ve vašem případě přesahuje - přínosy nebo poškození testu. Zdraví a hodně štěstí vám i vašemu dítěti

Test glukózové tolerance se provádí na normální a hraniční úrovni (na horní hranici normy) hladiny glukózy v krvi pro rozlišení diabetu mellitus a zhoršené tolerance glukózy * (prediabetes). * Tolerance - zvýšená tolerance, lhostejnost.
Je tento mateřský test povinný? Co se může stát, když to neprojdete?

Ne, tento test není povinný pro těhotné ženy a je podáván pouze v případě podezření na problémy s pankreatem. Pro všechny těhotné ženy je však povinné pravidelné sledování hladiny cukru v krvi.
biochemie předala - kolik cukru v krvi na prázdný žaludek? udělal ultrazvuk slinivky břišní?
zdraví a snadné těhotenství.

A v souvislosti s tím, co jste tomuto testu obecně přiřadil? Nikdy jsem ji nenabízel pro obě těhotenství, i když je moje babička diabetická, ale ne závislá na inzulínu.

A v souvislosti s tím, co jste tomuto testu obecně přiřadil? Nikdy jsem ji nenabízel pro obě těhotenství, i když je moje babička diabetická, ale ne závislá na inzulínu.

Vložit obrázek

Můžete nahrát obrázek z počítače do textu:

Rtt analýza během těhotenství

Test glukózové tolerance během těhotenství je analýza, která umožňuje sledovat důležitý ukazatel stavu těla ženy - glukózy v krvi. V podstatě se provádí cukerný test pro detekci diabetu.

Nezaměňujte analýzu s hemotestem, který odhaluje individuální nesnášenlivost vůči jídlu.

Rizikem jsou ženy, které mají příbuzné diabetes. V tomto případě je pro těhotnou ženu povinným preventivním opatřením průchod GTT.

Je dostačující projít jednou, když není zjevné podezření na diabetes a výsledek je negativní. Test je však možné opakovat během těhotenství, pokud máte podezření na zvýšení hladiny glukózy v krvi.

Co dělají

Budoucí matky často žádají lékaře o to, proč jim předepisuje glukózový toleranční test, pokud nejsou ohroženi. Jsou-li zjištěny vysoké hladiny cukru v krvi, je během těhotenství přípustná řada opatření.

Přiřaďte vše jako prevenci

Nesení dítěte je časem velké změny v ženě. Ale ne vždy tyto změny k lepšímu. Tělo prochází vážnými změnami, nese budoucí dítě.

Vzhledem k velkému zatížení, kterému tělo obecně podléhá, ​​se některé patologie objevují pouze v okamžiku čekání na dítě. Taková onemocnění zahrnují diabetes.

V těchto situacích je těhotenství provokujícím faktorem pro skrytý průběh onemocnění. Proto je jako preventivní opatření nezbytná a důležitá analýza GTT v těhotenství.

Jak projít

První logická otázka, kterou ženy žádají během těhotenství, je, jak dlouho je GTT prováděna. Test glukózové tolerance se provádí v prvním trimestru spolu s řadou dalších testů.

K řádnému složení zkoušky musíte pečlivě připravit:

 • eliminovat nervové poruchy;
 • omezit fyzickou aktivitu;
 • neučinit významné změny ve stravě - jíst jako obvykle (neuchovávat žádné diety);
 • Nejezte jídlo (do 8 hodin před dodáním analýzy).

Test se neprovádí v přítomnosti akutního onemocnění v akutním stadiu, a to ani v případě obvyklého nachlazení. Jakékoli změny tohoto druhu výrazně ovlivní výsledky studie, takže tyto možnosti by měly být vyloučeny.

GTT projít na prázdný žaludek (voda může být opilá, ale ne v procesu testování). Provádí se odebráním krve ze žíly třikrát, s intervalem 1 hodiny mezi druhým a třetím příjmem:

 1. První krev je odebrána.
 2. Poté se vypije speciální sladká tekutina (glukózový sirup určité koncentrace).
 3. Následující hodinu nemůže pacient jíst, pít, cvičit - to vše může výrazně zkreslit výsledky testu.
 4. Po jedné hodině a dvou po první analýze se odeberou následující vzorky krve.
 5. Po této době, po požití koktejlu, se hladina cukru v krvi u zdravého člověka vrátí do normálu. To by mělo odrážet výsledky zkoušek.

Musí podstoupit konzultaci s lékařem

Při vysokých dávkách, které nejsou v normálním rozmezí, je předepsána okamžitá konzultace s lékařem sledující těhotenství. V případě, že první průchod testu vykazoval vysoký obsah cukru, je s největší pravděpodobností naplánováno opakované přijetí, aby se vyloučila možná chyba.

Existuje několik důvodů, pro které je možný falešný výsledek:

 • před darováním krve nebyla následována osmhodinová dieta;
 • významné změny ve stravě po dobu tří dnů před analýzou (zvýšený nebo nedostatečný příjem sacharidů);
 • poruchy metabolismu sacharidů;
 • nadměrné cvičení;
 • stresující stav;
 • infekční onemocnění (včetně respiračních akutních respiračních virových infekcí, akutních respiračních infekcí);
 • užívat jakékoli léky, které ovlivňují metabolismus sacharidů (upozornit lékaře na užívání drog).

Standardy GTT

Číselné hodnoty 7 mmol / l a nižší jsou v normálním rozmezí. Když je pozorován nárůst, obvykle je diagnostikován gestační diabetes. Tento typ onemocnění se vyskytuje u 14% žen.

Číslo 7 mmol / l je velmi podmíněné. Standardy GTT u těhotných žen jsou uvedeny níže v tabulce:

Pozorovaná dynamika je normálně udržována, ale čísla se mohou lišit v závislosti na různých faktorech.

Je třeba poznamenat, že horní mez - maximální přípustná hodnota - je také velmi podmíněna. A v různých zdrojích - čísla se liší. Proto žádné nezávislé interpretace, pouze kvalifikovaný lékař, pozorující vaše těhotenství, bude schopen správně rozluštit výsledky a říct o přítomnosti možné nemoci nebo její nepřítomnosti.

Mezní hodnoty glukózy

Gastrická patologie se nazývá vzhledem k tomu, že před těhotenstvím nebyly u ženy žádné známky diabetu. Po porodu, kdy je tělo obnoveno, se hladina glukózy buď vrátí do normálního stavu, nebo se diabetes dostane do jiného typu - diabetes typu 1 (diabetes mellitus typu I), nebo pokud má pacient diabetes mellitus 2. typu (diabetes typu 2).

Pokud mají ženy problémy s metabolismem uhlohydrátů před těhotenstvím nebo již v procesu, je lepší, aby byl test glukózy tolerantní po dobu 25 týdnů, aby se zjistily možné odchylky od normy.

V závislosti na způsobu podání glukózy do těla existují dva typy analýz: orální (nebo orální) a intravenózní. Druhá metoda se častěji používá, pokud pacient z nějakého důvodu nemůže použít „sladký koktejl“ uvnitř.

OGTT analýza se provádí za použití 75 g glukózy rozpuštěné ve sklenici vody. Pro spolehlivost do tří dnů před darováním krve by neměly být významné změny ve stravě těhotné ženy. V některých případech ženy darují krev ze žíly bez požití koktejlu glukózy.

Opakované kontroly lze přiřadit.

Studie je prováděna nejen pro dospělé. Pro děti starší 14 let se uplatňuje i tato metoda. Rozdíl spočívá v množství zátěže a v číselných ukazatelích, které spadají do normálního rozsahu.

Pro děti do 14 let není přijatelná analýza zátěže. Normy se liší pouze do věku pěti let, později odpovídají ukazatelům dospělých od 3,3 do 5,5 mmol / l. Úroveň před rokem se pohybuje kolem 2,8 - 4,4 mmol / l.

Stojí za zmínku, že přítomnost zvýšené glukózy v krvi nemusí nutně znamenat diabetes u pacienta, může to být známkou takových poruch, jako jsou:

 • nadměrná aktivita štítné žlázy;
 • zvýšená hormonální aktivita nadledvinek;
 • užívání glukokortikoidů v čase;
 • patologie pankreatu.

Nízké hladiny glukózy - hypoglykémie - se vyskytují v řadě izolovaných případů. Nízký cukr je obvykle spojován s předávkováním inzulínem u diabetu.

Co je nebezpečné?

Samotná analýza není nebezpečná. To se týká zkoušky bez zatížení.

S ohledem na studii prováděnou se zátěží je možné "předávkování" hladinami cukru v krvi. To se děje pouze tehdy, když těhotná žena již má vysokou hladinu glukózy, ale objeví se příznaky, které jasně naznačují porušení metabolismu sacharidů.

OGTT nejen utrácí. Během těhotenství se zátěží je test maximalizován dvakrát a pouze v případě vážného podezření na diabetes. Zatímco krev je povinně darována jednou trimestru, hladina cukru v krvi může být získána bez dodatečného zatížení.

Jíst různé ovoce.

Stejně jako každý lékařský postup má i GTT řadu kontraindikací, včetně:

 • vrozenou nebo získanou glukózovou intolerancí;
 • exacerbace chronických onemocnění žaludku (gastritida, poruchy atd.);
 • virové infekce (nebo patologie jiné povahy);
 • se silně projevila toxikóza.

Při absenci individuálních kontraindikací je test bezpečný i během těhotenství. Kromě toho, podle hodnocení, nepředstavuje žádné nepohodlí během jednání.

Ženy popisují koktejl glukózy jako „sladkou vodu“, kterou lze snadno pít. Samozřejmě, pokud těhotná žena netrpí toxikózou. Drobné nepohodlí zanechává potřebu brát krev třikrát během dvou hodin.

Ve většině moderních klinik (Invitro, Helix) se však krev ze žíly odebírá zcela bezbolestně a na rozdíl od většiny městských zdravotnických zařízení nezanechává žádné nepříjemné dojmy. Pokud tedy existují pochybnosti a obavy, je lepší provést analýzu za poplatek, ale s odpovídající úrovní komfortu.

Nebojte se - všechno bude v pořádku

Kromě toho, můžete vždy zadat glukózu intravenózně, ale pro to musíte znovu píchnout. Ale nemusíte nic pít. Glukóza se zavádí postupně během 4-5 minut.

Děti do 14 let se nedoporučují k analýze. Pro ně se provádí výhradně odebráním krve bez zatížení zátěží glukózou.

Množství sladkého koktejlu je také jiné. Pokud má dítě hmotnost nižší než 42 kg, je dávka glukózy snížena.

Provádění zkoušky s řádnou přípravou a dodržováním pokynů tedy nepředstavuje hrozbu. A v době, kdy není diagnóza diabetu, je nebezpečí pro plod a matku.

Správný metabolismus, včetně sacharidů, je důležitý pro vývoj plodu a pro tělo matky během těhotenství dítěte. Zjištěná patologie podléhá úpravě, kterou jistě určí porodník-gynekolog.

Přítomnost gestačního diabetu komplikuje průběh těhotenství a budoucí porod. Proto je důležité jej registrovat v počáteční fázi a provádět změny, které přispívají k normalizaci hladiny cukru v krvi a minimalizují škody způsobené onemocněním.

Proto by se při jmenování této analýzy neměly budoucí maminky obávat, a s patřičnou pozorností věnovanou zkoušce. Prevence je totiž nejlepší léčbou, zejména pokud nejde o jeden život, ale o dva současně.

Test tolerance glukózy během těhotenství - normy

Test glukózové tolerance během těhotenství je důležitá studie, která umožňuje identifikovat gestační diabetes. I když ve většině případů přechází sám po porodu, poruchy metabolismu sacharidů představují nebezpečí pro matku a plod. To je rizikový faktor pro obezitu, stejně jako příčina nežádoucích výsledků těhotenství. Včasná detekce patologie a nástup inzulínové terapie může zabránit negativním účinkům gestačního diabetu.

Co dělá test glukózové tolerance během těhotenství?

Glukózový test během těhotenství se provádí za účelem zjištění gestačního diabetu v čase a provedení léčby. Proveďte to těm ženám, u nichž nebylo zjištěno, že by v raném stádiu porušily metabolismus sacharidů, když darovali krev nalačno.

Test se neprovede pouze v takových případech:

 • dříve identifikovaný diabetes;
 • intolerance glukózy;
 • střevní nebo žaludeční onemocnění, při kterých se glukóza neabsorbuje.

Test se provádí pro všechny ostatní. Pokud má žena akutní infekci, odpočinek z lůžka nebo časnou toxikózu, může být test zpožděn o několik týdnů.

Principy diagnózy diabetu u těhotných žen

Gestační diabetes mellitus je onemocnění charakterizované nově diagnostikovanou glykémií (zvýšená hladina glukózy v krvi) během těhotenství. Diagnóza je stanovena, pokud hladina glukózy v krvi nesplňuje kritéria pro manifestní diabetes.

U těhotných žen se diagnóza provádí ve 2 stupních. Při první návštěvě porodníka-gynekologa v gestačním věku do 24 týdnů jsou všechny ženy bez výjimky podrobeny screeningu. Oni projdou fází 1: t

 • žilní krev pro stanovení glukózy nalačno v ní;
 • nebo hladinu cukru v krvi v kteroukoli denní dobu bez ohledu na jídlo;
 • nebo krev pro glykovaný hemoglobin (to je ukazatel odrážející stav metabolismu sacharidů v posledních několika měsících).

V budoucnu existují různé možnosti vývoje událostí v závislosti na nastavené hladině cukru v krvi. Pokud jsou identifikovány hodnoty odpovídající manifestním (ne gestačním!) Diabetes, je žena okamžitě převedena na endokrinologa pro další léčbu. Vede další testy k objasnění typu onemocnění. Jsou radikálně odlišné. U prvního typu diabetu je patologie spojena s poruchou tvorby inzulínu. V druhém případě je onemocnění způsobeno rezistencí (necitlivostí) tkání k tomuto hormonu. To znamená, že inzulín je produkován, ale buňky "nevidí."

U těhotné ženy je podezření na diabetes typu 1 nebo typu 2, pokud hladina glukózy v průběhu dne přesáhne 11,1 mmol na litr. V tomto případě proveďte objasňující studii. Pacient dává krev na prázdný žaludek. Pokud v žilní krvi překročí 7 mmol na litr, znamená to, že žena má diabetes. V tomto případě se endokrinolog zabývá dalším řízením. Existují však i hraniční situace. Někdy je hladina cukru vyšší než obvykle. Ale ne tolik vyšší, že bylo možné diagnostikovat manifestní diabetes. Jestliže hladina na lačno přesáhne 5,1 mmol na litr, ale nedosáhne 7,0, diagnostikuje se gestační diabetes. Pro potvrzení této diagnózy je nutná druhá fáze diagnózy. Konkrétně - provedení testu tolerance glukózy.

Test glukózové tolerance v nepřítomnosti hyperglykémie?

Již jsme zjistili, že tento diagnostický test je povinný v případech, kdy jsou výsledky z předchozí studie hraniční. To znamená, že pokud je hladina glukózy v krvi na prázdném žaludku vyšší než normální, ale nedosahuje těchto ukazatelů, je-li možné diagnostikovat manifestní diabetes.

Některé ženy však musí projít analýzou i bez hyperglykémie nalačno. To znamená, že je-li výkon cukru nižší než 5,1 mmol na litr. Tato potřeba je spojena s přítomností jednoho nebo více z následujících rizikových faktorů:

 • Přítomnost obezity u ženy před počátkem dítěte nejméně 1 stupeň (odpovídající indexu tělesné hmotnosti vyššímu než 30 kg na metr čtvereční);
 • údaje o anamnéze: diabetes typu 2 u 2 nebo více bezprostředních příbuzných (ty jsou považovány za matku, otce, bratry a sestry, stejně jako děti);
 • poruchy metabolismu sacharidů, které byly diagnostikovány v průběhu předchozího těhotenství (včetně případů, kdy byly metabolické procesy po narození dítěte plně normalizovány);
 • Stanovení glukózy v moči (říká, že hladina cukru je velmi vysoká, protože renální práh jeho koncentrace v krvi je překonán - s nízkou hladinou glukózy, nikdy se neobjevuje v moči).

Všechny ženy, které mají alespoň jeden z těchto faktorů, jsou vystaveny vysokému riziku gestačního diabetu. To znamená, že musí být vyšetřeny bez ohledu na výsledky první fáze diagnostických postupů.

Podvýzkum a overdiagnosis

Dvoufázové vyšetření žen na metabolismus sacharidů je nezbytné, aby se zabránilo:

 • podexponování - když žena nenalezne existující gestační nebo manifestovaný diabetes, nedostane léčbu, což ohrožuje normální průběh těhotenství, může způsobit komplikace plodu;
 • nadměrná diagnóza - když žena s normálními ukazateli metabolismu sacharidů vykazuje chybné známky jejího porušení, a to vede ke vzniku neexistující diagnózy.

Následky nedostatečného vyšetření jsou mnohem horší než nadměrná diagnóza. Protože při nediagnostikovaném diabetu vzniká komplikace. Mnohé z nich jsou nebezpečné. Někteří dokonce představují hrozbu pro život matky a jejího dítěte.

Současně, účinky overdiagnosis nejsou tak smutné. Pokud je žena omylem diagnostikována, léčba v počáteční fázi zahrnuje dietu, zvýšenou fyzickou aktivitu. Přirozeně, takové metody terapie nikomu nikdy neublížily. Taková léčba nezpůsobí hypoglykemii a související komplikace.

Gestační diabetes mellitus je někdy léčen inzulínem. V tomto případě je hypoglykemie skutečně možná. Je však nepravděpodobné, protože v procesu léčby těhotných žen jsou neustále sledovány ukazatele metabolismu sacharidů. Jsou prováděny testy glukózy nalačno a jsou prováděny testy glykovaného hemoglobinu. Proto i v případě nadměrné diagnózy a špatné diagnózy lékaři rychle zjistí, že u ženy neexistuje diabetes. Poté bude léčba ukončena.

Aby se předešlo nedostatečnému vyšetření, může lékař v případě hraničních výsledků krevních testů požádat ženu o opakované vyšetření. Nedávné studie ukázaly, že při zkoumání stejných vzorků krve v různých laboratořích je rozpětí výsledků v průměru 8,7%. V praxi to znamená, že v jedné laboratoři můžete dostat indikátor 5,5 mmol na litr, což je ukazatel pro provedení testu tolerance glukózy. V jiné laboratoři může být výsledek 5,0 mmol, což není důvod pro další hloubkové vyšetření ženy, protože je uložena v normálním rozmezí.

Výsledky testů jsou také ovlivněny různými vnějšími a vnitřními faktory. To je užívání léků, jíst příliš mnoho jídla, alkohol v noci před vyšetřením, nebo, naopak, dlouhé období půstu. Může ovlivnit kouření nebo krátkodobý stres. Pokud jsou tedy výsledky analýzy blízké hranici, lékař je může vyhodnotit jako pochybné a požádat ženu, aby znovu darovala krev.

Příprava testu glukózové tolerance během těhotenství

Studie se provádí pouze nalačno. Doba nalačno by měla být nejméně 8 hodin. Je však žádoucí, aby také nepřekročila 14 hodin. Proto, aby opustili večeři v předvečer studie nestojí za to. Ale snídaně před odchodem k lékaři nemůže v žádném případě.

Den před testem glukózové tolerance během těhotenství nemůže užívat alkohol. Je nutné jíst jako obvykle. Neměli byste se snažit „oklamat“ výsledky testů, odmítnout sacharidy nebo upravit dietu jakýmkoli jiným způsobem. Nezapomeňte, že užíváte testy ne pro lékaře, ale pro sebe. Včasná detekce diabetu nebo metabolického syndromu je důležitá pro úspěšnou léčbu.

Zakázáno jeden den před studiem:

 • přepracování fyzicky;
 • sportovat;
 • dlouho hladovět;
 • přejídat se

Je třeba mít na paměti, že mnoho léků zkresluje výsledky testu. Protože některé léky snižují hladinu glukózy v krvi, ostatní ji zvyšují. Pokud je to možné, měli byste před diagnózou opustit léky na několik dní. Kromě těch, které jsou životně důležité. Pokud máte pochybnosti o tom, které léky jsou potřebné a které ne, poraďte se se svým lékařem.

Nebezpečí pro glukózový test plodu během těhotenství

O této analýze existuje mnoho mýtů a neopodstatněných obav žen. Říká se, že během těhotenství může glukózový toleranční test poškodit dítě nebo vyvolat diabetes u matky.

To vše není pravda. Test je bezpečný. Protože v procesu výzkumu žena pije roztok cukru, ne jed. A krev je z ní odebrána z kubánské žíly a ne z pupeční šňůry dítěte. Studie tedy nenese žádná rizika.

Je však nutné provést test po dobu až 32 týdnů. Ve většině případů se provádí v období 24 až 26 týdnů. Povoleno pojmout až 28 týdnů včetně. Podle svědectví může být provedeno od 29 do 32 týdnů, pokud:

 • ženy mají vysoké riziko gestačního diabetu;
 • příliš velké velikosti plodu, které neodpovídají době těhotenství;
 • existují ultrazvukové příznaky diabetické fetopatie.

Jak provést test na THG během těhotenství?

Žena na prázdném žaludku vezme krev ze žíly do studené zkumavky. Musí obsahovat inhibitory enolázy, aby se zabránilo spontánní glykolýze, stejně jako antikoagulancia, takže krev se nesráží. Trubka může také obsahovat konzervační látky. Je umístěn v chladu. Během 30 minut se odstředí, aby se oddělily tvarované prvky. Získává se plazma - tekutá část krve. Určuje glukózu.

Stanovení hladiny glukózy se provádí pouze v laboratoři. Přenosné měřiče krevní glukózy se pro tento účel nepoužívají.

Během 5 minut žena vypije roztok obsahující 75 g glukózy. Rozpustí se ve 250 ml vody. Začátek testu je považován za první doušek.

Potom vezměte krev za 1 hodinu a 2 hodiny. Celá těhotná žena tak tuto analýzu třikrát projde. Studie však může být přerušena v kterémkoli stadiu, kdy je diagnóza diabetu diagnostikována. Včetně po prvním odběru krve - před užitím 75 g glukózy.

Normy pro testování glukózy pro těhotenství

Krev ze žíly během testu se provádí třikrát. Poprvé - na prázdný žaludek. Poté po 1 a 2 hodinách. Normy pro těhotné ženy jsou poněkud odlišné od obecně přijímaných. Gestační diabetes je diagnostikován, pokud:

 • glukóza nalačno více než 7 mmol / l;
 • jednu hodinu po nanesení více než 10 mmol / l;
 • po 2 hodinách indikátor překročí 8,5 mmol / l.

Normálně by glukóza neměla dlouho po jídle cirkulovat v krvi. Musí okamžitě vystoupit z inzulínu. Poté se cukr dostane do buněk. Proto v krvi již není definována ve zvýšených hodnotách. Ale v případě diabetu se to nestane. Absorpce glukózy tkáněmi je narušena. Proto cukr zůstává v krvi ve velkém množství.

Pokud se během těhotenství vyskytne odchylka od normálního testu tolerance glukózy, je pacientce předepsána léčba. Přijímá inzulínové přípravky, které pomáhají normalizovat metabolismus sacharidů tím, že brání nežádoucím účinkům gestačního diabetes mellitus pro matku a její dítě.

Test glukózové tolerance během těhotenství: jak se připravit, kdy a jak projít

Když ve svém životě, milé ženy, přišlo šťastné období, kdy je dítě přepravováno, budete muset čelit řadě lékařských vyšetření, manipulací, testů, testů atd. Jedním z nich je glukózový toleranční test (GTT).

Co to umožňuje odhalit

GTT je speciální krevní test ženy během těhotenství, která odhaluje gestační nebo diabetes. Jedná se o povinný průzkum.

Bezpečnostní test pro nenarozené dítě

Test glukózové tolerance plodu během těhotenství není nebezpečný, pokud se provádí před 32. týdnem. Další - názory lékařů se dělí. Někteří to považují za bezpečný a v tuto chvíli není povinný. Jiní říkají, že 75 g suché glukózy, kterou maminka potřebuje během studie, může poškodit plod.

Povinné nebo ne

Jaký je test glukózové tolerance pro těhotenství nejlépe vysvětluje váš gynekolog. Bude trvat na tom, že je vyžadováno GTT. Důvodem je to, že s pozitivním výsledkem se riziko zvyšuje především pro dítě a pro mámu není tato situace bezpečná. Je-li zjištěn gestační diabetes, je v prvé řadě možné nadměrné „krmení“ plodu a v důsledku toho komplikovaná práce. Zadruhé, pokud se maminčin cukr během těhotenství významně zvýšil, pak pro dítě po porodu klesne hladina na velmi nízkou úroveň. Což je opět velmi nebezpečné pro novorozence. Takže byste neměli riskovat zdraví dítěte ani matky.

Indikace pro použití

GTT musí projít všechny, bez výjimky, těhotné ženy. Existuje však jiná kategorie, kterou je test nezbytně nutný několikrát. Jedná se o tzv. „Rizikovou skupinu“. To zahrnuje následující ženy:

 • s nadváhou;
 • které mají cukr ve složení moči;
 • výsledky normálního krevního cukru;
 • diabetici;
 • v přítomnosti diabetické dědičnosti;
 • předchozí těhotenství, které skončilo porodem mrtvého dítěte;
 • předchozí těhotenství mělo velmi velký plod (nad 4,5 kg);
 • kteří již měli těhotenský diabetes během těhotenství;
 • v předchozím těhotenství byl polyhydramnios.

Co je to termín

Pokud se podrobíte analýze tolerance glukózy, budete informováni lékařem (endokrinologem nebo gynekologem). On dá směr. Kromě toho se musíte postarat o sebe, abyste mohli složit všechny nezbytné zkoušky. Otázku, jak dlouho je třeba podstoupit test glukózové tolerance během těhotenství, se mnozí ptají, a to až 32 týdnů. Dále - podrobně. GTT lze provádět ve dvou fázích. Bude se konat druhý, ukazuje první. Pokud je výsledek prvního testu negativní a žena není v rizikové skupině (viz výše), pak s největší pravděpodobností nebude muset test opakovat znovu. Pokud je první test pozitivní, pak druhý test bude následovat první. Termín, ve kterém se koná první, je do 24 týdnů, druhý do 32 týdnů (nejlépe 24-26 týdnů). Je také důležité si uvědomit, že s pozitivním výsledkem bude žena muset podstoupit GTT 6–7 týdnů po porodu. Zkontrolujte, zda cukr nikdy nebolí.

Jak se připravit

Jak provést test na glukózovou toleranci během těhotenství, lékař to podrobně prozradí. Především je nutné se na GTT připravit. Za prvé, žena musí být zcela zdravá. Jakékoliv projevy onemocnění: rýma, kašel, vysoký krevní tlak atd. může narušit výsledek.

Za druhé se test provádí na lačný žaludek. Nejméně 8 hodin před testem by žena neměla jíst, pít čaj a kávu. Mohou pouze vodu v malých množstvích. Za třetí, pokud užíváte jakékoli předepsané léky, informujte o tom lékaře (ačkoli on sám by měl vědět, protože to jsou jeho schůzky). A konečně, cvičení, stres před testem je kontraindikován.

Jak je to

Jak je test na glukózu tolerantní během těhotenství, osvěžte lékaře. Zpočátku je účast těhotné ženy minimální: odběr krve ze žíly ráno na prázdný žaludek. Hladina cukru v krvi je okamžitě stanovena. Pokud je zvýšená, diagnóza je stanovena okamžitě: gestační diabetes. Další studie se neprovádějí. Žena má předepsanou dietu, léčbu a prevenci.

Pravidla a interpretace výsledků

Rychlost glukózového tolerančního testu během těhotenství se bude významně lišit v závislosti na normách běžné (ne těhotné) ženy. Normy zkoušky mají následující obrázky:

 • při odběru krve - 5,1 mmol / l;
 • 1 hodinu po odběru vodného roztoku glukózy - 10 mmol / l;
 • po 2 hodinách - 8,6 mmol / l;
 • po 3 hodinách - 7,8 mmol / l.
GTT výsledky rovné nebo vyšší než prahové hodnoty jsou gestační diabetes. Pokud je v prvním stupni hladina vyšší než 7,0 mmol / l, stanoví se diagnóza: diabetes druhého typu. Další studie se neprovádějí. Co je dražší než zdraví dítěte a jeho matky? To je rétorická otázka. Proto, bez ohledu na to, jaké testy a testy lékař předepíše, nezapomeňte se řídit jeho doporučeními.

Proč se test na glukózovou toleranci během těhotenství + příprava a vyšetření

Test tolerance glukózy (GTT) je studium organismu pro jeho toleranci vůči cukru.

S ním můžete nejen zjistit přítomnost latentního diabetu, ale také tendenci k němu. Díky tomuto postupu je možné nemoc včas identifikovat a eliminovat hrozbu, kterou nese.

Těhotenství je těžké období života ženy. Tělo je přestavováno, zátěž na něj roste, a proto se stávající choroby zhoršují a objevují se nové. Patří mezi ně gestační diabetes mellitus, který postihuje 14% těhotných dívek.

Proč glukózový toleranční test během těhotenství

Diabetes u těhotných žen nastane, když tělo produkuje inzulín, který je nedostatečný pro matku a dítě. Čím větší je dítě, tím více inzulínu je zapotřebí. Hladina cukru v krvi stoupá, což vede k rozvoji onemocnění.

Gestační diabetes obvykle nemá symptomatické symptomy.

Některé změny však ještě musí upozornit těhotnou ženu:

 • vidění se zhoršilo, obraz se stal zabláceným;
 • byl pocit neustálé únavy;
 • výskyt infekcí urogenitálního systému a kůže;
 • neustále žíznivý;
 • časté močení;
 • nevolnost a zvracení;
 • úbytek hmotnosti, a to i při zvýšení množství konzumovaných potravin.

GDM není nebezpečný pro život plodu a nastávající matky. Může ovlivnit pouze průběh práce. To je způsobeno tím, že u žen s diabetem mají děti velké množství nadváhy a rodí se velmi velké.

Vzhledem k velké velikosti dítěte má žena poranění poranění, významné přestávky v kůži, dlouhé utažení stehu a další komplikace. Ve většině případů proto lékaři provádějí plánovaný císařský řez u pacientů s HSD.

Obvykle po narození, tyto děti mají nízké hladiny glukózy v krvi poprvé. Postupem času se však všechny ukazatele vrátí do normálu.

Jak a kde se HSD objevuje u těhotných žen, jsme již zjistili. Zbývá pochopit, kdo a proč je nutné podstoupit GTT.

Indikace pro provedení testu tolerance glukózy během těhotenství mohou být následující situace:

 1. Gestační diabetes během minulého těhotenství.
 2. Index tělesné hmotnosti je vyšší než 30.
 3. Váha dítěte v průběhu porodu byla větší než 4,5 kg a výška překročila 55 cm.
 4. Přítomnost budoucí matky s příbuznými pacientů s diabetem.
 5. V moči byl zjištěn cukr.
 6. První těhotenství ve věku více než 30 let.

Komentovat endokrinologa v tomto videu:

Jak dlouho je průzkum?

Testování tolerance glukózy se provádí v různých fázích těhotenství. Vše záleží na úrovni hrozby. Pokud je pacient v ohrožení, analýza se provádí ve druhém trimestru těhotenství po dobu 17-18 týdnů.

Nejčastěji se postupuje od 24 do 28 týdnů těhotenství. Hlavní věcí je projít analýzou nejpozději do 32 týdnů, protože další zatížení těla po dlouhou dobu může poškodit zdraví matky a dítěte.

Nejvýhodnějším obdobím pro GTT je období od 24 do 26 týdnů.

Kontraindikace

Důležitým faktorem ovlivňujícím průběh řízení je stav ženy.

Existuje řada kontraindikací, při nichž je GTT zakázáno:

 • pacient má závažné onemocnění jater;
 • dumpingový syndrom - potrava se dostává příliš rychle ze žaludku do střeva, nemá čas trávit;
 • Crohnova choroba je závažný zánět střev;
 • žaludeční vřed, jícen nebo dvanáctník;
 • v den zákroku má pacient příznaky „akutního břicha“, jako je silná bolest, zvracení, škytavka, zácpa a nadýmání;
 • přítomnost infekcí;
 • zánětlivá onemocnění;
 • pacientovi je předepsáno lůžko;
 • 32 týdnů nebo více.

Příprava na zkoušku

Test tolerance glukózy je velmi komplikovaný postup. A musíte se na to připravit předem.

Příprava zahrnuje několik fází:

 1. Strava zůstává stejná, ale hladina příjmu sacharidů by měla být nejméně 150 g denně po dobu nejméně 3 dnů před testováním.
 2. Poslední část jídla denně by měla obsahovat 30-40 g sacharidů.
 3. Jíst 8-14 hodin před testem je zakázáno. Jen pít vodu.
 4. Den před zákrokem se snažte vyhnout stresu a fyzické námaze.
 5. Pokud je to možné, neužívejte před analýzou léky obsahující cukr, beta-blokátory, beta-adrenomimetika a glukokortikosteroidy. Pokud potřebujete takový lék užít před testem, měli byste informovat lékaře, aby tuto skutečnost zohlednil při rozluštění výsledků.
 6. Informujte svého lékaře o užívání léků progesteronem.
 7. V předvečer analýzy se vzdejte kouření.

Metodologie

Test glukózové tolerance zahrnuje trojitý venózní test krve. Doba trvání procedury je až 2 hodiny, během které by měl pacient sedět.

Podmínky testu glukózy:

 • Nejprve se odebere první vzorek krve těhotné ženě a analyzuje se. Poté se pacientovi podá roztok obsahující 75 g glukózového prášku a 250 ml teplé vody. Musíte ho vypít do 5 minut;
 • hodinu po prvním testu pacient vezme druhou a po další hodině třetí. V každé fázi se analyzuje krev. Pokud je na jedné z analýz detekována GSD, testování se ukončí.

Rozluštění výsledků

Pro interpretaci výsledků testu můžete použít následující tabulku:

Hladina glukózy v krvi u gestačního diabetu.

V ideálním případě by hladina glukózy měla být nižší než 5,1. Pokud je krevní test nalačno roven nebo vyšší než 5,1, ale nepřesahuje 7,0, znamená to, že pacient má diabetes těhotenství.

O GDM je také indikována hladina glukózy, která je rovna nebo větší než 10 během jedné hodiny po zatížení cukrem, nebo 8,5 nebo více po 2 hodinách.

Pokud hladina glukózy v první krvi přesáhne 7,0, pak má žena zjevný diabetes. Jedná se o typ onemocnění, které se vyskytuje pouze u těhotných žen a objevuje se výlučně během tohoto období. Se zjevným diabetem se hladina cukru v krvi postupně zvyšuje. Je také léčen jako gestační.

Pro přesnou diagnózu se testování provádí dvakrát v různých dnech. Podle výsledků jednoho testu se nedoporučuje diagnostikovat GSD, protože pravděpodobnost chyby není vyloučena. Koneckonců, dívka mohla nespravedlivě přistupovat k přípravě, například pít čaj nebo kávu ráno.

Výsledky analýzy budou také nepravdivé, pokud ženská játra nepracují správně, v těle jsou přítomna onemocnění endokrinního systému nebo nedostatek draslíku.

Pokud je žena stále diagnostikována s GSD, pak nejprve předepsaný low-carb dieta. Úplně odstranit ze stravy rychlé sacharidy. Mezi ně patří cukr, čokoláda, bonbóny, bramborová kaše, atd. Z nápojů by neměla jíst šťávy a sladkou limonádu. Sladké ovoce jsou také s vysokým obsahem sacharidů.

Pomalé sacharidy nemusí nutně vylučovat, ale musíte omezit spotřebu. Patří mezi ně: pohanka, rýže, pečené brambory, těstoviny z tvrdé pšenice atd.

Po porodu se hladiny cukru obvykle vrátí do normálu. 1,5-2 měsíce po porodu se dívka podrobí druhému cukernému testu, aby pochopila, zda diabetes skutečně souvisí s těhotenstvím.

Kolik je tento postup

Náklady na postup závisí na regionu a na vybrané klinice. Často, čím více profesionálních specialistů, novějšího vybavení a čím lépe je zařízení s přípravami, tím vyšší jsou náklady na službu. Moderní zařízení provádí diagnostiku na různých ukazatelích a výsledek takového průzkumu bude spolehlivější než u starého zařízení.

Průměrná cena cukru test na placené klinice v Moskvě je 777 rublů, v Tyumenu - 404 rublů, v Novosibirsku - 743 rublů. Existují kliniky, ve kterých lze tuto analýzu provést za 200 rublů a někde to bude stát 2000.

Náklady na postup se mohou lišit v závislosti na regionu i v rámci jedné kliniky. Například, v lékařské laboratoři Gemotest ve městě Kirov GTT bude stát 690 rublů, v Petrohradu - 600 rublů, a ve Vladikavkaz - 740 rublů.

Nejlepší je kontaktovat zdravotnické středisko na doporučení lékaře nebo známých. Nebo studovat recenze o klinice na internetu (zejména na místě rusmedserv, aby nedošlo k výběru špatné lékařské centrum.

Závěr

Abychom se chránili před výskytem takových nemocí, jako je manifestní nebo gestační diabetes během těhotenství, je nutné vaše tělo připravit předem. Těhotenství musí být plánováno a nutně za účasti kvalifikovaného gynekologa. Řekne vám, které testy mají být provedeny a které lékaři předávají budoucím rodičům.

Vzhledem k tomu, že jednou z příčin GDM je zvýšený index tělesné hmotnosti, měli byste před otěhotněním zhubnout. Jakmile se index tělesné hmotnosti stane normálním, lze se pokusit o koncepci. Narození a výchova dítěte je komplexní a odpovědný proces, proto je nutné se na něj předem připravit.