Image

Rtt analýza během těhotenství

Test glukózové tolerance během těhotenství je analýza, která umožňuje sledovat důležitý ukazatel stavu těla ženy - glukózy v krvi. V podstatě se provádí cukerný test pro detekci diabetu.

Nezaměňujte analýzu s hemotestem, který odhaluje individuální nesnášenlivost vůči jídlu.

Rizikem jsou ženy, které mají příbuzné diabetes. V tomto případě je pro těhotnou ženu povinným preventivním opatřením průchod GTT.

Je dostačující projít jednou, když není zjevné podezření na diabetes a výsledek je negativní. Test je však možné opakovat během těhotenství, pokud máte podezření na zvýšení hladiny glukózy v krvi.

Co dělají

Budoucí matky často žádají lékaře o to, proč jim předepisuje glukózový toleranční test, pokud nejsou ohroženi. Jsou-li zjištěny vysoké hladiny cukru v krvi, je během těhotenství přípustná řada opatření.

Přiřaďte vše jako prevenci

Nesení dítěte je časem velké změny v ženě. Ale ne vždy tyto změny k lepšímu. Tělo prochází vážnými změnami, nese budoucí dítě.

Vzhledem k velkému zatížení, kterému tělo obecně podléhá, ​​se některé patologie objevují pouze v okamžiku čekání na dítě. Taková onemocnění zahrnují diabetes.

V těchto situacích je těhotenství provokujícím faktorem pro skrytý průběh onemocnění. Proto je jako preventivní opatření nezbytná a důležitá analýza GTT v těhotenství.

Jak projít

První logická otázka, kterou ženy žádají během těhotenství, je, jak dlouho je GTT prováděna. Test glukózové tolerance se provádí v prvním trimestru spolu s řadou dalších testů.

K řádnému složení zkoušky musíte pečlivě připravit:

 • eliminovat nervové poruchy;
 • omezit fyzickou aktivitu;
 • neučinit významné změny ve stravě - jíst jako obvykle (neuchovávat žádné diety);
 • Nejezte jídlo (do 8 hodin před dodáním analýzy).

Test se neprovádí v přítomnosti akutního onemocnění v akutním stadiu, a to ani v případě obvyklého nachlazení. Jakékoli změny tohoto druhu výrazně ovlivní výsledky studie, takže tyto možnosti by měly být vyloučeny.

GTT projít na prázdný žaludek (voda může být opilá, ale ne v procesu testování). Provádí se odebráním krve ze žíly třikrát, s intervalem 1 hodiny mezi druhým a třetím příjmem:

 1. První krev je odebrána.
 2. Poté se vypije speciální sladká tekutina (glukózový sirup určité koncentrace).
 3. Následující hodinu nemůže pacient jíst, pít, cvičit - to vše může výrazně zkreslit výsledky testu.
 4. Po jedné hodině a dvou po první analýze se odeberou následující vzorky krve.
 5. Po této době, po požití koktejlu, se hladina cukru v krvi u zdravého člověka vrátí do normálu. To by mělo odrážet výsledky zkoušek.

Musí podstoupit konzultaci s lékařem

Při vysokých dávkách, které nejsou v normálním rozmezí, je předepsána okamžitá konzultace s lékařem sledující těhotenství. V případě, že první průchod testu vykazoval vysoký obsah cukru, je s největší pravděpodobností naplánováno opakované přijetí, aby se vyloučila možná chyba.

Existuje několik důvodů, pro které je možný falešný výsledek:

 • před darováním krve nebyla následována osmhodinová dieta;
 • významné změny ve stravě po dobu tří dnů před analýzou (zvýšený nebo nedostatečný příjem sacharidů);
 • poruchy metabolismu sacharidů;
 • nadměrné cvičení;
 • stresující stav;
 • infekční onemocnění (včetně respiračních akutních respiračních virových infekcí, akutních respiračních infekcí);
 • užívat jakékoli léky, které ovlivňují metabolismus sacharidů (upozornit lékaře na užívání drog).

Standardy GTT

Číselné hodnoty 7 mmol / l a nižší jsou v normálním rozmezí. Když je pozorován nárůst, obvykle je diagnostikován gestační diabetes. Tento typ onemocnění se vyskytuje u 14% žen.

Číslo 7 mmol / l je velmi podmíněné. Standardy GTT u těhotných žen jsou uvedeny níže v tabulce:

Pozorovaná dynamika je normálně udržována, ale čísla se mohou lišit v závislosti na různých faktorech.

Je třeba poznamenat, že horní mez - maximální přípustná hodnota - je také velmi podmíněna. A v různých zdrojích - čísla se liší. Proto žádné nezávislé interpretace, pouze kvalifikovaný lékař, pozorující vaše těhotenství, bude schopen správně rozluštit výsledky a říct o přítomnosti možné nemoci nebo její nepřítomnosti.

Mezní hodnoty glukózy

Gastrická patologie se nazývá vzhledem k tomu, že před těhotenstvím nebyly u ženy žádné známky diabetu. Po porodu, kdy je tělo obnoveno, se hladina glukózy buď vrátí do normálního stavu, nebo se diabetes dostane do jiného typu - diabetes typu 1 (diabetes mellitus typu I), nebo pokud má pacient diabetes mellitus 2. typu (diabetes typu 2).

Pokud mají ženy problémy s metabolismem uhlohydrátů před těhotenstvím nebo již v procesu, je lepší, aby byl test glukózy tolerantní po dobu 25 týdnů, aby se zjistily možné odchylky od normy.

V závislosti na způsobu podání glukózy do těla existují dva typy analýz: orální (nebo orální) a intravenózní. Druhá metoda se častěji používá, pokud pacient z nějakého důvodu nemůže použít „sladký koktejl“ uvnitř.

OGTT analýza se provádí za použití 75 g glukózy rozpuštěné ve sklenici vody. Pro spolehlivost do tří dnů před darováním krve by neměly být významné změny ve stravě těhotné ženy. V některých případech ženy darují krev ze žíly bez požití koktejlu glukózy.

Opakované kontroly lze přiřadit.

Studie je prováděna nejen pro dospělé. Pro děti starší 14 let se uplatňuje i tato metoda. Rozdíl spočívá v množství zátěže a v číselných ukazatelích, které spadají do normálního rozsahu.

Pro děti do 14 let není přijatelná analýza zátěže. Normy se liší pouze do věku pěti let, později odpovídají ukazatelům dospělých od 3,3 do 5,5 mmol / l. Úroveň před rokem se pohybuje kolem 2,8 - 4,4 mmol / l.

Stojí za zmínku, že přítomnost zvýšené glukózy v krvi nemusí nutně znamenat diabetes u pacienta, může to být známkou takových poruch, jako jsou:

 • nadměrná aktivita štítné žlázy;
 • zvýšená hormonální aktivita nadledvinek;
 • užívání glukokortikoidů v čase;
 • patologie pankreatu.

Nízké hladiny glukózy - hypoglykémie - se vyskytují v řadě izolovaných případů. Nízký cukr je obvykle spojován s předávkováním inzulínem u diabetu.

Co je nebezpečné?

Samotná analýza není nebezpečná. To se týká zkoušky bez zatížení.

S ohledem na studii prováděnou se zátěží je možné "předávkování" hladinami cukru v krvi. To se děje pouze tehdy, když těhotná žena již má vysokou hladinu glukózy, ale objeví se příznaky, které jasně naznačují porušení metabolismu sacharidů.

OGTT nejen utrácí. Během těhotenství se zátěží je test maximalizován dvakrát a pouze v případě vážného podezření na diabetes. Zatímco krev je povinně darována jednou trimestru, hladina cukru v krvi může být získána bez dodatečného zatížení.

Jíst různé ovoce.

Stejně jako každý lékařský postup má i GTT řadu kontraindikací, včetně:

 • vrozenou nebo získanou glukózovou intolerancí;
 • exacerbace chronických onemocnění žaludku (gastritida, poruchy atd.);
 • virové infekce (nebo patologie jiné povahy);
 • se silně projevila toxikóza.

Při absenci individuálních kontraindikací je test bezpečný i během těhotenství. Kromě toho, podle hodnocení, nepředstavuje žádné nepohodlí během jednání.

Ženy popisují koktejl glukózy jako „sladkou vodu“, kterou lze snadno pít. Samozřejmě, pokud těhotná žena netrpí toxikózou. Drobné nepohodlí zanechává potřebu brát krev třikrát během dvou hodin.

Ve většině moderních klinik (Invitro, Helix) se však krev ze žíly odebírá zcela bezbolestně a na rozdíl od většiny městských zdravotnických zařízení nezanechává žádné nepříjemné dojmy. Pokud tedy existují pochybnosti a obavy, je lepší provést analýzu za poplatek, ale s odpovídající úrovní komfortu.

Nebojte se - všechno bude v pořádku

Kromě toho, můžete vždy zadat glukózu intravenózně, ale pro to musíte znovu píchnout. Ale nemusíte nic pít. Glukóza se zavádí postupně během 4-5 minut.

Děti do 14 let se nedoporučují k analýze. Pro ně se provádí výhradně odebráním krve bez zatížení zátěží glukózou.

Množství sladkého koktejlu je také jiné. Pokud má dítě hmotnost nižší než 42 kg, je dávka glukózy snížena.

Provádění zkoušky s řádnou přípravou a dodržováním pokynů tedy nepředstavuje hrozbu. A v době, kdy není diagnóza diabetu, je nebezpečí pro plod a matku.

Správný metabolismus, včetně sacharidů, je důležitý pro vývoj plodu a pro tělo matky během těhotenství dítěte. Zjištěná patologie podléhá úpravě, kterou jistě určí porodník-gynekolog.

Přítomnost gestačního diabetu komplikuje průběh těhotenství a budoucí porod. Proto je důležité jej registrovat v počáteční fázi a provádět změny, které přispívají k normalizaci hladiny cukru v krvi a minimalizují škody způsobené onemocněním.

Proto by se při jmenování této analýzy neměly budoucí maminky obávat, a s patřičnou pozorností věnovanou zkoušce. Prevence je totiž nejlepší léčbou, zejména pokud nejde o jeden život, ale o dva současně.

Test tolerance glukózy během těhotenství

 1. hladovění (před užitím glukózy),
 2. 1 hodinu po užití glukózy,
 3. 2 hodiny po užití glukózy.

Literatura

 • screening pro těhotné ženy k detekci gestačního diabetu ve 24-28 týdnech těhotenství;
 • screening těhotných žen po dobu až 24 týdnů s vysokými rizikovými faktory pro gestační diabetes.

Interpretace výsledků výzkumu obsahuje informace pro ošetřujícího lékaře a není diagnózou. Informace v této části nelze použít pro vlastní diagnostiku a samoléčbu. Přesná diagnóza je prováděna lékařem s využitím výsledků tohoto vyšetření a nezbytných informací z jiných zdrojů: anamnéza, výsledky dalších vyšetření apod.

Test tolerance glukózy (0-60-120)

Glukosum tolerantia test

Test tolerance glukózy

 • 200 žilní krve

Test glukózové tolerance - stanovení hladiny glukózy v krvi nalačno a každé dvě hodiny po naložení sacharidů (1 hodina a 2 hodiny po užití 75 g suché glukózy) se používá k diagnostice diabetu, zhoršené glukózové tolerance a diabetu těhotných žen.

Test glukózy tolerantní je indikován u lidí s glukózou nalačno na horní hranici normálu nebo mírně nad ní, stejně jako u osob s identifikovanými rizikovými faktory diabetu (přítomnost tohoto onemocnění u blízkých příbuzných, obezity atd.).
Test tolerantní glukózy je možný pouze v případě, že výsledek glukózového testu na prázdný žaludek nepřekročí 6,7 mmol / l. Takové omezení je spojeno se zvýšeným rizikem hyperglykemické kómy s vyšší počáteční hladinou glukózy nalačno. Tato studie není zahrnuta v ceně glukózového tolerančního testu a je účtována dodatečně. Studium hladiny glukózy v krvi během testu se provádí ve dvou stupních.

V závislosti na situaci může být analýza provedena ve třech nebo dvou bodech.
Test 0-60-120 je častěji používán k detekci diabetu u těhotných žen. Během těhotenství může zvýšený stres na těle vyvolat exacerbaci nebo rozvoj nových, které se objevují během nošení dítěte. Taková onemocnění zahrnují gestační diabetes nebo těhotnou cukrovku. Podle statistik je tomuto onemocnění vystaveno asi 14% těhotných žen. Důvodem rozvoje gestačního diabetu je porušení produkce inzulínu, jeho syntéza v těle je menší než potřebná množství. Je to inzulín produkovaný slinivkou břišní, který je zodpovědný za regulaci hladiny cukru v krvi a zachování jeho zásob (pokud není třeba přeměňovat cukr na energii).

Během těhotenství, kdy dítě roste, musí tělo normálně produkovat více inzulínu než obvykle. Pokud k tomu nedojde, inzulín nestačí k normální regulaci cukru, vzrostou hladiny glukózy a to znamená vývoj těhotného diabetu. Povinná míra glukózového tolerančního testu během těhotenství by měla být u žen: u kterých se tento stav vyskytl v předchozích těhotenstvích; s hmotnostním indexem 30 a vyšším; kteří dříve porodili velké děti vážící více než 4,5 kg; pokud má někdo z příbuzných těhotné ženy cukrovku. Pokud je zjištěn gestační diabetes, těhotná žena bude potřebovat zvýšenou kontrolu lékařů.

 • Doporučuje se darovat krev ráno, od 8 do 11 hodin, STRONGLY NATO OSOBNÍ po 12-16 hodinách půstu, voda může být opilá jako obvykle, v předvečer studie lehká večeře s omezeným příjmem tukových potravin.
 • POZOR! Při darování krve na glukózu (kromě základních požadavků na přípravu na analýzu), nemůžete čistit zuby a žvýkat žvýkačku, pít čaj / kávu (i neslazené). Ranní šálek kávy změní indikátory glukózy. Účinky mají také antikoncepce, diuretika a další léky.
 • V předvečer studie (do 24 hodin), vyloučit alkohol, intenzivní fyzickou námahu, užívání léků (po dohodě s lékařem 1-2 hodiny před darováním krve, zdržet se kouření, nepít šťávy, čaje, kávy, můžete pít nesycenou vodu. napětí (běh, rychlé stoupání po schodech), emocionální vzrušení 15 minut před dárcovstvím krve se doporučuje odpočívat, uklidnit.
 • Měli byste darovat krev pro laboratorní výzkum bezprostředně po fyzioterapeutických procedurách, přístrojovém vyšetření, rentgenových a ultrazvukových studiích, masážích a dalších léčebných procedurách.
 • Krev pro výzkum by měl být darován před začátkem léčby nebo ne dříve než 10-14 dnů po jejich zrušení.
 • Pokud užíváte léky, nezapomeňte na to svého lékaře upozornit.

1. Screeningové vyšetření těhotných žen za účelem odhalení gestačního diabetu v období 24-28 týdnů těhotenství;
2. Screeningové vyšetření těhotných žen po dobu až 24 týdnů v přítomnosti vysoce rizikových faktorů pro gestační diabetes.

Přísně na prázdný žaludek (v období od 7:00 do 11:00) po noci hladovění od 8 do 14 hodin.
V předvečer 24 hodin před studií je kontraindikovaný alkohol.
Během 3 dnů předcházejících dni by měl pacient:
dodržovat pravidelnou dietu bez omezení sacharidů;
eliminovat faktory, které mohou způsobit dehydrataci (nedostatečný pitný režim, zvýšená fyzická aktivita, přítomnost střevních poruch);
zdržet se užívání léků, jejichž použití může ovlivnit výsledek studie (salicyláty, perorální kontraceptiva, thiazidy, kortikosteroidy, fenothiazin, lithium, methapiron, vitamin C) atd.).
Nemůžete si čistit zuby a žvýkat žvýkačku, pít čaj / kávu (i bez cukru)
U těhotných žen je při podání objednávky nutné předložit žádost ošetřujícího lékaře s datem vydání a obdobím těhotenství, ověřenou pečetí, podpisem lékaře a razítkem zdravotnického zařízení.
Test se provádí v období do 28 týdnů těhotenství včetně.

Test tolerance glukózy během těhotenství: jak se provádí, jaké jsou standardy analýzy GTT?

Bohužel světová statistika výskytu diabetes mellitus je zklamáním. Tuto diagnózu dostává stále více lidí. Diabetes je již nazýván epidemií století XXI.

Nemoc je zákeřná, protože teče nepozorovaně až do určitého bodu, v latentním stavu. Proto je velmi důležitá včasná diagnóza diabetu.

K tomu použijte glukózový toleranční test (GTT) - speciální krevní test, který ukazuje míru tolerance na glukózu. V případě poruch tolerance lze hovořit buď o diabetes mellitus nebo o pre-diabetes - o stavu, který není o nic méně nebezpečný než samotný diabetes.

Chcete-li udělat GTT, můžete získat doporučení od terapeuta (který je spojen s jeho obtížemi), nebo si můžete vzít analýzu sami v laboratořích. Ale v tomto případě vzniká přirozená otázka: kde provést test tolerance glukózy? A jaká je jeho cena?

Test glukózové tolerance je založen na stanovení dvou hladin glukózy v krvi: nalačno a po cvičení. Pod zátěží se v tomto případě vztahuje jedna dávka glukózy.

K tomu je určité množství glukózy rozpuštěno ve sklenici vody (pro osoby s normální hmotností - 75 gramů, pro osoby s obezitou - 100 gramů, pro děti na základě výpočtu 1,75 gramu glukózy na kilogram hmotnosti, ale ne více než 75 gramů) a dát nápoj pacientovi.

V těžkých případech, kdy člověk nemůže pít „sladkou vodu“ sám, je roztok injikován intravenózně. Hladina glukózy v krvi dvě hodiny po zátěži by se měla rovnat normální úrovni.

U zdravých lidí nesmí ukazatel glukózy překročit hodnotu 7,8 mmol / l, a pokud náhle získaná hodnota překročí 11,1 mmol / l, pak můžeme jednoznačně mluvit o diabetu. Mezilehlé hodnoty indikují zhoršenou toleranci glukózy a mohou indikovat „prediabetes“.

V některých laboratořích, například v laboratoři Gemotest, se hladina glukózy po cvičení měří dvakrát: po 60 minutách a po 120 minutách. Toto je děláno aby ne minout vrchol, který může signalizovat latentní diabetes. [Ads-mob-1] t

Kromě analýzy existuje mnoho indikací pro stanovení GTT pro sebeovládání:

 • glukózy v krvi obvyklou analýzou nad 5,7 mmol / l (ale nepřesahuje 6,7 mmol / l);
 • dědičnost - případy diabetu u příbuzných;
 • nadváha (BMI přesahuje 27);
 • metabolický syndrom;
 • arteriální hypertenze;
 • ateroskleróza;
 • dříve zjištěnou poruchu tolerance glukózy;
 • věku nad 45 let.

Těhotné ženy často dostávají doporučení k GTT, protože během tohoto období života se „skryté vředy“ často „plazí“. Navíc těhotenství může vyvinout tzv. Gestační diabetes mellitus - "těhotná cukrovka".

Jak plod roste, tělo potřebuje produkovat více inzulínu, a pokud k tomu nedojde, hladina glukózy v krvi vzroste a vyvine se gestační diabetes, který nese riziko jak pro dítě, tak pro matku (až do porodu mrtvého těla).

Je třeba mít na paměti, že varianty normy hladiny glukózy u těhotných žen se liší od „ne-těhotných“ ukazatelů.

Existují však také kontraindikace pro užívání glukózově tolerantního testu:

 • individuální intolerance glukózy;
 • ARVI;
 • exacerbace gastrointestinálních onemocnění;
 • pooperační období;
 • hladina glukózy v krvi z prstu nad 6,7 mmol / l - v tomto případě může být hyperglykemická kóma možná po zátěži.

Aby byly výsledky testu tolerantního ke glukóze správné, je nutné připravit jeho dodání:

 • po dobu tří dnů musíte dodržovat normální stravu a cvičení, nemůžete se stravovat nebo se omezovat na cukr;
 • studie se provádí ráno nalačno, po 12-14 hodinách rychle;
 • jeden den před zkouškou nemůže kouřit a pít alkohol.

Užívání některých léků může zkreslit výsledky vyšetření, proto je lepší se poradit se svým lékařem před zahájením testu.

Kde dělat glukózový toleranční test?

Test glukózové tolerance není neobvyklý nebo vzácný, a to může být provedeno buď na státní klinice ve směru lékaře, nebo za poplatek v jedné ze soukromých laboratoří, které jsou obvykle umístěny v kterémkoli městě. 2]

Platené služby zpravidla nejsou poskytovány na státních okresních klinikách.

Jakákoliv analýza, včetně testu glukózové tolerance, může být v nich provedena pouze tak, že nejprve obdrží doporučení od lékaře: praktického lékaře, endokrinologa nebo gynekologa.

Výsledky analýzy můžete získat za několik dní.

Lékařská společnost Invitro

Laboratorní Invitro nabízí několik možností pro testování glukózové tolerance:

 1. během těhotenství (GTB-S) - název mluví sám za sebe: tento test se provádí u těhotných žen. Invitro doporučuje testování ve 24-28 týdnech těhotenství. Chcete-li provést analýzu v programu Invitro, musíte mít doporučení od svého lékaře s jeho osobním podpisem;
 2. s určením glukózy a C-peptidu v žilní krvi nalačno a po cvičení po 2 hodinách (GTHS) - tato analýza dále zkoumá hladinu takzvaného C-peptidu, který umožňuje separovat inzulín-dependentní a inzulín-nezávislý diabetes, stejně jako provádět přesnou analýzu u pacientů inzulínová terapie;
 3. stanovení glukózy ve žilní krvi nalačno a po cvičení po 2 hodinách (GTT).

Termín pro provedení analýzy je jeden den (nepočítá se den, kdy byl biomateriál pořízen).

Služba Helix Lab Service

Laboratoře Helix mají možnost vybrat si z pěti typů GTT:

 1. standard [06-258] je standardní verze GTT s kontrolním měřením glukózy dvě hodiny po cvičení. Není vhodný pro děti a těhotné ženy;
 2. pokročilé [06-071] - kontrolní měření se provádějí každých 30 minut po dobu 2 hodin (ve skutečnosti až čtyřikrát);
 3. během těhotenství [06-259] - kontrolní měření se provádějí nalačno, hodinu a dvě hodiny po cvičení;
 4. krevní inzulín [06-266] - dvě hodiny po zátěži se odebírá krev pro stanovení hladiny glukózy a inzulínu;
 5. s C-peptidem v krvi [06-260] - kromě hladiny glukózy je stanovena hladina C-peptidu.

Doba analýzy je jeden den. [Ads-mob-1]

Lékařská laboratoř Gemotest

V lékařské laboratoři Gemotest můžete absolvovat jednu z následujících možností analýzy:

 1. standardní zkouška (0-120) (kód 1.16.) - GTT s měřením glukózy dvě hodiny po zatížení;
 2. test tolerance glukózy (0-60-120) (kód 1.16.1.) - kontrolní měření hladiny glukózy v krvi se provádějí dvakrát: jednu hodinu po zátěži a dvě hodiny po zátěži;
 3. při stanovení glukózy a inzulínu (kód 1.107.) - kromě hladiny glukózy, dvě hodiny po zátěži, je také stanovena hodnota inzulínu: je to nutné k vyhodnocení kompenzační hyperinzulinémie. Analýza se provádí striktně na lékařský předpis;
 4. s určením glukózy, C-peptidu, inzulínu (kód 1.108.) - určuje hodnoty glukózy, inzulínu a C-peptidu pro eliminaci účinku léčiv a diferenciaci diabetu 1. a 2. typu. Nejdražší ze všech testů GTT;
 5. s určením glukózy a C-peptidu (kód 1.63.) - stanoví se hladiny glukózy a C-peptidu.

Doba provedení analýzy je jeden den. Výsledky mohou být shromážděny v laboratoři osobně nebo obdrženy e-mailem nebo na osobním účtu na webových stránkách společnosti Gemotest.

O provádění testu tolerance glukózy ve videu:

Jak vidíte, není těžké projít testem tolerance glukózy: nevyžaduje žádné velké výdaje ani potíže s nalezením laboratoře.

Pokud máte čas a chcete ušetřit peníze, můžete jít na státní kliniku, chcete-li dosáhnout rychlejšího výsledku, a je zde příležitost zaplatit za to - vítejte v soukromých laboratořích.

DIABENOT® - inovace v léčbě diabetu u lidí

 • Stabilizuje hladinu cukru po dlouhou dobu
 • Obnovuje produkci inzulínu pankreatem

Co věnovat zvláštní pozornost?

Stojí za zmínku, že obvyklé výsledky použití glukometrů nebudou odhalit. Mohou poskytnout poměrně průměrné výsledky a jsou doporučeny pouze během léčby diabetes mellitus, aby se kontrolovala hladina glukózy v krvi pacienta.

Nesmíme zapomenout, že krev je odebírána současně z kubické žíly a prstů a na prázdný žaludek. Po jídle je cukr dokonale strávitelný, což vede ke snížení jeho hladiny až na 2 milimoly.

Zkouška je poměrně závažný zátěžový test, a proto se nedoporučuje vyrábět bez zvláštních potřeb.

Kdo je kontraindikován

Mezi hlavní kontraindikace glukózového tolerančního testu patří:

 • závažný celkový stav;
 • zánětlivé procesy v těle;
 • porušení procesu stravování po operaci na žaludku;
 • kyselé vředy a Crohnova choroba;
 • ostré břicho;
 • exacerbace hemoragické mrtvice, edému mozku a srdečního infarktu;
 • porucha jater;
 • nedostatečné použití hořčíku a draslíku;
 • použití steroidů a glukokortikosteroidů;
 • hotové antikoncepce;
 • Cushingova choroba;
 • hypertyreóza;
 • příjem beta-blokátorů;
 • akromegálie;
 • feochromocytom;
 • užívání fenytoinu;
 • thiazidová diuretika;
 • použití acetazolamidu.

Jak se test provádí?

Test tolerance glukózy na hladinu cukru se provádí ráno nalačno. Také není možné kouřit cigarety před koncem testu.

Nejdříve produkujte krev z kubitální žíly na prázdný žaludek. Poté by měl pacient vypít 75 g glukózy, předem rozpuštěné ve 300 ml čisté vody bez plynu. Veškerá tekutina by měla být spotřebována během 5 minut.

Pokud hovoříme o zkoumaném dítěti, pak se v tomto případě glukóza ředí rychlostí 1,75 gramu na kilogram tělesné hmotnosti dítěte a je nutné vědět, jaká je hladina cukru v krvi u dětí. Pokud je jeho hmotnost vyšší než 43 kg, pak je pro dospělého vyžadováno standardní dávkování.

Hladina glukózy bude muset být měřena každou půl hodinu, aby se zabránilo vynechání vrcholů cukru v krvi. Jeho úroveň by v žádném případě neměla překročit 10 milimolů.

Stojí za zmínku, že během glukózového testu je ukázána jakákoliv fyzická aktivita, a to nejen ležet nebo sedět na jednom místě.

Proč lze získat nesprávné výsledky testu?

Následující faktory mohou vést k falešně negativním výsledkům:

 • porušení absorpce glukózy do krve;
 • absolutní omezení self v uhlohydrátech v předvečer testu;
 • nadměrné fyzické aktivity.

Falešně pozitivní výsledek lze získat v případě:

 • dlouhodobého půstu vyšetřeného pacienta;
 • z důvodu dodržování pastelního režimu.

Jak hodnotit výsledky testu na glukózu?

Podle údajů Světové zdravotnické organizace z roku 1999 budou výsledky testu tolerance glukózy provedené na základě celé kapilární krve následující:

18 mg / dl = 1 milimol na 1 litr krve,

100 mg / dl = 1 g / l = 5,6 milimolů,

pro = deciliter = 0,1 l.

Na lačný žaludek:

 • rychlost bude: méně než 5,6 mmol / l (méně než 100 mg / dl);
 • s poruchou glukózy nalačno: od 5,6 do 6,0 milimolu (od 100 do méně než 110 mg / dl);
 • pro diabetes mellitus: norma je vyšší než 6,1 mmol / l (více než 110 mg / dl).

2 hodiny po pití glukózy:

 • norma: méně než 7,8 milimolů (méně než 140 mg / dL);
 • snížená tolerance: od 7,8 do 10,9 milimolu (v rozmezí od 140 do 199 mg / dl);
 • diabetes: více než 11 milimolů (vyšší než nebo rovno 200 mg / dl).

Při stanovení hladiny cukru z krve odebrané z kubitální žíly, na prázdném žaludku, budou údaje stejné a po 2 hodinách bude toto číslo 6,7-9,9 milimolů na litr.

Těhotenský test

Popsaný glukózově tolerantní test bude nesprávně zaměněn s testem prováděným u těhotných žen v období od 24 do 28 týdnů tohoto období. Je jmenován gynekologem, aby identifikoval rizikové faktory latentního diabetu u těhotných žen. Navíc může být taková diagnóza doporučena endokrinologem.

V lékařské praxi existují různé testovací možnosti: hodinová, dvouhodinová a jedna, která je určena na 3 hodiny. Pokud hovoříme o ukazatelích, které by měly být stanoveny při odběru vzorků nalačno, pak tyto hodnoty nebudou nižší než 5,0.

Pokud je žena diabetická, pak o něm budou hovořit následující ukazatele:

 • po 1 hodině - více nebo rovno 10,5 milimolů;
 • po 2 hodinách - více než 9,2 mmol / l;
 • po 3 hodinách - více nebo rovna 8.

Během těhotenství je nesmírně důležité neustále sledovat hladinu cukru v krvi, protože v této poloze je dítě v děloze vystaveno dvojnásobnému zatížení, a zejména jeho slinivce břišní. A navíc, každý si klade otázku, zda je diabetes dědičný.

Kdy musím provést analýzu?

Vzhledem k tomu, že diabetes mellitus je velmi časté onemocnění, WHO důrazně doporučuje testování glukózy a inzulínu nejméně dvakrát ročně.

Tyto činnosti ochrání osobu před vážnými následky „sladké nemoci“, která někdy postupuje poměrně rychle bez výrazných znaků.

Přestože klinický obraz diabetu je ve skutečnosti velmi rozsáhlý. Hlavními příznaky onemocnění jsou polyurie a nezhasitelný žízeň.

Tyto dva patologické procesy jsou způsobeny zvýšením zátěže ledvin, které filtrují krev a uvolňují tělo od všech druhů toxinů, včetně přetížení glukózy.

Mohou existovat také příznaky naznačující vývoj diabetu, i když méně výrazné, následující příznaky:

 • rychlý úbytek hmotnosti;
 • neustálý pocit hladu;
 • suchost v ústech;
 • brnění nebo necitlivost nohou;
 • bolesti hlavy a závratě;
 • zažívací potíže (nevolnost, zvracení, průjem, nadýmání);
 • zhoršení vizuálního zařízení;
 • zvýšený krevní tlak;
 • snížená koncentrace;
 • únava a podrážděnost;
 • sexuální problémy;
 • u žen - porušení menstruačního cyklu.

Pokud tyto příznaky zjistíte u osoby, okamžitě vyhledejte lékaře. Na druhé straně, specialista často směřuje expresní metodu ke stanovení hladiny glukózy. Pokud výsledky naznačují vývoj pre-diabetického stavu, lékař vás upozorní na provedení testu se zátěží.

Tato studie pomůže určit míru tolerance glukózy.

Indikace a kontraindikace studie

Vyberte si cukr nebo vyberte pohlaví

doporučení

Uveďte věk muže

Uveďte věk ženy

Zátěžový test pomáhá určit fungování pankreatu. Podstatou analýzy je, že pacientovi je podáno určité množství glukózy a po dvou hodinách odebírají krev pro další vyšetření. V pankreatu jsou beta buňky, které jsou zodpovědné za produkci inzulínu. U diabetes mellitus je poškozeno 80-90% těchto buněk.

Existují dva typy těchto studií - intravenózní a perorální nebo perorální. První metoda se používá velmi vzácně. Tento způsob podávání glukózy je užitečný pouze v případě, kdy pacient sám není schopen pít slazenou tekutinu. Například během těhotenství nebo gastrointestinálních poruch. Druhým typem výzkumu je, že pacient musí pít sladkou vodu. Zpravidla se 100 mg cukru ředí ve 300 ml vody.

Za jakých patologií může lékař určit test tolerance glukózy? Jejich seznam není tak malý.

Analýza se zátěží se provádí v případě podezření:

 1. Diabetes typu 2.
 2. Diabetes 1. typu.
 3. Gestační diabetes.
 4. Metabolický syndrom.
 5. Pre-diabetický stav.
 6. Obezita.
 7. Poruchy pankreatu a nadledviny.
 8. Poruchy jater nebo hypofýzy.
 9. Různé endokrinní patologie.
 10. Porušení tolerance glukózy.

Existují však určité kontraindikace, při kterých bude nutné tuto studii na určitou dobu odložit. Patří mezi ně:

 • zánětlivý proces v těle;
 • obecná malátnost;
 • Crohnova choroba a peptický vřed;
 • problémy s jídlem po operaci žaludku;
 • těžká hemoragická mrtvice;
 • otok mozku nebo infarkty srdce;
 • užívání antikoncepce;
 • rozvoj akromegálie nebo hypertyreózy;
 • užívání acetozolamidu, thiazidů, fenytoinu;
 • použití kortikosteroidů a steroidů;

Kromě toho by měla být studie odložena v přítomnosti nedostatku hořčíku a vápníku v těle.

Příprava na analýzu

Abyste získali co nejspolehlivější výsledky, musíte vědět, jak se připravit na darování cukru pro cukr. Nejprve, nejméně 3-4 dny před testem se zátěží glukózy není třeba vzdát se potravin obsahujících sacharidy. Pokud pacient zanedbává jídlo, bude to nepochybně ovlivňovat výsledky jeho analýzy, která bude podceňovat obsah glukózy a inzulínu. Proto se nemůžete bát, pokud určitý produkt bude obsahovat 150 g nebo více sacharidů.

Za druhé, před odběrem krve po dobu nejméně tří dnů je zakázáno užívat určité léky. Mezi ně patří perorální antikoncepce, glukokortikosteroidy a thiazidová diuretika. A 15 hodin před zkouškou s nákladem je zakázáno brát alkohol a jídlo.

Kromě toho, všeobecná pohoda pacienta ovlivňuje přesnost výsledků. Pokud osoba prováděla nesnesitelnou fyzickou práci den před analýzou, výsledky studie budou pravděpodobně nepravdivé. Proto musí pacient před odběrem krve dobře usnout. Pokud pacient musí projít analýzou po noční směně - je lepší tuto událost odložit.

Také bychom neměli zapomínat na psycho-emocionální stav: stres také ovlivňuje metabolické procesy v těle.

Jaká je normální hladina cukru v krvi?

Hladina glukózy u zdravého člověka v krvi je ovlivněna mnoha faktory a vedoucí je čas, který uplynul po jídle.

V průměru poskytuje glukózová homeostáza fluktuace hladin cukru v krvi během dne v rozmezí 4,4-6,1 mmol / l (79-110 mg / dL).

Normální hladiny glukózy (pro zdravé lidi):

 • Před jídlem 4,0-5,4 mmol / l (72-99 mg / dL)
 • Do 2 hodin po jídle - ne vyšší než 7,8 mmol / l (140 mg / dL)

Hladina cukru před jídlem se nazývá preprandiální nebo glukóza glukózy v krvi, hladina cukru po jídle (nejméně 90 minut po jídle) se nazývá postprandiální glukóza.

Cukr stoupá

Když hladina cukru v krvi překročí normu.

Podle standardů přijatých Americkou diabetickou asociací je zvýšená hladina cukru indikována hladinou glukózy v krvi 5,6 až 7 mmol / l (nalačno).

Příčiny hyperglykémie:

 • Diabetes mellitus je považován za nejčastější příčinu vysoké hladiny cukru v krvi. V takových případech je hyperglykémie chronická a vyžaduje řádnou hypoglykemickou léčbu.
 • Léky, například kortikosteroidy, beta-blokátory (léky na srdce - karvedilol, atenolol, bisoprolol atd.), Adrenalin, některá diuretika, statiny (léky snižující hladinu cholesterolu v krvi - simvastatin, atorvastatin, rosuvastatin), antipsychotika ( duloxetin, olanzapin) a další
 • Těžké onemocnění, jako je mrtvice, myokadiální infarkt
 • Dysfunkce štítné žlázy, nadledvinek a hypofýzy
 • Onemocnění pankreatu
 • Některé generalizované infekce, sepse (otrava krve)
 • Onemocnění mozku (nádory, zánět mozku a membrány mozku - meningitida, encefalitida)
 • Křeče
 • Těžký, rozsáhlý chirurgický zákrok.

Stupeň hyperglykémie se může lišit v závislosti na její příčině. Dočasná hyperglykémie je často benigní, to znamená, že přechází sama, bez léčby. Spravidla to není doprovázeno klinickými příznaky. Chronický růst cukru může způsobit celou řadu závažných komplikací.

Příznaky hyperglykémie

Akutní nebo chronická hyperglykémie má řadu projevů, přičemž první tři představují klasickou hyperglykemickou triádu.

Nejběžnější známky zvyšování hladiny cukru v krvi nebo hyperglykemické triády:

 1. Polyfágie - častý hlad, zvláště výrazný
 2. Polydipsie - nadměrná, patologická žízeň
 3. Polyurie - zvýšení objemu moči

Příznaky hyperglykémie navíc zahrnují:

 • Únava
 • Rozmazané vidění
 • Úbytek hmotnosti
 • Špatné hojení ran
 • Sucho v ústech
 • Suchá kůže, svědění
 • Brnění v končetinách
 • Erektilní dysfunkce
 • Opakující se infekční onemocnění
 • Srdeční arytmie
 • Křeče.

Když se hyperglykémie snižuje, snižují se intelektuální schopnosti člověka: rychlost zpracování informací, produktivita práce, koncentrace pozornosti, zhoršení paměti.

Následky hyperglykémie

Těžká akutní hyperglykémie může způsobit ketoacidózu, život ohrožující stav, který vyžaduje nouzovou lékařskou pomoc. Příznaky ketoacidózy zahrnují dušnost, dech s ovocnou vůní (např. Hruška), nevolnost a zvracení a sucho v ústech.

Chronická hyperglykémie je spojena s celým komplexem následků a především poškození cév. To vede k významnému zvýšení rizika kardiovaskulárních onemocnění, včetně mrtvice a infarktu myokardu, poškození zraku a nervové tkáně.

Snížený cukr

Hypoglykémie - opak hyperglykémie.

Hladina cukru, při které se hypoglykémie označuje, je přibližně 2,8 mmol / l nebo méně.

Jsou zde reaktivní a nereaktivní hypoglykémie.

Příčiny hypoglykémie

Reaktivní hypoglykémie se může objevit během několika hodin po jídle. Je spojena s nadměrnou tvorbou inzulínu a nadměrným využitím glukózy v depu. Přítomnost reaktivního snížení glukózy v krvi může znamenat, že máte problémy s metabolismem sacharidů a máte riziko vzniku diabetu.

Nereaktivní hypoglykémie není nutně spojena s příjmem potravy a může být způsobena základním onemocněním.

Nejběžnější příčina spojená s poklesem hladin glukózy v krvi je příjem léků snižujících hladinu glukózy na pozadí diabetu. Riziko hypoglykémie u pacientů s diabetem se zvyšuje při užívání příliš vysokých dávek hypoglykemických činidel (inzulín a tablety snižující hladinu cukru), nalačno, zvýšenou fyzickou aktivitu nebo užívání alkoholu.

Kromě toho, mezi příčinami poklesu hladiny cukru:

 • Přijetí některých léků u pacientů s renální insuficiencí
 • Příjem alkoholu ve vysokých dávkách
 • Onemocnění jater, srdce nebo ledvin
 • Zhoubné novotvary
 • Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza)
 • Závažné infekce
 • Poruchy příjmu potravy, zejména anorexie
 • Těhotenství

Příznaky hypoglykémie

Projevy poklesu hladiny cukru jsou způsobeny působením hormonů, které se podílejí na regulaci koncentrace glukózy (glukagonu, adrenalinu a norepinefrinu), jakož i samotného nedostatku glukózy, v důsledku čehož mozek primárně trpí.

Časté příznaky hypoglykémie zahrnují:

 • Úzkost, Nervozita
 • Palpitace srdce
 • Pocení, pocit tepla
 • Pocit hladu
 • Nevolnost, zvracení, abdominální diskomfort
 • Bolesti hlavy

Specifičtější jsou neurologické příznaky nízkých hladin glukózy v krvi.

Osoba, která se vyvinula hypoglykémie, nemůže jasně myslet a dostatečně vnímat situaci.

S tím souvisí i zvláštní nebezpečí tohoto stavu: pacient s diabetem během útoku hypoglykémie často nedokáže pomoci sám sobě nebo požádat ostatní o pomoc. Kromě toho, vrtošivost, pocit necitlivosti, podrážděnost, vztek, emoční labilita, zmatenost ve vědomí, závratě se stávají příznaky padajícího cukru. Charakteristickým znakem je také zrakové postižení - zakalení „obrazu“, dvojité vidění, tzv. Skleněný vzhled. Osoba může být také narušena řečí, koordinací pohybů, proto je někdy stav hypoglykémie zaměňován s otravou alkoholem.

Následky hyperglykémie

Zároveň je hypoglykémie extrémně nebezpečná - s kritickým poklesem hladiny glukózy je dýchání narušeno, objevují se křeče a může se vyvinout kóma. Chronický nedostatek glukózy v krvi má také vážné následky: přispívá k prudkému zvýšení pravděpodobnosti vzniku kardiovaskulárních onemocnění, včetně mrtvice a infarktu myokardu.

Jaké testy určují hladinu cukru v krvi?

Glukóza na lačný žaludek

Hlavní analýzou stanovení hladiny glukózy v krvi je stanovení glukózy nalačno. Ukazuje, kolik cukru je obsaženo v krvi ráno po předběžném půstu po dobu nejméně 8 a ne více než 14 hodin. Pro tuto studii používají obě žilní krev - to je to, co dělají v laboratořích, a kapilární krev. Kapilární krevní cukr může být také prováděn doma s glukometrem.

"Náhodná" krevní glukóza

Velkou hodnotou je náhodné stanovení hladiny glukózy (bez ohledu na jídlo). Je nezbytné pro kontrolu diabetes mellitus: lidé trpící touto chorobou mohou měřit cukr několikrát denně.

Je třeba poznamenat, že výsledky analýzy venózní a kapilární krve pro cukr se mohou lišit.

Existuje několik dalších důležitých testů, které pomáhají určit stav metabolismu sacharidů a diagnózu diabetu.

Orální glukózový toleranční test (zátěžový test)

Orální glukózový toleranční test vám umožní určit, jak tělo reaguje na glukózu v krvi. Provádí se, pokud byly získány pochybné výsledky v analýze glukózy-glukózy, aby se objasnila diagnóza.

Test tolerance glukózy se provádí ráno. Důležitou podmínkou je, že 3 dny před testem tolerance glukózy není nutné omezit příjem sacharidů (více než 150 g sacharidů denně).

Analýza se provádí výhradně nalačno (po 8-14 hodinách hladovění). Voda v předvečer studie může pít.

Schéma testování glukózy

 1. Laboratorní asistent provádí první odběr krve na prázdný žaludek.
 2. Pacient pije 75 g bezvodé glukózy nebo 82,5 g monohydrátu glukózy, rozpuštěného ve 250 až 300 ml vody. Pokud se analýza provádí u dítěte, je dávka glukózy 1,75 g bezvodého nebo 1,925 g monohydrátu glukózy na kg tělesné hmotnosti. Pijte cukrový sirup nepotřebujete více než 5 minut!
 3. Během 2 hodin by pacient neměl nic jíst. Kouření není povoleno.
 4. 2 hodiny po prvním odběru krve se provede opakované odběr krve.

Glykosylovaný hemoglobin

Důležitým ukazatelem, který je nyní široce používán pro hodnocení stavu metabolismu sacharidů a diagnózy diabetu, je glykovaný hemoglobin (HbA1c).

Glykovaný hemoglobin ukazuje, jaké procento hemoglobinu v krvi (látka nesoucí kyslík) je nevratně spojeno s glukózou. Světová zdravotnická organizace schvaluje použití glykovaného hemoglobinu pro diagnózu diabetu.

U diabetu je reakce mezi glukózou a hemoglobinem značně urychlena, což vede ke zvýšení hladiny glykovaného hemoglobinu.

Normální hladiny HbA1c by měly být až 6%. Zvýšení hladiny na 6,5% neznamená, že máte cukrovku, ale nevylučuje tuto možnost. Pokud ale váš HbA1c dosáhl nebo překročil 6,5%, diagnóza diabetu je stanovena bez dalšího výzkumu.

Co znamenají cukerné testy?

Tabulka, která popisuje diagnostická kritéria pro poruchy glykémie v souladu s požadavky Světové zdravotnické organizace, pomáhá interpretovat výsledky výzkumu hladiny cukru v krvi.

Tabulka 1. Normy a odchylky od normy hladiny cukru v krvi

Hladina glukózy, mmol / l, kapilární krev (stanovení pomocí glukometru)

Hladina glukózy, mmol / l, krev ze žíly (laboratorní testy)

Test tolerance glukózy, 2 hodiny po zátěži glukózou

Test tolerance glukózy, 2 hodiny po cvičení nebo náhodném stanovení (bez ohledu na jídlo)

GLUCOSE DISTURBED TOLERANCE

Důležité: Omezení testu - vysoká hladina glukózy v krvi na 5,8 mmol / l na lačný žaludek V tomto případě je studie zrušena a pacientovi je přidělena rozšířená diagnóza rezistence organismu na inzulín.

Pro realizaci studie se používá enzymatická (hexokinázová) metoda pro záznam výsledků za použití ultrafialového (UV) záření. Podstata metody spočívá ve dvou po sobě následujících reakcích, které se vyskytují pod vlivem enzymu hexokinázy.

Glukóza interaguje s molekulou adenosintrifosfátu (ATP) za vzniku glukózy-6-fosfátu + ATP. Výsledná látka se potom převede enzymatickým působením glukóza-6-fosfátdehydrogenázy na 6-fosfoglukonát. Reakce je doprovázena redukcí NADH molekul, která je fixována po ozáření UV.

Tato technika je známa jako reference, protože její analytická specificita je optimální pro přesné stanovení množství požadovaných látek.

Kolik stojí test glukózové tolerance: cena v soukromých laboratořích Invitro, Gemotest, Helix a veřejné instituce

Bohužel světová statistika výskytu diabetes mellitus je zklamáním. Tuto diagnózu dostává stále více lidí. Diabetes je již nazýván epidemií století XXI.

Nemoc je zákeřná, protože teče nepozorovaně až do určitého bodu, v latentním stavu. Proto je velmi důležitá včasná diagnóza diabetu.

K tomu použijte glukózový toleranční test (GTT) - speciální krevní test, který ukazuje míru tolerance na glukózu. V případě poruch tolerance lze hovořit buď o diabetes mellitus nebo o pre-diabetes - o stavu, který není o nic méně nebezpečný než samotný diabetes.

Chcete-li udělat GTT, můžete získat doporučení od terapeuta (který je spojen s jeho obtížemi), nebo si můžete vzít analýzu sami v laboratořích. Ale v tomto případě vzniká přirozená otázka: kde provést test tolerance glukózy? A jaká je jeho cena?

Indikace

Test glukózové tolerance je založen na stanovení dvou hladin glukózy v krvi: nalačno a po cvičení. Pod zátěží se v tomto případě vztahuje jedna dávka glukózy.

K tomu je určité množství glukózy rozpuštěno ve sklenici vody (pro osoby s normální hmotností - 75 gramů, pro osoby s obezitou - 100 gramů, pro děti na základě výpočtu 1,75 gramu glukózy na kilogram hmotnosti, ale ne více než 75 gramů) a dát nápoj pacientovi.

V těžkých případech, kdy člověk nemůže pít „sladkou vodu“ sám, je roztok injikován intravenózně. Hladina glukózy v krvi dvě hodiny po zátěži by se měla rovnat normální úrovni.

U zdravých lidí nesmí ukazatel glukózy překročit hodnotu 7,8 mmol / l, a pokud náhle získaná hodnota překročí 11,1 mmol / l, pak můžeme jednoznačně mluvit o diabetu. Mezilehlé hodnoty indikují zhoršenou toleranci glukózy a mohou indikovat „prediabetes“.

V některých laboratořích, například v laboratoři Gemotest, se hladina glukózy po cvičení měří dvakrát: po 60 minutách a po 120 minutách. To se provádí proto, aby nedošlo k vynechání vrcholu, který může signalizovat latentní diabetes.

Kromě analýzy existuje mnoho indikací pro stanovení GTT pro sebeovládání:

 • glukózy v krvi obvyklou analýzou nad 5,7 mmol / l (ale nepřesahuje 6,7 mmol / l);
 • dědičnost - případy diabetu u příbuzných;
 • nadváha (BMI přesahuje 27);
 • metabolický syndrom;
 • arteriální hypertenze;
 • ateroskleróza;
 • dříve zjištěnou poruchu tolerance glukózy;
 • věku nad 45 let.

Těhotné ženy často dostávají doporučení k GTT, protože během tohoto období života se „skryté vředy“ často „plazí“. Navíc těhotenství může vyvinout tzv. Gestační diabetes mellitus - "těhotná cukrovka".

Jak plod roste, tělo potřebuje produkovat více inzulínu, a pokud k tomu nedojde, hladina glukózy v krvi vzroste a vyvine se gestační diabetes, který nese riziko jak pro dítě, tak pro matku (až do porodu mrtvého těla).

Je třeba mít na paměti, že varianty normy hladiny glukózy u těhotných žen se liší od „ne-těhotných“ ukazatelů.

Existují však také kontraindikace pro užívání glukózově tolerantního testu:

 • individuální intolerance glukózy;
 • ARVI;
 • exacerbace gastrointestinálních onemocnění;
 • pooperační období;
 • hladina glukózy v krvi z prstu nad 6,7 mmol / l - v tomto případě může být hyperglykemická kóma možná po zátěži.

Aby byly výsledky testu tolerantního ke glukóze správné, je nutné připravit jeho dodání:

 • po dobu tří dnů musíte dodržovat normální stravu a cvičení, nemůžete se stravovat nebo se omezovat na cukr;
 • studie se provádí ráno nalačno, po 12-14 hodinách rychle;
 • jeden den před zkouškou nemůže kouřit a pít alkohol.

Kde dělat glukózový toleranční test?

Zkouška tolerance glukózy není neobvyklá nebo vzácná a může být provedena buď na státní klinice ve směru lékaře, nebo za poplatek v jedné ze soukromých laboratoří, která se zpravidla nachází v každém městě.

Státní polyklinika

Platené služby zpravidla nejsou poskytovány na státních okresních klinikách.

Jakákoliv analýza, včetně testu glukózové tolerance, může být v nich provedena pouze tak, že nejprve obdrží doporučení od lékaře: praktického lékaře, endokrinologa nebo gynekologa.

Výsledky analýzy můžete získat za několik dní.

Lékařská společnost Invitro

Laboratorní Invitro nabízí několik možností pro testování glukózové tolerance:

 1. během těhotenství (GTB-S) - název mluví sám za sebe: tento test se provádí u těhotných žen. Invitro doporučuje testování ve 24-28 týdnech těhotenství. Chcete-li provést analýzu v programu Invitro, musíte mít doporučení od svého lékaře s jeho osobním podpisem;
 2. s určením glukózy a C-peptidu v žilní krvi nalačno a po cvičení po 2 hodinách (GTHS) - tato analýza dále zkoumá hladinu takzvaného C-peptidu, který umožňuje separovat inzulín-dependentní a inzulín-nezávislý diabetes, stejně jako provádět přesnou analýzu u pacientů inzulínová terapie;
 3. společné stanovení glukózy v žilní krvi nalačno a po cvičení po 2 hodinách (GTT).

Termín pro provedení analýzy je jeden den (nepočítá se den, kdy byl biomateriál pořízen).

Služba Helix Lab Service

Laboratoře Helix mají možnost vybrat si z pěti typů GTT:

 1. standard [06-258] je standardní verze GTT s kontrolním měřením glukózy dvě hodiny po cvičení. Není vhodný pro děti a těhotné ženy;
 2. pokročilé [06-071] - kontrolní měření se provádějí každých 30 minut po dobu 2 hodin (ve skutečnosti až čtyřikrát);
 3. během těhotenství [06-259] - kontrolní měření se provádějí nalačno, hodinu a dvě hodiny po cvičení;
 4. krevní inzulín [06-266] - dvě hodiny po zátěži se odebírá krev pro stanovení hladiny glukózy a inzulínu;
 5. s C-peptidem v krvi [06-260] - kromě hladiny glukózy je stanovena hladina C-peptidu.

Doba analýzy je jeden den.

Lékařská laboratoř Gemotest

V lékařské laboratoři Gemotest můžete absolvovat jednu z následujících možností analýzy:

 1. standardní zkouška (0-120) (kód 1.16.) - GTT s měřením glukózy dvě hodiny po zatížení;
 2. test tolerance glukózy (0-60-120) (kód 1.16.1.) - kontrolní měření hladiny glukózy v krvi se provádějí dvakrát: jednu hodinu po zátěži a dvě hodiny po zátěži;
 3. při stanovení glukózy a inzulínu (kód 1.107.) - kromě hladiny glukózy, dvě hodiny po zátěži, je také stanovena hodnota inzulínu: je to nutné k vyhodnocení kompenzační hyperinzulinémie. Analýza se provádí striktně na lékařský předpis;
 4. s určením glukózy, C-peptidu, inzulínu (kód 1.108.) - určuje hodnoty glukózy, inzulínu a C-peptidu pro eliminaci účinku léčiv a diferenciaci diabetu 1. a 2. typu. Nejdražší ze všech testů GTT;
 5. s určením glukózy a C-peptidu (kód 1.63.) - stanoví se hladiny glukózy a C-peptidu.

Doba provedení analýzy je jeden den. Výsledky mohou být shromážděny v laboratoři osobně nebo obdrženy e-mailem nebo na osobním účtu na webových stránkách společnosti Gemotest.

Cena glukózy tolerantní test

Cena testu tolerantního vůči glukóze se liší v závislosti na městě bydliště a laboratoři (nebo soukromé klinice), ve které se test provádí. Zvažte například náklady na GTT v nejoblíbenějších laboratořích v Moskvě.

Náklady na státní klinice

Ve státní klinice je analýza bezplatná, ale pouze na pokyn lékaře. Za peníze, aby se analýza na klinice nemůže být.

Kolik je analýza na soukromé klinice?

Náklady na analýzy v laboratoři Helix v Moskvě jsou nejnižší: cena standardu (nejlevnější) GTT je 420 rublů, cena nejdražší GTT - s určením hladiny C-peptidu - je 1600 rublů.

Náklady na testy v krevním testu se pohybují od 760 rublů (GTT s jedním měřením hladiny glukózy) až po 2430 rublů (GTT s definicí inzulínu a C-peptidu).

Kromě toho musíte před cvičením, na prázdném žaludku, získat hodnotu glukózy v krvi. No, pokud máte možnost použít osobní glukometr, jinak v některých laboratořích budete muset udělat další analýzu - stanovení hladiny glukózy - náklady, které je asi 250 rublů.

Související videa

O provádění testu tolerance glukózy ve videu:

Jak vidíte, není těžké projít testem tolerance glukózy: nevyžaduje žádné velké výdaje ani potíže s nalezením laboratoře.

Pokud máte čas a chcete ušetřit peníze, můžete jít na státní kliniku, chcete-li dosáhnout rychlejšího výsledku, a je zde příležitost zaplatit za to - vítejte v soukromých laboratořích.