Image

Test tolerance glukózy během těhotenství: jak dlouho a jak projít?

Od samého počátku těhotenství dochází v ženském těle k významným změnám metabolických procesů, včetně sacharidových. Za účelem zjištění jejich porušení se používá stanovení hladiny cukru v krvi v krevní plazmě a orální glukózový toleranční test během těhotenství. Ve srovnání s muži je diabetes u žen mnohem běžnější a existuje jednoznačná souvislost s gestačním obdobím a porodem - GDM (gestační diabetes mellitus).

Metody detekce zhoršeného metabolismu sacharidů

Prevalence diabetu u těhotných žen v průměru dosahuje 4,5% v Rusku v jejich celkovém počtu. V roce 2012 ruský národní konsenzus definoval GDM a doporučil pro praktickou aplikaci nová kritéria pro jeho diagnózu, stejně jako pro léčbu a postpartum pozorování.

Těhotná diabetes mellitus je onemocnění charakterizované vysokou hladinou cukru v krvi, která je poprvé detekována, ale nesplňuje kritéria přijatá pro první (manifestní) onemocnění. Tato kritéria jsou následující:

 • obsah cukru nalačno je vyšší než 7,0 mmol / l (dále jen stejné názvy jednotek) nebo se rovná této hodnotě;
 • glykémie, potvrzená v reanalýze, která je kdykoliv během dne a bez ohledu na dietu, je rovna nebo vyšší než 11,1.

Zejména pokud má žena hladinu cukru nalačno v žilní plazmě nižší než 5,1 a při perorálním podání glukózové tolerance 1 hodinu po zátěži je nižší než 10,0, po 2 hodinách - méně než 8,5, ale více než 7,5. - Toto jsou standardní možnosti pro těhotné ženy. Současně, pro non-těhotné ženy, tyto výsledky naznačují porušení metabolismu sacharidů.

Jak dlouho trvá test glukózové tolerance během těhotenství?

Detekce metabolismu sacharidů se provádí ve fázích:

 1. Je vyžadován průzkum fáze I. Je jmenován při první návštěvě lékaře jakéhokoliv profilu ženou po dobu až 24 týdnů.
 2. Ve stadiu II se provádí orální glukózový toleranční test se 75 g glukózy po dobu 24-28 týdnů gestace (optimálně 24-26 týdnů). V některých případech (viz níže) je taková studie možná až do 32 týdnů; pokud existuje vysoké riziko - od 16 týdnů; při detekci cukru v moči - od 12 týdnů.

Fáze I je provedení laboratorní studie plazmatické glukózy nalačno po 8-hodinovém (ne menším) hladovění. Je také možné studovat krev a bez ohledu na dietu. Pokud jsou normy překročeny, ale obsah glukózy v krvi je menší než 11,1, pak je to indikace k opakování studie nalačno.

Pokud výsledky testu splňují kritéria nově diagnostikovaného (manifestního) diabetu, žena okamžitě přikročí k endokrinologovi pro další sledování a vhodnou léčbu. V případě obsahu glukózy nalačno nad 5,1, ale méně než 7,0 mmol / l, je diagnostikována GSD.

Jak provést test tolerance glukózy během těhotenství

Indikace

Test tolerance glukózy se provádí u všech žen v následujících případech:

 1. Absence odchylek od normy ve výsledcích první fáze průzkumu v časném těhotenství.
 2. Přítomnost alespoň jednoho z příznaků vysokého rizika HSD, ultrazvukové příznaky poruch metabolismu sacharidů u plodu nebo určité ultrazvukové rozměry plodu. V tomto případě může být test včetně 32. týdne.

Mezi známky vysokého rizika patří:

 • vysoký stupeň obezity: index tělesné hmotnosti je 30 kg / m2 a vyšší;
 • přítomnost diabetes mellitus v příštích (u první generace) příbuzných;
 • přítomnost gestačního diabetes mellitus nebo jakékoli poruchy metabolismu sacharidů v tomto případě se testování provádí při první návštěvě u lékaře (od 16 týdnů).

Je test glukózové tolerance během těhotenství nebezpečný?

Tato studie nepředstavuje žádné riziko pro ženu a plod do 32 týdnů. Držet se po stanovené době může být pro plod nebezpečný.

Testování se neprovádí v následujících případech:

 • časná toxikóza těhotných žen;
 • dodržování lůžka;
 • přítomnost onemocnění operovaného žaludku;
 • přítomnost chronické cholecystopankreatitidy v akutním stadiu;
 • přítomnost akutního infekčního nebo akutního zánětlivého onemocnění.

Příprava

Podmínky pro test tolerance glukózy zahrnují:

 1. Normální výživa během předchozích 3 (nejméně) dnů s denním obsahem sacharidů nejméně 150 g.
 2. Požadovaný obsah sacharidů v množství 30-50 gv posledním jídle.
 3. Půst (ale ne omezující příjem vody) po dobu 8-14 hodin před testováním.
 4. Vyloučení (pokud je to možné) užívání léků obsahujících cukr (farmaceutické přípravky obsahující vitaminy a železo, antitusika atd.), Jakož i beta-blokátory, beta-adrenomimetika a glukokortikosteroidy; měly by být odebrány po odběru krve nebo informovat lékaře o potřebě jejich přijetí před testováním (pro adekvátní interpretaci výsledků testů).
 5. Upozorněte lékaře na test na pozadí užívání progesteronu.
 6. Ukončení kouření a sezení pacienta až do konce testu.

Fáze

 1. Odběr prvního vzorku krve ze žíly a provedení analýzy. V případě, že výsledky ukazují na přítomnost nově diagnostikovaného nebo gestačního diabetes mellitus, je studie ukončena.
 2. Vedení cukrové zátěže provádějte s normálními výsledky první fáze. Skládá se z pacienta, který užívá 75 g glukózového prášku rozpuštěného v 0,25 l teplé vody (37-40 ° C) po dobu 5 minut.
 3. Následné vzorkování a analýza po sobě následujících vzorků po 60 minutách a poté po 120 minutách. Pokud výsledek druhé analýzy ukazuje na přítomnost GSD, pak je třetí odběr krve zrušen.

Interpretace výsledků testu glukózové tolerance během těhotenství

Pokud je tedy koncentrace glukózy nalačno v krvi nižší než 5,1, jedná se o normu, nad 7,0, manifestní diabetes; překročí-li hodnotu 5,1, ale současně nižší než 7,0 nebo 60 minut po zátěži glukózou - 10,0 nebo po 120 minutách - 8,5 - toto je GSD.

Tab. 1 Mezní hodnoty glukózy pro venózní plazmu pro diagnostiku GSD

Tab. 2 Prahové hodnoty glukózy žilní plazmy pro stanovení diabetu během těhotenství

Správný přístup k identifikaci a léčbě diabetu (v případě potřeby) výrazně snižuje riziko komplikací během těhotenství a porodu a míru rizika vzniku diabetu ve vzdálené budoucnosti u žen s predispozicí.

Orální glukózový toleranční test během těhotenství - jak dlouho?

Období těhotenství je nejzajímavějším okamžikem života všech žen. Koneckonců, brzy se stane matkou.

Současně se však v těle vyskytují selhání na hormonální úrovni, stejně jako v metabolických procesech, které ovlivňují zdraví. Sacharidy mají zvláštní účinek.

Aby bylo možné takové porušení včas identifikovat, je třeba projít testem tolerance glukózy. Protože u žen je diabetes častější než u mužů. A většina z nich spadá do období těhotenství nebo porodu. Proto těhotné ženy představují zvláštní rizikovou skupinu pro diabetes.

Test pomůže určit hladinu možného cukru v krvi a to, jak tělo absorbuje glukózu. Diagnóza gestačního diabetes mellitus hovoří pouze o problémech metabolismu sacharidů.

Po porodu se obvykle všechno zlepšuje, ale v prenatálním období ohrožuje ženu i nenarozené dítě. Často je nemoc bez příznaků a je velmi důležité včas si všimnout všeho.

Indikace pro analýzu

Kompletní seznam lidí, kteří potřebují test ke stanovení citlivosti na glukózový sirup:

Pro budoucí maminky je povinné absolvovat test, pokud existují tyto faktory:

 • problémy s nadváhou;
 • stanovení cukru v moči;
 • jestliže těhotenství není první a vyskytly se případy diabetu;
 • dědičnost;
 • období 32 týdnů;
 • věková kategorie nad 35 let;
 • velké ovoce;
 • přebytek glukózy v krvi.

Test tolerance glukózy během těhotenství - jak dlouho trvá?

Samotný termín a zavedené normy neovlivňují výsledky testu.

Postup by měl být řádně připraven. Pokud jsou problémy s játry nebo hladina draslíku klesá, výsledky mohou být zkreslené.

Pokud je podezření na falešný nebo kontroverzní test, pak můžete po 2 týdnech opakovat. Krevní test se předkládá ve třech fázích, druhý je nutný k potvrzení druhého výsledku.

Těhotné ženy s potvrzenou diagnózou by měly podstoupit další analýzu 1,5 měsíce po porodu, aby navázaly spojení s těhotenstvím. Narození začíná dříve, v období od 37 do 38 týdnů.

Když těhotné ženy nemohou udělat krevní test se zátěží glukózy?

Je nemožné provést analýzu během těhotenství za přítomnosti jednoho nebo několika příznaků:

 • silná toxikóza;
 • osobní intolerance glukózy;
 • problémy a onemocnění trávicího systému;
 • různé záněty;
 • průběh infekčních onemocnění;
 • pooperační období.

Data a analýza analýzy

Den před studiem stojí za obvyklý, ale klidný rytmus dne. Dodržování všech směrů zajišťuje přesnější výsledek.

Analýza se provádí na cukr s náplní v následujícím pořadí:

 1. krev z žíly je zpočátku darována (krev z kapilár nemá potřebné informace) na prázdném žaludku s okamžitým vyhodnocením. S indexem glukózy vyšším než 5,1 mmol / l se analýza již neprovádí. Příčinou je diabetes nebo gestační diabetes. Při hodnotách glukózy pod touto hodnotou následuje druhý stupeň;
 2. Připravte si glukózový prášek (75 g) předem a pak jej zřeďte ve 2 šálcích teplé vody. Musíte míchat ve speciální nádobě, kterou si můžete vzít s sebou k výzkumu. Bylo by lepší, když si vezmete prášek a termosku s vodou odděleně a vše několik minut míchejte před recepcí. Pijte nutně malé doušky, ale ne déle než 5 minut. Po příjemném a klidném místě počkejte přesně jednu hodinu;
 3. po uplynutí této doby se krev ze žíly znovu dodá. Indikátory nad 5,1 mmol / l naznačují ukončení dalšího výzkumu, pokud se očekává další krok testování;
 4. budete muset strávit další celou hodinu v klidné poloze, a pak darovat venózní krev pro stanovení glykémie. Veškeré údaje zadávají laboratorní technici ve speciálních formulářích s uvedením času přijetí analýz.

Všechna získaná data odrážejí křivku cukru. U zdravé ženy je pozorováno zvýšení glukózy po hodinovém zatížení sacharidy. Indikátor je normální, pokud není vyšší než 10 mmol / l.

V další hodině by se hodnoty měly snížit, pokud se tak nestane, pak to znamená přítomnost gestačního diabetu. Identifikací nemoci by neměla být panika.

Po dodání je důležité znovu projít testem tolerance. Velmi často se vše vrátí do normálu a diagnóza není potvrzena. Pokud ale po zátěži zůstanou ukazatele cukru v krvi vysoké, pak je to již projevený diabetes mellitus, který vyžaduje kontrolu.

Sazby a odchylky

V období těhotenství je zvýšení hladiny glukózy přirozeným procesem, protože je nezbytné, aby nenarozené dítě mělo normální vývoj. Ale stále existují normy.

Schéma důkazů:

 • odběr krve nalačno - 5,1 mmol / l;
 • po jedné hodině od odběru sirupu - 10 mmol / l;
 • po 2 hodinách pití zředěného glukózového prášku - 8,6 mmol / l;
 • po 3 hodinách po pití glukózy - 7,8 mmol / l.

Výsledky nad nebo rovné těmto hodnotám indikují zhoršenou toleranci glukózy.

U těhotných žen to znamená gestační diabetes. Pokud se po odběru požadovaného množství krve zjistí ukazatel vyšší než 7,0 mmol / l, jedná se o podezření na druhý typ diabetu a další kroky v analýze nejsou nutné.

Je-li podezření na vývoj diabetes mellitus u těhotné ženy, druhý test je přiřazen 2 týdny po prvním získaném výsledku k vyloučení podezření nebo potvrzení diagnózy.

Pokud je diagnóza potvrzena, pak po narození dítěte (po asi 1,5 měsíci) musíte znovu provést test citlivosti na glukózu. To bude určovat, zda souvisí s těhotenstvím nebo ne.

Související videa

Jak absolvovat test na glukózu během těhotenství:

Test sám neublíží dítěti ani matce, s výjimkou případů, které jsou uvedeny v kontraindikacích. Pokud diabetes mellitus dosud nebyl identifikován, zvýšení hladiny glukózy také nepoškozuje. Závažné následky mohou mít za následek odmítnutí provést test tolerance glukózy.

Průchod této analýzy je nezbytný pro prevenci nebo detekci abnormalit v metabolismu a rozvoji diabetu. Pokud výsledky testu nejsou zcela očekávány, nepropadejte panice.

V této době je nutné dodržovat jasné pokyny a doporučení ošetřujícího lékaře. Je důležité si uvědomit, že samoléčba v delikátní době může značně poškodit dítě i matku.

 • Stabilizuje hladinu cukru po dlouhou dobu
 • Obnovuje produkci inzulínu pankreatem

Orální glukózový toleranční test během těhotenství - jak dlouho?

Období těhotenství je nejzajímavějším okamžikem života všech žen. Koneckonců, brzy se stane matkou.

Současně se však v těle vyskytují selhání na hormonální úrovni, stejně jako v metabolických procesech, které ovlivňují zdraví. Sacharidy mají zvláštní účinek.

Aby bylo možné takové porušení včas identifikovat, je třeba projít testem tolerance glukózy. Protože u žen je diabetes častější než u mužů. A většina z nich spadá do období těhotenství nebo porodu. Proto těhotné ženy představují zvláštní rizikovou skupinu pro diabetes.

Test pomůže určit hladinu možného cukru v krvi a to, jak tělo absorbuje glukózu. Diagnóza gestačního diabetes mellitus hovoří pouze o problémech metabolismu sacharidů.

Po porodu se obvykle všechno zlepšuje, ale v prenatálním období ohrožuje ženu i nenarozené dítě. Často je nemoc bez příznaků a je velmi důležité včas si všimnout všeho.

Indikace pro analýzu

Kompletní seznam lidí, kteří potřebují test ke stanovení citlivosti na glukózový sirup:

 • osoby s nadváhou;
 • poruchy a problémy s játry, nadledvinkami nebo slinivkou břišní;
 • pokud máte podezření na diabetes typu 2 nebo nejprve s vlastní kontrolou;
 • jsou těhotná.

Pro budoucí maminky je povinné absolvovat test, pokud existují tyto faktory:

 • problémy s nadváhou;
 • stanovení cukru v moči;
 • jestliže těhotenství není první a vyskytly se případy diabetu;
 • dědičnost;
 • období 32 týdnů;
 • věková kategorie nad 35 let;
 • velké ovoce;
 • přebytek glukózy v krvi.

Test tolerance glukózy během těhotenství - jak dlouho trvá?

Doporučujeme provést test od 24. do 28. týdne z hlediska gestace, čím dříve, tím lépe ve vztahu ke zdraví matky a dítěte.

Samotný termín a zavedené normy neovlivňují výsledky testu.

Postup by měl být řádně připraven. Pokud jsou problémy s játry nebo hladina draslíku klesá, výsledky mohou být zkreslené.

Pokud je podezření na falešný nebo kontroverzní test, pak můžete po 2 týdnech opakovat. Krevní test se předkládá ve třech fázích, druhý je nutný k potvrzení druhého výsledku.

Těhotné ženy s potvrzenou diagnózou by měly podstoupit další analýzu 1,5 měsíce po porodu, aby navázaly spojení s těhotenstvím. Narození začíná dříve, v období od 37 do 38 týdnů.

Po 32 týdnech může test vyvolat závažné komplikace na straně matky a dítěte, proto po dosažení této doby se neprovede citlivost na glukózu.

Když těhotné ženy nemohou udělat krevní test se zátěží glukózy?


Je nemožné provést analýzu během těhotenství za přítomnosti jednoho nebo několika příznaků:

 • silná toxikóza;
 • osobní intolerance glukózy;
 • problémy a onemocnění trávicího systému;
 • různé záněty;
 • průběh infekčních onemocnění;
 • pooperační období.

Data a analýza analýzy

Diabetes se bojí tohoto léku, jako oheň!

Stačí použít...

Den před studiem stojí za obvyklý, ale klidný rytmus dne. Dodržování všech směrů zajišťuje přesnější výsledek.


Analýza se provádí na cukr s náplní v následujícím pořadí:

 1. krev z žíly je zpočátku darována (krev z kapilár nemá potřebné informace) na prázdném žaludku s okamžitým vyhodnocením. S indexem glukózy vyšším než 5,1 mmol / l se analýza již neprovádí. Příčinou je diabetes nebo gestační diabetes. Při hodnotách glukózy pod touto hodnotou následuje druhý stupeň;
 2. Připravte si glukózový prášek (75 g) předem a pak jej zřeďte ve 2 šálcích teplé vody. Musíte míchat ve speciální nádobě, kterou si můžete vzít s sebou k výzkumu. Bylo by lepší, když si vezmete prášek a termosku s vodou odděleně a vše několik minut míchejte před recepcí. Pijte nutně malé doušky, ale ne déle než 5 minut. Po příjemném a klidném místě počkejte přesně jednu hodinu;
 3. po uplynutí této doby se krev ze žíly znovu dodá. Indikátory nad 5,1 mmol / l naznačují ukončení dalšího výzkumu, pokud se očekává další krok testování;
 4. budete muset strávit další celou hodinu v klidné poloze, a pak darovat venózní krev pro stanovení glykémie. Veškeré údaje zadávají laboratorní technici ve speciálních formulářích s uvedením času přijetí analýz.

Všechna získaná data odrážejí křivku cukru. U zdravé ženy je pozorováno zvýšení glukózy po hodinovém zatížení sacharidy. Indikátor je normální, pokud není vyšší než 10 mmol / l.

V další hodině by se hodnoty měly snížit, pokud se tak nestane, pak to znamená přítomnost gestačního diabetu. Identifikací nemoci by neměla být panika.

Po dodání je důležité znovu projít testem tolerance. Velmi často se vše vrátí do normálu a diagnóza není potvrzena. Pokud ale po zátěži zůstanou ukazatele cukru v krvi vysoké, pak je to již projevený diabetes mellitus, který vyžaduje kontrolu.

Nemíchejte prášek s vroucí vodou, jinak vzniklý sirup bude hrudkovitý a obtížně se pije.

Sazby a odchylky

V období těhotenství je zvýšení hladiny glukózy přirozeným procesem, protože je nezbytné, aby nenarozené dítě mělo normální vývoj. Ale stále existují normy.

Schéma důkazů:

 • odběr krve nalačno - 5,1 mmol / l;
 • po jedné hodině od odběru sirupu - 10 mmol / l;
 • po 2 hodinách pití zředěného glukózového prášku - 8,6 mmol / l;
 • po 3 hodinách po pití glukózy - 7,8 mmol / l.

Výsledky nad nebo rovné těmto hodnotám indikují zhoršenou toleranci glukózy.

U těhotných žen to znamená gestační diabetes. Pokud se po odběru požadovaného množství krve zjistí ukazatel vyšší než 7,0 mmol / l, jedná se o podezření na druhý typ diabetu a další kroky v analýze nejsou nutné.

Je-li podezření na vývoj diabetes mellitus u těhotné ženy, druhý test je přiřazen 2 týdny po prvním získaném výsledku k vyloučení podezření nebo potvrzení diagnózy.

Pokud je diagnóza potvrzena, pak po narození dítěte (po asi 1,5 měsíci) musíte znovu provést test citlivosti na glukózu. To bude určovat, zda souvisí s těhotenstvím nebo ne.

Je důležité vědět: Problémy s úrovní cukru v průběhu času mohou vést k celé řadě nemocí, jako jsou problémy se zrakem, pokožkou a vlasy, vředy, gangréna a dokonce i rakovina! Lidé učili hořkou zkušeností normalizovat úroveň využití cukru...
Čtěte více... "

Jak absolvovat test na glukózu během těhotenství:

Test sám neublíží dítěti ani matce, s výjimkou případů, které jsou uvedeny v kontraindikacích. Pokud diabetes mellitus dosud nebyl identifikován, zvýšení hladiny glukózy také nepoškozuje. Závažné následky mohou mít za následek odmítnutí provést test tolerance glukózy.

Průchod této analýzy je nezbytný pro prevenci nebo detekci abnormalit v metabolismu a rozvoji diabetu. Pokud výsledky testu nejsou zcela očekávány, nepropadejte panice.

V této době je nutné dodržovat jasné pokyny a doporučení ošetřujícího lékaře. Je důležité si uvědomit, že samoléčba v delikátní době může značně poškodit dítě i matku.

Rtt analýza během těhotenství

Test glukózové tolerance během těhotenství je analýza, která umožňuje sledovat důležitý ukazatel stavu těla ženy - glukózy v krvi. V podstatě se provádí cukerný test pro detekci diabetu.

Nezaměňujte analýzu s hemotestem, který odhaluje individuální nesnášenlivost vůči jídlu.

Rizikem jsou ženy, které mají příbuzné diabetes. V tomto případě je pro těhotnou ženu povinným preventivním opatřením průchod GTT.

Je dostačující projít jednou, když není zjevné podezření na diabetes a výsledek je negativní. Test je však možné opakovat během těhotenství, pokud máte podezření na zvýšení hladiny glukózy v krvi.

Co dělají

Budoucí matky často žádají lékaře o to, proč jim předepisuje glukózový toleranční test, pokud nejsou ohroženi. Jsou-li zjištěny vysoké hladiny cukru v krvi, je během těhotenství přípustná řada opatření.

Přiřaďte vše jako prevenci

Nesení dítěte je časem velké změny v ženě. Ale ne vždy tyto změny k lepšímu. Tělo prochází vážnými změnami, nese budoucí dítě.

Vzhledem k velkému zatížení, kterému tělo obecně podléhá, ​​se některé patologie objevují pouze v okamžiku čekání na dítě. Taková onemocnění zahrnují diabetes.

V těchto situacích je těhotenství provokujícím faktorem pro skrytý průběh onemocnění. Proto je jako preventivní opatření nezbytná a důležitá analýza GTT v těhotenství.

Jak projít

První logická otázka, kterou ženy žádají během těhotenství, je, jak dlouho je GTT prováděna. Test glukózové tolerance se provádí v prvním trimestru spolu s řadou dalších testů.

K řádnému složení zkoušky musíte pečlivě připravit:

 • eliminovat nervové poruchy;
 • omezit fyzickou aktivitu;
 • neučinit významné změny ve stravě - jíst jako obvykle (neuchovávat žádné diety);
 • Nejezte jídlo (do 8 hodin před dodáním analýzy).

Test se neprovádí v přítomnosti akutního onemocnění v akutním stadiu, a to ani v případě obvyklého nachlazení. Jakékoli změny tohoto druhu výrazně ovlivní výsledky studie, takže tyto možnosti by měly být vyloučeny.

GTT projít na prázdný žaludek (voda může být opilá, ale ne v procesu testování). Provádí se odebráním krve ze žíly třikrát, s intervalem 1 hodiny mezi druhým a třetím příjmem:

 1. První krev je odebrána.
 2. Poté se vypije speciální sladká tekutina (glukózový sirup určité koncentrace).
 3. Následující hodinu nemůže pacient jíst, pít, cvičit - to vše může výrazně zkreslit výsledky testu.
 4. Po jedné hodině a dvou po první analýze se odeberou následující vzorky krve.
 5. Po této době, po požití koktejlu, se hladina cukru v krvi u zdravého člověka vrátí do normálu. To by mělo odrážet výsledky zkoušek.

Musí podstoupit konzultaci s lékařem

Při vysokých dávkách, které nejsou v normálním rozmezí, je předepsána okamžitá konzultace s lékařem sledující těhotenství. V případě, že první průchod testu vykazoval vysoký obsah cukru, je s největší pravděpodobností naplánováno opakované přijetí, aby se vyloučila možná chyba.

Existuje několik důvodů, pro které je možný falešný výsledek:

 • před darováním krve nebyla následována osmhodinová dieta;
 • významné změny ve stravě po dobu tří dnů před analýzou (zvýšený nebo nedostatečný příjem sacharidů);
 • poruchy metabolismu sacharidů;
 • nadměrné cvičení;
 • stresující stav;
 • infekční onemocnění (včetně respiračních akutních respiračních virových infekcí, akutních respiračních infekcí);
 • užívat jakékoli léky, které ovlivňují metabolismus sacharidů (upozornit lékaře na užívání drog).

Standardy GTT

Číselné hodnoty 7 mmol / l a nižší jsou v normálním rozmezí. Když je pozorován nárůst, obvykle je diagnostikován gestační diabetes. Tento typ onemocnění se vyskytuje u 14% žen.

Číslo 7 mmol / l je velmi podmíněné. Standardy GTT u těhotných žen jsou uvedeny níže v tabulce:

Pozorovaná dynamika je normálně udržována, ale čísla se mohou lišit v závislosti na různých faktorech.

Je třeba poznamenat, že horní mez - maximální přípustná hodnota - je také velmi podmíněna. A v různých zdrojích - čísla se liší. Proto žádné nezávislé interpretace, pouze kvalifikovaný lékař, pozorující vaše těhotenství, bude schopen správně rozluštit výsledky a říct o přítomnosti možné nemoci nebo její nepřítomnosti.

Mezní hodnoty glukózy

Gastrická patologie se nazývá vzhledem k tomu, že před těhotenstvím nebyly u ženy žádné známky diabetu. Po porodu, kdy je tělo obnoveno, se hladina glukózy buď vrátí do normálního stavu, nebo se diabetes dostane do jiného typu - diabetes typu 1 (diabetes mellitus typu I), nebo pokud má pacient diabetes mellitus 2. typu (diabetes typu 2).

Pokud mají ženy problémy s metabolismem uhlohydrátů před těhotenstvím nebo již v procesu, je lepší, aby byl test glukózy tolerantní po dobu 25 týdnů, aby se zjistily možné odchylky od normy.

V závislosti na způsobu podání glukózy do těla existují dva typy analýz: orální (nebo orální) a intravenózní. Druhá metoda se častěji používá, pokud pacient z nějakého důvodu nemůže použít „sladký koktejl“ uvnitř.

OGTT analýza se provádí za použití 75 g glukózy rozpuštěné ve sklenici vody. Pro spolehlivost do tří dnů před darováním krve by neměly být významné změny ve stravě těhotné ženy. V některých případech ženy darují krev ze žíly bez požití koktejlu glukózy.

Opakované kontroly lze přiřadit.

Studie je prováděna nejen pro dospělé. Pro děti starší 14 let se uplatňuje i tato metoda. Rozdíl spočívá v množství zátěže a v číselných ukazatelích, které spadají do normálního rozsahu.

Pro děti do 14 let není přijatelná analýza zátěže. Normy se liší pouze do věku pěti let, později odpovídají ukazatelům dospělých od 3,3 do 5,5 mmol / l. Úroveň před rokem se pohybuje kolem 2,8 - 4,4 mmol / l.

Stojí za zmínku, že přítomnost zvýšené glukózy v krvi nemusí nutně znamenat diabetes u pacienta, může to být známkou takových poruch, jako jsou:

 • nadměrná aktivita štítné žlázy;
 • zvýšená hormonální aktivita nadledvinek;
 • užívání glukokortikoidů v čase;
 • patologie pankreatu.

Nízké hladiny glukózy - hypoglykémie - se vyskytují v řadě izolovaných případů. Nízký cukr je obvykle spojován s předávkováním inzulínem u diabetu.

Co je nebezpečné?

Samotná analýza není nebezpečná. To se týká zkoušky bez zatížení.

S ohledem na studii prováděnou se zátěží je možné "předávkování" hladinami cukru v krvi. To se děje pouze tehdy, když těhotná žena již má vysokou hladinu glukózy, ale objeví se příznaky, které jasně naznačují porušení metabolismu sacharidů.

OGTT nejen utrácí. Během těhotenství se zátěží je test maximalizován dvakrát a pouze v případě vážného podezření na diabetes. Zatímco krev je povinně darována jednou trimestru, hladina cukru v krvi může být získána bez dodatečného zatížení.

Jíst různé ovoce.

Stejně jako každý lékařský postup má i GTT řadu kontraindikací, včetně:

 • vrozenou nebo získanou glukózovou intolerancí;
 • exacerbace chronických onemocnění žaludku (gastritida, poruchy atd.);
 • virové infekce (nebo patologie jiné povahy);
 • se silně projevila toxikóza.

Při absenci individuálních kontraindikací je test bezpečný i během těhotenství. Kromě toho, podle hodnocení, nepředstavuje žádné nepohodlí během jednání.

Ženy popisují koktejl glukózy jako „sladkou vodu“, kterou lze snadno pít. Samozřejmě, pokud těhotná žena netrpí toxikózou. Drobné nepohodlí zanechává potřebu brát krev třikrát během dvou hodin.

Ve většině moderních klinik (Invitro, Helix) se však krev ze žíly odebírá zcela bezbolestně a na rozdíl od většiny městských zdravotnických zařízení nezanechává žádné nepříjemné dojmy. Pokud tedy existují pochybnosti a obavy, je lepší provést analýzu za poplatek, ale s odpovídající úrovní komfortu.

Nebojte se - všechno bude v pořádku

Kromě toho, můžete vždy zadat glukózu intravenózně, ale pro to musíte znovu píchnout. Ale nemusíte nic pít. Glukóza se zavádí postupně během 4-5 minut.

Děti do 14 let se nedoporučují k analýze. Pro ně se provádí výhradně odebráním krve bez zatížení zátěží glukózou.

Množství sladkého koktejlu je také jiné. Pokud má dítě hmotnost nižší než 42 kg, je dávka glukózy snížena.

Provádění zkoušky s řádnou přípravou a dodržováním pokynů tedy nepředstavuje hrozbu. A v době, kdy není diagnóza diabetu, je nebezpečí pro plod a matku.

Správný metabolismus, včetně sacharidů, je důležitý pro vývoj plodu a pro tělo matky během těhotenství dítěte. Zjištěná patologie podléhá úpravě, kterou jistě určí porodník-gynekolog.

Přítomnost gestačního diabetu komplikuje průběh těhotenství a budoucí porod. Proto je důležité jej registrovat v počáteční fázi a provádět změny, které přispívají k normalizaci hladiny cukru v krvi a minimalizují škody způsobené onemocněním.

Proto by se při jmenování této analýzy neměly budoucí maminky obávat, a s patřičnou pozorností věnovanou zkoušce. Prevence je totiž nejlepší léčbou, zejména pokud nejde o jeden život, ale o dva současně.

Test tolerance glukózy během těhotenství

Test glukózové tolerance (GTT) je studie, která umožňuje určit patologii metabolismu sacharidů. Jediná analýza je ukázána všem očekávaným matkám mezi 24. a 28. týdnem těhotenství.

Během těhotenství dochází v ženském těle ke změnám metabolismu glukózy. Gestační období je rizikovým faktorem pro rozvoj gestačního diabetu a dalších poruch metabolismu sacharidů. GGT umožňuje identifikovat patologii před nástupem klinických příznaků.

Fyziologické rysy

V lidské slinivce břišní jsou produkovány dva hlavní hormony, které kontrolují metabolismus sacharidů - inzulín a glukagon. 5-10 minut po jídle se zvyšuje koncentrace glukózy v krvi. V odezvě se inzulín uvolňuje. Hormon přispívá k absorpci cukru tkáněmi a ke snížení jeho koncentrace v plazmě.

Glukagon je antagonista hormonu inzulínu. V případě hladu vyvolává uvolnění glukózy z jaterní tkáně do krve a zajišťuje zvýšení množství cukru v plazmě.

Normálně člověk nemá epizody hyperglykémie - zvýšení hladiny glukózy v krvi nad normu. Inzulín zajišťuje jeho rychlou absorpci orgány. S poklesem syntézy hormonu nebo sníženou citlivostí na něj vznikají patologické stavy metabolismu sacharidů.

Těhotenství je rizikovým faktorem metabolických patologií. V polovině druhého trimestru období těhotenství je pozorován fyziologický pokles citlivosti na inzulín. To je důvod, proč do této doby, některé nastávající matky vyvinou gestační diabetes.

Data

Většina odborníků doporučuje průzkum mezi 24. a 26. týdnem těhotenství. Do této doby dochází k fyziologickému poklesu citlivosti na inzulín.

Není-li možné provést analýzu ve stanoveném čase, je schůzka povolena až do 28 týdnů. Vyšetření v pozdější době je možné ve směru lékaře. Na začátku třetího trimestru se zaznamená maximální snížení citlivosti na inzulín.

Je nepraktické přiřadit test do 24 týdnů u žen bez průvodních rizikových faktorů. Fyziologické snížení tolerance na inzulin je vzácně pozorováno v první polovině těhotenství.

Existují však skupiny s rizikem narušení metabolismu sacharidů. Těmto ženám bylo prokázáno dvakrát provádění testu tolerance glukózy. První analýza je předepsána na začátku druhého trimestru těhotenství - mezi 16 a 18 týdny. Druhý odběr krve se provádí plánovaným způsobem - od 24 do 28 týdnů. Někdy ženy jsou ukázány další výzkum ve třetím trimestru těhotenství.

Indikace

U všech očekávaných matek je prokázána jediná krevní zkouška tolerance. Analýza vám umožní diagnostikovat patologii a vybrat si efektivní léčbu v raných stadiích.

Každá žena má právo rozhodnout o otázce absolvování testu. V případě pochybností může nastávající matka studii odmítnout. Nicméně lékaři doporučují povinný průchod GTT všem těhotným ženám.

Většina případů gestačního diabetu je asymptomatická. Onemocnění představuje vážné ohrožení života a zdraví plodu. Je to glukózový toleranční test, který vám umožní stanovit diagnózu před nástupem příznaků.

Existuje 7 rizikových skupin, u kterých je test tolerance na glukózu zobrazen alespoň dvakrát:

 1. Nastávající matky s anamnézou gestačního diabetu.
 2. Přítomnost současné obezity - index tělesné hmotnosti nad 30%.
 3. Při detekci cukru v klinické analýze moči.
 4. Narození dítěte s hmotností nad 4000 gramů v historii.
 5. Věk budoucí matky je starší 35 let.
 6. Při diagnostice polyhydramnios během ultrazvuku.
 7. Přítomnost u příbuzných pacientů s poruchou metabolismu sacharidů.

Těmto skupinám budoucích matek se nedoporučuje odmítat absolvovat test tolerance.

Kontraindikace

Kontraindikace pro analýzu je celkový vážný stav těhotné ženy. Pokud se v den průzkumu necítíte dobře, doporučuje se přenést ho na jiný den.

Zkouška tolerance glukózy se nedoporučuje během akutní respirační infekce nebo jiné zánětlivé reakce. Glukóza je živnou půdou pro mikroorganismy, takže výzkum může přispět ke zhoršení stavu.

Studie se nedoporučuje pro osoby s patologií vnitřních žláz. Mezi onemocnění patří akromegálie, feochromocytom, hypertyreóza. Před předáním analýzy pacientům s uvedenými patologiemi je nutná konzultace s endokrinologem.

Při užívání glukokortikosteroidů, hydrochlorothiazidů a léků proti epilepsii by neměl být prováděn test tolerance glukózy. Léky mohou zkreslit výsledky analýzy.

Je přísně zakázáno provádět studii s prokázanou diagnózou non-national diabetes mellitus, která existovala před těhotenstvím. Hyperglykémie, která se vyskytuje na jeho pozadí, je nebezpečná pro plod.

Také se nedoporučuje provádět test během časné toxikózy těhotných žen. Patologie přispívá k nesprávným výsledkům testu. Zvracení urychluje vylučování cukru z těla.

Není vhodné provádět průzkum s přísným odpočinkem. Na pozadí nízké fyzické aktivity dochází ke snížení aktivity pankreatu.

Příprava

Pro spolehlivost výsledků analýzy budoucí matky ukazuje povinné školení. Zahrnuje zrušení léčiv ze skupiny kortikosteroidů, hydrochlorothiazidu a antiepileptik. Už se neberou tři dny před zamýšlenou studií.

10-12 hodin před testem na glukózovou toleranci budoucí matky je zakázáno jíst jakékoli jídlo. Ráno před průzkumem se nedoporučuje pít vodu, čaj a jiné tekutiny. Také si nečistěte zuby, použijte žvýkačku.

Zakázaný půst méně než 10 hodin. Některé potraviny se mohou v gastrointestinálním traktu dlouhodobě štěpit a způsobit falešně pozitivní výsledky. Také nehladoví déle než 14 hodin - přispívá ke zvýšené absorpci glukózy v tkáni.

Spolehlivost výsledků studie ovlivňuje kouření cigaret. Budoucí matce je zakázáno konzumovat nikotin 12 hodin před zamýšlenou zkouškou. Také žena se nedoporučuje být nervózní - stres přispívá k falešným závěrům.

Holding

Test tolerance glukózy se provádí v léčebně kliniky nebo jiného zdravotnického zařízení. Porodník-gynekolog vedoucí těhotenství píše analýzu. Odběr krve provádí zdravotní sestra.

První fáze glukózového tolerančního testu zahrnuje krev nalačno ze žíly. Matka na rameni položí postroj, pak je do nádoby na vnitřní ohyb lokte vložena jehla. Po popsaných manipulacích se do stříkačky natáhne krev.

Odebraná krev se testuje na množství glukózy. Pokud výsledky odpovídají normě, je zobrazena druhá etapa - ústní zkouška. Nastávající matka by měla vypít roztok glukózy. Pro jeho přípravu používá 75 gramů cukru a 300 mililitrů čisté teplé vody.

Po půl hodině po konzumaci roztoku těhotná žena daruje krev ze žíly. Po obdržení normálních výsledků se objeví další ploty - po 60, 120 a 180 minutách od příjmu glukózy.

Během testu na glukózovou toleranci se doporučuje, aby dohlížející matka byla pod dohledem zdravotnického personálu. Časový interval mezi odběrem krve těhotnou ženou strávenou na chodbě zdravotnického zařízení. Některé kliniky jsou vybaveny speciálními odpočívárnami s pohovkami, knihovnami a televizory.

Míra analýzy

Při normálním metabolismu sacharidů hladina cukru po hladovění nepřesahuje 5,1 mmol / l. Tyto údaje naznačují fyziologickou práci slinivky břišní - správnou bazální sekreci.

Po perorálním testu v jakémkoliv vzorku plazmatická glukóza normálně nepřekračuje 7,8 mmol / l. Normální hodnoty analýzy ukazují na dostatečnou sekreci inzulínu a dobrou citlivost na tkáň.

Test tolerance glukózy během těhotenství

Těhotná žena musí po dobu 9 měsíců nosit dítě podstoupit mnoho různých vyšetření. Někdy ani nechápe, proč jsou potřební a proč jsou drženi. Navíc v posledních letech byly všechny nové analýzy neustále přidávány do tradičního diagnostického komplexu.

Dnes budeme diskutovat o GTT - analýze tolerance (tj. Nedostatku citlivosti) na glukózu během těhotenství: tento test je povinný a o čem je vše.

Proč glukózový toleranční test během těhotenství

Tato formulace děsí mnoho žen, ale samotné vyšetření je velmi cenné a důležité, a dnes je na mnoha předporodních klinikách nutné bez neúspěchu absolvovat každou těhotnou ženu (v některých případech pouze na svědectví).

GTT (také nazývaný O'Salivanův test nebo „cukerná zátěž“) vám umožňuje určit, jak se glukóza vstřebává v těle těhotné ženy a zda se v těchto procesech vyskytují nesrovnalosti.

Tyto informace mají zvláštní význam vzhledem k tomu, že všechny těhotné ženy jsou v tomto období vystaveny riziku rozvoje diabetu v důsledku změn metabolických reakcí. Tento typ diabetu se nazývá gestační. Zpravidla to není nebezpečné a mizí po porodu, ale v nepřítomnosti podpůrné terapie představuje riziko pro těhotenství a plod a v některých případech je schopno v budoucnu proniknout do manifestního diabetu druhého typu.

Kromě toho je gestační diabetes vzácně doprovázen jasnými specifickými znaky, a proto je velmi obtížné jej včas identifikovat bez testu. Ve skutečnosti vám GTT umožňuje identifikovat diabetes, který se vyskytuje v latentní formě.

Jak dlouho trvá test glukózové tolerance během těhotenství

Nejvhodnějším obdobím pro GTT je období 24-26 týdnů. Obecně se test provádí mezi 24 a 28 týdny u všech těhotných žen.

Podle výpovědi se toto vyšetření provádí dříve, pokud je ohrožená matka ohrožena, tj. Pokud je přítomna alespoň jedna z těchto podmínek:

 • těhotná žena má nadváhu (index tělesné hmotnosti přesahuje 30);
 • Podle výsledků analýzy byl cukr nalezen v moči těhotné ženy;
 • žena byla během předchozích těhotenství diagnostikována s gestačním diabetem;
 • mezi dalšími příbuznými nenarozeného dítěte jsou pacienti s diabetem;
 • nesoucí velké ovoce;
 • narození velkého dítěte v minulosti;
 • analýza při registraci ukázala hladinu glukózy v krevní plazmě nad 5,1 mmol / l.

V jakémkoliv z výše uvedených případů je analýza glukózové tolerance prováděna po dobu 16-18 týdnů (nemá smysl provádět studii dříve, protože inzulínová rezistence u těhotných žen začíná stoupat pouze od druhého trimestru). Pak se ve 24-28 týdnech opakuje. V případě potřeby lze GTT provádět také ve třetím trimestru, nejpozději však do 32 týdnů, protože zátěž glukózy je v této době pro plod nebezpečná.

Jak je během těhotenství prováděn test tolerance glukózy: příprava

GTT se provádí nalačno žilní krve. Pokud je výsledek zvýšen, test je ukončen - těhotná žena je diagnostikována s gestačním diabetem. Pokud je glukózový index pod horní hranicí normálu, provede se perorální glukózový toleranční test. Žena pije glukózový roztok (pro tento účel se 75 g suché glukózy zředí v 250-300 ml teplé vody) - a hodinu po požití se krevní test opakuje. Pokud jsou získány normální výsledky, může být analýza provedena také třetí a čtvrtý čas - po 2 hodinách nebo více od okamžiku, kdy byl roztok glukózy přijat. Existuje tedy hodinový, dvouhodinový a tříhodinový test O'Salivan.

Před zahájením testu tolerance glukózy během těhotenství, nemůžete jíst nic jiného než čistou vodu po dobu 10-14 hodin před darováním krve. Je třeba poznamenat, že jakákoliv léčba léky (včetně léčby vitaminem) je schopna zkreslit výsledky testů, a proto je v této době také nutné upustit od užívání léků. V předvečer analýzy je zakázáno konzumovat alkohol a kouřit.

Strava může také ovlivnit výsledky testu: nejméně tři dny před vyšetřením by měla žena jíst jako obvykle a konzumovat alespoň 150 g sacharidů denně.

Nedostatek draslíku nebo hořčíku v těle, některé endokrinní poruchy a další nemoci, fyzický a emocionální stres mohou způsobit falešné výsledky GTT.

Laboratorní pracovníci by měli těhotnou ženu upozornit, že by měla zůstat fyzicky klidná, dokud nebude test dokončen. Je to také důležitá podmínka, že žena pije celý roztok glukózy po dobu delší než 5 minut.

Je třeba poznamenat, že se jedná o velmi sladký, sladký nápoj a žena z něj může zvracet. Z tohoto důvodu se glukózový toleranční test během těhotenství neprovádí s výraznou časnou toxikózou. Pro tuto studii existují další kontraindikace:

 • poruchy jater (zejména pankreatitidy v akutní formě);
 • syndrom dumpingu;
 • Crohnova choroba;
 • peptické vředy;
 • "Ostré břicho";
 • dodržování těhotných lůžek ze zdravotních důvodů (až se začne pohybovat);
 • tok infekčních a zánětlivých procesů v těle těhotné ženy;
 • pozdní těhotenství (po 32 týdnech).

Test tolerance glukózy během těhotenství: výsledek, normy, dekódování

Navzdory skutečnosti, že hladina glukózy v krevní plazmě ženy nesoucí plod přirozeně vzrůstá (to je fyziologická potřeba plodu pro normální vývoj), bylo zjištěno, že tento ukazatel by neměl překročit:

 • 5,1 mmol / l - při odběru krve nalačno;
 • 10 mmol / l - 1 hodinu po podání glukózy;
 • 8,6 mmol / l - 2 hodiny po podání glukózy;
 • 7,8 mmol / l - 3 hodiny po podání glukózy.

Výsledky GTT nad normální nebo rovnou prahové hodnotě přinejmenším ve dvou z těchto testů jsou považovány za zhoršenou toleranci glukózy během těhotenství, tj. Přítomnost gestačního diabetu. Pokud hladina glukózy v žilní plazmě (po odběru krve) přesáhne 7,0 mmol / l, je podezření na vývoj diabetu typu 2 a ústní test (s příjmem sladkého roztoku) již není prováděn.

Pokud existují důvody k podezření na vývoj diabetu u nastávající matky, je pravděpodobné, že test bude opakován (asi 2 týdny po prvním podání), aby se zabránilo falešným výsledkům. Při potvrzení diagnózy bude nutné provést test tolerance glukózy i po porodu, aby se zjistilo, zda diagnóza diabetu souvisí s těhotenstvím nebo ne.

A konečně. Některé těhotné ženy věří, že glukózový toleranční test jim může způsobit určité poškození dítěte nebo dítěte. Takové nepokoje jsou zcela bezdůvodné, pokud pro tuto analýzu neexistují žádné kontraindikace. I když má žena cukrovku a ona o ní neví, část glukózy spotřebované během testu jí neublíží. Odmítnutí tohoto průzkumu však přináší určité nebezpečí: neidentifikované nesrovnalosti v metabolických reakcích mohou nepříznivě ovlivnit průběh těhotenství, zdraví matky a dítěte.

Není tedy třeba se o nic starat: test glukózové tolerance během těhotenství vždy sleduje mimořádně dobré cíle. A i když se ukáže, že je pozitivní, to znamená, že pokud je diagnostikován gestační diabetes, pak dodržování doporučení předepsaných lékařem umožní bezpečně snášet a porodit zdravé dítě!

Místo o výchově. Rozpočet cestování s dětmi v Evropě, Asii, Spojených arabských emirátech

Test tolerance glukózy během těhotenství

Těhotenství - to je obrovská zátěž pro tělo ženy, bez ohledu na věk. Hormonální systém, metabolismus těhotné ženy podléhá dosud neznámým nákladům. Proto je tak důležité neustále sledovat stav ženy během tohoto období absolvováním různých testů. I když je žena v období těhotenství na přísné dietě, může diabetes mellitus v těhotenství předcházet.

Vlastnosti diabetu u těhotných žen

Těhotná cukrovka je porušením zpracování glukózy, která dříve nebyla charakteristická pro nastávající matku a objevila se poprvé pouze během vývoje těhotenství. Porušování je poměrně běžné - asi sedm procent žen trpí průměrnou skupinou diabetu v těhotenství, v závislosti na skupině vybrané pro tuto studii. Obraz takového diabetu neopakuje klasickou formu poruchy u netehotných osob, ale její riziko pro budoucí matku se nesnižuje a je to hrozivá komplikace, která představuje obrovské riziko pro matku a malého muže uvnitř ní. Ženy, které trpí cukrovkou, poprvé identifikované během těhotenství, mají v budoucnu velké riziko vzniku inzulínu nezávislého na inzulínu.

Během těhotenství se tělo adaptuje na kritické stavy, ve kterých bude muset být v příštích několika měsících, a zvýšení inzulinové rezistence je fyziologickým rysem tohoto období, charakterizovaného zvýšením sekrece inzulínu a zvýšením jeho obsahu v krvi. Až do poloviny druhého trimestru je hladina glukózy v krvi těhotné ženy o něco menší než hladina glukózy v těhotenství, pokud je analýza prováděna nalačno. Patologie se obvykle vyvíjí v druhé polovině druhého trimestru a jako výsledek roste. Důvodem je to, že placenta musí plodu poskytnout plné množství glukózy nezbytné pro jeho správný vývoj. Placenta pro tento účel tedy začíná produkovat hormony, které ovlivňují celkový stav matky. Pokud žena trpí cukrovkou během těhotenství, produkce těchto hormonů je narušena a inzulinová rezistence a její produkce je narušena.

Analýza g lycuzotolerantního testu

Test glukózové tolerance je nutný, aby se včas objevil objevující se problém a zasáhl, což neumožňuje hrozné komplikace pro budoucí matku a plod. Jeho správným názvem je perorální glukózový toleranční test (PGTT). Jeho výsledky umožňují včas identifikovat a eliminovat poruchy metabolismu sacharidů u těhotné ženy. Těhotenství je úder všem orgánům a tělním systémům ženy, takže je důležité, abyste v průběhu času nezmeškali a nezaznamenali zvýšení hladiny cukru v krvi.

Gestační diabetes u těhotných žen se projevuje výhradně u žen během těhotenství. Pokud si situaci udržet pod kontrolou, pak, stejně jako mnoho nepříjemných ran, které se vyskytly během těhotenství, diabetes zmizí po porodu. Pokud se však toto porušení nedrží pod kontrolou a umožní se jeho průběh, může zůstat a zkomplikovat váš život po narození dlouho očekávaného dítěte, což s sebou přináší spoustu omezení a starostí o zdraví mladé matky, která ji bude provázet po celý její život.

Těhotná žena může nezávisle podezírat diabetes tím, že pečlivě zvažuje změny v jejím těle. S rozvojem diabetu u těhotných žen se symptomy neliší od diabetu mellitus, který není závislý na inzulínu: žena může pociťovat zvýšenou touhu pít, zvýšenou chuť k jídlu nebo naopak naprostý nedostatek. Může se vyskytnout nepohodlí při močení a může se zvýšit frekvence nutkání na toaletu. Dokonce i vidění se může zhoršit, zakalit! Co můžeme říci o krevním tlaku? S rozvojem diabetu se může významně zvýšit tlak, což povede k nepohodlí nejen pro matku, ale také pro plod a může vést k hrozbě potratu nebo předčasného porodu. Pokud pociťujete alespoň jeden z těchto příznaků, informujte o tom svého lékaře a požádejte ho, aby vás odkázal na index krevního cukru, aby se vyloučil diabetes.

Indikátory gestačního diabetu

Když se těhotná dívka přihlásí, lékař má čas ji prozkoumat, aby zjistil tuto poruchu před 24. týdnem těhotenství: musíte ji poslat k analýze hladiny cukru v krvi a / nebo hladiny glykovaného hemoglobinu. Pokud je zřejmý akutní diabetes, glukóza nalačno bude vyšší než 7 mmol / l (nebo vyšší než 11 mmol / l, pokud se krev podává extraplanálně) a hladina hemoglobinu je vyšší než 6,5%. Kromě toho je rozumné, aby budoucí matka v ohrožení, pokud glukóza ráno před jídlem, bude mít více než 5,1 mmol / l, ale ne více než 7 mmol / l.

Dříve 24 týdnů by měl být takový test prováděn pouze u žen, které mají predispozici k rozvoji diabetu u těhotných žen, ale jejichž hladiny glukózy v krvi jsou v normálním rozmezí. Kdo je zvláště ohrožen rozvojem této patologie? Za prvé, jsou obézní ženy - pokud jejich BMI je více než 30 kg na metr čtvereční. Za druhé jsou to ženy, jejichž příbuzní trpěli cukrovkou. Pak jsou ženy, které zažily vývoj této patologie během předchozích těhotenství, buď byla zvýšena hladina cukru v krvi, nebo došlo ke zhoršení vnímání glukózy. Ve čtvrté - ženy, které mají zvýšený cukr v moči. Všechny ostatní ženy, u nichž nebylo toto porušení zjištěno, by měly být bezpečné a předat tuto analýzu po dobu 24–28 týdnů. V extrémních případech můžete tuto analýzu provést před 32 týdny těhotenství. Později tento test není pro nenarozené dítě bezpečný!

Proč se stalo, že v té nejšťastnější době pro ženu (období, kdy je dítě noseno) se vyvíjí závažný stav jako diabetes mellitus těhotných žen? Faktem je, že slinivka břišní je zodpovědná za obsah inzulínu v krvi, který je během těhotenství pod velkým zatížením. Pokud se slinivka břišní nevyrovná s tvorbou inzulínu, dojde k narušení. Inzulín je zodpovědný za normalizaci obsahu cukru v našem těle. A když žena nese dítě, její tělo funguje pro dva, potřebuje více inzulínu. A pokud to nestačí pro normální udržování cukru, hladina glukózy se zvyšuje.

Je diabetes mellitus nebezpečný pro plod?

Jistě! Pro zachování těhotenství je nutné, aby placenta produkovala kortizol, estrogen a laktogen. V klidném stavu vývoj těchto hormonů nezasahuje. Nicméně, v rozporu s produkcí inzulínu, tyto hormony musí doslova hájit jejich právo na existenci! V boji o udržení své vlastní úrovně mohou ovlivnit správnou funkci slinivky břišní, která postihuje nejen těhotnou ženu, ale i dítě uvnitř ní.

Pokud se diabetes objevil ve druhém trimestru po dvacátém týdnu, pak už ve skutečnosti už není nebezpečný pro plod a nepovede k porušování vývoje budoucí osoby. Stále však přetrvává možnost fetálního vývoje plodu spojeného s přítomností diabetu - tzv. Krmení plodu, zvýšení jeho hmotnosti, což může stejně jako nadváha u dospělého znamenat porušení vývoje orgánů a systémů dítěte. Dítě se stává velmi velké hmotnosti a výšky vzhledem k tomu, že dostává příliš mnoho cukru. Dítě není stále plně vyvinuté slinivky břišní, která se nedokáže vyrovnat s nadměrným pronikáním cukru a zpracovává ho do tukové tkáně. Jako výsledek, ramenní pletenec, vnitřní orgány: srdce, játra roste. Zvyšuje tělesný tuk.

Vypadá to špatně ve velkém ovoce? Maminky se radují z růstu svých dětí, zrození takové boty. Ale je to v případě, že porod byl bez komplikací. Velký plod je obrovské riziko pro prodlouženou dobu porodu - vzhledem k velkému ramennímu pletence je pro dítě těžké projít porodním kanálem matky. Prodloužená porod může vést k přinejmenším hypoxii, nemluvě o vývoji porodních poranění. Komplikovaný porod může způsobit poškození vnitřních orgánů matky. Pokud je dítě uvnitř dělohy příliš velké, může to vést k rozvoji předčasného porodu a dítě nebude mít čas se vyvíjet až do konce.

Včasná porod - obrovská zátěž na plíce dítěte. Až do určité doby, plíce prostě nejsou připraveny inhalovat první dech vzduchu - povrchově aktivní látka není produkována dost (látka, která pomáhá dítě dýchat). V tomto případě bude dítě po porodu umístěno do speciálního zařízení - inkubátoru pro umělé dýchání.

Pokud není možné provést test tolerance glukózy

 1. Při toxikóze v prvním trimestru doprovázeném zvracením a nevolností.
 2. S poklesem motorické aktivity těhotné ženy až do spánku.
 3. Se zánětlivými nebo infekčními chorobami.
 4. S anamnézou chronické pankreatitidy nebo dříve prodělané gastrektomie.

Pokud předtím, než krev z prstu neprokázala zvýšení hladiny cukru v krvi, není nutná zkouška a pro vyloučení gestačního diabetu je krev kontrolována na cukr ze žíly.

Jak je test glukózové tolerance

Žena pije sklenici sladké, nesycené vody s obsahem 75 gramů čisté glukózy těsně nad tělesnou teplotu po dobu pěti minut. Tento test vyžaduje třikrát žilní krev: nejprve na lačný žaludek, pak o hodinu později a dvě hodiny po užití koktejlu. Pro výzkum je také možné použít krevní plazmu. Darování krve by mělo být přísně nalačno v časných ranních hodinách. Před tím, nejezte celou noc, nejlépe 14 hodin před darováním krve. Bez přítomnosti dalších instrukcí lékaře je test prováděn v 6. měsíci těhotenství přesně podle pokynů lékaře - neautorizovaná touha pacienta provést GTT je nepřijatelná.

Příprava na zkoušku

Tři dny před testem byste se neměli opírat o sladkosti, pozorovat příjem dostatečného množství tekutiny, nepřesahovat v tělocvičně a odstranit otravu. Kromě toho nemůžete užívat léky, které mohou ovlivnit výsledek studie - antikoncepční pilulky, salicyláty, hormony, vitamíny. Pokud potřebujete tyto léky užívat, těhotná žena může po vyšetření pokračovat. Zrušení léků ve fázi přípravy na test by mělo probíhat pod přísným dohledem ošetřujícího lékaře. V předvečer testu nelze užívat alkohol. V den testu je nutné, aby nedošlo k přetížení, ale to neznamená, že musíte neustále ležet v posteli.

Normy testu tolerance glukózy

V případě dvouhodinového testu se zátěží a dvojitým odběrem krve lze diagnózu gestačního diabetu provést, pokud je alespoň jeden z ukazatelů hladiny cukru nad 7 mmol / l nalačno před užitím sladké vody a 7,8 mmol / l dvě hodiny po pití. sladká kapalina.

Toto bylo dříve myšlenka, nicméně, nové normy vyžadují revizi. V současné době Světová zdravotnická organizace dodržuje další standardy, které jsou dohodnuty s odborníky sdružení porodníků-gynekologů Ruska.

Během normálního těhotenství by měly být následující ukazatele:

 1. Před jídlem nalačno nesmí hladina cukru v krvi překročit 5,1 mmol / l.
 2. Hodinu po užití sladké vody - ne více než 10,0 mmol / l.
 3. Dvě hodiny po sladkém nápoji by hladina glukózy v krvi neměla překročit 8,5 mmol / l.

Diferenciální diagnostika těhotného diabetu a akutního diabetu

S rozvojem gestačního diabetu budou ukazatele následující:

 1. obsah cukru v krvi při provádění testu nalačno v rozmezí od 5,1 do 6,9 mmol / l.
 2. hodinu po užití sladké vody - více než 10,0 mmol / l.
 3. dvě hodiny po užití léku - od 8,5 do 11,0 mmol / l.

V přítomnosti manifestního diabetu dostáváme následující údaje:

 1. obsah cukru v krvi při dodání materiálu na prázdný žaludek - více než 7,0 mmol / l.
 2. hodinu po zátěži nemá hladina glukózy v krvi určité normy.
 3. dvě hodiny po užití sladké tekutiny hladina cukru v krvi překročí 11,1 mmol / l.

Pokud jste prošli testem GTT a jeho výsledky vás neuspokojily - okamžitě se poraďte s lékařem! V žádném případě není možné se zapojit do samoobsluhy!