Image

Hypotyreóza u zvířat (koček a psů)

Hypothyreóza zvířat je onemocnění, které se vyvíjí, když štítná žláza produkuje nedostatečné množství hormonů. Tyreoidální hormony štítné žlázy zahrnují trijodthyronin (T3) a tyroxin (T4).

Pokud je nedostatek těchto hormonů, pak metabolismus u psů a koček výrazně zpomaluje. Nejcharakterističtějším příznakem tohoto onemocnění je, že čenich psa nebo kočky získává smutný výraz.

Příčiny hypotyreózy

Hypotyreóza nejčastěji postihuje psy, méně často kočky. V současné době však nebylo prokázáno, že hlavní příčinou tohoto onemocnění u psů je dědičný faktor. Stále se však u takových plemen psů objevuje hypotyreóza:

 • skotský pastýř;
 • Airedale teriér;
 • pudl;
 • boxer;
 • Pomeranian;
 • Kokršpaněl;
 • Anglický ovčák;
 • jezevčík;
 • knírač;
 • Doberman;
 • Irský setr;
 • pes;
 • zlatý retrívr.

V podstatě se onemocnění vyvíjí v 5-8 letech života zvířete a stanovené věkové rozpětí je 4-10 let. Onemocnění může postihnout zvíře obou pohlaví. Je však třeba poznamenat, že kastrovaní psi nebo kočky jsou náchylní k hypotyreóze.

Patofyziologie vzniku hypotyreózy u psů

Získaná primární hypotyreóza je pozorována u 90% psů. Přispívá také k výskytu lymfocytární tyreoiditidy - zánětlivého procesu, ke kterému dochází s účastí lymfocytů ve štítné žláze. Tento důvod je pozorován u 50% zvířat.

Stále získaná hypotyreóza se vytváří v důsledku idiopatické folikulární atrofie u 50% psů. Analýzy ukazují, že protilátky proti T4 a T3 jsou v krvi zvířete. Podobné protilátky však mohou být detekovány u euthyroidů, normálních zvířat ve 13-40% případů.

Mezi vzácnější faktory výskytu onemocnění patří nedostatek jódu ve stravě a destrukce štítné žlázy, ke které dochází v důsledku vzniku nádoru nebo lézí žlázy různými infekcemi.

Věnujte pozornost! U koček je hypotyreóza většinou idiopatická, vyskytuje se v důsledku radioterapie nebo po odstranění žlázy.

Sekundární hypotyreóza u psů vzniká v důsledku:

 • poruchy syntézy hormonu stimulující štítnou žlázu;
 • v důsledku infekce;
 • vzhledem k výskytu nádoru na štítné žláze.

Sekundární získaná forma hypotyreózy je vzácný výskyt u koček a psů. Onemocnění může být způsobeno porušením syntézy hypofýzového tyretropinu (TSH) nebo hormonu stimulujícího štítnou žlázu, který je zodpovědný za stimulaci štítné žlázy k syntéze T4 a T3.

Sekreci štítné žlázy navíc brání nevyvážená strava, glukokortikoidy a průvodní onemocnění. Když je tedy hladina glukokortikoidů normalizována, produkce TSH je také regulována.

Terciární hypotyreóza, která se může vyvinout v důsledku blokování sekrece hypotalamu thyreiberinu nebo hormonu uvolňujícího thyrotropin, nebyla dosud zdokumentována.

Vrozená hypotyreóza u zvířat se vyvíjí jako výsledek kretenismu, protože hormony produkované žlázou jsou nezbytné pro přirozenou tvorbu centrální nervové soustavy a kostry. Byly také dokumentovány případy absence nebo nedostatečného rozvoje štítné žlázy, nedostatku jódu nebo nedostatečné tvorby hormonů.

Vrozená sekundární hypotyreóza se zpravidla vyskytuje u německých ovčáků s hypotalamickým nedostatkem - panhypopituitarismem.

Také vrozený nedostatek hypothalamické syntézy hormonu uvolňujícího thyrotropin byl zaznamenán u obřích kníračů. Zánět štítné žlázy (lymfocytární familiární tyreoiditida) často postupuje u dánských psů, greyhoundů a bigley.

Jaké systémy a orgány jsou ovlivněny hypotyreózou u zvířat?

Veterinární lékař na recepci stanoví příznaky u psa nebo kočky, jako jsou:

 1. termofilní;
 2. letargie;
 3. nesnesitelný chlad;
 4. slabost;
 5. opakovaná infekce kůže;
 6. demence;
 7. hyperpigmentace;
 8. přírůstek hmotnosti;
 9. lupy;
 10. silný molt;
 11. matná, suchá srst;
 12. pomalý růst vlny.

Další vzácné symptomy jsou neplodnost, generalizovaná malátnost, křeče, naklonění hlavy a svírání nervu obličeje.

Všechny symptomy se vyvíjejí postupně a vyvíjejí se pomalu.

Vzhledem k tomu, že se hypotyreóza vyskytuje systémově, může být u zvířat současně poškozena více než jedna tělesná soustava.

Z tohoto důvodu lze pozorovat zjevné příznaky z:

 • oko;
 • vylučovací systém;
 • nervový systém;
 • kůže;
 • hormonální systém;
 • gastrointestinální trakt;
 • kardiovaskulární systém;
 • endokrinní systém;
 • reprodukčního a neurosvalového systému.

Co lze zjistit vyšetřením psů na hypotyreózu

Psi a kočky mají bilaterální alopecii (symetrická). Často při první plešatosti působí na boky, oblasti tření (břicho, podpaží, krk), uši a ocas. V počáteční fázi onemocnění může být plešatost asymetrická a multifokální.

Plešivost není vždy doprovázena svěděním, pokud není sekundární hnisavá infekce nebo jiné faktory způsobující svědění. V tomto případě je vlna vytáhnuta bez velkého úsilí.

Během vyšetření také veterinář zjistí příznaky, jako je špatná regenerace a lehké poškození tkáně a mastné nebo suché seborrhea, které mohou být multifokální, obecné nebo lokální. Také kůže zvířete může být opuchlá, studená, hustá, vlna má matnou barvu, je křehká, matná, suchá.

Kromě toho se u psů nebo koček mohou vyskytnout příznaky myxedému se smutnou tváří. Hyperkeratóza, hyperpigmentace a ztluštění kůže v oblasti tření jsou stále pozorovány. Veterinář navíc může detekovat pyodermii (častěji povrchní, méně často hlubokou) a otitis.

Časté příznaky

Mezi nejčastější symptomy patří mírná hypotermie, letargie, přírůstek hmotnosti a demence. Na straně kardiovaskulárního systému se často nachází bradykardie, slabý periferní puls a apikální impuls. A reprodukční symptomy jsou následující:

 1. atrofie varlat a snížené libido v kabelech;
 2. neplodnost;
 3. špatná produkce mléka během laktace u žen;
 4. u samic žádný estrus (prodloužený anestrus).

Rizikové faktory

Kastrace může významně zvýšit pravděpodobnost hypotyreózy. Riziko se také zvyšuje po odstranění štítné žlázy při léčbě hypertyreózy.

Testy na moč a krev

V 80% případů je vysoký obsah cholesterolu v krevním oběhu, vysoká koncentrace triglyceridů a zvýšená aktivita kreatininové kinázy. V polovině případů je detekována neregenerativní normocytární anémie mírného stupně.

Sledování pacienta

Po zahájení léčby bylo ve dnech 7-10 pozorováno zlepšení zdravotního stavu zvířete. Stav vlny a kůže se zlepšuje po 1,5-2 měsících. Pokud nedojde k žádné pozitivní změně, pak by měl veterinář přehodnotit diagnózu.

Během sledovaného období, konkrétně v 8. týdnu léčby, vyhodnocuje lékař koncentraci T4 v séru. Nejvyšší hladiny T4 po zavedení L-tyroxinu je dosaženo po 4-8 hodinách.

Je důležité, aby sazba před zavedením fondů byla normální. Pokud hladina zůstane přijatelná i po injekčním podání léčiva a koncentrace před injekcí je nízká, pak by měla být zvýšena frekvence podávání léčiva.

Pokud jsou oba indikátory sníženy, pak to může znamenat:

 • nesprávné dávkování;
 • majitel nepředloží prostředky svému domácímu zvířeti;
 • intestinální absorpční porucha;
 • používání nekvalitní drogy (expirované, nesprávně skladované).

Špatně cirkulující protilátky proti T3 a T4 často interferují s přesným výpočtem hladin hormonů. V těchto situacích používá veterinární lékař klinické charakteristiky k určení přiměřenosti léčby a dávky léku.

Preventivní opatření, komplikace a prognóza

Aby se zabránilo nutnosti pravidelně sledovat hladinu hormonů štítné žlázy, aby se zabránilo opakování onemocnění. Celoživotní terapie.

Komplikace se mohou objevit v důsledku předávkování L-tyroxinem:

 • tachyarytmie;
 • neklidný stav;
 • průjem;
 • polyurie;
 • úbytek hmotnosti;
 • polydipsia.

Pro dospělé kočky a psy s primární hypotyreózou s vhodným použitím substituované terapie je prognóza pozitivní. Proto se délka života zvířete nesnižuje.

V případě terciární nebo sekundární hypotyreózy je prognóza nesouhlasná, protože tato patologie ovlivňuje mozek. V kongenitální formě onemocnění je prognóza také nepříznivá.

Léčba

Terapie v nepřítomnosti myxedémové kómy je ambulantní. S řádným zaškolením majitele zvířete má hypotyreóza u psů a koček pozitivní prognózu. K prodloužení života pacienta se používá hormonální suplementace.

Je to důležité! V průběhu léčby je nutné se vyhnout stravě s vysokým obsahem tuku.

Co se týče dávkování léku, může se měnit a individuálně upravovat. Pravidelné studium hladiny hormonu v krvi je tedy zárukou zdravého zotavení a průběhu onemocnění. Reakce organismu na léčbu je postupná, proto trvá úplné vyhodnocení výsledků tři měsíce.

Vzhledem k významnému rozdílu v metabolických procesech u lidí a zvířat je dávkování hormonů štítné žlázy pro psy a kočky výrazně odlišné.

Chirurgický zákrok v hypotyreóze neplatí.

Léčba hypotyreózy léky

Levothyroxin sodný (L-tyroxin) se používá k léčbě onemocnění. Počáteční dávka je 0,02-0,04 mg / kg / den. Dávka se také vypočítá v závislosti na hmotnosti zvířete nebo kočky na základě parametrů povrchu těla - 0,5 mg na 1 m2 na den ve dvou dávkách.

Platí pravidlo, že k dosažení stabilního stavu je lék užíván přibližně 1 měsíc.

Kontraindikace

Omezení použití levothyroxinu sodného č.

Upozornění

Diabetes mellitus u psů nebo koček, nebo onemocnění srdce - onemocnění, při kterém je nutné snížit dávkování v počáteční fázi léčby z důvodu snížené adaptability metabolických procesů. Veterinární lékař před zahájením léčby L-tyroxinem u pacientů s hypoadrenokorticismem (paralelně) předepíše adrenokortikoidy.

Interakce s léky

Současná medikace, která zpomaluje proces vázání syrovátkových proteinů (fentoin, salicyláty, glukokortikoidy) vyžaduje změnu obvyklé dávky L-tyroxinu na vyšší nebo častější užívání léčiva.

Analogy

Alternativní způsoby zahrnují trijodthyronin. Nicméně, to je předepsáno velmi zřídka, protože léčivo přispívá ke vzniku iatrogenní hypertyreózy a má snížený poločas.

Poruchy štítné žlázy nebo hypotyreóza u psů: příznaky a léčba patologií spojených s hormonálním porušením

Hormonální selhání negativně ovlivňuje procesy probíhající v těle domácích zvířat. Dysfunkce štítné žlázy vede ke snížení syntézy tyroxinu a trijodthyroninu. Nedostatek hormonů je primární a sekundární, více a méně výrazný.

Veterináři poskytují informace o problému, jako je hypotyreóza u psů. V článku jsou popsány symptomy a léčba, predispoziční faktory, predispozice plemene, prognóza, prevence a další důležité nuance spojené s řešením problému hormonálního selhání.

Příčiny a predispoziční faktory

Hypotyreóza - onemocnění na pozadí nedostatečné produkce hormonů T4 a T3. Regulační látky produkované štítnou žlázou. Normálně má optimální kombinace trijodthyroninu a tyroxinu s určitým množstvím hormonu stimulujícího štítnou žlázu pozitivní vliv na stabilitu hlavních procesů v těle. Jakékoliv selhání nevyhnutelně vede k výkyvům hmotnosti, zhoršení stavu srsti, poškození kůže, snížení aktivity, poklesu vitality.

Hlavní příčiny hypotyreózy:

 • nedostatečný příjem jodu;
 • onkologická onemocnění štítné žlázy a dalších orgánů;
 • atrofie tkání štítné žlázy s těžkým poškozením orgánů nebo na pozadí výrazné obezity a metabolických poruch;
 • genetická predispozice;
 • kastrace a sterilizace psů;
 • nekontrolované hormonální medikace, zejména dlouhé kurzy;
 • nezdravá strava;
 • hormonální selhání po operaci štítné žlázy;
 • častý stres.

Hlavní kategorie čtyřnohých domácích mazlíčků s hormonálním narušením (deficit T3 a T4) jsou psi středních a velkých plemen. U malých štěňátek je funkce štítné žlázy méně častá.

S věkem, funkce štítné žlázy zmizí, hormonální poruchy se vyvíjejí častěji. Největší skupinou domácích zvířat s hypotyreózou jsou zvířata ve věku 5–10 let a starší.

Před nákupem štěně je užitečné pro budoucí majitele čtyřnohých domácích zvířat zjistit, zda existuje citlivost plemene na hormonální poruchy a problémy se štítnou žlázou.

Dozvíte se o výhodách a nevýhodách suchého krmiva pro psy Bosch a podívejte se také na přehled příchutí a linek hotového výrobku.

Na této stránce jsou popsány známky a příznaky infekční hepatitidy u psů, stejně jako léčba onemocnění.

Hypotyreóza se často vyvíjí u následujících plemen:

 • Irský setr;
 • Německá doga;
 • Doberman;
 • Kokršpaněl;
 • pudl;
 • Německý ovčák;
 • zlatý retrívr;
 • boxer

Nedostatek hormonů štítné žlázy je také zaznamenán u psů miniaturních a malých plemen:

V některých případech je pro veterináře obtížné stanovit příčinu nedostatku hormonu štítné žlázy, diagnóza idiopatické hypotyreózy je uvedena na zdravotní kartě psa. Pokud není známa etiologie onemocnění, je obtížnější předepsat adekvátní léčbu. Nejčastěji se tento problém vyvíjí na pozadí vrozených poruch struktury a funkce štítné žlázy.

Příznaky a příznaky

S malou úrovní odchylek v syntéze hormonů štítné žlázy jsou projevy mírné, je těžké pochopit, proč se stav vlasů a kůže zhoršuje nebo se vyvíjí slabost. Čím větší je nedostatek trijodthyroninu a tyroxinu, tím více se objeví příznaky hypotyreózy.

Návštěva veterináře je povinná, pokud se objeví negativní příznaky:

 • letargie, slabost, apatie (změna chování se vyvíjí u 70% domácích zvířat s hypotyreózou);
 • pes není ve spěchu na procházku, ve svém volném čase se snaží ležet místo aktivních her;
 • ztenčení a vypadávání vlasů;
 • srst je matná, suchá, křehká;
 • objevují se lupy;
 • se vyvíjejí infekční léze kůže;
 • bez zjevného důvodu, při zachování obvyklé diety zvyšuje váhu;
 • někdy se objeví křeče, nedobrovolné naklonění hlavy, otoky končetin jsou možné;
 • zvíře je velmi chladné za stejných podmínek jako dříve;
 • fena se nestane těhotnou, chybí nebo nepravidelně začíná estrus u psa na počátku puberty, testy ukazují hormonální neplodnost.

Klasifikace

Hypotyreóza je:

 • primární. Nedostatek hormonů se vyvíjí na pozadí vrozených destruktivních procesů ve štítné žláze a anomálií struktury orgánů;
 • sekundární. Existuje několik důvodů: od nedostatku jódu po rakovinu. Sekundární hypotyreóza se často vyvíjí u starších psů.

Podle závažnosti existuje několik typů primární hypotyreózy:

Diagnostika

První etapou je prohlídka zvířete a rozhovor s majitelem. Veterinární lékař stanoví klinický obraz, upřesní, jak dlouho si majitel všiml známek hormonálního narušení. S výraznou odchylkou syntézy T4 a T3 vykazuje zvíře několik příznaků nedostatku regulátorů.

Nezapomeňte provést laboratorní testy: stanovení hladiny trijodthyroninu, tyroxinu, TSH, úplného krevního obrazu a moči. Ukazatele T4 zdarma poskytují mnoho informací o stavu štítné žlázy: tyroxin produkuje pouze důležité žlázy a nízká hladina hormonu okamžitě indikuje problémy s endokrinním systémem.

Vysoce informativní studie - specifický test "se zátěží": psovi se podává určitá dávka tyroxinu. Pokud po určité době s kontrolním měřením indikátory sotva dosáhnou optimální úrovně, pak je tělo potvrzeno nedostatkem hormonu. U zdravých psů vykazuje test s dávkou T4 významný přebytek normy, protože tělo produkuje regulátor v dostatečném množství.

Pokud máte podezření na nádorový proces, je nutné předepsat RTG štítné žlázy. Ultrazvukové vyšetření štítné žlázy ukazuje celkový stav a velikost žláz s vnitřní sekrecí.

Metody zpracování

Veterinární lékař předepisuje průběh léčby po analýze údajů z laboratorních studií a objasnění klinického obrazu. Je důležité zjistit příčiny hormonálního selhání, určit, zda je nutná chirurgická léčba nebo dostatečné užívání léků.

Hlavní způsob léčby: kombinace HRT s dietou. Hormonální substituční terapie zahrnuje denní produkci syntetických hormonů v tabletkách po určitou dobu. HRT často trvá celý život a odmítnutí užívání drog může vést ke zvýšení negativního klinického obrazu hypotyreózy a vážných zdravotních problémů.

Levothyroxin je syntetickou náhražkou hormonu T4 nebo tyroxinu. Látka také reguluje produkci druhého hormonu štítné žlázy - trijodthyroninu. Při nízké hladině syntézy T3 nebo v nepřítomnosti důležité složky se kromě levotyroxinu předepisuje liothyronin sodný.

Co a jak zacházet s očima u psa? Zobrazení výběru účinných možností léčby.

Proč psi nemohou být sladké a jak cukr ovlivňuje tělo zvířete? Přečtěte si odpověď na tuto adresu.

Na stránce http://melkiesobaki.com/articles/chipirovanie-sobak.html se můžete dozvědět o štěpkování a jaké jsou výhody moderního postupu.

Dva až tři a šest až osm týdnů po zahájení kurzu se odebírá krev na hormony. S pozitivními změnami stabilizace hladiny regulátorů snižuje dávkování.

Kromě testů lékař zjistí, zda se chování psa změnilo, zda se aktivita zvýšila, zda se snížily známky kožních lézí. Pokud je léčebné schéma zvoleno nesprávně, pak se stav srsti často zhoršuje, nedochází k žádnému pokroku v léčbě dermatologických onemocnění.

U karcinomu štítné žlázy je odstraněn problémový orgán, předepsána radiační terapie a produkce hormonů. Syntetické léky obsahují látky podobné regulátorům, které tělo psa produkuje. Hormonální substituční terapie trvá celý život. Dále jsou zapotřebí imunomodulátory, vitamíny, správná výživa, optimální podmínky udržování. Je důležité pravidelně navštěvovat veterináře, v případě potřeby upravovat denní dávku hormonů štítné žlázy.

Prevence

Po stabilizaci hormonálního pozadí by se majitel psa měl poradit s veterinářem, aby objasnil, která pravidla zabraňují abnormalitám štítné žlázy. Někdy zvíře dostává kursy v malých porcích hormonů nebo neustále po celý život. U idiopatické nebo vrozené hypotyreózy není možné upustit od užívání specifických léků a majitel musí pochopit důležitost této metody prevence hypotyreózy.

Je důležité eliminovat faktory, které negativně ovlivňují tvorbu hormonů. Pokud přetrvává negativní vliv, není možné dosáhnout úplné stabilizace štítné žlázy.

Další preventivní opatření:

 • odmítnutí nekontrolovaného užívání jakýchkoli léků, zejména steroidů;
 • vyvážená strava;
 • optimální příjem jodu z potravin. Po obdržení přírodních produktů v menu by měla být mořská ryba, jodovaná sůl, rybí olej, játra;
 • normalizace mikroklima v rodině, snížení úrovně stresových situací. Pokud pes trpí nadměrnou úzkostí, fóbií, nervozitou, pak je užitečné dát homeopatickému léku Fospasim, jak je předepsáno specialistou;
 • návštěvy veterináře dvakrát ročně za účelem komplexního preventivního vyšetření psa. S vrozenou tendencí plemene k hypotyreoidismu, krev pro hormony štítné žlázy od domácích mazlíčků je vyžadováno, aby krev po dosažení věku čtyř nebo pěti let.

Další video, po přečtení, se můžete dozvědět více užitečných informací o příznacích a metodách léčby hypotyreózy u domácích zvířat:

Hypotyreóza u psů

Hypotyreóza u psů je patologický stav těla, který se vyvíjí v důsledku prodlouženého nedostatku hormonů štítné žlázy. U psů se zaznamenává poměrně často.

Štítná žláza produkuje hormony štítné žlázy: trijodthyronin (T3) a tetraiodothyronin nebo tyroxin (T4). Úroveň jejich sekrece je regulována v hypotalamu. To tvoří hormon thyroliberin. Ovlivňuje druhou část mozku - hypofýzu, v důsledku čehož vzniká hormon stimulující štítnou žlázu (TSH). Je to TSH, který se uvolňuje do krevního oběhu a ovlivňuje buňky štítné žlázy, které syntetizují a vylučují hormony stimulující štítnou žlázu. Aktivní forma T4 a T3 zpomaluje uvolňování thyroliberinu a TSH.

V těle se tak provádí samoregulace hladin hormonů, čímž se udržuje vnitřní rovnováha.

Příčiny hypotyreózy u psů

Hypotyreóza u psů může být výsledkem vrozené nebo získané patologie.

Existují důkazy, které naznačují genetickou predispozici k hypotyreóze. Pokud fena produkuje nedostatečné hormony štítné žlázy během těhotenství, pak se u plodu mohou vyvinout závažné endokrinní poruchy.

Například, kretenismus. Toto onemocnění způsobuje různé patologické stavy nervového systému a zpožděný fyzický vývoj. Je zde popis extrémního stupně kretinismu u psů. Tato zvířata nejsou přístupná socializaci, nereagují na náklonnost nebo agresi lidí a zvířat, nejsou schopna najít potravu.

Vrozená hypotyreóza může způsobit trpaslík. V tomto případě mají psi velmi malou výšku ve srovnání s jinými zvířaty stejného pohlaví, věku a plemene.

Pokud během života psa dojde ke zničení tkáně štítné žlázy, pak se jedná o primární získanou hypotyreózu.

Může to být způsobeno:

 • Chronický zánět štítné žlázy v důsledku genetického defektu imunitního systému. Imunitní buňky začínají vnímat tkáň štítné žlázy jako cizí a napadají ji. V důsledku toho se snižuje vylučování hormonů a stoupá hladina TSH, vyvíjí se hypotyreóza. Tento stav se nazývá autoimunitní tyreoiditida nebo Hashimotova tyreoiditida.
 • Změny v tkáni štítné žlázy obskurní povahy nebo idiopatické atrofie štítné žlázy.
 • Nedostatek jódu v krmivu, voda.
 • Nádory štítné žlázy.
 • Infekční onemocnění.

Jaké je nebezpečí primární získané hypotyreózy u psů? V důsledku snížení syntézy hormonů ve štítné žláze dochází ke zvýšení produkce TSH v hypofýze. Potíž je v tom, že syntéza TSH má periodický nebo „pulzující“ charakter, takže řada hodnot může zůstat normální. Tak se projevuje rané stadium, nazývá se také kompenzovanou hypotyreózou. Registrováno u 7-18% zvířat.

Čím déle nestačí hormony štítné žlázy, tím větší je množství produkovaného TSH. Prodloužená primární hypotyreóza u psů může způsobit depleci syntézy TSH, což povede k závažnému selhání metabolických procesů v těle. Jedná se o pozdní fázi nebo progresivní hypotyreózu.

Hladina TSH může být ovlivněna léky, například sulfonamidy, glukokortikoidy, progesteronem a dalšími, což dává falešný obraz primární hypotyreózy.

Pokud se sekrece hormonů štítné žlázy mění v důsledku patologií jiných orgánů, pak se tento stav nazývá sekundární získaná hypotyreóza. Především se jedná o nedostatek syntézy hormonu TSH v hypofýze.

 • Vrozené anomálie, zánětlivé procesy, nádory nebo poranění hypofýzy. V tomto případě neexistuje žádná patologie v samotné štítné žláze, ale je to právě nedostatek TSH, který způsobuje změny v jeho buňkách. V praxi jsou nevratné změny v hypofýze vzácné.
 • Použití antikonvulziv a glukokortikoidů, a to jak ve formě léčiv, tak jako součást přírodních produktů.
 • Nevyvážené krmení.
 • Odstranění štítné žlázy.
 • Další patologie: chronické selhání srdce nebo ledvin, sepse, traumatické poranění mozku a tak dále. V tomto případě je hlavní věcí, že porušení hormonálního stavu je sekundární a není určeno původem onemocnění, ale jeho závažností.

Další důležitý bod. Existuje celá řada faktorů, jako je těhotenství nebo jaterní onemocnění, slinivka břišní, infekce, které mohou způsobit zkreslení skutečné hladiny hormonů štítné žlázy v krvi.

U těžkých případů hypotyreózy se u psů vyvíjí kóma. To je stav, při kterém dochází k vážným poruchám v mozku, kardiovaskulárním systému a dalších orgánech. Výsledek létání je v tomto případě asi 50%.

Příznaky hypotyreózy u psů

Rizikovou skupinou pro hypotyreózu jsou psi následujících plemen: jezevčíci, knírači miniaturní, pudlíci, kokršpanělci, boxeři, teriéři letadel, dobermanští psi, zlatí retrívři, irští setři, stará angličtina, skotský, německý ovčák, dánský dán. Feny jsou nemocné 2,5 krát častěji samci. Psi ve věku od 4 do 10 let jsou také náchylní k tomuto onemocnění.

Hypotyreóza u psů se vyvíjí postupně a nemá žádné jasné nebo specifické symptomy. V každém případě jsou velmi důležité individuální charakteristiky zvířete.

Nejčastěji pozorovaných symptomů:

 • celková slabost, letargie, nízká tělesná teplota;
 • zvýšení tělesné hmotnosti bez objektivních důvodů;
 • cvičení nesnášenlivost;
 • zvýšená citlivost na chlad;
 • slabost ve svalech a špatná pohyblivost v kloubech;
 • svalová paralýza na jedné straně tlamy: úhel úst je snížen a víčka se nezavírají;
 • porušení sekrece slzných a slinných žláz, vnímání chuti;
 • vředy rohovky, zánět cévnatky nebo uveitida;
 • pomalý tep a slabý puls;
 • porušení krevní srážlivosti;
 • vlasy jsou matné a křehké, začínají padat na symetrické části těla, počínaje ocasem a poté na celém těle;
 • hnisavý zánět povrchových a hlubokých vrstev kůže;
 • špatně se hojící rány, lehké otlaky;
 • "Utrpení" výrazu tlamy v důsledku rozsáhlého otoku kůže a podkožní tkáně, kůže je na dotek studená;
 • ochrnutí hrtanu, zácpa a regurgitace jídla;
 • neplodnost: u žen je sexuální cyklus narušen. U samců klesá atrofie varlat a sexuální aktivita, zaznamenává se smrt štěňat.

Diagnóza hypotyreózy u psů

Diagnóza se provádí na základě ukazatelů hladiny hormonu T4, T3 a TSH v séru psa. Existují i ​​další testy, které jsou doporučeny veterinářem na základě vlastností průběhu hypotyreózy.

K pochopení celkového stavu psa provede lékař průzkum, klinické vyšetření a předepíše obecnou klinickou analýzu krve a moči; studie souvisejících patologií pomocí EKG, ultrazvuku, radiografie a dalších metod.

Léčba hypotyreózy u psů

Hlavním úkolem je normalizace štítné žlázy. K tomu použijte léky, které kompenzují nedostatek hormonů štítné žlázy. Zpravidla se jedná o syntetické analogy hormonů. Při adekvátním léčebném režimu budou první pozitivní změny ve stavu psa patrné v týdnu - jeden a půl a účinnost hormonální terapie obecně - po 3 měsících. Současně bude předepsána léčba současných patologií.

Je důležité si uvědomit, že léky a jejich dávkování je voleno individuálně pouze veterinárním lékařem. Nemůžete přerušit průběh léčby nebo neimplementovat doporučení, hypotyreóza se může vrátit.

Prognóza pro hypotyreózu u psů

U vrozené hypotyreózy, například u kretinismu u štěňat, je prognóza nepříznivá, protože v nervových, kostních a svalových systémech dochází k nevratným změnám.

V případě primární získané hypotyreózy je prognóza příznivá v případě včasné terapie a celoživotního podávání hormonů štítné žlázy.

Pro sekundární získanou hypotyreózu závisí prognóza na celkovém stavu zvířete.

Klinický případ léčby hypotyreózy u psů

6-rok-starý Rhodesian ridgeback Adanna byl poslán k Pride dostávat schůzku s endokrinologem Koroleva M.A. kvůli dermatologickým poruchám. Na recepci se ukázalo, že pes za 10 měsíců získal 10 kg hmotnosti, stal se méně aktivní, došlo ke změnám v sexuálním cyklu. Na základě výsledků celkového vyšetření, historie a klinického obrazu byla provedena předběžná diagnóza - hypotyreóza. Byl proveden krevní test na hormony štítné žlázy, což potvrdilo přítomnost onemocnění. Lékařovi byla předepsána substituční léčba. O tři měsíce později pes ztratil váhu a stal se veselejším.

Hypotyreóza

Hypotyreóza je poměrně běžná patologie endokrinního systému u psů způsobená nedostatečností štítné žlázy. Rozlišuje se primární získaná hypotyreóza, která je ve více než 50% případů způsobena imunitně zprostředkovaným onemocněním štítné žlázy (lymfocytární tyreoiditida), zbývající případy jsou spojeny s idiopatickou folikulární atrofií štítné žlázy. Jiné příčiny - nádor, vrozené choroby způsobené poruchou syntézy hormonů, infekční proces a nedostatek jódu ve stravě - jsou vzácné. Sekundární hypotyreóza se vyvíjí v důsledku porušení sekrece hormonu stimulujícího štítnou žlázu v důsledku traumatu nebo nádoru hypofýzy. U koček je hypotyreóza extrémně vzácná a je způsobena především bilaterální tyreoidektomií nebo radiační terapií v souvislosti s hypertyreózou.

Hypotyreóza se vyskytuje hlavně u psů středního věku. Mnoho plemen má genetickou predispozici - Airedale, Doberman, Zlatý retrívr, boxer, kokršpaněl, jezevčík, pudl.

Klinické příznaky jsou velmi různorodé, obecně lze onemocnění charakterizovat snížením metabolismu, který se projevuje letargií, ospalostí, depresí, intolerancí, obezitou a někdy i nesnášenlivostí nachlazení. Také běžné kožní léze - seborrhea, hyperpigmentace, hyperkeratóza, charakterizovaná oboustrannou symetrickou alopecií, počínaje lézí ocasu ("krysí ocas"). U pacientů s hypotyreózou se psi mohou být pozorovány otitis, pyodermie nebo dermatitida způsobená houbami Malassezia v důsledku porušení lokální imunity. Z toho vyplývá, že zvířata s opakovanými bakteriálními nebo plísňovými infekcemi zkoumají funkci štítné žlázy. Odchylky v práci kardiovaskulárního systému jsou poměrně běžné - bradykardie, pokles srdečního výdeje a na EKG - nízké napětí komplexů. Předpokládá se, že reprodukční dysfunkce je charakteristickým znakem hypotyreózy. Některé studie však ukázaly, že u mužů není významně narušena. U žen se zaznamenává prodloužení intervalu mezi estrusem a zkrácení trvání estru, neplodnosti a potratu. Spektrum neurologických poruch je dostatečně široké, i když jsou mnohem méně časté. Jedná se o periferní neuropatii - dysfunkci vestibulárního nervu (naklonění hlavy, nystagmus, ataxie, pohyby „manége“). Mnoho zvířat má také parézu nebo paralýzu obličejového nervu. U zvířete by mělo být také podezření na hypotyreózu v přítomnosti mega jícnu (dilatace jícnu) a paralýzy hrtanu. U hypotyreózy je také možná generalizovaná neuropatie, myopatie a onemocnění centrálního nervového systému. Mezi jinými vzácnými příznaky jsou diabetes mellitus rezistentní na inzulin, hypoadrenokorticismus a oční patologie. U koček a psů s vrozenou hypotyreózou se vyvíjí trpaslík a kretinismus.

V laboratorních studiích jsou nejčastějšími abnormalitami hypercholesterolemie, hypertriglyceridemie a také regenerativní, normocytární, normochromní anémie. Funkce štítné žlázy se hodnotí vyšetřením hladiny hormonů - tyroxinu (T4), trijodthyroninu (T3) a hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH). Existuje však problém spojený s nemožností jednoznačného výkladu hladiny hormonů štítné žlázy. Proto byste měli zvážit řadu dalších důvodů, které mohou vést ke snížení hladin bazálních hormonů. Mezi faktory ovlivňující hladinu hormonů štítné žlázy patří věk (štěňata mají zvýšenou hladinu T4), pohlaví, plemeno, užívání určitých léků (např. Kortikosteroidních hormonů), jakož i řada onemocnění. U psů s diabetem, hyperadrenokorticismem, selháním ledvin atd. - detekovat nízké koncentrace T4 / T3. Můžete použít poměr hladiny volného tyroxinu a sérového cholesterolu k identifikaci zvířat s hypotyreózou. Provádění funkčního testu s TSH je obtížné vzhledem k nedostupnosti tohoto léku. Proto je v současné době nejběžnější studií volného T4 a TSH.

Lékaři veterinárního centra „Zoovet“ věnují pozornost tomu, že léčba je stejná pro všechny formy hypotyreózy a spočívá v provádění hormonální substituční terapie. Nejzávažnější, i když vzácné komplikace hypotyreózy - hypothyroidní kóma - se léčí v nemocnici. Prognóza je obecně příznivá, u zvířat s neurologickými příznaky (například s mega jícnem nebo hrtanovou paralýzou) - opatrná, u zvířat s vrozenou hypotyreózou - častěji nepříznivá.

Hypotyreóza u zvířat

Hypothyreóza zvířat (hypothyreóza) je onemocnění způsobené inhibicí funkce štítné žlázy a snížením hladiny hormonů štítné žlázy v krvi.

Etiologie.

Primární hypotyreóza v důsledku nedostatku jódu v půdě, krmivu a vodě.

V těchto případech se onemocnění nazývá endemická struma.

K onemocnění dochází, když jsou kontaminovanými oblastmi radioaktivní izotopy, přítomnost tyreostatik v některých potravinách (řepka, zelí, tuřín, sója), chronická tyreoiditida, atrofie a dědičné vady vývoje štítné žlázy.

Sekundární hypotyreóza způsobené nádory hypofýzy a hypotalamu.

Patogeneze a patologické a anatomické změny.

Pod vlivem etiologických faktorů v těle je inhibována syntéza tyroxinu (T4) a trijodtyroninu (T3), což vede k vzájemnému zvýšení hladiny hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH).

Snížení hladiny hormonů štítné žlázy v krvi způsobuje metabolickou poruchu sacharidů, bílkovin, lipidů, metabolismu vitaminů a minerálů, což vede k patologickým změnám v srdci, plicích, ledvinách a kůži.

Patologické a anatomické změny ukazují induraci, zvětšení, zánět, granulomy ve štítné žláze, degenerativní změny v jiných orgánech.

Příznaky

 • Patognomonic je významné zvětšení štítné žlázy (goiter).
 • Kůže je suchá, se sníženou elasticitou, odhaluje porušování růstu vlasů (opožděné líčení, růst dlouhých, hrubých, kudrnatých vlasů v kohoutku).
 • Charakteristickým rysem onemocnění je zhoršená funkce kardiovaskulárního systému (bradykardie, hluchota, štěpení srdečních tónů, snížení napětí všech zubů na elektrokardiogramu, prodloužení intervalu PQ a T vlny).
 • U nemocných zvířat se také zaznamenávají hypothermie, deprese a přírůstek hmotnosti.
 • V krvi jsou zaznamenány oligochromemie, hypochromie, neutropenie, lymfocytóza, pokles hladin T3, T4 a zvýšení hladin TSH.

Aktuální a prognóza.

Onemocnění je chronické, předpovědi - opatrný.

Diagnóza.

Diagnóza je prováděna komplexním způsobem s přihlédnutím k obsahu jódu v krmivech a ve vodě, klinických a anamnestických údajích a laboratorních krevních testech.

Onemocnění je diferencované od diabetu, hypertyreózy, obezity, kde hladiny T3, T4, TSH odpovídají normálním hodnotám.

Hypotyreóza u psů: příznaky a léčba

Stav zvířete, když jeho tělo trpí sníženou hladinou hormonů, se nazývá hypotyreóza. Hypotyreóza u psů je negativní funkcí štítné žlázy, kterou veterináři plně nepoznali. Toto onemocnění se vyskytuje nejen u zvířat, ale také u lidí, proto veterinární znalosti o této nemoci vycházejí z údajů lékařů. U psů není hypotyreóza neobvyklá, ale špatná znalost onemocnění je spojena s neúplnou detekcí všech případů, rysem průběhu onemocnění, jeho příčinami a symptomy. Dnes se podíváme na to, jak vypadá a působí štítná žláza u psů, jaké jsou příznaky její dysfunkce, a také o metodách výzkumu a léčby hypotyreózy u psů.

Hypotyreóza u psů: příznaky a léčba

Štítná žláza u psů: funkce

Štítná žláza u psů se nachází v oblasti hrtanu, pod bradou: jeho laloky jsou umístěny vpravo a vlevo od průdušnice. Tělo má podobu spárovaných mandlí, komunikujících na úkor elastického isthmu. Stejně jako u lidí je štítná žláza u psa pevně propletena krevními cévami, které pocházejí ze svalů, jícnu a dalších systémů a orgánů. Můžeme tedy říci, že štítná žláza u psů je úzce spjata s hematopoetickým systémem, protože cévy nejen procházejí vedle ní, ale také pronikají, rozvětvují se tam.

Štítná žláza psa je externě chráněna hustou skořápkou složenou z tkání pojivového druhu. Obsahuje nervy, krevní cévy a lymfatické cévy. Od tohoto membránového filmu je odděleno několik příček, které dělí štítnou žlázu na části, a uvnitř těchto částí jsou folikulární pytle naplněné organickou hmotou - koloid obsahující velké množství jódu.

Umístění štítné žlázy u psa

Stěny těchto pytlů jsou jednovrstvé, skládají se z hustých buněk, které jsou ovlivněny koloidní látkou zodpovědnou za včasnou, správnou produkci a distribuci hormonů. Tyto hormony, pohybující se oběhovým systémem, spadají do zbytku těla. Podle této distribuční funkce se štítná žláza vztahuje na vnitřní orgány endokrinního systému a produkuje nejdůležitější hormony:

 1. Triiodothyronin (T3).
 2. Tetrajodthyronin (T4). Z toho tělo v zásadě získá tři čtvrtiny veškerého jódu.

Tyto hormony plní nejdůležitější funkce: stimulují cévní a srdeční systémy, podílejí se na rozsáhlém metabolickém procesu těla, tvoří a rozvíjejí tkáně všech orgánů a jsou za ně zodpovědné za vedení nervových impulzů. Kromě toho hormony produkované štítnou žlázou podporují lepší vstřebávání kyslíku tkáněmi a orgány, čímž se vytváří teplo. Jejich nedostatek je patologie, která vážně snižuje životaschopnou činnost zvířete.

Struktura štítné žlázy psa

U psů je štítná žláza přímo spojena s hypotalamem a hypofýzou. Neoddělitelné spojení mezi nimi je vzájemné, nicméně vývoj hormonů, které jsou nezbytné pro živou bytost žlázou, není možný bez jasného a řádného fungování jiných žláz endokrinního typu, v opačném směru je spojení slabší.

Jak má pes hypotyreózu?

Již jsme zjistili, že hypotyreóza je porucha štítné žlázy v důsledku snížení produkce hormonů, které jsou nezbytné pro celé tělo. Jedná se o velmi běžnou nemoc pro čtyřnohého domácího mazlíčka, při jehož vývoji se inhibuje syntéza hormonální sekrece, což zpomaluje celkový metabolismus.

Zovorachy rozlišují dva typy psí hypotyreózy.

Tabulka 1. Primární a sekundární hypotyreóza

Hypotyreóza

Hypotyreóza je získaná nebo vrozená metabolická choroba, která se vyvíjí v důsledku nedostatečného množství nebo zhoršení využití hormonu štítné žlázy. Protože hormony štítné žlázy (štítná žláza) ovlivňují růst a vývoj těla a regulují mnoho intracelulárních procesů, vede hypotyreóza k četným systémovým poruchám.

Etiologie. Vrozená hypotyreóza způsobená nedostatkem jódu nebo enzymatickými defekty je velmi vzácná a je doprovázena otokem kůže a přítomností strumy. Taková štěňátka se rodí mrtvá nebo životaschopná.

U rostoucích psů se hypotyreóza vyskytuje jako vrozená nebo získaná kretinismus a je vzácná. Goiter je klinicky pozorován, disproporcionální trpaslík, idiocy, někdy symetrická alopecie. Neprošli jsme případy hypotyreózy u mladých psů, snad majitelé prostě nevěnují pozornost těmto nespecifickým symptomům, jako je hloupost, klidná příroda a trpaslík, kromě toho u některých plemen jsou dokonce žádoucí. Ve většině případů je hypotyreóza registrována u psů středního a vyššího věku.

V závislosti na příčinách poklesu funkční aktivity štítné žlázy se rozlišuje primární hypotyreóza v důsledku nedostatečné produkce hormonu samotného štítné žlázy, sekundární hypotyreóza spojená s nedostatečnou stimulací žlázy adenohypofýzou a terciární hypotyreóza způsobená nedostatkem faktoru uvolňujícího hypotalamus thyrotropin.

Hlavní příčiny primární hypotyreózy jsou: dědičné defekty v biosyntéze hormonů štítné žlázy, hypoplazie a aplazie štítné žlázy (idiopatická, tyreoiditida, neoplasie), nedostatečný příjem jodu v těle.

Podle literatury je 90% případů primární hypotyreózy důsledkem chronické autoimunitní tyreoiditidy.

Sekundární hypotyreóza vzniká nepřímo v důsledku nedostatku hormonu stimulace štítné žlázy (TSH) a představuje pouze 5% případů. Příčiny sekundární hypotyreózy mohou být abnormality ve vývoji hypofýzy, obvykle kvůli porodní traumatu, s nádorovou lézí nebo alimentární vyčerpání, stejně jako Cushingův syndrom. Sekundární hypotyreóza může být vyvolána nesyroidními onemocněními s poruchou transportu a periferním metabolismem hormonů štítné žlázy (těžká poranění, intoxikace) - „Sick Euthyreoid Syndrom“ - přechodná sekundární hypotyreóza. Předpokládá se, že jde o adaptivní reakci na zvýšený katabolismus. Výzkum také odhalil závislost funkce štítné žlázy na renální neutralizační schopnosti: ve všech případech chronického selhání ledvin bylo zjištěno snížení produkce tyroxinů. Když se dosáhne stabilizace, hladina hormonů štítné žlázy se vrátí do normálu, proto lze tento stav považovat za dočasný, což nevyžaduje náhradní terapii.

Sekundární hypotyreóza může být také způsobena užíváním strumogenních léků (struma struma s hypotyreózou). Z počtu léčiv používaných v každodenní praxi a ovlivňujících hladinu hormonů štítné žlázy lze konstatovat metoklopramid (snižuje hladinu TSH), sulfonamidy (snižují hladinu T4, T3, TSH), salicyláty (snižují T4). Jedním z etiologických faktorů sekundární hypotyreózy může být iatrogenní hyperkorticismus způsobený dlouhodobým užíváním glukokortikoidů. Mechanismem tohoto porušení je potlačení funkce štítné žlázy v důsledku inhibice sekrece adenohypofýzou TSH.

Terciární hypotyreóza je způsobena vrozenými malformacemi, hypotalamickými tumory, encefalitidou.

Periferní hypotyreóza je registrována v případech vrozené rezistence cílových tkání k hormonům štítné žlázy nebo při inaktivaci cirkulujícího T3, T4, TSH.

V praxi se obvykle zabýváme primární hypotyreózou.

Klinické příznaky. Hypotyreóza je charakterizována velkým množstvím klinického obrazu. Příznaky onemocnění se objevují postupně. Počáteční projevy hypotyreózy jsou charakterizovány špatnými a nespecifickými symptomy: slabostí, letargií, únavou, snížením tělesné teploty. Snížení bazálního metabolismu, porušení termoregulace s převahou přenosu tepla nad produkcí tepla snižuje toleranci na chlad. Zvířata hledají teplé místo, stoupají k majiteli pod přikrývkou.

Ve většině případů (62%) je na straně kůže nedostatečnost štítné žlázy doprovázena celkovou difuzní alopecií (alopecie) nebo ztenčením srsti na zádech a bocích zvířete bez známek poškrábání. Zvíře vypadá velmi neupravené: rozcuchané, tenké a matné vlasy, nafouklý čenich. Poměrně často (21%) je alopecie zadní části nosu a hřbetní povrch ocasu - „krysí ocas“. Výjimečnější variantou vývoje onemocnění je pomalý opětovný růst vlasů po stříhání (5%) při absenci alopecie nebo fokální alopecie v bederní oblasti a zádi (14%). Zpomalení průtoku periferní krve, současná anémie a specifický edém („mucinóza“) způsobují, že se kůže cítí chladná, zahuštěná a napnutá, jako prase. Přebytek glukoaminových glykanů v hypotyreóze mění koloidní strukturu pojivové tkáně, zvyšuje její hydrofilitu, která tvoří myxedém za podmínek pomalého proudění lymfy. V důsledku toho nabubřelý tvar nabývá výrazu smutku, což je to, co si majitelé všimnou první. U psů světlých barev je často vidět akné - komedony, zejména v zádech a břiše. Charakteristická je také hyperpigmentace plešatých oblastí, protože v podmínkách podchlazení je aktivita jiných žláz s vnitřní sekrecí, primárně kůry nadledvin, omezená a v důsledku toho je zvýšena syntéza ACTH a jeho propojených MSH. Často si můžete všimnout žloutnutí kůže, což je vysvětleno pomalou transformací β-karotenu na vitamin A. Svědění při hypotyreóze se vyskytuje pouze u komplikace otitis síry a tradermatitidy s melasiózou (onemocnění způsobené multiplikací kvasinkového typu) nebo bakteriální infekce (Staph..

Mezi dalšími příznaky je možné zaznamenat sírovou otitis, která je registrována v 56% případů a Pododermatitis (23%). 82% zvířat s hypotyreózou má nadváhu. Někdy majitelé dávají pozor na chraplavý hlas psa, který je obvykle spojován se zimou (6%).

Je třeba poznamenat, že bradykardie, popsaná ve většině zdrojů jako stálý společník hypotyreózy, je pozorována relativně vzácně - v 15% případů.

U fen jsou velké intervaly mezi estry - až 8-10 měsíců, u mužů - nedostatek zájmu o opačné pohlaví. Je třeba poznamenat, že pokles tyroxinu v krvi zpětnovazebním mechanismem zvyšuje sekreci TSH a často prolaktinu. Proto hypotyreóza často zhoršuje příznaky falešného těhotenství.

Nejčastěji se příznaky hypotyreózy vyskytují u psů plemene malého pudla (29,2%), francouzského buldočka (16,7%) a anglického buldočka (12,5%).

U pudlů se hypotyreóza vyskytuje v nejklasičtější formě s velkou fokální nebo celkovou alopecí, která se táhne od pasu k celému tělu, alopecie nosní dorsy a dorzálního povrchu ocasu, snižuje toleranci na chladnou a tupou, edematózní kůži. Poměrně často je tento proces doprovázen komplikovanou sírovou otitis a pododermatit a tendencí k obezitě. U bulldogů jsou klinické projevy hypotyreózy obvykle omezeny na zánět středního ucha, suchou keratokonjunktivitidu a alopecii nosní části zad, ale mají nejnižší hodnoty T4 - 8,0-9,0 nmol / l.

Studium "hormonálního zrcadla" krve odhaluje primární nebo sekundární povahu léze: pokles hladiny T4 a zvýšení TSH indikují primární původ patologie: pokles hladiny obou hormonů hovoří ve prospěch sekundární nebo terciární povahy onemocnění. Někdy je možné diagnostikovat latentní formu primární hypotyreózy, u níž jsou klinické příznaky hypotyreózy mírné, hladina T4 je normální, ale TSH je zvýšená. Je obtížné diagnostikovat případy periferní hypotyreózy spojené s generalizovanou nebo částečnou rezistencí cílových tkání k účinkům hormonů štítné žlázy v důsledku genetických faktorů. V literatuře o veterinární medicíně taková onemocnění nejsou popsána.

U psů s hypotyreózou je počet erytrocytů významně snížen o 8,8%, hladina cholesterolu se zvyšuje o 2,43 krát, obsah kreatin kinázy o 13,7 krát, alkalická fosfatáza - o 8,7 krát, triglyceridy - o 5,7 krát ve srovnání s normou. Vývoj anémie u hypotyreózy je způsoben potlačením erytropoézy (produkce červených krvinek v červené kostní dřeni) v důsledku snížení bazálního metabolismu, zhoršené absorpce železa a vitamínu B12 v gastrointestinálním traktu, což určuje potřebu kyanokobalaminu (vitamínu B12) a léčiv obsahujících železo při léčbě hypotyreózy. Zvýšení obsahu krve v produktech lipolýzy (cholesterol, triglyceridy) je způsobeno zpomalením využití a eliminací metabolitů tuků, to vše je doprovázeno příznaky cholestázy (zvýšení alkalické fosfatázy) a obezity. Prudký nárůst aktivity kreatinfosfokinázy je považován za velmi charakteristický znak hypotyreózy a je důsledkem převahy katabolických procesů v kosterních svalech.

Elektrokardiogram může mít při diagnóze hypotyreózy sekundární význam, ale takové změny (bradykardie, redukce napětí zubů) nejsou příliš specifické.

Pokud tedy klinická data naznačují podezření na hypotyreózu, je diagnostický test optimální:

Stanovení T4 v krvi pro potvrzení diagnózy hypotyreózy.

Stanovení TSH pro stanovení primární nebo sekundární povahy patologie.

Stanovení imunogramů (CD3 +, CD4 +, CD8 +, CIC) k vyloučení případů autoimunitní tyreoiditidy.

Stanovení cholesterolu, alkalické fosfatázy, ALT.

Studium morfologických parametrů krve umožňuje stanovit potřebu korekce systému tvorby krve.

Léčba. Léčba hypotyreózy, bez ohledu na základní příčinu, by měla spočívat v celoživotní substituční léčbě psa. V tomto ohledu jsme předepsali lék levotyroxin (L-tyroxin) v dávce 30 µg / kg tělesné hmotnosti jednou denně orálně po dobu 90 dnů. Bylo doporučeno zahájit léčbu nižší dávkou (5 μgkg), protože rychlé obnovení euthyroidismu je doprovázeno zvýšením anabolismu, zvýšením spotřeby kyslíku v myokardu a může způsobit nebezpečnou tachykardii. Kromě L-tyroxinu byl lék, mexidol, zahrnut do léčebného režimu, protože má hypolipidemický účinek, snižuje celkový cholesterol a lipoproteiny o nízké hustotě, inhibuje peroxidaci lipidů, zvyšuje aktivitu superoxid dismutázy, zlepšuje synaptický přenos a transport mediátorů. Mexidol. podáván v dávce 1 ml / 10 kg tělesné hmotnosti intramuskulárně jednou denně po dobu 10 dnů.

Po 45 a 90 dnech po ošetření byla zvířata podrobena opakovanému klinickému vyšetření. Byl proveden krevní test na přítomnost změn biochemických parametrů v procesu léčby a stanovení změn hladiny hormonů štítné žlázy a kortizolu.

S historií bylo zjištěno, že po 15 dnech se zvířata staly aktivnějšími, zájem o životní prostředí, zvýšená vzrušivost zmizely. Pokud jde o kůži, pak byl pozitivní trend. Hyperpigmentace kůže zmizela u dvou zvířat od pěti do 45 dnů. Srst se začala zotavovat, konkrétně oblasti symetrické alopecie začaly být pokryty vlnou, seborrhea zmizela.