Image

Zjevná hypotyreóza

Štítná žláza je jediným vnitřním sekrečním orgánem se schopností hromadit produkované hormony. Jedním z nejčastějších endokrinních autoimunitních onemocnění u lidí žijících v oblastech s nedostatkem jódu je manifestní hypotyreóza (MG), která se také nazývá primární.

Co to je?

Zjevná hypotyreóza (MG) je porucha štítné žlázy doprovázená snížením nebo zastavením produkce hormonů štítné žlázy způsobených poškozením nebo destrukcí tkání štítné žlázy (štítné žlázy).

Primární hypotyreóza je rozdělena do etap:

 • subklinické (latentní);
 • manifest;
 • komplikované

Liší se v závažnosti poškození těla a projevu příznaků charakteristických pro každou fázi onemocnění.

MG je zase dvou typů:

 • kompenzována (štítná žláza produkuje hormony štítné žlázy v nedostatečných množstvích);
 • dekompenzované (hormony potřebné pro tělo nejsou produkovány).

Tyto typy se liší v komplexnosti zotavení, léčebném režimu a udržovací terapii.

Zjevná hypotyreóza může být jak vrozená, tak získaná choroba. Běžné příčiny odchylek ve výrobě TG jsou uvedeny v následující tabulce:

S MG se zvyšuje hladina hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH) a klesá hladina volných hormonů T3 a T4. Hormony štítné žlázy (TG) mají široké spektrum účinku na lidské tělo:

 • zvýšení vychytávání glukózy buňkou;
 • stimulovat produkci buněčných enzymů;
 • práce oddělení lidského těla se zvyšuje a jeho funkce se zlepšují.

Nedostatek TG vede k nejrůznějším závažným patologiím v práci vnitřních orgánů člověka.

S včasnou, přesnou diagnózou je toto onemocnění přístupné účinné terapii.

Příčiny a důsledky

Změny ve štítné žláze související s věkem zahrnují poruchy hormonálního a imunitního systému. S rozvojem hypotyreózy přestanou buňky štítné žlázy plnit své funkce a imunita je vnímá jako nepřátelskou, což vyžaduje destrukci.

MG u mužů

Působení hormonů štítné žlázy v mužském těle ovlivňuje vývoj a funkční aktivitu reprodukčního systému. Včasná diagnóza je však obtížná vzhledem k nízkému výskytu zjevné hypotyreózy u mužské části populace ve srovnání se samicí. V počátečním stádiu jsou příznaky onemocnění nepřítomné nebo mírné, ale pak se s dalším rozvojem nemoci objevují náhle. V mužském těle se MG projevuje agresivně, rychle. Diagnóza nemoci se objevuje pozdě, čas je vynechán a lékařská a chirurgická léčba bude neúčinná. Když nemoc vstoupí do komplikované fáze, impotence začne se vyvíjet u mužů.

U dětí

Nemoc se projevuje hypothyroidismem u dětí je vrozená. To je způsobeno abnormalitami ve vývoji štítné žlázy v 4-9 týdnech těhotenství. TG je nezbytný pro tvorbu mozkových struktur a následný normální vývoj mozku dítěte.

V nitroděložním vývoji

Onemocnění štítné žlázy se vyskytuje pod vlivem thyrotoxických léků užívaných nastávající matkou, stejně jako u autoimunitní tyreoiditidy u těhotných žen. Fetální infekce nelze vyloučit. K vyloučení diagnózy "manifestní hypotyreózy" a patologických stavů štítné žlázy u plodu, je matka předepsána testy na obsah odpovídajících hormonů.

Pozdní diagnostika onemocnění a pozdní léčba vede k celoživotnímu postižení dítěte.

Po porodu

Rodiče by měli věnovat zvýšenou pozornost, pokud má dítě v prvních dnech a měsících života příznaky:

 • otoky sliznic;
 • špatný výtok meconium;
 • pozdější pád z pupečníku;
 • pupeční hernie;
 • prodloužená žloutenka;
 • pasivita, letargie, ospalost, rychlá únava.

Projev těchto příznaků ukazuje na přítomnost vrozené hypotyreózy.

Nemocné dítě je ve vývoji o 3 měsíce déle, nedrží hlavu. Později se nemůže otočit na své straně, nesednout, přidávat váhu špatně, nepřichází do styku s ostatními. Na pozadí nedostatku hormonů štítné žlázy se vyvíjí anémie a problémy ve struktuře a fungování srdce.

U kojených dětí jsou příznaky nemoci mírné, protože nedostatek TG je naplněn mateřským mlékem. Přechod na umělé krmení a zavádění doplňkových potravin urychluje projev vrozené choroby.

Teenageři

Nejčastější příčinou onemocnění u dospívajících je přítomnost nedostatku jódu. Vývoj zjevné hypotyreózy vede ke zpoždění duševního vývoje, snížení imunity, zvýšené únavě, rozptýlené pozornosti, která ovlivňuje výkonnost školy. U těžkých projevů MG u dospívajících pacientů dochází ke zpoždění puberty a fyzickému vývoji.

U žen

Zástupkyně žen jsou náchylnější k onemocnění štítné žlázy než muži. Hlavním důvodem je citlivost ženského těla na výkyvy hormonálních hladin. Často je manifestní hypotyreóza vyvolána těhotenstvím, porodem a nástupem menopauzy. Nedostatek jodu, anémie také zvyšují riziko onemocnění. Selhání hormonálního pozadí ovlivňuje produkci pohlavních hormonů, vede k menstruačním poruchám, zániku zrání, neplodnosti a patologii centrálního nervového systému.

Během těhotenství

Ostré alarmující změny v hormonálním pozadí během těhotenství jsou nebezpečné jak pro matku, tak pro nenarozené dítě. Při diagnostice, ale bez léčby, těhotenství končí potratem. Časté případy úbytku plodu kdykoliv a poruchy placenty. S nedostatkem hormonů štítné žlázy je pravděpodobnost, že bude mít dítě s více patologiemi, vysoká.

S menopauzou

S nástupem menopauzy se produkce hormonu štítné žlázy a estrogenů nevratně snižuje. To je způsobeno změnami souvisejícími s věkem a restrukturalizací fyziologických funkcí v ženském těle.

Manifestní hypotyreóza je detekována u 7-10% žen a 2-3% mužů. Podle statistik se každý rok projeví 5% případů latentní formy onemocnění.

Příznaky

Projevy nemoci jsou různé. Rozdíly symptomů závisí na stadiu onemocnění. V subklinickém období hypotyreózy se tělo snaží vyplnit TG deficit sám, takže je onemocnění asymptomatické.

Ve zjevné formě se příznaky choroby jeví jasně a živě.

První alarmující projevy onemocnění u dospělých jsou:

 • pocit chladu;
 • nepřiměřené snížení tělesné teploty;
 • rychlý přírůstek hmotnosti bez zjevného důvodu. Tělesná hmotnost zůstává u sportu a diety nezměněna;
 • otoky sliznic;
 • zácpa;
 • apatie;
 • deprese a psychóza;
 • slabost, poruchy spánku, letargie;
 • zhoršení vzhledu vlasů, kůže a nehtů;
 • porucha paměti a koncentrace.

Tyto příznaky se podobají projevům avitaminózy, ale po užívání vitamínů se situace zhoršuje.

Při absenci diagnózy a léčby jsou příznaky zjevné hypotyreózy doplněny:

 1. porušení menstruačního cyklu (ve formě zpoždění);
 2. pomalý puls;
 3. dušnost;
 4. arytmie;
 5. pocit zúžení hrdla a jícnu;
 6. chrapot;
 7. snížené libido.

Pokud budete ignorovat alarmující příznaky, absenci léčby a vývoj onemocnění u pacienta, centrální nervový systém je narušen, otok srdce, plic a mozku, dochází k vnitřním orgánům. Pacient spadá do hypotyreální kómy.

Diagnostika

Diagnóza onemocnění je komplikována absencí specifických symptomů. Manifestní hypotyreóza se vyskytuje pod klinickými maskami souvisejících onemocnění.

Proto musí endokrinolog důkladně zeptat pacienta na symptomy a přiřadit laboratorní testy na úroveň TSH a další metody vyšetření (ultrazvuk, radiografie, MRI nebo CT).

Laboratorní testy nezbytné pro diagnózu MG zahrnují:

 1. kompletní krevní obraz - zjistit přítomnost zánětlivého procesu počtem červených krvinek a ESR;
 2. Rebergův test, Zimnitskyho test - pro výjimku z terapeutických onemocnění urinogenitálního systému;
 3. krevní testy na hormony TSH, T3 a T4;
 4. odebrání krve pro imunogram, aby se vyloučil vývoj jiných autoimunitních onemocnění, a stanovení účinku imunitního systému na štítnou žlázu;
 5. krevní testy na cholesterol.

U ultrazvukového vyšetření štítné žlázy ve zjevné formě onemocnění dochází ke snížení echogenity orgánu, zhoršenému průtoku krve, cystám, uzlinám a novotvarům.

Léčba

Cílem léčby onemocnění je:

 • odstranění metabolických poruch;
 • kompenzace nedostatku hormonů;
 • normalizace fyzického a duševního stavu pacienta.

Optimální léčba manifestní hypotyreózy je substituční léčba s použitím léků obsahujících hormony štítné žlázy L-T4. Tyto léky podporují hladinu tyroxinu (T4) a trijodthyroninu (T3) nezbytného pro pacienta v krvi. Dávky se volí individuálně v závislosti na počáteční úrovni TG. Současně se předepisují vitamíny, léky ke zlepšení metabolismu v buňkách nervového systému, průběh masáže a gymnastika. V závislosti na komplikacích MG a přítomnosti příznaků komorbidit, endokrinolog předepisuje použití dalších léků. Trvání léčby je založeno na výsledcích testů provedených pacientovými analýzami. Ve vrozené formě zjevné hypotyreózy, hormonální terapie se provádí po celý život.

Kontrola

Pro kontrolu změn hormonálního pozadí je pacientovi předepsán pravidelný odběr krve pro klinické a laboratorní studie. Četnost období určeného ošetřujícím lékařem.

Lidové léky

Léčba tradičními metodami nemůže nahradit hormonální přípravky, proto jsou tradiční léky pouze doplňkovou léčbou pro léčbu drog.

Příjem jakéhokoliv prostředku ovlivňujícího činnost štítné žlázy musí být nejprve projednán se svým lékařem.

Pokud máte podezření na zjevnou hypotyreózu, měli byste co nejdříve kontaktovat kliniku, projít nezbytnými testy, absolvovat předepsané studium, striktně dodržovat doporučení lékaře a sami se léčit.

Symptomy a léčba manifestní hypotyreózy

Zjevná hypotyreóza je endokrinní onemocnění, které je nedostatkem štítné žlázy štítné žlázy.

Obecné informace

Je to nedostatek hormonu, který štítná žláza produkuje a který je dnes nejčastěji diagnostikován a je nejčastější poruchou endokrinního systému.
Hypotyreóza je rozdělena na primární, sekundární a terciární. Na rozdíl od mužů, u nichž jsou primární patologie stanoveny ve 3% případů, u žen toto číslo dosahuje 10%. Hlavní příčinou onemocnění žen je věk. Obvykle trpí touto chorobou ženy středního věku a starší ženy.
Kvůli destruktivním změnám ve štítné žláze, během diagnózy, všude se nachází tyreoidální (primární) hypotyreóza. Důvody pro to mohou být odlišné a často i neznatelné na počátku jejich vývoje. Mezi ně patří: autoimunitní tyreoiditida, rehabilitace po operaci na žláze nebo po expozici radioaktivním jódem. Také příčina počáteční fáze onemocnění může sloužit jako kombinace s chronickými onemocněními endokrinní i obecné povahy.

Příčiny hypotyreózy

Hlavním rozdílem tohoto onemocnění od podobného je jeho rychlý rozvoj. Příčiny narušení endokrinního systému:

 • Dědičnost, stejně jako vrozené anomálie žlázy;
 • Nedostatek užitečných stopových prvků a jódu v konzumované potravě;
 • Riziko onemocnění a těch, kteří podstoupili operaci pro roztříštěné nebo úplné odstranění štítné žlázy;
 • Negativní následky vznikají také při terapii, která zahrnuje šokové dávky tyreostatických léků, které potlačují produkci hormonů.

Pokud existuje i jeden z těchto důvodů, onemocnění se může objevit v atypické formě. Proto je při prvním náznaku slabosti lepší poradit se s lékařem. Čas strávený diagnostikou výrazně urychlí a zjednoduší proces zpracování.

Reprodukční funkce

Člověk potřebuje udržovat hladinu hormonů štítné žlázy v normálních podmínkách, protože tento orgán přímo ovlivňuje funkci reprodukce.
Zajištění normální embryogeneze je hlavní funkcí žlázy u ženy. To je embrogyne ovlivňuje vývoj plodu, vytvoření jeho centrální nervové soustavy a pohybového aparátu, stejně jako imunitní systém. Pokud je v těle matky nedostatek hormonů štítné žlázy, plod trpí značně. Zvláště jeho CNS. Je třeba poznamenat, že tyto děti se rodí se sníženými IQ a kognitivními schopnostmi.

Příznaky

Symptomy hypotyreózy do značné míry závisí na tom, jak zanedbaná nemoc je. Jsou jak vnitřní, tak vnitřní. Zatímco subklinický typ je pomalý a zpočátku nepostřehnutelný, manifestní forma se odhaluje mnohem rychleji a nemá cenu zdržovat se na klinice. Tělesně potlačuje hypotyreóza štítné žlázy až do určité doby. Když však časem klesá hladina hormonálních hladin a onemocnění se dekompenzuje, je pozorován živý klinický obraz. Často se vyskytují komplikace.

Primární symptomy nemoci zahrnují následující příznaky, někdy prostě nepostřehnutelné: ostré a bezdůvodné zvýšení hmotnosti, které není omezeno cvičením a dietou, lhostejným přístupem ke všemu kolem. Křehké nehty, vypadávání vlasů, slabost, zhoršená paměť. Tyto příznaky onemocnění se často zaměňují za běžný nedostatek vitamínů. Pokud si všimnete těchto příznaků, měli byste okamžitě kontaktovat kliniku s endokrinologem.
Pokud ignorujete počáteční příznaky, onemocnění se stává závažnější formou. Příznaky nedostatku hormonů štítné žlázy jsou výrazně zhoršeny. Menstruační cyklus se významně mění nebo tento cyklus zcela chybí. Srdeční aktivita je narušena: pulz se zpomaluje, dýchání je těžší. Není neobvyklé, že pacienti cítí stlačení jícnu nebo průdušnice uvnitř. Také chraplavý hlas.
Při absenci terapeutického zásahu onemocnění pokračuje. Pacient má vnitřní a vnější edém orgánů a ještě závažnější problémy. Léčba onemocnění štítné žlázy hypotyreózou v této fázi nemůže bez resuscitace. Pokud se to neprovádí včas, způsobuje myxedémová kóma rozsáhlý edém, ve kterém mozek trpí, plíce selhávají.
Na klinice se hypotyreóza léčí poté, co se pacient stane dispenzárním účtem.

Diagnostika

Pokud se žena obrátí na endokrinologa, který odhalil známky nerovnováhy nebo má jen určité stížnosti, lékař nařídí úplné vyšetření. Kromě obecného přehledu, který pomůže nalézt řešení problému štítné žlázy, zahrnuje diagnóza moderní metody a analýzy.
Pacient podstoupí následující testy na hypotyreózu:

 • Obecný krevní test. S ním lékaři dokážou identifikovat hypochromní anémii, eosinofilii, zvýšenou ESR
 • Analýza moči
 • Krevní test na hormony. Tato analýza může pomoci identifikovat hypotyreózu v rané fázi. Protože se významně zvyšuje hladina onemocnění tyreotropinu.
 • Biochemické a imunologické krevní testy.

Navzdory vysoké úrovni medicíny, diagnóza hypotyreózy často způsobuje mnoho potíží a problémů, a to:

 • Nedostatek specifických symptomů, které se vyskytují výhradně u hypotyreózy
 • Nespecifické symptomy jsou podobné příznakům jiných onemocnění. Podle statistik má asi 15% zdravých lidí jeden nebo více symptomů hypotyreózy.
 • Neexistuje žádný vztah mezi stupněm nedostatku hormonu štítné žlázy.

Pro zjištění, jak si štítná žláza zachovala schopnost plnit své přímé funkce, se používá scintigrafie. Zbytek počítačové techniky (rentgenové paprsky, tomografie atd.) Se používá k dosažení konečné diagnózy a výběru správné léčby. Pro léčbu hypotyreózy s velkým úspěchem by diagnóza měla být prováděna i jinými lékaři. Tento gynekolog, imunolog, kardiolog, který rozhoduje, jak poškodil všechny důležité orgány a systémy vitální aktivity.

Subklinická hypotyreóza

Subklinická kompenzovaná hypotyreóza je v medicíně poměrně běžná. Jeho zvláštnost spočívá v tom, že je téměř nemožné diagnostikovat konvenčními klinickými metodami. Jediným jasným znakem je zvýšená koncentrace TSH, zatímco hormony štítné žlázy jsou normální, nebo jejich hladina je mírně snížena.

Léčba zjevné hypotyreózy

Léčba je předepsána až po kompletní diagnóze, protože léčba obvykle trvá celý život a změna je poměrně problematická. Proto by měl ošetřující lékař s pacientem vynaložit veškeré úsilí k léčbě.

Nejdůležitější je udržet pacienty správným způsobem života a striktně dodržovat všechny pokyny lékaře.

Je také nutné včas, s dodržením všech doporučených dávek k užívání léků a v žádném případě by se neměly snažit o samoléčení. To platí zejména pro těhotné pacientky a ženy v reprodukčním věku.
Následky zničení nemocné žlázy obnovují hormonální léky. Jsou základem komplexní terapie.
Pro zlepšení metabolických procesů v těle jsou předepsány tyroxin, levotyroxin nebo jiné umělé preparáty hormonů štítné žlázy. Rovněž jsou napsány speciální komplexy, které obohacují základní vitamíny, minerály a stopové prvky. Plně konsolidovat pomocí speciální diety. Má následovat několik pravidel, a to:

 • Je zcela zakázáno jíst sádlo, klobásy, maso s vysokým obsahem tuku a také sladké, moučné a alkoholické nápoje;
 • Menu by mělo upřednostňovat produkty s vysokým obsahem vlákniny (nízkotučné sýry a tvaroh, dietní drůbeží maso). Místo chleba se doporučuje jíst sušenky;
 • Omezeno na použití másla a ryb, ve kterých je hodně tuku;
 • Měli byste také snížit spotřebu soli, různých koření a pít méně

Prevence hypotyreózy je udržení zdravého a atletického životního stylu, správné výživy a minimalizace špatných návyků. Stojí za to také zapomenout na samoléčbu a jít přímo do nemocnice při prvních známkách indispozice.

Co je manifestní hypotyreóza?

Zjevná hypotyreóza je porucha štítné žlázy, ve které dochází ke zvýšení koncentrace thyrotropinu (TSH) v krvi nad horní hranici normálu, s nízkou koncentrací volného tyroxinu (T4) a trijodthyroninu (T3).

Včasná diagnostika tohoto onemocnění pomůže vyhnout se vážným následkům se zdravím, včetně rozvoje těžké hypotyreózy a srdečních onemocnění.

Typy hypotyreózy

Hypotyreóza - co to je a jak ji správně léčit, řekne jen lékař. To je stav, při kterém v těle cirkuluje příliš málo hormonů štítné žlázy.

Existuje několik typů hypotyreózy. Jejich klasifikace závisí na příčinách a závažnosti onemocnění.

V závislosti na projevu onemocnění se rozlišují tyto typy:

 • latentní typ;
 • zjevná hypotyreóza;
 • dekompenzováno;
 • kompenzovaná hypotyreóza.

Třídění podle závažnosti:

 1. Primární hypotyreóza - poškození štítné žlázy vede ke zpoždění produkce tyroxinu a trijodthyroninu.
 2. Sekundární hypotyreóza - poškození hypofýzy vede ke snížení počtu TSH v těle. Štítná žláza produkuje hormony ve správném množství.
 3. Terciární hypotyreóza - poškození hypotalamu vede ke snížení počtu TSH v těle. Hypofýzy přestávají produkovat hormony štítné žlázy. Příčinou sekundární (terciární) hypotyreózy může být zničení hypotalamu rakovinou nebo traumatem.

Příčiny a rizikové faktory onemocnění

Příčiny hypotyreózy jsou následující:

 • chronická autoimunitní tyreoiditida;
 • resekce štítné žlázy;
 • léčba thyrotoxikózy radioaktivním jódem (jod uvolňuje elektrony, které ničí buňky štítné žlázy);
 • ozáření krku v důsledku rakoviny (záření poškozuje buňky štítné žlázy);
 • nadměrné množství látek obsahujících jód (nadbytek jódu blokuje tvorbu hormonů štítné žlázy);
 • nedostatek jodu ve stravě (nedostatek jodu blokuje syntézu dostatečného množství hormonů štítné žlázy);
 • použití určitých léků, jako je fenytoin, nitroprusid sodný, sloučeniny lithia (inhibují produkci hormonů štítné žlázy nebo zvyšují jejich rozpad v játrech);
 • vrozený nedostatek enzymů nezbytných pro produkci hormonů štítné žlázy, nepřítomnost nebo hypoplazie štítné žlázy (vrozená hypotyreóza).

Nedostatečné množství hormonů štítné žlázy vede k narušení metabolických procesů (transformace proteinů, cukrů a tuků).

Snižuje se také distribuce kyseliny hyaluronové (hlavní složka pojivové tkáně, která vytváří zejména kůži, svaly).

Jeho akumulace v pojivové tkáni způsobuje retenci vody a výskyt edému. Přebytečná voda se hromadí v srdci a ve svalech. To vede ke zvýšení jejich velikosti.

Manifestovatelná thyrotoxikóza může nastat v důsledku porušení biosyntézy hormonů štítné žlázy (dědičné).

Hypotyreóza je častější u žen než u mužů, zejména po 60 letech věku.

Symptomatologie

Podezření na onemocnění štítné žlázy bude dáno následujícími příznaky pozorovanými pacientem a jeho rodinou:

Onemocnění je často doprovázeno zácpou, u těžkých forem hypofýzy štítné žlázy se může vyskytnout střevní obstrukce a také hromadění tekutiny v břišní dutině v plicích.

Pacientka močí méně často.

U žen jsou pozorovány nepravidelnosti menstruace (cykly jsou významně sníženy, menstruace se stává hojnější), což vede k obtížím při výskytu těhotenství a potratu. Muži trpí sníženým libido a erektilní dysfunkcí.

V případě Hashimotovy nemoci (zejména na počátku jejího vývoje) se mohou objevit příznaky zhoršení, které jsou charakterizovány:

 • náhlé zvětšení a citlivost štítné žlázy;
 • zvýšení teploty;
 • nástup příznaků hypertyreózy - vyskytují se v důsledku poškození parenchymu štítné žlázy a náhlého uvolnění hormonů v ní obsažených.

Symptomy exacerbace obvykle přecházejí spontánně, pak se vyvíjí jasná hypotyreóza.

Výše popsané symptomy mohou být předchozí stadií subklinické hypotyreózy. Příznaky posledně uvedené jsou velmi omezené a nepostřehnutelné. Patří mezi ně:

 • poruchy nálady, deprese;
 • v laboratorních studiích - zvýšení koncentrace cholesterolu a TSH, je koncentrace T4 normální nebo na dolní hranici normy;
 • žádné jiné příznaky hypotyreózy.

U malých dětí jsou příznaky onemocnění následující:

 • žloutenka novorozenců;
 • zpoždění duševního a tělesného vývoje dítěte, jako je abnormální růst, potíže s jídlem, snížení mobility;
 • chraplavý hlas;
 • studená, šupinatá kůže.

Starší děti mají pomalejší růst, opožděnou pubertu, poruchy učení, nesnášenlivost za studena, zácpu, ospalost, bolesti hlavy, suché, křehké a tenké vlasy, suchou a drsnou pokožku.

Diagnóza onemocnění

Pro diagnózu tyreotoxikózy předepsat laboratorní testy, ultrazvuk, rentgen.

Označení TSH je hlavní studie onemocnění štítné žlázy. V závislosti na specifické formě hypotyreózy se hodnoty TSH tvoří takto:

 1. Primární hypotyreóza - TSH je zvýšená (hypofýza se snaží stimulovat štítnou žlázu k produkci hormonů, ale poškozená štítná žláza z nich nemůže produkovat dostatek).
 2. Sekundární hypotyreóza - TSH je snížena (poškozená hypofýza přestává produkovat TSH, štítná žláza nedostává informaci, že tělo nemá tyroxin a trijodthyronin).
 3. Terciární hypotyreóza - snížení TSH (pokles TSH v důsledku hypotalamické dysfunkce).

Pro potvrzení diagnózy Hashimoto nemoci je užitečné označení protilátek anti-TPO (nejčastěji) a anti-TG. Jejich zvýšené hladiny se vyskytují u více než 90% pacientů.

Lékař musí také pacienta odkázat na základní krevní testy: profil lipidů (cholesterol a triglyceridy) a jaterní testy (ALAT, ASPAT, bilirubin) za účelem vyhodnocení výkonnosti jiných orgánů. V případě hypotyreózy mohou výše uvedené studie odhalit:

 • zvýšení koncentrace celkového cholesterolu a jeho poddruhů (tzv. frakcí) LDL a triglyceridů;
 • anémie (anémie) - snížení koncentrace hemoglobinu a počtu červených krvinek (červených krvinek);
 • zvýšení koncentrace enzymů: AspAT, LDH.

Ultrazvuk štítné žlázy umožňuje odhadnout velikost a strukturu. Lékař pečlivě prozkoumá změny ve struktuře orgánu, zkontroluje stav sousedních lymfatických uzlin.

Během studia ultrazvuku možná aspirační biopsie. Lékař s jehlou a stříkačkou načte fragmenty štítné žlázy.

Výsledný materiál se vyhodnocuje pod mikroskopem pro charakter změn. V případě Hashimoto nemoci mohou být vizualizovány velké počty lymfocytů ve štítné žláze.

U těžké, komplexní formy hypotyreózy může být vyžadováno posouzení vzhledu a funkce srdce. Lékař předepíše echokardiogram srdce a rentgenový snímek plic. To vám umožní vidět tekutinu, která je přítomna v pleurální dutině plic.

Léčba onemocnění

Bez ohledu na příčinu je manifestní hypotyreóza léčena léky. Terapie spočívá v užívání tyroxinu (zejména levotyroxinu) až do konce života.

Je lepší si ji vzít ráno 30 minut před snídaní. Jídlo snižuje vstřebávání tyroxinu.

Zpočátku lékař předepíše nižší dávku léku, která se bude postupně zvyšovat.

Optimální pro pacienta bude stanoveno po 3 měsících léčby (u mladých pacientů, kteří nemají závažné příznaky hypotyreózy, může být toto období sníženo).

Cílem léčby je kompenzace tyreotoxikózy, tj. poskytnou tělu dostatečné množství hormonů štítné žlázy.

Použití některých léků může snížit absorpci levotyroxinu v krvi. Tyto léky zahrnují přípravky z hliníku, vápníku a sloučenin železa.

V případě těchto léků může být nutné zvýšit dávku levotyroxinu.

Lidé trpící hypotyreózou jsou vystaveni zvýšení tělesné hmotnosti a zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Proto je nesmírně důležité udržovat vyváženou stravu.

Doporučeno 5 jídel denně: snídaně, II snídaně, oběd, odpolední čaj a večeře. Poslední jídlo by mělo být 2 až 3 hodiny před spaním.

Vyhněte se mastným potravinám, jako je vepřové maso, sýry, klobásy. Pro smažení používejte rostlinné oleje (například řepku).

Čerstvé zeleninové saláty se doporučuje připravit s olivovým olejem (vyhnout se majonéze). Mělo by se pamatovat na používání velkého množství ovoce a zeleniny.

Pacient musí poskytnout tělu nezbytný přísun jódu. Ten je přítomen v potravinách, jako je jodizovaná sůl, mořské ryby (například treska obecná, pollock), rajčata a chřest.

Pacient by měl zároveň omezit konzumaci potravin, které blokují absorpci jódu štítnou žlázou. Patří mezi ně růžičková kapusta, květák, fazole, hrášek, cibule.

Pokud pacient trpící hypotyreózou otěhotní, doporučuje lékař během těhotenství a kojení zvýšit dávku léku o 25–50%.

Nemocný by měl dodržovat doporučení lékaře a pravidelně užívat předepsané léky. Nezměňujte dávky nezávisle.

To může vést ke zhoršení stavu pacienta a opětovnému výskytu symptomů. Neméně důležité je pravidelné sledování, kontrola a studium koncentrace hormonů v krvi.

Zjevná hypotyreóza

Zjevná hypotyreóza je onemocnění endokrinního systému, které se projevuje formou nedostatku hormonu štítné žlázy. Jedná se o formu hypotyreózy, kterou lze identifikovat a vyléčit.

Popis onemocnění

Nedostatek tyreoidálního hormonu je nejčastěji diagnostikovaným a běžným onemocněním. Hypotyreóza může být primární, sekundární a terciární. Primární hypotyreóza je u žen diagnostikována třikrát častěji než u mužů. Tato nemoc se také nazývá dámy.

Ve věku žen začíná štítná žláza ničit, což způsobuje primární hypotyreózu. Příčiny nemoci nemusí být vždy zřejmé. Ve skutečnosti buňky žlázy jednoduše přestanou plnit svou funkci, nebo je imunitní systém vnímá jako cizí.

Vzhledem k tomu, že v těle nejsou žádné zbytečné hormony a každá z nich hraje určitou roli, čím dříve se projeví zjevná hypotyreóza, tím jednodušší bude vypracování odpovídajícího léčebného režimu a prevence komplikací.

Příčiny nemoci

Pro produkci hormonů potřebuje štítná žláza jód. Kromě toho je nezbytná hormonální rovnováha v endokrinním systému a citlivost receptoru na hormony štítné žlázy. Příčiny odchylek proto mohou být:

 • Genetická predispozice, například starší členové rodiny, trpí tímto onemocněním a v určitém věku se nachází u dětí.
 • Vrozené anomálie a funkce struktury žláz.
 • Nedostatek vitamínů a minerálních látek ve stravě, zejména nedostatek jódu.
 • Mezi rizikové faktory existuje chirurgický zákrok k odstranění části nebo celé žlázy.
 • Onemocnění může být výsledkem terapie šokovými dávkami tyreostatických léků, které inhibují vylučování hormonů.
 • Různé hormonální poruchy mohou také způsobit nemoc. Manifestní hypotyreóza je často detekována v přirozených, ale hormonálně nestabilních podmínkách u žen: puberta, těhotenství, poporodní, menopauza.

Komunikace s reprodukčním systémem

Většina hormonů je propojena, některé hormony mohou katalyzovat produkci jiných, nebo jsou jejich předchůdci. Jednou z funkcí hormonů štítné žlázy je regulace embryogeneze - tvorba placenty, zastavení uvolňování vajíčka, výživa embrya a transport živin.

Hormony žlázy zajišťují tvorbu pohybového aparátu, centrální nervovou soustavu až do vzniku vlastní žlázy dítěte a začínají produkovat hormony.

Existuje koncept poporodní hypotyreózy, kdy imunitní systém obnovuje svou práci na ochranu ženského těla, nikoli těla plodu, ale nadměrný výkon systému vede k masivním útokům protilátek na žlázu.

S nedostatkem hormonů štítné žlázy v mateřském těle má dítě odchylky ve funkci centrálního nervového systému a mozku, snížení inteligence a kognitivních schopností.

Symptomatologie

Symptomatologie se může projevit různými způsoby, záleží na stadiu nemoci. Kromě toho jsou příznaky zvláštní a neobvyklé, nicméně stále ukazují odchylku štítné žlázy.

Subklinická hypotyreóza se jeví jako pomalá a může trvat dlouho. Forma manifestu se vyvíjí velmi rychle a má živé příznaky, proto je důležité okamžitě kontaktovat endokrinologa pro diagnostiku a léčbu.

Pokud jde o hypotyreózu štítné žlázy, může být tělo dlouhodobě kompenzováno a nevykazuje vůbec žádné známky. Postupem času však bude hladina hormonů stále pociťována.

Primární manifestní hypotyreóza se projevuje v:

 • Přírůstek tělesné hmotnosti bez zjevného důvodu, váha neodchází od sportu a diety, ale i nadále se systematicky zvyšuje.
 • Psychologická nestabilita, nezájem o všechno kolem.
 • Slabost, letargie, nespavost, inertnost.
 • Slabost vlasů a nehtů, jejich křehkost, laminace, poškození paměti.

Často jsou tyto příznaky spojeny s nedostatkem vitamínů, ale po průběhu vitamínů a minerálů se situace nemění. Při dlouhodobé absenci léčby se onemocnění může změnit na zatíženou formu a primární znaky budou doplněny následujícími:

 • Porušení menstruačního cyklu, zejména zpoždění dochází častěji než časné menstruace, ale existuje taková možnost. Je třeba poznamenat, že krvácení nebo výtok uprostřed cyklu může sloužit jako signál rozvoje onemocnění reprodukčního systému způsobených nedostatkem hormonů štítné žlázy.
 • Poruchy srdečního rytmu, pomalý puls, těžké, přerušované dýchání.
 • Pocit zmáčknutí průdušnice, jícnu, chrapotu.
 • Vzniká edém končetin, u těžších forem edém vnitřních orgánů.

Léčba této formy začíná resuscitací, protože tento stav vnitřních orgánů ohrožuje myxedémový koma a otok mozku a plic.

Diagnostické metody

Když se odkazuje na endokrinologa, pacient je dotazován na její stav, stížnosti, na klinický obraz stížností. Je třeba poznamenat, že symptomy hypotyreózy jsou v mnoha ohledech podobné symptomům onemocnění centrálního a autonomního nervového systému, protože endokrinolog může také poradit neuropatologovi.

Laboratorní diagnostika zahrnuje následující testy:

 • Kompletní krevní obraz - podle koncentrace červených krvinek a ESR, lékař určuje přítomnost zánětlivého procesu v těle.
 • Analýza moči - vyloučení reprodukčních nemocí a posouzení stavu těla.
 • Krevní testy na hormony - umožňuje přesně diagnostikovat endokrinologická onemocnění, výsledky ukazují nárůst thyrotropinu v krvi.
 • Krevní test pro biochemii a imunogram. Určují imunitní proteiny v krvi a plazmě, vylučují rozvoj menších onemocnění, hodnotí odolnost těla a účinek imunitního systému na štítnou žlázu.

Diagnóza hypotyreózy je omezena skutečností, že symptomy onemocnění jsou podobné jiným onemocněním, a neexistují žádné specifické příznaky hypotyreózy. Pouze hormonální laboratorní testy nám proto umožňují zjistit příčinu onemocnění.

Pro posouzení zdravotního stavu scintigrafie žlázy se provádí i rentgenové nebo tomografické vyšetření pro potvrzení diagnózy. Jedná se pouze o řadu počítačových výzkumů orgánů, které nepřinesou pacientovi bolest nebo nepohodlí. Kromě neuropatologa mohou být naplánovány konzultace s gynekologem, imunologem a kardiologem.

Subklinická forma

Subklinická forma nemoci je zákeřná, protože její diagnóza je téměř nemožná. Jediným signálem vývoje této patologie je zvýšení koncentrace TSH s normální hladinou hormonů štítné žlázy, například T4 nebo T3.

Subklinická forma kompenzované hypotyreózy se obvykle projevuje velmi náhodně při diagnostice jiných onemocnění a při provádění hormonálních laboratorních testů.

Metody zpracování

Kompletní léčbu je možné předepsat až po kompletní diagnóze, protože specifičnost onemocnění neumožňuje, aby stokrát prohlásil pouze endokrinolog.

Léčba často pokračuje po celý život, ale to nesnižuje kvalitu života pacienta. Výběr léků musí být prováděn vědomě, aby nedošlo k poškození gastrointestinálního traktu a metabolismu.

Léčba zahrnuje substituční terapii - pacientovi je předepsáno užívat syntetické hormony štítné žlázy, zejména štítné žlázy.

Správná dieta a mírná fyzická aktivita jsou také vyžadovány. Podle správné stravy by mělo být chápáno odmítnutí tuků a tuků, sladkostí a mouky.

Pokud je onemocnění způsobeno jinými patologiemi, na kterých pacient pracuje, je možné po odstranění příčiny přestat užívat hormony. Pacienti jsou často odstraněni z hormonální terapie po několika kurzech a obnovení funkce žlázy.

Drogy

Mezi léky, které synteticky nahrazují hormony štítné žlázy nebo obnovují funkci štítné žlázy, předepište:

 • Tyroxin;
 • Alostin;
 • Divočák;
 • Jodid;
 • Jodbalans;
 • Jodomarin;
 • Bagothyrox;
 • Jod;
 • Kalcitonin;
 • Metizol;
 • Mercazolil;
 • Microdead;
 • Levothyroxin sodný;
 • Propitsil;
 • Tiamazol;
 • Tyrosol;
 • Eutirox.

V žádném případě samo-léky žádné z těchto léků - nesprávně zvolený lék a hormonální nerovnováha, v důsledku toho může vést k vážným následkům a kómatu.

Podle výsledků diagnózy a klinického obrazu jsou vybrány jeden nebo dva léky s režimem plovoucí dávky. Nejdříve si vezměte malé dávky, abyste zjistili odpověď organismu.

Pak je předepsán režim primární terapie, často dostávající třikrát denně. Poté každé tři měsíce pacient podstoupí opakované krevní testy na stanovení hormonů pro posouzení správnosti léčebného režimu a v případě potřeby jej upraví.

V budoucnu možné pokusy o snížení koncentrací hormonů a opakované testy pro stanovení funkce štítné žlázy a možnost ukončení příjmu hormonů.

Jaké jsou znaky zjevné formy hypotyreózy

Hypofunkce štítné žlázy v dnešní velmi časté nemoci, zejména mezi pohlavním stykem. Proto se nazývá i moderní nemoc žen. Existuje mnoho typů hypotyreózy, ale všechny se vyznačují snížením hladiny hormonů produkovaných štítnou žlázou.

Narušení hormonálního pozadí ovlivňuje nejen endokrinní systém, ale celé tělo. V tomto článku se budeme zabývat tím, co je manifestní hypotyreóza, jak je diagnostikována a léčena.

Jaký je rozdíl v onemocnění štítné žlázy?

Mezi nejčastější onemocnění štítné žlázy patří hypotyreóza a hypertyreóza, která se také nazývá thyrotoxikóza.

Jak vidíme, ve jménu nemoci je společná část slova - štítná žláza. To znamená porušení hormonálních funkcí štítné žlázy. Předpona "hypo" znamená, že štítná žláza syntetizuje své hormony v nedostatečném množství.

Předpona "hyper" se tedy týká patologie, při které štítná žláza produkuje hormony v nadbytku. Když thyrotoxicosis, množství hormonů štítné žlázy v krvi převyšuje normu, a tak urychluje všechny metabolické procesy v lidském těle. Na pozadí nedostatku hormonů štítné žlázy se metabolické procesy zpomalují.

Štítná žláza produkuje hormony štítné žlázy. Hlavní jsou: trijodthyronin (T3) a tyroxin (T4). Změny v činnosti žlázy probíhají pod kontrolou hypofýzy, která k tomuto účelu produkuje thyrotropní hormon (TSH).

Když se hladina T3 a T4 v krvi sníží, hypofýza začne syntetizovat větší množství TSH a tím stimulovat štítnou žlázu ke zvýšení produkce hormonů štítné žlázy. Aby se snížila syntéza hormonů žlázy, hypofýza produkuje méně hormonu TSH.

Jaký typ hypotyreózy je

Hypofunkce štítné žlázy se vyznačuje snížením syntézy hormonů T3 a T4.

V závislosti na příčině výskytu takové dysfunkce se rozlišují následující typy onemocnění:

 1. Primární - nemoc se vyvinula v důsledku toho, že došlo k selháním ve štítné žláze nebo imunitní systém vnímá své buňky jako cizí a začíná je zničit.
 2. Sekundární - došlo k selhání hormonální aktivity hypofýzy.
 3. Terciární - způsobené poruchou hypotalamu.

Rozlišují se následující typy primární hypotyreózy:

 1. Subklinická forma onemocnění je velmi pomalá a má rozmazané symptomy, které pacient přijímá pro projevy přepracování, sezónní deprese nebo jiného onemocnění. Pacient se často dozví o přítomnosti patologie náhodou, absolvování plánovaného lékařského vyšetření nebo kontaktování lékaře o jiné nemoci.
 2. Zjevná hypotyreóza je charakterizována výraznými symptomy, které v nepřítomnosti správně zvolené terapie postupují velmi rychle.

U některých žen se během těhotenství začíná projevovat manifestní hypotyreóza. Během tohoto období dochází k závažným hormonálním změnám v ženském těle, což může vést k narušení normálního fungování endokrinního systému.

Proč se vyvíjí zjevná forma onemocnění

Zvažte hlavní příčiny vzniku zjevné formy hypotyreózy:

 1. Onemocnění je způsobeno akutním nedostatkem jódu, zejména v kombinaci s nadbytkem vápníku a lithia v těle. Pro syntézu hormonů štítné žlázy je nezbytný jod. Je třeba poznamenat, že na pozadí mírného nedostatku jódu se projevuje hypotyreóza.
 2. U některých pacientů s chronickým zánětem tkáně štítné žlázy se časem vyvíjí její hypofunkce. Pokud se používá lékařská terminologie, autoimunitní onemocnění štítné žlázy se stává hypotyreózou.
 3. Vedení operace k odstranění části nebo celé štítné žlázy.
 4. Příjem velkých dávek tyreostatik - léků, které jsou předepisovány pacientům k léčbě tyreotoxikózy. Jejich působení je zaměřeno na zachycení jódu za účelem snížení hormonální aktivity žlázy. Hypertyreóza tak vstupuje do hypotyreózy.
 5. Důsledek radiačního poškození štítné žlázy nebo cílený průběh léčby orgánem radioaktivním jódem.
 6. Vrozené anomálie štítné žlázy - může existovat nedostatečný počet buněk produkujících hormony, nebo zcela chybí. U pacienta od narození je narušena syntéza hormonů štítné žlázy. Takoví pacienti nejsou více než 1% všech osob trpících hypotyreózou.
 7. Genetická predispozice k nemoci. Děti, jejichž rodiče mají hypofunkci štítné žlázy, mají větší pravděpodobnost, že diagnostikují nemoc ve věku.

Kromě toho často hormonální poruchy způsobují rozvoj manifestní hypotyreózy. U žen se tato selhání vyskytují během puberty, termínu těhotenství, doby zotavení po porodu, menopauzy. Konečnou diagnózu může provést pouze endokrinolog.

Příznaky hypofunkce štítné žlázy

Hypotyreóza se liší od subklinické formy onemocnění jasnou symptomatologií. Zpravidla může postupovat velmi rychle.

Proto byste měli ihned kontaktovat endokrinologa, jakmile se objeví první známky nedostatku hormonu štítné žlázy.

Tyto příznaky jsou typické pro různé dysfunkce štítné žlázy. Je velmi důležité provést diagnózu a zahájit kompetentní léčbu v počáteční fázi onemocnění, dokud nezačnou komplikace.

Časné příznaky hypofýzy štítné žlázy

Zjevná hypotyreóza v počáteční fázi má následující příznaky:

 1. Snížený výkon v důsledku ospalosti, únavy, snížené koncentrace, poškození paměti.
 2. Trpí častými bolestmi hlavy. Někteří pacienti popisují svůj stav, jako by se hlava stala litinou.
 3. Tělesná teplota se snižuje a tepová frekvence se snižuje a pocení se někdy jeví jako hojné.
 4. Tělesná hmotnost se navzdory dietě a sportu začíná systematicky zvyšovat.
 5. Existují systematické poruchy trávení. Většina pacientů si stěžuje na zácpu, spíše než na průjem.
 6. Nosní sliznice bobtná a je trápena chronickým nasycením nosu.
 7. Během dne pacient cítí slabou, letargickou a svalovou bolest a v noci je přerušovaný spánek a někdy je možná i nespavost.
 8. Vlasy ztrácejí lesk, přestávají a vypadávají. Hřebíkové desky se ztenčí a snadno se zlomí.
 9. Obličej, ruce a nohy nabobtnají.

Pozdní příznaky nemoci

Pokud se léčba manifestní hypotyreózy neprovádí, objeví se následující příznaky:

 1. Existují nesrovnalosti v práci kardiovaskulárního systému.
 2. Jsou narušeny procesy termoregulace a pocení.
 3. Roste tkáň štítné žlázy.
 4. Snižuje se střevní motilita, mění se žaludeční sliznice, vyvíjí se dyskineze žlučníku - jsou narušeny kontrakce orgánu a jeho kanálků.
 5. U žen se rozvine neplodnost.

Nemoc v manifestní formě může být kompenzována nebo dekompenzována. V prvním případě se tělo potýká s dysfunkcí, ale pravidelně dochází k exacerbacím. V druhém případě onemocnění neustále pokračuje.

Diagnóza zjevné formy hypotyreózy

Diagnóza manifestní hypothyroidismu zahrnuje následující studie:

 1. Analýza žilní krve pro hormony.
 2. Krevní test na přítomnost protilátek proti TSH.
 3. Ultrazvuk štítné žlázy. Pro identifikaci procesu změny funkce jiných orgánů v těle se provádí abdominální ultrazvuk.
 4. Po úplném krevním obraze můžete zjistit anémii - nízkou hladinu hemoglobinu v erytrocytech.
 5. Analýza moči.

Přístupy k léčbě onemocnění

Hlavní léčbou diagnózy manifestní hypotyreózy je hormonální substituční léčba syntetickými analogy tyroxinu. Předepisují se následující léky: Eutirox, Tireotome, L-tyroxin.

Endokrinolog předepisuje dávku léku a délku léčby pro každého pacienta individuálně. Závisí na množství hormonů štítné žlázy v lidském těle, jeho věku a příčině patologie.

Pokud má pacient autoimunitní tyreoiditidu ve složité formě, budete muset odstranit fragment štítné žlázy nebo celého orgánu. Rehabilitace po operaci zahrnuje užívání léků obsahujících hormony. Pokud byla odstraněna část štítné žlázy, musí být hormony přijaty na celý život.

Lidové léky na zjevnou dysfunkci žlázy lze považovat pouze za doplňkovou léčbu a pouze po konzultaci s ošetřujícím lékařem. Za určitých podmínek bude pacient muset léčit komplikace onemocnění:

 • pro zácpu je předepsáno účinné projímadlo;
 • za účelem zlepšení výkonu zažívacího systému jsou předepsány enzymy;
 • stabilizátory srdeční frekvence jsou vybrány, když se objeví problémy s funkcí srdce;
 • speciální masti se používají k uvolnění sliznice;
 • obnovit suché a křehké vlasy, stejně jako zředěné nehty pomocí speciálních nástrojů.

Aby léčba dosáhla maximálního účinku, musí pacient dodržovat speciální dietu. Jeho základní pravidla jsou:

 • minimální živočišné tuky;
 • jíst maximální množství vlákniny nalezené v zelenině a ovoci;
 • pravidelná spotřeba potravin obsahujících selen a jód;
 • snížení množství soli ve vaší stravě.

Když se objeví odtoky končetin, je nutné přísně sledovat množství spotřebované tekutiny denně. Jeho objem by neměl překročit 1,5 litru denně. Při závažném otoku může lékař snížit množství tekutiny na 600 ml denně. Nezávisle by taková rozhodnutí neměla být přijímána.

Jak hypotyreóza ovlivňuje těhotenství

Těhotenství vede ke snížení množství hormonů T3 a T4 až do poloviny těhotenství a pak je udržováno na nízké úrovni. Hormony štítné žlázy, včetně regulace embryogeneze. Ovlivňují tvorbu placenty, transport živin do embrya.

Zajišťují také tvorbu pohybového aparátu a centrální nervové soustavy dítěte do té doby, než se vytvoří štítná žláza, která je schopna produkovat hormony samy. S nízkou hladinou hormonů štítné žlázy v těle budoucí matky může dítě pociťovat abnormality ve funkcích centrálního nervového systému, snížené inteligenci a poškození duševních schopností.

Při hypotyreóze již štítná žláza nemocné ženy syntetizuje nedostatečné množství hormonů. Pokud je však onemocnění včas diagnostikováno a správně předepsáno léky, pak těhotenství a porod může jít bez komplikací. Aby nedošlo k vynechání možného projevu zjevné hypotyreózy, žena by měla přísně podle plánu darovat krev na hormony a podstoupit všechny preventivní prohlídky. Vitamíny, které mají ve svém složení jód, lze užívat pouze po konzultaci s endokrinologem.

Se zjevnou formou hypotyreózy na pozadí přetrvávajícího nedostatku hormonů štítné žlázy se stav pacienta zhoršuje a objevují se výrazné symptomy. Endokrinolog musí diagnostikovat patologii a předepsat léčbu. Bez včasné hormonální substituční terapie nebude štítná žláza a další orgány fungovat správně. Abyste se mohli zotavit, musíte striktně dodržovat všechna doporučení svého lékaře. Přejeme Vám zdraví!