Image

Hypotyreóza je tichý zloděj, který krade život. Symptomy, léčba hypotyreózy.

Hypotyreóza (myxedém) je onemocnění způsobené nedostatečným poskytováním orgánů hormony štítné žlázy. S hypotyreózou, téměř nic nebolí, ale život prochází: nic se nelíbí, kvalita života pacientů s hypotyreózou nechává mnoho být požadovaný. Pacienti s hypotyreózou často trpí depresivními stavy a často nemohou sami pochopit, co se s nimi děje.

Příznaky hypotyreózy

Hypotyreóza je častější u žen. Symptomy hypotyreózy jsou často obviňovány z únavy, přepracování, některých jiných nemocí nebo současného těhotenství, takže hypotyreóza je zřídka okamžitě detekována. Pouze včasná závažnost symptomů a rychlý rozvoj hypotyreózy jej může včas diagnostikovat. Subklinická hypotyreóza je často dlouho nerozpoznaná. Test s thyroliberinem odhalí skryté formy primární hypotyreózy.

Jak podezírat hypotyreózu

Při dlouhodobém užívání hypotyreózy:

 • Ospalost (hypothyroidní pacienti mohou spát 12 hodin denně po několik dní v řadě). Když hypotyreóza trápí denní ospalost.
 • Chilliness bez jakékoliv nachlazení, snížení tělesné teploty, nadměrné pocení.
 • Snížená imunita, časté nachlazení, včetně infekčních nemocí (např. bolest v krku).
 • Obecná letargie, záchvaty lenost hypotyreóza není neobvyklá.
 • Emocionální labilita: podrážděnost, slznost.
 • Snížená paměť a výkon, únava.
 • Obtížné vnímání nových informací.
 • Snížená rychlost reakce, pomalé reflexy.
 • Opuch tváře a končetin (na rozdíl od jiných edémů v hypotyreóze není na čelním povrchu holeně pod tlakem žádná díra pod tlakem).
 • Bledá kůže, možná se žlutavým nádechem.
 • Tupé oči, křehkost a vypadávání vlasů.
 • Tendence k hypotenzi (nízký krevní tlak).
 • Zahušťování jazyka, otisky zubů na jeho okrajích (příznak charakteristický nejen pro hypotyreózu, ale i pro onemocnění slinivky břišní).
 • Porucha motility žaludku (gastrostáza). Současně se vyprazdňování žaludku zpomaluje, trápí se řinčení, pocit těžkosti v žaludku.
 • Pocit komatu v krku a nepohodlí v krku (volitelný symptom).
 • Srdeční nebo pomalý tep, bolest v oblasti srdce.
 • Nevysvětlený přírůstek hmotnosti, navzdory absenci nadměrné spotřeby denních kalorií. Hypotyreóza způsobuje prudké zpomalení metabolismu, stává se problémem zhubnout s hypotyreózou, ale to je možné, pokud budete postupovat podle lékařských předpisů a následujících doporučení.
 • Zvýšené hladiny cholesterolu v krvi mohou vyvolat aterosklerózu.
 • Někdy se pacienti s hypotyreózou obávají artralgie (bolesti v kloubech).

Závažnost symptomů hypotyreózy závisí na stupni nedostatečnosti štítné žlázy, individuálních vlastnostech organismu.

V přítomnosti souběžných onemocnění je hypothyroidní klinika doplněna dalšími příznaky.

Existuje souvislost mezi hypotyreózou a rakovinou prsu?

Hypotyreóza, stejně jako jiná chronická onemocnění, zvyšuje riziko vzniku rakovina prsu. Ženy ve věku nad čtyřicet let musí mít mamografii prsu každoročně ve dvou projekcích, aby nemoc mohla začít hned na začátku a zahájit léčbu včas. Po 50 letech se mamografie provádí jednou za šest měsíců, i když se žena o nic nestará a netrpí hypotyreózou.

Jak dochází k hypotyreóze během těhotenství?

Během těhotenství se příznaky hypotyreózy mohou zhoršit.

Při absenci léčby nebo nesprávné léčbě hypotyreózy se může vyvinout hypotyreální (myxedém) kóma. Úmrtnost (úmrtnost), při které dosahuje 80% bez adekvátní léčby.

Vrozená hypotyreóza u dětí je zvláště nebezpečná, měla by být rozpoznána a zahájena léčba co nejdříve, a ještě lépe - odhalit latentní hypotyreózu při přípravě na těhotenství, aby se porodila. zdravé dítě.

Příčiny hypotyreózy

Hypotyreóza rozlišuje primární a sekundární.

 1. Primární hypotyreóza se vyvíjí na pozadí patologie samotné štítné žlázy:
 • S vrozenými anomáliemi nebo chirurgickým odstraněním štítné žlázy
 • Se zánětem štítné žlázy (tyreoiditida)
 • V případě autoimunitního poškození nebo po podání radioaktivního jodu
 • S nodulární nebo endemickou strumou
 • Chronické infekce v těle
 • S nedostatkem jódu v životním prostředí
 • Při léčbě tyreostatik (Mercazolil - účinná látka Tiamazol).
 • Při konzumaci potravin a léků, které inhibují funkci štítné žlázy (například rutabaga, zelí, tuřín, salicyláty a sulfa drogy, tymiánová bylina s dlouhodobým užíváním).

Primární autoimunitní hypotyreóza může být kombinována s adrenální insuficiencí, příštítnými tělísky a žlázami slinivky břišní. Hypotyreóza často vyvíjí chudokrevnost nedostatku železa. Možná kombinace hypotyreózy, lactorrhea (v důsledku hyperprolaktinémie) a amenorea (bez menstruace).

 1. Sekundární a terciární (centrální) hypotyreóza je způsobena poruchou funkce hypofýzy a hypotalamu.
 2. Při rezistenci tkáně na hormony štítné žlázy, inaktivaci T3 (trijodthyroninu) a T4 (tyroxin) nebo TSH (hormonu stimulujícího štítnou žlázu) cirkulujícího v krvi dochází k periferní hypotyreóze. Příznaky hypotyreózy se často vyskytují se zvýšenými hladinami kortizolu a estrogen, ty stimulují produkci globulinu vázajícího tyroxin (TSH) v játrech a mohou oslabovat účinky hormonů štítné žlázy.

Léčba hypotyreózy

Po průzkumu hladiny hormonu stimulujícího štítnou žlázu, thyroxinu a trijodthyroninu, předepsaného endokrinologem, podle svědectví, se substituční terapie hypotyreózy provádí pomocí syntetických hormonů štítné žlázy. Dávkování levotyroxinu nebo eutiroxu k léčbě hypotyreózy určuje pouze lékař. V nepřítomnosti srdeční patologie, během těhotenství, když je pacient mladší než 50 let, k dosažení euthyroidního stavu, je podávána plná náhradní dávka (bez postupného zvyšování). U sekundární hypotyreózy musí být léčba existující insuficience kůry nadledvin prováděna ještě před podáním L-tyroxinu, aby se zabránilo rozvoji akutní adrenální insuficience.

Pokud nebudou dodržována doporučení pro užívání léku, je obtížné dosáhnout plné náhrady. To zhoršuje skutečnost, že pacienti s hypotyreózou jsou často ve stavu deprese, neposlouchají to, co jim bylo řečeno, léky vynechají. Léčba hypotyreózy by proto měla být komplexní, včetně korekce psychického stavu pacienta.

U hypotyreózy způsobené nedostatkem jódu je Endonorm účinný (obsahuje organický jod). Existují kontraindikace pro použití přípravku Endonorm, poraďte se se svým lékařem.

Není špatné pro hypotyreózu pomáhá metody počítačové reflexologie a akupunktury (druh reflexologie), prováděné kompetentními odborníky. Ale za předpokladu, že hypotyreóza není způsobena organickou lézí tkáně štítné žlázy.

Jaké vitamíny mohou být navíc opity s hypotyreózou?

Dieta pro hypotyreózu

Je-li nutná hypotyreóza, je nutné vyloučit z dietních přípravků, které inhibují funkci štítné žlázy (uvedené výše). Přípravky obsahující sóju mohou snížit absorpci levotyroxinu a léčba hypotyreózy bude neúčinná.

Příjem tuků pro hypotyreózu by měl být také omezen, protože je špatně absorbován tkáněmi a může vést k rozvoji aterosklerózy.

Výživa pro hypotyreózu by měla být vyvážená, bohatá na vitamíny a stopové prvky (zejména selen). Pro nastavení nálady je žádoucí zahrnout do dietních potravin obsahujících tryptofan.

Hypotyreóza

Doba čtení: min.

Hypotyreóza je výsledkem nedostatečné produkce hormonů štítné žlázy nebo nedostatečného působení hormonu štítné žlázy v cílových tkáních. Hypotyreóza je často pozorována v ambulantní praxi a zlepšení diagnostických metod a přístupnosti a zvýšeného povědomí o tomto stavu vedlo k identifikaci většího počtu pacientů. Široká škála symptomů hypotyreózy indikuje její vliv na metabolismus a dysfunkci v několika orgánech a systémech.

Hypotyreóza je běžné onemocnění a je častější u žen, starších osob a v některých etnických skupinách.

Hypotyreóza může být:

 • klinické - zvýšení hladiny TSH s nízkou hladinou volného T4;
 • subklinické - zvýšení hladin TSH v séru při normálních hodnotách T4.

Etiologie

Hypotyreóza se může vyvinout z různých důvodů, z nichž nejčastější je autoimunitní záchvat na štítnou žlázu, zvaný Hashimoto tyroiditida. Hypotyreóza může být také výsledkem užívání léku, jako je lithium, genetická predispozice, nebo v důsledku narušení hypofýzy.

Pochopení "proč" hypothyroidism vznikl, je rozhodující pro stanovení správného léčebného plánu. Zatímco někteří lidé mohou potřebovat celoživotní hormonální substituční terapii, jiní mohou mít krátkodobý případ hypotyreózy (například poporodní tyreoiditida).

Mezi hlavní příčiny hypothyroidního stavu patří:

  Chirurgické operace na tkáni štítné žlázy

Některá onemocnění štítné žlázy, jako je hypertyreóza, nodulární struma a rakovina, vyžadují povinnou chirurgickou korekci. Pokud se během takové intervence chirurgicky odstraní celá štítná žláza, vyvine se hypotyreóza a bude potřebovat celoživotní hormonální substituční terapii. Je-li odstraněna pouze část štítné žlázy, je velká šance, že zbývající podíl bude schopen vyrovnat se s úkolem, který jí byl svěřen, aby poskytl tělu dostatek tyroxinu.

Namísto operace na štítné žláze nebo užívání antithyroidních léků jsou někteří lidé s hypertyreózou léčeni radioaktivním jódem, který ničí štítnou žlázu a způsobuje hypotyreózu u člověka. Rizika rozvoje hypotyreózy jsou také lidé, kteří podstoupili radiační terapii pro Hodgkinův lymfom nebo maligní novotvar v hlavě a krku.

Tyreoiditida je zánětlivé onemocnění tkání štítné žlázy, které se může rozvinout z různých důvodů, což způsobuje poškození funkčních buněk produkujících hormony, což vede k nedostatku funkce štítné žlázy.

Hashimoto nemoc je nejčastější tyreoiditida a je způsobena autoimunitním útokem.

Dalším příkladem tyreoiditidy je subakutní tyreoiditida (také nazývaná de Kervenova tyreoiditida), o níž se předpokládá, že je způsobena virem. S takovou tyreoiditidou člověk nejprve trpí hypertyreózou, která je nahrazena vyčerpáním zásob štítné žlázy a rozvojem hypotyreózy, která je doprovázena mírnou bolestí orgánů.

Jednotlivé farmaceutické přípravky mohou způsobit hypotyreózu. Taková thyrotropní léčiva zahrnují:

- thionamidy (antithyroidní přípravky)

- některé léky proti rakovině

Nadbytek nebo nedostatek jodu

Příliš mnoho jodu, jako je nekontrolovaný příjem doplňků stravy obsahujících vyšší dávky jódu, může způsobit nebo zhoršit hypotyreózu. Nedostatek jódu, který je pozorován u některých lidí v zaostalých zemích, může navíc způsobit hypotyreózu. Jod je potřebný pro produkci hormonu štítné žlázy a nachází se v potravinách, jako jsou mléčné výrobky, kuřecí maso, hovězí maso, vepřové maso, ryby a jodizovaná sůl.

Některé děti se rodí bez štítné žlázy nebo jen s malou částí. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný orgán, je vadný pro sekreci hormonu štítné žlázy, vyvíjí se hypotyreóza, která vyžaduje okamžitou korekci, protože může mít mnohem závažnější následky než ten, který se vyvíjí v dospělosti.

Porucha funkce hypofýzy

Hypofýzy se nachází v mozku a stimuluje další žlázy v těle, jako je štítná žláza, k vylučování hormonů. Pokud je hypofýza poškozena mozkovým nádorem, zářením nebo operací v mozku, nemusí fungovat dostatečně dobře, aby stimulovala štítnou žlázu. To může způsobit jeho nečinnost. Tento typ hypotyreózy se nazývá centrální nebo sekundární hypotyreóza.

Vzácně mohou některá onemocnění, jako je hemochromatóza nebo Wilsonova choroba, způsobit depozici abnormálních látek (měď, v případě Wilsonovy choroby) v hypofýze, což způsobuje centrální hypotyreózu.

Kromě hemochromatózy může sarkoidóza způsobit vysrážení patologického proteinu ve štítné žláze. Tam je také vzácný stav volal fibroid thyroiditis (nebo Riedel thyroiditis), ve kterém tkáň jizvy nahradí normální tkáň orgánu.

Vaše DNA hraje důležitou roli, pokud jde o rozvoj autoimunitní hypotyreózy, a to je potvrzeno několika studií.

Jedna studie v Německu ukázala 32-násobně zvýšené riziko vzniku tyreoiditidy Hashimoto u dětí a 21-násobně zvýšené riziko pro bratry a sestry lidí s tyreoiditidou Hashimoto.

Symptomy a projevy

Symptomy hypotyreózy jsou často velmi subjektivní a liší se podle závažnosti hypotyreózy. Je také třeba poznamenat, že symptomy hypotyreózy jsou často nespecifické, mohou být snadno přehlédnuty nebo spojeny se stresem, stárnutím nebo jiným důvodem. Jen tím, že se lidé (a jejich lékaři) dívají na symptomy v souhrnu, začínají podezřívat nedostatečnost štítné žlázy. Zvažte tedy hlavní skupinu klinických projevů.

- Zpomalení metabolických procesů

Mezi hlavní symptomy a příznaky, které se mohou vyskytnout při hypotyreóze (v důsledku pomalého metabolismu) patří:

 • Únava a ospalost
 • Inhibice
 • Nesnášenlivost při nízkých teplotách
 • Obezita
 • Snížená srdeční frekvence a síla
 • Náhlé reflexy
 • Zácpa
 • Mialgie

- Změna vzhledu

V důsledku poklesu krevního oběhu, retence vody a pomalých metabolických procesů u hypotyreózy jsou pozorovány následující změny:

 • Bledá, chladná, tlustá nebo „suchá“ kůže
 • Suché, křehké vlasy, alopecie
 • Křehké, matné a tenké nehty
 • Snížené pocení
 • Opuch

Dalším příznakem, který je v souvislosti s hypotyreózou často popsán, je „mlha v hlavě“. Ačkoli se nejedná o lékařský termín, sám o sobě, stal se obecně uznávaným popisem skupiny kognitivních symptomů. Může zahrnovat:

 • rozptyl pozornosti;
 • problémy s zapamatováním;
 • nepřítomnost
 • pocit ztráty v čase a prostoru
 • obtížně přemýšlet

Důvodem „mlhy v hlavě“ může být to, že váš mozek vyžaduje dostatečnou hladinu hormonu štítné žlázy, aby správně fungoval.

Hypotyreóza může napodobovat příznaky deprese. Únava, ospalost, pomalá řeči, kromě nedostatku zájmu o osobní vztahy a všeobecná apatie jsou zároveň příznaky deprese a hypotyreózy. Kromě nízké nálady, někteří lidé s hypothyroidism pocit nevysvětlitelně úzkost nebo podrážděný.

Osoba s těžkou hypotyreózou se může vyvinout myxedém. Tento stav kůže zahrnuje ukládání složek pojivové tkáně (zejména kyseliny hyaluronové) do spodní vrstvy kůže, což způsobuje symptomy, jako jsou:

 • Hrubé vlasy a pokožka
 • Otok obličeje nebo celého těla
 • Zvýšení jazyka
 • Chrapot

Diagnostika

Diagnóza hypotyreózy vyžaduje klinické vyšetření a krevní testy.

Kromě klinického vyšetření štítné žlázy, které zahrnuje i manuální a vizuální vyšetření štítné žlázy, provede lékař také fyzikální vyšetření k identifikaci příznaků hypotyreózy. Některé z těchto příznaků zahrnují suchou, drsnou kůži, pomalou srdeční frekvenci, pomalé reflexy a otoky.

Hlavní analýzou používanou k diagnostice hypotyreózy je krevní test pro stanovení hladiny hormonu stimulujícího štítnou žlázu - hormonu vylučovaného hypofýzou. TSH roste, když hladina hormonu štítné žlázy klesá.

Kromě toho mohou být měřeny hladiny volného tyroxinu (volný T4) a volný trijodtyronin (volný T3) cirkulující v krvi. Tam jsou kontrolní rozsahy pro tyto dva hormony testy a úrovně pod těmito rozsahy jsou považovány za ukazatele hypotyreózy.

Ultrazvukové vyšetření štítné žlázy se často používá k diagnostice onemocnění tohoto orgánu. Je však třeba mít na paměti, že anatomie orgánu není vždy korelována s jeho funkční aktivitou. Například pacienti s uzlinami ve žláze nemusí mít poruchy vylučování hormonů.

Hypotyreóza a těhotenství

Nediagnostikovaná porucha štítné žlázy může učinit koncepci obtížnou. Může také způsobit problémy během těhotenství. Pokud je však nedostatečnost štítné žlázy pod kontrolou, není důvod, proč by žena nemohla dostat úspěšné těhotenství a zdravé dítě.

Pokud není hypotyreóza správně upravena, je s největší pravděpodobností obtížnější otěhotnět. Můžete mít delší a těžší období, které může způsobit chudokrevnost, nebo se může zcela zastavit. Poté, co začnete užívat léky a hladiny hormonů štítné žlázy se vrátí k normálu, vaše šance na otěhotnění by se měly významně zlepšit.

Pokud plánujete těhotenství, měli byste informovat svého lékaře a v ideálním případě provést těhotenský test. Odborníci v této oblasti doporučují, aby koncentrace TSH byla na konci kontrolního rozsahu před těhotenstvím, protože to je spojeno s nižším rizikem potratu.

Během těhotenství

Pokud již užíváte levotyroxin, pak, jakmile se dozvíte, že jste těhotná, doporučuje se dávku okamžitě zvýšit o 25-50 mg denně. Pak je třeba znovu analyzovat TSH.

I když výsledek testu pro funkci štítné žlázy není ideální na začátku těhotenství, riziko komplikací těhotenství je jen o něco vyšší než obvykle a budete mít stále dobrou šanci na úspěšný výsledek těhotenství. Léčba levotyroxinem by však měla být co nejdříve upravena tak, aby normalizovala funkci štítné žlázy.

Během těhotenství byste měli pravidelně provádět krevní testy, aby bylo možné v případě potřeby upravit dávku.

Pokud chcete získat podrobnější rady od vysoce kvalifikovaných lékařů s rozsáhlými zkušenostmi, požádejte o bezplatnou konzultaci na webu. Odborníci ve svém oboru zodpoví všechny vaše otázky.

Léčba

Hypotyreóza je léčena lékem, který nahrazuje chybějící hormon hormonu štítné žlázy v těle.

Nejčastěji předepisovaným lékem pro náhradu hormonu štítné žlázy je syntetická forma tyroxinu (T4).

Syntetická forma hormonu T3 je někdy přidaná k levothyroxine jako součást terapie známé jako kombinovaná terapie, ačkoli tato praxe je považována za spornou.

Extrakt štítné žlázy

Léčivo obsahuje přírodní formy T4 a T3. Ačkoli droga byla dostupná pro více než století, to je zvažováno sporný a téměř ne předepsaný.

Obsah

Etiologie

Díky štítné žláze dochází v našem těle k životně důležitým procesům, protože tento orgán neustále produkuje hormony a kontroluje jejich syntézu. Když selže štítná žláza, je narušen systém poskytování vnitřních orgánů hormony nezbytnými pro jejich fungování. Jedním z nejčastějších onemocnění tohoto orgánu je hypotyreóza. A to může nastat v každém věku, a malé děti nejsou výjimkou.

Vlastnosti hypotyreózy v dětství

Hypotyreóza u dětí je onemocnění, které vzniká v důsledku nedostatečné produkce hormonu štítné žlázy. To se vyvíjí, když syntéza hormonů štítné žlázy je příliš nízká a nestačí k uspokojení potřeb těla. V dětství se hypotyreóza vyvíjí intenzivněji než u dospělých a vede k nevratným následkům. Pokud má lékař podezření na hypotyreózu po porodu dítěte, je důležité brzo odebrat krev, aby se stanovila hladina hormonů štítné žlázy (protilátky T4, TSH, tyreoglobulin a protilátky proti štítné žláze).

Typy hypotyreózy u dětí

V závislosti na formě tohoto onemocnění je:

 1. Vrozené. Podle statistik se kongenitální hypotyreóza vyskytuje častěji u miminek. Následující příčiny vedou k této formě onemocnění:
  • porucha dozrávání štítné žlázy u plodu v děloze (nejčastěji je tento jev dědičný);
  • vrozený rys těla, spočívající v nedostatku citlivosti jódu štítnou žlázou;
  • endokrinní onemocnění spojená s vrozenými hypofyzárními nebo hypotalamickými tumory;
  • rezistence na hormony produkované štítnou žlázou. Příčinou tohoto problému je užívání antithyroidních léků matkou během těhotenství.
 2. Získané (subklinické). Tato forma hypotyreózy nastává, když se hladina TSH zvyšuje, ale hladina hormonu T4 zůstává normální. Na rozdíl od vrozené formy, subklinické je dobře přístupné lékařské léčbě. Hlavním důvodem, který vede k získání hypotyreózy, je méněcennost folikulárních buněk štítné žlázy.

Často dochází k zjevnému nedostatku produkce hormonu štítné žlázy.

Příznaky hypotyreózy u dětí

Nemá smysl podrobně zkoumat symptomy hypotyreózy, protože toto onemocnění se projevuje jako mírné změny v blahu dítěte a mohou být podobné symptomům jiných onemocnění. Je možné identifikovat hlavní symptomy, které se nejčastěji vyskytují u dětí od narození do 10 let:

 1. Zvýšená únava a ospalost ve dne (často děti trpí nespavostí v noci).
 2. Otok víček a tváří.
 3. Zvýšená tělesná hmotnost, zejména při narození, když se dítě narodí více než 4 kg.
 4. Prodloužená fyziologická žloutenka.
 5. Pomalé hojení pupeční rány (až tři týdny).
 6. Slabý sací reflex.
 7. Vznik pupeční kýly.
 8. Slabě vyjádřené emoce (ztráta zájmu o svět a apatie).
 9. Ochlupení svalů (začíná se projevovat u dětí starších 3 let).
 10. Dlouhé hojení fontanelu (až 2-3 roky).
 11. Lag ve vývoji.
 12. Nízká koncentrace a špatná paměť.
 13. Tendence k virovým onemocněním na pozadí snížené imunity.
 14. Bledost kůže.
 15. Nízká tělesná teplota (36-36,3 stupně).
 16. Anémie
 17. Střevní poruchy.

V adolescenci si dítě trpící hypotyreózou může stěžovat na časté bolesti hlavy a nadměrné vypadávání vlasů. Může být také chrapot, nesouvisející s běžným nachlazením; pozdní puberta; zpomalení růstu; dystrofie nebo obezita.

Léčba hypotyreózy u dětí

Pokud dítě má výše uvedené příznaky, první věc, kterou musíte udělat, je konzultovat endokrinologa, který provede obecné vyšetření a předepíše nezbytné testy. V závislosti na jejich výsledcích bude provedena diagnóza a předepsána léčba. Po vyslechnutí takové diagnózy jako hypotyreóza - rodiče by neměli být paničtí - je důležité striktně dodržovat doporučení a předpisy lékaře, aby léčba byla účinná. Stojí za to vědět, že hypotyreóza neohrožuje život dítěte, ale je důležité, aby byl pravidelně sledován endokrinologem, pediatrem a neuropatologem.

Hypotyreóza a těhotenství

Pokud se snažíte otěhotnět, pak víte, že vaše těhotenství začíná vaječnou buňkou a spermatozoonem, ale aby se toto osudové setkání stalo, všechno v těle by mělo fungovat jako hodiny. A vaše štítná žláza, plochá, malá žláza na krku, není výjimkou. Vylučuje hormony, které regulují energetické procesy v těle. Hypofunkce štítné žlázy způsobuje zpomalení metabolismu, který nepříznivě ovlivňuje všechny orgány a systémy a je jednou z nejčastějších příčin neplodnosti a potratu u žen.

Většina odborníků se domnívá, že hypotyreóza snižuje pravděpodobnost otěhotnění ženy, i když v současné době dostupné studie neprokázaly jasný vzor, ​​že incidence neplodnosti se u žen s mírnou nebo subklinickou hypotyreózou významně zvyšuje. Nízké hladiny hormonů štítné žlázy však často způsobují porušení ženského menstruačního cyklu, což naznačuje, že adekvátní produkce a fungování pohlavních hormonů, které jsou nezbytné pro početí a těhotenství, trpí nedostatkem štítné žlázy. Hypotyreóza může také ovlivnit ovulaci, potlačit ji, a když ovulace nenastane, početí je nemožné.

Není divu, že hypotyreóza ovlivňuje plodnost, protože produkce normálních hladin hormonu štítné žlázy závisí na interakci mezi hypotalamem a hypofýzou v mozku a štítné žláze v krku. Hypofýzy a hypotalamus se také podílejí na ovariální stimulaci. Pod vlivem hypotalamických a hypofyzárních hormonů ve vaječnících se zralé folikuly a pohlavní hormony, jako je estrogen a progesteron, syntetizují, které jsou nezbytné pro koncepci a normální vývoj oplodněného vajíčka.

Hormony štítné žlázy také ovlivňují hladinu prolaktinu a zvyšují ho. Vysoká míra prolaktinu u nedojčících žen může způsobit nepravidelnou menstruaci, blokovat ovulaci.

Můžeme tedy konstatovat, že pro ženu s hypotyreózou nebude otěhotnění snadným úkolem.

A přesto je možné otěhotnět s hypotyreózou? Samozřejmě, ano, hypotyreóza a těhotenství jsou docela kompatibilní věci, pokud se k tomuto problému přistupujete s myslí. Pro ženu s hypotyreózou, která plánuje těhotenství, je důležité upravit hladinu hormonů štítné žlázy. Obnovení normální hladiny hormonů štítné žlázy může významně zlepšit šance na početí. Je však důležité mít na paměti, že ženy, které mají hypotyreózu, jsou vystaveny vyššímu riziku potratu, i když byly schopny úspěšně otěhotnět.

Vyvíjející se plod není schopen produkovat vlastní hormony štítné žlázy až do 12. týdne těhotenství. V této době zcela záleží na normální syntéze hormonů štítné žlázy u matky. Proto je normální hladina funkční aktivity štítné žlázy matky a plodu nezbytná pro normální průběh těhotenství a úplný vývoj plodu.

Těhotná těhotná hypothyroidismus je kombinací příznaků, které se objevují se silným snížením hladin hormonů štítné žlázy (tyroxin a trijodthyronin) v těle těhotné ženy.

Hypothyroidismus v těhotenství se vyskytuje s některými rysy. S nedostatečnou kompenzací nedostatečnosti štítné žlázy mají těhotné ženy následující stížnosti:

 • letargie;
 • depresivní nálada;
 • poškození paměti;
 • problémy s pravidelnou stolicí;
 • vypadávání vlasů;
 • ospalost;
 • křehké nehty;
 • suchost, odlupování kůže.

Při hodnocení objektivního stavu pacienta je věnována pozornost otokům kůže a podkožního tuku, inhibici reakce, zpomalení řeči a pohybům a chrapotovému hlasu. Tepová frekvence klesne na 52–60 v 1 min.

Je nesmírně důležité diagnostikovat a léčit hypotyreózu u těhotné ženy v krátké době.

Údaje získané během několika klinických studií naznačují, že hypotyreóza u těhotných žen negativně ovlivňuje vývoj plodu. Riziko předporodní smrti plodu se zvyšuje dvakrát více ve srovnání se zdravými ženami.

Vzájemný vztah nízké produkce hormonů štítné žlázy u matky a vrozených anomálií vývoje centrálního nervového systému, Downova choroba u plodu, je nesporný. Adekvátně neléčená hypotyreóza v průběhu těhotenství vede k kretenismu a krátkému vzrůstu u dětí.

U těhotných žen je těžká nekompenzovaná hypotyreóza v 1. trimestru spojena s mnoha dalšími komplikacemi těhotenství, včetně:

 • anémie (nízká koncentrace červených krvinek a hemoglobinu);
 • myopatie (bolest svalů, slabost);
 • městnavé srdeční selhání;
 • preeklampsie (vysoký krevní tlak);
 • dysfunkce placenty, předčasné přerušení placenty;
 • předčasný porod;
 • nízká porodní hmotnost.

Narození a hypotyreóza těhotných žen je nejčastěji komplikována přetrvávající slabostí práce a krvácením po porodu.

Po porodu je také důležité věnovat pozornost funkci štítné žlázy. U 5-10 procent žen se tento stav vyvíjí jako poporodní tyreoiditida během prvního roku po porodu. Toto onemocnění se vyvíjí v důsledku zánětu štítné žlázy. Vzhledem k tomu, poporodní příznaky tyreoiditidy, jako je vyčerpání, podrážděnost, slznost, může napodobit příznaky poporodní deprese, to je často není diagnostikována včas. V každém případě tyto symptomy nemusí být jen důsledkem stresu z nově nabytého mateřství a měly by být kontrolovány lékařem. Pokud neléčená poporodní tyreoiditida progreduje do hypotyreózy v čase, existuje 20% šance, že se tento stav stane trvalým a bude vyžadovat celoživotní léčbu.

Shrnutím výše uvedeného lze konstatovat, že rozhodující pro výsledek těhotenství pro dítě a pro matku s hypotyreózou je včasná a správná předepsaná léčba s ohledem na závažnost onemocnění, typ komplikací těhotenství a porodu.

Stupeň / stupeň hypotyreózy

Nedostatek jódu zůstává celosvětově nejčastější příčinou hypotyreózy. V oblastech, kde obyvatelstvo získává dostatek jodu z potravy, jsou nejčastější autoimunitní onemocnění (tyreoiditida Hashimoto) a iatrogenní příčiny (chirurgická léčba hypertyreózy).

V průběhu syndromu hypotyreózy existují tři klinické stupně:

 • závažnost nebo subklinická hypotyreóza;
 • závažnost nebo zjevná hypotyreóza;
 • závažnost nebo dekompenzovaná (komplikovaná) hypotyreóza.

Hypotyreóza stupně 1 je diagnostikována, když jsou hladiny periferního hormonu štítné žlázy v normálním rozmezí, ale hormon stimulující štítnou žlázu (TSH) je mírně zvýšen. Jedná se o běžný jev u 3–8% populace, který může u 2–5% lidí ročně postoupit do hypotyreózy stupně 2. Symptomy obvykle nejsou přítomny v hypotyreóze 1. stupně, ale mohou existovat pacienti s následujícími klinickými projevy:

 • Kůže je sušší než obvykle;
 • Myšlení se stává viskóznějším, pomalým;
 • Paměť se zhoršuje;
 • Svaly jsou slabší a člověk je unavený (progresivní únava);
 • Zvýšená frekvence svalových křečí;
 • Pacienti neustále mrznou;
 • Hlas se mění, je hluboký a chraptivý;
 • Retence tělesných tekutin, otok obličeje, „sáčky“ pod očima;
 • Střevní hypokinéza, častá zácpa;
 • Kolísání nálady, úzkost a deprese;
 • Pacienti přibývají na váze a mají potíže s jejím snížením;
 • Sluch se může zhoršit;
 • Zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění;
 • Narušení menstruačního cyklu u žen;
 • Tuhost spojů;
 • Možný je také pokles srdeční frekvence (bradykardie).

Hypotyreóza typu 2 se projevuje stejnými symptomy, pouze ve výraznějším a větším množství. A pokud subklinická hypotyreóza může zůstat bez povšimnutí a neléčena po dlouhou dobu, pak hypotyreóza typu 2 vyžaduje nejčasnější detekci a zahájení adekvátní substituční terapie.

Hypotyreóza je obvykle poměrně snadno léčitelná (pro většinu lidí)! Nejjednodušší a nejefektivnější léčbou je jednoduše užívat pilulku obsahující hormony štítné žlázy (levotyroxin) jednou denně, nejlépe ráno. Tento lék je čistá syntetická forma T4, která je vyrobena v laboratoři přesně nahradit T4, který lidská štítná žláza normálně vylučuje. Za účelem dodatečné podpory štítné žlázy mohou být do léčby přidány vitaminové přípravky, protizánětlivé léky, imunomodulátory, například ASD 2. Hypoterióza vede ke zvýšení cholesterolu, takže kompetentní lékař jistě přispěje k léčbě hypolipidemik, aby se zabránilo rozvoji kardiovaskulárních onemocnění, srdeční infarkt a mrtvice.

Hypotyreóza stupně 3 se vyvíjí při pozdní detekci a léčbě zjevné hypotyreózy. Nejvýraznějším projevem je myxedémová kóma, která je dnes naštěstí vzácná.

Pokud jste si všimli více než jednoho nebo dvou z výše uvedených příznaků, je pravděpodobně čas, abyste navštívili lékaře. To je obzvláště důležité, pokud začnete vidět příznaky komplikované hypotyreózy, jako je pomalejší tepová frekvence a snížení čichu a chuti. Hypotyreóza je stav, který nelze vyléčit, takže hormonální substituční terapie je jediným způsobem, jak pomoci tělu regulovat činnost štítné žlázy.

Hypotyreóza a komorbidity

Hypotyreóza je endokrinní onemocnění charakterizované dysfunkcí štítné žlázy a zejména nedostatkem některých hormonů. Nejčastěji se toto onemocnění vyskytuje v ženské polovině populace. Hypotyreóza a neplodnost jsou dva vzájemně související pojmy. Každý ví, že v ženském těle štítná žláza přímo ovlivňuje schopnost nést děti.

Hypotyreóza a její odrůdy

V průběhu onemocnění je několik stadií. Liší se složitostí léčby a příčin. Hypotyreóza je:

 1. Primární - spouští se poškozením tkáně štítné žlázy.
 2. Sekundární se vyvíjí s nedostatečnou expozicí funkční části žlázy určitých hormonů.
 3. Terciární hypotyreóza je způsobena selháním hypotalamu, po kterém přestává reagovat hypofýza a štítná žláza.

Hypotyreóza a neplodnost mohou být v prvním případě spojeny, pokud je příčinou onemocnění zánětlivý proces štítné žlázy nebo nedávná léčba jódem.

Jak se projevuje hypotyreóza v ženském těle?

Funkční činnost štítné žlázy má přímý vliv na metabolismus, tvorbu pohlavních hormonů, syntézu v těle a také na transport látek. Látky, které tvoří štítnou žlázu, pomáhají stimulovat bílkoviny v játrech, které jsou schopny vyvolat interakci 5-dehydrotestosteronu s estradiolem a testosteronem. V důsledku nástupu onemocnění se hladina proteinu v játrech snižuje a testosteron začíná rychle růst. V důsledku toho žena ztrácí ovulaci, což znamená, že se stane neplodnou.

Vnitřní metamorfóza ovlivňuje vzhled ženy: zvýšení růstu vlasů začíná po celém těle, objevují se prudké přírůstky hmotnosti a duševní stav je v ohrožení. Alarmující signály jsou pravidelné selhání cyklu, kožní problémy a mnoho dalšího.

Pokud se pacientovi s hypotyreózou podařilo otěhotnět dítě, existuje obrovské riziko potratu nebo vývoje patologií. Období začátku těhotenství je zvláště nebezpečné, když dítě nevytvořilo štítnou žlázu a proces jeho vývoje zcela závisí na mateřské žláze matky. Navíc během inhibice v těle obvyklých procesů se hladina prolaktinu zvyšuje. Může dojít k propuštění z hrudníku, jeho zvýšení a bolestivým symptomům. Zvýšený prolaktin také ovlivňuje pravidelnost měsíčního cyklu a přítomnost ovulace.

Příčiny nemoci

Hlavním faktorem, proti kterému jsou hypotyreóza a neplodnost v přímé interakci, je autoimunitní tyreoiditida. Je charakterizován bojem těla s pomocí imunity s tkáněmi štítné žlázy. Když to tělo vezme jako cizí orgán, prostě ho zničí. K identifikaci této příčiny existují dvě manipulace, které stojí za to:

 1. Sledování stavu štítné žlázy pomocí ultrazvuku;
 2. Darování krve pro přítomnost protilátek proti tkáni štítné žlázy;

Metody léčby hypotyreózy

Po detekci onemocnění začíná intenzivní léčba. Nejčastěji se provádí pomocí hormonálních léků. V tomto případě by měl být tyroxin normalizován. Pro tento účel jsou určeny testy, které objasňují jednotlivé nežádoucí účinky. Poté se na základě provedených analýz vybere požadovaný lék.

Společně s hormonální terapií je zpravidla předepsána stimulace ovulace speciálními léky. Za prvé, růst folikulů je stimulován na určitou úroveň, pak je předepsána injekce hormonu HCG, aby folikuly praskly a vejce opustilo vaječník. Je pozoruhodné, že stimulace ovulace je určena pouze po kontrole průchodnosti zkumavek, aby se zabránilo nechtěnému mimoděložnímu těhotenství.

Je třeba poznamenat, že kromě užívání léků je třeba věnovat pozornost výživě a životnímu stylu. Nadváha, sedavý způsob života, špatná strava a častý stres mohou zhoršit existující problém.

Kdo musí pravidelně sledovat funkci štítné žlázy?

Před plánováním těhotenství a prevencí onemocnění, pokud potřebujete zajistit, že nejste v ohrožení. Je-li taková možnost k dispozici, je nutné se poradit s odborníkem. Hypotyreóza se může vyvinout v následujících skupinách lidí:

 1. Ženy, v jejichž rodině byly případy podobné nemoci;
 2. Lidé se zvýšenými hladinami protilátek proti štítné žláze;
 3. Pacienti s diabetem, struma, ženy s operovanou štítnou žlázou, s tyreoiditidou po porodu;
 4. Ti, kteří našli příznaky nemoci během dlouhých neúspěšných pokusů otěhotnět (více než rok);

Jak se chránit?

Pokud jsou v těle pozorovány nějaké rušivé signály, například prudký skok, zvýšený růst vlasů, nepravidelná menstruace nebo neschopnost otěhotnět déle než rok, měli byste se poradit s lékařem. A co je nejdůležitější, nezanedbávejte rady specialisty. Může se zdát, že v tuto chvíli to není tak důležité, ale dříve nebo později si každá žena myslí na vytvoření plnohodnotné rodiny. Nevyřešené problémy pak mohou mít negativní dopad. A to nese náklady, nervový stres a další důsledky.

I v případě, že příznaky nejsou pozorovány, je třeba pravidelně vyšetřovat. To identifikuje nemoc v jeho embryu a předejde možným problémům. Primární význam by měl být věnován darování krve pro hormony a ultrazvuk štítné žlázy.

Prevence nemocí zahrnuje také kontrolu hladin jodu v těle. Rozhodující je nejen nedostatek látky, ale i její nadbytek. Proto není nutné používat špatné a vitaminové doplňky za běžných sazeb.

Neplodnost není konečný verdikt. Neschopnost mít děti na pozadí hypotyreózy může být úspěšně léčena. Hlavní věc je iniciativa, kterou by žena měla zacházet.

Klasifikace

Primární hypotyreóza je onemocnění, které je způsobeno nedostatečným množstvím hormonů štítné žlázy. Vede k celkovému zpomalení metabolismu. Hormony štítné žlázy T4 a T3 jsou zodpovědné za činnost štítné žlázy.

Epidemiologie primární hypotyreózy

Hypotyreóza je častější u žen, riziko vzniku onemocnění je desetkrát větší než u mužů. Hypotyreóza může být přítomna při narození, ale má vyšší pravděpodobnost výskytu ve věku 30 až 60 let a je u žen 10% au mužů 6%. Prevalence primární hypotyreózy v populaci je přibližně o 95% pravděpodobnější než sekundární.

Příčiny primární hypotyreózy

Výskyt patologického stavu usnadňují následující faktory:

 • vrozené vady (např. nedostatek štítné žlázy);
 • infiltrace štítné žlázy (například amyloidóza, sarkoidóza a hemochromatóza);
 • ozáření krku během radiační terapie;
 • chirurgické odstranění části nebo celé štítné žlázy;
 • nádory a zánětlivá onemocnění;
 • chronická lymfocytární tyreoiditida (Hashimoto nemoc), tyreoidektomie;
 • užívání drog;
 • komplikace difuzního toxického struma.

Mezi další příčiny primární hypotyreózy patří:

 • nedostatek jódu (příjem jódu je nižší než 25 mcg / den po dlouhou dobu);
 • užívání drog;
 • chemoterapie;
 • traumatické poranění mozku;
 • hormonální nerovnováha (těhotenství).

Rizikové faktory hypotyreózy zahrnují:

 • věk (nad 50 let);
 • ženské pohlaví;
 • obezita;
 • operace štítné žlázy.

Patogeneze

U hypotyreózy je stanoven pokles sekrece tyroidních hormonů obsahujících jod, v důsledku čehož dochází k zpomalení bazálního metabolismu a enzymatických procesů. Dochází k porušení biosyntézy hormonů štítné žlázy. Rozpad metabolických proteinů se zpomaluje. Typickým znakem nemoci mucinous edema (myxedema), to ovlivňuje pojivové tkáně. Nadbytek glykosaminoglykanů váže sodík a draslík, což přispívá ke zvýšení hydrofilnosti tkání. Výsledkem je porucha lymfatické drenáže a tvorba myxedému. Zvýšené množství vazopresinu a snížení hladiny natriuretického faktoru může ovlivnit obtížnost odtoku vody z tkání.

Klinické projevy primární hypotyreózy

Počáteční příznaky onemocnění:

 • všeobecná únava;
 • mírný přírůstek hmotnosti;
 • otoky;
 • suchá kůže;
 • citlivost kůže;
 • podrážděnost.

S časným nástupem mohou být známky onemocnění nejasné a bez povšimnutí.

Jak postupuje, klinické příznaky se stávají zjevnějšími a závažnějšími. Myxedém se obvykle vyskytuje v pozdějších stadiích.

Pro primární hypotyreóza je charakterizována porušením metabolických procesů v těle. Metabolismus lipidů je narušen, vede ke zvýšení tělesné hmotnosti a ukládání tuků v orgánech a tkáních, zvyšuje se množství cholesterolu v krvi a objevují se příznaky aterosklerózy.

Klinické příznaky jsou rozšířené a jsou ovlivněny mnoha tělními systémy.

 1. Centrální nervová soustava - nezřetelná řeč, zpožděná mentální funkce, ztráta zájmu, snížená krátkodobá paměť, únava, bolest hlavy, ataxie. Možná vývoj deprese.
 2. Kardiovaskulární systém - porušení periferního krevního oběhu, ateroskleróza, dilatace srdce. Také onemocnění je charakterizováno rozvojem hypertenze a bradykardie.
 3. Muskuloskeletální systém - proximální svalová slabost, myalgie, nehybnost, bolest zad, zvýšení hustoty inertní tkáně, spouštěcí body.
 4. Dýchací systém - dušnost, pleurální výpotek.
 5. Gastrointestinální trakt - častá zácpa, přírůstek hmotnosti, zpomalená absorpce glukózy v důsledku atrofie žaludeční sliznice, zhoršená střevní motilita.
 6. Hematologický systém je nedostatek železa a chudokrevnost B-12. Obecně se snižuje analýza hladin normocytů a krevních destiček v krvi. V krevním séru jsou sníženy faktory srážlivosti, což vede k častému krvácení.

Pro hypertyreózu je edém puncem, který je pozorován v těle pacienta. Zpočátku se projevuje výrazný otok obličeje „pastovitý“, obličej nabývá zaobleného tvaru, zúžení je zúžené. Symptomy rostou postupně, s výjimkou kůže a podkožní tukové tkáně, kapalina se začíná akumulovat v mezibuněčném prostoru vnitřních orgánů. Oteklá tkáň je studená, bledá, měkká konzistence.

Komplikace

Nebezpečnou komplikací primární hypotyreózy je kóma hypothyroid (myxedema), která se vyvíjí u pacientů, kteří dlouhodobě nebyli léčeni. Hlavním charakteristickým znakem hypotyreální kómy je snížení tělesné teploty pod 35 ° C. Během kómatu jsou křeče, strnulost, ztráta vědomí, smrt je možná.

Diagnostika

Pro objasnění diagnózy primární hypotyreózy je třeba se poradit s endokrinologem. Na základě údajů z historie si může objednat řadu diagnostických testů.

Biochemie krve:

 • T3 celkem (trijodthyronin) (ICA);
 • T3 zdarma (IHA);
 • T4 celkem (tyroxin) (ICA);
 • T4 volný (ICA);
 • hormon stimulující štítnou žlázu, TSH (ICA);
 • protilátky proti tyreoglobulinu, anti-TG (ICA);
 • tyreoglobulin.

Zdokonalení diagnózy primární hypotyreózy:

 • Ultrazvuk štítné žlázy;
 • laryngoskopie;
 • rentgenové vyšetření štítné žlázy;
 • magnetická rezonanční tomografie.

Léčba primární hypotyreózy

Nejběžnější léčbou je hormonální substituční terapie.

Ošetření používá syntetický hormon L 4, také známý jako L-tyroxin. Používá se samostatně nebo v kombinaci s hormonem L3, který doplňuje chybějící množství hormonů štítné žlázy.

Náhradní léčba začíná nízkou dávkou hormonů, poté se postupně zvyšuje na vhodnou úroveň. Když je dosaženo určité koncentrace hormonu, pacient je převeden do terapie, aby byl účinek zachován. To platí zejména pro starší osoby s onemocněním kardiovaskulárního systému.

Dávka L4 je zvýšena během těhotenství. Cílem substituční terapie je udržet normální hladinu TSH v rozmezí 0,5-1,5 mIU / L.

Diagnostika

Jaké testy provést, pokud má pacient podezření na hypotyreózu?

Štítná žláza je malý orgán v krku, který produkuje hormony. S jejich pomocí existuje kontrola práce mnoha systémů a orgánů v těle. Se sníženou funkcí štítné žlázy se vyvíjí hypotyreóza nebo nedostatek hormonů v těle. Ne každý ví, jak se hypotyreóza projevuje, protože její vývoj často vede k nevratným následkům.

Jak funguje štítná žláza?

Štítná žláza produkuje tři hormony, z nichž dva jsou závislé na jódu. Štítná žláza je kontrolována hypofýzou - nejdůležitější žlázou v těle, která také produkuje hormony. Pokud dojde k narušení práce hypofýzy, projeví se to i na činnosti štítné žlázy a na hormonální úrovni.

Podle jeho zdravotního stavu si pacient může všimnout obecných příznaků nemoci, ale pouze lékař ví, jak určit hypotyreózu. Bez speciálních testů není diagnóza možná.

Příznaky hypotyreózy

Čím dříve se zjistí onemocnění štítné žlázy, tím je pravděpodobnější, že ji vyléčí bez jakýchkoliv důsledků pro pacienta. U hypotyreózy má pacient následující příznaky:

 • podrážděnost, nervozita, deprese;
 • suchá kůže, otok;
 • trvalý přírůstek hmotnosti;
 • menstruační poruchy u žen;
 • snížená chuť k jídlu a zhoršená stolice;
 • dušnost, arytmie, bradykardie atd.

To jsou nejčastější příznaky hormonálního deficitu. Když se objeví, je nezbytné konzultovat lékaře, který ví, které hormony pro hypotyreózu podstoupit testy. Po diagnóze je pacient schopen předepsat adekvátní léčbu pouze lékař.

Analýza

Jaké hormony pro hypotyreózu jsou testovány během testování? Pro určení nedostatku hormonů je nejprve analyzována hladina hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH) hypofýzy. Se zvýšenou hodnotou lze předpokládat hypotyreózu. Rovněž je stanovena hladina hormonu štítné žlázy přímo, bez trijodtyroninu (T3) a prostého tyroxinu (T4). Nízké hladiny těchto hormonů indikují hypotyreózu.

Jaké jsou testy hypotyreózy? Chcete-li zjistit nemoc vyžaduje krevní test, plot, který se provádí na prázdný žaludek. Dekódovací analýzu a diagnostiku provádí pouze odborník.

Léčba

Hypotyreóza je stav těla, ve kterém je hladina hormonů štítné žlázy nízká. Toto onemocnění je nejčastější u žen. Příčinou tohoto onemocnění je zničení tkání štítné žlázy. A to může být způsobeno různými faktory: nedostatkem jódu a převedenými nebo dědičnými chorobami.

Hlavní příznaky

Velmi často je hypotyreóza asymptomatická a obtížně detekovatelná, ale někdy existují některé příznaky, které indikují onemocnění. Patří mezi ně:

 • bolesti srdce;
 • únava;
 • slabost;
 • zimnice přichází i za teplého počasí;
 • anémie, která může způsobit modrou kůži;
 • člověk získá fuzzy řeč, je těžké pro něj mluvit kvůli otoku jazyka a vazů
 • zuby mohou být vidět na jazyku;
 • letargie, nevolnost, zácpa a mnoho dalších příznaků.

Je to právě proto, že symptomy mohou být velmi odlišné, toto onemocnění je obtížné diagnostikovat, a to i za přítomnosti příznaků. Pacienti trpící hypotyreózou jsou často pozorováni lékařem pod diagnózou „deprese“ nebo „anémie“.

Metody zpracování

Stojí za zmínku, že hypotyreóza je jednou z nejčastějších příčin nadváhy. Samozřejmě, že lidé, kteří trpí touto chorobou, zejména pokud to jde pryč s přítomností příznaků, zeptejte se sami sebe: může být hypotyreóza vyléčen navždy, takže tento problém se nikdy nevrátí a neobtěžují?

Pokud byla taková choroba diagnostikována, musíte nejprve začít sledovat dietu nezbytnou pro hypotyreózu. Pokud zjistíte, že je obtížné udělat správnou dietu pro sebe, pak musíte kontaktovat odborníka na výživu, který vám pomůže najít správnou výživu.

Hypotyreóza může být léčena pomocí léčivých i hormonálních látek. Toto onemocnění, jak bylo uvedeno výše, je způsobeno nedostatkem hormonů štítné žlázy, které mohou být doplněny léky. Někdy je předepsána suchá zvířecí štítná žláza. Starší lidé, kteří mají často tento problém, dostávají eutirox v malých dávkách.

Nezapomeňte, že abyste se nemuseli zajímat, zda lze hypotyreózu vyléčit, je nutné striktně dodržovat dávky léků a diet předepsané lékařem a vést zdravý životní styl. Tyto akce pomohou zapomenout na problém a vrátit tělo zpět do normálu.

Recenze

Onemocnění štítné žlázy - hypotyreóza, vyžaduje neustálé sledování stavu těla. Má autoimunitní, endokrinní, hormonální povahu.

Symptomy hypotyreózy se vyvíjejí pomalu a skrytě - to je nebezpečí onemocnění. Když se to stane, hormonální změny v těle, které není snadné zvrátit.

Obecná charakteristika a mechanismus onemocnění

Hypotyreóza je syndrom (specifický stav) spojený s odpovědí těla na nedostatečnou sekreci hormonů štítné žlázy, která je zodpovědná za růst těla a metabolismus v těle. V případě nemoci, jeho funkce jsou redukovány, to neuvolňuje požadované množství hormonů pro vývoj těla a udržovat to v normálním stavu, v důsledku kterého patologické změny nastanou.

Po 40 letech je onemocnění náchylnější k ženám, méně často pozorováno u dětí a mužů. Při řádné péči o léčbu je onemocnění zcela kontrolováno. Vyskytuje se podle statistik: ženy - 19 z 1000, muži: 1 z 1000. U žen po 65 letech - to je nejčastější onemocnění spojené s hormony a metabolismus, každých 10 má příznaky své počáteční fáze.

V případě onemocnění se hormony tyroxin a trijodthyronin uvolňují v nedostatečných množstvích. Regulují energetický metabolismus, proto všechny metabolické funkce zpomalují, orgány a tkáně těla trpí. Současně je thyrotropní hormon hypofýzy vylučován nesprávně, zpravidla je vylučován ve větším množství, aby se kompenzovala snížená funkce žlázy, proto se někdy vyskytuje tyreotoxikóza. Sekrece hormonů hypofýzy a štítné žlázy úzce souvisí s hypotyreózou.

Odrůdy, formy a příčiny

Hypotyreóza je spojena s nedostatečností štítné žlázy a (nebo) patologickými hormonálními procesy. Existují takové typy:

 • primární (99% případů) - aplazie (redukce) nebo ageneze štítné žlázy, autoimunitní procesy, nedostatek jódu, nedostatek selenu;
 • sekundární nebo centrální - snížení uvolňování thyrotropinu, metabolických poruch proteinů, sacharidů, lipidů, metabolismu vody a soli. To je spojováno se selháním hypothalamic-hypofyzární systém mozku;
 • terciární - hypotalamické léze;
 • tkáně (transport, periferní).

Primární zobrazení má poddruh:

 • vrozená - nedostatečná tvorba štítné žlázy u dětí. Provokační faktory: difuzní toxická struma, léčba přípravky obsahujícími jód a látky snižující štítnou žlázu během těhotenství;
 • získané. Vyvinut dvěma způsoby. Nedostatek jodu - nedostatek jodu. Alternace - poškozující povaha výskytu. Mechanická poranění, následky léčby (přípravky lithia, jodidy, tyreostatika, hormony), ozáření (záření), odstranění části žlázy, teplotní a parazitární příčiny. Stejně jako operace na strumě, předávkování vitamínem A, zánětlivé procesy žlázy. Zahrnuje autoimunitní onemocnění, kdy imunita omylem napadá zdravé tkáně (Hashimotova struma). Dlouhodobé užívání jódu v nadměrných dávkách může způsobit onemocnění. Jiné příčiny: abnormality v mozkových strukturách (meningitida, zánět, trauma).

Nemoci, proti kterým dochází k hypotyreóze: onemocnění struma, zánět (tyreoiditida) a malformace štítné žlázy, autoimunitní tyreoiditida (nejčastější příčina ve stáří), angina pectoris, infekce, chřipka.

Symptomy a projevy

Poruchy sekrece hormonu štítné žlázy se zobrazují na všech typech metabolických, oxidačních procesů, růstu kostí, výživy mozku, nervového a kardiovaskulárního systému, trávení potravy, obnovy kůže, regenerace tkání, vlasů, zubů.

Onemocnění ovlivňuje metabolismus bílkovin, střevo absorbuje glukózu horší, což zhoršuje metabolismus sacharidů. Tuky se nerozkládají správně - pacient přibírá na váze. V kůži je narušen metabolismus vody, voda se z tkání nevstřebává správně - dochází k nadýchání. I když ionty vápníku a fosforu vstupují do kostní tkáně, kosti rostou nesprávně a stávají se křehkými. Duševní aktivita se zpomaluje, srdeční sval nedostává dostatečnou výživu a oslabuje.

Nemoc se projevuje v 5 formách:

 • latentní (skrytý) - zvýšená sekrece hormonu stimulujícího štítnou žlázu hypofýzou při normálních hladinách tyroxinu;
 • manifest - charakterizovaný jasnými výraznými symptomy;
 • kompenzováno;
 • dekompenzováno;
 • závažný průběh s komplikacemi.

Pacienti s hypotyreózou nejčastěji uvádějí následující příznaky:

 • hypotermický metabolický syndrom: obezita, křehké kosti, zimnice nebo návaly horka, žloutenka, loupání kůže, zvýšené pocení;
 • edém myxedému: opuch, velké rty a jazyk se stopami zubů podél okrajů, otoky očních víček, končetin, obtížné dýchání nosu, špatný sluch, hrubý nebo chraplavý hlas (otok hlasivek), polyserositida;
 • stav nervového systému: ospalost, nespavost, letargie. Porucha paměti, inteligence, kognitivní funkce, bolest svalů, třes, deprese;
 • kardiovaskulární systém: bradykardie, nízké napětí, zvýšení objemu srdce, nedostatečnost průtoku krve, tachykardie (srdce myxedému). Stejně jako nesnášenlivost za studena, dušnost, bolesti hlavy, vysoký krevní tlak;
 • trávicí systém: nadýmání, zvětšení jater, dyskineze, zácpa, nízká chuť k jídlu, nevolnost, atrofie žaludeční sliznice;
 • letargie, anémie různých typů, zvýšený cholesterol;
 • reprodukční systém: dysfunkce vaječníků, menoragie, oligomenorea, amenorea, neplodnost, galaktorea. Dlouhá a těžká menstruace, mastopatie, prodloužená menopauza;
 • ektodermální poruchy: vlasy, nehty, kůže křehká, matná, pomalu rostoucí nebo obnovující se, nehty exfoliate. Vypadávání vlasů;
 • u dětí po porodu: opuch, prodloužená žloutenka, zácpa, špatné sání.

Následky závažných případů a komplikací:

 • myxedémová kóma - fatální komplikace charakterizovaná kritickou exacerbací všech výše uvedených symptomů;
 • u dětí: kretinismus, retardace růstu a vývoj centrálního nervového systému, ztráta sluchu, zpožděný vývoj řeči;
 • adenom hypofýzy;
 • srdečního selhání.

Recenze a doporučení pro ženy s hypotyreózou:

 • někdy se vyskytne tyreostatická krize: náhlý silný pocit strachu, bolest hlavy, tlak na hrudi, necitlivost končetin, "husí kůže", obličej prudce bledý. Před příjezdem sanitky je třeba pít dostatek tekutin, užívat jakékoli mírné sedativum;
 • příznaky onemocnění připisované vyvrcholení. Často tomu tak není: je to hypotyreóza, která způsobuje její závažný výskyt, takže stojí za to navštívit návštěvu nejen gynekologa, ale také endokrinologa;
 • metabolismus je pomalý, cholesterol se hromadí, proto se vyvíjí ateroskleróza - rána do srdce se zvyšuje. Menopauza zvyšuje symptomy, takže ženy musí věnovat pozornost srdci;
 • někdy s hypotyreózou není ovulace zcela potlačena. Může se objevit těhotenství, ale dramaticky se zvyšuje možnost potratu. Proto byste měli navštívit endokrinologa a upravit úroveň hormonů pro porušení;
 • Snížená funkce štítné žlázy je příčinou neplodnosti u mladých žen, takže musí sledovat hormony.

Diagnostika, léčba, prevence

Symptomy se vyvíjejí postupně, jsou vymazány a nespecifické, takže mnoho lékařů je zaměňuje s obvyklou únavou, následkem jiných poruch, těhotenství, "změn souvisejících s věkem". První věc, kterou kvalifikovaný lékař dělá, když má podezření, že hypotyreóza se týká studie hormonů stimulujících štítnou žlázu hypofýzy v krvi (TSH) nebo výzkumu hladiny hormonů štítné žlázy (T4). Po 5-6 týdnech Vám lékař pošle k opakovaným testům úpravu dávky léku. U novorozenců testují vrozenou hypotyreózu. Při porušování hypofýzy provádějí speciální studie.

Léčba může účinně odstranit všechny symptomy a poruchy. Jedinou nevýhodou je, že léky musí být užívány dlouho nebo až do konce života.

 • subklinická forma, menší hypertyreóza - léčba přirozenými prostředky doma nebo krátkodobý hormonální kurz;
 • klinické formy, těžký průběh, akutní projevy - jmenování dlouhého průběhu syntetického hormonu;
 • s léčbou myxedémem a kómou - hospitalizace s hormonální a steroidní terapií.
 • léčbu štítnou žlázou. Téměř ve všech případech je předepsán syntetický thyroidní hormon levothyroxin (T4). Ve většině případů to stačí k zastavení onemocnění;
 • syntetické nebo přirozené hormony štítné žlázy: thyroidin, trijodthyronin, tyroxin, štítná žláza, štítná žláza;
 • pro těhotné ženy to není krok za krokem, ale plná náhradní terapie, která je okamžitě předepsána, protože spotřeba hormonu v tomto stavu se zvyšuje.

Léčba je komplexní: terapie zahrnuje léky, dietu, fyzioterapii. Je velmi nutné léčit samo-léčbu jódem - někdy zhoršuje nemoc.

V diagnóze hypotyreózy, pacienti dávají následující recenze a doporučení pro léčbu lidových prostředků: t

 • Ľubovník bodkovaný z apatie, únava, antidepresivum;
 • Eleutherococcus;
 • infuze pampelišky normalizuje trávicí trakt;
 • matka a mincovna;
 • vlašské ořechy s citronem, ořechovým elixírem;
 • pohanka s kurkuma a mořské kale;
 • obklady na štítné žláze odvar z dubové kůry;
 • valeriánský kořen;
 • hloh (v mírných dávkách);
 • barvení gorse;
 • královské (včelí) mléko;
 • kombinace odvarů z rakytníkové kůry, jalovce, řebříku, kohoutku, heřmánku, žampionů, čekanky, pampelišky, brusinky, kopru, jeřabiny, okouna, pupenů břízy, lnu (semena), matky a nevlastní matky, kořene angelica a Rhodiola rosea.
 • sušené ovoce (sladká náhrada);
 • užitková zelenina, ovoce, džusy, mléčné výrobky;
 • ryby, zelenina, vláknina, vejce;
 • zvyšovat množství bílkovin a vyhnout se sójovým bobům, piniovým oříškům a arašídům. Maso může být, s výjimkou získaného z dobytka chovaného na zádi s hormony;
 • zdravý tuk s „dobrým“ cholesterolem: olivový, ghí, kokosový, arašídové máslo, lněná semena, ryby, tučné sýry a mléko;
 • vitamíny, minerály: selen, zinek, skupina B, D, omega-3 mastné kyseliny (k dispozici v rybách, lnu, vlašských ořechech);
 • Zdroje přírodního jodu, selenu: mořské plody, mořské řasy;
 • produkty s glutathionem (avokádo);
 • přípravky s probiotiky (střevní bakterie).

Černý seznam produktů: depresivní štítná žláza, cukr, káva, černý čaj, čokoláda, škrobové a obilné sacharidy, sója. V nemoci Hashimoto a hypotyreóza, lepek, lepek, mandle, hrušky, broskve a jahody jsou vyloučeny. Totéž platí pro křehké: tuřín, zelí, ředkvičky, ředkvičky, křen.

Dieta, hormony, lidové léky a fyzioterapie (sport, plavání, masáž) mohou zcela zastavit nemoc.