Image

Hypodynamie je.. Příčiny, důsledky, prevence

Každý moderní člověk má rád všechny výhody civilizace a technologického pokroku, který nám dal 21. století. Dnes nemusíte vstávat z pohovky a přepínat kanály v televizoru. Nemůžete jít na schůzku s přítelem, ale jen s ním mluvit přes internet. To vše je nepochybně pohodlné, ale každá medaile má dvě strany. Hydrodynamie je tedy nedílnou součástí využití výhod moderní civilizace. Co je to "bestie" a jak je to nebezpečné pro lidi? Zkusme na to přijít.

Co je to hypodynamie?

V medicíně neexistuje termín „hypodynamie“ a v důsledku toho takové onemocnění neexistuje.

Přes toto, termín je zvýšeně slyšen každý rok oba v lékařských kruzích av lexikonu lidí jiných specialit. A to vše tímto kolektivním pojmem znamená sedavý způsob života, který je příčinou rozvoje mnoha vážných lidských nemocí.

Jinými slovy, hypodynamie je minimalizace fyzické aktivity člověka, která negativně ovlivňuje všechny jeho životně důležité systémy.

Historie vývoje onemocnění

Před půlstoletím byli jediní lidé se zdravotním postižením nuceni vést sedavý způsob života. Za posledních padesát let se však situace rychle změnila. Tak například, fyzická práce osoby ve výrobních závodech byla nahrazena automatickými stroji. V každodenním životě bylo mnoho technologií, které mohou usnadnit každodenní každodenní starosti. A dnes mají lidé možnost řídit svůj život, aniž by opustili domov. Můžeme si objednat domácí večeři z restaurace nebo pizzy, i když před pár lety by to trvalo několik hodin na přípravu jídla na nákup jídla a 1-2 hodiny na jeho zpracování. Pračky zcela vytáhly objemné hrnce z našeho každodenního života a běžné domácí košťata a mopy nahradily mycí vysavače.

A navzdory takové automatizované pomoci, mnozí jsou ve ztrátě, protože neustále zažívají fyzickou únavu. Někteří, samozřejmě, obviňují tento stav svého těla ze stresu, ale téměř ve všech situacích je příčinou fyzická nečinnost.

Příznaky "civilizační choroby"

Zpomalený rytmus života, ve kterém je člověk neaktivní a tráví většinu dne sezení nebo vleže, ovlivňuje práci kardiovaskulárního systému. Takoví lidé mají zvýšený krevní tlak, bušení srdce a puls. Fyzická nečinnost je navíc konstantní svalová slabost, únava i po minimálním stresu, nervozita a emoční nestabilita.

Takové příznaky jsou mnohým z nás známé, ale ani my nemáme podezření, že za vše vinu je nedostatek fyzické aktivity a atrofovaných svalů těla.

A je to přesně chyba?

Pro ty, kteří mají pochybnosti o tom, že důvodem pro porušování fyzického a psychického zdraví je právě hypotéza, uvažujeme o několika nevyvratitelných skutečnostech.

Za prvé, můžete se ujistit, že tento názor je správný tím, že se díváte na životy sportovců nebo lidí, kteří jsou neustále zapojeni do sportu. Jejich tempo života je mnohem rychlejší než ti, kteří si stěžují na neustálý nedostatek času a užívají si všech výhod civilizace. Snadno se probudí po nočním spánku, jdou na ranní jog a v dobrém duchu začnou své denní povinnosti. Kromě toho mají tito lidé vynikající zdraví. Hypodynamie činí lidi nejen fyzicky slabými, ale je i příčinou mnoha nemocí.

Za druhé, pokud pozorujeme chování malých dětí, které jsou neustále v pohybu, budeme jim laskavě závidět. Jsou plné energie a síly, a kdybychom mohli získat jejich potenciál, podařilo by se nám splnit všechny úkoly naplánované na měsíc za den. Bohužel jsme už byli takoví a ve věku vědomí jsme sami snížili svou svalovou aktivitu na minimum.

Ukazuje se tedy, že velká část lidstva byla zasažena „civilizační nemocí“ - hypodynamií. Důvody jsou pro každého jiné, ale všechny jsou založeny na skutečnosti, že takový užitečný technický pokrok nám přinesl službu.

Následky onemocnění

Zdá se, že na první pohled může být sedavý způsob života nebezpečný, zatímco lidé trpí nevyléčitelnou rakovinou a AIDS? Ale ne všechno je tak jednoduché. Snížená fyzická aktivita - hypodynamie - kromě svalové atrofie je jednou z hlavních příčin narušení kapilárního systému. Současně se u lidí významně zúží arteriální a venózní oblasti a sníží se počet nejmenších cév.

Dalším důsledkem „civilizační nemoci“, z níž každý rok trpí stále více lidí, je obezita. Tento problém již donutil vědce po celém světě přemýšlet o jeho řešení. A i když neexistuje všelék na nadváhu, toto onemocnění ničí zdraví dospělých i dětí.

Kromě výše uvedených účinků fyzické nečinnosti lékaři vydávají další - porušení minerálního metabolismu a snížení hladiny vápníku v kostních tkáních. Takové změny v lidském těle nemohou projít bez stopy, a ve většině případů, těžké otoky paží a nohou, stejně jako bolest v kloubech.

Hypodynamická léčba

Hlavní chybou, kterou mnozí lidé dělají, když si uvědomí, že nehybnost začíná ničit jejich zdraví, je zvýšené cvičení. A v některých případech to opravdu pomáhá. Ale pro mnohé je taková drastická změna fyzické námahy jen těžkou situací. Koneckonců, atrofované svaly a kardiovaskulární systém prostě nemohou odolat takovému stresu a reagovat na něj nepředvídatelně.

Na základě vlastností těla a zanedbávání nemoci je nutné postupně zvyšovat fyzickou aktivitu. V obzvláště zanedbávaných, závažných případech je lepší vyhledat pomoc lékařů a být předem prověřen. Pouze po obdržení výsledků výzkumu budou odborníci schopni správně posoudit stav pacienta a rozvíjet jednotlivé komplexy pohybové aktivity. Kromě toho, pro účinné řešení problému, bude výživu vybrat správnou stravu a vitamíny.

Prevence nemocí

Aby bylo možné vyhnout se „civilizační chorobě“, měli bychom být neustále ostražití. Není třeba dávat se do momentálních slabin a soucitu. Prevence fyzické nečinnosti spočívá ve stálé fyzické aktivitě a ne v pasivním odpočinku na pohodlné pohovce.

Kromě toho prevence fyzické nečinnosti znamená přísné dodržování denního režimu ve spojení se správnou dietou. Jinými slovy, „civilizační choroba“ obchází pouze ty lidi, kteří vyžadují, ale respektují své zdraví.

Hypodynamie

Hypodynamika (nedostatek pohyblivosti) je patologický stav, který se vyvíjí s významným omezením fyzické aktivity a vede k dysfunkci pohybového aparátu, kardiovaskulárního systému, gastrointestinálního a respiračního traktu, atd.

Mobilita - přirozená vlastnost člověka, která spočívá v jeho schopnosti vykonávat energickou činnost. Hlavní funkce motorické aktivity jsou:

 • udržování homeostázy;
 • udržování tónu svalů, krevních cév a s nimi normální fungování těla;
 • rozvoj individuálních schopností a vlastností;
 • dosažení vysokého účinku motorické aktivity (sport, pracovní dovednosti).

V důsledku technického pokroku od počátku minulého století se podíl fyzické práce v životě člověka snížil 150–200krát. Současně se mortalita na kardiovaskulární patologie zvýšila přibližně 6krát. Prevalence fyzické nečinnosti se zvyšuje v důsledku urbanizace, mechanizace a automatizace práce a každodenního života a rostoucí role komunikačních médií v moderní společnosti. Podle některých studií vede zvýšení motorické aktivity ke snížení incidence přibližně o 45%.

Při včasných opatřeních je prognóza příznivá, většina patologických změn způsobených fyzickou nečinností způsobenou nezdravým životním stylem je reverzibilní.

Příčiny a rizikové faktory

Hypodynamie může být způsobena objektivními příčinami, jako je invalidita, těžké a dlouhodobé onemocnění. Ve většině případů je však spojena s nesprávnou organizací životního stylu nebo sedavé práce.

Mezi hlavní rizikové faktory pro hypodynamický vývoj patří:

 • nedostatek cvičení;
 • nadváha;
 • psychologické poruchy;
 • somatické choroby;
 • genetické faktory;
 • fetální hypoxie;
 • porodní trauma;
 • špatné návyky.

Formy hypodynamie

Existují takové základní formy fyzické nečinnosti:

 • hypoergie - nedostatek celkového rozsahu pohybů a jejich počet;
 • hypokinéza - nedostatek různých pohybů;
 • hypotenze - nedostatek kvality pohybů a jejich intenzita.

Příznaky hypodynamie

Postupně se objevují symptomy fyzické nečinnosti. Mezi ně patří zvýšení únavy, rychlá únava, snížený výkon, poruchy spánku, zvýšená nervózní nervozita, pravidelné bolesti hlavy s různou intenzitou, zvýšené riziko zlomenin, zvýšení tělesné hmotnosti, dušnost s malou námahou, bolest zad. U žen mohou vznikat anorgasmie, u mužů erektilní dysfunkce.

Vzhledem k nedostatečné fyzické aktivitě se výkonové indexy snižují, snižuje se objem a hmotnost svalů a dochází k narušení neuro-reflexních vazeb, což může vést k rozvoji vegetativně-cévní dystonie a deprese. S dlouhým průběhem patologického procesu se postupně snižuje kostní hmota, v důsledku čehož dochází k narušení funkcí páteře a kloubů. V důsledku oslabení vazů dochází k meziobratlové kýle. U pacientů s hypodynamií se zpravidla zvyšuje srdeční frekvence jak během cvičení, tak v klidu, stejně jako zvýšení krevního tlaku.

Zvláštnosti hypodynamického kurzu u dětí

Hypodynamie u dětí se může projevit jako ospalost, letargie, snížené duševní schopnosti, zpoždění tělesného rozvoje, obezita, odmítnutí komunikovat a hrát si s jinými dětmi, nízká školní výkonnost, rozvoj duševních poruch.

Diagnostika

Diagnóza fyzické nečinnosti je založena na údajích získaných při sběru stížností a anamnéze. Za účelem stanovení závažnosti komplikací, které se vyvinuly, se uchylují k objektivnímu vyšetření pacienta, přístrojové (rentgenové, ultrazvukové, CT, atd.) A laboratorním testům (analýza krve a moči, biochemická analýza krve atd.), objem, který je dán existující patologií.

Léčba

Při hypodynamii, která se vyvíjela na pozadí somatického onemocnění, je v prvé řadě nutná léčba hlavního patologického procesu. Je také nutné eliminovat nepříznivé faktory, které přispěly k rozvoji hypodynamie.

Korekce patologického stavu, kromě postupného zvyšování fyzické aktivity, zahrnuje fyzioterapeutické metody, masáže, dietní terapii. Pro obnovení funkce orgánů a tělních systémů během fyzické nečinnosti se doporučuje:

 • terapeutické cvičení - měli byste začít s ním, zejména s fyzickou nečinností, která se vyvinula na pozadí somatických onemocnění;
 • aerobní cvičení (rychlá chůze, jogging, badminton, tenis, lyžování);
 • silová cvičení;
 • protahování svalů a vazů.

Při hypodynamii, která se vyvíjela na pozadí psychologických problémů, se doporučuje pracovat s psychologem nebo psychoterapeutem. Děti i dospělí jsou doporučováni pro venkovní hry v přírodě, sport nebo tanec a turistiku.

Podle některých studií vede zvýšení motorické aktivity ke snížení incidence přibližně o 45%.

Možné komplikace a důsledky fyzické nečinnosti

Mezi hlavní důsledky nečinnosti izolované svalové atrofie, ztráta koordinace pohybů, myofasciální syndrom, osteoporóza, osteoartritida, bolesti dolní části zad, metabolické poruchy, hypertenze, ischemická choroba srdeční, onemocnění trávicího traktu, chronická obstrukční plicní nemoc, obezita, ateroskleróza, rezistence na inzulín. Tyto patologické stavy vedou ke snížení očekávané délky života.

Předpověď

Při včasných opatřeních je prognóza příznivá, většina patologických změn způsobených fyzickou nečinností způsobenou nezdravým životním stylem je reverzibilní.

Prevence fyzické nečinnosti

Mezi hlavní opatření pro prevenci fyzické nečinnosti patří:

 • dostatečná fyzická aktivita;
 • dlouhé procházky na čerstvém vzduchu;
 • střídání duševní a fyzické aktivity;
 • včasná léčba somatických onemocnění;
 • korekce nadváhy;
 • vyvážená výživa;
 • odmítnutí špatných návyků.

Videa YouTube související s článkem:

Vzdělání: 2004-2007 "První Kyjev lékařské fakulty" speciality "Laboratorní diagnostika".

Informace jsou zobecněny a jsou poskytovány pouze pro informační účely. Při prvních známkách nemoci se poraďte s lékařem. Vlastní ošetření je nebezpečné pro zdraví!

Když milují polibky, každý z nich ztrácí 6,4 kalorií za minutu, ale zároveň si vymění téměř 300 druhů různých bakterií.

Naše ledviny jsou schopny vyčistit tři litry krve během jedné minuty.

Miliony bakterií se rodí, žijí a umírají v našich střevech. Oni mohou být viděni jen se silným zvýšením, ale jestliže oni se sešli, oni by zapadli do pravidelného šálku kávy.

Každý má nejen jedinečné otisky prstů, ale i jazyk.

Lék proti kašli "Terpinkod" je jedním z nejprodávanějších prodejců, a to nejen díky svým léčivým vlastnostem.

Během kýchání naše tělo zcela přestane fungovat. Dokonce i srdce se zastaví.

Ve Spojeném království existuje zákon, podle kterého může chirurg odmítnout operaci pacienta, pokud kouří nebo má nadváhu. Člověk by se měl vzdát špatných návyků a pak možná nebude potřebovat operaci.

Lidské kosti jsou čtyřikrát silnější než beton.

Nejvzácnější chorobou je Kourouova choroba. Pouze zástupci kmene kožešin na Nové Guineji jsou nemocní. Pacient umírá smíchem. Předpokládá se, že příčinou onemocnění je jíst lidský mozek.

Vědci z University of Oxford provedli sérii studií, v nichž dospěli k závěru, že vegetariánství může být škodlivé pro lidský mozek, protože vede ke snížení jeho hmotnosti. Proto vědci doporučují nevylučovat ryby a maso z jejich stravy.

Čtyři plátky tmavé čokolády obsahují asi dvě stě kalorií. Takže pokud nechcete být lepší, je lepší jíst více než dva plátky denně.

Alergie ve Spojených státech jen utratí více než 500 milionů dolarů ročně. Stále věříte, že se najde způsob, jak konečně porazit alergii?

Lidé, kteří jsou zvyklí na snídani pravidelně, jsou mnohem méně pravděpodobné, že budou obézní.

Ve snaze vytáhnout pacienta ven, lékaři často jdou příliš daleko. Například, jistý Charles Jensen v období 1954 - 1994. přežil více než 900 operací na odstranění neoplasmu.

U 5% pacientů způsobuje antidepresivum Clomipramin orgasmus.

Pojem „nemoci z povolání“ spojuje nemoci, které člověk pravděpodobně dostane do práce. A pokud se škodlivými průmysly a službami.

Hypodynamie: symptomy, její účinky a prevence

Pravidelná tělesná aktivita je nezbytná pro všechny osoby bez ohledu na věk a pohlaví. Systematické školení posiluje svalový systém, včetně myokardu, slouží jako prevence přetížení plic, zlepšuje prokrvení cév. Lidé, kteří pravidelně cvičí, mají dobrou paměť, vysoký výkon a dobrý imunitní stav.

Hypodynamie je jedním z nejakutnějších problémů v moderním světě. Nemoc, nazvaná tento termín v medicíně neexistuje, ale tento stav může vést k narušení funkcí mnoha orgánů a systémů. To je důvod, proč lékaři na celém světě s každým rokem dávají mezi obyvatele stále více pozornosti. Význam tohoto pojmu není těžké odhadnout, „hypodynamie“ znamená „sníženou aktivitu“.

Příčiny hypodynamie

Hlavní důvod fyzické nečinnosti u lidí v moderním světě je zřejmý. Dosažení technického pokroku činí život člověka pohodlnějším, ale jen málo lidí si myslí, že snížení fyzické aktivity, například při používání osobního automobilu, má negativní vliv na zdraví. Fyzická nečinnost je navíc neustálým společníkem lidí v tzv. Sedimentárních profesích (programátoři, manažeři atd.). Tomuto problému se nevyhýbají děti, zejména školní věk, kteří po vyučování (během kterého také sedí) raději tráví volný čas doma u počítače než na ulici.

Existují samozřejmě důvody, proč je osoba nucena být omezena v pohybu, například v případě vážných onemocnění nebo v důsledku zranění. V takových případech však pacienti potřebují pohyb. Není divu, že staří léčitelé říkali: "Pohyb je život."

Příznaky hypodynamie

Hypodynamie je stav, který je doprovázen velkým množstvím symptomů, z nichž většina je důsledkem nedostatečné fyzické aktivity. Lze rozlišit tyto hlavní rysy:

 • letargie, ospalost;
 • špatná nálada, podrážděnost;
 • celková malátnost, únava;
 • snížená chuť k jídlu;
 • poruchy spánku, snížený výkon.

Téměř každý člověk může občas zažít podobné symptomy, ale jen málo lidí je spojuje s fyzickou nečinností. Proto, když se tyto příznaky objeví, měli byste zvážit, zda máte dostatek času na tělesný trénink.

Prodloužený pokles fyzické aktivity vede k atrofickým změnám ve svalech a kostní tkáni, je narušen metabolismus a je snížena syntéza proteinů.

Hypodynamie extrémně nepříznivě ovlivňuje práci mozku, jsou bolesti hlavy, nespavost, lidé jsou emocionálně nevyvážení. Dalším znakem hypodynamie je zvýšená chuť k jídlu, v důsledku čehož se zvyšuje množství konzumovaných potravin. Snížená fyzická aktivita a nadměrná výživa mohou rychle vést k rozvoji obezity, která přispívá k porušování metabolismu tuků a aterosklerózy. Je známo, že přítomnost aterosklerózy významně zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. To přispívá ke zvýšení křehkosti cév, což je také důsledek metabolických poruch.

Značná pozornost by měla být věnována tělesné aktivitě dětí, zejména ve školním věku. Při dlouhodobém sezení u stolu dochází v cévách dolních končetin ke stagnaci krve, což vede k vyčerpání krevního oběhu do jiných orgánů, včetně mozku. V důsledku toho se duševní procesy, paměť a koncentrace pozornosti zhoršují.

Kromě toho mají sedavé děti slabou svalovou soustavu. Vzhledem ke slabosti svalů zad tvoří porušení držení těla. Jak vidíme, účinky fyzické nečinnosti mohou být vyjádřeny v dysfunkci mnoha orgánů a systémů a často jsou taková porušení spojena s nízkou fyzickou aktivitou, i když ve skutečnosti tomu tak není.

Prevence fyzické nečinnosti

Je zřejmé, že preventivní opatření by měla být zaměřena na zvýšení fyzické aktivity každého člověka. Děti je třeba vyučovat od raného dětství až po každodenní ranní cvičení, aktivní venkovní hry, povinnou školní docházku, návštěvu sportovních sekcí je velmi užitečná.

V poslední době, sportovní centra a fitness kluby se staly rozšířené, pravidelné návštěvy, které jsou vynikající prevenci fyzické nečinnosti. Nedostatečný přístup ke sportovním komplexům by však neměl být příčinou nedostatečné fyzické aktivity.

Každý den mohou lidé denně chodit a procházet se pod širým nebem. Kromě toho je užitečné mít doma jakýkoliv simulátor, ne nutně drahý a velký, v každém domě je místo pro jednoduché švihadlo, expandér nebo činky.

Důsledky hypodynamie

Hypodynamie

Hypodynamie (snížená pohyblivost, z řečtiny. Όπό - "pod" a δύνᾰμις - "síla") vzniká v důsledku omezené fyzické aktivity celého organismu, stejně jako minimální zátěže svalů.

Hlavní formy hypodynamie:

 1. hypoergie - snížení počtu a objemu pohybů;
 2. hypokinéza - pohyby v různých formách;
 3. hypotenze - nízká intenzita a kvalita pohybů.

Hypodynamie je dnes problémem celého světa. Nejedná se o nemoc, ale o vážný problém pro společnost, který postihuje nejen dospělou populaci, ale i děti. O tomto problému je třeba myslet vážně, protože vede k takovým poruchám, jako jsou: hypertenze, obezita, infarkt myokardu.

Příčiny hypodynamie

Přímé příčiny fyzické nečinnosti zahrnují sedavý a neaktivní životní styl, dlouhodobý pobyt v pastelním režimu, zneužívání dopravy, vysoké pracovní zatížení ve škole pro děti a žádnou touhu hrát sport.

Mezi nepřímé důvody patří: automatizace práce, rozsáhlé šíření kancelářské práce, technický pokrok a urbanizace.

Pokuste se požádat o pomoc učitele

Příznaky hypodynamie

Příznaky fyzické nečinnosti zahrnují:

 • slabost, únava;
 • bušení srdce;
 • zvýšená únava i při minimálním zatížení;
 • denní ospalost a noční nespavost;
 • nervové podmínky;
 • snížená duševní výkonnost;
 • snížená nebo zvýšená chuť k jídlu;

Tyto stejné příznaky lze pozorovat u dětí, ale mohou být přidány další: gastritida, obezita, abnormální jaterní funkce, kolitida.

Důsledky

Když má člověk sedavý způsob života, svaly oslabují a ztrácejí svůj tón, vytrvalost a snižování síly, vegetativní cévní dystonie, hypertenze, mrtvice, ateroskleróza a metabolické poruchy. V průběhu času dochází k abnormalitám pohybového aparátu, osteochondróze, osteoporóze, artritidě, držení těla. Kardiovaskulární systém, endokrinní systém trpí, dochází k porušování střev, dochází k rozvoji onemocnění dýchacího ústrojí. Krevní oběh se zhoršuje, cévní stěny ztrácejí tón, vyvíjejí se křečové žíly, jsou narušeny metabolické procesy. Objevuje se nadváha, deprese, neuróza.

Zeptejte se na specialisty a získejte
odpověď za 15 minut!

Mění práci mozku:

 • mentální aktivita klesá;
 • rychlá únava;
 • výkon klesá.

Lékařské události

Pokud se u Vás objeví příznaky fyzické nečinnosti, měli byste se obrátit na kompetentního specialisty na diagnostiku. To je nezbytné, protože symptomy fyzické nečinnosti nejsou specifické a mohou být příznaky jiných vývojových a progresivních onemocnění. Léčba se volí v závislosti na stupni onemocnění a přímo na stavu pacienta. Nejdříve je nutné zjistit příčinu hypotézy a odstranit ji. Léčba je zaměřena především na komorbidity a eliminaci následků.

Jak napravit situaci?

Především je nutné změnit životní styl a každodenní rutinu. Zdravý životní styl je vynikajícím řešením účinků fyzické nečinnosti, což je odmítnutí špatných návyků, správné a racionální výživy, pohybu. Chůze má dvojí přínos: fyzická aktivita, okysličování těla.

Bezpochyby skvělou možností je sport, návštěva sportovních a fitness klubů, plavání, lyžování, bruslení na kolečkových bruslích, bruslení. Nezapomeňte na běh v parku, cyklistiku, aktivní hry v přírodě, například fotbal, basketbal, volejbal, hokej, tenis.

Dobrá alternativa k fitness bude dlouhá, aktivní procházka se psem. Výtah je nejlépe nahrazen chůzí po schodech. Ranní cvičení bude dobrým začátkem dne. Rozumná zátěž je zárukou, že hypodynamie projde a samozřejmě její důsledky.

V prevenci fyzické nečinnosti lékaři také zahrnují konzumaci velkého množství tekutin - čajů, ovocných nápojů, kompotů. Ovocné a zeleninové šťávy dobře zvyšují imunitu. Jídlo by mělo být vyvážené a obsahovat dostatečné množství ovoce a zeleniny. Také v prevenci důležité role pro zdravý noční spánek, nejméně 8 hodin.

Někdy se však vyskytují případy, kdy k fyzické nečinnosti dochází nezávisle na lidech. Jedná se o závažná onemocnění, při nichž neexistuje možnost fyzické aktivity nebo poranění. V těchto případech je nutné provádět terapeutický tělesný trénink, pro práci celého svalového systému je nezbytný pro prevenci fyzické nečinnosti, udržování svalového tonusu, prevenci tromboembolie a dalších komplikací.

Také s fyzickou nečinností lze bojovat doma. To pomůže horizontální bar, zdi bary, činky, obruč, expandér, rotopedu, švihadlo. Doma, můžete provádět cvičení, jako jsou kliky, dřepy, stiskněte.

Pokud se onemocnění objevují na pozadí hypodynamie, je nutné se poradit s lékařem, který diagnostikuje a předepisuje léčbu v souladu s ní. Ale nezapomeňte, že drogy nenahradí dobrou fyzickou aktivitu.

Obézní lidé, před zahájením sportu, by se měli poradit s lékařem, který určí přípustné zatížení v počáteční fázi, možná, první třídy mohou být prováděny s instruktorem tělesné výchovy, protože tito lidé často mají související onemocnění: diabetes, hypertenze, srdeční onemocnění.

Nenašli jste odpověď
na vaši otázku?

Stačí napsat, co chcete
potřebují pomoc

Co je to hypotéza, jaké jsou její příznaky a příčiny?

Hypodynamie je výsledkem, ke kterému vede sedavý způsob života vedoucí k patologickému stavu téměř všech funkcí, které lidské tělo vykonává (dýchání, trávení, kardiovaskulární systém).

Dnes existuje několik identických hypodynamických jmen: nemoci fixního životního stylu, civilizační choroby atd.

Snížení kontraktility nastává při poklesu motorické aktivity - fyzické nečinnosti a bez kontrakcí není v lidském těle žádný orgán.

Jaký účinek má na lidské tělo hypodynamický syndrom?

K dnešnímu dni je hypodynamie onemocnění velmi častá. Toto je kvůli skutečnosti, že moderní technologie velmi usnadnila fyzickou práci a jeho důsledek vedl k více sedavému životnímu stylu.

Většina lidí pracuje v režimu sezení, unaví se v práci a pak se vrátí domů a lehne si na pohovku před televizi, nebo sedí u počítače a uvolní se. Většina práce je nyní hotová sedět, který zabírá většinu času moderní osoby, prakticky bez zanechání jej do tělocvičny, běhání a sportování.

Proces je zhoršován nesprávnou výživou, která je nasycena velkým množstvím nepříznivých složek a neobsahuje téměř žádné rostlinné produkty a potraviny s nasycením vitamíny a živinami.

Rychlé občerstvení, sladké nápoje, alkohol a nedostatek vyváženého nasycení organismu se projevuje progresí fyzické nečinnosti.

Hypodynamismus je zaznamenán jak u dospělých, tak u dětí a dospívajících, protože děti věnují počítači značné množství pozornosti.

Porážka fyzickou nečinností v dětství je mnohem nebezpečnější než ve věkové kategorii dospělých, protože vyvíjející se a rostoucí organismus vyžaduje normální zdravou práci všech svalů a cév pro dobrou intelektuální aktivitu a schopnost učit se.

Zdravá svalová činnost svalů je zárukou úspěšného vývoje strukturních složek těla.

Problém v moderní společnosti, který vede k fyzické nečinnosti, je škodlivý nejen pro životní funkce lidského těla, ale může vyvolat psychoemotivní abnormality, deprese, neurózy atd.

Příčiny hypodynamie

Nedostatečná mobilita lidského těla je faktorem, který vyvolává hypotézu.

Jeho hlavní důvody jsou následující:

 • Automatizace výroby;
 • Urbanizace;
 • Velký počet povolání k sezení;
 • Technický pokrok v každodenním životě;
 • Nedostatek aktivního odpočinku, s výhodou ležící před televizí nebo počítačovými hrami;
 • Trvalá jízda v autech.

Ve většině případů, osoba žijící ve velkém městě, fyzická aktivita je malá, na pozadí dlouhých úseků sedadla. Jako příklad, pohyb osoby nastane z jeho postele do koupelny, pak do kuchyně, a pak do auta.

Po celou cestu do kanceláře sedí člověk v autě, pak se zvedne do pravého patra výtahu a sedí v práci. Večer se všechno děje v opačném pořadí. Jak vidíte, aktivní motorová součást je velmi malá.

Je to právě tento druh dysfunkce pohyblivosti, zvaný hypodynamie, a právě to ohrožuje progresi onemocnění a narušení funkčních složek těla.

Co je to nebezpečná hypotéza?

Je důležité pochopit důsledky nedostatku pohybu, protože existuje mnoho patologických stavů provokovaných hypodynamií. Samostatná diagnóza "hypodynamie" není poskytnuta. Tento koncept je vícesložkový.

Snížení motorické aktivity způsobuje řadu následujících patologických stavů těla, což způsobuje ještě větší škody osobě:

 • Porucha krevního oběhu. S nízkou pohyblivostí (fyzickou nečinností) je narušena interakce krve se svaly v důsledku pomalejšího krevního oběhu. To vede ke skutečnosti, že ze svalů nejsou v dostatečném množství odvozeny produkty rozpadu. Ve svalech se vyskytuje bolest, především v oblasti děložního hrdla a zádech. Slabost zadních svalů vede k narušení držení těla a problémům s páteří. Důsledkem sedavého životního stylu je navíc svalová hypotrofie (oslabení) a kostní tkáň se stává křehkou pod vlivem metabolických poruch;
 • Snížený příjem kalorií. Protože člověk tráví méně energie během fyzické nečinnosti, kalorií se spotřebuje v menší míře a chuť k jídlu zůstává stejná. To vede k nadměrnému hromadění tuku a rychlému přibývání na váze. Nadváha a obezita vede ke zvýšení krevního tlaku a zvyšuje riziko progrese diabetu. Také dochází ke zvýšené sedimentaci cholesterolů na stěnách cév, což zvyšuje riziko srdečního infarktu nebo mrtvice, což může způsobit náhlou smrt;
 • Ztráta kompenzačních schopností srdce a cév, důsledek fyzické nečinnosti. To vede k tomu, že tělo si zvykne na klid a není schopno klidně nést náhlé zatížení. Nejběžnějším příznakem je dušnost, projevená po několika metrech po běhání;
 • Křečové žíly a nedostatečnost žil. Postupuje s porážkou ventilového aparátu hlubokých žil, které vracejí krev zpět do dutiny srdce;
 • Hemoroidy a chronická zácpa se vyskytují poměrně časté hypotézy společníků. Střevní kontrakce do značné míry závisí na pohybu svalů břišní dutiny, protože je zde lokalizováno střevo. Časté pohyby lisu vedou k masážním činnostem na něm, což přispívá ke zlepšení krevního oběhu. Normální aktivita - slib zdravých stolic a absence bolesti v břiše;
 • Porušení nervové soustavy v důsledku fyzické nečinnosti. Pro normální provoz nervového systému vyžaduje pravidelný přenos signálu ze svalů do bezprostředního nervového systému. Při absenci pohyblivosti, agresivity, ztráty spánku, depresivních stavů, letargie, malátnosti a podrážděnosti. Časem dochází k porušování paměti a pozornosti;
 • Patologie dýchacího systému vyvolaná hypodynamií. Dochází ke snížení všech základních charakteristik hlubokého dýchání - snížená okrajová ventilace, objem inhalace a výdechu. Tyto stavy vedou ke stagnaci sputa a krve v plicích, poruch metabolických procesů plynů a přispívají k progresi chronických patologických stavů plic.
Všechny výše uvedené účinky fyzické nečinnosti vedou ke zhoršení kvality a délky života.

Jaké jsou příznaky hypodynamie?

Nedostatečná fyzická aktivita (fyzická nečinnost) nemá žádné definitivní symptomy, protože se u každého pacienta vyvíjí poškození orgánů individuálně.

Lidé, kteří se trochu pohybují, však mají charakteristické rysy:

 • Pocit únavy;
 • Snížení intelektuální a fyzické aktivity;
 • Nízká fyzická odolnost;
 • Ztráta spánku v noci a ospalost ve dne;
 • Agresivita;
 • Konstantní výkyvy nálady;
 • Lhostejnost k tomu, co se děje kolem;
 • Pokles nebo brutální chuť k jídlu.

Stejné příznaky charakterizují hypodynamii u dětí. Mohou být doprovázeny nadměrnou nadváhou, která je vlastní velkému počtu dětí bez ohledu na věkovou skupinu, patologii gastrointestinálního traktu.

V případě zpoždění a dodržení dalšího nevhodného životního stylu se k výše uvedeným příznakům přidává bolest svalů, slabost kostí a svalová atrofie.

V budoucnu může postupovat ischemie srdce, hypertenze, aterosklerotická ložiska, diabetes a nadváha, které jsou nejčastějšími symptomy fyzické nečinnosti.

Diagnostika

Zpočátku lékař poslouchá všechny stížnosti pacienta, provádí počáteční vyšetření k určení primárních symptomů a zkoumá historii. Metoda diagnostiky hypodynamie závisí na patologických stavech orgánů, které mohou postupovat.

Nejběžnější diagnostické metody jsou:

 • Klinická analýza krve. Ukáže celkový zdravotní stav pacienta a odchylky od normálních hodnot prvků, které saturují krev;
 • Biochemická analýza krve. Rozsáhlý krevní test, který pomůže určit stav téměř všech orgánů těla. Podle výkyvů indikátorů v jednom či druhém směru je možné určit nejen postižený orgán, ale také rozsah jeho poškození při hypodynamii;
 • Analýza srážení krve. Některé studie, jejich účelem u vaskulitidy, je prokázat, že subkutánní krvácení nevyvolalo zkapalněnou krev;
 • Imunologické krevní testy. Umožňuje určit přítomnost protilátek v krvi, imunitních komplexech a dalších látkách, které jsou zodpovědné za zánět imunitních komplexů. K odběru krve dochází stejně jako u biochemie krve;
 • Analýza moči. V této studii lékaři diagnostikují faktory poškození ledvin kontrolou hladiny bílkovin a červených krvinek v moči;
 • Ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk). Studie, pomocí které můžete vizuálně vidět stav cév nebo vnitřních orgánů, zjistit jejich integritu nebo možné poškození, což je důsledek fyzické nečinnosti;
 • Dopplerova sonografie. Jedná se o další studii ultrazvuku, se kterou se určuje rychlost průtoku krve v cévách;
 • Angiografie. Zvláštní stav, při kterém se do žíly vstřikuje radiopakní látka, po které se provede rentgen. Pomáhá k jasnější identifikaci patologických lézí na rentgenovém snímku;
 • X-ray Na rentgenových paprscích může být detekováno více těsnění;
 • MRI (magnetická rezonance) nebo CT (počítačová tomografie). Poskytuje úplné informace o stavu těla. Touto studií se získá trojrozměrný obraz orgánu, který pomáhá přesně určit patologii. Je to však velmi nákladná analýza.

Výběr metody výzkumu provádí ošetřující lékař na základě stížností pacienta a vnějších symptomů během fyzické nečinnosti.

Další výzkumné metody mohou být aplikovány v závislosti na předpokladech lékaře.

Prevence fyzické nečinnosti

Léčba takového stavu jako hypodynamie s lékařskými přípravky se nepředpokládá. Boj proti hypokinéze je v souladu s preventivními opatřeními. Léčba léky je poskytována pro postup komplikací, které způsobují hypodynamie.

Opatření pro boj s civilizační nemocí nemusí zabrat mnoho času, nebo koupit drahé simulátory. Boj proti hypodynamii je správný způsob života, který může kdokoliv sledovat bez dodatečných nákladů.

Aby se zabránilo hypodynamii nebo překonalo patologický stav, je nutné dodržovat akce uvedené v tabulce níže.

Hypodynamie: podstata problému, souvislost s nemocí, dopad na zdraví, jak bojovat

Hypodynamie se nazývá „civilizační chorobou“ a v posledních letech lékaři skutečně zněli poplach, protože nejen dospělí, ale i děti podléhají hypodynamii a tento stav, přestože není nemocí, vede k vážným porušením - obezitě, infarktu myokardu, hypertenze.

Po tisíce let pracuje člověk na tom, jak zmírnit život, vynalézat všechny druhy přístrojů a zařízení. Dnes, k překonání vzdálenosti, není třeba chodit více než tucet kilometrů, a pro těžbu potravin ani nemusí dělat zvláštní fyzické úsilí.

Rádi věříme, že naši technici dělají domácí úkoly, robotický vysavač může provádět čištění a pračka dokonale umývá pračku. Každodenní život si nevyžaduje vynaložení úsilí, stačí jen správně stisknout tlačítka na domácích spotřebičích.

Automatizace výroby značně usnadnila práci pracovníků a dokonce i těch profesí, které až donedávna vyžadovaly fyzickou námahu, do kategorie „sedavých“.

Samozřejmě, život se stal pohodlným a hlavní významný zdroj - čas - je výrazně ušetřen při použití osobních vozidel a všech druhů přístrojů. Nicméně, tento čas není dost pro chůzi, jít do posilovny, ranní cvičení. To znamená, že čas šetří nejdůležitější věci - lidské zdraví.

Když se vrátíte domů po náročném pracovním dni, občas strávíte jen posezením, mnozí okamžitě zaujmou vodorovnou polohu na pohovce před televizorem nebo sedí u počítače a kromě všeho tam je talíř s jídlem a je dobré, když to bude užitečné, protože závislost na potravinách se změnila ne k lepšímu, zhoršující se poruchy výměny paralelně s nedostatkem pohybu.

Před deseti lety děti po škole aktivně chodily po ulici, navštívily bazény a sportovní kluby. Nyní je volný čas mnoha žáků počítač, který je prakticky v každém domě. Hypodinamie u dětí je ještě nebezpečnější než u mnoha dospělých, protože rostoucí tělo vyžaduje odpovídající práci svalů, srdce a krevních cév a závisí na něm duševní aktivita, rozvoj inteligence a schopnost dalšího vzdělávání.

Motorická aktivita je hlavní složkou správné životní činnosti a zárukou zdraví, a to i staří léčitelé znali pravidlo „pohybu - života!“, Ale v posledních desetiletích na to většina z nás zapomněla a obává se více o osobní pohodlí.

Nedostatek fyzické aktivity nepříznivě ovlivňuje stav vnitřních orgánů, vede k rozvoji těžké patologie, způsobuje emoční poruchy, deprese a neurózy, i když mnozí z nás mají tendenci spojovat tyto jevy s ekologickou situací, pracovní zátěží v práci a ve škole a problémy v rodině. Vše je propojeno a hnutí hraje důležitou roli v kvalitě našeho života.

Problém fyzické nečinnosti má nejen medicínské, ale i sociální aspekty, protože patologie vyplývající z nedostatku pohybu vyžaduje značné náklady na léčbu ze strany státu a pacienta, omezuje jeho schopnost pracovat a dokonce se stává příčinou invalidity. Živým příkladem toho jsou kardiovaskulární onemocnění, která jsou stále více diagnostikována u mladých a zdatných lidí.

Příčiny hypodynamie a její vliv na tělo

Hypodynamie je výsledkem špatného životního stylu a hlavní důvody jsou:

 • Využití automatizované práce;
 • Urbanizace;
 • Šíření „sedavých“ profesí, pracujících většinou na počítači nebo s papíry, je více žádané;
 • Využití technologického pokroku v domácnosti;
 • Vědomé odmítnutí motorické aktivity.

Ve většině případů se tyto faktory stávají rozhodujícími při omezování mobility, ale stává se, že k hypotéze dochází z nezávislých důvodů a proti naší vůli. Tyto případy zahrnují zranění a vážné nemoci, které brání motorické činnosti. Stojí však za zmínku, že lůžkoví pacienti potřebují maximální možnou práci svalového systému, protože imobilizace je pro ně nebezpečná vzhledem ke zvýšenému riziku tromboembolických a jiných nebezpečných komplikací.

Chronická hypodynamie u dětí je výsledkem špatného životního stylu a organizace denního režimu. Vinu na tom často nesou rodiče, kteří sami nekladou pozitivní příklad, ale také neprispívají ke zvyšování role sportu ve volném čase dítěte.

Intelektuální profese se stále více prosazují a bez vzdělání je obtížné dosáhnout mnoha požadovaných cílů, proto se od prvních ročníků zaměřují děti především na učení. Děti tráví mnoho hodin u stolu, děti jsou unavené a doma najdou nejlepší počítačové hry nebo sledování televize, zejména pokud do toho rodiče nezasahují. Cesta ze školy do domova nepřidává pohyb, protože moderní matky a otcové berou děti autem a kumulativní pohybová aktivita spočívá v pohybech rukou, ve kterých je perem ve školních zdech, počítačová myš je doma.

Negativní roli hraje vedle výchovy v rodině nízká kvalifikace a často i lhostejný postoj k práci na straně učitelů tělesné výchovy. Školáci neusilují o výuku tělesné výchovy a nacházejí všechny možné důvody pro jejich absenci. Rodiče nadměrné péče také přispívají k tomuto stupni vzdělávání: mohou chránit dítě před prací, protože procento dětí, které nejsou zdravé, roste, což znamená, že pokud je dítě čas od času nemocné, nemusí navštěvovat tělesnou kulturu.

Další faktory vedoucí k hypokinéze (omezení mobility) u dětí, kromě rodičovství, mohou být faktory nezávislé na denním režimu - perinatální hypoxie a poranění při porodu, těžké infekce v raném dětství, poruchy mozku a patologie nervového systému, onemocnění vnitřních orgánů, sporty jsou opravdu kontraindikovány.

Co se děje v těle s nedostatkem pohybu?

následky sedavého životního stylu

Dostatečná fyzická aktivita je nezbytně nutná pro rozvoj svalů, správné fungování srdce a cévního systému. Při aktivním pohybu se zlepšuje přísun krve do orgánů, zvyšuje se metabolismus, zvyšuje se duševní a tělesná výkonnost, vyvíjí se vytrvalost, vytváří se imunita a odolnost vůči stresu.

Sedavý způsob života neznamená aktivní práci svalů, kloubů, zlepšování metabolických procesů, a proto se člověk i po celodenním ležení cítí velmi unavený a ještě více než ti, kteří se aktivně pohybují několik hodin v řadě.

Dopad fyzické nečinnosti na lidské tělo je obrovský. Zdá se, že nedostatek pohybu není nemoc, ale pouze vnější stav, který navíc nezpůsobuje nepříjemné pocity a dokonce i naopak - je docela příjemné ležet na pohovce, ale seznam podmínek, které provokují hypokinézu, je působivý:

 1. Ateroskleróza;
 2. Nadváha;
 3. Hypertenze;
 4. Chronická ischemie srdce a mozku;
 5. Tahy;
 6. Endokrinní a metabolické poruchy;
 7. Deprese, neurózy;
 8. Osteochondróza, skolióza, osteoporóza;
 9. Nemoci bronchopulmonálního systému.

Jak vidíte, nedostatek motorické aktivity nějak ovlivňuje všechny orgány a systémy, což vede k jejich dysfunkci. Prodloužená hypodynamie způsobuje postupnou atrofii svalového systému, následovanou deplecí kostí a osteoporózou. Zvýšená chuť k jídlu na pozadí hypokinézy způsobuje obezitu, která dále brání realizaci tělesných cvičení.

Nadváha, endokrinní výměny, ateroskleróza způsobují hypertenzi, poškození koronárních tepen se srdečním onemocněním. Mozek také trpí: nedostatečný tok kyslíku a poškození jeho cév přispívají ke snížení intelektuálních schopností, paměti, pozornosti, duševního výkonu je narušen, a tendence k neurózám-jako poruchy a nespavost se objeví.

Nedostatek motorické aktivity vede k atrofii svalů zad a krku, po kterých se degenerativní procesy v páteři neudržují. Osteochondróza v naší době je diagnostikována od věku 30 let, a dokonce i dříve, a na vině za všechno je hypodynamie. U dětí prodlužuje dlouhodobé sezení zakřivení páteře, což negativně ovlivňuje vývoj a růst vnitřních orgánů, které předurčují různé patologie.

Projevy hypodynamie

Vzhledem k tomu, že nedostatek lokomoční aktivity není onemocněním, neexistují žádné charakteristické příznaky, které hovoří o hypokinéze. Na druhou stranu, sedaví lidé zažívají řadu negativních projevů této podmínky:

 • Pocit únavy, slabosti;
 • Snížený duševní a fyzický výkon;
 • Únava;
 • Nespavost v noci a ospalost ve dne;
 • Podrážděnost, časté výkyvy nálady, schopnost apatie;
 • Snížení nebo naopak nezměrné zvýšení chuti k jídlu.

Stejná znamení charakterizují hypodynamii v dětství. Mohou přidat obezitu, která trpí rostoucím počtem moderních dětí bez ohledu na pohlaví, patologii trávicího systému (gastritida, kolitida, poruchy jater).

Pokud nepřemýšlíte o životním stylu a nepřijímáte neodkladná opatření k jeho normalizaci, pak se bolest a slabost svalů a kostí a atrofické změny svalového systému spojí s popsanými příznaky fyzické nečinnosti u dospělých. V průběhu času se bude vyvíjet obezita, ateroskleróza, hypertenze, diabetes, koronární srdeční onemocnění - nejčastější důsledky fyzické nečinnosti - a pak budou negativní symptomy spojeny se specifickým onemocněním, často zapomínáním a ignorováním příčiny.

Spolu s fyzickým nepohodlím zažívají lidé s nedostatkem pohybové aktivity spoustu psychických problémů. Jsou podrážděné, emocionálně nestabilní, náchylné k apatii, v některých případech dochází k závažné depresi, poruchám autonomie, dokonce ik panickým útokům, které vyžadují zásah specialisty. Chronická hypodynamie zhoršuje imunitu, lidé jsou náchylní k různým infekcím, často trpí nachlazením.

Zástupci spravedlivého pohlaví s poklesem pohybové aktivity bez potěšení zaznamenávají charakteristické změny vzhledu: bledost obličeje, vzhled vrásek a sáčků pod očima, zvýšení obvodu břicha, celulitidy. Tyto známky nedostatku pohybu mohou být signálem pro změny životního stylu.

Nucená hypodynamie u pacientů po těžkých operacích nebo zraněních je významným rizikovým faktorem trombózy, tromboembolie, plicní embolie, cévní mozkové příhody, komplikací, jako je městnavá pneumonie, proleženin. Pro prevenci těchto následků jsou v posteli doporučena praktická cvičení, v případě potřeby vám pomůže cvičební terapeut a masážní terapeut.

Po některých ošetřeních, včetně operací, které neimobilizují, lékaři důrazně doporučují včasnou aktivaci, aby se zabránilo mnoha nepříznivým účinkům, zlepšili kardiovaskulární systém, zlepšili regeneraci tkání v důsledku průtoku krve, ale někteří pacienti tyto tipy ignorují, odkazují na bolest nebo pocit. strach, slabost, a někdy - prostě nechtěl vstát z nemocničního lůžka, užívat si "legitimní" ležící v procesu léčby.

Jak se vypořádat s hypodynamií?

Všichni víme, že nemoc je snazší předcházet, než léčit. V případě hypokinézy, řeč není o nemoci a jestliže vhodná opatření jsou přijata včas. Léčba pro fyzickou nečinnost není poskytována a lékaři jsou nuceni uchýlit se k drogám a jiným postupům v případech, kdy se určité nemoci vyvinuly v nepřítomnosti pohybů.

Pro prevenci fyzické nečinnosti není nutné přidělit mnoho hodin volného času nebo koupit drahé simulátory. Opatření k zabránění fyzické nečinnosti a organizaci správného životního stylu jsou dostupná všem, jednoduchá a nevyžadují materiální náklady. Hlavní věc je touha.

Před zahájením plánu na zvýšení podílu fyzické aktivity v každodenním životě stojí za to vzdát se špatných návyků, z nichž nejčastější je kouření. Tato závislost je charakteristická pro mnoho jednotlivců intelektuální práce, „sedavých“ profesí, běžných u mladých lidí, kteří neuznávají sport a tělesnou výchovu.

Kromě kouření se situace zhoršuje a povaha stravy, takže je také žádoucí vyvážit dietu, saturovat ji vitamíny, bílkovinami ve formě zeleniny, ovoce, libového masa a ryb, odmítnout vydatné večerní jídlo, sklenici piva nebo jiného alkoholu.

Pokud by se tak stalo, aby povolání neumožňovalo aktivní pohyb, pak je nutné určit čas pro fyzické cvičení - ranní gymnastiku, večerní výlet do posilovny, denní procházku v parku. Pro zajištění normální funkce srdce a dalších vnitřních orgánů je třeba nejméně půlhodinové zatížení motoru, například chůze nejméně 2 km (nejlépe několikrát denně). Běh je velmi užitečný pro aktivaci všech svalových skupin.

Dostat se dobře a "pumpovat" svaly mohou být doma. Chcete-li pomoci - činky, expandér, švihadlo, rotopedu, domácí horizontální bar. Jednoduchá cvičení pomohou posílit břišní svaly, záda a krk, užitečné push-upy a dřepy, které nevyžadují sportovní vybavení.

Velmi dobré cvičení pro ty, kteří se rozhodnou bojovat s hypodynamií, bude návštěva bazénu. Plavání stimuluje průtok krve, zpevňuje, posiluje svaly, varuje osteochondrózu a zároveň je velmi bezpečné, protože riziko poranění při plavání je minimální. Voda má příznivý vliv na nervový systém, zklidňuje, zmírňuje stres.

Postupně se šíří šílené kolo. Mnozí dokonce do práce tímto způsobem, při rozvoji svalů a zvýšení celkového tónu. Ve velkých městech toto vozidlo dokonce pomáhá šetřit čas, který lze strávit ve vícekilometrové dopravní zácpě.

V případě, že se některá onemocnění vyvinula na pozadí nedostatku fyzické aktivity, měli byste jít k lékaři pro diagnostiku a léčbu, ale stojí za to připomenout, že užívání léků nenahrazuje racionální mobilitu, gymnastiku nebo proveditelná cvičení doma.

Zvláštní kategorií lidí jsou obézní pacienti. Tato patologie se projevuje jako výsledek sedavého života a pak ji ještě více omezuje. Osoba s obezitou před zahájením sportovních aktivit by se měla vždy poradit s lékařem, určit přípustnou úroveň zátěže, možná - budete potřebovat služby instruktora cvičení. Stejné doporučení platí pro ty, kteří trpí vysokým krevním tlakem, cukrovkou, onemocněním srdce a mozku.

V případě nucené fyzické nečinnosti, například po zlomenině, operaci, mrtvici, maséři a fyzioterapeuti přijdou na záchranu, aby se co nejvíce zvýšila úroveň fyzické aktivity.

Rehabilitace po vážných onemocněních může vyžadovat pobyt ve speciálních centrech, kde kvalifikovaní odborníci pracují a jsou zde potřebné simulátory pro obnovu práce specifických svalových skupin. Léčba a rehabilitace jsou prováděny pod dohledem kardiologů, neurologů, traumatologů, odborníků na výživu. Fyzická aktivita může být doplněna fyzioterapeutickými postupy, které umožňují zvýšit svalový tonus a normalizovat práci vnitřních orgánů.

Pokud je pacient po závažné nemoci upoután na lůžko, je primárním úkolem prevence tromboembolických komplikací. K tomu jsou nezbytné nejen vhodné přípravky, ale také speciální dechová cvičení, která vyučuje personál nemocničního oddělení.

Pro zdatné a relativně zdravé lidi je vynikajícím způsobem boje proti fyzické nečinnosti návštěva fitness klubu, posilovny nebo venkovní plochy. Děti od raného dětství se musí seznámit s ranní gymnastikou, kurzy ve sportovních sekcích, bazén, procházky na čerstvém vzduchu a užitečné hry.

Hypodynamie je vážným problémem naší doby, ale musí a může být řešena. Zdravý životní styl se naštěstí postupně dostává do módy, kde není místo pro špatné návyky, „běžce“, cyklisty a stále více sportovních klubů se otevírá na ulicích. Lidé si tento problém uvědomili a snaží se s ním vypořádat, což nám dává naději, že se tělesná kultura stane nedílnou součástí každodenního života a pomůže vyhnout se problémům se zdravím nás i našich dětí.