Image

Váš dermatolog

V kosmetologii, celulitida se odkazuje na rys ženské subkutánní tukové tkáně, charakterizovaný jeho laločnatou strukturou, poškozeným krevním a lymfatickým oběhem, a oslabení kůže tón, který je externě projevený jako kosmetický nedostatek kůže.

Tento název je poměrně kontroverzní, protože v terminologii WHO se pod pojmem celulitida rozumí panikulitida. Proto v lékařské literatuře se „celulitida“ (jako kosmetický problém) nazývá „gynoidní lipodystrofie“ („ginoid“ = „ženský typ“, „lipo“ = tuk, „dis“ = porucha, „trofický“ = výživa). Vzhledem k tomu, že se jedná o běžný termín v kosmetologii, v tomto článku se celulitida chápe jako kosmetická vada, nikoli panniculitis.

Ženy vždy chtěly být krásné. Ale standardy krásy se mění. Pokud až do poloviny dvacátého století, žádný z mužů a žen nepovažoval celulitidu za nedostatek vzhledu, nyní jsou téměř všechny ženy v civilizovaných zemích znepokojeny tímto problémem. To je způsobeno výhradně módními trendy, které, jak víme, jsou tvořeny uměle omezeným kruhem lidí, kteří na něj mají vliv. Nicole Ronsard, majitelka velkého salonu krásy v New Yorku, který publikoval článek Celulitida v časopise Vogue, se stala předchůdcem „boje proti celulitidě“.

Klinický obraz

Klinický obraz celulitidy je různorodý. Často jsou postiženy břicho, stehna, hýždě, méně často - předloktí, kolena, telata, krk. V těchto oblastech se nepravidelnosti kůže objevují ve formě tuberkul a jamek, jejichž počet a závažnost se s věkem zvyšuje. Charakteristické jsou také: chladnější kůže v oblastech celulitidy, nižší citlivost kůže na ultrafialové záření v těchto oblastech - po opalování jsou méně pigmentované než okolní kůže, výskyt dlouhotrvajících modřin v postižených oblastech.

Klasifikace

Postupně (Curri S.B., 1992)

Pro klinické odrůdy

 1. Plicní celulitida, charakterizovaná slučováním mastných uzlin v rozsáhlých ložiscích s hrbolatým povrchem, retrakcí a atrofií ve středu.
 2. Celulitida je uzlovitá, ve které se tvoří jeden nebo více uzlů husté nebo měkké konzistence.

Podle vlastností kůže (Bartoletti C.A, 1983)

 1. Solidární celulitida se vyvíjí u mladých žen, které vedou aktivní životní styl. Projevy jsou husté, kompaktní, nemění se v závislosti na poloze těla (stojící nebo leží). Povrch kůže je pevně připevněn k hlubokým vrstvám, se špetkou se projevuje příznak „pomerančové kůry“. Tento typ celulitidy je často doprovázen strie (strie) a je nejčastější u dospívajících. S věkem se může proměnit v pomalou celulitidu.
 2. Slabá celulitida je pozorována u fyzicky neaktivních žen nebo ve velmi tenkých. Je doprovázen poklesem svalového tonusu. Povrch kůže je měkký, při pohybu se třese, jeho poloha se mění v závislosti na poloze těla. Možné vaskulární poruchy ve formě teleangiektázie a křečových žil. Častější u žen po 40 letech.
 3. Edematózní celulitida se projevuje zvýšením objemu dolních končetin v důsledku edému. Při stisknutí prstu na kůži zůstane stopa ve tvaru dlouhého nehladícího zubu. Kůže je čistá a tenká. Subjektivně cítil těžkost a bolestivost nohou.
 4. Smíšená celulitida - kombinace různých typů jedné osoby v různých částech těla. Tento typ je nejběžnější.

Proč ženy trpí celulitidou, ale ne muži?

U mužů je i celistvá celulitida vzácná.
Mezi ženami, v různé míře závažnosti, téměř všichni.

Důvodem je především hormonální pozadí: pod vlivem estrogenů (ženské pohlavní hormony) dochází k lokální hypertrofii tukových buněk. Proto výskyt celulitidy u žen začíná téměř od okamžiku puberty a vyvíjí se v reprodukčně významných oblastech (břicho, hýždě, stehna).

Důležité jsou také rozdíly ve struktuře septa pojivové tkáně podkožního tuku u mužů a žen. U samců jsou tukové laloky menší než u samic, příčky mezi těmito laloky jsou v úhlu k povrchu kůže a u žen jsou umístěny téměř kolmo. Proto, se zvětšením velikosti tukových buněk, reliéf povrchu kůže u mužů zůstává téměř nezměněn a u žen jsou hrboly a prohlubně.

V jakém věku se celulitida vyvíjí?

Rychlost vývoje celulitidy u všech žen je odlišná, je určena dědičnou predispozicí. V některých případech nejsou jeho projevy viditelné po celý život, v jiných - již viditelné ve věku 15 let. Různé faktory mohou vyvolat výskyt celulitidy, například hormonální změny po porodu, onemocnění štítné žlázy, křečové onemocnění, fyzickou nečinnost, stres. Také vývoj celulitidy se urychluje na pozadí pravidelné změny tělesné hmotnosti (vyrostla tuková a tenká, ztratila na váze a stala se tukem).

Průzkum

Antropometrické studie - výška měření, tělesná hmotnost, výpočet tělesné hmotnosti a tělesného objemu. Pomocí této metody lze nepřímo odhadnout tloušťku podkožního tuku, stupeň obezity a lokalizaci tuku. Nelze ji považovat za dostatečně přesnou při hodnocení celulitidy, protože tělesná hmotnost může být ztracena s poklesem objemu, ale bez zlepšení.

Měření bioelektrické impedance umožňuje odhadnout poměr lineární hmotnosti (svalů, kostí, vnitřností), hmoty tukové tkáně a vody.

Anodická termografie - hodnocení povrchové teploty kůže za účelem získání barevné mapy. Stupeň celulitidy může být určen z termálního obrazu: homogenní obraz s růžovými a zelenými barvami ukazuje na nepřítomnost celulitidy nebo její projevy 1. stupně a skvrnitý obraz s tmavými oblastmi vykazuje výraznější stupeň. Metoda je naprosto neškodná a velmi informativní, ale pokud porušíte metodiku měření (nervové vzrušení, kouření, období menstruace pacienta, změny teploty a vlhkosti v místnosti), mohou se ukázat falešné výsledky.

Výpočetní tomografie a zobrazování magnetickou rezonancí mohou měřit tloušťku tukové tkáně, ale je téměř nemožné vyhodnotit stav kůže a mikrocirkulaci jejich výsledky. Tyto studie se obvykle provádějí za účelem posouzení stupně obezity.

Dopplerův ultrazvuk vám umožní prozkoumat malé cévy, určit stupeň mikrocirkulace v kůži a podkožním tuku.

Korekce celulitidy

Mluvit o léčbě celulitidy není zcela pravda, protože celulitida (gynoidní lipodystrofie), jak je uvedeno výše, není nemoc. Proto, k volání způsoby, jak se zbavit léčby celulitidy není nutné, přesněji - korekce kosmetického deficitu.

Dieta pro celulitidu je snížení spotřeby soli, cukru, tuků a mléčných výrobků, alkoholu, toniků (obsahujících kofein) a zvýšení spotřeby zeleniny, ovoce, obilovin, luštěnin a vitamínů. Je nutné odmítnout produkty „rychlé přípravy“, konzervovaných potravin, polotovarů.

Cvičení nejenže „spaluje“ tuk a zvyšuje svalový tonus, ale také zlepšuje mikrocirkulaci krve a lymfy, podporuje odběr tekutin z těla, posiluje pokožku. Používají se dva typy cvičení: korekční postava, která posiluje a „zpřísňuje“ jednotlivé svalové skupiny a cvičení zaměřená na zlepšení stavu celého těla, urychlení metabolismu, prokrvení, stimulaci hlubokého dýchání. V boji proti celulitidě jsou užitečné plavání, procházky, jogging, cyklistika, tenis, volejbal, aerobik.

Vodní ošetření. Vany s různými bylinami a řasovým tónem pokožky, zlepšují mikrocirkulaci, pomáhají odstraňovat přebytečnou tekutinu z těla. Po koupeli se doporučuje vzít si sprchu nebo zdrsnit zónu celulitidy ledem.

Vlastní masáž s celulitidou může být prováděna pomocí různých zařízení: tvrdých kartáčů, drátů, rukavic na rukavice, jehelních válečků nebo válečků. Jejich použití je zaměřeno především na posílení pokožky.

Kosmetické přípravky pro boj proti celulitidě představují gely, krémy, pleťové vody a oleje. Účinnými látkami v nich jsou výtažky z břečťanu, březové kůry, koňského kaštanu, cypřiše a řas, atd. Jejich působení by mělo aktivovat tok lymfy a krve, urychlit metabolické procesy v problémových oblastech. Bohužel, stupeň pronikání účinných látek obsažených v kůži je extrémně malý.

Metody lékařské kosmetologie

Masáže - hardware (LPG, Skintonik, atd.) Nebo ruční (prováděné rukama), konzervované, zlepšuje krevní a lymfatický oběh, aktivuje metabolismus.

Elektromyostimulace - fyzioterapeutická metoda expozice za účelem získání účinku svalové kontrakce, lokálními účinky na tělo pulzujícím elektrickým proudem.

Elektrolipolýza je způsob aktivace procesů lipolýzy působením pulzního proudu na tukovou tkáň.

Ultrazvuková masáž je metoda založená na zrychlení chemických a biologických reakcí v tkáních, zvýšení krevního oběhu, působení "mikromasáže" buněk ultrazvukem.

Ultrazvuková kavitace - destrukce tukové tkáně vlivem kavitačního účinku ultrazvuku.

Fonoforéza léčivých látek s lipolytickým účinkem.

Pressoterapie je typ lymfatického drenážního masážního přístroje, jehož cílem je zlepšení venózního oběhu a obnovení toku lymfy.

Mezoterapie je zavedení v oblasti podkožního tuku postiženého celulitidou, léčivé látky, které stimulují procesy lipolýzy, aktivují mikrocirkulaci.

Mezodissoluce - zavedení hypoosmolarního roztoku do podkožní tukové tkáně za účelem zničení tukových buněk.

Obaly (horké i studené) - nanášení směsí indiferentních a účinných látek na kůži ve formě masky, aby se získal drenážní, anti-edematózní, detoxikační účinek.

Ozonoterapie - zavedení směsi ozonu a kyslíku pod kůži za účelem získání fibrolytického, lipolytického účinku, zlepšení mikrocirkulace.

RF zvedání je ohřev kůže a podkožního tuku průchodem vysokofrekvenčním elektrickým proudem.

Hydroterapie. Téměř všechny metody hydroterapie mohou být použity, ale Charcot je sprcha (trysková sprcha) je nejúčinnější.

Jak léčit lipodystrofii moderními prostředky k dosažení výsledku?

Problém celulitidy dnes čelí mnoha ženám. Jedním ze způsobů řešení tohoto problému je také prevence. Všichni chceme mít zdravou kůži, ale někdy se tukové buňky mohou významně měnit v objemu. Mezi sebou jsou spojeny kolagenovými vlákny a u zdravého člověka vytvářejí elastickou a dokonce podkožní tkáň. Když se tukové buňky zvýší, a tím dojde k narušení krevního oběhu, vlákno se zmačká a vytvoří hrudky. To je přesně to, co je gynoidní lipodystrofie, jejíž důsledky nejsou příliš dobré. Důvody pro to mohou být velmi odlišné, ale potřebují vědět, aby se s problémem vypořádaly. Kromě toho je nutné studovat symptomy, aby se zabránilo rozvoji onemocnění. Léčba tohoto problému je poměrně dlouhá a vyžaduje odpovědný přístup.

Hlavní rysy nemoci

Tuky v těle cirkulují v krvi a krevním tokem mohou přecházet do tukových buněk. V některých místech je více buněk a v některých je jich méně. Trávicí systém absorbuje určitou část tuku. Oni jsou také syntetizováni játry, ale u žen pod vlivem pohlavních hormonů, oni mohou přetrvávat déle. V tomto případě dochází k narušení krevního oběhu a začíná s ním blokování cév. V důsledku toho je normální průtok krve blokován a je narušena rovnoměrnost a hladkost vlákna. V tomto stavu se onemocnění začíná vyvíjet, což bylo dáno takovou definicí - celulitidou.

Důvody v tomto případě mohou být různé faktory:

 1. Hormonální selhání, během něhož se vyvíjejí edémy a křeče malých cév způsobené poruchou estrogenů
 2. Dědičnost, která je důležitým faktorem, což má za následek mnohem vyšší sklon k hromadění tuků
 3. Redukce štítné žlázy, když hormony a hlavní metabolické regulátory způsobují vazospazmus, lipodystrofie
 4. Hypodynamie může být faktorem ve vývoji problému, když jsou velké cévy postiženy poklesem fyzické aktivity a pravidelné cvičení vede ke skutečnosti, že svalová námaha ovlivňuje správné fungování cév.
 5. Stres a psycho-emocionální stres ovlivňují skutečnost, že velké množství hormonů vstupuje do krevního oběhu, což křečí periferní cévy
 6. Nadváha, kvůli které trpí celý kardiovaskulární systém
 7. Varikóza, která je výchozím bodem pro dystrofické změny v tukové tkáni
 8. Nesprávná strava, když strava obsahuje mnoho bílkovin a sacharidů, stejně jako mléčné výrobky, které ovlivňují vývoj onemocnění.

Symptomy a léčba onemocnění

Lipodystrofie může být generalizovaná a segmentová. Toto onemocnění zahrnuje následující patologické stavy:

 1. Vrozené onemocnění
 2. Hypermuskulární faktor
 3. Progresivní segmentální onemocnění
 4. Barracker-Simonsova choroba
 5. Postinjection faktory
 6. Lipomatóza.

Mnozí se zajímají o to, jak léčit lipodystrofii, aby byla účinná? Při léčbě tohoto typu onemocnění se vždy usiluje o nalezení příčin a možných způsobů, jak s nimi zacházet. Lékaři obvykle předepisují vitaminy a angioprotektory. Za prvé, měli byste požádat terapeuta o pomoc, a pak chirurg. Pokud máte nějaké výsledky testů - ukažte lékaři na základě hotových testů, že určí jiné, aby určil příčinu a fázi svého vývoje.

Lipodystrofie, nebo jinak nazývaná „lipoatrofie“, je metabolická porucha charakterizovaná abnormálním růstem tukové tkáně. Tyto odchylky jsou dnes pozorovány u mnoha lidí, ale ne každý se pokouší dokončit průběh zkoušky a vyřešit problém. Pokud ji necháte, může se u ní rozvinout komorbidní onemocnění, včetně acanthosis, hypertenze, proteinurie, pyelonefritidy a dalších onemocnění ledvin. V současné době je nejčastějším faktorem ve vývoji lipodystrofie užívání antiretrovirových léčiv.

Jak již bylo řečeno, lipodystrofie může být nejen získána, ale i dědičná. Ve druhém případě je tento problém mnohem závažnější, protože s ním je mnohem těžší se vypořádat. Symptomy se objevují bezprostředně poté, co dítě mělo spalničky, neštovice, černý kašel, pneumonii, osteomyelitidu, infekční onemocnění nebo hepatitidu. Současně jsou všechny části těla postiženy dystrofií tukové tkáně. Mnozí budou chtít vědět, co to je? Vzhledem k metabolickým poruchám se objevují další choroby a diabetes se začíná vyvíjet ihned po nástupu onemocnění.

Kromě výše uvedených druhů existuje několik dalších: kruhových a lokalizovaných typů, stejně jako lipodystrofie spojená s HIV. Kruhový tvar je extrémně vzácný. V tomto případě dochází ke ztrátě tukové tkáně symetricky ve formě prstence, který zakrývá předloktí. To platí především pro ženy. Co se týče lokalizovaných druhů, vyskytuje se v důsledku požití inzulínu a druhý typ se týká výhradně lidí infikovaných HIV (léky ničí metabolismus lipidů).

Vývoj celulitidy u žen

Každá dáma v jedné nebo druhé formě má nežádoucí hrboly. Pro některé nejsou zdraví škodlivé a téměř nepostřehnutelné, ale pro ostatní se to stává skutečnou výzvou. Cvičení, dieta a aktivní životní styl pomáhají v boji proti tomuto. Pokud se budete řídit těmito pravidly, budete mít možnost snížit nebo dokonce minimalizovat rozvoj celulitidy.

Až do počátku dvacátého století tomu nikdo nevěnoval zvláštní pozornost, ale postupem času a kvůli změnám v sociálním postavení se postoje k problému nadváhy významně změnily. Mnoho lidí nevěnuje pozornost skutečnosti, že s věkem a nepravidelným životním stylem mohou nastat nevratné následky. Dnes je nabízeno mnoho léků, včetně alternativní a alternativní medicíny, které mohou problém vyřešit. Ale to je jen mylná představa, protože některé prášky se nemohou zbavit nenáviděné „pomerančové kůry“. Na fotografii můžete vidět výsledky, kterých dosáhnete po plném průběhu zotavení. To zahrnuje pravidelné cvičení a správnou výživu.

Kromě toho bych rád poznamenal, že špatné návyky ovlivňují i ​​zdraví, protože metabolismus je narušen. To vede k problémům nejen s extra kilami, ale i cévním spazmem a narušením celého cévního systému. Pokud si všimnete prvních příznaků nemoci, nezdržujte návštěvu u lékaře.

Postarejte se o sebe, zlepšete kvalitu života a pak nebudete vědět, jaké problémy způsobuje lipodystrofie! Nezapomeňte, že pokud jdete včas na specialistu a postaráte se o sebe, můžete se chránit před nežádoucími následky a zdravotními problémy.

Viz také tyto video tipy: osobní zkušenost s léčbou celulitidy od jedné dívky

Syndrom lipoatrofie - patologie tukové tkáně, vedoucí k významným kosmetickým defektům

V lékařské literatuře existují různé definice syndromu lipoatrofie nebo lipodystrofie. Tento termín kombinuje odlišně získané nebo vrozené patologické stavy, které jsou běžné u abnormálních změn v tukové tkáni v kombinaci s laboratorními příznaky poruch, zejména metabolismu lipidů, a v některých formách bez laboratorních symptomů.

Obecný pojem patologie

Patologické stavy těla a vývoj podkožního tuku lze vyjádřit v následujících formách:

 • Atrofické, což je ztráta objemu podkožní tkáně ve vybraných oblastech těla. V tomto případě nedochází ke zničení svalové tkáně s poklesem její hmotnosti, na rozdíl od obvyklých dystrofických změn v těle. Zvláště výrazná lipodystrofie obličeje, končetin a hýždí. Lipoatrofie obličeje je u mnoha starších lidí velmi běžná, ale na rozdíl od patologického stavu je to kosmetická nevýhoda, protože je spojena s degradací tkání, včetně tuku, spojenou s věkem.
 • Hypertrofie, jejíž významem je nadměrné hromadění objemu tukové tkáně v takových částech těla, jako je břicho, prsní žlázy, zadní část krku a horní části zad a někdy svaly a játra.
 • Kombinace - deplece tukové tkáně v některých částech těla a její akumulace - v jiných.

Tyto klinické příznaky mají často mnoho společného s komplexními metabolickými poruchami, například s rezistencí na inzulinové účinky jaterních a periferních tkání, s narušenou glukózovou rezistencí těchto látek s možným rozvojem diabetu typu 2, zvýšenými triglyceridy v krvi, cholesterolem s převahou nízkých lipoproteinů a velmi nízká hustota. Někdy odchylka od normy laboratorních parametrů předchází klinickým symptomům. Metabolické změny zároveň dosahují největší závažnosti u pacientů s klinickým obrazem.

Metabolický syndrom je samozřejmě kombinován se zvýšením tělesné hmotnosti viscerálního typu, ale i když je to paradoxní, ztráta objemu tuku (lipodystrofie) může být také doprovázena metabolickými poruchami. Jsou podobné těm v metabolickém syndromu, to znamená, že jsou doprovázeny zvýšením hladin volných mastných kyselin a syntézy jaterních lipoproteinů s velmi nízkou hustotou, akumulace svalových tuků, mastných jater, tkáňové inzulinové rezistence, zvýšení rizika kardiovaskulárních onemocnění atd.

Projevy lipoatrofie u pacientů s diabetem

Projevy lipodystrofie a příčiny vývoje

V souladu s typem distribuce změn v tukové tkáni v těle se rozlišují částečné (segmentální), generalizované, omezené (lokální) lipodystrofie a v závislosti na důvodech, které není vždy možné stanovit, se dělí na:

Každý typ patologického stavu je charakterizován specifičností mechanismu vývoje a klinického obrazu.

Získané formy onemocnění

Částečná lipodystrofie u infikovaného viru lidské imunodeficience (HIV)

V současné době je nejběžnějším typem patologie. Frekvence těchto pacientů je 10-80%. Taková „variace“ ve frekvenčních ukazatelích je spojena s věkem pacientů, stavem organismu předcházejícím onemocnění, úrovní imunosuprese a typu a trvání léčby antiretrovirovými léky. Všechny mají schopnost vyvolat určité jevy lipodystrofie, ale jejich povaha a závažnost jsou odlišné.

Lipodystrofie obličeje u pacienta s HIV

Například atrofie tukové tkáně při léčbě HIV infikovaných pacientů je způsobena především vlivem Stavudinu, Zinovudinu a některých dalších léků, které jsou nukleosidovými analogy chemických sloučenin, které potlačují enzym revertase. Poruchy metabolismu lipidů jsou možné v důsledku užívání prakticky všech antiretrovirových léků, ale stále častěji u jedinců, kteří dostávají terapeutické režimy včetně inhibitorů proteáz. Ty přispívají k rozvoji inzulínové rezistence a následně ke zvýšení rizika vzniku diabetu, což zase zhoršuje metabolické poruchy. Specifické mechanismy, které přispívají k rozvoji lipoatrofie při léčbě léků, které jsou inhibitory proteázy, však nejsou jasné.

Osoby žijící s HIV se velmi často vyvíjejí lipoatrofií obličeje, horních a dolních končetin. Tyto změny mohou být někdy kombinovány s nadměrnou depozicí tuku na těle (v zadní části krku a horní části zad), jeho redistribucí na pozadí obecné ztráty tělesné hmotnosti, zhoršené funkce jater, laktátové acidózy a ascitu (tekutina v dutině břišní). Současně je však nadměrná koncentrace inzulínu a lipidů v krvi poměrně vzácná.

Korekce objemu obličeje u pacienta s HIV metodou podávání hydroxyapatitu vápenatého (Radiesse) t

Barracker-Simonsův syndrom

Nebo segmentální, progresivní lipodystrofie. Z hlediska četnosti je počet získaných dílčích forem této patologie druhý. Vyskytuje se jako kompletní nebo neúplná forma (pouze v horní polovině těla). Ženy onemocní 4krát častěji. Nekompletní forma se vyskytuje hlavně u mužů.

Onemocnění se vyvíjí v dětství nebo dospívání. Vyznačuje se vymizením podkožní tukové tkáně zejména v obličeji, krku, horní části hrudníku, horních končetinách, epigastrické oblasti břicha. Současně je možné, zejména pro ženy, zvýšit množství tukové tkáně v dolních částech přední stěny břicha, bederní oblasti, hýždí a stehen. Rezistence na inzulinovou tkáň a související komplikace jsou extrémně vzácné. Přibližně 8 let po nástupu onemocnění se u 20% pacientů vyvíjí glomerulonefritida s proliferací membrán.

Příčina patologie není prokázána. Předpokládá se možnost poruchy funkce hypotalamu mozku, štítné žlázy atd. Přednost se dává autoimunitní etiologii. Často u pacientů s touto patologií jsou také detekována autoimunitní onemocnění, jako je juvenilní dermatomyositida a systémový lupus erythematosus.

Získaný zobecněný formulář

Nebo Lawrenceův syndrom. Je vzácný (je popsáno pouze 80 případů, včetně asi 33% mužského pohlaví). Ztráta podkožního tuku jako v předchozím případě se vyskytuje u dětí nebo mládeže, méně často ve středním věku. K tomu dochází ve velkých oblastech obličeje a končetin, méně často v dlaních a chodidlech a zpravidla se zachovává tuková tkáň kostní dřeně a retroorbitální tuková tkáň. Množství intraperitoneální ztráty tuku je odlišné. U většiny pacientů z dětství se vyvíjí černá acantóza, tuková degenerace jater a 20% cirhózy jater.

Příčina získané generalizované formy lipodystrofie u 25% pacientů se vyskytuje zřídka a špatně studovaná panniculitida vyskytující se v různých formách, což je progresivní zánětlivá léze podkožní tukové tkáně ve formě zánětlivých uzlin, dalších 25% - autoimunitní onemocnění, zejména juvenilní dermatomyositida, ve zbývajících 50% - idiopatická forma. Pacienti s lipoatrofií, kteří jsou způsobeni panniculitidou, mají ve srovnání s ostatními pacienty s generalizovanou formou méně výraznou ztrátu tukové tkáně, nižší četnost diabetu typu 2 a hypertriglyceridemii.

Omezené formy lipidové dystrofie

Charakterizovaný ztrátou nebo naopak akumulací (ve formě lipomů) tukové tkáně, zejména v menších oblastech. Mnohem méně často se do procesu zapojují velké plochy těla, horních nebo dolních končetin. Patologické změny se zpravidla vyvíjejí v místech injekční injekce inzulínu (lipodystrofie při diabetu) nebo kortikosteroidních léků, po prodloužené mechanické kompresi, panikulitidě a někdy bez zjevného důvodu. Omezená lipodystrofie je nejčastěji spojena s injekční léčbou diabetu.

Omezená akumulace tukové tkáně nebo naopak lipoatrofie po injekcích inzulínu je specifickou komplikací léčby diabetes mellitus závislého na inzulínu. Dříve se setkával poměrně často. V současné době jsou však vysoce purifikované biosyntetické lidské inzulíny široce používány k léčbě diabetu. V tomto ohledu se případy lipoatrofie staly velmi vzácnou komplikací, ale tvorba lipomů, tj. Akumulace tukové tkáně v místech inzulínových injekcí, je častou komplikací u pacientů s diabetem závislým na inzulínu, a to i při krátké nemoci. Ztěžují vstřebávání inzulínu v krvi a jeho metabolismu, což ztěžuje jeho vynechání a zvyšuje potřebu léku, což komplikuje možnost kompenzace diabetu.

Oblasti lipodystrofie, vzniklé zavedením inzulínu

Předpokládá se, že důvodem je nesprávná technika inzulínových injekcí ve formě narušení střídajícího se vzoru kvadrantů nebo míst vpichu injekce, nedodržení (ne méně než 10 mm) mezi injekcemi, aby se zabránilo opakovaným poraněním tkání, opakovanému použití injekčních stříkaček na jedno použití, poškození krevních cév a nervových zakončení. Někdy je nemožné určit příčinu.

Ginoidní lipodystrofie

Nebo celulitidy, které WHO nepovažuje za nemoc, ale za přirozené změny související s věkem v tkáních určitých oblastí těla, zejména u žen. Tyto změny s různou závažností se vyskytují v průměru u 90% žen středního věku.

Změny tkáně ve formě gynoidů se vyskytují ve 4 stupních. Vývojový mechanismus spočívá v tvorbě kolagenu s vysokou hustotou v kůži, která tvoří septu (septum). Ten narušuje mikrocirkulaci v malých krevních a lymfatických cévách, což nakonec vede ke stagnující tekutině a bobtnání měkkých tkání.

Nejvýraznější změny jsou zaznamenány ve třetím stádiu, které je určeno výrazným vývojem hrubých kolagenních vláken a nadměrným nerovnoměrným růstem tukové tkáně, výrazným narušením kožního reliéfu, tvorbou uzlů apod. V posledních stupních se projevuje významná bolestivost tkáně při palpaci, jsou možné infekční a zánětlivé procesy, nekróza tkáně. Celulitida se vyvíjí velmi vzácně před touto fází.

Dědičná lipodystrofie

Dědičná lipodystrofie je mnohem méně často získávána. Mezi tyto nejčastější formy patří:

 • vrozená generalizovaná forma nebo Berardinelli-Seipův syndrom, což je vzácné autosomálně recesivní onemocnění s prevalencí 1:10 milionů. Syndrom je v zásadě charakterizován téměř úplnou absencí podkožní tukové tkáně s výraznou konturou svalů již při narození, zrychleným růstem, zvýšenou chutí k jídlu a později černou acanthosou v oblasti děložního hrdla, na těle a v oblastech kožního tření; navíc často dochází ke zvýšení jater a sleziny, akromegálie;
 • rodinná parciální lipodystrofie způsobená bodovými mutacemi v genu PPAR-gama - bylo popsáno několik případů;
 • lipodystrofie, která je spojena s mandibulární (mandibulární) dysplazií, je extrémně vzácnou patologií;
 • někteří jiní.

Zásady léčby

Způsoby eliminace lipodystrofie závisí na zamýšleném příčině a změnách, ke kterým dochází v těle a těle.

Například u pacientů infikovaných HIV může být hlavní léčbou lipodystrofie nahrazení specifických antiretrovirových léčiv jejich analogů. Korekce velmi výrazné ztráty podkožní tukové tkáně obličeje může být provedena pomocí lipofillingu a injekce plniv kyseliny hyaluronové, hýždí a končetin pomocí různých kosmetických chirurgických zákroků, včetně použití implantátů.

V případech výrazné akumulace tukové tkáně v oblasti krční a horní části hrudníku mohou být aplikovány například liposukční nebo lipektomické techniky, u diabetes mellitus - dodržování pravidel podávání inzulínu, procedur masáže a fyzioterapie v místě injekce apod.

Dále se doporučuje, aby pacienti s vysokou hladinou triglyceridů v krvi měli dietu s nízkým denním obsahem tuku (méně než 15%), deriváty kyseliny fibrické a aby snížili rezistenci vůči inzulínu specifickými receptory, což zvyšuje aerobní aktivitu.

Dopad na kůži s gynoidní lipodystrofií

Zlepšení životní úrovně a společenské činnosti lidí vyžaduje, aby věnovali zvýšenou pozornost jejich vzhledu a včas napravili změny související s věkem.

Ginoidní lipodystrofie (DHF) je dystrofický proces, který se vyvíjí v podkožním tuku u žen. Frekvence DHF je 80% u žen ve věku 20 až 35 let a více než 95% u žen starších 35 let [5, 14]. Vývoj účinných metod pro korekci DHF je proto dnes tak důležitý.

Důležitou roli při tvorbě ginoidní lipodystrofie hraje dědičnost, vaskulární onemocnění, přímý účinek estrogenů na podkožní tukové tkáně, stravovací návyky, sedavý způsob života, psycho-emocionální zážitky a stresy [3, 5, 12]. Základem vývoje DHF je porušení mikrocirkulace s aktivací fibroblastových funkcí a rozvoj fibrózy pojivové tkáně, snížení rychlosti venózního odtoku a retence tekutin v břiše, stehnech a hýždích. Nerovnováha mezi lipogenezí a lipolýzou aktivuje hypertrofii adipocytů seskupených do mikro- a makro-uzlů způsobujících kompresi kapilár a zhoršujících se mikrocirkulačních poruch [4, 8, 12]. Klinicky, oblasti náchylné k lipodystrofii se stávají drobivé, s nerovnoměrným hrbolatým reliéfem, později se objevuje příznak bolestivé špetky, otok a pocit těžkosti v nohách [14].

Odborníci v oblasti estetické medicíny jsou široce používány pro korekci fyzikálních metod ginoidní lipodystrofie, které mají vazoaktivní, lymfatické drenáže, defibroziruyuschee a lipolytické působení [6, 7, 8, 10, 11]. Pro provedení individuálního programu korekce FGD je nutné zvolit takové fyzikální faktory, které zajistí spuštění následujících procesů:

 • stimulace lymfy a krevního oběhu, posílení cévní stěny;
 • aktivace lipolytických procesů;
 • defibróza pojivové tkáně;
 • svalová stimulace;
 • zvedání kůže, zvyšování pružnosti a turgoru, vyrovnávání kožního reliéfu.

Velmi zajímavý pro korekci technologie ginoidní lipodystrofie, která je založena na 2 doplňkových léčebných programech. Technologie zajišťuje optimální využití fyzikálně-mechanických vlastností ultrazvuku spolu se stimulační metodou pro ovlivňování různých vrstev kůže. Fyzioterapeutické zařízení, které je určeno k provádění lékařských procedur pro DHF tím, že ovlivňuje problémové oblasti pacienta měnícím se ultrazvukem a elektrickým polem. Zařízení je navrženo jako kompaktní mobilní produkt. Technické parametry jsou uvedeny v tabulce.

Indikace pro použití

 • ginoidní lipodystrofie;
 • snížení tónu a turgoru tkanin.

Kontraindikace

 • dekompenzované onemocnění srdce, ledvin a jater;
 • onkologická onemocnění;
 • ischemická choroba srdce;
 • arteriální hypertenze;
 • epilepsie;
 • těhotenství;
 • přítomnost kardiostimulátorů a jiných elektronických implantátů u pacientů.

Vliv ultrazvukových a elektropulzních účinků na gynoidní lipodystrofii

Principem činnosti zařízení je kombinovaný účinek ultrazvukových vln a elektrických impulsů na tkáň. Zařízení, odhadující hustotu a tloušťku tukové tkáně, reguluje intenzitu a frekvenci audio signálu. Ultrazvuková expozice zavádí tukové buňky do rezonance a stimuluje receptory zodpovědné za lipolýzu, tj. štěpení tuku. Před provedením korekčního programu bylo provedeno vizuální posouzení stupně úlevy kůže a edému, byla zohledněna závažnost příznaku sevření, byla sledována hmotnost pacienta a měřen pas, pánev a obě boky (obr. 1).

Registrace těchto parametrů u každého pacienta byla také provedena po 5., 10. proceduře a po dokončení korekčního programu. Elektrody byly umístěny na přední stěně břicha podél linií nad a pod pupkem a na předním povrchu stehen v horní a dolní třetině nebo v hýždě a na zadní straně stehen v podobných oblastech (obr. 2).

Standardní povrchový gel byl aplikován na povrch korigovaného tělesa, což umožnilo ultrazvukovému aplikátoru vytvořit malé pohyby vzhledem k pokožce a vytvořilo vrstvu s dostatečnou elektrickou vodivostí na epidermis. Průběh léčby byl 10–15 procedur prováděných 2-3krát týdně. Trvání 1 procedura - 40 minut.

Do studie bylo zařazeno 25 žen ve věku 19 až 68 let s různými stadii gynoidní lipodystrofie. Účinnost kombinovaných ultrazvukových a elektropulzních efektů v DHF byla hodnocena na základě výsledků ultrazvukového skenování kůže ve spojení s klinickými údaji. Ihned po zahájení léčby si pacienti všimli výskytu pocitu „lehkosti“ v dolních končetinách, snížení oteklosti. Snížení objemů bylo pozorováno po 1. proceduře a po 5 až 7 procedurách byl patrný pokles příznaků gynoidní lipodystrofie.

Po skončení korekčního kurzu zmizel efekt pomerančové kůry, uzliny a tuberkuly se vyhladily, kůže se stala hladší a pružnější a pod ní ležící tuková tkáň byla hustší a kompaktnější (obr. 3). V laboratoři pro studium reparačních procesů v kůži MMA. I.M. Sechenov obdržel první výsledky ultrazvukového vyšetření (ultrazvuk) kůže při hodnocení účinnosti použití ultrazvukových a elektrických pulzních efektů pro korekci gynoidní lipodystrofie. V experimentu byl použit dvourozměrný ultrazvukový sken kůže s kmitočtem 20 MHz. Kožní oblasti břicha, hýždí a stehen s DHF byly vyšetřeny před začátkem korekce, po 5. proceduře a 2–3 dny po ukončení kurzu (10-15 procedur). Po obdržení ultrazvukového obrazu dermis a podkoží byla matematicky vypočtena řada kvantitativních ukazatelů (délka vrstev kůže ve studovaném poli, minimální, maximální a průměrná tloušťka dermis s epidermis; echogenita dermis).

Po skončení kurzu byla pozorována korekce ve srovnání s počátečním stavem ultrazvukového vyšetření:

 • Snížení tloušťky dermis o epidermis o 15,36%;
 • zmenšení plochy hypoechoických míst dermis o 3,9 krát;
 • zvýšení intenzity echového signálu v dermis o 29,3%;
 • snížení délky dermo-hypodermální linie o 4%;
 • zvýšená echogenicita struktur dermis, zejména horní (papilární) vrstvy, která je vizuálně vyjádřena zvýšením počtu pixelů světlých oblastí v obraze;
 • vizuální vyrovnání a zhutnění epidermis (obr. 4).

Výsledky

Výsledky lze vysvětlit zlepšením mikrocirkulace v kůži a podkožní tukové tkáni, snížením stagnace v mikrovaskulatuře, stimulací lipolýzy, defibrozirováním pojivové tkáně, stimulací svalové práce, což potvrzuje účinnost terapeutického účinku ultrazvukových a elektropulzních efektů [1, 6, 7, 10]. V tomto kontextu je pravděpodobně reorganizace struktur dermis, zejména vláken, což vede ke zvýšení množství kolagenu v dermis. Lze předpokládat, že v důsledku toho vláknitá struktura získává dekorativnější charakter, zvyšuje podpůrnou funkci kůže, přispívá k vyrovnání povrchu, vymizení nepravidelností kůže a snížení efektu pomerančové kůry pozorované při gynoidní lipodystrofii. Podle literatury se LDH s ultrazvukovým skenováním vyznačuje porušením tvaru a zvýšením délky dermo-hypodermálního okraje. Pokud se ve zdravé kůži hladina na okraji dermis a podkoží s ultrazvukem jeví hladká, pak s GLD má hypodermální ohraničení četné výčnělky a prohloubení v důsledku nerovnoměrné struktury vrstvy tukové tkáně, která klinicky vypadá jako „uzlíky“ a „jamky“ na kůži. 2]. Jsou zde také informace o použití ultrazvukového skenování k posouzení účinnosti terapie kyslíkem a ozonem a masáže na stav kůže v gynoidní lipodystrofii. Podle těchto údajů bylo po korekci GLD se směsí kyslíku a ozonu dosaženo vyrovnávání podkožní tukové tkáně, což se projevilo vyhlazením a snížením délky dermo-hypodermálního okraje v průměru o 42,7%. 3 měsíce (36 sezení) trojrozměrný dermaskaning odhalil pokles v oblasti dermo-hypodermálního povrchu o 55% ve srovnání s počátečním [9, 13]. Výhodou metody ultrazvukového dermaskanu oproti jiným metodám kožního výzkumu je podle získaných výsledků i literárních údajů schopnost okamžitě získat barevný obraz epidermis, dermis a subkutánní tkáně. Ultrazvuková mikrotopografie kůže vám umožní rychle posoudit stav velkého množství tkáně. Výsledný obraz pleti je zcela jasný, lze jej pacientovi ukázat a vysvětlit změny, ke kterým dochází v průběhu léčby.

Metoda ultrazvuku dermascan umožňuje vyhodnotit echogenitu (hustotu) dermis a epidermis, jakož i podkožní tuk; studovat tloušťku dermis a epidermis, vizualizovat umístění struktur s různou hustotou v dermální vrstvě, zkoumat stav epidermálních dermálních a dermo-hypodermálních kloubů [15, 16]. Zásadně důležité při použití této metody je, že ultrazvuk dermascan umožňuje nejen vizuální posouzení změn v kůži, ale také kvantitativní (měření tloušťky epidermis, dermis a podkožního tuku) a také zkoumání objemu určitých struktur in vivo. Pomocí metody ultrazvukového vyšetření pokožky můžete objektivně posoudit stupeň vývoje patologického procesu v něm, stejně jako účinnost léčby, včetně času.

Studie používající dvourozměrné ultrazvukové vyšetření kůže ukázaly, že použití kombinovaných ultrazvukových a elektropulzních efektů v gynoidní lipodystrofii vede ke změně stavu dermis a dermo-hypodermálního spojení. Po průběhu korekce byla odhalena změna hustoty (echogenicity) struktur dermis, vyrovnání tvaru a snížení délky dermo-hypodermálního spojení. Proto je kožní ultrazvuk objektivní metodou pro hodnocení účinnosti terapie pro DHF. Plánuje se další studium stavu kůže během gynoidní lipodystrofie ve stáří pod vlivem kombinovaných ultrazvukových a elektropulzních efektů. Komplexní studie kůže bude zahrnovat ultrazvuk dermascaning, vizuální sken, sebometry, corneometry, pH-metry, stejně jako hodnocení jeho mikrocirkulace.

Ginoidní lipodystrofie a její vlastnosti nebo co je celulitida?

Celulitida se nazývá strukturální změny, ke kterým dochází v podkožní tukové vrstvě (tukové tkáni), což vede k porušení mikrocirkulace krve a lymfy a přispívá k rozvoji degenerace tukové tkáně (lékaři tento jev nazývají gynoidní lipodystrofií). Miliony žen se diví, proč se celulitida objevuje, ale není možné na tuto otázku jednoznačně odpovědět, protože její vývoj způsobuje komplex vzájemně provázaných faktorů, z nichž každý ovlivňuje různé stupně patogeneze daného stavu.

Definice a hlavní příčiny celulitidy

Charakteristickým rysem ginoidní lipodystrofie nebo hydrolipodystrofie je to, že se její symptomy objevují u žen jakéhokoliv věku, tělesné velikosti a hmotnosti. Lékaři nemohou zcela určit přesnou příčinu svého vývoje (problém není zcela pochopen). Většina odborníků se však shoduje na tom, že primární příčinou vzniku celulitidy je zhoršení krevního oběhu ve tkáních, což vede k poruše tukových buněk, přispívá k hromadění tuků, oslabení cévních stěn kapilár a žil, vzniku edému a podvýživy podkožního tuku.

Následně jsou tukové buňky seskupeny do "uzlů", což vede k rozvoji tkáňové fibrózy a vzniku "pomerančové kůry", která je zpočátku viditelná pouze při stisknutí na kůži. Postupem času se uzly zvětšují, vláknité tkáně ztvrdnou a povrch kůže se stává hrbolatým (to je způsob, jak se silná celulitida na nohou a na dně objevuje v pokročilém stádiu).

Hlavní příčiny celulitidy na nohou a na dně jsou:

 • nesprávná strava (významná převaha tuku a sacharidů v denní stravě);
 • křečové žíly (křečové žíly způsobují zpomalení mikrocirkulace krve a lymfy, což způsobuje porušení trofické subkutánní tukové tkáně a výskyt edému a celulitidy);
 • metabolické poruchy;
 • kouření (nikotin má vazokonstrikční účinek, který může způsobit rozvoj edému a v důsledku toho vznik „oranžové“ kůry a tuberkulózy na kůži);
 • nízká úroveň motorické aktivity (hypodynamie);
 • genetická predispozice;
 • hormonální poruchy v těle.

Hormonální poruchy si zaslouží zvláštní pozornost z výše uvedených faktorů, protože vědci prokázali, že estrogen je častou příčinou celulitidy, která zadržuje tekutinu v těle a aktivuje tvorbu pomerančové kůry na kůži. Mechanismus účinku estrogenu na tukové buňky není zcela pochopen, ale lékaři klinik estetické medicíny se domnívají, že výskyt příznaků gynoidní lipodystrofie není způsoben ani tak koncentrací hormonu, jako je individuální citlivost adipocytů na tuto sloučeninu.

Hormonální selhání se často stává příčinou vývoje celulitidy po těhotenství a hormony nejenže vyvolávají retenci tekutin v těle, rozvoj edému a trofické poruchy tkání, ale také způsobují zvýšení chuti k jídlu (přejídání vyvolává nárůst objemu tukových buněk), proto ženy, které porodily velmi pečlivě následovat a do značné míry omezovat jejich touhy.

Fáze vývoje a jejich stručný popis

Odborníci rozlišují čtyři stadia vývoje ginoidní dystrofie:

 • první - se vyskytuje na pozadí stagnující tekutiny a je charakterizována tvorbou "měkké celulitidy", jejíž znaky jsou viditelné pouze se silným tlakem na kůži;
 • druhý je způsoben výskytem přetížení podkožní tukové tkáně a zhoršenou mikrocirkulací krve a lymfy, což vede ke snížení elasticity kůže a vzniku „pomerančové kůry“;
 • třetí etapa se nazývá liposclerosis - uzliny se objevují v tukové tkáni a na kůži dochází k tvorbě výrazných "promáčknutí";
 • čtvrtý je charakterizován růstem uzlin, progresí patologických změn v podkožní tukové tkáni (je extrémně obtížné je korigovat, když stisknete na kůži, může se objevit bolest).

Fáze celulitidy: foto

Představte si, jak celulitida vypadá na nohou nebo na hýždích, pomáhají fotografiím, které ukazují, že v první fázi vývoje ve stavu „odpočinku“ kůže je téměř nepostřehnutelné (malé pahorky se stávají viditelnými pouze po stisknutí), ale pozdější změny v kůži jsou patrné a na kůži není vynaloženo žádné úsilí.

Léčba celulitidy zahrnuje řadu činností - zdravý životní styl, normální stravu, cvičení, pravidelné kosmetické procedury zaměřené na aktivaci procesu lipolýzy a snížení tloušťky podkožního tuku a monitorování hormonálního pozadí u lékaře.

Lipodystrofie - léčba, příčiny, projevy lipodystrofie

Lipodystrofie - hlavní symptomy:

 • Bolesti hlavy
 • Palpitace srdce
 • Bolest v pravém hypochondriu
 • Porušení menstruačního cyklu
 • Porucha srdečního rytmu
 • Vysoký krevní tlak
 • Zvýšená chuť k jídlu
 • Akné
 • Žlutá sliznice
 • Žloutnutí kůže
 • Žloutnutí očního pouzdra
 • Nadváha
 • Zvyšte nohy
 • Zvyšte kartáče
 • Rozšíření klitorisu
 • Zvětšené prsní žlázy ženského typu
 • Zvětšení penisu
 • Poruchy kůže

Co je to lipodystrofie

Lipodystrofie je spíše vzácné onemocnění, při kterém člověk zcela postrádá tukovou tkáň potřebnou pro každý organismus, protože se podílí na mnoha metabolických procesech. Takové onemocnění se liší od běžné dystrofie tím, že nedochází ke snížení tělesné hmotnosti a oběť nevypadá vyčerpaná.

Příčinou tohoto onemocnění může být velký počet faktorů, jak patologických, tak fyziologických. Nejčastějšími provokatéry jsou diabetes mellitus, závislost na špatných návycích a špatná výživa.

Mastná degenerace se vyznačuje pomalou progresí a téměř asymptomatickým průběhem. V některých situacích se projevuje bezzbytková slabost, zvýšené pocení, vnitřní třes a hlad.

Diagnóza je založena na údajích z klinického obrazu, stejně jako na výsledcích laboratorních a instrumentálních vyšetření. Kromě toho musí diagnóza nutně zahrnovat důkladné vyšetření pacienta.

Specifická léčba onemocnění se v současné době nevyvíjí - v léčbě se nejčastěji obracejí na užívání léků, které zmírňují symptomy, jakož i na respektování šetřící stravy. Otázka operace je rozhodována individuálně s každým pacientem.

Příčiny nemoci

Důvody pro rozvoj lipodystrofie nebo lipoatrofie nejsou v současné době dosud zcela objasněny, ale nejpravděpodobnějšími predispozičními faktory jsou:

 • široké spektrum metabolických procesů, při nichž dochází k narušení výměny určitých látek;
 • hormonální nerovnováha;
 • celoroční závislost na pití alkoholu a kouření cigaret;
 • špatná výživa - to by mělo zahrnovat nedostatek režimu spotřeby potravin, dlouhé odmítání jíst, následované přejídáním, nadměrnou konzumací cukrovinek a tukových potravin;
 • pronikání parazitů, červů nebo prvoků do lidského těla;
 • virové poškození jater;
 • dlouhodobé užívání některých léků pro léčebné účely, zejména hormonálních léků;
 • nepříznivý dopad na životní prostředí;
 • nebezpečí, jako je častý kontakt s chemikáliemi nebo toxickými látkami.

Velmi často se u diabetiků vyvíjí mastná dystrofie, která je způsobena opakovanými injekcemi inzulínu. V takových situacích se závažnost onemocnění bude lišit od malé deprese v oblasti injekce k celkovému nedostatku tuku v určité oblasti.

Vzhledem k tomu, že predispoziční faktory jsou:

 • nesprávné podávání léčivé látky zaměřené na normalizaci funkce slinivky břišní;
 • nízká teplota inzulínu;
 • poranění tkáně v oblasti injekce;
 • účinek inzulínu jako látky, která zvyšuje lipolýzu;
 • nedostatečná reakce imunitního systému na lék - většina výzkumníků se domnívá, že je to ochranná reakce imunity, která vede k atrofii tukové tkáně. V takových případech tělo vnímá injekci jako hrozbu a reaguje na ni určitým způsobem.

V extrémně vzácných případech může lipodystrofie působit jako vrozená patologie, jejíž výskyt je vysvětlen porušením metabolismu tukové tkáně způsobeným genetickými abnormalitami a dědičností mutujícího genu od jednoho z rodičů.

Klasifikace nemocí

Rozdělení onemocnění, v závislosti na prevalenci patologického procesu, rozděluje lipoatrofii na:

 • generalizovaný - v takových případech je nepřítomnost podkožního tuku pozorována pouze v určité části těla;
 • difuzní - charakterizovaná úplnou absencí tukové tkáně. Navzdory tomu, že člověk nevypadá vyčerpaný, potřebuje kvalifikovanou lékařskou pomoc.

Vrozená tuková degenerace se může vyskytovat v několika formách:

 • Lipodystrofie typu 1 - způsobená mutací genu AGPAT2, který je umístěn na chromozomu 9;
 • lipodystrofie typu 2 - je důsledkem mutace genu BSCL2 umístěného na chromosomu 11;
 • Lipodystrofie typu 3 - vzniká na pozadí mutace CAV1, genu umístěného na chromozomu 7;
 • Lipodystrofie typu 4 - způsobená mutací genu PTRF, který je součástí chromozomu 17.

Kromě toho existují takové formy onemocnění:

 • gynoidní lipodystrofie - v naprosté většině situací je diagnostikována u žen. Podobná odrůda je obecně známá jako celulitida, protože je uložena v břiše, stehnech a hýždích. Zvláštností je, že v jiných oblastech může být tuková tkáň zcela nepřítomná;
 • Hepatická lipodystrofie - destruktivní proces se vyvíjí na pozadí tukového onemocnění jater, které se také nazývá hepatóza, protože tento orgán je zodpovědný za rozklad lipidů v těle;
 • injekční lipodystrofie - zatímco atrofie a lipohypertrofie tukové tkáně je lokalizována tam, kde byla opakovaně prováděna injekce léčivých látek;
 • inzulín nebo lipodystrofie u diabetes mellitus.

Příznaky onemocnění

Hlavním klinickým projevem jakéhokoliv druhu tohoto onemocnění je téměř úplná atrofie podkožní tukové vrstvy.

Na pozadí podobného symptomu mohou být vyjádřeny následující příznaky:

 • zvýšená chuť k jídlu;
 • velké velikosti chodidel a rukou ve srovnání s ostatními částmi těla - nejčastěji je tento projev pozorován u dětí;
 • bolest v oblasti pod pravými žebry je projekce pankreatu;
 • zvětšení penisu u muže;
 • akné;
 • porušení menstruačního cyklu;
 • změna velikosti klitorisu u žen velkým způsobem;
 • Žloutnutí kůže, viditelné sliznice a skléry - to znamená závažnou patologii;
 • bolesti hlavy;
 • bušení srdce;
 • různé arytmie;
 • mírné zvýšení mléčných žláz u mužů;
 • zvýšená chlupatost;
 • zvýšení ukazatelů krevního tlaku;
 • narušení kožního reliéfu - nejčastěji pozorované při gynoidní lipodystrofii, která nutí pacienty kromě hlavní léčby hledat pomoc od kosmetologů nebo plastických chirurgů.

Výše uvedené příznaky by měly být přičítány dětem i dospělým.

Fotografie ženy trpící lipodystrofií

Diagnostika

Vzhledem k přítomnosti výrazných a poměrně specifických klinických projevů se zavedením správné diagnózy se problémy téměř nikdy nevyskytují. Pro stanovení příčin tukové dystrofie je však nutné provést laboratorní a instrumentální vyšetření.

Nejprve však musí lékař provést řadu manipulací, včetně:

 • studium historie onemocnění - stanovení hlavního patologického etiologického faktoru;
 • sběr a analýza životní historie - to by mělo zahrnovat informace o výživě a životním stylu osoby;
 • seznámení s dědičnou historií;
 • podrobné fyzikální vyšetření zaměřené na posouzení vzhledu pacienta a stavu kůže. Kromě toho je nutné měřit srdeční frekvenci a krevní tlak;
 • pečlivý výslech pacienta - aby odborník vypracoval úplný obraz o průběhu takového patologického procesu.

Laboratorní studie zahrnují:

 • obecná klinická analýza krve a moči;
 • krevní biochemie;
 • genetické testy;
 • hormonální testy;
 • testy citlivosti na inzulín;
 • glukózový toleranční test.

Instrumentální diagnostika je omezena na tyto postupy:

 • EKG a Echo;
 • Ultrazvuk pankreatu;
 • CT a MRI.

Počítačová tomografie (CT)

Lipodystrofie by měla být odlišena od:

 • anorexie;
 • Itsenko-Cushingova choroba;
 • thyrotoxikóza;
 • změny v subkutánní tukové tkáni při infekci HIV nebo AIDS.

Léčba nemocí

Speciálně cílená terapie, která zvyšuje množství podkožní tukové vrstvy v současné době neexistuje. Aby však bylo možné bojovat proti příznakům tohoto onemocnění, zlepšit zdraví pacienta a předcházet rozvoji komplikací, obracejí se na konzervativní metody terapie.

Léčba léky zahrnuje:

 • hepatoprotektory;
 • metabolické stimulanty;
 • antispasmodika;
 • thiazolidiony;
 • hypolipidemická činidla;
 • hormonální látky;
 • vitamínové komplexy.

Není zakázáno provádět fyzioterapeutické postupy, a to:

 • ultrazvuk;
 • indukčnost;
 • elektroforéza;
 • fonoforéza.

Kosmetické procedury nebo plastická chirurgie jsou nezbytné k nápravě příliš tenkých rysů obličeje. Je možné dosáhnout pozitivního účinku terapeutické masáže, která může být hardwarová nebo manuální. V některých situacích potřebují pacienti pomoc psychologa. Pacienti jsou také často předepisováni k dodržování terapeutických diet, nicméně neovlivňují zvýšení tukové tkáně.

Možné komplikace

Ignorování klinických příznaků, úplná absence nebo nesprávná léčba tukové dystrofie je spojena s tvorbou život ohrožujících následků, mezi nimiž stojí za to zdůraznit:

 • chronické selhání ledvin;
 • mužská a ženská neplodnost;
 • maligní arteriální hypertenze;
 • mentální retardace u dětí;
 • těžká kardiomyopatie;
 • srdečního selhání.

Mnohé z výše uvedených účinků jsou fatální.

Prevence a prognóza

Není možné zabránit vzniku vrozené lipodystrofie slinivky břišní, protože je způsobena genovými mutacemi. Aby se snížila pravděpodobnost vzniku tak vzácného onemocnění získané formy, můžete použít následující preventivní doporučení:

 • úplné odmítnutí závislostí;
 • správné a úplné výživy;
 • adekvátní použití inzulínu u diabetu při dodržení všech pravidel stanovených ošetřujícím lékařem;
 • užívat pouze ty léky, které předepsal lékař;
 • používání osobních ochranných prostředků při práci s chemikáliemi a jedy;
 • plnou léčbu těch nemocí, které mohou vést k vzniku takového degenerativního procesu.

Výsledek lipodystrofie je často nejistý, protože závisí na variantě průběhu, etiologickém faktoru a individuálních charakteristikách organismu tohoto pacienta. Při dodržení terapeutických doporučení je možné dosáhnout prognózy příznivé pro život.

Pokud si myslíte, že máte Lipodystrofii a příznaky charakteristické pro toto onemocnění, pak vám mohou lékaři pomoci: endokrinolog, terapeut, pediatr.

Co je to lipodystrofie (obecné informace)

V některých situacích je růst tukové tkáně pro osobu trpící touto nemocí nemožný ani po změně povahy stravy (přidávání tuků do stravy, „rychlé“ sacharidy).

Hlavní rozdíl mezi lipodystrofií a klasickou dystrofií: v případě tukové dystrofie není pozorován pokles svalové tkáně a další příznaky celkové deplece těla. Často existuje i opačný efekt - svalová hmota (s vhodnou dietou a silovým cvičením) se zvyšuje, což má příznivý vliv na postavu.

Anomálie má často lokální charakter a vyvíjí se výhradně na místech, kde je podávána terapeutická injekce. Atrofie tukové tkáně se vyskytuje častěji u žen a dětí.

Zpět na obsah

Typy, příznaky a možné účinky lipodystrofie

Velká lokální mírná a mírná lipodystrofie nepředstavuje velké zdravotní riziko: je to jen kosmetický defekt. Někdy však nepříznivě ovlivňuje duševní stav pacientů, zejména žen.

Strach je způsoben případy výrazné lipodystrofie v různých částech těla a zejména tam nebyly provedeny injekce inzulínu. Klinicky je lipodystrofie charakterizována úplnou absencí tuku pod kůží. V místě lipoatrofie dochází ke zhoršení vaskularizace (stav cévního systému), což ztěžuje vstřebávání inzulínu. To zase zabraňuje kompenzaci nemoci a interferuje s objektivním výpočtem doby působení inzulínových přípravků. Tato okolnost platí zejména pro léky s prodlouženým účinkem.

S ohledem na hypertrofii (nadměrné ukládání) tukové tkáně v oblastech injekce mají tyto reakce také nepříznivý vliv na pronikání účinných látek inzulínových léčiv do krevních cév. Kromě toho jsou lipomas (Wen) znatelnou kosmetickou nevýhodou.

Existují případy vzniku lipodystrofie bez vlivu inzulínových injekcí: takové situace vznikají na pozadí dědičných metabolických patologií. Lipodystrofie bez injekcí může být důsledkem inzulínové rezistence a často je kombinována s přítomností metabolického syndromu. Tento syndrom se vyznačuje přetrvávajícím poškozením metabolismu lipidů a sacharidů.

Zpět na obsah

Příčiny lipodystrofie

Mechanismus vývoje a patogeneze výskytu případů lipodystrofie u pacientů s diabetem však není lékařem plně pochopen. Předpokládá se, že vývoj patologických reakcí vyvolaných kyselým prostředím inzulínových přípravků.

Většina výzkumníků této choroby se drží názoru, že atrofie tukové vrstvy v těle pacienta s diabetem během inzulínových injekcí je způsobena právě reakcí obranného systému těla. Lidské tělo vnímá injekci jako hrozbu pro své vlastní zdraví a určitým způsobem reaguje na injekce.

Předpokládá se, že vliv "cizích" hormonů na tělo je vyjádřen v "restartu" metabolických mechanismů. V důsledku toho se metabolické procesy začínají objevovat abnormálním způsobem - zejména je narušen metabolismus lipidů: lipoidní tkáň se začíná proměňovat v energii.

V poslední době stále více a více názorů na imunogenní aktivitu inzulínu. Tento faktor je považován za nejpravděpodobnější příčinu vzniku výrazné lipodystrofie. V tomto případě působí inzulin jako antigen, který napadá obranyschopnost těla a současně ničí tukovou vrstvu.

Nejvýraznější antigenní vlastnosti jsou přisuzovány inzulínovým přípravkům odvozeným od skotu. Z tohoto důvodu se pacientům náchylným k lipodystrofii nedoporučuje užívat léky nízké čistoty. Je vhodnější použít "lidský" inzulín.

Zpět na obsah

Co je to?

Pojem lipodystrofie (tuková degenerace) zahrnuje nejrozmanitější původ a projevy metabolických poruch v tukové tkáni, což je nepostradatelným atributem existence jakéhokoliv orgánu.

Přítomnost tukové vrstvy, která těsně vloží ledvinu na horní část kapsle pojivové tkáně, tak přispívá ke stabilitě teploty uvnitř orgánu a zároveň ji upevňuje na místě, kde se na ni spoléhá (zabraňuje možnosti opomenutí).

Ale i když orgán nemá viditelnou tukovou vrstvu, existuje na molekulární úrovni - ne jediná buňka nemůže dělat bez zahrnutí lipidové vrstvy do struktury své membrány.

Obecná představa lipoatrofie může poskytnout tělo kulturisty s výrazným reliéfním svalem. Ale s jedním „ale“: dokonce i se zdánlivě úplnou absencí podkožní tukové tkáně v něm je stále tam. V lipoatrofii je jeho existence v zásadě nemožná, navzdory vytvoření speciálních nutričních podmínek a nabídce bohatého sortimentu jídel a nápojů, které přispívají k hromadění tělesného tuku (pivo, krémy, oleje, muffiny).

Charakteristickým rysem lipodystrofie z obecné dystrofie je normální vývoj svalové tkáně bez známek inhibice.

Lipohypertrofická dystrofie je stav podkožní tukové vrstvy s přesností opaku vzhledem k výše uvedenému.

Biopsie (materiál, který je mikrosample, získaný vyříznutím nevýznamné části orgánu) ukazuje nejen nadměrnou přítomnost tukové tkáně v podkožní tkáni, ale také hojnost husté vláknité sítě bez cév, která v ní roste, což signalizuje obtížnost metabolických procesů a citlivosti strukturách zóny k ještě hlubšímu znovuzrození.

Video o etiologii lipodystrofie:

Typy a rysy patologie

Co říkají výše uvedené možnosti - typy tukové degenerace?

V prvním případě je nejistota orgánu (sval, kůže, játra) před účinky nepříznivých faktorů:

 • vnější (teplota vysoká nebo nízká, od zranění);
 • vnitřní (změny ve složení krve tekoucí ve formě nízkého nebo vysokého obsahu glukózy, toxinů a dalších látek nebo přítomnost infekce v ní).

Druhá označuje hlubokou izolaci místa nebo zóny orgánu od sousedních struktur, což v příznivém případě povede k vytvoření ještě silnějšího hraničního hřídele, v méně výhodném, smrti funkční tkáně s její náhradou jizvou.

Příčiny

Pro výskyt a progresi lipodystrofie existují důvody:

 • podmíněnost dědičnosti (dědičně stanovená nebo vrozená);
 • perverze životně důležitých procesů v těle (získaných).

První kategorie zahrnuje podmínky způsobené:

 • rodinná parciální lipodystrofie;
 • Berardinelli-Seipův syndrom.

Druhý je početnější, zahrnuje lipodystrofii:

 • částečné (izolované, týkající se jednotlivých částí těla), kategorie syndromu Barrakera-Simons;
 • zobecněné (zahrnující celé tělo);
 • infantilní (charakteristická pro kojence) odstředivá abdominální;
 • kruhová atrofie tukové tkáně (Ferreira-Markishův syndrom);
 • související s inzulínem;
 • Spojené s HIV;
 • jiné druhy s místním charakterem.

Lipodystrofie u diabetu

Tento stav souvisí s účinky na tělo inzulínu, které je zodpovědné za:

 • výměna nejen sacharidů, ale také tuků a proteinů;
 • regulace růstu a diferenciace tkání (separace s tvorbou správné struktury, která zajišťuje přesnost jejich práce);
 • proces čtení genů, bez kterých není syntéza DNA možná.

S existencí diabetu dochází k inzulínové rezistenci - druhu tkáňové reakce ve formě ignorování hormonu nebo perverzní reakce na něj.

S ohledem na jeho účinky na tukovou tkáň při konstantních injekcích to znamená vznik center jeho degenerace ve směru hyper- a hypotrofie.

Vizuálně to vypadá jako vznik mastných „hrudek“ - těsní pod kůží nebo je charakterizován „jamkami“ - prohlubněmi v kůži.

Histologická struktura znovuzrozených oblastí:

 • zhoršuje vstřebávání inzulínu z těchto oblastí;
 • Nedovoluje, aby byl nástup a konec inzulínu dosažen přesně v předepsaném čase (zejména v případech s dlouhodobě působícími léky).

Symptomy a projevy

Vzhledem k tomu, že mastné dystrofie jsou způsobeny právě subkutánními injekcemi inzulínu, nemohou se vyskytnout u diabetu typu II (bez závislosti na inzulínu).

Doprovází pouze průběh diabetu I. typu, který se projevuje:

 • žízeň;
 • diabetes (časté močení s velkými objemy moči);
 • sladká chuť moči (vysvětlená obsahem glukózy);
 • nezkrotná chuť k jídlu bez dosažení saturace;
 • metodické hubnutí.

Lipodystrofie vnitřních orgánů se neobjevuje navenek (lze vysledovat pouze přirozenou poruchu funkcí těchto orgánů způsobenou tímto orgánem). Ve vztahu k pokožce je však nemožné všimnout si jejich výskytu.

U dítěte s diabetem závislým na inzulínu může být výskyt lipodystrofie zaznamenán po jiném období od začátku injekce: od několika týdnů do 8 nebo dokonce 10 let.

Vzhled těchto kožních a podkožních změn, často nezávislý na:

 • typ použitého léčiva;
 • jeho dávka;
 • závažnost onemocnění;
 • kompenzace metabolismu sacharidů.

Atrofický typ změny je charakterizován buď repercussionem (lokálním, omezeným injekční zónou) degenerací tkáně, nebo má charakter dokonalého a rovnoměrného vymizení vrstvy podkožního tuku pod povrch celého těla. Jejich výskyt je pravděpodobně vysvětlen nedostatkem stupně čištění přípravků, stejně jako selháním injekční techniky: zavedením nevytápěného roztoku, pronikáním alkoholu do tloušťky injikované kůže.

Hypertrofický typ (lipohypertrofie) se projevuje vznikem kopcovitých infiltrátů vyčnívajících z vrstvy kůže, které jsou tvořeny degenerovanou tukovou tkání s pruhy, které klíčí fibrózní jizvu (viz foto). Vzhled a struktura těchto konglomerátů je způsobena selektivním účinkem inzulínu na metabolismus tuků tkání v tomto omezeném místním prostoru.

Foto lipodystrofie způsobená inzulínovými injekcemi:

Přítomnost lipodystrofie u diabetes mellitus může být kombinována s jinými kožními projevy:

 • xanthomatóza;
 • lipoidní nekrobrobióza;
 • dysplastická obezita.

Metody zpracování

Vzhledem k neznalosti všech důvodů, pro které nastává stav tukové dystrofie, není možný efektivní dopad na proces její tvorby a růstu, proto aplikované metody přinášejí pouze krátkodobý výsledek.

Mezi ně patří:

 • diety;
 • tělesná výchova;
 • fyzioterapeutické techniky (indukční a ultrazvukové).

Účinek ultrazvuku pronikajícího 10 cm hluboko do tkání, jehož výkyvy stimulují krevní oběh, vede k větší řídkosti struktury akumulace tuků. Jeho použití v kombinaci s aplikací hydrokortizonové masti přispívá k rychlejší rehabilitaci atrofovaných oblastí. Použití těchto opatření vám umožní omezit průběh procesu do šesti měsíců nebo dvou let.

Pokusy zastavit růst lipodystrofie přerušením užívání inhibitorů proteáz, změnou režimu podávání antiretrovirových léčiv (ARVT), stejně jako použitím liposukce a metod kosmetické chirurgie (použití injekcí a implantátů) poskytují pouze dočasný účinek.

Provádí se testování metod vlivu na tento stav:

 • lidský růstový hormon;
 • testosteron;
 • léky, které snižují koncentraci triglyceridů a cholesterolu v krvi a zvyšují citlivost na inzulín.

Základní složkou léčby je zvýšení stupně fyzické aktivity a stravování (zejména s množstvím vláknitých složek, které vám umožní udržet inzulínovou rezistenci pod kontrolou, zlepšit tělesný tonus a snížit riziko srdeční a cévní patologie).

Prevence komplikací

Vzhledem k tomu, že přítomnost mastných dystrofií komplikuje průběh nemocí, které k nim vedou, je zapotřebí celé řady opatření k jejich prevenci.

Společným bodem je zachování správné fyzické aktivity a dodržování doporučené stravy a přísný přísun léků předepsaných ošetřujícím lékařem pod pravidelnou kontrolou stavu těla.

V případě geneze inzulínu je léčeno základní onemocnění. Je také nutné striktně dodržovat pravidla injekce (aby se zabránilo vniknutí alkoholu do rány kůže), aby se injikované léčivo zahřálo na tělesnou teplotu.

Aby se předešlo komplikacím, je také možné použít pouze vysoce purifikované typy inzulínu (monokomponentní a monoklonální) a výhradně přípravky lidského inzulínu.